I v.- PROVINCIAAL NIEUWS SOCIAAL LEVEN INGEZONDEN VEILING-OVERZICHT GEMENGD NIEUWS Zijn vrouw met een mes gestoken Branden EXAMEN GEDAAN Van Putten 8C Oortmeijer PATGLOP IS. TWISK WESTWOUD SCHAGEN OUDE NIEDORP ZWAAGDIJK ST. MAARTENSBRUG WIERINGEN ST. MAARTENSBRUG HOORN SPANBROEK SCHERMER OBDAM ENKHUIZEN ZWAAG URSEM HOOGKARSPEL HEER-HUGOWAARD WARMENHUIZEN NIBBIXWOUD BREEZAND OPMEER HENSBROEK ANNA PAULOWNA Naar Rhenen, Oosterbeek, Arnhem en Nijmegen BOVENKARSPEL Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons - a de schade. ging verloren. Verzekering dekt (Vervolg) TWEEDE DAG ingevolge de op Een vlaag van waanzin? Het beiden onder den Te Rolde ia gistermorgen de boerderij van der ver- A 6.50 per 100 KG. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk een het Dan wend de vergadering voortgezet met behandeling van punt 20, inhoudende voorstel der afd. Enschedé, om thans gunstig. Er bestaat momenteel geen voor haar leven. Ansjovis-aanvoer Naar wij vernemen, zijn aan den Vischafslag te Broekerha>en aangevoerd in totaal 136.652% K.G. ansjovis, met een totaal-bedrag van t 44.047.84. per zich. DAN ALS CADEAU 'N NIEUWE VULPENHOUDER, by PARKER - SWAN - WATERMAN Personalia Tot burgemeester alhier be noemd de heer A. Teer. Hygiënische verbetering In de narochie- kerk van den H. Martinus alhier, wordt het oud geworden altaarkleed door de N. V. La- chappelte's parketfabriek te Breda, door een nieuwen parketvloer vervangen, hetwelk uit hygiënisch oogpunt beschouwd, een reusach tige verbetering genoemd mag worden. Burg. Stand Overleden: Trijntje Stam, Personalia Mej. K. C. Liefhebber, alhier, behaalde te Parijs aan de Alllance-Fran?aise school het diploma Fransch. ij. M. exa- Licentiaat Onze oud-plaatsgenoot, de heer C. Molenaar, legde te Rome met goed gevolg het licentiaat of candkiaatsexamen in de godgeleerdheid af. Personalia Aan de Hoogere Textiel school te Enschede is geslaagd voor het eindexamen afdeeling ververs de heer D. C. Stam alhier. van de R.K. Voetbalvereeniglng alhier, een overeenkomst aan- met den bekenden voetballer, den Ant. Freese te Hoorn, die zich elke week één avond als trainer voor Victoria heeft beschikbaar gesteld. Moge de Victo- rianen de lessen van dezen sportsman ter harte nemen. Gisternacht omstreeks drie uur brandde ie Oldenzaal af een woon- en winkelhuis, toebehoorende aan den beer J Brinkhuis te Arnhem, en bewoond door O. J. W Oost- wyn. Ook het aangrenzend huis van den heer Kasteel kreeg brand- en waterschade. Alles was verzekerd, oorzaak onbekend. Een mooie onderscheiding Op de We reldtentoonstelling te Antwerpen behaalde de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Eensgezind- 'ur de 'nden Ten gevolge van hoolbroei is te Enumatil Leek, de van de wed. B.ƒ8, welke de laatste dagen terug liep tot Besmetteiyke ziekten In de week van 29 Juni tot en met 5 Juli 1930 hebben zich in deze gemeente twee gevallen van diphthe ric voorgedaan. Geslaagd Onze plaatsgenoote, me, Thompson, slaagde te Bergen voor het men Lager Onderwijs. getracht om voor de lagere elftallen een kring-competitie in elkaar te zetten. Daar er in de D. H. V. B. reeds een vereenlging met den naam S. V. W. uitkomt, en volgens een schrijven van'dien bond, geen twee ver- eer.lgingen met denzelfden naam mogen uitkomen, is besloten om den naam S. V. W. te veranderen in 8. E. W beteekenende Sport en Wilskracht, zulks ingaande met dc competitie. Autobusdienst Door Gd. Staten van Noord-Holland is aan W. Prins, op diens ver zoek. vergunning verleend tot wijziging der tariefregeling van den door hem geëxplol- teerden autobusdienst van Den Helder naar Den Oever op Wielingen en terug. De navolgende retourblljetten worden thans afgegeven: Den HelderDe Kooi) 0.25; Den HelderVan Ewijcksluit 0.50; Den Helder—Hypolltushoef 0.75; Den Helder Den Oever 1. Mooi succes De Coöp. Stoomzuivelfa- briek „De Eensgezindheid", alhier, behaalde met haar inzending „middelbare kaas" op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen de gou den medaille. Voorwaar een schitterend succes. ElervelHng Op de Woensdag gehouden eiérvelllng werden aangevoeld 22934 klp- eteren; bruine f 5.40—8.30; witte f 56.10; kleine f 4.304.40; 2463 eendeneieren f 330 —3.90; totaal 25397 stuks. Ontvangkantoor geopend Het ontvang kantoor van de Dtr. Bel. en Ace te S;>an- broek is geopend voor aanvragen van koe- telooze rijwielmerken op Donderdagavond, 17, 24 en 31 Juli, van 7—9.30 in. t.). Bedevaart naar Helloo Donderdag 17 Juli zal er een bedevaart worden gehouden door de parochies Beemster, De Rijp, Scher merhorn en de Schermer. De autobussen vertrekken half 10 en zijn terug tegen 6 uur. Programma’s, tevens bewijs van deelname, ié 1.751 zijn aan de pastorie verkrijgbaar as. Zondag na de Hoogmis en na het Lof. De broedermeester, de heer Kees Groot, verstrekt alle verdere inlichtingen. d’or 5.00, 2 90—3 40 Nieuwbouw den den alhier, naast de woning van den heer T. de Boer. Tulpenbollen Nu de bollenkweekera zijn begonnen met het rooien van de tul pen, blijkt, dat niet alleen het gewas mooi was, doch dat ook de bollen veel mee val len. Ze zijn groot van stuk, terwijl de op brengst of teelt buiten verwachting is. In tegenstelling met verleden jaar zullen thans de verkochte hoeveelheden met ge mak geleverd kunnen worden. Trainer Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de „Victoria’’ gegaan heer -Men is thans bezig met bouw van een nieuw woonhuis voor heer P. de Boer Tz., commissionnair. Van de afdeeling Utrecht kwam de vraag naar voren of het niet zaak was den naam van den Bond te veranderen in dien van Ned. R. K. Bond van Aannemerspatroons. Deze zaak, zoo merkte de voorzitter op, was niet zoo eenvoudig en de oplossing hier van diende overgelaten te worden aan de praktijk. De afdeeling Amsterdam opperde het plan dat het propagandistische woord, door Mgr. Aengenent gesproken, als propagandamiddel bij de nog niet aangesloten R. K. Aannemers zou worden aangewend, door ruime ver spreiding van het orgaan waarin het verslag dezer algemeene vergadering voorkomt. Namens de R. K. Mlddenstandsvereeniging afd. Haarlem, sprak de heer P. v. Tetering eenlge woorden van waardeerlng en hulde, trede uitgedrukt in de bloemenhulde door de Haarlemsche afdeeling aan den R. K. Bond van Bouwvakpatroons gebracht. De voorzitter dankte den heer Van Tete ring voor zün warme belangstelling. Aan de Feestcommissie werd met instem ming der geheele vergadering door den voor zitter der afd. Hilversum dank en hulde ge bracht voor de grootsche wijze, waarop deze de ontvangst der algemeene vergadering heeft voorbereid en ten uitvoer gebracht. Namens de feestcommissie bood de heer P. v. d. Putten aan den voorzitter der Haar lemsche afdeeling, onder een toepasselijke toespraak een prachtig bloemstuk aan, en bracht hem hulde voos de uitstekende lei ding dezer algemeene vergadering, in hem tevens eerend het geheele Bondsbest’iur voor den met zoo goed gevolg verrichten ar beid, en dankte voorts allen voor de belang stelling in het werk van den Bond betoond gedurende deze beide dagen. De heer Klem Schiphorst dankte ontroerd voor de aan het Hoofdbestuur, hem en zijn echtgenoote in het symbolische bloemstuk gebrachte hulde en beloofde, steeds getrouw te zullen blijven het devies: „Recht door Zee", dat past bij het symbolische bloemstuk, een schip, hem aangeboden. De beide aftredende leden van het Hoofd bestuur. de heeren Jennlnk en MolMies dankten voorts nog met een korte toespraak voor de aangename samenwerking, steeds ondervonden. De heer Schuurmans (Amsterdam. 2e se cretaris) dankte voor zijn herbenoeming en beloofde steeds z’n beste krachten aan den bond te zullen geven als lid var. het dage- Ijjksch bestuur, en bracht on zijn beurt dank aan de feestcommissie der afdeeling Haar lem, en aan den voorzitter hiervan, den heer J. P. A. Nellssen. Ook door nem werd de voorzitter dezer algemeene vergadering hul de gebracht voor zya leiding op deze ge denkwaardige vergadering. De Geestelijk Adviseur van den bond, de Weleerw. heer Tn. L. de Vries sprak een dankwoord namens de Geestelijke Adviseurs van de verschillende afdeelt igen, waarna ce heer Klein Schiphorst het. slotwoord sprak, waarin hij de vergadering dank zegde voor de samenwerking en den opbouwenden ar beid door de afgevaardigden verricht. Ook de dames werden door hem niet vergeten, en haar werd gewezen op de belangrijke taak, welke ook zij als huismoeders hebben, mede door het steunen van den vader en echtge noot in het vervullen van zijn organisatie- plichten. Na deze herhaaldelijk door instemmend applaus onderbroken toespraken sloot de heer Klein Schiphorst het congres met den Christelijken groet. Voorzeker voor den R. K. Bond van Bouw- petroons een welgeslaagd en prachtig con gres! R. K. V. V. „S. V. W.” Op do dezer dagen gehouden vergadering van bovenge noemde vereenlging is besloten om met 3 elftallen toe te treden tot den D. H. V. B. Hoolbroei. Naar wij vernemen moest bij den veehouder B. te BlnnonwUzend ten op zichte van brandgevaar, de pas in de hooi schuur gereden hooivoorraad tengevolge van hoolbroei weer naar buiten worden getrans porteerd. Een vechtpartijtje Tengevolge van een meeningsverschil geraakten dezer dagen de heeren B. en B.. beiden wonende aan den Middelweg, alhier, handgemeen en wel zoo danig dat beiden in de wegsloot terecht kwa men Niettegenstaande dit lieten zij elkaar niet los, totdat buurman S. kwam en hun onder het geven van een vermaning, uit de benarde positie verloste en naar huls stuur de. Van den zolder gevallen Mej. van B.s tulpenpelster by den heer P. Bakker in het Westelnde. had net ongeluk van den zolder te vallen. Het meisje werd naar het 8nouck van Loozen Ziekenhuis gebracht, waar inwendi ge kneuzingen werden geconstateerd. Luchtvervoer K. L. M. Ten huize van den heer J. de Lange werd Woensdagavond een byeenkomst gehouden van belangheb bende kweekers by den export van perziken en druiven naar het buitenland, door middel van het luchtvervoer per K. L. M. De vertegenwoordiger der K. L. M„ de heer W. P. C. Margadant, hield allereerst rede, waarin hy de ontwikkeling van luchtvervoer schetste. Kortzichtigheid en hooge vrachtprijzen hielden menigeen in den beginne terug om hun producten per lucht schip te vervoeren. Het biykt echter, dat het luchtvervoer steeds toeneemt, terwijl ook het vliegtuig meerdere zekerheid biedt wat be treft het vertrek en de mogelijke strandin gen onderweg. In 1923 werden per vliegtuig 5000 kilo vervoerd, terwijl in 1929 reeds 500.000 kilo werden vervoerd. Wel een bewys, dat er toekomst in zit. Ook uit West-Fries- land heeft alreeds een belangryk transport plaats per vliegtuig, voornamelijk thans nog bestaande uit tulpen. Wel zyn de vracht- pryzen nog belangrijk hooger. wat ook zeer natuurlijk en gerechtvaardigd is. als men bedenkt de voordeelen, welke er aan zyn verbonden door het vlugge vervoer en de mogeiykheid om nieuwe afzetgebieden te bereiken. Ook is by toenemend vervoer nog wel verlaging van den vrachtprijs mogeiyk. Op het oogenblik bedraagt de vrachtprijs 30 cent per kilo, naar de markt van Londen. Wanneer men van het luchtvervoer gebruikt wenscht te maken, moet men zorgen zijn producten *s morgens 7 uur aan de Hoom- sche boot te hebben. Volgens verklaringen van den heer Klop- pert, perzlkkweeker uit het Westland en op de vergadering tegenwoordig, bedraagt het prysverschil heden per i>erzik 15 tot 18 cent, zoodat de hooge onkosten zeer ruimschoots gedekt worden. De firma Nestelroy papierwarenfabriek) hield een demonstratie met verschillende verpakkingen. Voor druiven zyn doozen ver krijgbaar, inhoudende ongeveer 8 pond, kos tende 30 cent. Voor perziken waren doozen van 24 stuks tnhoud verkrijgbaar a 51 cent stuk. Een levendige discussie ontspon betreffende een opwerping, dat men hier bezig was om een particulier initiatief te nemen, daar het veillngsbestuur hier niet vertegenwoordigd was. Medegedeeld werd, dat met den voorzitter van B. en O. over deze vergadering was ge sproken. doch deze heeft gezegd: bezoekt de kweekers zelf Ook werd druk van gedachten gewisseld betreffende het punt van wensche- lykheid om alhier een depót te vestigen van de firma Nestelroy, zoodat doozen steeds ge- makkeiyk te bekomen zouden zyn. Niettegenstaande de heer v. Kleef aanbood om een depót te houden en zulks op zeer gunstige conditie, had de firma toch hier tegen veel bezwaar, waarvan de grootste reden wel was. dat dit verhooging van den prys met zich zou brengen, aangezien hier aan nogal wat risico verbonden zit. Wy kunnen echter mededeelen, dat de firma Nestelroy, alhier, toch al zaken heeft ge maakt, daar door sommige kweekers al een party doozen is besteld, zoodat alhier allicht de grondslag is gelegd voor het luchtvervoer van fyn fruit per K. L. M. Burgert, stand. Geboren: Anna Geertruida, d. van C. Tessel en A. C. Bakker Agatha Anna. d. van P. J. Witte en A Oud Joannes Franeiscus, z. van P. van der Lee en A. van der Velden Agnes, d. van J. Kenter en E. Molenaar Nicolaas Johan nes, z. van T. van Baar en A. Duddink Catharina Johanna, d. van P. J. Oudejans en O. Stuifbergen. Ondertrouwd: O- de Graaf. Ursem, met L van der Leek te Noord-Scharwoude. Uitslag verkooping. Het heerenhuls van den heer N Jongert alhier, is in publteken- verkoop overgegaan in handen van mej. Ad miraal, gemeentevroedvrouw te dezer plaat se, voor de som van 6325. Hinderwet Van het bestuur der Coop. Zuivelfabriek ..Excelcior", alhier. is by B. en W alhier, een verzoek ingekomen om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een 3 P.K. Electromotor in hun fabriek. Deze aanvrage geschiedde Hinderwet. Omzet veiling Aan de veiling alhier werd verhandeld: in Juni 1930: Aardappelen 485898 K.G., vorig jaar 32125 K.G Uien 350 K.G., Bloemkool 6015 stuks. De omzet bedroeg in Junt 1930 f 21.440.41 tegen f 2.096.23 in Juni 1929. Auto-ongeluk Gisteren is hier weder om een auto-ongeluk gebeurd. De heer C. Bees, In dienst by den heer J. Moeies, melkryder alhier, reed gister avond met den melkauto ter hoogte van het postkantoor, toen plotseling de beide doch tertjes van den heer J. Korsten de poort uitliepen, om dwars over den weg te gaan De heer B., die uit alle macht remde, kon niet verhinderen dat auto terecht kwamen. Dr. v. Wesemeal. die de eerste geneeskun dige hulp verleende, was spoedig ter plaatse. Naar wjj vernemen, had het geen ernstige gevolgen. Nieuwbouw Voor rekening van het R.- K. Kerkbestuur en gemeentebestuur zal een nieuwe woning worden gebouwd voor den hoofdonderwyzer. Het werk is by onder- handsche aanbesteding gegund aan de hee ren K. Kiyn en F. Hoogland. Mijnh. de Redacteur. Naar aanleiding van den brief van Hans van Rewijk. zy ’t mij vergund het .olgende op te merken. Hoe Hans aan 't bericht komt dat de Raadsvergaderingen voortaan op Woensdag namiddag zullen worden gehouden, is mtf een raadsel. Voor my staat ’t vast, dat dit wel nooit gebeuren zal. Zelf heb ik er een lans voor gebroken. Persoonlyk heb ik het den Voorzitter verzocht, t Gevolg was, dat ik door den Secretaris, in ’t byzyn van den Burgemeester op ongemanierde wijze werd bejegend, waarbij de verklaring van den Se cretaris werd gevoegd: ..dat de Pers niets te verzoeken had!" Een schrifteiyk verzoek van de gezamen lijke verslaggevers aan B en W.. werd af gewezen, met de bemerking, dat de voorzit ter de vergaderingen belegt. Een tweede persooniyk verzoek aan den Voorzitter, vond eveneens eene afwyzende houding, dezen keer met de argumenten van den Secretaris. Hieruit biykt u, heer Hans, dat de door u geuite veronderstelling wel niet juist zal zyn. Intusschen hoogachtend, J. CHR MERZ. Corresp. Uitgeest. 10 Juli 1930. Mond- en klauwzeer Scheen het eerst, dat het mond-‘en klauwzeer zich alhier tot een enkel geval zou bepalen, thans wordt deze verwachting gelogenstraft en bieidt de schadelijke ziekte zich meer en meer uit. Op de hoeven van de heeren A. Schouten, Th. Koopman en P. Neefjes heerscht de plaag op dit oogenblik. Verkocht Naar We vernemen, is door den heer L. Raven een perceel bouwterrein gunstig gelegen aan den Zwarten weg, ver kocht aan den heer C. Beerse te St. Pancras, die voornemens is een naar de eisenen des tyds ingerichte brood-, koek- en banket- bakkery op het perceel te bouwen. Na in- schryving zal spoedig met den bouw begou- nen worden. Mooi succes De Coöp. Zuivelfabriek „Aurora” behaalde op de tentoonstelling te Antwerpen, met haar zuivelproducten twee gouden, twee zilveren medailles en een di ploma. Een mooi succes. Verkocht De heer M. Brink heeft zyn winkelzaak onderhands verkocht aan den heer P. A. Veul te t Zand, N.-H Te Hoogeveen ontstond gisteren door hoolbroei brand in de’ boerderij van N. Blokzijl aan den Riegshoogtendyk. De ge heele boerderij brandde af. Enkele varkens en geiten vonden den dood in de vlammen. geme.J Wieringa afgebrand. De geheele hooioogst arbitrage ter sprake, en het bindend maken der besluiten door de beide Aannemersbon- den genomen, voor de gemeentebesturen. De voorzitter meende, dat eerst bet defini tieve beslu.t van den Minister in deze moet worden afgewacht, vooraleer tot verdere actie in deze kan worden overgegaan. Het hoofdbestuur zal in deze actief biyven. heid” te Sint-Maartensbrug. D’’ heer D. Jongcjans. met hare middelbare kaas den eersten pr.j., gouden medaille. Verkocht Het veilinggebouw, staande naby het station, doet reeds sinds eenlge jaren als zoodanig geen dienst. Het is nu onderhands verkocht aan den heer Naaste- pad, autobus-ondememer van den dienst Den Helder—Wieringen. Het gfbouw zal worden ingericht als garage voer autobus sen. J. D. Heidinga aan den weg naar Grodo geheel afgebrand. Alleen een jonge stier is omgekomen, terwyi circa dertig voer hooi een prooi der vlammen werd. Hoolbroei schynt de- oorzaak te zyn. Alles was zekerd. Gistermiddag is in een boerderij onder Stiens (Fr.), bewoond door K Kalma. ten gevolge van hoolbroei. brand uitgebroken. De hooischuur met 160 voer hooi en de vee stallen brandden af. Te precies tien uur opende de heer Klein Schiphorst de vergadering. Wegens afwezig heid der afd. Breda, welke wat later zou komen, werd punt 13 der agenda nog even aangehouden. Daarna was punt 17 aan de orde het voor stel der afd. Amsterdam omtrent .Stelpos ten", n.l. te bevorderen dat cnderdeelen, waarvoor stelposten in het bestek zijn op genomen, franco-werk aan den aannemer worden afgeleverd. Het voorstel werd zonder discussie aange nomen. Als punt 18 der agenda prykte een ander voorstel der afd. Amsterdam omtrent liet passeeren van den laagsten inschryver by onderhandsche aanbestedingen. Tegelijkertijd wero ook punt 19 der agenda behandeld, een gelijkluidend voorste'. Inhou dend van afdeeling Enscnedé, voor wat be treft publieke aanbestedingen. De Voorzitter zegt dat de aannemers het voor een groot deel zelf in de hand hebben, tegen het passeeren van den bone-fide laag- sten inschryver te waken Wat het door de afd. Enschedé gesignaleerde euiel betreft, dit schynt van piaatseiyken aard te zyn en de Voorz. adviseert de afdeeling Enschedé dan ook zich rechtstreeks te wenden tot het Bondsbureau, opdat dit zoo moge<yk trachte Dan werd het voorstel der Bredasche af deeling. punt 13 der agenda aan een bespre king onderworpen, luidende als volgt: De jaarvergadering spreke als haar mee- nlng uit, dat in art. 10 en 11 van de statuten onder bestuurderen van een recht-persoon, met name van een Naamlooze Vennootschap, moet worden verstaan: „Een van de directeuren of een commis saris, die. biykens de statuten van d- desbe treffende Naamlooze Vennootschap eene zoodanige bevoegdheid bezit, als m den regel aan een directeur is toegekend" Dit punt biykt ten slotte neer te komen op een verschil van opinie tusschen rechts kundige adviseurs Het Bondsbestuur acht het uitspreken van een meening door de jaarvergadering, als interpretatie van een jtrtikel der Statuten, van twyfeiachttge waarde en acht dan ook aanneming van het voorstel niet raadzaam. Met algemeene -.temmen werd het voorstel van het Hoofdbestuur dan ook aanvaard Met het oog op de komst van Mgr Aenge nent werden enkele agenda-punten aange houden tot zyn komst. Met handgeklan werd Monseigneur Aen- geaeat. die vergezeld was van zijn secretaris J. v. d. Tuyn. bij zyn binnenkomste in de vergaderzaal begroet. De heer Klein Schiphorst heette Haar- lem’s Kerkvorst in welgekozen bewoordin gen welkom. Zondag 20 Juli zal een goedkoope trein 2e sn 3e klasse loopen van Enkhuizen. Boven- kaispel-Gr„ Hoogkarspel, Westwoud, Blok ker, Hoorn, Avenhorn, Oosthuizen. Kwerfijk- Edam. Ptfrmerend, Ore traan. Zaandam, (Haarlem) en Amsterdam C.S. -naar Rhenen Oosterbeek Laag, Arnhem en Nijmegen en terug. Proserpine 5.60—690, Prosperity Prins van Oostenryk 3 60—4 30, Progression 330, Peach Blossom 390—490, Prins de Ligne 3.70—330, Pink Beauty 9.70, Princes Juliana 690, Princes Marianne 2.00, Queen Flora 3.103.70, Rev Ewbank 390 330. Rijzende Zon <30o.60, Red. Admiraal 390—3.10, Rose precose 630—6.70, Rubra maxima 3.40430, Rose grlsdelin 2.40390, Rose la reine 290330, Rol Cramoiaie 230 230, Rembrandt 4.60. Rose Luisants 430 5.10, Rozina 2.70, Bcariet due 1302.70, Sal vator rose 330—4.70, Theeroos 3.40—3.10. Tournesol r. en g. 2.70390. Titiaan 6.10— 6.40, Vermilion Brillant 3 804.70. van der Neer 5.705.70, Vuurbaak 4.60— 4.70, Witte Valk 3.40—3.70, W.ttee due max. 2.00—260. Wouwerman 6.10, Witte Zwaan 230—2.70, alles per 100 stuks. De veiling werd bezocht met 180 auto's. Bloembollenveiling van 9 Juli Onder enorme belangstelling werd de eerste veiling van leverbare tulpen in dit seizoen gehouden op 9 Juli. De aanvoer hiervoor bedreeg on geveer 6900.000 stuks. De veiling opende met een vrywel lustelooze stemming en werd er nog al eens iets jpgehouden, daar de aan voerders zich nog moesten aanpassen aan de veel lagere pryzen dan die welke vorig jaar konden worden bedongen. Over de geheele lijn zyn de prijzen veel _ager dan vorig jaar wat misschien voor het vak wel goed is, doch hieraan moet meu eerst weer gewen nen. De stemming werd echter tydens het vellen wel iets beter en later werd er voor deze pryzen goed gekocht. Het gaf den schyn of teder wilde afwachten wat een an der ging doen, doch dit is m de meeste jaren wel het geval. Wy noteerden voor’ Artus 1.70—2.40, Azalea 330, Anna Roozen 3.60, BrUlant Star 330—3.70, Cram. Brillant 190— 230, Chrysolora 480—530, Cochenille due 4.40^430, Couronne d’or 330—4.60 Crimson Queen 2903.00, Calypso 3 00290 Couleur cardinal 4.00, Couleur Ponceau 2.Cerise grisdelln 390—430, Cullinan 4.—, Duchesse de Parma 3.304.Due de Berlin 3.70 4.70, Diana 2.50—3.20, Dusart 3.30—330. El Toreador 7908.00, Electra 730, Fred Moore 350430, Flamingo 3.003.60, Galanthus enkel 290, Gele Prins 4.60. Grand due 630— 830, Hermann Schlegel 330—340, Ibis 330 390, Joost van den Vonttei, bont 330 Jenny 490, King of the Yellow 5.606.60, Kon. der Nederlanden 330. La reine 8.10—3.00 Lucre tia 3.40—330. Lady Bored 3 40—430, I .a reine max 330—3.70, Le matelas 510—600 Lady Moore 530530, 1’Aurore 6.10 -6.70 FEspé- rance 2.60—290, Murillo 2.00—3.10, Mr. van der Hoef 4.10—4.70, Montréeor 630—7 10, Moore 3.10—330. Mysterie of India 3.40, Mr. Vergadering Nachtclykcn Telefoondienst Woensdagavond had in het veillng.sgebouw van de Velllngsvereeniging „Westfriesland" een vergadering plaats van belanghebben den bij een nachteiyken telefoondienst. Het initiatief van den Burgemeester van Bovenkarspel werd gesteund door Burge meester Schrynder van Grootebroek. Onder de aanwezigen merkten wy op de gemeentebesturen van Bovenkarspel. Groote broek, Hoogkarspel, Andyk en Wervershoof, benevens Dr. Scheren van Lutjebroek, als vertegenwoordiger van het ziekenhuis aldaar en verschillende groote exporthandelaren liter ter plaatse. De Burgemeester, de heer W. C. van Breda, opende de vergadering en heette de aanwe zigen hartelyk welkom. Spreker zette uiteen de groote. behoefte welke zich reeds lang doet gevoelen aan een nachtclyke telefoon- openstelling Spreker heeft eenlge gegevens verzameld met betrekking tot het aantal telefoongesprekken, welke in 1929 zijn gehou den. Het groote getal gesprekken, dat in de duizenden loopt was voor hem tmnleiding een onderzoek in te stollen of de rtnogciyk- held zou kunnen bestaan, dat het( /Êlefoon- kantoor Bovenkarspel-Grootebroek jook des nachts zou kunnen worden opengesteld. Uit dit onderzoek is dan ook gebleken, dat die mogeiykheid bestaat, mits daarvoor wordt vergoed een bedrag van pLm. f 1400. welk bedrag dan door de belanghebbenden zou moeten worden betaald. Hierover volgden nogal eenlge besprekingen en de meenlngen waren dan ook hieromtrent nog al verdeeld. De heer C. v. Kleeff te Grootebroek deelde mede, dat het voldoende zou zyn, wanneer het telefoonkantoor des morgens twee uur eerde-r en des avonds een uur langer zou worden opengestald. Burgemeester van Breda merkt op. dat de kosten hierdoor Wet veel minder zullen zyn en dat voor geringe kasten meer het kantoor den geheelen nacht zou geopend kunnen blijven, waarvan dan een ieder kan profi teered zoowel handelaren als doktoren en agenten van politie enz. Dr. Scheren meende, dat het zeer wel aanbeveling zou verdienen, wanneer ook Enk huizen en Hoorn hiertoe overgingen. Indien dit niet het geval zou zijn, zou het zieken huis te Lutjebroek weinig voordeelen van de nachtelyke openstelling hebben. De heer van der Zei merkt op, dat er vroeger wel persoonlyke nachtverbindlngen verkrijgbaar waren, doch thans niet meer, zooals hem door den directeur van het post kantoor was medegedeeld. De heer Schrynder Burgemeester van Grootebroek en ook de heer Th. Roosje moe ten dit tegenspreken. Uit een door hen in- gesteld onderzoek van recenten datum is dit nog wel zeer goed mogelyk. Burgemeester Groot van Andyk zou. zoo het een algemeen belang geldt, willen voor stellen dat de diverse gemeentebesturen met de handelaren het benodigde bedrag beta len. Hy lokt een uitspraak der vergadering uit of een nachtelyke openstelling een alge meen belang zou zyn. Een definitieve Uit spraak blyft achterwege. Verschillende personen voelen meer Voor een nachtelyke verbinding voor hen ieder persooniyk, wanneer deze, zooals wordt .be weerd nog verkrijgbaar zyn. Besloten wordt de gemeentebesturen van Bovenkarspel en Grootebroek te verzoeken nog eens in onderhandellng tc treden met den directeur der Posteryen ten einde te trachten de kosten eenlgszins te doen ver minderen. De heer van Breda, Burgemeester van Bovenkarspel heeft hier niets op tegen en hoopt in een volgende vergadering een de- linitieve uitspraak te mogen vernemen. Gisterochtend vroeg, tegen 5 uur, heeft te Rotterdam het eigenaardige feit zich voorgedaan. dat een oppassend werkman zonder eenige aanleiding plotseling een mes gegrepen heeft en daarmee zyn vrouw, met wie hy reeds 26 jaar getrouwd is, een vrij gevaarlyke wond in het hoofd heeft toe gebracht. Waarschijniyk heeft men hier met een geval van tijdelijke verstandsverbijstering te maken, want volgens getuigenissen van de kinderen, leefde het ecWpaar steeds in de beste verstandhouding en bestaat er ook verder niet de minste aanleiding, die dit zoo plotseling bruut optreden, ook maar eenlgszins kan verklaren. Het vreeseiyk feit heeft zich als volgt toe gedragen. Woensdagavond had het echtpaar Ch. v D.v. d. B. de man is een 48-jarige darmenbewerker, de vrouw is 44 jaar oud. zij wonen in de Lsac Hubertstraat zich tegen half 10 te bed begeven. De man is gisterochtend om 5 uur wakker geworden, is oogenbllkkelyk uit bed gestapt, heeft een mes, dat op tafel lag, gegrepen en daarmee zijn vrouw, die nog rustig lag te slapen een steek in het hoofd toege bracht. Direct na deze daad kwam hy tot het besef wat hy gedaan had. De politie werd gewaarschuwd die er allereerst voor zorgde, dat het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd gebracht. Daarna werd de man gearresteerd en naar het polltie-bureau aan de Meermans- straat overgebracht. Zooals gezegd, kon hy absoluut geen verklaring van^het feit geven. Hy was zeer onder den indruk van het ge beurde. Voorioopig wordt hy nog in bewa ring gehouden. De toestand van het slachtoffer is vrij gevaar AFSLAGVEKEENIGING „BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTREKEN" WEEKOVERZICHT De slaboonen waren ’t artikel der laatste dagen. De aanvoer hiervan nam snel toe. Bedroeg op den 2den Juli de aan voer zoon 5500 K.G., op den 3den was dit 10000 K.G, en op den 4den reeds 22000 K.G. Deze sterk toenemende aanvoer deed blijkbaar den handel wel eens huiverig aan en terecht, want de prijzen waren bij zulk een aanvoer van dien aard, dat een geweldige klap zeer wel mogelijk was. Na op den derden een middenpryS van 5.50 bereikt le h’uben, kwam die tegen ieders verwachtingen in op den vierden nog weer op 6 p. zak van 15 K.G., wat dus gelyk stond met 40 cent per K.G. Het prijsverschil tusschen boonen met of zonder draad was van geen beteekenis, trouwens komt dit ook ieder jaar net meest m den inmaaktijd tot uiting. Het warme weer is oorzaak, dat de boonen sterk groeten en wy zien dan ook de komende dagen den aanvoer reeds op by na volle sterkte. Bij vorig Jaar vergeleken zijn de jsooncii thans zoo’n drie weken vooruit, wat wij beide wel zoowat als uitersten kunnen beschouwen. Zoo laat als ze het vorig jaar waren, zoo vroeg zyn ze thans. Met veel belangstelling zien hier de meesten de boonencampagne tegemoet, daar hier voor ’t slagen der be- dryfsuitkomsten veel van af hangt. Temeer is het dit jaar het geval, doordat voor velo artikelen de markt geregeld een grillig karakter draagt. De luinboonenaanvoer liep geregell zoo om de 50000 K.G. per dag. Waar er van export hiervan tot dusver nog geen sprake was, en het vrywel uitsluitend de Amster- damsche markt was die dezen aanvoer ver der kreeg te verwerken, is het wel te be grijpen, dat de laatste dagen vooral, de prijs op ’n bedenkeiyk peil kwam. Op den 5den kon de mlddenprijs de 15 cent per zak dan ook niet te boven komen. Dit zyn eigenlyk veevoederpryzen. waarvan het te bejamme ren is dat het zoover kan komen, want <r> deze manier is er van loonende teelt na tuurlijk geen sprake meer en dit laatste is toch eigenlijk een behoefte. Snijboonen wisselden uit den aard der zaak weer sterk in prys. Het uiteenloopende sortiment geeft hier geredelijk aanleiding toe. Vanaf 20 cent per K.G. voor stamboo- nen. werd voor mooie stoksnyboonen nog tot 52 cent per K.Q. betaald. Dit was dan echter het neusje van den zalm. Bloemkool kon zich weer wat uit de ma laise verheffen, doordat het aanbod zeer beperkt bleef. Wat voor consumptie even geschikt was kon nu weer plaatsing vinden. Over bet geheel genomen liet de kwaliteit wel wat te wenseben over en kwam zoo doende de doorsneeprys dan ook niet hoog. Voor mooie kool zagen wij echter nog weer tot 19 per 100 betalen. wy zagen de eerste partytjes roode kool ter markt komen, die met 10 a 13 per 100 betaald werden. Dit was heel mooi produkt. Zooals zulks reeds geruimen tjjd het geval is, was ook nu de sla weer een gezocht artikel. De mooiste partijen liepen nog naar de 6 per 100 krop. Zelfs tamelijk sterk afwijkend produkt kwam al spoedig in den prijs van 2 a 230. Van veel beteekenis was de aanvoer niet meer, wat, gezien den gevorderden tyd zeer begrijpelijk is. Den wor- tölaanvoer zagen wij hier nimmer zoo groot ais de laatste dagen. Over het geheel geno men was de kwaliteit heel goed. De ruime aanvoer was aanleiding tot iets dalende no- teeringen. Vanaf 4 gulden zagen wy tot 9 per 100 bos betalen. Met peulen en doppers is het gedaan, kunnen wü wel zeggen. De sterk uiteenloo pende kwaliteit maakt een bepaalde notee- rlng vrywel onmogelyk. Voor capucijners (blauwschokkers) waren de omstandigheden gelyk aan die van peulen en doppers. Voor de mooiste partytjes rabarber was voor prij zen van 3 tot 9 per 100 bos goed plaatsing. De laatste kruisbessen veiling werd gehou den op Vrijdag 4 Juli. Vol bittere teleurstel ling zien wy op deze laatste kruisbessen campagne terug, want dit is totaal een mis lukking geworden. De ongekend ruime oogst kon nauwelijks plukloon opleveren, om van de massa die niet eens geplukt werd maar niet eens te spreken. Den laat- sten dag gaf een doorsneeprys van 3 per 100 K.G. tegen den voor laatsten op 2 Juli van slechts f 1. Inmiddels komen de eerste partytjes rijpe gele klapbessen ter markt, die voor prijzen van 1.40—2 90 per 10 K.G. uit de markt gingen. Met den dag zien wy den aanvoer toenemen. Aalbessen komen eveneens met den dag ruimer ter markt. Voor de Prolificbessen, ingezet op 45 tot 50 cent per K.G„ liepen de laatste dagen de prijzen terug en wel tot 20 a 30 cent met voor een extra partytje een uiteenloopenden prijs tot 40 cent. Voor gewone bessen zagen wij den laatsten dag van 12 tot 20 cent per K.G. betalen. Aardappelen kwamen steeds ruimer ter markt, waarvan een groet deel van schitte rende hoedanigheid was. De prys liep gere geld zoo om 4 tegen aan het einde der week 4.5C. terwyi voor extra puike par tijtjes nog tot 6 betaald werd. Geregeld kwam n reeds blauwe Eigenheimers ter markt, die een goed onthaal hadden. L j eerste dagen bewoog de prijs zich om ri de het hernieuwde pogingen te doen by het Door luchtig Episcopaat öm te bereiken dat voortaan werken van ekenplichtlge instel lingen alleen onder R. K. georganiseerde aannemers wordt aanbesteed. De voorzitter deelde mede, dat de onder- handelingen over deze kwestie nog steeds worden gevoerd en dat de actie onvermoeid I zal worden voortgezet. Hy wees op de moei- lykheid van de algemeene doorvoering van dit besluit in alle Nederlandsche bisdommen maar hij hoopte toch, cezten het stadium waarin de onderhandelingen verkeeren. dat aan minder gezj>.de toestanden in deze een einde zal worden gemaakt binnen afzien- baren tyd. Door den voorzitter der afd. Eindhoven werd alsnog een lans gebroken voor het be reiken van meer eenheid op dit gebied en zyn opmerkingen werden door den a<ge- meenen voorzitter beantwoord. De heer Klein Schipi.orst deelde verder mee. dat de Commissie, bedoeld bij het voorstel van de afd. Eindhoven betreffende hak- en breekwerk nog steeds diligent is, zoodat ook deze bespreking zonder veel dis cussie leidde tot het aannemen van het praeadvies van het hoofdbestuur. Zonder met een vast-omiynd plan te komen, deed de voorzitter mededeeling van de bedoeling van het hoofdbestuur om ook in de afdeelfngen de mogeiykheid te doen bestudéeren van hoogere ontwikkeling van meer cultureelen aard. Over deze belangrijke kwestie werd nog het woord gevoerd door den voorzitter der afd. Rotterdam en door den secretaris van het hoofdbestuur, die in het kqrt nog eens de plannen uiteenzette door hen reeds in het Bondsblad aangestipt. Daarna nam Mgr. Aengenent het woord en drukte zyn belangstelling uit en zyn groote sympathie voor den Ned. R. K. Aannemersbond. Mgr. stelde er prijs op „de vriend' genoemd te worden van den Bond, mede omdat de R. K. Aannemersbond is een model-organisa- tle, en omdat de maatregelen genomen door den Bond ten opzichte van den maatschap- peiyken toestand zoo bijzonder zyn instem ming hebben, en omdat de idealen nage streefd door den Bond getuigen van den goeden Roomschen geest der organisatie. Hij schetste de beteekenis van den Ka tholieken Bond voor de ontwikkeling van de maatschappij in de toekomst. WIJ le ven, zoo zei Mgr., o.a. in een periode van sterke ontwikkeling in de vakbeweging en in de maatschappy. Deze langs banen van gerechtigheid te voeren op hooger plan moet ook zeer zeker in het program staan van den R.K. Aannemersbond en hy prees dan ock het goede inzicht dat dé Bond in deze kwestie heeft. Hy gispte de nog zoo algemeen heerschende opvatting van het gezegde „zaken zijn zaken" en legde er den nadruk op, dat overheerschen moet de vraag: wat eischen rechtvaardigheid en naastenliefde. Het is plicht van iedereen, ook van patroons en werkgevers, rechtvaar digheid en naastenliefde te betrachten in hun verhoudingen ten opzichte van werkne mers en minderen. Dit te toonen in zaken en bedryf is meehelpen a*n den opbouw der maatschappy: een grootsche taak, door den Bqpd te vervullen. Hy smeekte Gods zegen af over den Bond en hoopte, dat deze steeds op den naam van modelorganisatie aan spraak zou mogen bUjven maken. De voorzitter. Klein-8chiphorst, zegde Monseigneur toe dat nog immer zal worden getracht te werken in de richting door Mgr. aangewezen en dankte hem voor de schoone woorden door Mgr. tot de vergadering ge richt. Te ongeveer half een verliet Monseigneur de bijeenkomst, na aan de vergaderden zijn Bisschoppeiyken zegen te hebben gegeven. Daarna bracht de voorzitter punt 23 van de agenda aan de orde: Vaststelling der plaats voor de jaarvergadering 1931. Dit punt werd aan de prudentie van het hoofd bestuur overgelaten, met de bedoeling deze te doen plaats hebben in de plaata, welke de meeste propaganda noodig had. De rondvraag werd ten slotte aan de orde gesteld. De afdeeling Den Haag bracht de kwestie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7