FEUILLETON w Buitenlandsch cd^Cicuws r KORTE EUROPA-REVUE VAN ONBEREKENBARE GEVOLGEN RADIO-OMROEP Pan-Europa De twistappel - De zorgen De kindersterfte te Lubeck in t Een rede van Ramsay MacDonald Het Londensche Vlootverdrag Motie in den Senaat der V. S. ONZE OOST Indische Dienst KORT NIEUWS BOEKBESPREKING Naar het Engelsch Uii De toestand Britsch-Indie Gemengde dSuitenlandsche ^Berichten Antwoorden op het memorandum van Briand 1 B van het ken D met vra Na het mijnongeval in Silezie -1- De zaak voor het staatsgerechtshof van Frankrijk en Quitschland Het schoolgebed in Thüringen v f 4 DINSDAG 15 JULI II Zeuw-instorting van Prof. Deycke? I De zelfmoord-epidemie in Japan en De reis van prins Takamatsoe ter 31 Aartshertog Leopold van Oostenrijk. men ten. de mtjn- Oostenrijk en Italië ■en overeenkomst gesloten Sch maar tegen een schilderijen en In De mijnwerkersstaking in België men Het werk hervat Er HOOFDSTUK XIV. was nu zou (Wordt vervolgd). De begrafenisplechtigheid te Hausdorf redden, mocht De laatste onlusten laatste onlusten te Bombay zijn latere berichten 500 personen ge- Het Deensche antwoord Het dept, van buiten), zaken deelt mede, dat het antwoord der Deensche regeering op het memorandum van Briand betreffende de Ver. St. van Europa Vrijdag aan den Fran- schen gezant te Kopenhagen is overhandigd. gemeenschappelijk waren de een ;i ze kalm, irnen, terwijl it kan Je nu gevr leek D< kardi- Lange c t c z I 1 1 Leopold van Oostenrijk - e In voorloopige hechtenis i HJk Zet Bel Vel ten Vri stai en het voo tijd onz Mo. 1 h 1< g o t t V hoofd 's-Gra- met f 370 Alle adml DIET Hello meert ferret bezoq Bom C J< de 1 hl liefs ..Oh had gelaten. Maar, neen: schreven, da hebben, dat van haar vader te zijn; een man, die haar moeder had liefgehad en om die reden ook op haar gesteld was. Phyllis vond het nu zoon hopeloos geval, dat ze besloot. Massingham dan maar niet meer te schrijven. Den vierden dag. nadat Sir Hugn geko men was, had Phyllis weer heimelijk een brief van Massingham bij zich kunnen ste ken. eer haar verloofde het gemerkt had. „Hè. wat Jammer!” riep Hugh ineens. „Wat is jammer vroeg zü. Telegraph” weetje antwoord van.J randum over Maandag a.s. oi Het antwoord zal den tekst, zooals die Aanvankelijk door het Foreign Office was opgesteld. Deze verande ring zou bet gevolg zijn van een nadrukkelijk betoog der Fransche regeering te Londen Vijf personen kwamen in de vlam men om bij een brand m een petroleum sonde bij Aaynesville. Is thans een overeenkomst gesloten tussehen mijneigenaren en de stakende mijnwerkers uit de Borinage. Het werk is hervat. Het vonnis Het staatsgerechtshof heeft beslist, dat de in het ambtelijk blad van het Thüringsche ministerie voor volksonderwijs van 28 April 1930 gepubliceerde aanbeveling van school- gebeden van 16 April 1930, voor zoover zij zich tot de gebeden 2, 3 en 4 uitstrekt, niet vereenigbaar is met de grondwet. Het antwoord van Litauen. In het gisteren overhandigde antwoord van Litauen op het memorandum van Briand wordt instemming betuigd met het leidend beginsel en medewerking toegezegd. Kowno acht echter een Europi zoolang tussehen de b diepe tegenstellingen dat zij zooveel mogel^ wijl zij in het kadi moet worden georgt) Litauen spreekt Europeesche permanent secreta: Prins en prinses Takamatsoe zijn naar Parijs vertrokken, alwaar zij 14 dagen zul len blijven. Dan zullen zij Nederland. Dultschland. België en Scandinavië bezoe ken. De ..Hamburger Anzeiger” verneemt van zijn correspondent te Lubeck, dat Prof. Deycke. tegen wien. in verband met de ge vallen van zuigelingen-sterfte te Lubeck tengevolge van het gebruik van een Cal- mette-preparaat, lijdende zou zijn aan een ernstige zenuwcrisis. Sedert vier weken zou hij zich bijna met nWttjand ophouden, haast geen woord meer spreken en zelfs reeds eenige malen een poging tot zelfmoord heb ben gedaan. Naar zijn echtgenoote mede deelt. zou hij zich den deod van het groote aantal kinderen te Lubeck zoodanig aan trekken. dat zijn zenuwgestel er geheel door in de war is. omgewend en was op zijn schreden terug gekeerd. Het stond bij Massingham vast, dat Sterne nu nooit Phyl trouwen zou. Als hijzelve nu maar met wat beleid te werk ging, dan zou hij haar nog voor zich winnen. Phyllis keek herm in de oogen en zei vol bitterheid „Was ik toch maar dood!" Bij de volgens 1 wond geworden. Heden werd als protest te gen het optreden der jjolitie een algemeene treurdag ^gehouden. De voorzitter van den districtsraad van het Nationaal Congres, be nevens de vice-voorzitter werden ge arresteerd wegens overtreding van de poli tieverordening en op grond daarvan tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Ooatenrijksch-Italiaansche onderhandelin- g*en. welke de laatste dagen te Rome hebben wees en hij bezat eenig waar gevoelen voor haar, dan zou hij het vuortaan wel laten. Zoo oordeelde zü. omdat zij den man niet kende. Zij wist niet, welke rol hij had ge speeld bij den moreelen en den financieelen ondergang van haar vader en dat hij zich op dien had willen wreken, omdat hij hem de vrouw had afgewonnen, die ze beiden liefhadden. En dat hij nu de macht ovpr haar wilde blijven bezitten, was ook niet omdat hij genegenheid voor haar voelde, maar om diezelfde wraakzuchtige reden. Den volgenden ochtend kreeg zij wel een maar niet van Massing- plaats gehad, met het oog op de oplossing van financieele economische kwesties tot n gunstig resultaat hebben geleid. Kr is overeengekomen, dat de vereffening der schuld aan Italië, voortvloeiende uit de eerste leverlngen voedingsmiddelen door Italië in den winter van 19151916, zal ge schieden in 30 annuïteitn van 16 tot 17 mill, gouden frs.. hetgeen een niet onbeduidende vermindering der Italiaansche! eischen be toekent. Verder wordt de overeenkomst van 1922 in- zake de schulden zonder tegenprestatie van Oostenrijk geannuleerd. Eveneens ziet Italië, overeenkomstig de overeenkomst van Den Haag af, van zijn vorderingen in verband met de kosten voor het bezettingsleger. Ten slotte worden de verschillende con trole- e.a. bureaux en het gemengde Oos- tenrijksch-ltaliaansche staatsgerechtshof ópgeheven. kaar geyen!” dacht haar ladyschap. „Maar eigenlijk kan men het ook niet anders ver wachten: de omstandigheden, waaronder die arme Phyl geboren, werd, waren immers zoo diep tragisch!" Dat het jonge meisje er zoo slechts uit rag. kwam, doordat haar geweten haar niet n t rust liet. Ze had gelogen tegen den man, dien zü liefhad. Zij hield iets voor hem ver borgen. Geen wonder dus, dat zij 's nachts niet sliep. Toch was daarvoor ook nog een andere reden. Tevergeefs had zü Massingham ver- socht, haar niet te schrüven. Den dag. na dat Hugh kwam, had ze een brief van hem. Dien vond ze weer naast haar bord. Toen ze het epistel las, zag zü, dat hü on kel me ar in herhalingen verviel, daar hü er nog eens in verze^erdj:. dat hü baar niet „Panorama” Het nummer van deze week bevat een zeer lezenswaardig artikel over de tentoon stelling van oude Vlaamsche schilderkunst op de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Het is geïllustreerd met afbeeldingen van verband met het artikel prijkt op de voorpagina het portret van den grooten Rubens. J. S. wjfdt een artikel aan den dezer dagen overleden Arthur Conan Doyle, den bekenden schrijver der Sherlock Holmes detective-ver- halen. Verder biedt het nummer weer een schat van foto’s en veel goede lectuur. De weigering van Hoover om alle docu- betrekking hebbend op het vloot verdrag aan den Senaat over te leggen, heeft aanleiding gegeven tot de indiening van een motie die als grondslag zou kunnen worden genomen van een krachtige poging om het verdrag te doen verwerpen of het onderzoek er van tot den herfst te doen uitstellen. In deze motie, welke werd ingediend door senator Norris, wordt een nieuwe verzeke ring gevraagd dat er geenerlei geheim ac- coord bestaat hetwelk op een of andere wijze Invloed uit zou zou kunnen oefenen op bepalingen van het verdrag. brief van Hugt. ham. Hugh zou nog dienzelfden avond om zes uur thuis zijn. Hü had haar verzocht, hem van het station te komen halen. Dien nacht sliep zü goed en bij het ont waken voelde zü zich dan ook vol moed. Zü liet haar paard al vroeg voorkomen en, toen zü opsteeg, zag ze er beter uit. dan ze in lange had gedaan, wat Lady Lestrange de schertsende opmerking ontlokte: „Als je niet oppast, kindje, zal Hugh nog denken, dat je het beter maakt zonder, dan met hem!” De rit deed haar goed, maar toch, hoe dichter zü de plek van haar bestemming naderde, hoe meer zü tegen het onderhoud ging opzien. Nadat zü haar paard weer aan het hek had gebonden, ging zü de helling op en zag weer denzelfden boomstam, waarop zij ge zeten had. toen zij het noodlottige geheim vernam. Nog gerulmen tüd duurde het, eer Mas singham ook de helling oplwani En niet zoodra werd hü haar gewaar, of hü haastte zich, bü haar te komen en haar te begroe ten met een: „O, jou lieveling!” X „Dat kan ik niet toestaan,” lel „Mag ik je niet „lieveling” noem •‘je toch mün lieveling bent? Wat daartegen doen?” „Ik kan u zeggen, dat het mij afschuwe- ÜJk in de ooren klinkt. Uw zoogenaamde liefde is mij een beleedlging. Ik kan de ge dachte aan u niet uitstaan; u vergalt mij het leven!” Intusschen was hü naast haar op den boomstam gaan zitten en keek hü haar aan met een glimlach op het gelaat. Zü sloeg de handen voor de oogen, maar hü trok die weg en sloot haar in de armen. „Laat mü gaan!” riep zü wanhopig. Hü liet haar los en zij barstte in tranen uit. Wat hem eigenlük had bewogen, haar zoo gauw te laten gaan, wist zü niet Maar Mas singham zelve wist het zeer goed: Juist toen hü den arm om haar heengeslagen hield, was hü een man- gewaar geworden, die hem gadesloeg met een uitdrukking van haat op het gelaat weerspiegeld die een leder met ontzetting zou vervuld hebben.... Die man was Hugh Sterne!.... Een oogenblik had hü hen beiden aangestaard; toen had hü zich die wegens het verkoopen van een diamanten snoer van aartshertogin Marla Theresia, waarvoor hü een provisie van 20.000 dollar kreeg, te New-York was aangeklaagd. Is op voorstel van zün advocaat in voorloopige hechtenis genomen, teneinde het onderzoek naar de zaak te bespoedigen, aangezien de verblijfsvergunning in Amerika van den aartshertog in Augustus as. afloopt en hij. wegens de ontwikkeling van den toestand in Hongarüe in verband met de weder invoering van het koningschap aldaar, zoo spoedig mogelük naar Oostenrijk wil terug- keeren. de zooveel kunnen denmoed kent de moeilüke omstandigheden, onder de münwerkers leven en daarom is verplicht, alles in het werk te stel len. deze omstandigheden te verbeteren. Ten slotte wendde de geestelüke zich in het blzonder tot de achtergelaten betrekkingen. Voor de protestantache slachtoffers werd voorgegaan in het gebed door Ds. Boett- Het geschil tussehen de Thüringsche staatsregeering en de rüksregeering. inzake de Thüringsche schoolgebeden is aanhangig gemaakt bü de staats-rechtbank. In de motiveering van dit besluit vestigde staatssecretaris dr. Zweigert er den nadrük op. dat de beslissing deaer kwestie van prin cipieel beteekenls is. Van schoolgebeden mocht geen misbruik gemaakt worden voor politieke doeleinden, noch om de gevoelens van andersdenkenden te kwetsen. Wat thans in Thüringen geschiedde, kon zich morgen in een land van andere politieke richting herhalen. Minister Frick had zelf toegegeven, dat hü tot de „menschen van anderen aard en van ander ras.” waarvan hü in zün decreet sprak de joden, maar niet uitsluitend de Joden, re kende. a Wie met de verraders gemeene zaak maakte bleek zeer duidelijk uit de verklarin gen van Frick in den landdag en ook in den rijksdag. De poging van de Thüringsche regeering, om aan de gebeden achteraf een anderen zin te geven, kon als mislukt beschouwd worden. Ook de beraadslagingen in den rijksdag en de besprekingen in de pers toonden over eenkomst met het standpunt der rijksregee ring. Juist door kerkelüke kringen werden de gebeden als een profanatie en godslastering beschouwd. rsche unie onmogelük, ikomstige leden zulke bestaan, en wenscht, leden zal tellen, ter- van den Volkenbond ilseerd. :h ten slotte uit vóór een conferentie, ia! „Ik moet morgen vroeg naar Londen gaan en waarschünlük zal ik op den avond nog niet terug kunnen zün. O. dat ellendige Ministerie van Oorlog toch ook! Niet alleen dat het ons in onze wittebroodsweken be knibbelt, het ontrooft ons nu ook nog de en kele uren, die wü samen kunnen zün!” „Ik geloof, dat het beter was, als je maar ontslag uit den dienst nam”, zei Lady Les- ttrange schertsende. „En ik geloof ook waarlük, dat ik dit nog liever zou doen, dan twee dagen wegblüven van Phyl!” „Wacht maar tot je vijf-en-twintig jaar getrouwd bent”, zei Sir Edward „Dan ben ik een oude man en zal ik mün vrouw nog ééns zoozeer noodig hebben.” Eerst na de lunch vond Phyl den tüd, om den brief van Massingham te .ezen: „Kon ik je maar een half uurtje spreken! Wat zou mü dit een goed doen, kind! Ik weet, dat Jü er in het geheel niet naar ver langt, om iets van mij te hooren. maar ik moet je schrijven. Is het je onmogelük om met mij samen te komen?” Onder gewone omstandigheden zou dit ook onmogelük zün geweest, maar nu kon zü profiteeren van Hugh’s afwezigheid, om dat hü dien volgenden dag toch In Londen was. Ze waarschuwde Massingham dus. dat hü om elf uur in Poulton zou zün, want aan deze kwelling moest zü toch een einde ma ken. Hü vergalde den schoonsten tüd haars levens. Als ze hem nu daar nog eens op Het antwoord van Roemenië Het Roemeensche antwoord op Briands me morandum keurt de Fransche plannen in be ginsel goed en stelt Roemenië s medewerking voor de verwezenlijking in het vooruitzicht. Verder wordt o.a. gezegd: Slechts door krachtige en gestadige samenwerking der volken op politiek en economisch gebied kun nen vrede en welvaart der volken worden verzekerd. Het fcderatieplan moet in het kader van den Volkenbond worden ingelijfd. want slechts dan zou de voorgestelde organisatie op een door alle leden van den bond erkenden grondslag rusten, n.l. op de eerbiediging der verdragen, op de territoriale integriteit der staten op hun onafhankelükheid en gelük- heid. Een zeer soepele politieke entente zou vol doende zijn om een definitieve samenwerking om economisch gebied tot stand te brengen Het zou voldoende zijn, naast de periodiek bijeenkomende Europeesche conferentie een permanent secretariaat in te stellen, dat de in het memorandum opgesomde en de door de verschillende staten verder aangewezen problemen zou moeten oplossen. Het resul taat dezer studiën zou dan aan de in het volgend jaar büeenkomende Europeesche conferentie moeten worden voorgelegd. De Roemeensche regeering verklaart zich ten slotte bereid deel te nemen aan de in September a.s. te Genéve vergaderende con ferentie. «SI Niet alleen in Europa maar ook in Japan is het aantal zelfmoorden in den laatsten tüd onrustbarend gestegen. Volgens de laat ste statistiek der Politieautoriteiten te Tokio bedroeg het aantal zelfmoorden binnen het gebied van de polltieprefectuur te Tokio in het afgeloopen jaar 1657. dat is dus ge middeld vier zelfmoorden per dag: 964 man nen en 693 vrouwen maakten op gewelda- dige wüze een einde aan hun leven. Wat de oorzaken betreft, vermeldt het politierapport nog in 396 gevallen ziekte, voor 146 gevallen huiselüke twist, voor 113 tegenslag in zaken en werkeloosheid, vcor 91 gevallen versmade liefde en bü 79 per sonen ongelukkige liefde. 't Is wel opmerkenswaardig. dat voor deze beide laatste klassen het aantal vrouwen steeds het grootste was. n.l. 34 mannen en 57 vrouwen en 36 mannen en 43 vrouwen. Wat den leeftijd aangaat: 425 personen die zelfmoord bedreven waren tussehen 21 en 25 jaar oud en 231 tussehen 26 jaar 30 Jaar HUIZEN. Na 6 uur 1671 M. Uiial. K.R.O.-oiU. 6.15—9.30 Gramofoonpl. 1130—12 00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.14 Concert KRO-Trio 1 152.00 Gramo foonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje —5.00 6.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Nieuws» ber. in Esperanto 6.156.30 Pater P. o, Biesta, O P. Het Vacantiehuis „Huize Do Llebaard” te Apeldoorn 6 30—6.40 Koer, sen 6.407.00 Gramofoonpl. 7.00—7.30 Cursus Kerklatün 7.308.00 Mr. Dra C. Ch. A. v. Haren: „Zulderzee-problemen* 8.0111.00 Concert KRO-Orkest 11.00— 12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl .AVRO-uitzen- ding. 8.019.45 Gramofoonpl. 10.00 Tüd- sein 10.0010.15 Morgenwijding 10.30— 12.00 Concert door de Gron. Örkestvereea, 12 152.00 Concert. AVRO-Kwintet 2.00 2.30 Gramofoonpl. 2.303.30 Knlpcur. sus 3.304.00 Concert. Maria Jongkindt (piano). Charlotte Berger (zang met luit begeleiding) 4.005.00 Muziek vanuit het Carlton-Hotel te A’dam 5.005.30 Voor de kinderen 5.306.00 Radio-Kinder- koorzang 6.016.15 Concert door het Omroeporkest 6.156.30 Piano-recital door Maurice van IJzer 6.307.15 Ver volg Concert 7.157 45 Radio-Volks-Unl. verslteit - Sem Dresden. Alg. Beschou. wingen ter inleiding der muziek-halfuren 8.018 15 Gramofoonpl. 8.15 Concert door het Concertgebouw-Orkest onder auspiciën van den AVRO Dirigent: Albert van Raalte. I Solisten M Loevenssohn (cello), Sam Swaap (viool). Daarna: Aansl.van Cabaret „La Gaite" te A dam 12 00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwü- ding 11.05 Lezing 12 20Concert. L. Way (sopraan) V. Harding (bas) 12.50 Orgelspel door Edward O’Henry - 1.20 Orkestconcert 2.20 Televisie 2.25— 2.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert. Cem- baio-Kwartet 4.50 Concert. Orkest en Orgel 5.35 Kinderuurtje 6.30 Lezing 6.35 Nieuwsbtrichten 6.50 Verslag van Test-Match te Leeds - 7.00 Concert door Strükkwartet 7.207 40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Instr. Kwintet M. Sandra (sopraan) L. Ashdowne (bari ton) 9.20 Nieuwsberichten 9.45 Le zing 10.05 Piano-recital door G. Pepper corn 10.35 Lezing 16.55 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12 50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli 8.20 Concert. Orkest en solisten In de pauze Berichten. LAN'GEN'BERG. 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonpl. 7.508 50 Orkestconcert 10.35 1135 Gramofoonpl. 11 4012.20 Mu- zlekuitz. voor scholen 12.30 Gramofoonpl; 1.25—2.50 Orkestconcert 5.506.50 Gra. mofoonpl. 8.30 concert. Orkest en Koor KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2 20 Or- kestconcert 3.505.50 Concert. Orkest en viool 8.20— 9.50 „Felriegacsterne”. Zang, rprt in 1 bedrüf van C. Hostrup 10.10— 10 40 Viool-recital door P. Andersen 10 40 11.30 Orkestconcert 11 3012 50 Dans muziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5 20 Trio-concert 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert met medewerking van sol ste 8.35 <338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. ZEESEN, 1635 M 6 10—12 20 Leringen 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Le zingen 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20— 4.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.50 —8.30 Lezingen 8.30 Concert. Orkest en Koor. uit zijn leven kon laten gaan. Hü moest haar schrüven, of hü moest haar zien. Ze wist niet, Ipeveel het hem waard was. dat hü toch nog voor iets telde in het leven van Camilla’s dochter. Maar Phyl moest Tiern nu nog eens schrüven, of zü daar ook prijs op stelde. Zü schreef hem tpen terug, dat, hoeveel het hem ook waard was. ze toch zijn brie ven niet ontvangen kon en dat zü van plan was, ze ongeopend terug te sturen. Ze voegde er bü. dat zü op het punt stond, in het huwelük te treden met den man, dien zij liefhad en dat die er natuurlük tegen zou zün, dat zü brieven kreeg ven een ander. Dien volgenden morgen was zü. in alle stilte, al heel vroeg beneden, om te zien, of Massingham haar nu tenminste met rust had ‘hü haar weer ge jat geen man er ooit legen kon J zün verloofde brieven ontving een man, die oud genoeg was om wel tegen het onungs te kennen gegeven voor nemen van Engeland, om als antwoord slechts een nota aan Frankrük te sturen, waarin de ontvangst van het memorandum bevestigd werd en zich eerst verder over de zaak uit te spreken tijdens de komende Vol kenbondsvergadering dn September as. Van Fransche züde zou men er op hebben gewe zen. dat een dergelüke houding van Engeland door de andere natiën als een afwijking zou worden beschouwd en 'dat het aanzien van Briand als ontwerper van het plan er door geschaad zou worden. Met het oog hierop en om geen Fransche gevoelens te kwetsen is de nota uitvoeriger geworden en in een welwülenden toon ge houden. hoewel Engeland geen beslissing kan nemen zonder overleg te hebben gepleegd met de Dominions. te koopen: hü wil m.a.w. wel een spiering uitwerpen om een kabeljauw te vangen. De positie van Dultschland komt neer op die van „Europa's makelaar maar dan van eerlük makelaar. Natuurlijk hoeft dat geen louter filantropisch werk te wezen, want het kan voor zich belangrijke concessies ver krijgen. zelfs revisie van het verdrag van Versailles, maar het dient dan toch op de eerste plaats de zaak van den Europeeschen. ja van den wereldvrede te dienen. En daar-, om zou Dultschland zich in een heal gevaar lijk avontuur storten, wanneer het zich zou binden aan een der beide tegenpartüen. En als zekere partijen in Dultschland zooals de Junglo, de Stahlhelm, de Duitsch-Nationalen en de Natiónaal-Socialisten zouden doordrü- ven dat het vaderland inging op het min zaam gelonk van Mussolini, dan zouden ze daarmee een nieuwen 2den Augustus 1914 voorbereiden. Prelaat dr. Kaas heeft onlangs in een be- langryk opstel in ’t „Jaarboek voor buiten- landsche jwlitiek 1930” ernstig tegen zulk een, onberaden huwelük gewaarschuwd waar bij hü Duitschlands taak ten opzichte van Europa als volgt ömschreef: „De Duitsche jaolitlek van verzoening en vrede is gericht op heel Europa. De terug keer tot het stelsel der bondgenootschappen, zooals men dat vroeger kende, zou recht streeks indruischen tegen de grondidee van den Volkenbond. Misschien mogen dat an dere machten dan wel in bedekten vorm doen voor Duitschlands jaosltie zou het niet zijn door te voeren zonder de meest funeste ge volgen. Europa moet langzamerhand leeren. zich te gaan voelen als een organische eenheid en zich als zoodanig te gedragen. De tegen over elkaar staande groepeeringen van he den moeten niet blijven bestendigd, maar integendeel gaandeweg en geleidelük weer worden afgebroken in een sfeer van pan- E’uropeesche samenwerking. En slechts aan deze f>olitieke richting kan Dultschland zijn steun verleenen. En zoo is dit land, dat vernederd en over wonnen, in 1919 ‘n object der Europeesche politiek was en geen woord had in te bren gen. thans voorbestemd om een rol van groote beteekenis te gaan spelen te midden oer tot de tanden bewapende volken. Waar uit alweer op valt te snaken, dat politieice beteekenis niet altü’l wordt bepaald door kracht van wapenen. Een ding is echter dc.idelük: t Europa van 1930 is niet hetzelfde meer als dat van Ver sailles 1919. Gods molen maalt langzaam: de tüd staat niet stil.... Te Milaan wierp een vliegtuig gedu rende een kwartier anti-fascistische en an- ti-militaristische pamfletten uit. Later vond men te Bellinzona de overblijfselen van een omlaag gestort vliegtuig. Dit. bleek anti-fascistische manifesten te bevatten. De hémel was zwaar bewolkt toen gis termorgen tegen 7 uur reeds de eerste deelnemers van de aan de begrafenis plechtigheid te Hausdorf deelnemende be woners uit het district Neurode te Haus dorf aankwamen. In den nacht hadden de kameraden der omgekomenen de drie gemeenschappelüke graven gedolven, waarin de doeden, die tot nu toe samen hun werk hadden ver richt, tüians ook aarde zouden worden besteld. Ook reeds de lükkisten naar de nieuwe katho lieke begraafplaats overgebracht, waar in een graf 24. in een tweede 22 en IT. S Lady Lestrange kuste Phyl en verliet haar. Nu zag ze juist Laura, die haar verloofde van het station ging halen, blozende en stralende van geluk. „Kon ik die twee toch maar wat van el- Bezoek aan ons land Maar waar gaat het nu toch eigenlijk over, dat meeningsverschil tussehen de beide Ro- maansche volken? Over de Middellandsche Zae en over Noord-Afrika Hier is Frankrijk da baas, maar Italië heeft reeds sinds lang ’n begeerig oogje geworpen op deze gebie- den, die zoo in de buurt liggen. Frank-, rijk beachouwt Noerd-Afrika als n stuk van het moederland, de daartusschenliggende zee als een soort particulieren vijver! Daar om brandmerkt het de Italiaansche verlan gens naar koloniaal gebied üi Noord-Afrika ala een „nimmer te verzadigen landhonger” van het Fascisme Daarom versterkt het zün militaire verdedigingsmiddelen in Noord-Afri ka en aan de Fransch-Italiaansche Alpen- grenaenZoo heeft het onlangs nog et n bedrag van 200 millioen Frarcs gereserveerd voor veMingwerken aan die grenzen. Ala Frankrük zich niet wat toeschietelij ker gaat gedragen ten opzichte van Italië s wenschen en offers aril brengen, dan zal de spanning tussehen deze staUn een gevaar gaan beteekenen voor den Europeeschen vrede, een zeer ernstig gevaar! Frankrijk heeft veel zorgen aan het hoofd, het voelt rich geïsoleerd en verlaten door zün vrien den. Want Engeland interesseert zich steeds minder voor de zaken van het continent en zoekt vriendschap bü Amerika. Trouwens, t heeft overigens te veel te stellen met Indië en andere oproerige onderdanenDe En- gelache politiek in Europa richt zich steeds tegen dien staat, die dat werelddeel ’t sterk ste is: vroeger was dat Dultschland. thans is het Frankrijk. En als die tegenstelling door Engeland nog niet openlük wordt ge demonstreerd. dan is het toch voor het minst erg onverschillig tegen den vroegeren bond genoot. En Dultschland? Tussehen deze beide groepeeringen in ligt Dultschland en 't gaat niet aan. dit rük te negeeren omdat het in den wereldoorlog het gelag heeft moeten be talen: daarvoor is het te volkrijk en is zün industrie van te groot belang. Dultschland heeft er, zooals trouwens heel Europa, alle belang bü. dat de tegenstellingen tussehen Italië en Frankrijk niet verder verscherpt worden. Frankrük voelt zich bedreigd en 't is niet ongenegen om, desnoods door het brengen van offers, een volledige verzoe ning met Dultschland tot stand te brengen. Daarom riet Italië opmerkzaam toe op elk bewüs van toenadering tussehen deze beide staten. Vla Oostenrijk geeft Mussolini vriendelüke knipoogjes naar Duitschland. hü wil er zelfs Zuld-Tyroi voor prijs geven, om daarmee de gunst van het Oostenrijksch-Duitsche blok Massingham zei niets hierop, maarastak op zün gemak een sigarette aan. De uit barsting van wanhoop verveelde hem. Plotseling stond zü op en zei: „U kunt doen, wat u wilt, het komt er toch niet op aan!” „Zoo? Komt het er toch niet op aan?” her haalde hij opgewekt. „Als u de gedachte aangenaam is. dat u mijn leven bedorven heeft, dan kunt u dit aannemen. Den laatsten tüd heb ik. lederen ochtend het ellendige gevoel gehad, of ik niet verder zou kunnen leven, als ik nu weer een brief van u moest ontvangen. Maar nu geeft het niet meer. Nu zal toch gauw alles tot een einde komeij!” „Ik zal je niet meer schrüven Ze staarde hem aan en herhaalde- „U zult mü niet meer sebrilve"” graf 24. in een tweede 22 en in het derde 6 münwerkers zouden worden bü- gezet. Reeds lang voor den vastgestelden tüd was de kleine tegen de helling van den berg gelegen dorpsbegraafplaats reeds ge heel met belanflséeDcnden gevuld. Een groot deel van de 15 tot 20 duizend zielen tellende zwaargetroffen gemeente, had zich tegen de helling opgesteld. Tegen 8 uur verschenen de offloieele vertegen woordigers der autoriteiten en corpora ties, in het bijzonder de vertegen woord!- ge van den Rükspresident en de Rüksre geering, staatssecretaris Dr. Gelb van het Rüksministerle van Arbeid, de vertegen woordiger van de afdeellng voor wezen, de rüksdagpresident Loebe. Als vertegenwoordiger van den naai was de Domvicaris prelaat aanwezig. Dte plechtigheid nam een aanvang met een treurmarsch, welke werd uitgevoerd door een muziekcorps uit Neurode. Daar na celebreerde de aartsblsschoppelüke vi- caris-generaaj Dittert, die vergezeld was van een groot) aantal Katholieke geeste lijken. een H. Mis, waarna een plechtig Requiem werd gehouden. Pastoor Bchroefel van de parochie Hairdorf. hield vervolgens een lükrede, waarin hü nog eens het vreeselük gebeur de In herinnering bracht. Droefenis heerscht niet alleen in Hausdorf,, maar over geheel Dultschland. Pastoor Schoefel zeide, dat hü büronde- re opdracht had den heldenmoed der red- dingscolonnes t>e prijzen. Dat waren man nen, die direct na het bekend worden van het) ongeluk zonder beschermende maskers in de mün afdaalden, ten einde nog zooveel mogelük kameraden te Helaas, ock deze hel- niet meer baten. Men waar- Het Oostenrijksche antwoord De Oostenrüksche gezant te Parijs heeft heden het afitwoord der Oostenrijksche bondsregeering op het memorandum van Briand overhandigd. Oostenrijk wenscht Briand geluk met de wijze waarop hü het probleem der Ver. Staten van Europa uiteenzet en met de door hem gevonden oplossing, en voegt er bü. dat de politieke en economische toestand van het huidige Europa beter wordt doorvoeld dan in Midden-Europa. De toekomstige unie moet er van den be ginne af naar streven, de bezwaren, die tegen de federatieve organisatie van Europa worden ingebracht, te ontzenuwen, en haar tot een zoo bruikbaar mogelük instrument van den vrede en het -economische leven te maken. De kring der tot samenwerking uitgenoo- digde staten moet zoo groot mogelük worden gemaakt. Ook aan de bulten dezen kring liggende staten, die economisch en politiek nauw met de leden der unie verbonden zijn, moet de mogelijkheid worden gegeven van duurzame medewerking. De unie kan zich organisch bü den volken bond aansluiten. Het volkenbondssecretariaat zou werkzaamheden, welke deze statengroep betreffen, op zich kunnen nemen. Of een politieke commissie der unie noodzakelijk zou zijn, valt nog niet te zeggen. Qp Europeesche conferentie zou op doel treffende wüze haar optreden op een besluit der volkenbondsvergadering moeten baseeren. hetgeen tot waarborg zou strekken, dat de poging tot nauwere Europeesche samenwer king door de niet-Europeesche leden van den bond wenschelük werd geacht en met sym pathie zou worden gesteund. De Europeesche unie zou in volle harmonie met .den Vol kenbond bü het mechanisme van Genéve kunnen worden aangesloten. Ongetwüfeld zou de rationeele organisatie der economische krachten van Europa eerst kunnen geschieden, wanneer de mogelükheid van een Europeeschen oorlog definitief zou zün verdwenen. Er bestaan nog politieke problemen, die volgens het standpunt der volkomen gelük- gerechtigheid van alle Europeesche staten en volkenfamiliën moeten worden opgelost, vóór de vrede in Europa als volkomen- verzekerd kan worden beschouwd. Samenwerking met den Volkenbond is de voornaamste taak der unie. De werkzaamheden van allerlei aard moe ten niet aan de deskundigen worden overge laten. die door hun eigen wetenschap al te zeer beïnvloed worden, maar de draden moe ten s^menkomen in de handan van de staat kundigen der verschillende landen. De Oostenrüksche regeering verklaart rich bereid, in den geest der in het memorandum uiteengezette persoonlüke en Europeesche solidariteit aan de groote taak der organi- sa tie van Europa mede te werken. Bestemd voor de uitzending naar Ned.- Indie Mr. J. Caland, ambt, ter besch. van de Direct, van Justitie, ’s-Gravenhage ir. A. Veldman, Rotterdam ir. E. Krijthe, 's-Gravenhage, beiden inge. 3de kl. b/d. Dienst der Staatssp. en Iritnw. A. G. Stoelenga, candidaat-gezagh. bij het Bui. Best., Leeuwarden. Verlofgangers H. J. van Gulpen, insp. van Financiën iste kl., Kijkduin ir. A. C. Nieuwenhuijzen Kruseman, inge. iste kl. der B. O. W., Amsterdam A. Bakker. Teeraar b, d. A. M. S. te Solo, Haarlem A. Kruijff, gedipl. techn. ambt, iste kl. b/d. P. T. T., Bennebroek J. W. D. N. Pessers, onderpast, van Padang, Velp (G-); D. Winsemius, onderw. iste kl. b h. openb. Westersch lager onderw., Oosterbierum (Fr.) L. F. Cavaljé, immigratie-ambt. 2de kl., ’s-Gravenhage L. H. Scheffer, com. b h. Hoofdk. v h. Gevangenis*-., ’s-Gravenhage C. H. E. Klencke, contr. 2de kl. b,d. P. T. T-, ’s-Gravenhage A. van den Ende, onderw. iste kl. b h. openb. Westersch lager onderw., ’s-Gravenhage D. F. Tissing, gedipl. zangh. b h. Binn. Best., ’s-Gravenhage G. P. Cheriex, Rij- senburg (U.) G. D. E. J. Hotz, ’s-Graven hage, ’beiden kap. der inf. P. Geersen int., 's-Gravenhage H. C. van Wffuwen, ’s-Gravenhage E. H. H. Kuinders, Haarlem, beiden off. van ge- zondh. iste kl. Nieuwbenoemden J. T. Krijnen, Oegst- geest F. H. Meijer, Nieuw-Weerdinge C. P. v. Werkum, Doorn D. Fleischer, Leiden H. J. Harmsen, Leiden, allen off. v. gezondh. 2de kl. Gepensionneerden J. M. Sloos, v/h. Bedr. der Staatsp. en tramw., venhage H. Korompis, Com. b/d. P. T. T., Amsterdam H. O. de Meijer, contr. iste kl. b/d. Pandhuisd., Velp C. D. werff, gen.-majoor, Breda A. Draak, Am sterdam C. van der Beek, Nieuwer-Am- stel, beiden onderluit, der inf. In een gisteravond in het Crystal Palace gehouden redevoering verklaarde de Eerste Minister MacDonald, dat de positie, waarin Indië zich op het oogenblik bevond, ernstig slechts de moeilükheden vergrooten en droeg er niet toe bij, Indië spoedig den Dominion Status te doen bereiken. Mannen, met wie de regeering had willen samenwer ken, moesten gearresteerd worden voor daden, waartegenover zü. indien zü in de plaats van de Indische regeering hadden ge staan, op dezelfde manier hadden moeten optreden als deze. cher. die evèneens de achtergeblevenen woorden van troost toesprak. De plechtigheid werd beëindigd met een „Bergman's Grabgesang”. Daarna werden de uit de omgeving af komstige dooden naar hun respectieve plaatselijke kerkhoven overgebracht. In het begin van den namiddag had in die plaat sen de büzetting der overige slachtoffers plaats. Tüdens de treurige plechtigheid, welke meer dan anderhalf uur duurde, vielen ve'.e vrouwen en kinderen en ook mannen als' gevolg van hun hevige aandoening in on macht. Britsch antwoord spoedig verwacht. De diplomatieke^ medewerker van de „Daily Telqp-aph” weet L mede te deelen, dat het --““^Twid op Briands memo- Htiropeesche Federatie [nd igcLgql worden eenrSsftrtS’wfwijken van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2