ONS BLAD Ki I DE TUINBOUW EN ONZE HANDELSPOLITIEK aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 17 JULI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 1M VIER f 40 Voornaamste c^Cieuws Twee predikanten ernstig gewond Mo$en en moeren wij het verweer-wapen grijpen? Door Minister Reijmer geïnstalleerd 'N Opbrengst Rijksmiddelen Ver boven de raming Naar Rome De chauffeur lette niet op naar Telegrafisch weerbericht Opheffing van het Stahlhelmverbod Een krans voor de gesneuvelden De Gouvemeur-Generaal Het hospitaal verlaten De reis van de Zeppelin Windhoos te Katwijk aan Zee Beschuldigd van knoeierij Bloeddorstige Gajoër Kampong afgebrand Ernstig auto-ongeval bij Doom Arrestatie van Sovjet- beambten De aanleg van moderne verkeersaders Moet Gandhi’s actie gestaakt werden 5 De Radio Om roep- Con trole-Commissie Het einde van de aardbeiencampagne Ernstige aanrijding te Noordwijk Hulde aan de dapperen in de West JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGfOP 3 ALKMAAR Internationaal comité voor den bouw van speciale autowegen De reis van Hindenburg Rijnland Minder onrzet van ongeveer f 1 millioen dan in 1929 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD era» dit Jaar. Windhoos te Katwijk aan Zee. naar was tul en kramerskinderen. nu» ta Een TerUarins tr te de ul» I langer kan torsen. van 10 het geval zal zijn, Barometerstand 9 trar v.m.: 754, arhtunH. en Antwoord van Dr. de Visser t- Niet-officieele besprekingen heeft Consnmptietent opgenomen Kampement binnengedrongen Oogst vernield Weinig bemoedigend resultaat. Nu de aardbeiencampagne vrijwel B(j den veertigsten gedenkdag ..Renun Novarnm." te aan en wjjs beleid Moge daarbij ruimer zeer on- bi’ verlle- ven •nderoa vinder «ar den leelg ige- boa- saaz 8e- rtK ;nde beer rge- na- len- 'an via, leer uls- ln«. es. tul Wordt onse varkenshandel met Dnitsch- iand bedreigd? De toestand In Egypte, van MacDonald. ruim ian- tan- Iden te de de «mzet 1929 veroorzaakten hoogen De onlusten in Alexandria. 14 dooden. 17» gewonden. Engelsche lagerhuis. Baldwin diende een motie van wantrouwen in. Bil een auto-ongeval b(j Doorn werd één predikant gedood en een ander ernstig ge wond. Installatie van de Radlo-Omroep-Contré- le-Commissie. O ens M. -or* chU* be ven Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvangen van den resident van Timor en Onderhoorigheden, meldende, dat kam pong Redang Tjankar, or lerafdeeling Mang- garai, afdeeling Flores, den 12en Juli jx is afgebrand. Er kwamen daarbij geen persoon lijke ongelukken voor, doch de oogst van het jaar 1930 en een gedeelte van het kleinvee gingen bij den brand verloren. 103 personen zijn dakloos geworden en voorloopig onder gebracht in scboolgebcuwen. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.55 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger De Rijksmiddelen brachten in Juni 990M minder op dan In dezelfde maand van 1929. Over het eerste halfjaar was de opbrengst 9.966.784 meer dan in hetzelfde tijdvak van bet vorige jaar. De „Graf Zeppelin" is om twee uur gister middag in snelle vaart Hamburg gepasseerd. Het "luchtschip vloog te 19.45 uur over Stavanger. Duitsche Rijksdag. Artikel 2 der dekkings- voorstellen verworpen. Briining verklaart geen prijs te stellen op verdere behandeling. Noodverordening afgekondigd. De Amnestie wet verworpen. Hoogste barometerstand 76? 8 te Isafjord. Laagste barometerstand 744 6 te Blacksod en Shields. Verwachting: Meest matige, tijdeljjk wel licht nog toenemende, Zuidelijke tot Weste lijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen en waarschijnlijk regenbuien, mogelijk nog onweer, weinig verandering in temperatuur. Hindenburgs bezoek gaat door Naar het W. B. verneemt, gaat, nu het Stahlhelmverbod is opgeheven, de reis van den rijkspret'ident. boos s deze occspron- kelijk was vastgesteld, door. Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond heeft besloten door middel van zijn Centrale Reiskas in het komende jaar een reis naar Rome te organiseeren ter gelegen heid van den veertigsten gedenkdag der uit vaardiging van de encycliek ..Rerum Nova- rum" door Z. H. Paus Leo XIII xg. De gouverneur-generaal heeft het hospi taal kunnen verlaten. echter totaal vernield De belde predikanten.^ rrxelin< voor het onderwijs aaa schippers die achterin zaten. werd-n vreeselijk ver- .I-J wond. Dr. van der Wey van het nabilteleven sanatorium ..Dennenoord" verleende de eerste hulp, terwijl spoedig na het ongeval Dr. Le Heux. Dr. Barkev Wolf, beiden uit Doorn en Dr. Bce’aerts van Blokland uit Driebergen, aanwezig waren. Ds Snoek bleek ernstige vleeschwonden en eenige gebroken ribben te hebben. Per ziekenauto kon hij naar Veenen- daal overgebracht worden Ds. Jongebreur werd met zware hoofdwonden en andere ver wondingen opgenomen en naar het Wijkhuis te Doom vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Toen het tragisch ongeval te Veenendaal tn den loop van den avond bekend werd, verzame’de de bevolking zich op het Markt plein. De vers’aeenheld over dit ongeluk den belden Ned Hervormd Predikanten over komen, Is zeer groot. De gemeente ’«-Gravenpolder (Z.) staakt haar betalingen; een protest tegen niet goedkeuring der begroeting. Verschenen Is bet rapport van de staats commissie voor het ontwerpen van een Het Stahlhelmverbod opgeheven. Het bezoek van Hindenburg aan het Rijnland gaat in den oorspronkelijken vorm door. Namens de militaire politie te Willem stad werd Maandag 18 Juni een krans neer gelegd op het graf van de drie dapperen, ma joor Vaas, brigadier Van Zuilen en sergeant Marcusse verleden jaar 8 Juni gevallen op het veld van eer in dienst van het vaderland. De Duitsche consul-generaal F. von Kessler heeft ter gelegenheid van de opne ming van den landvoogd in het Militair Hos pitaal te Wel’evreoen. als doyen van het consulaire corps namens dat corps zijn deel neming betuigd met de ongesteldneid van den landvoogd. De gouvernenr-generaal hiervoor zijn erkentelijkheid betuigd. De landvoogd heeft hedenochtend het hos pitaal kunnen verlaten ADVEXTENTIEFRfJS: Van 1— .regels f LSS: elke regel meer •-»- RECLAME per regel f S.7S voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s .99. RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" bu vooruitbetaling per plaatsing f 9M per advertentie van 5 regels: tedere regel meer 9.U Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.40 uur. Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvangen van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, meldende, dat op den 12en Juil JX te Blangkedjeren in ds onder afdeling Oajo Loeeus. afdeeling Gajo- en Alas-landen, een Gajoer het kampement is binnengedrongen en den schildwacht en een anderen man heeft verwond. De aanvaller werd neergelegd. De aanleiding tot den aanval moet worden gezocht in het feit, dat de Gajóër den dood zocht, nadat hij even voor net binnendrin gen in het kampement, een kamponggzncot, met wien hij een veel* had, vermoordde. Hierbij werd door den Pruisischen mi nister van Blnnenlandsche Zaken opnieuw uiteengezet, dat de gewenschte wedertoe- latlng van den Stahlhelm in de provin cies Ri nland en Westfalen van een on dubbelzinnige verklaring van de zijde van de leiding van den Bond afhankelijk wa gemaakt ,dle een bepaalde belofte inhoudt, dat In de toekomst vergrijpen tegen de be staande wetten niet meer zullen voorko men. In de avonduren werd bij het Ministerie van Blnnenlandsche Zaken van Pruisen een verklaring ontvangen, ondertcekend door de beide Stahlhelmleiders Seldte en Duester- berg. waarin o.m. staat: dat zfj verklaren, dat in de toekomst geen handelingen zullen worden gepleegd, welke aanleiding hebben gegeven tot de ontbin ding tn October 1929, terwijl ook de wa penhandel en het gebruik van oorlogswape nen door den Stahlhelm niet geduld zal worden. Hierop antwoordde de minister van Bin- nenlandsche Zaken van Prul'en. dat er. in dien de Stahlhelm zich verplicht de etschen te vervullen, geen bezwaar bestaat tegen de nieuwe organisatie van den Stahlhelm in de Rijnprovincies en in de provincie Westfalen. De Pruisische regeering ver trouwt daarbij, dat de nieuw te organi seeren Stahlhelm in de beide provincies in wezen een ander karakter zal hebben dan de eertijds ontbondene. De Pruisische re geering acht het vanzelfsprekend, dat ove rigens de wed ertoe Ia ting van den Bond geen aanleiding zal zijn tot nieuwe aanvallen tegen de regeering. Tegelijkertijd heeft het ministerie aan de autoriteiten in de betreffende provin cies medegedeeld, dat er tegen eventueele nieuwe organisatie van den Stahlhelm geen bezwaren bestaan. Ongeveer vijf uur gisterm'ddag kwamen de belde predikanten. Ds. Jongebreur en Ds. Snoek, belden uit Veenendaal. terug van het Zendlngsfeest te Rllsenburg Tusschen Doorn en Driebergen op den Rljksstraatweg. nabij de garage De Bruin, wijken voor een *irr waren. een snlk'p’lnter nieuwe Cadillac, slipte In de tramrails, daar de weg ter plaatse niet bestraat is. De auto werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg eesllnrerd en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, zekere G. Beukhos uit Veenendaal. werd half uit den wagen tresllnperd. doch wist het stuur nog vast te houden. Daar het chassis weinig beschadigd werd kon d» auto nog verder rijden en na een vijftigtal meters werd de wagen tot stil stand gebracht. Een vlerd- Inzittende, zekere J. H. Jansen, eveneens uit Veenendaal. werd uit den auto geslingerd, doch bekwam wonder boven wonder geen letsel. Het achterste gedeelte van de Cadll'ac werd Gistermiddag is In de Statenzaal van het Departement van Waterstaat de Radio- Omroep-Contröle-Commis le officieel door minister Reljmer geïnstalleerd. met een rede waarin hij den leden namens de Re geering dank zegde voor hun bereidwillig heid om in deze commissie zitting te ne men. in het bijzonder aan den voorzitter, die thans voorzitter Is van drie Commissies in verband met den Radio-omroep. Ik zal. zoo vervolgde de minister dan. thans niet In den breede uitweiden over de beteekenls en den omvang van de werkzaamheden, die uwe commis le op zich gaat nemen. Van die beteekenls zijn wij allen doordrongen. Of de omvang uwer werkzaamheden groot zal zijn, daarover laat zich thans moeilijk een oor deel vormen, al geloof Ik. dat vooral In den eersten tijd veel van u zal worden gevergd. Ik wil alleen een enkel woord zeggen ove^ den geest, die het geheele contrölereglement. den grondslag uwer aanstaande werkzaam heden. kenmerkt. Er Is bij de opstelling daarvan gestreefd naar eerbiediging, voor- zoever maar mogelUk. van het vrije woord, een voorrecht dat onzen landgenooten ten zeerste aan het hart ligt. Erkenning voor de vrijheid van meenlngsuitlng Is evenwel slechts mogelijk, indien bü die uiting tevens anderer meening wordt geëerbiedigd en alge- rr.ecne rechtsgoederen niet worden geschaad. Daarom houdt het contróle-reglement tevens waarborgen In ter bescherming van deze beide laatste. Ik ben overtuigd, dat uwe werk zaamheden ertoe zullen bijdragen het besef tn ons wel levendig te houden, dat ware vrijheid niet bestaanbaar is. zonder erkenning van de rechten van anderen en van de ge meenschap. Voorzichtigheid zullen daarbij noodlg zijn, tevens de samenwerking met de omroep- vereenigingen uwen arbeid verlichten. Met het uitspreken van den wensch. dat onder Gods zegen uwe arbeid goede vrucht moge dragen, verklaar ik uwe commissie ge ïnstalleerd en leg Ik met vertrouwen de lei ding van hare werkzaamheden In de be proefde handen van Uwen voorzitter. bjj benadering bekend zijn, blijkt uit cijfers, dat de campagne dit jaar gunstig is geweest. Weliswaar was het beschot veel dan in 1929 doch daar staat als gunstige factor tegenover, dat de finan- cieele resultaten belangrijk minder zijn. Dit jaar werden aan de drie Beverwiik- sche export-veillngen geveild 2.060.054 KG. tegen 1.905 600 K G. In 1929. Het totale bedrag van den f 650317 tegen f 1.580.416 in De fabelachtige prijzen verleden jaar een buitengewoon L„ omzet. doch gezien de omstandigheid, dat in 1930 de aanvoer 100.000 K.G. meer be droeg. Is een verschil m linancieele uit komsten van ongeveer f 1 mtllloen weinig bemoedigend. Dezer dagen Is In het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage de derde vergadering van bovengenoemd comité ge houden. Ook van buitenlandsche zijde bestaat groote belangstelling voor deze weien, uitsluitend voor autoverkeer, welke In dichtbevolkte cen tra, waar groot-industr:eën vlugge transpor ten elschen. en voor het doorgaand interna tionaal verkeer beslist noodzakelijk worden geacht. Het algemeen oordeel der vergadering was. dat de aanleg van deze moderne verkeers aders. zonder kruisingen en zonder neven banen voor gewoon verkeer, met hun rijvlak van ongeveer 20 meter breedte, dat door kcordbanen ook de autotrac* le der overbe laste gewone wegen opneemt. zal blijken te zitn de eenlg goede oplossing van de steeds stijgende verkeersmoeilijkheden. Immers wordt absolute veiligheid op de baan verkre gen en oponthoud voorkomen en worden dcrgelljke banen goedkooper dan de gemeng de wegen, welke laatste slechts een smal rijvlak voor autotrac’ie bieden met aanslui tende nevenbr.nen voor kar en paard daar door gevaarlijk zijn en door de vele kruisin gen het autoverkeer belemmeren. Op de aangenaamste wiize werden de tech nische en financieele onderwerpen tusschen de afgevaardigden der verschillende landen behandeld en er werden eenstemmig z^ke- lijke besluiten besluiten genomen, wier uit voering de saamhoorigheid der volkeren on getwijfeld zal bevorderen. De volgende vergadering zal tezelfder plaatse op Donderdag 4 September worden gehouden. De voorzitter vai. de commissie, dr. de Visser, zeide In zijn antwoord o.m. het vol gende Wij ontveinzen ons niet, dat onze taak, naast 'n zeer noodlge. 71 zeer teedere Is. Want gelijke uwe Excellentie zeer juist heett op gemerkt. is het vrije woord niet alleen een behoefte der menschelijke natuur, maar ook een bijzonder kostbaar pand van 1 Neder- landsche volk. Toch dient bij het gebruik daarVan te worden gewaakt tegen een mis bruik. hetwelk onze natie als geheel, naar binnen zoowel als naar bulten, zou kunnen schaden. Te meer Is dit noodlg. nu de radio een soort Internationale omroep is geworden, die ook het buitenland aanhoudend in kennis stelt met hetgeen hier te lande over toe standen In den vreemde wordt gezegd en ge oordeeld. Het spreekt dan ook van zelf, dat een con- tröle-commissle als deze, noodlg is geble ken. al vertrouwt zij. dat het gezond ver stand van ons volk haar taak zal verge makkelijken Echter geeft de commissie’ uwe Excellentie gaarne de verzekering, dat zij juist daarin een spoorslag zal vinden om het niet omvangrijke werk met des te meer nauwkeurigheid te verrichten opdat noch de openbare orde, noch de goede zeden, noch de veiligheid van den Staat door de radio worden aangerand. Het geldt hier niet slechts het belang van ons volk, maar ook dat van de wonderbare cultuurmacht, die ons tn de radio is ge geven. Volgens den correspondent van de „Daily Express te Moskou, zijn zestig beambten van de coöperatieve winkels te Leningrad ge arresteerd Zy worden beschuldigd van mis dadige nalatigheid bij het behandelen van fruit en groenten. Zij worden ook beschul digd van het verstrekken van producten aan particuliere handelaars tegen exhorbltante prijzen, terwijl arbeiders in files vergeef* wachten tot het verkrijgen van producten van de coöperatieve winkels, waar de magere voorraden spoedig zVn uitgeput. Honderden ton fruit en groenten souden, a» wordt gezegd, staan te rotten in goe derentreinen bulten Moskou, terwijl van «0 tot 00 pet. der aardbeien en erwten ta de stad tn on verkoopbaren toestand aankomen. Aardbeien zijn ta het midden van het sei zoen te Moskou niet verkrijgbaar, tenzij bQ den particulieren bandri. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 4U Redactie No. 633 Nu de aardbeiencampagne vrijwel ten einde loopt en de resultaten van den oogst _i de verre van u moest de chauffeur uit- troo'en tourwagen. De De diplomatieke correspondent ..Dally Telegraph” verklaart, van een hoog geplaatst Engelsch ambtenaar te heoben ver nomen. dat men In Britsche kringen alge- men aanneemt, dat Gandhl binnenkort be vel zal geven, de thans in Indië gevoerde on- afhankelUkheidsactle te staken. Wanneer zulks zou geschieden, zou Gandhl door de Indische regeering uitgenoodlgd wor den. in October as aan de Engelsch-Indlsche conferentie deel te nemen. Reeds zouden wederzijdsche nlet-offlcieele besprekingen zijn gevoerd, die echter totnu- toe geheim zouden zijn gehouden. Toen gisteravond te Noordwijk een paar oude menschen. W. de Haas en P. Zonne veld, te 7 uur van het veld huiswaarts keer den. werden zij ter hoogte van het R. K. Sportpark te Noordwijk door een auto aan gereden. waardoor Zonneveld een schedel breuk bekwam en naar het academisch zie kenhuis te Leiden moest worden vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Ook de heer De Haas kreeg vonden kneuzingen. Dr. Niekerk uit Noordwijk verleende eerste hulp. Naar wij vernamen liepen beide mannen zx» ver mogelijk rechts van den weg ter wijl er geen verkeer op den weg was. De chauffeur schijnt niet te hebben opge let en was in gesprek met zijn metgezel, wat bovengenoemd onceluk ten gevolge had. De politie van Noordwijk stelt een streng onderzoek In. on«"vL?enrt ve^kerd" f 3000.- ,*7n*l"n« hik «heid tot werken doo. f 75Q bijeen oneeval met f OEf) bit verlie. v.n een b.nd f <25- bl> «rlle-«n een f CQ. bb een breuk v.n W volxcnde ultkeennaen: WVVV. verlie» van beide armen beide beenen ot beide oogen 1 doodeliiken aflooe KOU.- een voet of een oo» IKO.- duim o< wlwvinee. 1 been of nrm De Rijksmiddelen hebben over de maand Juni 1930 in totaal opgebracht f 39 728 105. tegen over dezelfde maand van het vorig jaar f 39.787 183. De opbrengst over het eerste halt Jaar 1930 was geraamd op f 10 692 489. doch te ernonfen f 14388275 Het eerste half jaar 1929 brachten de middelen f 12.912 614 op. heeft, dan nog heeft men te bedenken of het niet beter is Iets op zijn stand te bezuinigen, dan dat de aJgemeene welvaart, waarvan het ten slotte moe» komen, dermate inzinkt, dat die goede salarissen, en loonen ónmogelijk kunnen behouden blijven. In een emstigen tijd als deze is het hoogst misleidend en onverantwoorde lijk, dat velen, d’- -zich de leiders des volks achten, bij dit argelooze volk, dat zich niét verdiept fn het vraagstuk zelf de meening trachten ingang te doen vinden, dat verweermaatregelen on ekonomlsch gebied voor hen de lasten des levens zullen vergrooten. Wij voor ons meenen het afwezigblljven van elke daad om onze weerloosheid op te heffen, niet te moeten toeschrijven aan het feit, dat men den ernst van den toestand niet inziet, maar aan gebrek aan moed om door een positieve daod dat volk tegen zich zelf te beschermen De algemeene welvaart In ons land is nog zoo slecht niet en men poogt dit aan. te toonen door o.a. te verwijzen naar het nog steeds goed verloop van de Rijksmiddelen. Maar men besef» hierbij blijkbaar niet, dat speciaal d” land- en tuinbouw in ons land d«* groote levensbronnen zijn en die bron nen onder deze omstandigheden spoe dig opgedroogd zullen zijn. Wat speciaal de tuinders betreft, parasiteert men nog steeds op een groote groep kleine eigen werkers, die aanstonds, aan hun lot overgelaten, het leger van werkloozen sterk zullen ver grooten. Te laat zal men beseffen, dat men op den julsten tijd het geëigend? middel voor een betere welvaart, die in het algemeen belang zou zijn, onge bruikt heeft gelaten. V Het is daarom, dat wij het hoogst noodlg achten, niet In de vakpers voor eigen genooten. maar voor het volle publiek, op den ernst van den toestand te wijzen. Wij zouden zoo gaarne zien, dat ons volk in zijn geheel begreep, dat het steeds meer opdrogen van de bron nen van welvaart, in het onderhavige geval de druk, dien de land- maar ook de tuinbouw niet zich op henzelf zal gaan wreken. Dat dit des te eerder naarmate langer wordt gewacht m»t het afwerpen van den strop om onzen hals, dien het buitenland steeds vaster toehaalt. Het gaat hier niet alleen om het belang van boefcn en tuinders, maar om aller belang Wanneer men hiervan algemeen overtuigd was en het gevaar begreep. *ou het niet moeilijk meer zijn de Regeering tot daden te brengen, daden, die, daaraan twijfelen wij niet, verademing zouden brengen en herstel van onze zoo geschokte posi tie. Ten slotte nog een kort woord tot de tuinders, die er in het gebied, waar dit blad verschijnt, zooveel honderden, ja duizenden zijn. zelf. Deden wij zelf wel al het noodige. om de Regeering en overigens onze mede burgers te overtuigen van den emstigen toestand en het dreigende dêb&cle? Wij weten wel, T moest niet zoo zijn, maar bet is zoo In onzen tijd: als men zich zelf niet Is, dan loopt men over u heen. Gij hebt toch allang gezien wat mach tig georganlseerden In onze Maatschap pij vermogen. Zeker, dé organisaties van land- en tuinbouw deden op het hier genoemde terrein reeds lang al het mogelijke, althans de Katholieke orga nisaties. Maar vindt u niet, dat het nu toch tijd wordt, dat alle Roomsch” tuinders zich eens katholiek organisee ren? Zou er dan niet wat meer kans zijn, om datgene, wat In dezen In uw aller belang op het program di*r katholieke organisatie staat, te berei ken? Het zou toch wel heel jammer zijn, als wij het aan ons zelf nog moes ten wijten, dat met onze belangen niet voldoende rekening wordt gehouden. J. GROEN Az. Ds. Jon-ebreur overleden. Ds. Jongebreur die gisteravond na het auto-ongeluk. dat hij had. m het wijkhuis te Doom in reer rorgwekkenden toestand werd opgenomen. Is hedennacht te 1 uur aan de bekomen verwondingen overleden. De oorzaak van het ongeluk Is te wijten aan het feit, dat ter plaatse tusschen tramrails geen bestrating aanwezig is. Auto's, die moeten uit wijken, komen meer malen op dit zandgedeelte terecht en bö eenige vaart slaan de wagens om. Verleden jaar wa.en aan dit euvel een zestal minder en meer ernstige auto-onge- vallen te wijten. Woensdagmiddag werd de gemeente Kat wijk aan Zee eenige minuten door een windhoos getroffen. Een groote const, mptletent, staande op "t erf van den heer A. P. *an de Zuldstraat. werd opg’n^men -u een eind verder neerge worpen. Vele pannen werden van de daken geslagen, vooral in de Baljuwstraat. Het gpotwater werd opgertuwd om dan plotse ling in groote massa’s te worden neerge smeten. Hooischelven werden in de lucht versprtld. N eenlfe minuten werd alles weer stil en verdween de bui ta Noord-Oostelijke richting. Het bezoefc van den president gaat door De officieele Pruisische Persdienst deelt mede: In den loop van den 16en Juli heeft In het Pruisische ministerie een langdu rige bespreking plaatsgehad met gevol- machtlgste vertegenwoordigers van Bondsleiders van den Stahlhelm en Frontsoldaten. werd Niet zoodra maar eenlgszlns een zweem van koersverandering aanwezig is, komt de doctrinaire kapltallst-vrti- handelaar tegelijk met hem, die zich een strijder voor het proletariaat noemt (welk een merkwaardig samengaan 1 om een hoekje kijken en régent het bezwaren, waarvan wij er drie noemen: Vrees voor repressaille, dure levensbe hoeften en verder de bewering, dat wij te klein zijn om verweermaatregelen nemen. Sommigen koppelen tevens het verweer op ekonomlsch gebied he» gevaar voor den vrede vast. Uiteraard kunnen wij hierop niet diep Ingaan en wij willen graag beamen, dat het beter zou zijn als geen verweer maatregelen zouden behoeven te wor den toegepast en dat de ekonomische strijd in onzen tijd op zich een gevaar inhoudt voor een duurzamen vrede Ook zijn wij het eens met hen, die het wapen van het verweer op de meest voorzichtige manier zouden willen han- teeren. Maar dit is toch heel iets anders dan» zonder een enkel middel van ver weer in de hand, maar kalm ons de levenssappen te laten afpersen en het daarom vriendelijke buitenland nog bovendien de gelegenheid te geven, d!» proces te verhaasten door een vrijen "Invoer in ons land. Want deze Is. gezien de buitenlandsche tarieven, praktisch vrij. Van het hanteeren van het verweer- wapen hangt het hoofdzakelijk af, of er kans van repressaille is. Zooals de toestand echter nu is, kunnen we zeg gen. dat het buitenland de repressaille al toepast, zonder dat wij zelf nog Iets doen. Neem Amerikadit land neemt ten opzichte van meerdere Hollandsche producten wel zulke maatregelen, dat er gseg repressaille meer te duciJMn Is: van deze artikelen toch is al geen in voer meer mógelijk, en zoo staat het met meerdere producten ook In andere landen. Maar nog eens, wij ontkennen de groote bezwaren niet van het radicale middel, dat alleen maar in staat is of schijnt een zekere welvaart voor ons land te verzekeren, maar achten het, gegeven de omstandigheden, een gebiedenden elsch. Het wordt toch te dwaas, dat wij de bescherming van onzen land- en tuin bouw zóó opvatten, dat wij den Invoer van granen uit Amerika zonder eenige belemmering toelaten. Deze invoer hier bedraagt een gelijk bedrag als Neder land zelf in 1929 In totaal aan tuin bouwproducten heeft uitgevoerd. En dit geschiedt op een moment, dat onze akkerbouw op sterven ligt en nog een laatste behoud zoekt in de teelt van grove tulnbouwartlkelen, terwijl tegelijk Amerika voor die producten zijn gren zen praktisch sluit. Zeker, wij zijn klein, maar zouden wij bijv, tegenover Dultschland te klein zijn, dat In Nederland, In geld uitge drukt, jaarlijks meer Invoert (belangrijk meert- dan wij In Dultschland? Tegen over de meesbc staten staat onze han- delsbalans tituwens in het debet en zou er dan met dat buitenland niet te praten zijn? Nu praat men niet me’ ons, omdat men weet, dat contra- praestatie van onze zijde niet plaats heeft, omdat het niet kan plaats heb ben. Blijft nog over het argument van duurdere levensbehoeften. Ja, dit gevaar lijkt ook ons mogelljk. maar men vergeet te zeer, dat de ver fijnde luxe van een groot deel van ons volk om zich alles wat Gods aard bodem aan geneugten opbrengt tegen matige tot lage prijzen aan te kunnen schaffen Is gebaseerd op den Invoer van het veelal veel goedkooper produ- eeerende buitenland, dat tegelijk die producten hier onbelast op de markt kan brengen. Terwijl wij zelf daardoor gedeeltelijk zijn aangewezen op net deel der consumenten in het buiten land, dat zich de weelde van het daar teer dure Hollandsche product nog kan veroorloven. Een matig com pen- seerend tarief op de op onze eigen markten concurreerende bultenlandscnc producten zou ongetwijfeld eenige ex pansie brengen en toch het eigen pro duct niet veel of In het geheel niet duurder maken. Trouwens, welk een kabaal is Inder tijd niet gemaakt om het schoenen wetje. En toch heeft dit wetje de schoe nen niet duurder gemaakt, maar wel de eigen schoenenindustrie behouden. Doch zelfs al zouden in ons land, waar In het algemeen de loonen en salarissen toch veel beter zijn dan n andere tanden, de prijzen van enkele levensmiddelen iets verhoogd worden en vooral van die artikelen, die men hlet strikt als levensbehoeften noodlg BUREAU: HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7