1 en, Grafkransen, Grafdoozen, Graflinten IJspeert’s IJzermagazijn SPORT EN SPEL PROVINCIAAL NIEUWS Gezondheidscommissie te Beverwijk VOORRAAD KERKNIEUWS ATHLETIEK ZEILEN De zeilwedstrijden te Sandhamn In ELCK WAT WILS GYMNASTIEK Muizen in stroop met stinkboonen Kampioenswedstrijden K. N. G. V. 'N ZWEMMEN Zwemwedstrijden te Zaandam in VOETBAL Hllversumsch elftalWacker PAARDENSPORT Courses te Duindigt ruime Wereldkampioenschappen te Montevideo RITSEVOORT ALKMAAR De eerste katholiekendag der Duitschers in W est-Bohemen Internationale athletiekwedstrijden te Luik HOORN GEWETENSGELD Door de nationale en internationale sportwereld Een maand bij de communisten China URSEM HEEMSKERK ENKHU1ZEN in jaar dat der volksgezond - der De groote geldmagnaten abel- aan Zee odat Gehuwde Vrouwen, Kortom. een Duitschland d in 8 15 Congregatie voor de h. zochte lekkernij hoorde den I» Het aangnirht van den dood! (Van een medewerker in China). 1^ kreeg tien minuten tijd om. me voor te 's morgens vroeg otn twee on- merkte ik. n. thans gewacht op t ntouv aan- e Bigna- n on en c. «r heeren Amster- naar my toe om het te zeggen; Wees maar niet bang, je bent gered; ik moet je naar Longtcheou brengen t in .574 in op is bureau i waar i vaag ie zich ettelijk zich 'uni k, it t het r toen Bank. hdd, ement volko- üopte. Bü den ontvanger van de registratie en do meinen alhier is f 105.67 ingekomen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen bij de sluis werd echter zoodanig bescha digd. dat vernieuwing noodzakelijk is. Daar het nummer van den auto bekend is. aal de eigenaar worden aangeschreven de schade te vergoeden. t i> da, en. da. in. m. m, m. in, n. per- Jloyé ming ver- tache soon, tchie ver een ider- aam gaaf ter, KERKBERICHT d. Vrou- een veel t(jd meer handen beveel De kampioenswedstrijden K ft G. V. slinger-, grens-, vuist- ey hanoba! worden op Zondag 24 Augustus in Gouda gehouden. Na de H. Mis kinderzegen Al de wier ouders lid zyn van de St. Anna Vereeniglng worden dus om 3.15 in de 4 uur gelegenheid qm te 7 uur Rozenkransgebed voor de Ontslag Naar wij vernemen heeft mej. Don, tüdelük onderwijzeres aan de R.K. Bü- aondere School alhier, ontslag genomen, om in een andere betrekking te Amsterdam werk zaam te zijn, zoodat er na de groote vacantie een andere in haar plaats moet worden aan gesteld. Zaterdag was in de zes Meterklasse Dana van Denemarken eerste in den tijd vah 3 uur 33 min. 49 sec. Van de Nederlandsche jach ten was „Lou- negende in den tijd van 3 uur 40 minuten 14 sec De „Brasemermeerwerd 14e in den tijd van 3 uur 43 min. 3 sec. De ..Kitty" is uitgevallen. Paal omver Te Rustenburg had een aan rijding plaats welke vrij goed is afgeloopen. Een paal van het electrisch net, staande na- NAGEKOMEN MAANDAG: 8.15 Congregatie wen. DINSDAG: 7 uur Lol ter eere v. H Antonius. Adoremus T D 153. Lied 86. WOENSDAG: meisjes. DONDERDAG: naar evenredigheid was. met als dat de vruchten klein van stuk en de opbrengst beneden het mid Het Hilversumsche elftal leed Zaterdag tegen de in ons land tourende Weensche profclub een 90 nederlaag De ruststand ging in, met 50. Ondanks den hoogen uitslag was het geenszins een eenzijdige wedstrijd. De mensch eet van alles. Termie tenlarven. het kaviaar der Javanen. Knoflook voor Konlngen en hel den. Hoe zeldzamer, hoe „lekker der”. Biochemische wetten vor men den smaak der volkeren. Hieronder vojgen de laatste uitslagen: Urugav—Peru l0. Brazilië—Bolivia 4—0. ParaguayBelgië 10. Provinciaal Waterleidingbedrijf Het niet- rendabele uitbreidingsgedeelte in den Molen weg komt heden gereed, zoodat de bewoners van den Molenweg, wanneer zij zelf voor de inwendige installatie zorgdragen, onmiddellijk water kunnen betrekken. Het eenlge gedeelte dat in deze gemeente niet is aangesloten, is de Mij ze Wanneer echter door de bewoners aldaar moeite wordt gedaan om aansluiting No. 5 .21 Juli te verkrijgen, zal zulks zeer spoedig kunnen geschieden, want dit gedeelte is we! rendabel. De uitslagen van de Zondag te Luik ge- athletlekwedstrjjden IV. Katarinaprljs. Prijzendraveren 2e en 3e klasse over 2000 Meter 1. Stem Clady. <Eig. Stal C» 2. Rabenhaupt. <Eig. F Lebret». V. Kolomeaprijs verkoopsren op de vlakke baan over 1275 Meter. 1. Pommard Eig G. du Ry van Beest Holle). Dixi (Eig. M Lips') VI. Achtste Heerrijdersprijs. handicap le klasae over 2000 Meter. 1. Cornunnos. (Eig. C. F. Ockhorst). 2 Rosel Eig J Vrylandt). VII. Khediveprjjs. Prjjzendraverij 3e en 4e klasse. 1 Trotteur. (Eig H. van Zalinge). 2 Robert E. Lee. (Stal Birkhoven). Vin. Keratineprijs: Steeple-chase over 3200 Meter 1 Aladln. (®lg. M J. v. d. Velde.) 2. Theocrlte <Eig. H. C. ^intveldi. Zondag hadden te Zaandam in de Bad- en Zwemlnchting in de Voorzaan zwemwedstrij den plaats, die door de Zaandamsche Zwem- club ..Neptunes" en de Dames-Zwemclub „De Waterlelie" aldaar wai^i uitgeschreven. De belangstelling vJS deze wedstrijden was zoo groot, dat vele honderden sportmin- naars moesten teleurgesteld worden Het aantal toeschouwers was ongeveer 1000. dat der deelnemers 200. waarvan 150 niet-Zaan dammers Er waren flinke tribunes gemaakt, zoodat alle toeschouwers gemakkelyk de wed strijden konden volgen Deze buitengewoon groote belangstelling was in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de beroemde Nederlandsche zwem ster mej, H Braun tot de deelnemers mocht gerekend worden. Zü ewrd op hartelijke wijze door den heer V. J Visser. voorzitter van ..Neptunus" verwelkomd. Aan de wereld en Olympische kampioene, werden bloemen aangeboden terwijl haar moeder in de hulde deelde. De resultaten waren de volgen 50 M. vrije slag voor abonné s Z B en Z .I.: (Jongens)1. K. Smit 37 3 5 sec 2 F. Sjolle- ma 39 2.5 sec. 3 F U. M v. d Hoogh 40 2 5 sec Meisjes: 1. T. Roem 47 2 5 sec 2. G. Buys 53 3. T. van Santé 52 3 5 sec 50 Meter vrije slag adspiranten jongens; 1. G. Rukwandl (AZ) 32 3 5 sec. 2. L. Paerl (Het Y) 34 3 5 sec. 3. C. J Bakker d Ham 36 sec. Meisjes: N Mudde (ODZ) 25 1 5 sec. 2. C. Huybers. (Het Y> 35 4 5 sec. 3. T. Hoog moed (Waterlelie) 36 4'5 sec. 4 x 50 M Estafette vrije slag adspiranten jongens: b Het Y (Amsterdam) 2 min. 10 3 5 sec. 2. Neptunus (Zaandam) 2 min. 39 1/5 sec. 100 M. vrije slag dames seniores; 1. M Braun (ODZ) 1 min. 15 2 5 sec 2 H Lejeune <ODZ) 1 min 18 3 5 sec 3 8 Groot (P.Z. en PC F. 1 mln. 19 2 5 sec. 100 M. vrije slag heeren senlores: 1. O van Voorst (A .Z.) 1 min. 8 sec 2. C. Moraal (Neptunes) 1 min 18 sec. 3. P Hoorn (DWA) 1 min. 24 4 5 sec 50 Meten schoolslag voor heeren nieuwe lingen: 1. J. Hoffman (Het Y) 38 sec. 2. S Koe (Het Y) 39 sec. 3. A. H. Otto (A.Z.). 40 2. sec. 50 Meter vrije slag heeren: nieuwelingen) 1. C. Valk 32 3 sec. Nereus. 2. G. v h Hof (Neptunus) 33.2 sec. 3. J. Kramer (de Ham) 33.3 sec. 5 x 50 Meter estafette heeren vrije slag; 1. Het Y H v. Essen—J. v. Oostrom Soede—F v d Bosch. B. P E van Es. F 8mit>. 2 min 34 3 sec. 2. AZ 2 min. 373 sec 3 Neptunus Zaandam 2 min. 43 sec. 5 x 50 meter estafette vrije slag dames -1. O.D.Z. (Rotterdam) 3 mln. 3 4 5 sec 2. AD. Z. Amsterdam 3 min. 17 sec. 3. Waterlelie Zaandam 3 mm 30 sec. 100 Meter rugslag heeren seniores 1. W. Suurenberg (A.Z.) 1 min. 27 sec. 2. B. Schui tenmaker de Ham 1 min. 42.3 sec. 3. P. Hoorn (D.A.W 1 min. 45.4 sec. 100 M rugslag voor dames seniores 1. M Braun (O.D.Z.) 1 min. 23 4 sec. 2. J. Grendel id. 1 mln. 28.1 sec. 3. M. Oversloot id 1 min. 30.1 sec 50 M. vrije slag v dames nieuwelingen: 1. T Hoogmoed Waterlelie36 sec. De tweede en derde prijzen zullen nader worden toe- ge weien. 50 M. schoolslag voor dames nieuwelingen 1. F. Hessel (Het Y) 42.2 sec 2 M Roem Waterland) 43.1 sec. 3. D. Hus'.ien <ADZ) 44 sec. 3 x 50 M estafette wisselslag school-, rug- en vrije slag) 1. A.Z. dam (A. Otto—W. Sierenburg. M. J. Kóper) 1 mln. 45 sec. 2. Het Y. 1. mln. 48.3 see. 3. Neptunus (Zaandam) 2 min. 1. 4/5 sec. De wedstrijden werden opgeluisterd door 'n schitterende demonstratie schoonspringen en een polowedstnjd tusschen een zevental van Neptunus en van de Amstcrdamsche Zwemclub (A^.), die met een 32 overwin ning van de laatste t'ndigde. muis, dat ik niet alleen door vele Chineezen. maar ook door Europeanen als een uitge- roemen Ik bedankte hem. maar ik. kon het niet ge- looven. want op dat oogenbllk dacht ik niet meer aan de wereld. Op den linkeroever van de rivier werd ik overgegeven aan een troep soldaten die ook naar Longtcheou. gingen. We moesten enkele uren met een klein stoombootje varen, dat 's morgens om Vijf uur vertrok Ik was goed beschut tegen de kou. kreeg sigaretten, thee en een paar broodjes Den anderen dag gingen we te voet verder langs den rechteroever van de rivier. Toen we ongeveer 20 KM hadden ge’.oopen. ontmoetten we een bende ban dieten. waarvoor we moesten wijken. We gingen weer terug naar de Watervallen, waar we de boot verlaten hadden. Ik moest op den vochtigen grond slapen; er was niets te eten; ik had geen cent op zak. enkele medelijdende menschen gaven me een stuk brood. De officier, die me geen oogen bllk alleen liet, vertelde, dat de bandieten- ben<fe. waartoor wjj moesten wjjken. een heel dorp geplunderd en verwoest had. Den volgenden dag heel vroeg in den morgen, gingen we weer op stap, nu langs den rechteroever: ik had bijna niets te eten ge kregen. We moesten 60 K M ver loopen We gingen langs verwoeste dorpen, waar gras en bloemen weer bloeiden tusschen de putnhoopen. Er was nergens een levend we zen te bespeuren. Boven de sombere ruïnes zangen de vogels hun heerlijk lied De offi cieren hadden me ondertusschen gevraagd, of ik hen wilde bijstaan met tn n gebeden, wanneer er onverwachts een *aanval zou plaats hebben Als de Pater bjj ons is. be hoeven we niet bang te zijn. 's Avonds om 5 uur waren we In Longt cheou; we hadden 100 K.M. af gelegd in twee dagen. Toen werd ik toevertrouwd aan een offi cier Ya-Tas-Yu, die me goed behandelde. Juist toen ik 's avonds om 10 uur wilde gaan slapen, moest ik voor den krijgsraad keme.x Dwk was-dos nog een avondwande- In Franzenbad hebben de katholieken der Suften hun eersten katholiekendag gehou den. die een machtige demonstratie werd van aanhankelijkhied aan de katholieke kerk en aan de moedertaal. De aarstbisachop van Praag. Mgr. Kordac. zond aan de vergaderde katholieken rijn buzonderen groet en zegen. In verschillende redevoeringen werd de toe stand der katholieke bevolking dezer streek besproken en vooral de nadruk erop gelegd tot de goede oude traditie terug te keeren. Het volk moet terug gebracht worden tot het verleden ten einde den band eener sterke religieuze traditie nauwer aan te halen. Vooral in WestBohemen. eens het land van overvloedige kloosters en thans het land van conservatieve boeren, is dit een dringende noodzakelijkheid. Veel leert daar de moderne geschledvorsching van het eigen land, die zich meer en meer losmaakt van alle locaal patriottische kleinigheden. Wij hebben een staf van geschoolde katho lieken noodig. die systematisch aan de op heldering van ons geschiedkundig gebeuren werken. Wjj hebben een katholiek verleden noodig. dat wetenschappelijk vrij is van alle smetten en dat de katholieke volksopleiding, als haar voornaamste taak, het volk voor oogen te houden heeft. Deze eischen stelde de voornaamste redenaar, dr. Trenklers. Verder werd de samenwerking tusschen de kerk en de ouders in de opvoeding en de school besproken en de afweer tegen de pro paganda van secten. houden Internationale lulden als volgt: 100 Meter hardloopen seniores: 1. Gas teil i (Italië). 103 5 sec. 2. Berger (Nederland). 10 4 5 sec. 3. Maregattt (Italië). 10 4/5 sec 4 Brechart (België) 111/5 sec 5. Toettl (Italië) 11 1 5 sec. 400 Meter hardloopen: 1. I Hooste België 52 2 5 sec. 2 Paulen (Naderlandi 53 2 5 s« 3. Coenjaerts (België). 7 uur Lof ter eere H Sacrament Adoro te (4 eerste strophen T D 153. Lied 38 VRIJDAG7 uur oefening van H Kiulsweg. Stabat Maier K 43*. ZATERDAG. 26 Juli: Feest van de H Anna, moeder v. d Allerheiligste Maagd. Om 8 15 H. Mis voor de leden van de Sint Anna Vereeniglng met algemeene H. Com munie. 1 kinderen. Verschenen is het jaarverslag over 1929 van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Beverwijk, voor de gemeenten Beverwijk, ■Wijk aan Zee en Duin. Assendelft, Aker sloot, Limmen, Uitgeest. Heemskerk, Castri- cum. Egmond-Binnen, Egmond aan Zee. Helloo. Oudorp. Bergey, Koedijk en Schoort, waaraan wij ontleenen. dat de raming der ontvangsten en uitgaven over het kalender jaar 1929 in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 2425. Het jaar 1928 heeft een voordeelig saldo van f 1291 52 opgcleverd. De ontvangsten bedroegen f 2984 17. De algemeene toestand heid was bevredigend. Met het onbewoonbaar verklaren en ver beteren van woningen werd voortgegaan In de gemeente Egmond aan Zee werden de vroeger voor het aanbrengen van verbe teringen aangewezen woningen nader opge nomen en bleek, dat ten aanzien van vele dier woningen onbewoonbaarverklaring bin nen een niet al te lang tijdsverloop niet zal kunnen uitblijven. Klachten over hinder van stank veroor zaakt door de Vischmeelfabriek aan de Pijp te Beverwijk bleven bestaan: er is nog steeds niet op afdoende wijze kunnen worden voor zien. Ten aanzien van de vervuiling van slooten in de gemeente Assendelft is nog geen ver betering verkregen. De volgende besmettelijke ziekten kwamen voor: Febris typholdea 5. waarvan te Akersloot. Assendelft. Bergen. Beverwijk en Helloo. elk 1. Roodvonk 70. waarvan te Akersloot 7. As sendelft 4. Bergen 5. Beverwijk 10 Casin- cum 1. Egmond aan Zee 4. Egmond-binnen 2. Heemskerk 1. Koedijk 20. Limmen 1. Oudorp 2. Schoort 3. Uitgeest 7 en Wijk aan Zee en Duin 3. Diphtheritis 19. waarvan te Bergen 1. Be verwijk 3. Egmond aan Zee 1. Heemskerk 10. Koedijk 2, Uitgeest 1. Wijk aan Zee en Duin 1. Poliomyelitis anterior acuta 2 te Bergen. Meningitis cerebrosplnalis epidemica 1 te Wijk aan Zee en Duin. Encephalitis lethargies 1 te Assendelft. Variola minor (Alastrim) 1 te Beverwijk. Kerk verwacht. biechten, bekeering van ons vaderland. ZONDAG aanslaande zal de Z E. Heer L. C. v d Nouweland, pastoor van Zuider- meer onder alle H. Missen collecteeren voor zijn kerk. Van harte bevelen wij deze col lecte in aller milddadigheid aan verbaasd M. Koan gauw gebruik om L tier op te bellen, waar de voorzitter het ooznité vertoefde M Wang-Si Ik was gered. Een officier kwam De uitslagen van de Zondag te Duindigt gehouden courses luiden als volgt: I. Karlaprjjs: Prjjzendraverü 4e klasse over 1700 Meter. 1. Sieghilde S W. (Eig. G. Schoort en N. Schermerhorn). 2. Sara (Eig. Th. de Lange). II. KemganpnjsPrijzendraverij le klasse over 2000 Meter: L Begonia. (Eig. L. J. Eigen huizen). 2. Postduif je G. (Eig. Jac. v. d. Graaf). III. Tweede Mllitaryprijs, ren op de vlakke haan over 1900 Meter te rijden door actief dienende officieren. 1. Nuit d /resse. (Eig. en berijder: le luit, der K. R. A. M, J. v. d. Hoog). 2. Petit Due. (Eig. en berijder; Luit. G, F. imminX) Herwonnen Levenskracht De collecte ten bate van Herwonnen Levenskracht, welke na de H.H. Miseen bü de uitgangen der kerk is gehouden, heeft opgebracht de mooie som van 87 04. Het bestuur van den R.K. Volksbond stelt er prijs op. een woord van dank te richten aan collectanten en allen die hebben mede gewerkt om dit mooie resultaat te bereiken. ROOSTER DER RETRAITEN St. Petrus Caniaius Retraitenhuis te Bergen (N.-H.) 1922 Juli Jongens Patronaten, Amster dam, 6 50. H. Harten. 2225 Juli Jonge dames Congregatie Kathedraal, 650. Jezuïet. 2629 Juli Mannen H. Familie. Amsteldük en Vredeskerk. 6.50. Franciscaan. 58 Augustus: Dames Onderwijzeressen 10.Jezuïet. 912 Augustus: Mannen St. M. Mag dalena Club. Amsterdam, 6.50, Passionist 1417 Augustus: Patronaatsjongens, Volen dam. 650. Capucün. 1922 Augustus: Meisjes Patronaat. H Engelbewaarders, Den Haag, 6 50. Mont- fortaan. 2326 Augustus: Jongens Patronaten. Am sterdam, 650, Augustijn 30 Augustus2 September: Mannen St Ignatiusclub. Amsterdam. 6 50, H. Harten 25 September: Patronaat Meisjes. Loos- duinen, 650. Franciscaan. 68 September. Si. Franclscus Liefdewerk, 6 50, H. Hart. 912 September^ Dames en Meisjes St Ignatiusclub, Amsterdam en andere, 10. Carmeliet. 1316 September: Ongehuwde Mannen en St. Joseph Gezellen, 6.50, Augustün. 16—19 September: Dames Congregatie Am- steldijk en Torentje, Amsterdam, j 650, Do minicaan. 22—25 September: I 6 50, Passionist. <De schrijver van dit artikel dr. E. C.. een speciaal kenner van het verre Oosten, deelt hier zün amusante gastronomische ervarin gen in den Maleischen archipel mede). Wetenschappelijk gesproken is de mensch een omnivoor. d.w.z. hü eet zoowel dierlijk als plantaardig voedsel. Van de wonder lijke lekkere beetjes, die de Oosterling door zün mond naar de maag voert, kan de Europeaan zich echter absoluut geen Juist begrip maken. Zoo werd ik eens door een Chineeschen handelaar, die juist met twee van zün land- genooten het ontbijt' gebruikte, zeer beleefd Uitgenoodigd* om aan het eenvoudige maal deel te nemen. Van de huisdeur uit gezien scheen het mü slechts uit langwerpige ra dijsjes te bestaan, waarvan men wel de bla deren, maar nog niet de wortelen afge sneden had. Zoo beleefd mogelük bedankte ik voor de uitnoodiging en verzocht den Chineezen zich bü het eten niet door mü te laten storen Toen ik het roode gerecht dertusschen eens nauwkeuriger bekeek, be- dat het heel jonge muisjes wa ren. die er nog rood uitzagen. de gele mannen pakten ze bü den staart, trokken ze door een donkere saus, van suikerstroop, brachten ze dan met een handige beweging naar den mond, waar ze even met de tanden vast gehouden werden en slikten ze dan met zichtbaar welgevallen in, zooals de Eu- ropeesche fijnproever zün vette oesters of z.g snippenhersens. Nu over den smaak valt niet te twisten Vat men alles, wat in deze of gene streek der aarde als delicatesse geroemd en gege ten wordt, echter eens samen en beschouwt men het dan van wetenschappelijk stand punt. dan blükt toch, dat al deze uitgezóchte lekkere beetjes voedingsmiddelen en spü- zen zün. die in chemische en biochemische betrekking veel overeenkomst met elkander hebben. De delicatessen van alle volkeren onder scheiden zich heelemaal niet, doordat zü büzonder rijk zün aan licht verteerbaar eiwit of andere stikstofverbindingen van hooge voedingswaarde, noch doordat zü buitenge woon prikkelend werken op het zenuwstel sel van den mensch of op de spüsvertering. Dit geldt evengoed voor de „pidan" en ..hie- cidan", het brei- of olieachtig füngemaak- te stinkende, maar gemakkelük verteerbare kippenei der Chineezen als voor onze kle- vits- en meeuwen-eieren, evengoed voor de insecten, larven en zekere wormsoorten. die tegenwoordig nog door vele natuurvolken met smaak verorberd worden, als voor onze oesters en de ingewanden van den krans- vogel (dubbelen lüster) die door sommige fünproevers als een uitgezóchte lekkernü be schouwd worden. Volgens het bekende „tou- jours perdrix houden lekkere hapjes op lekkerbeetjes te zün. wanneer men ze dage- lüks genieten kan. Zoo zouden b.v. gekookte kippen eieren bü ons en bananen in de tropen als delicatessen beschouwd worden, als ze niet tot het dagelüksch voedsel behoorden. Indertüd zag ik. hoe een inboorling uit het hooggebergte van Java, tot mün groote verbazing heerlük smulde van termieten larven, die in"de pekel zwommen, maar later zei ik bü mezelf, dat die bruine lui zich daarmee eenzelfde eiwitrijke embryonenspüs Heten smaken als wü blanke menschen ge nieten van onze zeer gezochte kaviaar. Het is trouwens opvallend hoeveel Maleiers direct dol zün op sommige Europeesche delicates sen. Er was een oude, beste Batakker, die mü in het hoogland van Sumatra vergezelde en wiens grootvader, naar hü me vertelde, in zün geboorteland nog aan verschillende feestelüke kannibalen-maaltuden had deel genomen. Dezen bruinen man liet ik eens kreeft in blik proeven, die hü zoo heerlijk vond, dat ik hem vast beloven moest, eenlge blikjes voor hem mee te brengen, als ik later nog eens ooit in zün dorp zou komen Opmerkelük vooral van psychologisch standpunt beschouwd is verder ook de buitengewoon groote voorliefde van haast alle volkeren der aarde voor bepaalde krul den, die büzonder rük zün aan alcohcUsche zwavelverblndlngen en die door de chemici als allyle aangeduid worden, zooals onze ui- en preisoorten, de mierikwortel en de mosterd. Het is alleen te wüten aan de ver- fünde of over-verfünde cultuur, dat de be woners van enkele Europeesche landen, die vroeger groote liefhebbers van uien et knof- llng van vier KJE door de stille straten van de slapende stad. De voorzitter keek me eens even aan en zonder gehoord te zijn, werd ik overgeleverd aan de Commissie voor Buitenlandsche Za ken. Ik werd streng bewaakt, maar ha<f geen enkele kwelling meer te verduren: ik kreeg tweemaal daags iets te eten, om 9 uur s morgens en ’sr-’ddags om 4 uur. Er wa ren enkele kathoi.eken. die me kwamen be zoeken: van M Ouko kreeg ik zelfs een wanne overjas. Ik grist zelfs een boek van Pater Pinard in handen te krijgen: „Be schouwingen over plichtsbetrachting.” Vanuit mün gevangenis had ik een droe vig uitzicht op de verwoeste gebieden, waar de leeggebrande kerken hun gescheurde to rens schreiend ten hemel staken. Eindelijk 18 Maart werd ik vrijgelaten. Er was een mooie kans voorbijgegaan om mün leven op te offeren voor de goede zaak. Maar een missionaris in de kracht van zijn jaren en vol werklust heeft nog heel veel te doen. Een troep soldaten van het Roode leger bracht me naar Ping-Tsiang. 16 KM van Nan-Koan verwüderd. Op het feest van Sint Jozef zong ik het Magnificat van mün bevrijding. Merkwaardige opvattingen b(j den K. N. V. B. Een Jan Salie-gemt bü het Studenten Voetbalkorps Niet naar Darmstadt, maar wél naar Luik Duitsche amateurs gaan bü de Britsche profs op be zoek. Ver. Staten trekken In het Wereldtournool de aandacht. I Over consequenties. t Was In onze krant van 30 Juni U„ dat I wü de K. N V. B.-leiding moesten becriti- seeren, omdat dit college het Nederl. voet bal een pracht gelegenheid onthield om zijn I spelpeil te verbeteren. Immers, dc Spanjaar- 1 den hadden ons te kennen gegeven om op 7 Sept, een wedstrüd in ons land te willen spelen, doch het B B. sprak als zün oordeel uit, dat het tüdstip nog te vroeg was en onze menschen nog niet waren ingespeeld, weshalve Madrid een negatief antwoord ont- vmg. Doch ziet, thans aanvaardt men wel een invitatie van den Belg. V. B. om op 14 Sept, een feestwedstrüd te komen spelen in het nieuw te openen stadion Dit deed ons even perplex staan Niet omdat onze land- genooten opnieuw slag gaan leveren legen onze aloude tegenstanders, want zulks jui chen Wü ten zeerste toe en is bovendien een moreele plicht tegenover de feestmatch van December 1.1. Doch wel vragen wü ons af, als ons élite-voetbaJkorps op 8 Sept nog niet is ingespeeld, of er binnen een week tüd een dusdanige omkeer is gngetreden. dat men op den 14en „fit and well" de arena kan binnenstapiien? Een ieder voelt het onlogi sche in deze redeneering Daarom zal men goed doen ons Bondsbe- stuur hierover te interpelleeren. temeer daar men den 7en voor de ontmoeting tegen Spanje zeker vrij had kunnen maken Betreft het bovenstaande de K. N. V. B een soortgelük geval vinden wü thans ook bü den Nederl. Studenten V. B In onze laatste beschouwing spraken wü al onze afkeuring uit over de laksche hou- ctng van de Nederl. Studenten. Er blükt bij deze heeren namelük zoo weinig ambitie om deel te nemen aan het groote sport tournooi te Darmstadt, waar de studenten uit 27 lan den. zoowel binnen als buiten Europa, zullen vertegenwoordigd zijn, dat men niet in schreef. Verleaen week ontbrak on.s de ruimte om hier wat dieper op in te gaan en te zeggen dat de Bond, nu het puntje bü paaltje komt, met zün houding tamelük ver legen is. Aanvankelük hield men een enquête onder de leden, waarop welnu» of geen ant woorden binnenkwamen. Nu Ls het houden van een enquête voor eer. dergelijk belang rijk sportevenement uit den aard al onjuist en getuigt bovendien, dat van den Bond niet die leiding uitgaat, welke hem tot een ge zonde organisatie stempelt. Inderdaad heerscht er dan ook een ware Jan Salle-geest. Nu hierop en zeker niet ten onrechte! critlek wordt uitgeoefend, meende dit Bestuur in een motie zfjn hou ding te moeten billijken en lezen wü in de Corinthian h<9 volgende verweer: De spelers bedankten, le: Een gedeelte, waaronder vooral de oudere as. medici, kunnen of willen geen vru nemen tijdens hun sub-assistentschappenten 2e: Een an der gedeelte moet in September examen doen en kan geen tien dagen met vrü destructieve tendens, wat examen-kennis be treft, uit de studie. En ten 3e is er een ca tegorie. die in een voor voetbal ongeschikt jaargetüde liever tennis of cricket speelt. Aldus luidde het verweer Een moti vee ring, dat een dergelijk tournooi niet ten kost? van de studie mag gaan, en datgene wat daar mede verband houdt, juichen wü ten zeerste toe, en vinden T zelfs een allereerste ver- eischte Doch dan behoort die houding ook consequent te worden doorgevoerd, en daar hajiert het juist. Wat is namelük de kwestie? De .Cercle Athletique de L- Unlversitë de Liège" orga niseert van 13 tot 15 Augustus ..Fêtes Inter nationale» postolympiques" te Luik en daar aan wordt met Italië en Frankrijk wèl deel genomen. Zeker, dit tournooi duurt aanmer kelijk korter, en de reis is niet zoo ver maar is om in de studenten-terminologie te blüven de destructieve tendens nu werke- HJk zooveel anders? Een groote willekeur treedt hier wel aan de oppervlakte. Wij kunnen dan ook de gedachte niet van ons afzetten, dat met krachtige leiders aan het hoofd de Nederlandsche houding waardiger was geweest dan thans en leidt die Jan Bal ie-geest tot een nationale blamage Wat organisatie-talent betreft, kunnen wü aan onze Duitsche sporlkameraden zeker een voorbeeld nemen, want thans reeds heeft Duitschland een retummatch tegen de Brit sche profs weten vast te stellen, hoewel dit treffen pas het volgend jaar Mei in Enge land zal plaats vinden. Verder trekt het optreden van de Ver- eenigde Staten in de Wereldkampioenschap pen te Montevi'deo zeer de aandacht en zal het velen hebben gefrappeerd, dat na het slechte debuut in Amsterdam in ’28. men thans zoo uitstekend opereert. Hoe dit komt hopen wü een volgende keer te vertellen. Volgens de laatste statistieken is het aan tal millionnairs in Duitschland sedert den oorlog ontzettend verminderd Van vermo gens. die ook maar bü benadering overeeh komen met die van de Amerikaanache reu zenvermogens. is natuurlük geen sprake. Duitschland bezit geen milljardairs en ook het aantal, althans voor Duifsche be grippen zeer rijke menschen is ook nog betrekkelijk gering. De riikste man van Duitqchland is mo menteel nog wel de Duitsche ex-keizer Wilhelm II In t tijdschrift „Westermanns Monatshefte" heeft de Regeeringsraad Ru dolf Martin die voor den oorlog eens een jaarboek der millionaire publiceerde, hett vermogen van den Duitschen ex-keizer op onaeveer 500 millioen mark getaxeerd Deze schatting mag misschien wat hoog zün. maar in ieder geval kan men het vermogen van Wilhelm II toch gerust op minstens 300 millioen Mark schatten. Op grond van het met Pruisen gesloten verdrag ontving het vroegere koningshuis voor 42 millioen Mark aan land- en bosch- bez.it, voor 9 millioen Mark grond, voor 81 millioen Mark kasteelen en tuinen, voor 10 millioen Mark meubels en huisraad, voor 2 millioen Mark goud en juweelen; boven dien een schadeloosstelling van 30 millioen Mark voor niet teruggegeven eigendommen aan land. Behalve, deze bezittingen, die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 180 millioen Mark, heeft de keizer echter ook nog andere domeinen. Kortom, men schat het vermogen der Hohenzollems met 300 millioen Mark niet te hoog. Deze som wordt door niemand in Duitschland ook maar in de verte bereikt. De rükste mannen van Duitschland zit ten wel in de groot-lndustrie. zooals trou wens ook in Amerika het geval is, waar niet de bankiers, maar de groot-industriee- len de geldmagnaten zijn. Na den ex-keizer is waarschünlük Frits Thijssen de rijkste man van Duitschland. Het vermogen van Thyssen wordt op meer dan 50 millioen Mark geschat. Zün jaarlüksch inkomen be draagt 3 millioen Mark. Na den val van, het Stlnnisconcern heeft Thijssen tongevolge van zün persoonlijken rijkdom, in de groot industrie geen ernstige concurrenten. Ver der telt de Duitsche groot-lndustrie geen mannen, die in het bezit zün van een dergelük groot vermogen. Volgens de mededeelingen van Rudolf Martin zün er in de bruinkolen-lndustrie drie zeer rüke mannen, van wie de namen tot nu toe zeer weinig onder het publiek bekend waren, n.l. dr. Ernst Petschek, zijn broer Karl Petschek en hun neef Paul Pet- schnk. alle drie bruinkolen - industrieel» uit Tsjecho-Slowakije Bovengenoemde heeren wonen allen in Berlün en daar ook hun bezittingen voor het grootste gedeelte in Duitschland liggen, kunnen zü onder de rükste mannen van Duitschland gerekend worden, ofschoon zü volgens hun nationa liteit geen Duitschers zyn Het vermogen van ieder afzonderlük wordt op ongeveer 50 mil lioen geschat. Tot de tweede groep der rijkelui behooren de bankiers cn kassiers: op de eerste plaats moeten hier genoemd worden Frans von Mendelssohn en Jacob Goldschmidt, die ieder wel over een vermogen van ongeveer 40 mil lioen mark te beschikken hebben. Dan volgen Karl Fursfenberg. vennoot in de Berlijn- sche handelsmaatschappü, en zün zwager Rathenaars Andreae. de voornaamste aan deelhouder van het bankiershuis Hardy Co., die leder op 20 millioen mark getaxeerd worden. Dan komen de namen Max Warburg, Vrij heer van Oppenheim e. a„ die allen nog een vermogen van meer dan 10 millioen mark bezitten. De joi gstegroep der ruke mannen wordt gevormd door de eigenaars van warenenhui- zen: de drie gebroeders George. Wilhelm en Frans Wertheim en de beide broeders George en Martin Tietz Ieder van hen is in het bezit van een vermogen, dat meer dan 10 millioen mark bedraagt. Ten slotte mag men bü de vermelding der geldmagnaten uit Duitschland den bui tenlander Martin Jacob Michael niet ver geten. over wiens vermogen de meest uit- eenloopende geruchten de ronde doen Daar het vermogen van Michael nog tamelük jong is. zyn hier waarschünlük nog geen betrouwbare gegevens te krijgen. Martin taxeert het vermogen van Michael 100 millioen mark, doch deze schatlinr waarschijnlijk zeer overdreven. Stand der tulnbouwgewassen Het aard beienseizoen is weder ten einde en éen groote teleurstelling geweest, temeer wül de verwachtingen zoo hoopvol waren bü den bloei en de vruchtaettingsperiode. Veel kwaad is gesticht door de „rüp", hetgeen zeer bevorderd werd door droag en heet weer. Door het warme, droge weder rij riten de vuchten snel, zonder dat de groei der vrucht hiervan gevolg, bleven delmatige. Maakten in het jaar 1929 de prijzen bü minder goede opbrengst veel goed, dit was bü het afgeloopen seizoen niet het ge val. wül de prijzen steeds aan den lagen kant bleven. Belangstellend wordt het boonenseizoen De stand van de diverse soorten boonen is goed te noemen, tot heden komt de ge vreesde boonènzlekte (behoudens een enkele uitzondering) welke in de laatste jaren zulke verwoestingen aanrichtte, niet voor Bü de enkele hoeken, die een ongunstige uitzondering maken, zijn de eerste sympto men der ziekte zichtbaar door de aanwezig heid van blad en topranken. welke beginnen te verschrompelen, 't welk onmiskenbaar de ziekte aanduldt. De oogst der erwten, welke grootendeels weer aan het minderen i». gaf ook onbevre digende resultaten, wül de stand algemeen zeer slecht was, zóódanig, dat goede en soms hooge prüzen deze cultuur niet loo- nend maakten Het klein fruit als bessen en kruisbessen, zoomede frambozen, geeft een ruim beschot De prijzen zün hiervan echter niet hoog. Resumeerende op bovenstaande, is we! zéker, dat 1930 voor de tuinbouwende be volking van Heemskerk een hoogst ongun stig financieel jaar zal zijn. Vooral wyl de kerk, waar deze plaats op drijft, de aard beiencultuur, is mislukt. Eindexam enR.H.B.S. Voor het Zaterdag gehouden eindexamen voor de Rüks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus werden ge ëxamineerd 9 candidaten Afgewezen 3. Ge slaagd de dames J. Kuiper. H. Hogha. en F. Meyer, allen te Enkhuizen en de heeren D. de Hart Venhuizen. R. Kuiper en A. v. d. Land. Enkhuizen bereiden op den doodnfijn vonnz zou vol trokken worden - uur. op den oever van de rivier: mün lük zou in het water geworpen worden, zonder spoor na te laten. Ik had dus niet om te leven. Heer in Uwe ik mijnen geest: ik dacht aan mijn fouten en tekortkomingen mün christenen gevlucht, mün kerk verwoest het Allerheiligste onteerd Het liep tegen twee uur: Nu moest Ik sterk zün. Ik werd naar buiten gebracht in de richting van de rivier, een officier met een electrische lantaarn ging voorop. Heer wees mij armen zondaar genadig. Heel mün leven trok als in een film aan mijn geest voorbij. Jezus. Maria. Jozef, sta mü bü. H. Theresia help mü! Ja Theresia zou me helpen. Want er was een officier uit het Roode leger aangeko men, M. Koan. dien ik vroeger eens be langrijke diensten bewezen had. Juist een uur voor middernacht was hjj uit Tai-ping teruggekeerd en toevallig vernam hy mijn doodvonnis. Onmiddellük had hü tegen zyn vrienden onder de officieren gezegd de Pa ter. dien jullie ter dood veroordeeld hebben, is een beste kerel. Ky zal niet terechtge steld wordenik ben er op tegen en ik neem hem onder mün bescherming. Het comité van arbeiders en boeren stond En van deze ontsteltenis maakte het hoofjikwar- van look waren, dit thans niet meer gebruiken. Zoo toont ons de Nooncise Edda bet .edele" knoflook als heilzame en lievelingsspüs der koningen en helden en in het keizertük Ro me. waar knoflook en uien in hooge krin gen wegens hun onaangenamen geur in discrediet gekomen waren, betaalden de rüke brassers voor een Afnkaansche variant van den stinkenden alantswortel letterlijk hun gewicht in goud. In de warme landen van Afrika en Azië worden allylrijke stinkboonen uit de familie s Parkia. Leucaena en Plthe- colobuin door de inboorlingen zeer gaarne gebruikt als Ingrediënten bü de bereiding der spüzen. En de boomvrucht, waar alle kleurlingen en ook veel Europeanen zoo verzot op zyn, de Durian, die in den Indischen archipel groeit, heeft dit wel op de eerste plaats te danken aan haar allylverbindingen, die vooral te kennen zün aan den doordringen den scherpen reuk van knoflook en rottende uien. De groote Engelsche natuurvorsclier Wallace vindt den neeilüken smaak van deze vrucht eenvoudig onbeschryfelyk en hü uit zijn geestdrift in de volgende woor den: Durian eten is werkelijk een genot, dat alleen reeds een reis naar het verre Oosten loont!" Typisch is het in ieder geval, dat niet alleen alle planteneters, maar ook alle zoogdieren, die overigens uitsluitend vleesch eten, hartstochtelijke liefhebbers van de durianvrucht zün. Alle volkeren der aarde hebben in de keuze en de toebereiding van hun spyzen een apar- ten smaak. Deze richt zich evenzeer naar de klünatische gesteltenissen en de producten, die de natuur daar voortbrengt, als naar den stand der beschaving der menschenrassen. Ongetwijfeld wordt de smaak der geheele menschheld door bepaalde biochemische wetten geleid, die gebaseerd zün op de nei ging tot zelfbehoud en de gezondheid van ieder individu afzonderlijk, al heeft men dat nog niet in byzonderheden kunnen vast stellen. Zoo is hef nog niet lang geleden, dat men eigenlyk niet goed verklaren kon. waarom de blad- en komkommersalade door veel menschen niet als lekkernij beschouwd werd, als ze niet rauw^ gegeten kon wor den. Thans weet men. dat ze weliswaar zeer arm is aan eigeniyke voedingsstoffen, doch daarentegen als rauwe kost buitengewoon rijk is aan die stoffen, welke zoo gewichtig zün voor het leven en de gezondheid van den mensch en die men zeer juist met den naam vitamine aanduidt Hoogst interessant is het te zien in welke mate het verstand van den mensch zyn smaak beïnvloedt Is het geen vooroordeel van vele Euro peanen. die besliste liefhebbers zün van gar nalen (z.g. ..krabben en blauwe moaseien, deze ..zwynen onder de krabben en rnossel- dieren, dat zy met weerzin naar de kleur lingen zien, die verzot zijn op het vleesch van den reuzenkever, die toch alleen maar plantaardig voedsel tot zich neemt. Men heeft zich thans ook hier laten verleiden tot het eten van jong paardenvleescb. dat onze Germaansche Voorvaderen terecht zeer smakelük vonden Gebraden vleesch van verschillende aap soorten heb ik zonder vooroordeel gegeten en niet onsmakelük gevonden, maar ik heb het niet over me kunnen verkrygen om het vleesch van den Siamang (Siamanga Syn- daotyks) die reeds tot de mensch-apen ge rekend wordt, te eten, evenmin als dat van den „vliegenden hond", een reusachtige vleer-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7