Buitenlandsch c^Cieuws FEUILLETON Moederzorg Conan Doyle en Sherlock Holmes UN ONBEREKENBARE GEVOLGEN I RADIO-OMROEP Na de mijnramp in Silezie BRIEVEN UIT ENGELAND De arbeidstijd in de kolenmijnen De man, die door één creatie beroemd werd 17 dooden, 200 gewonden 46 gewonden Al Capone de bendeleider Hij trekt zich terug Aardbeving te Guatemala Pan-Europa En een motie van wantrouwen LEGER EN VLOOT De komende legeroefenlngen Naar het Engelsch im Engelsche Arbeiders- regeering De Finsche Rijksdag ontbonden De Duitsche dekkingsvoorstellen Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten Dr. Bruning aan het woord in den Rijksdag Dultschlands antwoord op het memorandum van Briand De wet op de bescherming van den Staat Een mlllloen Mark voor de achtergeblevenen a te: be Ernstige ongeregeldheden in Alexandrie Spoorwegongeluk in Lincolnshire ^21. ft ft* fi»r Bufft «ICom Jq hemiftn, Fbyl?’ ge- hebten der zou de NESSUNO J V tiet militair bewind in Bolivia Reeds oneenigheid? A hi dl ar Oorlogstoestand op 23 en 24 September. 40 jaar officier Dr. BRÜNlNG en ver- Edna dan ver- Nederlaag ran de regeering MacDonald in het Hoogerhuls zijn voornemens een tegen vóór langde naar het vertrek van Sir Hugh, zoo zeer zag Phyl er tegen op. I e 1 z t 1 In de zitting van den Rijksdag van gis teren nam Rykskanselter Dr. Bruning het eerst het woord bij de debatten over de dek- Moederzorg voorkomt dat het huidje van het wlegeklnd branderig wordt of smet. Zij houdt daarom het huidje en de huidplooien van de kleine altijd droog met Purol poeder en een stukgaand plekje behandelt zij terstond met Purol, omdat zij weet dat dit spoedig geneest Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. - er on te; he a. He aU da Ap 1 wa dri set set aai hel Eis nls i I ve vi de U v h d U t< B H I ver Me zoo miz me mei ■TO ten ren V bev had zici E boo '3 rd E zen sch: ken 40 dag Luitenant-generaal Insinger ze maatregelen, aldus de Rykskai van de door de regeering voo-ges’tèlde ver dere hervormingen, is evenwel, dat allereerst het deficit van de rjjksbegrooting wordt ge dekt. Daarvoor zijn geen andere mogelijk heden dan die door de regeering zijn voor gesteld. Het doel van de regeerlngspolltlek is een politiek op langen termijn volgens een omlijnd plan uit te voeren. Alle werkzaam heden zouden tevergeefsch zyn. wanneer het parlement thans niet de verantwoordelijkheid zou willen dragen, zijn plicht te vervullen. De Rijksregeering is er vast van overtuigd, dat de Rijksdag alle moeilijkheden ten spyt zijn medewerking zal verleenen. Er is voor deh Rijksdag een belangrijk oogenblik aan gebroken. Democratie en parlement zullen door den moed, de verantwoordelijkheid ook voor onpopulaire maatregelen te dragen, het best worden gediend. Mocht de Rijksdag deze verantwoordelijkheid niet op zich ne men, dan zal de Rijksregeering in het be lang der democratie van alle constitutlo- neele middelen ter dekking van het deficit op de Rljksbegrootlng gebruik maken. Op het station Orimsby ^Lincolnshire) is een personentrein uit New-Holland op een anderen trein ingereden, waarbij 46 personen werden gewond. NEW-YORK, 14 Juli (Reuter) Een be richt uit Lapaz maakt melding van on- eenlghcden in den militairen raad, die in Bolivia het bewind voert, sedert de revolu tie, welke president Blies verdreef. Een der leden van den raad, kolonel Aro- rea, is over de grens gezet. ging goedgekeurde Wet op de Bescherming van den Staat, geen bij de grondwet ver- eisehte meerderheid vond. De leiders der Lappo-beweging Kosola en Hertua zijn te Helsingfors gearriveerd om de gebeurtenissen ter plaatse te kunnen gade slaan. In een proclamatie naar aanleiding van de verjaring van den strijd tusschen Rusland en Finland, wendt het bestuur der Lanpo-bewe- ging zich tot de bevolking, waarbij de nood zakelijkheid van de anti-communistenwetten met nadruk wordt aangetoond. ernstig betwijfelen of by het in het leven roe iden van bijzondere Europeesche organen vol doende rekening wordt gehouden met den Volkenbond De Duitsche regeering beschouwt het als de eerste taak een overzicht te ver krijgen van ae materie van den Europeeschen gemeenschappelljken arbeid. Bij de besprekingen te Genève dienen ook de Europeesche niet-leden van den Volken bond en de nlet-Europeesche staten te wor den toegelaten. Het verwonderde Lady Lestrange in het geheel niet, toen zy den volgenden morgen zag, dat Phyl ziek was. Het arme kind leed aan een totale zenuwultputting. Drie weken moest zij haar kamer houden en in dien tijd ging zij er verbazend teer en zwak ultzlen. „Gaat u eens een tyd met haar op reis; die afleiding zal haar goed doen," luidde de raad Het Hoogerhuls heeft de door het Lager huis gewenschte redactie van het wetsont werp op den arbeid in de kolenmijnen met 168 tegen 36 stemmen verworpen en de 40-urige werktijd over 14 dagen inplaats van den 7J4 urigen arbeidsdag aangenomen De regeering staat thans voor de keus óf het Hoogerhuls ter wille te zijn en de mijnwerkers tot een 90-urigen arbeidstijd te bewegen, óf geheel van de voorstellen at t>e zien. Daardoor zou zij zich evenwel aan een cherpe critlek in eigen partij bloot geven. u Nader kan nog het volgende worden me degedeeld omtrent deze legeroefenlngen, welke op 22, 23 en 24 Beptembr as. onder leiding van den luitenant-generaal Inslnger, commandant van het veldleger, zullen wor den gehouden. De oefeningen zullen voor zoover dit mogelijk zal zijn het karakter dragen van een oorlogsoefenlng; de oorlogstoestand zal van 23 op 24 September zonder onderbreking doorduren. In overeenstemming hiermede zullen legering en verpleging van 23 op 24 September zooveel mogeiyk de werkelijkheid nabij komen. De troepencommandanten zul len vary tevoren niet bekend zijn met de „Waarom noem je mtj zoo? Doe Je dat, om mij zachter te stemmen? Ik ga en daar blijf ik bij. Je kunt dus aan je ouders vertellen, wat je wilt. My lijkt het ‘t best, dat je zoudt zeggen, hoe ik je te driftig ben.” HU ging naar de deur, maar draalde nog •ven. Roerloos stond zjj daar, zonder eenig be roep meer op hem te doen. Maar zoo hart verscheurend was haar smart om aan te Men, dat hij nog eens zijn gedrag klaarde. Phyllis, je begrijpt, dat ik je toch niet t -r .wen kan, na wat Ik nu gezien heb. Je kunt ook niet verlangen, mij te trouwen en je bent vrij voor Massingham Misschien, dat je mij onnoodig wreed achtte in mijn optreden. Mocht dit zoo wezen, aan vraag ik je vergeving daarvoor. Maar je begrijpt toch ook, wat een gewaarwording dat was voor, mij, om jou, die ik voor zoo rein en goed had gehouden, in de armen van een ander te zien! Op dit punt schijnen wU Verschillend van opvatting te zjjn: je kunt meer <taa e» «ie terwijl ft „Neen, ik kan toch niet eten, Moeder. Weten ze het allen?” „Ja, lieveling. Johnnie Ferguson is er. Maar niemand zal het onderwerp tegenover jou aanroeren." „Ze zouden onwillekeurig op velerlei wij zen toonen, dat ze meelijden met mij had den en dat zou ik niet kunnen dragen. O, Moeder, geef my toch iets, dat ik slapen kan!” Het antwoord der Duitsche Rijksregeering op het memorandum van Briand Inzake de Europeesche Federatie begroet met voldoe ning de daarin vervatte aansporing om het Europeesche probleem te bespreken. Geen land ondervindt meer het gemis aan struc tuur in Europa dan Dultschland, dat dus het hoogste belang heeft bij een regeling. De Duitsche regeering zal met bereidwillig heid aan de oplossing van het probleem me dewerken. Zij ziet het einddoel in een wer kelijke pacificatie van Europa op de grond slagen der rechtvaardigheid en gelijkheid. Zij is het met de Fransche regeering vol komen eens. dat de noodtoestand in Europa zijn oorzaak in hooge mate in de tegenwoor dige politieke formatie vindt. Alle pogingen om den politleken toestand te verbeteren zijn afhankelijk van het feit of de grondbegin selen van volledige gelijkgerechtigheid en veiligheid voor allen worden toegepast. Daar, waar de bestaande toestanden met deze grondbeginselen in strijd zijn, dienen doel treffende middelen voor een verandering te worden gevonden. De nauwere samenwerking op economisch gebied moet echter niet van het scheppen eener grootere zekerheid afhankelijk worden gesteld. De Duitsche regeering acht het van pas haar streven naar verlichting der Euro peesche economische en douanepolitlek voort te zetten. Militaire gezichtspunten mogen bij economische kwesties niet op den voorgrond komen. Alle consequenties, welke uit de bijzondere positie van afzonderlijke landen, n.1. uit hun door den oorlog bedongen financieels lasten voortsprulten. moeten worden overwogen. De Duitsche regeering gaat accoord met dc opvatting, dat de Volkenbond onder dit Euro peesche streven niet mag lijden. Men moet, ook bjj een principieele overeenstemming, Het volk eischt de beslissing en geen op gave van redenen. Op het land rust een gevoel van onzekerheid, dat voor de ont wikkeling van het bedrijfsleven remmend werkt. Helaas is het een feit, aldus Dr. Bru ning, dat de motieven van de Rijksregeering voor haar urgente maatregelen niet overal worden begrepen. Onze economische toe stand heeft zich ontwikkeld op een wijze, zooals wjj de laatste drie decennia niet heb ben beleefd. Wjj staan voor een pnjsrevolutie van in ternationalen aard, die niet alleen de Duit sche regeering zal dwingen zich bl) de staats- begrootlng met de uiterste nauwgezetheid van haar taak te kwijten. Een groot aantal producten wordt reeds beneden voor-oorlogsche prijzen verkocht. Steeds meer wordt het duidelijk, dat wij niet met een conjunctuur-depressie van voorbbgaanden aard hebben te doen, maar met een geheele wijziging in de structuur van den wereldhandel. Om dezen reden staat iedere rijksregeering voor ontzaglijk moei lijke problemen. Wanneer in deze momenten een rijksregeering er van zou afzien alle noodzakelijke maatregelen direct uit te voe ren, dan zou zij haar plicht tegenover de geschiedenis en het Duitsche volk smade lijk verzaken. Daarom moeten wy den moed hebben voor de saneering der financiën en de sociale verzekering nieuwe offers van de partijen te verlangen. Als wjj allen onzen plicht doen, is er geen reden om tot on beperkt pessimisme te vervallen. Voor de bl- zondere structuur van het Duitsche bedrijfs leven beteekent de prijsdaling geen helling, maar het begin van een opwaartsche hel ling. De bedoeling van de uitvoering van al de- iflBeller, ook estèlde ver- De luitenant-generaal Inslnger, comman dant van het veldleger, zal op 25 Juli as. den dag herdenken, waarop hü 40 jaar ge- leden tot tweeden luitenant by het wapen der artillerie werd aangesteld. De legerchef is ter gelegenheid van dit feit door de dlvisie-commandanten en de vier wapeninspecteurs ultgenoodlgd mede aan te zitten aan een diner, hetwelk bij Kem per op het Voorhout gegeven zal worden. In den aanvang van de Rijksdagzitting van hedenmiddag werd bjj de debatten over het mijnongeluk te Neurode de volgende be slissing genomen. De Rijksregeering wordt verzocht. In ver band met de groote mijnramp te Neurode. tot een mil Hoen Ryksmark ter beschikking te stellen van het tnjjnwerkersfonds voor het Neder-Silezische mijndistrict bjj de in spectie te Bre lau. ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der doodeltjk ver ongelukte mijnwerkers en verder ter verbe ter ng van de hygiëne der mjjnwerkersbe- volking in dat district. Ook de overige voorstellen van de be- grootingscommlssie werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen. plaatsen waar de troepen van 23 op 24 Sep tember zullen worden gelegerd. De inkwar tiering geschiedt zonder voeding; eventaeel aanwezige ruimte in de kazernes, barakken en kampen moet ten volle benut worden. Tijdens de blauwe oefening worden ge vormd een Blauwe en een Roode Partij; de Blauwe Partij staat onder bevel van den commandant der ie Divisie, generaal-majoor Jhr. Röell. en bestaat uit een versterkte divisiegroep; de Roode Partij staat onder oommando van den commandant der VI He Infanterie-Brigade, en bestaat uit een divi sie (VlIIe Divisie) en een gevechtsgroep der Lichte Brigade, deze laatste onder bevel van den lultenant-kolonel Fabius, commandant van het le regiment huzaren. De Ie Verken- nlngsatdeeling, behoorende tot de Ie Divi siegroep staat onder bevel van den majoor Crommelln, commandant van het 4e half re- glment huzaren. De Ie (Oortogs-) Divisie staat onder bevel van den kolonel de Goe- jen, commandant der Ie Inf. Brigade. De Roode Partij legert van 22 op 23 Sep tember in het rayon Amersfoort. Utrecht, Zeist Doom; de Blauwe Partij in het rayon Voorthuizen, Legerplaats by Harskamp, Ede, Barneveld. De regimenten Grenadiers en Jagers legeren o.m. in de Harskamp. De scheidsrechterlijke dienst neemt een belangrijke plaats in by deze vredesoefenln- gen. Als hoofdscheidsrechter treedt op de generaal-majoor Quanjer, commandant der IVe Divisie, voorts worden meerdere scheids- rechtersstaven gevormd, zoowel bij de Roode als by de Blauwe Partij, terwlfl ook elk re giment een bataljons-scheldsrechter zal aan wijzen. De Rljksdagdebatten een uur geschorst Na de rede van den Rtjkskanseller stelde de Centrumafgevaardigde E-ser voor niet over te gaan tot de algemeene debatten over de dekklngsvoorstel'en, maar slechts over de eerste paragraphen te debatteeren met -preektyden van een kwartier en dan direct de beslissing over deze paragraphen te nemen. Door de sociaal democraten werd hier na een voorstél Ingediend, de zitting voor deh tijd van een uur te schorsen, opdat de fract e allereerst haar meenlng zou kun- bepalen tot; het voorstel van afge- nen vaardigde Esser. Dit schorslngsvoorstel werd met de stem men der regeerlngspa'tljen aangenomen. Art. 1 d»r dekkingsvoorstellen aangenomen. De Rijksdag nam na een langdurige dis cussie art. 1 van de dekkingsw.Drste.llen aan. Tegen stemden de D.-nationa’en. com munisten en nat.-soclalisten. terwyi soc.-democraten zich onthielden. Wederom 5 dooden geborgen Tot gisteravond 11 uur was men er in geslaagd opnieuw 5 dooden te bergen De communisten hebben heden door ver- preldlng van vlugschriften gepoogd pro paganda te maken, waarin zy echter weinig succes hadden. Pogingen om vergaderingen te houden gelukten hun evenmin, daar hun geveurerd werd zalen ter beschikking le stellen. klngsvoorstellen. Hy constateerde, dat bet in verband met den algemeenen' politleken toestand en de wekenlange onderhandelingen niet noodig is, over deze aangelegenheid veel te zeggen. nog ouderwetsch genoeg ben, om daar an ders over te denken. Daarom moet ik van je af zien, Phyl!” Ook zyn stem trilde van droefheid en hy moest zich losscheuren van de plek, waar hy alles achterliet, wat ny ooit bad lief gehad. 1.252.50 Concert. Orkest en soliste 550 6.50 Orkest-concert 8 20 Concert en bas. Daarna tot 12 20 Orkestmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert 3.505.50 Orkestconcert cn voorlezingen 8 200.20 Liederen-vo»r- dracht en declamatie 10.4011.10 Con cert. Piano en Xylofoon 11.1012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert Strijk kwartet 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. Orkest en solisten. ZEESEN, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen - 7.20750 Gramofoonpl. 10.5011.05 Be richten 12.20—1.15 Gramofoonpl. 320 4 20 Lezingen 4.20 —5.50 Concert 550—8.50 Lezingen 8 50 Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 12 50 Dansmuziek. VTeden vonden te Alexandrie ernstige on geregeldheden plaats. Volgens offlcleele mel dingen zyn 17 personen gedood, waaronder 8 Europeesche onderdanen. 250 personen werden gewond. De beurs van Alexandrie en talryke zaken zyn gesloten. Onder de acht gedoode Europeanen bevindt zich ook een Italiaan. De ongeregeldheden hadden plaats na een algemeene staking van twee uur. welke ge houden werd als een demonstratie voor de slachtoffers te Mansouriah. De Egyptl-che troepen hebben den toestand weer geheel In handen. Brltsche troepen werden niet te hulp geroepen. HOOFDSTUK XV (Besluit) Terwijl Sir Hugh èterne de hal door ging, zag hy daar Lady Lestrange. „Hoe kom Je al zóo gauw terug?” vroeg zy. Toen werd zy de uitdrukking op zyn gelaat gewaar. „Ik schyn iedereen dan al te vroeg te zijn!” antwoordde hy bitter. „Dit wil ik je wel vast vertellen. Edna, dat Phyllis en ik tot de ontdekking zyn gekomen, dat onze verloving een vergissing was. Natuuriyk is het alles myn schuld. Ik ben te oud voor haar. Ik ga alleen naar Indië.” Lady Lestrange was te zeer onthutst, om nog wat meer te vragen. Phyl had er den laatsten tyd Immers vreeselyk slecht uitge zien, dus dit was dan nu de ontknooping. „WU je Sir Edward voor my goeden dag zeggen?” vroeg Hugh. „Dat zal ik doen,” antwoordde zy. Ze Het Phyllis nog een paar uren geheel alleen met haar leed. Maar even voor bet diner trad zy by haar op de kamer bin nen en vond het arme kind daar te bed liggen, overstelpt door verdriet. De seismograaf van de Fordham-univer- sitelt registreerde gistermiddag tusschen 5.46 en 5.51 uur Amerlkaanschen tyd. een ongewoon hevige aardbeving, die ook door de seismografen van Washington. Denver en Milwaukee werd geregistreerd. Men neemt aan, dat het centrum van deze aardbeving zich tn de nabyheid van de kust van Guatemala bevindt. De gisteren geregistreerde aardbeving is de sterkste, die sedert de zeebeving in No- vembei 1929 (waardoor de kabelletdlngen door den Aztlantischen Oceaan werden ge broken) aan de kust van New Foundland, alhier werd waargenomen. Toen Sir Hugh Steme Somerville verliet, was hy er allereerst op bedacht’ geweest, om zyn rekening te vereffenen met Massing ham; maar die was niet te vinden, zoomin in zyn club als in zyn woning; dus gaf Sir Hugh dit onderzoek op. Dit deed hU nog des te eer, om den naam van Phyllis te sparen. In de bladen had hy een annonce gezet, dat het nuwe- lyk van Miss Phyllis Lestrange met Sir Hugh Bteme niet zou doorgaan, zoodat hun wederzydsche vrienden op de hoogte waren gebracht. Toen hy alleen was, liet hy heel het too- neel, dat tot verbreking van zyn engage ment had geleld, weer eens aan zijn geest voorbygaan. Al dadeiyk had Massingham een hoogst-onaangenamer indruk op bem gemaakt, in zUn manier van doen tegen over Phyl. En. nu zij hem eenmaal bekend had, dat ze wel eens tegenover hem ge logen had, was het hem onmogeiyk. om onbepaald geloof te slaan aan ai wat zy hem verteld had. Daarom nam h'j aan. dat, nog voordat hll in haar :even was eeko- men, er iets had bestaan tusschen Massing ham en haar. En, als dit zoo was, wilde hy ook niets van haar weten. (Wordt vervolgd) LONDEN, 10 Juli 1930. Heeft ooit het overiyden van een letter kundige van den tweeden rang zoozeer de aandacht getrokken als dat van sir Arthur Conan Doyle? De Engelsche bladen wyden kolommen aan zyn leven en zyn werk; sommige ge denken den overledene zelfs in hoofdartike len. En er zullen niet veel buitenlandscbe bladen zyn die niet minstens in eenige re gels gewag hebben gemaakt van Doyles overiyden en iets omtrent zyn beteekenis hebben gezegd. Hy was een letterkundige van den tweeden rang, zyn naam heeft nooit denzelfden klank gehad als die van Sha*w, Chestejton, Belloc, Kipling, Conrad. Hy "behoorde niet tot de corypheeën der literatuur, maar tot de massa, zyn status werd niet bepaald door zyn talent, maar door zyn populariteit, ▼an de achryvende massa waartoe hy be hoorde, was hy echter een der leiders, en wel een van de merkwaardigste leiders die zy ooit gehad heeft. Hy was de grondlegger van den heden- daagschen detective-roman. Dit feit is zoo algemeen bekend, dat ik my bijna schaam bet nadrukkeiyk te constateeren. Het was waar dat hy nog veel meer was dan dat. Op de eerste plaats een veelzydig achryver, wiens historische en andere ro mans tot het beste behooren wat de laatste halve eeuw op het gebied der lichtere bellet trie verschenen is; wiens „Avonturen van Brigadier Gerard" een der best-geslaagde proeven van letterkundige „Kleinmalerei" zyn en wiens spiritistische geschriften door ben, die nu eenmaal zoo dwaas zyn. het spiritisme als ethische richting aan te han gen, als toonaangevend worden beschouwd. Toch kon al dat werk hem niet óp het eerste plan brengen; veel van wat hy schreef was uitstekend, in sommige gevalled zelfs mees- teriyk in zyn soort, maar.de soort leende zich niet tot *t geven van grootere litteraire tamst. Ook op ander gebied bewoog Conan Doyle zich. Hy was een veelzydig amateur-sports man, en een erkend deskundige in het bok sen. Maar zijn naam wordt niet genoemd wanneer men over de grootste sportbeoefe naars der laatste vyftlg Jaren spreekt. Hy heeft aan politiek gedaan; tot twee maal toe was hy candidaat, maar hy werd niet gekozen. Hy heeft twee boeken geschreven over den Boerenoorlog: boeken, die een propagandis tisch karakter droegen, maar waarin toch een slechte zaak zy het vruchteloos verdedigd werd met een takt en gematigd heid. waaraan twaalf Jaren later alle oorlog voerenden een voorbeeld hadden kunnen ne men. Eenige malen heeft zyn sterk ontwikkeld rechtsgevoel hem doen ingrypen, wanneer hy de overtuiging had dat gerechtèlyke dwa lingen waren begaan. Het vorige jaar nog werd de wegens moord tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde Oskar Slaters, dank zy Doyle's onvermoeid en ten slotte - met succes bekroond pogen om zyn onschuld aan te toonen, in vryheid gesteld. Maar noch als politicus, noch als oorlogs- kronikeur, noch als stryder voor rechtsher stel beeft Doyle ooit een rol gespeeld welke hem ver boven de verdiensteiyke middelmaat deed uitsteken. Ten slotte ik bad hiermee kunnen aan vangen ten slotte: hy was geneesheer, en had eenige jaren lang een praktyk uitge oefend. zyn yver voor de medische weten schap was niet gering, zyn onderzoekende ■eest bad hem tot een groot speurder op ge neeskundig gebied kunnen maken. Maar zyn praktyk liep op niets uit en hy gaf haar op cm zich geheel aan de letteren te wyden. Veelzydig was Conan Doyle dus in hooge mate, maar niet op één terrein bracht hy bet tot een indrukwekkende hoogte. Zoo men zijn Sherlock Holmes-series uitzondert, dan zou al wat hy volbracht heeft hem niet meer dan één of twee dozyn regels onder de „In Memoriam’’-rubriek der Engelsche bladen gewaarborgd hebben. Hy zou ter aarde be steld zyn op de .Algemeene begraafplaats” der pers. Maar dank zy Sherlock Holmes (en niets en niemand anders) werd hem een im posant praalgraf bereid. De populariteit van Holmes, die zyn schepper” wereldberoemd maakte, heeft Conan Doyle vaak verdroten. Hy zag er niet •onder grond een belemmering in van zyn Stieren cm door werk van hooger orde zyn mam als letterkundige te vestigen. Ofschoon Holmes hexA ryk maakte, hing deze hem meer dan een kwart eeuw geleden reeds de keel uit. Hy liet den detective sneuvelen op bet veld van eer. De openbare meenlng, en misschien ook zyn uitgevers (de meeste kor ts verhalen verschenen eerst in het Strand Magazine) dwongen hem den dooden speur der te doen herleven en tot zyn dood toe is zijn vermaarde creatie voor hem een strui kelblok gebleven. Het groote publiek weiger de hem met zyn anderen arbeid te vereen- zelvigen. Toch was die arbeid en vooral de echetsenserle „Brigadier Gerard” aantrek- keiyk door denzelfden suggestieven verhaal trant, die de „Avonturen van Sherlock Hol mes” kenmerkt. Maar het is alleen in ver band met dese creatie dat Doyle niet slechts een nationale bekendheid, maar een Internationale vermaardheid verwierf. „Hy zei, dat hy in Marseille op de boot zou gaan. Hy heeft my ook alles verteld van die plaats. Daarom wilde ik daar de boot zien.” Lady Lestrange raadpleegde er nog eens den dokter over.^v „Nu, als zy dit zoozeer verlangt, zou Ik dien wensch maar inwllligen. Maar als ik u was, dan zou ik met haar naar Parys gaan en pas naar Marseille doorreizen, op den dag. dat de boot daar verwacht wordt.” Sir Edward geleidde de dames naar Lon den en by het afscheid nemen drukte hy de patiënte nog eens op het hart: „Als Je nu terugkomt by Je ouden vader, zorg dan, dat Je er weer heel wat beter ultzlet. kindje!” „Ik zal myn best doen,” had Phyl be loofd. Ze was een week in Parijs geweest daar waren de dames zoo druk uitgegaan, als Phyls krachten het maar toelleten. Toch zag zy altyd nog wat bleek en was verba zend weinig opgewekt. .Jk begryp er niets van," schreef aan haar echtgenoot. „Wist ik toch maar, wat aanleiding heeft gegeven tot de schei ding! Zy heeft Sir Hugh lief met héél haar hart. Ik zal maar blij zyn, als hy naar Indië vertrokken is. Gelukkig hebben wij hier niets dan Fransche bladen, zoodat Phyl geen enkelen keer zyn naam in de krant vermeld ziet.” Veertig Jaren geleden nog waren Dupin, de amateur-detective van Edgar Allen Poe, en Lecoq. de speurder in Gaborlau's werken, de beroemdste voorbeelden van scherpzinnig opmerken en deduceeren. Zy waren de pro totypes van Holmes. Doyle evenwel was niet voldaan over de prestaties van deze twee fictieve speurders. In het boek, waarin hy Holmes voor het eerst laat optreden, (,A study in Scarlet”, Holl.: „Een Godsgericht”), laat hy Holmes scherpe kritiek uitoefenen op Dupin en Le coq. Hy wide het menschdom een verbeter de editie geven. Oorspronkelyk was zyn creatie dus niet geheel en al. Bovendien mo- deleerde hy haar volgens een professor aan de hoogeschool te Edinburgh, dr. Joseph Bell, wiens merkwaardige opmerkingsgave hy entte op Holmes. zyn eerste twee Holmes-vertelsels hadden slechts een middelmatig succes. •t Waren de „Study in Scarlet" en „The Sign of Four” (Holl. „De Agra-schat") Eerstgenomed verhaal verscheen in „Bee- ton’s Annual”, en het is een weinig bekende byzonderheid dat Doyle zyn detective niet Sherlock Holmes noemde, maar .Sherring ton Hope”. Eerst nadat het verhaal in „Bee- ton’s” afgedrukt was, veranderde de schrij ver den naam. Succes en wel een zeer groot succes, kwam eerst toen Doyle zyn twee boeken liet volgen door de serie korte verhalen, die verschenen onder den verzamelnaam „Adventures of Sherlock Holmes”. In verwonderiyk korten tyd werd Holmes beroemd en zelfs spreek- woordeiyk, niet alleen in Engeland, maar over Heel de wereld. Ofschoon in den loop der laatste veertig Jaren smaak, denkbeelden en opvattingen een groote verandering hebben ondergaan, heeft Holmes niets vat) zyn populariteit ver loren. Dit moet :een diepere oorzaak hebben dan de verdiensten, welke Doyle’s detective verhalen by; oppervlakkige beschouwing ver- toonen. Die diepere oorzaak is, dat de schrij ver zyn gegeven met zeldzaam talent uitge werkt heeft. Laat ons onmiddeliyk.toegeven dat Holmes geen typisch detective is. Hy is een super-detectlve. Hy is niet naar het le ven geschilderd. En als mensch èn als speur der is hy een fantastische figuur. Maar zoo levendig en tevens zoo waarschyniyk teekend. dat het publiek hem voor echt ge nomen heeft. Dit is de groote oorzaak van Holmes’ wereldverovering. Hy is een ander mensch dan alle andere menschen. en een ander detective dan alle andere detectives en toch doet hy volkomen-echt aan. De pa pieren Holmes van Doyle is als een geniaal tooneelspeler. die de ónmogelijkste karakters niet alleen aannemelyk, maar populair en zelfs verafgood maakt. Een vernuftig hulp middel vond de schrijver in den prachtig- geteekenden dr. Watson. Deze Immers is in zyn naivieteit, in zyn bewondering, in zyn verbaasd-zyn, in zyn onverbeteriyke domhe den en in zijn toewijding niets anders dan de verpersooniyking van den lezer. Deze ziet, in den persoon van Watson, zichzelf voortdu rend een rol spelen. Hy volgt en vergezelt Holmes in den persoon van Watson. En dien tengevolge liet het publiek Holmes niet los, zoolang het di\ Watson (dus zich zelf) aan diens zyde wisti^ „Scarface" Al Capono, de beruchte leider van een bende te Chicago, is voor den druk der autoriteiten gezwicht. Hy heeft zyn voornemen te kennen ge geven om af te treden als bendeleider en zich met zyn familie en volgelingen te ves tigen in Florida op 35 mijl ten Noorden van Miami, waar hij een nieuw groot huis zal laten bouwen op een groot stuk grond, door een betonnen muur van meer dan drie meter hoogte omgeven. Juist voordat Capone dit b°kend maakte werd hy vrijgesproken van een beschuldi ging van meineed doch slechts op techni sche gronden. heeft my verteld, dat alles uit is tusschen jullie.** Phyllis keek Lady Edna aan, maar scheen niet in staat, een woord te zeggen. Dus ging haar Ladyschap voort: „HU heeft my verteld, dat Junie afscheid van elkaar hebt genomen en dat hy van plan is, alleen naar Indië te gaan.... Ben je misschien niet wat overijld te werk ge gaan, klnclje?” „Ik niet. Moeder. Het is zyn schuld. Ik heb hem ergernis bezorgd en hy heeft on ze verloving verbroken." .Jïoe?” ,Jk heb hem lief, maar hy heeft my niet genoeg lief, om my te kunnen vergeven." ..Hadt je zyn vergiffenis dan noodig?” ,^)a. Ik heb hem onrecht gedaan: Ik heb iets voor hem verborgen gehouden en dit kan hy my niet vergeven. O. Moeder vraag er my niet verder naar. Het is uit tus schen hem en my!" .Nu, ik zal ook niet aandringen op nadere toelichting. Maar, als je hem lief hebt, dan hoeft dit nog geen onherroepeiyke schei ding te beduiden. Want dat hy jou lief heeft, daarvan ben ik zeker.” „Toch is het een onherroepeiyke schei ding. Ik zal het leven moeten doorgaan zon der hem. O, hoefde ik maar niet verder te leven!” „Stil, kindje!" Óp dat oogenblik werd de gong voor het diner geluid. De Engelsche Arbefdersregeering dreigen nieuwe moeliykhcden, die voortvloeien uit de voorgenomen Engelsch-ïndlsche confe rentie. De conservatieven motie van wantrouwen in te dienen het kabinet-MacDonald, indien niet het houden van een conferentie met de Brltsch-lndlsche leiders een bespreking plaats heeft met de drie politieke partyen. De „Daily Herald”, het blad der Arbei- .dersparty, spreekt in dit verband van een nieuwe samenzwering teren de regetring. Het blad zegt, dat het kabinet-MacDonald al léén de verantwoordeiykheld moet dragen voor de komende Engelsch-Indische confe rentie. Als de conservatieve jnctle van wantrouwen doo.\ het Lagerhuis wordt aangenomen, zal de regeering aftreden. De leider der liberalen. Lloyd George, staat in deze kwestie aan de zijde der con servatieven. Het aannemen van de conservatieve mo tie van wantrouwen hangt af van de om standigheid, hoeveel liberalen aan de stem ming zul'en deelnemen. die de raad van den dokter. Natuuriyk gaf Lady Lestrange hier ge volg aan en zy liet aan de patiënte zelve de beslissing, waar ze heen zouden gaan. „O. naar Frankrijk!” zei Phyl, aonder een oogenblik te aarzelen. „Waarom juist daarheen?" „U zult denken, dat ik geen trots bezit. Moeder, maar ik wilde zoo graag de boot zien, waarmee Sir Hugh Sterne gaat; de boot, waarmee ik ook sou zijn gegaan als zyn echtgenoote!” .Maar daarvoor hoef Je niet naar Frank rijk te gaan, kindje! Die boot kan jé even goed in de haven van Southampton aten.” Te middernacht werd de Finsche Rijksdag op voorstel van den Staatspresident ontbon den. Naar verluidt zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben volgens de Lappo-Kleswet welke later door de nieuwe Ryksdagwet van kracht zal worden. De reden voor de ontbinding van den Rijksdag is hier in te zoeken, dat de op positie der Socialisten voor de door de regeering veelgestelde, door de T-appo-bewe- DONDERDAG 17 JULI 1930 HUIZEN. Na 6 uur 1071 M. 8.15—9.30 K.R.O. Gramofoonpl. 10.00—1030 N.O. R.V. Zang door Dameskoortje 10.30.2 11,00 N CR V. Ziekendienst 113012.00 KJl.O. Godsdienstig halfuurtje ij_lö 1.15 Concert. K.R.O.-trio 1 152.00 K.R. O. Gramofoonpl. Verder d-n gehee.-u dag N.C.R.V.-uitzending 2.002.45 Gra mofoonpl. 2.453.45 Fraaie Handwer ken 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00—6.30 Concert. Solo-kwartet .Apollo” 2 tenoren, bariton en bas 6.306.40 Koersen 6.407.40 Orgelconcert door W. Abraham 7.40— 8.00 Gramofoonpl. 8.0011.00 riet Chr. Radio-Orkest. Mevr. W. Cantóv n Amerongen (sopraan), Alex Adama (planoL Spreker. 10.00 Persber. MF HILVERSUM, 1875 M. A.V.R.O.-ultzendtng 8.019.45 Gramofoonpl. 10 0010 15 Mor. genwyding 1030—12 00 Concert door ‘iet Orkest van het Rembrandt-Theater te Am sterdam 12.15—2.00 Concert. A.V.R.O.- kwlntet 2 00—2.30 C. K. Dogger: „Een praatje over Tessel” 2.30—3.30 Gramo foonpl. 3.30—4.00 Concert. Victorne Binnendijk (zang), J. Aerts (cello; 4 00— 4.30 Ziekenhalfuurtje 4305.00 Vervolg concert 5 005.45 Gramofoonpl. 5.45— 7.15 Concert. De Stafmuziek van het 5e Regt. Infanterie 7.157.45 Radio-Vo,ks- Unlverslteit. Prof. Dr. J. Goudriaan: „Tech niek en Arbeid" 8.01—8.45 Concert Phll- harmonisch Orkest .Mozart” en de Kon. Ver. .De Vereenlgde Zangers” 8.453 45 Concert Omroep-Orkest. Lia Fuldauer «so praan) 9.45—10 15 Radlo-Tooneel „Valse Champétre" van Jan Fabricius 1015 Persberichten 10 301100 Vervolg Con cert 11 00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 1230 Concert E. Lewis (sopraan). Quintet 130 Orgelspel door Reginald Foort 2.20—2 50 Gramo foonpl. 3.20 Kerkdienst 4 05 Concert. G. Ferrari (bariton). Olive Cloke (plano) 435 Orkestconcert 535 Kinderuurt.’e 6 35 Nieuwsber. 6.55 Marktprijzen 7.1)0 Concert Strijkkwartet 7.207.40 Leziug 7 45 Lezing 8 05 „Mid-’.immer Madness", van Clifford Bax 930 Nieuwsber. 9.45 Lezing '0 00 Dansmuziek en varléri- nummer 11.00 Dansmuziek 11351230 Dansmuziek 12.2012.25 Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS”, 1725 M. 12 Z— 2 20 Gramofoonpl. 4.05 Ktnderuurtje 5.05 Piano-recial door Jeanne Marie DRr- re 9 05 Concert. Orkest en solisten. Strijkkwartet. LANGENBERG. 473 M. 7 25—7 50 Gramo foonpl. 7308.50 Orkest-cnocert 10.35 12 15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2