Firma Jan Kühne Fiidsen, boek St. Jacobstroot v.h. JAN DE VRIES VRIESIA PLATEN BUIKBANDEN GORDELS I I SCHILDERSTUKKEN - ETSEN KUNSTHANDEL Fa. Gebr. v. d. MEER Voor den Alkmaarschen Kantonrechter TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 21 JULI 1930 /éreenigtaz Boerderij afgebrand De Gouverneur-Generaal Aardschokken te Kota Radja Ongeval MARKTNIEUWS Interessant proces te Londen Per fiets door den Eifel Eerste vat boter aangevoerd BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Overleden Drama te Parijs Vastgesteld f 54.324.84 Vrachtauto van den weg geraakt te Conservenfabriek in de asch gelegd Geslaagd n RECHTSZAKEN De moord te Valburg Botsing tusschen tram en autobus Billijke prijzen NV. ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR en De schade door den hagel slag in Kennemerland Ernstige brand Beverwijk STADSNIEUWS voor Volkshuisvesting „Alkmaar" ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT TELEFOON 781 Speciaal adres voor het omlijsten van platen en foto's Alle maten DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL De gouden medaille. verbonden aan den Prix de Rome Uitreiking aan mevrouw F ransen-Heslenf eld Gemeentelijke dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemidde ling districts-arbeidsbeurs Schoolboekhandel Leermiddelen ensros. Boek binderij, Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. M zou mogen Eenig vee omgekomen O Een Belgische onderscheiding verleend Geen schade ort le Zitting van Vrijdag 18 Juli. Chauffeur licht gewond deden zich niet 1 1 2 ste ■r; woordigd was een kapitaal van f totaal uitbrengende 19 stemmen. Bi) afwezigheid van den secretaris, Mr. P. Langeveld, doet de voorzitter hierna vorige werden 66.000 oorlogsverminkten eischen 44 nullioen schadevergoeding sn. te rse te f 15 80—29 70; komkommers cent. de Weesperzijde ter hoogte ■kstraat een botsing plaats BATAVIA. 18 JuH. De waarnemend con- sul-generaal van België ontving officieus be richt uit België, dat aan Gouverneur-Oene- raal Jhr De Graeff het grootkruis in de orde van de Kroon van België is verleend. >d- *P- H. ontvanj succes hem onder het oog bracht, dat hij op alle manieren de verantwoordelijkheid droeg voor escapades van zijn vee. hij veroordeelde hem tot 3 of 3 dagen. Nadere bijzonderheden bmtrent den dader Vrijdagnacht te ongeveer 1 uur werd brand ontdekt in de conservenfabfriek van den heer P. C. Docter, staande aan den Wijker- meerweg. Daar het gebouw, dat slechts één verdie ping telde, geheel van hout was opgetrok ken. breidde de brand zich met groote snel heid uit. zoodat de fabriek bü de komst van de brandweer, die zeer snel ter plaatse was. reeds in lichte laaie stond. De brandweer werkte met een drietal stralen op de motorspuit en wist met groote inspanning de aangrenzende perceelen te behouden. ZU kon echter niet verhinderen, dat de conservenfabriek geheel afbrandde. Te ongeveer drie uur was het pleit be slecht en kon de brandweer inrukken. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. De schade, veroorzaakt door den hagelslag in den avond van 22 Juni aan land- en tuln- bouwgewassen in Kennemerland. is door de daartoe samengestelde commissie van des kundigen vastgesteld op f 54.324.84. Onze stadgenoot, de heer H. Elte. slaagde gisteren voor het eindexamen van de Mid- delbaar-Technlsche School voor de Bouw en Waterbouwkunde te Utrecht. Door schipper Kossen werd heden aan de Boter- en Eierenmarkt alhier het eerste vat boter aangevoerd. AMSTERDAM. 19 Juni. Vanmorgen te 6% uur heeft op de van de le Oostéf parl gehad tusschen een tramwagen van lijn 5 en een autobus van lijn K De tram reed de Amstelbrug af De bus, die van de tegenovergestelde zijde kwam, slipte op een gegeven moment, waardoor zij dwars over den weg kwam te staan. De tram raakte de bus aan den linker- voorkant. welke nagenoeg werd ingedrukt. Ook het voorbolcon van den tramwagen liep ernstige schade op. Persoonlijke ongevallen Maandag begint voor het buitengewoon Londensche Hof van beroep een proces van de vereeniging van civiele oorlogsverminkten tegen de Brltsche Kroon. Het proces gaat om de eischen tot schade vergoeding van 66 000 oorlogsverminkten tot een totaal bedrag van 44 mülloen Pond Sterling De organisaties van oorlogsverminkten ver klaren. dat de Brltsche regeering. op grond van art. 232 van het Verdrag van Versailles groote sommen gelds van Duitschland ont vangt. terwijl aan in den oorlog verminkte burgers nog slechts een bedrag van 400.000 P St. is uitbetaald De dader van den moord op het achtjarig knaapje te Valburg. D. B is 39 jaren oud en geboortig uit Tilburg. Hu was een oud- verpleegde van het Leger des Hetls. Den laatsten tijd was hij werkzaam bjj een land bouwer te Valburg Hij is gisteren op trans port gesteld naar Arnhem. Het vermoorde knaapje is een kind uit een gezin van zeven kinderen. Vrijdagmiddag is aan den Helderschenweg bij Koedijk een vrachtauto van den heer Vriesman van den weg geraakt, doordat een naast den chauffeur zittendende Juffrouw dezen aanstiet ais sein dat rij het einddoel van haar reis had bereikt. De chauffeur raakte daardoor zijn stuur kwijt. De auto kantelde en raakte defect. De juffrouw werd gewond en is naar een ziekenhuis gebracht. De vrachtauto is later naar hier gesleept stadje.Cochem. Dan gaat het verder naar Coblenz, waar de Moezel zich in den Rijn stort en waar men den tocht per fiets langs den Run naar Keulen kan voortzetten, ofwel zich aan boord begeven van een der prachtige salonbooten. j Voor dezen zesden dag is dan nog een klein, maar kostelijk zü-ultstapjeeen tocht door het Ahrdal. te beginnen bij Remagen en daar weer terug te keeren. om dan den tocht voort te zetten 1langs den rechteroever) naar Königswinter. waar de Drachenfels het schitterende slot vormt. De zevende en laatste dag brengt ons vla Keulen naar Aken, waarmee de vierhoek Aken-Bemkastel-Coblenz-Aken voltooid is Onze tndrukken samenvattende, kunnen we met volle vrijmoedigheid en warme aanbeve ling dit zeggen: wie een goede fiets en geen overladen beurs heeft, kan in een week tijds langs de beschreven route natuurschoon ge nieten In een mate welke wij nauwelijks over troffen weten. Wie zjjn tocht wil afwisse len met een treinreisje, kan dat bijna overal doen, de Duitsche spoorwegen nemen uw fiets voor weinig centen mee. Het nachtver blijf is. mits men geen hotêl-paleizen zoekt, overal comfortabel en evenmin duur aks de maaltijden het zijn. De wegen zijn goed, soms heel goed, meestal zeer voldoende. Een stevige rem op de flets is noodig. Schrijver dezes, die veel gefietst heeft, hoog gestegen en steil gedaald is. heeft In de zeven dagen geen schaduw van pech gehad Datzelfde kan hij u niet beloven. Maar wel een overvloed van natuurgenot in onbegrensde variatie, een ontdekkingsreis van zoo groote bekoring, dat gij daarna uw vrienden en kennissen niet ophoudt te zeggen: doe het ook eens zoo' En: doe het nu! Zomer 1930! signaal te geven, waardoor een aanrijding ont stond met een van de andere zijde aankomen, de vrachtauto. De heer Wagenie, grossier te Alkmaar, die zich ter plaatse op hex rijwiel bevond, en een en ander had waargenomen, genoot heden de ietwat lastige eer als getuige in deze zaak te worden gehoord en de rechtgr- tijke heeren de gevraagde inlichtingen te verschaffen. De met verschenen verdachte werd daarop schuldig bevonden en veroor deeld tot f 3 boete of 3 dagen. Vrijdagavond te half 5 had in „Centraal" de algemeene vergadering plaats van de Vereeniging voor Volkshuisvesting .Alk maar.” De wnd. voorzitter de heer F. Ringen opent de vergadering en deelt mede, dat de voorzitter, de heer P. A. de Lange ver hinderd was op deze vergadering aanwezig te zijn. Spr. heet de aanwezigen dan harte lijk welkom en het doet spr. genoegen, dat er een kern bestaat, die met de vereeniging medeleeft en hier ook aanwezig is. Vertegen- 490.—, In de aula van het gebouw der Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. had gisteren een eenvoudige plechtigheid plaats. Aan mevrouw Fransen—Heslenfeld werd na melijk de gouden medaille, verbonden aan den Prix de Rome voor beeldhouwkunst, uit gereikt. terwijl aan mej. C. Rueter de zil veren eerepenning werd overhandigd. Nadat mr. dr. Cranenburg, waarnemend voorzitter der Commissie van Toezicht in een kort welkomstwoord het betreurd had. dat de medailles nu eenmaal niet klaar kun nen zijn, als de bekroningen bekend worden en dus tegelijk daarmee zouden kunnen wor den uitgereikt, wat meerdere plechtigheid zou met zich brengen, nam de hoogleeraar-direc teur. prof Roland Holst het woord, om in een gezellig praatje de beide bekroonden toe te spreken. Volgens het voorschrift, zei hij o.a moet deze bijeenkomst openbaar en plechtig zijn. Nu openbaar is ze. de deuren staan wijd open en iedereen kan binnenkomen. Maar ik vrees toch, dat allen die hier zitten, tot uw familie of uw vrienden zullen behooren, en om in zoo’n onderonsje plechtig te zijn, vond de professor wel heel moeilijk. De dames ieder afzonderlijk toesprekend overhandigde hjj hierop de medailles, waar na hij er de aandacht op vestigde, dat zij de eerste waren, aan wie deze nieuwe, door mej. Rueter ontworpen medaille, die in de plaats is gekomen van de vroegere, die leelijk was. werd uitgereikt. Hiermede was de korte plechtigheid ge ëindigd. KOTA RADJA. 18 Juli. Gisteravond zijn hier zware aardschokken opgetreden, die 1 minuut duurden, doch geen schad« hebben aangericht. In den afgeloopen nacht te half 5 Ls de 12-jarlge Visser die Woensdag In de Molen vaart geraakt was, In het Stadsziekenhuis overleden. voor. Alleen kreeg de bestuurder van de bui enkele snijwondjes in het geacht, ten ge volge van glasscherven. De verdachte meer con tent dan de benadeelde getuige. Op ii Juni was te Alkmaar op het Heilig land de heer Bart Heyblom, voerman en vrachtrijder, bezig zijn paard in te spannen, toen vanaf richting Schermerhek in tamelijk snelle vaart een benzine tankauto van de A.PC. naderde, waarop de voerman de hand opstak ten einde den chauffeur te beduiden in snelheid te verminderen en flink naar links uit te halen. De chauffeur van den A.P.C. wagen, de heer H. F., gaf dan ook gehoor aan dit verzoek, doch des ondanks werd het paard onder het pas- seeren van achter aangereden, waardoor het dier werd gewond en gedurende eenige dagen geen dienst kon doen, terwijl het, volgens den eigenaar, sinds dien een on- overwinnelijken schrik heeft behouden voor motorrijtuigen. De heer F., heden terecht staande ter zake overtreding in art. 22 motor en rijwielwet, het door roekeloos rijden de verkeersveiligheid in gevaar brengen, ont kende ten stelligste de aanrijding te hebben veroorzaakt. Er was ruimte genoeg en hij had na het teeken van Heyblom direct gas verminderd en zijns inziens voldoende uit gehaald. Een tweetal andere getuigen, de smid Haarman en de schilder Groot konden niet pertinent verklaren, dat de heer F. zich aan het hem ten laste gelegde had schul dig gemaakt, wel werd vermeend, dat er met het oog op de situatie ter plaatse te snel was gereden. Verdachte beweerde voorts, dat een aan de andere zijde van de straat staand handkarretje de passage had vernauwd, wat door den 18 jarigen A.P.C.- bediende C. Abram, die destijds mede in de cabine van den A.P.C.auto had plaats geno-nen, werd bevestigd. De ambtenaar vond na de weinig houvast gevende getuigenverklaringen geen vrijheid veroordeeling te vorderen en requireerde dus vrijspraak wegens gebrek aan het wettig en overtuigend bewijs. De waarnemend kantonrechter vereenigde zich met dit re quisitoir en sprak den heer F. vrij, waardoor den teleurgestelden heer Heyblom ook zijn civiele vordering ad 48 werd ontzegd. WOGNUM. „De Volharding.” Aange voerd werden: 2000 balen Schotsche muizen f 195—2 10; idem kleine f 1.25—1 45: zwarte bessen II16 cent; slaboonen f 7 109.90; snijboonen 1113 cent; bloemkool le soort idem 2e soort f 6.7017.10; f 1 60—3.90: meloenen 43—63 Rij- en nummerbewijs waren uit visschen Een 22-jarig stucadoor uit Bergen, de heer W. D. H., werd op 6 Juni op den Bergerweg, alwaar hij zich per motor bevond, aangehou den door den heer A. Wijnbergen gezag hebbend agent van Politie in verkeersaan- gelegenheden. Deze aanhouding zou op zichzelf niets kwaads beteekend hebben, doch de motorrijder was helaas met in het momenteel bezit van zijn rij- en nummer bewijs en wegenbelastingkaart welke kost bare spullen hi) wel in zijn jaszak had zitten, doch niet in het «asje dat hij aan had. zoodat hi) werd verbaltseerd wegens een drie dubbele overtreding. Evenwel was hij zoo gelukkig binnen den kortst mogelijken tijd zijn bewijsstukken dat hij aan alle wettelijke bepalingen getrouwelijk had voldaan, aan Wijnberg te kunnen toonen en werd hier mede bij het opleggen der strat rekening gehouden door het opleggen van 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen. Wat betreft de ont brekende wegenkaart zal veroordeelde ver moedelijk een transactie hebben kunnen aangaan en anders zal hij nog terecht moeten staan voor den politierechter met den Rijks advocaat ifs vertegenwoordig^ der adminis tratie der directe belastingen. Vader en 4 kinderen doer kolendamp om het leven gekomen Zaterdagmorgen te 7 uur geraakte ter hoogte van het postkantoor het wiel van een met grind beladen vrachtauto, bestuurd door C. L wonende alhier, waardoor de auto dwars over den weg kwam te staan. Nadat het grind op een anderen auto was overgeladen, werd de eerstgenoemde auto weggesleept. Er kwamen geen persoonluke ongelukken ébor genante wijze met het bestuur ccc samen werken in het belang van de Vereeni ging voor Volkshuisvesting. De voorzitter antwoordde dat het bestuur het op hoogen prijs stelde, dat de heer Schoort, die reeds zoo buitengewoon veel voor de Vereeniging had gedaan, nu in het bestuur was opgenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Cloeck waar het dividend zou worden uitbetaald. De voorzitter antwoordde dat dit ge schiedt bij de Middenstandskrediefbank. Hierna werd de vergadering, onder dank aan de aanwezige en de pers gesloten. (Ongecorrigeerd) Een leerling van Vulcanui die het niet al te nauw met den arbeidstijd nam. De heer Nicclaas B., die te H.H.waard het nuttige vak van grofsmid beoefent, heeft in zijn diëtist als assistent de 16 jarige ingmensch op ver- Mei. meer dan 8V4 uur per dag werkzaam was, wat bij arbeids- wetcontrole werd geconstateerd. De patroon werd dan 09k te dier zake gecalangeerd en deze zaak werd heden behandeld. Ver dachte was niet verschenen, wel de jongeheer Komen als getuige en deze verklaarde gemoedelijk niet eens te hebben opgemerkt, dat hij een half uur per dag te veel had gewerkt. Hij vond deze overmatige prestatie heelemaal niet erg en hem werd dan ook, om zijn onbaatzuchtigen werklust, door den heer ambtenaar warme hulde gebracht. De knecht kreeg dus de eer. maar de baas moesf betalen en wel 5 x f 1 boete of 5 X 1 dag, waartoe hij overeenkomstig requisitoir werd veroordeeld. De getuige verklaarde daarop 'n tientje van zijn patroon te hebben meegekregen om de zaak meteen maar af te maken. De baas had gezegd, wat er over was. moest hij maar weer terugbrengen. Onder algemeene hilariteit verdween de eenvoudige maar sympathieke knaap om den tol aan Themis te betalen. voorlezing van de notulen van de vergadering, welke onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den secretaris, Mr. P. Langeveld. inhoudende een verzoek om ontslag als lid van het be stuur. Het doet den voorzitter leed, dat de secretaris zich genoodzaakt heeft gezien, zijn ontslag-aanvrage in te dienen, en brengt eenige woorden van dank, voor hetgeen door hem voor de vereeniging is gedaan. Voorts was nog bericht van verhindering ingekomen van Mr. Leesberg. Van den heer Schoorl was bericht inge komen, hem uit zijn functie als adminis trateur te willen ontheffen. De voorzitter deelt mede, dat in deze functie was benoemd de heer Pot. Spreker brengt een woord van dank aan den heer Schoorl, voor hetgeen door hem in deze functie voor de vereeniging is gedaan. *t Was voor een groot deel aan hem te danken, dat de vereeniging op het peil staat, waarop zij thans staat. Spr. hoopt, dat de heer Schoorl steeds als lid van de vereeniging behouden zal blijven, opdat het bestuur imme r gebruik zou kunnen maken van zijn gewaardeerde adviezen. Het voorstel tot machtiging van het bestuur tot vaststelling van instructie en bezoldiging van het nieuwe personeel, werd bij acclamatie aangenomen. Aan het jaarverslag, dat hierna werd behandeld, ontleenen wij het volgende De exploitatie van het Tehuis voor Ouden van Dagen gaf ook in het afgeloopen jaar reden tot tevredenheid. De één- zoowel als de tweekamerswoningen zijn bijna voort durend verhuuid geweest. Het aantal aan vragen overtreft regeljnatig het aantal be schikbaar komende won! De vereeniging is in Tijdens het verblijf van de vrouw dei huizes te Parijs, om de .bruiloft van haai broer bij te wonen, speelde zich in haai woning te Auxerre een vreeselük drama af .-iaar man sFot de deuren en vensters stopte de reten toe en stak toen in d« slaapkamer van hem en de 4 kinderen eer houtskoolvuur aan. Toen de man den volgenden ochtend niet or zjjn werk verscheen en men ook aar zjjn woning geen gehoor "eeg. brak mer de deur open. Zoowel de man als de 4 kinderen vonc mer aan de gevolgen van kolendampver giftiging overleden. Men vermoedt, dat de man door slechte economische omstandigheden tot zijn daad is gekomen. De maatschappij blijft buiten schot Een te Heerhugowaard wonend vee houder, de 49-jange heer Pieter BI. moest zich verantwoorden naar aanleiding van het feit, dat op 24 Mei eenige hem in eigendom toebehoorende koeien op den spoordijk waren aangetroffen, welke uitstapjes niet geoorloofd zijn en waarvan de eigenaar de moeilijkheden ondervond. De heer B. was gedwongen het ten laste gelegde te erkennen, Bdoch voerde aan als verweer, dat de sluiting hij in deze nieuwe fuoftie op de qxest aan-da hekken, tot wia ondahoud SRAW.68- Hij kon zich niet in alle bochten wringen De 40-jarige heer Rijer B.. schipper te Broek op Langedijk begaf zich op 1 Juni in zijn auto naar het lommerrijke Bergen, wel k Zondagsch plezierritje later echter fu neste gevolgen bleek te hebben. Op een smal gedeelte van den Bergerweg nam hij een gevaarlijke bocht wat te snel en te ruim, waardoor zijn wagen in aanrijding kw^jn met een van de andere zijde naderend lultè' motorrijtuig, bestuurd door den heer P. C. Oosterhoorn. kapper te Heemstede. Bovendien maakte de auto van,den schipper, toen hij geweldig remde en de botsing door een handige stuurwending zooveel mogelijk te ontwijken, nog ’n carambole met een wiel rijder, den 17-iarigen bakker Dirk Ambagts- heer uit Alkmaar, wiens rijwiel beschadigd werd. Voor dit geheele verkeerszondenregis- ter stond de Broek op Langedijker varens gezel thans terecht. Hij ontkende niet de bocht niet naar behooren te hebben genomen, doch sprak tegen met groote snelheid te hebben gereden. Gevorderd en opgelegd werd een tamelijk hooge boete, f 50 of 50 dagen! Bovendien werden de respectieve vorderingen f 19.55 aan den kapper en f 3 aan den bakker in zijn geheel toegewezen, zoodat dit autouitstapje voor Rijer B. ge voegelijk een financieren strop genoemd kan worden. Risico van het chauffeurs- be drijf De heer E. L. Str.. die te Heiloo met zijn broeder en nog 'n compagnon een zuivel fabriek exploiteert, heeft de riskante ver plichting op zich genomen, den melkbussen auto te chauffdfren. tot dusver zonder ern stige tegenslagen, doch op Zondag 1 Juni had hij het ongeluk op den Rijksstraatweg on der de gemeente Limmen, bij het uitwijken voor een ander motorrijtuig een rechts van den straatweg rijdend wielrijder, zooals later bleek den smid P. J. de Haas uit Alkmaar, die met zijn vriend Frans Ercks, ’n chemisch wasscher, terugkeerde van IJmuiden, al waar zij op de Pietermannenvangst waren geweest, te raken met gevolg, dat gezegde heer de Haas met zijn rijwiel omtuimelde zich bloedend aan gelaat en hand verwondde, zijn jas en zijn rijwiel beschadigd werden, De heer de Haas was zoo toegetakeld, dat hij zich door den geneesheer te Limmen moest laten verbinden. De heer Su voor deze feiten terecht staande, weersprak de aanrijding en vermeende dat deze met zijn rijwiel op den berm van den weg was ge raakt en daardoor gevallen was. Dit ver weer kon echter naar de tneening van den kantonrechter met gestaafd worden en werd verdachte mitsdien veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen, terwijl bovendien de civiele vordering van den heer de Haas, vast gesteld op f 22. aan reparatiekosten van rij wiel, lijfgoederen en lijfkwetsuren, aan den benadeelde werd toegewezen. De signaalhoorn niet te 'juister tijd in werking gesteld Een motorrijder uit H.H.Waard, de heer Th. B., bevond zich in Juni te Alkmaar op zijn machine in de Emmastraat op het kruis punt Emmastraat, P.Hjtraat, Everdingen- cn Coajerstraat en verzuimde ald^r tijdig maatschappij is verplicht, zeer onvoldoende is. Het vee is in staat om zelf de aange brachte klinkjes op te lichten en comparant kon overleggen een schrift^lijke verklaring van 'n deskundige, die eveneens deze sluiting, eerst kortelings in gebruik genomen, onvol doende en ondoelmatig noemde. De heer B. had echter bij zijn reclame nul op het request igen. Ook hier echter mocht hij geen boeken, daar de waant. kantonrechter NIEUWE-PFKF.LA 19 Juni De boer derij van J. Buselman te Oude Pekela ls afgebrand waarbij ook een toom biggen en een paard in de vratnmen zijn omgeko men itngen. pezit vaqft totaal 408 woningen, benevens nog eeir^3-tal, die voor afbraak zijn bestemd. Tot 31 De cember 1929 zijn voor de voormelde woningen ƒ1.762.177.99 aan voorschotten opgenomen, hiervan werd afgelost een bedrag van 107.524,59, zoodat per 31 December 1939 nog verschuldigd was een bedrag van 1.654.653,40. Na een overzicht te hebben gegeven van de huurwaarden der verschil lende groepen woningen en de huurderving wegens leegstaan daarvan, wordt vermeld, dat het huurverlies, ontstaan door vertrek van bewoners zonder betaling van hun huur achterstand, in 1929 bedroeg 164.30 (het vorig jaar 300,80), bij een jaarlijks te ont vangen huur van 107.576,20. De huur achterstand aan het einde van het jaar bedroeg f 2028,30 (bij een totaal wekelijks te ont vangen huur van 2066,85) terwijl wegens oninbaarheid in 1929 werd afgeschreven 164,30. In het afgeloopen jaar werden 101 woningen (vorig jaar 103) door een „nieuwen'* huurder betrokken aan het einde van het jaar waren 4 woningen onver huurd. Betreffende den nieuwbouw werd op gemerkt Hoewel de behoefte aan goed- koope arebiderswoningen nog zeer groot is, zijn de grond- en bouwprijzen hier ter stede nog steeds van dien aard, dat het niet mogeluk is, zonder bijdrage in de exploi tatie. dergelijke goedkoope woningen die mettem.n aan alle thans geldende eischen moeten voldoen te stichten. In het nieuw aangevangen boekjaar hebben wij aan het Gemeentebestuur voorstellen gedaan, welke het beoogde doel trachten te benaderen. Tot eenig resultaat hebben deze voorsteden helaas nóg niet geleid. De woningen nabij den Westerweg (Ei keienbergstraat, Boom- kampstraa. en zijstraten) werden van elec- trisch licht voorzien. Omtrent de verlies- en winstrekeningen wordt medegedeeld Het college van com missarissen stelt voor, gelet op de accoord- bevinding der administratie door den heer L. Molijn, deze rekemng sluitende met a. een voordeelig saldo van ƒ6400,354-, voor de woningen in exploitatie voor eigen rekening b. een nadeelig saldo van 22.787,57 voor de woningen in exploitatie voor reke ning van Rijk en gemeente c. een voordeelig saltro van f 5.238,31 voor de woningen in exploitatie met een gedeeltelijke bijdrage in een eventueel tekort, groot maximum 1/40 der lasten, deze goed te keuren. Hierna wordt uitvoerig de exploitatie van de verschillende groepen woningen behandeld. De voorzitter deelt mede, dat de com missarissen in overweging geven het divi dend te bepalen op 4 Het jaarverslag en de jaarrekening, be nevens het rapport van commissarissen en accountant, worden bij acclamatie goed gekeurd. De voorzitter deelde mede, dat aftredend is de heer J. van Rijendatn, herkiesbaar een nieuw bestuurslid moet worden geko zen in plaats van den heer Pot, benevens een nieuwe secretaris. Spr. stelt echter voor, daar het bestuur deze laatste vacature niet onder ee oogen heeft kunnen zien, deze nog niet te doen bezetten. Bij de volgende alge- neene vergadering zal hierin worden voor zien. Bi) de hierna gehouden stemming ver- 34 19/7 kreeg de heer v. Reijendam 16 en de heer Moolenaar 2 stemmen, zoodat de heer V. Reijendam was herkozen, die zijn benoe ming aanvaardde. In de vacature-Pot werd gekozen de heer Schoorl met r6 stemmen, 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Molenaar. De heer Schoorl stelde het buitengewoon op prijs, dat hij door de aanwezige, heeren ge kozen was de taak van secretaris te vervul len. Spr. zegde toe, zooveel in zijn vermogen lag de belangen van de vereeniging te zullen behartigen. Spr. herinnerde voorts aan de geheele samenwerking, die hij steeds had mogen ondervinden van het bestuur, in zijn iunctie als administrateur. Spr. hoopte, dat Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur Voor werknemers uitsluitend van 9 12 en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden zjjn ingeschreven 1 bakker, 1 bankwerker, 1 betonwerker, 2 cfiauXfeurs, 1 electrlclen. 4 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mach, houtbewerker, 2 ma chinisten, 1 aank metselaar. 1 metaalslij- per. 1 opperman. 1/pakhuisknecht. 1 reizi ger 2 schoenmakers. 24 sigarenmakers, 1 steenbikker. 1 stoffeerder, 1 tabaksbewer ker. 3 timmerlieden. 2 ijzerwerkers, 1 win kelbediende. 16 losse arbeiders. Geplaatst: 1 boekbinder. 1 chauffeur, colporteur. 1 electrlclen. 2 metselaars, monteur, 1 opperman. 1 sigarenmaker, stukadoors. 3 timmerlieden, 15 losse arbei ders. 1 werkster. Alkmaar, 18 Juli 1930. De Directeur voomoemd, ED. v. d. HEUVEL. Van de honderd Nederlanders, die het nabijgelegen buitenland bezoeken, gaan er zestig den Run langs, dertig naar de Belgische Ardennen en Luxemburg en tien naar den Eifel. Dat is eigenlijk geen goede verhouding. Althans, z(j is op geen stukken na even redig aan de mate van natuurschoon, dat genoemde streken te zien geven. In grootschheid van natuur, in rijkdom aan bosschen. in afwisseling door meren, in den toestand der wegen en hotel-accomodatie doet de Eifel allerminst onder voor de Ar dennen. Tegenover het gemis van groote rivieren biedt de Elfel groote bekoring door den veel meer maacdelijken staat van het prachtige bergland en de uitgestrekte wou den. Voor den tourist, die rustig reizen wil, is de Eifel een aangewezen oord. Halverwege Aken en Keulen ligt Düren, het uitgangspunt van onzen fietstocht, die vrijwel in Zuidelijke, later In Z. O.-richting tot Bernkastel aan den Moezel gaa. om dan langs den Moezel via Cochem tot Co blenz te worden vervolgd. Het rijwiel ls op dezen tocht juist daarom zoo op z’n plaats, omdat op de gevolgde route niet overal Wëë1 nen loopen. terwijl een voetreis in sommige gedeelten te vermoeiend zou zijn. Het eerste brandpunt van schoonheid op den tocht van Düren uit ls. na een schilder- achtigen rit door de bergen naar Heimbach, de Urfthalsperre. een geweldige stuwdam, ge legen in een krans van bergen, aan welker voet het Urfthal in onvergelijkelijke rust zich uitstrekt. De stilte te hier om zoo te zeggen hoorbaar en wie een nacht in het hotel doorbrengt (het eenige huis in deze weelde van natuurschoon), zal van avond rust en morgenstilte nooit gekende Indrukken ontvangen. Zoowel per motorboot over het meer als te voet of per fiets over een bekoorlijk zich langs den oever kronkelenden weg. komt men te Gemünd. Te water zoowel als te land geniet men van berggezichten, zoo zeldzaam schoon als de Ardennen en de Rijnstreek ze nauwelijks -kennen. Voor den tweeden dag stond het traject GemündGerolstein op het programma Over zacht heuvelende bergen, door dicht be groeide dalen, langs grillige rotsformaties en door landelijke dorpen rijdende, staat men verbaasd over de bekoringen van het Elfel- landschap. Naarmate men Gerolstein nadert wordt de afwisseling sterker en nemen de boschruke gedeelten weer toe. Gerolstein zelf, een der schoonste stadjes van den Eifel, is een aangewezen rustoord. Men vindt er uitge brande kraters, bereikbaar langs een berg plateau. vanwaar een onovertroffen panora ma zich ontrolt. De tocht van den derden dag. Gerolstein— Manderscheid. waarbij de ..Dauner Maaren een ongekend lieflijke afwisseling vormen van met groen omzoomde, uitgestrekte meren in dit overigens niet waterrijke land, vindt zijn hoogtepunt in de rijk belommerde wegen, die zich onder langs den voet der bergen slingeren. Als de tourist dan Manderscheid. een parel diep in *t groen wegschuilend, be reikt. Stijgt Zijn verrukking ten top. Een zitje in den aan alle kanten beschaduwden hotel- tuin geeft kracht voor de bestijging der hooge ruïne, van waar het uitzicht in het donker groene dal zijn weerga zoekt. Verfrtecht wordt de vierde dag begonnen over de eerst schaduwrijke, dan zonnige, maar spoedig weer door de bosschen loopende weg naar Bemkastel. Onovertroffen zijn op dit traject de tusschen statige dennen loo pende, breede en uitstekend berijdbare wegen Naarmate het Moezeldal nadert, wordt bet bergland mtnder geweldig, verandert ook de flora (appelboomen langs den weg!) Tusschen met bosch bedekte heuvels rijdt men tot aan het stadje Bernkastel. Maar machtig is de aanbllk. dien men dan. staande voor de brug over den Moezel, ge niet. Achter het oude stadje rijzen hoog de wijnbergen, die den Moezel omzoomen en waarop hier en daar een burchttoren zun spits hoog in de blauwe lucht heft. Beneden, waar de huisjes als kinderspeelgoed tegen den bergwand leunen, stroomt de breede. soms door de droogte heel sinalle rivier, waar langs een goed rijpad, parallel aan het ge zellige lokaal-spoorlijntje, den weg naar den Voor'3 den wielrijder is de vijfde dag. de tocht langs den Moezel tot Coblenz, zeker wel de mooiste en rustigste, in zooverre hV dan niet op of over, maar steeds langs den voet van de bergen rijdt. Aan den eenen kant de verfrisschende stroom, aan de andere zijde de onafzienbare wijnbergen. Bij hoog water kan hij, bet fietsen moede ook per boot naar Coblene gaan, maar veel meer afwisselend en levendig is de fietstocht. Het voornaam ste rustpunt op dezen vijfden dag was het Paard per fiets geleid en valschen naam opgegeven <De ambtenaar sloeg twee vliegen in één klap). In deze zitting werd het kantonrechterlijk ambt vervuld door den kantonr. plaats vervanger, mr. Langeveld, advokaat te Alkmaar, welke jurist als zoodanig debu teerde. Z.Ed.achtbare maakte weinig omslag en diende het recht kort en krachtig en legde geldboeten op, zóó geweldig, dat de heer ambtenaar in verrukking werd gebracht. De eerste comparant, die als verdachte voor mr. Langeveld’s rechterstoel ver scheen, was de 40-jarige bloem kwee ker en tuinder Jan B. uit Heemskerk, welke dienaar van Pomona op de Noordervaart, gem. Schermerhorn, door den brigadier der Rijks- veldwacht Talstna was aangehouden, omdat hij zich schuldig maakte aan het nog steeds voorkomend euvel, om per rijwiel een niet aangespannen paard aan den halster te be geleiden. Dit was echter nog niet het slimste, doch volgens het proces-verbaal van den brigadier zou verdachte ook een valschen naam hebben opgegeven door te beweren, dat hij Jan Beetjes of zoo iets heette. De heer B., die dus voor twee strafbare feiten was gedagvaard, gaf het strafbare vervoer direct toe, doch ontkende ten stelligste een onjuisten naam te hebben opgegeven. Vermoedelijk had de verbalisant dit verkeerd verstaan en om zich te dien aanzien te verdedigen, had verdachte de reis van Heemskerk naar Alkmaar gemaakt. De heer B. merkte nog op, dat hij geen enkele reden had, zijn naam te camoufleeren, en dit zeer onvoorzichtig van hem zou tijn, daar hij dikwerf Schermer horn en omstreken moest bezoeken en dus alle kans hep herkend te worden. Aangezien door afwezigheid van den niet ge- dagvaarden brigadier het verweer van den verdachte niet kon worden gecontroleerd, was het noodzakelijk deze zaak aan te houden tot a.s. week, op welke zitting dan de verba lisant Talstna als getuige zal worden gehoord. tuttige vak KI. Komen, welk joi schillende dagen einde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5