ONS BLAD 1 Bh EKONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST ■TURNER» mrgifie moet op straffe var verlies var DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 164 DINSDAG 15 JULI 1930 VIER f 40 f 50 f 125 Voornaamste &Cieuws Aankomst vlieger Van Dijk Vermoedelijk 27 Juli op Schiphol Geen aanleg van binnenhavens Mgr. Vuylsteke nog Auto-ongeluk te Soerabaya Pater C. C. Bronsveld Auto tegen een boom Telegrafisch Weerbericht Het memorandum van Brian In een zeis getrapt Curacao’s veiligheid steeds (gedreigd Een mededeeling van gouverneur Van Slobbe Het Bloemencorso te Bergen en een verlichtingsavond De ontsporing van der St. Gothard-express JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR J- Am - te den Lor- uey. Na het drama in de Faber van Rienisdijkstraat Watervliegtuig over den kop geslagen Een autobus met 30 passagiers hangend boven de Maas Aan een groot gevaar ontsnapt Verbreeding van het Noordzee-kanaal - - f 3000.- RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL i er e wol. de Baniergroet aan de Koningin. Encephalitis De aankomst van den vlieger Van Dijk. ~O. ondcrvin- verbonden De koopman B. vigeer te Den Haag Barometerstand 9 uur v.m.: 758 achteruit. Eén zwaar en één licht gewond nabü beenen. barometerstand 765.9 m.M. te barometerstand 751.1 m M. te Kardinaal Pacelli Protector der Missionarissen van Steil den Limonadeverglftiging Een 25-tal zieken co. en Antwoord der Deense he regeerin- Waaraemer in see gestort ;em. zen. honderden del W.KERKMEER - ALKMAAR De A. N. P. V. xal een Nederlandaeh Plnim- vrestamt>oek oprichten. Voorzien van de H. lï. Sacramenten der Stervenden een alle De gemeenteraad van Arnhem besloot tot aankoop van het park Zijpendaal. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.43 uur. De vergadering van den Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen. Te Heiloo komt een Moederhuis voor vrouwen van Nazareth. Blijkens mededeeling van gouverneur Van Slobbe^ wordt de veiligheid van Curacao nog steeds bedreigd vanuit Venezuela. De nieuwe aartsbisschop heeft zijn eerste herderlijk schrijven uitgevaardigd. en int- M. ren. H. xn- ren, ilts. dit maar sri, van ■nst bü Hoofd- Juli. ijer, lum. iem. sits, i in l oden viel, waardoor ti werden Groote fabrieksbrand in Eisenach. mil- lioen schade. De Apostolisch Vicaris van Curacao, Mgr. M. G. Vuylsteke, Is bediend. I De toestand van den G.-G. van Ned.-Indië is zeer gunstig. traat H. lam. en- C. nep verleen - is overge- to Haarlem. ew- Mr. oei n I. be- -naar afge- loren huls el. De an- Dr. 'ers, lier, alts, i A. tiaan Mr. teen, eg te HUke >rjjd- bleef ern- werd ver- den >nder rdag l het dan •icht, 6 en :chte VFRhRUGBAAR IN IS KLAS RUWIELZAKEN Catalogus op aanvraag NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ■ogels zette- zei* i het ewecr >ngen tiaan Mr. teen. xn- ilts. He- V. J. eloo, ake- Mr. Bus- raaf- en” de po- taal ent den ;ten 1-88. i J. xn- üts. en Re der BUREAU: Telefoon: Redactie No. «33 aar, Mr. lag. aar, A. ien. rin- 3al- o L töI Naar uit Milaan gemeld wordt, zou de ont sporing van den St. Gothard-express ver oorzaakt zijn door een aanslag, op den trein gepleegd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ver schillende rails waren losgeschroefd van de dwarsliggers. Twee zwaargewonden Zondagavond is te Soerabaya een auto, waarin de heeren Prjjling en Van Gerre- vink uit het Djembersche waren gezeten met groote vaart tegen een afsluitboom van de Staatsspoorwegen bij den Grlsseeschenweg gereden. Beiden zijn zwaar gewond naar het Centraal Burgerlijk Ziekenhuis te Soerabaya overgebracht. HOF ALKMAAR Administratie »Ko 433 en titulair Blsschop van Karandron laatste van laat bil verlies van 'n anderen vinger ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger PacelU. Pjèjs XI. Te Den Haag is Zondag het Centrale Graalhuls door Mgr. Aengenent ingezegend. i permanente politieke rnmTnissle of secretariaat der Europeesche staten wordt niet noodzakelyk geacht. De Unie zou in de eerste plaats economische problemen moeten bestudeeren. Denemarken is tegen uitbreiding der sanc- tieverplichtlngen, zooals het verdrag van Locarno behelst, daar zij de veiligheid veel eer benadeelt dan bevordert. De Deensche regeering meent voorts, dat het onderzoek der velllgheidskwestie tot de competentie van den Volkenbond vehoert én dat de desbetreffende beraadslagingen door afzonderlijke besprekingen over samenwer king der Europeesche landen slechts zouden worden bemoeilijkt, zonder dat er «enige resultaat zou worden verkregen. Zü is het er ten slotte mee eens. dat geen poging moet worden gedaan om de bestaande grenzen met geweld te wijzigen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regels 1X5elke regel meer »X5. RECLAME per regel <-75 vuur de eerste pagina: voor de overige pagina's f OM. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b(j vooruitbetaling per plaatsing f OM per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer «.lt In het antwoord der Deensche regeering op l.et memorandum van Briand wordt het denkbeeld als zoodanig met sympathie be groet, gewezen op de verbindingen van Europeesche staten met buiten-Europeesche gebieden en verklaard, dat zoo mogelijk alle belangrijke staten van Europa aan de pogingen moeten deelnemen. De Deensche regeering spreekt zich uit tegen al te ver doorgevoerde assimilatie der voorgestelde organisatie met den Volken bond. Een een i De koopman B., die door het Gerechts hof te ’s-Gravenhage wegens doodslag op zijn echtgenoote in de echtelijke woning aan de Fsber van Riemsdükstraat. tot 5 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, welk vonnis later door den Hoogen Raad vernietigd werd, is thans uit het buitenband. waar hij in een krankzinnigengesticht was opgenomen, naar Den Haag teruggekeerd. Een telegram uit Willemstad meldt, dat Mgr. Vuylsteke. Vicaris Apostolicus van Cu rasao, i Zondag aldaar is voorzien van de H H Sacramenten, daar de toestand den Doorluchtigen zieke zich ernstig aanzien De jonge landarbeider B. Huur Nieuw-Vennep. had Maandag in den landbouwer Th. van der Geest, dorp, het ongeluk, dat de zeis, hij maalwerk verrichtte, uit zijn HU trapte in het scherpe gedeell een pees en verschillende rJ' doorgesneden. Dr. Schreuder van Nieuw-V< de de eerste hulp, waarna, bracht naar de Mariastichtifl. tnde ”5., Cur.' ster- Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van den Heuvel betreffende op ruiming van een gedeelte der steigers in het Noordzee-kanaal en vervanging daarvan door eenige binnenhavens van Rijkswege heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat inderdaad als gevolg van de kanaalver- breeding de langs de oevers bestaande werken zullen moeten worden opgeruimd Aangezien de vergunningen voor deze werken zijn ver leend voor zoover en voor zoolang die wer ken in het algemeen waterstaatsbetang. waar onder begrepen het Scheepvaartbelang kun nen worden toegelaten, zullen zü moeten worden opgeruimd, nu de aanwezigheid dier werken door dat belang niet meer wordt gedoogd. In dien zin. Immers tot wederop zegging, werden de vergunningen verleend en in <|ien zin werden zü ook aanvaard. Voor het maken van binnenhavens, als Ih overweging worden gegeven, bestaat, naar de meenlng van den minister, voor het Rijk dan ook geen aanleiding. Opgericht is een R.K. Bond van Handela ren in heerenmode-artikelen. Alle «bonne's op dit bl.d rijn ingevolge de verzekerinovoorwnnrden teden on«cv«llen verzekerd voor een der volgende ultkeerinaen Het. uitstapje, dat gisteren gemaakt werd door een 250-tal personen van de Hervormd Apostolische Gemeente te Amsterdam, naar Laren, heeft een minder prettig einde ge had. Toen het gezelschap nJ. met een aan tal groote autobussen de terugreis wilde aanvaarden, klaagden eenige kinderen en een aantal ouderen over misselijkheid In minder dan geen tüd was een 25-tal perso nen ongesteld. Men bracht hen in den Zo- mertuln van Hotel Hamdorf f onder. De ontboden geneesheer, de gemeente-arts Dr. Holtmann. was spoedig ter plaatse en con stateerde een lichte vergiftiging bü de meeste personen. Vermoedelük is deze ver giftiging veroorzaakt door limonade, welke het gezelschap van Amsterdam had meege nomen, en waarin zich te veel zuren bevon den. Gelukkig was een en ander niet van ern- stigen aard en later op den avond konden de zieken weer per autobus naar Amster dam worden teruggebracht. Zondagmiddag keerde de autobus van P. van Alem uit Kerkdrlel met 30 passaRiers van den Omgang te 's-Hertogenbosch te Hedel terug. De autobus reed door een defect aan de stuurinrichting bü het oprijden der schip brug tegen de linkerlandhoofdbrug. Een deel daarvan werd afgerukt, de auto bus gleed door en botste tegen een der ket tingen, welke de afrastering der brug vor men. Gelukkig bleef de bus op de zware ket tingen boven de Maas "hangen. Waren de kettingen bezweken, dan zou de ramp niet te overzien zün geweest. Niemand werd thans gewond, met schrik kwam de vele passagiers vrü. De autobus is in beslag genomen. avond de Mlerlo-Hout, met een boom. De auto werd zwaar beschadigd. De heer R., die zelf stuurde, werd ernstig gewond naar Helmond overgebracht. Zün echtgenoote, die mede in den wagen zat, bekwam verwondingen aan de De oorzaak is onbekend. Nabü Sluis langs de Zuid-Willemsvaart, onder de gemeente Asten, kwam Zondag- auto van den heer P. R., uit Helmond, in botsing In de Memorie van Antwoord op de sup- pletolre begroeting voor het dienstjaar 1930 deelde de gouverneur van Curacao, de heer B. W. T. van Slobbe, aan den Kolonialen Raad mede, dat Z. E. twee brieven van de revolutionnaire partü uit Venezuela had ontvangen, welke beide het verzoek bevat ten. de handelingen dier partü niet te be lemmeren. De gouverneur verklaarde verder dat de veiligheid in Curasao nog steeds door die partij bedreigd wordt. Daarna wordt doorgegaan met uitzetting van leden dier partü, zoolang de leden welke aansprake- lijk zün voor den plaats gehad hebbenden overval op 8 Juni, niet zün geroyeerd. Hoogste Lacoruna. Laagste Den Helder. Verwachting: tot Zuidelüken met nog kans op regenbuien, later waar schijnlijk toenemende bewolking met regen, weinig verandering in temperatuur. 0 Twee watervliegtuigen van de school voor verkeersvliegtuigen maakten, naar uit War- nemünde wordt gemeld, een oefenvlucht boven de Oostzee. Plotseling sloeg één der vliegtuigen over den kop en de waarnemer, kapitein Hamp- kens, stortte van 1000 M. hoogte uit het toestel in zee. Alle pogingen om hem weer op te spo ren, bleven zonder resultaat. Het toestel zelf viel eenige meters naar beneden, waarna de piloot de macht over het toestel herkreeg en het weer recht kon brengen en veilig op het water kon landen. eischen voldoet. Handel, Industrie landbouw, de direct belanghebben den, stellen vast, dat de overheidsdien sten te weinig yoeling hebben met het bedrijfsleven, maar de leider van den dienst voor den landbouw ontkent dat in een afzonderlijke nota, aan het rap port toegevoegd. Hier is dus strijd ontstaan tusschen den ambtelijken en den commercieelen opzet en daarin zal de regeering in haar geheel en niet slechts de be trokken minister moeten beslissen Voorlichtingsdienst is in het belang van handel en industrie en hier heeft het den schijn, alsof er een ambtelijk belang bij betrokken Is. Dat moet, naar wij meenen. gejieel worden uitgescha keld en daarom vertrouwen we ook, dat de regeering het advies van de commis sie zal opvolgen en ten spoedigste komen zal met een wetsontwerp tot instelling van een rechtspersoonlijke centrale. Waar het rapport reeds acht maanden in het bezit is van de regee ring, baart het zelfs verwondering, dat het nog niet geschied is, want als er aan iets behoefte bestaat in dezen tal- sistljd, dan zeker aan uitstekende eko- nomische voorlichting. In bijna alle landen van Europa heeft men na den oorlog deze zaak direct ter hand genomen en is men sedert jaren daarmede gereed. Hier is een commissie jaren aan het werk en hebben we nog slechts een rapport met een ambtelük bestreden advies. Op deze wijze kan niet worden doorgegaan. Toen de commissie in 1927 was inge steld, wees Mgr. Nolens terecht op de na^eelen daarvan, omdat zij wel voor stellen kon doen, maar ons niet afhel pen van de bestaande organisatie, die onvoldoende Is. De regeering alleen kan iets tot stand brengen en het oogenblik is daarvoor reeds lang aangebroken; daarom is het noodig, dat van verschillende zijden, vooral door de Kamers van Koophan del, daarop wordt aangedrongen. Naar wü vernemen is de vlieger Van Dük, die met Kingsford Smith den tocht over den Oceaan heeft gemaakt, 19 dezer met de Statendam uit New-York vertrekt en zich te Plymouth zal ontschepen, ten einde vandaar, vergezeld van zün vrouw, naar Londen te reizen Vandaar zal hij per K.L M -vliegtuig naar het vliegveld Schiphjl vertrekken waar nü door allen, die in de vluent over den Oceaan belangstellen zal worden ontvangen. De regeling van deze ontvangst heeft de K L M voorloopig op zich genomen. Vermoe- delük zal van Dük 21 Juli des namiddags aankomen: juiste üag en tüd zullen nog na der worden bekend gea-aakt. Züne Eminentie Kardinaal Staatssecretaris van Z. H. Paus zal, naar de „Tüd” uit betrouwbare bron verneemt, het beschermheerschap aanvaar den over het Gezelschap van het Goddelijk Woord (Missionarissen van Steil). Zullen handel, industrie, land- en tuin- oouw steeds behoefte hebben aan een zeer goede ekonomische voorlichting omtrent alles wat er op dat gebied binnen en buiten de landspalen ge schiedt, in nog sterker mate is deze noo dig, als er sprake Is van malaise, of ekonomische krisissen, zooals thans. De koopman kan vooral dim zijn werk niet doen zonder behoorlijke voorlichting omtrent de mogelijkheden, die het bui tenland hem biedt, en hulp bij Ingewik kelde vraagstukken van douane-technf- schen aard, die hij daarbij moet oplos sen, is vooral dan dringend noodig. Ekonomische voorlichting is dan ook in het bijzonder in deze tijden vraagstuk van de eerste orde. In landen, vooral In de ons omringende, wordt daaraan de grootste zorg be steed en dit te méér, omdat de regee-y ring In haar geheel verantwoordelijk is voor de ekonomische politiek en niet zooals het hier wel eens den schijn wekt een enkele minister. Jarenlang werden er bij de behande ling van de verschillende begroetingen In de Tweede Kamer tevergeefs klach ten geuit over de gebrekkige wijze waarop die dienst hier te lande werkt: Er wordt niet systematisch te werk ge gaan en men laat het in vele gevallen aan het geluk over, of men iets te weten komt. Het gevolg is geweest, dat enkele or ganisaties van betrokkenen, zooals de land- en tuinbouwers en in het bijzon der de kweekers, zelf het werk ter hand hebben genomen om zich eigen voor lichting te verschaffen, waardoor zij meermalen in staat zijn de aandacht van de departementen te vestigen op gebeurtenissen op ekonomisch gebied, vóoral ten aanzien van tariefsverhoo- gingen in het buitenland, waarover de regeering dan langs de departementale diensten nog niets vernomen had. Bij de behandeling in de volksvertegen woordiging van het Nederlandsch- Dultsch handelsverdrag in 1926, het ontwerp-tractaat met België en tal van kleine zaken hebben we de nadeelige gevolgen van het niet voldoende inge- Ucht zijn der regeering en dus van de onderhandelaars! over eigen werke lijke behoefte aan den lijve ondervonden. Ook deze aangelegenheid behoort tot het terrein van een goede ekonomische voorlichting en deze laat ook hier nog steeds veel te wenschen over. Als gevolg van de aanhoudende klachtén is ten slotte op 11 Januari 1927 een commissie ingesteld onder voorzit terschap van den oud-mlnister Posthu- ma ter voorbereiding eener organisatie van den Ekonomischen Voorlichtings dienst. Bü schrijven van 28 April 1928 heeft deze commissie aan de vjjf ministers, die aan de instelling hadden medege werkt, advies uitgebracht omtrent de meest wenschelijke organisatie en in richting van dien dienst en daarbij een voorloopig, alleen in groote lijnen aan gegeven, plan voorgelegd. Bij de behan deling van de begroetingen op het ein de van dat jaar bleek uit de memories van antwoord voor Binnen- en Buiten- landsche Zaken, dat de ministers over plan niet eenstemmig dachten. dat door de regeering toch op dracht was gegeven tot nadere uitwer king, opdat het dan nog eens kon wor den bezien. Op 14 November 1929 heeft de commissie haar rapport ingediend en thans is het eindelijk gepubliceerd, en een half jaar na de in- Reeds een aantal jaren achtereen (het vorige jaar uitgezonderd) organiseert de V. V. V. te Bergen in de maand Augustus een Bloemencorso, dat steeds de belangstelling van duizenden weet te trekken. Dank zü de meewerking door verschillende, in Bergen woonachtige artisten verleend, kenmerkt het corso zich door een vindlngrükheid van uit beelding. die de ondervonden belangstelling ten volle doet verdienen. De datum voor het corso werd voor dit jaar bepaald op Woensdag 6 Augustus, des middags om drie uur. Het gemeentebestuur stond daarvoor de wegen om den Hertenkamp af en verleende een garantie van f 1000 en schonk tevens een gouden medaille De V. V.V. schonk de commissie een bedrag van f 500, benevens een gouden medaille. De Winkeliersvereeniging te Bergen zegde een Verguld Zilveren Medaille toe, de V. V. V. Alcmaria schonk een Verguld Zilveren en een Zilveren Medaille. Krom's wasscherü te Alk maar een Verguld Zilveren Medaille. Voorts werden verschillende kunstvoorwerpen als prijzen ontvangen en worden bovendien 5 prijzen van f 50 en 5 pryzen van f 25 uit geloofd. De belangstelling voor het corso komt ook tot uiting door het feit, dat de firma Lucas Bols uit Amsterdam een vier- deellge flesch met likeuren schonk en de firma Bootz uit Amsterdam een mandje li keuren. Voor de deelname aan het corso werd reeds de medewerking verkregen van Ber gen's Harmonie, het muziekkorps St. Louis uit Alkmaar. Bergens Gemengd kóor, Ber gens Mannenkoor, de Gymnastiekvereeni- ging. de tooneelvereenlging Kunst na Arbeid en de Operettevereeniging. De deelname aan het corso is vrü en staat open voor de volgende rubrieken: Auto’s. Vereenigingsgroepen, Vrije groepen. Paren en Enkelingen. Voor deelname gelieve men zich te melden aan het Informatiebureau van de V. V. V. te Bergen. De dag van bet Bloemencorso, dat des avonds met een rondgang van een licht- stoet wordt beëindigd, belooft wederom Bergen's Gloriedag te worden. In 1928 ver voerde alleen de tram AlkmaarBergen dien dag 26.000 passagiers. Duizenden kwamen bovendien per rijwiel of auto, 'fnodat men zich wel kan voorstellen hoe druk het zoo n dag in Bergen is, als men weet dat daar staat, worden opgeheven. Hier te lande hebben we feitelljk drie voorlichtings diensten en wel: aan de departementen van Buitenlandsche Zaken, Arbeid Handel en Nijverheid en Binnenland- sche Zaken en Landbouw Behalve dat dit gevaar oplevert voor dubbel werk, maakt het de voorlichting ook zeer om slachtig, omdat, wil men iets vragen aan onze gezanten of consuls, dit steeds moet worden gedaan over Buitenland sche Zaken. Van eenheid in werken is geen sprake en er zjjn zelfs gevallen voorgekomen, dat officieel Inlichtingen verstrekt werden, waar In het buiten land artikelen te krijgen waren, die. in ons eigen land werden geproduceerd Een voorlichting, die met het oog op s lands welvaart beter achterwege had kunnen blijven! Wil de voorlichtingsdienst goed zün dan is ook snel werken een eerste eisch want dan kan bij effect ressorteeren In de meeste landen wordt er daarom ook ernstig naar gestreefd, de dagelijks binnenkomende correspondentie op den- zelfden dag te beantwoorden, In onze ambtelijke organen is daarvan geen sprake; de berichtgeving toch loopt over te vea! radereneen noodza kelijk gevolg van de gesplitste voorlich ting. Centralisatie, zooals de commissie voorstelt, vindt men dan ook in Bel gië, Frankrijk. Denemarken. Engeland Duttschland en tal van andere landen Ook daar is alles er op gericht, dien dienst zooveel mogelijk te onttrekken aan de zuiver ambtelijke sfeer, door een commercieelen opzet. De „Office natio nal du commerce Exterieur” te Parijs is gevestigd in een eigen groot gebouw, dat geheel overeenkomt met dat van de groote banken hier te lande. Van het „Office Commercial de l’Etat” in België kan hetzelfde gezegd worden. Het merkwaardige is nu, dat het rap port van de commissie niet geteekend is door de leiders van de ekonomische voorlichtingsdiensten aan de departe menten van Handel en Landbouw. Tegenover de mannen van de prak tijk. die dagelijks constateeren, dat de hier te lande bestaande voorlichtings dienst zeer achterlijk en beslist onvol doende is, houden de betrokken ambte naren vol, dat hun werk aan de te stel len en f 7E11 bijweoneeVBlinet f ORrt bij verlie. v«n een h«nd. f LOC bij verlies v«n een f Cf) - bij een breuk van I OU»” doodetiiken afloop XUVv" «on voet of een eoa I I AU» duim of wiaivinee' 1 heen of arm Meest matige, WesteUjke wind, tüdelük opklarend in het drukst van het seizoen een 5000 gas ten verblüven en de bevolking een 5000 zielen telt. Volgens de Badcourant van 7 Juli ver toeven er reeds thans in Bergen en Bergen aan Zee 2500 gasten. De volgende week zal dit aantal al reeds belangrük hooger zün, omdat de vacantles /dan aanvangen. Het strandleven neemt ook te Bergen attn Zee geweldig toe. In dit opzicht werd den 4den Juli een mülpaal bereikt. De strand- drukte was toen geweldig, evenals het auto verkeer. In Bergen begrüpt men dat het economisch belang van de bevolking vordert het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Voor wegenverbetering werd dit jaar f 100 000 uitgegeven, terwül voor den aan koop van het bosch. waarvoor het Rijk f 1600 per jaar offert en de Provincie f 40.000 büdroeg. de gemeente f 130000 beschikbaar stelde. De V. V. V. te Bergen doet wat mogeiük is om de Vreemdelingen' ter wille te zün. Zü stichtte een informatle-bureau waar gra tis alle mogelüke inlichtingen wordwi gege ven en dat op aanvrage gratis pen-sionlijsten toezendt en bovendien de schriftelüke aan vragen ter kennlw van belanghebbenden brengt. Woensdag 23 Juli organiseert de V V.V. in samenwerking met daarvoor Ingestelde binirtcommlssles een verlichtingsavond. Deze verlichtlngsavonden zün feeëriek. Om de oude Kerkruïne en langs de in het groen verscholen wegen in het centrum van het dorp hangen op zoon avond ruim 10 000 oranje lampions, waarvan de kaarsen door vele rappe handen in een minimum van tüd zijn aangestoken. Een dergelüke avond brengt duizenden in bewondering over het dorps- schoon van Bergen. Moge dit ook 23 Juli het geval zün en moge de V. V. V. met het Bloemencorso op 6 Augustus wederom dat succes den. waarop zij. met het oog op het vele daaraan verbonden yerk. alleszins recht In de buurtschap Harbrinkhoek onder de gemeente Tubbergen is bü een 3-jarig jon getje van de familie G. encephalitis gecon stateerd De toestand van het kind is rede- lük wel juist drie stallatie. De oorzaak van deze langzame wijze van werken moet niet zoozeer gezocht worden in de moeilijkheid van het vraagstuk (want de „oplossing” lag, ge- sö zien de wijze van werken in het buiten land, voor de hand) maar meer in het verschil van inzicht, dat er in de com missie bestond tusschen de ambtena- ren-leden en de anderen. Een mee- ningsverschil, dat ten slotte toch niet te overbruggen bleek, omdat de amb tenaren niet wilden erkennen, dat hun diensten onvoldoende waren. Natuurlijk is de commissie gekomen met het voorstel om de bestaande departementale voorlichtingsdiensten op te heffen en hun werkzaamheden te vereenlgen in een centrale instelling, waaraan zij den naam zou willen geven van Centraal Bureau voor Ekonomische voorlichting. De taak van dit bureau zou in de eerste plaats zijn: de eenheid in de bemoeiing van het Rijk op het ge bied der ekonomische voorlichting te bevorderen. Verder moet een georgani seerd onderling verband tot stand wor den gebracht tusschen alle officleele. seml-officieele en particuliere organen, die, hetzij in Nederland, hetzij In Indlë. hetzij in het buitenland, een gelijk of aanverwant doel nastreven. Hierdoor zou de groote fout, die er thans in den voorlichtingsdienst be- In dc parochiekerk te Hoorn had Zondag onder enorme belangstelling een schoone plechtigheid plaats. De Weleerw. Pater C. C. Bronsveld, van de Witte Paters van Lavi- gerle droeg voor de eerste maal een plech tige H. MIs op aan het altaar süner vroe gere parochiekerk. Zooals men weet, is de neomist een klein zoon van wülen domlné Bronsveld en werd hü grootgebracht bü mevr. Bronsveld— Vitrlnga, eertijds hier woonachtig. Aan het versierde altaar celebreerde pa ter Bronsveld om half elf het H. Offer met assistentie van den hoogeerw. deken J. P. Huibers als presbyterassistens, den Zeer- eerw. heer F. Cornet, pastoor te Haarlem- mermeei, oud-kapelaan te Hoorn, als diaken en den Zeereerw. P. Zoetmulder, van de Witte Paters als sub-diaken. Cantores wa ren de Zeereerw. rector L. A. Roozen en de Zeereerw. zeergel. Heer Prof. I. J. M. v. d. Berg van het Groot Seminarie Rijsenburg. ceremonlarius was de weleerw. Heer J. Om- zigt. Bü de intrede van den plechtigen stoet zong het versterkte zangkoor het „Veni Creator" van Wolff, waarna de missa Tri- nitatis van Hubert Cuypers werd uitgevoerd. Na het Evangelie hield deken Huibers de predikatie naar aanleiding van den tekst: ..Deze is mü een voorwerp van uitverkiezing, om mijn naam te dragen tot aan de volken en de koningen en de zonen van Israël”. Spr. wij de tolk zün van het dankbare katholieke Nederland. In vroeger jaren was de naam Bronsveld een schrik voor ons katholieke volk, en de drager van dien naam scheen het als een levenstaak te beschouwen, de Kerk Gods op alle mogelüke wpzen aan te vallen en te bestoken en afbreuk te doen waar hü kon. In het tlidschrift „Stemmen van Waarheid en Vrede” bracht h.ü dwaling na dwaling, oneenigheid en strijd, ’t Was droe vig en toch: daar was geen verbittering, geen wraakgevoel onder de katholieken. Men wilde het: daar was in dien man iets oprechts. Een dwalende, maar die wellicht ook kon zeggen: ik deed het in onwetend heid. Men had medelüden met hem. Daar werd gebedén, gebeden: „Heer, dat ook hü moge zien.” En ziet, het uur van Gods wrake is geko men, als een vruchtbare zegen van onge broken Vaderlüke liefde en van Goddelüke Barmhartigheid en nooit volprezen voor zienigheid. Van dien triomf der Goddelüke Liefde zün wü in Hoorn de f-tuigen geweest. Spr. schetst, hoe de genade Gods gewerkt heeft in het gezin Bronsveld, in Hoorn allen be kend. De echtgenoote van een zoon van den grysaard werd een vurig voorvechtster voor de katholieke zaak, niet alleen in Hoorn, maar voor heel het land, en in het Parle ment, tot later zuster Johanna achter de tralies van het klooster God nu looft en dient. Maar grooter overwinning beleven wü thans, op dit oogenblik. Eed eigen zoon van den grüsaard had zelf het geluk het katho liek geloof te leeren kennen en te omhelzen. Na zün dood krijgen zün kinderen in Hoorn hun verdere opvoeding en een hunner staat thans aan het altaar als Priester Gods. Spr. schetst dit als een bewüs van Gods onein dige liefde. Aan het einde van het plechtig Offer zong het koor het „Tantum Ergo” van F. Wltt en na den zegen de cantate „Priester Glorie" van L. Dobbelsteen. In den middag zün velen ter receptie in het Gezellenhuis den jongen priester komen complimenteeren en 's avonds kwamen velen naar de kerk om het Lot bü te wonen, waarbü de neomist door den weleerw. ka pelaan Sanders, door den zeereerw. rector Roozen en eenige eerw. fathers van het Missiehuis geassliteerd werd. Met een -Te Deum werd dit Lof beslo ten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9