ONS BLAD I k HINDENBURG EN DE STAHLHELM DE TUINBOUW EN ONZE HANDELSPOLITIEK Voornaamste c^Cieuws aahgifte moet op straffe vah verlies vah 7 ra X DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 16 JULI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 165 VIER f 40 f 50 f 750 f 125 f 250 Zullen wij den strijd kunnen volhouden Een kritieke dag voor Duitschland VERZOEK I De laatste paardentram Zijn echtgenoote zwaar verwond Over boord geslagen de dirkotdb Opheffing van den pasdwang tusschen Nederland en Duitschland? Nederlandsch schip gestrand De „Tjikandi” in de Chinee^ kust geloopen Adverteerders Besprekingen onder leiding van Minister Verschuur Besprekingen tusschen beide regee ringen Een verklaring van ziektevrij meet worden overgelegd RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL JOH. LAUWERS Barometers Thermometers ”AYGLOP 3 ALKMAAR I De president niet naar Pruisisch Rijnland De economische ensis De invoer van bloembollen in Duitschland 'B W NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1 of Geen wrg door het Ber^erbosch. gecommen la ri- Liefdesdrama 1e Beemster Het vliegongeval bij Soesterberg. Hevige opwinding in Duitschland. De Finsche Rijksdag is ontbonden. de wet meerma- Ba d 9 uur v.m.5 757, stilstand. Liefdesdrama landarbeider werpt zich voor een auto kan BRAUN J. GROEN Azn. v. Koblenz aan ALKMAAR No. 433 vrijhandel welvaartspolitiek uit te wijden, BVREAD: Telefoon: HOF Administratie Redactie No. 633 In de Vliet onder Veurleidendhm Is de 31-jarige schippersknecht W. van Beukelen hyazinthl). bulborum) werd verorde- BU de jongste ongeregeldheden in Alexan- drië xün 17 bcloogers gedood. De Duilsche dekkingsvoorstcllen. Dr. Bru ning aan het woord. De invoer van bloembollen in Duitschland wordt toegesiaan, mits een verklaring wordt overgelegd, dat de bollen riekte vrij zijn. President Hindenburg weigert bezoeken te brengen aan Coblenz, Trier, Aken, en Wies baden in verband met het verbod van de Stahlhelm. Duitschland antwoordt eveneens instem mend op Briands memorandum. Een millioen mark voor de achtergebleve nen van de mijnramp in Süezië. Het Nederlandsche stoomschip ..Tjikandi” op de Cbineesche kust geloopen. maar weer vlot gekomen. Naar de opheffing van den pasdwang tus schen Nederland en Duitschland. bil verlies van 'n anderen vinger Een Reuter-telegram uit Shanghai meldt, dat de Nederlandsche stoomboot „Tjikandi' (een schip van 8000 ton van de Java-China- Japanljjn) op weg naar Batavia en komen de van Dairen met een lading soyaboonen en cement Maandagnamiddag bü Wenchow aan den grond is geloopen. Te middernacht kwam het schip weer vlot en kon den tocht naar Shanghai voortzetten. In ruim I staat twaalf voet water, ruim II is nog droog. Berlijnsche .persstemmen. In een gedeelte der Beritfnsche avondbla den wordt het schrijven van den Rjjkspresl- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door - bijeen ongeval met f OCQ bij verlies van een hand, verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger IvU." doodeliiken afloop een voet of een bij verlies van een f Rfi bij een breuk van voet of een oos duim of wijsvinge 1 wVb been of arm Vandaag is de paardentram van Wltmar- sum naar Makkum met eenige plechtigheid opgeheven. uitsluitend op een bepaalde noodlijdende of de LICHT OP Licht op. De lantaarns moeten mi worden opgestoken om: 9.41 uur. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar f 2-— Voor bulten Alkmaar 2.85 Md Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger onze geduldig harde klappen, die het buitenland ons toedient) blijft uit. De rükspresident heeft gemeld, dat hij niet tal deelnemen aan de bevrijdingsfeesten in Coblenz, Trier, Aken en Wiesbaden. In een schrijven aan den Pruisischen premier ver klaart president Hindenburg, dat hü de uit- noodiging tot deelneming aan de feesten in Coblenz op 22 Juli had aangenomen, in de veronderstelling, dat het verbod van de Stahlhelm en den bond der frontsoldaten in Rijnland en Westfalen, welk verbod de rjjks- beloonlng van zijn moeizamen Maar men troost zich hierbij met de gedachte, dat behoud van het afzetgebied In -mogelljk komende betere tijden rjjkelljk zal beloond worden. Als men het-hoofd maar boven water houdt! Er zijn meer moeilijke tijden te doorworstelen geweest in het nabije en meer verwijderde verleden. Een werUooee, aekere Nahapiet, bracht te Batavia wegens een verkeerde btf hem gere gen gedachte omtrent slechten levenswandel, na een woordentwist, zijn echtgenoote 17 messteken toe, ten gevolge waarvan de laat ste zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. N. werd gearresteerd en wegens po ging tot doodslag in preventieve bewaring ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1225: elke regel meer 9-25. RECLAME per regel 75 voer de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.12 Gaan Ae bevrijdingsfeesten door? Bjj de ontvangst van eenige journalisten verklaarde ministerpresident Braun, dat morgen zou worden overwogen of de be vrijdingsfeesten al of niet zouden plaats hebben. daar zij slechts in verband met de reis van Hindenburg naar het Rijnland waren georganiseerd. uitzonderingspositie (het opvangen der rake en Telegram van Von Hindenburg aan het Gemeentebestuur van Koblenz. Rükspresident von Hindenburg heeft den Eersten Burgemeester van de stad het volgende telegram gezonden: „Tot mjjn diep leedwezen, moet ik om re denen, welke uiteengezet zijn in mijn heden gepubliceerd schrijven aan den ministerpre sident van Pruisen, voorloopig af zien van mijn voorgenomen bezoek aan uw stad. Ik hoop echter, dat de redenen, die mij tot de- n, spoedig zullen zjjn daarna dan mjjn be- De Rükskanselier en de brief van von Hindenburg. Op grond van een democratisch voorstel hebben de afgevaardigden Koch-Weser en Meyer gistermiddag een onderhoud gehad met den Rijkskanselier, waarbij het schrijven van den Rijkspresident aan den Pruisischen ministerpresident besproken werd. De Rijkskanselier gaf als zjjn meening te kennen, dat het bij dezen brief een private aangelegenheid betrof, waarop de rjjksregee- ring geen invloed kan uitoefenen. Volgens de grondwet moeten alleen beschikkingen en verordeningen door den rijkskanselier mede worden onderteekend. Deze brief betrof ech ter niet een staatsrechterlijke daad. Onder leiding van Minister Verschuur zijn besprekingen gehouden over de economiscïfe crisis. Onder presidium van mr. T. J. Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft eergisteren de Commissie voor de Eco nomische Politiek ter bespreking van de hui dige economische crisis vergaderd. Blijkens het inleidend woord van den mi nister wenschte deze zich inzonderheid te oriënteeren met betrekking tot de vraag, in hoeverre met de op heden op economisch gebied nationaal en internationaal waar neembare crisisverschijnselen bü de eerlang ook door Nederland te nemen beslissing in zake ratificatie'der Handelscdnventle van Genève rekening moet worden gehouden. Na breedvoerige discussie werd besloten in een zoo mogelijk in de eerste helft van September a.s. te houden vergadering der commissie deze vraag andermaal ampel te bespreken. De leden der commissie, de heeren E. Hel dring en dr. L. G. Kortenhorst, verklaarden zich op verzoek van den minister bereid, in middels een ontwerp van alsdan te behan delen conclusies in gereedheid te brengen. Van deze gelegenheid zal gebruik worden gemaakt, om het onderwerp van eentgszins ruimer standpunt te bezien, derhalve in ver band met de bijzondere eischen, welke de tegenwoordige omstandigheden aan de over heid en het overheidsapparaat stellen. len aardappelen scheept. Intusschen is op zich reeds begrijpe lijk, dat in normale omstandigheden (dus niet wanneer een misoogst elders oorzaak is van sehaarschte en gebrek) die export op langen afstand alleen mogelijk is, wanneer de prijzen van in koop tamelijk laag zjjn. Dit geldt ook hoe langer hoe meer voor den export ▼an de fijnere artikelen, die slechts naar omliggende landen worden afge- zet en voor welke de moeilijkheden van hooge Ijlvrachtprijzen onzer eigen spoorwegen en hooge bultenlandsche tarieven moeten overwonnen worden. Voor den tuinder en kweeker blijft 'daarbij niet méér over dan een lage tot matige arbeid. De 22-jarige landarbeider M. Pool, woon achtig te Beemster gedurende eenige ja ren had daarvoo verblijfplaats in Drente. Hjj had hier een verhouding aangeknoopt met de 26-jarige O. Boos. Den laatsten tijd was er nog al eens on- eenigheid tusschen het meisje en den man. Eenmaal had hij gedreigd, dat wanneer zij van hem vandaan zou gaan, hjj zich van het leven zou berooven. Maandagavond heeft hü aanMit vreeselük voornemen gevolg gegeven. Nadat het meisje de verloving had ver broken, liep de man de straat op en in een vlaag van wanhoop wierp hij zich on der een juist passeerenden zwaar beladen vrachtauto. Ernstig gewond werd hjj opgenomen en kort daarop is het slachtoffer overleden. De democraten ontevreden. De Democratische Rüksdagfractle deelt mede: Het schrijven van den Rükspresident aan minister president van Pruisen. Braun, heeft in de fractlezittlng der Democratische Partij ernstige bezwaren doen rüzen. Rüksminister Dietrich werd ter vergade ring ontboden en begaf zich na de zitting direct naar den Rükskanselier, ten einde deze om opheldering te verzoeken. De frac tie heeft een interpellatie in voorbereiding. De afgevaardigden Koch en Meüer hebben opdracht nog tijdens de plenaire zitting per soonlijk met den Rükskanselier te conferee- ren, waartoe Dr. Briinlng zich bereid heeft verklaard. minister-president, Braun, eerd. De „Deutsche Tageszeltung schrüft: ..Het is teekenend voor de partüpolitieke verblin ding van de in Pruisen heerschende Sociaal Democratie, dat de vertegenwoordiger van Thuringen. minister-president Braun, niet voor een dergelüke ernstige provocatie van den Rükspresident is teruggedeinsd. ,J>. A Z.” is van meening dat niets be hoeft te worden toegevoegd aan den duide- 1 ijken, mannelüken en karaktervollen brief van den Rükspresident. Het blad eisclit de onmiddellüke telegrafi sche convocatie van den Pruisischen Land dag ten einde stelling te nemen tegen de on- mogelüke houding der Pruisische regceru g. De „Nachtausgabe” wüst er op, dat de Rükspresident ook afziet van een bezoek aan Wiesbaden, waar het Stahlhelmverbod niet geldt Daarom zou de brief een opnef- flng beteekenen der betrekkingen tusschen den Rükspresident en de Pruisische regee ring. zen maatregel dwt verdwenen, zoödat zoek kan brengen.” Tegelijkertijd is een telegram van den rükspresident van den zelfden inhoud bü het ontvangen. president onjuist en in strüd met noemt, opgeheven zou zün. Daar dit niet het geval is, kunnen deze bonden niet aan de feesten deelnemen. Deze ongelüke behande ling is voor den rükspresident onduldbaar. Ik kan het, schrijft hü, met mün grond- wettigen plicht tot onpartijdigheid niet over eenbrengen aan bevrijdingsfeesten deel te nemen, waarvan een deel der staatsburgers door een, volgens mün opvatting, niet ge rechtvaardigd verbod uitgesloten is. Tot mün leedwezen heb ik daarom moe ten besluiten mün toezegging tot deelneming terug te nemen; om dezelfde reden heb ik ook mün voorgenomen bezoek aan Trier, Aken en Wiesbaden afgezegd en zoolang uit gesteld als de vermelde toestand gehandhaafd bljjft. De reis van den rükspresident naar Mainz zal volgens het voorgenomen plan plaats vinden. In den avond van 20 Juli zal de rükspresi dent rechtstreeks naar Berlün terugkeeren. Nog vem«mt het W. B. dat de Stahlhelm voldoende waarborgen gegeven heeft zich te onthouden van elk soort militaire handeling. De Pruisische regeering is bütüds ervan op de hoogte gebracht, dat het bezoek van den rükspresident achterwege zou blüven, Ingeval het verbod van de Stahlhelm niet voor dien tijd zou zün opgeheven. Brauns antwoord aan Hindenburg. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de Pruisische minister president dr. Braun heden aan Hindenburg het volgende geantwoord: Hooggeëerde heer Rükspresident. Uit uw brief van heden zie ik tot mün leedwezen, dat ge uw deelneming aan de Rünlandsche bevrüdingsfeesten in het Prui sische geoied afhankelijk stelt van de weder toelating der in de provincies Rünland en Westfalen ontbonden afdeellngen van de Stahlhelm. de frontsoldaten, enz. Ik gevoel dit te pünlüker, omdat het een wanklank zou vormen bü de bevrüdings feesten. welken ik gaarne vermeden zou zien. Om aan uw wensch tot wedertoelating van de Stahlhelm tegemoet te komen, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche za ken, in overleg met mü, het bondsbestuur van de Stahlhelm bü brief van 14 Juli 1930 de wedertoelating der ontbonden afdeellngen dezer .vereeniging in het vooruitzicht gesteld. In dezen brief, waarnaar ook gü verwüst. heeft de minister van binnenl. zaken ver klaard. dat tegen de wedertoelating geen bezwaren bestaan, indien het bestuur van de Stahlhelm de bindende verzekering geeft, dat voortaan geen actie in strüd met de wet zal worden gevoerd. Tot het stellen van dien eisch bestond aanleiding, daar aan de waarachtigheid der verzekeringen van de Stahlhelm op grond van de tot dusver door deze organisatie aan genomen houding, gerechtvaardigde twüfel moest worden gekoesterd, die slechts door speciale toezeggingen der verantwoordelüke fondsbestuurders uit den weg kon worden geruimd. Een antwoord van de Stahlhelm op dezen brief is tot dusver echter niet_oqtyangen. Uw opvatting, dat de ontbindmK van de Stahlhelm in strüd is met de wet/ kon ik niet deelen. Ik kan veeleer constateeren, dat de Pruisische en rüksautoritelten eenparig het verbod op grond der feiten hebben afge- kondigd. Het is mü niet bekend, of u over materiaal beschikt, dat tot de in uw brief uitgesproken meening zou kunnen leiden. Ik ben nog steeds bereid, de Stahlhelm in de betrokken gebieden toe te laten, indien ik den ernst zou kunnen aannemen van de door de Stahlhelm gegeven verzekeringen, waar door de handhaving van rust en orde tn deze gebieden zou zün gewaarborgd. Dit ware mogelük, als het bestuur van de Stahlhelm de desbetreffende verklaring af legt en daarmee den hinderpaal, die een deelneming aan de bevrüdingsfeesten in den weg staat, doet verdwijnen. Ik hoop dat dit zal gelukken en dat de bevolking van de ontruimde gebieden u bü de bevrijdingsfeesten zal kunnen begroeten. Consternatie in Rjjksdagkringen. Het schrüven van den Rükspresident aan den Pruisischen Minister-President Braun Inzake het niet deelnemen van Von Hinden burg aan de feesten in het ontruimde gebied in verband met het verbod van de Stahl helm, heeft groote consternatie in Rüksdag- kringen verwekt. Alle andere vraagstukken zün hierdoor op den achtergrond geraakt. Voor de meeste leden is de brief een absolu te verrassing. In een zitting van de Dultsch- Natipnale Rüksdagfractle werd van het schrüven onder levendigen büvpl kennis ge nomen. In toonaangevende Sociaal-democra tische kringen ziet men in dit schrüven een bron van een conflict en is men van mee ning, dat het een bewuste poging is om de Pruisische regeeringscoalitie in moeilükhe- den te brengen. Het Centrum laat voors hands een beoordeeling omtrent de gevolgen van dit schrüven achterwege. In den Rüks- dag was ook aanwezig de leider van het Cen trum In Pruisen, de afgevaardigde Hess. Het Pruisische kabinet heeft onmiddellük na de publicatie van het schrijven van Von Hin denburg een ministerraad büeengeroepen. De Nederlandsche Kamer van Koophan del te Frankfurt a/M. deelt mede: In het Duitsche Relchsgesetzblatt gisteren gepubliceerd een nieuwe ning ter voorkoming van het binnendrin gen van ziekten en schadelüke insecten van bloembollen en -knollen van 7 Juli 1930, waarvan de tekst als volgt luidt: 3p grond van Par. 2 van het „Vereins- zollgesetz” van 1 Juli 1869 Bundesgesetz- blatt. blz. 317 wordt hlerbü bepaald: Art. 1. De invoer van bloembollen en -knollen, die de volgende ziekten hebben of verdacht wonden ze te hebben, wordt tot nader aankondiging verboden. Deze ziekten zün: Gelber Hyazinthenrost, Gelbkrankheit (Pseudomonas hyazinthlh Schwarzer Rost (Sclerotlnia bulborum), Sklerotienkrankheit, (Sclerotium tuliparum)’ botrytlskrankheit (Botrytis parasitica tuii- pae), Rlngelkrankheit (Peniclllum Spec.), Nematodenkrankheit (Tylenchus hyazlnthi dipsacii, Narzissenfliege (Merodon Spec.), Eumerus spec, of Wurzelmllbe (Rhlzogly- phus echinopusi. Art. 2. De Invoer van bloembollen en -knollen is tot nader aankondiging alleen g, oorloofd, wanneer Iedere zending van een in de Duitsche taal gestelde verklaring van den officlee^eu Plantenziektendeskun dige vergezeld Is, waarin deze bevestigt, dat de zending door hem onderzocht en vrij van de in artikel 1 genoemde ziekten en schadelüke insecten is. Art. 3. De onmiddellüke doorvoer van bloembollen en -knollen, onder douanebe- waking is geoorloofd. Beleefd verzoeken wü de medewerking van onze H w Adverteerders inzake net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentiën. Wü zullen het zeer op prjjs stellen indien wü de an nonces, bestemd voot Zater dag, reeds des Donderdags of uiterlük des Vrüdagsmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig inzen den van advertentiën kun nen Wü ook aan de uitvoe ring, dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame— waarde van de annonce tan goede komt. Mede tn Uw eigen belang vertiouweu wfj op Uwe medewerking inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bfj voorbaat onsen d&Dka De besprekingen tusschen vertegenwoor digers der Nederlandsche en der Duitsche Regeering over vergemakkelüking van het verkeer tusschen beide landen, welke de vorige week waren aangevangen, zün giste ren ten einde gebracht. Het resultaat ervan kan worden be schouwd als een stap voorwaarts op den weg naar de opheffing van den pasdwang tusschen Nederland en Duitschland. In het büsonder is beoogd het maken van korte uitstapjes naar de twee landen aanzienluk te vergemakkelüken. Er zal naar gestreefd worden, de hieromtrent ontvangen regelin gen, die nog de goedkeuring der wederzijd- sche Regeeringen fohoeven, nog in den loop van dezen zomer in werking te stellen. Op het oogenblik heerscht er echter een beklemming onder de tulndersbe- ▼ollting, die, al zegt Marchant In de Kamer dat er alleen maar een crisis is ta het akkerbouwbedrijf (wat is die partijleider toch op de hoogte!) en het er overigens nog niet zoo slecht vóór staat, volstrekt niet ongemotiveerd is. De cultuur heeft zich de laatste jaren op ongezonde wijze uitgebreid, juist als gevolg van den slechtwi gang van zaken In de overige takken van het land- en tuinbouwbedrijf. De concur rentie met het buitenland, waar men eveneens op ongezonde wijze door staatsbescherming' de productie tracht te vergrooten, wordt steeds grooter, waarbij nog komt, dat daar de produc tiekosten veel geringer zijn dan in ons land. En wat het ergste is, men drijft de tavoerbelemmeringen zoodanig op de spits, dat zij vrijwel gelijk staan met invoerverboden. De belde artikelen, waarover wij zoo even spraken, zijn door de Amerlkaansche Regeering zoo danig belast, dat dit tarief alleen meer dan het dubbele vormt van den prijs, waarvoor men ze hier loonend kan tee- len; van import in Amerika kan dan bok geen sprake meer zijn. En om nu pog maar willekeurig een paar produc ten te noemen: sla en peen zijn in Duitschland onderhevig aan een tarief tot een bedrag, waarvoor elke tuinder M hier graag zou kwee ken; import al- «taar is alleen mogelljk, als er absoluut gebrek ia. De groote vraag rijst hier: Zullen wij dien strijd kunnen doorstaan, zelfs al is ons product nog zoo goed? Want het is duidelijk, dat in die landen feiteljjk, er invoer plaats heeft, het tarief Alle «bonné-» op dl( bied zijn InxevolKe de verzekeriniuvoorwaarden OAAA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: vUUU, Op het crisis-congres van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, 14 Mei jj. te Utrecht gehouden, is in een der sectie-vergaderingen overduidelijk aan getoond, wat dé organisatie der tuin ders en zij zelve reeds hebben gedaan en nog adoen voor het kweeken en het exporteeren van de meest superieure tuinbouwproducten, ten einde hiermede een plaats op de wereldmarkt te ver overen en te behouden. In de kringen van tuinbouwers is men er zich wel van bewust, dat dit op den duur het eenige middel is, waarmede men den economi- achen strijd zal winnen. En daarom spant men zich nog meer in dan vroe ger, om door intensiveering, door selec tie, door vakkundige behandeling, door betere sorteerlng en uitstekende ver pakking, eerste kwaliteit producten te kweeken en ten verkoop aan te bieden en schrikt men er niet voor terug be langrijke bedragen af te staan voor reclame voor deze producten in bin - nen- en buitenland. Tot voor kort is men er dan ook in geslaagd om hiermede de velerlei in- voerbelemmeringen, door het buiten land toegepast, het hoofd te bieden. Het goede en uitstekend verzorgde pro duct kon de concurrentie flink door staan en bracht minstens zooveel meer op als het bedrag, waarvoor wij wegens hoogere vrachten en tarieven hooger moesten aanbieden. De handel was energiek genoeg om afzetgebied te zoe ken en ook te vinden In gebieden, welke vroeger omwille van den afstand niet werden bewerkt. Het betere product en eea sneller (hoewel niet goedkoop) ver voer werkten dit intusschen in de hand. Voor de grovere en tegen vervoer op langen duur daarom beter bestand Mfnde artikelen, als uien en sluitkool, ward Amerika meer en meer een niet te versmaden afzetgebied en zijn ook groote partijen vroege naar West-Indië afge- in slechte economische omstandighe den zal men zich tevreden stellen met een product van mindere kwaliteit van eigen bodem, wat ook veel minder kost. De verschillen worden te groot. Het zou zeer dwaas zijn van onze tuinders om dit gezien, zich niet meer te richten op de voortbrenging van het goede product, omdat dit nog hun eenige kans is. maar feit is het, dat zü spoedig niet meer in staat zullen.-zijn den strijd zonder hulp, alleen, t« voe ren. En hoezeer wij in deze toejuichén een verlaging der spoorvrachten, Jtot op heden den eenigen maatregel, welke genomen is om onzen bedreigden tuin bouw te hulp te komen, dit zijn per saldo slechts lapmiddelen. Wij wijzen deze daarom niet af, maar er zal meer en beter noodig zijn om deze k^tegorie der land- en tuinbouwbevolking en trouwens alle groepen hiervan te steu nen in den moeilijken ekonomischen strijd. Het is begrjjpelük dat wü. Hollan ders, in het algemeen voorstanders zijn van het vrije ruilverkeer. De vrijhandel heeft hier in een reeks vün jaren wel vaart gebracht en het stelsel zelf, in dien het overal werd toegepast, zou voor ons land met zün gunstige bodem en klimatologische gesteldheid een voordeelige positie scheppen. Daarom is het eenigszins begrijpelijk, dat men elders, waar deze omstandigheden voor de cultuur minder gunstig zijn, een compenseerend tarief als middel van bescherming gaat toepassen. Zelfs dit is voor ons te dragen, zooals wij in den aanvang uiteen hebben gezet. Maar het is In den huldigen tijd, nu men ons stelselmatig ekonomisch dood tracht te drukken, een dwaasheid om te veronderstellen, dat het voorstaan van een doctrinairen vrijhandel ver standige welvaartspolitiek zou zijn. Daarover uit te wijden, achten wij overbodig, omdat men In kringen, waar men logisch over dit vraagstuk nadenkt en men het weet te scheiden van zui vere partijpolitiek, allang die dwaas heid heeft begrepen. Ook onze Regee ring scheen dit In te zien bij haar op treden, toen in de Troonrede van 1929 althans een onderhandelingstarief werd aangekondlgd. In principe beteekent dit toch een laten varen van onze uitzon derlijke houding op handelspolitiek ge bied. Intusschen Is het merkwaardig, dat, terwijl tal van staten ontrouw worden aan de tarievenconventie van Genève, elke daad, die het princiep van de Regeering zou bevestigen, achterwege blijft en er bij de behandeling van het suikerwetje onlangs, nog speciaal de nadruk op werd gelegd, dat dit wetje volstrekt niet Inging tegen den geest van genoemde conventie. Intusschen heeft de land- en tuinbouwkrlsis schrikbarende afmetingen aangeno men, andere staten gaan rustig met hun dooddruksysleem voort en er is niets aan de lucht, wat ook maar op eenige verandering op handelspolitiek gebied duidt. Na de aanneming van het suikerwetje, tegelijk met de mededee- ling, dat van 1 Juli tot 15 Augustus de vrachten voor vroege aardappelen met 30 pet. zouden worden verlaagd, is de Kamer op vacantie gegaan. Men had voorloopig voor land- en tuinbouw ge noeg gedaan. Alle hoop is thans weer gevestigd op de commissie-Lovink, die maar onderzoekt en speurt naar oor zaken en middelen, maar de nietbereid- heid van Regeering en Volksvertegen woordiging om hulp te bieden, is tot heden wel zoo overtuigend gebleken, dat onze hoop ten deze niet zeer groot meer is. Het groote, de radicale daad, waarbij niet uitsluitend het oog gericht moet worden industrie of kategorie der bevolking, doch op de algemeene welvaart, de daad, die een einde zou moeten maken aan maar HINDENBURG 4 b q I m ir

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1