I It Firma Jan Kühne BOND VOOR GROOTE GEZINNEN I J I DINSDAG 22 JULI 1930 ït ALKMAAR De centrale raadsvergadering te Alkmaar Jacobstraat I Deze begrooting. eindigende met “n bedrag i B bLAuz-, ten vlug, net Fnidsea, boek St. 1 ouLUL DLrtL School boekhand el Leermiddelen engros. Boek binderij. Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf- en goedkoop. uw» met UJ een stelde voor te met DER AFDEELINGEN sluit op en Dat bewijst wel, dat gij, tezamen met Uw vreemdelingen f Rede M. DavaL ingekomen en we Vaststelling begroeting 1930 i eert re Meegeren waaraan Jaarverslag van den Secretaris jaarverslag, verschenen in het van „Het Gezin,” ontlee- hoofdbe- den Christeiyk-Protestantschen begroeting werd hierna onveranderd vastgesteld. -O- -34 enz Iers ens afdeelingen. - --J stem- verzekeren. fonds vei- l.O, id. eke iets 1730 ooi, 1000 itte Ha den iel- na- per bui- be- an- aas 50 ii; oo. 852 gen ode 03» van f 10.100. werd hierna aldus vastgesteld. De afd. UTRECHT meende, dat de pen ningmeester met het aantal contribueerende leden wel wat aan den lagen kant was. Spr dacht, dat de inkomsten hooger zouden zijn als op de begroeting aangegeven, en stelde vervolgens voor het salaris van den secre taris met f 200 te verhoogen. Dit voorstel werd by acclamatie aangeno men. De Plaatsbepaling volgende Centr. Raads vergadering. Het hoofdbestuur adviseerde 's-Graven- hage daarvoor aan te wijzen. Bestuursverkiezing Aan <je beurt van aftreden waren de hoe ren- Ir B J W Reuser. Nijmegen, penn.; J. M. H. van de Ven. Heerlen, 2e secretaris; H C. M Wijffels, s Hertogenbosch. redac teur; Drs Jos de Boer, 's Gravenhage. com missaris. die zich weder herkiesbaar stelden. ver- gevoerde u i, in onze evlng en in de houden. dan wordt het ook wel duidelijk, onder zulke hooge Leiding die vc Na nog eenige 's-Gravenhage aan Mededeelingen stukken. De secretaris, de heer J. H. Kray, deed hierna mededeeling van het door verschil lende afdeelingen ingezonden bericht van verhindering, alsmede van den Bondsadvi- seur, den Zeereerwaarden heer A. J. M. de Beer, en een telegram van het stuur van Bond. VOORSTELLEN 1. De afd ARNHEM stelt voor het Hoofd bestuur op te dragen, een leiddraad samen te stellen ten dienst- van Raadsleden en ande ren bij het voeren van gezinspolitiek. voorstel I Arnhem het wenscheljjk een te geven, waarin verschillende o.a ten opzichte van school- noodzakelijk levensonderhoud, zlekenhuisverpleglng. vacantie- en electriciteitstarieven enz. tdel’ ug; -6; Jaarverslag van het orgaan Het door den heer Wijffels uitgebrachte jaarverslag van het orgaan luidt bevredi gend. Betreffende de klachten over de wijze waarop het orgaan wordt bezorgd, wordt op gemerkt, dat de Redactie geen verantwoor delijkheid kan aanvaarden voor het feit, dat kinderen vrij toegang tot de brievenbus hebben, en dus ..Het Gezin" in handen kun nen krijgen. Inzake het weren van bepaalde adverten ties vertrouwt het H. B. op de medewerking van den uitgever. Door den heer Wijffels werd nog medege deeld, dat hij waarschijnlijk in staat zal zijn, vermoedelijk met 1 October, aan het orgaan toe te voegen een dubbele pagina speciaal voor de moeders, en speciale pa gina speciaal bestemd voor de kinderen. Er zal voor wordé'n zorggedragen dat de pa gina voor de kinderen er kan worden uitge nomen. Deze mededeeling werd door de vergade ring met applaus begroet. De heer M. Duval lid van en rapporteur van de compensatiekassen in de Fransche Kamer, hield over dit onderwerp een rede, welke door Drs. Job. de Boer vertaald werd. In groote trekken schetste de spr. het ont staan van de particuliere kassen te Grenoble in Frankrijk. Spr. is niet voor Staatskassen, maar be pleit een wet, waardoor werkgevers verplicht worden tot aansluiting, onder contróle van den Staat. Op deze rede volgde een levendig ap plaus. Ook door den Belgischen afgevaardigde, den heer Dr. Ballet, werden eenige toelich tingen gegeven hoe de compensatiekassen in België zijn gevormd geworden. De heer Ballet merkte op. dat in 1922 in België slechts 1300 arbeiders waren, die hun toeslag uit de compensatie-kassen ontvan gen. Dit waren arbeiders in een kolenmijn langs de Z. O. grens. Op een destijds te Brussel gehouden ver gadering was besloten eerst bij de kolenmij nen den kindertoeslag te verkrijgen. Alle ge- westelijke bonden, waarin België is verdeeld, moester! ter plaatse werken, om dit te kun nen verkrijgen en na S maanden waren alle kolenmijnen aangesloten bij een compensa tiekas. In de Eerste Kamer is de vorige week be sloten, dat aan alle loon-trek kenden in de landbouw-nijverheid kindertoeslag zal worden verleend. Men is begonnen met de prlvaat-nljverheid en later gekomen tot den Staat. De VOORZITTER dankte den heer Ballet en aeide, dat het voorbeeld van België in dezen een spoorslag voor Nederland zal zijn. 3. De afd SCHINNEN stelt het H.B. voor om een bespreking te houden met den mi nister van onderwijs, ten einde gedaan te Wat heeft de Regeering dit jaar voor ons gedaan? Er is in het afgeloopen jaar veel gespro ken in de Kamer, in de gemeenteraden en zeker niet het minst in de Pers over de be langen der groote gezinnen, en er is zelfs de bittere klacht geult, dat er nog zoo weinig voor het groote gezin is gedaan. Inderdaad. Wie zich nog herinnert de mo tie door ons te Schoonhoven aangenomen en aan de Regeering toegezonden, die moet er kennen dat er in het afgeloopen jaar van deze onze wenschen nog maar bitter weinig in vervulling is gegaan. Het Rljkskinderfonds, verruiming van kinderaftrek bjj de belastin gen, billijke schoolgeldregellng, vermindering van de spoorwegtarieven, toekenning van sub sidie aan onzen Bond, dat alles is achterwege gebleven en voor al deze punten is door de tegenwoordige regeering niets gedaan. Alleen hebben we gekregen een Staatscommissie, welke heeft te onderzoeken, in hoeverre de steeds meer en meer veldwinnende zede loosheid kunnen bestrijden. Dat het resultaat zoo poover is ondanks herhaalde actie onzerzijds werd in een hoofdartikel van ,De Tijd' toegeschreven aan het feit, dat wy bestuurderen van den Bond zoo weinig contact met de regeeringscolleges hebben. Neen G. V. dat kan de oorzaak niet zijn. Al hadden we nog 'n Katholieken afge vaardigde meer in de Kamer, al hadden we zelfs gelijk de Vrouwenbond een kwaliteits zetel opgeëischt, dan nog zou onze zaak geen stap verder zijn gekomen. We hebben knappe verdedigers in de Kamer genoeg zitten en ik behoef bij u slechts in herinnering te roepen de namen van Mgr. Nolens, Van Vuuren, Ba ron van Wijnbergen en Dr. Moller, die ieder in de Kamer een krachtig pleidooi voor de belangen der groote gezinnen hebben gehou den. Beter dan zij het gezegd hebben kunnen we het toch niet. Er is de Kamer genoeg be langstelling voor het groote gezin gevraagd.. Maar dat we daar, practisch zoo weinig van te zien krijgen, heeft naar mijn bescheiden meenlng, een geheel andere oorzaak en dat zit hem hierin, dat men In Nederland de Ka tholieken in deze aangelegenheid vrijwel al leen beeft laten «toen, dat onze Christelijk* Aan het Juni-nummer van „Het Gezin,” nen wy het volgende: Na een dankbare herinnering aan de te Schoonhoven gehouden, goedgeslaagde jaar vergadering. wordt herinnerd aan het op 25, 26 en 27 Augustus te Nijmegen gehouden R K. Landelijk Congres tegen het Neo- Malthusianisme. welk congres de groote ver dienste heeft aan de Wetenschap een groe ten dienst te hebben bewezen. In aansluiting op dit congres werd op 28 en 29 Augustus te Nijmegen gehouden de 2e conferentie van bet Comité Internationaal voor het Leven en het Gezin. Dit congres werd bijgewoond door afgevaardigden van Frankrijk. Engeland. Duitschland, Ver. Sta ten, België, Spanje en Nederland. In 5 kringen werden spreekbeurten gehou den over „Gezinspolitiek.” Zulks naar aan leiding van de klacht, geuit door den Bonds voorzitter in zijn openingswoord van de vo rige Centrale Raadsvergadering. Het aantal afdeelingen steeg met 15. Ge tracht wordt te Punnerend ea Helmond Verslag commissie .De dag van het Kind” Het over het jaar 1929 uitgebrachte finan cieels verslag eindigt op een bedrag van f 1813,90. Het batig saldo bedraagt f 356431. In het bijgaande jaarverslag doet de se cretaris een beroep op aller medewerking om het bestaan van het fonds te daar in den laatsten tyd aan dit schijnbaar niet meer wordt gedacht. Het verslag werd aldus vastgesteld. Alvorens de agenda af te handelen, richtte de H. E. Deken zich tot de afgevaardigden. Ondanks zyn bezetten tijd was het spr. een hoogst aangename taak, blijk te kunnen geven van zijn groote belangstelling voor den Bond, wijl hij zelf ook vader is van het grootste huisgezin van Alkmaar. Spr. feliciteert het bestuur met de groote opkomst en meende, dat het eigenlijk niet noodig moest zijn, dat de groote gezinnen zich moesten verbinden om hun belangen te verdedigen. De kinderbeperking besprekende zei deken Rengs, dat dit niet enkel mag geschieden, omdat wy Katholiek zijn, zooals verschillende dokters het willen doen voorkomen, maar vooral, omdat wij mensch zijn, want het ligt in de natuur-wetten. Spr. verheugt er zich dan ook over, dat er een dam wordt opge worpen tegen het kankeren van dit kwaad, en eindigt met de beste wenschen voor het welslagen van deze vergadering (applaus). De tweede dag Zondagochtend had te 10 uur de voort zetting van de vergadering plaats. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, wjjdde de voorzitter enkele woorden van droeve herinnering aan het overleden lid Spendel. uit Leiden, die, strijdende in den Raad voor de Katholieke belangen, door den dood werd getroffen. Voor zUn zielerust werd door de verga dering gebeden. Blijkens de toelichting op dit achtte de afd brochure uit l onderwerpen eld. aftrek woningbouw, scholen, gas worden behandeld, alsmede het standpunt door den Bond ten opzichte van deze punten ingenomen. Het Hoofdbestuur aanvaardt dit voorstel. De afd. ARNHEM lichtte haar standpunt nader toe. De VOORZITTER zegt, dat het H. B. zich voorstelt een brochure te doen samenstellen als door de afd. ARNHEM bedoeld. Spr. meende, dat de gemeente-politiek niet uit sluitend gericht moet zijn op het individu, maar dat de gedachten moeten worden ge- concen verd op het gezin. Spr. deelde ver volgens mede, welke artikelen en door welke schrijvers, in deze brochure zullen worden op- -enomen. In antwoord op de desbetreffende vraag van de afd ZEVENBERGEN werd geant woord, dat het boekje in September as. ge reed zal zijn. Door meerdere afd. werd aangedrongen op toevoeging van een lyst van practisch be haalde resultaten. De VOORZITTER betoogde voorts, naar aanleiding van een opmerking van de afd. LEIDEN, dat dit boekje wel degelijk reden van be taan heeft. Van de 1097 gemeenten In Nederland, zjjn er pas 7 die een goede po litiek voeren voor de groote gezinnen ten opzichte van de schoolgeldregellng. De afd. UTRECHT wilde deze boekjes niet enkel als leiddraad geven aan raadsleden, maar ook aan Katholieke schoolbesturen en de Kerkelljke Overheid. De VOORZITTER deelde nog mede, dat er 5000 brochures zullen worden gedrukt voor rekening van het H. B„ mits de afdeelingen de eerste 1000 voor haar rekening nemen. Elke afd. neemt zooveel brochures als er raadsleden, onverschillig van welke richting, zijn en 1 voor den burgemeester. De prijs zal op 20 ct. worden gesteld. Aldus besloten. 2. Van dezelfde afdeellng het volgende voorstel: het H. B blljve Ijveren voor invoe ring van het Rjjksklnder-toeslag-fonds. Te vens onderzoeke het H.B. de mogelijkheid, of er langs publlek-rechtelljken weg kinder toeslag kan worden verkregen. Nu de regeering aldus de toelichting niet van plan is het Rjjkskindertoeslag- fonds in te voeren, verdient net overweging via de werkgevers te trachten, iets te be reiken. Het H. B. i zegt terzake diligent te zullen olijven. De VOORZITTER zeide overtuigd te zijn, dat de steunverleening aan bet groote ge zin veld zou winnen en zegde, namens het H. B. nogmaals toe terzake diligent te zullen blijven. Op de as. Partijraad van het najaar zal ook het onderwerp ,de gemeente-financlën en tiet groote gezin” aan de orde worden ge steld. Leidt met mij uit deze mededeelingen af. dat we moeten „durchhalten und festhalten” maar niet „Maul halten.” En daar waar we vasthielden, daar be reikten we ook resultaten De gemeente Venlo mag er het sprekend voorbeeld van zjjn. Daar hebben we een goed geregelde kinderaf trek bjj de Inkom tenbelasting, een billijke schoolgeldregellng naar de JulsU; pillicipen. een toestemming voor het houden van een bloempjesdag ten bate van het fonds .Jdöe- der en Kind.” een subsidie aan den Bond voor de klndervacantle-uitstapjes. Van alle kanten valt waardeering De afd. SCHOONHOVEN Sneek hiervoor aan te wijzen. De afd. ROTTERDAM (links) wilde deze achtereenvolgens in de verschillende bis- schops-steden houden, te beginnen Utrecht. De afd. 'S-GRAVENHAGE verdedigde het prae-advies van het H. B. Spr. achtte het wënschelUk het Binnenhof te toonen, dat de bond niet met zich laat spotten. discussie werd besloten te wijzen. onze toevlucht en zullen vQ broeders voor deze zaak zich niet krachtig aaneensluiten en dat er in het kamp van li beralen en socialisten nog niet de volle be langstelling ervoor bestaat. Wel zijn op som mige aanwijzingen, die er op duiden, dat men hier en daar in niet-katholieke kringen iets voor onze zaak gaat voelen, maar algemeen is de deelneming niet, ze is nog veel te spora disch, en niet voor er tn.v. deze zaak alge- meene belangstelling bestaat, niet voor deze beweging nationaal is geworden, zullen de verschillende vraagstukken een oplossing ver krijgen. België is daar om het te bewijzen; het Rljkskinderfonds, in den vorm van com pensatiekassen. is daar een feit geworden, door de samenwerking der 3 groote pertjjen. Katholieken, liberalen en socialisten. En daarom is het ook te hopen, dat de verdedi ging van het gezin, niet alleen opgedragen Is aan de katholieken, dat ze goed georgani seerd. ook gevoerd zal worden door andere partijen. Verder moet men niet uit het oog verliezen, dat zelfs door Katholieken in Overheid ge steld niet altijd even duidelijk voor den geest staan de woorden neergelegd in de Kath. Staatspartij: „Meer steun aan het groote ge zin.” Spr. toont dit nader aan met voorbeelden uit Bergen op Zoom en Heerlen. Gelukkig zijn er ook goede voorbeelden aan te halen, zooals bewezen wordt oa. door den Raad van 's-Hertogenbosch. Minstens zooveel als het Rijk, kunnen de gemeenteraden die practische gezinspolitiek voeren, een onderwerp dat In het afgeloopen Jaar onze volle aandacht heeft gehad. Meerdere leden uit ons hoofdbestuur, met name de Edelachtbare heeren Mensink. de Lange en v. d. Ven hebben op meerdere plaatsen in Gelderland onze Ideeën over de gezinspolitiek naar voren gebracht. En om die ideeën verder te verspreiden is het H. B. reeds vooruitgeloopen op een der voorstellen van den C. R. n.I. dat der afdeellng Arnhem, om een leiddraad samen te stellen ten dienste van raadsleden en anderen bij het voeren van gezinspolitiek. Bjj het betreffende voor stel hierover meer. Trouwens de gezinspoli tiek staat in het teeken zoowel der inter nationale als van de nationale belangstelling. Feestconcert. Na den gemeenschappelljken maaltijd be gaven de afgevaardigden zich naar den Ste- delljken Muziektuin voor het feestconcert, aangeboden door de afd. Alkmaar. Het R. K. gemengde koor, onder leiding van den heer Al. zong een drietal tamelijk groote koorwerken. ..Stabat Mater”, van Rhelnbergen, voldeed ten zeerste en werd met groote aandacht door het publiek ge volgd. Dat werken als „De Winter”, van Loots en „Vlaamsche Kermis", van Wierts, succes hadden, behoeft wel geen betoog. Het muziekkorps „St. Caecllia" mocht veel bijval genieten met eet) tweetal ouverturen en wat vroolljke marschen, die een zeer ge zellige stemming wekten. De aanwezigen waren blijkbaar zeer in ternationaal gestemd, want we hoorden na afloop van het concert-programma Holland- sche, Dultsche en zelfs Fransche volksliede ren zingen. Verschillende vreemdelingen Heten zich herhaaldeljjk uit over de schoonheid van den Stedelyken Muziektuin. Het H. B. werd voorts gemachtigd 20.000 circulaires voor het voeren van ropaganda te laten drukken. 8. De afd. AMERSFOORT stelt voor, het orgaan van den Bond franco per post aan alle leden toe te zenden. Tegelijk kwamen hierbij in behandeling A. een voorstel LEIDEN om het H. B. op te dragen de mogelijkheid te onderzoeken het orgaan direct van den drukker of van een ander centraal punt te verzenden aan ieder lid van de Vereenlging en B. een voorstel van de afd. "S-HERTO- GENBOSCH dat beoogde,-het H. B. op te dragen, een regeling te treffen, met eenige afdeelingen, om het orgaan per post te ver zenden. om daarna aan de overige afdeelin gen een evenredige tegemoetkoming uit te - keeren. Blijkens de respectieve toelichtingen wordt het orgaan thans op ongeregelde tijden en niet bjj ieder lief tegelijk bezorgd. Tevens wordt gewezen op het gevaar, dat kinderen bet orgaan uit de bus nemen, en daarvan den inhoud zullen lezen, wanneer de ouders af wezig zijn. Per postbestelling is dit gevaar niet zoo groot. Om financieele redenen kunnen de afdee lingen zelf niet het orgaan doen bezorgen. De afd 's-Hertogenbosch acht het in prin cipe onjuist, dat bij verzending per post een gedeelte der porti door het H. B. zal worden gedragen, waardoor andere afdeelingen niet alleen zelf de kosten van eigen bezorging zouden hebben te dragen, maar ook moeten bijdragen in de kosten van anderen. Blijkens het prae-advies van het H. B. op deze voorstellen, zal naar globale berekening, de bezorging per post een uitgave vorderen van f 6000 's jaar*. De afd. 5S-HERTOGEKBOSCH zei, dat bet deze kwestiefacultatief wilde stellen. De VOORZITTER deelde medé dat als leden het orgaan per post zouden thuia- gezonden krijgen, dit. naar de tegenwoordi ge omstandigheden gerekend, een bedrag van ƒ6185 zou vorderen, vermeerderd met een bedrag, van 1600, welk bedrag nu met de verzending gemoeid is. Dit bedrag wordt nog vermindert met de aanschaffingskoe- ten van stencil-apparaten en dergelyke. De aftredende werden bjj acclamatie her kozen. De VOORZITTER richt hierna eenige waardeerende woorden tot de herkozenen. met welke woorden de vergadering door ap plaus instemde. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Hierna werd door den Bondspennlngmees- ter, ir. B. J. W. Reuser—Dobbelman reke ning en verantwoording gedaan. De balans per 31 December 1929. met een totaal bedrag van f 6.292.97. De verlies- en winstrekening eindigt met een bedrag aan inkomsten (waaronder een bedrag van f 6.68.04 aan contributies) en uitgaven ad f 6.718. 86. Het voordeellg saldo over het afgeloopen boekjaar bedraagt f 1.254 09. Door de Commissie tot nazien der boeken, bestaande uit de herren Vroklage en Vorder- man. waren de boeken gezien en accoord bevonden. De afdeellng BERGEN OP ZOOM vroeg het H. L. nadere inlichtingen te willen geven, omtrent het nadeellg saldo van pl.m f 3000 van het congres. De VOORZITTER meende. dat het moeilijk was, al deze cijfers: in de finesses op te geven, doch stelde den afgevaardigde gerust met de mededeeling, dat de schuld vereffend was. De PENNINGMEESTER gaf hierna in groote trekken .de door Bergen op Zoom gevraagde inlichtingen. Tot leden van de commissie tot nazien van het financieele verslag, boekjaar 1930 en décharge van den penningmeester, boektrar. 1929 were benoemd de afgevaardigde van de afdeellng Bergen op Zoom. Openingsrede v. d. Bondsvoorxitter. Wederom is een jaar voorbij en zjjn we op geroepen naar Alkmaar om te komen beraad slagen over de belangen onzer gezinnen. Nog dankbaar leven in onze herinnering voort de uitstekende dagen, welke we te Schoonhoven hebben doorleefd, hoe heerlijk en vriendelijk daar de ontvangst is geweest. En nu een jaar later zjjn we weer vergaderd om van gedachten te wisselen en nieuwen moed te scheppen voor onzen verderen strijd in zake de gezinsbelangen. Naar Alkmaar zijn we geko men. naar het centrum van Hollands Noor derkwartier om in overleg met elkaar die maatregelen te treffen, die kunnen strekken tot verderen uitbouw van onzen Bond. Hier zjjn we dan aangeland in 'n oud-Hollandsch- stadje wijd en zijd beroemd om zjjn schit terende kaasmarkten, zjjn typische gevels, zjjn heerlijke omgeving, om nog eens de lij nen uit te stippelen, langs welke wl) meenen ons doel te kunnen bereiken. „Van Alkmaar begint de victorie", riep Dr. Hoffmann uit Gouda op onzen vorigen Centr. Raad ons toe, terwijl hij onze organisatie schetste als eene van groote kracht, als een vereenlging van ongekende mogelijkheden voor de toekomst en de geleerde spreker voeg de er aan toe, voor wat den groei van den Bond betreft, dat van hier uit de over winning zal beginnen. En hij heeft gelijk ge kregen, zooals ik u aanstonds met cijfers zal aan toonen. Naar Alkmaar, de stad te midden van pol ders en toch ook weer in de onmlddellijke nabijheid van bosch en duin en strand, naar de stad met de grootste kaasmarkt ter wereld, bekend en beroemd tot ver over onze grenzen. Naar het typisch oud-Hollandsch Alkmaar met zijn grachtjes en straatjes, daar zijn we heen getrokken om samen te overleggen, hoe we onze stem kunnen laten doordringen tot in 's lands vergaderzaal. En wie uwer vandaag of morgen in een vrij oogenblikje het gebouw zal bezichtigen, waar de kaas gewogen wordt, die zal aan het Oost front van het Waaghuis een Latljnsch schrift vinden, dat vertaald aldus luidt: „De moed van Alkmaar's overheid burgerij heeft de verloren waagreobten doen herkrijgen.” Welnu laten wjj. nu we in Alk maar zijn met een kleine variatie zeggen: ..De moed der mannen van den Bond voor groote gezinnen heeft de gezinsrechten weer doen van kracht worden." Ik roep u dan geachte Bondsbroeders van harte welkom toe in deze stad en reeds bij voorbaat betuigen we onzen harteljjken dank voor de goede zorgen, welke het afdeellngs- bestuur aan den dag heeft gelegd om ons zoo hartelljk mogelijk te ontvangen. Niet minder dan 5 bultenlandsche gasten zijn of komen in ons midden. Ten eerste de bekende figuur van den heer Hans Kcnrad voorzitter van den Bund der K’ndcrreichcn Deutschlands, de stoere werker en graag ge ziene gast en met hem de heer Joh. Schrö der. de Gesch&ftsführer van het Westfëlische Verband, bjj wlen we onlangs te Gronau op onze beurt te gast waren. En daarbij de heer Otten, secretaris van het Rheinlëndische Ver band. We verheugen ons hoeren, u hier te mogen begroeten. Dan zien we ook weer de rijzige figuur van Dr. Ballet, als afgevaardig de van den Bond van Kroostrijke gezinnen van België, de vertegenwoordiger van een der machtigste organisaties op het gebied der gezinsbeschermlng. wijl deze thans 121.000 leden telt. En tenslotte nog M. Duval Arnould uit Parijs. Dan nog mevr. v. d. Lindende Groot, de Ijverige secretaresse van den R. K Vroedvrouwenbond en wat nog meer zegt moeder van een zeer groot gezin. Spr. herinnert dah aan den groei van den N. Malthuslanistlschen Bond, die met 900 le den vooruitging, maar stelt daar tegenover dat de R. K. Bond voor Groote Gezinnen nog veel sneller groeit, en dit jaar met 270» per sonen vooruitging, dat er nu 86 afdeelingen zijn, en het orgaan „Het Gezin" in 194 plaat sen verschijnt. trachten, dit in goede banen te leiden, door het elkaar te zeggen. We moeten onze toe vlucht zoeken bjj het materieele om het ze delijk gedeelte te kunnen vervullen. Ik dank u nogmaals voor de prettige ont vangst en wederkeerig bieden wjj u onze beste wenschen aan voor den groei en den bloei van uwe gemeente, die u zeer dierbaar is. Ik eindig met den we isch, dat Alkmaar groot en fier zal mogen blijven gaan op zijn .groote gezinnen en dat de naaste toekomst nog meer v. Egmonden en meer families als v. Foreest zal mogen schenken. (Applaus). Hierna werd de eere-wljn rondgediend en werden de aanwezigen op de gevoelige plaat vereeuwigd. Te drie uur werd in de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk" de Centrale Raad gehouden. Vertegenwoordigd waren 45 teUende 9797 leden, uitbrengende 143 men. De Bondsvoorzitter, de heer v. uit Venlo hield de openingsrede, wjj het volgende ontleenen: Zaterdag en Zondag j.l. werd te Alkmaar de Centrale Raadsvergadering gehouden van den R- K. Bond voor Groote Gezinnen Nadat in den ochtend de afgevaardigden van geheel Nederland in Alkmaar waren samengekomen, werd te half 2 een rondgang door de stad gemaakt, begunstigd door schit terend zomerweer, onder de vrooljjke tonen van het muziekkorps „St. Louis". Te twee uur begaven hoofdbestuur en af gevaardigden zich naar het fraaie Stadhuis, waar zU in de Raadszaal door het gemeente bestuur officieel ontvangen werden. Van de zijde van het gemeentebestuur waren aanwezig wethouder J. Ringers en de secretaris A. Koelma; verder de raadsleden: mevr. HellemanHardebol en de heeren v. Slingerland. Woldendorp, Geels en Bakker. Rede wethouder J. Ringers. Wethouder Ringers ving zjjn rede aan met de mededeeling, dat burgemeester Mr. Wendelaai; en wethouder Mr. Leesberg door uitstedlgheid verhinderd waren, deze ont vangst bij te wonen, waarom spr. de taak was opgelegd namens het gemeentebestuur de afgevaardigden te verwelkomen. Onder de vele vereenlgingen, die hun jaarvergadering houden, neemt’Uwe ver- eenlglng wel een uitzonderlijke plaats te, want, In 't algemeen, zijn het bij de meeste vereenlgingen de groepsbelangen, die hen te zamen brengen.. Maar de groote belangen, die voor hen gelden gelden voor U niet, om dat de personen, die aan Uwe afdeelingen verbonden zijn, allen in dezelfde omstandig heden verkeeren en dezelfde belangen heb ben. Als wjj dan door alle eeuwen heen de ge schiedenis naslaan, dan lezen wij reeds te het Oude Testament van groote gezinnen. Als wjj de archieven onzer stad raadplegen, dap zien wij, dat er zoowel toen als heden, hier groote gezinnen geweest zijn, maar daarnaast stond ook een groot verlies door sterfte. Spr. noemde van de personen, die vroeger groote gezinnen hadden, den baljuw van den Nljenburg bjj- Oudorp, den heer Jacob van Egmond had 17 kinderen, Aug. v. Tejjllngen, die gedurende vele jaren burgemeester van Alkmaar was, had 10 kinderen, evenals de fam. v. Foreest. Voor ons hebben die nameh een bijzonderen klank, want de naam Foreest is nog heden ten dage verbonden aan hier gevestigde stichtingen, en ook het nakomelingschap van hen is blijven voortbestaan. Men zou nu kunnen zeggen: Daar is mets nieuws onder de zon. En als ik mjj dit af vraag. dan zie ik. waarom deze vereenlging bestaat, dan zie ik daarin ook den geest van dezen tijd, die door weinig vertrouwen en gemakzucht liedt tot beperking van het ge zin. En waar de algemeene welstand is inge- steld op het kleine gezin, zijn de levensom standigheden voor groote gezinnen zooveel moellljker, omdat die omstandigheden zich daarbij moeten aanpassen. Maar als ik zeg. die omstandigheden zijn zooveel moellljker, dan staat daar ook tegen over de mooie, maar verantwoordelijke taak van de opvoeding. GU. die zljt de menschen van de groote gezinnen, gij kent deze ver antwoordelijkheid. om kinderen op te voe den, opdat z\j eenmaal zullen zjjn nuttige leden voor Maatschappij en Kerk. Maar waar gjj die verantwoordelijkheid aanvaardt, daar weet gij, dat er een hoogere macht is, die U de kracht geeft die verant woordelijkheid te dragen. Ik lees in het welkomstwoord, dat Uw bondsvoorzitter in het program heeft ge schreven: „De Chri'telifke huismoeder is het schoone beeld van heldhaftige zelfverlooche ning. uit liefde tot God en tot de mjpschen.” Deze woorden hebben mij getroffen en (.dat men ■erahtwoor- delljkheld toch durft aanvaarden. Doch ook de Overheid heeft te dezen een taak te ver vullen. Als ik Uw agenda inzie, dai» zie ik. dat het punt behandeld zal worden over een leiddraad ten dienste van gemeente raadsleden by het voeren van gezins-politiek. Dat bewijst wel, dat gy, tezamen met Uw vertegenwoordigers in het gemeentebestuur één lyn wilt trekken voor hetgeen ook voor deze groep der burgerij gedaan moet worden. Als ik dan hier spreek, namens het ge meentebestuur van Alkmaar, dan kan ik U zeggen, dat in onze gemeente op dit oogen- Wik een nauwere aanraking gezocht wordt met Uw afdeellng. By ons is het verzoek btenengekomen om voor de groote gezinnen ruimere woningen te bouwen, en kan ik U zeggen, dat dat verzoek by het College gun stig is ontvangen en als de tyden daar zyn, sullen wy aan dat verzoek voldoen, opdat voor de groote gezinnen een meer ruime woning verkrijgbaar zal worden, waardoor op hen de lasten niet te zwaar zullen druk ken. In de komende geiykstelling van de rijks- regeling. die ook voor deze gemeente geldend is, zal voor de groote gezinnen een grootere aftrek plaats vinden. Namens het gemeentebestuur heet ik dan welkom in ons mooie stadhi schoone stad met haar mooie on bosschen. Ik eindig met den wensch dat uwe verga dering zal mogen slagen, dat onder Gods ze gen bereikt mag worden wat u zich van deze vergadering heeft voorgesteld en dat hier be sluiten genomen mogen worden in het be lang van de afdeellng en dat u altyd met ge noegen mag terugzien op uw bezoek aan Alkmaar. (Applaus). Hierna werd het woord gevoerd door den heer v. Meegeren, Bondsvoorzitter. Naar aanleiding van de woorden, gespro ken door den geachten wnd. burgemeester, is het, dat ik namens hoofdbestuur en con gressisten u harteiyk dank zeg, voor de ont vangst die ons hedenmiddag bereid is op het Stadhuis e’ de eer, dat wy officieel worden ontvangen, door hen die boven ons gesteld zijn. Ik kan u de verzekering geven, dat wy gaarne naar Alkmaar gekomen zyn, naar het middelpunt van Noord-Holland, naar de stad, die aan leder tourist, aan ieder vreem deling die ons land bezoekt, veel biedt wat mooi en schoon is. Met buitengewoon genoegen heb ik in uw openlngs-rede beluisterd, dat reeds veel vroeger hier zooveel families woonachtig waren, die zelf groote gezinnen hebben be zeten, en die natuuriyk den nood van de groote gezinnen hebben gekend en die stich tingen hebben nagelaten, waarvan heden het nageslacht nog profiteert. Zeer duidelyk is naar voren gebracht, dat vooral in den Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen het ideële voorop staat. lederen keer weer, u kunt het in ons tydschrift qa- gaan, wordt het idlëele naar voren gebracht: wy aanvaarden het kind als een geschenk van God. Maar waar is het u heeft er zelf °P gewezen dat wy leven in een tijd van genot- en gemakzucht en dat het kleine ge zin er ten volle van profiteert en de levens standaard omhoog Jaagt maar het voor een vader en moeder van een groot gezin on- mogeiyk maakt hiermede geiyken tred te houden. En daarom moeten wy zoeken by bet materieele krijgen, dat kinderen, die 7 leerjaren en 7 klassen hebben doorloopen vry van school krijgen, al zyn die kinderen nog geen 13 Biykens de toelichting wordt het vooral voor groote gezinnen wenscbeUJk geacht, dat de kinderen niet 2 jaar een zelfde klas door loopen. doch, na de 7e klas van school kun nen; de meisjes voor het huishouden, de jon gens voor de boerderij. Na Ingewonnen advies van de daarvoor In aanmerking komende organisaties, zal het H. B. zijn houding bepalen De VOORZITTER merkte hierbij op. dat de onderwijzers- en landbouworganisaties ge raadpleegd zullen worden. Als dan advies is verkregen, kan het hoofdbestuur zyn hou ding nader bepalen. Spr. gelooft echter, dat geen kans op suc ces aanwezig is. gelijk hem reedz van de zijde van verschillende kamerleden was me degedeeld. omdat de regeering slechts Ne- deriandsche en geen plaatselyke wetten kan maken, daar deze gevallen wel uitzonder- Hjk zyn. 4. De afd. BLERICK stelt voor in „Het Gezin" een rubriek te plaatsen,, als vragen- bus. en tevens beantwoording van gestelde vragen Het H B. prae-adviseert, dat de afdeelin gen vrij van het orgaan gebruik kunnen ma ker. tot het bekomen van inlichtingen. Aldus besloten. 5. Van dezelfde afdeellng een voorstel, om de Centrale Raadsvergadering te verlengen, zoodat de Hoofdbestuursleden en de afge vaardigden eerst den 3en dag des morgens vertrekken. Het H. B. moet dit voorstel wegens de te groote bezwaren, ontraden. Het voorstel werd door den afgevaardigde teruggenomen 7. Van de afd AMERSFOORT een voor stel. om den naam R. K. Bond voor Groote Gezinnen te veranderen. De afd. AMERSFOORT lichtte haar voob- stel nog nader toe en Het daarbij uitkomen, dat door den naam verkeerde begrippen om trent den Bond post vatten, waardoor de propaganda zeer bemoeilijkt wordt. De VOORZITTER antwoordde, dat naam verandering verwarring-stichtend zou wer ken. Deze naam is Internationaal, dus ook voor Nederland goed en bovendien historisch gegroeid. Het voorstel wordt ingetrokken. 9. De afd. BERGEN -OP-ZOOM stelt vóór bij de publlceering in het orgaan van de Jaariyksche wins*- en verliesrekening ook te vermelden, de bedragen, die voor elk der pos ten op de begroeting van het betrokken Jaar waren uitgetrokken Het hoofdbestuur wyst er op. dat de com missie van contróle voldoende gelegenheid heeft eventueele verschillen tusschen reke ning en begrootinv na te gaan. De bond kan door genoemde commissie alle gewenschte inlichtingen verkrijgen. De afd. AMSTERDAM, ROOZENDAAL en LEIDEN sluiten zich by de afd. BERGEN- OP-ZOOM aan. De VOORZITTER telde, om eindelooze debatten op de vergadering te voorkomen, dat het Hoofdbestuur gemeend had den hul digen toestand te handhaven. Het voorstel van BERGEN-OP-ZOOM werd, na nog eenige discussie, ingetrokken. 10. Van dezelfde afdeellng een voorstel om de begrooting jaarlijks tijdig genoeg te pu- bllceeren voor den datum, waarop de afdee- lingsvoorstellen voor de centrale raads vergadering moeten worden ingeleverd. Het hoofdbestuur ziet niet in. dat vroe gere publicatie der begrooting noodig is; de verschillende voorstellen van de afdeelingen morden tijdig van een prae-advies van het hoofdbestuur voorzien. Ook dit voorstel werd Ingetrokken. Hierna werd de vergadering geschorst tot den volgenden ochtend 10 uur. door reorganisatie weer flinke afdeelingen te krijgen. Van de meeste afdeelingen kan worden gezegd, dat zij met groote activiteit op ver schillend gebied werkzaam zyn. Dankbaar wordt gewaagd van de bemoei ingen der R. K. Staatspartij eu der Regee ring. om het gezin, vooral op zedeiyk ge bied, te beschermen, overeenkomstig art. 1 van de beginselverklaring der R K. Staats partij, welke aanstuurt op een bescherming van het gezin zoowel uit zedelijk als mate rieel oogpunt. De bond bleef vertegenwoordigd In het R. K. Huisvestingscomité. Psycho-technisch Comité, Moederhell. Vredebond en Partij raad. De Bond is toegetreden als lid van Ka tholieke Fllm-centrale. Op verschillende congressen In het tenland was de Bond door 1 of meer stuursleden vertegenwoordigd. Het ledental steeg met 2223. De bond telt thans 83 afdeelingen. 13261 leden. Door 60 pCt. der afdeelingen werden slagen over de in de afdeeling werkzaamheden Ingezonden. Met genoegen kan vermeld worden, dat in tal van afdee lingen flink wordt gewerkt, dat de verzor ging der ideeële en materieele belangen der groote gezinnen daar in goede handen is, en waar het huisbezoek als propagandamiddel is toegepast, schitterende resultaten in uit breiding van ledental zyn. verkregen. De afd Alkmaar organiseerde een ten toonstelling op huishoudeiyk-lndustrie-ge- bied. hield 'n Kerstfeest voor de kinderen der leden, en betuigde adhaesie aan commissie inzake schoolgeldregellng. De afd. Haarlem is betrokken by de uit voering van een woningbouw-plan voor groote gezinnen met steun van Rijk en Ge meente volgens de bepaling der Woningwet. Aan het jaarlijkse!) kinderfeest, dat op 3 dagen gehouden werd, werd door 2700 kinde ren deelgenomen Vacantie-uitstapjes werden gemaakt met 1400 Kinderen De afd. heeft een gemeenteUjken speeltuin in exploitatie. De gemeente kende een subsidie toe van f 400 per jaar, voor on-geschoolde samen komsten en cursussen by het z.g. speeltuin werk en 10 ct per kind en per dag. met een maximum van f 1000 per Jaar voor vacantle- bezigheid. Ir overweging is het stichten in eigen speeltuinen in de verschillende wyken der stad Het H. B. bleef onveranderd. Aan het slot van het jaarverslag wordt ge concludeerd dat het steeds groeiend aantal afdeelingen en de stygende belangstelling in het streven van den Bond het bestaans recht daarvan bewyzen, welke conclusie be vestigd wordt uit citaten van op hét Con gres gehouden redevoeringen door Prof. Duijnstee. Dr. Bouwdyk Bastiaanse en dr Helt. Dank wordt gebracht aan de Katho lieke Pers voor de steeds ondervonden wei- wi’’-rde m-dewerking Het verslag werd, onder dank aan den secretaris, vastg steld. De voorzitter heet den Hoogeerw. Deken E. P. Rergs. die inmiddels ter vergadering is gekomen, hartelyk welkom. Het doet spr. byzonder genoegen den Deken hier te mid den van de vaders van de groote gezinnen tc zien, die niet enkel werken in het belang van de Maatschappy, maar ook van de Kerk. van aue Kanten valt waardeering en er kenning van den Bond te constateeren. doch jammer biyft het. dat dit t.o.v. het werk liedenverbond nog niet ten volle kan gezegd worden. Hetgeen zich In 's-Heerenberg heeft afgespeeld de door onzen secretaris aldaar opgerichte afdeellng is doodgewoon de nek omgedraaid en hetgeen we beleefd hebben in Heerlen, waar de verdiensten van den heer v d. Ven werden gekleineerd en beweerd dat in de laatste jaren te Heerlen niets van den Bond wordt gehoord, zyn helaas nog symptomen.' die erop wyzen dat men nog niet het volle vertrouwen aan ons durft schenken. Ik heb een gemoedelyk onderhoud gehad met den voorzitter van het werklie denverbond van het d ocees Limburg en ik vertrouw dat het zyn vruchten zal afwer pen. Bedenken we toch, dat we een uitspraak van het Episcopaat hebben, waarin de volko men erkenning van het bestaansrecht van den Bond voor groote gezinnen is neerge legd en gaarne maken we hier de woorden van Schaepman tot de onze: „Een uitspraak van *t Episcopaat bedlscus- sieert men niet." Aan den anderen kant willen we naar een oplossing zoeken, die een heele waarborg zal bieden voor een Juiste samenwerking tus schen het machtige W. V. en den steeds Kroelenden Bond voor groote gezinnen. We vertrouwen dat dit loyale standpunt zyn waardeering zal vlndeQ. Nog in een ander opzicht is dit vereeni- gingsjaar een merkwaardig te noemen, en wel door de Kerstmls-Encycliek en door ons bezoek aan de „Eeuwige Stad.” Deze Ency cliek is zeker voor onzen Bond een der ge wichtigste, juist omdat ze de beginselen der Chnsteiyke opvoeding raakt. De opvoe ding behoort aan de Kerk in harmonie met het gezin en in overeenstemming met de rechten van den Staat. Zeer juist geeft deze Encycliek aan. de plicht van den Staat om door zyn wetten het voorname recht te beschermen dat het gezin heeft by de christe- lyke opvoeding van het kind en als gevolg, te eerbiedigen het bovennatuuriyk recht van de Kerk en de Christeiyke opvoeding. Deze Encycliek achten we van zulk een groote waarde, dat we het aandurven te be weren, dat ze voor den Bond, voor de vaders der groote gezinnen, dezelfde beteekenls heeft als de Rerum Novarum voor de werk lieden. Maar ook het persooniyk contact van uwen voorzitter met den H. Vader Is niet zonder beteekenls. Op een particuliere audiëntie hebben wy Zyn zegen gevraagd en verkregen voor u, uwe hulsgenooten, voor onzen arbeid in den Bond. Maar ook heeft de H. Vader, nadat Ik hem de beteekenls van den Bond had uit eengezet deze woorden meegegeven, die we goed In ons geheugen en hart moeten pren ten: plevier goede Christen is verplicht den strijd- welken de Bond voor groote gezinnen strijdt mede te helpen voeren.” De notulen van den te Schoonhoven ge houden Centralen Raad, verschenen in Na 9 en 10 van „Het Gezin”, worden goedgekeurd en conform vastgeeteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5