/dduitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON Voor Heeren HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON RADIO-OMROEP Het Saar-probleem De Klaagmuur De opvatting van Duitschland Russische manieren De wraak van de Gepeoe De onrust in Indie Het onderhoud met Gandhi De Japansche Tyfoon Duizenden dakioozen De verdediging van Joego Slavië LANDBOUW EN VEETEELT 21 dooden De striid om de Noordpool De kindersterfte te Liibeck Een conflict over den voorrang Zegetocht van Hindenburg Senator Borah ongesteld KORT NIEUWS Stemmen uit Amerika n f Nieuwe hittegolf in Amerika Gemengde ‘TZuiterdandsche ^Berichten De bevrijdingsfeesten in Rijnland .De ontbinding van den Duitschen Rijksdag Politieke relletjes in Finland 1 K - "ten burgemeester ontvoerd De Turken vervolgen de Koerden tot op Perzisch grondgebied - -f-- Mond- en Klauwzeer Wöviglng van het vervoersverbod De strijd tegen de zedeloosheid in Frankrijk Een diplomatiek incident in de St. Pieter T Het onderzoek gesloten. lende grappen aanleiding gegeven. geen sllnalement van de in onzedelijke en millioen 20 Mobilisatie be- Engeland Groenland willen aankoopen zon Doktoren ontslagen Gevolgen van het congres toe- nemen. niet eerder ge- me op Naar het Eqgelsch door Jos. P. H. Hamers Charles; DERDE HOOFDSTUK. kunnen hebben zou (Wordt vervolgd). I ../i Groenland, of er zijn verdragsrechten willen uitbreiden in verband met een en zag er gezond en blozei haar op t eerste gezicht, i hebben reeds heel veel gemeentebesturen lezing. Hey- In de Pitztaler alpen werden 4 leden van de alpenvereenlging te Chemmitz door den bliksem getroffen en gedood. President von Hindenburg is de aangekon- digde zegetocht door het bevrijde Rijnland begonnen. De onaangenaamheden met den „Stahlhelm” zijn geheel vergeten en het volk is enthousiast en uitbundig. De volgende telegrammen kwamen binnen: President von Hindenburg kwam heden ochtend in de Badensche stad Bruchsal aan, waar hij door den staatspresident van Baden, dr Schmidt, verwelkomd werd. Deze sprak, in zijn begroetlngsrede de hoop uit, ,dat deze feestdag voor alle Duitschers een aansporing mocht zijn tot eenheid en eensgezindheid. NaXtt nog eenige toespraken gehouden wa ren, vertrok de rijkspresident naar Germers heim, vanwaar hij, na een korte begroetings- plechtigheid, zich naar Spiers begaf. Op het station werd hij begroet door een Bij de vervolging van de opstandige Koer den, drongen de Turksche troepen 80 K.M. binnen het Perzische grondgebied. Het hoofd- Een Japansch persbureau deelt mede, dat de van Amerikaansche zijde gelanceerde be richten over de gevolgen van den typhoon, die het eiland Kioetsjoe heeft geteisterd, alle ten zeerste overdreven zijn. Volgens dit be richt zou het aantal slachtoffers nauwkeu rig vastgesteld zijn op 41 dooden. 23 vermis ten en 92 gewonden. Voorts zouden 1200 hui zen zijn vernield, terwijl ongeveer 9800 gebou wen meer ot minder ernstig zouden zijn be schadigd. De schade zou in totaal 3 a 3J4 millioen Yen beloopen. leerscht ;olf in een Aan Senator Bora is een langdurige rust voorgeschreven. Zijn gezondheid is aangetast tengevolge van zijn harden arbeid in het Congres. De twee vooraanstaande leiders der Indi sche gematigde liberalen, die een onderhoud zullen hebben met Gandhl en de pandits Mo- tllal Nehroe en Jawaharlal Nehroe, zijn Sir Tezj Saproe en Djajakar. De onderkoning heeft, zooals wij reeds mededeelden, zijn toe stemming gegeven voor dit onderhoud. De leiders zeggen in hun brief aap den onderko ning, dat de politieke toestand des lands het gebiedend noozakeltfk maakt, dat onverwijld een stap wordt gedaan tot herstel van den normalen toestand. Zij verklaren verder, dat zij op eigen gezag tot hun stap overgaan en daarbij niemand, regeering noch partijen, ver tegenwoordigen. Er zij echter aan herinnerd, dat dezer dagen een bijeenkomst van veertig leden der Wet gevende Vergadering, alle partijen vertegen woordigende, Djajakar machtigde tot het doen van stappen om een minnelijke schikking te verkrijgen. Op Long Island werd een dranksmok- kelsyndicaat ontdekt. Met 4 radio-stations werd verbinding gehouden met zich op zee bevindende smokkelschepen. komt in 1935 weer aan iedere vertraging vermindert van het handelsobject voor Natuurlijk trok dit voorval zeer de aan dacht en eindelijk begaf zich een deurwaarder van het PauselUk Hof naar den Braziliaan- schen gezant, wien hij duidelijk genoeg, dat ook anderen het konden hooren, vroeg: ..Verlangt Uwe Excellentie, dat ik hem zal verwijderen?” De Braziliaansche gezant gal daarop dit ironische antwoord: „Neen monseigneur, hij is al te gelukkig, laten wjj hem maar laten zitten.” Natuurlijk heeft dit voorval tot verschil- Naar uit Lübeck wordt gemeld zijn blijkens een offlcieele verklaring, in verband 'met de bekende kindersterfte aldaar, drie verant woordelijke doktoren uit hun gemeentelijke betrekkingen ontslagen. s Scheuring onder de D.-Nationalen Van de 25 Duitsch-Nationale afgevaar digden, die tin den Rijksdag gisteren tegen de opheffing der noodverordeningen hebben gestemd, hebben achtten leden in een schrijven aan het bureai van de Duitsch- Nationale Ryksdagfractie medegedeeld, dat zij uit de fractie treden. Voorts heeft graal Westarp in een brief aan dr. Hugenberg medegedeeld dat .hjj bedankt voor het lidmaatschap der Duitsch- Nationale Volkspartij. gen tot 1 October, het tijdstip nfrene verkiezingen, verboden. De vermiste Brltsche Consul Lee te Marseille heeft zich verdronken. Zijn koffer met de mededeellng dat hy zelfmoord pleegde spoelden aan. Het is niet bekend of de Turken met goed vinden van de Perzen zijn opgerukt. De houding van Perzië moet om dien reden als onzeker worden beschouwd. „Ben ik hier in Plaistown?” „Ja, mevrouw." „Dank u; goeden avontj.” De vrouw stapte langzaam uit den coupé en stond met een zucht van verlichting op het met sneeuw bedekte, slecht verlichte perron. Zij was lang van gestalte, flink gebouwd eng, uit: men zou viflMg jaar geven. Blijkbaar was zij een vreemdelinge. Ze keek naar alle kanten rond. Bagage had ze niet by rich, behalve een handtaachje. Lang zaam liep ze voort, diep adem halend. aU iemand die last van haar eigen zwaarte heeft. Deze vrouw was waarschijnlijk eens schoon geweest. De sporen hiervan waren nog op baar gelaat zichtbaar; ze had sprekende In Amerikaansche offlcieele kringen laat men zich slechts met groote terughouding uit over den door de Ryksdagontbindlng ge schapen toestand in Duitschland. Men beschouwt de' situatie als een probleem van de in hoofdzaak binnenlandsche poli tiek, waarbij Duitschland geen inmenging onder den indruk bent; ik condoleer je.” „Ik ook", zei Jessie. Zij stond op en ging naar hem toe en keek hem met haar prachtige, donkerblauwe oogen aan. Maar uit die oogen straalde vol doening en kwalijk bedwongen vreugde, geen droefheid of medegevoel. „Dank je, liefste; ja. ik ben diep onder den indruk van den dood van m’n tweeling broeder; nu hij heengegaan is, valt z'n ver lies mij zwaar, ofschoon we zeer verschil- i lend van karakter waren „Ik begrijp Je volkomen", antwoordde het jonge meisje; „zou u vandaag niet met Charles naar-de stad gaan, vader? Hebt u dringend ziekenbezoek?" „Wanneer je er op gesteld bent dat ik mee ga. Charles, dan kunnen mevrouw Wild en .mijnheer Hunter wel wachten, totdat ik terugkom”, zoo liet zich de dokter hooren. „Ik zou uw gezelschap zéér op prijs stellen, mijnheer”, antwoordde Charles; „maar ik wil u geen last of moeite veroorzaken: bo vendien. ik moet onmiddellijk vertrekken.” „Binnen een paar minuten ben ik klaar. Natuurlijk ga ik met je mee Ik zie dat je dogcar voo* de deur staat. De kom direct terug.’” Nauwelijks had de dokter de kamer ver laten. of Charles stond tegenover Jessie. „Jessie", zoo begon hij; „lang kan ik op 't oogenblik niet met Je spreken, maar je weet wat ik zeggen wU. Wil je mijn vrouw worden, llevclipg?” De pers stelt het voor alsof Groot- Brittannië geïnteresseerd is bij den aankoop van zou voorgenomen luchtroute door het Poolgebied Men wijst er op, dat de Vereenigde Staten hun aanspraken op het noorden van Groen land hebben laten varen, die voortvloeiden uit de expedities van Peary, en een groep eilanden hebben aangekocht doch krachtens de Monroeleer belang bij de zaak kunnen hebben. Donderdag heeft de Commissie inzake den Klaagmuur de laatste getuigen gehoord en gisteren zou zij uit Palestina vertrekken. Dr. Mordehal Elisah, de eerste raadsman der Joden, zeide in zijn resumé van de zaak, dat de Joden geen aanspraak konden maken op den eigendom van den Klaagmuur, daar de heiligheid van dezen muur de commercieel» gedachten, vervat in den term eigendom, ongerijmd deden zijn. Hij stelde voor dat de eigendom van den muur, gelijk die van an dere oude instellingen, zou worden gelegd in de handen der regeering met het doel zijn onschendbaarheid te bewaren. Men zeide dat de aanspraken der Mohammedanen op den eigendom op de omgeving van den muur van 1914 dateerden, na den datum van de klaar- blykeiykelyk geregelde Joodsche rechten op den toegang tot den muur, en betreurde de verkeerde voorstellingen, door Arabische agi tators verspreid over het verzoek der Joden, om hun den vrijen toegang tot den muur voor godsdienstige doeleinden verder te ver zekeren. Ahmed Pasja Zeki. een Arabisch histori cus van groote verdienste, legde namens de Arabieren een slotverklaring af. Deze ver klaring deed hij voorafgaan door het voor te stellen, dat 400 millioen Mohammedanen het „eenstemmig eens waren" over twee re serves. De eerste daarvan was. dat Palestina officieel onder alle omstandigheden wei gerde het Brltsche mandaat te erkennen en daarom eveneens weigerde zich te laten bin den door wetten of besluiten, uit dit man daat voortspruitende. Ook erkende het niet iets zooals een Joodsch Nationaal Tehuis, daar slechts het volk van Palestina het recht had. een beslissing te nemen ten aan zien. van zijn eigen lot. De tweede reserve be stond hierin, dat het noodzakelijk was dat geschillen over een Mohamedaansche wakf. of plaats waar gebeden werd, slechts aan een bevoegde autoriteit werden voorgelegd, en dat de onderhavige commissie niet als zulk een bevoegde autoritiet kon worden be schouwd. 3. „Je hebt gelijk, Charles is geen lafaard, maar een man wiens geluk afhangt van het ja ot neen van een vrouw, is altijd een beetje schroomvallig op het beslissende oogenblik. Wanneer ik een vrouw was, dan sou ik de voorxeur geven aan een man, die niet zoo zeker van m’n antwoord was." „Het zou niet aardig van me zijn, neen tegen Charles Merriweather te zeggen", lachte ze. „nu ik me zoo lang het hof door hem heb laten maken. Zoolang Alex leeft, is hii natuurlijk een slechte partij v or me, maar al een jaar lang was alge meen bekend, dat het met Alex spoedig ge daan zou zijn." „Jawel, maar hij trouwen»** Jessie verbleekte. Het was haar duidelijk aan te zien dat ze eerzuchtig was. Ze be minde Charles, maar diens kans om haar tot vrouw te krijgen, was ongetwijfeld gestegen, nu %’n tweelingbroeder op z'n •iterate lag. De burgemeester van Tammersfors, Hak- küa. is door onbekenden ontvoerd. Den volgenden dag is hij vrijgelaten, na dat de onbekenden hem den heelen nacht hadden rondgereden. Hakkila kon daders opgeven. Hakkila kon vice-president Rijksdag. Communistische vergaderingen verboden De minister van binnenlandsche zaken heeft alle communistische kiesvergaderin- der alge- geen signalement van de van den pas ontbonden De Dultsch-Fransche Saarverhandalingen zijn dezer dagen voorloopig gestaakt. Een officieele Duitsche nota bericht dit in niet direct optimistischen vorm, de beide regee- ringen willen van deze pauze gebruik ma ken, om te trachten in October as. de ver handelingen weer te beginnen. De verhandelingen zijn niet afgebroken, aoodat de beide commissies verder kunnen werken om een basis van onderhandelen te kunnen vinden. Het is echter een feit, dat het Saarvraagstuk tegenwoordig in een cri- tiek stadium is gekomen. Mogelijk spelen hier Fransche stemmen een rol. in verband met de ontruiming van het Rijnland, ech ter zijn de zakelijke moeilijkheden, het ko lenvraagstuk, zeer groot en onoplosbaar. Het Duitsche standpunt in het Saarvfmg- stuk wordt samengevat en geopenbaard in „Die offlziöse Deutsche Diplomatische Kor- respondenz". Daarin wordt gezegd: Duitsch land beroept zich op de bepalingen van het Versatile-verdrag, zelfs in het bijzonder op paragraaf 36 en37, met toevoeging van art. 4550, waarin de bepalingen voor de terug- keering van het eigendomsrecht van kolen mijnen zijn vastgelegd. Een andere mogelijk heid dan de teruggave aan de oorspronke lijke bezitters, de Pruissische en- Beiersche Fiskus. is niet denkbaar, de beide commis sies die voor eenigen tijd aan een over gangsperiode fcerkten konden geen resultaat bereiken. Voor het Duitsche standpunt in deze is de toestemming van alle Duitsche partijen en bovendien van een belangrijk deel van het Saargebied zelf noodig. Van Fransche zijde is men bezig met cij fers niet alleen aan Frankrijk maar ook aan de bevolking van het Saargebied aan te too- nen het Status qtfo te behouden. O.a. zegt het Strasbourger gemeenteraads lid Eccard, dat het Saargebied Fransche ertsen, levensmiddelen en andere producten noodig heeft. Frankrijk exporteert voor meer dan 2 milliard Francs aan waren en het Saar gebied exporteert naar Frankrijk voor 114 milliard. Een verandering zou hoogst ongunstig zijn zoowel voor het Saargebied als voor Frank rijk. Die cijfers zijn echter niet. goed. De laatste eenigszins serieuze opgave, over het jaar 1928, deelt mede, dat de Fransche han del met het Saargebied bedraagt 1.3 mil liard Francs: exacte cijfers kan men niet geven daar sinds 1925 de getallen voor den uitvoer naar het Saargebied door de Fran sche Buitenlandsche Handelsstatistiek niet meer verschijnen. Een achteruitgang hoog stens blijkt uit den invoer van Duitschland naar het Saargebied. die in 1926 54 millioen Mark was 80 millioen Mark in 27. 115 miilioen Mark in 1928 en 142 millioen Mark in 1929. De stijging wordt bewezen door een achter uitgang van den minlmum-invoer sinds de Dultsch-Fransche handelsovereenkómst. De teruggang van den uitvoer van Frank rijk naar het Saargebied bedraagt in het jaar „Alex was geen man om te trouwen.” „Neen kind”, sprak de dokter, .alle man nen trouwen, als ze slechts de voor hen ge schikte vrouw ontmoeten. Er zijn slechts twee gevallen, waarin een man ongehuwd blijft: wanneer hij niet met de voor hem geschikte vrouw In aanraking komt, en uit egoïsme, als hij z'n geld en goed niet met anderen wil deelen. Tot deze laatste soort menschen behoorde Alex niet; hij was altijd zeer royaal ten opzichte van Charles.” Er scheen een vreemd licht in Jessie’s oogen. „Royaal!” riep ze uit; „hij had de helft van z'n bezittingen aan z’n tweelingbroe der moeten geven!” Dokter Quinton keek, min of meer ont stemd. op. „the arme kerel," zuchtte hij; .als het inderdaad met z'n gezondheid zoo treurig gesteld is. dan zal het niet lang meer duren, of z’n broer krijgt alles. Maar kijk, daar is Charles; wat ziet hij er slecht uit!” Een oogenblik later bevond Charles Mer riweather zich in de eetkamer. In z'n hand hield hjj een telegram, dat hij den dokter toereikte. „Het is met hem gedaan," sprak hij; „ik ben te laat gekomen en had gisteren moe ten gaan, maar de brief luidde niet ver ontrustend." Dokter Quinton zette z’n bril op en las het telegram. „Treurig, diep treurig, die arme Alex! Ik begryp, m’n bests Charles, dat je zeer Ze glimlachte en ging een paar stappen achteruit. ..Waarom heb je vraagd?” vroeg ze. „Omdat Ik bang was voor een weigering." ..En nu ben je niet bang meer? Waarom niet? Misschien, omdat je nu Sir Charles Merriweather bent?" „Neen", hij wachtte even vóór hij verder sprak; „ik geef je m’n woord van eer, dat die gedachte niet in m’n brein is opgeko men. Je lacht me zoo vriendelijk toe, Jessie, ik kan niet leven zonder jou.” Dit zeggende trad hij naderbij. ,Dat is ook niet noodig", antwoordde het jonge meisje; „ik heb je ’altijd lief gehad. Charles." Hij nam haar hand in de zijne en drukte er een vurigen kus op. Op dit oogenblik hoorde men iemand luid In de gang hoesten; het was dokter Quinton, die z’n jongen vriend kwam zeggen, dat ht klaar was. Sir Charles hield Jessie's hand nog vast, op het oogenblik dat de oude heer de kamer binnen trad. „Ik heb haar gevraagd", zoo begon hij direct; „ze heeft beloofd m’n vrouw te werden; ik hoop dat ook u m’n aanzoek gunstig zult opnemen." Dokter Qutnton wierp z’n dochter een vergenoegden en zegevierenden blik toe. „Gunstig opnemen?” herhaalde hij: „na tuurlijk doe Pr dat. ma als we den trein De stad Nagasaki en omgeving is ernstig door den schrikkelüken tyfoon geteisterd. Duizenden menschen zijn dakloos. Men vreest dat een groot aantal Is omgekomen. Op zee zijn acht kustvaartuigen en 83 mo torschepen vergaan. De spoorwegverbindingen zijn ernstig beschadigd. De totale schade benadert de Yen. blauwe oogen en lange, lichtblauwe wim pers; vroeger was haar gelaatskleur mis schien zelfs bekoorlijk geweest, nu was deze gevlekt en te hoog rood gekleurd. Over _t geheel was ze echter een vrouw, van wie men kon zeggen dat zij er nog goed uit zag. Ze keek naar links en rechts, als om zien te orlënteeren en wandelde de richting van t dorp In. daarbij de straatlantaarns langs den wee volgend. Aan d'r loopen kon me® zien, dat de sneeuw en de koude haar hin derden; ze trok haar mantel dichter om zich heen en verhaastte zooveel mogelijk haar schreden. Na een minuut of tien bleef ponder een lantaarn staan, haalde een stukje papier uit d’r zak en las het adres, dat er op ge schreven stond Misschien waren haar vin gers min of meer door de koude verstijld, want toen ze het papiertje weer bij acn wilde steken, viel het op den grond. Iemand die op eenigen afstand achter haar liep, zag het, raapte het op en las. niet zonder ver wondering, dat er op geschreven stond: mijnheer Charles Merriweather, Selston- Hall. Een te Parijs verschijnend antifascistisch blad maakt melding van een Incident, dat zich onlangs bij een openbare ceremonie In de St. Pieter heeft voorgedaan. Graaf de Vecchi, de Italiaansche gezant bil het Va- ticaan, had den kardinaal-staatssecretaris schrlftelijk kennis gegeven, dat hjj als gezant van Italië bij openbare gelegenheden den voorrang boven de overige leden van het diplomatieke corps moest hebben. De kardinaal-staatssecretaris had hierop geantwoord, dat deze kwestie volgens het di plomatieke gebruik geregeld was en de ge zanten hun rang dus volgens het beginsel van de anciënniteit Innamen. Graaf de Vecchi schijnt hiermede niet te vreden te zjjn geweest en maakte bij be doelde gelegenheid van een oogenblik, dat de deken van het diplomatieke corps en gezant van Brazilië, zich verwijderde, gebruik, om zich In diens zetel neer te zetten. Klaarblijkelijk verwachtte hij, dat de ge zant van Brazilië niet zou terugkeeren. doch dit was wel het geval. De Vecchi deed toen, alsof hij den gezant niet zag en bleef rustig leioenue zjjoe verxiaara wordt, bèachouwen als een bewijs voor den op rechten wensch. die Duitschland bezielt om zijn internationale financieele verplichtingen te vervullen^ waarbij de begroeting een groote rol speelt. Men gelooft daarom dan ook. dat de drastische maatregel van dat Rijks- dagontbinding eerder een versterking van het Duitsche credlet in het buitenland zal beteekenen. dan een verzwakking. Een blijvende dictatuur in Duitschland acht men in het algemeen uitgesloten. De regeering heeft heden een wet op de landsverdediging afgekondigd, waarin de mo bilisatie van de geheele natie en van al haar materieele hulpmiddelen voor de defen sie wordt geregeld. Reeds in tijd van vrede zullen de ncodige toebereidselen worden getroffen voor de mo bilisatie der gewapende macht, van het ver keer. de financiën, de industrie, den landbouw en de werkkrachten. De mobilisatie wordt afgekondigd bij ko ninklijk besluit, op voorstel van den Minister van Oorlog en in overleg met den Minister- President. Er wordt een raad van nationale defensie onder voorzitterschap van den Minister- President Ingesteld. Het aantal der slachtoffers van den ty phoon is gestegen tot 74, dat der vermisten tot 80. De Japansche regeering heeft de oorlogsvloot opdracht gegeven allen In nood verkeerenden stoomschepen assistentie te verleenen. Naar verder gemeld wordt, worden 2 Chi- neesche stoomschepen, die met 240 arbeiders uit Dairen vertrokken zijn, vermist. r.og willen halen, dan moet je nu afscheid van Jessie nemen. Dag Jessie, dag kind lief." Hij kuste z’n dochter op de blozende wangen en liet beiden wear een oogenblik alleen „Denk er aan, Jessie, m n lieveling”, zei „denk er aan, dat het m’n dood zou zijn, als er iets tusschen ons beiden kwam. Tot vanavond.” Hij keek haar liefdevol aan haastig het vertrek. Het blad „Hamb. Echo" meldt: Onlangs ontving een zekere Schainhold. die sedert 4 4 jaar een leidende positie bekleedt bij de De- „rutra (Deutsch-Russ. Lager- Transport- Ges.) te Hamburg uit Moskou m uitnoodlging onverwijld naar Rusland terug te keeren. om zieb daar over een of andere aangelegenheid te verantwoorden. Schainhold weigerde en werd derhalve door een rechtbank te Moskou ter dood veroor deeld. Gisteren werd zyn 18-jarige zoon door den r Russischen dienst «‘a--n<lcn kanselarjj- secretaris Schmidt naar Kiel gelokt en daar cp e.n schip gebracht, dat ter-.tcnd naar Rus. land vertrok. Men vermoedt, dat de Gepeoe htm als gijzelaar zal vasthouden. en verliet vertegenwoordiging van de Beiersche rtgee- nng. waarna de president, vergezeld door den minister-president van Beleren, zich onder klokgelui en het gejubel der bevolking door de feestelijk versierde straten naar den Dom begaf Hiér werd hij begroet door den blsschop en het domkapittel. De president beantwoorddejde begroeting met 'n korte toespraak, waar» hjj de ver wachting u'tte dat de toekomst betere dagen brengerr zou. wat zeker het geval zou zjjn, wanneer allen samen wilden werken. Na het verlaten van den Dom begroette de president de veteranen van de Palts, waarna hjj zich naar het raadhuis begaf, waar een plechtige feestbijeenkom.st plaats vond. Ook hier hield president von Hindenburg een toespraak, waarna hij zijn reis voort zette. Om ongeveer half drie kwam hjj in Neu stadt a.d. Haardt aan. waar hem eveneens een feestelijke ontvangst bereid werd. Een half uur later kwam president von Hindenburg in Deidesheim aan. waar de be volking zich buitengewoon enthousiast toonde. Het volgende oponthoud vond plaats in Bad Dürkheim, waar de president tien minu ten vertoefde, om vervolgens over Marxdorf en Oggersheim naar Ludwigshafen te er- trekken. Even voor vier verscheen daar de auto van den president, die lulde toegejuicht werd door de menigte, die de polltleafzettlngen ver- brak. Na de gebruikelijke toespraken begaf von Hindenburg zich naar den Rijn, waar hij met zijn gevolg aan boord ging van het stoom schip „Hindenburg.” waarmede de reis langs den Rijn werd voortgezet. Overal langs de oevers waren talrijke men- schenmassa's samengestroomd, die den rijks- piesldent hartelijk toejuichten. Op de rivier bevonden zich vele dicht bezette vaartuigen, waarvan de opvarenden hun geestdrift even eens lulde te kennen gaven. Tegen 5 uur werd Worms bereikt, waar een half uur werd vertoefd, om vervolgens de reis weder voort te zetten. Halfacht aankomst te Mainz Duizenden menschen juichten den president toe toen deze zich aan land begaf. Saluutschoten weer klonken; alle schepen, die voor Mainz lagen, hadden zfch In paradevorm opgesteld. De eerste burgemeester dr. Külp begroette het staatshoofd, evenals de bisschop van Mainz. Tot het gezelschap des presidenten behoo- ren oa. de Hessische staatspresident, de Beiersche minister-president en de Rijks- cotnmissaris voor de bezette gebieden. Allereerst maakte de president een korten rit door de straten der stad, waar zich een groote menigte verdrong. Te Wiesbaden Te Wiesbaden heerschte gister een feest stemming. gelijk deze in geen tientallen jaren meer was voorgekomen. De straten waren met vlaggen en groen versierd. Dui zenden menschen waren op de been om pre sident Hindenburg te begroeten. De offi cieele begroeting geschiedde door Oberpresi- dent van Hessen-Nassau dr. Hall en regee- ringspresident Ehrler, benevens Oberbür- germeister Krycke. Na de thee werd de door de stad ge schonken beker overhandigd. waarna de rijkspresident zich naar het feestterrein „Unter den Eichen" begaf, waar een plech tig spel werd opgevoerd. Hierop volgde een hulpbetoon van de Wiesbadensche jeugd. 1928 bijna 210 millioen Mark De noodzakelijkheid voor den invoer van Fransche ertsen voor de bevolking van het Saargebied. (ertsen die overal anders In Duitschland ingevoerd kunnen worden en verwerkt, evenals de Fransche producten), is geen aanleiding voor behoud van het hul- dige systeem, daar een overgangs-regime waarschijnlijk is. Buitendien is de zg. af hankelijkheid van het Saargebied aan Frank rijk kunstmatig in het leven geroepen, door de Saarindustrie uit de Duitsche JWirtschafts- körper te verbannen. t Wanneer het mogeljjk is binnen 12 jaar, alleen door verandering van de douane en zonder tegenstand van de bevolking, zulk een Ingewikkelde situatie tussqhen het Saar gebied en Frankrijk te bereiken, is het niet noodig zich zorgen te maken over een her leving van de normale nijverheid in het Saargebied! De comipissies van beide zijden werken verder en hopen op een beter moment ver der te werken. Het Saargebied Duitschland, de waarde Frankrijk. DINSDAG 22 JULI HUIZEN, 298 M. Na 6 uur 1071 M. UitsL KRO-Uitzending. 8.159.30 Concert. 11.3» tot 12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.1» Concert KRO-Trio. 1.152.00 Gramofoonpla» ten. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Gr*, mofoonplaten. 6.01—6.15 Sportpraatje. 6 15— 6.30 Grajnofoonplaten. 6.306.40 Koersen. 6.407.30 Gramofoonplaten. 7.308 00 Dr. R, Post: „De toestand der Katholieken van Ne derland in de zeventiende eeuw." 801110» Concert KRO-Orkest. Tjalko Vellinga (tenor) F Boshart (piano). 9.30 circa Persberichten, II 00—12.00 Gramofoonplaten HILVERSUM. 1875 M. AVRO-Uitzendlng. 8.019.45 Gramofoonplaten. 100010.15 Morgenwijding. 10.3012 00 Concert door 't Orkest uit het Asta-Theater den Haag. 12.15 tot 2.00 Concert AVRO-Kwintet. 2.00—3.00 Gramofoonplaten. 3.004.00 Concert. Rie KaemenoKist (zang>, D. van Baale (viool). Egbert Veen (plano). 4.005.00 Concert uit café „Moderne" te Amsterdam. 5.00—5.40 (gramofoonplaten. 5.307.15 Concert door de Amsterdamsche Orkestvereeniging. 7.157.45 Radlo-Volksunlversltelt. Muziekcursus. In leider: Sem Dresden. Medew. van H. Rijn bergen (viool). 8.018.20 Herdenking van Sir Conan Doyle door Dr. P. H. Ritter Jr. 8 20 Concert. Omroeporkest. G. van Renesse en G. Hengeveld (plano). 9 009.30 AVRO- Radlo-tooneel. 9 3010 30 Concert door het Omroeporkest. 10.3011.30 aansluiting van Bellevue Amsterdam. Ober Bayern. Ober- landler Kapelle Edelweiss Tanzkapelle Joe Junkers. 113012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY. 1554.4 M. 10 35 Morgen wijding. 11.05 Lezing 12.20 Concert. R. Shep herd (alt), H Mackay (tenor). 12.50 Orgel spel door E. O. Henry. 1.202.20 Orkestcon- cert. 2 20 Televisie. 2 252.50 Gramofoonpla ten. 4.20 Dansmuziek. 4 50 Concert Orkest en Orgel. 5.35 Klnderuurtje. 6.20 Vo 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Zang door ner. 7.207.40 Lering. 7 45 Lezing. 8.05 Pia no-recital door M. de Pachmann. 8.20g.50 Lezing. 8.35 Fragmenten uit ..Macbeth” van W Shakespeare. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10 05 Dansmuziek. 11.05 Dansmuziek .11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 1250 tot 2 20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli 8 20 Concert. Orkest en solisten. 9 50 Derde acte van „Die Walkure", Wagner. Or kest en solisten. I.ANGENBERO T73 M. 7 25—7 50 Gra mofoonplaten. 7.5Ó8 50 Orkestconcert. 1120 tot 1 20 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. Koor, orkest en orgel. Toespraken. 12 30 Oratno- foonplaten. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5 50— 6 50 Concert. Koor en hoom-kwartet. 8.20— 9 20 Concert. Orkest en violiste. 9.20 Orkest concert. KALUNDBORG. 1153 M. 12 20—2.20 Or kestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en voor dracht. 8.209.20 Dansmuziek. B 45—10 10 Plano-recital. 10.30—11.20 Orkestconcert 11.201.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 508-5 M. 5.20 Trio-concert 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. In de pauzes: Berichten. 8.35 338.2 M.) Con cert georganiseerd door de SAROV. ZEESEN. 1635 M. 6.10—7 20 Berichten 7.207.50 Gramofoonplaten. 10.50 Nieuwsbe richten. 12 051 40 Bevrijdingsfeest uit Co blenz. 2 203.20 Gramofoonplaten. 3.20— 450 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Hoorspel- ultzending 10 00 Liederen-voordracht door Irma Godau. 10.35 verslag van de rondvaart van Rijkspresident von Hindenburg. Het dlstrlctsbestuur van de sociaal-demo- cratische partij publiceert in het Keulsche partijblad een nieuwen oproep, waarin de partijleden aangespoord worden, niet deel te nemen aan de bevrijdingsfeesten. Te zijner tijd zal het bestuur een eigen be vrijdingsfeest organlseeren, tevens bedoeld als partyfeest. waar de thans noodige aan raking met den Stahlhelm kan vermeden worden. Den sociaal-democraten, die in officieele functie ultgenoodlgd zyn, staat het echter vrü te verschUnen. Telegram van Hindenburg aan Mevr. Stresemaan Rijkspresident von Hindenburg heeft naar aanleiding van de gehouden bevrijdingsfees ten een telegram gezonden aan mevrouw Stresemann, van den. volgenden inhoud. By de bevrijdingsfeesten in de Stadthalle te Mainz hebben wy met droefenis en dank baarheid uw overleden echtgenoot herdacht, wien het niet bescheiden was den dank der bevolking voor zyn opoffering en plichtsge trouwheid te beleven. Ik bied u by deze gelegenheid de uitdruk king aan van myn gedachtenis en myne groeten. Naar uit New-York gemeld wordt, he op het oogenblik een nieuwe hlt»gi de staten van het midden-Westen en deel der Oostelyke staten. Tijdens het week-end vonden 46 perso nen den dood, waarvan 21 tengevolge van de overmatige hitte en de overigen by het baden. In Washington was de nitte zoo gewel dig. dat In den Senaat de verdere beraadsla gingen over het Londensche vlootverdrag tot Maandag moesten worden verdaagd. De Minister van Blnnenl. Zaken en Landbouw heeft Ingetrokken zyn beschik king van 19 Juni J.I.. waarbU het vervoe ren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar een kring, omvattende Limburg, het gedeelte van Noord-Brabant. ten Noorden begrensd door het Hollandsch Diep, den Amer, de Bergsche Maas, en de Maas. Zeeland, als mede een gedeelte van Gelderland. Tegeiykertijd is verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring, omvattende Limburg en Zeeland, het gedeelte van Noord-Brabant, ten Noorden begrensd door het Heusdensche Kanaal en de Maas tot waar deze naby Woudrichem In de Waal uitmondt, alsmede het gedeelte van Gel derland, dat ten Noorden begrensd wordt door de Waal van Woudrichem af tot waar deze aan de Duitsche grens onder den naam van Ryn ons land binnenkomt. Onder dit verbod is niet begrepen de doorvoer van herkauwende dieren en var kens In gesloten, verzegelde spoorwegwA gens. alsmede In andere openbare midde len van vervoer per schip of per tram, mits dan de doorvoer geschiede onder politie- toezicht of in verzegelde tramwagens, een en ander op kosten van belanghebbenden. Evenmin is verboden de toevoer van slacht vee met een openbaar middel van vervoer, mus de dieren van de lossing af onder politietoezicht worden gesteld en binnen tweemaal 24 uur na aankomst ter plaatse van bestemming worden geslacht, een en ander eveneens op kosten van belangheb benden. By noodzaak kan de Commissaris der Koningin afwyking van dit verbed staan. -n Frankryk is de bestrijding van de openbare zedeloosheid In hetzelfde stadium getreden als in Duitschland en in Holland. Er bestaat wel een wet ter bestrijding der openbare zedeloosheid, maar de practische uitvoering laat vaak veel te wenschen over. De Fransche Katholieken trachten voort durend de openbare meenlng wakker te schudden en hebben daarmee reeds aardige successen bereikt. Zooals de bekende Abbé Bethléem in een uitvoerig artike) In „La Croix” mededeelt. burgemeesters en gemeentebesturen ge- hoor verleend aan de protesten der Katho lieken en bevel gegeven om alle platen -en geschriften, die voor de eerbaarheid aan- stooteiyk zyn, uit de uitstalkasten te. ver- wyderen. Het is wel zeer opmerkelyk. dat ook de socialistische burgemeester van Lyon. Eduard Herrlot. dergeiyk openlyk tentoonstellen van voorwerpen, boeken en platen, die voor dc eerbaarheid aanstootelijk zyn. absoluut verbiedt. By besluit van 4 Maart 1930 heeft de burgemeester van Lyon n.l. bepaald, dat het tentoonstellen, ten verkoop voorradig hebben van boeken, fotografieën of andere of lichtzinnige platen of tyd- schriften in alle etalages of uitstalkasten van kiosken of winkels der stad absoluut terboden Is. De commissaris van politip ahe ambtenaren der openbare macht zyn belast met de uitvoering van dit besluit. Deze verordening is officieel aangekondlgd e" bekend gemaakt. By de motlveerlng «in dit besluit, voert de burgemeester aan .dat deze verordening tot stanu Is gekomen op dringend verzoek van den Centralen Bond ter bestrijding van de openbare zedeloosheid te Lyon. Enkele maanden later heeft ook de bur gemeester van Boulogne een dergelijk sluit uitgevaardigd. Heeren, die gewoon zyn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne ge bruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prys 45 ct. per doos en evenals Purol verkrygbaar “U Apothekers en Drogisten. ritten, terwijl de deken by zijn zetel bleef staan. kwartier der Koerden is bezet, terwyi de Koerden zyn verspreid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2