NED. R.K. VOLKSBOND, Afd. Alkmaar Laatste Nieuws Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE I DINSDAG 15 JULI 1930 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Hinderwet Ingekomen personen Stedelijk Muziekkorps 1 vt** ve*^~**~*y Geslaagd Gevonden voorwerpen SPOPT EN SPEL LA WNT ENNIS Toenadering inzake de vlootkwestie Koloniale Landbouwschool „Turnlust” Bestuurder Elout op slag gedood ELCK WAT WILS De insecten hongeren ons uit! Botsing tusschen twee auto’s Briand's Pan-Europa-Plan Jubileum Vliegtuig neergestort bij Soesterberg Einddiploma Middelbare Technische School Bloemendag Herwonnen Levenskracht M. KAT ER XXl_K MAAR M I ENT26» „Is dit de trein naar Keulen?” SPANBROEK Frankrijk en Italië dit Portefeuille gerooid Dedié A Internationale sakkenroller aangehouden K. AANBESTEDING D van Staten De mijnramp in Silezië Moeilijk werk voor de reddingsbrigade Gymnasium van een H. Miltenbirg Toestel In de bosschen terecht gekomen Eén gewonde O Het antwoord ran Zweden (Passing Show) DE VERLOTING VAN HERWONNEN LEVENSKRACHT Tra urn ideale, Walzer Scènes de Carnaval, Bever- van den huis- E Ga- Egyptische plagen" in Europa 23 millioen meikevers in 'n bosch Millioenenlegers van koolwitjes 'n Overval van „nonnen” ’n Belege ring van Antwerpen door bijen - On- genoode zomergasten, die ontzetten de schade aanrichten. Clemens Johanna As. Maandag 21 Juli des avonds acht uur. wordt de trekking gehouden van de verloting van H. L. in het gebouw St. WUllbrord. Allen die de trekking willen bewonen, zijn van harte welkom. Op dien avond wordt aan alle aanwezigen AMSTERDAM, 15 Juli Hedenmorgen naderde uit de Bosboom Toussaintstraat een VAKAFD. PENNINGMEESTERS!!! Afd. Pennlngmeestrs, denkt ge er om uw contributie af te dragen? In antwoord op de Fransche nota aan Italië betreffende de voorgenomen pauze in bijbouwen van schepen gedurende dit heeft de Italiaansche ambassadeur der de Bestuurder: „Een tochtje in de open lucht met een auto is even gezond als een flesch wijn.” Passagier: ,4a hum maar vind je niet, dat je de flesch wat al te hard schudt?" - vestigde voorbij Onze stadgenoote. Mej. O. Weisenborn. slaagde voor het diploma „Nuttige Hand werken’. Frankrijk. Italië, Japan en Engeland waren 't eenparig erover eens, dat t Britsche vloot- bouw-program geheel met de vlootovereen- ■komst strookte en geen stap in de rich’ van een bewapeningswedstrjjd was. Geslaagd zjjn voor het eind-examen Koloniale Landbouwschool te Deventer heeren L. J. F. van Amstel en D. Th. Mak- kink, beiden alhier. voldoening over- eerste be- HERWONNEN LEVENSKRACHT Roomsche dames, die nog willen meedoen aan onzen Bloemendag, worden verzocht zich alsnog spoedig op te geven aan het adres Metiusstraat 2. Ge weet met welk doel de Bloemendag wordt gehouden en we moeten nog weer veel hooger komen als het vorig jaar. daarvoor zjjn vele handen noodig. wel nu geeft u spoedig op aan genoemd adres. Gelijk wjj gisteren reeds berichtten, her dacht heden de heer H. J. F. Wanna het feit, dat hü zich voor 40 jaar als apotheker, alhier. Dat deze dag niet onopgemerkt zou gaan, was wel te vermoeden. Van de Alkmaarsche Apothekersvereeniging en van het personeel mocht de heer Wanna bloemstukken in ootvaögjt ne®ep, terwijl lijst verstrekt met de prijzen waarop de aanteekenen de De zwermen van sprinkhanen, die van tijd tot tijd Egypte. Palestina en Zuid-Spanje be dreigen, zjjn niet de' eenige vijanden van den landbouw. Ook in meer noordelijke streken zijn er legers insecten, die soms in zulke mas sa's zich op de landerijen laten neervallen, dat heel de oogst vernield wordt. Hoe komt dat? De zachte winter, dien we dit jaar hebben gehad, en 't liefeljjke voorjaar zijn niet alleen bevorderlijk geweest aan den plantengroei, maar ook aan de vermenigvuldiging van al lerlei schadelijk gedierte. Zoo waren de mei kevers dit jaar ongewoon groot in aantal. Hoe geweldig zoon meikeverleger soms zjjn kan. blijkt uit wat er in 't begin van Mei 1926 is geschied, in de omgeving van Halle in Duitschland: 'n zwerm kevers zweefde door de lucht en 't leek wel. of er ’n donkere wolk langs dep hemel gleed en 't snorren, dat de diertjes deden, kan men het best vergelijken met het geronk van een vliegtuig. Trouwens, de meikevers zijn bekend als liefhebbers van reizen en trekken. Eenige jaren geleden is 't in het Belersche plaatsje Altottingen gebeurd, dat meikevers in een paar dagen *n grooten ouden eik totaal kaalgevreten hadden. Maar de grootste schade wordt niet zoozeer aange richt door de kevers zelf, eerder door de lar ven, de engerlingen; élk meikeverwljfje legt gemiddeld vijftig eitjes. Men krijgt een Idee van de ontzettende schade, die door deze die ren kan worden aangericht, door de onderzoe, hingen vin Prof. Escherich. welke onderzoe- Hljgen loopen over een tijdvak van 20 jaar HAUSDORF. 15 Juli De directie van de Wenzeslausmjjn deelt mede,.dat de geruchten als zou de mijngang waarin het groote on geluk voorviel, onder water staan, onjuist is. Wel is de ingang ingestort op bepaalde ge deelten, waardoor de reddingsbrigades op nieuwe moeilijkheden zijn gestuit. Zij moeten het puin wegruimen en voor eigen veiligheid den gang met hout schoren. Door dit alles duurt het zeer lang voor men de 44 lijken, die zich nog in de schacht moeten bevinden, kan bereiken. een aanwezigen zelf kunnen prijswinnende nummers. Zij die nog loten in hun bezit hebben, wor den verzocht deze week hun laatste loten te verkoopen en uiterlijk 21 Juli voor des avonds 8 uur te komen afrekenen, loten kunnen na djen tijd niet meer worden terug genomen. T Nog even aanpakken dus! BLOEMENDAG Groote voldoening in de Fransche pers Door B. en W. werd hedenmiddag te half 2 ten Stadhuize aanbesteed het bouwen van twee scholen voor Voorbereidend Lager On derwijs. waarvan één bij de Lindenlaan (I) en één bij het Overdiepad (II) in twee per- ceelen en in massa (III). Ingekomen waren 20 biljetten. P. Buljs Oudorp I f 31800. J. Huiberts, Alkmaar, i f 28.890. Koppen en Zoon. Alk maar. III f 64.900. Veenstra. Lekkum. I f 31.530. II f 33 700, III f 65 000 Bakker. Bobeldjjk I f 35000, II f 38 900 Bolten, Alk maar, I f 30.460. Koot en Molen. Alkmaar. I f 28.975. Doedens en Schilder. Alkmaar. I f 32 923. II f 33 933. III f 66 666. Leegwater en Hittema, Heer-Hugowaard III f 65.995. Tip, Alkmaar I f 31 300, II f 34 500. C. Kloos terboer. Broek op Langendijk. I f 31.200. II f 32.200. III f 61.367. Scheepbouwer, Hens- broek. en Gieltjes. Broek op Langendjjk. I f 27.948. II f 31 446. III f 59.394: Schaaf en Stegerhoek. Alkmaar. I f 31.950. II f 31.200. III f 63.050. Karssens. Alkmaar. I f 30.379, II f 34 000, III f 64.300 C. Noort. Bergen. I f 29.800, n f 32.500, III f 62 300 Balder. Alkmaar, I f 29.900. Apma, Enkhuizen I f 29.320. II f 34 580. III f 63 $00. Bot, Alk maar. I f 31 800 Wouda. Krommenie, I f 35 760 II f 36 200. III f 71.200. Bot. Heer- Hugowaard. I f 33.000, II f 35 000. III f 64.000. Laagste Inschrijvers voor I en III waren Scheepbouwer. Hensbroek en Gieltjes. Broek op Langendijk; voor II Schaaf en Steger hoek, Alkmaar. collega's en belangstellenden hem kwamen gelukwenschen. Deze dag zal voor den heer Wanna, die aan dit jubileum geen ruchtbaarheid had willen geven, meerdere dankbare herinne ringen nalaten. Hedenmorgen te kwart over 11 heeft bjj het vliegkamp Soesterberg een ernstig vlieg ongeluk plaats gehad. De reserve-sergeant- vlieger C. F. Th. Elout uit Wassenaar was met een Fokker-jager opgestegen voor 't ma ken van oefenvluchten. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het vliegtuig even ten Noorden van het vlieg kamp neergestort en in de bosschen terecht gekomen. De bestuurder werd op slag gedood, terwijl de machine totaal vernield werd. thans U Euro- peesche aaneensluiting met jaarljjksche con ferenties enz. te willen bewerkstelligen. HOE WE VOORUITGAAN. Sinds 1 Jan. 1930 ging onze Spaarbank vooruit met een saldo te goed van f 240 831 55 waarmede ons tegoeu steeg tot f 2649 178 17. Het aantal agentschappen steeg met 12 waarmede het totaal werd 242. Het aantal spaarders werd vermeerderd met 1104. Uit deze cijfers blijkt, dat onze arbeiders vertrouwen stellen in onze spaarbank, een vertrouwen wat alleszins gewettigd is, im mers alles wordt Ingesteld de spaargelden onzer menschen volledig veilig te stellen. Inlichtingen worden verstrekt op het zittingsuur. wat alle Zaterdagavonden wordt gehouden van 5 tot 6 uur In het gebouw St. WUllbrord, Oudegracht 130 en verder alle avonden thuis Metiusstraat 2. Zondag 13 Juli werden op de banen den heer Bogman aan den Kruisweg te Ber gen tenniswedstrijden gespeeld tusschen de clubs „Vol Moed” uit Hoorn en „All Right” uit Alkmaar. De uitslagen waren als volgt. Beerén-enkelspel W. BJank (A.R), J. Botman (V.M.) 61, Aanwezig aan het Bureau van Politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwenden, als gevonden gedepo neerd op 10 11 12. 13 en 14 Juli 1930: Belastingmerk in étui, hondenhalsband met penning, belastingmerk. hondenpenning sleutels, handschoenen, banden van mantels en japonnen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 10, 11, 12, 13 en 14 Juli 1930: Belastingmerk etui. H. J. Morsch, 8t. Jacobstraat 28; sigarenpijpje. J. R. Popma, Leeghwaterstraat 5; armband, Mej. Hout- kooper. Ricardostraat 1; kaasschaaf. 8. Knecht. Noorderkade 13; parapluie, B. Kos ter, Noodwoning 10, Noorderkade; huissleu tel, J. Visscher. Wildemanstraat 16; pakje krammetjes, J. Bakker. Ridderstraat 8; por- temonnale met inhoud. J. Groenland, Van der Woudestraat 13; touwtje met sleutel tjes. L. de Boer. Eikelenbergstraat 15; mondharmonica. G. Bos, le Tuindwarsstraat 11; damesparapluie, W. H. Brinkman, Oude Gracht 279; damesportemonnaie met inhoud 8. Vos. Doelenstraat 25; armbandje. J. To renvliet, Bergerweg 11a; dekzeU, ^aadnoor- dijk, Baansingel 2; belastingmerk. Jonker, Zocherstraat 24; jongenspet, J. Buter, Raaks je 20; hondenpenning, H. Stam, Re- gulierslaan D 1. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. Botsing Zondagmorgen had alhier een botsing plaats tusschen een auto en een boom waarbij eerstgenoemde het onderspit moest delven. Het ongeval vond plaats ter hoogte van Dr. Stapel, waar de weg uiterst smal is. terwijl bovendien het verkeer nog wordt belemmerd door een hoop oude straat steenen. Het is ook onverantwoord dat deze steenen blijven liggen, ongelukken kunnen daardoor niet uitbljjven. De heer Baars was het slachtoffer van de situatie en moest zich per fiets naar huis begeven, terwijl het voorste deel van den wa gen totaal werd vernield. C. Ruttenberg (V.M.), (A.R.) 6- 4, 7—5. Dames-enkelspel Mej. D. Schermer (V.M.),. Mej. A. Apel doorn (A.R.) 81. 62. Heeren-dubbelspel J. Botman en C. Ruttenberg (V.M.), N. Blank en H Miltenburg (A.R.) 75, 97. Dames-dubbelspel Mej. A. van Pinxsteren en Mej. B. Scher mer (V.M.). Mej. A. Apeldoorn en Mej. L. v. d. Griendt (A.R.) 64, 63. Gemengd dubbelspel: Mej A. Apeldoorn en N. Blank (AH.), Mej. G. Schermer en J. Botman (VM.) 62, 6—3. het jaar. op de Quai d'Orsay de mededeeling gedaan, dat de Italiaansche regeering met voldoening van het Fransche voorstel heeft kennis genomen en zich eveneens bereid verklaart gedurende hetzelfde tijdsverloop geen nieuwe schepen op stapel te zetten. De Fransche pers maakt met melding van deze Fransch-Italiaansche eenstemming, aangezien men er een schrede in ziet naar belegging van de staande moeilijkheden. De ..Petit Parislen” schrijft, dat deze zes maanden meer dan voldoende moesten zijn om alle politieke meenlngsverschillen, die nog tusschen beide landen bestaan, met succes bjj te leggen, een taak, die des te gemakke- Hjker zal zijn, wanneer de pers ophoudt met de campagne, die wederzijds de publieke opi nie vergiftigt. Het .Journal” is van meenlng, dat de Lon- densche klip nog bestaat; men heeft haar echter voorloopig omzelld. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Zondag j.l. maakte onze populaire Gymn. Ver. „Turnlust” haar jaarlijkse!) uitstapje met de adsplranten naar Wijk aan Zee, dat, gezien het slechte weer der voorafgaande dagen, door buitengewoon mooi weer be gunstigd werd. Toch was te bemerken dat het bil meni- gen ouder in gedachte al was uitgesteld, daar verscheidene der adspiranten 's morgens niet present waren. Niemand had dan ook kunnen denken, dat na zulk slecht weer zoo'n prachtige Zondag volgen zou. Te pl.m. 8 uur werd met ontplooide vlag gen van de Paardenmarkt afgemar cheerd naar het station, om per trein naar Beverwijk te reizen. Vandaar met slaan de trom op Wijk aan Zee aan, en na eerst de dorstige kelen met Ranja te hebben be sproeid, in zeer opgewekte stemming naar het mooie strand, de vlaggen als baken geplant, en het feest was in vollen gang. In minder dan geen tijd waren de kou sen en schoenen uit. en was de heele club onder behoorlijk toezicht aan het pootje ba den. Wat hadden de kinderen een plezier! En de grooten niet minder. Was er eens een bijzondere wildebras, die door zijn drukte het evenwicht niet bewaren kon. en omviel, direct mee naar de duinen en eerst drogen, boor. Een goede gedachte was geweest het me- denemen van een paar voetballen; daar werd naar hartelust mede ge peeld. zelfs nog een echte partij door de Jongens. Door al dat ravotten op behoorlijke tem peratuur geraakt, was de uitdeeling van ijs wafels een bijzonder welkome tractatie. Te pl.m. 1 uur werd opgesteld voor het nemen van een foto, die een vroolijke groep te zien zal geven. Om 3 uur werd van het strand vertrok ken. om. na eerst nog weer eens Ranja en cakes geconsumeerd te hebben, de mooie wandeling door het bosch naar Beverwijk te beginnen. Onderweg nog even gerust, daar tevens nog een frisch stukje kauw gum ontvangen en het laatste stuk wan delen begem. Een bijzonder woord van lof voor onze jeugdige tamboers en hun -maltre. die er flink op los geslagen hebben en zich op buitengewone wijze verdienstelijk maakten. Op het perron te Beverwijk werden de laatste versnaperingen nog uitgedeeld en te ca. half acht arriveerden we weer, onder groote belangstelling in Alkmaar De bevordering der leerlingen had dit jaar plaats in een openbare bijeenkomst in de Luthersche kerk, waar 50 jaar geleden bij het sluiten van het toenmalige Gymnasium ook de laatste openbare promotie gehouden werd. Door het college van curatoren waren de ouders ultgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen. Uit de talrijke opkomst bleek hier voor een groote belangstelling te bestaan. De plechtigheid werd geopend door den pre sident-curator mr. W C. Wendelaar. die in een toespraak tot leeraren, ouders en leer lingen de beteekenls van dezen dag uiteen zette en de redenen, die het curatorium er toe geleld hadden de oude traditie weer in eere te herstellen en aan de verdienstelijkste leerlingen een prijs toe te kennen. Daarna nam een der Teerlingen van de 6e klas, die tot de universitelt bevorderd is, J. Th. Mol. afscheid van het gymnasium met een voordracht, waarvan de titel luid de: de beteekenis van de scheikunde voor den landbouw. De rector vermeldde vervolgens na korte inleiding de beslissing van curatoren op advies der leeraarvergadering, omtrent de bevordering der leerlingen en deelde de toegekende prijzen uit. Bevorderd zjjn van klas 1 naar 2: van Baaien te Broek op Langendijk; brlelle Brederode te Bergen; J. Doves te Bergen; Johanna Folkers. F Gimbrere. Mag da Hartkamp te Alkmaar: Alady van Fo- reest te Helloo; J. Hemelrijk en L. Hemel rijk te Bergen; A. Hiemstra: Willy Schwan tje te Alkmaar; Jacob Vogelenzang. Egmond aan den Hoef: W. Voorthuizen. R Schweers. H. Schweers, Kenny Cloeck. G. Dun te Alk maar; H. Heringa te Stompetoren; J. Heu- nlng, de Rijp; Margaretha Kool. Margreet Korteweg te Alkmaar; Hilda de Lange te Bergen; J. Lind; Nelly Luljting, Alida Rem. Agatlta Spanjaard en K. Walraven te Alk maar. Van de 2e naar de 3e klasse: Llze Bosman, A. du Bols, Anna Bosscher. T. E. v. Deventer. Jettie v. d. Heide (toeh.), Johanna Holsmuller. Willy Koning. Nelly Ledeboer. H. Lesterhuls en Alida Wittop Koning, allen te Alkmaar; W. Emmerling te Heiloo. Th. W. Mac Donald en W. Masch- mejjer te Bergen; J. Nieuwenhuijzen te Llm- men; K. van Walbeek te Krommenie en J K. Wilke te Heiloo. Van de 3e naar de 4e klasse: A. F. Gün- brère, H. Pos. Nora Walraven en K. Wig- gers te Alkmaar; W. de Jong te Hoorn; J. J. Riante te Warmenhulzen: Alida Nieuwen- J. J. Granjean. r.k., kapper, van Maastricht naar Langestraat 64. B. Smolders. nJi„ leerling machinist. Ned. Spoorwegen, van Zutphen naar Zocherstraat 16. J. M. de Vlet, n.h.. verpleegster, van Bergen op Zoom naar Wilhelmlnalaan 11. J. Bleeker, rJt.. metaalbewerker, van Rotterdam naar Wil demanstraat 4. J. M. Blankendaal. r.k., van 's-Hertogenbosch naar Vogelenzang 2. J. Schipper, r.k., slagersknecht, van Zeist naar Laat 142. J. C. Mooijen, nJi.. zonder beroep, van Amsterdam naar Oudegracht 9. N. J Calema, geen, zonder beroep van Amsterdam naar Nassaulaan 42. Wed W. Schut en kinderen. r.k., van Amsterdam naar Oudegracht 9. O. Wensink en ge zin. nil., technisch ambtenaar N. 8., van Hengelo naar Comansstraat 11. P. A Kaspers, r.k., kruideniersbediende van Koog aan de Zaan naar Luttik Oudorp 31. A. Mulder L.dli.. officier Leger des Hells, van Amsterdam naar Llmmerhoek 40a. D. Davldsen, nJi.. werkster, van Hoorn naar Koningstraat 16. A. J. F. van Olezen. rJt., zonder beroep, van Haarlem naar Snaar- manslaan 27. P. Kroon, n.h., dienstbode, van Wervershoof naar Hoogstratft 6. D. van G. van AMSTERDAM. 15 Juli. Hedenmorgen, kort voor het vertrek van den trein naar Hamburg, te ongeveer half elf, was het Cen traal Station even in rep en roer. Een heer, die in den trein naar Hamburg w ide stap pen. werd door een hem onbekend persoon aangesproken, die hem vroeg, of dit de trein naar Keulen was. De heer beantwoordde deze vraag en wil de juist in een eerste klas coupe stappen, toen hij bemerkte, dat hij zijn portefeuille kwijt was. De vreemdeling die hem had aangespro ken. had hem aan zijn colbert vastgehou den en de heer begreep onmlddellljk. dat de man hem zijn portefeuille ontfutseld had. Hij werd in deze mcening versterkt, toen hij zag. dat de man zich haastig naar den uit gang begaf. Hij schreeuwde hem na: „Houdt den dief!” waarop verschillende menschen toeschoten en den man die het inmiddels op een loopen had gezet, bij de trap naar den uitgang tegenhielden. Toen men hem vastpakte, vond men de ontstolen portefeuil le op den grond bij den uitgang liggen. Toen de dief zag. dat hü niet meer kon ontkomen, had hij de portefeuille blijkbaar weggewor- r>en. v De man is overgebracht naar het bureau W armoesstraat. Blijkens zijn paspoort is hij een 42-jarige Deen en uit hetgeen thans reeds aan~het licht is gekomen, meent de politic te mogen aannemen, dat men te doen heeft met een bekenden Internationalen zakkenroller en dat men dus een goede vangst heeft gedaan. Waarschijnlijk zal de aangehoudene reeds morgen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. De volgende Alkmaarders hebben asm de Middelbare Technische School te Haarlem het einddiploma béhaald: Afdeeling bouwkunde: Jl. Elzas. Afdeeling weg- en waterbouwkunde: R. v. d. Pol en 8. Siegers. Afdeeling werktuigbouwkunde: G.| P. W. Koopman, N. A. B. F. Pels en J. Th. F. Zwart. Instemming in Engeland. Het oordeel van MacDonald. In antwoord op een vraag van den Labour- afgevaardigde Kapt. Luit. Kenworthy In het Lagerhuis, verklaard? MacDonald, dat de En- gelsche regeering met voldoening kennis had genomen van de overeenkomsten tusschen Frankrijk en Italië tot vergemakkelijking van het herstel der vloot-onderhandellngen. Daar door wordt het werk van de Londensche Vlootconferentie voltooid. Een wijziging van het Britsche Vlootpro- gram voor 1930 achtte de Eerste Minister niet wenschelijk. aangezien dit program slechts voorziet in de vervanging van verouderde schepen en de beperkingen bevat, die uit het Vlootverdrag voortvloeien. De uitvoering van dit program is geheel in overeenstemming met het op de Vlootconferentie bepaalde. auto de Const. Huygensstraat, terwijl uit de richting Overtoom een andere auto kwam naar de Bosb. Toussaintstraat. De eerste auto werd bestuurd door een leer- ling-chauffeur; de Instructeur zat achter hem. Nu had de laatste auto de voorkeur van passeeren. maar verminderde vaart, om de bocht te nemen naar de Const. Huygens straat. De auto uit de richting Overtoom dacht de andere chauffeur zou stoppen. Door dezen samenloop van omstandigheden botsten de wagens tegen elkaar. De instruc teur viel door de ruiten, en moest naar het Wilhelmlnagasthuis gebracht worden. De wa gen uit de richting Overtoom viel om. De beide chauffeurs kwamen er goed af. De schade aan beide auto's is aanzienlijk. Geboren: Emilia Janna, d. v. Johannes Emilius de Groot en Maria Wouters. Theodora Maria Gerarda. d. August Köllmann en Maria Genefaas Overleden: Grietje Vredenburg, weduwe van Jan Rol, 76 j. STOCKHOLM. 15 Juli De Zweëdschc Minister van Buitenlandsche Zaken heeft he den aan den Franschen gezant te Stockholm het antwoord van iweden op Briand's me morandum inzake de Pan-Europeesche sa menwerking overhandigd. In het antwoord wordt gezegd, dat Zweden zeer welwillend staat tegenover de gedachte van nauwere samenwerking tusschen de Euro- peesche staten en gaarne aan de discussies te Genève zal willen deelnemen. De Zweedsche regeering acht het echter nog te vroeg om nu reeds een en die gedaan zijn in 't „Bienwald” in den Rijnpaltz. In het jaar 1911 heeft men daar 22 millioen meikevers gevangen. Neemt men aan, dat daar 10 millioen wijfjes onder wa ren. dan heeft men door deze vangst aan 500 millioen engerlingen 't leven ónmogelijk gemaakt en werd dus het bosch voor een be langrijke schade gevrijwaard. Maar deze „veldtocht” haeft dan ook 16000 tot 20000 M. gekost! Dat bedrag is echter geen weggegooid geld; want, waar vroeger de mislukte aan plantingen een troosteloozen aanblik boden, daar ziet men sinds eenige jaren gezond, jong hout, 'n lust voor de oogen. Maar nog gevaarlijker voor den bosch- bouw zijn de z.g. „nonnen” of nonvlinders. 'n zeldzaam boosaardig slag van insecten, die zich in 't laatste decennium in onrust barende mate over Europa hebben verbreid. Soms treden ze op in heele zwermen, die her inneren aan de insectenlegers in de Tropen en de Sub-tropen. Zoo heeft men op het Bo- heemsche landgoed Llboch op den 16en Juli 1920 een nonvlinderzwerm waargenomen, die 40 tot 50 meter breed was en waarbij de diertjes vlogen dicht op elkander in een laag van een meter of vier. De zwerm '.egde on geveer 3 M. per seconde af. en het duurde zoowat een half uur, voor 't heele nonnen- leger voorbijgetrokken was. Daaruit is ge- makkeljjk af te leiden, dat de troep onge veer 6'4 K.M. lang geweest is. Trouwens. In 1920 waren er in Bohemen geweldig veel non vlinders. In 't volgend jaar passeerden ze de Saksische grens en toen mochten de Sak sische Schweiz en de omgeving van Zittau en jOybin er van profiteeren. De schade, door dit volkje in deze gebieden aangericht, was verschrikkelijk, ofschoon niet zoo erg als in Bohemen. „Wanneer men van den top van een berg een gedeelte van de Saksische en de Boheemsche wouden overziet", zoo schrijft Oberregierungsrat Dr. Strohmeyer. „dan valt het op, dat de kaalgevreten boomen in Sak sen minder in aantal zjjn en meer verspreid staan dan in Bohemen. waar heele kale plek ken in het woud zjjn ontstaan.” In Augustus 1922 werden de badgasten van de Silezlsche badplaats Reinerz onaange naam verrast door een bezoek van nonvlin ders. Op een Zondagavond viel een zwerm, blijkbaar aangetrokken door de sterke elec- trische lichten in de orchestrulmte. waar de kapel van het Kurhaus Juist concerteerde. De vlinders zetten zich in heele massa’s op de instrumenten, op de muzieklessenaars, op de stoelen, op de muzikanten en zelfs op hun brllleglazen. Er zat niets anders op dan maar te vluchten. De menschen gingen aan den haal en de insecten bleven meester van het terrein. Den volgenden dag was er niets meer te zien. 'n Andere vlinder, het koolwitje, treedt ge- woonljjk slechts in kleinere zwermen op. Maar dat wil niet zeggen, dat het minder gevaar lijk is. Al wordt de schade dan niet zoozeer aangericht door de vlinders als wel door de rupsen. De koolwitjes, hun naam zegt 't al, hebben 't vooral op de groentetuinen begre pen. Uit elk eitje ontwikkelen zich twee of drie larfjes en als men dan nagaat, dat 't aantal eieren van één wijfje varieert tus schen 50 en 200, dan kan men nagaan, in welke massa's de rupsen de groenten komen vernielen, 't Is geen zeldzaamheid, dat kleine zwermen door de lucht trekken, maar 't is in München gebeurd, in 1908, dat ook groote zwermen zich verplaatsten en dat men wel kon spreken van 'n „Egyptische plaag”. Reusachtige zwen-’»r> vlinders vlogen over de stad. Op 26 en Ti Juli van 1833 nam men in Tangermünde 'n millinenenleger van kool witjes waar, die in zulke dichte massa’s over de stad zweefden, dat t leek op 'n soort sneeuwval. Maar niet enkel de Kapellen ver plaatsen zich, ook de rupsen trekken, ze lig gen soms in dikke klompen op de wegen. Velerlei middelen worden aangewend om dat schadelijk gedierte te verdelgen; vooral ge bruikt men sterke electrische lampen, waar naar de vlinders onweerstaanbaar worden aangetrokken. Ze worden dan gevangen of door electrische ventilators opgezogen. Wat men alzoo te lezen krijgt over de rooftochten van allerlei Insecten in de Oos- tersche landen, is eigenlijk niets bijzonders, want dergelijke gevallen komen immers ook in Midden-Europa voor, zij 't dan niet in zulke verschrikkelijke verhoudingen als b.v. sprinkhanenplagen in 't Mlddellandschezee- gebied. Maar 'n feit blfjft, dat de inheemsche insecten bjj ons zich even snel vermenigvul digen als in de vreemde werelddeelen. Ongeveer 15 jaar geleden vlogen heele vluchten libellen door 't Saale-dal en brach ten bjj Merseburg storing in de electrische geleiding. In Mei van 1880 vloog 'n libellen- zwerm gedurende drie dagen over Warschau. Ze verstoorden daar 't stadsleven in die mate, dat zelfs de scholen moesten worden geslo ten. De inwoners van Antwerpen werden in Juli 1924 plotseling overvallen door 'n gewel dige schare bijen, die in onafzienbare troe pen kwamen vliegen over de stad. Klompen Met vliegende vaandels en slaande trom trok de stoet naar den Paardenmarkt, waar na een driewerf ..hoera!” en na het ont vangen van nog een reep chocolade ieder weer welvoldaan en in opgewekte stem ming huiswaarts keerde. Als ieder jaar is ook dit uitstapje weer een genotvolle en prettige dag geweest. van deze gevaarlijke dieren hingen aan de huizen en de lampen en daar ze niet verder vlogen, moesten batalllons van werklieden gemobiliseerd worden, die 'n verdelgingsveld- tocht organiseerden, welke eenige dagen duurde. In Berlijn kent men de rupsenplagen in den Dierentuin, plagen, die helaas op ge regelde tijden terugkeeren. zoodat 't in som mige jaren onmogelijk is om rustig op 'n bankje in 't park ie gaan zitten of 'n stap te verzetten, zonder 'n stel rupsen te vermor zelen. Tenslotte kan elke houtvester u ver tellen van de schade, aangericht door troe pen van uiltjes, natuurlijk niet de vogels, maar de vlinders, wier vraatzuchtige rupsen gansche bosctipartijen kunnen vernielen. Behalve deze insecten, die algemeen be kend zjjn en die ieder vaak heeft gezien, zijn er nog heel wat, niet minder schadelijke, die hun vernielingswerk verrichten in voorraad schuren. magazijnen en andere plaatsen. Al leen al van de goederen, die in schuren worden bewaard, wordt jaarlijks ongeveer 5 pet. vernield door insecten en schimmel. Men heeft kunnen berekenen voor Amerika, waar de verliezen nauwkeurig in statistieken zjjn vastgelegd, dat de handel op deze wijze voor 510 millioen gulden verloren heeft. Geen wonder, dat in de Vereenigde Staten veel gedaan wordt ter bestrijding van deze scha delijke dieren: geleerden van naam hebben zich in dienst gesteld van dit werk'en wijden er zich geheel aan. door steeds naar nieuwe middelen ter verdelging te zoeken. Met ven- glft, met gassen, die door middel van vlieg tuigen worden verspreid, met allerlei midde len is men reeds tegen dat hatelijke goedje opgetrokken. Met name heeft men giftgas gebruikt, zooals blauwzuur. Maar de moei lijkheid blijft steeds, om niet tegelijk planten en nuttige dieren te vernietigen. Met veel succes heeft men ook de vijanden der scha delijke insecten te hulp geroepen, zooals vogels en mollen, zoodat alles te zamen door deze maatregelen toch heel veel ten goede Is uitgericht voor land- en boschbouw We vestigen de aandacht op een in nummer voorkomende advertentie, waarin om medewerking van R. K dames wordt ge vraagd voor dit mooie doel. hujjsen te Limmen; C. Stokvis te Hoorn; C. W. Wester te Schagen. Van de 4e naar de 5e klasse: Corry Blaauboer (met her-examen). P. v. d. Esch. C. v. Hlllen (met her-examen). Dicky Kor teweg (met her-examen). P A. Offers. Cla ra Rahder. N. Sluis, allen te Alkmaar. Riek Eyma te Egmond aan Zee: Ingeborg Herin ga te Schoorl; Nancy de Lange en Guus je Maschmeljer te Bergen; Eke Talsma te Krommenie; H. G Verdonk te Broek op Langendijk; Stien Vogelenzang te Egmond aan den Hoef; G. v. Walbeek te Kromme nie; F. Zeiler te Bergen aan Zee en Alida v. Foreest te Heiloo. Van de 5e naar de 6e klasse: Lies Arntz, H. v. Dam. Nelly Dekker. N. Schuitemaker. P. Tuin (met her-examen). allen te Alk maar; G. Biemond te Schoorl; G. Colnot. Louis de Lange, allen te Bergen; J. Pool te Hoogwoud: J. C. v»,Wa»!s (toeh. met aan vullingsexamen). Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van Th. J. H. Vermeulen, alhier, om vergunning tot het uitbrelden van een orgelfabriek, door het bij plaatsen van twee electromotoren. respectievelijk van 3 en 1 PK. tot aandrij ving van een lintzaag en een boormachine, in het perceel Achterweg No. 3. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente. mondeling op Dinsdag 29 Juli a-s.. voormlddags te elf uur, en schriftelljk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hü. die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schriftu ren kennis nemen. Alkmaar. 15 Juli 1930 Burg, en Weth. van Alkmaar. A. F. THOMSEN, loco-burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Directeur H. A. Maas. Programma voor het Concert in den Muziektoin op Woensdag 16 Juli, v. 8-18 uur Nico Gerharz, Sempre Avanti. Marsch. Julius Fucik Paul André a. Les masques passent. Guitare. Aubade a la plus belle. Carnaval - Boston C. M. von Weber Souvenir de Preciosa. (arr. F. Dunkler) Fantaisie Variée l4 sur l'opera-romantique. H. A. Maas Le Valliant Albert. Tableau historique-musicale S. M. Albert, rol des Beiges. Pauze. t John Ph. Sousa King Cbtton. Marsch. Franz von Suppé, Dichter und Bauer, Ouverture. Francis SalabeM (arr Dance recital, a. Cadiz (José Sentis). b. „Show Boat" (Jérome Kern). c. „Paganini” (F. Lehar). K. J. Alford Colonel Bogey. Marsch. Het bezoek aan dit concert is in alle op zichten vrü- Verzoeke tüdens „de muziek", le: niet heen en weer te loopen, 2e: geen luidruchtig gesprek te voeren. van Wervershoof naar Hoogstraat 6. - Tekelenburg, d.g.. leert, machinist N. 8 Leeuwarden naar Oudegracht 235. Visschers, n.h., leeraar ambachtschool. Lelden naar Spoorstraat 30. M. A. van der Gragt r.k.. dienstbode, van Nibblxwoud. naar Nassauplein 11. P. H. Eldermans, en gezin, n.h., assuradeur, van Velsen naar Varnebroek 8. K. Haafkens. n.h.. reiziger, van Haarlem naar v. d Meüstraat 13. H J Venneman, n.h., ondermachinist N. S., van Boxtel naar Snaarmanslaan 61. K. Wijker. cg„ stoker, van Egmond aan Zee naar Achterdam 13. J. M. van der Zwan en echtgenoote. n.h.. stoffeerder, van Bergen naar Nieuwesloot 19a J. P. M. Ritter, geen, verpleegster, van Utrecht naar Wil helmlnalaan 11 s. C. Cleutjens. r.k. dienstbode, van Roermond naar Krelage- straat 4a L. Stougje en echtgenoote. n.h., fabrieksarbeider, van Oudorp naar Heilig land 13. E. Knegt. n.h., huishoudster, van Akerslóot naar Noorderkade 26 A. G. Belt, n.h.. dienstbode, van Egmond-Binnen naar Dijk 2 P. J. Oud, r.k.. onderwüzer, van Venlo naar Stuartstraat 91 E. Tim mer en gezin, geen, Kabelwacht P E N Oterleek naar Snaarmanslaan 125 F. J. Wildenburg, r.k., onderwijzer, van wük naar 8t. Jozefstraat 7 C Berge en echtgenoote. n.h. en e.l„ knecht, van Amsterdam naar Langestraat 55 G. Beek. e.L, leert, machinist N.S.. van Amsterdam naar Stuartstraat 52 B. Knol. g.k.. dienstbode, van Heiloo naar Ka- naalkade 58a J. E. van Diepen-Roet. r.k van Edam naar Varnebroek 14 C. M. Krak-Entken, geen, van Amsterdam naar Voordam 10 A. Lakeman-Hart. rk. van Noordermarkt naar Heiligland 22.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11