Wh/ TjefiJvadeA Oto Ibföez FEUILLETON 1 Buitenlandsch Q^Cieuws TEKORTEN EN MALAISE HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON RADIO-OMXOEP BRIEVEN UIT DUITSCHLAND Engelsche Lagerhuis Hevig tumult De ontruimingsfeesten in Rijnland De arrestatie der Wafdleiders Ernstige verduistering te Parijs De actie van Gandhi En de Brltsche financiën Ook in Beieren een cfisis Twaalf dooden Nederlaag der regeering Treinbotsing in Italië 30 personen gewond ui De Duitsche noodverordening Het memorandum van Briand Gasontploffing bij San Francisco De besprekingen der Duitsch- nationalen met dr. Bruning Het conflict tusschen het Duitsche Rijk en Thüringen Het antwoord van Engeland Ernstige bedenkingen Churchill dient het liberale amendement opnieuw in De meerderheid der D. N. rijksfractie nog tegen H P b w 'Ji De ongeregeldheden in Alexandrie 2 4i 25 2 I We/ke sterke man zal redding brengen? is hiermede opgeheven. ZATERDAG 19 JULI is gisteravond tijdens zich De soc.-dem. willen niet deelnemen daarop H. L. Winston Churchill heeft heden in geenszins een gaan. De politiequaestic voor het Slaatagerichtshof 10 millioen francs tekort I Hazenberg ventje?" „hoe .Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers EERSTE HOOFDSTUK ontken- moe- (Wordt vervolgd). de gen In het achtige vo ro on van zoo Naar zitting fractie 5D0 S.40 Br Bi re de in te uitgevaardigde verordeningen te verda- tot eind September. Later In den middag antwoordde voor de regeering de staatssecretaris der Rljkskan- selarU, dat een verdaging van het soc.dem. voorstel niet mogelijk was, en dat het on der toestemming van de regeeringspartfjen over mogelijk te maken, zou de nationale volkspartij bereid zijn zamen met de regeeringspartUen de behan deling van het voorstel tot opheffing van Nieuwe relletjes Om zeven uur gisteravond trokken betoo- gers door de straten, verscheidene kreten uit- stootend. Zjj werden door de troepen bfj den ingang van de Arabische wijk uiteengedreven. Er werden eenlge schoten gelost, waarbij een betooger licht werd gewond. verluidt van de naar een dokter. Laat maar, ik kan het al leen wel opknappen." Charles Merriweather was forsch van ge stalte en buitengewoon sterk. Hjj nam het tengere lichaam der vrouw in z’n armen en droeg haar met even veel gemak in huis als hjj een kind zou gedragen hebben. In het sa lon legde hü haar voorzichtig bij ’t vuur. Nauwelijks lag ze daar, of ze opende haar oogen en zag hem strak, maar min of meer wezenloos aan. Eensklaps verhelderde een blijde glimlach haar gelaat; ze strekte bei de armen uit en riep met gebroken stem; ..Alex! Alex! mn lieve man! Je.... Je.... zult voor ons kind zorgen, niet?\Alexl. Haar hoofd zonk op de borst en haar oogen vielen dicht. Charles Merriweather’s gelaat was bijna even bleek als het hare. Uit den blik dien hij op de vrouw wierp, straalde ontzetting. Hij legde z’n hand op haar hart, maar evenals Griffiths, toen deze haar in de sneeuw vond, voelde hij geen harteklop. Nu was er geen vergissing meer mogelijk, dacht hij Ze was dood. Hjj hoorde in de gang de voetstappen van z’n ouden bediende. Op dit oogenblik zag hij aan de linkerhand der ontslapene een ring, een trouwring glinsteren. Hü aaarzelde, maar ook slechts één ondeelbaar oogenblik. Snel schoof hü den ring van haar vinger en stak dien in z’n zak. „Dat zou niets dan last geven", mompelde hü- „Alex heeft zich door z’n dwaasheden zelf geruïneerd; ik wil daar niet de dupe warden. Iedereen heeft het recht om met Juni 9 631 000) het Lagerhuis opnieuw het liberale amendement ingediend, dat de vorige week met aoo’n ge ring aantal stemmen verworpen werd en dat wüheid van belasting inhoud, voor dat gedeelte van de winst, dat voor uitbreiding der reap. ondernemingen aangewend wordt. Snowden verklaarde, dat hü het amende ment niet aanvaardde, aangezien het niet büdroeg tot vermindering der lasten der industrie. De Bntsche regeering heeft gisteren te Pa rijs haar antwoord op het memorandum van Briand inzake de Europeesche Federatie doen overhandigen. In de inleiding wordt met bijzonderen na druk gezegd, dat de Britsche regeering zich een verder grondig onderzoek van het pro bleem, tezamen met de overige regeeringen van het Britsche Rük, moet voorbehouden, en dat daarom het thans overhandigde ant woord slechts het karakter van een voorloo- pige schetsmatige mededeeling kan hebben. De Britsche regeering begroet met instem ming het door de Fransche regeering ont worpen plan om een nauwere samenwerking in de verschillende landen te bevorderen en doeltreffende voorbehoedsmaatregelen tegen het uitbreken van een oorlog te nemen. Zij verklaart voorts oprecht te hopen, evenals de Fransche regeering. dat het wederzijdsch vertrouwen zal toenemen en dat de hinder palen. die den internationalen handel en de economische samenwerking belemmeren, ge ringer zullen worden. De onafhankelükheld en souvereiniteit van elk land moet onaan getast blüven. gelijk bepaalde banden, welke er tusschen rationale groepen bestaan. Daar buiten is echter veel te doen. De Britsche regeering gaat accoord met het voorstel betreffende samenwerking ten opzichte der economische en politieke pro blemen. Het is Uit het aftreden van den Beierschen Mi nister van Landbouw dr. Fehr blijkt, dat het ook in Beieren heftig .Jcriselt”. Het aftreden is het gevolg van meeningsverschil tusschen de regeering en den Beiersehen Landbond, waarvan dr. Fehr de vertegenwoordiger is in de regeering-Heid, óver de wüze waarop het tekort op de begroeting moet worden gedekt, waartoe de regeering o.a. de belasting op zou zün een permanent politiek orgaan te scheppen. Met betrekking tot de noodzakelükheid vooruit de feitelüke voorwaarden vast te stellen, verklaart de Belgische regeering, dat de coördinatie der economische werkvaam.- heden bezwaarlijk vorderingen zou kunnen maken indien er geen vertrouwen en veilig heid heerschen. Al zün de beide drüfveeren van de activiteit der volken politiek en economie ook niet aan elkaar onderge schikt, zoo oefenen zü toch wederzijds in vloed op elkaar uit. Hoe gewichtig ook de politieke problemen zün. toch kan men niet bestrijden dat een solidaire unie van Euro peesche staten op economisch gebied heden ten dage buitengewoon noodzakelük is. Zij beantwoordt niet slechts aan een algemeen streven, doch is ook op grond der gebeurte nissen noodig. Treed* Sidky pasja af? Naar een Engelsch blad uit Kaïro ver neemt heeft minister-president Sidky pasja zün functie neergelegd. Een bevestiging van dit bericht van andere züde is nog niet ingekomen. Het „Staatsgerichtshof" is begonnen met de behandeling van het conflict tusschen het Duitsche Rük en den Thüringschen Staat in zake de rijkssubsidies voor politiedoeleinden. De Thüringsche vertegenwoordiger eischte de erkenning, dat de opschorting van de uit betaling der polltiesubsidies aan Thüringen ontoelaatbaar is en dat het Rijk verplicht is de Thüringen toekomende subsidies verder te betalen. De aansporing van den president van het Hof aan beide partüen, om tot een voorloo- ’pige schikking te komen, werd afgewezen door den vertegenwoordiger van het Rük. die betoogde om politieke redenen hiertoe geen mogelijkheid te zien, zoolang de tegenwoor dige toestanden in Thüringen voortduren. De Thüringsche vertegenwoordiger verklaarde dat geen toezegging kon worden gedaan voor een verandering van den toestand in Thürin gen. Reichsgerichtsrat Schmitz gaf vervolgens een uitvoerig overzicht over de quaestie. De benoeming van nationaal-soc. vooral tot hooge politieambtenaren, is volgens de mee- nirig van het Rük met het beginsel van toe- wüzing van subsidies voor politiedoeleinden niet in overeenstemming te brengen. Thüringen stelde zich daartegenover op het standpunt, dat het bü de subsidies ging om een aanvaarde verplichting van beide gelük- gerechtigde partüen. Wanneer de polltie subsidies diet verder werden uitbetaald, zou Thüringen eventueel gedwongen zün af te zien van het onderhouden van een gewapende staatspolitiemacht-en een militie in te voeren. In het antwoord van de Belgische regee ring. dat eveneens te Parijs is ontvangen, wordt gezegd: De Belgische regeering legt den nadruk op de noodzakelükheid van een pact van algemeenen aard. De basis van dit pact zou echter pas na een gedachtenwisseling kunnen worden gelegd, welke op grond van het me morandum der Fransche regeering op de a.s. Volkenbondsvergadering zou kunnen plaats hebben, wanneer het grondbeginsel eener unie door de regeeringen definitief is aange nomen. De Belgische regeering acht een conferentie van vertegenwoordigers van alle regeeringen die leden van den Volkenbond zün, doeltref fend, doch gelooft niet dat het gewenscht Ten nadeele van een Amerikaansehe bank Veertien dagen geleden werd geconsta teerd dat de boekhouding van het Panjsche filiaal van een groote te New-York ge vestigde Bank niet in orde was. Uit een nader onderzoek bleek, dat een der procu- raatlehouders. een Venezuelaan, zekere de Villanueva, door valschheld in geschrif te. een bedrag van ongeveer 10 mülioen heeft verduisterd. Toen men zich ten huize van den ver dachte vervoegde, deelde diens huisknecht mede, dat „münheer op reis is”. De Villanueva was als handelsattaché aan de legatie van Venezuela verbonden. de Duitsch-nationale rüksdag- gebleken, dat de meerderheid tegen de noodverordeningen was. Slechts een klein gedeelte zal voor de regeering stemmen. Daar de regeering over slechts 205 stem men beschikt en de oppositie over 280 ver wacht men. dat de noodzakelüke meerder heid voor de handhaving der noodverorde ningen niet verkregen zal worden. Wanneer dus geen onverwachte dingen ge beuren. zal de Rüksdag heden worden ont bonden. Nabü Medegno is een goederentrein in botsing gekomen met een voor een overweg wachtenden sneltrein. 30 Personen werden ge wond. Stad. Staten en Rük weten nauwelüks waar vandaan het geld te halen om te voorzien in de enorme tekorten. De Rüksregeerlng zag tot nu toe geen kans, eene meerderheid voor hare voorstellen te vinden. Ook geen enkel plan uit den boezem van den Rüksdag zelf steunt op eene meerderheid. De oppositie mist den moed der impopulariteit bü hare kiezers. Evenmin als de regeering. schrikt ze terug voor harde maatregelen, om de staatskas ge vuld te krügen, als de kringen, die haar af- vaardigden er maar niet door getroffen wor den. Zooveel partijen, zooveel diverse voor stellen. Toen verleden jaar de Staat zoo slecht bü kas was, dat zelfs de ambtenaren niet zouden kunnen betaald worden, als er geen directe hulp kwam opdagen, was het aan den sociaal, democratischen dr. Hilferding in het minis- terie-Muller. om aan dergelüke toestanden voor goed een einde te maken. Het zou hem „misschien" gelukt zijn, als hü geen sociaal democraat was en zün partü hem niet ge noopt had, af te treden en het impopulaire karweitje een man van andere politieke rich ting over te laten. Toen kwam Prof. Dr Mol- denhauer van de Duitsche Volkspartü, die het niet eens scheen te kunnen worden met zün collega's in het huidige minlsterie-Brü- ning en ook in den Rüksdag onvriendelük werd begroet. Hij legde zün portefeuille neer, na eenlge werkelük zeer achtenswaardige re devoeringen in en buiten het parlement, waar voor hü zich beloond wenschte te zien met een pensioen van iets meer dan 23000 R M per jaar Minister Dietrich, die zün portefeuille op nam, vindt den vollen steun van het Kabinet voor zün ontwerp: 10 procent verhooglng der tegenwoordige belasting op inkomens boven 8000 Mark tot 31 Maart 1931. jonggezellenbe lasting. verhooglng der büdragen voor sociale verzekeringen. Wanneer de dingen in den Rijksdag hun gewonen loop zouden nemen, kwam men na- tuug-lUk weer geen stap verder. De rijkflkan- seliér is daarom door den rükspresident be- volmachtigd. het veelbesproken art. 48 toe te pasten, dat de regeering in büzondere geval len het recht geeft, bepaalde grondwetsarti kelen buiten werking te stelllen. den Rüks dag te verdagen of te ontbinden en hare plannen door te voeren, in dit geval, haar belasting-ontwerpen als wet af te kondigen. Het kan zün, dat op dit oogenblik in den Rüksdag, de oppositie zich onder dit drei gement gaat verdeelen. waardoor toch nog een meerderheid voor het wetsontwerp mo- gelük is. De telegraaf heeft u voor het verschünen van dezen brief al ingelicht. Hoe 't zü, zal de Rüksdag schoorvoetend aannemen, zal hü verdaagd of ontbonden worden, 't verandert niets aan het parlementair eigenaardige, dat deze volksvertegenwoordiging te aanschou wen geeft. Ze mist den moed in absoluut nood zakelüke maatregelen toe te stemmen, die haar kiezers nooit aangenaam kunnen zün is ooit belasting populair! daarentegen een voortdurenden wedüver om voor de aan hangers uit deze berooide staatskas te ha len, wat er uit te halen valt. Het Berlünsche Stadsparlement geeft een I nog jammerlüker beeld te aanschouwen. I Een opstootje op het Amsterdamsche Water- looplein is maar kinderwerk, vergeleken bü een dagelüksch parlementair debat in de ver gaderzaal van de vroede vaderen van de hoofdstad des Rüks. Ik heb er een Hollandschen bezoeker heen geleid op een dag. dat er niets buitengewoons verhandeld werd. Hü smeekte me doodsbleek, maar weer gauw in de frissche lucht te gaan. De tribune was gevidd met ware slampam pers, die hunne partügenooten. de communis ten. aanwakkerden. terwül hunne nationaal- socialistische aartsvüanden hen trachtten te overschreeuwen en met knuppel- en doodslag dreigden. Dat de vroede vaderen zich gaarne amu- seeren met kloppartütjes in deze edelacht bare vergadering, is ook als sport „zeitge- mkss”. Daar is, naar onze zeer moderne grootsteedsche begrippen heelemaal niets te gen, doch wat erger is geen magistraat kan er meer regeeren. De partüen zün zoo verdeeld, dat in dezen nieuwen Raad nog geen enkel belangrük voorstel kon worden aangenomen. Een enkele maal heerschte er volkomen eendracht, n.l. toen onlangs de be groeting werd verworpenmet algemeene stemmen. Dan grijpt met zekere dictatorische macht de president der provincie in. zooals de Rüks- kanselier vandaag moest ingrijpen in den Rüksdag. Wat kan men eigenlük verwachten van een msgistraat, die door zulk een verzameling menschen gekozen moet wordenHet kan niet geloochend worden, dat de Berlljnsche magis traat met een Raad, die niet veel beter of slechter was. dingen tot stand heeft gebracht, die bewondering moeten wekken. Vooral Ame rikanen. die Berlijn de meest Amerikaansehe stad van Europa vinden, hebben er zich enthousiast over uitgelaten, waart-p de llerlij- uer niet weinig trotsch is. Er rijn voor ooen- bare werken millioenen dollars uitgegeven. Groote complexen gebouwen zün neergehaald, om van het Alcxanderplein een allermodernst grootsteedsch plein te maken, wat een arbeid vordert van 6 jaren en vele millioenen. de levensgeesten bü haar op te wekken?” De man der wetenschap schudde ontken nend het hoofd. „Er is geen leven meer in; enfin, om u genoegen te doen, wil ik nog eens probeeren en doen wat ik kan; maar ik weet dat het niet zal helpen". Het arme doode schepsel werd door dokter Quinton en GUes, gevolgd door mevrouw Hunt, de huishoudster, de kamer uitgedra gen. Na een half uur kwam de dokter terug. „En?” vroeg Charles, nieuwsgierig. „Ik dacht wel dat al m’n moeite vergeefs zou zün. Is dat het kind?" Hü ging naar den divan waarop Claud vast in slaap lag; z’n ademhaling was regel matig en rustig; z’n wangen gloeiden. Dokter Quinton boog sich over het slapende kind, raakte even z’n voorhoofd aan en luistere'- naar de ademhaling. Het is intusschen niet zeker, zegt zü, dat men na een grondig onderzoek het op richten van nieuwe »“'temationale Instituten in Europa noodzak'elljk of wenschelük zal achten. De voorgestelde nieuwe instituten zouden verwoesting kunnen aanrichten en tot een rivaliteit leiden, welke de werkzaamheid en het aanzien der Volkenbondsorganen zou verkleinen. Voorts bestaat het gevaar, dat een zuivere Europeesche Unie rivaliteit en vüandigheid van continent tot continent zal opwekken. Het doel, dat men nastreeft, zou zeer goed binnen het kader van den Volkenbond kun nen worden bereikt. Vraagstukken van Eu- ropeesch belang, zooals bü'’. de hygiënische conferentie in Warschau, alsmede het her stel van Hongarije en Oostenrijk, zün door de organen van den Volkenbond met succes behandeld. De Britsche regeering is daarom overtuigd, dat men door middel van de Vol kenbondsvergadering en de technische orga nisaties van den Volkenbond het noodzake lük orgaan ter bevordering eener nauwere Europeesche samenwerking kan scheppen. Aldus zou men de gevaren en moeilükheden omzeüen welke een stelsel van nieuwe, on- afhankelüker instellingen met zich zou kun nen brengen. Ten slotte stelt de Britsche regeering voor het memorandum van Briand op de agenda der »js. Volkenbondsvergadering te zetten. Ook België antwoordt „Breng dat kind in het salon”, beval trü; „en haal wat brandewün.” De man keek verwonderd op, maar zei niets. Z’n meester ging weer naar de dogkar om het naar allen schün levenlooss lichaam der vrouw van Griffiths over te nemen. .Misschien is het leven nog niet geheel ge weken", sprak hü: „geef dr mü maar hier, span het paard uit en rüd zoo hard je kan Lagerhuis kwam het tot storm- tooneelen. toen een llnkssoclalisti- sche afgevaardigde debatten over den toe stand in Indië verlangde, welke de premier niet wüde toestaan. Aangezien de afgevaardigde zich hierin niet kon schikken, werd hü. na een storm achtig tooneel verwüderd. Een twe°de afgevaardigde greep den hamer van den speaker en ultte zich in heftige bewoordingen over dezen maat regel. Hierop werd ook deze afgevaardigde ver wijderd. Dit was de eerste maal gedurende dit parlementsjaar, dat er^afge^ardigden uit het huis gezet zün. Beldep afgevaardigden werd de toegang gedurende 5 dagen ontzegd. Twee milliarden zün besteed aan woning bouw. Maar nu de keerzüdeEr is geen geld meen vele gebouwen kunnen niet worden afgewerkt, aan groote reeds vastgestelde plannen kan niet meer worden gedacht. 220 000 personen zün ingeschreven als woningzoekenden. 30.000 woningen staan leeg, omdat de huur te hoog is. En ook in de particuliere wereld treedt de malaise voor den dag. Winkels op eerste stan den staan reeds maandenlang leeg. Een der grootste warenhuis-firma’s van Berlün begon verleden jaar een complex huizen af te breken voor een nieuw zakenpaleis. Aan uitgraving en lundeering is gewerkt tot Februari. Sedert ligt ook dat werk stil. Het scheen alles hier weer zoo prachtig op te bloeien door eigen energie en buiten landsch kapitaal, terwül in stilte een vlucht van het Duitsche kapitaal naar het buiten land plaats greep. Alles komt nu aan den dag ’t Zün zware tüden voor Duitschland en voor Duitschland niet alleen. slachtvee wilde verhoogen De Landdag heeft deze belasting verworpen. Uit een uiting van het orgaan van de B. Volkspartü leidt men af. dat de regeering de belasting thans door een noodverordening (dus een oplossing evenals de rüksregeerlng thans toepast) op grond van par. Ó4 van de Beiersche p’ondwet zal trachten In te voeren, waarmede waarschünlük de Landdag niet ac coord zal gaan. De Landdag heeft intusschen niet, evenals de Rüksdag bü art. 48. het recht, noodmaatregelen op grond daarvan getroffen, onmiddellük buiten werking te stellen; wel kan het college een motie van wantrouwen tegen de regeering aannemen, die dan moet aftreden. Men wacht thans af wat de rompregeering, bestaande uit leden van de B. en D. Volks partü. na het uit de coalitie treden van den Landbond, verder zal doen. Hü en z’n meester waren hard komen aanrüden en hadden büna de vrouw en het kind, die in de sneeuw lagen, overreden. Gelukkig had het paard, nog vóór dit onge luk kon geschieden, een züsprong gemaakt. Ongetwüfeld was die doode vrouw nog Jong; tüdens haar leven was ze waarschünlük ook schoon. Nu wekte het bleeke gelaat met z’n donkere wenkbrauwen en wimpers alleen diep medelüden. Griffiths wikkelde de vrouw in de reisde ken, waarna hü haar met behulp van z’n jongen meester, achter in de dogkar droeg. Vervolgens nam hü plaats op *t voertuig en hield haar vast. Charles Merriwether maak te z’n zware bontjas open, stopte het kind aan de binnenzüde warmpjes in, ging voorop zitten, nam de leidsels en voort ging het, naar huis. Tien minuten later reed hü het voorplein van de „Hall" op. De torenklok sloeg één uur. De jonge man sprong vlug van den bok en sdhelde zoo hard hü maar kon. Büna on middellük werd de deur door een eenigszins bejaard man geopend. Charles Merriweather nam bün last uit z’n warmen schuilhoek. Het districtsbestuur van de S PD. in het Boven-Rijngebied, omvattende de distric ten Keulen. Aken, Coblenz en Trier, heeft naar aanleiding van den brief van presi dent Von Hindenburg en de opheffing van het. verbod van de Stahlhelm een oproep gericht tot de arbeiders in het Rünland. waarin o.m. wordt gezegd: De servationeele stap van den Rijk«i- president stelt ons in het Rünland voor een geheel nieuwe situatie. TotnojtJe waren wij volkomen bereid aan de bevrijdings feesten deel te nemen, niet in de laatste plaats omdat juist de socuaai-democratie en de achter haar taande arbeidersmassa het grootste aandeel heeft gehad in de be- vrijding van het Rijnland en de onderdruk king van het separatisme. De brief van Von Hindenburg dwingt ons echter een an dere houding aan te nemen. Wanneer ie Rükspres dent met ziin eLsch de opheffing van het verbod van de Stahlhelm verkrijg’, dan Ls voor ons vanzelfsprekend, dat elke deelneming aan de bevrijdingsfeesten uit gesloten is. Von Hindenburg -telt de Stahl helm boven de arbeiders in het Rünland. Wij verzoeken daarom overal onze partü genooten zich van deelneming aan de fees ten te onthouden en de plaatselijke auto riteiten daarvan mededeeling te willen doen. Portugale antwoord Het antwoord der Portugeesche regeering legt er in het büzonder den nadruk op, dat het streven naar eenheid scherp karakter tegen 'en buiten Europa gelegen natie mag dragjn, daar b.v. Por tugal ten nauwste met Brazilië is verbon den. De Portugeesche regeering staat op het standpunt, dat de gemeenschappelüke be- studeering der economische problemen niet noodzakelijkerwüze aan de oplossing der politieke problemen moet vooraf Het antwoord van Noorwegen In haar antwoord op Briand's memoran dum spreekt de Noorsche regeering haar oprechte vreugde over Briands initiatief uit. Zij gelooft niet dat een Europeesche samen werking de autoriteit van den Volkenbond zou verzwakken. Integendeel. En de pogin gen om de Europeesche verhoudingen te or denen door onderling overleg kunnen niet met recht gekarakteriseerd worden als ge richt tegen andere werelddeelen of geëigend minder goede verhoudingen tot die wereld deelen te scheppen. Wellicht ware het doel matig den arbeid te beginnen op zuiver eco nomisch gebied, alvorens een organisatie van meer politieken aard te scheppen. De Noor sche publieke opinie is altijd tegen vorming van groepen of ententes binnen den V. B. geweest, doch een samenwerking tusschen de Europeesche staten is heel wat anders en zal juist die andere groepeer In g tegenwer ken. De overeenkomst tot samenwerking d,en-, de zoo geformuleerd te worden dat aüe Eu ropeesche staten, die lid van den V. B zijn of worden, zich kunnen aansluiten. Voor- loopig ware het voldoende als de leiders van de delegaties ter V B -vergadering zich tij dens de gewone vergaderingen van den V B. troffen. Een vast comité kon gevormd wor den. bestaande uit de Europeesche leden van den Volkenbondsraad. Allereerst diende de Europeesche samenwerking tot taak te hebben de oplossing van de economische kwesties. Fen verlaging van de toltarieven is minstens even belangrijk als een beper king van leger en vloot met het oog op de gevaren, welke de tegenstellingen in de handelspolitiek der Europeesche Staten meebrengen. De eerste etappe zou dus vol gens de Noorsche regeering moeten blijven op economisch gebied. 1. „Ia ze dood Griffiths? „Ik vrees van wel, münheer Charles; ver- moedelük van koude en honger omgekomen." „En de andere?" „Die leeft münheer. Ik kan het hart boe ren kloppen. Wat zullen we doen? We kun nen ze hier niet laten liggen." „Natuurlek niet”. Charles Merriwether's stem klonk ongeduldig. „We zullen hen naar Selston-Hall brengen. Krijg de reisdeken maar, dan zullen we de arme vrouw er in- v'ki elen. Je moet achter op gaan zitten en haar bü je nemen. Ik zal me met het kind belasten en mennen.” De man nam de reisdeken van de dogkar, waarbü x-n voeten diep in de sneeuw weg zonken, die door het zilveren maanlicht be schenen, als een onmetelük lükkleed, soover het oog reikte, de aarde bedekte. Een huive ring voer hem door de leden; niet omdat hü ’t zoo koud bad. maar omdat het denkbeeld, om met een doode vrouw in z’n armen te ril den, hem allesbehalve aanstond. BUIZEN. Na 1 mr: 1971 M. UttsL KRO-UHs. 8.158.30 Gramofoor.pl. - 1130—Hm, Godsdienstig halfuurtje 12 DOUl| Gramofoonpl. 13.151.15 Concert Kro Kwintet 1.152.00 ""Gramofoonpl. 2.003.15 Kinderuurtje 5.006.00 Orj, mofoonpl. 6 01—6 10 Jaap Valk „tetciit in het land van Pallieter" 3103^5 Gramofoonpl. 6.557 15 Journal Week overzicht door Paul de Waart 115—7Jo Gramofoonpl. 30—8 00 Mevr M. v. 4 Schrieck: „Schoonheldszorg in Nederland" 8.01—11.00 Concert. Het KRO Saion Or- kest. Jan Verheüen (declamator.. 9jq Nieuwsber. 11.00—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM 1875 M. V.A.R„A.-Uitrendu,, 12.00 Politieber. 12.lh Gramofoonpl 2.00 VARA liedjes voor VARA-kinceren 2.40 Paedagogiscli concert door het VARaZ Orkest 4.10 D. v. Kreveld’ Wrik foto' grafletoestel? 4 40 i/ARA-Vari? Gramofoonpl. a.20 dij de pomj G. J. ZwertbroekDe geschiedenis van den Radio-Omroep in Nederland 6 10 Kin deruurtje 7.10 Politiek-econ weekover' zicht van de SD.A.P 7.45 Politieber 8.15 Concert. Het VARA-Orkest g M Voordracht door Willem van Cappcilen 9.30 Vervolg concert 10.00 Persber. 10.10 Gultaarspel door p van Es 1075 Concert VARA-Orkest 11.00 Guitaar- spel 11.15 Gramofoonpl. 12.00 Slull ting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgcnwll- ding 11.05—11.20 Lezing 1 ?0-2^o Orkestconcert 3.50 Sportverslav 4.50 Gramofoonpl. 5.05 Orgelspel door R New. 5.35 Kinderuurtje 8 35 Nieuws ber. 7.00 Sportber. 7.05 Concert. Strijkkwartet 20 Litteraire wedstrijd - 7.40 Lezing 7 50 Vaudeville 930 Nieuwsber. 9 40 ..Behind tne Screer” Detective verhaal 19.00 Concert In.' strum Kwintet. J S. Mackinlay lODO- 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS”. 1725 M. 1250 —2.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje 4.50 Dansmuziek 9.05 Concert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonpl. 7.50850 Orkeo -lieert 10.35 —11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoon- platen 1.252 50 Orkestconcert 5.25 —5.45 Voorbereiding tot de Deutsche Bun- desschiessen te Keulen 5.50-650 Gramo foonpl. 8.20 Vroolüke avond 12.20— 1.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 11.35—12.05 Gra- mofoonpl. 1220—2 20 Orkestconcert 3.505.50 Concert, Orkest en zangeres 8.209.20 Ouderwetsche dansmuziek 10.0011.10 Orkestconcert en zang 111012.35 Dansmuziek BRUSSEL. 5085 M. 5.20 Gramofoonpl. - 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. ZEESEN, 1635 M. 6 10-720 Lezingen - 7 20—7 50 Gramofoonpl. 1050 Berichten 12.201.15 Gramofoonpl 1.15220 Be richten 2 203 20 Gramofoonp! 320 -420 Lezingen 4.20—5.50 Concert 5.50— 8.20 Lezingen 8.20 Concert 9.20 Cabaret-uitzending. Daarna tot 1250: Dansmuziek. gelaat met de prachtige zwarte wimper» keek. Een gevoel van deernis met het droe vig lot van dit jonge schepsel, bekroop hem. .Niets", antwoordde de dokter: „maar zü kan nog niet lang dood zijn. Heeft ze nog iets gezegd?" ,Neen", zei Charles. „En u weet niets van haar; het is u niet bekend van waar ze kwam?" .Niets. Zouden we nog niet eens trachten De arrestatie van de leden van het plaat- seijjk Wafd-comité, onder wie twee parle mentsleden, wordt bevestigd. De buitenlandsche consuls hebben den gou verneur er van in kennis gesteld dat zij elke vermindering der militaire strijdkrachten in Alexandrië met bezorgdheid zouden gade slaan. als eerste punt op de agenda van Vrüdag geplaatst is. De mogelükheid van samenwerking tus schen de Dultschnationalen en de regeering Van Duitschnationale züde wordt mede gedeeld .dat hedenmiddag een uitvoerige bespreking gehouden is, tusschen dr. Hu- genberg en dr. Oberfohren eenerzüds en den Rükskanselier dr. Bruning, waarbü ook, de rijksmlnlster van financiën, Dietrich, aanwezig was. De Dultschnationalen wezen op de nood zakelükheid om onder de heerschende om standigheden een werkelük rechtsche geering te vormen, waarbü tevens op noodzakelükheid werd gewezen om ook Pruisen een overeenkomstige regeering vormen. Ten einde ustlfe onderhandellngen hier- Duitsch- om te goed mogelük voor zich zelf te zorgen en hier ontspanden zich z’n trekken voor de vrouw die hü Hef heeft." Giles, de huisknecht, kwam met <ten bran- dewün. De beide mannen bevochtigden de bleeke lippen der vrouw en wreven haar pol sen met het geestrüke vocht, maar zonder zichtbaar resultaat. „Ik ben zoo goed als zeker, münheer”, zei Giles, „dat zü overleden is. Zal ik de huis houdster wakker maken? Misschien weet die wat het beste Is voor 't arme schepsel, een warm bad wellicht. Ik weet niet, hoe men bevroren menschen behandelen moet; mis schien werkt die brandewün wel verkeerd." „Ja, roep de huishoudster maar", zei Charles Merriweather. „Ik vrees echter dat de vrouw dood is. Dat dacht ik al toen we haar vonden. Het lükt me een hopeloos geval. Geef het kind maar een beetje brandewün; dat leeft gelukkig nog.” Het kleine kind, dat op de reisdeken zat, keek met z’n mooie, sprekende, donkere oogen de kamer rond. Het scheen echter on der den indruk te zün van de voor hem ongewone omgeving en nam geen notitie van de vrouw. „Ik denk, münheer", opperde de huis knecht, „dat het een jongen Is; voor een meisje kükt hü te vurig uit z’n oogen.” Charles Merriweather maakte een bewe ging van schrik; een donkerroode gloed ver spreidde zich over z’n gelaat, maar hü ant woordde kalm „Dat denk ik ook, maar dat komt er niet op aan. Roep mevrouw Hunt maar.” Toen Giles het vertrek verlaten had, nam Charles het kind op. Het kon ongeveer drie jaar zün en dus al wat praten. „Vertel me eens. hoe je heet, vroeg hü vriendelijk. De kleine keek hem strak aan, maar zei niets. „Zeg het maar", hernam Charles, noemde moeder je altüd?" Nu keek de kleine de kamer rond. Claud”, klonk het; „Moeder’s schatje en Claud. Waar Is moeder? Ik wil naar der. „Zü slaapt; maak vooral geen leven. Heb je Ook honger. Claud?” Er kwam geen antwoord. De man en het kind keken elkander aan zonder iets te zeg gen. Na eenige «ogenblikken slaakte Charles een zucht van verlichting. Op 't gelaat van den kleine had hü naar een gelükenis ge zocht,’ maar die niet gevonden. „Hü lükt op z’n moeder”, dacht hü; „er is dus geen gevaar en zü is dood”. .Neen", zoo liet de kleine Claud zich eens klaps hooren? ,Jk heb geen honger; moeder wel." Op dit oogenblik klonk het geratel van wielen en hoefgetrappel. Hü ging langzaam naar de deur en maakte die open. Giles en dokter Quinton kwamen binnen; op het zelfde oogenblik kwam ook mevrouw Hunt naar beneden. Twee minuten later ver klaarde de dokter dat de vrouw dood was. ,Js er dus niets aan te doen?” vroeg Char les, terwül hü naar het schoone, ontzielde In antwoordt op een vraag in de Wet gevende Vergadering zeide Sir Georg Schuster, de minister van Financiën, dat de douane-tnkomsten in het kwartaal, dat eindigde, 802.500 pond sterling minder hadden bedragen dan het geraamde bedrag. Het was niet onwaar- schünlük, dat dit het gevolg was van de beweging van civiele ongehoorzaamheid, ofschoon de invloed van de beweging op den handel eerst ten volle tegen eind Juni werd gevoeld. Ernstiger gevolgen van deze beweging waren de vernietiging van het vertrouwen en de verlamming van den bin- nenlandschen handel, eh volgens inlichtin gen. die Sir George had ontvangen, zouden de gevolgen voor het Indische zakenleven waarschünlük nog rampspoediger zün dan de gevolgen voor de Inkomsten der regeering. In een tunnel der kanallsatiewerken, die San Francisco van water voorzien, had gisteren een gasontploffing plaats, waardoor de geheele uit 12 man bestaande ploeg ge dood werd. r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2