RIJNLAND Vacantie Eeuwig wereld-spmokje Maria-vereenigingen en Kruisverbonden in het Bisdom Haarlem PUROL V TWEEDÉ BLAD MAANDAG 14 JULI 1930 KUNST EN KENNIS s te LUCHTVAART I Het luchtruim in de toekomst voor een ieder HEILOO 'W 1 BLADZIJDE 1 Zang-concours „Noord- Holl. Zangersbond” Anna-Paulowna j J CASTRICUM B Ter bedevaart naar Runxputte (bekroond) Over ..Nachtge- Wierts werd heel goed Vrijdag dé Sam van 8t. en Wervershoof) Oudkarspel, 3e prijs, 357 Eenigenburg, 3e le Oost - Knollen - le prijs, 333 Noord-Scharwoude, le en Medem- Doos 30. Tube 80 ct. II Zea bü«onder fraai overzicht vaa den Kif el, genomen vanaf den Nurburg-Ring W. I l l 1 Uitslag; Eere wedstrijd Eere-prijs, „Nieuw Leven", Zeilvliegen in ons land, men een vooroefening van eere-prijs „Varia", Warmenhulzen „Zang en Vriendschap” l i i f heeft ver- bloementen toons telling niet iets beters kunnen kiezen? Vrjj zuiver klonk „Winterstllte” van Vlessing. verpl. zéér le blik. 2e 3e veel som/ le AFD. GEMENGDE KOREN Dir. Jb. Hovenier Het niet gemakkelüke maar mooi koor „Kerkhof van Hoogerwerf had goede momenten, men had meer afwisseling in nuance kunnen brengen. „Koren” van Alphons Vranken werd beter gezongen, hoewel de stemming iets wankelende was. 3e AFD. B. VROUWENKOREN (onbekroond Harmonie. Hc’loo. Pir. Jac. N. Al Opvallend was de beschaafde en muzikale zang in ..Vlindertje", van Ol. Koop. Wat een mooi timbre bij de altstemmen. Zeer goed werd ook gezongen zang” van C. v. d. Linden. Door het wondermooie Ahrtal bereikten we met onze Mammouth-bus al spoedig Bad Neuenahr. Er zijn verbazend veel badplaat sen In de Rijnstreek, men heeft er voor al lerhande soorten ziekten geneeskrachtig wetar en luxe-ontspanning. Netienahr heeft een warme alkalische bron en daarnaast een schitterend Kurhaus met alle mogeljjke ont- spanningsbenoodigdheden. De natuur is er „fabelhaft” en „grossartlg" Toen kwam het hoogtepunt van de studie reis. Blazend en puffend bereikte Mammouth de Nilrburg-Ring, de ideale ren- en proef baan voor automobielen. De baan is 29 K m. en doorkruist het mooiste gedeelte van het romantische Eifelgebergte. Een autotocht over den Nürburg-Ring is voor den sports man en voor den toerist in even groote mate een evenement, rijk aan blijvende indrukken. Angstig steil gaat men soms omhoog, om even later weer In een kolossale diepte terug te vallen. Op het hoogste punt van den Eifel ligt een eenzaam hotel, daar overnachten is iets heel bijzonders. Men waant zich een ware natuur-veroveraar en slaapt er onver gefelijk, ver van alle stadsgewoel te midden van wel-aandoende rust en kalmte. Kan uw wagen klimmen? Laat hem dan den Ntlr- burg-Rlng bestijgen en ge geniet, zooals ge nooit had durven wenschen. In den vroegen morgen, toen de dauw nog Hulpbehoevende blinden Het Bestuur van de V.V.V. „Heiloo Vooruit” heeft van den Directeur -van de Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blin den te Amsterdam, de mededeeling ontvan gen, dat de blinden dezer inrichting, even als ten vorige jare, met hunne geleiders, on geveer 250 personen, ook dit jaar wederom Heiloo zullen bezoeken en wel op den 24en Juli a.s. 3e AFD. B. MANNENKOREN (onbekroond. „Kunst en Vriendschap” te St. Maarten Dir. P. Grin In aanmerking genomen het kleine ledental van dit mannenkoor viel er veel te waardee ren in ,JDe Hollandsche Wind” van Wjjnanc Had mer eerste plaats, omdat onder ons de Goddelijke Bron van warmte, en Auto-ongeluk Door het onverwachts oversteken van een wielrijder is op den Rijks- straatweg nabij den Stationsweg glstermor- gvn omstreeks 11 uur een bestelauto van het Alkmaarsche Warenhuis tegen een boom ge reden. De bestuurder vloog door de voorruit, waardoor hij aan het hoofd verwwnd werd. Bij den heer Edelhauzen binnengebracht, werd hij dor dr. Cohen verbonden, waarna hij per auto van zUn patroon, die inmiddels gewaarschuwd was, naar huis werd gebracht. De gehavende bestelauto is door den kraanwagen van de firma Met uit Alkmaar weggesleept. De toekomst. Op het oogenblik doet men. speciaal in Duitschland ernstige onderzoekingen naar de commercieele bruikbaarheid van gesleepte zweefvliegtuigen voor het vervoer van goede ren. De toekomst zal liet resultaat in dezen leeren. De eerstvolgende stap in dit zeil vliegen zal echter zeer zeker het gebruik van zeilvliegtuigen met lichte <J4 pk.) mo toren tón. zooals ui' Engeland reeds de Daw- sett „Hawk-special” vliegt. De echte zeil- vlleg-enthousiast zal echter hiertoe nooit over gaan, evenmin als de echte zeiler een aan- hang-motor zou wenschen. Zoo is men thans nog zoekende, maar men mag verwachten, dat binnen niet al te lan gen tijd een vliegtuigje zal zijn geconstru eerd. binnen het bereik van ieders beurs, met redeiyka veüigheids-eigenschappen en dat zal büdragen tot de verbetering van het vliegwezen als sport en transportmiddel. J. A B. De fraaie Russische kerk te Wiesbaden, dte schllderachtlg verscholen ligt op den Neroberg werkelijk. Worst met wijn verdween in twin tig magen I In de middeleeuwsche raadzaal ontvingen we een „Binger Blelstlft”, d.i. een kurketrekker, want ieder raadslid heeft geen potlood, maar wel zulk een apparaat ten allen ty<te by zich. Op de reis naar Wiesbaden werd Malnz aangedaan. Daar werd o.a. de Dom bezich tigd. Toen deze in de zeventiger jare geres taureerd moest worden, was het onze groote Hollandsche architect Cuypers die opdracht tot verbouwing van het kunstwerk kreeg. Vooral In Matnz is veel uit den tijd van de Romeinen gevonden, een Interessante ver zameling vindt men in het oudheidkundig museum. Wiesbaden I De luxe-stad, opge bouwd rondom de geneeskrachtige bronnen, die daar al benut worden sinds den tyd der Romeinen. De sprookjesachtige stad voor het daar de natuur zoo zeldzaam rijk en sprook jesachtig heeft'gemaakt! Als eindpunt van de reis was Aken geko zen. De Nederlandsche journalisten kennen Aken, ze hebben er reeds eentge maten ver toefd en ze zijn telkens weer verwonderd over de zeldzame d van bestuur. Ook nu weer werd een feestdlsch ge arrangeerd. waarbij opnieuw dc vriendschaps banden tusschen de buren uit flesschen vroo- Hjk vocht gepuurd werd. Tot laat In den nacht bleven we by onzen goeden buur op be zoek en vele hartelijke woord '1 werdin ge sproken. De leider van de reis. Herr Hans Arthur Lux, Director des Verkehrsamtes der Stadt Dusseldorf, mocht een ware ovatie in ontvangst nemen voor de werkelijk eminente wijze, waarop hjj 20 persmenschen uit Hol land acht aangename dagen had bezorgd. Herr Lux behoort tot onze kostbgre relaties, die we in eere zullen houden. En de chauffeur van Mammouth wordt na mens de wederzljdsche families bedankt voor zijn kranige prestaties, waardoor het ontstaan van 20 vacatures aan de Nederlandsche pers voorkomen werd. Auf wiedersehn! Dat was gemeend. zing. Het bestijgen van den Neroberg is de moeite waard. BU aankomst heeft men een prachtig vergezicht en een blik op de stad. De Russische Kerk is een gewilde beziens waardigheid en een prachtig monument te midden van overheerlijke onvervalschte na tuur. Wiesbaden past slechts in het gemoe- deljjke Rijnland, het 1c een hemel voor de mondaine wereld. De boot was reeds zichtbaar in Wiesbaden- Biebrich toen plotseling een zwaar motor geronk boven onze hoofden klonk. Even later ging het van mond tot mond „Zeppelin”. „Zeppelin". Stdtig zweefde de luchtreus boven de stad, vertrok in de richting Mainz, waar de kop gebogen werd als een geluk- wensch voor de bevrydlng van het Rijnland. De groote boot van de Köln-Düsseldorfer Rheindamplschiflahrt was tjokvol, bezet door mir. Xammouth-aatobu heeft puffend en bleoend den boonten top ven den WUrburg-BIng bereikt, waarmede Hl Hiarl bereikt was. Maast den rens bet dwerg-wagnnije, dat a^^adtef^a eere-prijs Oosi-Knoli< iidam. 1 Vermelden we nog dat de aanwezigheid van den dichter van het verplichte koor „Kerkhof”, van Hoogerwerf, den heer D. O. van Beek, ten zeerste werd gewaardeerd. W. 8. „Harmonie", Heiloo Dir. Jac. Al. Heel mooi stemmen-materiaal. keuiig en semble en een voortreffelijke vertolking van net verplichte koor „Lente-Geboort” van Jac. E onset. Het vrije nummer „Ellen” van Isr. J. Ol- man werd zeer genuanceerd en heel mooi, wat den tekst betreft, voorgedragen. Ook de koorklank was opvallend beschaafd. Een heele prestatie voor 'n dirigent, die slechts een maand tyd heeft gehad om zich voor het concours te prepareeren. „T. A. V. E. N. U.” te Medemblik Dir. R. Moeskops Veel viel er in het verplichte koor te waar- deeregi. o.a. zeer goed stemmen-materiaal. Jammer dat men later tets detoneerde. Een rubato heeft ook z’n grenzen en moet niet uit 't kader van den totaal Indruk vallen. Als vrij nummer werd „Vogelnestje” van Senecaut goed gezongen. Deze keuze was wel wat te gemakkelijk voor een 2e afdeeling. met den z.g. vorderingen thans bij G. E. B. Tot tljdelljk administrateur van het Gem. Electriclteltsbedryf is aange steld de heer J. van der Molen, gemeente ontvanger' alhier. ,.St. Caecilia”, te Noord-Scharwoude dir. Jac. N. Al Een uitnemende samenzang viel hier te waardeeren. Heel mooi was de opvatting van het ver plichte koor ..Die Sterretjie” van Wlerta, werd zeer gi/oelvol en boeiend gezongen. Alvorens den uitslag bekend te maken, deelt de voorzitter der jury, de heer Jac. Bcn^t, mede, ook namens de andere jury leden. dat er weer dezen middag zeer goed is gezongen. In dc 2de afdeeling is er beter gezongen dan in de 1ste.4 Het moet spreker van het hart, dat er enkele nummers zijn uitgevoerd, welke uit den tjjd zijn. Daar heeft noch het publiek noch de jury iets aan. Drachenfels. Een typisch staaltje van internationale ver broedering en verzustering deed zich voor toen 40 Amerikaansche meisjes met een groot aantal Dultschers en de 20 Nederlandsche journalisten, de respectievelijke volksliederen zongen, daarna een repertolr uit eigen land ten beste gaven. Men kon er maar niet uit: „Wilhelmus” en „Wien Neerlands Bloed”, twee volksliederen? Dat niet, wel „Zwel See- len eln Gedanken!” Waar de Rijn uit het gebergte treedt, te genover het Zevengebergte, ligt, beschut door de laatste heuvels van het leisteengebergte, Bonn. Bonn is de universiteitsstad bjj uit nemendheid, bezit veel oudheid en prachtige parken. De bezienswaardigheid van de stad is het Beethovenhuis. Beethoven is er gebo ren en op de plaats waar eens het wiegje van den grooten musicus stond, heeft men een museum Ingericht, een museum, waarin tal- looze kostbare herinneringen van deze we reldfiguur gelukkig zijn bewaard gebleven. Men mag op een Rijnreis Bonn niet over slaan, terwille alleen van dit roemrijke huls. De Mammouth was weer paraat en voer de het gezelschap naar Godesberg: Humboldt sprak van het achtste wereldwonder en hl] heeft daarbij niet overmoedig eenige woorden misbruikt. Godesberg kennen is Godesberg liefhebben. Godesberg zien is Godesberg weerzien. Ziedaar! Op weg naar Aken werd halt gehouden in Nideggen, het wondermooie stadje nabij de Nederlandsche grens, een juweel, waarvan de schittering tot ver in ons land bewonderd wordt. 50% van de gasten zijn daar Hollanders en dit mag met eere gezegd worden, want hierdoor wordt het bewijs geleverd, dat wij weten wat mooi is en de natuur weten te waardeeren. De spreuk „In treuefest” geko zen door den burgemeester van Nideggen. zal voor ons Nederlanders wel opgaan. Maar de burgemeester kan niet helpen dat God maken, welke in zwaï'Fgebpuwd worden. J Door dit t bet luchtruim massa gekomen, ook in het centrum der belangstelling stond, het was slechts voor enkelen weggelegd. Sportvli/gtuigen met motor toch kosten nog altijd een twaalf en een half mille. De bouwers zouden bij een grooteren afzet hun prijzen wel willen verlagen, maar de moto ren (circa 40 pct. van den totalen kostprijs' vormen een groot obstakel. Zoo is men tot zeilvliegen gekomen. Het was ten eerste goed koop en ten tweede veilig. In dit verband is het interessant even te vermelden, dat Chamberlin van meening is. dat gHJvllegen gevaarlijk is en hy gaat zoover, dat hy ver klaart het motorvliegtuig veiliger te vinden. Captain Frank M. Hawks, die een vlucht over Amerika gemaakt heeft. Oost-West. in een zweefvliegtuig gesleept door een mo torvliegtuig. verklaart dat giyvliegen de bes te vooroefening is voor het vliegen, welke meening dcor Vrijwel alle autoriteiten op dit gebied wordt onderschreven. Men moet een drietal vormen echter goed onderscheiden: 1. glijden zonder wolken te zoeken: 2. zweven en hooger en hooger trachten te komen door de wolken te zoe ken en 3. zich in een zweefvliegtuig laten voortsleepen door een motorvliegtuig. Het laatste is het gevaarlijkst en is geenszin een ontspanning te noemen. Het tweede is slechts aan te raden voor geoefende zeilvlieeers. terwyi het eerste een echte ontspanning en toch een prettige inspanning is. Men giydt en klimt, draait en stygt. al naar de lucht- stroomen wenschen. men zoekt de berg- of duinwanden op om met den opstygenden wind een volgend gebied te bereiken. Reeds vele jaren geleden werd het giy- vliegen als sport beoefend en wetenschappe- lijk onderzocht. Toen verloor het geruimen tijd de belangstelling en men bereikte met vliegtuigen gedreven door motorische kracht fabelachtige resultaten. En deze resultaten hebben het begrip levendig gemaakt, dat in het luchtruim een groote toekomst ligt, dat de jeugd van heden later uitsluitend het luchtruim zal gebruiken én voor sportieve daden én om voor zakelyke doeleinden er door te reizen. In Amerika is men algemeen reeds tot dit begrip gekomen cn men heeft menschen die tot de verbeelding spreken, als kolonel Lindberg en Clarence'Chamber- gegoten wordt? In Bacharach moet een raadslid goed kunnen drinken, anders is hy geen raadslid en zal het nooit worden bovendien! Dat staat In gulden letteren op den muur geschilderd. Dan kwam Bingen, de oude Ryn- en wynstad. In 1666 bouwden de inwoners een kapel 8t. Rochus ter eere, om dat deze heilige de stad van de pest bevryd- de. Deze kapp' staat thans hoog op»de bergen, tegenover het N iederwald-Denkmale. Ieder jaar trekken duizenden pelgrims naar boven en als zy de kerkeiyke oefeningen volbracht hebben wordt ter plaatse veel braadworst gegeten en veel wijn gedronken. Op welke wyze dit gaat, toonde de burgemeester daad- over de bergen walmde vertrok het gezel schap naar Cochem, de parel van de Moezel. Cochem, oorspronkeiyk een keltische, later een romelr.sche nederzetting, werd het eerst genoemd in het Jaar 866. Dat er dus vele historische herinneringen bewaard zyn be hoeft geen betoog. Haar rijk verleden open baart zich in een klein bestek, het geheele stadje is nameiyk één museum van oudheid en slechts de moderne hotels aan de Moezel verstoren de historische mUmeringen. Een in trotschheid tronende burcht overheerscht het stadje en uit eerbied voor het oude middel eeuwsche bouwwerk heeft men er de kost baarste wynstokken geplant, de rykste van het geheele Moezeldal. Cochem is een onvol prezen oord voor dichters, doch niet alleen voor poëten, voor elk natuur- en wynllevend mensch. Ongeveer 50 K.M. van Cochem ligt Ko blenz, de stad, waar Ryn. Moezel en Lahn samenvloeien. Hier vindt men historie, oude cultuur en een prachtig landschap broeder- lyk te zamen gevlochten. De historie herin nert ons aan de Romeinen, aan de Karolln- gers, aan de Keurvorsten van Trier. Nauw aan Koblenz, onafscheidelijk aan Koblenz is het Deutsche Eek verbonden. Het reusachtige standbeeld van Keizer Wilhelm I roept den opvarenden een welkom toe en biedt zyn be- kllmmers een prachtig Ryn-gezicht. Met een zeer muzlkalen indruk, de diligent lykt ons meer op instrumentale dan op vocale muziek te zyn ingesteld, reden waarom het d"clamu- torisch element wel eenigszins ten after viei aan het effect. Heel goed en meer naar den zm van het gedicht werd uitgevoerd het vrje rummer „De kinderen van De Soete Weij" van J. Wlerts. ..Zang en Vriendschap” te Oost-Knollendam Dlr. J. Mienes Een zeer mooie samenzang en muzikale voordracht, eenigszins overdreven in détails, zyn de staccato's hier niet een kleiiï beetje te instrumentaal opgevat? „Zondagmorgen” van Jac. Bonset werd eveneens zeer zuiver en mooi gezongen. Het Bim, Bam. was naar verhouding iets te zwaar. uitgaande publiek, dat comfort en luxe vraagt, desnoods onder het mom van gene- zlngzoekende. Wiesbaden is opgebouwd rondo.ii i<. i :s, het weelde-paieis, hei paradys van onze eeuw! De weelde wordt er met geweld opgedrongen, ingepompt, tnge- schroefd. Kostbare kamers geven den ver wenden gast afwisseling, pompeus is de groo te concertzaal, angstig-aristocratisch de speelzaal, de hall, de ontvangzaal. Eenig-mooi is de tuin, onvergeteiyk op mooie zomer avonden by fantastische verlichting. Het is heel juist gezegd, dat te Wiesbaden de bron nen van genoegens niet minder aantrek kingskracht uitoefenen dan die van gene se AFD. B. GEMENGDE KOREN (onbekr.) „Caecilia”, Oud-Karspel Dir. H. J. Zaal In dit koortje zyn de teloren en bassen te gering tegenover alten en sopranen, waardoor een wat onevenwichtige mdruk wordt ge maakt. „Meiennacht” van Hespe werd zeer ver^ienstelyk uitgevoerd. „Op het Meer" van F. Mer: o'.’.n werd zuiver in levendig tem po r"—•"'en. „Zang en Vriendschap”, Eenigenburg Dir. P. Grin. Dit koor zong zeer verdiensteiyk „Jesu, dulcis Memoria”'van Kothe (oorspronkeiyk voor mannenkoorWaarom nu weer een overzetting? „Toen wisten ze t” van W. Hes pe was vry goed. Hoeewel van enkele deto- raties niet c-.lieel vry te' pleiten. Ryn-gezicht. Met recht mag men zeg- „en: Wie Koblenz niet kent, kent Rijnland niet. Hoog op de Ehrenbreltstein waait thans de nationale ▼lag, waar nog voor kor". het Fransche dundoek zegevierde. De Mammouth voer de het gezelschap van Koblenz naar Ober- weeel, waar een prach tige oude kerk bezich tigd werd; dan naar Bacharach waar wijn geschonken werd in een aloude raadzaal. Waar ziet men in ons land een raadzaal met een buffet, waar de kurken van sappige flesschen Rynwljn worden getrokken en het edel druivensap in krtetalten glazen „St. Caecilia”. Onderdijk Dir. R. M. Moeskops. „Zangerslied” van Jac. Bonset, werd vry zuiver gezongen, de voordracht had wat vloeiender kunnen zijn, waarom elke zinsnede zoo kort en bits afgebroken? Natuurlijk moest Frans Abt weer voor den dag komen met „Biyheid", enfin, zeer ver- diensteiyk. een publiek van alle mogelyke nationalitei ten. Aan boord werd een lunch gebruikt, ter- wyi de vaderlandsche driekleur hoogty vier de. Dat doet toch buitengewoon sympathiek aan, wanneer men op vreemden bodem is. Bijna overal praalde het rood-wit-blauw en oranje op, de tafels en verschillende malen werd by den heildronk het Wilhelmus niet vergeten. Ons nationaliteitsgevoel is nu een maal groot als we in het buitenland zyn en we zyn op dit gebied zeer gevoelig zelfs voor de kleinste attentie. Merkt u dat zelf niet op? Tydens de lunch wees de afgevaardigde van de directie der maatschappy op de vriend- schappeiyke en materieele samenwerking tusschen de Hollandsche en de Duitsche Ryn- ondememingen, ook voor vrachtverkeer. Ook hier werd weer met cyfers gegoocheld. De conclusie was echter, dat de diensten in alle opzichten rendabel zyn en dat er duizenden per dag in de zomermaanden vervoerd worden. Volop werd van het prachtige landschap genoten met als hoogtepunt ^e Lorelei en de Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen Voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zon nebrand, moet men op reis voorzien zijn van de medewerking van genoemden heer, is verkregen van den heer W. Roozen. Noord-Bakkum, die op het gebied van bloe- men-arrangeeren enz. zyn sporen diend op de groote voor eenige jaren in Heemstede gehouden Veiling. Aan de veiling „Ons Belang” werden Vrydag aangevoerd 1632 manden aardbeien, terwyi de pryzen iets beter wa ren dan Donderdag en besteed werd van 21 tot 31 ct. per Kg. 188 zak erwten werden aangevoerd met pryzen voor doppers van 9 tot 19 J4 ct. per Kg., voor raspers van 21 tot 36'4 ct. per Kg. 121 zak Tulnboonen van 5% tot 11% ct. per Kg. Dubb. spercieboonen 21 ct. per Kg. met kleinen aanvoer. 2e AFD. GEMENGDE KOREN (bekroond) „Gemengd Koer” Zuid-Scharwoude Dir. P. Pranger Van het verplichte koor kregen we muzikalen indruk, de diligent lykt zou hebben gehad, wordt beweerd. Spr. herinnerde dan aan de werkzaam heden op dit gebied verricht door een .Ka tholiek van de daad”, zooals pater Otten zich uitdrukte, n.l. Minister Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Deze katholiek, die jaren lang voorzitter was van .JBobriétas” en op het oogenblik daarvan nog eere-voorzitter is, die zich niet te groot achtte, cm in Lim burg in kleine zaaltjes het* Limburgsche volk te waarschuwen tegen het gevaar van den alcohol, deze katholiek heeft voor eenige jaren gezegd: Een krachtige, sterke R. K. Drankbestrydlng is een katholieke eere-plicht. Met dit gezegde wordt bedoeld, dat wy, katholieken, moeten zorgen, dat wy een ongefepten naam hebben op het gebied van het dHnken. Jht. Ruys wist, dat het niet zoo was en dat het nóg niet zoo is. Wy zyn aan onzen naam en positie verplicht een krach tige drankbestrydlng te hebben Deze woor den zyn tegenwoordig meer dan ooit ac tueel. wy moeten zorgen, dat de slechte naam, dien de Roomschen op 't gebied van drinken hadden en voor een gedeelte nog hebben, wordt weggenomen. Als het Katholieke volk meer aandacht schonk aan de Chr. matig heid. dan zou dat onzen naam goed doen. Voorts vestigde pater Otten de aandacht op het feit, dat een groot gedeelte van het Roomsche kapitaal belegd is in den alcohol. Waarom dit geld niet gebruikt voor ont wikkelende lectuur? 8pr. zag gaarne dit wacht- en slagwoord toegepast: weinig gla zen in huis, maar veel boeken, ontwikke lende boeken”. Spr. herinnerde dan aan de z. g. „nieu we richting” en zette deze in, 't kort nader uiteen, een woord van dank richtende aan Dr. Arlëns. Den wensch uitsprekende, dat deze dag 't lln, de Oceaanvliegers, er gemakkelyk toe gebracht alom in den lande ouders er na- drukkeiyk op te wijzen dat zy waariyk be langstelling mqgt entoonen In de luchtvaart, al was het al^Hl om hun kinderen te be schermen, daa^ derê zoo goed als zeker het luchtruim zouden gaan gebruiken. Zeilvliegen kan het échte vliegen noemen. Zeilvllegers wor den de vlieger^ voor het motorvliegtuig bij uitnemendheid. 'Zy toch leeren de atmosfeer geheel en al kannen, want m hun zellvlieg- tuigje hebb eijzy die atmosfeer zóó hoog noodig gehad dfn te kunnen vliegen dat zy er geheel meè' vertrouwd zyn geraakt. Naar men weet is onlangs met gunstig resultaat een Onderzoek ingesteld naar de mogelykheid. oi^i dit motorloos vliegen in de Hollandsche dujnen te beoefenen. Thans is leeds een Eerste Nederlandsche Zweefclub opgericht en J men oeient reeds lederen Zondag aan ze^ In de duinen by Wassenaar .jZuigellng" van Pander. De zijp uitstekend en men heeft de, Panderfabriek een grooter zweefvliegtuig bésteld om te trachten daar mede tochten Igiigs den duinrand te kunnen iet de eerste machine, die te is. niet gemaakt kunnen J gltjvliegen is de verovering van in handen van de groote want hoezeer het vliegen 2e dag Officieele ontvangst Ook dezen dag werden de jury, dirigenten, besturen, op het gemeentehuis ontvangen. Burgemeester Lovink feliciteert den bond met het welslagen van het concours van’ver- deZondag en hoopt dat ook deze dag suc cesvol mag verioopen. Spr. de^it voorts mede dat het concours voor een groot deel door het gemeentebestuur is bygewoond (Applaus). Na een harteiyk dankwoord van den bonds voorzitter. den heer Mink, ook aan de ver eeniging „Zanglust” van Anna Paulowna werd deze byeenkomst gesloten en werd met den wedstrijd een aanvang genomen. De jury bestond ditmaal uit de heeren Jac. Bonset P Versloot eti Sam Vlessing. Volgen «nu enkele opmerkingen over de prestaties van de verschillende vereenigingen zijne ertoe zou hebben oygedragen, om de Katholieke drankbestrydlng sterker te doen worden, eindigde pater Otten. Hierna had de plechtige processie plaats, waarby de verschillende Gregoriaansche ge zangen wederom door de pelgrims zelf wer den gezongen, waarna op het rustaltaar de zegen met het Allerheiligste werd gege ven. Nadat de processie vervolgens weer naar de Bedevaartskapel was getrokken, werd door allen het .JBobriëtas-lied'' gezongen, waarmede deze dag tevens werd besloten. .Kieuw Leven”, Medemblik dlr. R. Moeskops het algemeen werd het verplichte koor zuiver gezongen. Enkele scherpe vocalen van de sopranen buiten beschouwing gelaten, viel er ook, wat de voordracht betreft veel te waar deeren. „Musschen” van gezongen. Bloemencorso te Castricum. Voor het eerst zal dezen zomer alhier een bloemen corso gehouden worden cn wel tijdens de feestweek. in samenwerking met ,.Cas- trlcum Vooruit" en de Winkeliersvereenlglng en andere organisaties die in die week me dewerken om een groot feest te doen sla gen. Ten aanzien van de plannen van het bloe mencorso vernemen we. dat dit Dinsdag 5 Augustus zal worden gehouden. De stoet zal vanuit Bakkum gaan. Om het te doen slagen, zooals de bedoeling is. heeft het yverlge bestuur ultgenoodtgd een uiteenzetting te komen geven den heer Ant. V, d. Wel van Beverwyk. die op dat ge bied reeds zyn sporen heeft verdiend. Deze vergadering wordt gehouden te 8 uur by den heer Ant. van Benthem, terwyi naast de medewerking van genoemden heer, die te - Uitslag concert wedstrijd „Harmonie”, te Heiloo (vrouwenkoor), le prys met 323 punten. .Kunst en Vriendschap”,, 8t. Maarten, (mannenkoor) 3e prüs 248 punten. Gemengde koren: „Caecilia”, punten. „Zang en Vriendschap”, prüs, 266 punten. Kt. Caecilia”, Onderdyk, 3e prys, 248 punten. „Gemengd Koor". Zuid-Scharwoude, prys 312 punten. „HarmonieHeiloo, le prijs 380 punten. „Zang en Vriendschap", dam, le prys, 372 punten. „T.A.V.E N.U.”, Medemblik, 2e prijs, 278 punten. „Excelsior", DirkShorn, le prys, 317 pun ten. „Nieuw Leven”, Medemblik, punten. Kt. Caecilia'', prys, 337 punten. In den eere-wedstrud werd door de eer- ste pryswinnaars over het algemeen zeer mooi gezonggn en mochten alle Koren van net aandachtige en zeer medelevende pu bliek veel en hartelyk applaus in ontvangst nemen. Waar warmte? In de heerscht de levende Christus in Zyn Sacrament omdat aan het hoold van het groote huis gezin van Christus staat onze lieve Moeder Marla. GU allen weet, wat e en moeder is, n.l. de verpersooniyklng van de liefde. Wy zyn hier in het genade-oord Maria, waarheen gjj gegaan zyt, gedrongen door een innerlyken drang, met het wacht en slagwoord op Uw lippen: „De liefde van Christus dringt ons. En deze jiefde van tot Christus komt tot ons door Maria. Wanneer wy aan Maria denken, dan den ken wy aan de liefde, die een offer weet te brengen. Laten wy daarom vandaag ons hart wyd openen, voor de toevloeiing van die liefde, me uitstraalt van de oneindige. Goddeiyke bron van liefde, van het H. Sacrament des Altaars. wy weten allen, dat wy die liefde noodig hebben, om onae Idealen onder het katho lieke volk te biyven propageeren. om te bidven volharden, ondanks moeliykheden en teleurstellingen De alcohol is een verlokkend iets, dat dageiyks voorkomt. Doch wy, drankbestry- ders, laten het staan, niet, omdat wij het niet believen, maar omdat wy weten, dat zoovelen er zich aan te buiten gaan, om dat wy inzien, dat dit misbruik een ramp is voor huisgezin en maatschappy. Dit offer is een daad van versterving, die geheel past in onzen modernen tyd. „Ora et labora". Laten wy bidden werken. Het groote kwaad van onze moderne maat schappy is de genotzucht. Er is in onzen tyd een teveel aan genot, maar een groot tekort aan vreugde. In onzen tyd, nu er een storm van genot zucht cdoor zeer velel^ gaat, velen een ma terialistische levensopvatting huldigen, nu stellen wy een heeriyke daad, nu wy, door de liefde gedreven, een der gevaariykste ge notmiddelen vrywillig laten staan. Laat het vandaag voor U zyn een geostelyke hoogty- dag voor Uw ziel. Begunstigd door prachtig zomerweer zyn vele Mariavereenlgingen en Kruisverbonden in het bisdom Haarlem gisteren ter bede vaart geweest naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo Er waren ongeveer 300 deelneemsters en deelnemers. De algemeene intentie was: Door de voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood, God s zegen te verkrygen voor de drankbestrydlng Te half 11 werd in de bedevaartskapel door den Weleerw. pater Felix Otten OJ»., uit het klooster te Huissen de H Mis opgedragen. Door het koor werd de Mis van de H. Maagd: .JBalve Sancta Parens" ge zongen. Na het Evangelië betrad de celebrant den kansel tot het houden van een predi katie. De gewyde spr. had tot tekst gekozen de woorden: „Ik ben de Moeoer van de schoone liefde”, uit het ooek Ecclesiastlcus. Het was pater Otten een aangename taak hier op deze heilige plek allen wel kom te heeten. GU zyt gekomen van verschillende streken gedreven door een stuwende kracht, door de liefde tot Maria, die ons allen biy maakt. Want wy zyn hier by Maria, op een plek, aie voor haar zoo byzonder heilig Is. Heeft U wei eens nagedacht hoe het komt, dat onze R. K. Kerk iets heel byzonders. iets biys, iets innigs heeft? Waar komt dat vandaan? Om p deze vraag een antwoord te kun nen geven, vergeleek spr. de godsdiensten met bouwwerken, en schetstë dé Katho lieke Kerk als een prachtige middeleeuw sche kathedraal, met slanke torens, maar vooral, met gebrandschilderde ramen, die zoo'n innige warmte geven. Maar de andere godsdiensten zyn dan als kale, koele ker ken, zonder die ramen, die geen warmte geven aan hen, die daar verzameld zyn. vandaan komt de Roomsche Ook het gebed hebben wy noodig in onze drankbestrydlng, om ons Ideaal te doen zegevieren Daarom bidt Maria, opdat zy onze zaak voorsta. opdat zy ons werk op- drage aan haar Goddeiyken Zoon. Den wensch uitaprekende, dat deze dag de lietde van de aanwezigen zou vergrooten en nieuwe kracht zou geven voor het R. K. Drankbestrydlngswerk, eindigde pater Otten met de herinnering aan het Middeleeuwsche gezegde: „Door Maria, onze Moeder, tot Christus, onzen God en Heer.” Hierna werd de H. Mis oeëlndigd. waarna den pelgrims gelegenheid gegeven werd een maaltyd te gebruiken. Te 1 uur had een gezameniyk bezoek aan de nieuwe Devotiekapel plaats, waarna een korte Krulsweg-oefening werd gehouden, geleid door den Weleerw. pater J Oonk O.P., die tevens by den Kruisberg een korte me ditatie hield. In deze meditatie deed de gewyde spr. uitkomen, dat wy allen zyn, zooals de H. Augustinus het uitdrukt: „Kinderen van den Calvarie-berg”, dat wy, evenals de Christus ons kruis over deze wereld moeten dragen, de moeliykheden moeten weerstand bieden, die ons in dit tranendal omringen, om eenmaal de bekroning van dit lyden te mogen hebben in den hemel. Den geheelen kruisweg lang werden door de pelgrims de strophen van het „Stabat Mater” gezongen. Onmiddeliyk hierna werd het plechtig Lof gecelebreerd, hetgeen geschiedde door den Weleerw. pater Felix Otten O.P., ge assisteerd door den Weleerw. pater J. Oonk O.P. uit Alkmaar en den Weleerw. heer W. van Kester, kapelaan te Heiloo. Nadat door het zangkoor verschillende Gregoriaansche gezangen ten gehoore wa ren gebracht, richtte, na het Magnificat, pater Felix Otten zich wederom tot de pel grims. Na in korte trekken te hebben herhaald, hetgeen door hem 's morgens naar voren was gebracht, wees de gewyde spr. er op, dat de drankbestrydlng nog steeds noodig is. De drankbestrydlng, op onze motieven beoefend, past in dezen tyd. Er is dus geen sprake van, dat deze oeweging haar tyd zooals door enkelen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5