Gemengd C^Qieuws Binnenlandsch cJ'Qieuws ft Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE F i if I" v v 1C.RLE öLAD ZATERDAG 19 JULI 1930 ONZE OOST Werkverruiming Een jongetje verdronken Bloeddorstige honden Een proces tegen Lindbergh Kloeke daad van een 10-jarig meisje STOOMVAARTLIJNEN Spoorwegrijtuig uit de rails Auto-ongeval SOCIAAL LEVEN Werkstaking Doodelijk ongeval te Den Haag Art. 193 Invaliditeitswet Geruchtmakende zaak ach! Een veelbewogen leven Nederlander uit Spanje gezet Opium aangehaald Een inbreker aangehouden Invoer kaas in 7 ♦V Twee-en-een-half ton winst procent rente Prof. Schmutzer lid van den Radio-Raad 'l Amsterdam en het nieuwe belastingstelsel BLADZIJDE 1 van boter en Duitschland Een adres aan den Minister van Binn. Zaken en Landbouw J\ ~7T~ tend me* Finland sluiten ml, niet bulten- Uites ofaeiid ik «ten te het «M. in Hon- Steeds meer orders blijven in Nederland Wegens mislukte reclame Slachtinc onder kippen en konijnen Haar vader van een wissen dood gered hebben. Oceaan (uitr.) 17 Juli Algiers-Amst.. Hoofdsporen versperd. Ham- te van zes Juli Hol- Corral naar van Var. de vlucht, het Callao. er b;j van 1 propaganda- menigte vorderen. Bar- te Lissabon naar Amster- onze Rio van Wielrijder gedood. De voorloopige uükeering per inwoner Weg Kilin- naar te Een W-jarig meisje het slachtoffer 16 Juli te Rott.. Pacifick. naar te den naar naar mo- Rott. naar J Een Indisch deskundige. Nakskov te Hol- van Harlingen te 17 Juli Holtenau Iemand die veel op zün kerfstok heeft Amst. naar van naar r- *57. *58. L Moeilijkheden voor de bedrijf s- vereeniginfcen tot verzachting toestand mede ter, toen hu begrei succes, waarvoor 1 volgende duizend de een Donderdagavond ongeveer kwart over aes is te Utrecht een vier-jarig jongetje verdron ken. dat al spelend in het water van den Mlnstroom was geraakt. Paramaribo. ORPHEUS 18 Juli hus. PLUTO 18 Juli geld, eieren, een vlooi en een rijwiel. De ge arresteerde had de gewoonte ’s avonds over de grens te komen en ’s morgens weer te verdwijnen. Hjj zm ter beschikking van de justitie te Maastricht worden gesteld. Jokko, nauwelijks uit den schoorsteen, zag mooie appels In een mand. Hij werd er door aangetrokken, nam as dadelijk in zijn hand. Hij beet er in, se waren heerlijk en zoo lekker van smaak. „Wie zal t me", dacht hij. ..kwalijk nemen, als ik daar gebruik van maak De politie te Kerkrad® heeft Donderdag nacht een man gearresteerd, die een partü opium trachtte te vervoeren. De opium werd In beslag genomen. JOHAN reis» 17 PRINS Juli van wm.T.Aim- DINTELDIJK. Pacifick. Liverpool. EEMD1JK. Los Angeles. van van Genua 17 Juli op Bahia, nam. 5 uur v. De jongere generatie zal de*- naam Leopold Wolf ling hoogstwaarschijnlijk vreemd zijn, maar de ouderen, voor wie hij misschien een* maal de verpersoonlijking was der democratie ..cn zich hem wel- 17 Juli van Hamburg (uitr.) 1T Juli va» Mom bassa. AMEBIIA-LU». Rott., 17 Juli KOM. IOLL. AMSTELLAND (uitr.) Grande. EEMLAND (uitr.) 17 Juli te FLANDRIA (thulsr.) 17 Juli Lissabon. MONTFERLAND ’(thulsr.) gen gep. naar Antwerpen. RIJNLAND (uitr.) 18 Juli te Antwerpen. HOLLANDAFHIKA-LUH. GRIJPSKERK (thulsr.) 17 Juli te •lint. NIEUWKERK Amsterdam. NI J KERK De recherche te Heerlen heeft Donderdag avond een berucht inbreker, een Duitscher. gearresteerd, die den*laatsten tijd Heerlen en omgeving door tal van inbraken onveilig maakte. De Duitscher beeft te Heerlen op vijf plaatsen Ingebroken. De politie nam o.a. in beslag een schrijfmachine, een revolver. LLOYD. 17 Juli Bij den landbouwer H. Klunder in den Wilpschen achterhoek zijn op een nacht 12ó kippen doodgebeten, na^..- de gevonden sporen te oordeelen door honden Verschenen is de flnancieele nota van B. en W. van Amsterdam, die door hen in de laat ste raadsvergadering was toegezegd, ter toe lichting van hun belastlng-voorstellen. Daar uit blijkt, dat de uitkeering aan Amsterdam uit het Gemeentefonds is geraamd op f 24.78731* per inwoner, hetgeen, aannemend een gelijk inwonerstal op 1 Januari 1931 als waarvan bij het maken dier schatting is uit gegaan n.l. 757.100. zou beteekenen een uit keering over het eerste uitkeeringstijdvak loo- pende van 1 Mei 1931 tot 3 April 1932 van rond f 18.766.000. Voorts zjjn B. en W. tot de slotsom gekomen, dat de concept-begroo- tlng zal zijn op te maken op den grondslag van een bedrag aan opcenten op de ge meente fondsbelasting niet hooger dan 30. garüe, maar helaas binnen eigen vader- landsche grenzen. Daar hebben wij ons Nederlnders voor dergelfjke Bankmethodes te schamen. licht nog herinneren. Wanneer niet het rad der geschiedenis ver nielend over keizers-, konlngen- en vor stenkronen gewenteld was, zou zijn titel thans luiden: Aartshertog Leopold. Terdmana, Sal vator van Oostenrijk en Aartsg-c j’hertog van Toscana. Onzen democratlschen tijdgeest imponeert deze lange titel niet meer, maar men wordt aangenaam verras’ wanr.< „r men verneem’, dat deze neef van keizer Frans Jozef reeds ten tijde dat het goud en dc edelgesteenten hem nog hun kostbaren glans verleenden, al deze dingen ter zijde schoof en onder den eenvoudigen burgemaam Leopold Wölfling in Zwitser'and leefde als ambteloos burger. Dat gebeurde in het jaar 1902. Vanaf dien tijd heeft hij een veel bewogen leven geleld, zooals de onberispelijk gekleede heer met z’n sympathiek voorkomen, ons heel eenvoudig vertelt. Zijn figuur is eenigszins gedrongen, het volle gezonde gezicht met den dikken witten knevel vertoont onmiskenbaar de Bourbonsche en Habsburgsche familie trekken. Men ziet een stuk geschiedenis, men werpt ’n blik achter de coulissen aan het hof, en men laat zich verstrikken in de kleine dingen van het gewoon menschelüke leven. De verteller had er blijkbaar geen aanleg voor om een groot politiek of militair leider- te worden. Hij kwam bij de marine, maar werd al heel spoedig voor straf bij de infanterie overgeplaatst. Hij vertelde verder, dat hij als gewoon sol daat een heel strenge leerschool had doorge maakt, al ontbrak het natuurlijk in zjjn om geving niet aan de noodige strooplikken. Over keizer Frans Jozef spreekt hjj met liefde en hoogachting ondanks de koe’e verhouding tusschen den monarch en zijn famile. Zelfs de dochters durfden het niet wagen om in tegenwoordigheid van anderen hun vader an ders aan te spreken dan met ..majesteit”. En toen Maria Valeria eens het intieme „Papa” ontsnapte, moest zij zich daarvoor een stren ge terechtwijzing laten welgevallen. De her togen bleven aan de deur staan, wanneer zij met den keizer iets te bespreken hadden en werden kort en zakelijk afgescheept. Mis schien was deze houding wel eenigszins te rechtvaardigen. Vooral wanneer men hoort verte’len, hoe de vijf stammen van het Habs burgsche Huis elkaar den Invloed aan het hof bestreden, dan bekijkt men het onwille keurig van een heel ander standpunt. On danks dit alles waren de Spaansche vormen aan het Oostenrjjksche Hof zeer verouderd en zeer bezwaarlijk te onderhouden, zoodat Leopold's vlucht naar Zwitserland zeer be- grüpe’ük Is. Zün democratische neigingen maakten hem natuurlijk aan het Hof onbemind en tenslotte werd hij door den keizer .ziek verklaard” en naar een zenuwljjdersgesticht aan den Rijn overgebracht. Hier zat hij veilig opgesloten en zijn vrien den. die hij vooral wegens zijn democratische neigingen onder het gewone volk telde, kon den hem niet te hulp komen. „Naar allen schijn zou de mooie daad van den keizer niets anders dan een bewijs van groote bezorgdheid voor mijn gezondheid verbeelden en meteen was de gevaarlijke heet hoofd. die een veel te gevoelig hart had voor de gewone soldaten, buiten gevecht gesteld. Dat was in 1901. Maar nog geen drie maan den later was ik weer ontslagen, want de dok ter kon met den besten wil van de wereld geen afwijking ontdekken. De geneesheer- directeur, Geheimraad Erlenmeyer. die pas overleden Is, doorzag het spel van den keizer De militaire loopbaan van den prins was hiermee ten einde. Als gepenstonneerd kolonel ging hjj naar de woonplaats van zjjn vader in Salzburg, en in 1902 naar Zwitserland, van waaruit hjj zjjn keizerlijken oom een brief schreef, waarin hij verklaarde dat hij uit het keizerlijk huis trad en .Wind deert van alle Een Reuter-telegram meldt uit Malaga, dat een Nederlander Menagé Challa. zich noemende journalist, die aldaar tijdens de laatste werkstaking gearresteerd was, als ongewenschte vreemdeling uit Spanje gezet is en aan boord Is gebracht van het s.s. „Berenice” met bestemming Amsterdam. Naar de „Msb.” uit goede bron verneemt, zal, op voordracht van Z.Exc. mr. P. J. Rey- mer, minister van Waterstaat, In de vaca ture in den Radioraad, ontstaan door het ontslag-nemen van mr. A. Philips, spoedig worden voorzien door de benoeming van prof. dr. ir. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, oud-voorzlt- ter van de Indische Katholieke Partij en van de Katholieke Volksraadfractle. De Radioraad krijgt hiermee een in In dische aangelegenheden bjj uitstek goeden adviseur. Het aantal Katholieke leden van den Ra dioraad zal door deze benoeming van 2 op 3 worden gebracht. Gistermiddag omstreeks half eén heeft het verkeer in Den Haag wederom een slacht offer geéischt. De 19-jarige mej. J. Pointenier, wonende met Het De Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond heeft bij de firma Schoondermark Hoogenboom. sigarenfabrikanten te Bladel, een werksta king aangekondigd, aangezien deze firma op herhaald verzoek van het hoofdbestuur van genoemde organisatie niet bereid is de nieuwe bepalingen der collectieve arbeids overeenkomst na te komen. Deze werkstaking gaat in op Maandag 28 Juli as. Op den hoek van den Nieuwen Weg en Buiten Damsterdiep te Groningen, is gister middag een doodelijk ongeval gebeurd. Een wielrijder, komend van het Bulten Damster diep wilde den Nieuwen Weg inrijden, toen juist een andere wielrijder gevolgd door een groeten vleeschwagen van den Nieuwen Weg kwam. De man wilde den wielrijder passee- ren, doch wilde ook nog juist langs den vleeschwagen glippen. Dit gelukte niet, hjj reed tegen de paarden op, viel en kwam on der de paarden terecht. Ook de wagen reed over het lichaam. Zwaar gewond en bewus teloos werd hij er onder vandaan gehaald. Kort daarna is hij overleden. MOERDIJK. Pacifick. naar Rott.. 17 Juli Hamburg. ROTTERDAM. Rott. naar New York. pasa. 17 Juli Cape Race. HOLLANDOOST-AXIë-LUM. OOSTKERK (thulsr.) 17 Juli van P. Said. HOLLAND—ADSTHALIë-LLTN. AAGTEKERK (uitr.) 17 Juli te Genua. HOLLANDBZITSCHISDI».LUS. HOOGKERK (thulsr.) pass. 18 Juli Dun geness. KIELDRECHT (uitr.) 17 Juli te Genua. MEERKERK (thulsr.) 18 Juli van Calcutta. RIDDERKERK (thulsr.) pasa. 18 Juli Vlls- slngen naar Antwerpen. STADSDIJK. Hamburg naar Antwerpen, pass. IS Juli VHssingen. HOLLANDWBST-AFHIXA-LIJN. MAASKERK 17 Juli van Lagos, 1. v. Havre, te Rotterdam. MV4-MIW TOM4JJZ. BREEDIJK. New York naar Java. 18 Juli te Sa bang. SOEMBA. 17 Juli van Java te New York. BOTTDBDAMSCKE LLOTD. GAROET (uitr.) 18 Juli te Singapore. KOTA GEDE (thulsr.) pass. 18 Juli Gibral- tar. KOTA RADJA (uitr.) pass. 18 Juli Dover. PATRIA (thulsr.) 18 Juli van Singapore. TJERRIMAI (thulsr.) 30 Juli v.m. 7 uur te Rotterdam verwacht. In enkele berichten Is reeds melding ge maakt van een geruchtmakende kwestie met een leening, groot f 850.000.voor de Doc toren Oblaten van de Orde van den H. Be- nedictus in Hongarije. Daar men echter van anti-clericale Zijde munt uit het geval tracht te slaan, is het niet ongewenscht het volgende stukje uit „Ons Noorden” over te nemen, waarin de aangelegenheid in het kort wordt belicht. ,Jn Hongarije was in November 1926 een gezelschap gesticht van Doctoren Oblaten van de Orde van den H. Benedictus, welke zich de medische zending ten doel stelde. Onge twijfeld een mooi en nuttig werk, en het is begrijpelijk, dat de kerkeljjke autoriteiten aan deze instelling bun voorwaardeluke en voor- looplge goedkeuring verleenden. Men had groote plannen n.l. de stichting van sana toria en toen men in de gelegenheid kwam een groot sanatorium en bad in den omtrek van Budapest te koopen, is men in aanra king gekomen met een Hollandsche Bank. Burgersbank, die bereid was een leening van 8 ton in Nederland te plaatsen en wel tegen 8 pCt. rente. De nieuwe stichting schijnt met een onervaren optimisme op dit aanbod ingegaan te zjjn, en de geldschieter die blijk baar een zoet winstje voorzag, heeft den aankoop geanimeerd, zelfs toen dezen finan ciers moest blijken, dat de basis voor deze hooge leening tegen zulk een hooge rente, ab soluut ondeugdelijk was. In elk geval de lee ning werd geplaatst, tot een bedrag van f 850.000.maar de oblaten kregen slechts f 600.000.In handen, want aan emissieloon en onkosten rekende de Bank aan deze arme oblaten een bedrag van 2y, ton. waaronder alleen f 196.954 aan onkosten. Op die wijze wordt geld verdiend aan kerkelijke leenlngen, die met godsdienstige motieven dap geplaatst worden. Natuurlijk moesten de oblaten niet alleen 850.000 gulden aflossen, maar ook de rente van dit bedrag opbrengen. Nu kan men wel zeggen, een dergeljjk winstbedrag voor een bank is usance, maar dan is dit toch een usance, welke o.L weinig met het 7e ge bod in overeenstemming te brengen is. Natuurlijk moest dit verkeerd ultloopen. Maar de Bank had de leening geplaatst, de winst in den zak gestoken, maar de klei ne menschen, die het geld gaven, zjjn de dupe. Nu komt de Bank op hoogen toon scher men met de goedkeuring van de kerkelijke autoriteiten aan deze leening. Misschien hadden deze wat voorzichtiger kunnen zijn, maar het ligt toch voor de hand, dat deze kerkelijke goedkeuring niet anders kan inhouden, dan dat men van die zijde geen bezwaar had, ook waarschijnlijk wat een zijdig voorgelicht door de bankdirectie. die natuurlijk gaarne deze leening aan de markt wilde brengen. Maar dat deze kerkelijke goedkeuring zou inhouden een garantiestelling voor het uit geleende bedrag, zooals nu de emittenten het willen doen voorkomen is toch weinig minder dan brutaal. De kerkelijke autori teiten zouden in dit geval alle risico voor de leening dragen, maar de emittenten zou den alleen zonder eenige risico het geld in hun zak steken. Men voelt hoe ónmogelijk het verweer de zer emittenten op dit oogenblik is. Natuur lijk denken de kerkelijke autoriteiten er niet aan eenige risico te dragen. De Bank, die zonder behoorlijke dekking de leening plaatste, is alleen verantwoordelijk en kan zeker deze verantwoordelijkheid niet van zich schuiven met een beroep op de ker kelijke toestemming tot het plaatsen der leening. En de rentetrekkers, die happig op deze 8 pCt,/ waren van een arme kerke lijke instelling, dragen tenslqtte ook hun eigen risico. Een hooge rente wijst altijd op een speculatie, en wie speculeert kan t meeloopen. maar ook tegenloopen. Toch zou het misschien voortaan wel goed zijn, indien bij het toestemming geven door kerfcelüke autoriteiten voor leenlngen nóg grootere voorzichtigheid werd betracht Maar voor de sensatielegende, dat het hier gaat om een financleel-kerkelijk Hon- gaarsch schandaal, is geen enkele reden. Wanneer er hier iets financieel schande- waar- honger en een naar Con- Bü de politie te Tilburg werd gisteren aan gifte gedaan door verschillende houders van konijnen en kippen dat 's nachts groote opruiming was gehouden onder hun klein vee. Naar uit het ingesteld onderzoek bleek dit het werk van een paar honden en men wist te achterhalen, aan wlen deze roofzuchtige dieren toebehooren. Het Tweede Kamerlid de heer Van Heuvel heeft den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid de volgende vragen ge steld: Zijn den minister bekend de bezwaren, welke zich voordoen bij de toepassing van artikel 193 van de Invaliditeitswet, met name de moeilijkheid voor een bedrijfs- vereenlging om een zegel te plakken op een rentekaart, welke de bedrijfsvereenlging uiteraard niet binnen haar bereik heeft? Is de minister bereid deze moeilijkheden te ondervangen, hetzij door indiening van een wetsvorstel, waarin dit artikel 193 van de Invaliditeitswet geheel of tijdelijk buiten werking wordt gesteld, hetzij door de be drijfsvereenlging toe te staan het bedrag der rentezegels te voldoen na ontvangst van een mededeellng van den betrokken Raad van Arbeid aan de betreffende bed rijf s- vereeniging omtrent het verschuldigde be drag, dat ingevolge het bepaalde in art. 193 der Invaliditeitswet voldaan zou moeten worden? Wil de minister bevorderen, dat in elk geval geen boete behoeft te worden betaald, indien de bedrijfsvereenlging onmiddellijk voldoet aan een aanmaning tot storten van een bedrag, overeenkomende met de waarde der niet geplakte zegels? Wil de minister de bedrijfsvereeniglngen vrijwaren voor dubbele betaling, door haar vrij te stellen van betaling, Indien de be drijfsvereenlging kan aantoonen den zieke rentezegels of een gelijkwaardig bedrag te hebben doen toekomen, maar deze zieke heeft nagelaten de hem verstrekte zegels op de rentekaart te plakken? De autodief, achterna gezeten, rende derf op der boer derij. zag een boerenmeid met "n emmer komen, schreeuwde: .buffert, ga eens gauw op zij”. De meid, bang, wist niet wat te beginnen, verzette daarom geen pas. de dief liep haar ondersteboven, de meid lag in *n grooten plas. Van een vermakelijk voorval, dat nu een gerechtelijk naspel zal hebben. gewagen berichten uit Ar-erika. Voor Lindbergh voor zijn vlucht over den startte, kwam de leider van de afdeeling propaganda van een sigarettenla- bri”’- bij hem en deed hem het voorstel: de firma bood hem vijf dollar aan. wanneer hij zich wilde verplich ten, om. zoodra hij in Europa landde, woorden uit te spreken „Heeft u boundsosigaret voor mü?” Lindbergh na«n dit voorstel aan: de firma betaalde hem de helft van het overeen- geLcu.en bedrag vooruit ?n de chef der propaganda vertrok naar Europa, om zich er persoonlijk van te overtuigen, dat Lind bergh bü zün aankomst deze woorden zou uitspreken. Toen Lindberg na een vlucht van en dertig uur te Le Bourget landde, kon hü eerst geen woord uitbrengen. De inspanning enthousiasme, mele hü ontvangen werd en dorst maakten het hem onmogelük. woord te spreken. Plotseling zag hü. hoe de chef van de fabriek, waarmee hü het con tract gesloten had, zich door de heenwrong. Op hetzelfde oogenblik maakte zich ech ter een grenzelooze woede van hem mees- eep. dat deze man met zün hu leven en gewondheid op het spel gezet had, reclame wilde maken. Hü sprong op den man toe en sprak zün eerste woorden, die echter helaas anders luidden dan men was overeengekomen: ..Als u mü een van uw stinksigaretten aanbiedt, dan sla ik u tegen den grond”. Geruimen tüd durfde de firma niets te gen L'.ndbergh inbrengen. Zü vreesde te recht, dat zü het geheele Amerlkaansche publiek ‘egen zich zou krügen. Thans ech ter heelt z:j i-esloten van Lindbergh schade vergoeding te eischen. In Amerika ziet men den afloop van dit proces met spanning tegemoet. Curiositeitshalve moeten wü melding ma ken van een geval van zeldzame dapperheid, aan den dag gelegd door een tien-jarig meisje, aldus het „Hoer. Hbld.” Een groot gezelschap was onlangs aan het zwemmen in het nieuwe Eschauzler-zwem- bad te Patjet. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer Hardonk van Soerabaja, alsmede diens tlen-jarlg dochtertje. Op een gegeven oogenblik kréég de heer H. last van kramp. Hij zakte naar de diepte, zonder dat iemand dit opmerkte. Hü kwam nog eenige keeren even boven, doch bleef ten slotte onder de wateroppervlakte. Zün dochtertje, dat aan den kant stond, merkte op. dat haar vader „zoo vreemd deed". Het ergste vreezende, nam zü een snel besluit. Zü sprong in het water, dook haar vader na en duwde hem nsmr de oppervlakte. Daar kreeg de heer H. wat lucht, greep zün dochtertje bü de jurk en liet zich door haar naar den kant sleepen. Daar schoten anderen te hulp en gezamen- lük kreeg men den heer H. op het droge. Wel is waar was hü geruimen tüd nog niet ge heel op dreef, doch hü had er toch het leven afgebracnt. Dat dit te danken was aan het snelle en kordate optreden van zün tien jarig dochtertje is duidelijk. De aanwezigen hebben de kleine op waardige wüze ge huldigd 'voor haar kloeke daad. Zü kreeg zelfs een „medaille” ter plaatse geknipt uit een stuk bordpapier, waarop de handteeke- ningen van allen, die getuige waren van de redding. Het kranige meisje verdient zeker hulde, besluit het blad. Laar van Meerdervoort 818, fietste haar jonger zusje op de Sportlaan. zusje was geslaagd voor haar Mulo-examen en had daarvoor van haar juders een nieuwe fietr ten geschenke gekregen. Zooals begrüpelük is. was het tweetal gistermorgen in zeer opgewekte stemming een ritje gaan maken. Toen zü vroolük koutend het Meezen- plein genaderd waren, kwamen zü te dicht naast elkaar te rüden. waardoor de fietsen elkaar raakten en beid' zusjes een tuime ling maakten. Helaas passeerde juist op hetzelfde ment een zware tractor met aanhangwa gen. geladen met vleesch. Het oudste zusje kwam met het hoofd terecht voor het achterwiel van den aan hangwagen, dat het meisje over den hals ging. Vreeselük gewond werd het slachtoffer zieltogend in een spoedig ter plaatc zünden auto van den Eersten Hulpdienst gedragen en naar het Roode Krulsziekenhuis ver voerd. waar zü bü aankomst reeds bleek te zün overleden. titels en daaraan verbonden rechten. Voor zichtigheidshalve zond hü den brief nog over Brussel, waarover de keizer nog het meest vertoornd moet zün geweest. Nadat hü acht jaar kennis had gehad met een dame uit den burgerstand, trouwde hü met haar en na drie jaar was hü weer ge scheiden. Hier klonk eenige bitterheid in de woorden van den ouden heer. Zou zün vrouw misschien meer van den titel, dan van zün persoon gehouden hebben? Een tweede huwe- lük verliep al even onge'ukkig, weer echt scheiding en later stierf de vrouw in gods dienstwaanzin. Wölfling had In Zurich. München en Parüs In de natuurwetenschappen gestudeerd en vestigde zich nu als privaat docent wat hem heel goed mogelijk was door ae lijfrente, die hij van zün vader ont-u.g Zün pensioen als ko'onel kreeg hü niet meer. Gedurende den m!l.<tle-tüd beteekende zün üfrente n.ets me-7. Zün bcz:f:ngen In Zurich brandden geheel af. De oude heer ging echter niet bü de pakken neerzitten, maar zocht werk, waar hü het maar vinden kon. „Als men zün goed humeur maar niet verliest, zoo sprak hü in zün gemoedelük Weensch dialect. Hü schrok er zelfs niet voor terug om 1* dagen lang, met een ex-ritmees- ter uit Pruisen wlen dit heel wat zwaarder viel pakjes te dragen aan het Anhalter Station in Berlün. Daarbü kwam het zelfs eens tot een gevecht met de „echte” pakjes dragers en witkielen. „Bedelen wil ik niet”, verklaarde münheer Wölfling afwüzend en daarbü vertelde hü, dat hem van verschillende züden een deftig zorgeloos leven werd aangeboden, wanneer hü in het huis van oorlogswinstmakers, met an dere nieuwe rüken had willen komen wonen, waar zü met hem zouden kunnen pronken. Maar dan sleepte hü liever met koffers. In 1921 vertrok Wölfling naar Mauer bü Weenen, naar een stiefdochter. Met haar man vestigde hü in 1926 een zaak in comestibles, die echter na enkele Jaren weer texplet ging. Op het oogenblik is hü in onderhandellng met een Engelsche uitgeverszaak omtrent het drukken van zün 'herinneringen en hü heeft thans een bezigheid gevonden door het orga- niseeren van voordrachten in Duitsche en Zwitsersche bioscopen. Al Jaren lang procedeert hü in Oostenrük om zün pensioen als kolonel terug te krügen, dat ongeveer 200 Mark bedroeg. „Dan had ik toch Iets voor later” voegde hü er aan toe. Gistermiddag om half twee is ter hoogte van het viaduct aan den Schenkweg te Den Haag op de spoorlün vermoedelük tengevolge van verkeerden wlsselstand de voorlaatste wagen van een z^. Genua-trein, een Mitropa- wagen uit de rails geloopen. De trein was leeg en werd gerangeerd. Persoonlüke onge lukken kwamen niet voor. De wissels werden vernield, waardoor de belde hoofdsporen op het traject Den HaagUtrecht onbruik baar werden. Een der sporen was na een uur hersteld. De herstelling van het andere spoor zou toen nog wel enkele uren Dezer dagen vergaderde de Rükscommis- sie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter. Mgr prof. W. H. Nolens. Besloten werd samen te werken voor het instellen van een onderzoek naar de oor zaken. waardoor In een bedrijfstak reeds en kele honderden arbeiders zün ontslagen en nog meerderen ontslag dreigt. Medegedeeld werd, dat de Regeering op een advies om via een gemeente deel te nemen in steun aan een onderneming, waar ontslag van ar beiders dreigt, besloten had afwüzend te be schikken. Goedgekeurd werd hetgeen door het bureau was ondernomen om te bevor deren, dat de opdrachten voor de uitvoe ring van metaalconstructlewerken ten be hoeve van de Zuiderzeewerken zooveel mo- gelük de Nederlandsche Industrie zouden ten goede komen. Met instemming werd kennis genomen van de stappen, gedaan» om voor een groote order in de metaalindustrie de uitvoering zooveel mogelük In ons land te behouden. Eveneens met instemming werd de mededeellng ontvangen, dat het gemeen tebestuur van Rotterdam de order voor een groot aantal tramwagens geheel hier te lande heeft geplaatst. Voorts werd melding gemaakt van eenige tientallen gevallen, waarin de bemiddeling der commissie werd ingeroepen om te bevorderen, dat opdrachten voor leveringen aan Nederlandsche fabrieken zouden geschieden, waarvan vaak min of meer resultaat kon worden vastgesteld. In één der hier bedoelde gevallen werd de order aan een vertegenwoordiging van een bulten- landsche onderneming opgedragen, omdat die vertegenwoordiging o.m. het voornemen te kennen had gegeven een fabriek hier te lande te stichten. Wie echter geen onbe kende is in de metaalnüverheid, weet, dat dit voornemen reeds jaren bestaat en er op het oogenblik weinig kans Is, dat het zal wor den verwezenlükt. Hiervan wordt mededee- ling gedaan, om te laten zien, welke redenen er soms toe büdragen een order in het bui tenland te doen plaatsen. De commissie kreeg den Indruk, dat overigens bü de gemeente besturen meer het streven kenbaar wordt, om orders hier te lande te plaatsen. STOOMVAAST MU. MEDZKXJLMD. r VAN OLDENBARXEVBLT (thuU- -Tuli van Genua. DER NEDERLANDEN Southampton. De Alg. Ned. Zuivel bond (F. N. Z.) heeft rich op 17 Juli J.l. tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het navolgend adres: „Wü nemen beleefd de vrijheid, ons tot Dwe Excellentie t< wenden in verband met de bezwaren, welke onzen zulvelexport naar Duitschland bedreigen tengevolge van de overeenstemming, welke er tusschen Duit sche en Finsche belanghebbende partüen bereikt schijnt te zün over de regeling van van het handelsverdrag tusschen deze den boter- en kaasinvoer en de würiglng van het handelsverdrag tusschen deze beide landen, welke daarvan het gevolg zal zün. Volgens onze laatste van particu liere züde ontvangen berichten, zou de overeenstemming bereikt zün op grond van wederzüdsche tegemoetkomingen, waarbü n-et Finland overeeng^koiren zou zün, dat jaarlijks minstens 8 millioen kilo boter en 3 millioen kilo kaas tegen bepaa’de, voor Finland acceptabele voorwaarden, kan wor den ingevoerd. Hierdoor bestaat de aan zekerheid grenzende waarschünlükheid dat binnenkort het van R. M. 27.50 op R. M. 50 per kilo verhoogde invoerrecht op boter in Duitschland in werking treedt, gevolgd door een verhoogd invoerrecht op kaas, tcrwül het volgens onze berichtsbron, door de speciale overeenkomst welke Dultsch- POSEIDON (uitr.J 17 Juli op 300 mijl Noord van de Azoren. SATURNUS 18 Juli van Algiers te Amet. TELLUS 17 Juli van Genua n. Livorno. TITUS (thulsr.) 17 Juli op *2 mijl Noord van de Azoren. ULYSSES 17 Juli lan BourgaS ’tanzo. VENEZUELA 18 Juli van Amst. bad os. VENUS 17 Juli van dam. BUIJS 17 JuU van KON. NBD. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON 18 Juli van Amst. te Rotter- dam. AURORA 17 Juli te Cadix. w BERENICE 17 Juli van BOSKOOP (thuisr.) 17 Juli op Lizard. -- CERES. Al giers- Amst.pass. braltar. DO ROS 18 Juli van Amsterdam burg. EUTERPE, Amst.-Kopenh.. p. 1» tenau. HELDER (thuisr.) 15 Juli ^RANJE NASSAU 17 JuU van Madeira naar Kopenhagen te Aar- van Hamburg te Amst. gep-. 17 Juli van Aalborg te Savannah 18 Juli Vliaaln- en van Lissabon naar Malaga n. Cadix. 420 mül van Gi^ gesloten is, dat het invoerrecht der R. M. 50 op boter nog verdere verhooglng zal ondergaan o£ langer van kracht zal blij ven dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Finland heeft h.?rbij door zijn verkregen garantie geen belang meer en de waarde van de meestbegunstigingsclausule in ons Ixande Is verdrag met Duitschland wordt hier door wel heel problematisch, om niet te zeggen waardeloos. olgens onzen zelfden berichtgever is er te Berlin reeds een „Butter- und Kase Einfuhrgesellschaft m.b.H.” met een stam kapitaal van R.M. 50.000, onder leiding van Rittergutsbssitzer Vollrath von Armin, op gericht, welke den boter- en kaasinvoer uit Finland regelen zal, zoodat deze aangele genheid reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding schijnt te verkeeren. Het behoeft niet te worden gezegd, dat door dezen gang van zaken in ons be- iangrijköf.? afzetgebied voor boter en kaas, voor onzen zuivelexport een zeer zorgvolle toestand ontstaat en het zal Uwe Excel lentie begrijpelijk zijn, dat deze berichten in de kringen der belanghebbenden teleur stelling en ontstemming verwekken, vooral omdat men hierin een aanfluiting der te Genève gehouden conferenties en gemaakte afspraken ziet. WU verzoeken Uwe Excellentie, er bü Haren Ambtgenoot van Buitenlandsche Za ken op te willen aandringen, dat hierop te Berlün gewezen wordt en dat alles worde gedaan om te voorkomen, dat de waarde van de clausule van meestbegunstiging op deze wüze tot niets wordt teruggebracht. Wü vertrouwen er op, dat Uwe Excellentie alles zal willen doen om van den boven gevreesden te werken.’ MOTTEMDAM—ZUTD-AMXKIKA-Unr. ALPHACCA (thulsr.) 17 Juli van B.-Aires. STOOMVAABT MXJ. OCBAAM. EURYPYLUS 18 Juli van Hamburg Rot terdam. HECTOR, Japan-Rott. 17 Juli te^pBnang. BATAVIER V. 18 Juli v.m. 7 u. te Gravesend. BRUNSWIJK 17 Juli St. Vincent gep„ Ca sablanca naar Rotterdam. BROEDERTROUW, m.a 15 JuU van Londen te Duinkerken. DEN HAAG 16 Juli van Philadelphia Rotterdam. LARENBERG 17 Juli te Rochefort, Gaboon- rivier naar Havre. MERCATOR, 17 Juli tenau. MIRACH 17 Juli van Rott. te Civita Vecchia. NOORDSTER 16 Juli van Hamburg n. Zee. ONDERNEMING 17 Juli van Nakskov te Holtenau. PARKLAAN 17 Juli van B.-Aires naar Bahia Blanca. PROF. Hult STAD ZAANDAM 17 Juli Holtenau <ep^ Rott. naar Danarig. THEANO 17 Juli van Belfast te Barry. TIBA 18 JuU Ouessant gep.. Rott. naar Oran. TWEED TT Juh Holtenau Makslahte. TYNE 18 Juli Holtenau Umea. VLEDDERVEEN Holtenau. IJSELKERK 1€ Jwli Gulfport. ZWERVER 17 Juli van Moss te Holtenau. gep.. Rott. naar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11