- ONS BLAD ff- Voornaamste cKieuws Ons Nederland! IN MEMORIAM Z. EM. KARD VANNUTELLI f m DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 14 JULI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 163 VIER f 40 De reis der Koningin Mexico Kinderverlamming Twee personen ernstig gewond Lijk aangespoeld Drie en zestig arbeiders verdronken Tragisch ongeval N Telegrafisch Weerbericht tf* De Noordersluls te IJmuiden De Noord-Hollandsche tram Berooving te Zaandam Ernstig verkeersongeluk bij Delft N De nieuwe IJmuider reddingboot De Grieksche malversaties Brand in een Patentoliefabriek Zijn kind gedood? Tramwagen te Buenos Aires in de rivier gestort Door de regeering aan de Katholieken teruggegeven De moord in de Rubroekstraat te Rotterdam Vader, die zijn zoontje wil redden, verdrinkt Nieuwe geruchten over verloving van Prinses Juliana Storm waarschuwingsdienst JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR F Motorongeluk te Den Helder Dc groote leider achter de schermen (Van onzen Romeinschen De schietpartij aan de Valken- Boschlaar. te Den Haag De Kathedraal van AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL correspondent) Kent. zpo. van i MARTIN BERDEN Barometerstand 9 uur van.: 700. Stilstand. De dader niet volkomen normaal imponeerende persoonlijkheid. C. Steun van Purmerend. waar- De daders aangehouden Eén doode De eerste proeftocht ot- Prins Siegward van Zweden genoemd be- Een conferentie naar Engeland.- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Succesvol optreden van de Zaandamsche brandweer Het oordeel van den Nijverheidsraad over het plan-Br ia nd. De begrafenis van de slachtoffers van de mijnramp in Silezië. 2o r q) ne- ALKMAAR No. 433 Te Assen is in arrest gesteld A. P., arbei der t« Hollandscheveld, verdacht van het plegen van kinderdoodslag. (er was zoo Bij een trambotsing te Rotterdam zijn vier personen gewond. Antwoorden op het memorandum Briand, inzake Pan-Europa. Tramwagen te Buenos Aires in de rivier gestort 63 arbeiders verdronken. Bij een motorongeluk te Den Helder zijn twee personen ernstig gewond. Demonstratief Congres Bond van Handels bedienden. Zaterdagmiddag is naby de Oost battery den Helder het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een 45- k 50-jarigen man aangespoeld, vermoedelyk een Enge lach of Amerikaansch zeeman. Geseind van De Bilt heden te 10.05 uur aan alle posten: ..Attentieseln neer.” De Duitscho student, die de vorige week werd gearresteerd wegens poging tot dood slag op een bewoner aan de Valkenbosch- laan te Den Haag, doch Vrijdagavond door de Haagsche Justitie is vrijgelaten, is thans over de grens gezet. tod der m. si’s in- te- H. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.44 uur. iotule als- n <j* L pun- itactu rvyer, diens Bu- PUn- 114.75 Esje- kriDt, man» rrldu nrijk. Mer- van fijh de iw- nr. ot- J. Iffie n, :h- m, P- :h- J. en xc. te ar, de 1ste loofd van 1. de 3. v. de «T. iaar- tter- r te spe- r. A. der von- met ot- er» werd ter vlot teer, pu- iden ■aria ssa- tieer teur o. teer der won spoe- 1900 geworden. De :on niet toegeven Uit Athene wordt gemeld, dat de uit sena toren samengestelde bijzondere rechtbank den voormaligen Minister-president en dictator Pangalos heeft veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf. aangezien hij indertijd een poot- contract voor de levering van legergoederen aan een firma heeft gegund, niettegenstaan de het feit, dat een andere firma een veel voordeeliger offerte had gemaakt. De voor malige minister van oorlog Nirï werd vrijge sproken. et tale erd u". Prins en Prinses Takamatsoe zullen een bezoek aan ons land brengen. e Zaterdag is de op de scheepswerf der fir ma TSebrs. Niestern te Delfzijl nieuwgebouw- van een van het publek is een inschrijving ge- der 10- den over- Knuttel, directeur van voor onder klaas t richt. Bij verkeersongeval’*»»’ iw d® n^biiheid van Delft waren gisteren één doode en zeven ge wonden te bereuren. Er is een Kon. Besluit te verwachten ter xake van het studeeren van Amcrikaansche studenten aan Ned. universiteiten. bit verlie. van *n anderen vinger 'Oor I- D. trtn t inds l lam) over Stal r. H. averij («ig. 1900 offi- lm» 3« (eig. 5. over - lo bos) dicap Boy rdt) en itrick r G. Hot» quée I. C. Overleden dr. D. het Rijkslandbouwproefstation zoek van kunstmeststoffen te Bondsvergadering R. K. Openbare Lees zalen en Boekerijen in Nederland. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1^5: elke regel meer «^5- RECLAME per regel «75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s .50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 van den R. K. Kantoor- en Winkel- Hoogste barometerstand 765 9 te Lacoruna. Laagste barometerstand 752 4 te Shields. Verwachting: Matige, ttjdeljjk wel- licht toenemende. ZuidwesteUjke tot Weste lijken, mogelijk lijdelijk Noordwesteiyken wind, zwaar bewolkt met regenbuien en lij delijke opklaring, weinig verandering in temperatuur. Nog meer ongevallen In het gasthuis te Delft zijn gisteren voorts nog 6 personen behandeld, die per politie auto erheen zijn vervoerd en langs den weg ongevallen hadden gekregen. Onder hen be vonden zich vier motorrijders. Drie hunner zijn In het gasthuis ter verpleging opgenomen omdat hun wonden van vrij emstigen aard waren. Eveneens was in het gashuis opgeno men een vierjarig jongetje 3., dat op den Spoorsingel door een auto was overreden an ernstig was gewond. Een tragisch verdringkingsgeval heeft zich gistermiddag nabij Den Bosch voorgedaan. Een 16-jarige Jongep, die met zijn vader J. van der Put, in een roeibootje op de rivier de Aa aan het visschen was, viel tegen half vier uit het bootje in het water. De vader sprong den Jongen na, om te trachten hem te redden. Terwijl de Jongen zich echter met veel moeite op het droge wist te brengen, verdronk de vader. Pas een uur later slaagde men erin, het lijk uit de rivier op te visschen ?fp*Ilet publiek zal deze sieraden its als een museum-eollectie te speelde, dat hij' leidde zonder tot leider aangesteld te zijn, dat hij den loop der dingen bestuurde zonder dat dit bestuur zijn taak was slechts één maal in zijn leven en voor korten tijd bekleedde hij een verantwoordelijken post daarvoor en daarna bereikte hij alles wat hij zich te bereiken voorstelde, door zijn fijnen tact, door zijn machtigen invloed, door zijn C3 Li n ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f 2z— Voor buiten Alkmaar 2.S5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger de motorreddingboot „Neeltje Jacoba” Amsterdam, alwaar het vaartuig van motor werd voorzien, ji de haven IJmuiden aangekomen. Reeds onmiddelljjk na aankomst aldaar heeft de nieuwe boot onder commando van schipper Kramer zee gekozen en tijdens stormweer en ruwe zee ?en goed geslaagden proeftocht voorgaats gehouden. De lange weg naar de Verzoening. Direct na den 30sten Juni 1890. toen hij den rooden hoed ontving, schaarde hij zich aan de zijde van zijn broer, Serafino, die drie jaren vóór hem kardinaal ge worden was. En toen begon zijn eigen aardige, verstrekkende werkzaamheid achter de schermen, welke veertig laar v geduurd heeft. De noodlottige 20 September 1870 lag nog te scherp in het geheugen om niet een zekere groepeering in het H. College te veroorzaken rondom verschil lende leidende persoonlijkheden, die even zoovele denkwijzen vertegenwoordigden. Kardinaal Vannutelli was long, voelde zich nauw verwant aan zijn te lang on derdrukte volk, dat in een niet meer te remmen zucht naar vrijheid zich aan heiligschennis had te buiten gegaan. De groóte onrechtvaardigheid daarvan ont- g-ng hem niet, maar hij begreep dat er vele verzachtende omstandigheden waren. En dit begrip stelde hem al direct naast de groote meerderheid der Italiaansche .Kardinalen, die nog onverbiddelijker wa- 1 Alle «bonné» op dit blad zijn InBtvotee de venekerinsivoorwasrden 1 300(1 Levenalenge geheele ongeschiktheid tot werken door f TEfl bh een ongeval met f OCfk oh verlies van een hand. f 4 6e bil verlies van een f RO bij een breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeringen: OUUU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen «»••- doodeliikeu .floot 250.» en vo2 ^n oog 1 25.» dJiZ^wi “i„T. ÖU’“ been of arm Een tram wage;, met zeventig passagiers Is te Buenos Aires van ’n brug over de Riacho in de rivier gestort. Slechts drie passagiers die op de treeplank stonden werden gered. Volgens schatting zijn een zestigtal perso nen omgekomen. Drie-en-vUftig lijken, waar van vijf van vrouwen zijn tot nog toe ge vonden De politie en de brandweer, die tot reddingsbrigades werden georganiseerd, zet ten het opsporingswerk voort. De tramwa gen ligt geheel onder water. Het ongeluk gebeurde om zes uur des mor gens. Het meerendeel der slachtoffers zijn arbeiders, die naar hun werk gingen. De tram reed over een brug waarvan het eene deel was opgehaald. De conducteur zag dit naar men gelooft, tengevolge van den dik ken mist, die heerschte niet en zette den rit voort, zoodat d® tramwagen in het riviertje de Riacho stortte, dat Buenos Aires van Avellaneda scheidt. Alle reizigrs bevonden zich binnen in de tram, met uitzondering van drie, die op het achterbalcon zaten en werden gered. Alle werkgevers in de omgeving staan hun personeel toe naar huis te gaan wegens de ontsteltenis onder hun families. Er spelen zich roerende tooneelen af bij de Identificatie der slachtofers. Onder opend ten behoeve van de gezinnen slachtoffers Te Arnhem hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voorgedaan bij kinderen, did een der R. K. bewaarscholen in oost Aml.em bezochten. Er is op advies van het geneeskundig schooltoezicht overgegaan tot sluiting van de fchool Ook is er een geval van kinderverlamming voorgekomen op .de school van de Amh. schoolvereenlging in de Brugstraat. Het geval, dat een leerling in Oosterbeek betrof, is doodelijk afgeloopen. Het bestuur heeft deze school gesloten en ook zijn tweede school in de Korte Walsrtaat, omdat de kinderen van beide scholen ge zamenlijk gymnastiekles hadden. Na langdurige onderhandelingen heeft de Mexicaansche regeering besloten de kathe draal van Mexico pity en net Sagrarlo Me- tropolltano, de daarbij behoorende parochie kerk. ,^aan de Katholieken terug te geven. Zjj heeft echter besloten de zeer kostbare gewaden ei. heilige vaten die uit de zes tiende en zevenUende eeuw dateeren. de bibliotheek en de archieven niet terug te geven; wel heeft de regeering toegezegd, deze sieraden niet uit beide kelken weg te nemeffTritet publiek zal deze sieraden dus slechts als een museum-eollectie te zien krijgen. Men meldt uit Bessheim. dat de koningin en de prinses Vrijdag te Bessheim terugge keerd zijn van een vierdaagschen tocht, waarbij via de Ottavallel de Gelranger be zocht werd Door Hjoerundfjord werd Oeye bereikt, waarna via het Hornindal en Meae- land over Viasaeter en Grotll teruggekeerd werd ren dan in het algemeen de buitenlanders en genoegdoening eischten. In den loop der taren overtuigde zich zijn scherpe geest van de noodzakelijk heid om tot een oplossing te komen. De gewenschtheid eener verzoening werd overal toegegeven, in het Vaticaan en daarbuiten. Alleen de wijze waarop, was een onontwarbaar vraagstuk. De intransi gente geest van het H. College eischte volledig herstel van het gedane onrecht. Kardinaal Vannutelli echter zag in, dat zulks onmogelijk was en liet die idéé dus los. Onder de Kardinalen konden dat er maar enkelen. Bij het Katholieke deel der Italiaansche bevolking verwekte deze houding een levendige hoop, welke een groote, moreele sterkte gaf aan het handje vol „nationale” Kardinalen. Aanvankelijk nogal gewantrouwd, de idéé der gebroeders Vannutelli dig terrein en reeds omstreeks onderscheidde het volk in het H. College een „Italiaansch bloc” van verzoenings- gezinden. Het groote succes van dit „bloc” was het dat in 1903, na den dood van Leo XIII, na slechts enkele zittingen van het Conclaaf, met bijna algemeene stemmen Pius X gekozen werd, die een oplossing der Romeinsche kwestie open lijk voorstond. Onder het Pontificaat van den Paus der H. Eucharistie is langzaam aan de overtuiging gerijpt, dat een oplossing tot de mogelijkheden behoorde. Benedictus XV toonde, vooral in de oorlogsjaren, elke poging tot toenadering op de tuiste waarde te schatten en toonde zich bijzonder vredelievend voor het eerst sinds 1870 zelfs in het openbaar. Pius XI greep de eerste mogelijkheid aan en maakte de Conciliatie tot een feit. Een paar dagen na dien gedenkwaar- digen la Februari 1929, toen het H. College den Paus met de overeenkomst van Lateranen geluk kwam wenschen, ving Kard. Vannutelli die als Deken het woord voerde, zijn rede aan „Gij hebt Italië aan God terug gegeven, en God aan Italië Dat was ook zijn ideaal. Heel zijn leven was hij de fijne diplomaat en de vrome priester, die werkte en bad om Italië aan God terug te geven en God aan Italië. Zooals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplage konden melden is ook het tweede slachtoffer van den gruwelijken moorj in de Rubroekstraat te Rotterdam, de Jarige Piet 8.. in het ziekenhuis aan Bergweg aan de bekomen verwondingen 'leden. De moordenaar is Zaterdagochtend op het politiebureau geconfronteerd met de familie Hü heeft de cynische houding, die hij Vrijdag aannam, laten varen en is nu zeer ondei den indruk van het gebeurne Dat hü al geruimen tüd met zelfmoord plannen rondliep, blükt wel uit een briefje, dat op hem gevonden is. waarin hü afscheid neemt van aijn famiie en Kennissen. De opinie van den gérant van Heck’s lunch room. over den man, wükt in zooverre af van die van den zaalchef. dat eersgenoeinde hem voor 'n weinig getroubleerd houdt. Dit blükt ook wel uit het feit dat hü. ofschoon hü zeer behoorlijk gesalarieerd werd, enkele weken nadat hem een kleine opmerking gemaakt werd, plotseling zün ontslag neemt. Uit een en ander is in leder geval wel ge bleken dat de man niet volkomen normaal was. Ook zün anti-religieuse opvattingen wü- zen in die richting. Met den dood van Z. Em. Kard. Vin cenzo Vannutelli, Deken van het H. College, suburbicair Bisschop van Ostia en Aartspriester der Libenaansche Basi liek van Santa Maria Maggiore, is een der meest belangwekkende figuren uit de vaticaansche wereld heengegaan. Dat hij in den engen kring der vati caansche persoonlijkheden een leidende rol speelde, dankte hij zeker wel eenigs- zins aan de omstandigheden 94 uren oud, ruim zeventig jaren priester zonder ooit parochieelen arbeid verricht te heb ben, bijna 50 jaren Bisschop, 41 taren Kardinaal, nooit ambteloos onder de Pontificaten van vijf Pausen Pius IX, Leo XIII, Pius X, Benedictus XV en Pius XI was hij vanzelf de aangewezen raadsman voor velen. Maar dat hij deze voor zijn carrière gelukkige omstandig heden het hoofd wist te bieden, dat hij niet bezweek onder het vertrouwen dat men in hem stelde, onder de verantwoor delijkheid welke hij door zijn raadgevingen op zich nam, getuigt tevens ook voor zijn grooten geest. Want dat is juist het merkwaardige in de groote rol d> Kard. Vannutelli Hoewel de Zweedsche hofkanselier offici eel ontkend heeft, dat er eenige waarheid is in de geruchten betreffende de verloving van prins Siegward met prinses Juliana, ver klaart het ..Svenska Dagbladet volgens de „Courant”, dat de opperkamerheer van den prins Rudebeck heden uit Stockholm naar Noorwegen zal vertrekken, waar Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana een rustkuur maken in Bessheim. Prins Hendrik komt heden uit Finland in Stockholm aan en zal ten paleize met Ko- ning Gustaaf lunchen, die eveneens heden uit Stockholm terugkomt van Saerae, ten einde de groote regatta van de Koninklüke Jachtclub bü te wonen. 1 x Gistermiddag ongeveer half een werd brand ontdekt in de Patentoliefabriek van de firma Molenberg en Dekker aan de Oostzijde, te Zaandam. Toen de brandweer ter plaatse verscheen stegen dikke rookwolken naar buiten. Het vuur bleek te woeden in het voor ste gedeelte van de 30 meter diepe fabriek Daar er een groote hoeveelheid emballage lig opgeslagen, was gevaar voor uitbreiding zeer groot. Met eel materiaal werd het vuur, dat den olievoorraad naderde, bestreden. Reeds na een uur had de brandweer den brand, die zich aanvankelük ernstig liet aanzien, onder den knie. Het voorgedeelte der fabriek kreeg langrijke schade. Gebouw en inventaris zün op beurspolls verzekerd. Zaterdagavond is te Den Helder een motor ongeluk geschied, waardoor twee personen ernstig gewond werden. Nabü den spoorweg overgang werd een oude man, die voor de gesloten boomen stond te wachten, door een motorrijwiel aangereden. De man werd tegen den grond gesmakt, waar hü bewusteloos en bloedend bleef liggen. De motorrüder had zoo sterk geremd, dat hü van zün motor sloeg en eveneens roerloos op den weg kwam te liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De oude man had een enkelbreuk. terwül de twee slachtoffers beiden een zware hersenschudding hadden opgeloopen. Beide gewonden werden naar het ziekenhuis ge transporteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag, is in de P. Güzenlaan te Zaandam, de 19-j. Fr. W., afkomstig uit den Grooten IJpolder, door een tweetal mannen, met wie hü den avond in verschillende café’s te Zaandam had doorgebracht, overvallen en van zün zak geld beroofd. Na hem, onder bedreiging met een browning bevolen te hebben, heden met meer geld terug te komen, nam het tweetal de vlucht. Nog dienzelfden nacht is het de politie gelukt de daders te arersteeren. Een hunner heeft bekend den overval met zün kameraad gepleegd te hebben. De mensch is nu in best humeur. Vacantle staat weej voor de deur! Vacantie is het paradijs Dus maakt hü plannen voor een reis. En dan. als ligt het voor de hand. Wil hü een reis naar t buitenland! Een land, waarvan hü zoo omtrent De taal niet eens behoorlijk Hü gaat dan naar een reisbureau. Dat zegt hem zus en wijst hem En geeft hem de prospect! mee Voor Schweiz of Mediterrannée Waarom een buitenlandsche tocht? Waarom zoo ver van huis gezocht? Dat Nederland het schoonste Is. Dat is toch geen geheimenis? Wü hebben óók in Nederland Een mooie zee en prachtig strand; De hei en 1 bosch vlak naast de deur. Natuurschoon ook. te Kust en keur. Ik wed. ge nebt nog bovendleq Het eiland Marken nooit gezien! VafF Texel. Vlieland, zeg het voort! Daar hebt ge hoogstens van gehóórd. Ook Zeeland past niet in uw kraam? Ge kent het enkel maar van naam! Men wil zoo graag het tand eens uit En reist paar 't Oosten of naar Zuid. Maar Neêrland, dat hef'schoonste biedt.. De Néderlander kent het niet! In de raadsvergadering te Purmerend is gesproken over het voorstel van B. en W. om f 15 000 renteloos voorschot beschikbaar te stellen voor het behoud en electrlflcatie van de Tweede Noord-Hollandsche Tram van Amsterdam naar Purmerend. Verschillende leden vanoden raad, onder de leden der S.D.A.P. en wethouder Steert betoogden voor het behoud der tram te zijn, wanneer ook de lijn Alkmaar-Pur- merend zal blijven bestaan Besloten werd het voorstel van B. en W. voorloopig aan te houden en een onderzoek te doen of het niet mogelijk is ook de lün Alkmaar-Purmerend te behouden. Echter was uit de woorden van wethouder Steert op te merken, dat. wanneer het onderzoek om de lün Alkmaar-Purmerend te behou den geen resultaten zou opleveren, hü dan toch niet tegen het Voorstel van de meer derheid van B en, W. zou stemmen, omdat htj het risico van stopzetting der tram niet zou willen staan. over den eieren-export hij als zaakgelastigde de leiding Nadat hij zoo ruim twaalf het vertrouwen dat zijn beschermer, de toenmalige Secretaris van Staat, Kard. Antonelli, in hem stelde, had getoond ten volle waardig te zijn, werd hij naar Rome terug geroepen, waar hij den titel van Protonotarius ontving en als substituut aan de Staats-Secretarie werd verbonden. Na den dood van Kard. Antonelli was hij secretaris van Staat ad interim. In 1880 keerde hij in de diplomatie terug. Hij kreeg den titel van Aartsbis schop van Sardus en ging als Apostolisch Delegaat naar Konstantinopel. Met den gunstigen uitslag zijner zending verdiende hij de Inteënuntiatuur van Brazilië. Nog voor hij echter naar San Paolo kon ver trekken, kreeg hij de zeer vereerende en, naar verhouding, benijde opdracht om den Paus in Sint Petersburg te vertegen woordigen bij de kroning van Alexander III, Czaar van Rusland. Bij zijn terugkeer ontving hij de be noeming tot Nuntius te Lissabon een bijzondere onderscheiding als men weet, dat hij nog nooit aan hét hoofd eener Nuntiatuur had gestaan en dat de benoe ming te Lissabon een belooning is voor de beste diplomaten van den H. Stoel, die gewoonlijk slechts korten tijd in de Por- tugeesche hoofdstad verblijven, om daarna den rooden hoed te ontvangen. Het was echter niet uitsluitend voor de eer dat Mgr. Vannutelli naar Lissabon ging, er viel daar ook moeilijk en uiterst delicaat werk te verrichten. Het geval was, dat de Portugeesche regeering een Bisschop benoemd wilde hebben, die het vertrouwen miste van den H. Stoel. Het Vaticaan weigerde dus door middel van zijn Nuntius, Mgr. Aloisi Masella, die echter zoo energiek optrad, dat hij naar Rome moest worden terug geroepen. De kwestie was daardoor wederzijds een kwestie van prestige Portugeesche regeering kc en het Vaticaan mocht niet zwichten. Bovendien kreeg de nieuwe Nuntius de opdracht mee, dat niet alleen de min of meer gespannen verhoudingniet tot een breuk mocht leiden, maar dat hij zelfs op een verhechting der bestaande con necties moest aansturen. Mgr. Vannutelli wist natuurlijk van den eersten dag af welke de oplossing zou zijn. Het ging er echter om deze oplossing die een ontduiking der moei lijkheden was, aangenomen te krijgen. Met zijn fijnen tact ontweek hij een half jaar lang de kwestie, welke beide partijen in spanning hield en hield zich uitsluitend bezig met het veroveren van zijn omge ving. Toen 'hij zeker was van zich zelven, deelde hij de regeering plèchtig de be slissing van het Vaticaan mee de voor gestelde candidaat werd Bisschop, doch titulair en zonder diocees. De kerkpro vincie waarover hem de regeering graag aangesteld had gezien, kreeg een anderen Herder die wèl het vertrouwen had van den H. Stoel. De tevredenheid in Portugal over dit „toegeven” van het Vaticaan was zoo danig, dat men den Nuntius de grootste onderscheiding toekende, welke er te verleenen viel Beschermer van het Koninkrijk Leo XIII riep hem naar Rome terug en beloonde hem met het purper. Zaterdagmiddag is maar al te duidetjk gebleken, hoe nuttig het gebruik van de Noordersluls te IJmuiden voor de scheep vaart was. Door den sterken Noordwestenwind werd zelfs buitengaats- niet beloodst), het water in de Buitenhaven aldaar hoog opgeloopen, dat met de midden- en zuidersluis gedurende een aantal uren niet kon worden geschut. Had meniriiet met de Noordersluls kunnen werken, dan hadden verschillende uitgaande schepen eenige uren in de binnenhaven op doorschutten moeten wachten. Thans kon net scheepvaartver keer zonder eenig oponthoud geregeld door gaan. Op den Rotterdamschenweg bü Delft heeft gistermiddag een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Uit de richting Rotterdam kwam een luxe-auto, die plotseling moest stoppen Achter dezen auto reed de 18-jarige motorrij der H. de Goede met als duo-passagler de 19- Jarige J. Horstman uit Rotterdam. De bestuurder van den motor kon niet tü- dig genoeg meer stoppen en reed tegen den voor hem rüdenden auto, v de motorrüders over den weg vielen. Op dat mo ment passeerde Mr. Hellemond uit Delft met zün auto ter plaatse van het ongeval en om een aanrüding te vermüden week hü naar links uit. Daarna kwam hü echter in botsing met den auto van den heer Visser uit Rot terdam. De belde motorrüders geraakte tus- schen beide voertuigen beneld. Vooral de motorrüder werd ernstig gewond, ter wül de duo- n zware Wonde bekwam. Beide personen zün per poli tieauto naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar kort na aankomst Horstman is over leden. De ander is ter verpleging opgenomen Te Gouda is het aantal gevallen van kinderverlamming tot 30 gestegen. Vrüdag is de ziekte geconstateerd bü een Jongetje van drie jaar. De geheele afgeloopen week bedroeg het aantal nieuwe lijders drie, allen ^ongens resp. van 7. 12 en' 3 jaar oud. BUREAU] HOF Telefoon: Administratie Redactie Ne. 633 De persoon van den oudsten kardinaal. Kardinaal Vannutelli had niet de rijzige gestalte van den pas verscheiden, waar- digen Aartspriester der Basiliek van Sint Pieter, Kard. Merry del Val hij miste ook den harden, vorschenden blik van den huidigen leider der vaticaansche politiek, Kard. Pacelli en om zijn mond speelde niet die trek van scherp intellect, welke in het lachende gelaat van den vorigen secretaris van Staat, Kard. Pietro Gas- parri, zoo karakteristiek is. De Deken van het H. College was, vooral de laatste jaren, een oude man. Zijn hooge, slanke figuur boog dieper en die per onder den last der jaren zijn gang was onzeker zijn magere handen beef den in zijn wasbleek gelaat waren zakken onder de uitgedoofde oogen, trokken groeven om zijn saamgeperste lippen, viel een kuil in zijn tandelóozen mond. Leven, opleven deed hij alleen wanneer hij sprak. Hij was dan altijd zeer gemoe delijk, zoo gemoedelijk, dat hij haast geen Italiaan meer leek, tutoyeerde ieder een en praatte razend vlug met gegesticu- leer dat bijna op zwaaien leek en met een vonk in zijn grijze oogen. Hoe veel hij echter ook sprak, vérspre ken deed hij -zich nooit. De Oss. Rom. heeft nog nooit het officieele bericht ge publiceerd, dat bepaalde woorden van Kard. Vannutelli zoo of zoo* waren be doeld, of die of die rectificatie behoefden of zus of zoo dienden te worden aange vuld. Dat is een record, waarop weinigen kunnen wijzen, ook onder hen die werke lijk de leiding hebben. En hij was altijd waar, hoogstens officieus bleef op den achtergrond. Bewönderenswaardig was zijn taaie levenskracht Het oude lichaam wilde al lang niet meer zooals hij wilde. Al dikwijls was hij ziek geweest en soms ernstig. Niettemin wijdde hij in het najaar van 1929 in den guren wind aan de open zee de Basiliek te Ostia in, zijn bisschops zetel, waarvoor hij zoo lang geijverd had en die haar voltooiing begon te naderen. Ondanks de zware ziekte, die hem nu ten grave heeft gevoerd, zegende hij voor en- Icele weken in een lange en vermoeiende plechtigheid de Middellandsche Zee. Bijna alle functies ter sluiting van het Jubeljaar woonde hij bij, ondanks dat de bladen dagelijks meer verontrustende bulletins gaven over zijn toestand. En toen het hem de vorige week onmogelijk was het Geheim en het Openbaar Con sistorie bij te wonen, stond hij na het laatste van zijn bed op om de nieuwe kardinalen die hem, den Deken, volgens gebruik, hun opwachting kwamen maken, waardig te ontvangen - en zelfs met een lange toespraak toe te spreken. De eerste diplomatieke passenin Holland. Vincenzo Vannutelli werd geboren'te Genazzano. bij Rome, den 5en Decem ber 1836 uit een welgestelde landbou wersfamilie. Hij studeerde aan het Ro- meinsch Seminarie en later aan d® Gre- goriaansche Umversiteit waar hij rijn academische titels behaalde en zoozeer door zijn groote gaven de aandacht trok, dat men hem verbond aan Sint Pi$ter, opdat hij steeds ter beschikking zou blij ven en niet verdwijnen in de parochieele bediening. Voor korten tijd was hij ook professor aan het seminarie, waar hij zelf gestudeerd had. De aanvang van zijn 'loopbaan viel in 1863, toen hij Mgr. Oreglia, later Kardinaal, vergezelde naar Den Haag als auditeur der Intemuntiatuur. Drie laren later werd hij in dezelfde waardig heid te Brussel verbonden aan de Nun tiatuur. Tijdens een langdurige afwezig heid van den Nuntius, Mgr. Cattani, nam hij als zaakgelastigde de leiding in handen. laren lang

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11