PELGRIMS IN DE EEUWIGE STAD zwaagBijk UIT DE STAD VAN HET VATIKAAN rG rS PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN OUD-ZOUAAF OVERLEDEN BERGEN CASTRICUM ÊGMOND-BINNEN overgegaan rondvraag. i Te voet van Portugal naar Rome. nede- CVan onzen Romeinschen correspondent) dat Oed. ontwaakte ze het nna dT volgenden meer :r- ler Uk in. H. t. deze t. n 1. i. e de t r t 1 toe. irzien e e kende morgen. goedgekeurd Gemeente be- roor res ult eren leze It. n. n 'r die van Getrouwd: bosch. Na nog eenige discussie werd tot de i J goedgekeurd van der zUnd land land oi, nie- ze weg 8y- nten’ •te met ie is evig. rldt: Mé- bln- tun m en rngen, lOOdig led» i den iw is St is nnen juctle evee- ienst Uatle vin- schrijfster, de toom. Schagen 19450. Fin- ?ver idel nen jet- 11a- st. a- :ii- :en. V. sen wie ul- al- eran- lenen >t uit Uk fa Men bericht ons. dat heden op 87-jarigen leeftijd is overleden de heer J. Keet. Deze plaatsgenoot was een der eersten, die gehoor gaven aan den oproep van Paus Plus IX z.g., om de wapenen op te vatten, ter verdediging van den Kerkelüken Staat. Dapper heeft hij gestreden Hü verwierf de gouden medaille van Mentano en was bij menlgen aanval tn de voorste gelederen, waarbij hij eenmaal in het gelaat gewond werd. Zjjn heele leven lang bleef deze strijd tot lijn mooiste herinneringen behooren. Nog op zjjn sterfbed sprak hü er over. Een moedig man en een voorbeeldig Ka tholiek is met hem heengegaan. Hij ruste in vrede. VERGADERING VAN DEN RAAD. Gistermiddag te 3 uur kwam de Raad de zer gemeente in openbare zitting bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester H. D. A. van Reenen. Secretaris: de heer Taapken. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering. De notulen van de vorige, op 28 Mei jJ. gehouden vergadering worden hierna gele zen en na een kleine aanmerking van den heer Hemelrijk, welke zal worden aange bracht, vastgesteld. De verwerking*-inrichting De verwer- kings-inrichting verwerkte in de eerste vier maanden van haar bestaan 644 dieren, waarbij 19 paarden. 92 koeien. 37 kalveren, 222 nuchtere kalveren en verder 274 stuks kleiner vee. Er werd 13400 K G. diermeel bereid en 7000 K.G. vet. De resultaten zijn tot heden zeer goed. Meerdere gemeenten vragen inlichtingen voor aansluiting. Mond- en Klauwzeer Wederom is een geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd onder het vee van den veehouder H. de W., te Noordbakkum. Dit Is het tweede geval, dat alhier zich heeft geopenbaard. Gelukkig blijft de besmetting in een be paald gedeelte der gemeente. Auto-contróle Door de rijkscommlezen werd, met medewerking van rijks- en ge- meente-polltie. een contróle gehouden op auto’s. Een persoon werd bekeurd wegens het niet bij zich hebben van de vereischte bewijzen. Nader kon hij wel aantoonen, dat hij deze bezat, maar proces-verbaal zal evengoed doorgang hebben. adlo-overlast. irdde met den Burgerlijke Stand .Geboren: Geer- trulda Adriana, d. van J. Liefting en J. C. Levering. Overleden: Johanna Frederika Fijn. 43 jaar. wonende te Edam. Wilhelmina Adria na Jansen, 81 jaar. wonende te Amsterdam Ernst Hendrik Heins, 79 jaar, wonende te Amsterdam. Cornells Visser. 44 jaar. wo- "ende te Uitgeest. Jacobus van der Woude, 1 jaar, echtgenoot van Dirkje van den Oever, wonende te Castricum. J. Wasterval en T. Berken- Ingekomen stukken. a. Het door Ged. Staten goedgekeurd Raadsbesluit strekkende tot aankoop van een terrein van den heer Jb. van Reenen van het natuurreservaat. Voor kennisgeving aangenomen. b. Het door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit tot aanvaarding van het Rijk van een jaarlijksche bijdrage ad f 1600. ingevolge art. 12 der Boschwet 1922. Als voren. c. Het door Ged. Staten raadsbesluit tot wijziging der grooting dienst 1929. Alsvoren. d. Het door Ged. Staten raadsbesluit tot af- en overschrijving en op daarin genoemde ultgafaposten Gemeentebegrooting dienst 1929. Alsvoren. e. Het door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluit strekkende tot het aangaan van den 1 bruik eigen welk bouwland; 1205 94 HA. grasland en 166.41 H.A. tuingrond. aantal éénrulters plat glas Glascultuur: 114 stuks. Het aantal veehouders bedraagt 159, die te tarnen bezitten 120 paarden, 2091 runde ren, 493 schapen, 768 varkens, 5004 kippen en 425 eenden. Het aantal korven met bijeen bedraagt 11. Melkprijs Deze week is de prijs der melk hier met een cent per L. verhoogd tot 12 cent. Priesterwijding Naar wij vernemen, zal s.s. Zondag te MU1-H1I1 Engeland de H. Priesterwijding ontvangen de Eerw. Heer J. Castricum. zoon dezer parochie. Binnenkort zal zijn Eerw. overkomen om in de paro chiekerk de eerste H. Mis op te dragen. ning had geplaatst, daarmede last had dervonden. De VOORZi11 rut antwoordde, dat toegestaan is, dat iemand voor eenigen tijd zijn auto voor zijn woning laat staan. Voorts staat op borden aangegeven, waar geen auto’s mogen worden geparkeerd. Hierna volgde sluiting. troep loopen ze toch allemaal achter priesterstudent die ze den weg wijst, zoeken doen ze uitsluitend naar sensatie: een vinger, een arm. een schedel van een heilige, een lichaam dat goed bleef van iemand die een paar honderd jaren dood is, de geesel- kolom, de trap van Pilatus’ paleis, de nagels en een stuk hout van het kruis: ze komen veelal om hun Geloof in hun.handen te kun nen voelen! De geestelijke leider moet dik wijls een beetje krachtig optreden om ze een paar Vaderonzen te laten bidden, om ze een aflaat ook werkelijk te laten verdienen. De echte pelgrims, de pelgrims in den waren zin des woords. zijn zeldzaam geworden, zoo zeldzaam dat ze practised bijna niet meer voorkomen. Toen Bonifacius VIII 22 Februari 1300 het eerste offlcieele H. Jaar afkondigde, kwamen er. ondanks het feit, dat er toen geen vliegtuigen, geen treinen, geqp touring cars en zelfs geen diligences bestonden, vol gens misschien wat tè optimistische historie schrijvers. ruim twee millioen menschen naar Rome. Dat is voorbij. Voorgoed voorbij. Zoo voorgoed voorbij, dat het bijna de sensatie van het nu gesloten Jubileum-jaar werd, dat er één, zegge één heuschelUke pelgrim ontdekt werd. Een Portugeesche was ze en haar naam luidt Maria Marcel- lina de Matos. Deze eenvoudige boerin moest zelfs een persconferentie ondergaan, wat ze nog al raar scheen te vinden, maar overigens zeer gemoedelijk opnam. Dadelijk na onze verwelkomende buiging, begon ze een ratelenden stroom van metaal harde woorden op ons los te laten, welke den tuin van het Portugeesch Instituut, waar zü onderdak heeft gevonden, overvul den, maar die niemand verstond. Ze was er op haar reis echter aan gewoon geraakt dat het Portugeesch nu niet bepaald Es peranto is. En met buitengewoon scherpe gebaren, bewegingen en intonaties wist ze ons werkelijk iets van een verhaal te geven. Zoo greep ze bijv, haar rafelenden wollen rok op een hoop rondom haar kuiten en slaakte daarbij enkele barbaarsche kreten. Het is logisch dat ze daarmee een gepof- broekten Zwitser bedoelde die „swiesser- duuts” sprak. Met triomphantelijk saluut en militaire houding teekende ze een wachthebbenden pauselijken gendarme uit, die nogal indruk op haar scheen te heb ben gemaakt. Met een mummelmondje en zwierende armgebaren teekende ze Mgr. Nardone uit, met wien ze in St. Pieter ge sproken had en dien ze „O Cardinale" noemde. Tenslotte bleek zelfs Maria Mprcellina de Matos bulten adem te kunnen raken en wij profiteerden van de gelegenheid om ook eens wat te vragen. Hoe of ze op de idee gekomen was om haar pelgrimstocht te ondernemen? Efeenlük bij toeval. Op een middag keer de ze terug van haar arbeid op het land, toen ze plots de gedachte kreeg hoe mooi het toch wel zijn moest eens naar Rome te kunnen gaan voor het Jubileum van den Paus, Voor ze het zelf wist, was haar In-, te Beverwijk op deze meenlng waa terug ge komen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat het slachthuis zijn voltooi ing nadert. De directeur heeft verzocht de opening in September te doen plaats hebben, dan zal door hem in de eerste week het bedrijf zelf worden geleid. Betreffende de voorgestelde leening merk te de heer DEN DAS op. dat hü zich kon vereenigen met den aflossingstermün van 75 jaar. Spr. meende, dat ook het nageslacht den last moest dragen van de uitgave, moest worden gedaan voor het behoud het bosch. De heer ZEILER was van meenlng, zulk een leening niet langer dan een men- schen-leven mocht duren. Spr. was er tegen, dat telkens weer lasten op het nageslacht worden geworpen. Wie weet wat voor ram pen dan geschieden, aldus de heer Zeiler, en wat dan? De heer BALTUS informeerde nog, waar om voor de ontwerpen voor de nieuwe school niet een plaatselük architect was aangewezen. Spr. meende, dat de gemeente- opzichter het reeds druk genoeg had. De VOORZITTER antwoordde, dat de heer Roggeveen op het óogenblik 2 perpö- De statistieken wijzen uit, dat Rome vanaf 1925 tot heden jaarlijks werd bezocht door een aantal buitenlanders dat varieerde van 860 duizend tot één millioen 115 duizend Daarbij zijn niet begrepen de Italianen, die dit getal ruim overtreffen, en die bü bepaalde plechtigheden, welke nu eens de Paus, dan weer Mussolini uitschrijft, tot records leiden. Zoo kwamen er 4 November 1928, 226 dui zend boeren een demonstratie houden voor den onbekenden soldaat. 8 Januari 1930 trok ken 345 duizend menschen naar de Eeuwige Stad om getuige te zün van het kroonprinse- HJk huwelük. De Paaschweek van het H. Jaar 1925 zag 435 duizend pelgrims binnen Rome samen komen. Alleen wat de buitenlanders per jaar in Italië uitgeven, wordt geschat op 314, a 3 milliard! Die paar cüfertjes onthullen waarschijnlük beter dan een lang betoog, het zeer büzonder karakter dat de „Urbs" ontleent aan den gaanden en komenden man. Elgenlük is Ro me alleen in de gloeiende zomermaanden zlchzelve. Dat het dan tevens stom vervelend is, doet waarschijnlijk niets ter zake. De Italiknen onder de ..forestieri" zün wei nig interessant. Komen ze uit het Zuiden, dan sün ze klein, nietig, zwart en hebben ge rimpelde gezichten. Komen ze uit'het Noor den, dan zün ze groot, forsch. veelal blond en drinken meer dan strikt noodig of gewenscht ia Maar voor het overige voelen ze zich gauw thuis en verdwünen snel in het gevarieerde Rome, dat in zestig jaren zün aantal inwo ners van 180 duizend tot 915 duizend stijgen sag. en dit natuurlijk niet door zün groote vruchtbaarheid alleen. De „types" blüven voortkomen ,ult de bui tenlanders. Uitblinken doen er Duitschers die het talrükst zün. Groote kaalgeschoren, glim mende koppen, de armzaligste plunje waar over ze beschikken, gespükerde schoenen en een „Relsetagebuch” van minstens een kilo zwaarte dat ze üverig vol potlooien. In getal worden ze gevolgd door de Engelschen. waar in twee soorten dienen onderscheiden te wor den: gewone burgers van het Vereenigd Ko ninkrijk en .Misses". De eerste laten zich rondrijden in „touring car” of taxi, stappen nergens uit. laten zich ter plaatse van den gids vertellen, wat ze alle maal zouden zien, ais ze even uitstapten en binnen gingen, zeggen „oh yes!” en gaan weer door. De „Misses" zoeken makke! üke zitjes in kerken en paleizen en lezen Keate, Shelley, Goethe, Byron; zij eten voor de „shrill" In donkere, afgelegen eethuizen en zoekep in ■malle volksstraten nqar vieze kinderen om die een „soldo" te geven; overigens „doen" ze aan kunstgeschiedenis, copieeren in de musea en liegen dat ze katholiek zün om een keer in Sint Pieter te kunnen biechten. Zeer opmerkelük zün ook de Amerikanen. Die komen met hun volumineuze eegaas, hun geverfde dochters en lefschoppende zonen. Ze dragen geruite broeken van onmogelüke kleu ren. een filmtoestel en een tropenhoed. „Ma dam” draagt de Baedeker en loopt voorop; op haar volgen de dochters die winkels kü- ken; daarna komt zü loopen altüd als ganzen of sudianen. zoo als u wilt; de zoon die indrukken verzamelt omtrent „the Italian girl" en achteraan zwalkt de vader die fooien uit zün broekzak opdiept. Franschen en Spanjaarden komen met zeer luxueuze auto’s, waarmee ze het leven hunner latünsche broederen en zusteren in gevaar brengen. Hollanders lüken ofwel op Duitschers, of wel op Engelschen; karakteristiek is hun ju belen over den goedkoopen wün en hun kan keren op de dure sigaren die slecht zün. Dit wat de toeristen betreft, die echter eeh minderheid zü het ook een zeer be duidende minderheid vormen in den stroom naar het „caput mundi." Het leeuwenaandeel hebben de pelgrims die in bedevaarten komen. Een bedevaart heet in Rome „kudde" en is zonder karakter. Weliswaar doen het de Duitschers zeer gron dig en zien de Polen er uit of ze slaap heb ben, weliswaar zün de Spanjaarden en Por- tugeezen altüd in het zwart en lüken de Joe- go-slaven op verarmde boeren, maar in een troep loopen ze toch allemaal achter een en Weer een buitenkansje De In liquida tie zünde Centrale Boerenleenbank te Alk maar deed de bij haar aangesloten zünde Boerenleenbanken nogmaals f 35a— toe komen. f Zoo komt er van het door deze banken gestorte aandeel in het verlies der Centrale allengs nog heel wat terecht nen tot zün beschikking had. Hierna werd het voorstel zonder hoofdelü- ke stemming aangenomen. 7. Voorstel tot vaststelling der le Supple- toire Begrooting van het Gemeentel. Electr. bedrüf dienst 1929. Burgemeester en Wethouders, gehoord de Commissie van Büstand voor het G. E. B. stellen voor deze begrooting vast te stellen in ontvangst en in uitgaaf gewonen dienst op f 948.50. kapitaaldienst op f4641-98!>. De bedrijfswinst was begroot op f’ 14013.9554 en heeft bedragen f 18655 94 of f 4641.98 S meer waaruit de meerdere kapitaalsuitgaven voor uitbreidingen van het ondergrondsche net, bouw van een bergplaats enz. kunnen worden bestreden. Werd aldus vastgesteld. 8. Vaststelling van het Primitief kohier der Rioolbelasting dienst 1930 tot een in vorderbaar bedrag van f 8240.13. met bepa ling, dat de belasting moet worden voldaan in hoogstens twee gelüke termünen. verval lende vóór of op 15 Augustus en 1 Octo ber 1930. - Conform besloten. 9. Voorstel om aan den eervol ontslagen werkman van den Gemeente. Reinigings dienst A. de Moei een jaarlüksche gratifi catie toe te kennen, gelijk aan het verschil tusschen het hem ingevolge de Pensioenwet toe te kennen pensioen en een jaarbedrag berekend naar f 15.per week, en wel van af den dag van zün ontslag uit gemeente dienst, tot den dag van overlüden. Het pensioen zal vermoedelük bedragen 17!4 (aantal dienstjaren) x 1% pCt. van f 1505 (pensioengrondslag) is f 460.of pl.m. f 8.80 per week. Het ontslag werd eer vol verleend met ingang van 9 Juni 1930. De heer DEN DAS verzocht B. en W. voortaan geen oude menschen meer In ge meen te-dlenst aan te nemen. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. met dezen wenk reeds bü de benoeming van eenige werklieden rekening hadden ge houden. Hierna werd het voorstel z. h. s. aangeno men. 10. Voorstel den weg vanaf de Jan Olden- burglaan langs de garage v. d. heer Schalk- wük te noemen ..Prins Hendrikstraat” en den dwarsweg vanaf de Dokter van Peltlaan langs de Gereformeerde Kerk „Emmastraat”. Voorts om den nieuwen weg tusschen Kruis weg en Stroomerlaan te noemen .JSt. Adel- bertuslaan" naar den naam van de aan be doelden weg in aanbouw zünde R. K. Jon gensschool. Conform besloten. De VOORZITTER stelt hierna voor den heer Hemelrijk gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, betreffende de door den bewaker van de vereeniging „Het stille stmad" met zün gezin bewoonde keet. De heer HEMELRIJK zei, dat de vereeni ging „Het stille strand” enkel werkte ten behoeve van hare leden en het bestuur dier vereeniging geheel belangeloos zeer nuttigen arbeid verricht. Het resultaat van deze ver eeniging achtte spr. zeer gunstig en de wer king zeer nuttig. Het resultaat toch is, dat het nemen van baden door personen, die an ders daarvoor niet in de gelegenheid waren, toeneemt en dat dit geschiedt onder toe zicht. Spr. vestigde de aandacht erop dat het toezicht ook des avonds wordt uitgeoe fend op personen, die overdag door werk zaamheden verhinderd zün, dit dan te doen. Het bezwaar, dat de bewaker met vrouw en kind in genoemde tent woont, is, dat niet voldaan wordt aan de Woning- noch aan de Keetwet, doch spr. meende, dat in een seizoen-plaats als Bergen wel eenige soepel heid mag worden betracht. Voorts merkte spr. op, dat, voor zoover hem bekend, de plaats, waar de keet staat, geen publiek ter rein is. Het belangrükste bezwaar is echter, dat hiermede een precedent zou worden gescha pen. Maar dit behoefde volgens den hr. He- melrük niet het geval te zün. Want bü het al of niet scheppen van een precedent kükt men naar het motief, en het motief is hier: bewaken, en daarom kan dit een uitzonde ring blüven. Waarom niet voldaan wordt aan de bepalingen? Spr. zei. dat de flnantieele draagkracht der vereeniging dit niet toeliet. Spr. wilde aandringen op soepelheid. Spr. gaf B. en W. in overweging voor zoover het kan de menschen ter wille te zün. De VOORZITTER herinnert aan de toe standen, die vroeger in Bergen voorkwamen, maar hoe deze thans, voor zoover spr. be kend. zün verdwenen. Spr. herinnerde dan aan de verschillende voorschriften, die om trent het bewonen van zomerverblüven van kracht zün. Wat dit geval betreft, merkte spr. op, dat bedoelde keet aan geen enkele voorwaarde voldoet. O.I., aldus de Voorzitter, moesten dus maatregelen worden., genomen. Bedoelde persoon heeft te zorgen, dat hü een behoorlüke woning heeft en dan zal hü moeten voldoen aan het keet-beslult. Spr. was van meenlng, dat hier geen pre- De heer DEN DAS merkte op, dat in den de, dat het in den regel niet noodig. was, dat Iemand ’s nachts op het Stille Strand de wacht hield, en vestigde nogmaals de aan dacht op het feit, dat niet enkel de bewaker maar ook zün gezin in bedoelde keet verbleef. Ook vernielingen komen er practisch gespro ken niet voor. De heer DEN DAS merkte op. dat in de laatsten tüd van verdrinkingsgevallen aan X strand bijna niet meer wordt vernomen. Spr. ziet hierin de goede functioneering van de Stille-Strand-vereenlging. De VOORZITTER merkt op. dat het niet gaat over dê bewaking, maar over de be woning. De heer HEMELRIJK meende, dat ais de man in de keet mag wonen, dit in het belang is van de avondboden. De heer MARTIN was van meenlng. dat men den toestand dit jaar maar moest laten zooals hü was. maar tegelüker tüd aanzeg ging doen, dat het volgende jaar dit niet zou worden toegestaan. De heer HEMELRIJK betoogde nogmaals het belangen het toezicht ook bü de avond beden. De moeilükheid zou z-i. kunnen wor den omzelld. als door de vereeniging „Het Stille Strand" aan de gemeente Bergen sub sidie zou worden gevraagd, waarvan dan de noodige veranderingen aan de keet, zouden kunnen worden aangebracht, waardoor deze voldoet aan deKeet-wet. De VOORZITTER betoogde nogmaals, dat de toestand waarin de keet verkeerde, niet toeliet, dat deze door 3 personen werd be woond. Opdracht De vergrooting van de R.K. School is opgedragen aan de laagste in- N.V. Bouwbedrüf. Over- vóor f 8120. Begrooting een tüdelüke kasgeldleening groot 1300.000, waarvan de koeten ten laste van de ge meente zullen komen. Alsvoren. f. .Een beschikking van Ged. Staten, hou dende verdaging der beslissing omtrent het raadsbesluit tot liet aankópoen van grond van den Polder „de Bergermeer”. Inmiddels is dit raadsbesluit goedgekeurd. Alsvoren. g. Een beschikking van Ged. Staten, hou dende verdaging der beslissing omtrent het raadsbesluit tot het in eigendom overnemen van grond van den heer Jb. van Reenen (weg langs in aanbouw zünde R. K. Jon gensschool). Alsvoren. h. Een beschikking van Ged. Staten, hou dende vaststelling van het bedrag hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No. 156) aan de Gemeente over 1930 behoort te worden uitgekeerd. Aangezien het vastgestelde bedrag ad f 6764.09!; is berekend naar het aantal in woners op 1 Januari 1930 5477 x f 123 '4 en juist is, advlseeren Burgemeester en Wethouders de beschikking voor kennisge ving aan te nemen. Conform besloten. 1. Een bericht van ontvangst van Staten van de Verordening tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening, vast gesteld bü raadsbesluit d.d. 28 Mei j.l. Voor kennisgeving aangenomen. j. Een schrüven van de Ministers van Fi nanciën en van Blnnenl. Zaken en Land bouw. houdende bericht, dat aan de hand eener voorloopige berekening de uitkeering per inwoner, bedoeld in art. 3 onder b. der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. No. 388) voor Bergen wordt geraamd op f 6.2577. De VOORZITTER deelt mede, dat de ge meente ongeveer gelijk zal blüven. Er waren wel andere cüfers ingekomen, die gunstiger waren voor de gemeente, (joch deze van den Minister zijn juist. Alsvoren. Naar aanleiding van dit Ingekomen stuk waren door den heer den Das aan B. en W. een drietal vragen gericht, die hierbü in be handeling werden genomen. In deze vragen informeerde de heer den Das, of het in de bedoeling van B. en W. lag. om voor Augustus nog een vergadering te beleggen, om de nieuwe regeling voor de personeele belasting vast te stellen; of de gemeente Bergen in de 2e kl. zou worden geplaatst en, indien deze vragen ontkennend zouden worden beantwoord, den Raad zou «'orden medegedeeld Inzake het plan van B en W. hoe de personeel; belasting voor het volgende jaar te regelen. De VOORZITTER antwoordde, dat ’t In derdaad in de bedoeling van B. en W. lag om met voorstellen te komen, terzake her ziening van de personeele belasting en van de klasse. Deze kwesties zullen voor medio Augustus behandeld worden. Of de gemeen te Bergen in de 2e klasse zou komen, kan de Voorzitter zich nog niet uitspreken, doch het leek spr. niet heel waarschünlük. De heer DEN DAS zei de vragen gesteld te hebben met het oog op den tüd, daar de beslissing voor September genomen moet worden. Spr. was met de gegeven antwoor den, dat B. en W. deze kwestie onder de oogen hadden gezien, en dat ter züner tüd de Raad nog in de gelegenheid wordt ge steld de voorstellen door B. en W. gedaan te wijzigen, tevreden. k. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvangcr d.d. 26 Juni JJ. Alsvoren. l. Verslag van den Schoolarts, over hejt schooljaar 1929—1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor het rapport te laten circoleeren. Aldus besloten. m. Verslag van de Commissie van plaatse- lük toezicht op het Lager Onderwüs over 1929. Voor kennisgeving aangenomen. n. Rapport van den accountant Inzake de balans per 31 December 1929 van het Ge- meentelük Electr. Bedrüf- Burgemeester en Wethouders advlseeren dit rapport aan te houden, totdat de ge- meente-rekening over 1929 en bedrüfsreke- nlngen aan de orde worden gesteld. Aldus besloten. o. Een schrüven van J. B. Sliggers en echtgenoote, houdende verzoek om ftnancl- eelen steun ten behoeve hunner dochter. In verband met dit verzoek om flnanciee- len steun ten behoeve van verzoekers doch ter, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders als zwak- of krankzinnig uit de gemeente Koedük alhier is ingekomen en aangezien deze zaak volgens art. 30 der Ar menwet niet tot de competentie van den Raad behoort, stellen Burgemeester en Wet houders voor het verzoekschrift voor kennis geving aan te nemen. De heer DEN DAS merkte op, dat deze brief gebaseerd was op de weigering van het Burgerlük Armbestuur. Hoewel het bespre ken van deze kwestie niet behoort tot de competentie van den Raad, wilde spr. toch gaarne een opmerking maken over de han- delwüze in dezen van het B. A. Spr. meen de, dat. indien men meende, tekort te wor den gedaan door het B. A., men een beroep kon doen op den Raad. Spr. was van oordeel dat het B. A. de menschen zooveel mogelük diende te helpen en dat hetgeen door B. en W. naar voren was gebracht, niet als argu ment mocht worden gebruikt, om adressant den gevragaden steun te onthouden. De VOORZITTER merkte op. dat zaak de aandacht van B. en W heeft ge had. In deze zaak zün meer argumenten naar voren te brengen, want het feltelüke argument is, dat een andere gemeente, n.l. de gemeente waar bedoeld meisje zwak- of krankzinnig is geworden, de kosten voor haar rekening krügt. Voordat bedoeld meisje hier kwam, is zü reeds in een ge sticht verpleegd geweest. Wü zün niet ver plicht de patiënte te onderhouden, als zü in een dergelüken staat in deze gemeente is komen wonen. De heer DEN DAS zag gaarne, dat de ge meente zulke menschen niet aan hun lot zou overlaten. De VOORZITTER merkte op, dat de ge meente Bergen bekend staat, als zeer ruim uit te keeren, maar het moet niet zoo wor den, dat er veel op af komen. De heer BALTUS was van meenlng, dat in gevallen als het onderhavige, buitengewoon voorzichtig diende te worden gehandeld. Het schrijven werd hierna voor kennisge ving aangenomen. p. Een schrijven van het Bestuur der Ber ger Schoolvereeniging, houdende bericht, dat met het oog op de zeer belangrüke financl- eele offers, welke de gemeente zich moet ge troosten voor den aankoop van hat bosch, het bestuur besloten heeft geen beroep in te stellen tegen ’s Raads afwüzende beschik king op het verzoek een bedrag van f 688. beschikbaar te stellen voor de inrichting van een gelegenheid tot het geven van onderwüs in de open lucht. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Schrüven van den heer M. J. Krans, houdende verzoek om eervol ontslag als lid der Commissie van Plaatselük toezicht op het Lager Onderwüs. VOORZITTER zegt, dat ook een dergelük verzoek is ingekomen van den heer Hopman. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze ontslagen, overeenkomstig het verzoek, eervol te verleenen. Conform besloten. De VOORZITTER deelt nog mede, dat is Ingekomen een verzoek van den heer de Wild, wonende Kanaaldük alhier. Inhouden de het verzoek om tegemoetkoming in de kosten, voor het bezoeken van de ,JSt. Ursu- la-school” alhier. Besloten werd het gevraagde bedrag toe te staan. Van de vereeniging „Volksspelen" was nog een schrüven ingekomen, met het ver zoek de subsidie tot f 100.te verhoogen. De VOORZITTER deelt mede, dat aan ge noemde vereeniging een subsidie is toege kend van f 25. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat een bedrag van f 25.-r voldoende is. Elk jaar wordt f 100.uitgekeerd, waarvap f 75. voor de V.V.V. en f 25.voor adressante. De heer DIRKSON achtte f 25 te kort. De VOORZITTER wees erop, dat er ook ieder Jaar wordt gecollecteerd. De heer DIRKSONMaar het vorig jaar hebben B. en W. daarvoor hun toestemming niet gegeven. De heer APELDOORNOmdat toen en trée werd geheven. De heer MARTIN was ook van meenlng, dat een bedrag van f 25.te gering was. Spr. zag gaarne, dat B. en W. een beetje soepeler waren en stelde voor 1. p. v. f 100. f 50.subsidie toe te kennen. De heer DIRKSON merkte nog op. dat de Bergenaren aan de door de V.V.V. georgani seerde feesten niets hebben. De heer HEMELRIJK ondersteunde het voorstel van den heer Martin. De heer ZEILER meende, dat hetgeen door den hr. Dirkson omtrent de door de V. V. V. georganiseerde feesten was gezegd, niet steekhoudend was. Meer wilde spr. van deze opmerking niet zeggen. Besloten werd aan deze vereeniging f 50. subsidie te verleenen. 4a. Voorstel tot onderhandschen aankoop van de N.V. Bouw- en Bouwgrond Maat- schappü Bergen-Binnen, gevestigd te ’s- Gravenhage. ter bestemming aj$ natuur reservaat een complex boschterrein met toe gangswegen en verbreedlngen. groot respec tievelijk" pl.m 09.64.90 H A. en pl.m. 00.25.40 H.A.. tegen den prüs voor het bosch van f 0.80 per M2, en voor de toegangswegen (Jan Wlllemlaan en Jachtpad vanaf Eeuwi ge laan tot de spoorbaan) van f 0.40 per M2., op de voorwaarden als in concept-koopakte omschreven b. Voorstel tot aanvaarding van de Pro vincie Noord-Holland onder dankzegging voor den ge waardeerden steun, als büdrage au fond perdu in de aankoopsom van de sub a. genoemde terreinen en onder nader overeen te komen voorwaarden een bedrag van ten hoogste f 40.000. c. Voorstel tot aanvaarding van het Plaat selük Comité van Actie tot het ongeschonden behoud van het Bergerbosch, onder dank zegging voor den gewaardeerden steun, als büdrage au fond perdu in de aankoopsom van de sub a. genoemde terreinen en onder nader overeen te komen voorwaarden een bedrag van f 10 000. Voorts te besluiten de kosten van nota- rieëele overdracht en verdere op den aan koop vallende kosten te nemen voor rekening der gemeente. De VOORZITTER deelde hierbü mede, dat het offlcieele besluit van de Prov. Staten nog niet is ingekomen. Spr. wilde echter niet nalaten een büzonder woord van erkenning te uiten voor de ondervonden medewerking van de Prov. Staten. Spr. bracht ook een woord van hulde aan het Plaatselük Comité voor de actie en de wijze, waarop het deze zaak heeft gesteund. Betreffende de concept-koopakte merkte de VOORZITTER nog op, dat spr. het niet eehs was, met de daarin voorkomende bepa ling, behelzende dat de kooper verplicht is een afscheiding te maken. Hiermede zou een groot bedrag gemoeid zün en spr. oordeelde het ook niet noodig. Spr. zou dit concept-contract willen aan vaarden als leiddraad bü de verdere onder- handelingen, waarbü dan nog enkele ver anderingen in de koopacte dienden te wor den aangebracht. Spr. deelde nog mede, dat dit besluit nu reeds is genomen, om tot 1 Augustus vrü te zün van rente. Hierna werden de voorstellen zonder hoof- delüke stemmen aangenomen. 5. Voorstel te besluiten om met de Levens verzekering Maatschappü „De Nederlanden” van 1845 te ’s Gravenhage op 1 Januari 1931 te continueeren de geldleening, groot oor spronkelijk f 100.000— en op 1 Januari 1931 pro-resto f 70.000.onder voorwaarde, dat door de gemeente van 1 Januari 1931 af een rente zal worden betaald van 4 >4 pet., dat aan genoemde Maatschappü wordt vergoed een bedrag van 1J4 pct. van het restant ad f 70.000.der leening en dat gedurende den verderen looptüd der leening vervroegde ge- heele of, versterkte gedeeltelüke aflossing slechts zal kunnen plaats vinden nó drie maanden te voren gedane waarschuwing, tot parikoers en overigens op de thans gelden de voorwaarden en bepalingen, terwül de kosten der op te maken onderhandsche over eenkomst worden genomen voor rekening der gemeente. Nadat de heer ZEILER hierbü een vraag had gesteld, welke door den Voorzitter vfrerd beantwoord, werd dit voorstel aangenomen. 6. Voorstel om te besluiten om met het Algemeen Burgerlük Pensioenfonds aan te gaan een vaste geldleening groot f345.000 g pari, rentende 4 y, pCt. 's jaars, ingaande 1 Augustus as. met jaarlüksche aflossingen telkens vóór of op 31 December.*' Voorts onder voorwaarde dat de gemeente bevoegd is telkenjare op den verschündag der aflossing een grootcr bedrag dan voren is bepaald af te lossen, mits van het voor nemen daartoe minstens een maand te voren aan schuldelscher wordt kennis gegeven, terwül bü het doen van deze buitengewone aflossingen van het bedrag daarvan 1 pCt. vergoeding door de gemeente verschuldigd zal zün en overigens de voorwaarden als in conceptovereenkomst beschreven. B. en W. deelen hierbü mede, dat aan gezien de plannen tot schoolbouw nog niet vaststaan, het bedrag der leening, oorspron- kelük groot f 389000, is verminderd met f 79000.en vermeerderd met f 33000. wegens nog benoodlgde gelden voor den aan koop van het boschterreln der Bouwmaat- schappü- Voorts staat te voorzien dat voor het slachthuis meer benoodigd is, hetgeen wordt geraamd op f 3000.—. De VOORZITTER deelde, in verband met het meer benoodlgde bedrag van t 3000. voor het slachthuis mede, dat, in overleg met den directeur wordt voorgesteld, voor- loopig nog geen Norton-pomp te slaan. De kosten voor de waterleiding zullen belangrijk hoorer zün. Spr. had oorspfonkelük het idee gehaV, dat het schoon water was, maar dit was niet zoo. Er is rekening gehouden met deze f 3000.omdat het principieele besluit is genomen, dat bedoelde pomp er komt. De directeur adviseert echter het nog een jaar aan te zien. Voorts deelde spr. mede, dat een oude stoomketel f 650.kost, maar nu is er niet gerekend op w^rm-waterleidlngen. Een nieuwe ketel zalwongeveer f 1100. kosten; met püpleidingen kost het f 1796. Nu is echter van den directeur nog een schrüven ingekomen, waarin deze de aan dacht vestigt op 'gasverwarming. Spr. had met den directeur een dergelüke installatie te Beverwük bezichtigd, die spr. schitterend noemde. Zoon apparaat werkt automatisch, maar de kosten zün nogal hoog. Zoo’n ketel- installatie kost f 2050.—. Daarbü kwam dan nog in aanmerking, dat bü eerstgenoemde installatie de prüs voor de brandstof .7 ct. bedraagt, terwül die voor gas 9 ct. zou wor den. Door den directeur is toen overleg ge pleegd met het gemeentebestuur van Alk maar, waarvan het resultaat is, dat het gas tegen den prüs van 7 ct. kan worden gele verd, doch niet in mindering van het maxi mum verbruik. B. en W. stellen voor deze zaak met Commissie af te handelen, om de zaak te. bespoedigen. De heer SWAAG merkte op, dat de di recteur vroeger tegen gas was. De VOORZITTER antwoordde, dat de di recteur, na bet bezichtigen fan het bedrüf val een besluit geworden. Haar moeder en haar broers zouden het echter in geen ge val goed vinden en daarom gaf ze voor naar Villa Real te willen gaan om daar als dienstbode in betrekking te treden. Den volgenden morgen ging ze op weg. Van haar geboortedorp. Tras los Montes, liep ze naar Villa Real en vandaar via Re- goa en Paroaes naar Oporto. Het was haar eerste doel de zee te bereiken, om die langs de golf van Biscaje te kunnen volgen tot aan de Pyreneeën, waarlangs ze de Golf van Lyon hoopte te bereiken om dan langs de kust der Middellandsche Zee naar Rome te loopen. De Kanselier der Portugeesche legatie bü den H. Stoel. Enrique da Guerra-Viam- ma, die voor tolk fungeerde, maar met het dialect van zün landgenoote niet veel min der moeite had dan wü. vertaalde onze op merking: dat ze door dezen omweg den afstand vrüwel verdubbeld had. Dat echter begreep Maria Marcellina de Matos niet. Van aardrükskunde was haar zelfs de raam onbekend. Ze had een weg- wüzer noodig en daarvoor twee zeeën en een gebergte gekozen. Ondanks die „gid sen" was het al moeilük genoeg het goedé pad aan te houden. Van Oporftk-trok ze naar het Noorden. Na veertien jj^gen merkte ze op, dat de taal barer omgeving niet langer de hare was, en dat ze in Spanje moest wezen. Meer dan een maand later, toen ze aan de deur van een klein Maria-kapelle- tje, hoorde ze enkele boeren spreken, zon der dat ze een woord begreep. „Loop ik zoo goed naar Rome?” vroeg ze. Maar de anderen verstonden haar ook niet. Ze wisten haar echter duidelük te maken dat ze Frankrijk had bereikt. In een lang en vurig gebed dankte Onze Lieve Vrouw en liep naar Lourdes. Vandaar naar Toulon. In Nice, Juist toen het vreemde land en de onbekende taal büzonder zwaar begonnen te vallen, ont moette ze een ouden pastoor, die Portu geesch sprak, haar zegende en haar een kaartje meegaf van den nog 800 KM. lan gen weg naar Rome. Maar wat aan de Spaansche en Fransche sche grens had kunnen lukken, was in het goed beschermde Italië onmogelük. Zü werd aangehouden, kon geen papieren too- nen en werd teruggestuurd. Ze ging weer naar Nice, zocht den Portugeesch spreken den pastoor op, die haar al eerder geholpen had, en kreeg door zün bemiddeling een pas. Daarna begon het laatste deel barer wandeling over Genua en Pisa naar Rome. Op een avond, vlak voor zonsondergang, ontdekte ze de Eeuwige Stad, bekroond met den koepel van St. Pieter, aan den ho rizon. Ze waagde een poging om een dubbe len dagmarsch te maken en in den vroegen morgen het doel van haar tocht te be reiken. Dat lukte niet. Van ontroering kon ze dien nacht niet slapen Den volgenden morgen ging ze op pad en liep, zonder eten, zonder drinken, rusteloos voort In dep laten namiddag bereikte ze het Sint Pietersplein. Ze kwam echter juist op tüd om de hekken der Basiliek te zien sluiten. Ze riep de hulp in der Pauselüke Gendarmerie, der Zwltsersche Garde om ten minste even naar binnen te mogen gaan, ze vervoegde zich zelfs aan de Bron zen Deur om tot den Paus toegelaten te weiden, maar alles was vruchteli mand verstond haar, overal werm gestuurd. Op de steenen trap van Bint Pieter heeft ze zich toen uitgestrekt en is snik- ingeelapen. Maar den om half rijf, was ze de eerste die knielde op het graf van den H. Petrus en dan een kwartier was ze heelemaal alleen in de Immense Bariliek. Dat laat ste. Inderdaad zeldzame buitenkansje schünt haar rijkelük te hebben schadeloos gesteld voor alles wat ze doorstond en wat ze leed. Haar grootste verlangen zag Maria Mar cellina de Matos dezer dagen vervuld toen ze in audiëntie werd ontvangen door Z. H. Pius XI. Ze werd den Paus speciaal voor- gesteld en mocht naast den troon staan, terwül de H. Vader de bedevaart, waarbü ze zich aangesloten had. toesprak. Het laatste gedeelte der toespraak was heele maal voor haar alleen, en het is te hopen dat de Paus langzaam en nadrukkelük ge sproken heeft, want langzaam-aan kent ze voldoende Italiaansch om er iets van te begrijpen- En een beetje bemoediging zal ze wel noodig hebben voor den langen terug weg. Van verschillende kantep is haar geld aangeboden voor trein en boot, maar zü heeft dat allemaal bestemd voor liefdadige doeleinden. Ze heeft de gelofte gedaan heen en terug te zullen loopen en onderweg om eten en drinken te bedelen. Deze gelofte breekt ze niet. Ze gaat nu eerst naar Loürdes om Onze Lieve Vrouw te bedanken voor het welsla gen barer reis. Daarna wandelt ze weer langs de Pyreneeën en langs de zee naar Tras los Montes waar haar familie haar wacht en waar ze in October hoopt aan te komen. De heer DEN DAS herinnerde aan het voorgevallene bü de Muziektent op Zondag JJ. Spr. was van oordeel, dat er een wenk gegeven moest worden, dat zulks niet meer voorkwam. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. aan de zangvereeniglng toestemming hadden gegeven, dat zü gebruik mochten maken van de tent, doch dat zü zich nog in verbinding moesten stellen met de Har monie. Wethouder BOOTMAN vond het niet ten onrechte, dat de Harmonie, die veel onkosten aan den tuin heeft gehad, hier een bedrag van f 10 had gevraagd. De heer DEN DAS merkte nog op' dat de zangvereeniglng vergunning had gehad om van de tent gebruik te maken, en zü hebben naar het bestuur van de Harmonie geschre ven om het gebruik van de tent. Deze kwestie kan zich echter meermalen voordoen. De Harmonie kan doen, wat zü zelf wlL Het is echter zoo gelegen, dat alle onkosten, die de Harmonie heeft gehad aan den tuin, toch nlt de gemeente-subsidie worden bestreden. Spr. vond de houding van de Harmonie niet erg sympathiek. De VOORZITTER: De houding van de zangvereeniglng is ook niet erg sympathiek. De heer ZEILER sloot zich bü den voor zitter aan. De heer BALTUS klaagde over den slech ten toestand, waarin het arrestanten-lr>iraai verkeert. De VOORZITTER beaamde dit ten volle. Het was echter moeilijk hier een goed ar restanten-lokaal te krijgen, daar dit gelegen moest zün bü de woning van de politie. Als spr. hier een lokaal wilde hebben moest dit aan alle elschen die de wet hieraan stelt, voldoen Spr. apprecieerde zeer dat door Alkmaar de gelegenheid was opengesteld, om arrestanten naar daar over te brengen. De heer ZEILER vrqeg, of B. err W. aan dacht wilden schenken *of bbwrenWa^anaatre gelen wilde treffen, tegen De VOORZITTER antw, secretaris van V.V.V. over de kwestie reeds te hebben gesproken B. en W. hadden ook over deze kwestie gesproken doch waren van meenlng. dat zü ’t voer alsnog maar aan de welwillendheid van de menschen moesten overlaten. Indien er echter klachten Inkomen dan kunnen maatregelen worden genomen en verordeningen worden gemaakt. Spr. zegde toe, dat B. en W. aandacht hieraan zouden schenk3n. De heer ZEILER vroeg voorts of er spe ciale wegen zün aangewezen, waar auto's kunnen worden geplaatst. Spr. had verno men. dat iemand, die zün auto voor zün wo- on- ouwtelüng Uit de alhier gehou- Jbpifwtelling blükt, dat het in ge land bestaat uit 640.54 H A. en 742.06 H A. gepacht land, is onderverdeeld in 11.25 H A.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11