Buitenlandsch cNieuws i I I FEUILLETON Op Reis DE ONTBINDING VAN DEN NA UIT HET RIJKE NATUURLEVEN DUITSCHEN RIJKSDAG a HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 19 JULI 1930 i Zonnewende Verschillende proclamaties Proclamatie van- het Centrum dc minstens Dc onrust in Indië De Stahlhelm Een ontploffing aan boord I Vuurgevecht met dwangarbeiders Guatemala en Honduras Hevige regens hpven Berlijn Geheime communistische bureaux Graaf RnnwnntIPC h'van ™’rmalen *ce*t»nd. Sprekend XxOITianOrieS de ix trekking tusScnen de Liberale voor KOET NIEUWS Een officieele tegenspraak De communisten in Kwantoeng I I i I I Een plaatsvervanger Pilsoedski Gemengde tfSuitenlandsche ^Berichten Een rede tegen het kabinet- Berenguer De nationale defensie van Joegoe-Slavië ■MM «el- Mfea rta- De Duitsche Nationale Partij Een samenzwering in Portugal ontdekt ^Je doet haar oereebt aas. daar ben ik en kunnen Politiseerende meisjesscholieren Met Verscheiden slachtoffers tot Dooden en gewonden Grensgeschil opgelost oud BIOLOOG. Darwin j zijde Tegen de regeering De stad Tsjao-Ping geplunderd T Zondag keek Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers „Hebt u nog iets over Alex gehoord, papa?' getrouwd?" vroeg dokter en vork mes TWEEDE HOOFDSTl K. vorschenden (Wordt vervolgdl* I8M41I. SIDKY PASJA de tegenwoordige minister-president. snoet voor Zoo naar Een centrale voor passchenvervalsching e.a organisaties opgespoord uwtiwering dien- •n| jhr von Richt- Gisteren zijn te Calcutta 17 meisjes ge arresteerd wegens het posten voor de deur eener meisjesschool. De meisjes werden in dievenwagens naar de verschillende voor steden gebracht, waar zij onvoorwaardelijk werden vrijgelaten. Een troep van 300 meisjes trachtte later de poorten der school te forceepen, doch werd door dc leeraren en politie teruggedre ven man. worden. of- beneden het Donderdagmiddag ontstond op het Fran- sche ss. ..Sphinx" dat met bestemming voor het Verre Oosten was uitgevaren een explosie in de machinekamers, tengevolge waarvan het schip genoodzaakt werd weer in de haven terug te keeren. Door de ontploffing werden twee personen gedood en zeven géwond. Een der gewonden is een Europeaan, de overige zijn Annamieten en Chineeten ide over -Partijjf en den Konlng verklaarde Romanones, dat de Liberalen ongetwijfeld vrienden van den konlng zouden zijn, doch dat zij als tegen prestatie verlangen, dat de kohing onvoor- waardelljk zich een vriend van jiarlement en grondwet toont. twintigste jaar was ik. den hemle zij dank, vrij.” De dokter zette z’n hoed op. ..Nu ik gaan; heb je mij geen boodschap Jessy mee te geven?’ Charles Merriweather keek den wiens schoonzoon hij wenschte te IX'lnzend aan. „Zeg haar antwoordde hi), wat we van avond besproken hebben: zeg haar ook. dat Alex sterk, achteruit gaat.” „Ik zal haar alleen meedeeien. dat ik van je liefde voor haar overtuigd ben. Goeden nacht; het spijt me dat ik je koetsier moet lastig vallen om me naar huis te rijden. Een wet inzake de mobilisatie van leger, takken van bedrijf en werkkrachten De regeering van Joego-Slavië heeft giste ren een wet op de landsverdediging afge- Vler gevangenen van een Australische dwangarbeidersinrichting gelukte het te ont snappen. na de bewakers te hebben overrom peld. Zij dwongen de bewakers op de tree plank van een auto, waarmede zij de vlucht namen mee te rijden. Ten gevolge van het springen van een band moesten de uitbre kers den auto in den steek laten. Zij zochten een toevlucht op een school plaats. waar het tot een hevig vuurgevecht kwam met de hen achtervolgende politie. Twee vluchtelingen werden gedood, een derde gewond, terwijl de vierde wist te ontkomen. Twee politieagenten werden gewond. De Duitsch-Natlonafe afgevaardigde Wallraf heeft den partijvoorzitter Hugen- berg een schrijven doen toekomen, waarin hij ontslag neemt én als bestuurslid én als lid der partij, wijl hjj de door het partij bestuur gevoerde politiek niet met zijn per soonlijke gevoelens in overeenstemming kan brengen Met een soortgelijke r den ook dr. Haslachen ei hofen hun ontslag in. Nog meer afgevaardigden willen dit voor beeld volgen, doch wen-chen eerst met hun kiesdistricten in contact te treden Hiertoe zullen alle maatregelen worden ge troffen. voor zoover deze grondwettig en mo gelijk zijn In regeeringskrlngen is men van meening. dat de feltelijke grondwet van kracht blijft. As. Donderdag zullen de Rijkskanselier en de minister van Financiën in de kabinets- zltting de nieuwe voorstellen Indienen In Portugal heeft men een samenzwering tegen de regeering ontdekt. Reeds heeft, naar officieel wordt medegedeeld, de regeering echter alle maatregelen getroffen om de sa menzweerders in het leger en onder de bur gerij onschadelijk te maken. De politie zou door de in een anonymen brief vervatte aanwijzingen op het spoor der samenzwering zijn gekomen. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zon nebrand. moet men op reis voorzien zün van Proclamatie van de Duitsche Volks partij Ook de Duitsche Volkspartij heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin er op ge wezen wordt dat de partij een zwaren strijd heeft gevoerd voor een groot hervormings plan. ter wederopbouw van den landbouw tot redding var millioenen van de werkloosheid en ellende en saneering der Rijks-, lands- en gemeentelijke financiën. Hierin, aldus de proclamatie, is de partij niet geslaagd. Het volk zal thans moeten beslissen of het de verwoestende krachten van onverantwoor delijke en verblinde f>artijjx>litici meer ver trouwen wenscht te schenken dan den ten allen tijde geëerden voorbeeldig plichtsge trouwen vaderlander Hindenburg." Hier treedt ieder indl- nlet zoo zü allen De jongste botsingen. Officieel wordt medegedeeld, dat Wht op roerlingen zijn gedood en Zeventig gear resteerd bij de jongste ongeregeldheden in het district Klsjorganj. ..Hebben ze haar bijna overreden, papa?" Dokter Quinton, die keek op ep glimlachte dochter. „Ja. dat zou gebeurd zün, als net paard geen zijsprong gemaakt had.' „En is de vrouw dood? Dokter Quinton dronk z’n kopje thee leeg en antwoordde: „Ja. ze is dood, maar ik geloof niet dat ze al dood was toen ze ge- vondenzwef‘d. Wanneer Charles of z’n knecht watbrandewijn bij zich gehad hadden, dan zou ze misschien uit haar bezwijming zijn ontwaakt. Jammer eenoeg. hadden ze dat niet bij zich. Me dunkt, dat ze den laatsten ad$m in 4e „Hall heelt Uitge41a«eft> maar stelijke afkomst was. dan zou dit niet erger -geweest kunnen zpn. Ze had haar eigen rijpaard, haar eigen ponnies; al de vrouwen in het dorp benijdden haar om dr prach tige kleeren en juweelen. Zelfs in den vroegen morgen, toen ze haar vader op zri verzoek een kop thee inschonk, schitterden haar vingers van de juweelen ringen. kondigd, waarin de mobilisatie van de ge- heele natie en van al haar materieele hulp middelen voor de defensie wordt geregeld. Reeds In tijd van vrede zullen de noodige toebereidselen worden getroffen voor de mo bilisatie der gewapende macht, van het verkeer, de financiën, de industrie, den land bouw en de werkkrachten. De mobilisatie wordt afgekondigd bij ko ninklijk besluit, op voorstel van den minister van oorlog en in overleg met den minister president. Er wordt een raad van nationale defensie onder voorzitterschap van den minister president ingesteld. Volgens een bericht uit Managua (Ni caragua) vonden twee Amerikaansche mari- nevliegers bij de verongelukking van hun vliegmachines den dood. Doos 30. 60. Tube 80 ct. PUROL Bij de behandeling van het conflict tusschen het Duitsche Rijk en Thürlngen, inzake de politiesubsidies aan dezen staat, heeft het Staatsgerechtshof de eisch van Thürlngen (tot verdere betaling dier subsi dies) afgewezen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de leider der Spaansche Liberale Partij, graaf Roma nones, een rede heeft gehouden over den huldigen toestand in Spanje. Hjj keerde zich scherp tegen de huidige regeering. die hjj verweet, haar gegeven beloften niet te hebben vervuld. Bij den aanvang van de re- geeringsperiode van het kabinet-Berenguer heeft dit het Spaansche volk beloofd, dat de regeering alles zou doen om den normalen toestand te herstellen. Sedert dien zjjn maanden verloopen en men heeft zoo lang zamerhand den indruk gekregen, dat In Spanje alles mogelijk is, met uitzondering Sedert gistermorgen valt boven Berlijn bijna ononderbroken een hevige regen neer. .-Vit alle deelen van de stad komen berichte® over gebarsten rioleeringen, overstroomingen en andere waterschade. De nooduitlaten (Ter kanalisaties moeten worden geopend. Des ondanks kan als het gevallen water niet verwerkts worden. De brandweer is tal- looze malen uitgerukt om volgeloopen kel ders leeg te pompen en andere assistentie te verleenen. Tegen middernacht regende het nog aanhoudend. De noodverordeningen niet van kraebt Bij besluit van den Rükspresident zijn op grond van artikel 48 van de Rijksgrondwet op verlangen vat» den Rijksdag de noodver ordeningen van 16 Juli buiten werking ge steld. Het besluit is geteekend door den Rijks - presldent, Rijkskanselier Brüning en den minister van Financiën. Dietrich.. Tegelijkertijd richt de regeering een pro clamatie aan het Duitsche volk: „De Rijksdag heeft de middelen gewei gerd. terwijl het Rijk deze ter uitvoering van zijn diensten noodig heeft. De Noodverorde ningen van den Rükspresident zijn met meer derheid van stemmen verworpen. Deze meer derheid is „in sich" niet eensgezind en niet bekwaam voor de overname. Thans is het het Duitsche volk zelf, dat over zün toekomst moet beslissen. Dat is de taak voor den 14- den September. De Rüksregeering zal zorgen dat het Rük. de landen en de gemeenten zich van hun taak zullen kunnen kwijten.” Deze proclamatie is geteekend door den Rjjkspresident en alle ministers. Deonlangs uit Oostenrijk gezette oud- chef van den staf der Heimwehren, majoor Pabst, die thans te Venetië verblüf houdt, zal zich binnenkort te München vestigen. aan ’t ontbijt zat, tegen z’n mooie De uitvoering van de Noodverordening De Rükskanselier Dr. Brüning is na den door de verwerping van de Noodverordening door den Rüksdag geschapen toestand thans met de taak bezig, een nieuwe Noodverorde ning uit te werken. diep van overtuigd Wanneer ze iemand be mint dan ben jü het. Zoo zelfs, dat ik er zoo goed als zeker van ben. dat zij zich meer dan eens heeft afgevraagd, waarom je niet eerder gesproken hebt. Wanneer je met haar spreekt. Charles, dan moet je haar het gebeurde in Oxford, die dwaasheid van je, meedeelen." „Waarom? vroeg de andere ontsteld; ..dat geval is dood en begraven." ...Dat weet ik wel. maar toch moet je het baar vertellen. Ik geloof niet, dat ze er zich veel van zal aantrekken. Je was toen pas zeventien jaar. en die vrouw ofschoon ze je echtgenoote was heeft geen rol als zoodanig in je leven gespeeld." Charles Merriweather lachte gedwongen. ..Neen, ze zag direct haar vergissing in; ze meende den erfgenaam te trouwen, en niet diens tweelingbroeder... die toen geen rooien duit bezat. Ze was oud genoeg om haar zaak beter te overleggen, twintig jaar ouder dan ik. Enfin, ze is dood, ze heeft me nooit lastig gevallen: ik vergeef het haar.” „Ze is in Afrika gestorven, als ik ’t wel heb.” „In Johannesburg Ze nam nu en dan wat geld op en dreef een winkel. Ze had ge luk. zou Ik zeggen. Ze stierf vier jaar later; een kennis van haar, die haar in d’r zaken assisteerde, zond me bericht van haar over lijden. Ik was er niet rouwig om. Toen ik zeventien was. had ik me zelf met ijzeren, ketens aan haar gebonden, op mn een en Op het oogenblik zitten in de Parjj- sche gevangenis St. Lazare niet minder dan 22 vrouwen gevangen wegens moord. Acht tien van haar doodden haar echtgenoot of ..vriend met een revolver, drie met een dolk en één met een knuppel. seglük onderscheiden worden: een van waarneming en een van uitvoering. Ditzelfde verschijnsel kunnen we ook her- htaldelük waarnemen bü een zeer alledaag sere plant: de bruine boon. Als we göëd kijken, zien we op de plaats waar de blaad jes aan den bladsteel en ook waar de blad steel aan den groenen stam zit. een verdik king. Dit is een soort gewricht. De bladen namelük van de boon hebben een neiging zich dwars op de richting van het licht te stellen. De bladen nu „voelen” dien drang maar het draaien van het blad naar tiet licht geschiedt in die gewrichten. Ook hier dus een afzonderlük punt van waarneming en van beweging. Deze ontdekking opent weer nieuwe ver gezichten. De prikkel wordt op een bepaalde plaats waargenomen en op een andere plaats heeft zü haar uitwerking. Die prikkel moet dus overgebracht warden. Zou de plant dan toch zenuwen hebben? Het meest nauwkeu rig microscopisch onderzoek heeft ons ech ter nooit Iets getoond, dat maar in de verste verte op zenuwen leek. We mogen derhalve met een gerust hart beweren, dat een plant geen zenuwen heeft. En toch wondt <te prikkel overgebracht. Nu heeft men wel gezien, dat er door de plant van cel tot cel heel dunne protoplasmadraden loopen. En nu meent men. dat langs deze uiterst dunne draadjes de prikkel wordt overgebracht. Doch nu vrees ik voor velen müner lezers, (als er tenminste velen zün) onverstaanbaar te zün. Ik kom hier op een nieuw terrein, de celleer. Het zou me te ver voeren hier naderen uitleg te geven. De cel leer omvat zoo n ultgebreiden tak van weten schap. dat Ik me niet in staat acht met enkele woorden te verklaren wat proto plasma is en wat die protoplasma-draden beteekenen. Ik waag het niet voor -de tweede maal een grooten omweg te maken als in de vorige artikeltjes. Ik moet mü wachten in die boosheid te hervallen. Mis schien kan ik den gedukiigen lezers later daarover nog iets vertellen. Maar ik stap daarmee toch nog niet at van deze kwestie. Laat het nu waar zün. dat de prikkel door de protoplasma-draden wordt overgebracht, dan staan we weer voor een ander raadsel. Hoe komt het nu. dat juist die bepaalde cellen gaan uitgroeien? Hoe wordt daartoe „bevel" gegeven? Hoe Het bestuur van de Duitsche Centrum- partü heelt tesamen met de Rijksdagfractle van het Centrum een proclamatie uitgevaar digd. waarin staat: De strijd en het tot stand komen van een verantwoordelijke „en werk zame meerderheid in den Rijksdag is ten einde. In een tijd van ernstige economische crisis en met een dreigend gevaar heeft de Ryksdag zün plicht verzaakt. Onbekwaam zelf op te treden en niet bereid de verant- woordelükheid voor een handelende regee ring te dragen, verviel hü tot ontbinding Bü de laatste verkiezingen voor den Rüks dag waren het de naarstige bemoeiingen der Centrumfractie het verval der Rijksfinanciën tegen te gaan en het daarmede m verband staande gevaar den noodtoestand voor groote volksdeelen te scheppen, tegen te gaan. Wat het kabinet-Muller niet Is gelukt, werd door de regeering Bruening krachtig en welbewust ter hand genomen. De partüen rechts en links bleten verstokt in haar mee- ningen. Noch de Duitsch-Nationalen, noch de Soclaal-Democraten vermochten hun partijbelang en op te geven en de mogelük- heden voor een parlementaire meerderheid te openen. Noch dc groep-Hugenberg, noch de SociUal-Democratie. hebben ernstige en bruikbare voorstellen voor een parlementaire afhandeling der dekkingsvoorstellen inge diend. De verordeningen der regeering zün verordeningen geboren uit den noodtoe stand. Zü geven lani en volk de noodige zekerheid. Een parlement, dat zelf niet den moed heeft de noodzakelüke werkzaamheden te scheppen er. uit te voeren is een onrecht. Een dergelijk parlement mag niet terugko men. Het Duitrcne volk in al zün schakee- rlngen zal het bewüs hebben bij te brengen, dat het den wil en de kracht heeft, een sa menstelling van den Rüksdag te bezorgen, waardoor de moeilijkheden va’n dezen tüd en een gezonde volksontwikkeling kunnen wor den overwonnen en gediend. De strüd moet worden aangebonden tegen de krachten die wanorde scheppen. tegen het radicalisme van rechts en links. Er zü geen parlements recht, maar een parlementsplicht.Het volk komt tot rust met veiligheid, orde en op bouw, energie en plichtsvervulling. Dat zij onze verkiezingsleus: voor waarheid, recht en vrüheid. De nieuwe verkiezingen bepaald op Zondag 14 Septembe Officieel wordt medegedeeld: De Rijks- president heeft op voorstel van den Rüks- raad als datum voor de verkiezingen voor den nieuwen Rüksdag vastgesteld 14 September as. slechts hebben gedurende herstel van gezondheid Pilsoédskt. Van officieele zijde wordt het gerucht over een aftreden van Pilsoedski ongegrond verklaard De ..Krakauer Kurler” verzekert, dat maarschalk Pilsoedski ock verder de feite- lüke leider in Polen blyft. de volledigheid beter, Darwin te bespreken plantjes. Hü plaatste weer een mutsje op den top. maar prikte er een klein gaatje in, aan de züde. die niet in het volle licht stond. Door dat kleine gaatje viel dus diffuus of indirekt licht. Consequent boog nu het plantje zich van het licht af, schoon de rest van de plant mutsje fel bestraald werd. Nog overtuigender bewees Darwin met deze eenvoudige proef, dat er hier ontegen- twee verschillende punten moeten nemen die cellen dat „bevel” waar? Myste rie Ook de wetenschap van onze dagen weet geen antwoord op die vragen Hier staat zü misschien wel aan het einde van haar doordringvermogen Dit schünt samen te hangen met de diepste geheimen, die wü wel nooit zullen kunnen ontsluieren „Wat is leven?” Om nog eens terug te komen op de boon: Hoe voelen de bladeren nu de richting van het licht Zü gaan zich juist naar het licht keeren. als ze -niet in het licht staan Het licht kan dus zelf onmogelük daarvan de naaste oerzaak zün! We zien hiermee, dat. hoe verder men in een vraagstuk doordringt, hoe meer moei- lükheden en kwesties men ontmoet. Lost men er één op. vele andere treden er voor in de plaats en blüven soms tevergeefs op een afdoende verklaring wachten. ’t Is een aperte manifestatie van de be perktheid van het menschelük verstand Altüd moet men tenslotte tot de conclusie komen, dat men nog veel meer niet dan Iwel weet. In de vorige artikeltjes hebben we trach ten uiteen te zetten, dat dc planten voor het leven op aarde onontbeerlük zün Want alle - leven hangt samen met zuurstofge- bruik Als nu de planten weer niet de zuur stof uit haar gebonden toestand vrümaakten. zou alle leven spoedig uitgedoofd zün op aarde. Want alle zuurstof in de heele at mosfeer zou dan sjxiedlg omgezet zün in het alle leven verstikkende koolzuur. Dat dit niet een kwestie van eeuwen en eeuwen is. leert ons de volgende berekening Een Duitsche geleerde heeft met echt moffrikaanschen ..Ausdauer" eens berekend hoe lang of het zou duren, voor alle zuur stof in het heele luchtruim verbruikt zou zün. We moeten hier alle cüfers niet met een al te critisch oog beschouwen. Het zün maar globale schattingen. Maar toen geeft het een aardig beeld van de geweldige wer king van ongeziene krachten, sterk naar voren, dat, hoewel vidu afzonderlük beschouwd, nu veel gewicht in de schaal legt, samen een gewichtigen factor vo men in de natuur. Het - gaat hier liefst met billioenen tegelük. Alleen de menschen van de geheele we reld gebruiken per dag ongeveer 1.4 billloen M3 zuurstof. Men schat den geheelen voorraad zuurstof op jü.m. 500 billloen M3. Dus als er alleen nog maar menschen op de wereld waren, zouden ze allen na een kleine elf maanden ongeveer, gestikt zün. En wat de dieren voor zich opeischen is in het geheel niet te schatten. Want stel nu het geval, dat het tncgelük was. van elke diersoort te berekenen hoeveel elk individu aan zuurstot per dag gebruikt, onmogelyk blüft het om zelfs bü benadering te schatten, hoeveel exemplaren er van elke soort zün. Maar dat het alles te zamen eveneens tot een respec tabel bülicenen-tal M3 zal oploopen, valt moeilük te betwüfelen. De „Times" meldt uit Hongkong, dat de activiteit der communisten in Kwantoeng den laatsten tüd wederom grooter wordt. De stad Tsjao-Ping op 50 kilometer afstands noordelük van Swa-Tao werd door hen ingenomen en geplunderd. De vooraan staande burgers werden vermoord, openbare gebouwen verwoest en de gevangenen uit de gevangenis bevrijd. Een andere, misschien nog geweldiger, fac tor bü het zuurstof-verbruik is de industrie. Met denzelfden üver heeft die Duitsche ge leerde van zooeven berekend, hoeveel zuur stof alleen de Duitsche industrie In het jaar 1911 voor zich opeischte. Hü neemt daarvoor tot maatstaf de tonnen steenkool en bruin kool. die zü gedurende dat jaar verslonden had: hü vond daarvoor 73 millioen ton bruinkool en 161 millioen ton steenkool. Volgens een scheikundige berekening lever den die millioenen tonnen te samen 400.000 millioen K.G. koolzuur of 571 billioen M3. Dat is dus meer dan de geheele wereld voorraad. Neem hier nog bü even groote Enpelsche en Fransche industrie, de Amerlkaanschc, enz., bedenk daarbü. dat al die afzonderlüke nationale industrieën sinds 1911 in omvang zün toegenomen, dan is het toch zonneklaar, dat ruw genomen, binnen een of twee maanden reeds alle leven op aarde onmcgelük zou zün gewor den Nog eens. we moeten die getallen niet al te streng nemen maar laat het zün. dat. heel royaal genemen. de zuurstofvoorraao in het wereldruim nog 10 of. als ge wilt. 100 maal grooter is dan wü denken, ’t ver andert niets aan de zaak. Vroeg of laat raakt toch alles op en was de dood heer en meester als niet God in Zün oneindige wijsheid heeft dit gevolg natuurlük voorzien. In Zün werk zün er geen fouten; tegenover die geweldige zuurstofverslindende macht, heeft Hü in Zün wüze Voorzienigheid voor een ander, niet minder krachtig, middel gezorgd dat dien voerraad weer telkens opnieuw aanvult. Wij zagen, dat door verbranding de zuur stof opraakt Met andere woorden: de voorradige zuurstof wordt verbonden met dc koolstof tot koolzuur, onder vrükomen van warmte of energie. Nu moet er een andere factor zün. die het koolzuur weer ontbindt tot zuurstof en kool- t.of: de daarvoor vereischte warmte of energie moet weer uit een andere bron ge put worden. God droeg nu de eerste taak aan de planten cp. terwül Hü in de zon die nieuwe, steeds aanvullende, warmté- en energie bron aan de wereld gaf. Hoe nu de plant, in samenwerking met de zon. deze opdracht vervult, hebben wü in de vorige artikels uiteen trachten te zetten. Als ik alles, wat ik in deze artikeltjes behandeld heb. nog eens naga, dan kom ik tot de’ ontdekking, dat ik misschien wel wat te breedvoerig ben geweest. Ik heb er allerlei vraagstukken bügesleept. die eigenlijk niet direct op de zonnewendine betrekking heb ben. Van den anderen kant vrees ik. dat men mü juist van het tegenovergestelde zal be schuldigen: n.l. dat ik te beknopt ben ge weest. Misschien bevatten beide meeningen waarheid in dien zin. dat ik voor ingewüden te breedsprakig, maar voor leeken in het vak weer te weinig uitvoerig ben geweest. Ik hoop, dat beiden zich vergissen en dat allen, die dit lezen, van diepere bewondering vervuld worden voor den Bezorgden Wüzen Almachtig^® Maker van het wonderwerk, dat wü „natuur" noemen; en dat zü mei meer vertrouwen tot Hem zullen opzien. Die het gewas, dat heden is en morgen in den oven wordt geworpen, aldus verzorgt. Proclamatie van de Democraten Ook de Democratische partü heeft een proclamatie tot het volk gericht, waarin eveneens gewezen wordt op de verantwoorde- lükheid welke thans op ’t volk komt te rus ten nu het een nieuwen rijksdag zal hebben samen te stellen bestaande uit mannen, die niet bizOndere belangen nastreven, doch wenschen te handelen in het belang van den Staat en het geheele Duitsche Volk. ernstig, ik van van- ,J4een; ik vrees, dat hü door z’n dwaashe den z’n eigen graf gegraven heeftT Ik ga morgen naar hem toe. Z’n bediende schrüft me. dat de toestand hopeloos is. Ik vind het verschrtkkelük. maar we moeten er in be rusten. Het zou me aangenaam zün, als hü thuis kwam, maar hü bekommerde zich niet om de „Hall". Hü heeft z’n geld en goed in losbandigheid verkwist. Die arme Alex! Hü en ik zün tweelingbroeders; op z’n dertigste jaar is hü stervende. ,.Is hü nooit Quinton. „Nooit”, antwoordde Charles. gejaagd; ..zoo dwaas is hü niet geweest. Misschien is hü terwüle van mü ongetrouwd gebleven. Hü is een half uur ouder dan ik en kreeg daar om den titel, de landgoederen, ja. zoo goed als alles. Het lot zal me nu wat gunstiger worden, hoop ik, ofschoon het me innig spüt. dat hü er zoo naar aan toe is. Maar ik moet ook aan Jessie denken." Dokter Quinton wierp een blik op den jongen man. ..Wil je daarmee zeggen", vroeg hü. „dat wanneer je broer sterft, je m’n dochter ten huwelijk wilt vragen?" .Als u het goed vindt, ja.” .je hebt m’n toestemming in alle geval; ik weet dat zü je lief heeft.” .Dat geloof ik ook, maar ik weet ook ae- ker, dat zü nooit Charles Merriweather, den Takenman en tweelingbroeder van Sir Alexander Merriweather sou willen trouwen." Dokter Quinton nam z’n hoed. Sedert eenigen tüd doen de autoriteiten te Berlün onderzoek naar het optreden van tot dusver onbekende communistische geheime bureaux, en wel in de eerste plaats van een centrale voor passenvervalsching. die in hoofdzaak ten doel had communisten, die wegens een of andere overtreding uit het bui tenland of uit de provincie zonder vergunning naar Berlün kwe nen met valsche passen over de grens te helpen. Men is daarbij o i het spoo’ gekomen van een organisatie, die communisten naar Ame rika transporteerde. Men heeft eente pas formulieren gevonden, die blijkbrar gestolen waren, en sporen in verband met een moord op een nationaal-socialist. Bü huizoekingen in de bureaux oer ü'lus- schen verboden antl-fasc:st.sclie jonge garde is gebleken, da; bedoelde pasvervais-bhigs- centrale zich te Berlün bevindt De gel.ipevers is men reeds op het spoor en men hoopt de centrale zelf ook spoedig onschadelyk te ma ken. Het heele ondersoek naar de oorzaken en manieren der heliotropie dateert pas uit de vorige eeuw. De man, die ook op dtt ter rein ontegenzeglük groote verdiensten heeft, is Darwin geweest, de vader van de beruchte afstammingsleer. Al is er van deze laatste theorie maar weinig meer overge bleven. daarmee verdWünt Darwin nog lang niet uit de biologische wetenschap. Integen deel! Zün veelomvattende genialiteit heeft hem behoed voor eenzüdigheid. Alle takken der biologie heeft hü bestudeerd en alles, wat maar met het leven betrekking heeft, trok zün daadwerkelüke belangstelling, heeft hü vooral met proeven gezocht de wetten der heliotropie. Deze proeven wil ik thans met u bespreken. Hü heeft dan op de eerste plaats ge vonden. dat de plant nog veel gevoeliger voor het licht is dan ons oog. Hü nam daarvoor kiemend zaadjes van gras. De top van de eerste kiem dier zaadjes draagt weer een heel geleerden naam. coleoptile. Deze klemplantjes zette Darwin dan in een pikdonkere kamer, zoo- dat hü er van verzekerd was. dat geen vreemd licht de proef zou komen verstoren. Op een afstand van 4 meter plaatste hü een zwakke lamp. Het licht was zoo gering, dat men niet eens op z’n horloge kon küken. ^daar hoe miniem ook die lichtkracht was na drie uren zag hü reeds, dat de coleoptilen naar het licht glngfen overhellen. Hü herhaalde de proef, maar nu met nog minder licht. Hü zette dan om een pas ont kiemd graszaadje een glazen stolp, die van binnen met roet zwart was gemaakt, een naald maakte hü echter een klein krasje van 0.1 m.M. breedte en 0.4 m.M. lengte. Met ’t bloote oog dus nauwelüks te zien. En toch, dat kleine beetje was voldoende om de jonge plantjes te doen krommen Een andere proef van Darwin brengt ons weer nieuwe vraagstukken. Hü koos daarvoor we^ë dezelfde kiemende zaadjes uit. Hü plaatste óp den top van •n kiemend graszaadje een zwart kapje. Ver volgens liet hü °P het heele plantje fel licht schünen. Vreemd er gebeurde niets. Hierna keerde hü de proef om. Hü zette nu een huisje om het heele plantje, maar roo, dat de kop (.de coleoptile) alleen uit stak. Toen hü er weer volop licht op liet vallen, kromde zich het plantje sterk naar het licht. Hieruit bleek dus. dat alleen de top gevoelig was. maar, en nu komt juist het vreemde. als de top door het llch’t be schenen werd, kromde zich de stengel. Hier was dus duidelük een verschil aangetoond tusschen een ..waarnemend” en een „uit voerend” orgaan. Een nieuw probleem Maar voor we hierop doorgaan, is het voor nog een proef van met dezelfde gras- weer een zwart ,,’t Is een knap kind, een mooie jongen", sprak hü, „en nog wel zoo goed als een von deling; haar kind, natuurlük. Ik zou wel eens willen weten wie ze was. Ze droeg geen trouwring, maar dat zegt niets. Ze kan dien verkocht of verpand heboen. Ze is even goed van honger als van kou gestorven. Natuur lük zal er een onderzoek ingesteld worden. Zal ik het lük laten weghalen?" Charles Merriweather dacht een oogenblik na. „Het komt er niet op aan”, antwoordde bü; .Als ze het hier willen laten, kunnen ze dat doen; het kan dan van hier uit begra ven worden." „En de jongen? Wat moet er met den Jon gen geschieden?" „O, z’n vader zal zich wqj aanmelden; mis schien ook wel iemand anders; hü kan zoo lang op een kermisbed hier slapen. Maar u moet iets gebruiken, dokter, voor u weg nat. Het is van nacht bitter koud.” 1 „Nu dan, een enkel glaasje. Heb je nog het •sn of ander van Alex gehoord, Charles?" De aangesprokene schudde het hoofd. Nieuwe afdeeling opgerirht Naar van de zyde van de Stahlhelm wordt medegedeeld. Is in het Rünland en Westfalen reeds een nieuwe afdeeling der organisatie opgericht, de afd. Westmark Het bestuur verwacht, dat de beweging zich in den verbodstüd heeft uitgebeeld, vooral in de ontruimde gebieden. Bü het bezoek van Hindenburg aan Mainz zullen de leden in grooten getale aanwezig zün Een week later zullen op tien plaat en betoogingen worden gehouden. om „de ongebroken kracht der oeweging te bewüzen Vlaggen niet teruggegeven Naai de ..Landesverband Westmark’’ me dedeelt, heeft de regeering te Amsberg de politie opdracht gegeven de in beslag geno men vlaggen van de Stahlhelm niet terug te geven, aangezlen deze ..middelen schending van de wet zün geweest. Een negentig jaar oud grensconflist tusschen Guatemala en Honduras is thans door bemiddeling van het Noord-Ametl- kaansche 'departement van buitenlandsch*1 zaken bügelegd. De beide staten hebben zich krachtens een verdrag verplicht het geschil aan ten arbitragecommissie van drie leden, onder voorzitterschap van Charles Evans Hughes, Chief Justice, te onderwerpen, en overeen komstig de beslissing der commissie aan stonds tot grensafbakening over te gaan. vroeg ze. blozend. Dokter Quinton legde z’n neer Ja. kindlief’ antwoordde hij ..Alex gaat sterk achteruit zooals Charles vernomen heb. Charles gaat morgen naar de stad.” De vader glimlachte vergenoegd en ging voort: „Misschien komt hü wel even aan- loopen; ik geloof dat hü je iets heeft te zeggen Zij nam een trotsche houding'aan, ..Hü heeft me al lang -iets willen zeggen”, luidde bet hooghartige antwoord; „ik weet alleen niet, waarom hü tot nu toe gezwegen iieefthü is anders geen man die niet durft." Dokter Quinton keek met aandacht in Ml kop met thee. zóó zacht, dat niemand het bemerkt heeft. Ze was in elk geval stervend De lükschouw zal waarschynlük aantoonen. dat ze gestor ven is. aan wat jü. kindlief, hartzeer zou noemen." „En het kind? ..Het kind is nog in Selston-Hall. Charles denkt, dat het wel opgeëischt zal worden.” „En wat is uw meening? ..Ik denk van niet. Ik beschouw het ge val als dat van een verlaten vrouw, wier kind men met zal opeischen. Charles zal het kind waarschünlük een paar dagen bü zich houden en het dan naar 't weeshuis zenden.’ Jessie Quinton was schoon als een en gel. met donkerblauwe oogen. maar op dit oogenblik .verscheen er een harde trek om haar kleinen, fraai gevormden mond en haar stem klonk scherp toen ze zeide: ..Natuurlük zal hü een andermans kind niet by zich houden, daar is ook geen reden voor." „Ik heb daarover met geen woord gerept, kindlief. Mag ik nog 'n beetje thee van je?” De dokter en z’n dochter zaten in de gezellige eetkamer aan T ontbüt. Het ver trek was niet groot, maar meer dan weel derig en kostbaar ingericht, weelderiger dan men in de woning van een plattelandsge- neesheer zou verwachten Maar de medicus was zeer gefortuneerd en Jessie, z’n eenige dochter, was haar leven lang vertroeteld en ventend geweest. Wanneer ze van De president van de Poolsche republiek heeft den onder-minister van het departe ment van oorlog, generaal Konarzewskl, be last met de tüdelijke leiding van het mi nisterie. Naar, verluidt, zal de generaal de leiding een v erlof tot van maarschalk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7