L J. B. Koster KLEEDING NAAR MAAT t R Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ALKMAAR r> Hondje te bekomen Winkel af gebrand Lantaarnpaal aangereden ALKMAAR Comb. Kreymborg Van het dak gevallen Controle op veetransport ONDERWIJS Verdronken Perzische tapijten Gevechten in Fransch Marokko Zes dooden, twaalf zwaar gewonden I SPORT EN SPEL ten goede vangst Het memorandum van Briand Als communisten „aardig" willen zijn GEMENGD NIEUWS Van een koude kermis thuis BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Brandstichting te Batavia Ongeveer 50 woningen afgebrand PROVINCIAAL NIEUWS Hengstenkeuring l Een belangrijke gift Ongelukkige automobilisten Inbraak te Blaricum De zaak-Temeden Met een mes bedreigd De onlusten In Alexandria ALKMAAR Auto in een afgrond gestort in Marokko De botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen in Bengalen Prof. H. Zwaardemaker doctor honoris causa aan de Parijscbe Universlteit Het drama in de Rubroekstraat te Rotterdam Het huwelijk van Albert van Dalsum De Berlijnsche pers over den brief van President Von Hindenburg I I I I I I I I I I I I I I BINNENLANDSCH NIEUWS -- Overtredingen Wegenbelastingwet F.NKHUÏZEN M. KATER XXUKM AAB MIENT2V Politie-ElftalBeverwijkscbe Lkhtbedrijven 23 Onderwijs aan schippers en kramerskinderen DONDERDAG 17 JULI 1930 Wie prijs stelt op goed passende kleeding, neme eens proef bij ons. Prima kleer- - makerswerk vanaf I OU." Dweilen. Sponsen. Zeemleder, Boenders, Vaatk wasten. Atneemdoekjes. Wafel- dweiltjes. Insmeerdertjes. Tuiten wls- schers. Lampenpoetsers, Nagelborstels, enz„ enz. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 HEEMSKERK CASTR1CUM XV.. l i Een schilder verongelukt Prof. Verlieten aan Fran»che züde een gedood en twaalf De internationale zakkenroller overige Dan bekladden zü de atraat Eenvoudige plechtigheid De beide kinderen begraven den Jacatraweg en de Glowokge- bleek omliggende De gewone keuring van tot dekking be ach ter uur i Een onjuiste meening Een bedrag van f 600 vermist *te politie geen spoor gevonden. De memorie der advocaten Een gevaarlijke grootvader i ÜH opgewondenheid ht de Maas gesprongen Scherpe eritiek op Engeland Volgens de laatste berichten zijn bij de onlusten te Alexandria 17 personen gedood Batavia is Maandagavond wederom door een feilen brand geteisterd. De brand woedde ditmaal in het kam- pongcomplex Tangke, hetwelk zich uitstrek^ concludeert echter Duitschland self werd aangevallen. Vier personen werden door de koge's der politie gedood. 53 personen werden gearresteerd. Er wordt militaire versterking naar het ge bied der onlusten gezonden. In totaal zijn 13 dorpen bij de onlusten betrokken. Kwade hond. Door een hond, waarover reeds meerdere klachten werden gedaan, is een van de mooie rashonden uit den Vijver van het Snoeck van Loozenpark dood gebe ten. Tegelijker tijd werd aangifte gedaan dat een fietser door dien hond was gebeten. Maatregelen tegen dezen hond werden ge nomen. en 50 bewoond door inlan- De Fransche pers over het DniUche antwoord Ongeluk. Terwijl een Dultsche monteur bezig was een motor te stellen op de werf „Vooruit", alhier, viel de monteur van 3S M. hoogte naar beneden. Hjj bezeerde zich daarbij ernstig aan hals en arm. Door Dr. Bekkering werd heelkundige hulp verleend. een botsing met een anderen auto, stortte een vrachtauto, waarop verscheidene Marok' alien hadden plaats genomen, In afgrond. Zes hunner werden zwaar gewond. Rijwiel terecht Het rijwiel dat verleden week werd ontvreemd bij het café J Twisk. Is te Wjjk aan Duin bij een caféhouder on beheerd gevonden. Een mataglap geworden Chinees de dader als- van den brand zijn on. pen wat die hebben te maken met de hou ding van dr. Temeden als gasdirecteur. Met betrekking tot de onderwerpen, in het justitleele dossier naar voren gebracht, ontkennen zij dat juridisch Iets ten nadeele van den gasdirecteur zou zj)n gebleken. Zy concludeeren dat, mocht het gemeen tebestuur dr. Temeden niet meer als direc teur willen handhaven, op hem de wacht geldregeling dient te worden toegepast en niet de hem voorgestelde ultkeering van 4000 per jaar tot aan zón 65ste levens- stemd- hengsten in het najaar 1930, die al leen door de Stamboekcommissie zal ge schieden. zal worden gehouden in de provin cie Noord-Holland (alleen voor type tulg- paard) 8 Aug. te Texel en Terschelling en 9 Aug te Wieringen en Anna Paulowna. Aanrijding Door nog niet opgehelderde oorzaak, de stuur inrichting bleek na onj derzoek in oro'e te zijn, is gisterenmorgen te 12 uur een auto-vrachtwagen van uit de richting Beverwijk tegen de warande, ge plaatst voor het café de Vriendschap, gere den. waardoor deze voor bet overgroote deel is vernield De auto ving het gevaarte op en kon niet worden verwijderd vooraleer een en ander gestut was. van dit onder bet bultgenwoon By een familie te Hilversum vervoegde zich dezer dagen iemand, ach noemende Hen driks, stuurman op de „SteUa” van de Paketvaart. met eenige kleeden, die door hem als echt Perzisch betiteld werden. HU noemde eenige personen, die aan de familie bekend waren, als kor pers van zijn waar. De familie vloog er in en kocht een kleed voor een prijs, die voor een Perzisch kleed al vrij behoorlijk was Bij ond -rzoek. na den koop gedaan, bleek er geen stuurman van dien naam op de .JBtella” te dienen en het kleed een namaak van zeer weinig waarde te zijn De Ned. Paket'aartmü was al meermalen over eenzelfde geval opgebeld. De zaak is aangegeven en de politie doet onderzoek. Aakscheepje gezonken. Woensdag is in den Amsterdamschen Koers nabij den hoek van Oosterleek. gezonken een open aak- scheepje. Het scheepje werd getrokken door de sleepboot „Siebregje" en was op weg naar Medembllk. De schipper. J. Boon, kon nog bijtijds op de sleepboot oversprtngen. Met de arrestatie van den zakkenroller Dinsdagmorgen op het Cent raai-Station te Amsterdam, heeft de politie, naar thans gebleken is, een goede vangst gedaan. Het aangehouden heerschap bleek gesigna leerd te staan als een beruchte internatio nale misdadiger, die zich in hoofdzaak met zakkenrollerij bezig gehouden heeft. Hij is geen Deen, aooals men aanvankelijk meende, doordat hjj in het bezit was van een Deenachen pas maar 'n Pool. De Deensche pas, weUte in zyn bezit werd gevonden, is valsch. Gebleken is. dat hü reeds verschil lende vonnissen te Brussel, Berlijn en andere wereldsteden achter den rug heeft. HU is ter beschikking van de Justitie ge steld. Tweeetnaal in een vaart gereden. HELMOND. 16 Juli. Hedennacht te ruim half 2 reed een luxe auto uit Veghel terug van de kermis te Asten nabij de fa brieken der fa. J. A. Carp te Helmond in het Kanaal de Zuid-Willemsvaart. De vier inzittende heeren wisten zich zelf uit hun benarde positie te redden. Een hun ner liep daarbij ernstige verwondingen aan zijn hand op. Een andere auto waarmede de gewonde naar een geneesheer alhier zou worden ver voerd. reed echter in de diepe bergsloot aan de overzyde van den weg. Het ongeluk liep nogal goed af. Beide auto’s werden door een tractor uit het water gehaald. De auto uit Veghel was zwaar beschadigd. Toen een dezer ochtenden de bewoners van Asterdorp aan de overzijde van het IJ hun huizen verlieten om naar hun werk te gaan. *mden zjj bij de hoeken der straten op de muren papieren, waarop nieuwe straatnamen geschreven waren: Lenlnplein. Krassin straat, L. de Visserstraat, e.d. Men had te doen met een communistisch .grapje", waar- bU de wensch de vader der gedachte was. Na héél korten tijd waren de namen reeds weer verdwenen Begunstigd door prachtig voetbalweer beeft gisterenavond op het Sportpark alhier bovenstaande ontmoeting plaats gehad. Wy kunnen over deu wedstrijd, die een Zeer goed verloop had. uit den aard der zaak weinig zeggen. Over het algemeen'domineer den de Alkmaarders, hoewel de BeverwUkers meermalentfp goede wjjze ten aanval trok ken, waarvooral het fraaie spel van den midvoor oifviel. De uitslag geeft dan ook niet de verhou ding weer, omgekeerd was het beter geweest, doch het te lang talmen en het slechte schie ten van de voorhoede heeft menige prachtige kans doen teniet gaan. Van het Beverwyksche elftal waren, be halve de reeds genoemde midvoor. de belde backs, speciaal de rechtsback, schitterend op dreef. Ook de voorhoede, speciaal de linker vleugel, heeft menigmaal goed werk verricht. Bij het Alkmaarsche Politle-elftal vielen de prestaties van den keeper Verbaan nog het meeste op. Wij willen^Jjiermede geen af breuk doen aan de overige spelers, doch het bleef slechts by het middelmatige; rechts tatenen en -bulten schenen elkaar meenhalen niet te begrijpen. Het schieten en opstellen polltle-agenten nog wel wat ever. Scheidsrechter Reyers leidde correct. f 600 toe te eigenen. Van de daders, die handig te werk zón gegaan, werd door Dinsdagmorgen te circa half 11 heeft een auto, bestuurd door den heer G. v. d. 8., wonende alhier, op de Bierkade een lantaarn paal aangereden, die werd beschadigd. De schade zal door hem worden vergoed. Medegedeeld wordt dat de meening als zou den de Rüksambtenaren. belast mét de con- tróle op de wegenbelasting, bevoegd zijn, bij ontdekking van overtredingen dadelyk de boete innen, onjuist is. De Minister van Fi-' nanciën heeft slechts bü wijze van proef de bevoegheid van het sluiten van een transactie (waardoor rechtsvervolging wordt voorko men) o verged ragen van de directeuren op de ontvangers der directe belastingen (c.q. der accijnzen) en dan nog enkel in het geval de overtreding bestaat in het niet kunnen ver- toonen van een belastingkaart, terwijl de be lasting wél is betaald. PARIJS, 16 Juli. (V. D>. Uit Casa blanca wordt gemeld, dat in de laatste da gen eenige hevige vuurgevechten hebben plaats gevonden tusschen Fransche troepen en eenige nog niet onderworpen stammen. De Franschen maakten hierbij gebruik van een paar bombardements-vliegtuigen. Voorts wordt, gemeld, dat by een gevecht tusschen een ver geavanceerde Fransche voorpost en een opstandige stam aan Fran sche zijde een officier, een onder-officier, een Europeesch en 11 inlandsche soldaten wer den gedood. Bij een botsing tusschen een Fransche af deeling van het Vreemdelingenlegioen met 400 opstandelingen verloren de Fransche troepen twee legionarissen en twee Inland sche soldaten, terwijl zes soldaten gewond werden. Gisternacht is te Apeldoorn de kruideniers winkel van T Groothedde geheel afgebrand De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. De commissie A 1. afdeeling veetransport ran de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, beeft met de Ned. Spoorweg Mij. een over eenkomst aangegaan in samenwerking met de Ned. Vereenlging van Vee-expediteurs en den bond van Veehandelaren, ter verkrijging van een behoorlijke regeling van veevervoer per spoor. Het land is in drie districten verdeeld; Noord-Holland is ingedeeld bü het tweede district Aan deze commissie A 1 zijn door de Ned Vereenlging toegevoegd 1 Inspecteur en 3 controleurs. Deze laatste zullen op markt dagen contröle uitoefenen op laad- en los plaatsen. voor Noord-Holland te Alkmaar. Behagen, Purmerend en Hoorn. Voorts zyn deze controleurs mede belast met de controle op het veetransport op den •*8- band met een familiekwestie met een mes bedreigd. Eerst op last van twee ter assisten tie vei schenen agenten en onder bedreiging met een revolver. Het de grootvader het mes vallen. liet bü onze te wenschen De ernstige onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen in het Oosten van Bengalen duren nog voort. In drie dagen tüds zijn in totaal 14 personen gedood. De Mohammeda nen zyn in de meerderheid, zoodot op som mige plaatsen vele Hindoes zijn gevlucht. Te Mangazia zou een Hindoe-familie door Mohammedanen zijn vermoord, waarna de HJken werden verbrand. De politie doet vergeefsche moeite om de orde te herstellen, waarbij zü eenige malen Het rapport van de Staatscom missie Verschenen is het rapport van de com missie. aan welke werd opgedragen, een regeling te ontwerpen voor het onderwijs aan schippers- en kramerskinderen Het verslag begint met een historisch overzicht van hetgeen zich op het terrein van het onderwys voor het schipperskind heeft voorgedaan en een schets te geven van den huldigen toestand met betrekking tot dit onderwys. Door de inwerkingtreding van de l.o.-wet 1920 was verzorging van dit onderwijs langs geheel nieuwe paden moge- H)k geworden Naar wü vernemen, is Prof H Zwaarde maker. oud-hoogleeraar aan tic Utrechtsche Universlteit, door de Universlteit van Parijs benoemd tot doctor honoris causa. Deze hooge onderscheiding is aan Zwaardemaker toegekend, op grond zyner al gemeen erkende wetenschappelijke verdien sten als physloloog maar in het byzonder om zyn voortreffelijke studies op het ter rein der radio-biologie die ook in het bui tenland zeer de aandacht hebben getrok ken. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gift geschonken aan het bestuur der ver- eeniglng Suriname ten behoeve van het door die vereenlging opgerichte ondersteu ningsfonds. van de uitgenoodlgde vereenlgtngen en andere personen die daartoe be'angstelling toonen. Deze vergadering wordt gehouden 22 Juli a«. in „De Rustende Jager” des avonds 8 uur. Na rondvraag volgde sluiting met een woord van dank aan den heer v. d Wel voor zijn bespreking. Examen Bij het onlangs te Amsterdam gehouden examen voor het bekomen van een diploma voor autogenisch lasaehen. slaagden de heeren L. Beentjes en O. Bedeke beiden alhier. Een der nieuwe heerschers in den stads schouwburg, de heer A. v. Dalsum, met Ver- kade leiders van het Amsterdamsen Too- neel, is. gelijk gemeld, hedenochtend In het huwelijk getreden met mej. Hogendorff. De plechtigheid vond in allen eenvoud plaats. Uit de kunstwereld waren nagenoeg geen belangstellenden. Voor den bruigom, die in gewoon colbert was gekleed, trad een koopman te Haarlem als getuige op. Voor de bruid, die een eenvoudig toilet droeg, fungeerde als zoodanig de heer Fon tein, vriend van de familie Hogendorff. Na afloop der formaliteiten richtte de heer Mr. Dr. van Zanten, die de huwelijksplech tigheid verrichtte, tot het bruidspaar eenige hartelyke woorden. HU sprak de hoop uit. dat deze dag het begin zal zijn van een belangrUke periode in de Nederlandsche kunst. De plechtigheid was hiermede geëindigd. Ten aanzien van de kramerskinderen. die zeer gering in aantal zijn. acht de commis sie naleving van art. 8 der Leerplichtwet voor velen voldoende. Voor het eerste jaar worden de kosten der voorgestelde regeling geschat op onge veer 177 500. partijen het voornemen te kennen te Mainz tijdens het be zoek van Von Hindenburg, uiting aan deze dankbaarheid te geven. Namens hun cliënt dr. L. J. Temeden, hbofddlrecteur der gemeente-gasfabrieken te Amsterdam, hebben mrs. G. H. A. Gros heide en D. W Schut aan de leden van het gemeentebestuur der hoofdstad een memo rie van verweer gezonden, contra den In- houd van de justitleele en polltioneele dos siers. ter visie gelegd voor de raadsleden. Wat de mededeelingen in de polltioneele stukken betreft, verklaren zü niet te begrij- OnderbrengTng wijs onder onderwijs Wil een school voor schipperskinderen levensvatbaarheid hebben, dan kan zü niet aan alle eischen der 1. o.-wet voldoen. Zij heeft noodlg de vrUheld van beweging, die alleen bü het buitengewoon onderwijs mo- gelUk is. Een tweetal ontwerp-msatregelen heeft de commissie aangeboden, één volgens een ontworpen drie-Jarige school met beperkt leerplan en derden schooltUd en één voor de scholen of klassen, bestemd voor het trekkend kind. In opzet zijn de ontwerpen gelijk aan den alg. maatregel van bestuur waarbij het onderwUs aan doofstommen, blinden, zwakzinnigen en slechthoorenden onder het buitengewoon lager onderwijs werd gerangschikt De kostenvergoeding is ten volle ten laste gebracht van het Rijk, zoowel voor de bijzondere als voor de open bare scholen. Voor de scholen met verkorten leertijd is de toelatlngsleeftUd gelijk aan dien, voor het gewoon lager onderwijs gesteld School geld zal niet worden geheven. Iemand die zijn 14-jarig zoontje, dat bij grootvader, wonende in de le Ooster- Psrkstraat te Amsterdam vertoefde, wilde werd door laatstgenoemde in ver- Schoolreisje Onder minder gunstige omstandigheden by den aanvang maakten de Jongens van de vier hoogste klassen der R K Jongensschool gisteren hun jaarlijksch reisje. °nder joelende, juichende en zingende kre ten werden de drie groote autobussen van de firiua Kok en Tuinman bestegen en ging het na de noodige versnaperingen en wat dies meer zü. den straatweg op tn de rich ting Beverwijk om over Haarlem den weg naar Amsterdam op te slaan en bij Halfweg de richting naar Schiphol te kiezen Hier wend gearriveerd zoo ongeveer half 11 uur. Tegen 12 uur werd de boterham met eenige ververzchingen in het Schlpholhotel gebruikt Na een foto onder een vliegtuig te hebben genomen, werden met gejuich de benzine monsters wederom bestegen en ging de tocht naar Amsterdam, waar men een viertal uren in Artis doorbracht. Vervolgens over Haar lem en Gnoenendaal naar Kraantjelek. Te gen 9 uur ging het huiswaarts. Dat de jon gens voldaan thuis kwamen, laat rich be grijpen. Gistermorgen zjjn de lijkjes van de belde kinderen, die verleden week Vrijdag in de Rubroekstraat door hun vader zón gedood, van het ziekenhuis aan den Ooolslngel uit. begraven. BU het ziekenhuis was slechts weinig belangstelling, maar in de Rubroek straat. waar eenige kransen aan de beide wagens werden gehecht, bestond veel be langstelling van de buurtbewoners Op de algemeene begraafplaats CrooewUk bestond eveneens groote belangstelling voor de droevige plechtigheid, waarbij door twee sprekers hun deernis werd geult. PARIJS, 16 Juli. (V. D.>. In de nabyheid ven Rabat, in Marokko, vond gisteren een ernstig r uto-ongeluk plaats. Na Geboren' Alida Wiebregje, d van Jacob Blom en Trijntje Beers. De toestand onbevredigend De commissie merkt verder op. dat zy den huldigen toestand nog vrijwel even onbe vredigend vindt als toen en dat zli met klem moet aandringen op het zoo spoedig mogelijk treffen van maatregelen. Voor het schipperskind is goed schoolonderwijs in het laatste tiental jaren steeds meer een abso lute yereischte geworden Nu het zeil als voortbeweglngsmiddel uit den tijd raakt en plaats maakt voor den motor, terwijl mede de schipper ook van vele andere raken op de hoogte moet zijn, kan slechts hij in het vak blijven, die rich de daarvoor verelschte kennis kan eigen maken. Aan dien etsch kan een groot percentage der schipperskin deren niet voldoen. In deze meening is de commissie versterkt door een onderzoek naar de resultaten van het onderwijs van ongeveer duizend kinde ren. die het rit ligplaatsonderwijs in een groot aantal plaatsen van het land volgden Uit de uitkomsten van dit onderzoek blijkt, dat van de onderzochte 691 kinderen van negen jaar en ouder slechts 139 of 20 pet. een schoolontwikkeling hebben, die bij hun leeftijd past; 80 pet. is achter; 139 zijn één jaar achter. 179 twee jaar achter, 143 drie jaar. 63 vier jaar en 28 vijf Jaar. Volgens de commissie behoort een van Rijkswege gegeven regeling voor te schrij ven hoe het onderwijs moet worden inge richt. De mogelijkheid voor een dergelijke, niet te kostbare opleiding ligt, naar de meening der Comipissie, In. Bü den heer Hartog, Wildemansstraat, al- bler, is te bekomen een iwirt, langharig bandje, dat zwervende werd aangetroffen langs den weg. Te Bodegraven is de 40-Jarige KI Stoter, toen hij uit den Rijn water wtlde scheppen, door een toeval getroffen. HU viel voorover in bet water en verdronk. en ongeveer 400 gewond. De regeering heeft het verschijnen van drie groote dagbladen der Wafdpartü verbo den Ondanks de heerachende spanning, waren de onlusten voor de autoriteiten een vol komen verrassing. De politie werd op het Mohammed Alipieip door de studenten in een ommezien over meesterd. Ook het optreden van een kleine afdeeling Egyptische soldaten bleef zonoer resultaat. Van de aangevallen polltleposthui- zen werden verschillende geheel vernield. In sommige kringen wordt scherpe eritiek geoefend op de passieve houding van Enge land. Men verwacht, dat heden In het La gerhuis verschillende leden de regeering vra gen zullen stellen, naar aanleiding van het gebeurde in Egypte. Gisteravond had de regeering nog geen offlcieele berichten over de onlusten ontvan gen. Op den Middenweg te Amsterdam is gis- termlddag een schilder, wonende op de L Transvaalkade. van hel dak eener woning, waar hij aan het werk was. gevallen. De ongelukkige viel op een hek en de yzeren punten van dat hek drongen hem diep in de dij. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige, die zeer veel bloed verloor, op genomen en nadat een geneesheer de eerste hulp verleend had naar een der gasthuizen vervoerd Daar is de schilder na korten tijd overleden. Burgerlijke Stand van 116 Juli 1930 Geboren: Catharina Maria, d. van Blan- kendaal en M. Njjman Engel, z. van P Jongejans en P. Klokman Marletje Catha rina, d. van Herm Kost en M Cath. de Vries Hendrik, z. van Kr. Haasnoot en Car. Ch. van der lx» Geertruida Mana. d. v. Petr Zonneveld en Th. Strik. Ondertrouwd: D. A Budde en Joh Ges. van Diermen. Getrouwd: Hendr. Wilh. Kops. 33 j., en ’Petr. Joh. Schuurman. 28 J. Ntc. van der Eng. 22 jen Corn. M RUs. 21 j. Overleden: Mej. M. Visser. 19 jaren. gebeurde in een der Oost-Brabantsche Een nog nauwelijks 16-jarige „kantoor klerk", die nog pas de korte broek heeft ver wisseld met de lange, piekerde er over, om zich eenige uren te gaan overgeven aan het dansvermaak op de kermis in een der dorpen Zijn vader dacht er anders over en oordeeldp bet beter, dat de Jongen na afloop züner dagtaak naar huls kwam. Deze echter kon aan den sterTbn drang geen weerstand bie den en ging toch naar de kermis. Toen hij echter wat lang weg bleef, be sloot de vader, die niet met zich laat spot ten. den zoon eens te toonen, dat hij gehoor- Zaamheld verschuldigd was. Dies toog ook de» op weg naar de plaats, waar de zoon was en haalde den niets kwaads vermoeden den jongen, die lustig over den dansvloer zweefde, uit het voor hem verboden vermaak. Hoewel tegen zijn zin moest de jongen mee. NanweUJks was men echter de Maas ge naderd, of zoonlief, die zich verschrikkelijk kwaad scheen te hebben gemaakt, sprong in jeugdige onbezonnenheid plotseling van den •tellen oever en dreef spoedig hulpeloos rond Het frissche bad twacht hem echter dra tot bezinning, want smeekend stak hij zün arm omhoog en vroeg om redding en vergiffenis. Met moeite werd de kermisvlerder. die in letterlijken zin van een „koude en natte" kennis thuiskwam, op het droge gebracht en •olgde zwijgend zyH* vader. Dat deze laatste thuis zijn vaderlyk ge- Mg zal hebben getoond en zün veelbelovenden •oen op de maat van andere dansmuriek over den vloer zal hebben laten huppelen, kunnen we begrijpen. Gisternacht hebben eenige tot nu toe on- bekend gebleven personen in de woning van Da Roder aan de Torenlaan te Blaricum in- tebroken. De inbrekers, die zien door het Indrukken van een keukenruit toegang tot de •(kling hebben verschaft, wisten zich door l)et openbreken van verschi”ende kasten in de kamer der benedenverdieping een bedrag Feest- en winkelweek te Castricum Dins dagavond vergaderde alhier de WinkeHers- vereenlging ter bespreking van den te houden reclame-tocht, annex bloemencorso, die in de feestweek zal worden gehouden. Daartoe had het bestuur uitgenoodigd den heer v. d. Wel. uit Beverwijk, die een uiteen zetting sou geven hoe er gehandeld moet worden om alles zoo goed en fraai mogelyk te doen verloopen. De voorzitter opende met eën woord van dank aan den heer v. d. Wel voor zün bereid willigheid om alles te komen uiteen zetten en daardoor mede te werken tot het slagen van het feest. De heer v. d. Wel zette daarna het doel uiteen en welke maatregelen enz. moeten ge nomen worden en welke groepen er zullen «■orden gevormd De» zün: a. Rijwielen, b. diversen, e. twee wielige voertuigen, d. auto’s, rijtuigen en der- gelüke en reclamewagens. Als hoofdprüs werd vastgesteld een bedrag van f 50. terwü’ voorts verschillende andere geldprijzen er ''tvoorwerpen ter beschik king zullen .1 gesteld Reeds werden door de aanwezigen verschillende mooie prij zen toegezegd, terwijl reeds verschillende deelnemers zich opgaven. Als jury zullen aangezocht worden de heeren P. Heere. alhier; A_ v. d. Wel te Beverwük: K. Steijn te Beverwijk en A. Haakman te Alkmaar. In verband met den korten tijd van oproe ping en vergadering werd besloten vol gende week wederom te vergaderen, waar dan hopelijk aanwezig zullen zün alle besturen De Brief van President von Hindenburg aan den Prulsischen minister-president en diens antwoord aan den Rükspresident. worden door de Berlijnsche bladen druk besproken. Volgens de ..Deutsche Allgemelne Zel- tung" zou er in het Rynland groote ont stemming tegen de Pruisische regeering be staan. die dezen wanklank bü de feeste lijkheden zou veroorzaakt hebben. Het blad vindt het gebeurde zulk een schandaal, dat 't van meening is. dat de Pruisische Land dag er telegrafisch voor büeen dient te wor den geroepen. Ook de rechtsche „Boersen Zeitung" wijst erop, dat men In alle nationaal-voelende en objectief denkende kringen, het- woord van Hindenburg heeft begroet, en het blad is van meening. dat minister-president Braun in het geheel niet op de kern van de zaak is ingegaan. De „Tag” gelooft, dat de verklaring van den Rykspresldent zoowel in het binnen- als in het buitenland, niet heeft nagelaten indruk te maken. In denzelfden geest schrijven de rechtsche bladen als de „Lokal-Anzelger” en de „Deutsche Zeitung", de ..Deutsche Tageszeitung" en de „Boersen Kuiler". De bladen van links oenxen er natuur lijk anders over. De sociaal-democratische „Vorw&rts" ge looft. dat de Pruisische regeering de onder- handelingen met opzet zoo lang vertraagd heeft om den Rükspresident in het on geluk te kunnen stellen, aangezien deze gegaan, zün bezoek heeft afgezegd, zonder het ant woord van de Stahlhelm op den brief van den Prulslschen minlster-oresident af te wachten. De „Vossische Zeitung" is van meening. dat het verbod van de Stahlhelm in het Rijnla id en in Westfalen misschien reeds opgeheven zou zün, wanneer het kabinet van den Rükspresident niet zoon haast met de publicatie van den brief van Von Hindenburg zou hebben gehad. Het ..Berliner Tageblatt” schrijft, dat het thans de taak van den Rljkskanselier is, om als bemiddelaar de verwachting op een spoedige bülegging van het conflict te ver vullen. Dank der ontbonden stahlhelmgroepen aan President -j£on Hindenburg De leiding de*- ontbonden Stahlhelmgroe pen hèej*de Nationale Fronteol- datenbewgglng in het Rünland een tele graaf. gezonden aan Rükspresident Von Hindenburg, waarin den president dank wordt gezegd voor de door hem bewezen trouw aan de frontsoldaten. He* telegram verzekert, dat talrijke Dult sche mannen, ook buiten de rijen der af- »nders. achter den president staan tn di—is strijd tegen een regeering, die niet -mder heerschappü van politieke staat. terwijl wordt gegeven. tusschen vangenis. Toen de brandweer op het terrein arri veerde. bleek het complex, dat meeren- deels werd ingenomen door uit bilik ópge trokken huizen, reeds in een vlammenzee/ te zün herschapen. Door het natspuiten van de perceelen slaagde men er in, den brand te localise eren Toch zyn er nog tusschen de 40 woningen afgebrand, ders en Chineezen. Het aantal dakloozen loopt in de hon derden. De omvang van de geleden schade, med de oorzaak bekena. De brandweer was reeds tegen 11 gereed met het nablusschingswerk. De gloed was zichtbaar binnen een radius van ruim 10 K. M Een geweldige menschenmassa bewoog zich rond het terrein van den brand. Nader wordt gemeld, dat een complex woningen van circa 4000 M3, is uitgebrand. De brand was te wyten aan opzet en werd veroorzaakt door een Chlneeschen houtza ger. die na een ruzie met eenige kameraden mataglap I oogenblikkelyk waanzinnig) werd en br-nc stichtte. De man rende vervolgens den kampong tn en liep binnen in een Chlneeschen toko, waar hü alles kort en klein sloeg. De branostlchter. die bereids werd gear resteerd. heeft volledig bekend. De Fransche bladen beoordeelen het Dultsche antwoord op Brland's Pan-Europa- mèmorandum verschillend. De ..Petit Parislen” schrijft, dat het Dult sche antwoord op de Juiste «üze Is opgesteld en bevredigender is uitgevallen dan men had durven verwachten. Het ..Petit Journal" uit het antwoord, dat Duitschland den geest van Locamo en van Genève niet be grepen heeft. De .Aolonté" gelooft, dat het Duiteche antwoord slechts kan bydragen tol ver sterking der verschillende vredesstroomln- gen, terwül de „Oeuvre" het vanzelfspre kend vindt, dat in de nota ook de wensch tot herziening van het Vredesverdrag tot uiting komt. Het blad vraagt of Frankrük misschien om een andere reden zoo haastig naar het Bcrlünsche Congres van 1871 is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5