Firma Jan Kühne DE „DROOM” VAN BRIAND Bijlagen tot den Raad TWEEDE BLAD DINSDAG 22 JULI 1930 BLADZJ ■Adres aan den raad STADSNIEUWS Aangenomen Geslaagd Gevonden voorwerpen Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting R. K. Smedenpatroonsbond St. Eligius Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning’* Schoolboekhandel Leermiddelen engros. Boek binderij. Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. Fnidsen, hoek St. Jacobotraat In r Waarom toetreding van Engeland tot een Europeesche federatie uitgesloten is I Londen, 18 Juli 1930 Engeland, terecht of ten onrechte. het Llpssleutel, .Alkmaar - vergrooting der Namens de s1 r Kring Alkmaar en Omstreken Men schrijft ons: zou evenzèer de gulden per vereeniging, ingaande 1931. Ter motiveering van hun verzoek, hebben zU de eer u te verwijzen naar bijgaande me morie van toelichting. den men, leiden. doorvaartwljdte. moeten worden De .de i 1 Welk doende, de Arbelders-Muziekvereenlging „Excelsior” J. ALFERINK. De schappij. Raad uit AL-KMXXAR MIENT2» t Hof. Anjellerstraat 2; be- O. Wlgmans, Clarissenbuurt calotje. N. J. Rensenaar, Klnheim- Mej. ets. F. W. Rappold te Dokkum heeft het beroep naar de Remonstrantsche Broe- schap, alhier, aangenomen. de veiligheidskwesties, en wat daarmee en zelfs de Ruiling van grond aan den Geesterweg In verband met het door den heer H. Efjs- sen te Bergen ingediende bouwplan voor een woning aan den Geesterweg alhier, ver zoekt deze van de gemeente in eigendom te mogen ontvangen een aan het kadastrale perceel, gemeente Alkmaar, sectie C., num mer 2626 gedeeltelijk en nummer 2625., gren zend stukje gemeentegrond, ter grootte van plm. 1 M2, dat deel uitmaakt van het al daar gelegen trottoir. Adressant is bereid in ruil daarvoor aan de gemeente over te dragen de gedeelten van den aan hem toebehoorenden grond, welke buiten de bouwlljn vallen en op bo- v nbedoeled teekening groen zijn aangege ven. Met inachtneming van enkele voorwaar den, hebben B. en W. tegen deze ruiling van grond geen bezwaar. Onze stadgenoot, de beer A. de Vries Jr„ slaagde voor de onlangs te Amsterdam ge houden aasmens voor het diploma „Drogist". Bovenstaande vereeniging hield op Zondag 20 Juli een wedvlucht met jonge duiven, van uit Baarle Nassau. Afstand 132 K.M. Gelost om 10 uur met Z. W. wind. Aankomst als volgt: j Hulberts Ja. 11.42.17; C. Stelnvoort, 11.4827; F. H. C. Dingerdls 11.49.25; J. J. Veel. 11.49.47; G. Hljmans. 11.49.44; H. Mooi), 1151.18; O. J. Paulisse, 1151.49; M. Kroese. 1153.53; idem. 11.5457; idem, 11.5637; O. J. Paulisse 1157.13. ■rug ia den Rijksweg aver de Bergervaart. Bj) Raadsbesluit van 18 April 1929 werd een bijdrage van ten hoogste 6800 aan het Rijk verleend ten behoeve van de vergroo ting van de doorvaartwljdte van de brug over de Bergervaart (Bergershilsje) tot 6 Meter op nader door hun College met den Rijkswaterstaat overeen te komen voor waaiden. Bij de bepaling van deze bijdrage heeft de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat tn het arrondissement Alkmaar aangeno men, dat de landhoofden van het tram- brugje, die reeds op 6 Meter afstand van elkaar staan, onveranderd konden blijven, wanneer slechts de daarvoor gelegen ge deelten der muren van het sluisje werden verwijderd. De Directie van de Nederlandsche Spoor wegen acht evenwel dese landhoofden niet bestand tegen den gronddruk, die door weg- taaserin* aal ontstaan. terwijl dan ook de Aankoop grond Koorstraat. De heer B Strooker. alhier, eigenaar van de percee’en Koorstraat nrs. 5 en 7, gren zende aan het nieuwgebouwde perceël der N.V. Boekhandel v h K. ter Burg, heeft zich bereid verklaard, met de gemeente een over eenkomst aan te gaan, waardoor de gemeente tegen betaling van f 5100.de beschikking verkrijgt over de bulten de nieuwe rooilijn liggende strook ter verbreedlng van de Koor straat en de heer Strooker zich verbindt, de bestaanden panden zoodanig te verbouwen, dat de gevel op die rooilijn wordt geplaatst en voldoet aan de door B. en. W. te stellen eischen. Door dese transactie zal een definitieve oplossing worden verkregen, waardoor de reeds bij het hoekperceel tol stand gebrachte verbreeding zal worden voortgezet. Boven dien is de heer Strooker bereid een bouw plan te doen ontwerpen in den geest van en aansluitend aan het nieuwe hc-'rperced. Het gemeente’.e’ang vordert naar B. en W. voorkomt, dat de overeenkomst wordt 'e-'o- ten, waardoor voor langen t’„’d met de be hoeften van het drukke verkeer op dat punt op voldoende wijze rekening zal kunnen war den gehouden. B. en W. geven den Raad daarom in over weging tot de transactie medewerking te verieenen. vergrooting der gemeente zullen StroomprUs tijdelijke installaties By de toepassing van het tarief voor de levering van electricitelt ten behoeve van tijdelijke krachtlnstallatles, die dag en nacht werken doet zicht het bezwaar gevoelen, dat de stroomprUzen onderscheidenlijk voor de winter- en de zomermaanden 15 cent en 12 cent per K.W.U. bedragende en bij verbruik van meer dan 1500 K.W.U. per maand steeds 12 cent per eenheid, te hoog zijn. In het bijzonder voor de in de laatste jaren veelvuldig toegepaste door electro motor en gedreven pompen voor het afzuigen van het grondwater bjj het maken van diepe fundeerlngen, welke motoren dag en nacht moeten doorwerken en waarvan de capaci teit steeds toeneemt, blijkt het bestaande tarief moeilijkheden op te leveren Verlaging van het tarief voor deze Installaties zal de toeneming van het verbruik van electricitelt voor deze doeleinden bevorderen. In overeenstemming met het voorstel der Commissie van bijstand voor de Uchtbedrlj- ven geven B. en W. den Raad in overweging den StroomprUs voor deze krachtlnstallatles te bepalen op 12 cent per eenheid voor de eerste 1000 eenheden en 8 cent per eenheid voor de volgende eenheden, bjj verbruik van meer dan 1000 eenheden per maand, behalve in de maanden November en December, wanneer de verbruikte eenheden boven 1000 eenheden eveneens sullen moeten worden berekend tegen 12 cent per eenhled. op continenten en meenschappen. Bezoldiging technisch personeel riekenheis. In hun voorstel betreffende de hergroe- peering van ambtenaren en werklieden was opgenomen het advies van de Commissie van overleg voor de werklieden, met be trekking tot de technische loonsherrienlng voor de werklieden, waarin deze Commissie zich heeft uitgesproken omtrent de bezcddi- Aanwezig aan het Bureau van politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen ais gevonden gedeponeerd op 15 16, 17 en 18 Juli 1930: dop van een benzinetank, sjaal, notitieboekje, steeksleu- tel. portemonnaie met Inhoud, huissleutels, handschoenen, banden van mantels en ja ponnen Aanwezig en te bevragen bij de navoigen- de ingeaetenen, cnderatsande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 15. 16. 17 en 18 JuU 1830; Itat, a Fty. CM rteren buurt «i Aankoop grond nabij Zuiderhoutlaan De heer J. Twisk alhier, heeft aan de ge meente te koop aangeboden de aan hem toebehoorende, aan en nabij de Zuiderhout laan gelegen onroerende goederen, welke perceelen aan J. Twist voomoemd en con sorten in eigendom toebehooren een en ander tegen den prijs van f 2.75 per M2., onder beding, dat, wanneer binnen 25 jaar na de overdracht het verkochte terrein of een deel ervan met woonhuizen mocht worden bebouwd, voor eiken M2, bebouwd terrein door de gemeente aan de verkoopers of hun rechtverkrijgenden verschuldigd is een be drag van één gulden. Aangezien de gemeente er belang bjj heeft deze aan den Hout grenzende percee len in eigendom te bezitten, met het oog op de daaraan in de 'toekomst te geven be- st^uning, en de gevraagde koopsom rede lik is te achten, menen B. en W. den Raad tn overweging te moeten geven bedoelden grond aan te koopen. wanneer zij hiervoor een con to den Stedeljjken Muzlektuin Er zullen vereenigingen zijn, die van de aangeboden vergoeding geen gebruik kun nen maken, omdat de te maken kosten voor een d.g. concert grooter zjjn, dan de aan geboden vergoeding. In verschillende gemeenten van ons land, waar ook een Sted. Muziekcorps in stand wordt gehouden, bestaat naast dit corps, tusschen de gemeente en de andere dilet tanten-muziek vereenigingen een zoodanige financieels regeling, dat voor deze vereeni gingen een gezond bestaan wordt gewaar borgd. Als voorbeeld noemen wij u gemeente Den Helder, waar naast een bloeiend Stedelijk Muziekcorps vier dilettantenvereenlglngen bestaan., die allen OP flinke wijze van ge meentewege worden gesubsidieeerd. Daar de vier in het adres genoemde mu- zlekvereenlglngen hier ter plaatse een be langrijke plaats in het muziekleven inne men. zooals boven is aangetoond, verzoeken wij Uwen Raad eerbiedig, in plaats van de thans be taande —regeling een nieuwe, bil lijke subsidieregeling voor deze vereeniglyng vast te stellen. samenhangt, schemeren, Labourregeering is hiervan niet gediend Al wat door een Europeesche federa tie, binnen het kader van den Volken kunnen volbracht worden, worden ging van een drietal werklieden bU ^Stadsziekenhuis werkzaam. Ten aanzien van de bezoldiging van den machinist stelt de Commissie van overleg voor de ambtenaren voor dele te bepalen van f 1850.f 2450 door d* functie onder te brengen in groep II der verordening, rege lende de bezoldiging der ambtenaren, waar mede Regenten accoord kunnen gaan. Voor wat aangaat den elect Helen-stoker, de hulp van den machinist en de hulp in de wasscherjj. deelde de Commissie van over leg voor de werklieden het volgende mede: ..Zij wil, waar het hier functies bij een nieuwe inrichting betreft, ten aanzien van de salarieering een afwachtende houding aannemen. De Commissie stelt U derhalve voor genoemde werklieden voorloopig lijde lijk voor den tijd van I A 2 jaar, aan te stellen op het mlnimum-loon van toongroep I. d.L f 28 ?0 per week. Wanneer blijkt, dat de huidige arbeids verdeling gehandhaafd kan worden, zullen de werklieden in vasten dienst moeten wor den genomen. Zoo noodlg zal dan de bezol diging nader worden bezien. Tenslotte verzoekt de Commissie U hare voorstellen te willen doen ultvoeren met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1930." Regenten van het Stadsziekenhuis nemen deze voorstellen over, behoudens evenwel voorzooveel betreft het verieenen van terug werkende kracht aan deze loonregeling, waaromtrent geen overeenstemming kon worden bereikt, zoodat Regenten zich op dat punt van advies hebben onthouden. B. en W meenen zich ten deze aan zjjde van de Commissie van overleg en die leden van het college van Regenten te moe ten scharen, die deze loonregeling te reke nen met ingang van 1 Januari j.l. in wer king willen laten treden en zouden ook het zelfde standpunt willen Innemen ten aan zien van den machinist. Alsdan wordt aan sluiting verkregen aan de regeling, die on langs ten aanzien van andere ambtenaren en werklieden is vastgesteld. Samenvattende stellen B. en W. voor: I. de loonen van den electrlclen-stoker. de hulp van den machinist, de hulp in de wasscherlj bij het Stadsziekenhuis voorloo- nlg te bepalen op f 28 80 per week, overeen komstig het mlnimum-loon voor de werk lieden in loon-Toen I. en zulks te rekenen met Ingang van 1 Januari 1930: n. de bezo'dl-irg van 0en machinist van het Stadsziekenhuis te bepalen op f 1850 f 2450. Overeenkomst bouw Oudeliedentehuis door de vereeniging „Westerlicbt”. Gelijk bekend is. bestaan er plannen voor de stichting van een Oudeliedentehuis door de vereeniging van N. H. Diaconieën „Wes- terlicht", een inrichting, bestemd ter huisves ting van een 150 tal personen, die daarin worden opgenomen hetzij voor eigen reke ning. hetzij voor rekening van Diaconieën. Het bestuur heeft gevraagd, of de ge meente Alkmaar bereid zou zijn, er toe mede te werken dat dit gesticht te Alkmaar zou worden gevestigd. B. en W. zjjn daarop met het bestuur in onderhandellng getreden. Het bleek, dat het bestuur het ten zeerste op prijs zou stellen, wanneer voor het gebouw zou kunnen worden bestemd een gedeelte van den Hout, in aansluiting aan de tusschen de stadskweekerlj en den aan den heer P. J. Potgieser verhuurden tuin gelegen perceelen, waarover de vereeniging bereids de beschik king heeft. De medewerking van de gemeente zou dus in de eerste plaats moeten bestaan in de be schikbaarstelling van het noodlge terrein. Het bestuur bood aan. met de gemeente een ruilovereenkomst te sluiten. aangezien de vereeniging niet over de geheele oppervlakte der door haar aangekochte perceelen in ver band met de ligging daarvan, kan beschik ken. Zij zou daarentegen voor den bouw, zoo- als die volgens de plannen zal plaats heb ben. te kort komen een oppervlakte van 2500 M2. Aengerien het gebouw met het front naar de Kruiste nn zou worden geplaatst, zou tegelijkertijd het tusschen het gebouw en de Kruislaan gelegen terrein de bestemming kunnen volgen, waarop reeds tn de Raads vergadering van 24 October 1929 werd ge doeld, toen besloten werd den daar gelegen tuin opnieuw aan den heer Potgieser te ver huren. De tuin zou thans bij den Hout kun nen worden getrokken en wonden voorzien van een passende beplanting, met de noo- 112e toegangswegen naar het gesticht. B. en W. hebben, toen vaststond hoe het bestuur zich den bouw had gedacht, nage daan welke kosten zouden moeien worden ge maakt om aan het verzoek van het bestuur ‘e voldoen. Het snreekt vanzelf, dat. vooral ‘.en aanzien van de beplanting, geen nauw keurige begroeting was samen te stellen. Globaal kwamen B. en W. tot een totale uit gave van 10 860. Op deze basis hebben zij de onderhande- llngen met het bestuur voortgezet, waarbij zij tenslötte tot overeenstemming kwamen omtrent het volgende voorstel: 1. Er heeft een ruil van grond plaats waarbll de gemeente aan de vereeniging een oppervlakte grond afstaat, die voldoende is om de vereeniging de beschikking te geven over het voor den bouw en tuinaanleg be- noodigde terrein, ter totale grootte van 75 c.A. (lang 100 M breed 75 M.) De vereeni ging staat de perceelen geheel of voor een deel aan de gemeente af Indien en tn zoover de vereeniging aan dat terrein voor den bouw en den tuinaanleg geen behoefte heeft. De juiste ligging en de grootte van de te rullen perceelsgedeelten worden nader door B. en W in overleg met de vereeniging be- naald. De ruil geschiedt met gesloten 'eurzen. 3. De gemeente draagt «ore. door opaeg- Hng van huur aan den heer P. J. Potgieser dat tijdig bet voor den bouw benoodlgde terrein vrli van huur is. waarbll zal worden getracht, de uitoefening van het bedrijf van den huurder, zoolang hem dit nog kan wor den toegestaan, zoo weinig mogelijk te be lemmeren. 3. Omtrent de plaatsing van het gebouw, dat op tenminste 40 M. uit de Kruislaan zal worden opgetrokken, zal nader overleg tus schen de vereeniging en de gemeente worden gepleegd. 4. De gemeente draagt zorg voor en be kostigt het aanleggen van de noodlge toe gangswegen. de aansluiting van het gebouw aan het riool en den aanleg van de leidingen voor gas en electricitelt tot in het gebouw Ook het onderhoud van wegen, riool-, gas en electriclteltsleidfng is voor rekening der gemeente. 5. De gemeente draagt zorg voor en bekos tigt eveneens het aanbrengen en het onder houden van de noodlre beplanting, in over eenstemming zoowel met het karakter van den Hout als van het te stichten gebouw. 6. De vereeniging betaalt aan de gemeen te als bijdrage in de kosten voor de werken sub. 4 en 5 genoemd een som van f 5000. te voldoen aoodra bet gebouw te ngi—Iwuortl. Voorzitter <w.g.) A. F. ZEEGERS. Secretaris. Namens de Chr. Muziekvereenlglng .Boll Deo Gloria" H. VAN RAALTE, Voorz. van door betaald. Allereerst wordt door de Closrvaartwljdte jan 3.15 tot 6 Meter een betere aansluiting aan het vastgestelde en inmiddels goedgekeurde plan van uitbrei ding voor den Bergerweg ca. verkregen, waarop de Houtvaart op een breedte van 20 Meter is geprojecteerd en wordt de in- en uitvaart van de Bergervaart aanmerkelijk verbeterd. Het binnenvaren en het uitvaren van de Bergervaart, onderscheidenlijk van en naar het Noordhollandsch kanaal levert thans bezwaren op, zoodat daarover meer malen klachten zijn geult. Wanneer een maal de doorvaartwljdte van het sluisje vergroot is tot 6 Meter, zal dit ook tot de ontwikkeling van de ten Zuiden van de Houtvaart en de Bergervaart op het ont- werp-uitbreidlngsplan ontworpen industrie terreinen kunhen bijdragen. Bovendien zal de gemeente ook direct van den verbreeden uit- en toegang tot de Houtvaart profitee- ren voor den aanvoer van materialen voor het bouwrijp maken van de nabij den Ber gerweg gelegen terreinen. Een bijkomende omstandigheid is, dat de deuren van het Bergersluisje, waarvan de gemeente Alk maar het onderhoud draagt, in slechten staat verkeeren en Dijkgraaf en Heemraden van den Bergermeer herstelling daarvan hebben verzocht. Bjj de uitvoering van de vernieuwing van de brug over de Berger vaart met verbreedlng der doorvaartwljdte moeten tevens nieuwe sluisdeuren worden aangebracht, in verband waarmede de kos ten van herstelling worden bespaard. Om voormelde redenen achten B. en W. aanvulling van het toegestane credlet van f 6800 noodlg met de kosten voor de ver nieuwing of verzwaring van de landhoofden van de trambrug. die globaal op f 7500 ge raamd worden. B. en W. stellen den raad voor, te beslui ten als hierboven is aangegeven. Verhoor schoollokalen voor voorbereidend lager onderwijs Het Bestuur der Vereeniging sche Fröbelschool” 'School voor Algemeen Vporbereidend Lager Cnd rwljs) verzocht de huur van hét lokaal in Gemeenteschool no. 9 en van twee lokalen in de Linden- rchool, thans bij die Vereeniging in ge bruik voor het geven van voorbereid: nd la ger onderwijs, welke huur 1 Augustus as. eindigt, te verlengen tot het tijdstip, waar op de nieuwe scholen nabij het Overdiepad en in Den Hout in gebruik kunnen worden genomen. Spoedshalve dienende van bericht en raad, deelen B. en W. mede, dat inwilli ging van het verzoek lot gevolg zal hebben, dat in beide schoolgebouwen klassen van de gewone lagere school en van de voorberei dende lagere school in onmlddellljk aan el kaar grenzende lokalen moeten worden ge huisvest, waardoor het onderwijs aan eerst genoemde klassen wel zal worden geschaad. Maakten B. en W. het vorig jaar op dezen grond bezwaar een tweede lokaal in Ge meenteschool no. 9 beschikbaar te stellen, thans zien zU zich noodgedwongen verplicht over dit bezwaar heen te stappen. Afwijzing van het verzoek zou tot gevolg hebben dat ue klasse in Gemeenteschool no. 9 en al thans één der klassen in de Lindenschool gedurende pl.m. 3 maanden van het ont vangen van voorbereidend lager onderwijs verstoken zou blijven, aangezien niet op andere wijze in de behoefte aan lokaliteit kan worden voorzien. B. en W. zullen het Schoolbestuur verzoeken zooveel mogelijk te bevorderen, dat de klasse der gewone lagere school den minst mogelUken hinder zal hebb.a van de aanwezigheid van de klasse der voorbereidende lagere school. Overlgeru kan. naar het ons voorkomt, de huur van de lokalen op de thans geldende voorwaarden worden verlengd. As. Donderdagavond, te half acht zal in het café Bos. Waagpleln te Alkmaar, een groote propaganda-vergadertng plaats hebben voor alle R.K. Smedenpatroons van Alkmaar en Omstreden. Als sprekers zullen optreden: de Weleerw. Pater W de Mol OP., geestelijk adviseur van Kring Alkmaar R. K. S. B. en G. Alders te Haarlem, voorzitter R.KB B Tot deze vergadering zullen ook toegang hebben alle R.K. Smedenpatroons, welke nog niet a.;ngesloten zijn, alsmede de Zoons van deze Patroons of hun eventueele opvolgers. Doel van deze vergadering is. om den sme denpatroons, hun grooten achterstand uiteen te zetten en de vele voordeelen, welke zij door hun lidmaatschap van den Kath. Bond kun nen verwerven. Waar de Kath. Smedenpatroonsbond, voor al de laatste jaren. zulk een grooten bloei medemaakt. dat overal nieuwe kringen wor den gesticht, vertrouwen wij, dat velen zul len opkomen, om naar deze twee sprekers te luisteren. Aan den raad der gemeente Alkmaar. Edelachtbare dames en heeren. De Arbelders-Muziekvereenlging ..Excel sior’; De Chr. Muziekvereenlglng ..Soil Deo Gloria”; De R- K. Muziekvereenlglng ,.8t. Caecliia”; De R. K. Muziekkapel 8t. Louis,” domicilie kiezende ten huize van A. F. Zeegers, Bleekerskade 87, verzoeken uwen Raad beleefd, een jaarljjksche sub sidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen van minstens twee honderd vijftig landhoofden niet meer berekend zullen zijn op de mobiele belasting. Volgens haar is verwijding van de doorvaart van de brug tot 6 Meter niet mogeljjk zonder geheele vernieuwing of verzwaring van de land hoofden van de trambrug. Zij wenscht ech ter de daaraan verbonden kosten niet ten laste van de spoorwegmaatschappij te ne men en in het daaromtrent gerezen ge schilpunt heeft de Minister van Waterstaat beslist, dat de verbreedlng der trambrug ..niet ten laste van de Maatschappij zal kunnen worden gebracht en dat het ge meentebestuur van Alkmaar zich daarover met de Maatschappij zal moeten verstaan." Inmiddels moet met het plan voor de vernieuwing van de brug in den Rijksweg over de Bergervaart voortgang worden ge maakt. omdat op het Rijkswegenfond; voorn 1930 hiervoor een bedrag is uitgetrokkete dat voor 1931 niet meer beschikbaar is. De Hoofdingenieur van den Rijkswater staat, voomoemd, wenscht daarom spoedig tot aanbesteding van het werk over te gaan. Wordt de vernieuwing van de brug en de verbreedlng der doorvaartwljdte tot 6 Meter gelijktijdig met de geheele vernieuwing of verzwaring der landhoofden van de tram brug aanbesteed, dan zal het geheel minder kostbaar worden. B. en W. meenen. dat nu eenmaal beslo ten is de doorvaartwljdte van het Berger- -luisje te vergrooten en de daaraan verbon- kosten voor gemeenterekening te ne- dit tot de consequentie zal moeten dat ook de kosten van de vernieu wing of verzwaring der landhoofden van de trambrug. die een rechtstrceksch gevolg zijn de de Levering van gas in de gemeente Koedijk. Het Gemeentebestuur van Koedijk beeft tot B en W <fe vraag gericht, of Alkmaar bereid zou zijn, aan die gemeente gas te leveren op nader overeen te komen voor waarden. Na gepleegd overleg is overeen stemming verkregen omtrent een ontwerp overeenkomst. Volgens dit ontwerp krijgt Alkmaar een concessie voor den duur van 40 jaar. Na afloop van dit tijdvak blijven de distributle- leidlngen en hetgeen verder door Alkmaar ten behoeve van de gasvoorziening te Koe dijk is aangelegd ot gebouwd, eigendom van Alkmaar. De prils van het te Koedijk geleverde gas zal 3 cent per M3 hooger zjjn dan hier, terwijl Kcedijk een jaarlUksch verbruik zal garandeeren van 40.000 M3. Langs de Oostzijde van het Noordhol landsch Kanaal zal een dlstributieleidlng van pl.m. 4 K.M. worden aangelegd, waar van de kosten geraamd zjjn op ongeveer 45.000. De bediening zal geschieden van Alkmaar of Bergen uit. Ten behoeve van de gasvoorziening van Koedijk is het wenschelljk daar een kan- toorlokaliteit te hebben, opdat de gasver bruikers op bepaalde tijden inlichtingen kun nen krijgen, benevens een bergplaats voor een fltterswagen. pijpen, fittings, e.d. Daar voor zal de gemeente Koedijk aan Alkmaar een terrelntje of bestaand gebouw in ge bruik moeten afstaan tegen een nader te bepalen vergoeding. Hoewel daaromtrent in de ontwerp-cver- cenkomst geen bepalingen behooren te wor den opgenomen, verdient het aanbeveling om de gasverbruikers gedurende een bepaal den tjjd na het tot standkomen der over eenkomst gratis aan te sluiten aan de dls- tributieleiding tot een bepaald maximum aantal meters en de binnenleiding tot de keuken, eveneens onder hetzelfde voorbe houd, kosteloos aan te brengen, ten einde aldus het gasverbruik te bevorderen. B. en W. geven den Raad in overweging met de gemeente Koedijk een overeenkomst voor gaslevering aan te gaan. B. en W. geven den Raad in overweging, hun college te machtigen, met de vereeni ging een overeenkomst op deren grondslag te sluiten. Van aanneming van dit voorstel aal het gevolg zijn, dat het terrein geheel of ge deeltelijk door den huurder zal moeten wor den ontruimd. De gemeente heeft krachtens het huurcontract de bevoegdheid, den ter mijn, bU raadsbesluit van 24 October 1929 bepaald op drie jaar. binnen dien tijd te doen eindigen als de gemeente dit noodlg acht. De gemeente zal van deze bevoegdheid thans moeten gebruik maken. Intusschen is niet te ontkennen, dat bjj t aangaan van den huur niemand kon voorzien, dat reeds thans de’huur zou moeten worden opgezegd. Voor den huurder beteekent dit een schade en B en W. hebben daarom geen bezwaar, in dit bijzondere geval voor te stellen, den heer P. J. Potgieser wegens tegemoetkoming in de schade welke hij Hjdt door de vervroegde eindiging van de huur van de kweekerij aan de Kruislaan, een bedrag uit te keeren van 1000. R. K. Muziekvereenlglng ..St. Caecliia” (w. g.) J. C. GROOT, Voorzlter. (w. g.) TH. SMIT, Secretaris. Namens de R. K. Muziekkapel ,Bt. Louis" (w. g.) N. KOELMAN. Voorzitter, (w. g.) P. GODIJN, Secretaris. Het antwoord der Brltache regeering op het memorandum van den heer Briand betreffende de organisatie van een soort Europeesche federatie is in -groote Ujnen uitgevallen, zooals men in Engeland verwacht had. Volle sympathie vtordt er te kennen gegeven met de oogmerken van den Franschen minister, maar.... Wel, wjj weten het allen, zoowel in het indivl- dueele als in het internationale leven is eqp hoffelijke sympathiebetuiging meestal de inleiding tot een weigering. De Britsche regeering is van oordeel, dat de nieuwe instellingen, zooals een Europeesche vergadering, Aen Raad en een Secretariaat, waarvan de wensche- üjkheid in het memorandum bepleit wordt, onnoodig zijn, en dat zij zelfs ernstige gevaren en moeilijkheden zou den opleveren. Derhalve geeft zij de voorkeur aan de instelling van een spe ciale Europeesche organisatie in het kader van de bestaande organisatie van den Volkenbond. Dit is de quintessence van het Brit sche antwoord. Engelsche deelname aan iets, dat sou lijken op de vormen van „Ver- eenigde Staten van Europa”, was bij voorbaat uitgesloten. Dit lag zóó voor de hand, dat het onbegrijpelijk lijkt dat een zoo goed met Engelsche ver houdingen bekend staatsman als Briand ooit ernstig gedacht heeft aan de ver wezenlijking van zijn idealistisch lij kende plannen. Tenzij hij in werkelijk heid slechts aan de vorming eener con tinentale federatie onderoverheer- ■chend Fransch-Duitschen invloed ge dacht heeft en Engeland, met de zeker heid van een weigering, beleefdheids halve óók uitnoodigde. Engeland is nu eenmaal niet alleen en zelfs niet op de eerste plaats Euro- peesch land, doch lid van een over alle werelddeelen en alle wereldzeeën ver spreid gemeenebest of volkerenge meenschap. Het kan zich nimmer aan sluiten bij een Europeesche federatie, zelfs wanneer deze bezield is van de vrtendschappellj kste bedoelingen, ook economisch gebied. Jegens andere nlet-Europeesche ge- Deed het dit, dan gaf het zijn positie als toonaangevend be standdeel van het Britsche Rijk op. Het zou, door zijn Europeesche verplichtin gen. niet mee^ vrijstaan tegenover de andere Britsche Rijkslanden. Het zou, ingeval van (zij het vriendschappelijke) rivaliteit tusschen de Europeesche fede ratie en de rest der wereld, met het eene been hier, met het andere been daar staan. Een onmogelijke toestand! Niet voor een land als Frankrijk, welks Noord- Afrikaansche bezittingen direct van Parijs uit bestuurd worden, en dat ove rigens wel afhankelijke koloniën, maar geen zelfbesturende dominions heeft Maar dat „Fransche Rijk” is dan ook in bijna geen enkel ojizicht met het gedecentraliseerde Britsche Rijk te ver gelijken. Maar bovendien zal geen Engelsche regeering. en allerminst het met Ame rika dweepende Labourkabinet, zich in eenig Europeesch avontuur willen ste ken, waardoor het land tegenover de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zou komen te staan Er is een aanzien lijke groep der bevolking die hiertegen op zichzelf geen oezwaar zou hebben, maar dan toch alleen dan wanneer een Brltache Tolunie tot stand kwam. Voor een tarieven-wapenstilstand kan evenmin eenige Britsche regeering gun stig gestemd zijn. De Labour-regeering is door-en-door vrijhandelsgezind, en zal wat Europa ook doen moge zoo spoedig mogelijk alle nog bestaande rechten Intrekken. Wanneer de conti nentale Industrie-landen hetzelfde wil den doen, dan zouden zij op de sympa thie van Londen kunnen rekenen. Maar voor een „wapenstilstand” ioopen de heeren MacDonald en Snowden begrij pelijkerwijze niet warm. Zij beschouwen dit trouwens als een continentale aan gelegenheid, waar het vrij handelende Engeland bulten staat. De Engelsche protectionisten, en die groote massa der bevolking die, zonder protectionistisch te zijn, toch bescher ming tegen de tarieven van het buiten land als verdedigingsmaatregel noodlg acht, kunnen nog veel minder voor een tatiefbestand voelen. De heer Briand im mers komt hiermee op de proppen, ter wijl Engelands voornaamste concurren ten op het vasteland, Duitschland en Frankrijk, economisch tot de tanden gewapend zijn en in voortdurende vrees leven, dat ook hier de voorstanders eener Rijkstolunie de overwinning zul len behalen. Het zou in dit geval niet onvoordeelig zijn, indien Londen door een „wapenstilstand" gebonden was. Maar bovendien bestaat er hier een niet gering wantrouwen tegen de eigen lijke bedoelingen van den heer Briand. Dat deze aanstuurt op nauwere econo mische samenwerking tusschen de Euro peesche naties, acht men op zichzelf lofwaardig, maar men voelt al te goed dat de Fransche minister deze samen werking wil doen voorafgaan door po litieke schikkingen op zeer uitgebreide schaal en dit zal dan ook wel de voor naamste reden zijn, waarom hij op ze kers deelname van Engeland gesteld Ma. Achter Briand’6 plannan stet men In de week van 13 tot en met 30 JuM rijn genomen 2385 baden, verdeeld als volgt: Heeren 887, dames 913, onvermogende jon gens 387, meisjes 198. Hoogste temperatuur 67 gr. (w. g.) (w. g.) SCHEER, Secretaris. Namens de - - - - Verhuur grond afgesneden Kanaalvak N. V. Gebr. Rolff’s Handels Maat- gevestigd alhier, heeft verzocht een aan het afgesneden Kanaalvak, ten Noorden van de rich ter plaatse bevindende puinplaats van de gemeente-reiniging, ge legen stukje grond, ter grootte van plm. riOO M2, van de gemeente te mogen huren als opslagplaats voor telegraafpalen, tegen f 80 per jaar. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, in verband waarmede rij voorstellen, hier toe te besluiten. bond, kan evenzëer verwezsnlijkt door de bestaande Volkenbondscom- mlssles. Voor- nieuwe organisaties, zelfs wanneer zonder eenige bijbedoeling haar oprichting voorgesteld wordt, voelt noch de openbare meenlng, noch de regeering in Engeland iets. Zulk een or ganisatie zij het van sléchts tijdeUj- ken aard was de Vlootconferentie De ervaringen, hiermede opgedaan, wa ren niet bepaald bemoedigend. Algemeen is men in Engeland van oordeel, dat door het Britsche antwoord de genadeslag toegebracht is aan de plannen van den heer Briand. Een „droom” noemt de „Daily Telegraph” ze; en op een andere plaats spreekt dit toonaangevende conservatieve orgaan van een „ongelukkig, en ongetwijfeld weldra in het vergeetboek rakend plan.” Veel sympathie vindt het buiten- laatste maanden in het binnenland niet; wat de beleefde verwerping van Briand’s voorstellen betreft, heeft zij evenwel de geheele openbare meenlng achter zich. Men wantrouwde den op zet dier voorstellen, hun bijoogmerken en hun praktische waarde. WIJ mogen hieraan misschien toevoegen: Men wantrouwde Briand zelf, dien men te Londen, Juist om zijn onweerstaanbare beminnelijkheid, als gevaarlijk be schouwt Het eenige. wat men zich thans nog met verbazing af vraagt, is: Hoe heeft een man van Briand’s kaliber zich aan zulk een fiasco kunnen bloot stellen? Hij moet van te voren geweten hebben, dat het Britsche antwoord, ondanks den sympahleken vorm, afwijzend zou zijn. En daar niemand Briand als een dom oor beschouwt, neemt men hier en daar eenige ongerustheid waar over de mo tieven die hem, ondanks alles, deden overgaan tot een actie, waarvoor Enge land nooit te vinden zou zijn. NE8SUNO. Memorie van Toelichting i financieele moeilijkheden, waarmede muriekvereenigingen in het algemeen hebben te kampen, rijn in hoofdzaak de motieven, die er toe hebben geleld, een subsidie bij Uwen Raad te verzoeken. De aan de vier muriekvereenlglngen ver bonden executanten, dragen in de aJgemeene kasten bU door een wekelljksche contributie van f 028 tot f 0 35 per persoon, welk be drag. gezien de draagkracht der leden en ten einde aspirant leden niet af te schrik ken. niet kan worden verhoogd en als maxi mum moet worden beschouwd. Door de muriekvereenlglngen is gedurende hun bestaan al het mogelUke gedaan om door werving van donateurs en kun tlleven- de leden, het organiseeren van bazars, ver lotingen, enz. de Jaarlljksche inkomsten en bijdragen van particulieren zoo hoog moge- Hjk op te voeren. Verhooglng van dezen bron van inkomsten is in de eerste Jaren niet te verwachten. De vier reeds meer genoemde muriekver- eenigingen hebben steeds hun medewerking verleend, aan v «schillende in de laatste 10 Jaren plaats gehad hebbende feestelijk heden van verschillenden aard. Deze medewerking vindt steeds plaats ge heel belangloos of. in het uiterste geval, alleen tegen vergoeding van londervlng van de muzikanten. Vooral de laatste Jaren, berust de muzi kale medewerking vrijwel geheel bij boven genoemde vereenigingen, wanneer dit be langloos moet geschieden. Niet alleen Is het de medewerking aan festiviteiten, doch ook andere vereenigingen te Alkmaar, die meer het algemeen belang raken, doen een beroep op onze medewer king, eveneens geheel belangloos. Wanneer wij ons bepalen bij dit jaar, dan willen wij u wijzen op de plaats gehad heb bende collecte voor het dieren-asyl en voor de vereeniging Huisverzorging; aan belde colletes hebben de vier dilettanten-vereeni- gingen geheel belangloos hun medewerking verleend. Wanneer er vereenigingen zijn, die in het algemeen belang werken en muzikale mede werking noodlg hebben .zullen zU nimmer een vergeefsch beroep doen op de adressee- rende vereenigingen en ten allen tUde op belangloore medewerking kunnen rekenen. Ook zouden wl) u nog meerdere mede- deelingen kunnen doen over medewerking, doch wl) vertrouwen, dat ook Uwen Raad ge noegzaam bekend is waaraan de vereenigin gen hun medewerking hebben verleend. Momenteel bestaat de subsidie, die van gemeentewege aan de muziek en zangver enigingen wordt verleend, in een vergoe ding van f 30, die genoemde vereenigingen ontvangen, eert geven penning, J. lastingmerk, 59a; straat 9; actetasch met inhoud, J. Serpent!, Wildemanstraat 21; vulpotlood. O. Peere- boom, Vamebroek 31; rozenkrans, Bulsslnk, Vogelenzang 8; portemonnaie met Inhoud, A. Bergsma, Westerweg 55; sierspeld C. A. Dekker, Asterstraat 6; kinderportemonnaie, J. Schipper, p.a. B. Koomen, Laat 14a, oliejas, L. v. Leeuwen. Lindenlaan 25, port. m. inh., P. v. d. Kuit, Nieuwpoortslaan 111; belas- tingmerk, J. Kuys, Baanpad 36; dames- taschje met Inhoud. J. Taman, 2e Land- dwarsstraat 13; kinderportemonnaie, P. Schol te. Paardenmarkt 2; geldstukjes, J. L. C. de Rover, Stuartatraat 74; dekkleed, P. Kops, Stempad 52, Helloo; horloge, J. Vre- denburg, St. Josephstraat 10; G. Metsen, Zuiderhoutlaan 2. Wanneer men weder In het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12