ELCK WAT WILS Daarom: VERMOORDT ZE PROVINCIAAL NIEUWS VÉILING-OVERZICHT WARMENHUIZEN VRAGENBUS BOEKBESPREKING Nieuwe uitgaven RADIO-NIEUWS GEMENGD NIEUWS Trambotsing te Rotterdam KERKNIEUWS Heiligdomsvaart te Maastricht ONDERWIJS Econo misch-Technologisch Instituut Van een „dame”, die permanent wave wenschte HOORN MEDEMBLIK TEXEL BREEZAND NV. DROGISTERIJ EN CHEMICALIËNHANDEL „VRIESIA” vh. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR MET VRIESIA RADICAAL INSECTENDOODENDEN STRAAL Verjaagt geen insecten maar DOODT ze alle. Het is uw belang zich ervan te overtuigen, dat V.R.I.D.S. inderdaad is HEI' VERDEDIGINGSMIDDEL bij uitnemendheid I ’T VELD ZIJDEWIND ZIJPE 4 /- ’T ZAND LUTJEBROEK Een geheel nieuwe constructie van radio-lampen Nagekomen Kerkbericht HOORN ASSENDELFT het de een Ned. u dubbeltjes der morgen de rest De po- ALs is haar thuis als ze uit 24 Juli ver- deZe Groote materieele schade het omdat op Vier lichtgewonden een soon. van De stad in feestdos II. en Vraag: II. Vermoedelyk doet u het best de Wie niet sterk is moet slim lijn VIER EN TWINTIG UUR AAN DEN SEINSLEUTEL Hoe men in Engeland de vlncht van de „Southern Cross” kon volgen gehavende het verkeer een an- man- feit, uit- ge- gunstige voorgrond U. om: Gewetensgeld Bij den ontvanger der re- stratie en domeinen alhier, is 263.64 inge komen wegens over vorige Jaren te weinig be taalde belastingen. em met 10 Juli i Eduard Kooy Geboren: Jan, z. Waard. Ondertrouwd: Gerrit van Putten en Dieu- wertje Plaatsman. Getrouwd: Maarten Dijker en Margaretha Cornelia Boot. Overleden: Immetje Dros. 80 Jaar. ongeh Cornells Zoetelief. 6 Jaar; Ide Moerbeek, 54 jaar, geh. m. Trijntje Roeper. Kunt u mij eenige badplaatsen opgeven, waar men vrij mag kampeeren? Antw.: Ons niet bekend. III. Heb ik voor mijzelf een bewijs Nederlanderschap noodig? in Van Aanbesteding. Alhier had de aanbeste ding plaats van de werkzaamheden voor de R. K. Kerk. Ingeschreven werd als volgt: J. Bot, Medemblik C. Breet. Medemblik Joh. Winnubst Hz., Medemblik Fa. Schuit, Egmond D. Berkhout, Medemblik F. de Pie, Medemblik H. Geuzebroek. Medemblik Gegund aan den laagsten f 3975 f 3885 f 3883 f 3820 f 3760.— f 3700.— f 3345.— inschrijver. Burgert stand Van 5—11 Juli 1930 R. Schaap en M. de Fraude? De Administrateur van de Coop. Bloembollenveilingvereenlging te Bree- zand. de heer P. H.. is in zijn functie voor- loopig geschorst. Het is gebleken, da de ad- jninisratie niet in orde is; men spreekt over een belangrijk tekort. Ook schijnen gedlza- ken. die de heer H. voor particulieren behan delde niet op behoorlijke wijze te zijn afge handeld. 14. gen. 15. Benoeming van een commissaris voor de Bouwvereeniging ..Goed Wonen", wegens periodieke aftreding van de heeren E. Boon, H. Aafjes, J. J. de Boer en D. Bijl. 17. Benoeming van leden van de stem bureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en ■ien Gemeenteraad. Een van de dingen, die de geslaagde Oce- aanvlucht van de „Southern Cross" wel het meest typeeren, is de uitstekende wijze, waarop Mr. Stannage, de radio-operateur er begonnen daarna 14 90. Het kleine partijtje van j.l. Zaterdag kon niet meer gelden dan 10.70. Als het met de prijzen van de zilvernep niet beter wordt, dan ziet het er voor de verbouwers van dit product slecht uit. Blauwe aardappelen. Zaterdag 6.10 per 100 Tomaten. Het eerste jaar de zevenjaarljjksche Maas- Heiligdomsvaart weder met den luister van nlet-kerkelijke Antw. Denk er doekje. Klein is de mug, maar groot het leed, veroorzaakt door een mugge-beet. Hoe verwijdert men teervlekken licht heerencostuum. luahtige licht beige, wit gemêleerd In- N. V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht.” De vroeger» Coöperatieve Stoomzulvelfabriek ..Nooit Gedacht" te ,’t Veld Oude Niedorp, is omgezet in een N. V., met een maatschap pelijk kapitaal van f 25500.—, gesplitst 170 aandeelen van t 150.— nominaal, deze 170 aandeelen zijn 107 geplaatst. In de laatstleden Vrijdag gehouden ver gadering van het Economisch-Technolo- gisch Instituut, gevestigd bjj de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg, is gekoeen tot Voorzitter Ir. M. C. E. Bongaerts. en tot Vice-voorzitter Prof. Dr. J. schutzer, ter wijl voorloopig als Secretarls-Penning- meester zal fungeeren Prof. Dr. Th. Gena zen». o Plaatselijk Veefonds. Gedurende het tweede kwartaal 1930 waren verzekerd 376 runderen voor een totaal bedrag van f 86390. De omslag werd bepaald op 50 cent per t 100.verzekerd kapitaal. Burgerlijke Stand van 4 tot GeborenCatharina, d. van en Guurtje Kuiper. Getrouwd: Willem Biesboer. 22 j., slager, te Zijne, onlangs te Schoorl en Anna Blom, 20 jzonder beroep, te Zijpe. in geslaagd is gedurende de geheele vlucht in verbinding te blijven met het vasteland. Het feit, dat de operateur gedurende den ge- heelen tocht, bijna zonder onderbreking, be richten omtrent het vliegtuig heeft uitgezon den, is zonder twijfel van groot belang ge weest voor het welslagen en mag ongetwij feld een buitengewone prestatie genoemd Welke dame wil er in desen modernen tijd nu nog met een onveraorgden haar dos loopen? Dameskopjes moeten keurig gecoiffeerd zijn Maar aan den anderen kant: time is money! Eiken ochtend de krulletjes in het Vr.I. Hoe moet men een fietsolievlek uit een donker-blauwe crêpe-sa tin japon ver wijderen? Vraag: II. Hoe een vlek van vanille-ijs uit een lichtblauwe veloutine japon? Antw.: I. Met petroleum-aether. Met alcohol van 90 procent, niet te nat en een schoon Dr. Tiele en de letsel. De bestuurder klaagde over pijn Haga constateerde bloeduitstorting in het rechterdijbeen. Hij kon na verhoord te zijn te voet naar huls terugkeeren om te be komen van den schrik De bestuurder H. W. W. van Hjn 23 was door glasscherven aan gelaat en beide han den licht gewond. De conducteur S. S die zich met den caféhouder P. C. Treeling op het achterbalkon bevond, werd met dezen passagier door den schok op straat gewor pen. De conducteur S. bekwam geen letsel. De caféhouder Treeling had schaafwonden aan voorhoofd en rechterhand. Bestuurder W. is met den caféhouder naar het zleken- huls-Coolsingel -gebracht per auto van den G. G. D. Na behandeld te zijn konden zy te voet hun woning weer bereiken. De mandenmaker M. Geer, die in den wagen zat. had geenerlel letsel bekomen. Een door de politie onmiddelljjk ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de rem men goed werkten en er van doorglijden geen sprake was. Het duurde geruimen tijd voor de zwaar wagens waren weggeruimd en weer vrij was. B van E. van lijn 4 in het achterdijbeen. Dr. waar in den namiddag een geweldige be langstelling bleek te bestaan voor den grooten optocht, het hoogtepunt van de niet-kerkeljjke feesten. De optocht bestond uit een historische reconstructie van het bezoek van Maximi liaan van Oostenrijk aan Maastricht op 13 Aug. 1485 aan het graf van St. Servaas. Door een dichte haag toeschouwers trok de stoet, welke eenige vertraging had ge kregen. vanaf het Emmaplein via Brussel se he Straat, Groote Gracht de stad in om tenslotte te arriveeren op het imposante Vrijthof. Hier sprak Maximiliaan de menigte toe, waarna een gildendefilé plaats had. Na het défilé bezocht de keizer de St. Servaaskerk, teneinde het doel van zijn reis naar Maastricht, de vereering der H. Relie ken, te volbrengen. Tijdens het kerkbezoek van Maximiliaan hadden, eveneens op het I Vrijthof, de schutters gelegenheid hun wed strijden te houden. een I worden. Zoowel in Amerika als in Europa waren er maatregelen genomen, opdat er een groot aantal kortegolf-amateurs naar de signalen I zouden luisteren en met heeft er niet aan te twijfelen, dat er op den 24sten en 25sten Juni honderden kortegolf-ontvangers op den 33 M golfband zijn afgestemd geweest. Het Engelsche radio-tjjdschrift „The Wi reless World” publiceert een uitvoerig ver slag van den amateur G. 6 O. T. die gedu rende bijna den geheelen tocht signalen van Stannage heeft opgevangen. Gedurende de eerste vier uren van de ont vangst waren de signalen zeer duidelijk en buitengewoon makkelijk te nemen. Regelma tig werden telegrammen uitgezonden, waarin voornamelijk mededeelingen werden gedaan over het optimisme van de bemanning van het vliegtuig en over de weersomstandig heden. Tot ongeveer 12.50 A. Z T. bleef de ont vangst uitmuntend, waarna een hevige sto ring veroorzaakt werd door het Italiaansche kortegolfstation IDO. Bovendien was de ge luidssterkte van de „Southern Croas' -signa- len ook aanzienlijk geringer geworden Wanneer geen berichten werden uitgezon den over den kortegolfzender. werd de sein- sleutel kort gesloten, waardoor een brom- toon werd uitgezonden; sommige luisteraars meenden dat dit het gebrom van den motor was. dat door middel van een microfoon werd opgevangen. Gedurende geruimen tijd konden slechts brokstukken van telegrammen worden opge vangen. Ongeveer te middernacht sloot het Italiaansche station echter, waarna de ont vangst weer goed werd De signalen waren thans zoo luid, dat men de hoofd-telefoon op tafel kon leggen en zoo de berichten kon volgen. Tot ongeveer 7 uur A.Z.T. kon men de be richten van de „Southern Cross” opvangen. Daarna waren de signalen niet meer te ne men, hoofdzakelijk tengevolge van het dat de dag thans ingetreden was en zendingen op den 30 M. band overdag woonl.jS niet goed te ontvangen zijn. Vr van J. P Assendelft. Antw De stof, die volgens u ingesloten was. troffen wij niet aan Gelieve de vraag nog even te herhalen. Vr. Wanneer een vrouw buiten haar man om iets gekocht heeft, is de man dan later verplicht zoo iets te betalen? Antw. Dat ligt er aan. Als het gekochte moet worden beschouwd als te be- hooren tot gewone huishoudelijke uitgaven, is de man verplicht het door de vrouw ge kochte te betalen, Vr. Hoe moet men peau de suède schoen tjes, die een paar groene plekjes hebben, weder zwart maken? Ant. Met zeer oud brood of schuurlinnen O.O. Vr. Zijn wij als kinderen verplicht, schuld, die door onze ouders dertig Jaar geleden buiten ons weten gemaakt is en waar nooit om gevraagd is, aan den elscher te betalen, *u uw ,«u>- nu onze ouders overleden zijn? stemmers partygewys gepubliceerd. Antw. De vraag is zoo vaag gesteld, dat I de wij daarop zoo geen antwoord kunnen geven, uiteen gevallen is. verzoek Ik u beleefd de Het ligt natuurlijk geheel aan den aard 'van I namen op te geven van de leden der R.K. de schuld. Wendt u om inlichtingen tot een advocaat. Vr. I. Een meisje heeft 1 Maart haar I Volkskrant dezen dienst opgezegd, toen was haar tijd 12 April noemde, terwijl een der redacteuren voor het wetsontwerp heeft gestemd? Antw. Dit is geen vraag voor de Vragen- bus. U doet beter een ingezonden stuk aan de redactie te richten. Vr. Koe luidt het adres van de z.g. „Hol- landsche reederij” te Rotterdam? Antw. Wij weten niet wat u bedoelt. Vr. Mag een motorrijder midden in de gemeente, stad of dorp, met open knalbus rijden? Antw. Dit is verboden. Vr.: I. Ik ben bjj mijn oom in betrekking en verdien 10 per week met kost. Nu wil mijn rioeder h"bben, dat ik er vandaan ga. te weinig verdien. Heb ik nu het recht om zelf ook wat van mijn geld te be houden; ik heb verkeerlng en wil wat voor mijn uitzet wegleggen. Als ik de helft geef, heeft mijn moeder nog 46 inkomen. En heeft zij het recht mij hier vandaan te ha len; ik ben 20 jaar. Antw.: Zoolang je minderjarig bent, moet Je, zelfs volgens de wet, aan je moeder gehoorzamen. Er zit dus niets anders op dan je moeders wil te doen. Vr.: Ik ben borg geweest en alle schul den zijn door mij betaald. Nu wil de per- voor wien ik borg ben geweest, mij niets terug betalen. Heb ik ajs borg daar nog recht op? Antw.: Ja; wendt u tot een advocaat als het niet anders gaat. Vraag: I. Moet een huishoudster bij ziekte en verpleging in een ziekenhuis zelf de daaraan verbonden kosten betalen? Zij is al 5 jaar daar intern. Of moeten de kos ten betaald worden door haar patrones? Vraag: TI. Zoo ja, hoelang? Antw.: De patrones heeft bü ziekte te zor gen voor verpleging gedurende zes weken, waarvan de kosten der laatste twee op de huishoudster mogen worden verhaald. Een partij bracht K.G op. partijtje tomaten, soort A, bracht op 18.10; soort C 14.20, soort Cc 10. Deze prijzen zijn niet best te noemen. Roode kool. Niettegenstaande dat de prijs van vroege roode kool zeer matig is, kon hij in de afgeloopen week toch maar niet gehandhaafd blijven. De prijzen varlee- ren van 1.60 tot 3.50, J.l. Dinsdag was men niet erg royaal met het uitleggen van den prijs. De aanvoer bedroeg in deze week: 720.208 KG. aardappelen; 4850 K.G. roode kool; 1120, K.G. zilveruien; 30 K G. tomaten; 2734 stuks bloemkool tegen 648.915 K.G. aardappelen. 215 K.G. roode kool. 6337 stuks bloem koel, in de week van 30 Juni tot 6 Juli j.l. Tusschen de boomen. De assistent van Dr. Oterdoom reed met diens auto pangs den Ruigen Weg. naar Oude Stets. In den auto bevond zich evwieens Dr. Korteweg uit Alkmaar. Doel was: een me disch bezoek te brengen aan het kind van den heer P. Mosk. Op een gegeven oogen- blik geraakte de assistent-dokter het beheer over zjjn stuur kwijt en de auto kwam In volle vaart tusschen het dichte geboomte van den zoo boschrüken weg terecht. De heeren sprongen uit den wagen, doch deze zat zelf zoo tusschen het geboomte vast, dat dezelve met den auto van den heer Mosk daar moest worden tusschen uitge trokken. Dc materieele schade was zeer gering. digen. Zoo gezegd zoo gedaan. De krijgslist gelukte en Figaro kwam weer in het bezit van zijn eigendommen. Den volgenden ochtend is de rekening voor de ontbrekende vijf guldentjes aan de dame in kwestie aangeboden, welke met terneer- geslagen oogleden en eenigszins schuw werd voldaan! vernep slecht te noemen. Donderdag werd met 13.20 per 100 K.G. Daags een kleine rijzing tot 14.10 a Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, zal op de groote Berljjnsche radio-tentoon- stelling, welke op 22 Augustus as. ge opend wordt, een geheel nieuw soort radio- ontvanglamp verschijnen. Deze lamp is ge heel afwijkend van de typen, welke wij thans kennen en zoowel de uitwendige vorm als de inwendige constructie ervan vertoo- nen slechts zeer weinig overeenkomst daar mede. Voor zoover bekend, wordt by nieuwe constructie het „rooster” dat zich tot nog toe steeds in het vacuum van den glasballon bevond, thans bulten op den glaswand in den vorm van een metaallaag aangebracht. Dergelijke constructies zijn wel reeds vroeger in de laboratoria principieel beproefd, doch tot practischg resultaten daarmede is men nooit gekomen. Eerst thans is men door de ontdekking van een specialen constructievorm erin ge slaagd. voor de praktijk bruikbare resul taten te verkrijgen, waarbij de groote sta biliteit als een der voornaamste eigenschappen sterk op den treedt. De eigenaardige staafvormige uitvoering van deze Jump" gaf Telefunken. in welker laboratoria deze nieuwe vinding na veelja rigen arbeid voor de praktijk ontwikkeld is, aanleiding, het nieuwe product den naam „Telefunken-staaf” te geven. Deze Telefunken-staven, zijn niet be doeld om de tegenwoordige lampen te ver vangen. Zij danken hun ontstaan voorna melijk aan het systematisch zoeken van nieuwe mogelijkheden om ontvangtoestellen, welke direct uit het lichtnet gevoed worden, goedkooper te kunnen maken. Deze appara ten toch zijn reeds zoover ontwikkeld, dat langs gewone wegen een prijsverlaging wel ke niet gepaard zou gaan met een aanmer kelijke vermindering der kwaliteit, nauwe lijks mogelijk lijkt. De Telefunken-staven nu zjjn niet alleen goedkooper in aanmaak, doch ingevolge hunne bijzondere eigenschappen b. v. groote ongevoeligheden voor den bromtoon van het lichtnet kunnen zjj de construc tie van ontvangtoestellen in nieuwe banen leiden. Naar verluidt, zal Telefunken een nieuw ontvangtoestel, waarin deze Telefun ken-staven zijn toegepast op de Berlijnsche radiotentoonstelling demonstreeren. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de verdere ontwikkeling der normale lampen niet beïnvloed wordt door deze nieuwe constructie doch dat de aanmaak van nor male lampen en toestellen gewoon wordt voortgezet. De Telefunken-staven worden in twee typen in den handel gebracht, nJ. .Ano tron 301" en „Arcotron 201.” Ongeval De koster der Ned. Herv. Kerk, tevens timmerman, had het ongeluk bij zijn arbeid op een hoogte van 7 M. van het dak te vallen. Met bloedende hoofd- en handwonden en wwendig ge kneusd werd hij opgenomen. "H. Scheeren verleende de eerste hulp. Vr.: I. Is het geoorloofd een slof aard beien voor mijn kennissen in Duitschland mede te nemen zonder invoerrechten te be talen? Vr.: II. Zoo neen, hoeveel bedraagt het invoerrecht bij een waarde van 1. Antw.: Het is ons niet bekend of u voor een slof aardbeien invoerrechten in Duitschland zult moeten betalen. tentle va nde leden. Te half 12 blechthoo- ren voor de kinderen, te 4 uur voor de overige geloovigen. Te 7 uur Rozenhoedje voor de bekeering van ons vaderland. As. ZONDAG Collecte voor het R. K. Land- en Tuinbouwonderwys. Van 15 tot en met 24 Juli zullen de Z.Ew. Heer Deken en de Weleerw. Heer Kapelaan van der Eem afwezig zyn tot deelname aan de pro cessie naar Lourdes, zy die op geestelijke wijze de processie willen mede maken, wor den verzocht le dageiyks de H MIs bij te wonen en de H. Communie te ontvan gen; 2e het Rozenhoedje te bidden! 3e. een bezoek te brengen aan het H. Sacrament zoo mogeiyk tusschen 4 en 6 uur. Veilingovrrzicht C. V. V. van 7 tot en met 12 Juli 1930 De veiling ontplooit zich thans in al haar grootheid. Momenteel iSt- ten wij in het hartje van de aardappelcam- pagne. Steeds woröen eri weer nieuwe zo- merproducten aangevoerd. In deze afgeloo pen week zijn voor het eerst sinds het vo rig seizoen weder aangevoerd: eigenheimers en zilvernep. De verscheidenheid van pro ducten ter markt wordt hoe langer hoe grooter. Schotsche muizen. De aanvoer van dit product is in deze afgeloopen week aanmer kelijk gestegen, en toch ondervonden de prijzen daarvan geen nadeelige gevolgen. Dit is een heel goed teeken. Het Is te hopen, dat de vrees voor zieke aardappelen onge grond moge biyken. Vergeleken bij Zaterdag 5 Juli waren de pryzen van de gewone schotten op Maandag daaraanvolgende iets lager. De noteering was op laatstgenoemden dag voor gewone muizen van 4 tot 4.90 per 100 K.G. Op Dinsdag werd de schade van Maandag ruimschoots ingehaald. Voor lezlyke muizen oetaalde men toen ten hoog ste 4 30 en voor de mooie ten hoogste 6 per 100 K.G. Sinds Dinsdag 24 Juni j.l. zijn de pryzen van de Schotsche muizen niet zoo hoog geweest. Op Woensdag en Donderdag j.l. leek het wel alsof de prijzen van Dinsdag daarvoor iets te hoog waren. Een daling van 0.60 a 1.20 per 100 K.G. kon op Donderdag niet uitblijven. Voor vuile en 'of pokkige muizen werd op Donderdag niet meer betaald dan 3.70 tot 4 en voor de mooie van 4.104.50. Op Vrijdag was weinig verandering in de prijzen waar te nemen. Op den laatsten dag van de afge loopen week wat meer vraag te bemerken. De gemiddelde stüging in prijs bedroeg ongeveer 0.50. De prijzen van schotten op j.l. Zaterdag bleven toch nog een 0.50 be neden die welke op Dinsdag daarvoor be taald werden. De drielingen schotten schom melden in gelyke mate met de gewone mui zen De noteéring liep in de afgeloopen week van 2 20 tot 3.90 per 100 K.G. Opmerkeiyk was het in de afgeloopen week, dat men voor grove schotsche mui zen denzelfden prijs of nog meer betaalde dan voor de gewone schotten. Op Maandag en Donderdag j.l. betaalde men voer grove muizen respectievelijk 0 40 en 0.30 meer dan voor de gewone. De no- teering van de grove liep tusschen de 4 en 6 per 100 K.G. Bloemkool. Zaterdag, een week geladen, zag het er voor dit soort product niet erg rooskleurig uit. De pryzen van de eerste soort waren toen bij Donderdag daar voor vergeleken ongeveer 8 gedaald. Mede in verband met de voor bloemkool gunstige weersomstandigheden, zyn de pre zen gelukkig weder tot hun recht gekomen. Deze week is wat aangaat de prijzen van bloemkool een record geslagen. Pryzen als 22.90 en 25 waren in dit seizoen nog niet besteed. De aanvoer van bloemkool was echter met de helft van dc voorlaatste week gedaald. Het is jammer, dat van deze beste prijzen weinigen gepro fiteerd hebben. Eigenheimers. Het eerste partijtje eigen heimers bracht Donderdag j 1. 380 op. Zilvernep. In tegenstelling met bloemkool zijn de prijzen van de eerste partijtjes zil- Voor de eerste maal na den wereldoorlog zou dit trichtsche traditioneelen feesten gepaard gaan. Speciaal de stadsversiering dwingt om haar uiUyst kunstvolle uitvoering bewonde ring at van ieder, die goeden smaak by der- gelijke feesteiykheden weet te waardecren. Oiidit een gestadigen, by windvlagen striemenden regen, werd het noodzakelyk, dat de traditioneele inhaling van Mgr Schrijnen, Bisschop van Roermond, niet ge schiedde door de eerewacht te paard. In rij tuigen werd gereden naar de woning van Deken Wouters, den schatbewaarder van de St. Servaaskerk. als pastoor-deken. Even later werden de H.H. Relieken van uit de schatkamer der kerk naar de kerk overgebracht, waarbij Mgr Schrynen de groote reliek van het H. Kauls droeg. Ten aanhoore van de eerste gewestelyke en gemeenteiyke autoriteiten, hield de Zeereerw. heer Ribberg de openings-feest- predikatie. Tengevolge van het buitengewoon on gunstige weder, dat maar hardnekkig bleef voortduren, bleven dien dag de niet-kerke- lyke feesten, w.o. de gala-opvoering van „De boodschap aan Maria" als openlucht spel, achterwege. Aan de eerste plechtige tooning der re lieken op Zondagmorgen, ging vooraf een Pontificale H. MIs in de St. Servaaskerk. gecelebreerd door Mgr. Schrijnen, met assistentie van den Hoogeerw Dekan Rece veur en pastoor Lenders en Brune. Tegen het middaguur werd het in de stad geleidelik geweldig druk. Tallooze vreem delingen waren naar Maastricht getogen. haar zettenlis lastig, vervelend en houdt geweldig op *- Wel krulletjes in het haar, maar geen „kopzorg" er over Dan maar perma nent wave. Zoo dacht een dochter Eva's te Delft en stapte naar een dameskapper in deze stad. Maar permanent wave was duur. Meneer de kapper vertelde haar, dat het 15.kostte. Alle guldens, kwartjes, dubbeltjes en „roode loop” in het damesbeursje bij el- DINSDAG te 6 uur een H. Mis voor Pelgrims naar Lourdes. Geen H Mis te 8.15 Des avonds te 7 uur lof ter eere van den H. Antonius, Adoro Te <4 strophenK 49' Lied 76. WOENSDAG te 8.15 Congregatie der jon gens. DONDERDAG te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament, Adoro Te (3 str.) K 50' Lied 83. Vrijdag te 7 uur oefening van den H. Kruisweg; te 8.15 Congregatie der man nen. sta bat Mater K 43’. ZATERDAG feestdag van den H. Vin- centius a Paulo. Te IM de H. Mis tot iu- Mijn minderjarige zoon wil voor 5J4 maand in den dienst; heeft hij daar voor toestemming van zyn ouders noodig? Antw.: Bedoelt u het aangaan van een vrijwillige verbintenis? Wil s.v.p. uw vra gen duideiyk stellen. Het is toch al zoo moeilyk op alle vragen, die in deze rubriek worden gesteld, een behooriyk antwoord te geven. Vraag: uit een crëpe-stof, disch costuum? Antw.: Met petroleum-aether. Vraag: Hoe moet men een vullen kraag van een lichte beige mantel schoonmaken? Antw.: Misschien helpt benzine. Een mid del om alle vlekken te behandelen bestaat echter niet, zoodat voor elke soort vlek een ander middel moet worden toegepast. Vraag: Hoe kan ik witte vlekjes, veroor zaakt door het opdrogea van waterdruppels, Gistermorgen tegen 8 uur werden te Rot terdam de bewoners van den Goudschen Singel nabij de Jonker Fransstraat opge schrikt door een heftigen knal gevolgd door luid gegil: een nieuw-model motorwagen van lyn 4 der electrische tram was naby het kruispunt Goudsche SingelJonker Fransstraat in botsing gekomen met motorwagen van lyn 23. oud-model. In den wagen van lyn 4 bevonden zich, meldt de „Courant”, behalve de conduc teur C. V. als eenige passagiers de heer en mevrouw dr. H. J. Tiele uit Gouda. Door den schok viel mevrouw Tiele voorover van de bank en kwam zij met het gelaat .je? gen het tusschenschot. waardoor zy den neus bezeerde. Dr. Tiele constateerde by zijn vrouw een kneuzing van het neusbeen, conducteur hadden geen ROOSTER DER RETRAITEN St. Petrus Canislus Retraitenhuis te Bergen (N.-H.) 19—22 Juli Jongens Patronaten, Amster dam, ƒ6 50. H. Harten. 2225 Juli Jonge dames Congregatie Kathedraal, 6 50. Jezuïet. 2629 Juli Mannen H. Familie, Amsteldyk en Vredeskerk, 6.50. Franciscaan. 58 Augustus: Dames Onderwyzeressen, 10.f Jezuïet. 912 Augustus: Mannen St. M. Mag dalena Club, Amsterdam, 6.50, Passionist. 1417 Augustus: Patronaatsjongens, Volen dam, 650. Capucyn. 1922 Augustus: Meisjes Patronaat. H- Engelbewaarders, Deh Haag, 6.50, Mont fort aan. 2326 Augustus: Jongens Patronaten, Am sterdam, 6.50, Augustijn. 30 Augustus2 September: Mannen St. Ignat lusclub, Amsterdam, ƒ6.50, H. Harten. 25 September: Patronaat Meisjes, Loos- duinen, 650, Franciscaan. 58 September, St. Franciscus Liefdewerk, 6.50. H. Hart. 9—12 September: Dames en Meisjes St. Ignatiusclub, Amsterdam en andere, 10. Carmellet. 1316 September: Ongehuwde Mannen en St. Joseph Gezellen, 6.50, Augustyn. 16—19 September: Dames Congregatie Am- steldijk en Torentje, AmsterdaA, f 6.50, Do minicaan. 22—25 September: Gehuwde Vrouwen, 6.50, Passionist. By de N. V. H. van der Marek’s Ultge- versmaatschappy. Leidschegracht 18, Am- namen op te geven van de leden der R.K. I sterdam, zijn verschenen: Fractie die tegen en vóór het wetsontwerp De Rechtspositie? van besloten Naamlooze gestemd hebben. Hoe is het mogeiyk, dat de Vennootschappen, ten opzichte van den Volkskrant dezen dag een zwarten dag Fiscus, door prof. mr. G. Russel; en Ratio nalisatie in particuliere en overheldsbedry- ven. door dr. J. Goudriaan Jr„ buitenge woon hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam. Raadsagenda. Vrydag 18 Juli, ’s avonds half acht, wordt er een vergadering van den Raad gehouden. Agenda: 1. Opening, Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel weiland achter de O. L. school aan P. de Boer. 3. Idem tot het verleenen van een extra subsidie van f 350.voor het aanbrengen „n verbeteringen aan de zweminrichting „De Delft." 4. Nadere stemming over het voorstel van den heer W. Waij. om toe te treden als lid der Tuchtunie tegen een jaariyksche contri butie van f 2.50. 5. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de algemeene politieverordening in verband met de bestrijding van de iepenziekte. 6. Ver’oek van H. Kuiper, om eervol ont slag als onderwyzer aan de O. L. school. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van bouwcredieten aan M van Gelderen en M Boot. 8. Vaststelling van een verordening op de heffing van rechten ingevolge de Besmette- lyke Ziektewet. 9. Vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van een zake- Jyke belasting op het bedryf. 10. Voorstel van B. en W. om geen gebruik te maken van de bevoegdheid om de ge meente. ingevolge het bepaalde in art. 14 - der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. Nr. 388) in ten klasse te rangschikken. 11. Vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en Invordering van opcenten op de vermogensbelasting. 12. Voorstel van B. en W. om de gemeente voor de heffing van de personeele belasting naar de eerste twee grondslagen in te dee- jen in de 7e klasse. -* 13. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van ojicenten op de personeele belasting. Reclames tegen plaatselijke belastin- ult een eikenhouten tafeltje verwijderen? Antw.: Met kurk stevig afwrijven en daarna opnieuw in de was zetten. Vraag: I. Wie is het hoofd van de Scheepvaartinspectie Vraag: II. Tot wien moet men zich wen den voor sollicitaties? Antw.: Hoofd van de Scheepvaart inspectie Is de heer C. Fock te Den Haag. Het ligt van den aard der gevraagde be trekking af tot wien u zich moet wenden met een sollicitatie, maar een brief aan dezen mynheer komt allicht terecht. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om by de Ned. Posterijen een betrekking te krijgen? Antw.: Dat ligt er aan welke betrekking aanbieert. Voor brievenbesteller kunt u I b.v. by den Directeur van het postkantoor terecht. U kunt zich Intusschen voor alle sollicitaties ook wel wenden tot den Direc- teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie. Vr.: I. Wat moet men aanvragen om zon der eenige kosten of lasten per motorfiets I over de grens naar Antwerpen te komen’ Vr. II. Moet men een zeker bedrag stor- ten om by terugkeer weer terug te ontvan gen? van I Antw.: I. Het best doet lid te worden van den A.N.W.B. of K.N.A.C. Anders moet u aan de grens een zeer hoog bedrag aan invoerrecht betalen, dat u by het verlaten van het land met het motorrywiel weer terug krijgt. IH. Dat ligt aan het land waar u heen gaat. Geef ons dat dus op. Vr.I. Hoe kan men zelf Yoghurt maken met en zonder plantje? Vr.: II. KaTi een man, die gehuwd is ge weest, priester worden? Antw I. Van een gekookte flesch Yog hurt bewaart u tot den volgenden dag een eierdopje vol, waarvan u dan zelf de Yog hurt maakt. Hiervoor kookt u eerst een halven liter melk en roert die tot ze op 50 pet. is afgekoeld. Het roeren om te voorko- I men dat er een vel op komt. Daarna giet u er geleideiyk het eierdopje Yoghurt by en vervolgens in een flesch overgieten en daarna deze sluiten met een stukje karton. De flesch wordt verder goed in papier ge wikkeld. b.v. couranten en op een matig warme plaats gezet. Wanneer u 's morgens de Yoghurt maakt, is zy 's avonds meestal goed en moet dan op een koele plaats wor den gezet om het verzuren te voorkomen, lederen dag bewaart u wat om nieuwe te kunnen maken. Na eenlgen tyd is het ge- wenscht nieuwe te koopen om daarmede dan opnieuw te beginnen. II. Onder zekere voorwaarden. Vraag: Hoe luidt het adres van den op 14 Juni 1.1. gewyden priester J. van Tol? Antw.: Wendt u tot het seminarie War mond voor het beantwoorden van deze soert vragen. Vr. I. Onder familie was het overeenge komen dat een meisje in de huishouding zou helpen tegen vergoeding van kost en kleeren. Nu is het meisje er met kibbelary vandaan gehaald en is het ook aangegeven aan den Raad van Arbeid, waarop zy nu een navordering kreeg om f 6 30 te zenden voor het plakken van zegels a 40 ct. per stuk. De vergoeding was vastgesteld op f 2 per week. Moeten hier nu zegels geplakt worden van 40 ct. of is een zegel van 15 ct. voldoende? Vr. I. Ja, er moeten zegels geplakt wor den. Zegels van 40 ct. als het meisje 14 tot 21 jaar is en van 30 ct als het meisje ou der dan 21 jaar is. Vr. Donderdag 14 dagen geleden heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen ter voorziening in het tekort van het Pen sioenfonds voor het Spoorwegpersoneel. Nu hebt u in uw krant wel de vóór- en tegen- maar nu R.K. Staatsparty met deze stemming wel de haren gekruld meer Met een bewonderenswaardige virtuo siteit verdwenen in de wyde zakken van den mantel van de klant fleschjes odeur, halssnoeren, scharen, tangen en alles wat er maar los en vast zat. Wat te doen? Het helpstertje verslikte zich in haar thee en was radeloos. Gelukkig, daar was de baas! Hakkelend en stootend deelde aj haar patroon mee. wat ze gezien had. Wat moest er gedaan worden? litie er by halen? Maar dan llep-t-ie zelf gevaar, want t was als na 9 uur. Wacht, de dame overplaatsen in dere box. Dan liet zy misschien haar tel hangen. Dies geschiedde, maar de dame was ook niet mis en nam haar mantel mee in de andere box. Nieuwe moeilijkheid Maar de baas kreeg een lumineus idee. De klant kreeg toch straks een doek over het hoofd. Kon ze niets meer zien. Dan moest de jongste bediende maar op z'n sok ken naar binnen sluipen en de zakken le- om. Mevrouw had nog geen ander meisje en vroeg of zij wou blijven. Het meisje heeft af gesproken tot de groote vacantie, dat is tot 24 Juli. Nu wil zy de volgende week weg. omdat haar tante naar het ziekenhuis moet; heeft zy daar recht op zonder inhouding van huur, het betrekking is? Vr. II. Koe moet men harsvlekken uit een wollen trui verwyderen? Antw. I. Het meisje mag trekken. II. Met terpentyn. Vr. Ik huurde 20 April 2 kamers buiten tot 1 September. Nu blijkt het. dat de men- schen zomergasten willen gaan houden, maar daar ik onder dokters handen ben en dus al die drukte niet kan hebben, zou ik wil len weten in hoever ik nu gebonden ben om tot 1 September te biyven? Ik betaal een maand vooruit. Kan ik in dit geval niet volstaan met een week vooruit op te zeggen? Antw. Als de verhuurder zich niet houdt aan de overeenkomst, dan kunt u ontbin ding van de huur vorderen en dat kan op staande voet gebeuren. Houden zij zich wel aan de afspraak, dan zult u er zich ook aan moeten houden, tyzy de verhuurder bereid is tot een verandering. Vr. Heeft men een belastingplaatje noodig voor een driewielig rijwiel, bakkerswagen? Antw. Ja. Vr. Myn jongste zoon wordt 31 October 1930 zes jaar. Op de openbare school wordt hij dus toegelaten. Nu heeft men met be trekking tot de nieuwe R.K. School der St. Bavoparochie de vreemde bepaling ge maakt. dat de kinderen van het le leer jaar, den 6-jarigen leeftyd moeten bereikt hebben: uitzonderingen worden niet ge maakt! Heeft men daar wetteiyk recht toe? Op die manier dwingt men iemand zyn kinderen naar de openbare school te zenden. Antw. Het recht heeft men wel te be- lialen welke kinderen wel en welke niet op school mogen worden toegelaten. Gaat u echter eens praten met het schoolbestuur. Vr. I. Ik heb een huishoudster voor dag en nacht. Heeft deze wettelyk recht op 14 vakantiedagen per jaar met behoud van loon? Vr.: II. Ik heb een slappen hoed, die nat geregend is en waarvan het lint uitslaat, als de hoed droog wordt. Wat moet ik daartegen doen? Antw.: 1. Neen, tenzy dat zulks overeen gekomen is. Maar als u ze vacantie geeft, dan gaat het loon door en heeft ze récht op een vergoeding wegens gemis van kost en inwoning. Antw.: er een ander lint om te doen. Vraag: kaar vormden nauwelyks een tientje Figaros gelaat kreeg een bedenkelijke uitdrukking. Maar meneer kon toch van het geld krygen? Permanent wave op den pof. Maar allah! Beter een half ei. dan een leegen dop. Dan moeten de ontbrekende vijf guldentjes mor gen maar by gepast worden De ongepermanente dame werd In een box geplaatst en een vrouwelyke hulp ver richtte de tallooze manupilatles. welke het meest sluike dameskopje omtooveren in een een zee na een windhoos golvende haar massa t Zou nog wel een paar uurtjes duren, voordat de haren gekruld waren. Komaan, het helpstertje kon in dien tusschentyd best even een kopje thee gaan verschalken. Maar, terwyl het kapstertje zich laafde, zag zij. o schrik, in een spiegel, dat. hoe- i van haar cliënte nog niet waren, haar zinnen het des te waren. een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7