Binnenlandsch Q^Cieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE derde blad I BLADZIJDE 1 MAANDAG 14 JULI 1930 LANDBOUW EN VEETEELT, Het plan-Briand ONDERWIJS R.K. Staatspartij I Adres algemeen secretariaat De Zuiderzeewerken Uitvoer van aardappelen LUCHTVAART Internationale rondvlucht 1930 Een Indische Jeanne d’Arc v Nederland en Amerika Kalenderhervorming Dr. D. Knuttel t SOCIAAL LEVEN Arbeidsconflict Arbeidsconflict te Goor opgelost Borstbeeld Generaal Snijders Conferentie met Engelsche gedelegeerden Nederf. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden R. K. openbare leeszalen en boekerijen In Nederland Socialistische leerstoel in de sociologie Onze eieren-export naar Engeland hïirwi nitr imr o bedienden is Het oordeel van den Nijverheidsraad Dr, Oort de vergadering ge- Een nieuwe regeling in Dnitschland dat 70 machines zullen deelnemen. 15 De Middenstandsraad er tegen tot presidente. In de ziekeninrichl Tempelhof, klasse. een Heden hervatting van den arbeid Demonaratief congres. 448. 447. ■ft j Ben K. B. ter sake van het Honger Onderwijs op komst Postrekening 892 Wtjkkantoor Prins Hendrikplein 2. en spreekuren 912 en 1417 uur Boven overal ergens zyn kan „De Een- en de „Vrije Organisatie" hebben een zelfde besluit genomen. De rede van Pater Ma kaai) leidde tot de volgende conclusies Stellingen Pater B. A. Makaaij O.E.S.A. I. Is het voor ieder economisch-zwakkere practisch noodzakelijk zich door vereeniging op de nok van het dak gekomen, keek Jokko rond, of hij den dief, die scheen verdwenen, in den omtrek vond. Ook de Lange bleef mede kijken, keek eindelijk door het schoorsteengat. Wie be schrijft zijn vreugde, toen hij zag. dat daar de gezochte zat. Onder voorzitterschap van den heer W. N. Giesen. te Apeldoorn, werd Zaterdag te Am sterdam in het Parkhotel een vergadering gehouden van de Vereeniging van Neder- landsche Eierenexporteurs met de Dutch Egg Importeurs Association, uit Londen. Het doel der bijeenkomst was In de eerste plaats te komen tot afschaffing van den consignatiehandel op Londen. Een oogenblik dreigden de besprekingen te stranden op het feit, dat de Engelsche gede legeerden de te treffen maatregelen wensch- ten te beperken tot de provinciën Gelder land. Ovenjsel te Utrecht, terwijl de Neder landers een uniforme regeling voor het ge neric landjwenschten Ten slotje in dier voqjjr Bedankt voor de tweede maai voor een Amerikaansch professoraat dage voor hetzelfde \%or en weten er voor te lijden, en ze zijn evengoed modern als de bewoners van Berlijn, Parijs. Londen of New-York, met dit onderscheid echter, dat de Indiërs zich slaven voelen van vreemde overheerschers en dat zij vóór alles moeten vechten voor hun vrijheid. Voorloopig is deze vrouw, die zoo bewust strijdt voor de vrijmaking van haar volk en met beide beenen in de werkelijkheid Staat, al is ze dan ook dichteres, onschadelijk ge maakt. De vraag is alleen, of de beweging nu werkelijk zonder leider is komen te staan en of Engelands doel bereikt is. zooals een maal toen de zegetocht van Jeanne d'Arc, met wie mevrouw Naidu te vergelijken is, eindigde in Rouaan op den brandstapel De directie der Kon. Vereen. Tapijtfa- brieken te Deventer deelt mede, dat den laatsten tijd veel moeilijkheden werden on dervonden met het vrouwelijk personeel der z.g. schoonmaakkamer. hetgeen aanleiding heeft gegeven een dezer meisjes te ontslaan. Dit had tengevolge, dat vijf andere meisjes den arbeid neerlegden. Vrijdag is het aan tal staakstere tot 23 meisjes gestegen. Daar door is 't momenteel niet mogelijk verschil lende artikelen af te werken, omdat opslaan van onafgewerkt goed niet mogelijk is en verder in voorraad werken dus evenmin. Dit gaf de directie aanleiding aan 135 werklieden, van wie 118 mannelijke wevers, ververs es, ontslag aan te zeggen tegen heden. De meisjes, die de staking begon nen, zijn in den leeftijd van 15 tot 25 jaar. De moeilijkheden zijn gerezen door de bewering dezer meisjes, dat zij loonsvermin dering hadden gekregen. Uit de gegevens, welke de directie verstrekte, blijkt, dat de ze loónen gemiddeld over Januari-Juni 1929 27',i cent per uur bedroegen; in hetzelfde tijdvak over 1930 was het gemiddelde uur loon, 36% cent. Naar het „Vad.” verneemt, heeft het vraag stuk der hervorming van den kalender on langs ook een punt van bespreking uitge maakt in de vergaderingen van den Midden standsraad. Daarbij is echter van weinig in stemming met de plannen gebleken De Mid denstandsraad bleek geen voorstander van kalenderhervorming. Ook in andere kringen wordt voor de plan nen zeer weinig gevoeld. Alleen de flxee- ring van het Paaschfeest op bepaalde, vaste dagen, vindt nogal voorstanders. De Njjverheidsraad heeft in zijne laatste vergadering uitvoerig van gedachten gewis seld over het memorandum van den heer zA. Briand tot het vormen van een Europee- sc he federale unie en naar aanleiding daar van een schrijven tot de Nederlandsche Re geering gericht. Hoezeer de Raad alles, wat de welvaart van Europa kan. be vorderen. ten zeerste toejuicht, meent hü, dat de denk beelden van den heer Briand van weinig beteekenis voor de verwezenlijking van dit doel zullen zijn De Raad geeft uiting aan zijn twijfel, of Europa wel een zoo krach tige eenheid mag worden genoemd, dat dit werelddeel zich bij uitstek voor een organi satie als den heer Briand voor oogen staat, leent. Voorts heeft de Raad gemeend, tegen het behandelen van sociale en economische pro blemen door die unie te moeten waarschu wen, vooreerst omdat hetzelfde doel reeds binnen het raam van den Volkenbond wordt beoogd en bovendien de conventies, die deze tot stand brengt, toch ook niet door alle bij dien Bond aangesloten Staten zijn geteekend. pe Raad heeft de Regeering gevraagd, of zij óen tijd niet gekomen acht, het initiatief te nemen tot een bespreking met een aantal staten, wier handelspolitieke inzichten met de Nederlandsche overeenkomen, teneinde te overleggen, welke gezamenlijke houding de ze staten in de onder auspiciën van den Vol kenbond te houden besprekingen kunnen in nemen. gelïjkwaardig te maken aan den economisch sterkere, zoo geldt dit in bijzondere mate voor de bedienden, wijl dezen o.a. bij gebrek aan voldoende rechtspositie gemakkelijk aan willekeur zijn overgeleverd. Een stevige organisatie van daarom vereischt. II. Deze vereeniging moet, zoowel wat haar doelstreving als de middelen tot berei king van dat doel betreft, .uitgaan van de Naar verluidt zal binnenkort een Duitsche verordening worden gepubliceerd, waarbij een wijziging wordt vastgesteld van de berekening der kosten van onderzoek bij invoer van aardappelen. Tot dusver is de maatstaf hier voor een belooning per uur voor de betrokken deskundigen. Deze belooning is aan een maxi-4 mum gebonden, waardoor dikwijls in den loop van een dag voor de het eerst voor on derzoek in aanmerking komende partijen de maximum-belooning wordt betaald, zoodat de later op den dag komende partijen vrij zijn. Volgens consulent ir. Joustra te Berlijn wil men nu voortaan per K. G. netto-gewlchb 0.001 mark in rekening brengen voor onder zoek van aardappelen, enz. en wel met een minimum van f mark. Per 10 tons wagon wordt dit dus 6. De kosten van af- en weder opladen en van het openen en weder sluiten der partijen zal voortaan voor rekening komen van den ont vanger der zending. De nieuwe regeling zal waarschijnlijk Juli ingaan. De Ned. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Frandscus van Assisië” hield gisteren in bet gebouw „Amicitó” te Amersfoort een demonstratief congres, ter bespreking van het werk- cn Het algemeen secretariaat der R K Staats partij deelt het volgende mede: Onvoorziene -omstandigheden hebben het noodig gemaakt, dat het Kantoor van het Al gemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij (met bureau .Br Scbaepmanfonds”) te 's Gravenhage. I-aan van Meerdervoort 45a. nog eenmaal wordt’ verplaatst vóórdat de definitieve bureaux, als gevolg eener volledig geslaagde ..Dr Schaepmanfonds '-actie wor den betrokken. Met ingang van 15 Juli 1930 is het secreta riaat, thans gevestigd: Laan van Meerder voort 65. Telefoonnummer is gebleven 90451. Aangesteekende stukken Kantoor Vrijdagavond kwamen in het R. K. Ver- eenigingsgebouw .J3t. Jozef" te Goor, de le den van de textielarbeidersorganisaties ,,8t. Lambertus" en „Unitas" bijeen. De heeren Mensin k en Vunderink hebben in deze ver gadering verslag uitgebracht van de confe rentie die Vrijdag in het Concertgebouw te Hengelo heeft plaats fcehad tusschen de be sturen van de Twentsch-Geldersche Fabri- en de besturen van de textielorganisaties, naar aanleiding van het conflict bij de N.V. Katoenfabrieken voorheen Arntzenius Jannink en Co., te Goor. Met algemeene stemmen hebben de leden van bovengenoemde organisaties goedkeu ring gehecht aan de voorwaarden waarop heden de bontwerkers het werk zullen her vatten. De textielarbeideraorganisatie dracht" r" -- Dat viel den dief geweldig tegen. Die dacht, dat hij gered, „want in een schoorsteen zitten,’’ zei hij, „doe je heusch niet voor de pret. Het beste is, naar benee te zakken, langs een weg van vuil en roet, daar val dunkt, me, een uitweg wezen, die mij redding brengen mnet Katholieke beginselen. Geldt dit in 't algemeen voor iederen Katholiek, die tot 'n vereeniging toetreedt. zoo is dit voor de Katholieke bedienden om meerdere redenen van speciale beteekenis. „Ik ga naar den dood of naar de over winning Mijn vrienden trachten mij wel van mijn plannen af te brengen, maar ik voel my. zooals de Maagd van ©rleans zich moet hebben gevoeld, toen God *haar in een visioen haar -oeping had medegedeeld. Ik zal gaan aan het hoofd van den stoet, die trachten zal. de wachten bij de zoutdepots te passeeren en den staaldraad door te snijden. Wel ben ik maar een vrouw, maar ik zal dezelfde krachten ontplooien, als was ik een man. Ik ben mij zeer goed bewust van de geweldige verantwoordelijkheid, die Gandhi en de gansche natie mij op de schouders hebben gelegd. Maar noch dood noch gevangenis kunnen mij met hun ver schrikkingen van mijn plan afbrengen”. Zoo sprak tot een Amerikaanse!-. journa list de opvolgster van Gandhi in de leiding der Indische Nationalisten: Sarojini Naidu. de grootste dichteres en de grootste vrouw van Indië. de vriendin van den Mahatma en presidente van het pan-Indisch Con gres Het moet wel een buitengewone persoon lijkheid zijn, de vrouw, die zich opwerpt als kampioen voor de vrijheid van een heel volk En werkelijk is Sarojini Naidu zoo ’n buitengewoon mensch. Op zeldzame wijze zijn in haar vereenlgd: een sterke geest en de dorst naar daad. Dat zij offers weet te brengen voor haar ideaal. Mevrouw Naidu, heeft zij reeds geheel haar leven bewezen. Zü was de dochter van een Brahmaan, dus behoorde zij tot de bevjorrechte Indische maar zij heeft dat vooroordeel ge trotseerd en is getrouwd met haar jeugd liefde, een militair arts, die tot den ver achten soldatenstand behoorde en onbemid deld was. Dat was een ongehoord schan daal. niet alleen voor de familie, maar zelfs voor het gansche land, want Sarojini Naidu was, behalve de dochter van een notabele, zelf reeds een beroemd dichteres. Mevrouw Naidu stamt van de familie Chattopadyaya, ’n familie, die in Indië even hoog in aanzien staat als die van Tagore en Nehru. Haar vader is professor Chatto padyaya. die drie jaar chemie heeft gestu deerd aan de unlversiteit van Bonn, waar hó behoorde tot de beste leeringen van Kékulé. Toen hij in Indië was teruggekeerd, had hü spoedig meer naam gemaakt als paedagoog dan als chemicus. Als hervormer van het schoolwezen in den grooten Indischen stat. Haiderabad heeft hü zich zeer groote verdiensten verworven. In dien tijd werden hem acht kinderen geboren, waarvan Sarojini de oudste is. Ook haar moeder en haar jongste broer, Harindranath Chatto padyaya hebben verschillende dichtbundels uitgegeven, die schitterend werden ontvan gen door de kritiek. Een andere broer van mevrouw Naidu is Vlrendranath Chatto padyaya, die reeds langen tüd een vooraan staande positie heeft ingenomen in de Indische vrijheidsbeweging en dié tegenwoor- woordig in ballingschap leeft te Berlün. Daar verblijft deze kampioen voor de vrüheiO van zijn vaderland reeds meer dan twintig jaar en eet hü ter wille van zijn ideaal het harde brood der ballingschap. Het ging er in het huis van Sarojini’s vader steeds gastvrü naar toe. De professor ontving er allerlei menschen. want al be hoorde hü dan tot een bevoorrechte kaste, daarom kon hü toch wel de noodzakelijk heid erkennen van bepaalde maatschappelijke hervormingen en wilde hü die zelfs ver- wezenlijken in zooverre hem dat als minister van den Mohammedaanschen staat Hai derabad mogelijk was. De Chattopadyayas zelf waren geen Mohammedanen, maar Hin does Door dit verschil in godsdienst leer den de kinderen reeds vroeg opvattingen en begrippen van hun omgeving respecteeren. Toen Sarojini op veertlen-jarigen leeftijd trouwen wilde met een man, die thans haar echtgenoot is, werd zü door haar ouders gezonden naar een Engelsch college in Cambridge, waar zü studeeren zou in litte ratuur en geschiedenis. Bijgestaan door twee Engelsche critici gaf zü, op negentien-jarigen leeftijd, haar eersten gedichtenbundel uit: „De gouden drempel”, een boek, dat zeld zaam melodieus is en dat evenmin als haar lyrisch werk: „The Bird of Time” tot heden een waardige vertaling heeft gevonden. Maar xü was in eens beroemd en haar naam leefde in haar vaderland op ieders tong, toen zü zelve nog in het buitenland verbleef. Toen zü weer in haar land was terugge keerd, bewees zü. dat zij in den vreemde niets veranderd was. Ze trouwde met Sutra Als inleidende opmerking gelde, dat bij de waardeering der maatschappelijke positie van den mensch. zijn maatschappelijke nut tigheid belangrijke maatstaf dient te zijn. Verder dient bij de behandeling van het gegeven onderwerp er mede rekening te worden gehouden, dat de verhoudingen in het productie- en distributieproces wortelen in en worden beheersfht door de liberalis- tisch-kapitalistische maatschappij-opvattin- gen. Doordat derhalve voortbrenging en distri butie van economische goederen de winst- begeerte tot eerste en voornaamste doel heb ben, zijn de bedrijfsbeoefenaren aan dit alles beheerschende winst-streven ondergeschikt. De uitsluitende bezitters van de, mede door de „werknemers” vergaarde kapitaalgoederen nemen een economische machtspositie in. Die, voor de Katholieken onaanvaardbare ondergeschiktheid betreft zoowel de onder scheidene soorten hoofd- als hand-arbeiders- Naar Katholieke opvatting zijn de aange duide verhoudingen onaanvaardbaar. dienen zoodanig gewijzigd, dat aanpassen Naar „Het Volk" meldt, heeft de alge meene raad van de S. D. A. P. en N. V. v. zich vereenlgd met het plan om te komen tot de oprichting van een bijzonderen leerstoel in de sociologie aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. ■Een motie Tenslotte werd een motie aangenomen, wgarin het congres constateert te. dat de toepassing van het Werktijden besluit voor winkels in de practijk nog zeer veel te wenschen overlaat <1. ten aanzien van den arbeidsduur in het algemeen b. ten aanzien van den door de bedienden zoo zeer gewenschten vrijen middag c. ten aanzien van een speciale groep, n.l. die der magazijnbedienden m zooverre een en ander in het betreffende Werk tijdenbesluit zeer onvolledig is geregeld ade. dat door het uitblijven der Rijkswet- tehjke Regeling der Winkelsluiting een lan delijke chaos is geschapen ten aanzien van de sluiting der Rinkels, zoowel op de werkdagen als op de Zondagen het congres doet in deze een speciaal beroep op de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gde. voorts, dat de wettelijke bescherming van de bedienden, werkzaam op de kantoren, wat de regeling der werktijden betreft, ten zeerste dringt. Het congres doet daarom een ernstig beroep op de regeering. om te. te zorgen voor een behoorlijke naleving van het Werktijdenbesluit voor de winkels door heeren werkgevers, o-m. door uitbrei ding van het corps ambtenaren der Arbeids inspectie 2e. Art. a van het in sub i genoemd besluit in dier voege te wijzigen, dat in de eerste alinea van dit artikel worde gelezen „Behalve den wekelijkschen rusttijd be doeld in art. i, mag een arbeider, die in eén winkel arbeid verricht bovendien op een dag der week geen arbeid verrithten na i uur des middags” ?de. alsnog een Werktijdenbesluit uit te vaardigen, waardoor allen magazijnbedienden, wonden in de lage salarieering en te weinig perspectief van het personeel. Subsidie- kwestie speelt hierbij een voorname rol. Mej. Post (Delft) meende, dat het ge- wenscht zou zijn, dat het Rük de salarissen - van het personeel vergoedt. De heer v. d Loo (Den Haag) raadde aan met de kwestie van de salarieering zeer voorzichtig te zün zoolang het Rük de salarissen niet betaalt, andere zouden de kleinere leeszalen in het gedrang komen. i Spr meende, dat er meer belangstelling voor het leeszaalwerk moet gewekt worden onder de meisjes mét middelbare opleiding Mej. Post zou zich met dit denkbeeld kun nen vereenigen als van het personeel geen diploma geëischt werd. De heer Bartels Haarlem wilde in het belang der leeszalen den eisch van het diploma niet latenjvervallen. De vergadering besloot tenslotte het voor stel Haarlem aan te nemen en het bestuur op te dragen eventueel bü de Centrale Ver eeniging en den Minister de noodice stap pen te doen. De meenina werd nog uitge sproken dat de eischen voor toelating tot de opleiding voor assistenten wel wat lager zouden kunnen zün Na rondvraag werd sloten. Als sprekers traden op de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van bet R.K. Werklieden verbond, en de Zeereerw. Pater B. A. Makaaij O.E.S.A. te Eindhoven. He: congres was druk bezocht. De heer A. C. de Bruyn kwam na zijn rede tot de volgende stellingen Stellin gen A. C. de Bruyn. Een zoo sterk mogeliike centralisatie in de R.K. Vakbeweging is een gebiedende noodzakelijkheid. Verleden jaar heeft de Fransche Aero- club een prüs ingesteld voor den overwin naar in een wedstrüd van lichte touristen- vliegtuigen. De zegepalm werd in dezen wedloop door een Duitscner behaald en vol gens de statuten der stichting moet het nu een Duitsche vereeniging zün, welke zich dit jaar met de organisatie van den wedstrüd belast. De Duitsche Aeroclub heeft deze taak gaarne op zich genomen en maakte nu hear program bekend. De gedachte, welke aan de stichting van den prüs ten grondslag lag, is het constru- eeren te bevorderen van een goedkoop, licht toeristenvliegtuig, dat echter aan alle eischen van snelheid, betrouwbaarheid com- foif en goedkoop gebruik voldoet Om daar toe te geraken hebbeh de organisateurs den prüs naar boven zóó afgerond, dat breede lagen der bevolking in staat zün zich zulk een machine aan te schaffen. Bovendien werd het hoogste gewicht der machines vastgelegd. Hiertoe werden twee klassen geschapen en wel één met een maximum ge wicht van 400 K.G. en een tweede van 280 KG. De wedstrüd zelf valt in tweeën, eene deel bestaat uit een rondvlucht Europa en het andere uit een aansluitend technisch onderzoek vliegveld van Staaken. De rondvlucht begint op 20 Juli om ne gen uur ’s morgens en voert over de vol gende etappes: Tempelhof, Frankfort, Reims, Calais, Bristol, Londen, Parüs, Zara- gossa, Sevilla, Barcelona. Lyon, Bern, Mün chen, Weenen, Posen. Warschau, Konings bergen, Danzig, Tempelhof. Op deze rondvlucht zullen de meeste slachtoffers wel in Spanje vallen want het is daar In Juli geweldig warm, terwül tus- schenlandingen zeer moeilük uit te voeren zün. Voor de eerste maal werd ook wedstrüd van zulke lichte machines over een zeearm van 35 K.M. breedte georganiseerd. Een ander hoogtepunt in den wedstrijd be staat in het overklauteren van de Pyre neeën, welke hier de 2800 M. halen. Deze vlucht, die 7560 KM lang is, voert over liegen staten en is in 27 etappes ver deeld, waar elk vliegtuig landen moet. De vliegers hebben veel vrüheid in het indeelen van de 7560 KA4. want de strüd gaat er niet om de grootste snelheid te bereiken maar wel om de grootste betrouwbaarheid te be wijzen. Het technisch onderzoek, dat op 1 Augus tus in Staaken begint, belooft nog al zwaar te zün. Er zal hier gelet worden op brand stofverbruik. start- en landingseigenschap- pen, montage, bescherming tegen brandge vaar, comfort, dubbelstuur, valschermen, enz. Aan dezen wedstrüd nemen circa 70 ma chines deel, welke op den 20sten alle in een uur tüds het luchtniim zullen kiezen. De terugkomst moet tusschen 16 en 31 Juli vallen. Het technisch onderzoek duurt van 1 tot 7 Augustus. Het over daaraan op het En de Nederlandsche schipperij Het Tweede Kamerlid, de heer Kersten, heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is den minister bekend, dat Holland-sche schijjpers klagen over passcering en achter stelling bü Duitsche en Belgische schippers in zake het varen van bazalt voor de Zui derzeewerken? Is de minister bereid, het aantal vrachten, door schippers v«n verschillende nationali teit verricht, te publiceeren? Indien de Hollandsche schipper in dezen wordt achterge^eld. wil de minister dan be- vorderen, dat voor dit Hollandschc werk aan Nederlandsche schippers het vervoer wordt opgedragen, of. zoo dit niet geheel mogelük is deze schippers bij voorkeur worden geko zen? Zaterdagavond vergaderden in het gebouw van de R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek te ’s-Gravenhage onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Putt de bestuursleden en censoren der bü den Bond van R K Openbare Leeszalen en Boekerijen in Ne derland aangesloten openbare leeszalen en bibliotheken. In zün openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat in het afgeloopen jaar RK. Openbare Leeszalen zijn opgericht te Am sterdam en te Kerkrade. Hiermede bestaat thans in alle gemeenten, die. wat aantal inwoners betreft, volgens de rijksregeling in aanmerking komen voor subsidie voor een RK. Openbare Leeszaal, een zoodanige in richting. De aandacht van het bestuur zal nu meer gericht moeten wanden op de stichting van Uitleenbibliotheken waarvoor °°k een rijkssubsidie wondt verleend. Nadat de secretaris, dr. tnr. L. J. C. van kan tenvereeniging Gorcum, het jaarverslag had voorgelezen, wenden rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer W. L. v. d. Ven. goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren van der Putt en van der Loo, werden herkozen. De heer van der Putt werd tevens tot voorzitter herbenoemd. De jaarbijdrage der afdeelingen werd be paald op hetzelfde bedrag als het vorige jaar. Hierna ontspon zich een gedachtenwisse- éing over de samenwerking met „De Scha kel”. Een voorstel van de RJK. O. L. B. te Arn hem. om voortaan ook den directeuren en directrices der aangesloten O. L. B. toegang tot de algemeene vergadering te verieenen, werd verworpen. Vervolgens ontspon zich een uitvoerige ge dachtenwisseling over het voorstel der R-K. O. L. B. te Haarlem, om een onderzoek in te stenen naar de oorzaken van het feit, dot de R.K. O. L. fc.-instellingen zoo znoeé- li* personeel kunnen vinden. Van verschillende zijden werd de meening bij de natuur van den mensch dus besloten liggen binnen de Katholieke zedeleer. Het is dringend noodzakelijk dat de Katho lieke werknemers, en daarvan niet op de laatste plaats de hoofdarbeiders, zich tot den laatsten man aansluiten bij verstandig, doel bewust op de toekomst geleiden financieel j sterken Katholieken vakbond. Het is dringend noodzakelijk dat zij er aan medewerken, dat die vakbonden op dezelfde overwegingen en denzelfden grondslag, zich in de ééne, reeds langer dan twintig jaren bestaande centrale der R.K. Vakbeweging concentreeren. kwam een compromis tot stand dat wanneer straks zal blijken dat de Nederlandsche organisatie een vol doend fiercentage van den export (90 pC»J achter zich heeft, de Londensche Federatie, waarin reeds 90 jjCt. van den import is ge organiseerd. zich bereid verklaart een bin dende exjxirtregeling met geheel Nederland aan te gaan. De grondslag dier regeling zal dan zün, dat de leden det beide organisaties zich ver plichten met niet-leden geen zaken te doen. De consignatiehandel zal worden vervangen door een bindend handelsverdrag met ar bitrage. samen te stellen door een gemengd Engelsclf-Hollandsche commissie. Van En- gelschc züde werden in die commissie aange wezen de heeren "rttirfield. Tbemans en Zwa nenberg De Nederlandsche gedelegeerde? zullen later worden aangewezen. waarop art. g der Arbeidswet 1919 geen be trekking heeft, een behoorlijke regeling der werktijden worde verzekerd 4de. om bet door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid toegezegde Werktij denbesluit voor de kantoren zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op den in uitzicht ge stelden datum uit te vaardigen. Het bondsbestuur werd opgedragen, de actie voor de hierboven genoemde punten met alle ten dienste staande middelen te voeren, door onder meer bij de regeering, bij de Volksvertegenwoordiging in de beide Kamers en bij de gemeentelijke overheids lichamen in genoemde richting aan te dringen. Hierna werd het congres gesloten. De pionier van het kunstmest-onderaaek hier te lande. I ..Bronovo” te ’s-Gm- venhage is in den ouderdom van 61 Jaar overleden dr. D. Knuttel, in leven directeur van het Rijk^andbouwproefstation voor on derzoek van kunstmeststoffen te Maastricht. Daniël Knuttel werd op 11 Januari 1866 geboren te Langerak b.z. de Lek. waar zyn vader predikant was. Hy bezocht de H. B. S. te Zierikzee en te Zaandam en studeerde Pharmacie >n chemie aan de universiteiten van Amsterdam en Marburg aan de Tnhn, hü promoveerde in 1895 op een proetschrift, getiteld: .Beitrage zur Kenntnis des Pyri- din aceton chlorids”. Na het beëindigen zijner academische stu diën was dr. Knuttel eenige maanden werk zaam bij prof. Stoeder in Amsterdam voor het onderzoek van kinabast. Daarna. In April 1896. werd hij assistent aan het Rüks- landbouwproefstation te Hoorn onder leiding van dr. v. d. Zande In September 1901 werd hü benoemd tot scheikundige aan het RÜkslandbouwproefstation te Goes, onder lei ding van dr. Swaving. In November 1902 tenslotte werd de thans ontslapene benoemd tot directeur van het station te Maastricht, dat toen echter nog slechts oostelijk Bra bant en Limburg bestreek. Na de reorga nisatie van den dienst der proefstations in 1914 werd Maastricht aangewezen voor het onderzoek van en de controle op mest stoffen voor geheel Nederland. Het werd toen het grootste proefstation van Neder land met een personeel van ruim 50 man. Van de hand van dr. Knuttel zün publi caties verschenen in vaktijdschriften over onderwenien betreffende het onderzoek van meststoffen. Voorts mededeelingen van pro- pagandistischen aard met betrekking tot den dienst van zijn station of ter waarschuwing in de landbouwpers. Ook heeft hü eenige rapporten uitgebracht, hoofdzakelijk ter be vordering van een uniforme werkwüze bij het meststoffen-onderzoêk in de verschillen de landen. Zaterdagochtend heeft In tegenwoordigheid van den Minister van Defensie de plechtige overdracht plaats gehad door generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber vr 'and- en Zeemacht, van het hem in 1919 door een commissie van Nederlandsche Staatsburgers, onder voorzitterschap van jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman aangeboden bc tbeeld. Dit borstbeeld is thans geplaatst in de vestibule van het gebouw van den Generalen Staf te s-Gravenhage. Aan de Kon. TapUtfabrieken te Deventer In aansluiting op wat prof. dr. D. Plooy ter jaarvergadering van de Pilgrim Fathers Society heeft medegedeeld, kan het „Hdbd.” nader mededeelen, dat binnen zeer korten tüd een Kon. Besluit zal worden gepubli ceerd. waarin zal worden bepaald, dat de graad van „bachelor of divinity" van een aantal in dit besluit genoemde Instellingen van hooger onderwijs in de Ver. Staten van Amerika hier te lande hetzelfde recht op het afleggen van het doctorale examen zal geven als het candidaats-examen in de theologie, en waarin voorts voor de andere faculteiten een dergelüke regeling getroffen wordt, maar dan ten aanzien van bepaalde categorieën van universiteiten in Amerika. De bedoeling van dit besluit is voorna melijk om de „uitwisseling" van Neder landsche en Amerikaansche studenten te vergemakkelüken, zoo voor de theologische als voor andere studie. In hoofdzaak denkt men aan Amerikaansche studenten uit de streken met nog half-Nederlandsche cultuur of van overwegend Nederlandsche afkomst, die het Nederiandsch min of meer machtig en van wie men het meest verwachten dat zü met het doel van de Society, versterking der godsdienstig-historische handen tusschen Nederland en Amerika, sympathiseeren. De Pilgrim Fathers Society zal hier te lande een commissie instellen om de practük voor te bereiden, en in Amerika hetzelfde tot stand trachten te brengen. De heeren mr. A. van de Sande Bakhuy- »n, burgemeester van Leiden, mr. A. J. L. van Beeck Calk oen, prof. dr. D. Plooy van de Amsterdamsche, prof. dr. A. Eekhof van de Leidsche, prof. dr. F. W. Grosheide van de Vrüe Unlversiteit, zün uitgenoodigd om in de Nederlandsche commissie zitting te nemen; aan een #der medische hoogleeraren van de Leidsche universiteit zal daartoe ook nog een uitnoodiging gezonden worden. Dr. J. H. Oort. lector in de sterrenkunde- te Leiden en conservator aan de Leidsche Sterrenwacht, is 't professoraat in de astro nomie aan de Columbia University te New. York aangeboden. waarmee gepaard zou gaan een reorganisatie van het onderwijs en wetenschappelük werk in de sterren kunde aan die unlversiteit. Dr. Oort heeft dit aanbod eenigen tüd in beraad gehouden en ten slotte besloten dit professoraat niet te aanvaarden, maar zijn werk aan de Leidsche Unlversiteit voort te zetten. Eenigen tijd geleden heeft prof. Oort reeds voor een professoraat aan een andere Amerikaansche universteit bedankt. kaste en trok zich niets aan van de diep gewortelde vooroordeelen te dien opzichte In de Indische samenleving. Maar het waren niet enkel lyrische melodieën, dfe zü in haar ziel hoorde; want zü maakte in die dagen kennis met de ontzettende toestanden op politiek en sociaal gebied, ze voelde de ellen de mee en zag de onderdrukking door de vreemdelingen. Dat maakte haar tot de aanvoerster der natie, dat maakte haar naam even bemind als dien van den grooten Mahatma. In 1924 werd zü door de Indische vrüheidspartü naar Zuid- en Zuid-Oost- Afrika gezonden, waar zü energiek optrad voor de rechten van eenige honderdduizenden Indiërs, die daar verdrukt werden. Twee jaar later werd ze door het groote Indische nationale Congres, dat beschouwd kan wor den als de meest representatieve vertegen woordiging van het Indische vólk, gekozen En daarmee was haar de hoogste waardigheid verleend, die Indië te vergeven heeft en waarmee wel is bewezen, welk een groot vertrouwen het volk in deze dichteres stelt. Kort daarop werd zü uit genoodigd. om In de groote steden der Ver- eenigde Staten voordrachten te komen hou den over de Indische litteratuur en wijsbe geerte. Daar sprak zü over den strüd pm de vrüheid en over hetgeen Indië doet, om zün plaats te veroveren in de rij van mo derne staten. Ook is zü in 1928 naar Europa gekomen en was zü afgevaardigde op het wereldcongres voor vrouwen In het volgende jaar. Daar heeft zü gesproken over de dwaze vooroordeelen. die er in het Westen bestaan over haar land. Vooral trok zü te velde tegen de opvatting, als zou Indië met groote zorgvuldigheid en bekrompen conservatisme toestanden doen voortbestaan van duizend jaar terug. Zü wees er op, dat het Oosten leeft, verandert, voordurend, zooals het Westen. En ook is er licht en schaduw, zoo goed als in* de Westersche wereld, er zijn ook menschen met de deugden en gebreken, die aan hun beroep, hun sociale positie, hun geestelüke eigenschappen verbonden zün. menschen met dezelfde eigenschappen als de Europeaan. Alle volken in het Oosten strijden heden ten ideaal, ze werken er

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9