ONS BLAD ipr fc^TURNI-R) 1 s Voornaamste cKieuws DINSDAG 8 JULI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 158 DIT NU*MER BESTAAT JUIT TWEE BLADEN VIER f 40 BRANDEND VRAAGSTUK Het plan-Briand Het Stadhuisvraagstuk van Leiden JOH. LAUWERS Telegrafisch Weerbericht Vrachtauto omgeslagen Drie dooden en vijf gewonden Geen resultaat verwacht De Passiespelen te Oberammergau W.KERKMEER - ALKMAAR Italiaansche onderscheidingen uitgereikt De terreur in het Steenzettersbedrijf te Amsterdam “I a „Beider ’s-Gravenhage Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Het memorandum van Briand inzake Pan-Europa Autobestuurder door een flauwte overvallen Indiening der vorderingen tot 1 Augustus MIDDEN-NEDERLAND AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Obligatie-Mij. Belang” te De stranding van de „Salento” De ontruiming van het Rijnland NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD af ULF ook o Zwaar weer in Zuid-Frankrijk. De communisten verliezen B voorstel 1// Barometerstand 9 uur vjn.: 709. Vooruit. maakt het een groot Tegen een -»m gereden is (Zie fotopagina) In drie maanden ruim 100.000 bezoeken r* i" -s3 memorandum- Staten- Het voorstel zonder den ouden geyel aangehouden worpen, worden. geknot Katholieke ontplooien voor met Ook in Berlyn is de ontruiming van het Rijnland gevierd. Een indrukwekkende schare van soldaten en nieuwsgierigen trok door de Brandenburger Poort naar den Lizstgarten. Hierboven een artilierie-afdeeling nabij de Poort Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.49 uur. De R- K. Volkspartij heeft den heer C. D. Wesseling tot voor sitter gekozen. Een regeeringscommuniqué over den toe stand in Finland Het ongedekte deficit van de Dnitsche be- grooting bedraagt 485 millioen mark. De Separatisten-incldenten in Duitschiand. Een verklaring van de Fransche regeering. Mi veriiez na 'n anderen vinger ruur uien eka ker her n, ■13 I BUREAU: Telefoon: A BONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar f Ij— Voor buiten Alkmaar f 1.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Gisteren had te Amsterdam de plechtige begrafenis plaats van pastoor D. PichoL Bfj een vechtpartij te Rotterdam is een man levensgevaarlijk verwond. De toespraak van Mgr. Aengenent op het Gezellencongres te 's-Gravenhage. De communistische dwingelanden te Am sterdam schijnen hun terreur tegen de steen zetters te moeten opgeven. De Koningin en de Prinses sfjn op haar acantiereis te Bessheim aangekomen. ien- rtge rijn wiel Be er man ïde ar de le r n n die te De publicatie van het antwoord der Nederlandsche regeering Overleden is Sir Arthur Conan Doyle, de bekende schrijver van de Sherlock Hoimea- verhalen. en n- n- 11- was rtel- fcuto r in n- n- «- ss- re- ri de e: t- TS de m el De onrust in Engelsch-Indie. Rede van den onderkoning verwacht. Geen resultaat van het Briand inzake een Europeeschen Bond te verwachten Het standpunt van Italië ten opeicbte van het memorandum van Briand betreffende een Europeeschen Federatieven Staten-Bond. De Leidsche gemeenteraad besluit de be slissing over het terrein voor den bouw van een geheel nieuw raadhuis aan te houden. Gisteren had te Amsterdam de begrafenis plaats va Nap de la Mar. In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Leiden U in behandeling gekomen het voorstel en W. in zake de aanwijzing van De 53-jarige Van Soest uit Amsterdam werd op den Driebergschenweg bij Zeist achter het autostuur door flauwte ix vangen en reed tegen een boom en werd met zjjn echtge- noote ernstig verwond naai het ziekenhuis overgebracht, waar de man korten tijd later overleed. Op den weg van Padang naar Korintji by een bocht nabij Boekit Arata een vracht auto omgeslagen. De chauffeur en twee pas sagiers werden daarbij gedood, terwijl de 5 overige inzittenden verwondingen opliepen. Er komt wijziging in de samenstelling van het Permanente Hof van Internationale ustitie. het zfjn ten volle A»«‘bon"®’de ’erekerinmvoorwssrdeo f OQQQ Levenzlmige «eheele ongeschiktheid tot werken door f TCD bijeen ongeval met f O Cf» zij verlies van een band. f bil verlies van een f KQ Ml een breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 wWWU. ,erlleii v.„ t>elde armen beide boenen of beide oogen «OU.- doodeliiken afloot AÖU.- een voet of een oos 1 duim ot wluvinse been at arm van B en W. in zake de aanwijzing van een terrein voor oen bouw van een nieuw raad huis. zonder behoud van oen ouden gevel. Daarbij kwam tevens in behandeling een voorstel van de heeren Wilmer (R. K.), Wilbrinck <C. Hj en dr. Van Ee (A. R.) om d't punt aan te houden en te behande len. nadat bij den raad een plan was in gediend voor den bouw van een nieuw raadhuis met hehoif van den ouden gevel. Na uitvoerige discussie werd dit aangenomen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels L*51elke regel meer f 9A5. RECLAME per regel f 9-75 voeg de eerste pagina; voor de overige pagina’s 9.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.1Ï Het Openbaar Consistorie, waarbij de Paus vjjf nieuwe Kardinalen den ronden hoed «V legde. Een kijkje in de Zaal der Zegeningen tijdens dit plechtig oogenblik. Het Tweede Kamerlid de heer Schaepman, heeft den minister van Buiteniandsche Za ken de volgende vragen gest.ld: Heeft de minister kennis genomen van de publicatie door het Fransche ministerie van Buiteniandsche Zaken van het antwoord der Nedenandsche regeering op het Pan- Europa-memorandum van minister Briand? gang en het Hoogste barometerstand 771.0 te Lacoruna Laagste barometerstand 749.5 te Stock holm. Verwachting: Zwakke tot matigen. Westelijke tot Zuidwesteiyken wind, zwaar tot half bewolkt, weinig ol geen tegen, wei nig verandering in temperatuur. Schriftelijke vragen aan Minister Beelaerte van Blokland in zake de publicatie van Ne derlands antwoord op het memorandum- Briand. Het bezoek aan de Passiespelen U Obe rammergau. dat bij het begin der spelen op ongeveer 300.000 personen gescha’ werd, heeft tot nu toe aan de verwachtingen beant woord. Tot den 20sten Juni dus geduren de het eerste kwartaal van den speeltijd werden in totaal 101.500 bezoekers lande Passiespelen geteld. Hiervan kwamen er 33500 op de hoofdspeeldagen, terwi-i 78.000 de reprisevoorsteUingen Djjwoonden Onder de bezoekers der Passiespelen uit het buitenland staan de Vereenigd” Staten van Noord-Amerika met 6923 gasten aan de spits. Op de tweedeplaats volgt Engeland, dat met 6786 gasten niet ver by de Amerika nen ten achter bluft. De derde plaats wordt ingenomen door Holland met 1315 bezoekers, welker leeuwenaandeel gevormd wero door de deelnemers aan de reis van de .Katho lieke Illustratie”. Verder volgen Denemarken met 567. Zweden met 334. Zwitserland met 220, Italië met 173, Noorwegen met 154, even als België, en Frankryk met 147 bezoekers. Uit Azië, Afrika en Australië werden in totaal 108 gorten geteld. Nadat reeds een aantal staten op het me morandum van Briand, inzake de Vereenigde Staten van Europa geantwoord heeft thans is ook het antwoord van Italië bekend verwacht men te Genève van het initiatief van den Franschen minister van buiteniand sche zaken geen resultaat. De meeste staten maken minstens zooveel reserves, dat de oorspronkelijke gedachte van Briand volledig omvergeworpen wordt. Men neemt daarom aan. dat in September weliswaar een groote conferentie der Euro- peesche staten zal bijeenkomen, doch dat op deze conferentie met in acht neming van de gebruikelijke beleefdheden tegenover Frankrijk zoodanige bezwaren zullen worden geopperd, dat een verdere behandeling van bet Fransche plan practisch uitgesloten schijnt. Er zal een studiecommissie worden Ingesteld en daarna zal de conferentie ver daagd worden. Aan den anderen kant schijnt het evenwel niet uitgesloten, dat het Fransche initiatie! van andere zijde zal worden aangegrepen om voor andere plannen dienstbaar te worden gemaakt. Het Fransche voorstel inzake Pan- Europa zou dan wel eens hetaelfde iet kun nen ondergaan als het Kelloggpact, dat van een velligheidsverdrag met de Vereenigde Staten ten gunste van Frankrijk, soools Briand had gedacht, groeide tot een alge meen periteltsverdrag. In verband met het faillissement van „Beider Belang”, gevestigd te ’s-Graven- hage, vernemen wij, dat nog met geen mo gelijkheid een juiste stand van zaken is op te geven. Tot 1 Augustus as. kunnen de vorderingen nog worden ingediend ten kan tore van Mr. J. Plantenga, Heerenstraat 13. te "s-Gravenhage, bij welke indiening dan gevoegd moet worden de obligaties of afbe- Voorloopig is dus nog niet vast te stel- taiingsstaten. len, of er een actief of passief zal zijn. De verificatievergadering is vastgesteld op Zaterdag 29 November. Vindt de minister het een Juisten van saken. dat de Nederlandiche pers dus ook het Nederlandsche volk, via Fransche ministerie van Buiteniandsche Za ken wordt ingelicht over daden van de eigen regeering, te meer daar het niet is aap te nemen, dat het Fransche ministerie tot b'icatie is overgegaan, zonder over leg te hebben gepleegd met de Nederland- sche Regeering en zonder van deze toe- ‘stertming te hebben ontvangen? Is de minister bereid, maatregelen te ne men, opdat in gevallen, waarbij een vreemde regeering overgaat tot publicatie van een nota of brief der Nederlandsche Regeering. ter minste geiyktydlge publicatie in de Ne derlandsche pers verzekerd zij? Midden-Nederland zal nooit ten volle zichzelf kunnen worden, zoolang het niet met Brussel heeft af gerekend. Brussel moet onderworpen Brussel's overmacht gebroken; Brussel's overmoed gefnuikt worden, opdat het zijn Dietsche eigenaardigheid zal kun nen uitleven. HOF 6. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie Ne. 633 Na eenige woorden van dank namens de Italiaansche regeering neeft gisterochtend de Italiaansche gezant, graaf Senn. in te genwoordigheid van majooi J. J. van Santen, commandant van de uuchtvaartaldeelmg. den marine-attache den neer Notarangeli en ander personeel der legatie de onaerschel- dlng van ridder m de Kroonorde van Italië en de bronzen medaille van verdienste van de marine uitgereikt aan den kapitein-vlie- ger H. van Weerden—Poelman en den ka- pltein-vlieger P. F van Oorst, en de bron zen medaille van verdienste van de marine aan de onderofflcleren-vliegers Bosch en v. d. Hoeck. Deze onderscheidingen werden hun gelijk bekend, toegekend in verband met min po gingen om de bemanning te redden van het’ Italiaansche schip SalenLo*’ dat in Novem ber 1928 bij Zantvoort was gestrand Voorts heeft de gezant de onderscheiding van commandeur in de Kroonorde van Ita lië uitgereikt aan den kapitein-luitenant ter zee J. T. A. J. Bruinsma waarnemend chef van den marines'at De Kapitein-luitenant ter zee Bruinsma, bood des middags in restaurant Royal den nleuwbenoemden Icallaanschen marme-atta- chë, commandant Trebiliani een lunch aan. waaraan mede aanzaten de luitenants ter zee van den marinestaf Poolman en Bonner- man. Kl VERKRIJGBAAR IN ■HJ n KLAS RUWIELZAKEN aanvraag Gescheiden zijn de deelen van Mid- tot onmacht, langzame ontaarding van hun gedoemdvereenigd aan Holland èn aan voorschrijven, en het deel der Nederlanden waarloozing zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied is ontstaan, zóó gr en er is zóóveel in te halen, dat er i heel wat meer water door de Maas moeten stroomen. voordat de staatk dige consequentie aan de orde komt' En de professor besluit: „Is maar eenmaal de leiding beide deelen van Midden-Nederk cultureel en sociaal één geworden. zal het niet lang duren, of het volk volgen, en de klokken van alle kerk rens tusschen Leuven en Den Bo zullen, als in de tijden van Hertog J den Dietschen dichter, weer zing hoorbaar voor elk Dietsch hart: 1 volk, één taal, één God.” Het is stoute taal! Want, hoe lieflijk dit laatste clti eindigt, de revolutionnaire stn king valt niet te ontkennen. En wij vragen ons af: is de verhc ding tusschen „Holland” en Ned landsch. Midden-Nederland werkel zoo slecht, dat zij een taal als d rechtvaardigt? Is het niet al te opmerkelijk, dat h een protestantsche hoogleeraar, welbe kend om zijn activistische neigingen, zich zoo bezorgd maakt voor de uit- leving der Katholieke eigendommelijk- held*in Midden-Nederland? Wordt hier niet een onzer bezadigdste en kundigste Katholieke jongeren voor het activistisch karrltje gespannen? Binnenkort zullen wij daar méér van weten maar de uitlatingen van Prof. Gewetson meenden wij nu reeds te moeten signaieeren. volstrekt vernietiging van de beide bestaande Staten tot voorwaarde heeft; het jonge geslacht van den Be neden-Moerdijk kan zulk een hereenl- ging, ook met eerbiediging van het be staande, op anti-revolutionnaire wijze tot stand brengen door eenvoudig on verzettelijk zichzelf te zijn naar zijn Dietsche en Katholieke eigendomme- lijkheid. Het ongeloof in deze mogelijkheid Is het gevolg van de overschatting van den Staat en van de Staatkundige werkzaamheid „Doch,” zoo vraagt prof. Gerretson verder, „kan deze eenmaking, hoezeer dan ook niet ongeoorloofd, op den duur toch niet staatsgevaarlijk worden?” En hij antwoordt dan: „Zonder twijfel kan de toenemende Invloed van Midden-Nederland voor de heeren in Den Haag en in Brussel on aangenaam worden. Elke groote gees- telijk-maatschappelijke beweging, gelijk de Midden-Nederlandsche voorbestemd is te worden, grijpt ten slotte naar de staatkundige macht en om die macht tegenover Holland en België moet het den leiders dezer beweging dan ook te doen zijn. Juist omdat Midden-Neder land, verdeeld, machteloos is om zich zelf te zijn en te blijven, streeft het naar geestelijk-stoffelijke hereenlging van zijn deelen. Doch wat mogelijk is, is niet noodza kelijk: wjjze staatkunde van Den Haag en van Brussel zal het anders niet te miskennen politieke gevaar kunnen be zweren. Het is niet noodig, schuttingen omver te rennen, die, zoo men den na tuurlijken loop der ontwikkeling niet kunstmatig stuit, voorbestemd zijn om te vermolmen en te verdwijnen. Wil men die ontwikkeling met staatsgeweld tegengaan, dan aanvaarde de verant woordelijkheid, wie verantwoordelijk te; het volk, ook het volk van Midden- Nederland, te er niet voor den Staat, maar de Hollandsche en Belgische Sta ten zijn er voor het volk. En overigens is de achterstand, die door eeuwen ver- den-Nederland verwording en eigenlijke wezen kunnen zij, èn België de wet beheerschend worden.” Moet dat dan op revolutie uitloopen? Prof. Gerretson meent van niet: ,J>e zaak is, dat eene hereenlging van de beide, thans gescheiden deelen van Midden-Nederland volstrekt niet een revolutionnaire vernietiging van De Algemeene Nederlandsche Bouwarbel- derfbond heeft aan bet bestuur der Lande lijke Federatie van Bouwvakarbeiders te Amsterdam een brief verzonden van den volgenden inhoud: „Namens het bestuur moet ik u mededee- len, dat, indien het terrorisme, dat door de leden uwer organisatie, in verband met het steenzettersconilict op onze leden wordt toe gepast _n door uw bestuur gesanctionneerd wordt, na Maandag 7 Juli niet is geëindigd, zcodat onze leden op; die werken, waar deze conflicten zich voordoen, rustig Zunnen werken, verdere samenwerking in alle an dere gevallen ónmogelijk geworden en dan ook verder als geëindigd beschouwd moet worden. Door deze daad beeft de Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond gedaan, wat men met recht van hem mocht verwachten. De strijd om de kwestie, of leden van de Landelijke Fede ratie van Bouwarbeiders maar straffeloos het stee-izettersberirijf kunnen terroriseeren, heeft hiermede een beslissende wending ge kregen. Bedriegen de teekenen op het oogenblik niet, d dreigen de communistische dwin gelanden den strijd te verliezen. De Katho lieke steenzetters staan thanj niet meer alleen. Zij hebben thans den Algemeenen Ned. Bout, arbeidersbond achter zich. Maa. ook de metselaars en opperlieden, die op de bouwwerken op het Remler Vlnke- lesplein en aan de Krammertstraat zich hadden laten overreden het werk neer te leggen, zyn van koers veranderd. Op het Relnler Vinkelespleln zijn de men- schen gistermorgen aan het werk gegaan; in de Krammertstraat zou vanmorgen het werk hervat worden. Zooveel succes als waarvoor men aanvan kelijk moest vreezen. hebben de communis ten dus niet. Ook op het bouwwerk aan de Ferdinand Bolstraat, hebben hun pogingen gefaald. Het werk heeft daar rustig voortgang. Nadat de regeering besloten had met ingang van 1 Juli een reductie van der tig procent te verleenen op de Neder landsche spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Neder landschen bodem in hinnenlandsch ver keer, of naar het buitenland, mag het vraagstuk van de lagere spoorwegtarie ven zich in een steeds stijgende belang stelling verheugen. Bij de interpellatie de vorige week gehouden, aangaande den noodtoestand in de binnenschlp- perij en de„maatregelen, door de regee ring met betrekking tot dien noodtoe stand te nemen, of te bevorderen, is dit vraagstuk natuurlijk ook In de beschou wingen betrokken. Ons inziens vreest de blnnenschip- perij ten onrechte nadeel van een ta riefsverlaging voor versche groenten naar het buitenland door de spoorweg directie. Voor den handel in versche groenten en fruit is de vervoersnelheld. meer dan in eenige andere branche beslissend voor de rentabiliteit. De zoo noodzakelijke vervoersnelheld kan de binnenschipperij op het deel van den weg, die moet worden afgelegd naar het buitenland, toch nooit geven en de mooiste producten, die na een al te lang transport bedorven aankomen, zijn niet slechts onverkoopbaar geworden, maar ook waardeloos. De tuinbouw heeft daarom behoefte aan snelvervoer over de groote afstan den en dit kan bij k>elne hoeveelheden slechts het vliegtuig geven en bij groote hoeveelheden tot heden het spoor. Het beste bewijs daarvoor is wel. dat dit jaar tot 20 Juni alléén 75.000 K.G. kas- aardbelen per K. L. M. naar Londen zijn vervoerd. Verlaging van de vracht tarieven door de spoorwegen voor licht- bederfelijke groenten kan daarom nooit beteekenen een verscherping van den concurrentiestrijd met de schipperij, omdat deze toch niet voor dat vervoer in aanmerking kan komen. Voor den afzet onzer producten in het buitenland «ijn in dezen tijd de vrachtkosten der Nederlandsche spoor wegen in evenredigheid van de waarde van de artikelen en in vergelijking met de vrachtprijzen der buiteniandsche spoorwegen veel te hoog. Dat zijn fei ten, die lederen dag te controleeren zijn en zelfs door de directie niet worden ontkend. Toch wordt tot heden niet overge gaan tot een verlaging der vervoerkos ten, wat een leder onbegrijpelijk moet Jtoorkomen, daar de spoorwegen daar- 'door veel minder te vervoeren krijgen. De vrachtkosten vormen een belangrij ken factor voor den handel, vooral als het betreft de mindere kwaliteiten en producten, zooals bloemkool, tomaten en komkommers, die op de veilingen in vergelijking met andere jaren veel lager In prijs zijn. Bijna dagelijks springen in deze tijden koopovereenkomsten af. omdat de vrachtkosten deze tuinbouw producten op de plaats van bestemming te duur maken. Op een wagon groen ten, ter waarde soms van enkele hon derden guldens, verschil, of het vervoer 17 gulden goed- kooper te. zooals nu het geval is met dc vroege aardappelen na de 30 procent verlaging. De afzetmogelijkheid' neemt er door toe, zooals wel bewezen te door de reductie op het vervoer van aard appelen. Zoodra de verlaging op 1 Juli was Ingegaan, stond er dadelijk meer dere vraag naar aardappelen op de vei lingen, met het gevolg, dat de prijs van het product in de eerste dagen zelfs opliep van 4 gulden op 4.5 gulden de 100 K.G. Vooral In dezen tijd, nu er een over vloed is van tuinbouwproducten, waar door de waarde er van daalt, mag niets worden nagelaten om den afzet té be vorderen en daardoor bederf en zelfs vernietiging te voorkomen. Ook ten op zichte hiervan heeft de regeering een taak te vervullen, door In de eerste plaats te zorgen, dat wij, wat het ver voer der tuinbouwproducten aangaat, niet langer In ongunstiger positie blij-^ ven verkeeren dan het buitenland, waar de tarieven over het algemeen lager zijn en In de tweede plaats door extra Is ge vrachtkosten vast te steHen voor de van geringe waarde zijnde min dere kwaliteiten. Het baart steeds meer verwondering, dat zoo lang door alle organisaties en zelfs door een staatscommissie bij de regeering is aangedrongen, zonder dat een dergelijke maatregel te genomen De tuinbouw zou reeds zeer gebaat zijn, indien voorloopig maar bepaald werd, dat de reductie gold voor vervoer naar het buitenland, want daaraan bestaat de grootste behoefte en eenlg gevaar V”or benadeellng van de binnenschip perij te daar niet aanwezig. Het te lang zamerhand geworden een brandend vraagstuk, dat tot oplossing moet wor den gebracht en waarop nu niet langer gewacht kan worden. Gerard Knuvelder, de „jongere”, op de jongste Politieke Retraite Amersfoort de eerste inleiding hield over het vraagstuk der Jongeren, heeft bij Paul Brand te Hilversum onder den titel „Vanuit wingewesten” een boek doen verschijnen, dat hij „Een socio grafie van het Zuiden” noemt, waar mede hij bedoelt, „dit boek te doen val len onder die wetenschap, welke tot oogmerk heeft het volk, en wel als zoo danig, in zijn denken, voelen en han delen, zijn streven en werken, niet alleen In de productie van zijn levens onderhoud, maar ook in zijn nationaal bewustzijn. Zijn beschaving en zijn geestesleven.” Wij zijn in deze dagen bezig, het in ieder geval merkwaardige boek door te worstelen; men houde ons deze uit drukking ten goede: het boek is ruim 6 centimeter hoog en telt, behalve Voorwoord en Inleiding, 544 bladzijden' Wij zullen ons voorloopig dus van iedere bespreking en van ieder oordeel onthouden, maar wij kunnen niet nala ten, nü reeds de aandacht te vestigen op de Inleiding, welke de bekende Utrechtsche professor C. Gerretson voor Knuvelder’s boek geschreven heeft een Inleiding, welke ongetwij feld opzien baren zal. Prof. Gerretson komt op voor „de vereeniging van de verscheurde deelen van Midden-Nederland”: ..Slechts door ziilk «en verb.ntenls kan, naar mijne overtuiging, en het negatieve en het positieve doel van de Beneden-Moerdijksche wedergeboorte bereikt worden. En hier moet ik wijzen op de opmer kelijke evenwijdigheid tusschen de stel lingen van het Hollandsche en In het Belgische deel van de volksche bewe gingen in Midden-Nederland. Het Hollandsche Midden-Nederland zal nimmer ten volle zichzelf kunnen zijn, voordat het met Den Haag In 1 reine Is gekomen. Holland moet onder- Holland's overmoed opdat eigenaardigheid kan. Het Belgische

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9