ONS BLAD DE OPMARSCH VAN HET IMPERIALISME 5 ai5 MAANDAG 7 JULI 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 157 VIER f 40 Voornaamste cVCieuws Mgr. J. H. G. Jansen De ontploffing op de Kaag Hij herroept al zijn bekentenissen Een paniek ontstond Doodelijk ongeluk op een kennis De Zaansche schatgraverij Door de hitte bevangen Op een binnenplaatsje' hervat Uit een zweefmolen gevallen JOH. LAUWERS Onder een kar geraakt Telegrafisch Weerbericht Op weg naar Gandhi Zijn portefeuille kwijt Waarschuwing Motor In brand gevlogen Friezendag te Amersfoort Adspirant Oceaanvlieger gevallen Ernstige mishandeling In een vat voorbij de Niagara-watervallen Ernstige botsing tusschen auto en motorfiets Niet de visch, maèr de visschers in het water De Dusseldorfsche moordenaar Klacht tegen de werkelijke machthebbers De ondernemer bracht het er niet levend af r i i r i i Scherpe critiek van Daladier op de Fransche regeering PAYGLOP 3 ALKMAAR AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD of vierde Het Pallium ontvangen Eén doode en één ernstig gewonde Laat Nederland zich voorbereiden f radio-artikelen te Den Haag Moordaanslag te *s-Gravenh*ge. 4 brand wordt uit Roemenië I>< gewonden uit het ziekenhuis Dijkstra, mevrouw Gravin d' Een uur lang giftgassen ngeademd In dienst van de wetenschap Kal Sjek over de militaire voor- Wervelstorm te Berlijn. onweders boven en zware Trap van een paard in een hippodroom Landbouwer overleden Deume Barometerstand 9 uur v.m. 767 vooruit. Jongen ernstig gewond Een knaapje gedood Zn dooden barometerstand 770.2 m.M. te barometerstand 751.5 mJL te Zwakke tot matigen. geen Allerlei ongeregeldheden Waardelooze 'advertenties In adresboeken bestormden huls en men Groote verkeersstagnatie en ne- van NESS UNO Het slachtoffer overleden - 4 Be Het hoofdbestuur van de Ned. Reisveree- niging stelt z|jn mandaat ter beschikking. r i t i Ook land welke het eigen Gasten uit Transvaal, Amerika en uit Oost-Indië Gisteravond is op de kermis te Woensel een jongen uit een zweefmolen gevallen. Hü is ernstig gewond naar het gasthuis overgebracht. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.20 uur. Scherpe critiek van Daladier op da WW krljjke machthebbers in Frankrijk. Tusschen von Hoesch en Briand vond oei onderhoud plaats in verbaü'* met de anti- separatisten-actie In bevrijd Duitschland. De havenarbeiders in Duinkerken zijn root 24 uur in staking gegaan. Aardbeving Spanje. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbis schop van Utrecht, heeft het pallium ont vangen. Fabriek van uitgebrand. Gisteren is te *s-Gravenhage hei Nationaal Gezellencongres gehouden. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 9.60 booger Het het zich uur een. van experimenten De Dusseldorfsche moordenaar zou al atjn bekentenissen herroepen hebben. e poUtii tusschen en Den Haag zijn portefeuille Mi verlies van *n anderen vinger BUREAU: Totefoun: vakvereenigingen hebben steeds in de praktijk, wfnt Gevechten tusschen blanken en negers in Alabama In Portugal is een monarchistisch complot ontdekt. Tsjang uitzichten. Een heer heeft bij de H aangifte gedaan, dat in den Antwerpen met f 360 is gerold. Hoogste Scilly. Laagste Seydisfjord. Verwachting: Noord-Westelüke tot Westelijken of Zuid- Westelüken wind, meest half bewolkt, droog. Iets koeler des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. van Leeuwarderadeel e waren onmiddel- ongeluk aan- HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Fet resultaat van het onderzoek naar d< zuigelingensterfte te Lübeek wordt rtnd« dezer maand verwacht.' Barometers Thermometers ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1-25: elke regel meer f 6-25- RECLAME per regel 0.7S voer de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer 0.12 Bij een boot-ongeluk op de Sungari rijn 21 personen om het leven gekomen. was door toonaangevende eveneens tarieven op allen uit het buitenland en een vrije voor Rijksproducten verlangd Het vliegtuig van den eskader-comman- dant Wynne Byton sloeg gistermorgen te pletter bü den start van St. Johns (New Foundlandi naar Harbour Grace bij de voorbereiding voor zijn transatlantische solovlucht, In een licht toestel. De machine vatte vlam en werd geheel vernield. Byton bekwam brandwonden aan het gelaat en werd naar het hmpiUai oyexgefcracW. Zaterdagmorgen legde kardinaal Laurenti als oudste der kardinaal-dlakens den nieuw- benomden aartsbisschoppen, of hun procu ratoren. In zijn huiskapel het pallium om. overeenkomstig de verzoeken, welke Don derdag JJ. in het geheim consistorie tot den 1-. Vader waren gericht. Mgr. Eras ontving het pallium voor den nieuwen aartsbisschop van Utrecht, Z. D. H Mgr. J. H. G. Jansen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft t drukke verkeer, dat, na de motorraces bij Assen, In de richting van het centrum des lands plaats had. ongeveer een half uur stagnatie ondervonden, doordat een motor rijder tusschen Oldenbroek en Harderwijk een ongeluk kreeg. Terwijl hij met eenlge metgezellen in de richting Amersfoort reed, vloog zijn motor in brand. De benzine, die over den straatweg stroomde, veroorzaakte een ontzettende vlam. Alle auto's, seker een paar honderd, die achter elkaar naar Utrecht en Holland reden, moesten, vclgens de „Crt.", stoppen, daar de voorste bestuur ders een explosie vreesden, waardoor ern stige ongelukken zouden kunnen ontstaan Met brandbluschapparaten en zand werd getracht het vuur te Uusschen. waarin men echter niet slaagde. De motor brandde ge- heel uit en eerst daarna kon bet ysrkasi hervat worden* Op de kermis te Woensel 'gemeente Eind hoven) heeft Zondagavond omstreeks half twaalf een doodelijk ongeluk plaats ge had. De arbeider J. O. A. van de Riet, oud. 23 Jaar, wonende te Woensel. wilde in een hippodroom een ritje op een paard maken. Hij kreeg daarbij een trap van het paard met het gevolg, dat hij op slag dood Heef. Zijn HJk is naar het lijkenhuis overge bracht. Het ongeval verwekte hevige consternatie in het hippodroom, dat op last van de po litie werd gesloten. De politie stelt een onderzoek in. Gisteren werd een groote optocht gehou den naar de gevangenis, waar Gandhl zit opgesloten. De betoogers werden door de polttie aan gehouden, die aan de leiders vertelde, dat zy een onwettige daad pleegden, doch de demonstranten bekogelde de politie met stee nen en bloempotten, waardoor verscheidene gewond werden. Ten slotte voerde de politie een charge uit en dreef de menigte uiteen. Tien agenten, waaronder een brigadier, werden naar het hospitaal vervoerd. müevillen verzekerd" voêrT<een f 3000 Levenslenae geheele ongeschiktheid tot werken door f 7*5(1 bh een ongeval met f 0*5(1 ’0 verlies van een hand. f IOC bit verlies van een f Cf) bit een breuk van ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen OU.” doodelltken afloof CÖU.- voot o( I 1 /□.- duim ol wijavlnge 1 been of nrm In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 3 uur. is ter hoogte van den Klinkenberg te Sassenheim een auto met hengelaars uit Rotterdam omver geslagen en in een berm terechtgekomen. De oorzaak van dit ongeval was de zware mist welke over de straat hing, waardoor de bestuurder den weg kwijt raakte. Alle Inzittenden werden uit den wagen geslingerd en een ware paniek ontstond. Een andere auto, eveneens uit Rotterdam en een auto welke inmiddels door de politie was opgeoeld, nebben de slachtoffers naar de St. Bernardus-stlchting vervoerd, alwaar verschillenden moesten worden verbonden. Thans zijn allen naar hun woonplaats te ruggekeerd. De auto is later uit het water gehaald. bij de vorige opgravingen, wenschee, echter vooralsnog te betwijfelen. schatgraven heeft te Zaandam, zij op een andere plaats dan voorheen, wederom een aanvang genomen. De heer Ros. de voormalige eigenaar van de terrei nen, waarop onlangs de Dultscher Lang- hirst aan het graven is geweest, aldus het ..Volk’’, is thans aan het Franschepad nieu we opgravingen begonnen. Het terrein, waar thans wordt gegraven, ligt eveneens. In de omgeving van de Oostzljderkerk. on geveer In dezelfde straalwüdte als de plaats, waar voorheen de opgravingen plaats von den. Nu het Gemeentebestuur geen toestem ming tot graven meer wil geven, wil de heer Ros het blijkbaar eens op een andere plaats probeeren, ook thans wordt de heer Ros in zijn werkzaamheden weder door een helder ziende dame bijgestaan. De plaats waar men nu aan het graven is geslagen, heeft geen grooten omvang, het Is een binnenplaatsje van een arbeiderswo ning ter grootte van enkele vierkante me ters. Op de mededeellng, dat bij het helen der woning de palen stuitten, wat dus wees op een ondoordringbare plaats, schijnt de heer Ros deze nieuwe opgravingen te zijn begon- nennen. Of het succes veel grooter zal zijn dan wU Op Blrkhoven hield de Bond van Friesche Vereenlglngen buiten Friesland Zondag zijn tweejaarlijkschen Friezendag. De opkomst was buitengewoon groot, want a-4» 35 afdeelingen waren vertegenwoordigd. de heer 8. Geertsema, voorzitter v^n de Amersfoortsche vereeniging „Ut en ®ius een welkomstwoord gnsnroken had. Bij ongelukken op den Amerika anoelieii onafhankelijkheidsdag hebben 200 menschel het leven gelaten. Te Deume is de 25-Jarige landbouwer Van der B tijdens zijn arbeid op het veld door de hitte bevangen en aan de gevolgen overleden. waardoor geslingerd. Het zevenjari jongetje kreeg de kar bovenop zich en werd onnvddelliik gedood. De andere Jongens bekwamen letsel. Gistermiddag om twee uur heeft op den Rjjksstraatweg. ter hoogte van den weg naar Weldum. een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Omstreeks dien tjjd reed daar de heer Bantuma. leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden, met zijn auto, op weg naar de zeilwedstrijden te Orauw. Terzelfder tijd kwam de heer Dijkstra, caféhouder, wonende te Roordahulzen. met zijn motor, op de duo-zittlng, waarvan zijn vrouw had plaats genomen van den Weidu- merweg gereden. Er had een botsing plaats, waarbij de mo torrijder en diens vrouw over den weg wer den geslingerd. De duo-passagierster, werd dood opgenomen. De heer Dijkstra werd In ernstigen toe stand' naar het Diakonessenhuls te Leeuwar den overgebracht. Hem was de borstkas In gedrukt. De burgemeester alsmede d' gemeentepolitie lijk op het terreiM van wezlg. De oorzaak en de omstandigheden van het ongeval konden nog niet worden vastge steld. omdat de heer Bantuma in dusdanig nerveuzen toestand verkeerde, dat hü nog niet kon worden gehoord. De mot er werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. overschaduwd door Lord Beaverbrook, den onvermoeiden, eenigszins warhoof- digen doch zeldzaam handigen propa gandist van het economische imperi alisme. Toen lord Beaverbrook een jaar ge leden zijn actie voor Rijksvrijhandel aan ving, lachte men hem uit; thans is hij de centrale figuur in de heele bin- nenlandsche politiek, en hij telt waar schijnlijk reeds meer volgelingen dan één der drie partijleiders. Deze merk waardige man, die een jaar of tien ge leden de half-noodlijdentie ..Daily Ex press” kocht en haar maakte tot het bloeiendste en tnvloedrijkste volksblad van Engeland, heeft zijn onvergelijke- Hjke commercieele methodes toegepas' op zijn politiek streven, en dit heeft hem een overweldigend succes verze kerd op beroepspolitici, zooals de heeren Baldwin en MacDonald, die geen prak tische mannen van zaken zijn. Dit succes is ongetwijfeld in de hand gewerkt door de omstandigheden, en vóór alles door de onmacht, waarin het Labour-kabinet verkeert om de ontzet tende toename der werkloosheid tegen te houden, maar toch blijft Lord Bea verbrook de vaandeldrager, achter wiens banier zich thans reeds millioenen indi- vidueele kiezers, benevens zoo uiteenloo- pende groepen als het vakvereenlglngs- bestuur en de leidende bankiers der City geschaard hebben. Er is, met uit zondering van Mussolini, misschien niet één Europeesch leider in de twintigste eeuw geweest die in zoo korten tijd zulk een overwegenden invloed heeft uitge oefend op de nationale zaken als lord Beaverbrook. van het standpunt van het bul- bezlen, zijn de verhoudingen, thans in Engeland rijpen, van allergrootste belang en ook ons vrijhandelsland zal zich hiervan rekenschap hebben te geven. Engeland zelf is onze concurrent niet op het ge bied van levensmiddelen, speciaal land bouw- en zuivelproducten, maar toch zullen, Indien lord Beaverbrook’s impe rialisme zegeviert, ook daarop rechten worden geheven, opdat Engeland ze uit Canada en andere Britsche rijksdeelen voordeeliger zal kunnen betrekken dan uit Nederland, Denemarken en Frank rijk. Wij loopen dus gevaar een groot deel van de Engelsche markten te moe ten prijs geven, zonder eenlge kans op compensatie elders in Europa. Verder zullen wij ernstig getroffen worden door de vermindering van het Engelsch- Duitsche handelsverkeer. Oe tarieven immers zullen, wat Europa betreft, vooral gericht zijn tegen de groote industrie-landen en de uitvoer van Duitschland naar Engeland zal waar schijnlijk zeer sterk achteruit gaan. Hierdoor zal een zware slag toegebracht worden aan de haven van Rotterdam en aan onze scheepvaart. Ik beweer niet dat Engeland niet ten volle het recht heeft zich economisch te wapenen tegen zijn gewapende con currenten. Ik geloof zelfs dat ik, wan neer ik een Engelschmaji was, de poli tiek van lord Beaverbrook zou aanhan gen, standigheden Maar nent staan Ernstige botsing op den Rijk «straatweg bü Leeuwarden. Één doode en één ernstig gewonde. Londen, 5 Juli 1930 Er 18 maar één vraagstuk, dat thans het openbare leven in Engeland be- heerscht, namelijk het fiscale. Er is maar één machtige strooming, die steeds nieuwe groepen en individuen met zich voert, nJ. die ten gunste van tarieven tegen het buitenland en vrij handel binnen het Rijk. Invloedrijke lichamen en gemeen schappen, die steeds in de bres gestaan hadden voor een politiek van vrijen in voer, zijn in verwonderlijk korten tijd bekeerd geworden. Een week geleden publiceerde de Raad van het Vakver- eenlgingscongres een rapport van haar economische commissie, welke zich een stemmig uitsprak voor een stelsel dat, ofschoon .het woord niet genoemd wordt, niets anders is dan Rijksvrljhan- del, d.w.z. de vorming eener economi sche Rljkseenheid, welke zich door ta rieven verdedigt tegen de rest der wereld. Gisteren werd een resolutie be kend gemaakt, welke Woensdag aange nomen was door een vergadering van Londens toonaangevende bankiers en waarin eveneens tarieven Invoer markt wordt. De de vrljhandels-idealen der liberalen huldigd, althans haar beginselprogram liet zich over het fiscale vraagstuk niet uit. Maar zij heb ben zich steeds mln of meer laten be- heerschen door de Labourpartij welke, ondanks zekere socialistische allures en ondanks haar aanhoorigheid aan de Tweede Internationale, veeleer door trokken Is van een radicaal liberalisme dan van socialisme. De meest typische vertegenwoordiger van het politieke La- bourlsme, mr. Snowden, is tevens de meest principieele vrijhandelaar in de partij, en het rapport der Trade Unions druischt rechtstreeks in tegen zijn dier baarste beginselen. De vakvereenigin gen voelen in principe niet voor pro tectie; dat haar Algemeene Raad (Cen traal bestuur) thans voor het congres zal komen met een rapport, welks ten uitvoerlegging protectie onvermijdelijk maakt, is uitsluitend het gevolg hiervan, dat de leiders erkennen, dat Engeland economisch niet ongewapend kan blij ven zoolang zijn voornaamste concur renten, Duitschland, Frankrijk, België, Amerika, tot de tanden gewapend zijn. Evenmin als de vakvereenigingen zijn de Citybankiers ooit principieel protec tionistisch geweest. Integendeel, velen hunner, die de resolutie onderteekend hebben, zijn steeds voor vrijhandel in het krijt getreden. De bekendste onder- teekenaar, mr. Reginald Mc Kenna, pre sident van de Midland-Bank, is als liberaal-staatsman kanselier van de schatkist geweest. Financiers zijn uit den aard der zaak internationalisten, vooral In een stad als Londen die, allen eerzuchtige pogingen van New-York ten spijt, de eerste geldmarkt ter wereld ge bleven is. Hierdoor alleen reeds hebben de financiers groot belang bij een vrij internationaal verkeer en de Engelsche Industrleelen hebben de „City” herhaal delijk een verwijt er van gemaakt dat zij de t>elangen der Britsche industrie verwaarloosde en opofferde aan zuiver flnancieele overwegingen. Thans erken nen leidende bankiers, in ondubbelzin niger bewoordingen dan de Algemeene Raad van het Vakvereenigingscongres, dat Engeland uit zelfbehoud gedwongen is zich met de overige deelen van het Rijk, tot een Tolunie te vereenigen. Is hiermede het doodvonnis uitge sproken over Vrijhandel? De „Daily Express” en de .Morning Post” beweren het, en, hoé voorzichtig men ook zijn moet met het trekken van zoo radicale conclusies, wij kunnen niet ontkennen dat zij in dit geval door de feiten gerechtvaardigd schijnen te worden. Wie Engeland beziet van het buiten land uit, zal thans wellicht een geheel onjuiste voorstelling van de verhoudin gen te krijgen. Deze zijn zoo, dat de of- ficieele partijleiders op het tweede plan gedrongen zijn. De belangstelling geldt niet mr. MacDonald en mr. Snowden en evenmin mr. Baldwin en mr. Lloyd George, doch uitsluitend de „nieuwe strooming”, die de oude partijleuzen schijnt weg te vagen. Deze strooming is het Labourkabinet reeds geheel over het hoofd gewassen. Mr. MacDonald en diens medewerkers schijnen de leiding geheel te zijn kwijtgeraakt. Mr. Lloyd George, die met den eersten minister onderhandelt over een vrljhandels-ver- band, trekt voor het eerst sinds twintig jaren niet de openbare belangstelling voor wat hij doet, laat, zegt en zwijgt an uur. Walriyin jg goot oogenblik De Dusseldorfsche massa-moordenaar Kur- tfn heeft de Justitie een verrassing bezorgd Nadat hij eerst alle moorden, die hem ten laste waren gelegd, had bekend en boven dien ook nog andere moorden voor zijn reke ning had genomen, waarvoor een drietal man nen langdurig met gevangenis zijn gestraft, heeft hü thans, naar het „Volk” particulier verneemt, een deel van zijn bekentenissen herroepen. Hü beweert thans de Düsseldorf- sehe moordenaar niet te zijn en de andere moorden ook niet te hebben bedreven De ju stitie zit nu leelük met de handen in het haar, want buiten de bekentenissen van hemzelf heeft zü geen andeé behoorlijk be wijsmateriaal. Zaterdagmiddag heeft een zekere Statha kis zteh In een speciaal daarvoor vervaardigd vat laten insluiten en het vat bü de Niagara- watervallen In het water laten werpen, om zich op deze wüze door den stroom te laten mee voeren voorbü de Niagara watervallen. Gisteren is het vat ongeschonden voorbü de versnellingen gevonden. Aangezien in het vat een zuurstofvoorraad voor 3 bevond, was Stathakis gestikt. De landbouwer 8. te Vorden sloeg, naar aanleiding van een kleine kwestie, zijn schoonmoeder, ^ie wed. B zoo hevig met een hooivork op het hoofd, dat de herse nen naar buiten puilden. In zeer emstlgen toestand la 4) naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij la overleden. De dader is gearresteerd De commissaris 'tan politie te Bussum waarschuwt tegen de handelingen van C var Staal. uitgever van adresboeken, wonende te Bussum, Hulzerweg 202 (vroeger 236>. Van Staa reist als advertenlecolpor- teu voor door hem uit te geven adresboe- boeken en geeft 10 korting, wanneer te plaatsen advertenties bü vooruitbetaling w rden voldaan. In verbaat, hiermede wordt in overweging gegeven, hem geen geld ter hand te stellen, aangezien bü herhaling is gebleken, dat zün adresboeken verre over den In uitzicht gesteldén termün verschijnen en alleen worden toegezonden aan de adver teerders, zoodat ze alle publicatiewaarde missen. daar zij onder de bestaande om- in Engelands belang Is. dat voor het Europeesche conti- groote moeilijkheden zullen ont- ten gevolge van praktische ver wezenlijking van het Britsche economi sche imperialisme, lijkt mij onloochen baar, en voor weinig landen zullen die moeilijkheden een ernstiger aanzien krijgen dan voor het onze. Frankrijk, Duitschland, België, Tsjecho-Slowakije kunnen door engere industrieele sa menwerking compensatie zien te ver krijgen; ons land verkeert in een ge heel andere positie, en zal een anderen weg moeten inslaan. Tegenover ons zelf hebben wij den plicht, ons niet door de in Engeland dreigende gebeurtenissen te laten verrassen. Zij kunnen natuur lijk niet in één dag verwezenlijkt wor den. Er kunnen eenlge jaren mede ge moeid zijn. Maar onverschillig of de tijd ons ruimer of minder ruim toege meten is, wij moeten hem goed gebrui ken ten einde ons op alle mogelijkhe den voor te bereiden. Be minister van financiën van Australië Theodore, neem' ontslag in verband mei tegen hen ingebrachte beschuldigingen. Het ..British Medical Journal”, dat uitvoerig relaas bevat welke door professor Haldane gedaan zün. maakt er oa. melding van. dat de hoog- leeraar zich m?t 'n assistent een uur lang In een stalenkamer heeft opgesloten, waar zü beiden giftgassen hebben ingeademd. Na dit experiment waren bü belde onderzoekers geen nadeelige gevolgen te bemerken Zü antwoordden normaal op aan hen gestelde vragen. Dit onderzoek zou ten aanzien van ver- giftigingsverschünselen door kolendamp be langrijke resultaten hebben opgeleverd Bin nenkort zullen van de hand van professor Haldane publicaties hierover verschünen. opende de Bondsvoorzitter, de heer J. Win kelman. uit Amsterdam, de büeenkomst. Toen zongen alle aanwezigen het eerste en couplet van het Friesche Volkslied. De zangwedstrijd waaraan werd deelgenomen door zes gemengde koren, had het volgende resultaat: le prüs Rotterdam; 2e prijs Haarlem; 3e prüs Arnhem; 4e prjjs Den Haag. De dlrec- teursprijzen vielen als volgt ten deel: le prüs de heer 8. L. Wertheim, van Den Haag: 2e prüs de heer H. Ringma. van Rot terdam; 3e prüs de heer A. G. v. d. Voort van Bussum. Voor de beste uitspraak kreeg Rotterdam den eersten en Den Haag een tweeden prijs Als gasten waren aanwezig de heeren Krul uit Amerika en Spoelstra uit Transvaal, terwül ook Oost-Indië vertegenwoordigd was. De opvoering van het openluchtspel „Op Frjemde Oroun", van Geertsema ^n Eppln- ga. werd een groot succes. Het gemeenschappelijk zingen van het verplichte nummer door de deelnemende koren: Wldzesankje for’ 't Smldsbem, werd een succes voor den directeur, den heer 8. L. Wertheim uit Den Haag, die daartoe bü loting was aangewezen. Tengevolge van een gevecht tusschen danken en negers, hebben te Emelle in Alabama, zes personen het leven gelaten. riet gevecht begon tusschen een neger en een blanke. Twee andere negers mengden zich In den strüd, een hunner sloeg den blanke met een fltscl- op het hoofd. Een oom van den blanke kwam deze te hulp, doch werd door een neger met vier schoten In den rug gedood. De drie negers namen vervolgens de wük in een huis van een vriend, dat weldra door een menigte woedende blanken werd om singeld. Er ontstond een revolvergevecht, waarbü nog een blanke en een neger werden ge dood. De blanken bestormden her staken het In brand. Onder de pulnhoopen vond men later de lüken van twee negers, die In de vlammen waren omgekomen. Zaterdagmorgen vond men het lük van den neger, die den blanke met een flesch had geslagen, opgehangen aan een boom. Hü was slachtoffer geworden van de wraak der menigte. De gevechten tusschen blanken gers duren nog steeds voort. De politie zoekt den moordenaar den oom. Lehndorf, Graaf Donhöff en de mor.teur Koppers, die bü de ontploffing op de motorboot op de Ka„g. waarbij o< ex-keizer tegenwoordig was. ernstig werden gewond, hebben thans, nagenoeg geheel hersteld, het St. Elisabetbs-gasthuis te Lelden kunnen verlaten. Een groote gemeld. t Op de landerüen. behoorende bü de hoeve „Vrederustvan den heer Zoetelief te Koog op Texel, reden Zaterdagmiddag drie zoon tjes van den eigenaar met paard en kar In het land. Het paard schrok en sloeg op hol de jongens uit de kar werden Jongetje De voorzitter der radicaal-socialistische partü. Daladier, heeft gisteren te Nancy een groote' rede gehouden, waarin hü scherpe critiek oefende op het regeeringsbeleld van het kabinet-Tardieu. De realitelts-politiek. waarover men zoo veel spreekt, aldus Daladier. heeft niet ge leld tot vermeerderde welvaart van het land, want In 10 Jaar tüd zün niet minder dan 3 milliard te veel uit de Staatskas gebruikt. Vroeger werd de wereldmarkt overstroomd met Fransche producten, terwül tegenwoor dig Frankrük's bultenlandsche handel een tekort aanwüst. Wanneer Tardleu zelf. Chautemps of Har riot op het oogenblik aan het bewind zou den zün, zou men hen met artlllerie-salvo'3 begroeten, als zü het gewaagd hadden, net Rijnland te ontruimen of het Youngplan tot stand te brengen. Daladier verklaarde, dat hü niemand wilde aanklagen, die het regeeringsbeleld voerde doch wel degenen, die de werkelüke macht in handen hebben. Twee communistische rijksdagleden Finland ontvoerd. CS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9