IN EN QM ALKMAAR n eback T u SCHOOLBOEKHANDEL J. Firma Jan Kiihne Verlichte politieagenten Straten-jammer Avenue de Paris £2 l :r v. Rosser’s ïiH OFFICIEELE MEDEDEELINGEN l Fnidsen, hoek SL Jacobetrut BRIEVEN UIT FRANKRIJK 30 ctnt per half ons. Cdlkmaar en de nianee <Beiasrin^reAelinA PROVINCIAAL NIEUWS - RECHTSZAKEN KERKNIEUWS Kantongerecht te Alkmaar GEMENGD NIEUWS De duivel van den weg Uit den rijdenden trein gestapt LUCHTVAART Internen De ballon wedstrijd te Münster ri BINNENLANDSCH NIEUWS De extra-treinen op Zondag TEXEL DEN HELDER „De Graal” te Lindenheuvel SCHAGEN HOORN EGMOND AAN DEN HOEF Leermiddelen engros. Boek, binderij. Drukkerij. Aanvul* ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, Inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. CASTRICUM HOOGWOUD ENKHUIZEN TUITJENHORN ZIJPE WARMENHUIZEN ’T ZAND Vermogensbelas ting. S. J. A. KEESOM. met Ik Doorman. Mevr. hiervan plus opcenten d. Vlies, die naar Eind- nieuwe ■ö-CB*GBMEENTBFONDSBELASTING. Volgens de voorstellen van B. en W. wor- H. d. J. 48 jaar, OPCENTEN 4 QfcOOO.— E 1 Mondelinge uitspraak 18 Juli 1938. Beaoek aan mfr. Aengenent beneden R x. een hartelijk woord wnnen. f f f f 96-45 ajx.— 43&ao 445-90 >19.50 11040 Waar 1) staat, beteekent vrij van belasting. Bü een factor boete „Köln” en „Hollandia” deelen de eerste twee prijien 420-80 5O4-— - 593-ao - 35a-6a 439.50 van en 190 KM. vaart aanrijding doorgereden 1 1 t 1 2 v 1 s 1 Dit belas tingjaar te betalen Het vol gende laar a) Tongblaar Alhier Is een geval van tong- blaar onder het vee van F. 8. geconstateerd. De verwachting Is nu. dat de geheele vee stapel In de gemeente besmet zal worden, om dat de andere gevallen In een geheel ander gedeelte der gemeente werden geconstateer. Antwoord op de mgvn van den heer Kersten Op de vragen van den heer Kersten be treffende het doen loopen van goedkoope trei nen op Zondag, heeft Minister Reymer ge antwoord, dat het hem bekend is, dat goed- koope treinen op Zondag werden Lngelcgd, zoo bijv, van Roosendaal naar Amsterdam op Burgerlijke stand Van 13 tot en met 18 Juli 1930. Geboren: Theodora Maria en Joannes Cornells, d. en z. van H. J. Reü en D. Th. A. Smit. Overleden: Adrtean de Porto, geh. met Klaasje Kalis. Andllly Parus, AangesHgenen met 1.800. 1-900. a-000. a» 3-300. „ï.600. ubelde woning beschikbaar houden. de hoofdzaak. Dit belas te^ 6 kinderen Dit belas tingjaar te betalen Oi Btbe teg Meb XUds aan tret, terui «an Personalia Te Den Haag slaagde voor het machinistenexamen diploma A de heer H. Aalders, alhier. De heer C. Riekwel slaagde te voor het examen hoofdacte. O g< dl A m Burg. Stand Geboren: Hendrika En- geiina, d. van Willem Dekker en Cornelia Catharina Stokman. Overleden: Jannetje Tromp, weduwe van Pieter Renooy, 77 jaar. 10.96 IIO.IO 162.91 223.13 kind f loo. 110. 120. „130 140. 150. 160. „190.— „200.- f 235.tot meer dan 05.na x Mei f 250. f X.OOO. 1.500. 2.000.- 2.500.- 3,000— 4.000.- Naar het „Hdbd." verneemt, is thans de offlcieele uitslag vastgesteld van den op 15 Juni JJ. te Münster (Westfalen) gehouden ballonwedstrtJd. Nauwkeurige meting heeft uitgemaakt, dat de ballons „Köln” (cotnm. dr. Geusgen) en „Hollandia” (comm. De lla Mouton) precies denzelfden afstand heb ben bereikt namelijk 299.8 K.M. De wedstryd-commissie heeft beslist, dat de eerste en tweede prijs tezamen zullen worden gevoegd en onder beide ballops ge- De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de 8t. Anna- straatbrug over het Luttlk Oudorp voor al le verkeer zal zijn afgesloten op Dinsdag 23 en zoo noodlg, op Woensdag 33 Juli *30. 2 kinderen Het vol gende jaar 2) Kinderaftrek bij de huidige Gemeentelijke Inkomstenbelasting: (Het inkomen maakt hier geen verschil) bij De Gemeente bij een belastbare huurwaarde van niet meer dan f 225.50 opcenten tot „450.— 55 - „675.60 „9°o.65 9°o.— 70 4 kinderen Het vol gende jaar 2) Vervolgens kwam het derde punt van de t van f xxxxx 1.500» 23700.- 2.5OQ.- M 3^OO.— M 4«ooOö— pp pp 1.900. M p, 2.000. pp pp 2.300. p, 2.000. p, 3.000. en meer 9» 11.30 - 37-ïo - 65.45 92.40 ZONDAG, collecte voor het R. K. Land en Tulnbouwonderwljs. Van 15 to en met 24 Juli zjjn de Z.Eerw. Heer Deken en de Weleerw. Heer Kapelaan van der Eem afwezig to deelname aan de pro cessie naar Lourdes. Zü die op geestelijke wijze de processie wil len medemaken. worden verzocht: le dage lijks de H. MIs bij te wonen en de H. Com munie te ontvangen; 2e het Rozenhoedje te bidden; 3e een bezoek te brengen aan het H. Sacrament zoo mogelljk tusschen 4 en 6 uur. qjooo.— XOlOOO. Politienieuws Aangifte werd gedaan van het verliezen van een zilveren horloge. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen M. K. van Venhuizen, wegens Itetsrijden door de Koepoort. den deze opcenten 85 95 i°5 115 135 6-75 - 15.32 29.6O 51-68 281.40 Personalia De heer A. T. Franse, alhier, slaagde te Haarlem voor het examen hoofd acte. f x-400. f1400. tot 1.500. 1 kind 2 kinderen 3 4 9 „10 Minister bereid is aan dit loopen van goed- koope treinen een einde te maken, gelijk hij toezegde te zullen bevorderen in zijn Kamer- rede, van 26 November 1929, wijst de Mi nister er op, dat het hier niet geldt een speciale voorziening voor de Zondagen. Het gaat hier over extra treinen tegen vermin derd tarief, die, met name In den zomer tijd, naar in het bijzonder door het publiek gezochte plaatsen worden ingelegd, maar op werkdagen nog meer dan op Zondagen en met een voor werk- en Zondagen gelijk ta rief. Voorts herinnert de Minister er aan, dat zijn Kamerrede van 26 November 1929 moet worden gelezen in het licht van wat in de Memorie van Antwoord der Rijksbegrootlng voor het dienstjaar 1930 (hoofdstuk IX) is gesteld, dat nJ. het laten loopen op Zonda gen van treinen tegen verminderden prijs groote uitzondering moet blijven en slechts verantwoord is, indien vervoer op andere wijze de Zondagsrust nog meer zou storen. In dit verband nu wordt aangeteekend, dat de extra-treinen, waarover het hier gaat, ge middeld 760 reizigers vervoeren, terwijl hier voor slechts door gemiddeld 3 personen ex tra arbeid wordt verricht, en het bewerkstel ligen van een dergeljjk vervoer bijv, per au tobus wettel Ijk geheel vrij den dienst van een veel grooter aantal personen zou vorderen en bovendien voor de Zondagsrust In het algemeen veel storender zou zijn dan de loop van een enkelen extra trein. VETERAAN. Geslaagd Naar men ons mededeelt, is de heer ,G. Ropma dezer dagen geslaagd voor het examen hoofdacte onderwijzer 1. o. f 2.10 26.25 53-90 83.30 111.30 174-3° 237-3° Personalia De heer J. Roos, alhier, slaagde te Haarlem voor het examen hoofd acte. Diefstal met inkliming In en nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een diefstal met inkllmmlng plaatsgehad In den winkel van de weduwe K. Door het kelderraampje les de dader binnengekomen en hij heeft het licht In den winkel opge$token. Door het geraas werd de Wed. wakker, waarop de dief, die slechts enkele oosjes sigaretten te pakken had, het hazenpad koos door dc voordeur. In middels wer e politie gewaarschuw die het spoor van voetstappen door de duinen en lan derijen naging, doch het later bijster raakte. De burgemeester heeft daarop met de politie een onderzoek Ingesteld In de naburige ge meenten en te Beverwijk kwam men te onge veer 8 uur den vermoedelljken dader of eeen daarvan tegen. Deze werd medegenomen, maar ontkene met deze diefstal iets te ma ken te hebben. Inmiddels had de politie voor een tweeden verdachte aanwijzingen gekregen en deze wer gisteren tegen 10 uur alhier aan gehouden. Deze bekende en wees G. T. als aanstichter van de daad aan. Veel ontvreemd Is er niet. De daders zullen naar den officier van justitie worden overgebracht. Ontvanger der registratie en domeien De ontvanger der registratie en domeinen M. Drukker is van het kan took Nljkerk naar het kantoor Behagen verplaatst. Peroonlia Onze plaatsgenoote mej. Gr. Donker aan de Fade, alhier behaalde de zer dagen het einddiploma van de Huishoud en Industrieschool te Alkmaar (2-jarige cur sus). Donderdagavond is de heer K. Njjssen uit Klundert, die per rijwiel uit de richting station Lage Zwaluwe huiswaarts reed, op een driesprong door een in de richting Moerdijk rijdenden auto bestuurd door den heer Prins uit Hillegersberg, bij het over steken van den Rljksstraatweg aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en Inwendige kneuzingen werd de heer N. opgenomen en kon na voorloopig verbonden te zijn naar zijn woning per auto worden vervoerd. De autobestuurder, die met een vaart van 100 KM. reed, was na het ongeval doorgereden, doch de marechaussée kon hem bj) de veer boot aanhouden en proces-verbaal opmaken. Arme zwerver» Enkele leden van de Hengelsportvereeniging „Ons Genoegen” de den dezer dagen de ontdekking dat de hen- gelaarsboet, staanden bij den zg. grooten put, in den polder, bezet was door een gezin, be staande uit man, vrouw en kinderen. Er was natuurlijk wel wat verwondering. Door de politie is het gezin aangezegd het gebouwtje ten spoedigste te verlaten. Is een der vele voorstadjes van d.w.z. het ligt op een 12 K.M. af stand, maar dat sluit niet uit, dat het toch een heele onderneming Is om het vanuit de hoofdstad te bereiken. De trein negeert het plaatsje namelijk volkomen en stopt bij *t stadje voor Andllly of wel bij het dorpje er achter, dit naar gelang er passagiers voor een van belde zijn. Heeft de reiziger het geluk aan het stationnetje van aankomst een autobus te vinden, die Andllly aandoet, dan kan hjj de reis betrekkelijk vlug tot een goed einde brengen: de autobus zet hem ergens tusschen velden en akkers af en meestal zal hy dan wel een Inboorling ont moeten, die hem verder op weg helpt. Wel is waar is het niet uitgesloten, dat de rei ziger in kwestie in plaats van in Andllly, in een ander dorpje terecht komt, want de Nieuwbouw Het café van den heer G. Sneekes dat 13 Juni door het Inslaan van den bliksem tot den grond is afgebrand, zal niet op dezelfde plaats worden herbouwd. De heer Sneekes heeft nu van den heer Drijves een stuk bouwterrein gekocht aan den drie sprong bij de Wannenhuizerbrug. met het doel, hierop het nieuwe café te laten bou wen. KINDERAFTREK. De vermindering van personeele belas ting wegens inwonende kinderen beneden 20 jaar is nogal belangrijk. Wanneer Alkmaar van de 4e in de 3e klasse komt, zal ook deze aftrek aanzien lij ker worden. Dit onder cijfers te brengen zou teveel plaatsruimte vergen, omdat de tarieven daarbij toegepast, zeer uitgebreid zijn. Een feit is het echter, dat de groote ge zinnen ook met de voorgestelde herklas- sificatie gebaat zijn. een einde. Alleen degenet maar een woning hebben Bergen meer dan 90 dage, gezin een gemeubileerde nebben, kunnen worden aangeslagen als woontorens te Bergen. Van zwaar gewicht is deze bepaling voor de Alkmaarsche finantiën absoluut niet. 5. DE FORENSENBELASTING. Veel heb ik aan bet bovenstaande niet meer toe te voegen. Degenen, die in een bepaalde gemeente woonachtig zijn doch in eene andere ge meente meer dan 90 dagen van het belas tingjaar eene betrekking vervullen of werk- f 1.33 13-77 25.36 47-i6 69.53 1x4.51 168.84 360.12 437-03 - 5X4-59 18.55 - 45-5° 74-38 144-51 305.38 265.94 - 406.89 - 4«4-3a Kindecaftrek bij de nieuwe Fondsbelasting: bij meer dan per 4 kinderen -per kind 137-5° „X5O 162.50 175-— 187.50 200. 2x2.50 225. 237-5° „250. Burg. Stand Geboren: Catharina Maria, d. v. TTieodorus Simon Schilder en Geer- truida Wever. Greta, d. v. Gerrit Slikker en Annlgje Lena Vos. Ondertrouwd: K. Kljjn, 28 jaar, timmer man te Mldwoud en M. van Diepen, 24 jaar. Openbare les school Donderdagmiddag No. 4 19 Juli werden aan school 1 een openbare les ge geven en tentoongesteld de werkstukken van handenarbeid en handwerken der leerlingen. Er was veel belangstelling en deze was ook wel verdiend. De ouders hebben bjj stemming uitgemaakt de prijzen, die werden verworven en toege kend aan de leerlingen Ineke, V. d. Vlies en v. d. Touw. Vervolgens werd de openbare les gegeven, die voor het laatst werd gegeven door het hoofd, den heer hoven vertrekt. Veel werk heeft de heer v. d. V. van zjjn school gemaakt en het is zeer zeker te be jammeren dat hij deze gaat verlaten. De ouders hebben op dezen dag hem door hun aanwezigheid doen blijken, hoe zeer zij hem op prijs stellen. Met bovenstaande hoop ik eene zoo duidelijk mogelijke uiteenzetting te hebben gegeven van de nieuwe belastingplannen waarvan de resultante is, dat de burgers van Alkmaar naar schatting eene kleine 2 ton minder belasting zullen hebben op te bren gen. De Alkmaarsche Raad zal aj. Donderdag over deze belangrijke zaak hebben te be slissen. „KATHOLIEK DEN HELDER” Gisteravond werd In den R. K. Volksmond een vergadering gehouden van afgevaardig den van e verschillende vereeniglngen van Den Helder, bijeengeroepen door het voor loopig bestuur, om te komen tot oprichting van genoemde vereeniglng katholiek Den Helder.” I De opkomst van de vereeniglngen was zeer goed. De voorzitter, de Weleerw. Heer Heems kerk. opende de vergadering met den Chris- telllken groet en maakte in de mededeelingen melding van een eerste succes, wat reeds be haald was. Er is namelijk een persoon hier ter stede, die een nieuw fUmtoesel heeft De hoogste aftrek bedraagt dus thans bij de gemeente, wanneer de aangeslagene 10 kinderen of meer heeft, f 1931 wordt dit maximum Nog al eenig verschil l Ter illustratie laat ik hieronder volgen een vergelijkende staat, waaruit duidelijk spreekt welk een belangrijke verlaging van bebstingten goede komt aan de groote ge- ~’anneer het kindertal meer dan 6 bedraagt, zijn de verschillen nog grooter. Een tegenvaller Bijna dagelijks passee- ren langs of door ons dorp eenlge groote autobussen, gevuld met schoolkinderen, wlen door de ruime giften en de medewerking hunner ouders de gelegenheid wordt gege ven om als loon voor het getrouwe school bezoek en vlijtig leeren eens een dagje door te brengen aan zee of duin of andere plaat sen van vermaak. Zingend en Jubelend gaan zü heen en met van vreugde stralende ge zichten keeren zü terug. Dit schouwspel deed In menig kinderhart het verlangen onstaan, om ook eens met zoo’n groote autobus er op uit te gaan naar Schoorl of Bergen aan Zee of nog veel ver der, want de wereld Is zoo groot. Het ver langen werd medegedeeld aan de ouders en de onderwüzers. met gevolg dat eenlge kin dervrienden besloten, een vergadering te be leggen om te bespreken hoe en wanneer soon uitstapje plaats zou vinden. Op deze vergadering, die Donderdagavond Is gehou den, waren echter zoo weinig belangstellen den dat er van een schoolfeest wéinig of niets zal komen. Het is eigenaardig dat Iets wat op andere plaatsen wel mogelük is, hier niet tot stand kan worden gebracht. De kinderen zien nu hun toekomstdroomen niet verwezenlijkt én hun luchtkasteelen In elkaar vallen. Iets wat ieder oprecht kinder vriend zal betreuren. deze categorie in de woongemeente Aan geslagenen Dit belasting jaar te beu len f 84,3 34-30 62-48 93-40 249-90 3i3-6o 384.30 462. 546.70 638.40 Van het meeste belang is echter de kinderaftrek. Deze toch wordt voor de gemeentefonds- hrhsting gelijk gesteld met die, welke wordt toegepast bij de rijksinkoiEStenbelasting. Dat verschil is zeer groot, gelijk onder- staaod staatje leert. „Koevele malen hebben wü er al op aan gedrongen. dat de politle-agenten 's nachts zichtbaar zouden rijn? Noteeren we een voorbeeld te meer om onze stelling kracht bü te zetten: De agenten van alle steden In België hebben tegenwoordig witte hand schoenen en helmen. Dat Is een voldongen feit. Zal onze stad altüd na de andere komen? Meent men dat het bü ons tijdens een donkeren winternacht lichter is dan In de andere Europeesche steden? Welnu, waar wacht men op? Alle verkeersagenten over de geheele we reld hebben 's nachts zichtbare insignes, be halve bü ons.” Zoo schrüftneen, niet een provincle- blaadje in een achterafplaatsje ergens in den achterhoek, maar een der voornaamste Parüsche bladen Dat het werkeiüke Parijs, d.w.z. het Pa rijs, waar de bezoekers niet komen, lang zoo modern niet is en heel andere toestanden kent, dan algemeen verondersteld wordt, heb ik al meermalen geschreven (men zie er mün artikelen over de slechte verlichting en behuizing, over de ouderwetsche telefoon toestellen en over de wanorde in de admi nistraties voor de Identiteitskaarten en paspoorten op na), maar thans schijnt de Fransche hoofdstad ook in haar „quartiers de luxe” door de andere wereldsteden over vleugeld te worden. En dat dat voor Parüs, dat staat en valt met het vreemdellngen- bezoek en waarvoor dus zün reputatie van moderne luxe-stad een voerwaarde van be staan is, een geweldigen slag zou beteekenen, behoeft natuurlijk geen betoog. Het was dan ook wel zeker, dat dit onder werp na de 14-Jull-feesten zeer grondig bestudeerd zou worden, maar of men ondanks allen goeden wil ten slotte den strüd met andere wereldsteden, vooral met Berlijn, zal kunnen volhouden, staat m.l. zeey te bezien. agenda ter sprake, n.l. de vaststelling I hulshoudelük reglement en statuten. Na eenlge discussie werden beiden eenlge wüzlgingen aangenomen. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van I het bestuur. I Gekozen werden de volgende personen voor de volgende groepen, waaronder de vereenl- gingen zün ondergebracht: 1. groep persoonlüke leden: P. Smits. 2. groep Volksbond: D. Snel. 3. groep Vrouwenbond: Mevr. Smeets. 4. groep Hanze: T. Luykxs. 5. groep Militalrevereenigingen: 6. groep Polltieke-vereenlglngenLlllacus. 7. groep Jeugdraden: Mevr, de Wit v. Amersfoort. v 8. Amuaementsgroep: C. Mahieu. 9. groep Godsdienstlge-vereenigngenF. Nü- pels. 10. groep A. R. K. A.: P. Plasmeüer. 11. Charitatieve groep: P. Schenkels. 12. groep Vakbonden: C. Ran. 13. groep niet genoemde sociale vereenlgin- gen: Mej. v. Amersfoort. Na deze verkiezing werd overgegaan tot het kiezen van een voorzitter uit het bestuur. De voorzitter wordt benoemd door den Bis- schop en de vergadering bracht door stem men de drie volgende personen op de voor- drachtslüst: 1. Doorman; 2. P. Luykas; 3. Snel. Hierna werd de vergadering door den voor zitter gesloten met den Chrlstelüken groet. Attentie! Wie Is vergeten dien wedstrüd tusschen VeteranenVlos I, eenlge weken geleden? Niemand toch? Welnu, de enorme belangste.iing toen, werd de reden, om de oud-Straders wederom van moeder de vrouw weg te rukken en Zondag a^. 20 Juli op eigen terrein in de vuurlinie te plaatsen. Laten we hopen, dat »r vele schoten vallen ze zullen wel niet gevaarlük zün II Wanneer de zon haar tranen droogt en ons warm tegenlacht, mag het publiek zeker niet ontbreken. Wü. veteranen, kunnen nu eenmaal niet zonder belangstelling, daar 't ons aan eigen vuur ontbreekt. Warmenhuizers, gaat zien het lenig spel van pezen en gewrichten! Aanvang 3 uur, ouden rijd! 3. HERCLASSIFICATIE. Wanneer de gemeente ‘^Alkmaar van de 4e klasse in de 3e klasse voor de personeele belasting worden ingedeeld, zijn allen, die in de personeele belasting rijn aangeslagen, daarmede gebaat. Wat toch is het geval Om tot de belastbare huurwaarde, waar over de aanslag wordt berekend, te geraken, wordt van de huurwaarde een vast bedrag afgetrokken. Bij de 4e klasse (zooals tot heden) bedroeg deze aftrekker f 170. Bij indeeling in de 3e klasse wordt ze f 195. zoodat de belastbare huurwaarde bij eiken aanslag f 25.lager is en dientengevolge de aanslag xo% hiervan plus opcenten lager. Vroeger waren vnj van personeele be lasting de bewoners van perceelen met een huurwaarde van f 175.in het vervolg wordt dit bedrag f 200. Zoo is het ook met den aanslag in de personeele belasting naar meubilair. Wan neer de waarde daarvan minder is dan f 205.wordt thans vrijstelling verleend, dit bedrag zal voortaan f 230.worden. De laagst-aangeslagenen in de personeele belasting geraken dus geheel vri) van den aanslag én naar huurwaarde èn naar meu bilair. 3 OPCENTEN PERSONEELE BELAS TING. Het Rijk hief tot heden op de hoofdsom der personeele belasting xo opcenten, wan neer de belastbare huurwaarde bedroeg f 35°-tot f 700.en daarboven ao op centen. De Provincie hief ao opcenten van alle aanslagen. zonder kinderen Het volgende jaar: f 6.76 20.95 42.87 64.89 87.69 x 32.71 X93.38 253-98 3x5-1* 391-82 469-19 547-30 Op zün doorreis van Maastricht bezocht Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschep van Haarlem, de Stichting „De Graal” van de Vrouwen van Nazareth te Lutterade- Geleen. Omtrent half drie arriveerde Monseigneur, door Burgemeester Damen van Geleen af gehaald, op *t clubhuis, waar de vlag vroo- lük wapperde en de meisjes stonden opge steld, die Monseigneur den Graalgroet brachten. Nadat de Overste van de te Geleen wer kende groep der vrouwen van Nazareth Monseigneur hartelük welkom had gehee- ten, reciteerden enkele leerlingen van „Onze Graalschool” het begin van het 8t. Jans- Evangelie en nog enkele verzen. Intusschen werden eenlge ververschingen aangeboden. Monseigneur sprak tot de meisjes. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Confectle-atelier „Ons Graalhuls”, waar In de kleurige ateller-zaal Monseig neur werd ontvangen met een welkomstlied. Ook hier hield Monseigneur een korte, har telijke toespraak. Oogenblikkelük daarna snorden de moto ren weder en repten zich aller handen aan de feestelük versierde machines. Bü het btoenkotnen van den Amsten- damachen trein aan het station te Amers foort gistemamiddag kwart voor zes. sprong een 56-jarige dame Jonkvrouwe Strom van 's Gravezande uit Soesterberg uit den jiog niet geheel stilstaanden trein. Zü geraakte met beide beenen tusschen het perron en Haarlem I <fe treeplank. Bewusteloos werd zü naar het St. Ellsabethsgasthuls overgebracht Haar I toestand Is zorgwekkend. Opdracht De bouw van een boeren plaats voor rekening van den heer Aldert Krujjer te Burgerorug, werd opgedragen aan den heer P. Tuin, aannemer alhier. bewoners dezer streek zijn misschien heel geschikt voor vele ambachten, maar stellig niet voor dat van gids bovendien leent de landstaal zich niet büzonder tot het aanduiden van den weg, daar link, en rechts In het patois van Andllly en mr- geving ongeveer op hetzelfde neerkoent maar eenmaal in het een of andere dorpje aangeland, volgt de rest van zelf. Andllly, Margency, Solssy, Salnt-Paul en nog een stuk of drie, waarvan Ik op het oogenblik niet op de namen kan komen, loopen na melijk In en door elkaar en er is hier geen sterveling, die niet even goed den weg weet In de' overige zes. zeven dorpjes als In rijn eigen plaats van inwoning. Het „Straatnamen-stelsel” om het zoo eens te noemen is hier trouwens vrü eenvoudig, maar daardoor juist weer heel ingewikkeld ook. Zoo heet büvoorbeeld de straat van Andllly. Rue de Margency, da straat van Salnt-Paul, Rue d’Andilly enz. enz of omgekeerd. Verder Is er in Andllly een huls met aan den overkant een stuk welland, welke twee samen de Rue de Solssy vormen, terwül een schapenkooi en een oude boom in Margency, Rue d’Andilly heeten. Dan heeft natuurlijk ock Solssy zijn Rue de Margency enz enz. Dat geeft, vooral voor vreemdelingen, wel eens aanleiding tot vergissingen. Aan het einde van de Rue de Margency te Andllly büvoorbeeld, staat een soort weg- wüzer met twee armen. Op den eenen arm leest men „Margency K.M. 0.75" en op den anderen „R. d. Margency”. Naast dien weg wijzer staat een rood paaltje, waarop in witte letters prükt: „Margency". Nu la uit een en ander voor Iemand, die met de toe standen hier niet op de hoogte Is, natuur- lük moeilük op te maken, dat de wegwüaer zich op Andillisch grondgebied bevindt en dat „Margency K.M. 0.75” wil zeggen, dat liet centrum van Margency zich op 750 me ter afstand bevindt, terwül „R. d. Margen cy” beteekent Rue de Margency te Andllly. Het roode paaltje met „Margency” ten slotte, geeft aan, dat daar de grens Is van Margency. Maar dat is nog niet alles. Een speling, laat Ik zeggen van het vernuft des zes of zeven gemeenteraden, heeft gewild, dat In leder plaatsje het een of andere weggetje of laantje gedoopt Is „Avenue de Paris”. Nu zün al deze „avenues” nog onbewoond, maar later, als er werkelük eens menschen zün komen wonen, of nog later als die dorpjes en gehuchten één stadje zullen gaan vormen en dat is naluurlük onver mijdelijk dan kunnen al die gelijkna mige straten en avenues nog eens tot Inte ressante verwikkelingen aanleiding ga ven De-courant van Maandag bevatte de voor stellen van B. en W. aan den Raad tot vast stelling en wijziging van belastingverorde- ningenfin verband met de herziening van de finandeele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. De lijvigheid van deze bijlage aan den Raad dientengevolge de groote pa pier opper vlakte, die de voorstellen in de courant be- ‘tan. zal bij de meeste lezers wel van in- oed geweest zijn op hunne belangstelling. geloof dat het meerendeel zal gezegd steen: „Dat lees ik niet, da’s me te lang.” Daarbij komt nog, dat deze bijlage krioelt van cijfers, reden temeer voor den doortnee- lezer om de pagina’s over te slaan. Maar, als ze allen eens wisten, dat het in deze voorstellen over hun portemonnaie gaatals de drukker er boven gezet had: „Leest dit vooral, want 't gaat over uw porte- monnaie; ’t gaat er om, hoeveel belasting u voortaan zult moeten betalen!" zeker en bemald was er meer notitie van genomen. Doch terzake I Doel van dit artikel is: op de meest eenvoudige wijze de nieuwe belastingvoorstellen uiteen te zetten. Deze otteenzetting zal zeer objectief zijn kri tiek uit te oefenen op de voorstellen is m.i. hier niet op zijn plaats. In bet kort samengevat komt het hierop fleer X. De Gemeentelijke Inkomstenbelasting sooals die thans geheven wordt, verdwijnt met l Mei 1931. Daarvoor in de plaats komt de xg. Gemcentefondsbelasting met opcen- Dikwijls offerden 3/3 aangeslagen voor 2/3 in de werkgemeente. zaamheden verrichten, worden thans voor werknemers dus meer aan de fiscus dan anderen. Aan dezen toestand komt op x Mei 1931 men, die b.v. in Alk- 1 en des zomers te 'en voor zich en hun woning disponibel J. A. K., te Zuidscharwoude, straatschen- derü, f 15.boete of 15 dagen hechtenis. H. M te Oude Niedorp, verboden grond, f 7.boete of 7 dagen hechtenis. J. B., te Oudorp, overtreding TrekhonSên- wet, f 4,boete of 4 dagen hechtenis. XJ. J. v. d. I., te Alkmaar, N. B. te Hu-. gowaard, overtreding Arbeidswet, de le f 4.- boete of 4 dagen hechtenis, de 2e S maal f 1.boete of 5 maal 1 dag hechtenia. P. B., te Hugowaard, overtreding Spoor, wegwet, f 3.— boete of 3 dagen hechtenla. J. N„ te Amsterdam, overtreding Visaehe- rüwet, f 5.boete of 5 dagen hechtenis. A. K., j. W., te Egmond aan Zee, A. J. v. K.. te Oss, J. K„ te Alkmaar, dronken schap, de le f 15.boete of 15 dagen hech tenis, de 2e f 6.boete of 6 dagen hech tenis, de 3e en 4e leder f 3.— boete of 3 dagen hechtenis. H. F., te Beverwük, J. B., te Noordschar- woude, I. K., te Oudorp, J. H., H. O., c. B. v. V., te Alkmaar, overtreding politie verordening, de le, 4e, 5e en 7e leder f 2^— boete of 2 dagen hechtenis, de 2e f 10.— boete of 10 dagen hechtenis, de 3e f 4.boe te of 4 dagen hechtenis, de 6e f 3.boete of 3 dagen hechtenis. N. N-, te Heemstede, O. R. V., te Haar lem, A. B., A. A. H. 8., O. B., te Uitgeest, 8. T. van B., te Velsen, A. M., te Haarlem mermeer, A. A. R., H. S., W. H. D., te Ber gen, C. K., W. W., L. E. K„ te Heiloo, H. M., C. J., J. G., W. B., W. K„ J. H., H. F„ J. de B., te Alkmaar, R. B., te Broek op Langendük, T. B., D. 8., te Hugowaard, P. K. , te Noordscharwoude, A. K., te Span broek, C. P., te Hoorn, D. S., te Wleringer- waard, H. A. P. v. d. M. S., te Amsterdam, C. R„ te Akersloot, D. P., te Westzaan, H. D„ te Beemster, M. J. K., te Züpe, C. R, te Opperdoes, W. S., te Zuid en Noord- schermer, 8. Z., te Stompetoren, J. N. te Hoogwoud, D. 8., te Wlerlngen, overtre ding Motor- en Rüwielwet, de le, 8e, 9e, 14e, 15e, 21e, 24e, 26e, 27e, 31e, 37e, 38e leder f 7.boete of 7 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 6e, 15e, 18e, 28e, 30e en 35e leder t 4.boe te of 4 dagen hechtenis, de 2e, 7e, 32e, 33a en 36e ieder f 6.boete of 5 dagen hech tenis, de 5e, 13e, 16e, 17e en 19e ieder f 2.- boete of 2 dagen hechtenis, de 10e 2 maal f 2.boeten of 2 maal 2 dagen hechtenis, de 13e f 30.— boete of 30 dagen hechtenis, de 20e vrüspraak, de 22e f 50.boete of f 50 dagen hechtenis, de 23e f 3.— boete of 3 dagen hechtenis, de 25e f 10.boete 2. De gemeente Alkmaar komt voor de personeele belasting naar de grondslagen: huurwaarde en meubilair van de 4e in de 3« klasse, met uitzondering van enkele ge deelten buiten de z.g. bebouwde kom. 3. De hoofdsom der aanslagen in de Pmoneele belasting en de opcenten daarop, temen voortaan aan de Gemeente. 4. de gemeente Alkmaar heft thans 70 opcenten op de Vermogensbelasting; het Rijk zal voortaan 50 opcenten heffen en de Gemeente 35. 5. De Forensenbelasting zooals wij die thuis kennen, vervalt, daarvoor komt in de plaats eene heffing van belasting van hen, die in de gemeente meer dan 90 malen van een belastingjaar nachtverblijf houden of er op meer dan 90 dagen voor zich of hun gezin een gamee Thans de bijzonderheden der De voorstellen van B. en W. komen dus hierop neer, dat de gemeente de opcenten, die het Rijk en de Provincie hieven, tot zich zal trekken. B. en W. motiveéten dit aldus „De bevoegdheid tot opcentenheffing op de gemeentefondsbelasting werd juist beperkt om de gemeente te nopen ook de verterings belasting aan te wenden als sluitpost van de gemeentebegrooting. De wet op de personeele belasting blijd e Wet op de personeele belasting blijft voorts op alle aanslagen van toepassing; alle grondslagen blijven gehandhaafd; winkels worden voor x/3 belast pensions voor 2/3; hotels voor x/3; auto's voor het bedrijf *4, enz. Aan dit laatste kan de Gemeente- wetgever niets veranderen, dus ook niets met betrekking tot de volle belasting van koffiehuizen. De Rijkswet i.c. de Wet op de Personeele belasting zou daartoe moeten worden gewijszigd. Tenbehoeve van het gemeentefonds heft het Rijk voortaan boven de hoofdsom 50 opcenten, B. en W. stellen voor, dat de ge meente (die vroeger 70 opcenten hief) 35 opcenten heft. Ze zou tot 50 kunnen gaan. f 50.per kind - 55-— W 60.— M 65.— 70.— tt OO.”^- M „85. 90.— ..95.— Deae wordt door het Rijk geheven, komt dte m x Mei 1931 op het aanslagbiljet van de Inkomstenbelasting i.p.v. de Ge meentelijke Inkomstenbelasting. Zij wórdt volgens een geheel ander tarief dtan de rijksinkomstenbelasting geheven, een tarief dat progressief is. Nu stellen B. en W. aan den Raad voor dt opcenten op deze hoofdsom ook pro- gessief te heffen, ergo: een progressie op een progressie of zoo men het noemen wil •en progressie in kwadraat. De te verwachten belastingverlaging wordt ■eiUustreerd in onderstaand staatje. Üit- dmkkelijk zij hierbij vermeld, dat bij de foodsbelasting met een factor van 0.65 is gerekend, teneinde een vergelijking te kun nen treffen met het loopende belastingjaar 1930/31 en het cijfer in de begroeting 1930. Deze factor kan worden opgevoerd tot hocgsteQs x en zal ieoer jaar door den Raad moeten worden vastgesteld. 1) Waar 1) staat, beteekent vrij van belasting. 2) Bij een factor v. d. opcenten van 0.65. De conclusie is dus: de nieuwe Gemeentefoodsbelasring zal^cwer

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2