r Verband- e> Ziekenverplegingsartikelen UITVERKOOP o o Laatste Nieuws Il „VRIES IA” o De Paus ontvangt den Gezant van S. Domingo o o o TWEEDE BLAD BLADZIJDE I ZATERDAG 12 JULI 1930 STADSNIEUWS 0 0 0 0 Kantongerecht te Alkmaar Telegrafisch Weerbericht een Zondagssluiting Apotheken R. K. Lyceum Brand te Schiedam PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN De ziekte van den G.-G. Geweldige brand te Parijs Wardtihuis-complex verwoest GEMENGD NIEUWS Stukken van een lijkje gevonden Liefdesdrama Groote brand te Meester Cornells De Zeppelin MARKTNIEUWS Brandblusch-demonstratle z Programma van het Vocaal-Tuincon- cert op Zondag 13 Juli, half acht, onder leiding van Corn. Jonker Gloeilampenfabriek In vlammen opgegaan 0 BIJLAGEN TOT DEN RAAD van Meubelen, Bedden, Tapijten MAANDAG a.s. Zie annonce in dit blad. 0 o SCHAGERBRUG M. KAT ER ALKMAAR Op reis goede Vulpenhouder Heerlijk!! Geweldige brand te Neupest HET ONGESCHONDEN BE VAN HET BERGERBOSCH. MEDEMBL1K ZAADMARKT Gemeentelijke Dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemid deling Districts-Arbeidsbeurs GROOTEBROEK In brand geraakt ook hier hetzelfde EXAMEN L. O. ALKMAAR—KETELAAR werd door een flksche ST. ROSA-PATRONAAT Zitting van Vrijdag n Juli FONTEIN NASSAUPLEIN KATJE TE BEKOMEN voor her aanbieden zijner geloofsbrieven Vier verdiepingen hoog pand uitgebrand gebouwen kregen alleen en 4i PAUZE P. Reeds verantwoord Totaal-Generaal 8oia. aanslag op het meisje gepleegd, waar- on- 40 Woningen af gebraad. Honderden personen dakloos. 4 Oerfnngrt mej. Oré Weisenbom, leerlinge van de R. K. Kweekschool „8t. Antonius” te Bergen op Zoom. 5 5-— Gothen- Berger's de de De 24-jarige arbeider T. T. te NieuWrRoden (Dr.) had reeds gerulmen tijd verkeering met de 20-jarige A. L. Zij konden het niet goed Bij den Inspecteur van de dierenbescher ming, den heer P Verwer, Baanstraat. al hier. is tusschen 7 en 8 uur vanavond een wlt-awart poesje te bekomen. Schade pLm. 75 mlllioen franc* Vannacht heeft een reusachtige brand het „Nouvelles" te Parijs bijna ge- IO.- 2.50 IO.- 2.50 15 2.50 o 100. 35 IO.- 2. 50 2.50 5-— 5-— 35-— a.50 10. 35— IO.- Geslaagd. De jongeheer C. P. Nap. leer ling van de openbare lagere school alhier, is na examen toegelaten tot de le klasse wan <te R. H. B. te Alkmaar. 10. 5— a.50 10. IO. IO.- a.50 I. 100. 5.— 7-a5 Wlm man. R.K. Woningver. „Roomsche Actie” Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën dd. 8 Juni 1.1. is aan de gemeente toege kend ten behoeve der met Rijks voorschot gebouwde arbeiderswoningen door de R.K. Woningvereeniging „Roomsche Actie” een buitengewone bijdrage uit ’s Rijks kas over 1939 van f 1385.89. BATAVIA, 12 Juli. De algemeene toestand van den Gouverneur-Generaal is gunstig. De vooruitgang houdt aan. PARKER, SWAN. WATERMAN, bfj Van Putten Oortmeijer PAYGLOP 18. Eervol ontslag gevraagd Door den heer M. J. Krans is aan bet gemeentebe stuur eervol ontslag verzocht als lid en voor zitter der Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs. AMSTERDAM. 12 Juli. De aardappelprij zen waren heden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 285 HL VOOR HOUD Neen, we waren gistermiddag niet zoo ge- Woensdagmorgen. Wèl trók de weer over Nogrd-Holland, wèl Door een schipper te Amsterdam werden eergisteren drijvend gevonden in den Amstel, ter hoogte van de Wagenstraat, gedeelten van een kinderlijkje. De politie nam de lu gubere vondst In ontvangst, doch kon het ge jacht van het lijkje niet vaststellen. Men vermoedt dat door de schroef van een schip het lijkje is stukgeslagen. met elkaar vinden. Het vorige jaar nog heeft T een aanslag op het meisje gepleegd, waar- voof'Jiij toen eenlge maanden gevangenis straf-. toeo^c heeft? 6a De Mulder, W. Weisenbom b De Winter is Geweken, v. Ramshorst c Hol- landsch Liedje, v. Tussenbroek d Boeren- marsch, v. d. Bijl. Gezamenlijke Kinder koren. 7a Benedictus, Müller b Andreas, Hofer, Rebbert c Een Vrouw, Koop. Alkmaarsch Dubbel-Mannenkwartet „Zang en Vriend schap. 8 Vlaatnsche Kermis, Gezamenlijke Ge mengde Koren. 9 „Dan der Mole naars jongen”. Muziek Jb. Prins. Uit de Operette „Hans Drift”, ngest. door mej. Hansa Pelva, Amsterdam. Een tamelijk kostbaar verzuim. Op de boerderij van den veehouder Jacob R. te Z. en N. Schermer was op 12 Mei een kalf zonder eenige medewerking van buitenaf, zijn natuurlijken dood gestorven en de eigenaar had toen ontboden den koud- slachter Dekwitz uit Schermerhorn, die het gestorven dier overeenkomstig de regelen der kunst vilde en ontleedde en voorts zorgde voor een wettelijke keuring, die werd ver richt door den rijks veearts met gunstig ge volg. Tot dusver was alles tiptop voor elkaar, doch de veehouder verzuimde van het over lijden kennis te geven aan het bureau van den burg, veestand te Alkmaar, wij ver- meenen aldaar gevestigd in het gem. slacht huis en dit verzuim was oorzaak, dat de vee houder werd veroordeeld tot f 30 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Bier en benzine verdragen zich niet. Een ingezetene van Bergen de 43-jarige heer A. K., was op 19 Mei met een goeden kennis, een stucadoor, in zijn auto naar Schoor! vertrokken en had na afloop van de zaken een omritje naar Alkmaar gemaakt, alwaar eens was aangelegd in den gerenom- meerden bierkelder aan het Kapelkerkplein. Daar werd de kennismaking hernieuwd met een ander bezoeker, een typograaf en nog 'n potje geconsumeerd op aller gezond heid, waarna de reis naar Bergen weer om streeks half elf werd aanvaard. De typograaf, die in Alkmaar woont, zou den rit meemaken tot den overweg. Alles ging uitstekend, doch onderweg raakte de bestuur4er in een geani meerde discussie met zijn medezittende in de cabine, den stucadoor, lette op den tamelijk tot voorzichtigheid dwingenden hoek ScheteldoekshavenGeest misschien niet genoeg op het stuur, nam zijn draai on zuiver met het fatale gevolg, dat een mate- rieele schade ten bedrage van f 20.werd toegebracht aan het perceel van den op dien hoek wonenden bakker, den heer Overtoom. De politie kwam aan dat incident ook te pas en daar men op het bureau de meening scheen te zijn toegedaan, dat de bestuurs- onzekerheid verband hield met het bezoek aan den bierkelder, werd proces-verbaal opgemaakt en stond de heer K. voornoemd terecht, betoogende, dat naar zijn tneening, hij volkomen in staat was geweest zijn motor rijtuig te besturen en een dergelijk ongeval iederen automobilist kon overkomen. De ambtenaar evenwel vatte het gebeurde echter meer ernstig op en requireerde 60.of 60 dagen, benevens ontzegging rijbevoegd heid voor den tijd van 1 jaar. 2. Dr. P. W. L. Penris, arts, te Amster dam. B. en W. geven den Raad in overweging, de bepaling van den datum van infunctie treding aan hun college over te laten. ALKMAAR. 12 Juli Elerveiling Aan voer 135.000 kipeieren. 56-58 f 4.805 20; 58-60 f 5.00—5.60; 60-62 f 5.40—5.80; 62-64 f 5.50—6.30; Bruin 60—66 f 5.60—6 20; 25000 eendeieren f 3 804.20. Aan een technische beschrijving behoeven we ons niet te bezondigen: die gaven we reeds eerder. Doch nu allee af is, kan ieder constateeren, dat hier dank zü vooruitziend Intlatlef en groote technische kennis, een bouwwerk geschapen is, hetwelk zonder de minste twijfel onze markten zal ten goede Op a-s Zondag 13 Juli zal de apotheek van Mevr, de Wed. P. A. F. Schouten. Verdron- kenoord 121, geopend zijn; de andere apo theken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die 'den Zondagsdienst heeft 1* gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve ’s Zondags en op de feest dagen gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Hoogste stand 766 te Valencia Laagste stand 750.8 te Den Helder. Verwachting' Meest matige. Zuid westelijke tot Noordwesteljjken wind, betrokken of zwaar bewolkt, mogelijk met tijdelijke opkla ringen. waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering In temperatuur. Gevonden en verloren voorwerepen Gevonden: Een zwart badpak en badmuts, gouden damesring met steen: gekleurde speelbal; bril met hoorn en goud montuur, groene rugzak, huissleutel, haarspeld, zilve ren heerenhorloge, beige regenmantel, kin derboek, houten rozenkrans, portemonnaie met eenige centen, bos sleutels aan 'n touw tje, koffertje, zwart leeren bekleed zittinkje van een kinderwagen, rood damesvest, paar witte zeemlederen dameshandschoenen, een bruin lederen hondenhalsband, carbidlan- taarn, nikkelen jongens horlogeketting, 'n zwarte alpina muts, kinderbadpak, vulpot lood, portemonnaie, badpak met handdoek. Verloren Een brbche van geslagen tin, donkerblauwe damesmuts, vulpotlood, gou den broche, blank iederen portemonnaietje, een reservewiel met band van een auto, grijze demi, sleutel, beige damestasch, blauwe duf fel jongensjas, padvindersportemonnaie, ’n damestasch. alpaca beursje, paar lichte da meshandschoenen, gouden collier met han gertje, bruine korte jas. wollen kindervest, portemonnaie met Lipssleutel badhanddoek en zwembroek, grijze portemonnaie. porte feuille met ansichten, groen damesvest, da- tnestaschje, kleine gebreide kindermantel, een maansteen uit een damesring, een zil veren speld met zilveren roos er op, gouden schakelarmband, paarlencoilier, twee auto sleuteltjes, blauw kinderhoedje. notitie boekje, gouden broche met diamantjes. Mftkjmdergaan. Later heeft T. weer ITfaiyy zocht. maar zonder succes. Dit gLiengevoige gehad, dat hjj Donder- nt~ de woning van het meisje is bin nengedrongen. waar hU haar met een mes een vrjj ernstige wonde heeft toegebracht. De dader is daarna gevlucht en heeft zelfmoord gepleegd. ia Wilt Heden Nu Treden, Valerius Dresden b. Kindje Der Armoe, Diamant, ^„Zanglust", Koedijk. 2a Slaap Zacht, Bonset, b. Sneeuw, Ol- man, Schoorl’s Gemengd Koor. a Een Wandeling ïn 'T Zonnetje, v. Ren nes, 3b Kijk zoo’n Lustig Spannetje, v. Rennes c Wel, Wel, Hoe Deftig, Jo. Hol d Het Gescheurde Broekje, Jo Hol e Mis Poes, Wierts f Voor Den Spiegel, Wierts. Eerste klas. Corn. Jonker’s Koorklassen, Alkmaar. 4a Schemering, Jb. Prins b De Wind, Jb. Prins c Torenliedje, Jb. Prins. Drie gezamenlijke Kinderkoren. 5a Waldesrauschen, Ullrich b trouw, Wagner c Israël, Hespe. Mannenkoor. MEESTER CORNELIS. 12 Juli. Donder dagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het kampongcomplex, hetwelk op het terrein van de gemeente achter de Kerkstraat is gelegen. Het was een spoedig fel uitwaaiende brand van groeten omvang, hetgeen verband hield met het feit, dat de brandende inlandache en Chineesche woninge uit zeer brandbaar materiaal waren opgetrokken. Een 40-tal woningen Is afgebrand. Daar onder bevinden zich drie gemeente-woningen Om 4 uur werd de Bataviasche brandweei gerequireerd. die kans zag het vuur een uur later te blusschen. daarbij gesteund door de omstandigheid, dat de wind plotseling ging liggen. Ket aantal dakloozen beloopt ongeveer ee’ paar honderd. De schade is vrij belangrijk. NOORD6CHARWOUDE. 12 JuU 1930 401 400 K. O Aardappelen: Schotsche mui zen t 3 805.90; Groote idem f 4.10—430; Eigenheimers f 4.30; Blauwe Eigenheimers f 5.10; Drielingen f 2 40—3 10; 140 K G. Sper- cieboonen f 2023 8500 K. G. ZUverulen: Nep f 12.10—15.80; Drieling f 4.40—4.60. 9500 KG. Roode kool f 1.70—2.50; 125 K. O. Gele Kool f 830: 500 K.O. Witte Kool f 2.90 400 stuks Bloemkool f 18.1028.10. Voortzetting van het Lancia- avontaiur in den avond van 25 Maart - Als aanvangsnummer werd voort gezet de zaak contra den heer Ijsbrand V. koopman te Amsterdam, die in verzet was gekomen tegen een vonnis, waarin hij tot f 60 boete of 60 dagen en een jaar ontzeg ging rijbevoegdheid was veroordeeld. Dit verzet werd 14 dagen geleden behandeld, doch was uitgesteld om nog eenige getuigen te hooren. Deze getuigen, een monteur te Alkmaar, de heer Gorter, en een handelsrei- ziger de heer C. Zwaan, werden dan ook ge hoord en hun verklaring was, vooral van den heer Zwaan, die het rijden .sensatio neel” noemde, niet in het voordeel van verdachte en dus vrijwel in overeenstemming met het proces-verbaal der heeren Webster en Kaay. Ten behoeve van verdachte werd alsnog gehoord Dr. Overbeek, arts te Am sterdam, die met den heer V. per auto een groote buitenlandsche reis had gemaakt en diens bekwaamheid en voorzichtigheid als bestuurder, ten hoogste prees. Overigens kwamen geen nieuwe gezichtspunten in deze zaak naar voren en gaf de heer ambte naar in een meer uitvoerig requisitoir als zijn meening te kennen, dat verdachte een roekelooze snelheid had ontwikkeld en het onaannen^elijk was dat verdachte onder het felle licht van zijn vier lampen, waarvan hij zelf getuigt dat niets op den weg hem ont ging, de agenten, midden op den weg staande en het stopsein gevend, niet zou hebben opgemerkt. Ook was de ambtenaar niet overtuigd van de goede trouw van verdachte, toen hij eensklaps het achterlicht uitscha kelde. De ambtenaar was overtuigd, dat verdachte als automobilist zijn sporen wel had verdiend, doch vermeende dat de ten laste gelegde handelingen niet getolereerd mochten worden. Niettemin wilde de amb tenaar geen intrekking van het rijbewijs requireeren, doch zulks geheel overlaten aan het inzicht van den Kantonrechter. Ten slotte werd gevorderd ter zake het in gevaar brengen van de veiligheid 200.boete of 100 dagen, het dempen van het achterlicht f 20.of 20 dagen en het niet voldoen aan het bevel tot stopfien f 150.boete of 100 dagen. Verdediger Mr. van Essen uit Amsterdam trachtte de argumenten van den heer amb tenaar in den breede te weerleggen en achtte niet alleen de gevorderde, doch ook de opgelegde straf te hoog, vooral wat betrof de ontzegging der rijbevoegdheid, die voor het handelsbedrijf van verdachje zeer scha delijk zou zijn. De verdachte verklaarde nog dien avond in 't bezit te zijn geweest van alle 'vereischte papieren. Schriftelijk vonnis 25 Juli. „Nieuw Leven” De Gem. Zangvereeni- ging „Nieuw Leven", alhier, directeur de heer Moeskops, neemt a.s. Zondag deel aan het concours te Anna Paulowna, alwaar zij uitkomt in de Eerste afdeellng. Hoog bezoek Donderdagmiddag arri veerden alhier per Zulderzeestoomboot „Vlleter" In de haven de Prins van Siam en gevolg. TOt de eerste klasse werden, na op 1 Juli gehouden examen, toegelaten: H. Bulssink. Annie Gerdes. Jo Gouveme. Bets Jonck- bloedt. Math. Peet. Cath. Schneiders, Rica Woldendorp. Boudine Wortelboer, L. Tim merman, H Arntz. C. Bruin. Fr. Ledee, C. Dijkers, J. Duin, C. Goemans, N. de Graaf, N. Groot, Jo Haker, C. Hejjnjs, Mar Hen- drikx, Ant. Kraakman, Joh. van Kesteren, N Mak, A. van Montvoort, N Nannes, L. Paleari, M. Philips, Jo Ranzljn. Jo Relnders, F. Ferluln, Wllh. Vogelpoel, Jo de Wit, G. Timmermans. Plm Tuin. Afgewezen 2 candidaten, vijf herexamen. Nog even herinneren wjj eraan, dat dc herexamens zullen plaats vinden op Maan dag 1 September a.s., des morgens te 9 uur. Dan worden ook de opgelegde taken inge leverd. Allen, die daarvoor In aanmerking komen, dienen dan óp dien dag op genoemd uur aan het Lyceum aanwezig te zijn. Naar wij vernemen, zal Zondag a„v de fontein in den rozentuin op het Nassau- pleln sproeien bisSchen 4 en 5 uur. HET BEURSGEBOUW Zooals wjj vorige week reeds vermeldden, is dezer dagen de herboren korenbeurs weer in gebruik genomen. Naar we hoorden verluiden 13 de officieele naam niet meer: de korenbeurs, maar alge- meener: het beursgebouw. tie opening is. zooals dat in Alkmaar ge woonte is. zonder de minste plechtigheid ge schied. Toch was hier reden geweest, voor eenig feestelijk betoon. Immers Alkmaar is bier een gebouw, een markthal rijker gewordeh, <Ue gerusfa gezien mag worden. Nog 2000.en de 10000.vrijwillige bijdragen zijn bijeen. Laat men toch toonen het behoud van 80 H.A. bosch in deze schoo- ne natuuromgeving op prijs te stellen. Zij, die nog niet offerden, doen het nu spoedig. Het cultureele doel is het ten zeerste waard. RED. 445-35 7566.75 Levert U verbandtrommels in alle mogelijke modellen en afmetingen. Ook vol gens de voorschriften van de Arbeids-Inspectie. Ver bandtrommels voor groote en kleim N. V. >IOIOIOIOIOIOIOIOIOi.|OIOIOIOIOIOIOIOIOI< De 6de verantwoording van den penning meester, Mr. H. Judell luidt ah volgt Mej. C. B., Alkmaar P. L., Bergen R. de B., id M. S., id. Mevr. A. J. R.-B., id J. N., Alkmaar D. B., Bergen A. D., Den Haag Mevr. D., Rijswijk Uit Pietje’s spaarpot F. , Bergen Mej. M. v. d. S., Bergen N. B., id J. K-, id P. H., id O. J. V., Bergen-aan-Zee A. ten B., Bergen O. , Den Haag H. de W., Alkmaar Dr. .H. C. P. G., Amsterdam Mej. N. v. d. G., Bergen J. H. F., Amsterdam H. G. B-, Bergen H. A. K., Amsterdam G. K., Bergen C. B-, Heemstede H. E., Bergen H. K. de W., Alkmaar N. N., id P. B. B., Bergen F. P. M., id Mevr. D. K., id M. W., Bergen Dames de V., id. Mej. Chr. v. D., id I. d. Cv, id J. de H., id Op een aan de Juliana van Stolberglaan liggend terrein had gisteravond een de monstratie plaats met E. N. B. O.-Hand- snelblusschers. waarvoor van de zijde van het publiek flinke belangstelling bestond, terwijl zoo goed als de geheele Alkmaarsche Brandweer met onder-commandant F. Rin gers, benevens de inspecteur en adj. inspec teur van Politie, eveneens aanwezig waren. Aan het einde van de Juliana van Stol berglaan waren 2 hutjes gebouwd van plan- ken-materiaal. met stroo, hooi en teer ge vuld. die overgoten werden met olie en ben zine Opeens laaiden huizenhooge vlammen uit de beide huisjes op. Dan werd het apparaat ter hand geno men, een dun straaltje.... en in een 54 minuut tijd waren de hevigste vlammen ge doofd. terwijl een dunne laag schuim op de bespoten voorwerpen achterbleef. Ook een geheel met olie gedrenkt zeil Kostelooze bemiddeling voor werkgevers tn werknemers. Geopend van 91 en van a5 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Donderdagavond van 7 tot 8 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven: 2 Bankwerkers, 1 betonwerker, 2 electn- ciens, 4 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kappersbediende, 1 loodgieter, 1 mach, houtbewerker, 2 machinisten, 1 metaalslij- per, 1 monteur, 1 metselaar, 2 opperlieden, I pakhuisknecht, 2 reizigers, 2 schoenma kers, 24 sigarenmakers, 2 stoffeerders. 2 timmerlieden, 20 losse arbeiders. Gevraagd dienstboden, dagmeisjes kooksters. Geplaatst: 5 grondwerkers, 1 loopknecht, 1 mach, houtbewerker, 4 metselaars, 2 op perlieden, 3 timmerlieden, 1 vuurwerker, 3 losse arbeiders, 1 strijkster, 3 werksters. Alkmaar, 11 Juli 1930. De Directeur voorn. ED. v. d. HEUVEL. Namens de leerlingen sprak nog één der oudsten harteiyke woorden van dank. Daarna: prettige vacantie en.... naar huls. Hedenmorgen ontving Z. H. Paus Plus XI in bijzondere audiëntie Z.Exc Markies Per- slchetli Ugollm dl Castelbuccaro voor het aanbieden der geloofsbrieven, waarmee hij wordt aangesteld tot Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister der Republiek van San Domingo. Als bijzonderheid zu vermeld, dat Markies Perslchetti door zijn nuwelijk een neél ge worden is van den H Vader. De Gezant oegaf zich tegen twaalf uur per auto naar den binnenhof van Belve dere. waar hl) met net personeel der legatie ontvangen werd en geleld naar de zaal van den H. Joannes. De Paus wachtte hem met Zijn gevolg m de kleine Troonzaal op. Na de gebruikelijke begroeting op den drempel der ^6al. bood de Gezant zijn ge loofsbrieven met een korte betuiging van trouw aan den B Stoel aan. waarop de Paus met eenige woorden dankte. Markies Perslchetti werd daarop tot de pauseiyke particuliere vertrekken toegelaten, waar een onderhoud plaats had. dat onge veer twintig minuten duqfde. Langs den zelfden weg als hij gekomen was. trok de stoet terug, terwijl de pauselijke gewapende korpsen de militaire eer bewezen Alvorens het Vaticaan te vertalen, maakte de Gezant zijn opwachting bij Z.Em. Kard Pacelli. Secretaris van Staat. Na afscheid te hebben genomen van de Vatlcaansche dignitarissen, bracht Markies Perslchetti een bezoek aan Sint Pieter, waar hjj botvangen en rondgeleld werd door de Kanunniken. Er werd gebeden in de Sacra mentskapel. voor het altaar van O L. V. van Altijddurenden Bijstand en voor het al taar der Confessio. In den vooravond bracht Z.Em. JCard. Pacelli een tegenbezoek in den zetel der le gatie. Tulpenveiling Voor de eerste veiling van de bollenveiling der vereeniging ..De Tuinbouw zjjn meer dan een mlllioen bol len toegezegd. De catalogus zal 180 num mers bevatten. Die veiling zal - gehouden worden op 15 Juli ten 4 uur <n t.). De heer Jn. Boon te Bovenkarspel zal als keurmeester optreden. warenhuis heel vernield. Kort na middernacht werd het vuur ont dekt. Met ongelooflijke snelheid greep het om zich heen en tastte de belendende per- ceelen aan. De brandweer verscheen aan vankelijk met 20 motorspuiten, doch moest in den beginne zich voornamelijk beperken tot het voorkomen van verdere uitbreiding van den brand Tegen den morgen was het geheele gebouwencomplex bijna tot den grond toe afgebrand. Een brandweermotorwagen werd door puin van een instortende o muur bedolven. Twee brandweermannen werden daarbij ernstig gewond. De schade, alleen aan verloren goederen en inventaris, bedraagt 30 i 40 mlllioen franc De schade van het vernielde gebouwen complex is nog grooter. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. In de ..Nouvelles' wordt ’s nachts gewaakt door tien nachtwakers. Het staat nog ntet vast, of alle tien tijdig het gebouw hebben kunnen verlaten, doch men meent te kun nen aannemen, dat de brand geen slacht offers heeft geëischt Een 154-jarig meisje, dat eergisteren in de Camera Obscurastraat te Den Haag in de keuken in brand geraakte. Is des avonds in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. komen. Maar dat niet alleen. Behalve voor mark ten natuurlijk blijven die hoofdzaak denkt men het gebuw In de toekomst ook te benutten voor tentoonstellngen, meetings en feesten. Vanzelfsprekend, dunkt ons. kan en rnag dit alleen zijn voor zulke, welke In een der bestaande zalen wegens te weinig plaats ruimte geen onderdak kunnen vinden en anders voor de stad verloren zouden zijn. Het zou niet aangaan, dat de gemeente de Alkmaarsche zalen-exploitanten, wier weg toch al niet over rozen gaat, met belasting- penningen, dus óók hun eigen centen, con currentie gaat aandoen. De nieuwe toestand eischt eenige voor zieningen. die weldra getroffen zullen wor den. Eerst had men gedacht uit de bezoekers een beurscommissie te kiezen. Dit plan kon echter bij de pleegvaders van onze beurs, de marktcommlssle, geen genade vinden. Voortaan zal de toegang tot de beurs ook niet meer vrij zijn. Er wordt per keer f 0.25 entree gevraagd, ook af te koopen door een jaarlijksche „gift” van f 10. Er zijn ook tafels en zitplaatsen te huur. De huurprijs van deze ..stands'' varieert van f 15 tot f 30 naar gelang de ligging ervan. Tenslotte nog dit. Vroeger was het ge bruik, dat van partijen die in de beurs op monster werden verhandeld en niet uit de schuiten waren gelost, tóch het geheele niarktgeld te heffen. Misschien tot veler te leurstelling zij vermeld, dat deze toestand bestendigd blijft. De ..beursbengel” luidt nu zn uitnodigen de klanken over stad en naar we hopen over den wijden omtre.c. Moge hij een gouden tijdperk inluiden voor onze graan-, boter- en eiermarkten! ie bouwwerken. DROGISTERIJ EN CHEMICALlËNHANDEL v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR Gisterochtend vond te 11 uur in de gym nastiekzaal aan de Bleekerskade de overgang plaats van de leerlingenaa n ons R. K. Ly ceum. Aanwezig waren behalve de rector, leeraren essen en leerlingen, de Hoogeerw Heer Deken E. P. Rengs. de Zeereerw Heer Mlcklinghoff, de heer Mr. Smal en Notaris Verkade, allen leden van het Curatorium. De rector. Dr. Mr. v. d. Weijst, sprak In zjjn openingswoord zijn dank uit aan het Curatorium, dat steeds zijn groote belangstel ling toont voor het wel en wee van de In richting. Dan. een blik werpend op t gepas seerde jaar. gaf spr. een kort overzicht over de voornaamste gebeurtenissen. Begonnen werd met de retraite. Nog leven dig herinneren zich de leerlingen de viering van onzen Patroonsdag, den dag van den H. Petrus Cansius. dit jaar gecombineerd met den bidtocht naar O. L. Vr. ter Nood. Even werd aangestipt de Pausdag. waarop de Zeereerw. Heer Filbry 't leven van onzen roemrijken Paus Plus XI in korte trekken schetste, den Gezelle-dag. toen onze leeraar. de heer Murls. enkele fijne gedichten van den grooten Vlaming reciteerde en vertelde van diens leven. Voor dé algemeene ontwikkeling werd een tocht gemaakt naar IJmulden, gingen we de Zeppellnfllm bijwonen, kwam een Missioi-i- ris om e enidée te geven van het Missie leven In Afrika. Tweemaal kwamen de Ly- ceisten bijeen, eerst de meisjes, dan de jon gens om gezellig bijeen te zijn, te reclteeren. te zingen en muziek te maken. Een lofwaar- dlg pogen. Er Is reden tot dankbaarheid, aldus den rector. Daarna werd overgegaan tot het be kend maken van oen uitslag der overgangs examens. Bevorderd werden tot de Hde klas (klas 1 A en 1 A van de afdeellng onoerbouw.' Plet Bolten. Th. Breed. Nico Buur. Th. Gouveme. L. v. Groeningen, Jacob Hoogland. Kesteren, Hans Krusemeijer. H Loh- Jan Mlddelhoff. Theo Mulder, Ant. Pels. Nlc. Pronk, An. Prent, Cor St-oomer Plet Kleef. M Arntz, Jo de Boer. J. Briers. V. Conijn, Lucia Groot. M. de Groot, Ine Hanraads, T. Keesorn. Netty Mlddelhoff. Truda Peet, Emllle Veltman, G. Moeskops. Afgewezen: 3 cand.. 1 her-examen. Geslaagd voor klasse III »H. B. 8. of Gym nasium) M. Admiraal, P. v. d. Baan. Nico Bakker. J. de Boer. A. Bruin, P. Hendrix. J. Langendllk. P. Veltman. C. Bakker. Th. Meereboer, H de Munk, Hans Overtoom. J. Schmidt, J. SUlacus, Jans Boekel, Gretha v. Dijk. Jo Hollenberg. Frieda Jansen. Marie Lohman (de laatste met eervolle vermelding). Afgewezen: 8 candidaten. Geslaagd voor 4de klas H. B. S Jan Breed, G. Heideman, T. Jonker, Jan Kabel, Jan Valkering, P. Wagenmaker. W. de Wildt. Lies v. Wiecken. Afgewezen: 1 cand.; 1 her-examen. Geslaagd voor 4de klas Gymnasium; Wlm Briers. Eddy Conijn, Sien Groen, Norb. Groot, C. Hollenberg. L. KlUppel, Ant. Leesberg. J. Molenaar. Cor Overtoom, Jan Punt. Theo Punt, Jan Rohde, Ger Vink, Ger Wama, Jan Weyling, E. Koning, Tlne Weyllng. Afgewezen: 1 cand.; 1 her-examen. Reeds had de rector zijn dank uitgesproken aan de leeraren voor de steeds ondervonden medewerking, In het bijzonder aan de courec- trlxe et, den Zeereerw. Heer Moderator, laatste voor al hetgeen hij deed voor Congregatie. De Hoogeerw. Heer Deken voelde zich ge drongen, die dankwoorden nog eens te derstreepen. Ernstig weke hij Je leerlingen op, om tijdens de vacantie. dien tijd van rust. O. L. Heer toch niet te vergeten. Benoeming geneesheer-dlrecteur Stadsziekenhuis, tevens directeur van den gem. geneeskundigen dienst. Ter benoeming van een geneesheer-dlrec- teur van het Stadsziekenhuis, tevens direc teur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, bieden B. en W. den Raad, voorzoo- veel de eerstgenoemde functie betreft in overeenstemming met Regenten van het Stadsziekenhuis, de volgende aanbeveling aan: 1. A. K. Dijkhuizen, arte, geneeskundig in specteur van het Centraal Genootschap voor kinderhersteiiiiigs- en vuennttekóloniM, te AlkOMM. SCHIEDAM. „12 Juli. Hedenmorgen otn- irecks 5 uur is brand uitgebroken in pand 12 In de Boter^traat. Het jiand. dat In ge- rulk Is bij de firma A. Poot en Zoon In vee- -rartikelen. telt 4 verdiepingen, bij een ■rcedte van 10 M. en een diepte van De brand wc joor omwonenden ontdekt. De brandweer, die ijlings met groot mate rieel uitrukte, slaagde er in den brand tot dit pand te beperken, dat geheel uitbrandde. Alleen de 4 muren staan nog overeind. Omstreeks 7 uur was de brandweer het zuur meester. De omliggende waterschade. De voorraad goederen was gelukkigerwijae niet groot. De schade wordt door verzekering gedekt. De leden worden er aan herinnerd, dat er Zondag 13 Juli kaartjes te bekomen zijn tn het patronaatsgebouw (Vamebroek) voor den autotocht naar Bloemendaal. Door om standigheden is het niet van 11 tot 12 uur, maar van 1 tot 2 uur. In de gloeilampenfabriek Jast te Neupest, brak gisteravond een brand uit, die weldra zulk een omvang had. dat al het brandweer- materlaal van Neupest en een groot gedeelte van dat van Budapest moest uitrukken. Door gebrek aan water werd het blus- schingswerk zeer bemoeilijkt.-Tegen midder nacht waren reeds 2.000.000 gloeilampen vernield. De schade wordt geschat op r 1.200.000 De fabriek is eigendom van de Standard Zlectrlciteltswerken. Een groote politiemacht was op de been. Vanmorgen vroeg woedde de brand nog steeds voort. I werd aangestoken en prachtige resultaat Bij deze Handsnelblusschers Is. als gevolg van vele vergelijkende proefnemingen, het water door een speciale oplossing, en wel met schuim vervangen, waaraan geen vuur, van welken aard ook. weerstand kan bie den. De chemische samenstelling dezer rilling is bovendien wan dien aard, dat het toppunt van bluschkracht door deze E. N. B. O.- apparaten is bereklt. Het totaal gewicht is, gevuld, 9 K.G. De nablusschlng bul voltooid! Op de laatstgehouden vergadering werd door het bestuur van de Bedevaart voorge steld de Bedevaart naar Kevelaar dit jaar ta houden op Maandag 18 Aug. heenreis en Woensdag 20 Aug. terug. Op de heenreis wordt een plechtig Lof met preek gehouden in de kerk van den H. Oanisius, te Nijmegen. De bedevaart is op dezen tijd bepaald om de pelgrims van bulten meer gelegenheid te geven aan dezen mooiet reis deel te kun nen nemen. lukkig als luchtreus weer over sullen velen hem aan den Zuld-Oostelijken horizont nog gezien hebben, maar het im posante trekken over de stad hebben we ditmaal gemist. Enfin, men kan niet altijd gelukkig zjjn. Misschien beleven we het nog, dat aan een ,Zepp" In de lucht evenveel of even wei nig aandacht wordt geschonken als aan een vliegmachine.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13