I. HINDENBURG EN DE STAHLHELM Laatste Nieuws Burgerlijke Stand van Alkmaar "Is TWEEDE BLAD BLADZIJ Uk, i WOENSDAG 16 JULI 1930 STADSNIEUWS Een kritieke dag voor Duitschland n. Lantaarnpaal aangereden Controle op veetransport GEMENGD NIEUWS Een belangrijke gift Over boord geslagen Ongelukkige automobilisten Van een koude kermis thuis Gevechten in Fransch Marokko De onlusten in Alexandrië Het memorandum van Briand VRAGENBUS Zes dooden, twaalf zwaar gewonden BOEKBESPREKING DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE ONZE OOST Zijn echtgenoote zwaar verwond PROVINCIAAL NIEUWS Auto in een afgrond gestort in Marokko De botsingen tusschen Hindoes e Mohammedanen in Bengalen Het huwelijk van Albert van Dalsum n. om: n- en ot 11 70 ot Pr&f. H. Zwaardemaker doctor honoris causa aan de Parijsche Universiteit ASSENDELFT "ZWAAGDIJK De president niet naar Pruisisch Rijnland ZIJDEWIND Hondje te bekomen en terwyi °n het de van Hoofd de HINDENBURG een u III. Heb ik voor mijzelf een bewijs te Veriiesen aan Fransche zijde BRAUN de De Fransche bladen beoordeelen het Koblenz Als twaalf omdat is haar thuis als ze uit gelden terugontvangen f 55.000.—. soon. koopen. Uit opgewondenheid in de Maas gesprongen ele ooi In de Vliet onder Veurleidentfam is de 21-jarige schippersknecht W. van Beukelen over boord gevallen en verdronken. concludeert echter Duitschland aan aan aan aan en orf en spaargelden spaargelden ip- ots en ooi L— srt 2e *r en an 75, t. Geboren: Ahda Wiebregje, d. van Jacob Blom en Trijntje Beers. I i 21 90 o; :llo 30, sn- iks em ooi »0. 125 en De Fransche pers over het Duitsche antwoord „Voesische Zeitung" Is van meentng. van de Stahlhelm in het Westfalen misschien reeds zijn, wanneer het kabinet haast De Rijkskanseller en de brief van von Hindenburg. Op grond van een democratisch voorstel hebben de afgevaardigden Koch-Weser en Meyer gistermiddag een onderhoud genad met den Rijkskanseller, waarbij het schrijven van den Rijkspresident aan den Prulsischen ministerpresident besproken werd. De Rijkskanseller gaf als zijn meening te kennen, dat het bjj dezen brief een private aangelegenheid betrof, waarop de rjjksregee- ring geen invloed kan uitoefenen. Volgens de grondwet moeten alleen beschikkingen en verordeningen door den rijkskanseller mede worden onderteekend. Deze brief betrof ech ter niet een staatsrechterlijke daad. niet geldt Daarom zou de brief een ophef fing beteekenen der betrekkingen tusschen den Rijkspresident en de Pruisische regee- rlng. Bij den heer Hartog, Wildemansstraat. al hier. is te bekomen een zwart, langharig hondje, dat zwervende werd aangetroffen langs den weg. Eenvoudige plechtigheid Een der nieuwe heerscners in den stads schouwburg, de heer A. v Dalsum, met Var- kade leiders van het Amsterdamsch Too- neel, is. gelijk gemeld, hedenochtend in het huwelijk getreden met mej. Hogendorff. De plechtigheid vond in allen eenvoud plaats. Uit de kunstwereld waren nagenoeg geen belangstellenden. Voor den bruigom, die In gewoon colbert was gekleed, trad een koopman te Haarlem als getuige op. Voor de bruid, die een eenvoudig toilet droeg, fungeerde als zoodanig de heer Fon tein, vriend van de familie Hogendorff. Na afloop der formaliteiten richtte de heer Mr. Dr. van Zantem-die de hüwêlijksplech- tigheld verrichtte, tot het bruidspaar eenige harteljjke woorden. Hij sprak de hoop uit, dat deze dag het begin zal zijn van een belangrijke periode in de Nederlandsche kunst. De plechtigheid was hiermede geëindigd. Antw: Denk er doekje. Vraag: ste zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond naar het. ziekenhuis moest worden overge bracht. N. werd gearresteerd en wegens po ging tot doodslag in preventieve bewaring gesteld. Bfoempjeadag Zondag M wordt de ’aarlijksche bloempjesdag voor ..Herwonnen Levenskracht" in onze gemeente gehouden. Voor dit sympathieke werk, de bestrij ding der tuberculose, zal leder zeker gaarne in zijn beurs tasten, om leger een kleine I offergave van de dames een bloempje te Tweeemaal in een vaart gereden. HELMOND, 16 Juli. Hedennacht ruim half 2 reed een luxe auto uit Veghel terug van de kermis te Asten nabij de fa brieken der fa. J. A. Carp te Helmond In het Kanaal de Zuid-WUlemsvaart. De vier inzittende heeren wisten zlcji’ zelf uit bun benarde positie te redden. Een hun ner llfp daarbij ernstige verwondingen aan zjjn hand op. Een andere auto waarmede de gewonde naar een geneesheer alhier zou worden ver voerd. reed echter in de diepe bergsloot aan de overzijde van den weg. Het ongeluk liep nogal goed af. Beide auto's werden door een tractor uit het water gehaald. De auto uit Veghel was zwaar beschadigd. Eucharistisch leven In onze parochie kerk werden In het eerste halfjaar 1930 uitge reikt 10100 H. Communies, dd. 1200 meer dan in het zelfde tijdperk van 1929. Een werklooze, zekere Nahapiet, bracht te Batavia wegens een verkeerde bij hem gere zen gedachte omtrent slechten levenswandel, na een woordentwist, zijn echtgenoote 17 •an Wiesbaden, waar het Stahlhelm verbod messteken toe. ten gevolge waarvan de laat- Gistermorgen te circa half 11 heeft een auto, bestuurd door den heer G. v. d. 8., wonende alhier, op de Bierkade een lantaarn paal aangereden, die werd beschadigd. De schade zal door hem worden vergoed. De rijkspresident heeft gemeld, dat hij niet zal deelnemen aan de bevrijdingsfeesten in Coblenz, Trier. Aken en Wiesbaden. In een schrijven aan den Prulsischen premier ver klaart president Hindenburg, dat hij de ult- noodlging tot deelneming aan de feesten in Coblenz op 22 Juli had aangenomen, In de veronderstelling, dat het verbod van de Stahlhelm en den bond der frontsoldaten in Rijnland en Westfalen, welk verbod de rjjks- De ernstige onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen In het Oosten van Bengalen duren nog voort. ld drie dagen tjjds zijn in totaa’ 14 personen gedood. De Mohammeda nen zijn in de meerderheid, zoodat op som mige plaatsen vele Hindoes zijn gevlucht. Te Mangazla zou een Hindoe-familie door Mohammedanen zijn vermoord, waarna de lijken werden verbrand. De politie doet vergeefsche moeite om de orde te herstellen, waarbij zij eenige malen zelf werd aangevallen. Vier personen werden door de koge's der politie gedood. 53 personen werden gearresteerd. Er wordt militaire versterking naar het ge bied der onlusten gezonden. In totaal zjjn 12 dorpen bij de onlusten betrokken. Brauns antwoord aan Hindenburg. Naar de officleele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de Pruisische minister president dr. Braun heden aan Hindenburg het volgende geantwoord: Hooggeëerde heer Rijkspresident. Uit uw brief van heden zie ik tot mijn leedwezen, dat ge uw deelneming aan dc Rijnlandsche bevrijdingsfeesten in het Prui sische geoied afhankelijk stelt van de weder toelating der In de provincies Rijnland en Westfalen ontbonden afdeelingen van de Stahlhelm, de frontsoldaten, enz. Ik gevoel dit te punlüker, omdat het een wanklank zou vormen bjj de bevrijdings feesten. welken ik gaarne vermeden zou zien. Om aan uw wensch tot wedertoelating van de Stahlhelm tegemoet te komen, heeft de Pruisische minister van binnenlandschc za ken, In overleg met mij. het bondsbestuur van de Stahlhelm bij brief van 14 Juli 1930 de wedertoelating der ontbonden afdeelingen dezer vereeniglng In het vooruitzicht gesteld. In dezen brief, waarnaar ook gij verwijst, heeft de minister van binnenl. zaken ver klaard, dat tegen de wedertoelating geen bezwaren bestaan, indien het bestuur van de Stahlhelm de bindende verzekering geeft, dat voortaan geen actie in strijd met de wet zal worden gevoerd. Tot het stellen van dien eisch bestond aanleiding, daar aan de waarachtigheid der verzekeringen van de Stahlhelm op grond van de tot dusver door deze organisatie aan genomen houding, gerechtvaardigde twijfel moest worden gekoesterd, die slechts door speciale toezeggingen der verantwoordelijke bondsbestuurders uit den weg kon worden geruimd. Een antwoord van dc Stahlhelm op dezen brief Is tot dusver echter niet ontvangen. Uw opvatting, dat de ontbinding van de Stahlhelm In strijd is met de wet, kon ik niet deelen. Ik kan veeleer constateeren. dat de Pruisische en rjjksautoriteften eenparig het verbod op grond der-feiten hebben afge- kondlgd. Het is mjj niet bekend, of u over materiaal beschikt, dat tot de in uw brief uitgesproken meening zou kunnen lelden. Ik ben nog steeds bereid, de Stahlhelm in de betrokken gebieden toe te laten, indien ik den ernst zou kunnen aannemen van de door de Stahlhelm gegeven verzekeringen, waar door de handhaving van rust en orde in deze gebieden zou zijn gewaarborgd. Dit ware mogelijk, als het bestuur van de Stahlhelm de desbetreffende verklaring af legt en daarmee den hinderpaal, die een deelneming aan de bevrijdingsfeesten in den weg staat, doet verdwijnen Ik hoop dat dit zal gelukken en dat de bevolking van de ontruimde gebieden u bij de bevrijdingsfeesten zal kunnen begroeten. senders. dFns strijd tegen ,’nder heerschappij van politieke staat, wordt gegeven. zoek van Von Hindenburg, uiting aan deze dankbaarheid te te-w. Scherpe critiek op Engeland Volgens de laatste berichten zijn bij onlusten te Alexandrië 17 personen gedood en ongeveer 400 gewond. De regeering heeft het verschijnen van drie groote dagbladen der Wafdpartjj verbo den. Ondanks de heerschende spanning, waren de onlusten voor de autoriteiten een vol komen verrassing. De politie werd op het Mohammed Alipiein door de studenten in een ommezien over meesterd. Ook het optreden van een kleine afdeeling Egyptische soldaten bleef zonder resultaat. Van de aangevallen politleposthul- zen werden verschillende geheel vernield. In sommige kringen wordt scherpe critiek geoefend op de passieve houding van Enge land. Men verwacht, dat heden in het La gerhuis verschillende leden de regeering vra gen zullen stellen, naar aanleiding van het gebeurde in Egypte. Gisteravond had de regeering nog geen officieele berichten over de onlusten ontvan gen. Vraag: I. Moet een huishoudster bij ziekte en verpleging In een ziekenhuis zelf de daaraan verbanden kosten betalen? Zij is al 5 jaar daar intern. Of moeten de kos ten betaald worden door haar patrones’ Vraag: IL Zoo ja, hoelang? Antw.: De patrones heeft bjj ziekte te zor gen voor verpleging gedurende zes weken, waarvan de kosten der laatste twee op de huishoudster- mogen worden verhaald. Vr.: I. Hoe moet men een fletsolievlek uit een donker-blauwe crêpe-satin japon ver wijderen? Vraag: II. Hoe een vlek van vanllle-ijs uit een lichtblauwe veloutine japon? Antw.: I. Met petroleum-aether. Met alcohol van 90 procent, niet te nat en een schoon Dit is verboden. Vr.: I. Ik ben bij mijn oom in betrekking en verdien 10 per week met kost. Nu wil mjjn rioeder hebben, dat ik er vandaan ga, te weinig verdien. Heb ik nu het recht om zelf ook wat van mijn geld te be houden; ik heb verkeering en wil wat voor mijn uitzet wegleggen. Als Ik de helft geef, heeft mijn moeder nog 46 inkomen. En heeft zjj het recht mij hier vandaan te ha len; ik ben 20 jaar. Antw.; Zoolang je minderjarig bent, moet je. zelfs volgens de wet, aan Je moeder gehoorzamen. Er rit dus niets anders op dan je moeders wil te doen. Vr.: Ik ben borg geweest en alle schul den zijn door mij betaald. Nu wil de per- voor wlen ik borg ben geweest, mij niets terug betalen. Heb ik als borg daar nog recht op? Antw.: Ja; wendt u tot een advocaat als het niet anders gaat. De democraten ontevreden. De Democratische Rijksdagfractle deelt mede: Het schrijven van den Rijkspresident aan minister president van Pruisen, Braun, heeft in de fractieZitting der Democratische Partij ernstige bezwaren doen rijzen. Rjjksminlster Dietrich werd ter vergade ring ontboden en begaf zich na de zitting direct naar den Rijkskanseller, ten einde deze om opheldering te.verzoeken. De frac tie heeft een interpellatie in voorbereiding. De afgevaardigden Koch en Meijer hebben ojxiracht nog tijdens de plenaire zitting per soonlijk met den Rijkskanseller te conferee- ren. waartoe Dr. Briinlng zich bereid heeft verklaard. Gaan de bevrijdingsfeesten door? Bij de ontvangst van eenige journalisten verklaarde ministerpresident Braun, dat morgen zou worden overwogen of de be vrijdingsfeesten al of niet zouden plaats hebben, daar zij slechts in verband met de reis van Hindenburg naar het Rijnland waren georganiseerd. 64ste Jaargang No. 42 Als gewoonljjk zjjn bij het actueele foto nieuws ook in dit nummer zoowel binnen- als buitenland goed vertegenwoordigd. Van de laatste trekken de afbeeldingen van de mijnramp te Neurode de aandacht. Naar aanleiding van een der groote natio nale feestdagen In Noorwegen schrijft Dr. F^lix Rutten een artikel over den Noorschen koning St. Olaf, die 900 jaren geleden stierf. Fraaie foto's Ulustreeren dit opstel. Naast de beide roman-afleveringen zijn er drie vertellingen van uiteenloopenden aard: een komische, een godsdienstige en een sensatior.eele. Voor ,.het rijke Roomsche leven”, voor de kinderen en voor de lach- lustlgen zijn weer afzonderlijke pagina's ge reserveerd. PARIJS, 16 Juli. (V. D.>. In de nabijheid van Rabat, in Marokko, vond gisteren een 'ernstig r.uto-ongeluk plaats. Na een botsing met een anderen auto, stortte een vrachtauto, waarop verscheidene Marokkanen hadden plaats genomen. In een afgrond Zes hunner werden zwaar gewond Consternatie in Kjjksdagkringen. Het schrjjv<n van den Rijkspresident aan den Prulsischen Minister-President Braun Inzake het niet deelnemen van Von Hinden burg aan de feesten in het ontruimde gebied in verband met het verbod van de Stahl helm, heeft groote consternatie in Rjjksdag- krlngen verwekt. Alle andere vraagstukken zjjn hierdoor op den achtergrond geraakt. Voor de meeste leden is de brief een absolu te verrassing. In een zitting van de Duitsch- Nationale Rijksdagfractle werd van het schrijven onder levendigen bijval kennis ge nomen. In toonaangevende Sociaaldemocra tische kringen ziet men In dit schrijven een bron van een conflict en Is men van mee ning, dat het een bewuste poging is om de Pruisische regeeringscoalitie In moeilijkhe den te brengen. Het Centrum laat voors hands een beoordeeling omtrent de gevolgen van dit schrijven achterwege. In den Rijks dag was ook aanwezig de leider van het Cen trum In Pruisen, de afgevaardigde Hess. Het Pruisische kabinet heeft onmlddellijk na de publicatie van het schrijven van Von Hin denburg een ministerraad bijeengeroepen. H. M de Koningin heeft een belangrijke gift geschonken aan het bestuur der ver- eeniging Suriname ten behoeve van het door die vereeniglng opgeriehte ondersteu ningsfonds. Berlijnsche persstemmen. In een gedeelte der Berlijnsche avondbla den wordt het schrijven van den Rijkspresi dent, Von Hindenburg, aan den Prulsischen minister-president. Braun, gecommentari eerd. De „Deutsche Tageszeitv.ng” schrijft: ..Het is teekenend voor de partijpolitieke verblin ding van de in Pruisen heerschende Smaal Democratie, dat de vertegenwoordiger van Thuringen. minister-president Braun, nlët voor een dergelijke ernstige provocatie van De commissie A 1, afdeeling veetransport van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, heeft met de Ned. Spoorweg Mij. een over eenkomst aangegaan In samenwerking met de Ned. Vereeniglng van Vee-expedlteurs en den bond van Veehandelaren, ter verkrijging van een behoorlijke regeling van veevervoer fier spoor. Het land is in drie districten verdeeld; Noord-Holland is ingedeeld bij het tweede district. Aan deze commissie A 1 zijn door de Ned. Vereeniglng toegevoegd 1 inspecteur en 3 controleurs. Deze laatste zullen op markt dagen contróle uitoefenen op laad- en los plaatsen. voor Noord-Holland te Alkmaar. Schagen. Purmerend en Hoorn. Voorts zijn deze controleurs mede belast met de contróle op het veetransport op den weg. De Berlijnsche pers over den brief van President Von Hindenburg PARIJS. 16 Juli. <V. D). Uit Casa blanca wordt gemeld, dat in de laatste da gen eenige hevige vuurgevechten hebben plaats gevonden tusschen Fransche troepen en eenige nog niet onderworpen stammen. De Franschen maakten hierbij gebruik van een paar bombardements-vllegtuigen. Voorts wordt gemeld, dat bij een gevecht tusschen een ver geavanceerde Fransche voorpost en een opstandige stam aan Fran sche zijde een officier, ^en onder-offlcler. een Europeesch en 11 inlandsche soldaten wer den gedood. Bij een botsing tusschen een Fransche af deeling van het Vreemdelingenlegioen met 400 opstandelingen verloren de Fransche troepen twee legionarissen en twee Inland sche soldaten, terwijl zes soldaten gewond werden. gedood en Kunt u mjj eenige badplaatsen opgeven, waar men vrij mag kampeeren? Antw.: Ons niet bekend. Vr.; I. Is het geoorloofd een slof aard beien voor mjjn kennissen in Duitschland mede te nemen zonder Invoerrechten te be talen? Vr.IT. Zoo neen, hoeveel bedraagt liet invoerrecht bij een waarde van 1. Antw.: Het is ons niet bekend of u voor een slof aardbeien invoerrechten in Duitschland zult moeten betalen. Telegram van Von Hindenburg aan het Gemeentebestuur van Koblenz. Rijkspresident von Hindenburg heeft den Eersten Burgemeester van de stad het volgende telegram gezonden: „Tot mijn diep leedwezen, moet Ik om re denen. welke 'uiteengezet zijn in mjjn heden gepubliceerd schrijven aan den ministerpre sident van Pruisen, voorloopig afzien van mjjn voorgenomen bezoek aan uw stad. Ik hoop echter, dat de redenen, die mij tot de zen maatregel dwingen, spoedig zullen zjjn verdwenen, zoodat ik daarna dan mijn be zoek kan brengen.” Tegelijkertijd is een telegram van den rijkspresident van den zelfden Inhoud bij het „Oberpresidium" ontvangen. R. K. Coöperatieve Boerenleenbank Ge durende het eerste halfjaar 1930 werd ontvangen 6123093; terugbetaald f 75.143.63; voorschotten terugontvangen 42.075.84; voorschotten verstrekt 19.225.— In depo sito uitgezet 75.000.en van de deposito- utt een eikenhouten tafeltje verwijderen? Antw.: Met kurk stevig afwrijven daarna opnieuw In de was zetten. Vraag: I. Wie is het hoofd Scheepvaartinspectie? Vraag: II. Tot wlen moet men zich wen den voor sollicitaties? Antw.: Hoofd van de Scheepvaart inspectie is de heer C. Fock te Den Haag. Het ligt van den aard der gevraagde be trekking af tot wien u zich moet wenden met een sollicitatie, maar een brief aan dezen mijnheer komt allicht terecht. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om Ned. Posterijen een betrekking te De Fransche bladen beoordeelen het Duitsche antwoord op Briand’s Pan-Europa - memorandum verschillend. De ..Petit Parisien" schrijft, dat het Duit- sche antwoord op de juiste wijze is opgesteld en bevredigender is uitgevallen dan men had durven verwachten. Het ..Petit Journal” uit het antwoord, dat Duitschland den geest van Locamo en van Genève niet be grepen heeft De „Volonté" gelooft, dat het Duitsche antwoord slechts kan bijdragen tot ver sterking der verschillende vredesstroomln- gen. terwijl de „Oeuvre” het vanzelfspre kend vindt, dat in de nota ook de wensch tot herziening van het Vredesverdrag tot uiting komt. Het blad vraagt of Frankrijk misschien om een andere reden zoo haastig naar het Berlijnsche Congres van 1871 is gegaan. bij de krijgen? Antw.: Dat ligt er aan welke betrekking aanbieert. Voor brievenbesteller kunt u b.v. bij den Directeur van het postkantoor terecht. U kunt zich intusschen voor alle sollicitaties ook wel wenden tot den Direc teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie. Vr.: I. Wat moet men aanvragen om zon der eenige kosten of lasten per motorfiets over de grens naar Antwerpen te kernen’ Vr. II. Moet men een zeker bedrag stor ten om bij terugkeer weer terug te ontvan gen? Vr.: van Nederlanderschap noodlg? Antw.: I. Het best doet u lid te worden van den A.N.W.B. of K.N.A.C. Anders moet u aan de grens een zeer hoog bedrag aan invoerrecht betalen, dat u bij het verlaten van het land met het motorrijwiel weer terug krijgt. III. Det ligt aan het land waar u heen gaat. Geef ons dat dus op. Vr.: I. Hoe kan men zelf Yoghurt maken met en zonder plantje? Vr.: II. Kan een man, die gehuwd is ge weest. priester worden? Antw.: I. Van een -gekookte flesch Yog hurt bewaart u tot den volgenden dag een eierdopje vol, waarvan u dan zelf de Yog hurt maakt. Hiervoor kookt u eerst een halven liter melk en roert die tot ze op 50 pet. is afgekoeld. Het roeren om te voorko men dat er een vel op komt. Daarna giet u er geleidelijk het eierdopje Yoghurt bij en vervolgens in een flesch overgieten en daarna deze sluiten met een stukje karton. De flesch wordt verder goed in palier ge wikkeld. b.v. couranten en op een matig warme plaats gezet. Wanneer u 's morgens de Yoghurt maakt, Is zij 's avonds meestal goed en moet dan op een koele plaats wor den gezet om het verzuren te voorkomen, lederen dag bewaart u wat om nieuwe te kunnen maken. Na eenlgen tijd is het ge- .wenscht nieuwe te koopen om daarmede dan opnieuw te beginnen. II. Onder zekere voorwaarden. Vraag: Hoe luidt het adres van den op 14 Juni 1.1. gewijden priester J. van Tol? Antw.: Wendt u tot het seminarie War mond voor het beantwoorden van deze soert vragen. Vr. I. Onder familie was het overeenge komen dat een meisje in de huishouding zou helpen tegen vergoeding van kost en kleeren. Nu is het meisje er met kibbelarij vandaan gehaald en is het ook aangegeven aan den Raad van Arbeid, waarop zij nu een navordering kreeg om f 6 30 te zenden voor het plakken van zegels i 40 et. per stuk. De vergoeding was vastgesteld op f 2 per week. Moeten hier nu zegels geplakt worden van 40 ct. of is een zegel van 15 ct. voldoende? Vr. I. Ja, er moeten zegels geplakt wor den. Zegels van 40 ct. als het meisje 14 tot 21 Jaar is en van 30 ct als het meisje ou der dan 21 Jaar is. Vr. Donderdag 14 dagen geleden heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen ter voorziening in het tekort van het Pen sioenfonds voor het Spoorwegpersoneel Nu hebt u in uw krant wel de vóór- en tegen stemmers partijgewijs gepubliceerd, maar nu de R.K. Staatspartij met deze stemming uiteen gevallen is. verzoek ik u beleefd de namen op te geven van de leden der R.K. Fractie die tegen en vóór het wetsontwerp gestemd hebben Hoe is het mogelijk, dat de Volkskrant dezen dag een zwarten dag noemde, terwijl een der redacteuren voor het wetsontwerp heeft gestemd? Antw Dit is geen vraag voor de Vragen- bus. U doet beter een ingezonden stuk aan de redactie te richten. Vr. Hoe luidt het adres van de z.g. ..Hol- landsche reederU" te Rotterdam? Antw. Wij weftn niet wat u bedoelt. Vr. Mag een motorrijder midden in de gggneente. stad of dorp, met open knalbus rijden? Antw. Vr. van J. P Assendelft. Antw. De stof, die volgens u ingesloten was, troffen wij niet aan. Gelieve de vraag nog even te herhalen. Vr. Wanneer een vrouw buiten haar man om iets gekocht heeft, is de man dan later verplicht zoo iets te betalen? Antw. Dat ligt er aan. Als het gekochte moet worden beschouwd aks te be boeren tot gewone huishoudelijke uitgaven, is de man verplicht het door de vrouw ge kochte te betalen. Vr. Hoe moet men peau de suède schoen tjes. die een paar groene plekjes hebben, weder zwart maken? Ant. Met zeer oud brood of schuurlinnen 0.0 Vr. Zjjn wij als kinderen verplicht, schuld, die door onze ouders dertig jaar geleden buiten ons weten gemaakt is en waar nooit om gevraagd is, aan den elscher te betalen, nu onze ouders overleden zijn? Antw De vraag is zoo vaag gesteld, dat wij daarop zoo geen antwoord kunnen geven. Het ligt natuurlijk geheel aan den aard van de schuld. Wendt u om inlichtingen tot een advocaat. Vr. I. Een meisje heeft 1 Maart haar dienst opgezegd. toen was haar tijd 12 April om Mevrouw had nog geen ander meisje en vroeg of zij wou blijven. Het meisje heeft j afgesproken tot de groote vacantie. dat is tot 24 Juli. Nu wil Zij de volgende week weg. omdat haar tante naar het ziekenhuis moet; heeft zjj daar recht op zonder inhouding van huur, het betrekking is? Vr. II. Koe moet men harsvlekken uit een wollen trui verwijderen? Antw. I. Het meisje mag 24 Juli ver trekken. II. Met terpentijn. Vr. Ik huurde 20 April 2 kamers bulten tot 1 September. Nu blijkt het. dat de men- schen zomergasten willen gaan houden, maar daar ik onder dokters handen ben en dus al die drukte niet kan hebben, zou ik wil len weten in hoever ik nu gebonden ben om tot 1 September te blijven? Dc betaal Het gebeurde in een der Oost-Brabantschc dorpen. Een nog nauwelijks 16-Jarige „kantoor klerk”, die nog pas de korte broek heeft ver wisseld met de lange, piekerde er over, om zich eenige uren te gaan overgeven aan het dansvermaak op de kermis in een der dorpen. Zijn vader dacht er anders over en oordeelde het beter, dat de jongen na afloop zijner dagtaak naar huls kwam. Deze echter kon aan den sterken drang geen weerstand bie den en ging toch naar de kennis. Toen hij echter wat lang weg bleef, be sloot de vader, die niet met zich laat spot ten. den zoon eens te toonen, dat hij gehoor zaamheid verschuldigd was. Dies toog ook deze op weg naar de plaats, waar de zoon was en haalde den niets kwaads vermoeden den jongen, die lustig over den dansvloer zweefde, uit het voor hem verboden vermaak. Hoewel tegen zijn zin moest de jongen mee. Nauwelijks was men echter de Maas ge naderd, of zoonlief, die zich verschrikkelijk kwaad scheen te hebben gemaakt, sprong in jeugdige onbezonnenheid plotseling van den stellen oever en dreef spoedig hulpeloos rond. Het frissche bad bracht hem echter dra tot bezinning, want smeekend stak hij zjjn arm omhoog en vroeg om redding en vergiffenis. Met moeite werd de kermisvierder, die in letterlijken zin van een „koude en natte” Kermis thuiskwam, op het droge gebracht en volgde zwijgend zijn vader. Dat deze laatste thuis zijn vaderlijk ge zag zal hebben getoond en zijn veelbelovenden zoon op de maat van andere dansmuziek over den vloer zal hebben laten huppelen, kunnen we begrijpen. en de .JJeutache Zeitung”, de „Deutsche Tageszeitung” en de ..Boersen Kurier”. De bladen van links aenxen er natuur lijk anders over. De sociaal-democratische „Vorwarts” ge looft. dat de Pruisische regeering de onder- handellngen met opzet zoo lang vertraagd heeft om den Rijkspresident in het on gelijk te kunnen stellen, aangezien dese zjjn bezoek heeft afgezegd, zonder het ant woord van de Stahlhelm op den brief van den Prulsischen minister- president af te wachten. De dat het verbod Rijnla id en in opgeheven zou van den Rijkspresident niet zoo'n met de publicatie van den brief van Von Hindenburg zou nebben gehad. Het ..Berliner Tageblatt” schrijft, dat het thans de taak van den Rijkskanseller is, om als bemiddelaar de verwachting op een spoedige belegging van het conflict te ver vullen. Dank der ontbonden Stahlhelmgroepen aan President Von Hindenburg De leiding der ontbonden Stahlhelmgroe pen heeft namens de Nationale Frontsol datenbeweging in het Rijnland een tele gram gezonden aan Rijkspresident Von Hindenburg, waarin den president dank wordt gezegd voor de door hem bewezen trouw aan de frontsoldaten. He» telegram verzekert, dat talrijke Duit sche mannen, ook buiten de rijen der af- achter den president staan in een regeering, die niet partijen het voornemen te kennen te Mainz tijdens het be- Hoe verwijdert men teervlekken licht heerencostuumz luchtig» licht beige, wit gemêleerd In disch costuum? Antw.: Met petroleum-aether. Vraag: Hoe moet men een vullen kraag van een lichte beige mantel schoonmaken? Antw.: Misschien helnt benzine. Een mid del om alle vlekken te behandelen bestaat echter niet, zoodat voor elke soort v..»k een ander middel moet worden toegejjost. Vraag: Hoe kan ik witte vlekjes, veroor zaakt door het opdrogen van waterdruppels. Mijn minderjarige zoon wil voor 5% maand in den dienst; heeft hij daar voor toestemming van zijn ouders noodlg’ Antw.: Bedoelt u het aangaan van een vrijwillige verbintenis? Wil s.v.p. uw vra gen duidelijk stellen. Het is toch al zoo moeilijk op alle vragen, die in deze rubriek worden gesteld, een behoorlijk antwoerd te geven. Vraag: uit een crêpe-stof. Naar wij vernemen, is Prof H. Zwaarde maker. oud-hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit, door de Universiteit van Parijs benoemd tot doctor honoris causa Deze hooge onderscheiding is aan Prof. Zwaardemaker toegekend, op grond zijner al gemeen erkende wetenschappelijke verdien sten als physioloog maar in het bijzonder om zijn voortreffelijke studies op het ter rein der radio-biologie, die ook in het bui tenland zeer de aandacht hebben getrok ken. president onjuist en in strijd met de wet noemt, opgeheven zou zjjn. Daar dit niet het geval is. kunnen deze bonden niet aan de feesten deelnemen. Deze ongelijke behande ling is voor den rijkspresident onduldbaar. Ik kan het, schrijft hij, met mijn grond- wettigen plicht tot onpartijdigheid niet over eenbrengen aan bevrijdingsfeesten deel te nemen, waarvan een deel der staatsburgers door een, volgens mijn opvatting, niet ge rechtvaardigd verbod uitgesloten is. Tot mijn leedwezen heb Ik daarom moe ten besluiten mijn toezegging tot deelneming terug te nemen; om dezelfde reden heb ik ook mijn voorgenomen bezoek aan Trier, Aken en Wiesbaden afgezegd en zoolang uit gesteld als de vermelde toestand gehandhaafd blijft. De reis van den rijkspresident naar Mainz ■al volgens het voorgenomen plan plaats vinden. In den avond van 20 Juli zal de rijkspresi dent rechtstreeks naar Berlijn terugkeeren. Nog verneemt het W. B. dat de Stahlhelm voldoende waarborgen gegeven heeft zich te onthouden van elk soort militaire handeling De Pruisische regeering Is bijtijds ervan op de hoogte gebracht, dat het bezoek van den rijkspresident achterwege zou blijven. Ingeval het verbod van de Stahlhelm niet voor dien tijd zou zijn opgeheven. den Rijkspresident is teruggedeinsd. ,J>. A Z.” is van meening dat niets be hoeft te worden toegevoegd aan den duide- Hjken, mannelijken en karaktervollen brief van den Rijkspresident. Het blad etscht de onmiddellijke telegrafi sche convocatie van den Prulsischen Land dag ten einde stelling te nemen tegen de on mogelijke houding der Pruisische regeeru g. De .Jêachtausgabe" wijst er op. dat de Rijkspresident ook afziet van een bezoek een maand vooruit. Kan Ik in dit geval niet volstaan met een week vooruit op te zeggen? Antw. Als de verhuurder zich niet houdt aan de overeenkomst, dan kunt u ontbin ding van de huur vorderen en dat kan op staande voet gebeuren. -Houden zij zich wel aan de afspraak, dan zult u er zich ook aan moeten houden, ttfzlj de verhuurder bereid is tot een verandering. Vr. Heeft men een belastingplaatje noodlg voor een driewielig rijwiel, bakkerswagen? Antw. Ja. Vr. L Ik heb een huishoudster voor dag en nacht. Heeft 'deze wettelijk recht op 14 vakantiedagen per jaar met behoud van loon? Vr.: II. Ik heb een slappen hoed, die nat geregend is en waarvan het lint uitslaat, als de hoed droog wordt. Wat moet ik daartegen doen? Antw.: 1. Neen, tenzij dat zulks overeen gekomen is. Maar als u ze vacantie geeft, dan gaat het loon door en heeft ze recht op een vergoeding wegens gemis van kost en inwoning. Antw.: II. Vermoedelijk doet u het best er een ander lint om te doen. Vraag: De Brief van President von Hindenburg aan den Prulsischen minister-president en diens antwoord aan den Rijkspresident. worden door de Berlijnsche bladen druk besproken. Volgens de .Deutsche Allgemeine Zei tung” zou er in het Rijnland groote ont stemming tegen de Pruisische regeering be staan. die deren wanklank bij de feeste lijkheden zou veroorzaakt hebben. Het blad vindt het gebeurde zulk een schandaal, dat t van meening is. dat de Pruisische Land dag er telegrafisch voor bijeen dient te wor den geroeper Ook de rechtsche „Boersen Zeitung” wijst erop, dat men in alle nationaal-voelende en objectief denkende kringen, het woord van Hindenb'.rg heeft begroet, en het blad is van meening. dat minister-president Braun in het geheel niet op de kern van de zaak is ingegaan. De „Tag” gelooft, dat de verklaring van den Rijkspresident zoowel in het binnen- als in het buitenland, niet heeft nagelaten indruk te maken. In denzelfden geest schrijven de overige rechtsche bladen als de JLokal-An reiger"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11