DE NED. R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Voor den Alkmaarschen Kantonrechter Het Plan-Briand BINNENLANDSCH NIEUWS Zijn Centrale RaadsverAaderinA. te Alkmaar 19—20 Juli Boerderij afgebrand Zware regenval LANDBOUW EN VEETEELT Een pluimvee-stamboek FA ILLISSEMENTEN Vliegtuig neergestort bij Merseburg GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN Onweder Doodelijk ongeval ONZE OOST Auto-ongeval Communist gearresteerd Naar Jan Mayen-Eliand SOCIAAL LEVEN Gestolen koeien verkocht Landgoed „Zijpendaal’’ een 4 Een onvoorzichtige grap De ziekte van den Gouverneur- Generaal R. K. Geheelonthouders onder Spoor- en Tramwegpersoneel R. K. Handelaren in Heerenmode- artikelen Concurrentie in Vreemdelingenverkeer LUCHTVAART Is w gl ri VI Op reis goede Vulpenhouder Van Putten 8C Oortmeijer «SUWWi De R. K. Volkspartij tegen de vloot- plannen van Minister Deckers R. K. openbare leeszalen en boekerijen in Nederland Lectuur voor de rijpere jeugd. (Slot). Nationale R. K. Bond opgrericht Onverantwoordelijke motorrijder ver- de volgen- de eerw. heer Joris Een goed initiatief van de A. N. P. V. Opgegeven door v. d. Graaf Co. Uitgesproken Twee dooden. Baniergroet aan de Koningin Een trein getroffen o (Vervolg, Groote deelname uit het geheele land Beide beenen afgereden worden De oorzaak van de riekte ;te van 109, i Twee gewonden Een daad van piëteit l f Wwst Toonielitig mat ▼’■wwapenen het voorstel van B. t die zijn naar F Wettelijke moeilijkheden wekkende werklust. Tijdens een hevig onweder Is gistermiddag de bliksem geslagen in een electrischen trein welke op het Holl. spoorstation te Den Haag gereed stond om naar Leiden te vertrekken. Geen persoonlijke ongelukken. Dronken motorist veroorzaakt twee gewonden De gemeenteraad van Arnhem besluit shs. tot aankoop Zondag werd op de H. Landstichting Nijmegen de K. Vereenigi c z o b si d e k d o t< k SI .Mammy, de levertraan smaakte niets leelük vanavond." „Zoo, schat. Hoe kwam dat?” Jk kon geen lepel vinden en toen heb ik maar een vort genomen." kit eei tei mt va: die 1 de: die we me ric vo< gei del de vai lan dit ma drs kin der de en jut sta I var woi vra ziei lan ver mis ren nin te ten die: N mei dep te ven wat van voo zou in ble< bev seei den sein die, het aan H tha Ii w gi la d< hi li< m VS g« v< gi re dl de w< Di or kl ge 11c on HJi O< he vo St( 11 ir te w E gi ai k< Heerlijk!! PAKKER, SWAN, WATERMAN, b(J Het belangrijkste punt van de agenda van den Amhemen gemeenteraad was gisteren het voorstel tot aankoop van het landgoed Zijpendaal. Het voorstel van B. en W. strekte om van de Alg. Kunstzijde Unie voor t 375.000 aan te koopen het part Zijpendaal en te aan vaarden de in uitlicht gestelde rijksbijdrage bedoeld in art. 12 van de Boschwet, groot 10.000 's jaars. De Raad heeft z. h. De oorzaak van de ziekte van den gouVer- neur-generaal is naar gebleken is een klein nlersteentje. Ingrijpen is echter niet noodig. De algemeene toestand van Z. E. is zeer gun. stig. De gouvemeur-generaal verlaat eerst daags het hospitaal en zal daarna weer spoedig zijn werkzaamheden hervatten. In verband hiermede zullen geen verdere com munique's omtrent den toestand van Z. E. worden uitgegeven. Gisterochtend werden op de veemarkt te Nijmegen voor een zekeren Kok, technlker. wonende te Bussum. door een vrachtrijder, wonende te Loosdrecht in een gesloten veeauto vier koeien vervoerd. Kok verkocht twee van deze koeien ver beneden dé waarde. De politie werd gewaarschuwd en hield K. aan, terwijl de koeien en het geld in beslag genomen werden. Het bleek, dat de koeien 's nachts tevoren waren ont vreemd uit een weide te Eemnes en dat K. den diefstal reeds op 10 dezer beraamd had. HU had toen den vrachtrijder opdracht ge geven voor hem koeien naar Nijmegen te vervoeren. De vrachtrijder verklaarde, dat de koeien tusschen Hilversum en Baarn waren ingeladen en dat de koeien volgens K.’s mededeeling van zijn broeder waren. De publicatie van het Nederlandsche antwoord. Een administratief verzuim van Fransehe zjjde De R. K. Volkspartij gaat rich weren n partijbestuur van de R. K. Volks- heeft in zijn vergadering. Zaterdag een De jongen was met een vriend bezig vogels te schieten. Op een gegeven oogenblik zette- hij het geweer aan zijn slaap en zeide schertsend: „Zoo doet men. als men het leven moe is". Ongelukkig ging het geweer toen juist af. De toestand van den jongen is zeer ernstig. Het partij J.l. te Utrecht gehouden, besloten, om krachtige actie te organiseeren tegen Minis ter Decker's vloot plannen. Het zal een uitvoerig manifest richten voornamelijk tot de katholieken van Neder land en een landelijke protestmeeting orga niseeren kort na de opening der Staten- Generaal. Voorts heeft het partijbestuur zich schriftelük gericht tot de S. D. A. P., den Vrijz.-Dem. Bond en de Chr.-Dem. Unie, om tot een landelijke samenwerking te geraken. Het filiaal van het Kon. Ned Meteoroi. Instituut meldt: In den nacht van Vrjjdag 11 j>p Zaterdag 12 Juli en gedurende den Zaterdag heeft het in veel plaatsen van ons land meer dan overdadig geregend. Te de Bildt, Maastricht, Amsterdam, Den Helder viel 56. 53, 46 en 42 m.m., te Groningen en Vllssingen slechts 18 en 16 m.m. Vermoedelljk ten gevolge van hooibroel B te Haren gistermorgen de boerderij, be woond door den heer G. Mulder, eigenaar de heer L. Bolhuis, tot den grond toe afge brand Meer dan zestig voer hooi is verloren gegaan, evenals een gedeelte van den huis raad. Het vee kon echter worden gered. De schade wordt door verzekering gedeM. Wederom een belangrijke beslissing met betrekking tot personenvervoer in daartoe niet goed ge keurde vrachtauto’s. De 48-jarige heer Jacob P., vinchhandelaar te Helder, heeft, in verband met zijn bedrijf, in gebruik een vrachtautomobiel, dien hij tevens bezigt om met huisgezin en verdere familie op Zon- en Feestdagen uitstapjes te maken en den auto te dien einde ingericht door het plaatsen van zitbanken en het aan brengen van een kap. I De eigenaar en bestuurder heeft de toe- I stemming der plaatselijke politie en betaalt I bovendien aan de belastingadministratie een I zeker bedrag boven zijn gewone aanslagen. I woaama weid de beer? Zondagnamiddag heeft te Kerkrade de 18-jarige Grond het ongeluk gehad zich met «■a Qobert-geweer la deo slaap te achjctec. De gehoudën alg. vergadering van de Alg. Ned. Pluimveefokkers Ver. (A.NJ’.V.) heeft besloten een Ned. Plutmveestamboek In te voeren. Reeds Is het ontworpen reglement goedgekeurd. Te Soerabaya is gearresteerd de Bata- viasche communist Woen Tjioen Ya. De arrestatie houdt verband met een extremis tische actie, waaraan de man zich heeft schuldig gemaakt en welke is gebleken uit het bij den onlangs door de politie gedanen inval in het redactiebureau van de Kiauw Sin Yit Po in beslag genomen materiaal. Nadat Zondagmorgen om 10 uur de Hoog eerw. Heer Mgr. A. F. M. Sweens. bonds- adviseur. een H Mis iiad opgedragen in de kapel van het St. Alovsiuscollege aan de Oostduinlaan te Den Haag, zette de Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland des middags om 1 uur zijn algemeene vergadering voort in hotel „Wit- tebrug Behandeld werd het onderwerp: Lectuur voor de rijpere jeugd. Het eerste was hierna aan de orde het verslag van de commissie voor de lectuur voor de rijpere jeugd, dat werd uitgebracht door dep heer A. Brans.-directeur R- K O. L. B. te 's-Kertogenbosch. De commissie heeft zich in haar taak er toe beperkt een keurlijst samen te stellen van boeken voor de rijpende jeugd tot 18 jaar. De commissie meende zich daarbij niet te moeten laten leiden door hetgeen de jeugd graag leest, maar door hetgeen de acht. directrice der com- BU het rangeeren op het rangeerterrein bij de haven te Willemstad, werden den stoker A. Jongenelen. wonende te Fijnaart, beide beenen afgereden, terwijl de man verder ook deerlijk aan hoofd en lichaam werd gewond. In deerniswekkenden toestand werd het slachtoffer per ziekenauto afgehaald om hem naar het ziekenhuis te Breda te vervoeren. Hoewel aanvankelijk steeds bj) volle bewustzijn, werd zijn toestand tijdens het vervoer zoo zorgwekkend, dat hem te Fijnaart in den auto de H.H. Sacramenten der Stervenden moesten worden toegediend’ Besloten werd hem te Etten naar het ziekenhuis te brengen. Aldaar aangekomen is hij kort daarna overleden. De man was 27 Jaar oud en sinds 2 maanden gehuwd. Vanwege het onlangs opgerichte comité tot organisatie der R. K. handelaren in hee- renmode-artikelen is dezer dagen te Utrecht een vergadering bijeengeroepen van R. K. handelaren in heerenmode-artikelen uit geheel Nederland, ten einde te komen tot stichting van een Ned. R. K. Bond van ge noemde handelaren. Velen, uit alle deelen van het land, had den aan den oproep gevolg gegeven. De vergadering, welke werd geleid dooi den directeur van het Nationaal Hanzebu- reau. mr. J. A. G. M van Hellenfrrg Hubar, Iqjdde tot het besluit, een nationalen R. K Bond in genoemd bedrijf op te richten. Staande de vergadering werd een voorloo- pig bestuur gekozen, bestaande uit dezelfde heeren. die het organisatie-comité hadden gevormd, zoodat het voorloopig bestuur is samengesteld aks volgt: Th. Grimmelts, Bussum, G. J. Peters. Amsterdam. B. v. d. Putten. Dordrecht. J. Wltteveen. -#Leeuwar- den. Aan.het Voorloopig bestuur werd opgedra gen. onderling de functies te verdeelen. als mede statuten en huishoudelijk reglement voor den bond te ontwerpen die ter goed keuring voor te leggen aan een in Septem ber te houden algemeene vergadering. Zij. die zich als lid «rillen aanmelden, of nadere inlichtingen omtrent deze organisa tie wenschen te ontvangen, kunnen zich wenden tot den heer G. J. Peters. Amstel- veenscheweg 87, Amsterdam Z. Orde der Capucijnen dankwoorden voor de hartelijke genegenheid en medeleven ge toond tijdens het leven en den dood van Pater üdefonsus. De bondsvoorzitter dankte en ten slotte werden de terreinen der Heilige Landstich ting bezocht. Verboden grond betreden Een nog be roe ploos 19-jarig jongeling, wonende te Alkmaar, de heer F. J. D., had op Zondag 29 Mei een geest verfrisschen- de en spieren stalende wandeling naar Bergen en omstreken ondernomen en was daar, niet lettende op de onbevoegde wandelaars weren de verbodsborden, onbewust afgtdwaald op verboden duinterrein. Wat aan hem, gerechtigd tot het houden van toezicht, niet onbekend bleef, zoodat een bekeuring het minder aangename gevolg was en de onop zettelijke, doch desondanks strafbare over treder zich heden had te verantwoorden betreffende de overtr. art. 461 W. v. Strafr. Echter werd onmiddellijk aangenomen de dan ook duidelijk naar voren komende goede trouw van den comparant en geen booger straf opgelegd dan ƒ1.50 boete-of 1 dag hechtenis. Uitgesproken 11 Juli. N. V. Bouw- Exploitatie- en Bouwcrediet Mjj., 's-Gravenhage, Hyacint- weg 19. Rx. Mr. A. S. Rueb. Cur. Mr. B. M. Telders, 's Gravenhage. 11 Juli. N. M. Noort, ’s Gravenhage, New- tonstraat 343. R.c. Mr. Dr. W. Fick. Cur. Mr. C. Verwey, ’s Gravenhage. 11 Juli. J. P. Koens, Den Haag, Wagen straat 179a. Rx. Mr. A. S. Rueb. Cur. Mr. C. P. de Vries, Den Haag. 11 Juli. H. J. Jansen, metselaar en aan nemer, Duiventorenstraat 5. Rx. Jhr. Mr. Dr. Th. W. C. Calkoen. Cur. Mr. M. G. J. Bevers, DelfL 11 Juli. J. C. A. Slmonis, rijwielhandelaar, Den Haag, Ch. de Bourbonstraat 6. R.c. Mr. Dr. W. Fick. Cur. Mr. J. v. d. Ven, Den Haag. 11 Juli. J. G. Grönloch, muziekhandelaar. Leiden, Hooigracht 56. R.c. Mr. F. J. A. Hijlnk. Cur. MeJ. Mr. A. W. Lobohm. Leiden. 11 Juli. J. A. H. M. van der Doef, Waterin gen, Kerklan 65, Rx. Jhr. Mr. Dr. Th. Cal- koen. Cur. Mr. W. v. d Chijs, Delft. 11 Juli. P. Bontekoe, carosseriebouwer te Oranjewoud, aldaar handelende onder den naam Gebr. Bontekoe. R.c. Mr. D. G. Kor tenbout v. d. Sluys. Cur. Mr. W. T. v. d. Icy, Heerenveen. Ojïgeheven wegens gebrek aan actief: 11 Juli. H. Tuynman, Warmond. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Juni bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedepo neerd 150 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 1.809 141.33, waarvan preferent f 306.325.18. Vanaf 1 Januari 1930 werden In totaal .^gedeponeerd 825 credlteurenlijstxn met een totaal passief van f 14571.17238, waarvan preferent f 2.409.705.62. P. op Hemelvaartsdag te Koedijk, terwijl in Zijn vrachtauto zich bevonden 8 kinderen, 5 van bestuurder en 3 van zijn zwager, be nevens de respectieve ouders, totaal 12 per sonen, aangehouden en procesverbaal op gemaakt omdat de auto bevatte meer dan 8 jjersonen, dus een dienst uitoefende, ter wijl het motorrijtuig voor dit doel niet was goedge keurd. De hee< P. stond dientengevolge Vrijdag terecht en gaf alstoen een uitvoerige toe lichting, waaruit bleek, dat van een personen dienst tegen betaling geen sprake was en de auto alleen werd gebezigd ten genoege van huisgezin en familie. Er kon dus in het onderhavige geval niet worden gesproken, dat bedoelde auto werd aangewend als openbaar middel van vervoer. De heer ambtenaar was dan ook in zijn requisitoir de meening toegedaan, dat hier van een dergelijk vervoermiddel in den zin der wet, niet kon worden gesproken en het O. M. requireerde mitsdien vrijspraak. De kantonrechter ging evenwel in zijn vonnis nog verder, verklaarde diet ten laste gelegde wel bewezen, doch niet strafbaar en ontsloeg den verdachte mitsdien van alle rechtsvervolging. Een dergelijke belangrijke beslissing werd onlangs door den kantonrechter genomen in een analoge zaak, waarin het betrof een groentenhandelaar uit Velsen, die te Limmen te dier zake was aangehouden en gever baliseerd. Gisteravond om 7 uur is Hr. Ms. politie- kruiser „Nautilus”, commandant luit, ter zee H. J. van der Stad, uit de haven van Nleu- wediep naar Jan Mayeneiland vertrokken ter vervulling van een daad van piëteit te genover de bü de overwintering van 1633 1634 omgekomen Nederlandsche walvisch- vaarders. Zooals men weet zal op het eiland een gedenksteen geplaatst werden op het graf van de zeven Nederlanders, die bij deae overwintering het leven lieten. Aan boord van de „Nautilus" is speciaal materiaal meegenomen om den steen aaq, wal te brengen. De .Nautilus” hoopt 18 Juli in Bergen te zijn, en daar tot den 21sten Juli te verblijven. Hier wordt ook de üsloods aan boord genomen. De ijstoe standen om Jan Mayen zijn op het oogen blik zeer gunstig. Er is zelfs geen pakijs. Van 2528 Juli verblijft de polltie-kruiser te Jan Mayen om op 1 Augustus weer te Bergen aan te komen en daar tot den 4den te blijven. Te Bergen wordt de üsloods van boord gezet. De tocht naar Jan Mayen wordt ojn. meegemaakt door dr. Sybinga Mulder, oud- directeur van landbouw in Ned.-Indië als voorzitter van het Aardrijkskundig Genoot schap. terwijl als tweede passagier meegaat de hqgr J. Ui. Wijs, redacteur van „De Morgen” en „De Nieuwe Eeuw". Bergen vertrekt de .Nautilus" naar de visscherij. om den 15den Augustus weer in Den Helder binnen te komen. Zondag hebben de burgemeester van Groo- tebroek. de heer Schrijnder en de gemeen- te-secretarls. de heer Noordekxjs. nog een bezoek aan de .Nautilus" gebracht, om als een daad van piëteit tegenover de vroegere heldhaftige bewoners van dit dorp, afscheid van den gedenksteen te nemen. Onder de gemeente Oosterhout (N.-Br.) was op den grooten verkeersweg naar Kei- zersveer door Bergen op Zoom een reclame vak aangebracht „Vestigt U te Bergen op Zoom”. Enkele dagen daarna zagen de touristen ar met gelijke letters en in gelüke uitvoering onder vermeld: .Als er in Oos terhout geen plaats meer is”. Wü hebben in voorafgaande artikelen de katholieken van Alkmaar willen overtuigen van dé verdienstelijke activiteit, die dowr den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen wordt ontwikkeld: een actie, zoo nuttig en noodza- kelyk in onzen tijd, met zijn schrikwekken- den angst voor het kind. Of wij er in geslaagd zijn den belang stellenden lezer deze overtuiging bü te bren gend Wü willen het hopen! Zeker is in ieder geval dat allen hiervan tot nog toe niet overtuigd waren. Dit is gebleken uit de geringe belangstelling en de karige medewerking, die deze actueele ver- eenlging in onze stad heeft mogen onder vinden. Als men bedenkt dat de Reeling Haarlem voor genoemde vereeniging ruim duizend leden telt dan maakt onze Afdee- ling Alkmaar toch wel een poover figuur als ze straks aan den Centralen Raad met onge veer honderd leden naar voren treedt. Dat kan en moet anders wordenEn z a 1 ongetwijfeld ook anders worden! Onze gele deren moeten minstens verdubbeld worden Wü doen hiervoor niet enkel een beroep op het groote gezin zelf nog lang niet zün alle groote gezinnen lid neen, wü zouden ieder gezin, ook de gezinnen zonder kinderen willen vragen: Schaart u onder onze vanen en helpt ons de lasten van het groote gezin verlichten. Is het geen dankbare gedachte voor een kinderloos gezin op die manier toch mede te werken aan een lang gekoesterd ideaal: de zorg voor een kind! Geldt .niet voor iedere kinderlooze moeder Er is een plicht te doen, die wacht op u. Een plaats in te nemen, alleen voor u. Oogleden te streelen en tranen te drogen. Te beluisteren een leed, in stilte Dit alles wacht op u, om gedaan "te worden. Een plaats in te nemen, doch alleen maar door u! Had dan Prof, van Grinsven geen gelük, toen hü schreefHet gaat hier om het heer- R. K missel. „Ontspanningslectuur jeugd.” Resumeerendé kwam spr. tot de conclusies le. Er is te weinig goede ontspannings lectuur voor de rijpende jeugd. 2e. Het is wenschelük, dat een deel der lectuur steun biedt aan de jeugd In haar strijd voor behoud van geloof en reine zeden. 3c. Naast Katholieke is ook goede niet- Katholieke lectuur voor de rijpende Jeugd geschikt te achten. Hierna verstrekte Baars, directeur van het algemeen secretaiaat voor Katholieke Boekerijen te Antwerpen, een toelichting op Zuid-Nederlandsche ge gevens in zake jeugdlectuur. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een commissie te benoemen, die met een Zuid-Nederlandsche commissie in over leg zal treden om te komen tot eenzelfde indeeling bü de beoordeeling van boeken. Is eenmaal overeenstemming bereikt, dan zal daarop de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat worden gevraagd, terwijl ook de redacties van dagbladen en tijdschriften zullen worden uitgenoodigd. dezelfde indee ling toe te ppssen. Besloten werd de volgende vergadering te Roosendaal te houden. Niet onnoodig, maar te juister plaats signaal geven. De heer Laurens Sch., boekhouder te Hoorn, bevond zich op Zondag 29 Juni, des namiddags omstreeks 3 uur met zijn vier wielig motorrijtuig, ook wel auto genaamd, te Bergen in de Dorpsstraat en verzuimde bij de nadering der Schoolstraat het daar zeer gewenschte signaal te geven, welke nalatig heid door een surveilleerend rij ksveldwachter werd geconstateerd, zoodat de heer S. de gebruikelijke oproeping in ontvangst had te nemen en als gevolg van die invitatie, heden als verdachte ter terechtzitting ver scheen. Genoemde heer erkende hetgeen hem was ten laste gelegd en "voerde te zijner veront schuldiging aan, dat zijn aandacht als be stuurder was gevestigd op een wielrijdster, die eenige teekenen van onzekerheid gaf en hij alzoo het verlangde signaal had nagelaten. Aan deze verdediging verbond de heer S. nog een onjuiste interpretatie van de Motor en Rijwielwet. De heer kantonrechter, als ingezetene van Bergen met den toestand ter plaatse perfect op de hoogte, wees verdachte nog op dat gevaarlijke kruispunt, waar de tfteeste voorzichtigheid is geboden en ver oordeelde hem tot 3.boete subs. 3 dagen hechtenis. Gistermiddag is In de nabijheid van Scboko- pan bij Morseburg een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een oefenvliegtuig van een aca demische vliegersgroep uit Dresden, met een bemanning van 2 koppen, was bü Schoko- pan geland, waar de piloot een familielid bezoeken wilde. Toen het vliegtuig gestart was voor den terugtocht, stortte het plotseling van een hoogte van ongereer 40 M. neer. Het vliegtuig werd volkomen ver pletterd. De piloot werd dood van onder de overblüfselen te voorschün gehaald. De passagier is in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis te Merseburg overge- bradlit. waar hü echter bü aankomst reeds bleek te zün overleden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Schaepman. betreffende publica tie in de Fransehe dagbladen, vóórdat dit in de Nederlandsche pers plaats vond, van het antwoord der Nederlandsche regeering op het memorandum der Fransehe regee ring in zake een Europeesche Federale Unie en het nemen van maatregelen, opdat in dergelüke gevallen ten minste gelijktijdige publicatie in de Nederlandsche pers verze kerd zij. heeft de minister van buitenland- sche zaken geantwoord, dat hü kennis heeft genomen van de publicatie In de Fransehe dagbladen van het antwoord der regeering. De minister is van oordeel, dat omtrent dit antwoord de pers gelijktijdig door de Nederlandsche en Fransehe regeerlngen had behooren te worden ingelicht. Te dien einde had hij bü de toezending van het ant woord aan. de Fransehe regeering verzocht, hem tijdig in te lichten omtrent haar voor nemens te dien aanzien. De voorbereidin gen tot geülktijdige publicatie waren dezer zijds getroffen De Fransehe regeering is evenwel, tengevolge van een administratie» verzuim, dat zü betreurt, tot publicatie overgegaan zonder vooraf daanan de Ne derlandsche regeering in kennis te ^tellen. Bij een smal bruggetje moet men zijn beurt af wachten Nabij de z.g. Zeswielen, ter h< Huiswaard onder den rook van Alkmaar, bevindt zich een smal verkeersbruggetje, dat zoo goed als geen plaats geeft tot het passeeren van fwee voertuigen, ternauwer nood voor twee wielrijders. Toen dan ook door een noodlottigen samenloop van om standigheden op 18 Mei een flinke Stude baker en een motorrijder met duö-passagier, zich gelijktijdig op bedoelde bruggetje be vonden, Hep het zaakje Inelijk mis en raakte de motorrijder, de heer G. j. v. d. Zwaluw, monteur, met zijn echtgenoote, de 20-jarige Cath. E. van Hout, met zijn motor van den dijk af en sloeg hij over den kop. Gelukkig hadden geen ernstige ongevallen plaats en was ook de duorijdster wel hevig van streek en versuft, doch hoofdzakelijk als gevolg van den schrik. De bestuurder van den Stude baker, de heer Cornells L. uit Enkhuizen, die zijn patroons, de heeren van Wagtendonk -lem zou vervoeren, bóod alle hulp en presenteerde namens zijn patroon, me;, van Swaluw mede naar Haarlem te nemen, van welk aanbod geen gebruik werd gemaakt. Met een taxi werd het ont stelde vrouwtje naar het station te Alkmaar en met den trein verder naar Haarlem ge bracht. Evenwel was de Haarlemsche monteur van meening dat hij het eerst op de brug was aangekomen en de chauffeur van den auto dus verplicht was geweest te stoppen en te wachten, daar het passeeren, zoo niet ón mogelijk, lang niet gevaarloos is. Hij deed dus aangifte en heden stond de heer Corn. L. uit Enkhuizen, gewapend met een uitvoerige geschreven verdediging, ter zake het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid, terecht. De heer L. begon al dadelijk zijn geschreven verdedigingsspeech af te steken waarin hij wilde doen uitkomen, dat hii als eerst aankomend op bedoelde brug, niet de schuld was van het gebeurde, doch dat zulks te wijten was aan een samenloop van omstandigheden. De heer kantonrechter verzocht echter verdachte, zijn schriftelijk pleidooi liever te bewaren tot na den eisch des ambtenaars, doch daar uit het verloop der behandeling bleek, dat de schuld van verdachte niet zoo heel groot was en hij persoonlijk een zeer gunstigen indruk maakte, werd hij tot slechts 5 boete of 5 dagen veroordeeld en de veroordeelde was zoo voldaan, dat hij geen po gingen aanwendde zijn oratorisch litterarisch product aan de markt te brengen en voldeed direct de opgelegde boetegelden. Een te Egmond aan Zee gevestigde tim- mermanspatroon, de heer Joh. v. d. P-, maak te in zijn kwaliteit van werkgever als verdach- te kennis met den Kantonrechter ter zake een hem te laste gelegde overtreding der Arbeids- wet. Zulks op grond van het feit, dat hij op Vrijdag 4 Juli j.L niet had voorkomen, dat een arbeider des morgens 6.30 de werkzaam- heden op een bouwwerk had aangevangen, terwijl de tijd van aanvang op de arbeidslijst was gesteld op 8 uur. De heer v. d. P. moest Zulks toegeven, doch beweerde, dat hij be doelden ijveraar, zekeren Jacob Zwart, die echter feitelijk stond niet in zijn dienst, doch van den patroon die het verrichten van met selwerk in opdracht had, met den arbeid was begonnen uit louter werkzucht, zonder dat hij daartoe eenigen last had ontvangen. Be doelde werkman is geestelijk eenigszins achterlijk en de heer v. d. P. had hem ook reeds op de verplichtingen, voorkomend op de arbeidslijst gewezen, doch de heer v. d. P. betwijfelde sterk of Jacob de schoone lees kunst wel voldoende verstond, daarom had de patroon hem ook maar niet As getuige a decharge mee gebracht, daar hij weinig zegt of begrijpt, zoodat men niets aan hem heeft. Niettemin wenschte de heer Kantonrechter genoemden werkman toch wel eens te zien en te hooren en werd alzoo de zaak voor onbe- paalden tijd aangehouden. lükste en 'schoonste, wat God als Schepper der natuur en het menschdom heeft geschon. ken. het ideaal van. zorgen misschien, ja, maar toch zeker het ideaal van zelfopoffe ring en liefde zooals ieder van ons zich in dankbaarheid dat verwezenlijkt voorstelt in het huisgezin, waartoe hü zelf mocht be- hooien. in zijn eigen vader en moeder. Ja. de Ned. RK Bond voor groote gezinnen heeft een heerlijk Leeken-Apostolaat te vervullen in onze dagen, waaraan alle Room- sche ouders moeten meedoen. Welnu, het Bestuur van de Afd Alkmaar heeft hiervoor de gelegenheid ruimschoots open gesteld, door aan 500 katholieke ge zinnen een circulaire te doen toekomen, mei verzoek om medewerking of lidmaatschap De velden staan wit voor den oogst maar tot nog toe waren er te weinig maaiers, er bleef zooveel achter wat niet kon worden binnengehaald. De voorraadschuren moeten tot de uiterste nokken gevuld worden! Wij wachten met groote belangstelling de antwoorden van genoemde circulaires.. Ver schillende zün reeds binnen gekomen, maar nog te weinig. Dit is de laatste roep die gaat over de velden: Op voor het groote gezin! Het rekent ook op uw beschuttende en ze genende handen. Vergeet daarom niet de strook van onze circulaire in te vullen en toe te zenden aan gevraagd adres En God. Die nooit een karig vergelder is geweest, zal eens uw kinderen zegenen, omdat gij een van hen hebt opge nomen in Zijnen naam Match. IX 461 Helpt ons met uw stoffelüken steun, maar laat ook iedere Roomschc moeder voor ons bidden die schoone bede van die éénige moeder, de H. Kerk, die bede van den moe- derzegen. Heer God. Schepi>ei van alles, machtige en ontzagwekkende Rechtvaardige en Barmhartige, Die alleen goed züt en liefdevol. neem aan de gave van een vermorzeld hart en het vurig verlan gen van Uw dienares .die U nederig smeekt om het behoud van het kroost dat Gü haar deedt ontvangenbewaar Uw erfdeel en ver dedig het tegen alle listen en lagen van den» feilen vüand. Rector C. VIS. Alg. Adviseur. commissie voor haar geschikt Hierha hield mej. Toos Post. O. L. B. te Delft en lid een inleiding over het vraagstuk voor de rijpende Het aantal inschrijvingen van vereenigin- gen voor den nationalen baniergioet met bloemenhulde, te houden op 16 September a.s. voor het paleis Huis ten Bosch, ter ge legenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin overtreft, naar gemeld wordt, verre de verwachtingen. Ongeveer 100 vereenigingen uit alle dee len des lands hebben reeds ingeschreven, onder deze zijn 10 muziekkorpsen en 16 zb ngvereen i gingen. Op 1 Augustus zal de inschrijving geslo ten worden. Een album zal aan de Koningin aangeboden, vermeldende de namen van de deelnemende vereenigingen. De heer de Mar- ré, musicus te Rotterdam, heeft een gedicht, vervaardigd door den heer Engelsman te Middelburg, getoonzet. Dit gedicht zal door de zangvereenigingen worden uitgevoerd en opgedragen worden aan de Koningin. Elke deelnemende vereeniging ontvangt een herinneringsmedaille de muziek- en zangvereenigingen ontvangen een zilveren lauwerkrans. Men kan zich opgeven bü den heer K. Koet, Oosterstraat 25, Rotterdam of bü den heer W. J. van Dük, de Vliegerstraat den Haag. te ndsdag van de Nationale R.- van geheelonthouders onder Nederlandsch Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden, welke door honderden werd bü- gewoond. In de Cenakelkerk werd door den Weleerw. Pater Norbertus O.Cap. een plech tige H. Mis opgedragen voor de zlelerust van den overleden bondsadviseur Pater II- defonsus O.Cap. Tegen het middaguur werd de algemeene vergadering gehouden onder praesidium van den heer J. Zeegers uit Utrecht, die een herinneringswoord sprak aan wülen Pater Ildefonsus. Pater Drs. Tummers O.P. hield een in drukwekkende rede over de beteekenls van de R. K. Drankweer in onzen tüd van ge notzucht en zedenontaarding. De heer J. Theunissen, afgevaardigde van, het Hopfdbestuur van St Rafaël, onder streepte de woorden van Drs. Tummers en hield een warm pleidooi voor de Jeugdorga nisaties. Pater Norbertus sprak namens de 12 Juli opgegeven door v„ d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 10 Juli: J. Kraaüenbrink, loodgieter, Arn hem, Johannastraat 23. R.c. Mr. J. H. Smits. Cur. Mr. J. G. de Vries Robbé. Arnhem. F. Th. Wichert, koopman in manufacturen. Arnhem, Steenstraat 67a. R.c. Mr. J- H. Smits. Cur- Mr. J. G. de Vries Robbé, Arn hem. J. Menslnga, koopman in manufacturen. Arnhem, Steenstraat 87. R.c Mr. J. H. Smits- Cur. Mr. J. G. de Vries Robbé, Arnhem. Handelsvennootschap onder de firma J. Mensinga, koopvrouw in manufacturen. Arn hem, Steenstraat 78. R.c. Mr. J. H. Smits. Cur. Mr. J. G. de Vries Robbé, Arnhem. J. F. van Vegten, koopman en winkelier, Harskamp gem. Ede. R.c. Mr. J. H. Smits, Cur. Mr. A. A. Mulder, Ede. H A. Frederikt, koopman in fruit. Arnhem. Sonsbeeksingel 116. R.c. Mr. J. H. Smits, Cur. Mr. W. A. M. Cremers, Arnhem. 11 Juli: H. van den Berg, landbouwer en veehouder. Kamperveen, de Zande C 9. R-t Mr. W. A. Vos. Cur- Mr. J A. H. J. van oer Dussen, Kampen. H. B. Büvang, timmerman. Emmen, gem. Dalfsen. R.c. Mr. A. Mercier, Cur. Mr. H. J. Bouman, Zwolle. In de week van 7—12 Juli 1930 zijn in Nederland uitgesproken 66 faillissementen. Opgebeven wegens gebrek aan actief: 10 Juli: Wed. A. Blommaert—Jansen Clinge. 11 Juli: M B. Scheen. Groningen. C. H. M. Scheen, Groningen. Vernietigd op grond van verzet: 9 Juli: N.V. „Jeta” Import-Export-handel MU., Rotterdam. Zondagavond is op den Rüksstraatweg te Sittard een motorrijder met een tamelijke vaart tegen een fietser gereden. De duorjjd- ster werd over den motor geslingerd en bleet bewusteloos liggen. Het meisje had een ern stige hoofdwonde bekomen. De fietser werd slechts licht gewond en de fiets totaal nield. Naderhand heeft de politie den motorrijder gearresteerd. Hij was onder den invloed van sterken drank Gisterenmiddag heeft nabü de Ginkel te Ede een auto-ongeluk plaats gehad. Bü het passeeren van een auto schrok het paard van een voorbügaanden wagen, beladen met hout. Het paard sprong voor dén auto, waarin gezeten waren de heer H„ zün chauffeur en twee dames. De chauffeur gooide het stuur om. waardoor de auto tegen een boom terecht kwam. De chauffeur be kwam ernstige inwendige kneuzingen en de heer H. ernstige verwondingen aan het hoofd. De belde dames bleven ongedeerd. Dr. Hümans en Dr. Hoekstra verleenden geneeskundige hulp. De belde, slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De dames hebben per bus haar reis vervolgd. 9 Juli. A. Sturkop, colporteur, Christiaan de Wetstraat 48 I, Amsterdam. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur. Mr. B. Stoppelsteen, Amsterdam, Prinsengracht 576. 9 Juli. G. Lijmer, echtgenoote van A Sturkop, openbare koopvrouw, Christiaan de Wetstraat 48 I, Amsterdam. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur. Mr. B. Stoppelsteen, Amsterdam, Prinsengracht 576. 9 Juli. G. van der Sluijs, van Ostadestraat 8a huis, Amsterdam. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur. Mr. B. Stoppelsteen, Amsterdam, Prinsengracht 576. 9 Juli. A. J. Cohen, radiohandelaar, He- monylaan 10, Amsterdam. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur. Mej. Mr. N. S. C. Tendeloo, Amsterdam, Heerengracht 453. 9 Juli. J. A. Fernhout, aannemer en make laar, Huize „De Uil”, Blaricum. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur. Mr. W. A. Rijk, Bus- sum. Hooft laan 12a. i 9 Juli. G. S. Moolhuizen, Paardekraaf- 1 straat 14 II, Amsterdam. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur. Mr. W. F. Schokking, Am sterdam, Leidschestraat 86. 9 Juli. J. Vleeschkruier, zich noemende J. Godefroa, Nieuwe Heerengracht 115, Amsterdam. R. c. Mr. W. J. H. Dons. Cur.’ I Mr. W. J. P.''de Lille Hogerwaard, Amster dam, Weteringschans 124. Opgeheven wegens gebrek aan actief 9 Juli. H. Spierings, Amsterdam 9 Juli. J. de Vries, Amsterdam 9 Juli. J. Meijer, Amsterdam 9 Juli. J. Rademaker, Bussum.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8