Cbeque-koersen Laatste Nieuws „VRIESIA” v.h.JAN DEVRIES PLATEN Burgerlijke Stand van Alkmaar ?Z/i i SCHILDERSTUKKEN - ETSEN KUNSTHIKDEL Fa. Gebr. v. d. MEER STER AMSTERDAMSCHE BEURS Het Hollandsen Diep buiten zijn oevers getreden V Daarom: VERMOORDT ZE TWEEDE BLAD ^BLADZIJDE 1 MAANDAG 14 JULI 1930 STADSNIEUWS Een kranige prestatie Vliegongevallen in Amerik. Gemeentelijke Handèlsschool De demonstratie met dé Stösseluit Nicotine gedronken Kwistgeidpolder overstroomd I De Hanze Afd. Alkmaar R. K. Lyceum PROVINCIAAL NIEUWS Opbrengst collecte Postduif komen aanvliegen Pols gebroken HOOGKARSPEL Coucours Vertrokken personen Om den Davis-cup Rectificatie Agenda Mariavereeniging ELCK WAT WILS Verbinding met planeten Opgedragen ËMfcaastTi*-* Postduivenvereenlging „Steeds in Spanning” EXAMEN GEDAAN? Van Putten Oortmeijer PAYGLOP 18. - TABAK 16 De verongelukte Engeland Australiëvliegers De zuigelingensterfte te Lübeck ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT TELEFOON 781 Opstandige Koerden ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR Alkm. Bad- en Zweminrichting ENKHUIZEN F Mn i v ■T Vier dooden MAANDAG 14 JULI 193# (cable) GEWETENSGELD slechts A lid» signalen naar V Notarieel examen 155 I 350 Constitutioneele Regeering in China 102»/, Weyling, E. Koning Jubileum 85 A. Chr. Groendljk. torpedomaker, n.hl. van r het Prolongatie 2% 2°/o Aanrijding JOHé 0 Koen 2.15 •■■■"■■■■•■"■■■■•■■■■■■■■■aa»BaaBaaaaaaaaaaaBaaaaaaaaaaaBaaaaaa, Klein is de mug, maar groot het leed, veroorzaakt door Kan men ze draadloos bereiken Men beweert van wel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie De uitvoering der gcheele electrische in- ■tallatie, ten behoeve van het in aanbouw Ledenvergadering op Donderdag 17 Juli, des avonds te 8 uur, in het SSt. Rosa-Patro- naat, Vamebroek. Aller opkomst gewenscht! De gisteren in de H Dominicuskerk houden collecte ten bate van de 8t. delisvereeniging. heelt opgebracht de -andere men verder geankerd in de zou Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart- Unie Marine comtn Marine pref Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw St. Paul Kansas City South Erie Railr 1919 1918 1916 1917 Vorige Koersen 284»/, 127% 104% 106 359% 171% 148 155»/2 279 126 103 73 183 83 60 4/2 I s r i 1 Parijs Brussel Londen New-YOrk Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Belde om. 455 38 o/ /o 26 35 t 1 9 I r Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU DAN ALS CADEAU ■N NIEUWE VULPENHOUDER, bjj PARKER - SWAN - WATERMAN Suiker H V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 220 37’/,. 16’/„ 63 43%. MAAKT VRIENDEN 122»% 94 82 102»/, 2«/, 124 274% 376 34% 395 IM 16»/. 21* MAANDAG 14 JULI 193# 9.75 34.70 12.08’% 2.48 59.25 48,25 13.— 28.70 ,66.55 66.75 66.55 7.35 35.05 393 »/2 164 336% 332 72% 350 50% 31% 16% 62 42% 337% 331 72% 345 455 »z; 38 130’4 102 NietmopperenopUwpijp, - maar ze stoppen met STER-TABAK Want het rooken van Ster- tabak geeft U het hoogste rookgenot en is rdaaraoor het recept vóór een ge zonden geest en een opge wekte stemming. thans De verzoek, de mededeeling ontvangen van de j Amsterdam, ii Augustus tusschen io en Linze gezelschap gelegenheid Moeilijke dagetr doorgebracht Lübeck. 14 Juni (V.D.) De gezondheids dienst deelde hedenmorgen mede, dat het aantal kinderen, dat tengevolge van de Cal- mette-vergiftiging, is overleden Zondag was gestegen tot 57. Oneerlijk postambtenaar/ 102»V 102*s/„ 101®/. 101*»/,, 991/.. De luit op deS^h tot de zin voor Staats leeningen 5% Nederland 5% Nederland 4H Nederl. 4% Nederl 4S N.Ind. 1926 B Naar wij vernemen, herdenkt de heer H. J. Wanna morgen den dag. waarop hij voor 40 jaar de apotheek van den heer Brom aan het Ritsevoort overnam. Het is den heer Wanna in dien tijd mogen gelukken, deze apotheek In Alkmaar een al leszins goeden naam te doen verwerven. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Speciaal adres voot^ het omlijsten van platen en foto’s f 3975 f 3885 f 3883 f 3820.— f 3760.— f 3700 f 3345 inschrijver. In een dezer dagen geplaatste adverten tie van den heer Timmer, brood- en banket bakker. stond per abuis als adres ver meld: Ritsevoort 29. Dit moet zijn*: Ritse voort 24. Rubber A’dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub. Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V I. C. O Allied Intercontin Rubber ge- Fl- ■som- ma van f 347. hetzelfde bedrag, als voor 3 jaar was bijeengezameld. Aanbesteding. Alhier had de aanbeste ding plaats van de werkzaamheden voor de R K Kerk. Ingeschreven werd als volgt: J. Bot. Medemblik C. Breet. Medemblik Joh. Wlnnubst Hz., Medemblik Fa. Schuit. Egmond D. Berkhout, Medemblik F. de Pie, Medemblik H. Geuzebroek. Medemblik Gegund aan den laagsten Het „droge” Amerika Uit Washington wordt, gemeld, dat. blij kens mededeellngen van de regjèering. het drankverbod en de maatregelen tot hand having hiervan, den staat in het afgeloopen jaar hebben gekost een bedrag van 959.872.870 dollar, of 24 mUlioen meer dan het jaar te voren. AALSMEER. 14 Juli De landholder Q vond in zijn woning een flesch met nicotine, die gebruikt wordt Om rozen te bespuiten. De man dacht, dat het thee was en dronk, hij zeeg bewusteloos neer en moest onder dokters behandeling worden gesteld. Poging tot oplichting BUSSUM. 14 Juli Vanochtend bood “en 20-jarig Jongmensch ten postkantore te Bussum een postwisel aan van ƒ55.—. 102*/, 102**/,, 10 Is/, 101*»/,, «‘/i. Bevorderd werden tot de Ilde klas (klas II A en II B van de afdeeling onderbouw) Pfet Bolten. Th. Breed, Nico Buur, Th. Gouveme, L. v. Groeningen, Jacob Hoogland, Wlm v. Kesteren, Hans Krusemeljer, H. Loh man, Jan Middelhof!, Theo Mulder, Ant. Pels, Nic. Pronk. Ant.1 Prent. Cor Stroomer, Piet Kleef, Marie Arntz. Jo de Boer. Tine Buers, Tine Conljn, Lucia Groot. Marie de Groot. Ine Hanraads. Tine Keesom. Netty Middelhoff. Truda Peet, Emilie Veltman, Gerda Woeskops. Afgewezen: 3 cand 1 her-examen. Geslaagd voor klasse III (H. B. S. of Gym nasium): M. Admiraal. P v. d. Baan. Nico De Turksche regeering heeft officieel me degedeeld. dat de strijd tegen de opstandige Koerden in het gebied van de Ararat tot een succesvol einde is gekomen en ^at de vrede aan de Turksch-Perzlsche grens weer geheel is hersteld. Velen zullen zich wel eens hebben afge vraagd. of het mogelijk zou zjjn een draad- looze verbinding met de eventueele bewoner* van andere planeten tot stand te brengen. Nu en dan heeft men in de kranten en tijd schriften allerlei artikelen kunnen lezen over de pogingen om draadloos contact met de andere planeten te krijgen. De plannen ontsproten kennelijk aan het brein van fan tasten. Indien men echter voor een oogen- bllk aanneemt, dat onze hemelbanen inder daad door menschelljke weaens bewoond zijn en we bekijken het vraagstuk nuchter., dan lijkt ee.i dergelljk contact volstrekt niet ón mogelijk. We komen echter voor verschil lende groote moeilijkheden te staan, aldus lezen we in het Vaderland. In de eerste plaats moet rekening worden gehouden met het bestaan van de ..Heavi side-laag" Lagen tijd heeft men aangeno men. dat deze laag, die zich hoog atmosfeer bevindt,, niet doordringbaar zijn voor radiogolven. 73»/, 187% zijnde R. K. Lyceum, ail-,‘er. is opgedragen aan het electrotechnisch bureau Pedroli al hier. 126% 98 83’/, 49% 85 >12% 84 62% 4"/!. 9.78*/,. 34.73% 13.09% 2.48»/,. 59.32% 48.32 13.02% 28.90 66.62% 66.85 66.60 7.38’% 35.15 NEW-YORK. 14 Juli De makkelijke en onregelmatige wijze waarop men in de Ver» eenigde Staten soms zijn vliegbrevet kan halen, is oorzaak, dat een groot aantal per sonen vliegtuigen besturen, zonder daarvoor eigenlijk de noodlge bekwaamheid te bezit ten Het aantal vliegongevallen In vele staten is daardoor dan ook vrij groot, en brengt d# luchtvaart ten onrechte in discrediet. Ge durende den afgeloopen Zondag stortten nabij Makee City Edward Noonan en Char les Hirsch. beiden uit Philadelphia, met hun toestel omlaag en werden gedood. In de na bijheid van Elmira in den Staat New-York stortte het toestel van Theodoor Holbert en W’alter Arnold omlaag en vloog in brand. inzittenden kwamen in de vlammen Dus, ii Augustus Men besluite dus spoedig Op 11 Augustus neme elk Hanzeltd eens een dagje vacantie Een leerrijke vacantie Met nadruk moeten we er echter op wijzen, dat na 25 )uh geen gelegenheid meer bestaat om aan de excursie deel te nemen, daar te voren alles correct moet worden geregeld. Wie verleden jaar mee is geweest naar Schiphol, zal kunnen getuigen, dat een Hanze- excursie is iets goeds, iets l.uks, iets dat juist den Middenstander past. Moge derhalve ook dit voorgenomen plan in allen deele slagen. Alkmaarsche Hanzeleoen, op 11 Augustus rekenen we op u en voor 25 Juli verwachten we uw bericht van deelname aan dit Hanze- reisje Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips LONDEN, 14 Juli Omtrent het ongeval der Engeland-Australië-vliegers Matthews en Hook, die Zaterdag door inboorlingen in uitgeputten toestand werden gevonden, wordt nader medegedeeld. d«(t het vliegtuig, na het vertrek uit, Akyab, in een bamboe-jungle neerstorte. waarbij het toestel ernstig werd beschadigd. Matthews werd licht en Hook ernstig gewond Acht dagen liepen de vlie gers langs de oevers van de Buyo-rivier, en leden, ten gevolge van hun kwetsuren, het slechte klimaat en het gebrek aan drinkwa ter en levensmiddelen groote ontberingen. Ten slotte moesten zij, om verder te kunnen gaan, de Buyo-rivier overzwemmen, waartoe Hook niet meer in staat was. Matthews liet hem daarom met proviand aan den oever der rivier achter. Ongeveer een dagmarsch verder werd Matthews door inboorlingen ge vonden. die hem naar Pronte in Burina brachten Een expeditie, waarbij zich ook een medicus bevond, -verd uitgezonden onj Hook op te sporen en naar Prome te bren gen. s een mugge-beet. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIË NHANDEL A. Sleutel te Schagen; Broek op Langendjjb. Toegelaten tot de 2e klasse: J. Kistenma ker te $olhorn. Bevorderd tot de 2e klasse: J. Antonijsen. P Binnenwijzend. A Boersma. W. Bos D Daalder. H. Eltem. M Hoet. H. W Holsmul- ler, E. Koops. J. van der Laan. M. Stam. F. Stroomer, A. Endebak en. N. E. Wennlnk. - Tot de 3e klasse: T. J. de Beer. R. W. Th van der Graag. L Godjjn, G H Grijsen, N M D. Kaper. H. H. Klomp. J. Pool. J. G. Re naud. J. G. A. Spanjaard. P. Stoutenbeek en G. Teitsma. Tot de 4e klasse: K. D. de Haan. A. de Man. D. Nap. C. Rus. K. Schenk. W. van Limburg Stlrum. J. Ultentuls, R. Velthuis, J Vroeg in de Welj. A Winke. G Worm en E. Trujjens. Tot de 5e klasse: J. Ackerman. L. C. Baas. F. Dekker. M. ter Horst, P. de Jong. G. Maar- se, C. Maters, J. Matser, D. de Reus en J. Timmerman. De heer mr’.D. J. Roos, alhier, slaagde te ’s-Gravenhage voor het tweede gedeelte van het notarieel examen. 27 24% 69 159s/, 21 213/, Denkt er om Ieder Hanzelid kan mee gaan Hoe meer zielen, hoe meer vreugde Maarmen moet zich daartoe opgeven tot tuterlijk Vrijdagavond 25 Juli bij den heer Kueter op de Laat, en tevens de reissom deponceretj, welke is vastgesteld op 5.ten hoogste LAGE ZWALUWE. 14 Juli Ten gevolge van den zeer hoogen vloed is Zaterdagavond het water van. het Hollandsch Diep alhier buiten zijn oevers getreden ten gevolge waarvan de Kwistgeidpolder geheel over stroomde. Het rundvee moest jnet vereende krachten voor den verdrinkingsdood worden gered. Het vele in dien polder aanwezige hooi, dreef weg tengevolge waarvan de geheele hooioogst voor de pachters verloren ging. Toen de vloed zijn hoogtepunt bereikt had. stond het water tot een hoogte van ruim 11 meter. Margaretha Gerarda, Maria, d. - w_.--a»aj_ v.til a Gisteravond te 8 uur heeft op de Platte Steenenbrug een aanrijding plaats gehad. De heer Schoonhoven, wanende alhier, kwam met zijn driewelige Ijsfiets uit de Kapelsteeg, toen hij, bij het verlaten daar van werd aangereden door den achter uitrijdenden luxe-auto van den heer de Kuyter. wonende Hekelstraat alhier. De heer S. klaagde over pijn m zijn zit vlak en werd door den heer R. met diens auto naar zijn woning vervoerd. De flets werd aan de wielen ernstig be schadigd St. Annastraat 28 naar Den Helder; G M van der Meer. n.h.. hulp in de huish. van Emtnastraat 49a naar Schermerhorn: A. W. Druljven. r.k.. dienstbode, van Laat 194 naar Castricum; C. A. M. Kemp. n.h. ass. in de huish.. van Sliksteeg 8a naar s-Gravenhage; W. van Doom. n.h.. sigarenmaker, van K. van Oud, Toegelaten tot dt 1ste klasse: A. Assies. E. van den Berg. J. Bulthuis. N. R. Daalder. M. Jansen, C. F. de Munk, L. Schats, K. Tip. I. Trijbetz. A. van Wieringen en D. Zeegtrs. allen te Alkmaar; C. van Barneveld te Scha gen; J. P. Koster te Ouijorp; A. A. Peereboom te Nieuwe Niedorp; J. Roemer te Castricum; A. Sleutel te Schagen; J. Timmerman te Aan de Ringers Chocoladefabrieken, aan de Noorderkade, alhier, is een postduif ko men aan vliegen. Op een bandje om den poot van het dier staat vermeld: 3 1930. No. A 9298 voet van München naar hier waren geko men. De door hen afgelegde afstknd be draagt 1600 K M Vporwrfar eén kranige prestatie. In langen tijd elkaar niet gesproken Niets te vertellen Jawel Heel veel zelfs Maar, je moet maar tijd hebben En dan. je moet ook anderen eens ge legenheid geven om iets te zeggen. Die gelegenheid heeft men nu een paar maanden gehad Maar gebleken is dat de Middenstand liever schermt in de lucht, dan op papier. Enfin, ieder zoekt natuurlijk zijn eigen meest geschikt terrein om zich te uiten. Gebleken is dus ook, dat het „Hanze- hoekje” geacht wordt te zijn particulier domein derhalve zeggen we na een rust. -- r „1W van een paar maanden alle leden hartelijk Bakker. J. de Boer. A. Bruin, P. Hendrlkx, welko»*> °P de vergadering pardon, dat is - - ----- te sterk uitgedrukt we bedoelen, dat we hopen voortaan wekelijks elkander weer te zullen vinden in het Noord-Holl. Dagblad, in het bekende „hoekje”. In de week van 6 tot en met 13 Juli zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier in totaal 2870 baden genomen, verdeeld als volgt: Heeren 1174, dames 1012, onvermogend: Jongens 416, meisjes 268. Hoogste temperatuur 740. Bij den Inspecteur der directe belastingen 1ste afd alhier is ingekomen ond4" letters N.N. f 1106 35. onder letter K. f 106.05. onder letter G f 35.20 en bij den ontvanger der re gistratie en domeinen alhier f 3085.10 wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen. Toen de ambtenaar bemerkte, dat de wissel niet voorkwam op de controle-lijst. belde hij de politie op. De jongeman beweerde, dat hij den post wissel In de Nassaulaan had* gevonden. Het bleek, dat hij nog een postwissel bij zich had van 20bestemd voor Amersfoort, waar hij voorgaf te wonen Bij nader verhoor is uitgekomen. daO hij sorteerder is aan het postkantoor van het Centraal Station te Amsterdam en dat hij in de nabijheid van Amsterdam woont. De 20-jarlge jongeman, dk. de 5-jarige H.B.S. heeft doorloopen, had geen voor hem pas sende positie kunnen vinden en had ten slotte deze betrekking aangenomen. Uit geldnood heeft hij postwissels onderschept. Te Amsterdam had hij reeds een van f 10. geïnd. Dat hij in zenuwachtigen toestand moet hebben gehandeld- bleek wel hieruit, dat hij toch zeker moet geweten hebben, dat een postwissel, die aangeboden wordt, van een stempel van de plaats van Inwoning van den geadresseerde is voorzien. Onze stadgenoot, de koor-dlrigent Jac. Al, behaalde op het zangconcours te Anna Paulowna met het gemengd koor. Harmo nie, uit Helloo, een len prijs met 380 punten (hoogste aantal punten van het geheele concours), met St. Caecilia. van Noord- Scbarwoude, len prijs, met 337 K punt en ’t vrouwenkoor Harmonie, van Heiloo, len prijs met 323 punten. Met medewerking van den. heer Inspec teur van het lager onderwijs en met toestem ming van Burgemeester en Wethouders, is er op de 6e Gemeenteschool een proef ge nomen met de Stösselluir, als hulpmiddel bij het zangondehjs.w De heer Brands, dir. van de Particuliere Muziekschool te Alkmaar, nam het initiatief daartoe, met het doel, deze instrumenten in gevoerd te krijgen op alle lagere scholen. In een onderhoud met den heer Brands, gaf hij ons eenige inlichtingen over het instru ment en over de resultaten die hij ervan ver wacht. Enthousiast vertelde hij, welke pers pectieven door dit instrument geopend worden. Ten eerste Indien voor elke school voor één klas luiten aangeschaft worden, is het de bedoeling, dat in de 4e klas met dit spel begonnen wordt. De bespeling is zoo eenvoudig, dat het kind met de kleinste han den het bespelen kan. Men begint het onderwijs met een door Stössel uitgevonden snaren-noten systeem en leert gelijkertijd muzieknoten. Geleidelijk dait op zeer eenvoudige wijze, gaan de leer lingen over van het snaren-noten systeem naar de gewone noten. Nu moet het voor ieder duidelijk zijn, wat dit kan beteekenen voor het zangonderwijs. Op de Woensdag aj. te «houden demonstratie zal worden getoond wat de kinderen van een klas van de 6e gemeenteschool, in tijd van 8 weken (16 X een half uur) hebben bereikt. looi zal zeer veel bijdragen :lf musiceeren bij het jonge kind. Op de demonstratie zal gelegenheid zijn een en ander te verklaren. Ter afwisse ling zingt Fraulein Sunder uit Keulen lie deren met luit-begeleiding. Zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. ’t Veerstraat 32 naar Amsterdam: C. r.k., dienstbode, van Nieuwesloot 15b naar Wognum; A. M. Weylng. r.k.. zonder beroep, van Oudegracht 114 naar Willemstad: A. van den Abeele. n.h., verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Heiloo; K. Falch e.l., dienstbode, van Langestraat 80 naar Nrd. Amerika; W. H. Pleterse. geen, zonder beroep, van Wilhelminalaan 22 naar Wassenaar; J. M. Janssonius, n.h., zonder beroep, van Westerweg 91 naar Nrd. Scharwoude; J. M. van den Berg. r.k.. dienstbode, van Kraan- buurt 8 naar.Anna-Paulowna; W. Schouten en gezin, r.k., agent van politie, van Land- straat 32 naar 's-Gravenhage; L. van de Water, r.k.. étaleur, van Schoutenstraat 5 naar Eindhoven; A. Kootnen en gezin r.k.. timmerman. van Baansingel 25 naar Gouda; P. H. van Dijk, r.k.. zonder beroep van Hulgbrouwerstraat 5 naar Apeldoorn; J. M. Taillie. n.h.. opzichter Rijkswaterstaat, van Patemosterstraat 6 naar den Helder; C. Kramer, r.k., dienstbode van Ritsevoort 46 naar Castricum: C. W A Huttinga. r.k., dlc .stbode. van Geest 11 naar 's-Graven- hage. Jubileum Eerwaarde ZiBiers 31 Augus tus zal het 75 jaar geleden zijn, dat zich te Enkhuizen vestigden de Eerwaarde Zus ters Franciscanessen van het Moederhuis te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling dit Jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Van den buitenkant Nadat het de ge heel. week aan den Buitenkant zeer rus tig was geweest, zoodat zelfs van stilte kon worden gesproken. veranderde Zaterdag middag plotseling dit tooneel van rust en stilte in een groote drukte en bedrijvigheid. In de haven lagen enkele schepen, welke, met het oog op den Zondag niet gingen; meerdere echter lagen in het Krabbersgat. Nadat in den ochtend van den Zater dag overvloedig veel regen was gevallen, schoot In den namiddag de wind eensklaps uit en werd een echte storm geconsta teerd uit het Zuid-oosten. Vooral de zeelui weten wat zulk een storm in het hartje van den zomer met zich kan brengen, vandaar, dat de meesten zich een veilige ligplaats kozen in de haven. Dat dit echter niet altijd even gemakke- Hjk ging bjj zulk stormweer, valt te be grijpen. Een dezer schepen kwam met een flinke vaart tegen het havenhoofd, waar door dit ernstig werd beschadigd. Meerdere toeschouwers zagen vanaf den wal de worsteling der schepen met de woedende elementen. Wat krijgt men daarvoor Te 8 uur vertrekken we vanaf de Steenen brug over Haarlem naar Amsterdam per autobussen. Deze brengen ons naar het terrein der Maatschappij Nederland. Na de interessante bezichtiging van het genoemde zeekasteel wordt geluncht te Amsterdam, daarna word, een toet gemaakt door het Gooi, en te Hilt versum gedineerd. Langs een anderen weg- vermoedelijk terug naar Amsterdam, vandaar via Haarlem weer naar huis. Dit alles krijgt men voor z'n vijf gulden Men heeft dus overigens nergens voor te zorgen. Nadere bijzonderheden worden in een program door den bode u rondgebracht. Een doorboring De Noorsche prof. Carl Störmer heeft voor eenigen tijd in samenwerking met Philips kortegolfstation PCJ hbogst interessante proefnemingen-gjedaan. waarvan de resulta ten. volgens Stdnner er op zouden wijzen, dat deze Heaviside-laag ..doorboord’’ kon wor den. P.C.J. zond op vastgestelde tjjdjn signalen uit. die te Oslo werden opgevangen. Hierbij werden eigenaardige echo's opgpmcrkt, die reeds 15 seconden na het oorspronkelijk signaal werden ontvangen. Voor deze echo’s v aren drie verklaringen mogelijk in de eer ste plaats zouden de signalen zich in de Hea viside-laag enkele malen rondom de aarde hebben kunnen voortplanten, voor ze weer naar de aarde teruggekaatst werden. Een an dere mogelijkheid was, dat de Voortplantings snelheid van radio-slgnalen in de Heaviside- laag veel geringer was dan onder normale omstandigheden. De derde door Störmer ge geven verklaring, die wel het onwaarschijn lijkste klinkt, is. dat de golven de aard-at mosfeer verlaten hebben en door een hemel lichaam teruggekaatst zouden zijn. Zekerheid omtrent de vraag, of de radiogolven de aarde kunnen verlaten, heeft men met proe ven belaag nog niet verkregen. Men weet echter zeker, dat de Heaviside- laag wel andere golven doorlaat, die, even als radiogolven een trilllngsverschljnsel in den aether zijn. Het verschil tusschen licht en radiogolven Is. dat de golflengte van de eerste veel en veel kleiner is. n.l. enkele mllHoenste deelen van een millimeter. Indien men duï draadlooze planeten zou willen uitzenden, zou gebruik moeten maken van zeer kofte golflengten, die wel door de Heaviside-laag worden doorgelaten. De tegenwoordige stand van de techniek maakt het echter nog niet mogelljk dergelljke golven op te wekken. Men Is er weliswaar In geslaagd ultra-korte golven van enkele centi meters uit te zenden, doch verder heeft men het niet kunnen brengen. In principe schijnt het dus mogelijk radio golven naar andere planeten uit te zenden; men beschikt alleen nog niet over het be- noodlgde zendapparatuur, terwijl het een open vraag blijft, of onze signalen wel ge hoord zullen worden. Bovenstaande vereeniging hield op Zondag ij Juli een wedvlucht met jonge duiven, vanuit Bergen op Zoom. Aankomst als volgt I. C. Steinvoort ia, 59 23 2. H. Mooij t, 6, 2 3. M. Kroeze 1, 8, 59 4. C. Paulisse X» 9. 4» 1 5- H. Mooij I, 9, 50 6. M. Kroeze I, 10, 16 7. G. Hij mans 1, 10, 28 8. H. Mooij 1, 11, 29 9. F. H. E. Dingerdis 1, 14, 39 10. M. Kroeze 1, 14, 51 it. H. Mooij 1, 15, 10 12. F. H. C. Dingerdis 1, 16, 19 13. H. Mooij 1, 17, 17 14. C. Steinvoort 1, 23. J. Langendjjk, P. Veltman. C. Bakker. Dirk Meereboer, H. de Munk. Hans Overtoom. J. Schmidt, J. SUlacus, Jans Boekel, Gretha v. Dijk, Jo Hollenberg, Frieda Jansen, Marie Lohman. Afgewezen: 8 candidates Geslaagd voor 4de klas H. B S Jan Breed. G. Heideman. T. Jonker, Jan Kabel. Jan Valkering. P. Wagenmaker, W. de Wildt, Lies v. Wiechen. Afgewezen: 1 cand.; 1 her-examen. Geslaagd voor 4de klas GymnasiumWim Buers, Eddy Conjjn, Simon Groen, Norb. Groot. D. Hollenberg. L. Knüppel. Tony Leesberg, J. Molenaar, Kees Oovertoom. Jan Punt. Teo Punt, Jan Rohde Ger Vink. Ger Wanna. Jan Weyling, E. Koning Tine Weyling. Afgewezen: 1 cand.; 1 her-examen. (Herplaatsing wegens mistelling) Ondertrouwd: Nicolaas Cornells Hof en Maria ^Catharina Johanna Giebels. Geboren: G^inïua. J van Theodoras Johannes Brouwer Kuijs. Pieter Cornells, z van Evert Asjes en Neeltje Bruin. Jan Wilhelm, z. van Gerrlt Blom en Gerrltje van Drunen Cornells Theodoras, z. van Theodorus Smit en Maria Catharina Strooper. Henri Al fred Edivln, z. van Albert Dijkstra en Femke Vooistra. Reinder Jan. z. van Relnder Fruitema en Geertrulda Koster. Frans Willem, z. van Willem Drager en Anna Maria Catharina Venverloo. Overleden: Guurtje Groot, gehuwd met Dirk Akkerman. 60 jaar. Cornelia Kloek, weduwe van Dirk Bloemendaal, 84 jaar. Hendrik Hekket. 52 jaar. Generaal Feng aan het hoofd? Volgens een telegram uit Peking zouden de linkervleugel en de rechtervleugel van de Kwomintang, die sedert den dood van dr. Soen Yat Sen in 1925 gescheiden waren, be sloten hebben, zich weer te vereenigen. De partij heeft een verklaring gepubli ceerd. waarin het herstel van de eenheid wordt bevestigd en waarin verklaard wordt, dat de Kwomintang voornemens Is. een re geering te vormen. Zjj zal de functie van het parlement van t Noord-China waarne men. totdat een volksvertegenwoordiging zal kunnen worden gekozen. De herstelde eenheid beteekent een ver sterking van de macht van het Noorden, door het vormen van een grondslag voor een constitutioneele regeering. Men neemt aan, dat generaal Feng aan het hoofd der nieuwe regeering zal kome# te staan. Italië slaat Japan GENUA. 13 Juli (V.D.) Na twee dagen leidden de Italianen in de Europeeschezone- finale in den strijd om den Daviscup met 21 tegen Japan. Heden den laatster, dag. ^>ist ieder land wederom 'n enkelspel te «innen, zoodat Italië tenslotte met 32 van Japan won. Italië komt nu tegen Amerika uit in <>e fi nale. De winnaar tenslotte zal het tegen Frankrijk, de houdster van den Daviscup t.p moeten nemen. De Morpurgo (Italië) was in schitterenden vorm en won van Ohta (Japan) met de prachtige cijfers 60, 62. 61. Harada (Ja pan) won met 62. 75. 75 van de Stefani. Zoodat ook in deze ontmoeting het dubbel spel den doorslag heeft gegeven. Mej. zwaan, uit de Van der Woudestraat, te Alkmaar, had gistermiddag het ongeluk In den speeltuin van den heer Bruin te Bergen, te vallen. Door bereidwilligheid van een der bezoe kers, werd zij met diens auto naar dr. Blok gebracht, die het vermoeden bevestigde, dat zj haar pols gebroken had. Genoemde dokter verleende direct assis tentie en na verbonden te zijn, kon het ontdane meisje de reis naar Alkmaar aan vaarden. Gisteravond zUn ten huize van den heer Haverman, wonende Fnldsen, alhier, twee liersche Jongens gearriveerd, Fritz Blcpch en Joseph Vogel geheeten die per fiets en te Een goed begin We beginnen direct maar met iets .goeds Iets prettigs. Alle Hanze-leden kunnen weten, dat besloten is, jaarlijks een excursie te maken. Verleden jaar werd Schiphol bezocht, geldt het uitstapje iets anders. Hanze heeft, op haar daartoe gedaan Maatschappij „Nederland” te dat op Maandag 11 12 uur voor het Ha: bestaat om te bezichtigen het veel beschreven passagiersschip de „Johan van Oldenbarne^ veldt” de’ nieuwe groote boot varende op Indië, en met recht de trots van de vloot van genoemde gerenommeerde Nederlandsch Stoomvaartmaatschappij. Natuurlijk is dit aanbod dankbaar en gretig aanvaard, en zal de Hanze-excursie derhalve plaats grijpen op Maandag 11 Augustus!!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13