Buitenlcmdsch c^Cieuws ck FEUILLETON De Ongeziene Wereld of het Leven na den dood KORTE EUROPA-REVUE VAN ONBEREKENBARE GEVOLGEN DERDE BLAD ZATERDAG 12 JULI 1930 Het Pan-Europa-Plan Antwoord van Duitschland r r XIV. De woorden des Eeuwigen Levens De Joodsche immigratie Fransche Kamer r J I Nieuwe relletjes 5 Het Belgische eeuwfeest Hulde der kerken De mijnramp in Silezie De officieele lezing V. Ï^OSSEM’S IP Fransche Kamer en Senaat 30 cent per half ons. - Naar het Engelsch De toestand in Britsch Indie Belangrijke verklaring van Lord Passfield •i De toestand in 1930 is anders dan die in 1919, den tijd der vredes- tracta ten Electrlsche storm in Italië Het Vlootverdrag De aard van koolzuurgas BLADZIJDE 1 - e vallen, hetgeen den eerbiedwaardigen De nationale verdediging teraardbestel- M. Molenaar, M.S.C. mil Hoen van de vier Evange- 'pesturen Jood- V i Reeds meer dan de helft van <je Koninklijk echtpaar te Antwerpen Dr. Moidenhauer Dit De zei HOOFDSTUK XIH. my. Het èetui&enis der eeuwen over de evan^eliêry de haven gewijd, om aldus iets speciaal Ant- werpsch te scheppen. 1 I l i tyd zien; maar dit zal niet veel voorko men. Ik reken er dus op, dat u mij geen brieven meer zult sturen, want daar zou den enkel onaangenaamheden uit voort komen. den Dr Weerslag van den politieken toe stand op de beurs. ken voor ieder, die z’n ooren den kost Thans fejn P**0* en t Fascistische 'Maen ZUld- Toen Dr. Moidenhauer het Ministerie van Financiën verliet, gaf hij opdracht dat het Ministerie, met het oog op zijn pensionnee- ring. de noodlge voorstellen zou doen, is op de gebruikelijke wijze geschied. Geloof mij steeds. Uw Phyllis Lestrange De Senaat en de Kamer zijn op reces ge gaan, hetgeen onverwacht snel is. Het Episcopaat heeft een. herderlijk schrij ven uitgevaardigd, dat Zondag as. in alle kerken van het land zal worden afgelezen en dat handelt over het Eeuwfeest van België’s onafhankelijkheid. .,'t Is wel heel gauw zei Lady Lestrange tot Hugh Steme, toen hij haar zijn verlan gen meedeelde, om zoo spoedig mogelijk tot het huwelijk over te gaan. ..Ik wilde wel. dat je Phyl nog wat tijd liet!" ..Maar dat kan niet. Edna: ik ben oud. vergeleken bij haar en ik wil nog zooveel mogelijk van haar genieten.” „Zij is ook oud voor haar leeftijd: althans veel bezadigder en ernstiger dan mijn andere kinderen." ..Ja, natuurlijk; dat weet ik ook wel. Lady Lestrange wist, dat hij tegenover haar niet verder zou doorgaan over hetgeen ■m- democraten verstaan om Tijdens een electrischen storm was de lucht vervuld van bliksemstralen, waarvan een o.a. insloeg in den liftkoker van Palazzo Chlgl, een der interessantste middeleeuwsche bouw werken. waar op het oogenblik het ministerie van Buitenlandsche Zaken is gevestigd. Ook de zul! van Marcus Aurelius, welke midden op de Piazza Colonna staat en het hotel Modem werden door (iet electrisch vuur ge troffen. Deze electrlsche storm, welke’ geruimen tijd woedde, was een der hevigste welke men sinds jaren te Rome heeft medegemaakt. Bij een demonstratie, door de nationalis ten op de Maidanesplanade georganiseerd in weerwil van een verbod der autoriteiten, kwam het tot een botsing, waarbij zestig vrij willigers der compagnie van civiele onge hoorzaamheid werden gewond. Onder de ge wonden bevindt zich Modi, de president van het Nationaal Congres, die aan het hoofd van een optocht marcheerde. Nog steeds komen nieuwe groepen op de Maidanespla- nade aan. Een nader bericht meldt, dat de nationa listische leiders tenslotte hun volgelingen last gaven, zich terug te trekken nadat de politie een aantal charges met knuppels had den uitgevoerd, waarbij driehonderd perso nen werden gewond, waarvan tien ernstig. Honderd personen werden naar het zieken huis overgebracht. Naar officieel wordt medegedeeld zijn de besprekingen over het antwoord van Duitsch land op het memorandum van Briand inzake de stichting van een Federal ven E-ro peeschen Statenbond thans geëindigd. Het antwoord zal nu aan den Duitschen ambas sadeur te Parijs worden overhandigd, die het den volgenden dag aan de Fransche regee- ring zal ter hand stellen. Onmiddellijk hierop zal het antwoord door de pers worden gepubliceerd. bestaanden der ongehuwden zullen 60. der gehuwden 80, benevens een toeslag van 20 Mark per kind per maand ontvangen. De In het ziekenhuis opgenomen gewonden zal maandelijks 10 Mark worden uitgekeerd, benevens 3 Mark voor ieder kind. De mijn werkers, die tengevolge van den ramp werk loos zijn, zullen de werkloozenondersteuning met volle toelage krijgen. President Hoover heeft thans definitief ge weigerd de in verband met de Londensche vlootconferentie gevoerde briefwisseling te publlceeren. Genadige Heer er is geen tijd aan U, die U veroudert wat in het verleden op onze aarde geschied is aan U. het blijft U vreemd nabij nog treeft Uw wezen de blijde be drijvigheid. reikt Uw gestalte zich glanzend op tegen den rotswand, zijn Uw zinnen ver vuld met milde gelatenheid rustig ter hand genomen is de toom van 't grijze ezeltje, dat leidzaam U heenvoert tot Uw tragen sterf-dag en tot den vungen diseb van brood en wijn. Er is geen tijd aan U, die U veroudert het blijft U vreemd nabij alleen Uw stem is stiller, en Uw weinige gebaren, o, Meester, bezitten de oneindig-goede langzaamheid van ’n man. die naar 'k weet, veel begreep, omdat hij veel leed, en veel vergaf, omdat hij me liefhad. De corespondent van het Hbld. seint: Gasontploffingen, gelijk die In de Wen- zeslausmtjn, zijn typisch voor Silezie. ZU zijn ook in Noord-Frankrijk mogelijk. Kool zuur komt In alle kolenlagen voor, doch wat daar de ramp veroorzaakte, steeg uit de diepere aardkorst, uit lagen van jong-vul- canlschen aard. Door spleten van allerlei soort stijgt 't koolzuur op en vindt in de ver brokkelde steenkoollagen gemakkelijk ruim te. Het Is kleurloos, zwaarder dan lucht en beeft een prikkelenden smaak. Een tiende In de lucht is al schadelijk voor de gezond heid. In Silezië komen verbindingen tot 33 pet. voor. Deze hooge gehalten geven tot uitbarstingen aanleiding. In mijnen met veel koolzuur moet den „afbouw" dan ook met de grootste voorzichtigheid geschieden, sterke schokken en trillingen moeten voor komen worden. De lagen dienen door boor gaten ontgast te worden en het is aan te raden, dat bij het schieten de bemanning achter stalen deuren van de gevaarlijke plek verwijderd wordt gehouden. In Bene- den-Silezië kwamen niettemin in 1926 438 ontploffingen voor, die 55 dooden maakten De ontploffingen zijn veel sterker dan van gewoon mijngas en geschieden zonder vuur. In het Limburgsche gebied en omgeving zijn dergelijke rampen niet te verwachten. je huwelijk nog wat uitstellen? Vader en ik zouden je liever naar Indië brengen, dan dat het je nu kwaad zou doen, om je zoozeer te haasten „O, neen, ik zou niet willen, dat Hugh alleen ging. Ik vind het verschrikkelijk van ieder oogenblik, dat wij gescheiden zijn!” (Wordt vervolgd). Het Doorzitten bij Wiel rij den en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men mat PUROL Ooo. 10 60 T«bc 80 rt. Bq Apoth. ea DrogUWa Mussolini's vreedzame heroveringen De stille revolutie tegen 1919. de spanning tusschen Parijs en 't Fascistische Rome, is 't feit van den dag. daarmee houdt Europa zich op den huldigen dag bezig. Italië voelt zich bedrogen, wat betreft de vruchten der overwinning van 1918. En wat heeft 't nu gedaan In de eerste opwelling van teleur stelling en bitterheid? t Ging tyrannlseeren, de gebieden die 't verkregen had: zoo werd Zuid-Tyrol op wreede wijze onderdrukt; de eene gewelddaad volgde op de andere. 1 Gevolg was natuurlijk 'n gevaarlijke span ning met ’t dlep-vemederde Oostenrijk en middellijk met Duitschland. omdat Tyrol "n Duitschc bevolking heeft. Dan komt in 't begin van 1930 de Londensche Vlootconfe rentie. die 'n geweldig fiasco is geworden. En de bondgenooten van gisteren. Frankrijk en Italië, komen boos tegenover elkaar te staan en de Italianen verlaten mokkend de confe rentie, want ze waren tot de klare weten schap gekomen, dat Frankrijk hun eigen lijke tegenstander was. Kn wat doet Mussolini nu? Hij zoekt toe nadering met Oostenrijk. Hij steunt in den Haag den eisch van Oostenrijk om vermin dering van den zwaren last zijner corlogs- schulden aan de vroegere geallieerden. Schober gaat naar Rome en daar worden nog heel wat andere kwesties geregeld: de onyerzoenlyke vijanden waren dikke vrien den geworden! En toen orilangs 'n Dultsche Vorst-Bisschop werd benoemd in Brlxen. en niet, zooals men verwacht had. 'n Italiaan, toen heeft de heele wereld met verbazing de verzoening tusschen Rome en Wi geconstateerder was plotseling geen eigen smaak was ingericht en waar zij nu overal bloemen had neergezet, om hét ge heel een feestelijk aanzien te. geven. Niet zoodra hoorde ze zijn voetstappen in de hal. of ze vloog op, ijlde hem tege moet en voelde zich het volgend oogenblik in zijn sterke armen gesloten, waarna hij sprak met van ontroering trillende stem' „O. Phyl. nu zal ik nooit meer langer dan een week van je weg hoeven te zUn!" ..He. neen!” juichte zij. Zooals hij nu was. had zij hem alles dur ven vertellen en toch was zij zoo bang, dat het enkele uitspreken van den naam Mas singham hem geheel van stemming zou doen veranderen. HU keek haar nog eens goed aan en toen: „Je ziet bleek, liefste! Hoe komt dat?” „O, ik vond dat wachten op zou zoo af- schuwelük!” „MU leek het ook. of de trein króóp over den weg!... Maar nu hebben wij elkaar weer, niet waar? En dit zal wel weer gauw wat kleur tooveren op je lief gezichtje. Hoor eens, Phyl, ik heb je iets gewichtigs te vra gen: kan je pver een maand klaar zUn. om te trouwen?” „Ja”, antwoordde zij zonder bedenken. „Heb dank voor dit vertrouwen, kindje! Je vraagt niet eens. waarom ik er zoon haast echter zet? Maar het Ministerie van Oorlog zendt mU over een maand naar In dië terug en ik voel, dat ik je niet kan achterlaten.’* Sir Edward hem geschreven had; dus vroeg zy: „Hoe lang kan je ons nog geven?" „Zes weken op z’n hoogst. Dan moeten Phyl en ik onze wittebroodsweken nog op de boot naar Indië doorbrengen, terwijl ik toch zoo gehoopt had. dat wij nog enkele weken in Engeland hadden kunnen biyven.” Lady Lestrange werd nu een en al be- dryvigheld voor het aanstaand huwelijk. Phyllis zelve deed maar heel weinig. „Phyl”, vroeg mylady, toen Sir Hugh pas op Somerville was komen logee ren. „weet je wel zeker, dat dit huwelyk je geluk zal aanbrengen? Zoo niet, dan liever te elfder ure je verloving verbroken!” Phyllis staarde haar vol ontzetting aan ..Mijn verloving verbreken?.... Maar, moeder, als ik Hugh verloor, zou dit mUn dood zijn!” „Je bent zoo bleek en mager geworden, kindje. Je ziet er precies naar uit, of je niet goed slaapt?” „Dat doe ik ook niet”, zei Phyllis. ..Maar tegenover Hugh en tegenover Je- zelve ben je verplicht, om te zorgen, dat je er beter uitziet. Phyl! Of wilde je misschien We spraken tot dusverre slechts van de innerlijke gronden of getuigenissen, waaruit wij de echtheid der Evangeliën bewezen, doch behalve deze innerlijke gronden staan ons nog verschillende mterlijke getuige nissen ten dienste, die ons van de waarheid der vier Evangeliën overtuigen. Hoe verkrijgt men in het algemeen zeker heid omtrent den oorsprong van een boek, dat vóór jaren, ja eeuwen geschreven werd? Vooreerst door het getuigenis det ge schiedenis, d.w.z. als andere oude schrijvers eenstemmig - J ïljL of dien schriji 7.1 den grooten C __1_ Herodotus het eerst gewag gr ma., kt jaar na ziin dood, door den Griekschen Wijsgeer Anstoteles en daarna eerst weer drie eeuwen later door Cicero, een Ro- meinsch redenaar. Des te talrijker deze getuigenissen en des te dichter bij den oorsprong van het be doelde boek, des te meer zekerheid omtrent de echtheid van dat geschrift. Nog grooter wordt die zekerheid als bedoeld geschrift over- om zijn inhoud zeer gewichtig was en de getuigenissen zoowel van partijgenooten als tegenstanders veel vuldig en eenstemmig zijn. Uit Bombay wordt gemeld, dat de direc teuren der beurs te Bombay besloten heb ben. alle termynoperaties tot nader order op te schorten In verband met de onzekerheid van den nolltieken toestand, den kwynenden handel el zenuwachtigheid dergenen, die hun geld uitzetten. De effectenmakelaars, verwonderd over dit besluit, treffen schik kingen voor een speciale byeenkomst om het krachteloos te maken. de algemeene rap- dat de commissie van haar geedkeuring Het officieele rapport van de Ongevallen commissie voor Neder-Silezië van den Myn- veiligsheldsdienst, welke heden in de Kurt- schacht is byeengekomen. constateert o.a., dat door de hevige koolzuur-explosie, die op 9 Juli tegen 16 uur 's middags plaats had 151 man doodelyk verongelukten, terwijl er 69 man geborgen konden worden. Door de snelle hulpverleening en het met levensge vaar binnendringen der reddingsbrigades konden nog 49 mannen, die reeds bewuste loos waren, levend worden gered. Een oordeel over de oorzaak van de ramp kon nog niet worden ultgesprken. Tyroolsch vraagstuk meer! Dien Duitschen Bisschop heeft Tyrol in. Londen gekregen. Maar in Frankryk is men wel wat verrast door deze verzoening'’•r-i» houding van Mussolini. Dan: Italië bemoeit zich ook met Hongarije: misschien zal dat land, dank zij Mussolini's hulp, wel spoedig n Habsburger zien op den ouden troon. En .B'ilgarije, Roe menië (konlng Carol)."Albanië. zy allen zyn- door Italië zoo wat op sleeptouw genomen. Sterker nog: Italië durft zelfs te knabbelen aan de banden, welke Frankrijk bindt aan z’n beste vrienden: de Italiaansche kroon prins trouwt met 'n Belgische nrlnses, 'n slimme zet, want hiermee heeft Italië den vazalstaat van Frankrijk aan zich verplicht. Kortgeleden bracht de Italiaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Grandl, 'n opzienbarend bezoek aan Polen en by die ge legenheid hebben .Zaleski en Grandl elkaar plechtig verzekerd dat zU 't in politieke kwesties in hoofdzaken .net elkander eens waren. Waarom Parus even in Warschau liet Informeeren. 'n beetje onrustig natuuriyk wel, of de Poolsch-Fransche vnendscpM» aan "t, verkoelen was. Misschien is thans de beruchte Poolsch* eorrldor, die zoowel Po le# als DuitschlkAd (feeds 'bedgAbUl? bi/-< Van 25 tot 28 Juli zullen Konlng Albert en Koningin Elisabeth een officieel bezoek aan Antwerpen brengen. By die gelegenheid zul len tal van fecstelykheden worden georgani seerd. Het Koninkiyk echtpaar zal verschei dene bezoeken aan de tentoonstelling bren gen. Er zal een nationaal koloniaal feest worden gehouden, terwyi in een historischen stoet de nagedachtenis van Konlng Leopold II zal worden gehuldigd. Den 26sten Juli wordt op het nieuwe Ka- naaldok een waterfeest gegeven, waarbij mi litaire vliegers hun medewerking verleenen. Het ligt trouwens In de bedoeling van het gemeentebestuur van Antwerpen zoo moge- lyk alle Jaren een waterfeest te geven aan oJS -L»UJ L3vl1 ItlDG BvwCClS DCiaigfHötCl Olff—'' - nenkort geen twistappel meer En wakr mu»-, jjg pensioen-k westlè Moidenhauer In de begrootingscommissie van Rijksdag heeft de staatssecretaris Schiffer médegedeeld, dat de gewezen Mi nister Dr. Moidenhauer, telegrafisch ver zocht heeft zyn pensioenaanvrage voor wat het tydvak 1901 tot 1909 betreft, te annu- leeren Moidenhauer is n.L van 1901 tot 1909 in zyn kwaliteit van hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Keulen gemeente ambtenaar geweest. 't Europa van 1930 is 'n ander dan dat van 1918 1919 den tyd der vredestractaten. Im mers: in 1919 stonden de overwinnaars van den wereldoorlog als eenheidsfront tegen over de overwonnenen. Maar 1930 vertoont 't verschijnsel, dat deze felle contrasten heel veel van hun scherpte hebben verloren: Im mers er zUn overwinnaars, die hun collega's In den steek hebben gelaten en toenadering zoeken tot de verwonnenen. om met dezen samen de vroegere bondgenooten in toom te houden en zoo begint 't Europa van 1930 weer sterke geiykenis te vertoonen met dat van 1913. In de laatste tien jaar heeft Parijs den toon aangegeven: in Parijs speelde men de eerste fluit, de rest van Europa ha<J naar dat pijpen te dansen. Maar sedert ’t voor jaar van 1930 Is er 'n tweede concertmees ter bijgekomen en die blaast er zyn melodie tegen in. zoodat de accoorden .maar i.'et samen willen klinken, zoodat beider spel ons valsch in de ooren klinkt: er is disharmonie gekorten. dat is onder geen stoelen cf ban te verbergen, 't Is duldelUk te hooren, qeeft. de beidé oréhekten, wier dfrlgenfen: Briand en Mussolini weduveren om den voorrang wie in de oogen van de gansebe wereld de lie- feiykste muziek zal doen klinken. Neen, de Rattenvanger van Hameln is meer dan 'n vage figuur uit n kindersprookje: t Is werkelUk- heki. wapt hier hebben we er twee tegeiyk, dié hun verrukte toehoorders in 't verderf willen lokken. Reeds meer dan de helft van tje Kamer leden hebben het driekleurig lint als er- kenningsteeken voor de Kamerleden aan gevraagd. dat ter gelegenheid van het Eeuw feest wordt verstrekt. Onder hen bevindt zich de Vlaamsche na tionalistische afgevaardigde Butaeye. Deelneming In den Rijksdag In de gistermiddag gehouden zitting van den Rijksdag heeft de Ryksminlster van Arbeid. Dr. Stegerwald, het woord gevoerd over de mynrampin Silezië. Hy sprak zijn warmste sympathie uit voor de slacht; offers en hunne nagelaten betrekkingen. Wat gedaan kan worden om hun nood te lenigen, aldus spr. zal niet nagelaten wor den. Afgezien van de reeds door den Pre sident der Republiek en door Pruisen goed gekeurde geldmiddelen, is de Ryksregeerlng bereid eveneens gelden ter beschikking te stellen om de nagelaten betrekkingen te steunen en voor ellende te behoeden, Lucas, de gezel van Paulus, heeft hét epredikt heeft, 'en laatste heeft leerling des Heeren, die gegeven, terwijl hij te Ephese in Azië v«r- toefde.” (Adv. Haer. I. i). Laten nu na tg eeuwen de moderne ongje- loovigen rustig de Evangeliën naar het rijk der fabelen verwijzen wie verdienen meer, geloof, deze verlichte waanwijzen der twin tigste eeuw, of die oude getuigen, die vlkk bij den oorsprong der Evangeliën stonden, een Irenaeus, de leerling van Polycarpus, die op zijn beurt weer een leerling was van Joannes den Apostel, en reeds 30 iaar oud was, toen de Ajxstel Joannes stierf Laai hier de stem der eeuwen spreken! (Apologetica II. 3771 door Th. F. Bensdorp Legende of Historie De ge schiedkundige geloofwaardigheid der Evan- gelie-verhalen. door Th. Famulus). Alkmaar. C. VIS, Rector. op lateren leeftijd van het geloof was afge vallen, hetgeen den eerbiedwaardigen grijzen kerkvorst veel verdriet berokkende. Schrij vend over zijn illustren voorganger Poly carpus, lezen we in genoemden brief: „Toen ik nog een knaap was, heb ik u gezien (n.l. zijn leugd-vriend Florinus) bij Polycarpus in Klein-Azië. Gij deedr toen uw best, om zijn achting te winnen, terwijl gij met luister leefdet aan het Keizerlijk hof. Hetgeen toen vcbrviel, is nog levendiger in mijn herinnering, dan hetgeen later ge schied is. Ik zou nog de plaats kunnen aan wijzen, waar de gelukzalige Polycarpus ge zeten was, toen hij óns toesprak. Ik zou u zijn houding, zijn manier van doen zijn uiterlijk kunnen weergeven, tot zelfs de toespraken, die hij hield tot het volk, hoe hij verhaalde, dat hij geleefd had in gezel schap van Joannes en van anderen, die den Heer hadden gezien hoe hij mededeelde, wat hij hen omtrent den Heer, diens mira kelen cn leer had hooren zeggen hoe alles, wat Polycarpus verhaalde, daar hij het had vernomen van hen zelf, die met eigen oogen het Woord des levens hadden aanschouwd, in overeenstemming was met de H. Schrift.” (Eus. Hist. Eed. 20). Tusschen renaeus en zorg voor de nabestaanden Ter ondersteuning van de nabestaanden van de slachtoffers van de mynramp syn uitgebreide maatregelen genomen. De na- Zy had onderteekend met den naam. waaraan zy gewoon was; niet dat zy dien van haar vader vergeten had. maar die was baar weerzinwekkend Eer zy toen nog zelfs gelezen had. wat Sir Hugh haar schreef, was zy eigenhandig den brief aan Massingham in den postzak gaan werpen Hugh’s schryven was één juichkreet, dat hy haar dien middag om vyf uur dus zou zien! Ook zy vergat in haar vreugde al haar kwellingen. Ze dacht zelfs niet meer aan het bestaan var Massingham; zag alleen uit op de komst van Hugh. ..Nu zullen wy geen van beiden thuis zUn, om Steme te ontvangen”, zei Lady Les trange aan de lunch. „Zou hij ons dal niet erg kwalijk nemen?” voegde Sir Edward er schertsende bU. Phyl lachte slechts eens. overgelukkig als ze was en zich immers zoo overtuigd voe lende. dat haar geluk haar zoozeer gegund werd. Dat laatste half uur, eer hy kwam, had zy geen rust meer. Ze zou hem ontvangen in haar boudoirtje, dat geheel volgens haar irae. weliswaar de gevraagde credieten had verleend, doch dat zy in den grond der zaak meer dan iemand anders in de bres trad voor een politiek des vredes. Herriot bepleitte de opneming van een artikel betreffende de schepping van ean internationaal wctenschappeiyk instituut van onderzoek ten behoeve van de interna tionale verdediging. In Duitschland en Bel gië werd hiervoor veel meer gedaan dan in Frankryk. Moigenochtend worden de beraadslagin gen voortgezet. Tegenover een deputatie uit 't bestuur van den Bond van Brltsclie Joden, welke verte genwoordiging door alle Joden van het Brit- sche Ryk wordt gekozen, heeft Lord Pass field. de minister van Koloniën, heden een belangryke verklaring afgelegd omtrent de Joodsche immigratie in Palestina. De deputatie zette de zienswyze van den Raad omtrent de opschorting der 2.300 immigratie-certificaten welke volgens het werkplan voor dit jaar voorPalestina ztjn toegestaan, uiteen, waarbij werd gezegd, dat de beslissing van de regeering het werk van de Jewish Agency veroordeelde en er op scheen te wyzen, dat de Regeering van plan was de Joodsch Immigratie te doen beëin digen. De politiek der regeering heeft geen loyale en tevreden bevolking in Palestina ge vormd. en de terugslagen hiervan zyn merk baar in de buitenlandsche betrekkingen tot Engeland. Eeuwen lang hebben de Joden geleden van onrechtvaardigheid van anderen en zij waren de laatsten die zouden wenschen. dat on rechtvaardig zou. worden opgetreden tegen over de Arabieren. De deputatie verzocht de regeering de cer- '‘ficaten uit te reiken en h»nr bedoeling te demonstreeren. Palesti’'a t“ besturen in den gees’ van het mandaat In zUn antwoord zeide Lord Passfield, dat de protesten der Joden geba'eerd schU- nen te z‘jn op misverstand. was geen wyziging gebracht in de politiek der regeering en geen onzekerheid wat betreft de invoering van het •na'-dnat. Het mandaat voorziet evenwel niet in de vestiging van een Joodschen staat, maar slecht? ir.’ een Joodsch Nationaal Tehuis In Palestina, onder handhaving van de positie en rechten, der Arabische bevolking. Er moet een limiet zUn voor de sche imr-igratie. te bepalen door rekening te houden met de mate, waarin deze zouden kui.nen worden opgenomen. Er was geen stopzetting der imfhigratie. vervolgde Lord Passenfield 950 certifica'en volgens he’ I werkplan van het eerste half jaar. waren vooruit gesanctionneerd en waren niet uit gesteld. De commissie-Shaw had gerapporteerd, dat een zeker aantal Arabieren economische vooroordeelen hebben, als gevolg van de Joodsche landaankoopen. ofschoon erkend is. dat het Joodsche Agentschap een behoor lijke geldelyk vergoeding had toegekend. De regeering achtte het noodzakelUk een onderzoek in te stellen naar de beweringen en had met het oog hierop een onderzoek bevolen door de beste deskundigen. Thans wordt het onderzoek vervolgd, zon der uitstel, doch er kon. -klus Jjord Pass- fleld, geen belofte worden gedaan ten aan zien van den datum, waarop de beslissing zou warden bekend gemaakt. - - - 16 Phyllis las den brief door. De inhoud luidde zeer onschuldig; toch was er één ver ontrustend punt in: hy wenschte deel te hebben in haar leven; eenigszins mee te tellen!.... Dit gaf haar plotseling het onbe- haagiyke gevoel, dat hy haar soms m een net verstrikken wilde, waaruit zy zich niet zou kunnen loswerken. Neen, hy moest haar niet weer schryven Weinig ervaren als zy was. deed zy mis schien wel het domste wat zy doen kon: ze schreef aan Gerald Massingham: solinl’s pogingen, om vriendschapsbanden te knoopen. op uit zullen loopen, valt makke lijk na te gaan: de terugreis van Grandl ging over Boedapest en Weenen. En dat, heeft in Parijs kwaad bloed gezet. Italjë voelt zich alleen tegenover Frankryk te zwak, t Kan aan oorlogsmateriaal niet zooveel uitgeven als Frankryk. Daarom pro beert t ’n Europeesche jxihtiek te grondves ten. niet op de kracht' Ier wapenen voor- looplg maar door ’t exploiteeren van ontwa pende en militair-machtelooze volkeren. Wel spreekt ’t ’n dreigende taal in de richting van Parijs, 'n taal van oorlogszuchtige woor den. maar 't denkt er immers niet aan ae in daden om te zetten: z’n vliegtuigen naar Parys te sturen, om 't Fransche volk met z’n giftgassen te vermoorden Dfe' socialistische aft^vaardigdc Rlvlëre verklaarde dat hy en zyn partijgenooten tegen de gevraagde crediëten zouden men. Hij verklaarde^ dat de zich internationaal moesten oorlogsgevaar af te wenden. De Chappedei porteur. verklaai Financiën aan Roawdienst en ling der dooden Men is in den afgeloojien nacht met het bergingswerk in de myn te Hausdorf weinig opgeschoten. Slechts 14 lyken konden ge borgen worden en dit werk Wa^ reeds zoo afmattend dat de manschappen na een kwartier afgelost moesten worden Verschillende commissies en officieele in- met het onderzoek naar de iiguigeliën „Wat wij boven alles vasthouden, is dat de tekst der Evangeliën afkomstig is van de Apostelen, aan welke Onze Heer zelf de zending toevertrouwde om de blijde boodschap te verkondigen. Wat wij volhouden ts, dat onder de Apostelen Joannes en Mattheus ons het Evangelie piededeelen. en dat onder de apostolische mannen (onmiddellijke leer lingen der Apostelen) Lucas en Marcus, het ons vernieuwen.” (Adv. Marc. Lib. IV. Cap. 2). In het midden der tweede eeuw stond aan het hoofd van de beroemde Alexan- drijnsche school een bekeerde Reiden, Cle mens genaamd, bedreven in de heidensche letteren, een zeer gevierd geleerde, die Italië, Griekenland, Palestina en Egypte had doorreisd. Deze geleerde Rector der catecheten-school te Alexandnë, het brand punt der christelijke beschaving, waar uit alle oorden de Christenen te zamen stroom den, noemt uitdrukkelijk onze vier Evan- stanties zyn ramp bezig. Heden Aregen de nabestaanden van de slachtoffers toegang tot de ziekenhuizen te Neurode, waar de lijken waren neergelegd, alle bedekt met witte lakens, waarover bloe men zyn gestrooid. De gezichten toonen een vredige uitdrukking, alsof de mannen, ver knoeid van den arbeid, sliepen. Later zUn de lyken naar het mynhuis Mölke vervoerd, waar zij heden door de fa milieleden weder kunnen worden bezocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag wor den de dooden op het nieuwe katholieke kerkhof te Hausdorf opgebaard. Zondagochtend te acht uur heeft een groote rouwdienst en daarna de teraardebe stelling plaats. De dooden, die niet uit Hausdorf afkom stig zijn, worden na afloop van den rouw dienst naar hun woonplaatsen vervoerd. gelisten de schrijvers der Evangeliën. En deze groote geleerde stond dicht bij den oorsprong. Wellicht heeft hij zelf nog de echte oorspronkelijke handschriften der Evangeliën voor zich gehad, wint de ge schiedschrijver Eusebius verhaalt ons, dat zijn gevierde leermeester, Pantaenus, oij gelegenheid van een reis naar Arabië een handschrift van het Mattheus-Evangelie ontdekte, hetwelk door den Ajxjstel Bartho lomeus geschreven was. De laatste gewichtige getuige, die hier zijn stem, de stem der eeuwen, verheft, is Ire naeus, tijdgenoot van vele tijdgenooten der Apostelen, in 177 Bisschop van Lyon. De Bisschop uit het grijze verleden moet verschillende tijdgenooten der Apostelen persoonlijk gekend hebben, zeer zeker Polycarpus, bisschop van Smyrna, die een bemind leerling was van den H. Joannes den Evangelist, en door hem zelf op den bisschoppelijken zetel van Smyrna werd geplaatst. (De Praescript: Laer. C. 32). Hoe levendig de omgang was tusschen deze twee bisschoppelijke vrienden, blijkt bijzonder uit een brief, dien de grijze Ire naeus schreef op zijn ouden dag aan een vriend zijner jeugd, Florinus genaamd, die listen is dus slechts één schakel, n.L Poly carpus. Hij was dus wel de man, dien boven genoemde Tertulliaan met recht mocht noemen „Omnium doctrinarum curiosis- simus explorator”, d.w.z. de allernauw keurigste navorscher van alle leeringen. (Adv. Val. V). Ziehier zijn gewichtig getuigenis „Gelijk er vier windstreken zijn, en vier zedelijke deugden, en vier cherubijnen, zoo zijn er ook vier Evangeliën. (Adv. Haer. III. XI. 7—9). „Mattheus heeft het Evangelie onder de Hebreeuwen en in hun taal uitgegeven, ten tijde, dat Petrus en Paulus te Rome de blijde boodschap vetkondigden en de kerk stichtten. Marcus, de leerling en tolk van Petrus, heeft datgene wat Petrus predikte in schrift weergegeven. L„v«3, ut van 1 Evangelie, hetwelk deze in zijn werk opgeteekend. ook Joannes, de I aan zijn borst rustte, zijn Evangelie uit- De Kamer is met de beraadslaging be gonnen over de door de regeering gevraag de credieten voor de nationale verdediging tot een bedrag van 280 millioen francs voor bet departement van oorlog, 120 mll- Ifcoen voor Marine en 250 millioen voor Luchtvaart. Het wetsontwerp bepaalt ver der. dat verdere bedragen kunnen worden besteed, voor het ministerie van Oorlof tot 320 millioen. door Sparine tot 56 mll- lloen en door Luchtvaart tot 100 franqa. „Waarde Mr. Massingham. Ik heb zoo juist uw brief ontvangen, maar schryf my. als-’t-u-beUeft, niet meer: Sir Hugh zou niet graag hebben, dat ik brieven van u kreeg. Het geheim zal Ik bewaren; daar haeft u niet bang voor te zyn. Ik had al besloten, dat Ik niemand iets zou vertellen, van wat er in de beukenboschjes had plaats gehad. Als het mogeliik is. zult u niy van tyd tot „O, ik zou ook niet achter kunnen biy- ven! Ik geloof, dat er niets meer van my over zou zijn tegen den tyd. dat je my dan opeischte!” „Nu, van my zou ook niet veel meer over zyn! Ik nou jaloersch wezen op ieder, die maar in je nabyheid kwam. Heb je Mas singham ook nog gezien?” Zei ze nu „ja", dan zou ze ook^ alles moe iten vertellen. En dit kon eenmaal niet. Dus' loog zy. ..Neep, hoe zou ik hem nu zien? HU komt niet op Somerville." „Heb je hem nooit gezien, eer hy op Mere Court kwam?" „Nooit. Waarom vraag je dat zoo?" „Hy deed net of hy je intiem kende Maar dit was zeker maar zoo zyn vrUjxMtige eli te van optreden.” „Hy heeft mUn moeder gekend had zy bijna gezegd, maar nog net in tyds veran derde zy dit in: ..iemand gekend, op wie ik leek. Maar ik had hem nooit ontmoet, voordat Oom Henry hem aan my voor stelde.” Sir Hugh trad aan het venster en keek uit. Phyl. die nu alleen by de tafel storld,. voelde, dat er geen vreugde voor haar zou zyn. zoolang de naam van dien man voort durend tusschen hen kon komen Ze volgde hem naar het venster, en. terwijl ze smach tend naar hem keek, zei ze: „O, Hugh, ik geloof, dat je mU toch niet Uefhebt, zooals ik jou. Het noemen van den naam van dien man is al voldoende, om je te ontstemmen. Waarom toch? Je hoeft im mers niet bang te zyn. dat ik een ander llef-heb? Want je weet, dat dit niet zoo is.” HU zag. dat zy leed en vol berouw sloot hy haar in de armen, zich verwytend: „O, Phyl. als iemand my ooit gezegd had. dat ik zoo tegen je zou optreden, dan had ik hem een leugenaar genoemd! Och. ver geet het my, liefste! Maar je moet beden ken. hoe groot de overgang ook is voor een man. die al een vry lang leven, heel alleen, achter den rug heeft, en die dan ineens tot een nieuw bestaan geroepen wordt." Ze vergaf het hem.... HU had haar im mers vry wat meer te vergeven, dacht ze met zelfverwijt. Maar was ze eenmaal de zyne. dan zou ze hem alles belyden: niets kon dan toch meer tusschen hen komen. ge'uieenis dei ge ide -ë'uigen dar boek ir van dezen ijver. Zoo vindt men b.v. van 1 Griekschen geschiedschrijver 100 de echtheid van dat geschrift. Nog gi wordi die zekerheid als bedoeld geschrift al verspreid werd, om zij: partijgenooten als tegenstanders veel- Weinu dit laatste geldt vooral van de Evangeliën, waarvan we hier de oudste en voornaamste getuigen voor u zullen op roepen. Reeds de H. Ignatius van Antiochië, die in het jaar 107 den marteldood stierf en dus waarschijnlijk nog enkele uren met Christus geleefd heeft,spreekt in Zijn brieven herhaaldelijk van onze Evangeliën, waaruit hij verschillende aanhalingen doet. Eveneens Clemens Romanus een tijdge noot van St. Petrus. In de „Didachè,” een geschrift, dat dagteekent tusschen het jaar 70 en 90, treft men allerlei uitdrukkingen en gelijkenissen aan uit de Evangeliën ont leend. Van bijzonder gewicht is het getuigenis van een bekeerd romeinsch advocaat, Ter tullianus geheeten* die als de knapste en geleerdste man van zijn tijd werd beschouwd. Hij werd pl.m. 160 te Carthago geboren. Welnu deze geleerde, scherpzinnige na vorscher getuigt omtrent den oorsprong der EMngeliën :.-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7