JACHT WATER Cheque-koersen o ALKMAAR Laatste Nieuws JAN DE VRIES Vooraan Cblbept- GoStumeJ naar maat \X3Odf 45 énorme ke de nieuwste - I o o o o BEURS AMSTERDAMSCHE Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD DINSDAG 8 JULI 1930 STADSNIEUWS 0 Kinderverlamming 0 0 FABRIKAAT 0 0 O KERKNIEUWS V OFFICIEELE MEDEDEELINGEN BOEKBESPREKING LUCHTVAART PROVINCIAAL NIEUWS DUIVENSPORT >KLEEDIMCH IAAT< Domier-Wall-vliegtuig verongelukt BROEK OP LANGEND1JK M.KATER CASTR1CUM MEDEMBLIK 0 BLADZIJDE 1 I J De ci in de S. D. A. P. Een populaire beschouwing iATHTWAÏ ALOM VERKRIJGBAAR De Emma-bloem-coliecte Heeft ratal 1M duizend rolden opgebraebt Aanrijding Begrafenis Pastoor D. F. W. Pichot AFDEEUN6 De moeilijkheden in Engelsch-lndtö Demonstratie van 15.MO personen Mannenkoor Orpheus” De De Vesuvius werkt weer DINSDAG 8 JULI 1936 pu- (cable) R. K. Mulo-Examen s d DINSDAG 8 JULI 1839 Geslaagd geestelijken Gevonden dieren en voorwerpen Noodlottige vüegmaqoeuvres 155 Eén doodt en één zwaargewonde. 359 9 100 Limoges. de 1 De hoogste waterval ter wereld Prins Dam rong in Holland 90 Turfmarktbrug afgesloten 444 Drie passagiers vermist onderzoek rwl.WUa Koers 3.13 Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Tumult in den gemeenteraad van Dresden Bezoek aan de fabriek van de fa. Ringers sobere voeding, zy blijven altijd de beste na tuurlijke middelen om het weerstandsvermo gen te verhoogen en te sterken. voot'werpen, 5, 6 en 7 rap- de •er» r UflCEft j kon zwaar worden opgevischt. 33 160 17% 128 96 335 331 y, 43 345 85 63 23 22 De Directeur van Gemeentewerken tn bekend, dat de Turfmarktbrug op Woenst Juli 1930 voor het verkeer te land zal afgesloten. AMSTERDAM, Juli. Aardappelen Upolder-mulzen 5 ct., Langedjjker en dijker muizen ct., idem kleine 4 ct., 1 landsche muizen et-, idem kleine 37 ct Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 4 ladingen, zijnde 438 HL. roept 1927 motorboot begonnen terstond met reddings pogingen in het werk te stellen. ZU slaagden er in, den kapitein, een mon teur en eenlge passagiers te redden Drie passagiers worden nog vermist. Indwstr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zwsedsche Lucifers Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel MIJ ra bak Dell Batavia Oude DeU Oostkust Benembah MaxweU 164% 144% 155% Vorige Koersen 128% 97% 85 49 88% 43 85 62 4“/ 274 125 96 101 103 101’/. 101’/, 99 78 186 206 35 14% 61 40 160 20 Alle candidates der R. K. Meisjesschool geslaagd Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 79% 189% koor, in den 283% 127 97% 106% 365 Auto te water Door den dikken mist is alhier gistermorgen de auto van den heer Bosman, waarin nog vier andere neraoner waren gezeten, in de diepe vaart langs Oen Twuyverweg gereden. Allen inzit ter oen ge lukte het weer op het droge te komen. Allen hadden enkele verwondingen bekomen. 9.77% 34.74 12.09*/, 2.48*,, 59.29 48.28 13.03% 27.95 66.62 66.82 66.60 7.39 35.15 Scheepvaart Roll. Amerika Lijn dito Gem Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheep vaart-Unie Marine cnmm Marine pref 208% 35*/, 15 61% 40% 101*/,. 2»/, 124 274% 336 331% 73 348% 51“/„ Parijs Brussel Londen New-York Berlijn - Zürich - Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU 9.70 34.70 12.08% 2.48 59.25 48.20 13.— 29.05 66.55 66.75 66.50 7.35 35.05 27.— In het Nationaal Park der Verrenigde Sta ten vindt men de hoogste waterval ter wereld, t Water valt van 28M vee* hoogte. 130% 10Z50 Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s^ Pat. Nieuwe Philips S taats leentegen 5% Nederland 1919 Nederland 1818 4% NederL 1818 4H Nederl 1817 4H N Ind. 1838 B Geboren: Jan, z. van Johannes Hogenhout en Johanna - Maria Schollee. Rubber A dam Rubber Bandar DeU Batavia Rub Rott. Tapanoeli Serbadjadi Sllau V L C. O. Allied Intercontin Rubber Drankwet Heden is ingekomen een verzoek van Hen- drlka Bakker, weduwe M. Dekker, alhier, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Nieuwpoortslaan No 94. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze vergunning Indienen. Alkmaar. 8 Juli 1930. Burgemeester en Wehouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. KOELMA, Seecretaris. 4C0»/, 166 17% 20*/.. Jnion Pacific Wabash Chic. Milw. Bk Paul Kansas City Booth Erts Rallr Goedkoope trein Op Woensdag 18 Juli as zal van de sta tions: den Helder, Anna Paulowna. Behagen, Noord Scharwoude. Heerhugowaard. Enkhui- zen. Bovenkarspel, Groote broek. Hoognarspel. Westwoud. Blokker. Hoorn. Alkmaar. Uit geest en Zaandam een goedkoope trein loe pen naar Rotterdam (Maas) en terug met een boottocht door de Rotterdamsche havens met een der .JBaionbooten" van de Reedery Jop Smit en Co Van dezelfde stations loopt een goedkoope trein naar Den Haag (SB.) en terug met be zoek aan den Dierentuin. Voor verdere bijzonderheden zie men advertentie in dit blad. De demonstraties te Poona, waaraan onge veer 15.000 personen deelnamen, werden door de politie zonder incidenten uiteengedreven. Wegens het posten voor de ministericeie ge bouwen en voor dt gebouwen van de Wet gevende Vergadering werden 25 nersonen gearresteerd. De Commissie der Wetgevende Vergadering te Simla tot regeling van de betrekkingen tusschen Hindoes en Mohammedanen moest haar besprekingen voor onbepaalden tijd verdagen, daar wegens het wegblijven der Hindoe, besprekingen niet mogelijk varen. lat in zwaren Sn zich vele Herhailngso?ferin«»en Burgemeester van Alkmaar J. H Bek, zeemillcleh ven de lichting op. om op Maandag 1 September 1930 te Deii Helder. Hms. „Wachtschip”, voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen voor den tijd van 5 weken. ri- persoon’tjke oproeping ligt ter gemeen- te-secretarie ter afhallng. Alkmaar. 8 Juli 1930. De Burgemeester van Alkmaar. WENDELAAR. Gisteren was een eskader watervliegtui gen te Blzerte in Tunis opgestegen, tot het houden van schietoefeningen met machine geweren en luchtafweergeschut. Als doel werden gebruikt zeil vliegtuigen, die door andere machines op sleeptouw werden ge nomen. Bij een plotselinge manoeuvre kwam één van deze sleepvliegtulgen. waarin zich drie personen bevonden, in botsing met één der onbemande. motorlooze toestellen en stortte naar beneden. Het toestel verdween met den piloot in de golven der Mlddelland- sche Zee. terwijl de waarnemer een marine officier. zich, door met een valscherm uit de machine te snrieen wist te redden De boordmecano kon even later dbor een stoomboot, zwaar gewond, uit de golven AMSTERDAM 8 Juli. Hedenmorgen te 30 minuten over tien vertrok het gezelschap van den Siameeschen Prins Damrong en zijn gevolg in drie auto’s, welke de Hollandsche en Siamesche vlag voerden. van Amstel - Hotel, waar de Prins zijn intrek heeft ge nomen. tot het brengen van een bezoek aan de diamantslijperij van de firma L J. Asscher in de Tolstraat alhier. De Prins, die in civiel was, onderhield zich in de hall van het Amstel-Hotel eenige ougenblikken met den heer C. A. Sardeman. consul-generaal van Siam te ’s-Gravenhage. Te 10.30 uur werd de diamantslijperij be reikt, waar een ontvangst plaats had. Omstreeks 13 uur begaf het hooge gezel schap zich naar het stadhuis, waar de Prins ontvangen werd door den burgemeester, den heer W. de Vlugt In de vergadering van den gemeenteraad van Dresden op Maandag kwam het tot een hevig tumult. Daar de eene communist na den anderen voor de tribune jstemde rede voeringen hield, werd een voorstel tot be perking van den spreektijd tot 15 minuten aangenomen. De communisten hielden zich hieraan evenwel niet en de bezoekers van de tribune gaven door luid geroep hun vol doening over de houding der communisten te kennen. Een tribune-bezoeker riep: .JEn daar lacht een brutaal zwijn daar beneden!” De waarschuwingen van den voorzitter wer dén niet opgevolgd, zoodat hij de tribune liet ontruimen. Hierbij kwam het tot een hevig tumult. Onder geschreeuw en gevecht werden de bezoekers der tribune ten slotte bit de zaal verwijderd. 22% 22 66 160 2C“/„ 20*/, 101 103 101’ 101’/, 99 De aard van de ziekte is gelukkig tot heden niet kwaadaardig. Veiling „On. Belaag.” Aan de veiling waren gisteren aangevoerd 3572 manden aardbeien. De prijzen waren van 25 tot 38 ct. per Kg. Erwten en boonen waren als volgt: ttnn- booren aangevoerd 163 zak met pril zen van 511 ct. per Kg., erwten in totaal aange voerd 305 zak met prijzen voor: doppers van 1019 ct.. raspers van 1714 tot 28 ct. per K.G. Maandagavond te 18.46 uur had een ult- barstingNyan vloeibare lava uit de Vesuvius plaats, hetgeen vergezeld ging van hevige explosies. Spoedig daarop ontstond aan de beneden Westzijde van den krater een ope ning. waaruit lava stroomde. Des avonds te rjgen uur duurde de uitbarsting nog voort. De lava is in den Noordvestelijken sector van den krater gestroomd en heeft alle kleine openlngen gevuld. aan^e< tarnen pasvorm en soltede bewepktrxj Heden werd door een vijftlg-tal danjes, le den van de afdeellng Voorburg van Uei R K Vrouwenbond, een bezoek aan onz stad gebracht. Om twee uur bezocht het gezelschap d fabriek van de fa. Ringers aan de Noorder kade, waar onder deskundige leiding eei rondgang door de verschillende gebouwei werd gemaakt. Na afloop werd den dames als herinnerin aan dit bezoek iets aangeboden. Oude man gevonden Maandagmorgen bemerkte een der spoorweglleden die langs de lijn liep op het perron van het em placement. dat in de gronden, aangekocht voor uitbreiding van bet. emplacement, iets verdachts lag. Een onderzoek wees uit. dat daar een oud mannetje lag. dat. met zijn hoofd op een kistje, blijkbaar in be- wusteloozen toestand verkeerde, althans eenlgsdns verdoofd was De politie werd er bij gehaald, en nadat de man in het station eenlgszins bekomen was, oleek het te zijn een zekere P, uit Haariem-Noord. De familie werd in kennis gesteld, want uit den man was niet veel wüs te wor den en deze kwam per auto den man. die by hen Inwoonde en gisteren als gewoon lijk een wandelingetje was gaan maken, ophalen. Hoe de man achter bet station is geko men. is niet met zekerheid vast te stellen, wel dat hy waarschijnlijk dooi jie sloot is gegaan, omdat zyn Ueeren geheel waren vervuild en nat waren. De man heeft voorts niet kunnen aangeven op welke wijze hy in Castricum is geraakt. Geld om het een o< ander vervoermiddel te kunnen gebruiken had hy niet by zich De arme stakker, die bijna 80 jaar was. bad den geheelen nacht net natte kleeren in de buitenlucht doorgebracht Rijwieldiefstallen. Zondag is utt de rij wielstalling aan Zee in den vroegen avond een rywiel ontvreemd Een schadepostje voor den houder, die dat aal moeten bekos tigen. Voorts is een rywiel ontvreemd achter het café van den heer T. alhier. De politie stelt een uitgebreid In. TingMrzr. By den landbouwer L. al hier, te een geval van tongMaar geconsta teerd. Te hopen te. dat dit eerste geval zich mn ml ■tttaeMm. Donderdag as. zal bovengenoemd onder directie van Nico Hoogerwerf. Stedelyken Muzlektuin, een concert geven. Het entree is zoo gesteld, dat een leder van dit concert waarvoor een zeer af wisselend programma is samengesteld ge bruik kan maken. Ongetwijfeld zal het koor den goeden in druk van het jJ. kerkconcert komen beves tigen en verhoogen. Ook het Jongenskoor zal medewerking ver leenen. De solist, de heer Plooyer. tenor, dien wij reeds als een eminent zanger, met zeer ar tistieke voordracht en uitstekende stem leerden kennen, en die overal een schitte rende pers heeft, zal ongetwijfeld vele mu ziekliefhebbers naar dit concert doen gaan. We verwachten zeer zeker een talrijk bliek. De netto-opbrengzt der Emma-Bloem-ool- lecte heeft dit jaar 1 186.710.23 bedragen tegen 154.065 21 in 1929. rie gemiddelde opbrengst der bloempjes was 12.87 cent (v. j. 11.63 cent). De Postduivenvereeniglng ..de Postduif heeft Zaterdag 5 Juli een wedvlucht gehou den vanaf Limoges, afstand 797 K M. Dui ven los 6.20 Uur. Wind Oost. Aankomst Zondagmorgen. 1. J. Hulberts 7.49 18 uur; 2. A. J. de Wit 8.19.43 uur; 3. id. 8.34.42 uur; 4. Jos. v. Seg- gelen 8.46.31 uur; 5. B. Willens 8.57.53 uur; 6. J. Hulberts 8 58 20 uur; 7. 771. v. d. Ka mer 9.20.17 uu^ 8. J. Hulberts 9 43.59 uur; 9 Th. v. d. Kamer 9 58 22; 10 P. Bakker 104.— uur; II. F Fsyen 10 8.32 uur; 12. A. J. de Wit 10.21.33 uur. Vuure Vuure 7-68-29, 5 C. H. Rooms' 8-09-17. 6 G. H Waayboer 8-22-17, 7 B Termaat 8-25-46, 8 H. J Struys 8-38-12. 9 W. Godschalk 8-52- 37, 10 H. J. Struys 8-55-13, 11 C. H. Noome Postduivenvereeniglng „Alcmaria Vlctrix” Zondag 6 Juli wedvlucht Limoges. 797 K.M. Duiven los 6.30. Wind Z.W. Zaterdag niets thuis. 1 G. H Waayboer 7-12-26. 2 L. 7-33-03. 3 F. J Melis 7-g-31. 4 L Uit Stettin wordt gemeld, dat een Dor nier WaUvliegtulg. dat een proeftocht maakte, verongelukt is. Het toestel moest ten gevolge van een motordefect op bet wa ter dalen. Het werd op sleeptouw genomen door een motorschoener. Op tien myi afstand van Bornholm sloeg de machine plotzrling om. De motoreeboeuer en een te hulp ynelcte Gisteravond heeft op den hoek Kanaal- kade—Nieuwesloot een aanrijding plaar gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer K. L, wonende te Winkel en een auto bestuurd door den heer T. A. P., wonende alhier. De oorzaak van deze aanrijding was. del de heer L. het verkeer van rechts niet den voorrang gaf De auto van den heer P. werd beschadigd By het gisteren te Amsterdam gehouden R. K. Mulo-examen zyn alle zes de candl- daten der R. M. Meisjes Muloschool, alhier, geslaagd. Het zyn de jongedames Miep Wamelink. Nellie Commandeur, To Ooms, Truus Boom, Jo Eggers en Annie Raat. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Venlo slaagde voor het op 30 Juni. 1, 5 en 7 ,Jull gehouden examen acte .X. O.”, onze stadgenoot, de heer P. J. Oud. Aanbesteding Voor het maken van een muur en bijkomende werken aan het R.K. Internaat ..Huize St. Radboud", alhier, ar chitect de heer P. W. Vlaming, waren 7 in schrijvingen ingekomen als volgt: J. Bot. Medembllk 20085; H. Geuzebroek Medemblik. 19885; P. Tuin. Zand, 19700; Firma Schuit. Egmond 18450; C. Breet. Medemblik 18200; F. Kuipers, Hoogwoud, 18960; F de Pie, Medemblik, 18400. Inbraak In het ontspanningslokaal van de Zuiderzeewerken is tngebroken. Des mor gens ontdekte de café-houder dat een raam openstond. Hy kwam tot de ontdekking dat de geldlade openstond. Hierin bevond zich echter geen geld, wel een aantal postzegels, bovendien zyn een party doosjes sigaretten en kistjes sigaren meegenomen, benevens een flesch Ranja én een flesch Sarnos, te samen voor ongeveer 60.Vermoed wordt dat de dader zich heeft laten Insluiten. Van «ten dader geen spoor. Alcmaria-Nieuws wy ontvingen heden het Juli-nummer van het Alcmaria-Nieuws, het tweede num mer van de nieuwe Redactie. Het nummer opent met een afscheids- artikeltje by het vertrek van v. d. Abeele. die zich eiders gaat vestigen. De resultaten van den Adspirantendag worden uitvoerig beschreven. Voor hen die zich voor voetbal en voor Alcmaria intereiseeren, staat er nog meer lezenswaardig in dit nummer. Zondagavond zyn in de parochiekerk de Papagaai te Amsterdam de rouwplechtig- heden begonnen voor de uitvaart van den Zeereerw. pastoor D F. W. Pichot. Te half acht we: den de plectjXV rSêNen gezongen. In het priesterkoor rouw was gehuld, vereenij priesters om gezamenlyk het plechtig otticie te bidden voor den overledene terwyi het schip der kerk geheel gevuld was met parochianen De Zeereerw' heer P. v. d. Pavoordt als agens werd hlerby geassisteerd door de Zeereerw. Rectoren J. Bots als dlkaen en H Wennen als sub-dlaken. De Weleerw heer H. Brandehof. kajielaan der parochie fun geerde als ceretnoniarius. Ook waren os. aanwezig de Hoogeerw.' Heer L Wester- woudt. plebaan te Haarlem en de secretaris van het bisdom, de Zeereerw. heer J v. d. Tuyn. De weleerw. beeren L v. d. Welden en H v. Houten zongen In het priesterkoor de antifonen en esponsorlA Gistermorgen zyn de plechtigheden voortgezet. Om half tien werden de lauden gezongen, waarbij de Hoogeerw. heer Mgr A. Holiérhoek als agens geassisteerd werd door de kapelaans der paro Weleerw. heeren L. v. d. Weiden en H Brandehof. Na de lauden werd om 10 uur de plech tige Uitvaart gecelebreerd door den Hoog eerw. heer dr. G. C. van Noort. deken van Amsterdam, waarbij de beide kapelaans der parochie assisteerden. Het schip der kerk was wederom tot in alle hoeken gevuld met geloovlgen. Na de H. Mis hield Pastoor P Pavoordt de lykrede. Hierna verrichte de Weleerw. heer Th. W Pichot, secretaris van het bisdom Haar lem, een neef van den overledene de absoute met assistentie van de beide kapelaans der parochie. Terwijl alle aanwezigen in de kerk eer biedig opstonden werd Je 1 kkist uitgedra gen. In de Kalverstraat stonden vete be langstellenden. die bet hoofd ontblootten. Op het kerkhof verrichtte wederom de Weleerw. heer Pichot de plechtigheden in de kapel en aan het graf Vele Eerw. heeren geestelyken en parochianen waren by de teraardebestelling tegenwoordig. Biykens een communiqué to JX Zaterdag middag een veZgadertng gehouden van het F'.rtljbestuur <^r 8.D.A.P. te Amsterdam onder presidium van den heer Vliegen. Om. is daar besproken het concept port, samengesteldna ar aanleiding van geschillen in de afd. Alkmaar. Het Patrybestuur hechtte aan dit concept z’n goedkeuring. Hieruit blijkt wel dat onze tegenspraak van eenlge voorbarige bericht^, alsof dit rap port reeds ’n tiental dagen geleden zou zijn bii nengekomen, alleszins juist was. Hedenavond reeds vergadert de Alkmaar- sche afdeellng ter bespreking van dit »ip- port in tegenwoordigheid van voorzitter en secretaris van het Partijbestuur. Erg veel tyd voor bestudeering van dit om vangrijke en gewichtige document is er dus niet geweest. Er is dan ook wel eenige haast, aangezien het al of niet aannemen door den heer J. Westerhof van zyn raadszetel. af hangt van het resultaat dezer besprekingen In verband met het feit, dat zich ook hier ér stede een paar gevallen van deze ge vreesde ziekte hebben voorgedaan en tevens om noodelooze ongerustheid te voorkomen, citeeren we hier het volgende uit een popu lair» beschouwing, die in de Hygiënische Kroniek van het „Volk”. L. H(eiermans) «directeur van den geneesk. dienst te Am sterdam) un dit onderwerp wydt. Volgens de cyfers van den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid. Terburgh. werden aangegeven (de cyfers zyn waarschijnlijk te laag, omdat vele artsen, vooral in de jaren- ■24’28 niet altyd de waargenomen gevallen hebben aangegeven, door onbekendheid met de voorgeschreven verplichting) in 1924 38- 1925: 32; 1926: 49; 1927: 50; 1928: 75 en in 1929 507 gevallen. Van 1930 valt nog niets te zeggen, daar de meeste gevallen van kinder verlamming plegen voor te komen in de tweede helft Mn het Jaar. Meestal met het grootste aanjal m de maand October. Is het waarschijnlijk, dat het aantal aange tasten In 1930 aanzienlijk grooter zal worden, geiyk dit het geval pleegt te zyn bij rood vonk. griep, dlphtheritls? Het antwoord moet ontkennend luiden. Niet op grond van de ge ringe besmetteiykheld. evenmin, wyi wy de middelen kennen om de verspreiding tegen te gaan, doch omdat het nagenoeg vast staat, flat de overgroote meerderheid der bevolking n verkregen onvatbaarheid tegen deze ziekte bedt, vermoedelijk omdat zy lichte besmet ting heeft doorgemaakt, waarbij de dektever- schynselen zóó gering waren, dat zij onge merkt voorbygingen, maar wel onvatbaarheid voor het leven achterlieten. Men mag tot deze opvatting besluiten naar analogie van wat men waarneemt by andere besmetteiyke ziekten (want zonder twyfel behoort de kin derverlamming tot de besmetteiyke dekten zy heet dan ook officieel poliomyelitis epi demical. Nooit worden by een epidemie van welke besmetteiyke dekte ook. alle menschen aangetast. Het grootste percentage biyft ge spaard en nadere onderzoekingen hebben dit verschynsel verklaard en ons op het spoor ge bracht van het kunstmatige onvatbaarmaken van tal van dekten. Onderzoekt men b.v. kinderen op hunne vatbaarheid voor diph- therltis. dan det men een groot percentage onvatbaren by die kinderen, die door de sociale verhoudingen waarin zy leven, vaak licht werden besmet door gezonde zlekte- klemdragers. waarmede zy in nauw contact hebben geleefd (overvulde, onhygiënische woningen). Vast staat, dat by nekkramp, kinderver lamming en vele andere besmettel yke dekten van hersenen en ruggemerg in de omgeving der deken 'n groot aantal zlekteklemdragers voorkomen, die geen ziekteverschijnselen vertoonen of vertoond hebben. By kinderverlamming kennen wy den aard van de ziektestof niet precies, de kiemen zifn zoo klein, dat ze met onze beste microscopen niet dchtbaar zyn; ze passeeren b.v. een fil ter van aardewerk, die terlngkiemen. diph- theritisbacUlen. choleravlbrionen enz. tegen houdt. De ziektestof komt by gezonde virus dragers in de neus- en keelholte voor. Kunst matig kan men hiermede, of met dektestof- fen van een patiënt afkomstig, apen besmet ten. die d»n klassieke kinderverlamming krijgen. Het is alleen mogeiyk ziektekiem- dragers op te sporen door inspuiting by apen en gezien het groot aantal klemdragerz is het buitengesloten hen allen te vinden en zoo men dit ook in de praktlik kon ultvoe-en zou men niet weten, wat met deze menschen aan te vangen. Met andere woorden, wy staan tot op heden volkomen machteloos om de verspreiding tegen te gaan. Een verdere aanwydng. dat de overgroote meerderheid der bevolking onvatbaar te of wordt, is het feit, dat de dekte door een stad of plaats trekt, daar een zeker aantal slachtoffers maakt en het volgend jaar juist steden of dorpen bezoekt, welke tot nu geheel vry bleven van de dekte. Deze dekte zoekt als het ware telkens maagdelijk terrein, waar nog niet onvatbaar geworden personen, een goeden voedingsbodem bieden voor de ziekte kiemen. Men kan w dus op vertrouwen, dat na enkele Jaren de dekte weer ophoudt; er bleven dan hier en daar sporadische gevallen voorkomen, zy doet kortom als elke besmet- teiyke ziekte: onzichtbaar smeult hier en da»r een vonk; is er na 20, 30 jaar. weer een grooter aantal menschen. vooral kinderen, die niet onvatbaar zijn geworden, dan slaat de vlam weer uit om dan weer te dooven door gebrek aan brandstof Ik laat opzettelijk achterwege de dekte- verschynselen te beschryven; men zou zich anders by elke lichte ongesteldheid, vooral by kinderen, ongerust maken en vreezen. dat zy kinderverlamming onder de leden hebben. De kans is toch gering. Laat ik my er toe bepalen, mede te deelen. dat de ziektever- schljnselen uitermate gering en vluchtig "eketol kunnen zijn, dat, in andere gevallen (10 k 15 pCt. der deken) de patiënten sterven en dat by een ander, helaas vry groot percen- tege. een arm of been, vaak beide, voor het leven geheel of gedeeltelijk verlamd biyven. De dekte Is dus ongetwijfeld van groote beteekenis en daarom is er yverig gezocht naar een geneesmiddel. Uit het bovenstaande is het, hoop ik. begrfjpeiyk geworden, dat de beste resultaten bereikt worden door het inspuiten in zoo vroeg mogelijk stadium van serum van het bloed van menschen of apen, die herstellend zyn of hersteld zyn van kinderverlamming. In het bloed hebben rich dan tegenstoffen gevormd, die de verdere ontwikkeling van de ziektestof beletten. Ook wordt we! het bloed genomen van familie leden der patiënten, waarvan verwacht kan worden, dat zy wél met de ziektestof in aan raking kwamen, maar niet ziek werden en dus tegengif in het bloed moeten hebben. Het beste is dus de zieken zoo spoedig mogeiyk naar het ziekenhuis te verwyzen; daar kan de diagnose goed gesteld worden en bovendien dadeiyk serum van herstelde patiënten afkomstig, volgens de regelen der kunst worden ingespoten, om zoo mogelyk den zieke te redden of verlamming te voor komen. Summa summarum: laat men zich in zake de kinderverlamming, die ook volwassenen, zy het in gertneer percentage kan aantasten (het meest bedreigd zyn kinderen beneden 5 jaar) niet ongerust maken (dit sou ook weinig helpen) en rustig doorleven. Zieken moeten worden opgenomen; ronden er ver schillende gevallen In een school voorkomen dan is het wenscheiyk (zuiver praktyk) deze een tijd te sluiten. Een der lezers heeft gevraagd of het wen- scheiyk zou zyn. de kinderen niet naar het strand te sturen, waar zoo veel kinderen by- een zyn. Er is geen enkele reden, dit na te laten; Integendeel, de kleiner zyn dan in de frissche. stofvrije lucht, groote reinheid en I 9-30-22, 12 Looze Paauw 9-48-25, U A. J. 4* Dekker 9-50-17, 14 J. F. Toorenvliet 9-53- ^11”* 30. 15 B. Termaat 9-57-42, 16 Theo v. Gy- rlAs/lziOZ'fLrVQ “n 10-21-24. n C. H. Noome 10-27-33. 18 Theo van Gyzen 10-33-36. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen ais gevonden gedeponeerd op: 4, 5, 6 en 7 Juli 1930: duimstok, deksel van een waterketel, brief, rozenkrans, slap linnen boord, muts, kindertaschje met in houd. damestasch met inhoud, stroohoed, sleutels, banden van mantels, ceintuurtjes. Aanwezig en te bevragen by de navolgen de Ingezetenen, onderstaande als gevondep aangegeven op: Juli 1930: slagersmand. Van Gend en Loos, Nieuwesloot; konyn, A. J. Rits, Oudegracht 263; schortje. J van Essen Snaarmansiaan 68; vulpotlood. W. H. Willemsen, Bruln- vlschstraat 20; schippersboek. P Ris Breedstraat 31; portefeuille met inh., J. Burg. Bosstraat 46; muts. C Kemp, .-kelstraat 17; klndercape P. Delver, Dyk 15; pelerine van verpleegster, P Kok. Hel- loërdyk 5; damesbadpak H. J. Smit. Lief- delaan 10; klndermuts. D. J. Visser Baan- slngel 5a; bruin kindertaschje met Inhoud, W. Verhagen. Ruiterstraat 5; klnderhoedje. W. Joostema. Vlsscjierslaan 15; damestasch, C. H. Bierman, Verl. Landstraat 15; da- mestaschje met inh., P Mooy, Koorstraat 34; broche, P. Kalb. le Landdwarsstraat 28; zakspiegel, P Hulst, Uitenboschstraat 77 zakkammetje. C. Joostema Vlsschersiaan 25 jongenshorloge, A. E Brinkman, Eikelen bergstraat 32; belastingmerk in etui, J Kamp, Kalkovensweg 4; ring, J. Kamp Kalkovensweg 4. Wanneer men weder in het bezit te vai het verloren voorwerp, wordt men verzoch hiervan kennis te geven aan het Bureai van politie. m Dé beker gewonnen De stand voor den Kratz-beker is na de derde en laatste vlucht als volgt: 1. J. Hulberts Sr. P. 78 p.; 3. L. van Vuu re A.V., 73 p.; 3. Jos. van 8eggelenJP. 73 p.; 4. A. J. de Wit P. 62 p.; 5. F. J. Péyen P. 54 p.: 6. H. J. Struys A.V 49 p.; 7. G. H Waayboer A.V. 47 p.; 8 C. M. Noo me A V 41 p.; 9. A. J. Dekker A.V. 36 p.; 10. C. J. de Moet A.V. 35 p. Doordat de heer J. Hulberts Sr. ook het vorige jaar zich als eerste wist te plaatsen is genoemde heer thans eigenaar van dezen beker geworden en is de strijd om den Kratz-beker geëindigd. I i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11