ONS BLAD r I IK I Voornaamste cNieuws De mijnramp in Silezië BIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 11 JULI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 161 VIER f 3000 f 50 f 750 f 250 f 125 ZONDERLINGE HOUDING Verhooglng gaat reeds spoedig in! Pastoor B. F. de Jong Zweefvliegen in Nederland JOH. LAUWERS Wie er goed mee waren van „Graf Zeppelin” in het noorden Op verzoek van de Koningin 500 dooden Mgr. Dr. W. H. Nolens Het antwoord van Polen Twee gewonden Smokkelend Indië Verdronken Buitengewone zitting den Ministerraad Duitschlands invoerrecht op boter Cholera-epidemie op de Philippijnen Het memorandum van Briand Naar samenwerking in de suikerindustrie? De wereldkampioenschappen te Montevideo L te Vliegtuig neergestort Vliegtuig bij Den Helder verongelukt Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I, M ▼aa Voorstel der re&eerinftspartijen Prauw omgeslagen no< Dertien slachtoffers 1 Dertien Nadere bijzonderheden den Sak- kwam ten slotte ,JDe achteruit. Barometerstand 9 uur r.m. 763 Vijf dooden Ontvluchtingen Dubbel gestroopte paling Geen zeldzaamheden w Boren Tromsö en Hammerfest it jaar R en en TH doro ons BUREAU Telefoon: Een voorstel der Amerikaansche Cubaansche producenten Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.46 uur. Bij een vliegongeluk bij Den Helder zijn twee personen licht gewond. Cholera-epidemie op de Philipptzien 500 dooden. ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar f 2e— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 9.60 hooger hebben name Pander bouwt een groot zweeftuig voor de Eerste Nederi. Zweefclub Op de Philippijnen-eilanden Cebu en Ban- tayen is een hevige cholera-epidemie uitge broken Tot dusverre zijn er reeds 500 geval len met doodelijken afloop nekena geworden. De autoriteiten hebben omvangrijke tegen maatregelen getroffen, teneinde verdere uit breiding tegen te gaan. De toestand in Britach-Indië. En de rede van den onderkoning. Madoereesche prauw omgeslagen, personen verdronken. Pastoor B. F. de Jong te Den Helder fcs uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. bij verlies van 'a anderen vinger De „Indische Courant" ontving bericht uit Pamekasan, dat by Tjapak Zondag j.l. een Madoereesche prauw is omgeslagen, als ge volg van hevlgen wind. Daarbij zouden der tien opvarenden zyn verdronken. Een rede van Ward Hermans over „Vlaan deren in 1930”. Het Londensche Vlootwrdrag door Amerikaansche traagd. iet ie- k in contanten te voldoen en gedeeltelijk gegarandeerde schuldbewijzen der Rus te Staatsbank Nederlander” tot de conclusies: De Nederlandsche regeering heeft beloo- ningen aan Noorsche redders uitgereikt, in verband met het vergaan van de „Hofplein.” Op 7 September a.s. wordt de Minister van Staat mgr. dr. W. H. Nolens 70 Jaar. Mgr maakt daarvan nu reeds bijna Jaar achtereen deel Kamer. Mgr. Nolens is naar onze oudste volksvertegenwoordiger: werd in 1896 voor het eerst gekozen, zjjn er tige ongeluk heeft misschien nadere bl mededeelen. Op het oogenblik is de evenwel nog te veel overstuur. wy zljq overtuigd, dat roomschen en so cialisten even principieel voelen als ortho doxen. Van hun vereeniging geldt dus het gezegde in gelijke mate.” 814 uur in de lucht gebleven. Het lijkt veel meer op een vliegmachine dan de Zuigeling, die een balk met vleugels en staart was. Maar de Z 1 heeft een bescheiden cockpit. Over een pxar weken is bet toestel gereed. Ir. Mayer komt het zelf Invliegen. De verwachting is. dat met dit zweeftuig tochten langs den duinrand mogelijk zullen zijn. Thans 92 dooden -eborgen In den loop van hedenmiddag is men er in geslaagd nog 11 lijken van mijnwerkers van de 17de afdeeiing der Kurt-schacht te ber gen. Naar thans is komen vast te staan, hebben zich bij het ultstroomen van het koolzuurgas niet 193. doch 211 mijnwerkers in de schacht bevonden. Het totaal aantal der lijken, dat geborgen is. bedraagt 92. dat der nog Ingesloten werklieden 70. In den loop van hedenmiddag is men er eindelijk in geslaagd de deur te openen, waar achter 5 dooden gevonden werden. Bij een nieuwe poging konden nog 6 dood'n gevonden worden. Hoewel er reeds eenige vorderingen gemaakt zijn, kan voor het oogenblik met het oog op het mijngas. dat nog steeds uitstroomt, niet verder naar binnen gedrongen worden De Opperpresident van Neder-Silerië is he denmiddag op de plaats des onheils aange komen. Ja zeker, oppassen is de boodschap! De opzet toch is thans wel heel duide lijk. Ook het voorstel van de Phohi. dat de regeering indien zij niet wil capt- tuleeren den Indischen zender maar moet overnemen, worde niet al te vrien delijk beoordeeld. Het beteekent toch zonder méér, dat de regeérlng, indien zij voor de mach tige heeren niet vlak wil vallen, nog net goed genoeg Is, om het geld van de onwillige heeren te sauveeren. Daarom verwonderde het ons eenigs- zlns in „De Tijd” te lezen: Drie Belgische studenten kwamen in het kanaal bij de Isabellasluis te IJzendijke zwemmen. Eén hunner, afkomstig uit Bou- chaute, even over de Belgische grens, ge rapte in een diepen put en verdronk. „Haar grondslag” aldus genoemd blad „is de Heilige* Schrift: haar doel is: de radlo-vindingen te stellen in dienst van den ehiistelljken arbeid op alle gebied. Alles zeer duidelijk. Maar eenmaal in de veertien dagen moet zjj haar speciale karakter verbergen en de minister heeft haar ultgenoodlgd, het vrij willig ook overigens nog te doen. Wy beoordeelen niet, of misschien voor het oogenblik deze weg door de vereeniging moest worden aanvaard; want wy kunnen dit niet beoordeelen. Maar onomstootelUk vast staat, dat tot nog toe in christelijke kringen zulk een gedrag met de scherpste woorden pleegde te worden afgekeurd. Dan sprak men van: vaandelvlucht, beginsel- verkoop van het eerstgeboorte- Vijf leden van de Eerste Nedei landsche Zweefclub hebben bij de vllegtulgafdeeling van de Panderfabrieken een zweeftuig be steld om de club aan te bieden. Men beschikt reeds, zooals bekend, over een schoolzweeftuig. w aai mede vrijwel eiken Zondag geoefend wordt aan zee. Alle leer lingen maken goede vorderingen. Met het schoolzweeftuig kunnen geen lange afstan den worden afgelegd. Daar is het te soliede voor gebouwd. De Zuigeling, zooals het schooltype heet, daalt 1 meier op 11 meter, maar by het nieuwe toestel is die verhouding 1 op 17 M. De vleugels hebben een breedte van 15*. M en een oppervlakte van 17 vier kante meter. Het ontwerp is van den Duit- schen ingenieur Mayer, van de school uit Aken, waar de bekendste Dultsche zwevers 15 J«i| vangt het aan Door een Chineeschen wijkmeester en de veldpolitie werd nabij Rantau Randjong een sampang inlandseh vaartuig) aange houden, waarin zich een hoeveelheid clan destien lucifers en vuursteentjes bevond, die men trachtte binnen te smokkelen by afwezigheid van zyn post van den douane ambtenaar. In totaal werd beslag gelegd op 11.880 pakken Uiclfers en 52 K.G. vuur steentjes. In verband hiermede werden 4 Chlneezen aangehouden. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—9 regels f 135: elke regel meer 035. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing f 6.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Tot zoover het artikel in „De Neder lander” van 24 Juni. Er lag ongetwijfeld een sterke ten- denz in dit geschrijf, maar aangezien de chrlstelijk-historlsche redactie haar "bezwaren alleen maar ontleende aan de verzorging van het algemeen program bijzondere omroepen, hebben wij over een en ander niet al te be zorgd gemaakt. Thans is er echter meer „teekening” gekomen in den blijkbaren opzet van „De Nederlander”, en wél, doordat het blad nu openlijk partij kiest voor de Phohi, tegen de regeering. „De Nederlander” verlangt van de regeering niets meer of minder, dan dat zij zich tegenover de geldmagnaten van de Phohi smadelijk gewonnen zal geven de regeering moet ófwel de Phohi- interpretatie van de radiowet aanvaar den, en die in een besluit vastleggen, ófwel de wet voor Indië wijzigen volgens recept van Dr. van Aalst. Zeer terecht merkt .J>e Volkskrant" naar aanleiding hiervan op: B. en W. van Arnhem stellen voor het park „Zjjpendaal" van de Aku te koopen. Bijaonderhedea over den nieuw bouw de Rr-K. Universiteit. daarmee ge- ..eenheidsfront' A.V.R.O. gebroken; dat is „Indien de zaak zoo eenvoudig was als het chrlstelijk-historlsche orgaan het voor stelt, zouden de onderhandelingen niet na langer dan een maand nog tot geen resul taat hebben geleld. Wel geeft de Nederlander te verstaan, dat de N.C.R.V. en de K RO. van de Phohi op door deze te stellen voorwaarden zend tijd kunnen krygen. Maar vooreerst kunnen wy er geen ge noegen mee nemen, dat de Phohi voor waarden stelt; wel kunnen wy er In komen, dat in overleg met de regeering een af spraak wordt gemaakt. En op de tweede plaats kunnen wy met de uitsluiting van de V.A.R.A. geen vrede hebben: het volksdeel, dat zy vertegenwoor digt, kan men niet van de volksgemeen schap uitsluiten. Ook de V.A.R.A. zal. evenals eventueel de KRO, hebber te bedenken, dat uitzen dingen naar Indië met nog andere overwe gingen dan die voor Nederland gelden, heb ben rekening te houden; maar het gaat niet aan, voor de een de VJLR.A. te zeg- E«u gij doet niet mee, voor de ander: wy De directie van den Landbouw deelt mede, dat, biykens telegrafisch bericht van onzen gezant te Berlyn. het verhoogde Invoerrecht op boter <50 Mark per 100 kg.) zeer binnen kort, misschien reeds 15 dezer en ulteriyk 1 Aug. a.s. In werking zal treden. Op verzoek van de Koningin wordt he denmiddag een buitengewone ziUing van den Ministerraad gehouden. Een commissie gevormd uit de Amerikaap- sehe en Cubaanache suikerindustrie om te onderhandelen met Europa en Java over een productieregeling voor 5 jaren. Het luchtschip ..Graf Zeppelin” passeerde gisteren te vier uur Tromso. Door den nevel die boven de kusten hangt was het echter ónmogelijk de Zeppelin waar te nemen. Naar later uit Hammerfest wordt bericht, ging de Zeppelin om half elf over de stad, wierp een postzak uit en zette toen koers naar de Noordkaap. 34 uit van de Tweede anciënniteit hy Wel enkelen der tegenwoordige parle mentsleden, die reeds vroeger gekozen wer den, zooals mr H. Smeenge (1886) en mr. Th. Heemskerk (1888). maar zy zijn daarna eenige malen uit het parlement getreden. Mgr. Nolens echter heeft nu bijna 34 jaar doorloopend zitting gehad. Bij Arkansas Pass in Texas is een vlieg tuig met 5 passagiers uit aanzienlyke hoogte neergestort. Alle inzittenden vonden den dood. De regeeringspartyen hebben in den Rijksdag het volgende voorstel ingediend: In verband met de mijnramp in de Wen- zeslaus-myn bij Hausdorf verzoeken wy de regeering lo. met den grootst mogeiyken spoed de oorzaak van het ongeluk vast te stellen: 2o. alle gewenschte maatregelen te nemen om rampen van dezen aard te voorkomen: 3o. voor voldoende ondersteuning der achtergebleven betrekkingen der slachtoffer? zorg te dragen. opnieuw non-ralificatie ver- Deelneming van slacken Landdag van de eerste zitting, Saksischen Landdag, Volgens mededeeling van den directeur van het ziekenhuis te Neurode is de toestand van alia aldaar opgenomen 49 geredde slacht- irtt rijn voortgeiwünën." In"de Rhön tt dtVtypê'wt<rs v*n de ramp te Hausdorf naar om standigheden redelijk. De directeur-genees- heer hoopt dat het gelukken zal, wanneer zich geen complicaties voordoen, alle 49 verpleegden in het leven te behouden. Tot de zieken zelf wordt voorloopig nog niemand toegelaten. Velen hunner lijden nog aan he vige benauwdheid. Tot mededeelingen zjjn de meesten trouwens ook nog niet in staat. Eén der geredde mijnwerkers, met wien een journalist een kort onderhoud had, kon ten slotte weinig byzonderheden mededeelen. „Het kwam alles zoo plotseling", vertelde hy. „Een kameraad, die naast mij werkte, vroeg my: „Kryg Jij het ook benauwd?" En op hetzelfde oogenblik zakte hy in elkaar. „Ik voelde ook plotseling iets op mijn borst Gistermiddag is op de Zandplaat tusschen het vliegkamp De Mok en Onrust het vlieg tuig 508 uit Soesterberg, gedetacheerd op het vliegkamp De Kooy te Den Helder over den kop geslagen en in brand geraakt. Van de beide inzittenden bekwam de sergeant- vlieger Mutsaers eenige gebroken ribben. De sergeant-vllegtulgmaker Siebesma kreeg brandwonden aan de beenen. Belden zjjn naar het Marinehospitaal overgebracht. Nader vernemen wy nog, dat te onge veer 5 uur de vliegers Mutsaers uit Soester berg en Siebesma uit Amsterdam op de Zandplaat wilden starten met het vlieg tuig 508, toen tijdens den start de motor af sloeg. Men was daardoor genoodzaakt te landen. Tengevolge van het mulle zand op de Zandplaat ging dit met groote moeiiyk- heden gepaard. Het vliegtuig is daarbij over den kop geslagen en in brand geraakt. Woensdag zag een eigenaar van paling- luiken te Maasland, dat twee mannen in een roeibootje aan het stroopen waren en zyn fuiken lichtten. Hy nam de twee mannen, blijkbaar vader en zoon, eens goed op. Even later is hy per flets naar Rotterdam gegaan en nauweiyks was hy hier aangekomen, of hy meende in een van de voorbijgangers den vader te herkennen. Hy wachtte, totdat hy een agent ontmoette en vertelde dezen, dat daar een pallngdief ging. De agent hield den man aan, maar deze zeide van geen pa ling te weten, al gaf hy toe kort te voren in Maasland te zyn geweest. De agent Informeerde waar de aangehou dene woonde en toen hy daar eens ging kij ken, zag hy in de keuken een jongeman, die geheel beantwoordde aan het signale ment, dat de benadeelde van den zoon had gegeven, en bezig was paling te stroopen en te bakken. De halfgare paling, de vader en de zoon werden meegenomen naar een poli tiebureau, waar de vader door de mand viel en bekende de paling te hebben gestroopt. Tegen hem en zijn zoon werd proces-verbaal opgemaakt. Toen stond men voor de vraag, wat er met de paling moest gebeuren. Te ruggeven aan den eigenaar was bezwaartyk. want deze was inmiddels weer naar Maas land afgerelsd; aan de beide dieven meege ven zou indruischen tegen elk rechtsgevoel, en al zat menig agent ook te likkebaarden in de wacht, het ging toch ook niet aan den buit tusschen hen te verdeelen. want dit zou gevaarlijke precedenten kunnen scheppen Toen heeft de met het onderzoek belaste in specteur de oplossing gevonden. De paling is aan de zeeleeuwen in de Diergaarde gevoerd. Naar het „Hdbld verneemt, is tegen hedennamiddag de ministerraad in buiten gewone zitting byeen geroepen op telegra fisch verzoek van de koningin, die naar men weet met prinses Juliana op dit oogenblik in Noorwegen verbiyft. De minister van bultenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zal deze zitting niet kunnen by wonen, omdat hy de vorige week naar het buitenland is vertrok ken; naar het blad zeker meent te weten toeft de minister thans in Scandinavië. Ook de vice-president van den Raad van State, mr. dr. P. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg is. vrij onverwacht, naar het buitenland vertrokken Naar het blad ter oore kwam bevindt ook hy zich waarschymyk in Scandinavië. „De verzorging van het aigemeene door een kring, die aan het bijzondere haar be staansrecht ontleent, is op den duur on houdbaar. De ontworpen regeling kan niet duren, noch mét, noch zonder karakter-verlooche- ning. Verreweg het beste ware, dat het zend- tydbesluit veranderd wordt zóó: dat het aigemeene door het aigemeene en het by- zondere door het byzondere wordt verzorgd. n^t sauveert de logica. Doch ook en dat tegt oneindig veel meer het karakter; het karakter van de betrokken vereenlgin- gen." zullen u dicteeren, wat gy te zenden en niet te zenden hebt. Wij vreezen een soort van complot, door de heeren van het •groot-kapltaal, liberalen en christelijk-hlstoiischen. gesmeed. Men sluit de V.A.R.A. van Indië uit; dat Is één. Indien N.C.R.V. en KRO. noegen nemen, wordt het tegenover de twee. En als men straks, op advies van de Nederlander, ook het Nederlandsche zënd- tlidbesluit gaat wijzigen, dan krijgt ook de A.V.R.O. haar zin: dat is drie. Langs een omweg zou dan toch aan den heer Vogt c.s. voldoening worden geschon ken. Wij hebben onzerzijds de regeering. en met name den Minister van Waters tan’ geen advies te geven: zy zijn te helderziend om in een listig gestelde val te loopen. Maar wat de Nederlander schretef is een aanwyzing. dat A.V.R.O. en Phohi een bondgenoot hebben gekregen, die van plan schijnt onenPUcer on te treden dan de heer Slotemaker de Bruine bil het radlo-debat in de Tweede Kamer reeds deed. Oppassen is de boodschap.” Oppassen! Ook in het radio-vraagstuk geven de chrlsteiyk-historischen er weer blijk van, dat de harten van velen hunner t>alanceeren tusschen religie en libera lisme. Bij het radio-debat in de Kamer hield hun woordvoerder. Prof. Slotema ker de Bruine, een redevoering, waarna men had kunnen verwachten, dat hij tegen het ministerieel besluit zou stem men edoch.... hij stemde vóór! hy liberaal, hy stemde.... Vertegenwoordigers der Amerikaansche Suikerindustrie in Cuba en Cubaansche Sui kerbelangen welke te New-York in conferen tie vereenlgd zyn hebben een commissie be noemd, welke tot doel heeft het ontwerpen van een plan tot samenwerking met Euro- peesche en Java-producenten, ten einde te komen tot een internationale overeenkomst inzake de regeling der productie voor de eerstvolgende 5 jaren. Een- tweede commis sie is benoemd om vrijgave te verkrijgen van de by de Cubaansche banken in onderpand gegeven hoeveelheden suiker, waardoor de leden der Santa Clark Sugar Association in staat zullen worden gesteld om samen te werken t.a.v. het voorstel der Sovjetregeering tot aankoop van 100.000 tons suiker per maand tot December a.s. De Russische regee ring heeft voorgesteld deze aankoop gedeel telijk in ta l Mache 15 Juli vangt het met zoo groote moeite georganiseerde tournool om het voetbal- wereldkampioenschap aan. Vier Europeesche landen zullen er aan deelnemen. nJ. Prankryk, België, Joego slavië en Roemenië. Gespeeld zal worden in vier groepen, de winnaars waarvan in een voorronde en finale elkaar zullen bekampen om den titel van wereldkampioen 1930. De groepen zyn als volgt samengesteld: Groep I Argentinië, Frsnkryk, Chili i Mexico. Groep n: Brazilië, Joegoslavi, Bolivia. Groep III: Uruguay. Roemenië en Peru. Groen TV: Vereenlgde Staten van Noord- Amerlka, België en Paraguay. Mar u 3 No. 15 M» Juli De Ezypfflbie be<rootinx «luit mei een tekort van ruim 9 millioen Egyptische ponden. men verzaking, recht en dergelijke. Wat op ieder ander gebied altoos gezegd werd, zal ongetwijfeld zoodra de dingen alji. toesonke i door de leden der Christe lijke Radio Vereeniging óók op radlo-terrein worden gezegd. En wanneer eerstdaags op een Vrijdagmorgen over Hulzen door de christelijke vereeniging zal worden aange- kondigd: „hier is het aigemeene", dan zal menig eenvoudig christenlld de gloed In het gezicht slaan. Wy zijq overtuigd, dat roomschen HOF C ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Wie meenen mocht daartoe gebracht door de telkens gepubliceerde ontvluchtingen uit het Leidsche Psychopatenasyl dat (lar gely ke voorvallen zeldzaamheden zyn in onze strafinrichtingen, kome tot beter inzicht door volgende passage uit de jongste statis tiek van het gevangeniswezen, loopende over 1928 Daar leest men (pag. 25): „In 1928 ontvluchtten in totaal 86 perso nen. waarvan 6 uit de bijzondere strafgevan genis te ’s-Gravenhage, 1 uit de gewone strafgevangenis te Arnhem. 2 gevangenen en 77 verpleegden uit de Rijkswerklnrichttngen te Veenhulzen. In den loop van "t Jaar wer den 87 personen van ontvluchting terugge- bracht Dit laatste cyfer, dat 1 hooger is dan t eerstgenoemde, beteekent. dat ook een per soon werd teruggebracht, reeds in een (of het) vorig jaar ontvlucht. Ontvluchtingen uit een gevangenis zyn na- tuurlijk wel wat bijzonders, wjjl alles er daar op is ingericht om de gedetineerden „achter slot en grendel” te houden, maar in een Rljkswerkinrlchtlng en de insgelijks te Veen huizen gevestigde „open-lucht-gevangenls” heerscht een gansch ander systeem, overdag ten minste. De gedetineerden werken dan voor een groot deel in de vrije natuur, welis waar onder bewaking, maar dan is ’t toch zeer gemakkeiyk om het toezicht te ver schalken. Als regel kan men dan niemand voor een ontvluchting aansprakelyk stellen; zulks te minder wyi een bewaker een vluchte ling niet kan nagaan, maar by de overigen dient te blijven. Alarmeeren en rapporteeren is 't eenige wat hij doen kan. natuuriyk liefst zoo snel mogelijk. Aldus is de toestand ook in het Psychopa tenasyl. dat nog niet in de statistiek van 1928 kon voorkomen, want het werd pas 1 Nov. van dit jaar geopend De ligging van dit gesticht brengt mede, dat ontvluchtingen eruit spoediger algemeen bekend worden, dan b.v. betreffende het af gelegen Veenhulzen, maar dit mag men het asyl natuuriyk niet aanrekenen, terwijl de kwestie der bewaking uiteraard verband houdt met den geest der Psychopatenwetten Gistermiddag werd aan den Franschei zaakgelastigde het Poolsche antwoord op het memorandum van Briand overhandigd. De Poolsche regeering verklaart zich bereid aan alle werkzaamheden der eerste Euro peesche conferentie deel te nemen en deelt volkomen, het standpunt van Franki jk. dat het noodzakelijk is. den Europeeschen staten in de eerste plaate hun politieke veili'’tieid-te waarborgen en andere problemen van alge meen belang, als b. v. de economische kwes ties. te regelen. Teneinde een vruchtbare samenwerking te verkrijgen, wederkeerig vertrouwen te doen ontstaan en de veiligheid van de leden der coalitie te waarborgen, zou het misschien aanbeveling verdienen, de Europeesche unie te organlseeren overeenkomstig het proto col van Genève De Poolsche regeering staat er op. dat de Europeesche unie geen agressief karakter zal bezitten en noch tegen een land, noch tegen een, groep van landen gericht zal zijn. De unie moet de uitvoering der bepalingen van het Volkenbondspact verlichten, waardoor het organisme van den Volkenbond zou worden versterkt. De nota besluit met het voorstel op de Europeesche conferentie in September een studiecommissie in het leven te roepen, die het probleem zal onderzoeken en aan de Europeesche regeeringen verslag uitbrengen op grond waarvan deze haar besluiten kun nen nemen. testant zyn pieele, dus welke Herdenking in den Rijksdag In den hedenmiddag gehouden zitting van den Rijksdag herdacht de voorzitter Löbe in een rede de noodlottige ramp van Haus dorf. Hy wees op de absolute noodzakeiyk- heid een minutieus onderzoek naar de oor zaak in te stellen. Hij herdacht de slacht offers en gaf de verzekering,,.dat deze uit openbare middelen ondersteuning ten deel moet vallen. Dienaangaande zijn reeds door sociaal democraten en communisten voorstellen ge daan. die Vrijdag op de agenda zullen wor den geplaatst. drukken, en vóór ik verder kon denken, verloor ik het bewustzyn." Hieruit biykt, dat het gas zich met groo te snelheid verspreid heeft. De meeste slachtoffers werden door het gas volkomen verrast en moeten door plot seling gebrek aan lucht een zeer snellen dood zijn gestorven In het algemeen toonden de gezichten der geborgen slachtoffers geen teekenen van angst of schrik. De directie van den Wenzeslaus-mijn geeft, thans nieuwe getallen over de dooden en verongelukten, welke getallen definitief zul len zijn. Volgens deze laatste opgaven wer ken in den geheelen schacht 224 man. Niet in gevaar hebben hiervan 14 man verkeerd zoodat in totaal 210 man In het gevaarlijke gebied aan het werk waren. Hlervah zijn 10 man levend gered, die zich onmtddellijk huiswaarts konden begeven 49 man zyn ge wond naar het ziekenhuis overgebracht, zoo dat in totaal 59 man gered werden. 151 mijnwerkers zyn omgekomen. Tegen 20 uur is weer een reddlngsafdee- ling van 20 man de schacht binnengegaan; daar de gassen thans niet meer ultstroomen, konder zy zonder gasmasker gaan Het opruimlngswerk blijkt zeer moeilijk te zyn. Men is er nog niet in geslaagd tot den aanvang van het ongeluk door te dringen. Dit biykt het ergste mijnongeluk te zyn, dat in Duitschland sedert 1903 heeft plaats gehad. De bergingswerkzaamheden in de schacht. NEURODE, 10 Juli (V D Nadat de lyken der slachtoffers van het mijnon geluk door het parket worden vrijgegeven, zal Zaterdagmorgen in een der gebouwen van de Moeltke een rouwdienst plaats heb ben voor de achtergeblevenen. tfe opruimingswerkzaamheden maken thans goeden voortgang en men hoopt nog in den loop van den avc^id tot 11 uur de laatste dooden te kunnen bergen. De nog met geborgen mijnwerkers zijn met een dichten, bijna anderhalven meter hoogen koolstoflaag bedekt. De werkzaam heden schieten om deze reden, niet steeds even snel op. Ben der 49 geredde mynwerkers, die zich in het ziekenhuis bevindt, een zekere Franke, die slechts licht gewond was, was eveneens in de schacht, waar bet noódlot- >laats gehad. Hy aal xmderheden kunnen man Aan het einde van den nieuwen w- heeft de nieuw gekozen president, Weckei, eenige woorden van deelneming met de slachtoffers van het mynongeluk in Sile zië en hun nagelaten betrekkingen ge sproken. De afgevaardigden en de bezoekers der tribune verhieven zich by deze woorden van hun zetels. Ite verhooging van het Duitschc invoer recht op boter tot 30 per ICO K.G. nl deze maand in werking treden. De mijnontploffing in Silezië. nadere bij zonderheden. Vindt „De Tyd" de voorstellen van de Phohi zoo gunstig? Zou „De Tyd” zelfs voor „wetswyzi- glng” te vinden zyn? Indien wy In die richting gaan den ken en ons In dat opzicht gewonnen geven, zou het voornaamste van wat wy voor onze beginselen op radlogebled oh langs hebben bereikt, wel eens heel spoedig weer verloren kunnen gaan. Het parool biyve Integendeel: Oppassen! De zeereerw. heer B Ff jie Jong, pastoor van de H.H. Petrus en paulus-parochie, te Den Helder, is gisterenmiddag door Deken A. A. P. M. Guilonard. van Behagen, uit voorzorg voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden. De toestand was gisteren avond bevredigend, maar niet zonder gevaar. „Ongetwyfeld zal ieder Nederlander hulde brengen aan het Phohl-bestuur. dat van de verkregen vergunning voor proefzendingen gebruik heeft gemaakt, om door zeer ver zorgde muzikale en kunst-dlstributies aan Indië de betrekkingen met het moederland te versterken en ook tot Nederlanders In een verre én moeilijke eenzaamheid de be langstelling en cultuur van het vaderland te laten doorstroomen. WU kunnen niet beoordeelen. In hoeverre het begin van een goeden opzet is gestrand op ontactische houding of moeilijk te con- troleeren motieven. Maar nu bet Phohi bestuur wetswyzlglng of overneming van den zender door de Regeering in overweging geeft, nfllen op «ra of ander» wy»e alle nationale, evenwichtige «n goed-wiltend* krachten elkander moeten vinden ter voort - zetting van een zoo vaderlandsche onderne ming. Nederland heeft hier gelegenheid te toonen wat het vereenlgt ÏÏÜZ al^?J^vlncnd'L<-rMk<.rdn Veri^kerl?a,',<>orwa*rd*n f 3000 - Beheele ongeschiktheid tot werken door f bijeen ongeval met f OCn oil verliea van een bond. S 6 0C bij verlies van een f Efl bijeen breuk van f AQ teten ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen 'OU.- doodelijken .floot I XOU.- ‘f «n oog I 1 Z5.“ duim ot wiiavinge. 3Ü’ been of arm redeneerde ehrlsteiyk! Want voor den katholiek en den pro- het wel degeiyk princi- christeiyke overwegingen, hun standpunt in de radlo- kwestie bepalen. Na deze redevoering en na deze stemming behoefde het dan ook niet al te zeer meer te verbazen, dat „De Ne derlander” toch altyd nog het offl- cieele orgaan der Christeiyk-Hlstorlsche Unie zich pertinent tegen het zend- tydbesluit kwam verklaren. Volgens een artikel in „De Nederlan der” van 24 Juni zou de zendtydverdee- llng déarom verwerpeiyk zyn, omdat het algemeen program verzorgd wordt door bijzondere omroepen; en speciaal een christelijke omroepvereeniglng mocht volgens „De Nederlander” daar aan niet meedoen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1