J. B. K s t e r 1 J.A.N KLEEDING NAAR MAAT LINOLEUMWAS JAN DE VRIES van Alkmaar I Burgerlijke Stand I TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DONDERDAG 10 JULI 1930 t ALKMAAR ONDERWIJS De beer J. Westerhof weer raadslid ALKMAAR Comb. Kreymborg Het college voor medisch tuchtrecht Te water gereden Bezoek De werking van den Krakatau MARKTNIEUWS Op de voordracht BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Vertrokken personen De meenlng der Arbeiderspartij Bescherming van dieren VRAGENBUS Ernstig bedrijfsongeval SPORT EN SPEL VOETBAL Ingekomen personen Eindexamen R. H. B. S. Feestcomité Sint Josefkerk f De moord op den heer De Ruyter Haar toestand hoogst ernstig Geslaagd ALKMAAR - TEL. 324 De gespannen politieke toestand in Engeland De crisis in de S.D.A.P. opgelost 7-jarig meisje te Bentveld aangereden De Wetgevende Vergadering te Simla Zilveren jubileum Technische Hoogeschool Naar Indië M. KAT ER alkmaab F A BR I i K De Volendam 248 aangevaren Een verklaring van Lord Irwin Wie prijs stelt op goed passende kleeding, neme eens proef bij ons. Prima kleer- g» makerswerk vanaf Een boschbrand over 15 H.A. oppervlakte Generaal Kundt voor den Boliviaanschen Krijgsraad „Hoog” Ruim f 200.000 schade Alkmaarsch Politie-elftal Alkmaarsch Brandweer-elftal De „Graf Zeppelin” verrast Alkmaar in den vroegen morgen De verdaistering te Achtkarspelen L^ÜHWAS i Een historisch overzicht. het stak Onze f om hoofd te 2e te heeft Mi van vertrek krü- Op De moordenaar toont geen berouw zie ook pagina I van het hoofd- p 4 Bereid uit de zuiverste grondstoffen en be kroond met eersten prijs tentoonstelling 1922 tuinier, dlngenstraat 18. toestand bevond. De bemanning „Volendam 248" werd door de Voor het eindexamen dér R.H.B.S, afd A, alhier, zijn geslaagd: Mej A Bergsma en de heeren A. J. M. Bus, O. N. Troosthelde, al len te Alkmaar; R. A. Nottelman, Petten en L. A. Res, Castricum. Afgewezen geen. Alle leerlingen der R. K. Jongens Mnloechool geslaagd gedroomd, toen door 18-jarige jongeman levensgevaarlijk gewond of zal tus- twee» an- De >r van Llndenlaan,- woreele en gezin. Op de Zandvoortschelaan nabü Uentveld heeft Dinsdagavond half 7 een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Het 7-jarig dochtertje van den heer Wefjers liep daar op den weg. toen het door een auto, welke een 40 A 50 K.M.-vaart had. ’’wuwrt ea LI NOL ton was ^riooa.rouwt ewcausneee ^S^POUI» OARQuerS^^ een ze VOLENDAM. 9 Juli. Vanmorgen om half tien was de Volendam 248, eigenaar P. Stroek, de haven van Volendam uitvarende. Een mijl buiten de haven werd hij aangevaren door de t‘al’. Rex Nova uit Amsterdam welke den botter midscheeps raakte, die zich direct in zinkenden van Rex hij Heerlen Gisteravond werd in een zitting van het Brltsche kabinet het program behandeld van de Engelsch-Indlsche conferentie, in ver band met de verklaring van lord Irwin, in de Wetgevende Vegadering te Simla. In de verklaring van den onderkoning wordt er nogmaals de nadruk op gelegd, dat de conferentie geenszins gebonden is aan het aannemen van een vooraf vastgestelde meenlng. doch dat zij is bijeengeroepen ter vrije gedachtenwisseling, die niet zonder succes ken blijven. Voorts noemde Lord Irwtn het onjuist, dat het Slmon-rapport ter zijde geschoven zal worden. H(j deelde mede, dat de conferentie ongeveer in het midden van November bijeen zal komen. beroep, van Heiloo. naar Kennemeratraatweg 187. AH. KramersThiele, el., van Am sterdam, naar Costerstraat 10. 8. M. Schram, n.h.. van Haarlem, raar Stations- 21. A. C. Admiraal. d.g., masseur, naar Stationsweg 21. 8. i len. Vrijdag zal in de gehoorzaal van de Arr Rechtbank te Amsterdam de installatie plaats hebben. Zjj ging naar rechts, maar wist zich niet 4 a - - 4—V A*. A. - a I haar fiets op zich. De heer Koert, die daar passeerde, stak haar een stok toe, dien zjj kon grijpen waarna ze uit haar benarde positie kon gehaald worden. Politie-elftal in de laatste minuut haarvoor- sprong nog te vergrooten Als de scheids rechter. die benouiens «enige kleinigheden goed leidde het einde blaast, heeft het Po litie-elftal verdiend gewonnen. Rest ons nog te vermelden, dat voor dezen wedstrijd een medaille was beschikbaar ge steld door een ingezetene van Alkmaar. De polltie-mannen hebben ons eenigszins teleurgesteld, doch wellicht is dit te wijten aan het feit, dat zij tegen een team als de Alkm. Brandweer niet hun beste spel konden spelen. Voor het Brandweer-elftal een woord van lof voor de taaie volharding met welke zij ook nog na een 31 achterstand hun wed strijd speelden. werd aangereden. Bewusteloos bleef het kind liggen. De eerste hulp werd onmlddellijk ver leend door dr. Dlbbelt. uit Aerdenhout en ’n Duitsche verpleegster, welke in den auto, waarmede het ongeluk gebeurde, zat. Het meisje, dat een zware hersenschud ding bekomen had. werd met den ziekenauto van de fa. Mathot naar de Mariastichtlng te Haarlem vervoerd. Haar toestand was Woensdagmiddag nog zeer ernstig. Eergisteren, Dinsdagavond, werd een druk vergadering der afdeellng Alkmaar van de S.D.A.P. gehouden, waarin de rapporten der beide commissies, welke ter onderzoek naar de bekende geschillen in die afdeellng door het Partijbestuur zijn benoemd, werden behandeld. Na voorlezing dezer rapporten had eene korte en levendige discussie plaats over som mige détails, die in het relaas van het onder zoek zijn vermeld. Nadat door een der rapporteurs nadere toelichting gegeven was. werden de conclu sies der beide rapporten, zoowel dat aan gaande de politiek der raadsfractie, in de laatste jaren gevoerd, als dat ten aanzien van de persoonlijke geschillen, met op één na algemeene stemmen aangenomen. Daarna had de bespreking plaats over de raadsvacature Hoogeboom. Na ampele dis cussie besloot de vergadering met bijpa alge meene stemmen, dat de heer Westerhof zün raadslidmaatschap moest aanvaarden. De „Prensa” meldt uit La Paz. dat de voor malige chef van den Bolivf -ianschen Generale Staf, de Dultsch generaal Kundt. met een vrijgeleide het Duitsche gezantschap tijdelijk heeft verlaten, om zich ter beschikking te stellen van den militairen Raad, die voor- loopig de regeering waarneemt, welke Raad hem een verhoor heeft algenomen. Genezaal Kundt ontkende beslist, dat hjj zich bij zjjn handelingen aan de zijde .an President Siles door eenige politieke overweging zou hebben laten beïnvloeden. Hij heeft getracht zijn plicht als soldaat te doen en de orde te herstellen. Hij verklaarde voornemens te IJn naar Europa terug te keeren. Ongehinderd kon generaal Kundt naar het Duitsche legatiegebouw terugkeeren. Wan neer men ervan overtuigd zal zijn, dat hij zijn diensten aan geen der andere Zuid- Amerikaansche staten, voornamelijk Paraguay zal aanbieden, zal hij een vrijgeleide krijgen naar Buenos Aires. ENKHUIZEN Aardappelen en fruit markt Groote Schotsche Muizen f 2.15 3.25, middenprijs 2.20; kleine Sü.otsche Muizen 1.101.35; Elgenh. f 2S)f> per baal. Noteertng ..BloemenluslRozen f 7.80 2 50; Gladiolen 0.30—0.E0; 7 athyrus f 0.04 —0 08; Anjers f 0.25—0.35; Zinnia 0.40— 10 60 per 100 stuks. Naar wjj vernemen heeft zuster Tüssen. vroedvrouw, alhier zitting gekregen in het onlangsc samengestelde college van me disch tuchtrecht en oplossing van geschil- Noord Scharwoude, naar J. de Groot, r.k„ los arbeider, van Koedijk, naar Ritsevoort 52. A. Holl, r.k., dienstbode, van Haarlem, naar Frlescheweg 12. H. M. Fruin en gezin. nJi. en rem., van Hoorn, naar Costerstraat 7. C. J. J. M Tuinvan Hees, van Am sterdam, naar Westerweg 97. N. J. Schuilt nJ)., bankwerker, van Velsen, naar Luttik Oudorp 31a. K. Meter, g.k., betonvlechter, van Zuldhorn, naar Nieuwpoortslaan 133. P. Kooiman en gezin. rX aannemer, van Uithoorn, naar Vlctoriapark (woonark). A. ïlofma, gi., dienstbode, van Bergen naar 8t. Annastraat 43. R P. Feiken. nJ).. De moordenaar van den heer De Ruyter houdt vol. dat hij den moord heeft ge pleegd. omdat hem „pigi": „ga weg” (hier meer in de beteekenis: maak, dat je weg komt) zou zijn toegevoegd. Hij toont geer berouw over zijn daad Het onderzoek wijst meer en meer uit. dat de belde mede-ge- arresteerden onschuldig zijn. Het mes. waar mee de moord werd gepleegd. Is nog niet teruggevonden. De dader zal terechtstaan voor een kerapatan besar (inheemsche recht bank). Getrouwd: Wilhelmus Pruys en Maria Geertruida Christina Biskanter. GeborenAdriana Theodorus, zoon van Joannes de Koning en Alida Anna Konijn, wonende te Oudorp ;Treintje, dochter van Antoon Mors en Annegje Schot Overlederf Ida Moerbeek, 54 Jaar, wo nende te Texel; Alida Biesterbos, gehuwd boekbinder, van Hengelo, naar Snaarmans- met Pieter Pilkes, 48 jaar, wonende te Ber- laan 20. Wed. Jac. WUson, geen, zonder gen. stadgenoot. Langen, organist der H. Dominicuskerk. sinds een half jaar leerling-belaardier den heer Jef Denijs te Mechelen B. en W. van Zwolle geplaatst als No. 3 op de aanbeveling voor stadsbeiaardier, aldaar. Er waren 11 sollicitanten. W(j ontvingen het rapport over het kwartaal 1930 van den Inspecteur van de af deellng Alkmaar en Omstreken van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, luidende als volgt: Op de markten, laad- en losplaatsen werd op ongeregelde tijdstippen toezicht gehou den en controle uitgeoêfend. Aanmerkingen moesten vooral gemaakt worden op het niet behoorlijk dragen van pluimvee en eenige malen op losse oogkleppen bij paarden. Verschillende klachten over gewonde paarden werden ontvangen en nauwkeurig onderzocht. Mijn hulp werd ingeroepen bij een aange reden hond, welk dier op kosten van de Vereenlglng door den dierenarts pijnloos gedood werd. Negen honden en 14 katten wer den geplaatst. Drie honden moesten afge maakt worden. NadruMcelljk vestig ik er de aandacht op, dat aan het abattoir een gaskastje aanwe zig is, waarin men dieren pijnloos kan doen dooden en dat het noodeloos wreed is de jonge katten levend in doozen aan den stadsrelniglngsdtenst mede te geven, zon der eenige vermelding, dat in die doozen le vende dieren aanwezig zijn, waardoor het voorgekomen is, dat de dieren na twee da gen bjj toeval gevonden werden en er vele levend begraven zijn. De dieren kunnen tusschen 11 en 12 urn ’s morgens naar het abattoir gebracht wor den. Op het kantoor hale men dan een be- wljsje, waarmede men zich bij het perso neel van de machinekamer kan vervoegen. Verder ben ik genoodzaakt er nog eens met nadruk op attent te maken, dat ik on der geen enkele voorwaarde in het vervolg meer dieren in bewaring kan nemen, daar de toeloop te groot wordt. den moolen Alkmaar zoo bitter teleurgesteld werd. Gistermorgen was ales gewoon, een werk dag als leder andere. Van een „Zeppelin” hoogstens was de radio werd naar X hooge gaan, verzucht: „mooi reisje. zal worden aan Spitsbergen, hangt van da weersgestel!enis af. Een besliste uitspraak hieromtrent heeft het commando van het luchtschip niet gedaan. De duur van den tocht wordt geschat op drie dagen. Dr. Eckener heeft het commando. Onder de passagiers bevindt zich ook de bekende Afrika-vlieger Mittelholzer uit Zürich. Het luchtschip heeft brandstof bij zich voor een ononderbroken vlucht van vier- en-een-ha)ven dag tot vijf dagen. Op den terugtocht zal ofwel dezelfde rou te als bij de heenvlucht genomen Worden of over Zweden en Finland gevlogen wor den. Het luchtschip zou Vrijdagavond of Za terdag landen." Maar je moest wel een geweldige aard rijkskundige zijn, om uit te rekenen, dat de rechtstreeksche koers: Friedrichshafen— Noorwegen loopt over Alkmaar! Trouwens erg veel tijd om een en gpder op de kaart „uit te knobbelen" was er niet, want bijna op hetzelfde oogenblik dat de meeste stervelingen hun ontbijt plus hun ochtendblad zaten te genieten, klonk plot seling het onverwachte. het ongelooflijke: „De Zeppelin". Tegen den Ucht-bewolkten hemel In het Zuiden teekende zich steeds duidelijker de slgaarvorm af; motorenge ronk als van een eskader vliegtuigen klonk door tot In de huizen. Snel was Alkmaar genaderd, maar boven de stad ging het langzaam, voor dezen luchtreus, o zoo lang zaam. En heelemaal niet bijzonder hoog. Men kon alle onderdeelen van het gevaar te, passagiers- en motorengondel duidelijk onderscheiden, terwijl de naam even ge makkelijk te lezen was. als de ultverkoop- aankondlging van sommige groote zaken. Dit alles was zeker een attentie van Dr. Eckener aan de brave Alkmaarders, als ver goeding voor de teleurgestelde verwachtin gen van vorig jaarl En ons publiek? Al wat nog beenen had om te loopen, vloog de straat op. Winkels en kantoren, voor zoover op dit vroege uur 8.30 reeds bezet. Hepen leeg; op alle hoeken der straten een haast verbijsterde menigte, weifelend tusschen blijven kijken en de familie naar bulten roepen. Op fietsen en in auto’s gingen velen den Helderschen weg op, om zoo lang mogelijk te genieten. Daar, turend naar het zich nu snel ver wijderende luchtschip, troffen we ook den heer Adolf Höhle aan. Haast te ontroerd om te spreken, maar stralend van geluk, herinnerde hij ons aan zjjn voorspellingen dit jaar nog komt het luchtschip over Alk maar. Ook hij was verrast, werd juist uit Zaandam opgebeld, t dat het schip naderde, toen het reeds boven Alkmaar kwam, en precies over zijn woning vloog (drie kwart van onze stadgenooten heeft precies het zelfde geconstateerd, wat hun hubs betreft!). Inderdaad, we kunnen ons de vreugde van den heer Höhle best indenken. Al is het niet geheel met zekerheid t4 zeggen, we ge- looven toch vast, dat zijn aandringen nog voor enkele dagen schreef hij er over aan Dr. Eckener mede oorzaak is ge weest van dit onvergetelijk bezoek. Terwijl wij. nog diep onder den indruk van het imposante schouwspel, dit schrij ven, is de luchtreus al ver weg, over de zee naar het land van de middernachtzon. Moge het een gelukkige vaart worden! Bij al zijn tochten is het schip ongetwij feld door hondertallen stadgenooten mid dels de courantenberichten gevplgd, maar nooit is de belangstelling grooter, dan wanneer men van den tocht zelf een stukje gezien heeft. Vanzelfsprekend, dat wij nu allen dubbel meeleven en een zucht van verlichting slaken, als schip en bemanning weer ongedeerd de groote loods te Frie drichshafen zullen inrijden. Nogmaals: goede reis. (Men blad). Bjj het gisteren te Utrecht gehouden Mulo- examen slaagde onze stadgenoote de jonge dame O. L. Schaaf, pensionnatte van Maria's Kroon, Culemborg. weg i van Haarlem, iIJ ZZ. Ton. los arbeider, van Rotterdam, naar He- kelstraat 30. G B. Müller, r.k.. orgelbou wer. van Heljthuijsen. naar le Landdwars- straat 22. Jac. de Groot, r.kschoenma ker. van Zuid Scharwoude. near Baansingel 34a. N. M. Prins, n.h.. dienstbode, van Bergen, naar Oudegracht 253. J. A. Cot- taar, r.k., auto-reparateur. van Delft, naar Nieuwpoortslaan 71. E. Koone. n.h hulp In de huishouding, van Geldermalsen. naar Wllhelmlnalaan 11. p. A. Veldman, rX, ttzlr.lcr. van Harenfcarspel. naar Van Ever- de bezittingen van den vorst van Liechtenstein in het Altvatergebergte is waarschijnlijk door het achteloos wegwerpen van een brandende cigaret een bozehbrand ontstaan, die bij de heerschende droogte weldra een geweldigen omvang aannam. Honderd man militairen en brandweer lieden bestrijden het vuur, dat reeds een oppervlakte van 15 H.A. besloeg. Door de groote hitte vielen eenige perso- .en In onmacht. De schade wordt voorloopig op drie jnll- lioen Tsjechische kronen geschat. T. Heens. n.h.. landbouwer, van Westdijk 14, naar Heiloo C. A. Stoutjesdijk, n.h., kantoorbediende, van Voordam 5, naar Am sterdam. 8. SchuiJffv. d. Pol en kinde ren. n.h„ van Payglop 9. naar Heiloo. J. H. van Baar. r.k., hulp In de huishou ding, van Landstraat 38. r.aar Haarlem. J. N. Appel, r.k., slagersknecht, van Laat 142, naar Wervershoof. J. c. Zwanen burg, nJi.. kellner, van Ultenboschstraat 46. naar Leeuwarden G. N. Drooglever, nji.. bureaubedlende Ned. Spoorw van Anjelier- straat 17, naar Utrecht. E. Knück, r.k., dienstbode, van Emmastraat 85, naar Balk. J. de Boorder. n.h., zonder beroep, van Polderstraat 1, naar Velsen. J. Laan. nji.. slager, van Hoogstraat 1 naar Oosthuizen. A. E. Blankendaal, r.k., zi-nder beroep, van Vogelenzang 2, naar Haarlemmermeer. R. Rijksen, n.h., kapper, van Langestraat 64, naar Heemstede. J. Wfjnstra en gezin, nüi., grossier in schoenen, van Langestraat 83, naar Bergen. Th. J. van Dartel, r.k., fabriekarbeldster. van Compagnlest-aat 12, naar Krommenie. Ph. Mollema, n.h., koopman, van Compagnlestraat 12, naar Krommenie. C. Visser, n.h.. zonder be roep. van Stationsweg 174, naar Wieringer- waard. Wed. Th. J. N. Gooi), r.k., van Nassauplein 11, naar Haarlem. H. B. Ati- gustinewitz, rJc.. kapster, van Verdronken- oord 73, naar Dultschland. G. J. P. Wa- genaar, r.k., winkelbediende, van Schouten straat 16. naar Amsterdam. M. Timmer man. n-h, zonder beroep, van Stationsweg 174, naar Purmerend. C. van Ham. nJi., accountant, van Dahliastraat 7. naar Amers foort. H. Winkelman, geen, arts, van Me- tlusgracht 11. naar Sprang Capelle. G. Huigsloot, r.k., banketbakkersknecht. van Verdronkenoord 12. naar-Delft. M en F. Leek, dienstboden, r.k., van HeUooérdiJk 30. naar Obdam T. Severeln geen, zonder beroetx van Landstraat 29. naar Schiedam. P/Asiuijs. n.h.. arbeidei 123, naar Andijk- W. r.k., arbeider, van Wolf pad 10, naar Hoorn. T. J. Benniks. r.k., winkelbediende, Nieuwlandersingel 70, naar Hoorn. G. P. Zwaanswjjk, n.h., winkelbediende, van Ou- degracht 104a, naar Haarlem. G J. Huls kamp, rJr., smid, van Ropjeskull 36. naar Vlissingen. E. Vlesslng. n.i., koopman, van Kennemersingel 10. naar Heiloo. A. SchUhsler, ev., kapster, van Verdronkenoord 72. naar ’s-Gravenhage. J. Schoen. n.h., van Vamebroek 1, naar Ermelo. L. W. Bakker en gezin, geen en n.i.. commies b(j de posterijen, van Steünstraat 33. naar Vlls- stngen. 8. Bakker, onderwijzeres, geen, van Stejjnstraat 33. naar Egmond aan Zee De krater afgesloten van de zee De werking van den vulcaan Krakatau is Zaterdag en Zondag toegenomen. De erupties bereikten een hoogte van 800 meter en gingen gepaard met vele electrische ontladingen. In den nacht van Zondag op Maandag werden gedurende verscheidene minuten erupties waargenomen, -waarvan het omhoog gewor pen materiaal gloeiend was en opsteeg tot een hoogte van 400 meter. Bij de laatste erupties was weinig stoom geweest, hetgeen beteekent. dat de krater aan alle kanten door een rlngwal van de zee is afgesloten. Gisteravond vond op het Gem. Sportpark bovengenoemde ontmoeting plaats, ten aan- schouwe var) een vrij talrijk publiek. De wedstrijd, die te half zeven zou be ginnen, kon eerst te zeven uur aanvangen. Het Brandweer-team verscheen met. twee invallers, evenals het Politie-elftal. Direct van den aftrap af leidden de „Roode Dui vels" den eersten aanval, welke echter geen succes opleverde, maar reeds danig de lach spieren in beweging bracht. Ook de politie- aanval ging het terrein eens verkennen, maar hij stuitte op de hechte brandweer- achterhoede. Hierna gaat het spel eenlgen tijd gelijk op en neer. Vooral de aanvallen van de PoÜUe-voorhoede zijn soms zeer ge vaarlijk, maar door het slecht schieten en door het stugge verdedigen der Brandweer- ach ter hoede, met aan bet hoofd Hartland, pelukte het hun niet te doelpunten. Hierna neemt geheel onverwacht het Brandweer- elftal de leiding, als zjjn links bulten de Wit op een ver voorultgespeelden bal door loopt en dezen via den politiedoelman in het net deponeert. Een geweldig lachsalvo brak na dit onverwachte succes los. De politie- aanval, geenszins ontmoedigd, toog verwoed ten aanval en spoedig gelukte het hun den gelijkmaker te scoren. Na nog eenige weder- züdsche aanvallen breekt dan de rust aan. Na de rust zijn beide elftallen eenigszins gewijzigd. Vooral het Brandweerelftal komt dete gewijzigde opstelling ten goede. Eenige malen ondernemen zij een goeden aanval, waarbij vooral de rennen van links- en rechts buiten de lachspieren in beweging brengen. Het gelukt hun echter niet te doelpunten. Ook het Politie-tcam laat zich niet onbe tuigd en spoedig nemen zij de leiding door hun midhalf. Het spel der Brandweerman nen verslapt nu eenigszins en hiervan pro fiteert de politie--.nval door den stand op 31 te brengen. Evea later wordt bü een overtreding in tiet strafschopgebied aan het Brandweerelftal een penalty toegewezen, die door zijn mldvoor in een doelpunt werd om gezet. 32. Aan weerszijden worden nu nog verschil lende aanvallen ondernomen en weet het_ Zonder eenige voorbereiding, zonder de minste waarschuwing heeft onze stad gister morgen de groote sensatie ondergaan: het eerste bezoek van de „Graf Zeppelin”. Nu geen reusachtig „WiHkommenop het Waagpleln, nu geen onrustig wachtende harten, geen oogen almaar starend naar ^uk -luken horizont, zooals op dien October-Zondag vorig jaar. toen Vanmorgen om half tien heeft een ern stig bedrijfsongeval plaats gehad bij de Coöperatie „Ons Dageljjksch Brood” Heerlen. De 18-jarige H. B. uit Nevenbroek, ge meente Heerlen was aan het werk in een Weegmachine toen plotseling door een deren arbeider contact werd gemaakt, machine begon te draaien, terwijl B. nog met zjjn hoofd in de machine was gedo ken. Hij werd vrjj ernstig gewond aan het hoofd en aan zjjn rechter onderarm. Jn levensgevaarlijken toestand werd naar het St. Jozefs-Zlekenhuis te overgebracht. Vraag: Hoe kan ik regendruppels uit eeitt roode crépe-satijnen ajon verwijderen? Antw.: Daar zit niets anders op dan de japon te laten ultstoomen of af te sponsen met zuiver koud water Door den regen is de japon verkleurd en het eenige middel is nu de japon heelemaal dezelfde kleur te geven. Vraag: Is de voetbalwedstrijd R K. Hol landR. K. Dultschland, gespeeld in 1928 te Venlo, door den KR.O uitgezonden? Antw.: Neen. Vraag I: Ik neb een meisje voor halve dagen en betaal naar pet week. Op hoeveel vacantie per jaar recht? Vraag II: Mag ik haar tijdens mijn va- cantlereis werkzaamheden in mijn huis op dragen? Vraag III: Is de opzeggingstermijn een of twee weken? Antw. I: Zjj heeft geen recht op vacan tie tenzij dit bjj indiensttreding overeen is gekomen. H: Ja. III. Eén week, maar zoodanig dat schen de opzegging en net betalingstermijnen liggen. Vraag: Waar kan men Inlichtingen gen betreffende emigratie naar Canada? Antw.: Wend u tot het R. K Enr.lgratie- bureau: Juliana van Stolnerglaan 113. Den Haag. Onze oud-stadgenoot. de heer Mr. H. J. J. M. Dorbeck, thans woonachtig te Voorburg en tijdelijk belast met de functie van amb tenaar 1A algemeenen dienst der AJt.K A is door deii Minister van Koloniën aangewezen als ambtenaar ter beschikking van den Di recteur van Justitie in Nederl. Oost Indlé. teneinde daar te lande geplaatst te worden in rechterlijke betrekkingen en zal begin Augustus van Genua naar zijn bestemming vertrekken. Amsterdam de lit de heer P. A. van en van is door Op het Dinsdag te Amsterdam gehouden examen. ter verkrijging van het Mulo- diploma zjjn alle leerlingen van de R. K. Heden was het 25 jaar geleden, dat de Technische Hoogeschool te Delft door H. M. de Koningin Wilhelmina plechtig werd ge opend. De Teci.nlsche Hoogeschool was krachtens de wet van 23 Mei 1905 in de plaats gekomen van de Polytechnische School, die volgens de wet van 2 Mei 1863 te Delft was gevestigd. De grondslag van de Polytechnische School was gelegd door de op 8 Januari 1842 opge richte Koninklijke Academie, ter opleiding der burgerlijke Ingenieurs, zoo voor ’s lands dienst als voor de nijverheid en voor kwee- kellngen voor den handel. De Koninklijke Academie werd Ingevolge het Koninklijk Besluit van 20 Juni 1864 op geheven In 1850 telde ze 1<6 studenten waarvan 76 studenten voor Ocst-Indisch ambtenaar 2e klasse: 29 voor algemeene studie: 20 voor civiel ingenieur; 3 voor den ijk en 1 voor het mijnwezen: bovendien 14 voor andere doeleinden. In 1859 waren er 223 studenten, waarvan 21 voor Oost-Indlë ambtenaar le klasse: 88 voor 2e klasse: 67 voor algemeene studie: 40 voor civiei-lngenieur: 6 voor ijk en accijnsen en 1 voor het mijnwezen. De Polytechnische School telde in 1880 reeds 347 studenten; In 1890 slechts 237 Een jaar na de oprichting der Technische Hoogeschool. dus in 1906 telde deze 1176 studenten: met afwisselend dalen en rijzen was het getal in 1914. dus bü den aanvang van den wereldoorlog, tot 1528 gestegen: in 1915 daalde het getal tot 1182. om in 1918 bü het eind van den wereldoorlog tot 1865 studenten te zün geklommen. In 1919 waren er 2127 studenten: In 1920 2311; In 1921 niet minder dan 2434: doch toen was ook het maximum bereikt. In de ja*n aan 1921 onmiddellük vooraf gaand. zün te Delft onderscheidene groote gebouwen opgericht. ten dienste van de diverse afdeelingen. Men wist toen geen raad, om de studenten voldoende te huis vesten: vandaar het kolossale gebouw aan de Jullanalaan. hetgeen nog steeds onge bruikt staat en niet eens is afgewerkt Van 1921 is het getal studeerenden van 2434 met groote sprongen tot 1479 in 1927 gedaald. De cursus 19281929 gaf weer een kleine rü- zing tot 1488. Het getal leden van het Delftsch Studen tencorps. dat eens overwegend was en in 1880 250 bedroeg op een totaal van 347 stu denten' dus 72 pCt beliep in 1922, 802 op een getal van 2421 of 33 pCt. en is geleldelük teruggeloopenen bedroeg in den cursus 1928 1929 516 op een totaal van 1488. De Rector-M-’-niftcus der Technische Hoogeschool werd eerst gekozen voor drie jaren en sinds 1919 om het jaar. Achtereenvolgens stonden aan het van de onderwüsinrichtlng: Dr. ir. J. Kraus; Dr. Hoogewerff; Ir. Everts; Dr. Cardinaal; Dr. Behrens: Ir. Dijxhoom; Dr. de Haas; Ir Nelemans: Ir. van der Steur: Ir. van Royen: Ir. varr der Bilt; Ir. Feldmann; Dr G. van Iterson Jr.; Ir. Janssen van Rooy; Ir. KIst: Huybermans en thans Ir. Westendorp. De Senaat zal het 25-jarig bestaan van de Technische Hoogeschool in September as. herdenken. J. C. Vessies, rX, dienstbode, van Haar lem naar Voormeer 4. C. Hiliser, r.k., dienstbode, van Dultschland, naar Emma- straat 47. G. Herrema en gezin, bankwer ker, van Beverwük, naar Tulpstraat 9. H. Klomp, nji., ondermachinist Ned. Spoorw., van Wlnterswük, naar Drebbe 1st raat 18. G. J. Schouten, r.k., dienstbode, van Beha gen, naar Lindenlaan 10. A. en C. Groot huizen. dienstboden, r.k., v. Beemster. naar van Everdlngenstraat 19. C. W. Kwast, n-h., hulp In de huishouding, van Wormer- veer, naar Wllhelmlnalaan 11. G. Marees en gezin, n.h., zonder beroep, van ZÜPe. naar Spoorstraat 79. W. Visser, n.h., schippersknecht, van Hemelum. naar Inge- landstraat 7. B Vlesslng, n.i., verpleegster, van Amsterdam, naar Kennemersingel 10. H. van der Wal, n.h., van Amsterdam, naar Hoeverkade 10a. C. Kleft e^j gezin, nJi., insp. levensverz. Mü van Amsterdam, naar Bergerweg 14. H. Th. Brands, r.k.. dienst bode. van Leiden, naar Kennemeratraatweg 17. P. Ruls, r.k., sigarenmaker, van Koe- dük. naar Zeglls 32. J. van Schalk, rX, bankwerker, van Chicago, naar Doelenstraat 19. H. Tumfahrt, T-k„ dienstbode, van Linz, naar Langestraat 70. P Hagelmül- ler. r.k., dienstbode, van Linz. naar Lange straat 70. J. C. M. Klok, geen, huishoud ster, van Amsterdam, naar Baansingel 5b. Th. J. G. van Santen en gezin, Morm los arbeider, van Amsterdam, naar Koomlaan 2. F. Schouten, r.k van Delft, naar Com- pagnlestraat 8. W M. C. Devllé, r.k.. on derwijzeres. van Paardenmarkt 2. Jongensschool geslaagd. De namen der geslaagden zün: G. Walram, A. Balvers. E. BUara. W. Bottjmanne, G. Eeltlnk, C. Oudendjjk en H. Groentjes. de Nova overgenomen. Het rüksverlich- tlngsvaartulg wat toevalllgerwüs daar koerste, wist alhoewel in zinkenden toestand, den botter de haven Volendam binnen brengen. Naar de bemanning van de „Volendam 248” ons mededeelde, was de bemanning van de Rex Nova tijdens de aanvaring in het vooronder der tjalk. LEEUWARDEN, 9 Juli. Het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde heaen den ge wezen ontvanger vah het Gemeentelük Electrlclteitsbedrüf te Achtkarspelen, den 42- jarlgen P. Folkers, wegens verduistering en valschheld in geschrifte tot 2% ge- vangenlsstrat met aftrek van preventieve hechtenis. Heden schrüft ook de „Daily Harold”, het officieele orgaan van de arbeiderspartij, dat de positie van de arbeidersregeerlng op het oogenblik uiterst crltiek is. Het blad bere kent. dat bü de stemming over het liberale voorstel tot wüziglng der ftnancleeie re- geerlngs voorste lien, de regeering slechts een zeer kleine meerderheid zal behalen misschien zelfs wel in de minderheid blüven. Volgens het blad zullen Lloyd Geor ge en de liberalen met de conservatieven meestemmen. Het voorstel der liberalen, dat neerkomt op een verlaging der inkomstenbelasting, waarbü de voor verbetering van fabrieken en voor andere industrieele doeleinden uit gegeven bedragen bü de berekening der‘in komstenbelasting zullen worden afgetrok- stuit op sterken tegenstand van den kan selier van de schatkist. Snowden is van meenlng, dat aanne ming van dit voorstel een jaarüjksch verlies zal opleveren van 7 mlllloen Pond Sterling en dat het bovendien een groote belasting- vlucht mogelük zal maken. Mag ik even de leden onzer feestcommis sie, wie het aangaat, er op wüzen, dat wü 10 Juli, Donderdagavond, om 8 uur in ons Patronaatsgebouw aan het Vamebroek we derom bijeenkomen? Er zün nog verschillende plannen te be spreken. Aller opkomst gexenscht! p. W. DE MOL Voorzitter had niemand Dinsdagavond, medegedel 1 dat de„Zepp" Noorden zou c- daar zou ik wel met meewillen". Zelfs de ochtendbladen, anders de bren gers van het nachtelük nieuws, hadden niet voorbereid. Wél had het Wolff-bureau Dinsdagavond geseind „De „Graf Zeppelin" zal hedenavond half twaalf opstijgen voor haar tocht naar Scandinavië. Voor deze vlucht, waaraan twintig passagiers deelnemen. Is het lucht schip gecharterd door de Zwitsersche auto- mobielclub. Het luchtschip zal van Friedrichshafen rechtstreeks koers nemen naar de Zuld- Westelüke kusten van Noorwegen en daar na langs de Noorsche kusten vliegen naar de stad Hammerfest en de Noordkaap. Of van daar uit nog een bezoek gebracht Dinsdagavond om half negen is aan nwakelpad een ongeluk gebeurd, dat door het kordaat optreden van den heer Koert geen ernstige gevolgen heeft gehad.. Mej. M Schat moest op genoemden weg ultwüken voor een jongetje dat daar liep. --V O—-e niov CMkaAS mri goed te houden en viel te water, en kreeg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5