Buitenlandsch Q^Cieuws e FEUILLETON Sprutol. Bij alle Drogisten. DE TOESTAND OP DEN BALKAN Zomersproeten VAN ONBEREKENBARE GEVOLGEN RADIO-OMROEP Teru&keer van Czaar Ferdinand De communistische partijconferentie De vlieghaven van Lyon geteisterd Paratyphus na het eten van pudding 1 De Fransche stap te Berlijn De ongeregeldheden te Pesjawar De houding van Italië De bespreking van het vlootverdrag Mexicaansche verkiezingswjjze Van de Perzisch-Turksche KUNST EN KENNIS A Een postbeambte te Londen beroofd grens Arthur Conan Doyle De invallen der Koerden De strijd tegen de communisten -f Duitschland’s financieele moeilijkheden De onrust in Engelsch-Indie Uit den Amerikaanschen Senaat Gemengde buitenlandsche berichten Een aanval op een Amerikaansche kanonneerboot Een ongedekt deficit van 485 millloen mark Generaal Kundt’s woning geplunderd verdwijnen spoedig door EEN POT Protest tegen de Duitsche amnestie Naar het Engelsch KOET NIEUWS De separatisten-incid?nfen in Duitschland Woede in Bolivia tegen Duitschers Het afbreken der Saar-besprekingen (Wordt vwvalgïU. lijTWl w» he* tem taant, dan aM Ltturt hMtf. «BV «rtiawd MM naar Bulgarije Zwaar weer in Zuid-Frankrijk De Europeesche Federatieve Staten-Bond Vrijhandel of protectie? tenheid officleele mededeeling uit motie De' toestand in Finland Dr. DIETRICH getroffen, HOOVER in Vijftig personen gearresteerd. Een matroos gedood kunnen 1" zander je niet HOOFDSTUK X. je zóó kijkt en En ik begrijp nóg niet. hü l - t Motie van afkeuring tegen de Engelsche regeering tificatie door president Hoover in een clale boodschap verzocht was. Een monument Is te Austerlitz ont huld ter nagedachtenis van Napoleon. Bondskanselier Schober Is, vol gens een bericht uit Weenen, naar Boedapest vertrokken. Het zware onweer heeft In Zuid-Frankrük enorme schade aangericht. Te Lyon maakte een wervelwind in nauwelijks tien minuten de vlieghaven tot een ruïne. Verscheidene hangars stortten In. Zes vliegtuigen werden zwaar beschadigd. meeste beter- communistische een vertrouwen communistische haar de dank flujt; Me], Ellen Sandow, 6.30—6.40 Koersen De Mohammedanen en de „round table” conferentie. Rede onderkoning Woensdag zal de onderkoning in de slot zitting van de wetgevende vergadering te Simla een verklaring afleggen over den hul digen toestand. Den volgenden dag zal er een debat wor den gehouden over een credlet van 631.270 ropüen (ruim 568.000 gulden) voor de kas ten van de Indische delegatie naar de Lon- densche conferentie. Van minister Braun Volgens „Der Tag" heeft Minister-president Braun van Pruisen bij den Rijksraad doen protesteeren tegen de door den Rijksdag met een meerderheid van tweederden besloten amnestie. Vertrouwen in de communistische internationale De Parijsche avondbladen hebben nog geen gelegenheid gehad de voorlooplge on derbreking der besprekingen over de kwes tie van het Saargebled te commentarieeren. Voorzoover de pers reeds in het kort haar houding ten deze heeft bepaald, schijnt zü te handelen naar officieuze jnstructles. In de Londensche City werd een brieven besteller een postzak met aangeteekende brieven ter waarde van 1000. ontroofd. De dieven wachtten hem in een automobiel op en rukten hem den zak van den rug. ZIJ wisten ongehinderd te ontkomen. Een achter volging, die door een aantal burgers op touw werd gezet, bleef zonder resultaat. - r het waar zijn, dat Czaar Ferdi- nog in dezen zomer naar Bulgarije wil terugkeeren, dan doet hij dit als partl- Ze haalde haar brief te voorschijn en zei, hem dien overreikend: ..Kijk, dien heb ik vanochtend van moeder gehad." Hij aarzelde. „Waarom kijk je 'm niet tn?" vroeg zü. „Wel, hü is toch aan jou gericht?.... Nu, dan geloof ik niet, dat ik *m lezen moet.” „Maar hü is voor jou ook bedoeld, Hugh. Jij en ik, we zullen immers één zijn?'’ ■Ja, maar kijk eens hier. Phyl, ik geef je ook niet al mijn brieven te lezen.” „Waarom niet?Ik bedoel niet jev za kenbrieven, maar je particuliere.” „Neen, zelfs die niet. Zoo ben Ik b(j voor beeld niet van plan om je den brief van Sir Edward Lestrange te laten lezen.” „Niet dien van vader?” „Neen. En daarom wil ik ook eigenlijk liever niet dien van Lady Lestrange lezen.” „Nu, zooals je wilt”, zei ze Toch was ze er eenigszins door geraakt. Ze wist, dat zü een kind was, in vergelijking met hem. Maar nu hij haar eenmaal tot zjjn vrouw gekozen had, bezat ze ook het recht, zjjn gedachten te deelen. .Bir Edward schreef een brief, dien hij voor mij alleen bestemde. Ik heb *m dan ook verscheurd, zoodra ik ’m gelezen had.” „Uit vrees, dat ik ‘m soms mocht willen zien?” „Liefste, Ik bad geen plan, ‘m je te laten Maanr*' Aan de Perzisch-Koerdische grens hebben Turksche vliegtuigen Koerdische opstande lingen gebombardeerd Door het bergland schap was het moeilijk het resultaat te be- oordeelen. Het aantal opstandelingen wordt op 10.000 geschat. Verscheidene nomadenstammen, die den regel op Perzisch gebied rondtrekken, hebben zich bij hen aangesloten. Drie Turk- laatsten Vjjf dooden, 30 gewonden Bfj de verkiezingen voor het congres in Mexico hadden op verscheidene plaatsen ern stige botsingen plaats. In de stad Mexico alleen werden vijf personen gedood en 30 ge-, wond- Een negeerings-communlqué De Finsche reg»?ring heeft een communi qué uitgegeven, waarjn zij verklaart dat de opmarsch van Laoj o-ers naar Helsingfors een bewijs er voor Is. dat bijzondere maat regelen moeten genomen worden. De regeering Evelt zich hetzelfde ttn doel als de Lappo-ers, n.l. het communisme in Finland te bestreen Zij elscht daarom dat elk eigenmachtig ontreden achterwege bli've. De regeering heeft een aantal communisti- s'l.e vakverecnlgio^srebouwen laten sluiten. Baldwin en Neville Chamberlain hebber, bij het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend, waarover zij spoedige bespreking zullen verzoeken. De motie zegt, dat het Lagerhuis van mee- ning is, dat het beste middel ter bevordering van den terugkeer van de welvaart Is. de Britsche markt te beveiligen tegen de onbil lijke buitenlandsche concurrentie en den uit voer door wederkeerige handrisovereenkom- sten met het rijk overzee te doen toenemen en dat het betreurt, dat de regeering de po litiek van beveiliging (safeguarding) heeft laten varen Inplaats van haar uit te breiden en willekeurig het heffen var douanerechten op buitenlandsche voedlngs va-en, met het doel gelijkwaardige vcordeelen te- verkrijgen loor de Britsche industrie en landbouw op de rijksmarkten en elders, van pnderzoek heeft De examens In de rechten aan de unl- versiteit te Calcutta zjjn een dag uitgesteld wegens het posten door mannelijke en vrou welijke vrijwilligers. Gisteren werden meer dan vijftig personen gearresteerd in ver band met een inval in de bureaux van het comité van het provinciaal congres. Het „Bert. Tageblatt” meldt uit La Paz. dat de positie der In Bellvia wonende Duit schers tengevolge van de volkswoede tegen generaal Kundt netelig geworden is. De le den der Duitsche kolonie begaven zich naar het ministerie en verzochten om bescher ming van hun particuliere woningen en hun zakengebouwen daar zij bang zjjn voor plun deringen. komst het nu He* antwoord van Italië op het memoran dum van Briand inzake de stichting van een Federatleven Europeeschen Statenbond, is gistermiddag bekend geworden. Italië verklaart zich bereid deel te ne men aan de gedachtenwisseling over de Pan-Europakwestie. Het is evenwel van meening, dat het lidmaatschap van zulk een bond niet beperkt mag blijven tot de staten, dte lid zijn van den Volkenbond. Daar de statenunie o.m. de taak zal heb ben het economisch verkeer in Europa te vereenvoudigen, acht Italië het op zjjn minst genomen gewenscht. dat alle staten van Europa tot de unie toetreden. Het stelt daarom voor Sovjet-Rusland en Turkije tot het deelnemen aan de voorbereidende bespre kingen uit te noodlgen. Het derde dee! van het antwoord is ge wijd aan de bestrijding van het nut om als grondslag van een Europeesche Unie het denkbeeld van de veiligheid te nemen. Vol gens de fascistische regeering moet een Eu ropeesche Unie om In het kader van den Volkenbond te warden geschikt, dezelfde politieke premisen hebben van het pact, d. w. z. beerklng van de bewapeningen, waar borgen tegen aanvallen en vreedzame rege ling ran inéernatioale geschillen. Dit stelsel moet harmonisch worden ontwikkeld. Een veiligheid zonder ontwapening is niet stevig gefundeerd. Thans bestaat het stelsel van veiligheid in een drievoud igen waarborg: het pact van den Volkenbond, het pact tot het afstand doen van den. oorlog, en bet verdrag van Locarno. Tot het ver krijgen van vooruitgang is het niet noodig dit stelsel uit te breiden, doch het is nood zakelijk, te ontwapenen. Het bezoek van den Franschen Ambassa deur te Berlijn De Margerie, bij den Rjjks- mlnister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Cur- tlus, heeft gistermiddag te 5 uur plaats ge had. Een nota heeft hij, naar verluidt, niet overhandigd, maar wel heeft hü mondeling verklaard, dat de separatlsten-incidenten, na het vertrek der Franschen, niet in overeen stemming zijn met de te Den Haag gemaak te afspraken. Van Duitsche zijde werd er op gewezen, dat er eigenlijk geen aanleiding tot deze dé marche bestond, daar door Dultschland over eenkomstig de getroffen accoorden, alles ge daan wordt om dergelijke Incidenten te ver hinderen. •- De Duitsche politie is echter niet krachtig genoeg om iedere plotselinge actie tegen de Separatisten te beteugelen. De bestuursraad van de conferentie van Mohammedanen van heel Indië heeft met groote meerderheid een motie aangenomen om deelneming aan de „round table” con ferentie aan te bevelen hoewel men het rapport-Simon onaannemelijk achtte voor de Indische Mohammedanen daar het niet de noodige waarborgen voor hen bevatte en bovendien als reactionnair werd beschouwd. Tijdens een kanotocht op den Ha vel is in de nabijheid van het Paul-eiland verdronken Graaf Stolberg-Wernigerode. Zijn lijk is nog niet gevonden. Duitschland’s standpunt. Het Duitsche Rijkskabinet heeft gisteren te* in de late avonduren een zitting gehou den. waarin het zich bezig hield met het Duitsche antwoord op het memorandum van Briand. Verwacht wordt, dat de definitieve tekst vandaag vastgesteld zal worden. Na het ontbijt gingen se samen den tuin in en vroeg zij: „Heb je óók wat gehoord. Hugh?" „Ja, liefste." „Daar ben ik blij om. O, Hugh, toen je vanochtend nog niet zoo gauw kwam, was Wij behoeven slechts onder de oogen te zien, hoe de toestand was in 1914 om een voldoende bewijs te vinden voor de nutte loosheid van bewapeningswedloop. Geen enkel criticus heeft nog aange toond, dat wjj met onze militaire en lucht machten en met de maritieme macht, gelijk In het verdrag staat omschreven, benevens met alle hulpbronnen van het land onze verdediging niet zouden kunnen verzekeren Het vlootverdrag beteekent een groote stap naar de ontwapening en naar den wereld vrede. ‘Hel beste daseliikscne middel ter opwakkint en uerfrisschins In den Rijksdag heeft de Rijksmlnister van Financiën, Dr. Dietrjch, bij de tweede beraadslaging over de begroeting voor zijn Departement en de daarmee samenhangende eerste lezing over de dekkingsvoorstellen, medegedeeld, dat het ongedekte deficit van de begroeting 485 millloen Mark bedraagt. verdere vervulling van zjjn functie stelt hü afhankelijk van een daadwerkelüke besparing van een bedrag van 100 millloen Mark. „Maar ik had wel graag, dat je den mijne las. t Is zoo'n aardige brief.” „Daar ben ik blü om. Je moeder kan ook niet anders dan een „aardigen” brief aan je schrijven, want het is een „aardige” vrouw.” „O jaMaar vader is toch ook zoo goed!" ,Jk voel grooten eerbied voor hen belden. Lady Lestrange heb ik eenigen tijd geleden ontmoet en Sir Edward herinner ik mij niet, ooit gezien of gesproken te hebben. Maar hij heeft een aangenomen toon van schrij ven Ik ben zeker, dat hü en ik goede vrien den zullen zijn.'’ „Waarom noem je ze: Sir Edward en Lady Lestrange? Je hebt toch al gesproken van: „Vader en moeder?" „Ja. Zoo nu en dan zal ik dit ook wel doen; maar je moet denken: ik ben zoo veel ouder, in vergelüklng met jou.” Zü had den bnef weer bü zich gestoken. Voor het oogenbllk had hü haar vreugde daarover bedorven; dit voelde hü heel goed en nederig vroeg hü dus: „Vergeef je mü Phyl!" „Er valt Immers niets te vergeven?” .Jawel. Ik leek misschien al weer heel stug. Mün klein meisje zal nóg heel wat werk aan mü hebben, wil ze mü wat vrien- delüker van aard maken. Maar laten wü nu eens praten over den dag van ods huwelük." „Wilde je dan al zoo gauw trouwen? ,J* zeker. Je weet, ik ben nog in dienst Un tate <wrtül> kan Ik aegrpepm wor- 58 senatoren, d. wz. 9 meer dan het ver- elschte quotum, hebben deelgenomen aan de zitting Van den Senaat ter bespreking van het vlootverdrag van Londen, welks ra- spe- Het ministerie elschte een verklaring van hen. dat de Duitsche bevolking zich niet zou mengen in Bollvlaansche aangelegenheden. Deze verklaring werd verstrekt. De woning van generaal Kundt Is door de volksmenigte geplunderd. Kundt vertoeft nog steeds in het Duitsche gezantschap. Men neemt aan, dat hem zal worden toegestaan het land te verlaten. culler en er is meer dan een menschelüke reden voor hem. om de thuisreis te aan vaarden. Den 15den Augustus wordt voor den 43sten keer de dag herdacht, dat hü als vorst van Bulgarüe den troon heeft beste gen en niemand zal het den ouden man kwalük kunnen nerhen, wanneer hü zün levensavond wil eindigen in 't land, waar aan hü zün beste krachten heeft gewüd. Uit Wama melden de bladen reeds, dat daar het zomerpaleis Euxlnograad wordt voorbereid voer de ontvangst van den ex- Czaar. Het Is zeer zeker ook In den geest van den regeerenden Czaar Boris, elndelük alle leden der Koninklüke Familie in Bul garije büeen te zien. Bulgarije is op het oogenbllk een monar chie, waar de troonopvolging op geen ma nier verzekerd is. Prins Cyril komt volgens de grondwet als opvolger niet in aanmer king en in politieke kringen Is meer dan eens met ernstige zorg <Je vraag besproken, wat er moet gebeuren, wanneer de kwestie der opvolging, vroeger menschelüke berekening ten worden opgerold. Of Een geslaagde wetgevende ver gadering. De wetgevende raad van Bombay, die hier bü zeer warm weer büeen is, deed al zün zaken van gisteren op normale wijze af in weerwil van pogingen om de tegenwoor digheid der ministers te verhinderen. sche vliegtuigen werden bü den aanval naar beneden geschoten. Het gerucht dat de Turken bü vervolging van opstande lingen de Perz. grens zouden hebben over schreden wordt van Turksche zijde tegenge sproken. Het aantal dooden bü de ontploffing te Castleford, in Engeland, is tot dertien gestegen. „Ik vind bet heel leehjk van Je. Phy-, - mü mün „held” voor mün neus weg te ka pen!” riep Laura J» weet, ik dweepte zoo zeer met hem! hoe je den mo d hadt. om zün aanzoek aan te nemen. Ben je niet een beetje bang voor hem, Phyl?” .Ja, dat wél.” „Vertel er mü eens alles van! Wat zei hü we! en hoe is hü over het geheel in zün spreken?” „Je zult hem gauw genoeg zien. Hü wordt mers Je zwager?" „Wanneer komt hü?" „Over drie dagen Hü wachtte op be richten- van het Ministerie van Oorlog.” dan men volgens verwacht, zou moe- de buitenlandsche reis van Ljaptsjef ook hiermee in verband staat, kan alleen worden vermoed: de Bul- gaarsche couranten leggen zich in deze aangelegenheid groote reserve op. In leder geval zal Bulgarije zün koningin moeten hebben en het is niet waarschünlük. dat de vader van den Czaar bü zoo'n gelegenheid vrijwillig in zün verbanning zou blüven. Of een terugkeer van Czaar Ferdinand politieke beteekenis kan hebber is nog niet te zeggen. Men w’eet. dat ook in de verbanning zün zoon met „ad ter züde heeft gestaan. Zün terugkeer zou dus daarin niet veel verandering brengen. De buur staten van Bulgarüe zouden waarschünlük niet ernstig aanstoot nemen aan de thuis- van den vroegeren Czaar. Men zal i wel niet juist gaarne zien, maar het telt ongetwüfeld ignoreeren. Het is een oude man, die naar huis terugkeert bü zün kinderen. De tranen welden Phyl in de oogen bü het lezen van dien brief. De ernstige toon er van vond juist zoozeer weerklank in haar ge moed en zoo gauw mogelük wilde zü Hugh dit schrijven toonen. Met den brief bü zich ging zü dus naar beneden; maar hier wachtte haar een te leurstelling: haar verloofde was er nog niet. „Vader zal hem toch niet afgeschreven hebben”, kwam het onwillekeurig bü haar op. „Maar, neen dan zou moeder toch niet zóó aan mü geschreven hebben!” Het duurde nog een half uur. eer hü kwam. En zü meende, ^at hü bleeker zag, dan gewoonlijk, toen hü haar begroette. „Liefste!" fluisterde hü Dit enkele woord deed haar weer alle leed vergeten, en ze lachte hem toe met innig- gelukkigen glimlach. In Bulgarije heeft kalm opgenomen stemmen op tegen In zün verklaring zelde Hoover o. a. het volgende Het is in de eerste plaats noodzakelük het Vlootverdrag te ratificeeren om de fou tieve geruchten en interpretaties, die ver spreid rijn, tegen te gaan. Wanneer wü thans niet kunnen komen tot een beperking en vermindering der vlootbewapeningen, zul len wü achteruitgaan, in plaats van verder voort te schrijden op den weg van den vrede. Wü verwachten natuurlük tegenstand van den kant van die groepen, die een groote militaire kracht voor het Amerikaansche volk voorstaan. We zullen denzelfden tegen stand te overwinnen hebben, als geboden werd in Groot-Brittannië en Japan, maar ik ben er van overtuigd, dat de meerderheid van het Amerikaansche volk zich zal ver zetten tegen de meening van de groepen, die vijandig staan tegenover het verdrag. Het eenlge alternatief, aldus Hoover, dat over- blüft, is over te gaan tot vlootaanbouw, met al de daaraan verbonden onzekerheid, haat en rancune, welke ten slotte tot ram pen leiden. Het is dwaasheid te denken, dat wü, omdat wü het rijkste volk zün, alle andere landen kunnen overtreffen. De andere volkeren zullen alle mogelüke offers brengen om hun verdedigingsmidde len op peil te houden met de onze en wü zullen in dat geval niet anders doen dan al hun haat en rancune te voegen bü den mili tairen last, dien wü hun zouden opleggen. 13. Sir Edward las: Ik ben hem niet waard. Hü is een groot man! Ik hoop maar, dat hü mü nooit, in eenig opzicht, tekort vindt schieten. Als er iets tusschen ons mocht komen, zou het mü t hart breken. Ik ge loot niet, dat ooit iemand zoo gelukkig is geweest!" Toch bleef Sir Edward er bü. dat Sir Wngh alles weten moest van het jonge meisje, dat hü trouwen wilde. Dien volgenden dag kreeg Phyl een schrü- vmi van Lady Lestrange: .Jjefste Phyllis, Je brief schonk mü groote vreugde, of schoon ik er niet door verrast was. Want ik had wel begrepen, dat Sir Hugh en Jü je tot elkander aangetrokken zoudt voelen. Vóór alles moet je liefde en eerbied koesteren voor den man. dien je trouwt. Want, kindje, als je tot de juiste waar--- De dezer dagen ontvoerde communistische afgevaardigden zün, volgens berichten uit Helsingfors, aan de politie overgeleverd. Brandstichtingen in den nacht van Zondag op Maandag zün op drie verschillende plaatsen brand uitge broken. welke volgens de bladen aan kwaad willigheid der communisten moeten worden toegeschreven. De schade zou vele millioenen bedragen. erkennen, dat van al wat wü bezitten, de liefde het hoogste goed is. Je zult gelukkig worden. Phyllis; dat hoop en vertrouw ik. Maar nooit genoeg geluk kan je toegewenscht worden door JE MOEDER Volgens berichten, door het departement van marine ontvangen van de Aziatische vloot, hebben Chineesche communisten op den Jangtse een aanval gedaan op de Ameri kaansche kanonneerboot „Guam,” waarbij een matroos werd gedood. De legatie der Vereenigde Staten, te Pe king zal protesteeren bü de nationalistische regeering. Volgens een r—--- - - Moskou, werd in de heden gehouden zitting van den Partüdag der partü met eenparigheid van stemmen aangenomen. waarin wordt uitgesproken in de Internationale en waarin Her partü gebracht wordt. De rapporteur Molotow werd met storm achtig gejuich ontvangen. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat de bekende Engelsche schrijver Sir Arthur Conan Doyle Is overleden. Arthur Conan Doyle werd 22 Mel 1859 te Edinburg geboren. Hü studeerde er In de medlcünen en beoefende de geneeskundigen praktijk te Sousthsea. Later deed hü een reis met een walvischvaarder naar het Noorden en een naar Afrika’s Westkust. Gedurende den Boerenoorlog was hü art» in een veldlazaret. Conan Doyle had met zün eerste litteraire werk weinig succes, maar toen hü om streeks 1890 begon zün Sherlock Holmes- verhalen te schrijven, werd hü op slag be roemd. Hü heeft later eens verteld, dat hü den detective maar een heel gewonen naam had willen geven en „Holmes" daartoe ge schikt had gevonden. De naam „Sherlock" kwam hem in de gedachten, omdat hü als cricketer eens tegen een goeden speler van dien naam had gespeeld en zün elftal het züne de baas was gebleven. De combinatie van die twee namen bleek het te doen. De lezers waren zoo verzot op Sherlock Holmes, dat Conan Doyle, die deze figuur ten slotte had laten sterven om er een eind aan te maken, den detective weer uit den dood moest doen opstaan. Conan Doyle heeft behalve de serie die hem beroemd maakte, ook nog historische romans geschreven en een geschiedenis van den Britschen veldtocht in Frankrijk en Vlaanderen <19151920). Hü deed dit op grond van eigen ervaringen aan het front. In zün woonplaats Crowborough In Sussex had hü een vrijwilligerscorps opgericht, waarover hü vier Jaar lang aan het front het bevel voerde. In den oorlog verloor hü zün eenigen zoon. WOENSDAG 9 JULI HUIZEN. 293 M. Na 6 uur: 1071 M. Uitat NCRV.-Uitz. 8.15—9.30 Concert 10J0 11.00 Ziekendienst 11.0012.00 Harmo» nlumbespellng door den heer M. F. Jur- jaanz 12.002.00 Gramofoonpl. 2.00— 2.45 Concert. Mevr. Canté van Amerongea sopraan; H.II. J. Keessen, viool; A. Adema, plano 2.453.15 Lezen van Ohr. Lectuur 3.155.15 Vervolgconcert 4.155.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje 6.00—7.15 Concert. H.H. J. Richters, viool; P. de Vries, piano en orgel 7.158 00 H. J. Bekkering Jr.: „Kalender- vorming. Welk standpunt heeft de Chris- hiertegenover in te nemen? 8.0011.30 Ferd. Kloek: „De beteekenis van de muziek in den Bübel”. Concert door Leeraren. Gemengd Koor en Strijkorkest van „De nieuwe Muziekschool" te Utrecht Zeist en Bilthoven. Jeanne Ruygrok, zang; B. Renden, clavecimbel; L. Werner viola da gamba; p v. d. Hurk, fluit 10.00— 10.10 Persber. Daarna vervolg concert 10.4511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uita. V. A. R. A.- Uitzending 10.0010.15 Morgenwijding 12.00 Polltleber. 12.15 Gramofoonpl. 2.00 Mevr, van Beuslgem: „Zuigelingen en Zomerwarmte” 2.30 Klndermatlnée in het Kurhaus Schevenlngen 3.30 ,,Maak- het-zelf!” cursus 4 30 Orgelspel door Joh. Jong. J. Amende, cello 5.30 Kinder uurtje 6.00 Concert door het VARA- Orkest. In de pauze: Gramofoonpl. 730 H. v. Herwerden: „Wandelen en Kam- peeren" 8.00 Inleiding tot het Kurbaua- concert 8.15 Concert in het Kurhaus te Schevenlngen o.l.v. Carl Schuricht. Solist: Josef Pembaur. In de pauze: Korte toe spraak door J. W. Roskam: .Het Vacantle- Kinderfeest 19051930”. Na afloop Pers berichten. Daarna Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconoert 2.202.50 Concerk D. Glover, sopraan; J. Duncan, bariton 4.20 Concert. G. Waller en V. Maconochie, zang: H. Pitcairn, piano; W. Alwün fluit 8.05 Conocert door Vocaal Kwartet Neger- deruurtje 6.20 Berichten 6.35 Nieuws berichten 7.00 Piano-recital door E. Isaacs 7 207 40 Lezing 7.45 Lezing 805 Concert door Vocaal Kwartet (Neder- zangeres) 8.30 ..Limehouse Night’”. Een Anglo-Chineesche Puzzle, door H. 8. Pep per 9.20 Nleuwsber. 9.46 Lezing 10.00 Concert. M. Basilides, sopraan; Kamerorkest .11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 1250 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert door Kwintet 8.20 Operaconcert. Orkest en solisten. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trlo-conoert 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Kamermuziek 9.20 Dansmuziek. LANGENBERG. A 7.25—750 Gramo foonpl. 7.508.50 Orkfestconcert 10.35 11.35 Gramofoonpl. 11.4012.20 Muzidk- ultz. voor scholen 12.30 Gramofoonpl. I. 252.50 Orkestconcert 5506.50 Gr* mofoonplaten 8.209.20 Orkestconcert 9.20 Orkestconcert, cello. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—230 Orkestconcert 3.505.50 Orkestconoert 8.20 9.35 Concert. Orkest en Opera zanger 9.35—10 05 „Fru Brights Gaest" Tooneelspel van Mary R. P. Hatsch 10.2511.25 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M- 610—7.20 Lezingen 7.20—750 Gramofoonpl. 10.50— 12.20 Lezingen 12.201.15 Gramofoon- platen 1.15—2.20 Berichten - 2.20 3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.20 Lezlngetf 4.205.50 Concert 5.508.20 Lerin-» gen 8.20 Concert. Militaire Muziek korpsen. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. In een ziekenhuis te Darmstadt hebben zich bü 50 personen, patiënten en personeel verschijnselen van paratyphus voorgedaan na het gebruik van pudding. Drie personen zün overleden, de andere bevinden zich op weg naar schap. Alle voorzorgmaatregelen zün om een uitbreiding der ziekte te vo—komen. „Wat kon er. nu gebeurd zün'” „Ik weet het niet.” „Maar waar was Je dan eigenlük bang voor?” „Ja, voor niets bepaalds. O, Hugh, als ik je verwacht en je komt niet, dan voel ik vreeselüken angst!” „Waarvoor?” „Wel. dat je soms ziek mocht zün.” „En verder?” „Nu. maar is dit dan al niet genoeg?” „Kan je zweren, dat dit alles was?” „Maar, Hugh, ik begrijp Je niet! Geloof je mü dan niet?" Hü keek haar een oogenbllk aan, trok haar naar zich toe en kuste haar. .Heb ik je nu weer schrik aangejaagd, kindje?" „Ik schrik altüd, als zóó spreekt!" „Hoor eens, Phyl. als ik dit nu ooit weer doe. bedenk dan, dat ik een ruw soldaat ben. want ik zou nooit echt boos op je kun nen zün. tenzü ik merkte, dat je mü niet genoeg lief hadt. Als je mü bedroog, dat zou ik niet dulden, rie je!” .Als je bang bent, dat ik je niet genoeg lief heb. nu, dan hoef ik niet te vreezen, dat ik mü ooit je misnoegen op den hals zal halen, want ik heb Je eér te veel lief, en dat zou je wel eens kunnen vervelen.” kunt toch zulke allerliefste dingen OMBle «1 hMK in. den, om wie weet, waarheen te gaan.. Dus lükt mij 't verstandigst, om zoo gauw mo gelük te trouwen. Wü hoeven dan geen huis meer te nemen, want je gaat toch immers mee?” „O, ik zou luisterde zü. „En ik niet zonder Jou. Sir Edward heeft dat ook zeer goed begrepen. Ik ben niet rijk, Phyl, maar ik kan Je toch geven, al wat je verlangt!Ook ben ik niet jong meer.” „Ik zou je geen dag jonger wenschen, al had ik dit ook in mün macht!" antwoordde zü overtuigend. Czaar Ferdinand van Bulgarije zal waar- •chünlük in de naaste toekomst naar Bul garije terugkeeren. men deze tüdlng nergens gaan er den vroegeren Czaar, welke zün terugkeer tmgewenscht vinden. Men heeft er ai lang op gerekend, dat Czaar Ferdinand op zeke ren dag den bodem van Bulgarije, dien hü Vrijwillig heeft verlaten, weer zou betreden Er bestaan geen wettige beletsels voor zün terugkeer en de algemeene stemming is nu niet tegen Ferdinand. Omtrent het tüdstip van den terugkeer te nog niets bekend. Het bureau van den hofmaarschalk in Coburg heeft hier wel laten verklaren, dat de vermoedens om trent een onmlddellijk vertrek van Czaar Ferdinand ongegrond zün. maar er wordt algemeen verondersteld, dat dit démenti alleen gericht is tegen de „onmiddellük voor de deur staande reis”. De terugkeer van den Czaar zal zeker binnenkort plaats heb ben en wordt, zooals er in politieke kringen wordt beweerd, door den minister-president Ljaptsjef voorbereid, die na afloop van een kuur te Karlsbad zün Europeesche reis zal voorteetten. Men weet, dat Ljaptsjef nooit tot de ha ters van Czaar Ferdinand heeft behoord en hü heeft dit bewezen, toen hü uit Preslaw, ter gelegenheid van het duizend-jaar-feest van Bulgarije, een begroetings-telegram aan den ex-Czaar heeft gezonden. Langza merhand begint de overtuiging door te dringen, dat het onbillük is, den ex-Czaar de schuld in de schoenen te schuiven, voor de catastrophe van Bulgarüe in 1918. Er is te Bulgarije geen wet, die den vader van dan regeerenden Czaar verbiedt, terug te koeren; bet verdrag van Neuilly bevat geen clausule, die een vreemde inmenging bü sulk een voornemen van den Czaar zou toelaten. Mocht Rand Het rapport van de commissie, die een onderzoek Instelde na^r de ongeregeldheden te Pesjawar in April J.I., is gepubliceerd. Het onderschrijft volkomen de maatregelen door de civiele en militaire autoriteiten genomen om de onlusten te onderdrukken waarbü van de vuurwapens gebruik werd gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2