Firma Jan Kühne BOND VOOR GROOTE GEZINNEN t' I I I BLADZIJDE I MAANDAG 21 JULI 1930 De centrale raadsvergadering te Alkmaar I r- n r rz. School boekhand el Leermiddelen engros. Boek binderij. Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. Faidsen, hotk St. Jacebstraat j ntEDt bLAÜ Df 1—llrir. JO-- TrW^.W i onAawN*. «m «tote «aten te met aftredende werden bij acclamatie her- een 's-Graven- stelde voor te met ort VOORSTELLEN ste er- sluit Ie Rede M. Oeral. ingekomen en VaateMMnc begroeting MM afdeelingen. i stem- Meegeren waaraan richt tot id- ina »P. n- as Jzarventeg van den Secretarie jaarverslag. verschenen in bet van „Het Gezin,ontlee- hoofdbe- den Christelijk-Proteatantschen sn, te ■se te Plaatsbepaling volgende Centr. Raads vergadering. Het hoofdbestuur adviseerde hage daarvoor aan te wijzen. van f 10.100. werd hierna aldus vastgesteld. De afd. UTRECHT meende, dat de pen ningmeester met het aantal contribueerende leden wel wat aan den lagen kant was. Spr. dacht, dat de inkomsten hooger zouden zijn als op de begrooting aangegeven, en stelde vervolgens voor het salaris van den secre taris met f 200 te verhoogen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men. De begrooting werd hierna onveranderd vastgesteld. Op de as. Partijraad van het najaar zal ook groote gezin" aan de orde worden ge- BestannverWeztng Aan de beurt van aftreden waren de hee ren Ir B J W Reuser. Nijmegen, penn.; J M. H van de Ven. Heerlen. 2e secretaris: H C. M. Wijffels, s Hertogenbosch, redac teur; Drs Jos de Boer, 's Oravenhage. com missaris. die zich weder herkiesbaar stelden in de houden. AJkmaar. de stad te midden van pol- toch ook weer in de onmiddellijke onze toevlucht en zuilen Na nog eenige s-Gravenhage aan krijgen, dat kinderen, die 7 leerjaren en 7 klassen hebben doorloopen vrij van school krijgen, al zyn die kinderen nog geen 13 Jaar. Blijkens de toelichting wordt het vooral voor groote gezinnen wenschelUk geacht, dat de kinderen niet 2 jaar een zelfde klas door- loopen, doch, na de 7e klas van school kun nen; de meisjes voor het huishouden, de jon gens voor de boerderij. Na ingewonpen advies van de daarvoor in aanmerking komende organisaties, zal het H. B. zUn houding bepalen. Jaarverslag van bet orgaan Het door den heer Wijffels uitgebrachte jaarverslag van het orgaan luidt bevredi gend. Betreffende de klachten over de wjjze waarop bet orgaan wordt bezorgd, wordt op gemerkt,, dat de Redactie geen verantwoor delijkheid kan aanvaarden voor het feit, dat kinderen vrij toegang tot de brievenbus hebben, en dus ..Het Gezin” in handen kun nen krijgen. Inzake het weren van bepaalde adverten ties vertrouwt het H. B. op de medewerking van den uitgever. Door den heer Wijffels werd nog medege deeld, dat hij waarschijnlijk in staat zal zijn, vermoedelijk met 1 October, aan het orgaan toe te voegen een dubbele pagina speciaal voor de moeders, en speciale pa gina speciaal bestemd voor de kinderen. Er zal voor worden zorggedragen dat de pa gina voor de kinderen er kan worden uitge nomen. Deze mededeeling werd door de vergade ring met applaus begroet. Vens onderzoeke het H B. de mogelijkheid, of er langs pubUek-rechtelijken weg kinder toeslag kan worderF verkregen. Nu de regeering aldus de toelichting niet van plan is het Rijkskindertoeslag- fonds in te voeren, verdient net overweging via de werkgevers te trachten, iets te be reiken. Het H. B. zegt terzake diligent te zullen olijven. De VOORZITTER selde overtuigd te zijn, dat de steunverleening aan het groote ge zin veld zou winnen en zegde, namens het H. B. nogmaals toe terzake diligent te zullen blijven. Aan het Juni-nummer van „Het Gezin,” nen wij het volgende: Na een dankbare herinnering aan de te Schoonhoven gehouden, goedgeslaagde jaar vergadering, wordt herinnerd aan het op 25, 26 en 37 Augustus te Nijmegen gehouden R. K. Landelijk Congres tegen het Neo- Malthusianisme, welk congres de groote ver dienste heeft aan de Wetenschap een groe ten dienst te hebben bewezen. In aansluiting op dit congres werd op 28 en 29 Augustus te Nijmegen gehouden de 2e conferentie van het Comité Internationaal vpor het Leven en het Gezin. Dit congres Werd bijgewoond door afgevaardigden van Frankrijk. Engeland. Dultschland, Ver. Sta ten. België, Spanje en Nederland. In 5 kringen werden spreekbeurten gehou den over ..Gezinspolitiek." Zulks naar aan leiding van de klacht, geuit door den Bonds voorzitter in'zijn openingswoord van de vo rige Centrale Raadsvergadering. Het aantal afdeellngen steeg met 15. Oe- Rdtft 4e ff* De kozen. De VOORZITTER richt hierna eenige waardeerende woorden tot de herkozenen. met welke woorden de vergadering door ap plaus instemde. De heer M. Duval lid van en rapporteur van de compensatiekassen in de Fransche Kamer, hield over dit onderwerp een rede, welke door Drs. Jok. de Boer vertaald werd. In groote trekken schetste de spr. het ont staan van de particuliere kassen te Grenoble in Frankrijk. Spr. is niet voor Staatskassen, maar be pleit een wet, waardoor werkgevers verplicht worden tot aansluiting, onder oontröle van den Staat. Op deze rede volgde een levendig ap plaus. Ook door den Belgischen afgevaardigde, den heer Dr. Ballet, werden eenige toelich tingen gegeven hoe de compensatiekassen in België zijn gevormd geworden. De beer Ballet merkte op. dat in 1922 in België slechts 1200 arbeiders waren, die hun toeslag uit de compensatie-kassen ontvan gen. Dit waren arbeiders in een kolenmijn langs de Z. O. grens. Op een destijds te Brussel gehouden ver gadering was besloten eerst bij de kolenmij nen den kindertoeslag te verkrijgen. Alle ge westelijke bonden, waarin België is verdeeld, moesten ter plaatse werken, om dit te kun nen verkrijgen en na 8 maanden waren alle kolenmijnen aangesloten bij een compensa tiekas. In de Eerste Kamer is de vorige week be sloten, dat aan alle loon-trekkenden in de landbouw-nijverheid kindertoeslag zal worden verleend. Men is begonnen met de prlvaat-nijverheid en later gekomen tot den Staat. De VOORZITTER dankte den heer Ballet en reide, dat het voorbeeld van België in dezen een spoorslag voor Nederland zal zijn. 3. De aid. 8CHINNEN stelt het H.B. voor om «en bespreking te houden met den mi- De tweede dag Zondagochtend had te 10 uur de voort zetting van de vergadering plaats. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, wijdde de voorzitter enkele woorden van droeve herinnering aan het overleden lid Spendel. uit Leiden, die, strijdende in den Raad voor de Katholieke belangen, door den dood werd getroffen. Voor zjjn zielerust werd door de verga dering gebeden. Het H B werd voorts gemachtigd 20.000 circulaires voor het voeren van ropaganda te laten drukken. 8. De afd. AMERSFOORT stelt voor, het orgaan van den Bond franco per post aan alle leden toe te zenden. Tegelijk kwamen hierbij in behandeling A. een voorstel LEIDEN om het H. B. op te dragen de mogelijkheid te onderzoeken het orgaan direct van den drukker of van een ander centraal punt te verzenden aan leder lid van de Vereeniglng en B. een voorstel van de afd. ‘8-HERTO- GENBOSCH dat beoogde, het H. B. op te dragen, een regeling te treffen, met eenige afdeellngen, om het orgaan per post te ver zenden, om daarna aan de overige afdeelin- gen een evenredige tegemoetkoming uit te keeren. Blijkens de respectieve toelichtingen wordt het orgaan thans op ongeregelde tjjdèn en niet bij ieder lid tegelijk bezorgd. Tevens wordt gewezen op het gevaar, dat kinderen het orgaan uit de bus nemen, en daarvan den inhoud zullen lenen, wanne ei de ouders af wezig zijn. Per postbestelling is dit gevaar niet zoo groot. Om flnancieele redenen kunnen de afdee lingen zelf niet het osgaan doen bezorgen. De afd. ’s-Hertogenbosch acht bet tn prin cipe onjuist, dat bij verzending per post een gedeelte der porti door het H. B. zal worden gedragen, waardoor andere afdeellngen niet alleen zelf de kosten van eigen bezorging zouden hebben te dragen, maar ook moeten bijdragen in de kosten van anderen. Blijkens het prae-advies van het H. B. op deze voorstellen, zal naar globale berekening, de bezorging per post een uitgave vorderen van f 6000 s jaars. 1 De afd. 5s-HERTOGEKBO6CH zei, dat het deze kwestie facultatief wilde stellen. De VOORZITTER deelde mede dat als leden het orgaan per post zouden thuta- gezonden krijgen, dit. naar de tegenwoordi ge omstandigheden gerekend, een bedrag van ƒ6185 zou vorderen, vermeerderd met een bedrag van f 1000, welk bedrag nu met de verzending gemoeid is. Dit bedrag wordt nog vermindert met de aanschafflngskcs- tan wn en dergnMika. denvi verti pen. Bedenken we toch, dat we eeh uitspraak van het Episcopaat hebben, waarin de volko men erkenning van het bestaansrecht van den Bond voor groote gezinnen is neerge legd en gaarne maken we hier de woorden van Schaepman tot de onze: „Een uitspraak van t Episcopaat bediscus- sieert men niet." Aan den anderen kant willen we naar een oplossing zoeken, die een heele waarborg zal bieden voor een juiste samenwerking tus- schen het machtige W. V. en den steeds groetenden Bond voor groote gezinnen. We vertrouwen dat dit loyale standpunt zijn waardeering zal vinden. Nog in een ander opzicht is dit vereeni- glngsjaar een merkwaardig te noemen, en wel door de Kerstmis-Encycliek en door ons bezoek aan de ..Eeuwige Stad.” Deze Ency cliek is zeker voor onzen Bond een der ge wichtigste. Juist omdat ze de beginselen der Christelijke opvoeding raakt. De opvoe ding behoort aan de Kerk in harmonie met het gezin en in overeenstemming met de rechten van den Staat. Zeer juist geeft deze Encycliek aan, de plicht van den Staat om door zijn wetten het voorname recht te beschermen dat het gezin heeft bij de christe lijke opvoeding van het kind en als gevolg, te eerbiedigen het bovennatuurlijk recht van de Kerk en de Christelijke opvoeding. Deze Encycliek achten we van zulk een groote waarde, dat we het aandurven te be weren, dat ze voor den Bond, voor de vaders der groote gezinnen, dezelfde beteekenls heeft als de Rerum Novarum voor de werk lieden. Maar ook het persoonlijk contact van uwen voorzitter met den H. Vader is niet zonder beteekenls. Op een particuliere audiëntie hebben wij Zjjn zegen gevraagd en verkregen voor u. uwe huisgenooten, voor onzen arbeid in den Bond. Maar ook heeft de H. Vader, nadat ik hem de beteekenls van den Bond had uit eengezet deze woorden meegegeven, die we goed in ons geheugen en hart moeten pren ten: „Ieder goede Christen is verplicht den strijd, welken de Bond voor groote gezinnen strijdt mede te helpen voeren.” De notulen van den te Schoonhoven ge houden Centralen Raad, verschenen in No. 9 en 10 van „Het Gezin”, worden goedgekeurd en conform vastgesteld. De VOORZITTER merkte hierbij op, dat de onderwijzers- en landbouworganisaties ge raadpleegd zullen worden. Als dan advies is verkregen, kan het hoofdbestuur zijn hou ding nader bepalen. Spr gelooft echter, dat geen kans op suc ces aanwezig is. gelijk hem reeds van de zijde van verschillende kamerleden was me degedeeld. omdat de regeering slechts Ne- derlandsche en geen plaatselijke wetten kan maken, daar deze gevallen wel uitzonder lijk *yn 4. De afd. BLERICK stelt voor in ..Het Gezin” een rubriek te plaatsen, als vragen- bus. en tevens beantwoording van gestelde vragen Het H. B. prae-adviseert. dat de afdeelin- gen vrij van het orgaan gebruik kunnen ma ken. tot het bekomen van inlichtingen. Aldus besloten. 5. Van dezelfde afdeeling een voorstel, om de Centrale Raadsvergadering te verlengen, zoodat de Hoofdbestuursieden en de afge vaardigden eerst den 3en dag des morgens vertrekken. Het H. B. moet dit voorstel wegens de te groote bezwaren, ontraden. Het voorstel werd door den afgevaardigde teruggenomen 7. Van de afd. AMERSFOORT een voor stel, om den naam R. K. Bond voor Groote Gezinnen te veranderen. De afd. AMERSFOORT lichtte haar voor stel nog nader toe en Het daarbij uitkomen, dat door den naam verkeerde begrippen om trent den Bond post vatten, waardoor de propaganda zeer bemoeilijkt wordt. De VOORZITTER antwoordde, dat naam verandering verwarring-stichtend zou wer ken. Deze naam is internationaal, dus ook voor Nederland goed en bovendien historisch gegroeid. Het voorstel wordt ingetrokken. 9. De afd BERGEN-OP-ZOOM stelt voor bjj de publiceerlng in het orgaan van de jaarlijksche winst- en verliesrekening ook te vermelden, de bedragen, die voor elk der pos ten op de begrooting van het betrokken jaar waren uitgetrokken. Het hoofdbestuur wijst er op, dat de com missie van contróle voldoende gelegenheid heeft eventueele verschillen tusschen reke ning en begrooting na te gaan. De bond kan door genoemde commissie alle gewenschte inlichtingen verkrijgen. De afd. AMSTERDAM. ROOZENDAAL en LEIDEN sluiten zich bij de afd. BERGEN- OP-ZOOM aan De VOORZITTER reide. om elndelooze debatten op de vergadering te voorkomen, dat het Hoofdbestuur gemeend had den hul digen toestand te handhaven. Het voorstel van BERGEN -OP-ZOOM werd, na nog eenige discussie, ingetrokken. 10. Van dezelfde afdeeling een voorstel om de begrooting jaarlijks tijdig genoeg te pu- bliceeren voor den datum, waarop de afdee- lingsvoorstellen voor de centrale raads vergadering moeten worden ingeleverd. Het hoofdbestuur ziet niet in. dat vroe gere publicatie der begrooting noodig is; de verschillende voorstellen van de afdeellngen «orden tijdig van een prae-advies van bet hoofdbestuur voorzien. Ook dit voorstel werd ingetrokken. Hierna werd de vergadering geschorst 'tot den volgenden ochtend 10 uur. De PENNINGMEESTER gaf hierna in groote trekken .de door Bergen op Zoom gevraagde inlichtingen. Tot leden van de commissie tot nazien van het flnancieele verslag., boekjaar 1930 en décharge van den penningmeester, boekjaar. 1929 werd benoemd de afgevaardigde van de afdeeling Bergen op Zoom. DEK AFDEELINGEN 1. De afd ARNHEM stelt voor het Hoofd bestuur op te dragen, een leiddraad samen ta stellen ten dienste van Raadsleden en ande ren bij het voeren van gezinspolitiek Blijkens de toelichting op dit voorstel achtte de afd. Arnhem het wenschelijk een brochure uit te geven, waarin verschillende onderwerpen geld, aftrek o.a ten opzichte van school- noodzakeiyk levensonderhoud, woningbouw, ziekenhulsverpleglng. vacantle- scholen, gas- en electriclteitatarieven enz. worden behandeld, alsmede het standpunt dóór den Bond ten opzichte van deze punten ingenomen. Het Hoofdbestuur aanvaardt dit voorstel. De afd. ARNHEM lichtte haar standpunt nader toe. De VOORZITTER zegt, dat het H. B. zich voorstelt een brochure te doen samenstellen als door de afd. ARNHEM bedoeld. Spr. meende, dat de gemeente-politlek niet uit sluitend gericht moet zijn op het Individu, maar dat de gedachten moeten worden ge concentreerd op het gezin. Spr. deelde ver volgens mede, welke artikelen en door welke schrijvers. In deze brochure zullen worden op genomen. In antwoord op de desbetreffende vraag van de afd. ZEVENBERGEN werd geant woord. dat het boekje in September ge reed zal zijn. Door meerdere afd. werd aangedrongen op toevoeging van een lijst van practisch be haalde resultaten. De VOORZITTER betoogde voorts, naar aanleiding van een opmerking van de afd. LEIDEN, dat dit boekje wel degelijk reden van bestaan heeft. Van de 1097 gemeenten In Nederland, zijn er pas 7 die een goede po litiek voeren voor de groote gezinnen ten opzichte van de schoolgeldregellng. De afd. UTRECHT wilde deze boekjes niet enkel als leiddraad geven aan raadsleden, maar ook aan Katholieke schoolbesturen en de KerkelUke Overheid. De VOORZITTER deelde nog mede, dat er 5000 brochures zullen worden gedrukt voor rekening van het H. B.. mits de afdeellngen de eerste 1000 voor haar rekening nemen. Elke afd. neemt zooveel brochures als er raadsleden, onverschillig van welke richting, zijn en 1 voor den burgemeester. De prijs zal op 20 ct. worden gestekt. Aldus besloten. 2. Van dezelfde afdeeling het volgende voorstel: het H. B. blljve ijveren voor invoe ring van het RIJksklnder-toeslag-fonds. Te- Na den gemeenschappeltjken maaltijd be gaven de afgevaardigden zich naar den Ste- delljken Muzlektuin voor het feestconcert, aangeboden door de afd. Alkmaar. Het R K. gemengde koor, onder leiding van den heer Al. zong een drietal tamelijk groote koorwerken. .Stabat Mater”, van Rheinbergen, voldeed ten zeerste en werd met groote aandacht door het publiek ge volgd. Dat werken als „De Winter", van Loots en ..Vlaamsche Kermis", van Wlerts, succes hadden, behoeft wel geen betoog. Het muziekkorps ,.8t. Caecllia" mocht veel bijval genieten met een tweetal ouverturen en wat vrooiyke marschen, die een zeer ge zellige stemming wekten. De aanwezigen waren blijkbaar «er in ternationaal gestemd, want we hoorden na afloop van het concert-programma Holland- sche, Duitsche en «Ifs Fransche volksliede ren zingen. Verschillende vreemdelingen lieten zich herhaaldelijk uit over de schoonheid van den Ste^elijken Muzlektuin. broeders voor deze zaak zich niet krachtig I aaneensluiten en dat er in het kamp van li- I beralen en socialisten nog niet de volle be- I langstelling ervoor bestaat. Wel zijn op som- I mige aanwijzingen, die er op duiden, dat men I hier en daar in niet-katholieke kringen iets I voor onze zaak gaat voelen, maar algemeen I is de deelneming niet, ze is nog veel te spora- I disch. en niet voor er t.o.v. deze zaak alge- I meene belangstelling bestaat, niet voor deze beweging nationaal is geworden, zullen de verschillende vraagstukken een oplossing ver- I krijgen. België is daar om het te bewijzen; het Rjjkskinderfonds. in den vorm van com pensatiekassen, is daar een feit geworden, door de samenwerking der 3 groote pertjjen. Katholieken, liberalen en socialisten. En daarom is het ook te hopen, dat de verdedi ging van het gezin, niet alleen opgedragen is aan de katholieken, dat ze goed georgani seerd. ook gevoerd zal worden door andere partijen. Verder moet men niet uit het oog verlieten, dat zelfs door Katholieken In Overheid ge steld niet altijd even duidelijk voor den geest staan de woorden neergelegd in de Ka th Staatspartij: ..Meer steun aan het groote ge zin." Spr. toont dit nader aan met voorbeelden uit Bergen op Zoom en Heerlen. Gelukkig zijn er ook goede voorbeelden aan te halen, zooals bewezen wordt o.a. door den Raad van 's-Hertogenbosch. Minstens zooveel als het Rijk, kunnen de gemeenteraden die practische gezinspolitiek voeren, een onderwerp dat in het afgeloopen jaar onze volle aandacht heeft,gehad. Meerdere leden uit ons hoofdbestuur, met I name de Edelachtbare heeren Menslnk. de Lange en v. d. Ven hebben op meerdere plaatsen in Gelderland onze ideeën over de gezinspolitiek naar voren gebracht. En om die Ideeën verder te verspreiden is het H. B. reeds voorultgeloopen op een der voorstellen van den C. R. n.l. dat der afdeeling Arnhem, om een leiddraad samen te stellen ten dienste van raadsleden en anderen bjj het voeren van gezinspolitiek. Bij het b^reffende voor stel hierover meer. Trouwens de gezinspoli tiek staat in het teeken zoowel der inter nationale als van de nationale belangstelling. I Rekening en verantwoording van den penningroeeoter. Hierna werd door den Bondspennlngmees- ter. ir. B. J. W. Reuser—Dobbelman reke ning en verantwoording gedaan. De balans per 31 December 1929, met een totaal bedrag van f 6.292.97. De verlies- en winstrekening eindigt met een bedrag aan inkomsten (waaronder een bedrag van f 6.68.04 aan contributies) en uitgaven ad f 6.718. 86. Het voordeelig saldo over het afgeloopen boekjaar bedraagt f 1.254.09 Door de Commissie tot nazien der boeken, bestaande uit de heeren Vroklage en Vorder- man, waren de boeken gezien en accoord bevonden. De afdeeling BERGEN OP ZOOM vroeg het H. D. nadere inlldhtlngen te willen geven, omtrent het nadeellg saldo van pijn f 3000 van het congres. De VOORZITTER meende, dat het moeilijk was, al deze cijfers: In de finesses op te geven, doch stelde den afgevaardigde gerust met de mededeeling, dat de schuld vereffend was. PENNINGMEESTER het onderwerp „de gemeente-financiën het steld. Leidt met mij uit deze mededeellngen af. dat we moeten „durchhalten und festhalten” maar niet ..Maul halten.” En daar waar we vasthielden, daar be reikten we ook resultaten. De gemeente Venlo mag er het sprekend voorbeeld van zijn. Daar hebben we een goed geregelde kinderaf trek bij de Inkomstenbelasting, een billijke schoolgeldregellng naar de juiste principen. een toestemming voor het houden van een bloempjesdag ten bate van het fcjbds „Moe der en Kind," een subsidie aan joën Bond voor de klndervacantie-ultstapjes. Van alle kanten valt waardeering en kenning van den Bond te constateeren, doch Jammer blijft het, dat dit t.o.v. het werk liedenverbond nog niet ten volle kan gezegd worden. Hetgeen zich in 's-Heerenberg heeft afgespeeld de door onzen secretaris aldaar opgerichte afdeeling is doodgewoon de nek omgedraaid en hetgeen we beleefd hebben In Heerlen, waar de verdiensten van den heer v. d. Ven werden gekleineerd en beweerd dat in de laatste jaren te Heerlen niets van den Bond wordt gehoord, zijn helaas nog symptomen, die erop wijzen dat men nog niet het volle vertrouwen aan ons durft schenken. Ik heb een gemoedelUk onderhoud gehad met den voorzitter van het werklle- verbond van het diocees Limburg en ik rouw dat het zyn vruchten zal afwer- Wat heeft de Regeering dit jaar voor ons gedaan? Er Is in het afgeloopen Jaar veel gespro ken Jn de Kamer, in de gemeenteraden en zeker niet het minst in de Pers over de be langen der groote gezinnen, en er is zelfs de bittere klacht geuit, dat er nog zoo weinig voor het groote gezin is gedaan. Inderdaad. Wie zich nog herinnert de mo tie door ons te Schoonhoven aangenomen en aan de Regeering toegezonden, die moet er kennen dat er in het afgeloopen jaar van deze onze wenschen nog maar bitter weinig in vervulling is gegaan. Het Rljksklnderfonds, verruiming van kinderaftrek bjj de belastin gen. billijke schoolgeldregellng, vermindering van de spoorwegtarieven, toekenning van sub sidie aan onzen Bond, dat alles is achterwege gebleven en voor al deze punten is door de tegenwoordige regeering niets gedaan. Alleen hebben we gekregen een Staatscommissie, welke heeft te onderzoeken, in hoeverre we de steeds meer en meer veldwinnende rede loosheid kunnen bestrijden. Dat het resultaat zoo poover is ondanks herhaalde actie onzerzijds werd in een hoofdartikel van ..De Tijd' toegeschreven aan het feit, dat wij bestuurderen van den Bond zoo weinig contact met de regëeringscolleges hebben. Nten G. V. dat kan de oorzaak niet zijn. Al hadden we nog 'n Katholieken afge vaardigde meer in de Kamer, al hadden we zelfs gelijk de Vrouwenbond een kwaliteits zetel opgeëischt. dan nog zou onze zaak geen stap verder zijn gekomen. We hebben knappe verdedigers in de Kamer genoeg zitten en ik behoef bij u slechte In herinnering te roepen de namen van Mgr. Nolens, Van Vuuren, Ba ron van Wijnbergen en Dr. Moller, die ieder in de Kamer een krachtig pleidooi voor de belangen der groote gezinnen hebben gehou den. Beter dan zij het gazegd hebben kunnen we het toch niet. Er is de Kamer genoeg be langstelling voor het groote gezin gevraagd.. Maar dat we daar, practisch zoo weinig van te zien krijgen, heeft naar mijn bescheiden meening, een geheel andere oorzaak en dat zit hem hierin, dat men in Nederland de Ka tholieken in deze aangelegenheid vrijwel al- Openingarede v. d. Bondsvoorzitter. Wederom is een jaar voorbij en zijn we op geroepen naar Alkmaar om te komen beraad slagen over de belangen onzer gezinnen. Nog dankbaar leven in onze herinnering voort de uitstekende dagen, welke we te Schoonhoven hebben doorleefd, hoe heerlijk en vriéndelijk daar de ontvangst Is geweest. En nu een Jaar later zijn we weer vergaderd om van gedachten te wisselen en nieuwen moed te scheppen voor onzen verderen strijd In zake de gezinsbelangen. Naar Alkmaar zijn we geko men. naar het centrum van Hollands Noor derkwartier om fn overleg met elkaar die maatregelen te treffen, die kunnen strekken tot verderen uitbouw van onzen Bond. Hier zijn we dan aangeland In 'n oud-Hollandsch- stadje wijd en zijd beroemd om zljn’schlt- terende kaasmarkten, zijn typische gevels, zijn heerlijke omgeving, om nog eens de HJ-* nen uit te stippelen, langs welke wij meenen ons doel te kunnen bereiken. „Van Alkmaar begint de victorie", riep Dr. Hoffmann uit Gouda op onzen vortgen Centr. Raad ons toe. terwijl hij onze organisatie schetste als eene van groote kracht, als een vereeniglng van ongekende mogelijkheden voor de toekomst en de geleerde spreker voeg de er aan toe. voor wat den groei van den Bond betreft, dat van hier uit de Over winning zal beginnen. En hU heeft gelijk ge kregen, zooals Ik u aanstonds met cijfers zal aantoonen. Naar ders en nabijheid van bosch en duin en strand, naar de stad met de grootste kaasmarkt ter wereld, bekend en beroemd tot ver over onze grenzen. Naar het typisch oud-HoIlandsch Alkmaar met zijn grachtjes en straatjes, daar zijn we heen getroklcen om samen te overleggen, hoe we onze stem kunnen laten doordringen tot in 's lands vergaderzaal. En wie uwer vandaag of morgen in een vrij oogenbllkje het gebouw zal bezichtigen, waar de kaas gewogen wordt, die zal aan het Oost front van het Waaghuis een I>atijnsch op schrift vinden, dat vertaald aldus luidt: ..De moed van Alkmaar's overheid en burgerij heeft de verloren waagrechten doen herkrijgen.” Welnu laten wij. nu we In Alk maar zjjn met een kleine variatie zeggen: „De moed der mannen van den Bond voor groote gezinnen heeft de gezlnsrechten weer doen van kracht worden.” Ik roep u dan geachte Bondsbroeders van harte welkom toe in deze stad en reeds bij voorbaat betuigen we onzen hartelijken dank voor de goede zorgen, welke het afdeellngs- bestuur aan den dag heeft gelegd om ons zoo harteltjk mogelijk te ontvangen. Niet minder dan 5 buitenlandsche gasten zijn of komen In ons midden. Ten eerste de bekende figuur van den heer Hans Kcnrad. voorzitter van den Bund der Kinderreichen Deutschlands. de stoere werker en graag ge ziene gast en met hem de heer Joh. Schrö der. de Geschëftefilhrer van het Westf&llsche Verband, bij wien we onlangs te Gronau op onze beurt te gast waren. En daarbij de heer Otten, secretaris van het Rhelnlëndische Ver band. We verheugen ons heeren. u hier te mogen begroeten. Dan zien we ook weer de rijzige figuur van Dr. Ballet, als afgevaardig de van den Bond van Kroostrijke gezinnen van België, de vertegenwoordiger van een der machtigste organisaties op het gebied der gezinsbeschermlng, wijl deze thans 121.000 leden telt. En tenslotte nog M. Duval Arnould uit Parijs. Dan nog mevr. v. d. Linden -de Groot, de ijverige secretaresse van den R. K. Vroedvrouwenbond en wat nog meer zegt moeder van een zeer groot gezin. Spr. herinnert dan aan den groei van den N. Malthusianistischen Bond, die met 900 le den vooruitging, maar stelt daar tegenover dat de R. K. Bond voor Groote Gezinnen nog veel sneller groeit, en dit jaar met 2700 per sonen vooruitging, dat er nu 86 afdeellngen zijn, en het orgaan „Het Gezin” In 194 plaat sen verschijnt. trachten, dit In goede banen te leiden, door het elkaar te zeggen. We moeten onze toe vlucht zoeken bij het materleele om het re delijk gedeelte te kunnen vervullen. Ik dank u nogmaals voor de prettige ont vangst en wederkeerig bieden wij u onze beste wenschen aan voor den groei en den bloei van uwe gemeente, die u zeer dierbaar Is. Ik eindig met den wensch, dat Alkmaar groot en fier zal mogen blijven gaan op zijn groote gezinnen en dat de naaste toekomst nog meer v Egmonden en meer families als v. Foreest zal mogen schenken. (Applaus). Hierna werd de eere-w(jn rondgediend en werden de aanwezigen op de gevoelige plaat vereeuwigd. Te drie uur werd in de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk” de Centrale Raad gehouden. Vertegenwoordigd waren 45 tellende 9797 leden, uitbrengende 143 men. De Bondsvoorzitter, de heer v. uit Venlo hield de openingsrede, wij het volgende ontleenen Verslag enamrissfe „De dag van het Kind” Het over het jaar 1929 uitgebrachte flnan cieele verslag eindigt op een bedrag van f 1813,90. Het batig saldo bedraagt f 3564.91. In het bijgaande jaarverslag doet de se cretaris een beroep op aller medewerking cm het bestaan van het foods te verzekeren, daar in den laatsten tijd aan dit fonds schijnbaar niet meer wordt gedacht. Het verslag werd aldus vastgesteld. Alvorens de agenda af te handelen, richtte de H E. Deken zich tot de afgevaardigden. Ondanks zijn bezetten tijd was het spr. een hoogst aangename taak, blijk te kunnen geven van zijn groote belangstelling voor den Bond, wyl hij zelf ook vader is van het grootste huisgezin van Alkmaar. Bpr. feliciteert het bestuur met de groote opkomst en meende, dat het eigenlijk niet noodig moest zijn, dat de groote gezinnen zich moesten verbinden om hun belangen te verdedigen. De kinderbeperking besprekende rei deken Rengs. dat dit niet enkel mag geschieden, omdat wij Katholiek zijn, zooals verschillende dokters het willen doen voorkomen, maar vooral, omdat wij mensch «ijn, want het ligt in de natuur-wetten. Spr. verheugt er zich dan ook over, dat er een dam wordt opge worpen tegen het kankeren van dit kwaad, en eindigt met de beste wenschen voor het welslagen van dere vergadering (applaus). Mededeellngen stukken. De secretaris, de heer J. H. Kray, deed hierna mededeeling van het door verschil lende afdeellngen Ingezonden bericht van verhindering, alsmede van den Bondsadvi- seur, den Zeereerwaarden heer A. J. M? de Beer, en een telegram van het stuur van Bond. De afd SCHOONHOVEN Sneek hiervoor aan te wijzen. De afd. ROTTERDAM (links) wilde dere achtereenvolgens in de verschillende bls- schops-steden houden, te beginnen Utrecht. De afd. 's-GRAVENHAGE verdedigde het prae-advies van het H. B. Spr. achtte het wenschelijk het Binnenhof te toonen, dat de bond niet met zich laat spotten. discussie werd besloten te wijzen. Zaterdag en Zondag j.l. werd te Alkmaar de Centrale Raadsvergadering gehouden van den R- K. Bond voor Groote Gezinnen. Nadat In den ochtend de afgevaardigden van geheel Nederland in Alkmaar waren samengekomen, werd te half 2 een rondgang door de stad „emaakt. begunstigd door schit terend zomerweer, onder de vroolijke tonen van het muziekkorps ,jSt. Louis Te twee uur begaven hoofdbestuur en af gevaardigden zich naar het fraaie Stadhuis, waar zij in de Raadszaal door het gemeente bestuur officieel ontvangen werden. Van de zijde van het gemeentebestuur waren aanwezig wethouder J. Ringers en de secretaris A. Koelma; verder de raadsleden: mevr. Helleman—Hardebol en de heeren v. Slingerland. Woldendorp, Geels en Bakker. Rede wethouder J. Ringers. Wethouder Ringers ving zijn rede aan met de mededeeling. dat burgemeester Mr. Wendelaar en wethouder Mr. Leesberg door ultstedigheid verhinderd waren, deze ont vangst bij te wonen, waarom spr. de taak was opgelegd namens het gemeentebestuur de afgevaardigden te verwelkomen. Onder de vele vereenlgingen. die hun jaarvergadering houden, neemt Uwe ver- eeniging wel een uitzonderlijke plaats in, want, In 't algemeen, zijn het bij de meeste vereenlgingen de groepsbelangen, die hen te zamen brengen Maar de groote belangen, die voor hen gelden gelden voor U niet, om dat de personen, die aan Uwe afdeellngen verbonden zijn, allen in dezelfde omstandig heden verkeeren en dezelfde belangen heb ben. Als Wij dan door alle eeuwen heen de ge schiedenis naslaan, dan lezen wij reeds in het Oude Testament van groote gezinnen. Als wij de archieven onzer stad raadplegen, dan zien wij, dat er zoowel toen als bedenk hier groote gezinnen geweest zjjn, maar daarnaast stond ook een groot verlies door sterfte. Spr. noemde va» de personen, die vroeger groote gezinnen hadden, den baljuw van den Njjenburg bij Oudorp, den fieer Jacob van Egmond had 17 kinderen. Aug. v. Teijllngen, die gedurende vele jaren burgemeester van Alkmaar was. had 10 kinderen, evenals de lam. v. Foreest. Voor ons hébben die namen een bijzonderen klank, want de naam Foreest is nog heden ten dage verbonden aan hier gevestigde stichtingen, en ook het nakomelingschap van hen is blijven voortbestaan. Men zou nu kunnen zeggen: Daar is niets nieuws onder de zon. En als ik mij dit af vraag. dan zie ik. waarom deze vereeniglng bestaat, dan zie ik daarin ook den geest van dezen tijd, die door weinig vertrouwen en gemakzucht liedt tot beperking van het ge zin. En waar de algemeene welstand is Inge steld op het kleine gezin, zijn de levensom standigheden voor groote gezinnen zooveel moeilijken omdat die omstandigheden zich daarbij moeten aanpassen. Maar als ik zeg. die omstandigheden zijn zooveel moeiliJker. dan staat daar ook tegen over de mooie, maar verantwoordelijke taak van de opvoeding Gij. die zift de menschen van de groote gezinnen, gij kent deze ver antwoordelijkheid. om kinderen op te voe den. opdat zjj eenmaal zullen zijn nuttige leden voor Maatschappij en Kerk. Maar waar gij die verantwoordelijkheid aanvaardt, daar weet gi). dat er een hoogere macht is, die U de kracht geeft die verant woordelijkheid te dragen Ik lees in het welkomstwoord, dat Uw bondsvoorzitter in het program heeft ge schreven: „De Christelijke huismoeder is het schoone beeld van heldhaftige zelfverlooche ning, uit liefde tot God en tot de menschen.” Deze woorden hebben mij getroffen en dan wordt het ook wel duidelijk, dat men onder zulke hooge Leiding die verantwoor delijkheid toch durft aanvaarden. Doch ook de Overheid heeft In dezen een taak te ver vullen. ANklk Uw agenda inzie, dai» zie ik. dat het punt behandeld zal worden over een leiddraad ten dienste van gemeente raadsleden bij het voeren van gezins-politlek. Dat bewijst wel, dat gij. tezamen met Uw vertegenwoordigers in het gemeentebestuur één 10n wilt trekken voor hetgeen ook voor deze groep der burgerij gedaan moet worden. Als ik dan hier spreek, namens het ge meentebestuur van Alkmaar, dan kan Ik U zeggen, dat in onze gemeente op dit oogen- blik een nauwere aanraking gezocht wordt met Uw afdeeling. Bij ons is het verzoek binnengekomen om voor de groote gezinnen ruimere woningen te bouwen, en kan ik U zeggen, dat dat verzoek bij het College gun stig Is ontvangen en als de tijden daar zjjn, zullen wU aan dat verzoek voldoen, opdat voor de groote gezinnen een meer ruime woning verkrijgbaar zal worden, waardoor op hen de lasten niet te zwaar zullen druk ken. In de komende gelijkstelling van de rljks- regellng, die ook voor deze gemeente geldend is. zal voor de groote gezinnen een grootere aftrek plaats vinden. Namens het gemeentebestuur heet ik u dan welkom in ons mooie stadhuis, In onze schoone stad met haar mooie omgeving en boBschen. Ik eindig met den wtnsch dat uwe verga dering zal mogen slagen, dat ondrf Gods ze gen bereikt mag worden wat u zich van deze vergadering heeft voorgesteld en dat hier be sluiten genomen mogen worden In het be lang van de afdeeling en dat u altijd met ge noegen mag terugzien op uw bezoek aan Alkmaar. (Applaus). Hierna werd het woord gevoerd door den heer v. Meegeren, Bondsvoorzitter. Naar aanleiding van de woorden, gespro ken door den geachten wnd. burgemeester, is het, dat Ik namens hoofdbestuur en con gressisten u hartelijk dank zeg, voor de ont vangst die ons hedenmiddag bereid is op het Stadhuis en de eer, dat wU officieel worden ontvangen, door hen die boven ons gesteld zijn. Ik kan u de verzekering geven, dat wU gaarne naar Alkmaar gekomen zijn, naar het middelpunt van Noord-Holland, naar de stad, die aan ieder tourist, aan ieder vreem deling die ons land bezoekt, veel biedt wat mooi en schoon Is. Met buitengewoon genoegen heb ik in uw openings-rede beluisterd, dat reeds veel vroeger hier zooveel families woonachtig waren, die zelf groote gezinnen hebben be zeten, en die natuurlijk den nood van de groote gezinnen hebben gekend en die stich tingen hebben nagelaten, waarvan heden het nageslacht nog profiteert. Zeer duidelijk is naar voren gebracht, dat vooral in den Ned R. K. Bond van Groote Gezinnen het Ideële voorop staat. lederen keer weer, u kunt het In ons tijdschrift na gaan, wordt het Idlëele naar voren gebracht: wy aanvaarden het kind als een geschenk van God. Maar waar Is het u heeft er zelf °P gewezen dat wl) leven in een tUd van genot- en gemakzucht en dat het kleine ge zin er ten volle van profiteert en de levens standaard omhoog jaagt maar het voor een vader en moeder van een groot gezin ón mogelijk maakt hiermede gelijken tred te houden. En daarom moeten wij «oek« by bot door reorganisatie weer flinke afdeellngen I te krijgen. Van de meeste afdeellngen kan worden gezegd, dat zy met groote activiteit op ver- I schillend gebied werkzaam zyn. Dankbaar wordt gewaagd van de bemoei- I ingen der R. K. Staatsparty en der Regee- I ring, om het gezin, vooral op zedelijk ge- I bied, te beschermen, overeenkomstig art. 1 van de beginselverklaring der R. K. Staats party. welke aanstuurt op een bescherming van het gezin zoowel uit zedeiyk als mate- I rieel oogpunt. De bond bleef vertegenwoordigd in het R. K. Huisvestingscomité, Psycho-technisch I Comité, Moederhell, Vredebond en Partij raad. De Bond is toegetreden als lid van Ka tholieke Film-centrale. Op verschillende congresren in het bui tenland was de Bond door 1 of meer be- I stuursleden vertegenwoordigd. Het ledental steeg met 2223. De bond telt thans 83 afdeellngen. 13261 leden. Door 60 pCt. der afdeelingen werden ver slagen over de in de afdeeling gevoerde I werkzaamheden ingezonden. Met genoegen I kan vermeld worden, dat In tal van afdee llngen flink wordt gewerkt, dat de verzor ging der fceeële en materleele belangen der I groote gezinnen daar in goede handen is. en waar het huisbezoek als propagandamiddel is toegepast, schitterende resultaten in uit breiding van ledental zyn. verkregen. De afd. Alkmaar organiseerde een ten toonstelling op huishoudelijk-lndustrie-ge- bied, hield 'n Kerstfeest voor de kinderen der leden, en betuigde adhaesie aan commissie Inzake schoolgeldregellng. De afd. Haarlem Is betrokken bij de uit voering van een wonlngbouw-plan voor groote gezinnen met steun van Rijk en Ge meente. volgens de bepaling der Woningwet. Aan het jaarlljksch kinderfeest, dat op 3 dagen gehouden werd, werd door 2700 kinde ren deelgenomen. Vacantle-ultstapjes werden gemaakt met 1400 kinderen. De afd. heeft een gemeentelyken speeltuin in exploitatie. De gemeente kende een subsidie toe van f 400 per jaar, voor on-geschoolde samen komsten en cursussen by het z.g. speeltuin werk en 10 ct. per kind en per dag, met een maximum van t 1000 per jaar voor vacantle- bezlgheld. Ir. overweging is het stichten eigen speeltuinen in de verschillende wyken der stad. Het H. B. bleef onveranderd. Aan het slot van het jaarverslag wordt ge concludeerd. dat het steeds groeiend aantal afdeellngen en de stygende belangstelling in het streven van den Bond het bestaans recht daarvan bewijzen, welke conclusie be vestigd wordt uit citaten van op het Con gres gehouden redevoeringen door Prof. Duijnstee. Dr. Bouwdyk Bastlaanre en dr. Holt. Dank wordt gebracht aan de Katho lieke Pers voor de steeds ondervonden wel willende medewerking. Het verslag werd, onder dank aan den secretaris, vastgesteld. De voorzitter heet den Hoogeerw. Deken E. P. Rengs, die inmiddels ter vergadering is gekomen. hartelMk welkom. Het doet spr. by zonder genoegen den Deken hier te mid den van de vaders van de groote gezinnen te zien, die niet enkel werken in het belang van de Maatachappy, maar ook van de Kerk. meende. doch steldo den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11