Van Alles en van Overal VRAGENBUS BOEK EN BLAD UITLOTINGEN KERKNIEUWS Een serafijntje WANDELSPORT VOETBAL Vijfkamp voor Onderofficieren van Land- en Zeemacht Een taptoe der deelnemers aan de „Vlerdaagsche” Na het Internationaal tournooi te Genève PROVINCIAAL NIEUWS -- Het Bloemencorso te Bergen en een verlichtingsavond HEEMSKERK ’T ZAND SPANBROEK WERVERSHOOF „He, vriend, waar ga je met die ladder naar toe?’’ .WeUeke ladder? (Judge) VOLENDAM SCHAGEN 9—13 September: Dames en Meisjes St, WESTWOUD WORMERVEER CASTRICUM EDAM Gehuwde Vrouwen, hoogd. r Vt stil NEDERL.-INDÏSCHE LEENING 1923 Restantenlijst aard van den kent toch het verhaal van de Bokke- 735 IX. die de bet Ranglijsten uit Boedapest. Het „zwakste elf- tal” met Hollanders boete doet, met BEN. D. (Slot volgt) ROOSTER der Maar zie je, er zit in dit stuk iets van het land zelf, het is er als het ware mee groeid. vandaar het woord historisch. pijnen mijn gr ge di van f 500 de nummers: 70873 72993 74005 74505 75520 77721 79457 79460 72158 73147 74398 74552 77067 77959 794588042272317 73839 74411 75321 77191 79298 79459 83126 72484 73840 74504 De vorengenoemde schuldbewijzen zijn aflosbaar gesteld per 1 October 1929. Van f 1000 de nummers 3392 12566 18870 32923 37187 499892 56569 56657 8094 16943 18871 33260 49983 56570 60594 11711 17794 20570 33261 44974 56571 67608 11712 18869 24587 36447 48025 3756o 54990 (Go-Ahead), Chabanel t (Go to zal van Koninklijke hi sc k< dun: Ella, ala kind de „hU" oftewel de on- moeder- vt W' h< ril Ni n< va ce lit ra Oi dii en l'i en de IK De Minister van Koloniën maakt bekend, dat van de tot dusver aflosbaar gestelde schuldbewijzen van bovenvermelde leening, op 1 Juli 1930 nog niet ter verzilvering wa ren aangeboden de volgende schuldbewijzen: Kort Bangebonden Gisteravond tegen 9 uur kwam uit de richting Alkmaar een auto, die een anderen wagen uit de tegenoverge stelde richting passeerde. Tengevolge van 'n verkeerde handeling stopten de beide auto mobilisten en kregen een woordenwisseling, tengevolge waarvan een dezer zich zoodanig opwond, dat hij de voorruit van den ande ren auto vernielde. VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT" Het bestuur van den R. K. Volksbond, af- Heemskerk, herinnert er aan, dat te Anna Paulowna tegen Klelnesluis-combinatie. Voor de pauze Zondag Breezand - -1 was het spel van Sparta slechts middelmatig. By Onder een auto Gistermiddag te half 2 geraakte het zoontje van den heer G. Baltus onder een passeerenden auto. De chauffeur stopte onmiddellijk en bracht het kind met denzelfden wagen naar Dr. Oterdoom. Het kind bekwam slechts lichte kwetsuren. vo roi H« on tre gu ho zei Ne gie gel bel lie: Or kn ter die prl rer aai 5 ter bel len bai 1 len rlgl Pri me V wai I aar lijk HJfi var E levi ten den de Chl ter, in Z geti wer I.icl baa: Z lede mee Doo één en 1 den andi gers de j ééne een) gesti 20. In verk sindi zond blijv were In hun ito R veili| gezie over He van 1 baar! het f scha, He dat is he Aa om d gezaj waar ven 1 De een 1 te ge getuii volge leven het F Dit bewy: wjj is De: lijden zen, 1 in els de or steed: wikke De en vr geloof huisgi pelljk van d Chris! schap waari: terlijk leven vroom in kir Die maats sociaa dingei elk ve saties, elk gi sport in het van d Het Welaa geloof leven, leven ten, v WEEKBLADEN „Floralia” komt deze week uit met een spe ciaal Rozennummer, dat versierd is met twee prachtige losse bylagen, waarvan één in na tuurlijke kleuren. Verder bevat het tal van artikelen over de roos in het algemeen en over speciale soorten, waaruit zoowel voor den vakman als voor den liefhebber veel is te leeren. Om er maar enkele te noemen: ..Wilde rozen voor den tuin", „Mooie nieuwe rozen voor den liefhebber’’, „Polyantharo- zen”, .Btruikrozen voor perken”, „Mooie klim rozen en hoe ze te behandelen", „De roos in de bloemschikking”, „Bemesting van den ro zentuin", enz. Dat al deze artikelen met tal van fraaie afbeeldingen versierd zijn, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Te water Alhier had het 4-jarig zoontje van den heer Tesselaar het ongeluk, bij de Vlotbrug in het Noord-Hollandsch Kanaal te geraken. Gelukkig was het bemerkt door ’n zoon van mej. de wed. Vogelzang, die het genoegen mocht smaken den drenkeling op het droge te brengen. Het ongeval geschiedde op dezelfde plek waar voor 14 dagen ook Iemand te water geraakte, vermoedelijk door den slechten toestand aldaar van den walkant. Ook de toestand van de Vlotbrug wordt langzamerhand van dien aard, dat deze zeer spoedig levensgevaarlijk zal kunnen worden genoemd. een Verguld Zilveren Medaille. Voorts verschillende kunstvoorwerpen als ontvangen en worden bovendien 5 teerd ten kracht". Vraag: Hoe verwijdert men water-, eau- de-cologne en wijnvlekken uit een roode ve- loutine- japon? Antw.: Uitstoomen is het -eenige middel Vr. Is de Graf Zeppelin het eerste lucht schip geweest, dat van Europa naar Ame rika gevlogen is? Antw. Ja, maar de eerste die over den Oceaan vloog was de latere Los Angelos. Maandagavond heeft onder belangstelling van duizenden de taptoe plaats gehad ter opening van de „Vierdaagsche”-afstandsmar- schen. Met muziek van de Koloniale Reser ve voorop, trokken de deelnemrs door Nij megen naar de Prins Hendrik-Kazerne. Dinsdagmorgen vroego m vijf uur zullen de deelnemers, die 55 K M. loopen, reeds voor de eerste dagmarsch vertrekken. Volgens officieuze opgave zouden heden morgen 1575 deelnemers starten. deeling Zondag 20 Juli as. na de H.H. Missen bij' de uitgangen der kerk zal worden gecollec- bate van „Herwonnen Levens- Een interessante ranglijst publiceert Dr. Mamuslch In zijn blad „Nemzeti Sport" van Boedapest. Hij heeft twee teams samenge steld, die hij als de besten uit het tournooi zou kunnen beschouwen. Hy geeft zelft oe, dat zijn A-elftal misschien iets te veel door Honvaarschen bril is bekeken en samenge steld. Zijn A-elftal ziet er als volgt uit: Doel: Acht (Ujpest). Achter: Dudas en Fogoly III (Ujpest). Midden: Borsanyi, Volenik (beiden Ujpest), en Gamborena (Irun Spanje). Voor: 8tröck, Auer (belden Ujpest), Svo boda (Slavia). Reguerio (Irun Spanje) en P. Szabo (Ujpest). Botsing Zondagmorgen had alhier een botsing plaats tusschen een auto en een boom, waarbij eerstgenoemde het onderspit moest delven. Het ongeval vond plaats ter hoogte van Dr. Stajiel. waar de weg uiterst smal is. terwyl bovendien het verkeer nog wordt belemmerd door een hoop oude straat steenen. Het is ook onverantwoord dat deze steenen blijven liggen, ongelukken kunnen daardoor niet uitblijven. De heer Baars was het slachtoffer van de situatie en moest zich per flets naar huis begeven, terwijl het voorste deel van den wa gen totaal werd vernield. Vermist De hoér'Wr’deed aangifte van diefstal van een nieuw damesrijwlel en ’een heerenhorloge. Uitslag gehouden landbouwtelling In gebruik zijn 384 bedrijven tezamen 1242 H.A Hiervan is 77» HA. eigen land en 463 HJL gepacht land, waarvan weer 158 H.A. is ge- pac.it van de ouders. In de gemeente wordt gebruikt 1034 H.A van omliggende gemeenten 200 H.A., n.L Hoogkarspel 70. Andljk 32, Grootebroek 12, Medemblik 80. Nibblxwoud 2. Midwoud 5 en Opperdoes 1 H.A. VI 15 Juli Het aantal H.A. tuingrond bedraagt H.A., idem grasland bedraagt 488 H.A. Het aantal een-rulters platglas 510 stuks. De oppervlakte verwarmd staandglas 895 M2.; Idem onverwarmd 7798 M2. De veestapel bestaat uit: 29 paarden; 875 runderen (Jong vee Inbe grepen); 291 schapen; 18 bokken en geiten; 462 varkens; 1685 kippen; 23 kasten met bijen. Overleden: Tijmen Stelling, oud 56 jaar, weduwn. van T. Krook Styntje Mans, 63 jaar, gehuwd met H. Rem. Personalia Te Amsterdam is geslaagd voor diploma A van het Mulo-examen M. J. v. d. Schoor, alhier. Voetbalnieuws Het eerste van D. E M telde vier invallers en verloor met 52. Het tweede sjieclde tegen ons tweede en verloor eveneens met 52. Junioren verlo ren met 60. een aantal jaren achtereen (het de V. de tweede helft van het spel was het be langrijk gewijzigd. De uitslag .was 31 in het voordeel van Sparta. rijden? Niet» Welnu door een Zlgeunerpaar waarvan hoofdman is eener Bokkerijders-, rooversbende, gestolen, weet een overval van de bende op graaf Otto van Plettenberg te te verijdelen en redt zoo het leven van den graaf. Maar Ella, vreezend voor de wraak der Bokkerijders. vlucht en komt, toevallig, terecht op- het kasteel van Otto’s vader en wordt door den ouden graaf als pleegdochter aangenomen. En dan gebeurt, wat In een stuk als dit niet uit kan blijven: Otto wordt ver liefd op het meisje. Maar ook Maurlts. de boschwachter van den graaf, die vroeger tot de Bokkerijders behoorde Is verliefd op het meisje. Ella zelf beantwoordt Otto’s hartstocht, zooals dat in zulke verhalen heet, maar onderdrukt haar gevoel, uit dankbaarheid jegens Otto’s vader, die zoo goed voor haar was en van wien zij weet, dat hii het als een „schande aan zijn blazoen" aangedaan zou beschouwen, wanneer zijn zoon met een gestolen en naamloos ktnd zou trouwen. Maurlts. die door Ella wordt afgewezen, zint op wraak en zal de Bokke rijders, zijn vroegere kameraden, helpen bij een aanval op* het kasteel van den graaf, waartegenover dezen hem de mooie Ella In handen zullen spelen. En dan komt het slotbedrijf, waarin alles In eens tot een einde en natuurlijk tot een goed einde wordt ge bracht: de Bokkerijders-hoofdman wordt ge dood; Ella, het gestolen kind, blijkt de doch ter te zijn van een graaf en omdat ze nu van gelijke geboorte is als Otto, heeft de oude graaf natuurlijk geen bezwaar meer tegen een huwelijk en Maurits, die haar toch ook zoo gra.ag had willen hebben, staat haar nu deemoedig aan Otto af en wordt zoo maar op stel en sprong kluizenaar, om zijn ver der leven door te brengen in boete voor zijn slecht en losbandig leven van vroeger. Nou, wat zegt u er van? En dat allemaal bij avond In een fantas tisch, beurtelings met electrisch-, bengaaisch-, of fakkellicht verlicht Openlucht-theater. Scnjs ook door het licht van den bliksem een nagemaaklen bliksem dan, want het was prachtig weer die van den echten bliksem in zooverre verschilde, dat hij volgde op de donderslagen, inplaats van er aan vooraf te gaan. -- De spelers speelden het stuk, zooals zulk een stuk gesjieeld wil worden; vol pathos en romantiek. De rooverhoofdman wis de ruwe kerel die je zoo iemand verwacht te zijn; de joAge graaf w8s edel en Maurits. de bosch wachter was valsch; Ella, de onschuldige vondelinge, was onschuldig en natuurlijk beeldschoon; Liza, het kamerkatje. wis een katje en Baltus. de oude kamerdienaar, wis oud en wis dienaar. Vooral die kamerdienaar, vertolkt door den heer J. Gevers, verdient een extra vermelding voor zijn spel en als de jonge graaf van den heer J. Cammans niet heelemaal was, zooals ik hem wel graag zou gezien hebben, dan zal ik dat maar toe schrijven aan het feit, dat hij de rol plot seling had moeten opnemen voor den zieken heer Diels, die mij van het gezelschap van de Vroolijke Vrouwtjes beroofd had. ARTHUR TERVOOREN. Sparta-nieuws Spana speelde 1 eene o Aan den op 22, 23, 24 en 25 Juli a.s. houden Vijfkamp voor Onderofficieren, worden deelgenomen door personeel Land- en Zeemacht; van de Marine uit Den Helder zullen deelnemen de sergeanten C. Vyibrlef en W. Bergman. Aan den Korpswedstrijd zal óók worden deelgenomen door de Kon. l^rine te Wil lemsoord (Den Helder). De vijfkamp bestaat uit: schieten, zwem men, schermen, handgranaat werpen en veld loop. De onderdeden van den vyfkamp hebben plaats volgens de bepalingen van dv desbe treffende Bonden, te weten: Zwemmen. Ne- derlandsche Zwem bond; Schermen. Kon. Ned. Am. Schermbónd; handgranaatwerjien en veldloop. Kon. Ned. Athletlek-Unie. ver- De steden en dorpen, de kasteelen waarin en waarop het stuk speelt, hebben in Zuid- Limburg bekende namen, de uitdrukkingen die er in voorkomen hebben voor Zuid Lim- burgsche ooren een bekenden klank en ook de toestanden, die het onderwerp van het stuk vormen, al zijn die dan ook 18de eeuwsch en al bestaan die nu, in de 20ste niet meer, zijn den Zuid Limburger niet vreemd. Met zoo iets eigens, al is het dan ook dramatisch, leeft het vroolilke volk van Limburg gemakkelijker mee, dan met vrouw tjes uit het verre Windsor, al zijn die dan ook nog zoo vroolijk en dus, zou je zoo zeg gen, beter passend bij den aard van den Limburger. U kent toch het verhaal van de Bokke- Het is stil In de kamer, een stilte angst wekt en spookbeelden roept. Het kleine borstje van Guy gaat moeizaam op en neer. „Mama, mama!" fluistert Wet kina, „kom eens dicht by me, want ik moet iets ver tellen, dat je pijn doet en waar je veel om huilen gaat”. Even stopte het ventje Hoe wreed zelf te moeten zeggen, en wel aan haar, zyn lieve mama, dat hij sterven moet. Neen! hij kan net niet! Jezus vraagt te veel! Hoe drukt hem alles. Lood schijnt men op hem te werpen Jezus is heel dicht by hem. zooals hy altijd daar is, waar veel geleden wordt. En zonder dat Guy net weet, spreekt zijn Jezus in de strak gespannen lijnen op mama’s gelaat. Welk een angst! Welk een spanning! Neen! hU mag en kan niet terug, om alleen te blijven met groote geheim. „Mama!" en zachter nog, onverstaanbaar bijna, „mama! ik ga sterven. Maria komt me halenin een adem verder „toen ik mijn Eerste H. Communie deed, heeft Jezus me gezegd: Guy, jong moet je sterven en sjjoedlg kom ik je halen maar ik zal je mijn engel maken. Toen heb ik eenvoudig gezegd: Ja” De stilte werd angstig Een in de verte verloren klank deed vermoeden, dat de tragiek in het groote leven, klein en beperkt bleef tot het vertrek waar de moedei tranen liet vallen uit het starre oog. Voor haar was geen realiteit njaer verwachte smart greep te diep in ne ziel. Zij zag noch voelde. Door een re flex- Een Jubileum Donderdag 17 Juli is het 40 jaar geleden dat de Vereeniging tot On dersteuning bij Ziekte werd opgericht. Tot de oprichters behoorden de heeren Cl Burger J. Castricum, O. Nieuwenhuls, J. Overtoom en P. van Twuljver, Met 30 leden werd begonnen en toen later het ledental toenam het bestuur aangevuld met de heeren Th. Roep, 8 Overtoom, Mr. O. H. Beds en O. I, FJ«np. AJ» Mwoderbcid beweging bleven de tranen vloeieh en vielen heet op het door haar omstrengelde kinder kopje. Guy vergeet door die stille smart zjjn eigen pijn. „Mama!” is de zwakke roep, waarin heel zijn liefhebbend zieltje trilt, „mama! huil niet zool" Terug tot de werkelijkheid, overziet de in haar edelste en mooiste vrouwengevoelens getroffen moeder de naakte gure werkelijk heid: haar kind, dat sterven gaat en zacht dringt tot haar door, die andere bekentenis: „weet je nog, hoe we van den zomer naar Lourdes zyn geweest en toen ik aan tafel je zei: Maria heeft me een geheim verteld? ZIJ heeft precies hetzelfde gezegd, als Jezus in de H. Communie. Alleen voegde zij er aan toe, dat het op een Zaterdag zou gebeufcn en dat ik in je armen dood zou gaan!” Als zag hy weer die lichten, nooit geziene glan zen schitteren, flikkert er iets in zyn oog, dat snel vervaagt, by den aanblik van de verwrongen moedersmart. ,.En toch de idee jong te moeten sterven, jou vooral zoo jong en gauw te moeten verlaten, papa en Marie niet meer te zien, heeft me eooved doen lyden; maar nu Jezus bet wil, laat Ik me stil halenDe woorden van dezen nog aan stof gebonden engel waren too vol liefdebrand, dat men er diep de goddeiyke inmenging vóélde. De moeder bleef niets anders, dan voor zich uit te weenen. Niet lang bleef de overwinning aan de smart, die de vrouw voor even knakte. Het edelste wezen, haar leiteiyk wezen: de moeder ontwaakte, de moeder, die lyden vraagt in de plaats van net uit haar geboren kind, die daarvoor gevaren trotseert, die het leven nog eenmaal wagen wil, om het kind te redden. Haast Is er een scherp verwyt in de vraag, die alleen een moeder stelt, omdat haar in tuïtie de doorgestane pijnen en angsten pljlt. .JKUn jongen, mijn lieve jongen! waarom heb Je me dat nooit verteld?” Even weer is er die groote angstige stil tedan. zacht valt in het gehe.mzinnig donker het antwoord van een groote edel moedige ziel:omdat, mama! omdat je zooveel zou geleden hebben”. Staan we even stil en meten we de hier gelouterde natuur- lyke kinderliefde. Wie anders dan Jezus zelf vormde hier die ziele-zachtheld, die delica te gesteltenis om anderen leed te besparen en zelf te lyden. „Ik hield alles voor me. maar nu Ik voor het eerst van myn leven me erg ziek voel, moet ik je wel waarschuwen en je alles zeg gen.” De stilte bleef hangen, maar benauwde niet meer. Er was nu weten, begrypen en veel liefde. De dokter komt. Zijn diagnose is vlug ge maakt: diphterltis. Hy vreest het ergste, zelfs na de aangebrachte piqure .Misschien te laat”, fluistert hy zacht den vader toe. .«Zeker te laat” rulscht X. door 1 moeder- hoofd, die eerder het gesprokene geraden, dan verstaan heeft. Zeker te laat, na zy weet. Wat kan ’n dok ter tegen de H. Maagd, die Guy van hier voeren wil. Er kwamen ook specialisten, die hoopvolle taal spraken. Het serum had ge werkt en de zlexte gestuit. Guy en zyn mama hebben elkaar toen heel diep in de oogen gekeken en zy wisten, be grepen. Een werkeiyke beterschap trad toch na ongeveer tien dagen in; het kind at weer, leest een weinig, maar vooral voert lange vertrouweltjke gesprekken met zyn mama. Gesprekken, alleen door andere mama’s en fynvoelenden te raden. Soms gaat hy dieper op zyn ontvouwd geheim in en zegt dan onverwachte gedachten. Eens trekt hy haar dicht b(J zich, zooals in dien vreeseiyken langen nacht’ .Je hebt vaak op me gebromd voor de school en ’k vond dat erg. maar.... maar ik dacht zoo: myn positie zal gauw de hemel zyn. Waarom dan examens voorbereiden, die ik toch niet maak en als men de regels üitlegde, dacht ik aan veel mooiere dingen. Zooveel en mooie dingen heb ik onder het weesgegroetjes bid den geleerd.Hier is de zwarte engel in volle arglistigheid op het blanke zieltje ge vallen. Nog even en hij zal die fouten diep bewee- nen. uitboeten, in vol begrypen der boven natuurlijke orde. De diepbedroefde moeder is langzaam balsem op de breede wcndeplek gelegd, al bleef haat niet alleen de toekomst, maar mede een onbegrepen verleden te be weent n. Dien kleine! Zy had hem dus altUd ver keerd begrepenZy had hem vaak ge kwetst, met standje.1 overladen, diep en hoe dlkwyis vernederd. En nu wist zy dat het geen luiheid was. die hem verstrooid deed zyn, of zyn schoolwerk deed mislukken. ant- Hoe haar noemde redacteur ook het ..zwakste elftal” ’’■amengesteld. dat er als volgt uitziet: Doel: Gianni (Bologna). Achter: Udink en Bulteel (Go-Ahead). Midden: CasaK Bete), Pichler (Servette) en Föortsch (FUrth). Voor: De Vries (Servette). Faust (Fürth). De Kreek Ahead) en Niederer (Servette). g'B-WW!" t UB—- Ignatiusclub, Amsterdam en andere, f 10„— Carmellet. 1316 September: Ongehuwde Mannen en St. Joseph Gezellen, /6.50, Augustijn. 16—19 September: Dames Congregatie Am- steldyk en Torentje, Amsterdam, f 650. Do minicaan. 22—25 September: 650, Passionist Reeds -*-• Vtelge jaar uitgeaonderdj organiseert V. V. te Bergen in de maand Augustus een Bloemencc rso. dat steeds de belangstelling van duizenden weet te trekken. Dank zy de meewerking dooi verschillende, in Bergen woonachtige artisten verleend, kenmerkt het corso zich door een vindingrijkheid van uit beelding. die de ondervonden belangstelling ten voile doet verdienen. De datum voor het corso werd voor dit jaar bepaald op Woensdag 6 Augustus, des middags om drie uur. Het gemeentebestuur stond daarvoor de wegen om den Hertenkamp af en verleende een garantie van f 1000 en schonk tevens een gouden medaille. De V. V.V. schonk de commissie een bedrag van f 500. benevens een gouden medaille. De Wtakeliersvereeniging te Bergen zegoe een Verguld Zilveren Medaille toe. de V. V V Alcmaria schonk een Verguld Zilveren en een Zilveren Medaille. Kroms wasschery te Alk maar - werden prijzen prijzen van f 50 en 5 pryzen van f 25 uit geloofd. De belangstelling voor het corso komt ook tot uiting door het feit, dal de fU ina Lucas Bols uit Amsterdam een vier- oeelige flesch met likeuren schonk en de firma Bootz uit Amsterdam een mandje li keuren. Voor de deelname aan het corso werd reeds de medewerking verkregen van Ber- gen’s Harmonie, het muziekkorps St. Louis uit Alkmaar. Bergen s Gemengd koor. Ber gens Mannenkoor, de GymnasUekvereeni- ging, de tooneelvereeniging Kunst na Arbeid en de ;.Operettevereerijpng. De deelname aan het corso is vry en staat open voorde volgende rubriekenAuto’s. Vereenlgingsgroepen. Vrye groepen. Paren en Enkelingen. Voor deelname gelieve men zich te melden aan het Informatiebureau van de V. V. V. te Bergen. De dag van het Bloemencorso, dat des avonds met een rondgang van een llcht- stoet wordt beëindigd, belooft wederom Bergen’s Gloriedag te worden. In 1928 ver voerde alleen de tram AlkmaarBergen dien dag 26.000 passagiers. Duizenden kwamen bovendien per rijwiel of auto, zoodat men zich wel kan voorstellen hoe druk het zoo n dag in Bergen Is. als men weet dat daar in het drukst van het seizoen een 5000 gas ten verblijven en de bevolking een 5000 zielen telt. Volgens de Badcourant van 7 Juli ver toeven er reeds thans In Bergen en Bergen aan Zee 2500 gasten De volgende week zal dit aantal al reeds belangrijk hooger zyn, omdat de vacanties dan aanvangen. Het strandleven neemt ook te Bergen aan Zee geweldig toe. In dit opzicht werd den 4den Juli een mijlpaal bereikt. De strand- drukte was toen geweldig, evenals het auto verkeer. In Bergen begrypt men dat het economisch belang van de bevolking vordert het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Voor wegenverbetering werd dit jaar f 100.000 uitgegeven, terwyl voor den aan koop van het bosch, daarvoor het Rijk f 1600 per jaar offert en de Provincie f 40 000 bijdroeg, de gemeente f 130.000 beschikbaar stelde. De V. V. V. te Bergen doet wat mogelijk Is om de vreemdelingen ter wilie te zijn. Z!J stichtte een informatie-bureau. waar gra tis alle mogelijke inlichtingen worden gege ven en dat op aanvrage gratis pensionlijsten toezendt en bovendien de schriftelijke aan vragen ter kennisse van belanghebbenden brengt. Woensdag 23 Juli organiseert de V. V.V. fn samenwerking met daarvoor ingestelde buurtccmmissies een verlichtingsavond. Deze verlichtinesavonden zyn feeëriek. Om de oude Kerkruïne en langs de in het groen verscholen wegen m het centrum van het dorp hangen op zoo’n avond ruim 10 000 oranje lampions, waarvan de kaarsen door vele rappe handen in een minimum van tijd zijn aangestoken. Een dergelijke avond brengt duizenden in bewondering over het dorps- schoon van Bergen. Moge dit ook 23 Juli het geval zyn en moge de V. V. V. met het Bloemencorso op 8 Augustus wederom dat succes ondervin- .den, waarop zij. met het oog op het vele daaraan verbonden werk, alleszins recht heeft. Zyn B-elftal is als volgt samengesteld: Planicka (Slavia, Praag) doel. Achter: Rainer en Blum (Vienna). Midden Vodlcka (Slavia Praag), Ardizzone (Bologna) en Wilhelm (Ujpest). Voor: Junek (Slavia). Adelbecht etï Gschweidl (beiden Vienna), Puc (Slavia Praag) en Kalix (F. C. Bete). Zooals we zien is hierby geen enkele Go- Ahead speler. Maar uit curoeitelt heeft ge- S. A A zxlftol” ^ER RETRAITEN SL Petras Canlsius Retraitenhate te Bergen (N.-H.) 1933 Juli Jongens Patronaten, Amster dam. 650. H. Harten. 22—35 Juli Jonge dames Congregatie Kathedraal. 650. Jezuïet. 2629 Juli Mannen H. Familie, AmsteldtJk en Vredeskerk, 6.50, Franciscaan. ,v 58 Augustus: Dames Onderwyzeressen, 10.Jezuïet. 9—12 Augustus: Mannen St. M. Mag dalena Club. Amsterdam, 650, Passionist 1417 Augustus: Patronaatsjongens, Volen dam, 650. Capuctjn. 1922 Augustus: Meisjes Patronaat, H Engelbewaarders, Den Haag, 850, Mont- fortaan. 2326 Augustus: Jongens Patronaten, Am sterdam, /8A0, Augustijn. 30 Augustus—2 September: Mannen 8t Ignatlusclub. Amsterdam. 6.50. H. Harten. 2—8 September: Patronaat Meisjes. Loos- dulnen, f 650. Franciscaan. 58 September, 8t Pranciscus Liefdewerk, ƒ6.50. H Hart kan gemeld worden dat de tegenwoordige secretaris, de heer C. Burger die ook het Ini tiatief voor de oprichting nam 40 jaar onaf gebroken dc bestuursfunctie waarneemt. De vereeniging telt thans plm. 430 leden en 200 betalende kinderen. Daar sta je, omdat het Zondag is en dus je plicht eerst de H. Mis by te wonen, vroeg op en zit drie-kwart van je koste- lyken dag in den trein ook alweer om dat het spoorboekje de vriendelykheid heeft, op dien dag alle verbindingen in de war te sturen om te voldoen aan een uitnoodi- glng tot bijwoning der eerste voorstelling in het Openlucht-theater te Valkenburg van „De Vrooiyke Vrouwtjes van Windsor”, door het gezelschap van den Koninkiyken Neder- landschen Schouwburg te Antwerpen en als je dan 's avonds het Rotsjiark binnenstapt is het eerste wat je ziet een plakkaat, waarop met blauw potlood geschreven staat, dat de voorstelling niet doorgaat, omdat mynheer Diels ziek is! Je bent geneigd een leelyk woord te zeg gen. maar je doet het niet omdat het Zon dag is en mooi weer en dus een heerlyke wandeling je kan troosten voor de teleur stelling. Maar dan lees je het blauw-potlood-be- rlcht verder en wég is weer je troost, want je leest, dat ze in de plaats van Vrooiyke Vrouwtjes een stelletje Bokkeryders, ofte wel Limburgsche roovers zullen laten op treden. die natuurlijk lang niet zoo aan- trekkeiyk zyn, maar in wier gezelschap ik me toch verplicht acht den avond door te bren gen. omdat ik nu eenmaal voor de krant naar het Valkenburgsche Openlucht-theater ben gegaan en ik dus voor de krant ook wat van dat theater wil meebrengen. Al is het dan ook niet wat ik gehoopt had te zullen meebrengen. En zoo heb Ik dan weer eens, voor de zooveelste maal een voorstelling bygewoond van het: Historisch romantisch tooneelspei in een voorspel en 5 bedryven. tekst en muziek van Hulb Ubeghs, „De Bokkeryders in het land van Valkenburg”. In plaats van Shakespeare Ubaghs! Het tijdsverschil is niet het grootste verschil tusschen deze beiden en toch, zoo heel zeker ben ik er niet van, dat „De Vrooiyke Vrouwtjes" meer publiek getrokken zouden hebben dan „De Bokkeryders", dat je, be halve een „historisch romantisch tooneel- spel”. gevoeglijk ook nog wel een „draak” zou kunnen noemen en dan ook door de Antwerpenaren heelemaal als draak opgevat en gespeeld werd. Daarom gaf hy steeds, dat vreemde woord: „maar, ik oen altyd bezig.' weet zy hem nu juist te waardeeren kind, haar Guy, zoo nederig, zoo minnend, zoo diep onschuldig Haar Guy, dooi Maria „haar dierbare” genoemd. Hoe heer) Uk, als zy elkaar altyd zoo begrepen hadden! Droom, ydel fantoom! Het leven baart zoovele dier fantomen! Zy, de moeder, zy wist het. Neen! Zij heeft geen rechten meer. Hier valt het aardsche. He- Hemelsche rechten eischen hem op. En zy. de stoffeiyke. wyken voor ’t onstoffelyke. Het groote, het waariyk magistrale schrikt ons af. Hier schrok een eigene moeder terug, voor het sublieme, net groote in dat kleine nog niet eens voltooide lichaampje. Guy was nog niet groot genoeg. Er komt licht, daar waar het donker was. wy we zen op misschien de eenige fout in dit ove rigens vlekkeloos leventje, de weinige ijver voor studie en schoolwerk De zwarte engel wist hem te vangen. Ar geloos is hy den vogelaar nageloopen. In het half donker van de ziekenkamer in het vlakke doodsgezicht, komt de opheldering, de volle llefdezon. Zjjne vergissing wordt graag bekend: „Mama, wat ik lyd. heb ik verdiend! De kleine Jezus pynigt me, om myn fouten van luiheid op het gymnasium uit te boeten. Als dat gebeurd is, vaar ik met Jezus zoo den hemel in.” Eenvoudig, zwUgend meestal, mannelijk neemt Guy alles van zijn vriendje Jezus aan, uit liefde tot Hem, Dien hy toch nog niet goed wetend, onwillens bijna, bedroefd heeft- En terwyl het Seraf yntje komt Kerstmis in het land. Coop. Boerenleenbank Naar wij verne men heeft bovengenoemde Bank op verzoek in verband met de afscheiding met Hoog karspel de Koninklyke goedkeuring op de Statuten verkregen en zal de nieuwe Coöp. Boerenleenbank by vertrek van den kassier der Bank naar Hoogkarspel binnenkort in werking treden. Het bestuur der te dezer plaatse geves tigde Bank is samengesteld als volgt: j. Groot, directeur; P. Neefjes, wji. directeur; 1 A. Bakker, secretaris; C. Laan en W. Vriend. De Raad van Toezicht bestaat uit de heeren G. Bot, G. Appelman en J. varu Diepen; eerstgenoemde is voorzitter. f Muziekdag Zondag werd door het far? farecorps „Dr. Nuyens" zoowel te Hoog karspel als in deze gemeente, resp. op een daartoe gesdhikt terrein by Café „De Landbouw" van 35 uur en Hotel ..De Lindeboom’’ van 79 uur, begunstigd door prachtig zomerweer en onder veel belang stelling van de zijde van het publiek, een gratis openlucht-concert gegeven, dit in verband met subsidie, door beide gemeenten gegeven. Onder leiding van den directeur van het corpxs. den heer Leo Koning, werd een achttal nummers op de meest verdienstelijke wijze uitgevoerd. Ten gehoore werd gegeven: „De Residentie”, marsch, Willy Schoote- meyer; „Sobre les Olas”, wals, J. Rosas; „Dans la Bruyère”, ouverture, A. Govaert; „Le Chef de Corps”, marche Militaire, N. Brery. Pauze „Bohemland”, wals. Francis Popy; „Stella”, ouverture, A. Ble- mant; „Haute Loire", marsch G. Gadenne. Het concert werd gesloten met een feest- marsch „Rubens”. Werkloosheid Hoewel het thans mid- den-zomer Is, is het door de malaise In de Zaansche industrie met de werkloosheid nog treurig gesteld. Deze .zeek stonden by het Bureau Arbeids bemiddeling ten gemeentehutee niet minder dan 54 wcrkloozen ingeschreven, waarvan 31 losse arbeiders, 2 bouwvakarbeiders en niet minder dan 27 fabrieksarbeiders. Dat er onder de bouwvakarbeiders gelukkig zoo weinig werkloosheid heerscht, komt door dat thans 2 afgebrande fabrieken her bouwd worden, nameiyk de oliefabriek „De PUI” en de cacaofabriek der Erven De Jong, terwyl ook een nieuwe silo by de olie- f„briek ,J>e Tijd" bUgebouwd wordt. Kostelooze rywielplaatjes Voor degenen, die in aanmerking komen voor kosteloozê rywielplaatjes, bestaat gelegenheid deze te verkrijgen ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen te Wormerveer op Maandag en Woensdag 14, 16, 21, 23, 28 en 30 Juli, de» avonds van 7—9 uur. Examens Voor het te Amsterdam ge houden M. U. L. O.-diploma slaagde onze plaatsgenoote mej. M. J. van der Schoor, leerlinje der Christelijke M. U. l> .O.-school te Zaandam. Burgerlijke Stand: Geboren: Grietje, d. van H. Roos en A. Guichelaar Andréa, d. van P. Noomen en V. Baart Anna Wilhelmina, d. van D. Weeterlnk en A. van PUkeren. Ondert.xMiwdc. Kat en E. Smolka. Gehuwd: J. Pranger (van Krommenie) en C. Schence C. Menlte (van Wonner) en M. SiUtes Ernstig ongeval Gisterenavond tegen 7 uur kwam van de helling v. d. Zeeweg afrlj- den een jong meisje met een rywiel met handrem. Toen zy ongeveer halfweg was en een vry groote vaart had. heeft zy waar- schynlyk sterk geremd, ten gevolge waarvan zU over Hef stuur op den weg kwam te vallen, vry ernstige blessuren aan haar gezicht be kwam en haar arm zoodanig kneusde, dat ■R zich onder geneeskundige behandeling moets stellen. De geneesheer achtte het noo- dlg, dat de arm in het zfekenhuis te Alkmaar werd gezet, wyi deZe op verschilende plaatsen was gebroken. Veiling Aan de veiling "Ons Belang" was de aanyoer gisteren zeer slecht te noe men. Aangevoerd werden slechts 644 manden aardbeien met prijzen van 2381S cent per K.G., met een middelprijs van 24 ct. per K.G. Iets beter dus dan de voorafgaande veiling. De aanvoer van erwten en tuinboonen was ook zeer beperkt. Erwten werden aangevoerd 60 zak met pryzen voor doppers van 1631H ct. en voor raspers van 31)t-M8 ct. per K.G. Onderwijs Naar wij vernemen zyn voor het toelatingsexamen van de Ryks. Hoogere Burgerschool te Alkmaar geslaagd Jb. de Beurs, leerling van school 2 en H. Plantlnga leerling van school 1, terwyl voor de handels- school te Alkmaar slaagde de leerlinge Janny Roemer, eveneens van school 1. Op het R. K. Lyceum te Alkmaar werden van de derde naar de vierde klasse bevorderd de leerlingen G. Heideman en J. Kabel, alhier. „Herdonnen Levenskracht” De op brengst van den gehouden bloempjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" was de mooie som van 143. Personalia Onze plaatsgenoot, de heer J. P. Roep is benoemd tot Adjunct Commies by de Posteryen. Telegrafie en Telefonie. De melkprijs De zoetboeren te Schagen J^bben de melk met 1 cent per liter ver- °ls gevolg van de verhoogde kaas- PrtJzen. Zij kost nu 13 cent per liter. De Zuiderzee-film Zaterdagavond om 8 uur ging hier in het St. Josephgebouw de Zulderzee-fllm, waaraan de gehcele Zuider- zeevisschersbevolklng heeft meegewerkt. Vo lendam was voldaan over het resultaat, in verband met het doel, nameiyk meer en betere kennis verspreiden over hetgeen er door de drooglegging verloren gaat. Kinderfeesten. Ook dit jaar zal door de Commissie voor de Kinderfeesten voor schoolgaande jeugd van Edam een feest I worden georganiseerd. Met de oudere leerlingen hoopt zy weder om een schoolreisje te maken, terwyl voor de jongere de gebruikeiyke feestdag bin nen de gemeente zal worden bereid. Hiervoor is een vrij groot bedrag aan geld noodig. Als andere jaren doet de commissie een beroep op de flnancleele medewerking van de ingezetenen om, wanneer er gecol lecteerd zal worden. In ruime giften de lief de voor de schooljeugd en de sympathie voor genoemde commissie te mogen onder vinden. Personalia. Aan den leerling L. Schipper van de 2e ambachtsschool te Amsterdam Is een getuigschrift voor timmerman en by- behoorende vakken uitgereikt, waarmede hy de school met goed gevolg heeft doorloopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6