Fa. Gebr. v. d. MEER De Paus ontvangt den Gezant van S. Domingo STER TABAK MAAKT PLATEN vorige Oplage Steeds meer jubileum geschenken aan den Paus J EXAMEN GEDAAN? b - provinciaal nieuws STADSNIEUWS BERGEN RECHTSZAKEN Brandblusch-demonstratie BERICHTEN UIT ONZE Brand te Schiedam De ziekte van den G.-G. Geweldige brand te Parijs Warenhois-complex verwoest R. K. Lyceum MARKTNIEUWS Groote brand te Meester Cornells I heidvoorjteu tijdvau 1 jai, I Geweldige brand te Neupest KUNSTHANDEL Gloeilampenfabriek In vlammen opgegaan □emeentelijke Dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemid deling Districts-Arbeidsbeurs VOOR HET ONGESCHONDEN BE HOUD VAN HET BERGERBOSCH. GROOTEBROEK Niet mopperen op Uw pijp, maar ze stoppen met STER-TABAK Want het rooken van Ster- tabak geeft U het hoogste rookgenot en is daardoor het recept voor een ge zonden geest en een opge wekte stemming. dini Pelgrir Des ai H. An Lied 7 WOI gens. don het H. Lied 81 VRIJ Kruis» nen. s ZAT centiui Kantongerecht te Alkmaar ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT TELEFOON 781 Speciaal adres voor het omlijsten van platen en foto’s MEDEMBLIK SCHAGERBRUG HOOGKARSPEL ANDIJK ENKHUIZEN EXAMEN L. O. deed d. S., Bergen HET BEVRSGEBOl'W Eritrea Reeds verantwoord Totaal-Generaal 8012. Vier verdiepingen hoog pand uitfebrand gebouwen kregen alleen werd door een fiksche KATJE TE BEKOMEN voor het aanbieden zijner geloofsbrieven millioen 4* Woningen afgebrnad. Honderden personen dakloos. De solide is vrij belangrijk. 1 - V gr- on- verder geankerd Bjj den inspecteur van de dierenbescher ming, den heer P. Verwer, Baanstraat, al hier, is tusschen 7 en 8 uur vanavond een wit-iwart poesje te bekomen. VRIENDEN G sirs koir taal eOni Kerk, by zj van 1 hoofd kneus verlee 1 4 eei aa 5-— 5-— 1. 10. 10. 10. 2.50 warep De 1.200.000. De fabriek is eigendom van dc Standard Electriclteitswerken. Een groote politiemacht was op1 de been. Vanmorgen vroeg woedde de brand nog steeds voort. Bu Ge Waai On wertj Ge Corn Ov< Corn, jaar, 1 ha Rf Tulpenveiling Voor de eerste van de bollenveiling der Aai ding R K Ing J. 1 C. Joh Fa. D. F. H. 1 Geg Tl Dr' den In Kort disci den blik over volle van De deze vast. Mos! trokl De de> dci bui de me f ala 1 ▼ai M I hel lijk 9 OP luk 1 te me - der •er 1 op op 1 voc nat len 1 hef per 1 gen II de per H 1' bur de len F Coo zan loof min een ken dele ban B en 1 G 2ijn 20 j Plaa tweedi rundei De f 100- I. 100. as-— 10. 2.50 2.50 5-— 5-~ 25 2.50 10. 25.— 10. N. A vroege ..Nooit oingea pelyk DO ai deze 1 BATAVIA. 12 Juli. De algemeene toestand van den Gouverneur-Generaal is gunstig De vooruitgang houdt aan. Een tamelijk kostbaar verzuim. Op de boerderij van den veehouder Jacob R. te Z. en N. Schermer was op 12 Mei een kalf zonder eenige medewerking van buitenaf, zijn natuurlijken dood gestqrven en de eigenaar had toen ontboden den koud- slachter Dekwitz uit Schermerhorn, die het gestorven dier overeenkomstig de regelen der kunst vilde en ontleedde en voorts zorgde voor een wettelijke keuring, die werd ver richt door den rijksveearts met gunstig ge volg. Tot dusver was alles tiptop voor elkaar, doch de veehouder verzuimde van het over lijden kennis te geven aan het bureau van den burg, veestand te Alkmaar, wij ver- meenen aldaar gevestigd in het getp. slacht huis en dit verzuim was oorzaak, dat de vee houder werd veroordeeld tot f 30 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Zitting van Vrijdag 11 Juli Schade pl.m. 75 millioen francs Vannacht heeft een reusachtige brand het „Nouvelles” te Parijs bijna ge in de ..Nouvelles' wordt 's nachts gewaakt door tien nachtwakers. Het staat nog niet vast, of alle tien tijdig het gebouw hebben kunnen verlaten, doch men meent te kun nen aannemen, dat de brand geen slacht offers heeft geëlscht. 445-25 f 7566.75 100. 5 7-25 I. 10. 5-— 2.50 ALKMAAR, 12 Juli Eierveiling Aan voer 135.000 kipeieren. 56-58 f 4 805.20: 58-60 f 5.00—5 60 60-62 f 5.40—5.80 62-64 f 5.50—6.30; Bruin 60—66 f 5.606.20 25000 eendeieren f 3.804.20. Gevonden en verloren voorwerepen Gevonden: Een zwart badpak en badmuts, gouden damesring met steen: gekleurde speelbal; bril met hoorn en goud montuur, groene rugzak, huissleutel, haarspeld, zilve ren heerenhorloge. beige regenmantel, kin derboek, houten rozenkrans, portemonnaie met eenige centen, bos sleutels aan 'n touw tje, koffertje, zwan leeren bekleed zittinkje van een kinderwagen, rood damesvest. paar witte zeemlederen dameshandschoenen, een bruin lederen hondenhalsband, carbidlan- taarn, nikkelen jongens horlogeketting, ’n zwarte alpina muts, kinderbadpak, vulpot lood, portemonnaie. badpak met handdoek. Verloren Een broche van geslagen tin, donkerblauwe damesmuts, vulpotlood gou den broche, blank lederen portemonnaietje, een reservewiel met bind van een auto, grijze demi, sleutel, beige damestasch, blauwe duf fel jongensjas, padvindersportemonnaie. 'n damestasch, alpaca beursje, paar lichte da- meshandschoenen. gouden collier met han gertje. bruine korte jas. wollen kindervest, portemonnaie met Lipssleutel badhanddoek en zwembroek, grijze portemonnaie. porte feuille met ansichten groen damesvest, da- mestaschje, kleine gebreide kindermantel, een maansteen uit een damesring, een zil veren speld met zilveren roos cr op. gouden schakelarmband, paarlencollier, twee auto sleuteltjes. blauw kinderhoedje. notitie boekje, gouden broche met diamantjes. NOORD6CHARWOUDE, 12 Juli 1930 401.400 K. G Aardappelen: Schotsche mui zen t 3.805.90; Groote idem f 4.104.80; Eigenheimers f 4 30; Blauwe Eigenheimers t 5.10; Drielingen f 2.40—3.10; 140 K.G. Sper- R.K. Woningver. „Rootnsche Actie” Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën dd. 8 Juni 1.1. is aan de gemeente toege kend ten behoeve der met Rijks voorschot gebouwde arbeiderswoningen door de R.K. Woningvereenigmg „Rootnsche Actie” een buitengewone bijdrage uit 's Rijks kas over 1929 van f 1386.89. veiling vereenlglng „De Tuinbouw” zijn meer dan een millioen bol len toegezegd. De catalogus zal 180 num mers bevatten. Die veiling zal gehouden worden op 15 Juli ten 4 uur (n t.). De heer Jn. Boon te Bovenkarspel zal als Vit Birma, Ceylon, China en Bier en benzine verdragen zich niet. Een ingezetene van Bergen de 43-jarige heer A. K., was op 19 Mei met een goeden kennis, een stucadoor, in zijn auto naar Schoort vertrokken en had na afloop van de zaken een omritje naar Alkmaar gemaakt, alwaar eens was aangelegd in den gerenom- meerden bierkelder aan het Kapelkerkplein. Daar werd de kennismaking hernieuwd met een ander bezoeker, een typograaf en nog 'n potje geconsumeerd op aller gezond heid, waarna de reis naar Bergen weer om streeks half elf werd aanvaard. De typograaf, die in Alkmaar woont, zou den rit meemaken tot den overweg. Alles ging uitstekend, doch onderweg raakte de bestuurder in een geani meerde discussie met zijn medezittende in de cabine, den stucadoor, lette op den tamelijk tot voorzichtigheid dwingenden hoek ScheteldoekshavenGeest misschien niet genoeg op het stuur, nam zijn draai on zuiver met het fatale gevolg, dat een mate- rieele schade ten bedrage van ƒ20.werd toegebracht aan het perceel van den op dien hoek wonenden bakker, den heer Overtoom. De politie kwam aan dat incident ook te pas en daar men op het bureau de meening scheen te zijn toegedaan, dat de bestuurs- onzekerheid verband hield met het bezoek aan den bierkelder, werd proces-verbaal opgemaakt en stond de heer K. voornoemd terecht, betoogende, dat naar zijn meening, hij volkomen in staat was geweest vin motor rijtuig te besturen en een dergelij|t ongeval lederen automobilist kon overkomen. De ambtenaar evenwel vatte het gebeurde echter meer ernstig op en requireerde 60.of De 6de verantwoording van den penning meester, Mr. H. Judell luidt als volgt 10. 2.50 10. 2.50 I5-— 2.50 DAN ALS CADEAU 'N NIEUWE VULPENHOUDER, bU Van Putten Oortmeijer PAYGLOI^ 18. PARKER - SWAN - WATERMAN - SCHIEDAM. 12 Juli. Hedenmorgen om streeks 5 uur is brand uitgebroken in pand 12 in de Boterstraat. Het pand, dat in ge bruik is by de firma A. Poot en Zoon in vee- voederartikelen. telt 4 verdiepingen, by een frontbreedte van 10 M. en een diepte van 30 M. De brand werd rioor omwonenden ontdekt. De brandweer, die ijlings met groot mate rieel uitrukte, slaagde er In den brand tot dit pand te beperken, dat geheel uitbrandde. Alleen de 4 muren staan nog overeind. Omstreeks 7 uur was de brandweer het vuur meester. De omliggende waterschade. De voorraad goederen was gelukklgerwyze niet groot. De schade wordt door verzekering gedekt. Geslaagd mej. Gré Weisenborn, leerlinge van de R K. Kweekschool „St. Antonius” te Bergen op Zoom. v. Wlecken. Afgewezen: 1 cand 1 her-examen. Geslaagd voor 4de klas Gymnasium: Wim Briers. Eddy Conyn. Sien Groen, Norb. Groot. C. Hollenberg, L. Klüppel, Ant. Leesberg. J. Molenaar, Cor Overtoom, Jan Punt, Theo Punt, Jan Rohde. Ger Vink. Ger Warns. Jan Weyllng. E. Konlng. Tine Weyling. Afgewezen: 1 cand.: 1 her-examen. Reeds had de rector zijn dank uitgesproken MEESTER CORNELIS, 12 Juli. Donder dagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het kampongcomplex, hetwelk op het terrein van de gemeente achter de Kerkstraat is gelegen. Het was een spoedig fel uitlaaiende brand van grooten omvang, hetgeen verband hield met het feit, dat de brandende inlandsche en Chlneesche woningc uit zeer brandbaar materiaal waren opgetrokken. Een 40-tal woningen is afgebrand. Daar onder bevinden zich drie gemeente-wonlngen. Om 4 uur werd de Batavlasche brandweer ’ereni’lreerd. die ka”a zag het vuur een uur later te blusschen daarbij gesteund door de -anst-ndigheld. dat de wind plotseling ging liggen. Het aantal daklooaen beloopt ongeveer een ZooaLs wij vorige week reeds vermeldden, is dezer dagen de herboren korenbeurs weer in gebruik genomen. Naar we hoorden verluiden is de officieele naam niet meer: de korenbeurs, maar alge- tneener; het beursgebouw. De opening is. zooals dat in Alkmaar ge woonte is, zonder de minste plechtigheid ge schied. Toch was hier reden geweest voor eenig feestelijk betoon. Immers Alkmaar is hier een gebouw, een markthal rijker geworden, die gerust gezien mag worden. Aan een technische beschrijving behoeven we ons niet te bezondigen: die gaven we reeds eerder. Doch nu alles af is. kan ieder constateeren, dat hier dank zij vooruitziend intiatiet en groote technische kennis, een bouwwerk geschapen is. hetwelk zonder den mins’en twijfel onze markten zal ten goede komen. Maar dat niet alleen. Behalve voor mark ten natuurlijk blijven die hoofdzaak denkt men het gebuw in de toekomst ook te benutten voor tentoonstellingen, meetings en feesten. Vanzelfsprexend, dunkt ons. kan en mag dit alleen zjin voor zulke, welke in een der bestaande zalen wegens te weinig plaats ruimte geen onderdak kunnen vinden en anders voor de stad verloren zouden zijn. Het zou niet aangaan, dat de gemeente de Alkmaarsche zalen-exploitanten, wier weg toch al niet over rozen gaat, met belasting- penningen, dus óók hun eigen centen, con currentie gaat aandoen. De nieuwe toestand eischt eenige voor zieningen, die weldra getroffen zullen wor den. Eerst had men gedacht uit de bezoekers een beurscommissie te kiezen. Dit plan kon echter bij de pleegvaders van onze beurs, de marktcommissie. geen genade vinden. Voortaan zal de toegang tot de beurs ock niet meer vrij zyn. Er wordt per keer t 0.25 entree gevraagd, ook af te koojien door een jaarlijksche „gift” van f 10. Er zijn ook tafels en zitplaatsen te huur. De huurprijs van deze .stands” varieert van f 15 tot t 30 naar gelang de ligging ervan. Tenslotte nog dit. Vroeger was het ge bruik, dat van partijen die in de beurs op monster werden verhandeld en niet uit de schuiten waren gelost, tóch het geheele marktgeld te heffen. Misschien tot veler te leurstelling zij vermeld, dat deze toestand bestendigd blijft. De „beursbengel" luidt nu zn uitnoodigen- de klanken over de stad en naar we hopen over den wijden omtrek. Moge hij een gouden tijdperk inluiden voor onze graan-, boter- en eiermarkten! Ofschoon het Jublleum-Jaar de vorige week plechtig gesloten is, biyven de jubl- leum-geschenken «^r, den Paus nog altijd komen. Thans zi_i het de Missies weer die den H. Vader haar rijkste gaven vereeren. Mgr. Money, Apostolisch Delegaat van Oost-IndBë, zendt een zeer kunstzinnig Buddhabeeldje. gevonden in de ruïnes van Ara. de oude hoofdstad van Birma. Het is van wit marmer met goud Ingelegd, en stelt den filosoof voor liggende op een rustbed, zyn absolute rust en groote kalmte drukken zeer goed den contemplatiever! buddhistl- schen geest uit. Het beeldje ging vergezeld van een fuh met bloemmotieven bewerkten olifantstand van rose kleur op donkerkleurige, gesneden houten standaard. Het Weeshuis van den H. Vincentius op Ceylon zond een plan van het gesticht en een album met foto's der verpleegden. Uit China kwam van de leden der Ka tholieke Actie, afdeeling Kanton, een hulde betuiging waarin de verdiesten der kerk en van het Pausdom voor China en voor de geheele wereld verheeriykt worden, en waar in de beste wenschen voor een lang leven en een goede gezondheid van den H. Vader worden geuit. Een kunstig bewerkt schildje draagt in het Chlneesch de volgende dlchteriyke ontboeze ming: „Op de velden van Java met hun gouden boorden was de nacht lang als een jaar Tusschen Hemel, aarde en menschheitf zweefden wonderbare dingen. Maar men dacht niet dat op al de bewogen dynastieën van K'ai en T'lent deze nacht veranderde in een stralenden dag. Getuige het mo nument der verbreiding van de Katholieke kerk In China. „Deze korte poëzie Is gewijd aan Z. H. Plus VI Kanton, in het negentiende jaar der Republiek de President der provin ciale Regeerlng. Tchanmlng-shu.” Uit de Italiaansche kolonie Eritsea ont ving de Paus een bronzen draagkruis dat vervaardigd is naar het motief der pause- Hike sleutels, gekroond met de tiara. Het kruis draagt in een der ethloplsche talen, namelijk het „ghez". het opschrift: „Kroon van het Priesterschap en van de Macht over uwe Heiligen aan U zyn de sleutels va het Rijk der Hemelen gegeven tegen Uw kudde, o Hoofd van alle Her ders en middenpunt aller Kerken, want tot U sprak HU (Christus): „Weid mün scha pen." De afkomst van het kruis wordt aldus in een Inscriptie weergegeven: ,,Ter Herinnering aan het Priesterjubileum van Zilne Heiligheid en ^Zaligheld den Ro mein sch en Hoogepriester, bieden de inland sche Priesters van Eritrea, afhankelijk van Mgr. Celestino Cattaneo. aan." Mgr. ColestLno Cattaneo is de Apostolisch Vicaris van Eritrea. Hy heeft het kruis naar Rome overgebracht en persoonluk aan den H. Vader aangeboden. Tot de eerste klasse werden, na op 1 Juli gehouden examen, toegelaten: H. BuissinK. Annie Gerdes, Jo Gouverne. Bets Jonck- bloedt. Math. Peet, Cath. Schneiders, Rica Woldendorp, Boudine Wortelboer, L. THh- merman, H. Arntz, C. Bruin. Fr. Ledce, C. Dijkers, J. Duin. C Goernans, N. de Graaf N. Groot, Jo Haker, C. Hqjjns, Mar Hen- drikx, Ant. Kraakman, JoN>- van Kesteren, N. Mak, A. van {(ontvoort, N. Nannes. L. Paleari. M. Philips. Jo Ranzyn, Jo Reinders, F. Fcrluin, Wilh. Vogelpoel, Jo de Wit, G. Timmermans, Pim Tuin. Afgewezen 2 candidaten, vijf herexamen. Nog even herinneren wy eraan, dat dc herexamens zullen plaats vinden op Maan dag 1 September a.s., des morgens te 9 uur. Dan worden ook de opgelegde taken inge leverd. Allen, die daarvoor in aanmerking komen, dienen dan op dien dag op genoemd uur aan het Lyceum aanwezig te zijn. In de gloeilampenfabriek Jast te Neupest, brak gisteravond een brand uit, die weldra zulk een omvang had. dat al het brandweer- materiaal van Neupest en een groot gedeelte van dat van Budapest moest uitrukken. Door gebrek aan water werd het blus- schingswerk zeer bemoeilijkt. Tegen midder nacht warep reeds 2 000.000 gloeilampen vernield. De schade wordt geschat op Hedenmorgen ontving Z. H. Paus Pius XI in byzondere audiëntie Z.Exc. Markies Per- slchetti Ugolini dl Castelbuccaro voor het aanbieden der geloofsbrieven, waarmee hy wordt aangesteld tot Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister der Republiek van San Domingo. Als bijzonderheid zu vermeld, dat Markies Perslchetti door zyn nuwelijk een neef ge worden is van den-H. Vader. De Gezant begaf zich tegen twaalf uur jier auto naar den binnenhof van Belve dere. waar hij met het personeel der legatie ontvangen werd en geleid naar de zaal van den H. Joannes. De Paus wachtte hem met Zijn gevolg in de kleine Troonzaal op. Na de gebruikelijke begroeting op den drempel der zaal, bood de Gezant zyn ge loofsbrieven met een korte betuiging van trouw aan den H Stoel aan, waarop de Paus met eenige woorden dankte. Markies Perslchetti werd daarop tot de pauselijke particuliere vertrekken toegelaten, waar een onderhoud plaats had, dat onge veer twintig minuten duurde. Langs den zelfden weg als hij gekomen was, trok de stoet terug, terwijl de pauselijke gewapende korpsen de militaire eer bewezen. Alvorens het Vatlcaan te verlaten, maakte de Gezant zijn opwachting bij Z.Em. Kard. Pacelll. Secretaris van Staat. Na afscheid te hebben genomen van de Vaticaansche dignitarissen, bracht Markies Perslchetti een bezoek aan Sint Pleter, waar hij ontvangen en rondgeleld werd door de Kanunniken. Er werd gebeden in de Sacra mentskapel. voor het altaar van O L. V. van Altüddurenden Bijstand en voor het al taar der Confessio. In den vooravond bracht Z.Em. Kard. Pacelll een tegenbezoek in den zetel der le- gatie. De schade van het vernielde gebouwen complex is nog grooter. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Nog f 2,000.en de 10000.vrijwillige bijdragen zijn bijeen. Laat men toch toonen het behoud van 80 H.A. bosch in deze schoo- ne natuuromgeving op prijs te stellen. Zij, die nog niet offerden, doen het nu spoedig. Het cultureele doel is het ten zeerste waard. RED. Eervol ontslag gevraagd Door den heer M. J. Krans is aan het gemeentebe stuur eerfol ontslag verzocht als lid en voor zitter der Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs. „Nieuw Leven” De Gem. Zangvereenl- ging „Nieuw Leven”, alhier, directeur'de heer Moeskops, neemt a.s. Zondag deel aan het concours te Anna Paulowna, alwaar zij uitkomt in de Eerste afdeeling. Hoog bezoek Donderdagmiddag arri veerden alhier per Zuiderzeestoomboot „Vlleter” in de haven de Prins van Siam en gevolg. Geslaagd. De jongeheer O. P. Nap. leer ling van de openbare lagere school alhier, Is na examen toegelaten tot de le klasse van de R. H. B. S. te Alkmaar. cieboonen f 20—23 8500 K. G. Zilveruien: Nep f 12.10—15.80; Drieling f 4.40—4.60 9500 K.G. Roode kool f 1.70—2.50; 125 K. G. Gele Kool f 8.50; 50C K.G. Witte Kool f 2.90. 400 stuks Bloemkool f 18.10—28.10. AMSTERDAM, 12 Juli. De aardappelprij zen waren heden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zynde 285 HL. OBDAM. 12 Juli 1930 „De Tuinbouw" Aanvoer 70000 K.G. gr. aardappelen van 4 504.80, 33000 ld. Volg, van 3 503.90. HOOGKARSPEL. 12 Juli 1930 Bericht van de Vereenlglng „De Eendracht” te Hoogkarspel AardappelenSchotsche f 2.152.35, Kleine Aardapjielen f 0 95 f 1.10. aan de leeraren voor de steeds ondervonden medewerking, in het bijzonder aan de conrec- trice en den Zeereerw Heer Moderator, den laatste voor al hetgeen hij deed voor de Congregatie. De Hoogeerw. Heer Deken voelde zich drongen, die dankwoorden nog eens te derstreepen. Ernstig wekte hij de leerlingen op, om tydens de vacantie, dien tyd van rust, O. L. Heer toch niet te vergeten. Namens de leerlingen sprak nog één der oudsten hartelijke woorden van dank. Daarna: prettige vacantie en naar huis. r warenhuis heel vernield. Kort na middernacht werd het vuur ont dekt. Met ongeloofluke snelheid greep het - om zich heen en tastte de belendende per- ceelen aan. De brandweer verscheen aan- vankeiyk met 20 motorspuiten, doch moest in den beginne zich voornamelijk beperken tot het voorkomen van verdere uitbreiding van den brand Tegen den morgen was het geheele gebouwencomplex bijna tot den grond toe afgebrand. Een brandweermotorwagen werd door puin van een instortenden muur bedolven. Twee brandweermannen werden daarby ernstig gewond. De schade, alleen aan verloren goederen en Inventaris, bedraagt 30 ft 40 franc. Uitstapje- De leerlingen der laagste klassen maakten met het onderwijzend per soneel een uitstapje naar Bergen en Eg- mond aan Zee. In twee flinke autobussen ging het er op aan. ..Duinlust” te Bergen, is een lustoord voor de Jeugd met zijn tal van vermakelijkheden. Daar werd de in wendige mensch versterkt 't Was er wel wat vol, daar leerlingen uit tal van scholen dien dag hun jaarlijksch uitstapje maakten. Te Egmond gingen schoenen en kousen uit voor het traditioneele ..pootje badenHet weder was niet by uitstek gunstig, doch dit deerde de jeugd niet in haar pret. Een buitenkansje wachtte de feestgangers. De „Zeppelin" snorde op haar terugreis van de Noord Kaap over hun noofden heen, zoo laag, dat men in het gevaarte van alumi nium de Inzittenden kon onderscheiden. Een harteiyk handgewulf was de groet aan de luchtreizigers, die op dezelfde wijze be antwoord werd. Zeer voldaan bereikte men om acht uur weder ons dorp, waar vele ouders hun spruiten opwachtten. Vrijdagochtend vond te 11 uur in de gym nastiekzaal aan de Bleekerskade de overgang plaats van de leerlingen aan ons R. K. Ly ceum. Aanwezig waren behalve de rector, leeraren (essen) en leerlingen, de Hoogeerw'. Heer Deken E. P. Rengs, de Zeereerw. Heer Micklinghoff, de heer Mr. Smal en Notaris Verkade, allen leden van het Curatorium. De rector. Dr. Mr. v. d. Weijst, sprak In zijn openingswoord zijn dank uit aan het Curatorium, dat steeds zijn groote belangstel ling toont voor het wel en wee van de in richting. Dan, een blik werpend op t gepas seerde jaar, gaf spr. een kort overzicht over de voornaamste gebeurtenissen. Begonnen werd met de retraite. Nog leven dig herinneren zich de leerlingen de viering van onzen Patroonsdag, den dag van den H. Petrus Canlslus. dit jaar gecombineerd met den bidtocht naar O. I». Vr. ter Nood. Even werd aangestipt de Pausdag. wraarop de Zeereerw. Heer Fllbry ’t leven van onzen roemrijken Paus Plus XI in korte trekken schetste, den Gezelle-dag. toen onze leeraar, de heer Muris, enkele fijne gedichten van den grooten Vlaming reciteerde en vertelde van diens leven. Voor de algemeene ontwikkeling werd een tocht gemaakt naar IJmulden, gingen we de Zeppellnfilm bijwonen, kwam een Mlsstoii- rls om een Idéé te geven van het Missie leven in Afrika. Tweemaal kwamen de Ly- ceïsten bijeen, eerst de meisjes, dan de jon gens om gezellig bijeen te zijn, te reciteeren. te zingen en muziek te maken. Een lof waar dig pogen. Er is reden tot dankbaarheid, aldus de rector. Daarna werd overgegaan tot het be kend maken van oen uitslag der overgangs examens. Bevorderd werden tot de Hde klas (klas 1 A en 1 A van de afdeeling onourbocw? Piet Bolten. Th. Breed, Nico Buur, Th. Gouverne, L. v. Groeningen, Jacob Hoogland, Wim v. Kesteren. Hans Krusemeijer. H. Loh man, Jan Middelhoff, Theo Mulder, Ant. Pels, Nic. Pronk. Ant. Prent, Cor Stroomer, Piet Kleef, M. Arntz, Jo de Boer, J. Briers, V. Conijn, Lucia Groot, M. de Groot, Ine Hanraads, T. Keesom. Netty Middelhoff, Truda Peet, Emllie Veltman. G. Moeskops. Afgewezen: 3 cand.. 1 her-examen. Geslaagd voor klasse III (H. B. S. of Gym nasium): M. Admiraal, P. v. d. Baan. Nico Bakker, J. de Boer, A. Bruin, P. Hendrix, J. Langen dijk, P. Veltman. C. Bakker, Th Meereboer, H. de Munk, Hans Overtoom, J Schmidt, J. Siliacus, Jans Boekel, Gretha v. Dijk, Jo Hollenberg, Frieda Jansen, Marie Lohman (de laatste met eervolle vermelding). Afgewrezen: 8 candidaten. I Geslaagd voor 4de klas H. B. 8. Jan Breed,. O. Heldeman, T. Jonker, JanJ^ahej, Jan| Voortzetting van het Lancia- avontuur in den avond van 25 Maart Als aanvangsnummer werd voort gezet de zaak contra den heer Ijsbrand V. koopman te Amsterdam, die in verzet was gekomen tegen een vonnis, waarin hij tot f 60 boete of 60 dagen en een jaar ontzeg ging rijbevoegdheid was veroordeeld. Dit verzet werd 14 dagen geleden behandeld, doch was uitgesteld om nog eenige getuigen te hooren. Deze getuigen, een monteur te Alkmaar, de heer Gorter, en een handelsrei- ziger de heer C. Zwaan, werden dan ook ge hoord en hun verklaring was, vooral van den h«er Zwaan, die het rijden „sensatio neel” noemde, niet in het voordeel van verdachte en dus vrijwel in overeenstemming met het proces-verbaal der heeren Webster en Kaay. Ten behoeve van verdachte werd alsnog gehoord Dr. Overbeek, arts te Am sterdam, die met den heer V. per auto een groote buitenlandsche reis had gemaakt en diens bekwaamheid en voorzichtigheid als bestuurder, ten hoogste prees. Overigens kwamen geen nieuwe gezichtspunten in deze zaak naar voren en gaf de heer^ambte- naar in een meer uitvoerig requisitoir als zijn meening te kennen, dat verdachte een roekelooze snelheid had ontwikkeld en het onaannemelijk was dat verdachte onder het felle licht van zijn vier lampen, waarvan hij zelf getuigt dat niets op den weg hem ont ging, de agenten, midden op den weg staande en het stopsein gevend, niet zou hebben opgemerkt Ook was de ambtenaar niet overtuigd van de goede trouw van. verdachte, toen hij eensklaps het achterlicht uitscha kelde. De ambtenaar was overtuigd, dat verdachte als automobilist zijn sporen wel had verdiend, doch vermeende dat de ten laste gelegde handelingen niet getolereerd mochten worden. Niettemin wilde de amb tenaar geen intrekking van het rijbewijs requireeren, doch zulks geheel overlaten aan het inzicht van den Kantonrechter. Ten slotte werd gevorderd ter zake het in gevaar brengen van de veiligheid 200.boete of 100 dagen, het dempen van het achterlicht 20.of 20 dagen en het niet voldoen aan het bevel tot stoppen f 150.boete of zoo dagen. Verdediger Mr. van Essen uit Amsterdam trachtte de argumenten van den heer amb tenaar in den breede te weerleggen en achtte niet alleen de gevorderde, doch ook de opgelegde straf te hoog, vooraj wat betrof de ontzegging der rijbevoegdheid, die voor het handelsbedrijf van verdachte zeer scha delijk zou zijn. De verdachte verklaarde nog dien avond in ’t bezit te zijn geweest van alle vereischte papieren. Schriftelijk vonnis 25 Juli. Op een aan de Juliana van Stolberglaan liggend terein had Vrijdagavond een de monstratie plaats met E. N. B. O.-Hand- snelblusschers, waarvoor van de zijde van het publiek flinke belangstelling bestond, terwijl zoo goed als de geheele Alkmaarsche Brandweer met onder-commandant F. Rin gers, benevens dp inspecteur en adj. inspec teur van Politie, eveneens aanwezig waren Aan het einde van de Juliana van Stol- berglaan waren 2 hutjes gebouwd van plan- ken-materlaal, met stroo. hooi en teer ge vuld, die overgoten werden met olie en ben zine. Opeens laaiden huizenhooge vlammen uit de beide huisjes op. Dan werd het apparaat ter hand geno men, een dun straaltje.... en in een H minuut tijd waren de hevigste vlammen ge doofd, terwijl een dunne laag schuim op de bespoten^ voorwerpen achterbleef. OtüiE een geheel met olie gedrenkt zeil werd aangestoken en ook hier hetzelfde prachtige resultaat. BU deze Handsnelblusschers Is, als gevolg van vele vergelUkende proefnemingen, het water door een speciale oplossing, en wel met schuim vervangen, waaraan geen vuur, van welken aard ook, weerstand kan bie den. De chemische samenstelling dezer vulling is bovendien van dien aard, dat het toppunt van bluschkracht door deze E. N. B. O - apparaten is berekit. Het totaal gewicht is, gevuld, 9 K G. De nablussching bui voltooid! ALKMAAR—KEVELAAR A Op de laatstgehouden vergadering werd door het bestuur van de Bedevaart vodrgc- steld de Bedevaart naar Kevelaar dit jaar ta houden op Maandag 18 Aug. heenreis en Woensdag 20 Aug. terug. Op de heenreis wordt een plechtig Lof met preek gehouden in de kerk van den H. Canlslus, te Nijmegen. De bedevaart is op dezen tUd bepaald om de pelgrims van buiten meer gelegenheid te geven aan deze:, mooiec reis deel te kun nen nemen. Hinderlijk volgen Een broodbakker uit Enkhuizen verkoopt zyn waren alhier. Dit was niet naar den zin van de hier wo nende bakkers en middenstanders. Een tweetal personen belastte zich er mee den Enkhulzer bakker te volgen en de namen te noteeren van hen die brood kochten. Aangifte bij de politie volgde en tegen de beide achtervolgers, genaamd L. W. en G. 8.. respectleveiyk barbier en manufactu rier te AndUk, werd procesverbaal opge maakt wegens hlnderiyk volgen. UJk ging bij zulk stormweer, valt te be grijpen. Een dgzer sche;>en kwam met een flinke vaart tegen het havenhoofd, waar door dit ernstig werd beschadigd. Meerdere toeschouwers zagen vanaf den wal de worsteling der schepen met de woedende elementen. Jubileum Eerwaarde Zwier» 31 Augus tus zal het 75 jaar geleden zijn, dat zich te Enkhuizen vestigden de Eerwaarde Zus ters Franciscanessen van het Moederhuis te Amersfoort. Met ligt in de bedoeling dit jubileum niet onopgemerkt te laten voorbygaan. Van den buitenkant Nadat het de ge- h«elc week aan den Buitenkant zeer rus tig was geweest, zoodat zelfs van stilte kon worden gesproken, veranderde Zaterdag middag plotseling dit tooneel van rust en stilte in een groote drukte en bedrijvigheid. In de haven lagen enkele schepen, welke, 'met het oog op den Zondag niet gingen; meerdere echter lagen iri het Krabbeisgat. Nadat in den ochtend van den Zater dag overvloedig veel regen was gevallen, schoot in den namiddag de wind eeruklaps uit en werd een echte storm geconsta teerd uit het Zuld-oosten. ‘Vooral de zeelui weten wat zulk een storm in het hartje van den zomer met zich kan biengen. vandaar, dat de meesten zich een 60 dagen, benevens ontzegging rijbevoegd- wwilige ligplaats kozen in de haven. paar honderd. Dat dit echter niet altijd even gemggke- Mej. C. B., Alkmaar P. L., Bergen R. de B., id M. S-, id Mevr. A. J. R.-B., id. J. N-, Alkmaar D. B., Bergen A. D., Den Haag Mevr. D., Rijswijk Uit Pietje’s spaarpot F. , Bergen Mej. M. v. N. B., id J. K., id. P. H., id O. J. V., Bergen-aan-Zee A. ten B., Bergen O. , Den Haag H. de W., Alkmaar Dr. H. C. P. G., Amsterdam Mej. N. v. d. G., Bergen J. H. F., Amsterdam H. G. B., Bergen H. A. K., Amsterdam G. K., Bergen C. B., Heemstede H. E., Bergen H. K. de W., Alkmaar N. N., id. P. B. B., Bergen F. P. M., id Mevr. D. K., id M. W., Bergen Dames de V., id Mej. Chr. v. D., id I. d. C., id P. J. de H., id Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Donderdagavond van 7 tot 8 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven: 2 Bankwerkers, 1 betonwerker, 2 electri- ciens, 4 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kappersbediende, 1 loodgieter 1 mach, houtbewerker, 2 machinisten, 1 metaalslij- per, 1 monteur, 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 2 reizigers, 2 schoenma kers, 24 sigarenmakers, 2 stoffeerders, 2 timmerlieden, 20 losse arbeiders. Gevraagd dienstboden, dagmeisjes en kooksters. Geplaatst: 5 grondwerkers, 1 loopknecht, 1 mach, houtbewerker, 4 metselaars, 2 op perlieden, 3 timmerlieden, 1 vuurwerker. 3 losse arbeiders, 1 strijkster, 2 werksters. Alkmaar, 11 Juli 1930. De Directeur voorn. ED. v. d. HEUVEL.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6