I R.K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND ■K - T Er PROVINCIAAL NIEUWS KUNST EN KENNIS Om de keuze van arbeiders Huishoud- en Industrieschool VEILING-OVERZICHT INGEZONDEN M. U. L. O.-examens te Alkn>aar Stedelijk Muziekkorps uit Enkhuizen - ANDIJK EGMOND AAN ZEE Staking op de aardappel- markt te Medemblik ENKHUIZEN BARSINGERHORN Voorjaars-verbondsver^aderins te Breda. Openingsrede van den heerA. C. de Bruijn. ANNA PAULOWNA I Noodweer en Nood der Tuinders 4 SL per 100 Ken^fljflde kon niet uitwuiven.' HEEMSKERK HOORN U9&99B weriüoocan. BOVENKARSPEL GROOTEBROEK I mm de 2 365.000 over 1930 onze waardoor (Wordt vervolgd) m^n noemt winst- Diepenbeek, Amsterdam. Dir. Frans Onze was Hl lijn. n i. r en Klauwzeer. Het mon d’ fl te I. X J. arbeidsmarkt Duitsche RUtoer ouden van dagen. Woensdag 23 Juli zullen de ouden van dagen van deze gemeente een rijtoer maken, hiertoe In staat gesteld door de verschillende autobezitters. De rets gaat dit jaar naar Haarlem’, en omgeving. de daling in. Successievelijk zen op Zaterdag tot 8 00kil? STEDELIJK MUZIEKKORPS UTT ENKHUIZEN. 41» 90» 148» 1840 2147 250» 3808 »Ut 2687 4165 4606 4921 5303 8565 5841 6545 6745 7006 7227 7588 7835 8126 8407 9810 9993 10358 10669 1113» 11580 11810 2073 12382 12765 12967 3257 3584 3967 4471 14653 4800 15163 5525 5966 6154 6643 6973 7241 7624 7959 8203 8721 9007 9287 960» 9900 0168 0373 070» M3» te L. e i. i 1 Isatie, stemt dat het geen mag worden 1 van Utrecht- Limburg- gehouden van bloeiende bolgewassen. We hopen dat vele kweekers deel zullen nemen aan deze tentoonstelling. Concert De Harmoniekapel 8t Caecilla zal Zondag a. s. een concert geven in den Doelentuin te Enkhuizen. LL betaalode men [s van 8.per niet der toe- Bekroond. De heer P. Visser, bakker al hier, kreeg voor zjjn Inzending banket, met diploma, eer», vermelding op de N. E. B.' A. T. te Bolsward Fr. Gezien de vele inzendingen is dat voor Vis ser voorwaar een succes. BloemtpUencultuar. Alhier zal in Fe- Onze badplaats Een goed seizoen. De red dingsboot „Jan van Riemsdijk” Nu we midden in het seizoen zitten, willen we even constateeren, dat onze voorspelling, dat het een goed seizoen zou worden, in vervulling is gegaan. Heel wat gasten bevolken thans ons dorp en hun aantal neemt nog steeds toe. Volgens de verklaringen van den secretaris van V. V. V. waren tot nu toe 562 schrlfte- Ijjke aanvragen binnengekomen. In 1928 en 1929 bedroegen die reep. 410 en 500, alzoo een mooie vooruitgang. Verder vernamen we, dat bijna alle leden van V. V. V. hun kamers verhuurd hadden, terwijl het thans heel moeilijk Is om voor 16 Aug. nog een pension te krijgen. Ook de kleine zakenmenschen kunnen tevreden zijn, daar het aantal dagjesmen- schen, die ons dorp komen bezoeken, niet tegenvalt. Dat er heel wat menschen het dorp bc- vollrcn, bleek Zaterdagmiddag bij de oefening der reddingsboot. Toen zag het strand en de Werf zwart van ’t volk, die de prachtige oefening volgden en een klein idee kregen hoe het toegaat bij een schipbreuk. Het te water laten der boot ging vlot, maar daar was dan de branding, dit door den wsrtenwind zeer sterk was. Menig ervaren Egmonder vreesde dan ook dat de boot er niet zou doorkomen. Maar schipper Van der Plas en zijn mannen dachten er anders over en hoewel menige golf over de boot vloog en soms niet meer te zien was, om ten oogenbllk later boven op een golf te liggen, wisten zij er doorheen te komen. Ook de terugkomst leverde een mooi gezicht op. Spoedig hierna lag de boot weer op den wagen om In de „reddingsboei" opgeborgen te worden. Des avonds bezochten we de zaal van de „Vergulde Valk”. Hier was Jan van Riemsdijk met zijn vrouw en mej. Rle van de Rovaart op bezoek, om de gasten een aangenamen avond te bezorgen. De opkomst had wel wat grooter kunnen zijn, maar dit was voor het gezelschap geen beletsel, om door zang en voordracht het publiek te laten schudden van het lachen en menigmaal was het applaus dan ook overdonderend, vooral na het liedje over de brandweer. Op de Zaterdag gehouden M. "U. L. O.- examens slaagden de volgende candldaten: P. van Zandwijk, P. Dekker, G. Tlgchelaar, allen te Den Helder; G. Moejjes, Spanbroek; W. van Amelde, Broek op Langendijk. H Jong Jzn., N. Scharwöude; C. Middelburg en K. G. de Jong, Beemster; E. de Vries, Purmerend; C. van Exter, O. J. Boertsma. W. A. Pleten en M. Pillet, allen te Bergen; P. Huiberts, Groet en L. J. Ramen. IJmui- den. Diploma B.: K. Amsterdam, Den Helder en P. H. Ooms, Groothuizen. Afgewezen 5 candldaten. In totaal zijn geëxamineerd 161 Candida- ten, waarvan 124 geslaagd. Auto-ongeval Gistermorgen reed de heer S., woonachtig te Amsterdam, naar de richting Grootebroek per fiets. Voor hem uit reed een vrachtauto, die naar rechts uitweek voor een uit tegenovergestelde rich ting komenden pacsagiersauto. De heer S. wilde den voor hem uit rijdenden auto pas- seeren. met het noodlottig gevolg, dat de luxe-auto tegen hem op botste. In deernls- wekkenden toestand werd S. opgenomen en oogenblikkelljk- naar het Ziekenhuis te Enk huizen vervoerd. nemen tegen het kapitalisme, ook tn program. Wij moeten den overgang naar een nieuwe volkshuishouding niet over ons heen laten gaan, doch hem bevorderen, dichterbij bren gen, het Initiatief tot ons trekken. Ernstige aanrijding In het Snouck van Loozen-zeikenhuls. alhier, werd gebracht een motorrijder, afkomstig van Amsterdam, welke in botsing was geweest met een auto. De motorrijder bekwam ernstige kwetsuren. Winkelwedstrijd. Op 22, 23 en 24 Au gustus zal aan de Spoorbuurt een etalage wedstrijd worden gehouden, waaraan ver schillende attracties worden verbonden. Wandelaar aangereden De heer L werd in het Plantsoen door een 15-jarlgen jopgen per rijwiel, zoodangl aangereden, dat hij bewusteloos neerviel en een wonde aan het hoofd bekwam. Door Dr. Van der Lee werd de heer L. weder bijgebracht en de wonde verbonden. Veegmachine Wjj hebbena hier voor de wegen een veegmachine, dlo uitstekend werkt. Waren voorheen hier alle dagen twee menschen voor nooclg om hef grind voor de wegen bij te vegen, dat doet de machine In vier uur tijds. Nieuwe gesalarieerde. Overeenkomstig het voorstel van het Ver- bondsbestuur werd besloten om Ingaande 1 September 1930 het aantal gesalarieerde Verbondsbestuurders weer te brengen op vier en als vierde gesalarieerde aan te wijzen het in de vacature-Kolkman gekozen bestuurslid. Dan kwamen de voorstellen der aangeslo ten bonden aan de orde. I Concert Trinltas. Hedenavond zal het Strijkorkest Trinitass’ een concert geven in den Stedelijken Muzlek- tuin. Behalve het uit te voeren afwisselend orkestprogramma, zal als soliste medewerking verleenen de zangeres mej. Corry Blisters, waarover ons de volgende gegevens zijn ver strekt. Mej. Bijster studeerde o.a. op het muziek- Lyceum, volgde een sollsten-cursus onder Mevr. NoordewlerReddlngius en Is reeds meerdere malen met succes opgetreden met het Utrechtsch Sted. Orkest. Bij goed weer dus aanbevelenswaardig om eens naar dit strijkorkest te gaan luisteren. Rede A. C. de Bruyn mogen dan al geen wild-schokken-te gebeurtenissen op handen zijn, de dr“g bij tal van onafhankelijke, Invloedrjxe personen, verwerpend de beginselen, waarop De naam van het Verbond Allereerst een voor stel van 8t. Paulus", Inzake de wenschelijkheid van naamsveran dering van het Verbond. De voorstellende bond herinnerde er aan, dat bij de bespre-, kingen over aansluiting btj het Werklieden verbond van groepen, die naar het spraak gebruik niet direct bij de arbeiders worden U imiH Jüir de dr“ invloedrijk Blauwe aardappelen: Hiermede ging het precies hetzelfde als met de eigenheimers. Het leek wel of Zaterdag van alles te veel aange voerd werd. Van Dinsdag tot en met Vrijdag varieerden de prijzen van blauwe aardappe len van f 5.20 tot 7320 per 100 K.G., terwijl op Zaterdag daarna niet meer als 4.60 be taald werd. TomatenDe enkele partijtjes, hiervan ge veild op Woensdag en Donderdag JJ. brachten op voor klasse A 18.6020.00; voor klasse C 16.2020.00, klasse CC van f 6.501139 per 100 KG. ZUvernep: De matige prijzen hiervan zUn in de afgeloopen week weer iets gedaald. Tot en met Donderdag J4- konden wij nog notee- ren voor mooie zilvernep 12.70—13.00. Za terdag daarna echter niet hooger dan 11.70 per 100 K.G. Op vrijdag nog bespottelijk lagen pt 100 K.G. Bloemkool de prijzen voor het eerste hoog, en wel 30.70 per 1' Aan de Alkmaarsche pulshoud- en Indu strieschool, werden bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse Voorbereidende Cursus: A. Ackermann, W. Admiraal, C. van Beek. M. J. van den Brink, A. O. Bruin. M. J. Dorland, O. Hoogland, E. Keyzer, N. Mad- derom, E. C. Moltfn, G. Muntenaar, A. Re naud, A. Toereppel, A. Wester, N. Wijchers. 3 Leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2de klasse Voorbereidende Cursus naar Costuum- of Assistenten klasse: A. Blok, A. Bos, E. M. de Graaf, M. de Groot, A. Hoed, M. C. Ch. Kamper, L. Meij- roos, R. Mejjroos, C. Oudeman, W. J. Ouds- hoorn, J. van de Pol, A. Popken, M. Schoone. E. Schouw, S. Ch. Vasbinder, C. de Vries, A. M. D. van Zon. Voorwaardelijk werden bevorderd: A. Berkhout, D. M. Bos, A. de Brujjne. B. Met. Van de 1ste naar de 2de Costuumklasse: G. Bruin. M. Mulder, F. van Pel, E. Visser. J. Visser. F. Walter, A. M. WUker, H. Wijker. 1 Leerling werd niet bevorderd. Van de 2de naar de 3de Costuumklasse: A. N. Blaauw. A. Bot. M. KaaU. M. Kieft. E. Visser, G. E. M. Wagenaar, H. H. M. Warnles. Een leerling werd niet bevorderd. Van de 1ste naar de 2de Assistentenklasse: D. Groet, A. E. ter Hall, C. J. Hendrikse, A. de Jongh. N. Kaai), G. Mooi). A. D. Rjjp- ma. 5 Leerlingen werden niet bevorderd. Van de 1ste naar de 2de lïoishoudster- klasse: G. ter Hoeven, A. Kleijn, W. Plët, R Proot, M. Tauber. Van de 1ste naar de 2de Dienstbodenklasse: G. Beeldman. T. W. Brouwer, J. Hofman. G. Janse. C. Jonker, A. van der Molen, D. Seinen, A. van Zon. J. C. van Zon. Voorwaardelijk werden bevorderd; M. O- Groot, B. Meelis. Opening voetbalterreln. Zondag was ’t feèst voor de vcetbalvereenlging „Zwaluwen.” Het terrein zou op feestelijke wijze in ge bruik worden genomen Er zouden twee wed strijden gespeeld w>rden en wel tusschen oud-Concordla en oud-Excelsior. Daar de laatsten echter niet waren o.i’ekomen. moest een andere combinatie op het laatste oogen bllk in elkaar getimmerd worden. Met veel ambitie werd gespeeld, de Ve teranen bleken het spel nog niet verlèerd te zijn, de uitslag was na verlenging 43. Voor den wedstrijd ZwaluwenGeel Wit sprak de Zeereerw. Heer Pastoor Vlnck eenige hartelijke woorden en bood de bezoe kende club bloemen aan. De Zeereerw. Heer Pastoor trapte af en terstond ontwikkelde zich ?en vlug spel. Nadat een van de spelers het veld uitge zonden was (dit moest toch niet in zulk een wedstrijd voorkomen) kwam het einde met 11. Daar Geel Wit niet verkoos te verlengen, bleef de wedstrijd onbeslist. Over “Veertien dagen zal de wedstrijd worden overgespeeld. Des a’vonds werd in de zaal van den heer Zwaerts een feestavond gehouden, welke werd verzorgd doo^ de heeren Grelp en Ja cobs. Zaterdagmiddag had op de aardappelmarkt een staking plaats bij het laden van de aard appelen. Door de vereenlging „Handelsbelangen” was een schrijven gericht tot de Transportarbei ders op de yarkt te Medemblik, waarin zij meldde, dat de vereenlging met ingang van 1 Augustus a.s. vrij wilde zijn In de keuze van de arbeiders welke zij wenschte in dienst te nemen. Deze kennisgeving was volgens den voorzit ter expres vroegtijdig bekend gemaakt. Deze nieuwe bepaling werd door de arbeiders ech ter niet geaccepteerd. De voorman der arbeiders adviseerde. Za terdag de werkzaamheden gewoon te doen doorgaan en na afloop der werkzaamheden een spoedvergadering te houden om deze kwestie te spreken. De leden van den Trans- portarbeldersbond wilden dit echter niet en legden onmiddellijk het werk neer, waardoor ernstige stagnatie ontstond, daar Juist de aanvoer belangrijk was. De aanvoerders moesten onmiddellijk In grijpen en allen meewerken om de wagons te laden, wat voor een groot gedeelte klaar kwam. Ook meldden zich hiervoor aan eenige vaklieden die uit hun vrijen Zaterdagmiddag een extratje wilden slaan, wat natuurlijk ver bittering wekte. Om ongeregeldneden te voorkomen was de politie aanwezig, welke echter dank zij het bezadigd optreden der arbeiders, niet behoef de in te grijpen. Met spanning wordt naar de oplossing van dit conflict uitgezien. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprdkelijk Hierna werden de notulen van de Najaars vergadering In 1929 goedgekeurd. Nadat de mededeelingen waren afgehan deld. volgde vaststelling van het jaarverslag over 1929. terwijl ook. op voorstel, van de cor.tróle-commlssie. het financieel verslag over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd. Warmenbuizen VEILINGOVERZICHT C.V.V. VAN 14 JULI TOT EN MET 19 JULI a* In de afgeloopen week is ten volle gebleken, dat de vrees voor zieke aardappelen niet ongegrond geweest Is. Jammer genoeg zijn aan onze veiling deze week verscheidene par tijen wegens ziekte af gekeurd. Het Is te wen- schen dat de verbouwers van aardappelen onder die omstandigheden met het vellen van dit product zoolang wachten totdat de zieke aardappelen duidelijk zichtbaar zijn, zoodat de kans van zieke aardappelen ter veiling tot een minimum is gereduceerd. Dan maken wij kans, dat het dalen der prijzen geen voortgang zal vinden. Schotsche muizen: Zooals begrijpelijk is, was de aanvoer van Schotten deze week aan merkelijk minder dan de vorige week. Dit gaf aanleiding om voor de blnnenlandsche aard appelen. welke vermoedelljk vrij van ziek zijn, een hoogeren prijs te betalen dan in de weken voor deze. Tot en met Donderdag j J. was de hoogste noteering van gewone Schotsche muizen steeds boven de 6.per 100 K.G. Op Donderdag 17 Juli werd nog bijna de prijs van 7.per 100 K.G. besteed. Niettegenstaande de prij zen van de gewone schotten iets in de hoogte gegaan zijn, zullen de financleele uitkomsten toch aanmerkelyk minder zijn dan men voor eenige weken geleden verwacht had. De prijzen van de export-aardappelen zijn tengevolge van de ziekte daadwerkelijk ge daald. Vrijdag en Zaterdag Jj. konden de hooge prijzen van de dagen daarvoor lang niet gehandhaafd blijven. Vergeleken bij JJ. Donderdag zakten de prijzen van de gewone schotten op Zaterdag daarna ruim een rijks- daalder per 100 K.G. In het begin der laat ste week was de vraag naar grove schotten zeer miniem. Met het oog op de ziekte durf den de kooplieden hoegenaamd niets naar het buitenland te verzenden. Op Dinsdag en Woensdap jl. was het erg treurig gesteld met de prijzen. Toen kwamen de prijzen nauwe lijks boven de 3. De meeste partijen werden toen verkocht voor 2.— 6 2.80 per 100 K.G. De De laatste twee dagen dezer week ging het iets beter. Eigenheimers: De nog al vrij goede prijzen van eigenheimers lokten de verbouwers van dat product Zaterdag JJ. met een grooter kwantum ter mariit te komen. Het gevolg hiervan was, dat de prijzen niet gehand haafd bleven. Een daling van pL m. 2.50 /andaag en morgen houdt het R. K. Werk liedenverbond in Nederland zlin voorjaars vergadering In hotel .De Schuur" te Breda. De voorzitter, de heer A. c. de Bruijn, ■prak een openingsrede uit, waaraan het vol gende is ontleend: Tot en' mej Woensdag liepen soort steeds om- N^st.. Daarna viel Jden de prtj« '20 per 100 st, De laatste dagen zijn de prijzen van bloem* kool wel erg aan .schommelingen onderhevig; Roode Kool: Bijna dagelijks is in deze week roode kool aangevoerd. De grootere aan voer heeft bepaald de vraag overtroffen, want de prijzen zakten als een baksteen. In het be gin dezer afgeloopen week betaalde men nog 2 60 6 3 voor 100 K.G. Op Zaterdag j.L was de kool bijna waardeloos. Voor een mooie partij werd niet meer dan 1.per 100 K.G, betaald. Zelfs werd er nog gedocht voor 0.30 per 100 K.G. Gele kool: Met dit soort kool was het nog het beste gesteld. De eerste partijtjes van dit seizoen brachten Dinsdag op van 4.30 tot f 52Ó. Op Donderdag én Vrijdag bleven zij ongeveer gehandhaafd. Zaterdag j.l. was da noteering ongeveer een daalder minder. Witte kool: Op Woensdag vracht de eersta zending witte kool den luttelen prijs op van 0.60 en 030 per 10Q K.G. De aan voer bedroeg fri deze week: 277 415 K.G. aardappelen. 23.975 K.G. roods kool. 3.400 witte kool, 2.700 gele kool. 1.193 K.G. Zilveruien. 273 K.G. tomaten. 2.034 st, bloemkool, tegen 720 208 K.G. aardappelen, 4 850 K.G. roode kool. 1.120 K.G. Zilveruien, 30 K.G. tomaten. 2.734 st. bloemkool, in da week van 7 t. m. 12 Juli JJ. Vrouwenblad Hierna kwam aan de orde een voorstel van den Textlelarbeidersbond. om in overweging te nemen het uitgeven van een „Vrouwen blad". speciaal gewijd aan de belangen en tot propageering van vak- en standsorgamsa- tie onder de katholieke arbeidsters. Het Verbondsbestuur is met den voorstel ler van oordeel, dat het in het leven roepen van een dusdanig blad op den weg van het verbond ligt Het gaf daarom de vergadering In over weging, het bestuur uit te noodlgen in ovef- vertron 'l1'"'5' me^ Centra's Commissie voor de Vrou- wenorganisatle de kwes ie onder het oog te zien en zoo spoedig mogelijk voorstellen voor te hekelden. Hiertoe werd besloten. Te verwachten sociale wetten Het laat zich aanzien. dat. geheel over eenkomstig den katholiek-socialen wenscb Minister Verschuur vrij spoedig met een voor-ontwerp van wet op de Bedrijfs organisatie zal komen. Hoewel dat feit van groote sociale en politieke beteekenis kan zijn, schijnt heet ’t meest gewenscht voor alsnog rustig af te wachten tot de Inhoud van het ontwerp bekend is. Er is reden om aan te nemen, dat de Minister de betreffende punten van het program der R. K. Staatspartij voor zijn ontwerp als basis zal nemen; Z. E. ver staat den tijd te goed om niet te weten, dat ons volk behoefte heeft aan heele maat regelen. Dat geldt ook inzake den woningbouw, meer bepaaldelijk voor de groote gezinnen. Het Kamerlid Hermans sprak naar'het hart onzer beweging, toen hjj voor enkele weken den Minister officieel vroeg, wat wij met betrekking tot den woningbouw voor de groote gezinnen van Zijne Excellen tie mochten verwachten. Wij dienen intusschen ook in dit opzicht met voorbehoud te oordeelen, omdat het Departement van Financiën een niet onbe langrijk woord medespreekt. zoo het al niet het beslissende woord spreekt. Ook al zou dat zoo zijn, dan mag toch ook van dezen Minister van Financiën ver wacht worden, dat hem de belangen van het groote gezin bijzonder ter harte gaan, vooral bij het woningbouwvraag^tuk. Naast andere zaken van belang Is men van Z. .E den Minister van Arbeid wach tende wijzigingen, aan te brengen in het ontwerp-Ziekenfondswet. Reeds nu mogen wij er op aandringen, dat de Ziekenfondsen onzer Katholieke Ar beidersbeweging veilig worden gesteld, zoo wel tegen antl-sociaal voelende medici, als tegen de imperialistische neigingen van een °P het neutrale «iekenfondswezen geënt socialistisch streven. Met groote voldoening hebben wij ken nis genomen van het ontwerp-besluit tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur tot nadere wijziging van het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werk plaatsen. bedoelende te voorkomen, dat jon- gens beneden 17 jaar als regel in twee ploe gen mogen werken. Het kan geenszins onze bedoeling zijn het bedrijfsleven ongemotiveerde belemmeringen in den weg te leggen; ons streven Is er integendeel op gericht een blijvende, geor dende sociale. dus bevredigende voort- brenglngsmethode te scheppen. De belangen van het bedrijfsleven moeten °ns ter harte gaan en gaan ons ook ter harte. S. Pranger, Wormerveer en A, de Boer; P. Kaag en M. A. F. ï^a- chlelse. Alkmaar; P. Rond. Rotterdam en Chr. Hoff; J. J. P. Vollaerta. Haarlem en onbeperkt arbeiders, wordt vergroot,'terwijl in Duitschalnd Ook dit korps mocht, ondanks het mooie yreer, niet het genoegen smaken, een be hoorlijk aantal luisteraars aan te treffen. Dit is wel Jammer, maar felteltfk lag dit wel eenlgszins voor de hand. Met alle respect voor de praestaties -van dit ensegpble, moet hei ons toch van het hart, dat we de be hoefte aan een dergeljjk concert niet hebben gevoeld, temeer daar ons steeds door ons eigen stedelijk korps meerdere malen op rn' minst genomen gelijkwaardig muziekgenot' wordt geboden. Het programma, dan was zeer afwisselend samengesteld; in het eerste nummer ,Xe Roï Carnaval”, werd door het koper zeer be schaafd geblazen. Meerdere malen hadden de muzikale intenties van den dirigent, zeer goede resultaten, o.a. in d? FantaJie Pécheurs de Perles” van Bizet. De Ouverture „De Cannenburg” van N. Gerkau, werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Men had het zich niet gemakkelijk gemaakt door nog twee balletten uit te voeren, o.a. van Luigini, en het bekende van Gounod. In eerstgenoemd werk had men heel goede momenten in het ^Allegretto” en Andante sostenuto. Het Faust-ballet miste den noodigen spirit en de elegante luchtigheid, die deze muziek eigen is. Er werd zeer correct gespeeld, en technisch werden er heel goede dingen ge daan. maar het voornaamste in de muziek, sou Mahler zeggen, staat achter de noten, en daar was het juist om te doen. De diri gent heeft dit zeker wel aangevoeld, maar het orkest reageerde blijkbaar niet voldoende. Ten slotte een Marsch, de bekende Finale van een harmonie- of fanfare-corps. De weinige luisteraars, die het terras vul den, toonden zich zeer waardeerend ten opzichte van de concertanten, en lieten na ieder nummer een welgemeend applaus hooren. We hopen, dat dit korps steeds excelsior zal gaan, en wenschen het bij volgende ge legenheden van harte zeer veel belangstelling. W. 8. Met belangstelling nam ondergeteekende kennis van hetgeen over bovenstaand onder werp in den Raad der gemeente Koedijk is gezegd. Met volle instemming zullen velen met mij de sympathieke daad van bovengenoemden Raad waardeeren, n.l. om te beginnen met ƒ2000 steun voor de nijvere, harde werkers, die door de natuurramp zoo zwaar in hun toch reeds noodlijdend bestaan zijn getrof fen. Het komt, mij voor, dat het voorbeeld, door Koedijk gegeven, door Provincie en Staat zal worden nagevolgd. Wat mij echter in hooge mate verwondert, is bet feit, dat de centrale organisatie, waar in deze zwaar getroffen kleine tuinders zijn vereenigde nJ. in het ..Centraal Bureau voor veilingen in Nederland”, gevestigd Java- straat 80, Den Haag, zich afzijdig houdt van het geven van steun. Het is waarschijnlijk niet algemeen bekend, dat dit Bureau over eenige» tonnen gouds de beschikking heeft, dit belangrijke bedrag is dit Bureau op bij zondere wijze toegevloeid in tijden van hoog conjunctuur in den Tuinbouw; nu vraag ik mij af, wanneer Rijk en Provincie eene be slissing moeten nemen in zake den gevraag- den steun, of er dan niet op'het afzijdig hou den van deze rijke Centrale organisatie gewe zen zal warden? Redenen waarom onderge teekende den Tuinders in overweging geeft om allereerst bij de Centrale Organisatie op een ruime bijdrage aan te dringen. -R beide gedachten tot uiting komen. Het Verbondsbestuur erkende, dat naam van het Verbond in de ooren van som mige nlet-handarbeiders blijkbaar een min der aangename klank heeft. Bovendien Is de naam reeds thans juist en zal. gezien de ontwikkeling maatschappelijke verhoudingen, in de komst zeker nog minder Juist worden. Tn de toekomst is zeker aansluiting van meerdere Vakbonden van hoofdarbeiders te verwachten. Den door ..St. Paulus” gesuggereerde:! naam acht het bestuur van den eonen kant te breed en van den anderen te smal. Het bestuur geeft daarom in overweging dat het rich met de kwestie bezig zal houden en eventueel met een voorstel zal komen. Na eenige discussie werd hiertoe besloten. Getrouwd: H. Toe» en L C. M. Adema. R. K. M.U.L.O. Toegelaten tot de le klasse: O. Appel. K. de Boer, J. Brandt, H. van Doom, C. Eeken. P. Eeldert, G. Groot, H. Hecker, J. Hofstee, L. van lersel. C. Jonk, N. Mul. P. Nieuwenhuis, E. Pommerel, P. Schermer, P. Schneiders, J. Sombeek, H. Stumpel. D. Ursum, P. Vrugt. Afgewezen 2 Bevorderd van de le naar de 2e klasse: M. Bakker, M. Bervoets, C. Kooy, C. Kop pies, A. Laan, J. Lippits, P. Loos, C. Nuyens. V. Overman, B. Schermer, H. Stumpel, J. Verbeme. P. Veeken. Niet bevorderd 2. Van de 2e naar de 3e klasse: M. Bakker, C. van Berkum, J. Commandeur, G. Eeken. M. van Hees, D. Huysen, M. de Lanje, P Maassen. D. van Meel. H. Schneiders. C. Schoof. G. Schuld. J. van IJzendoorn. Niet bevorderd 1. Rijks Hoogere Burgerschool Bevorderd naar de 2e klasse: G. v. Beek, W. Dooren, E. Doudant de la Gré, P. J. Eriks, C. Klep- pe. E. de Heer Kloots, J. A. Kroeb. H. Mouthaan, P. Nooteboom. J. G. Posthuma, G. Room. G. D. Scholten, A. J. Sindram. E. H. Visser, T. van Ammers. K. Bakker, P. Beemsterboer, A. C. W. van Bemmel. M. Broekens, P. E. Kos, S. Roselaar, D. Ruiter, P. Smit. G. Stapel, H. Visser. M. H. Zinger Niet bevorderd 7. Bevorderd van de 3e klasse: M. Bakker. J. Groot, J. E. Harder, M. Sas, C. P. Stapel v.w.. M. J. van Ammers. C. Beerding v.w.. A. van Dam, M. A. J. Joustra, M. S. Kaag man, W. E. Pauw, F. B. A. Relnders, J. L. Sirks, J. J. Ubbels, P. Th. Velzeboer, J. de Vries, W. Zilver, N. M. Zijp. Niet bevorderd 10. Bevorderd naar de 4e klasse: A_ B. de Boer, S. E. M. tfkn Buchem, P. W. Bijlsma. J. H. Heerdt, H. Kollls. Xaveria Nuyens, M. C. Penning, P. Pereboorh, J. A. M. Scher mer, R. A. ter Schure, A. Singer. T. Stam. L. A. Steenblok. L. Verbeek, N. J. Meyer, A. Blauw, E. N. Bossert, P. Brandenburg. J. W. Donnaar v.w., C. Kaaskooper, M. H. Kiaassen, N. Kreyger, F. Peetoom, V. J. Polman. A. L. ScherpenLsse, W. Tonneman. C. A. Vermande, C. J. Visser, H. J. Vroom. J. D. Osinga. Niet bevorderd 5. Bevorderd naar de 5e klasse A.: -C. N. Nijdam v.w., N. L. Storm. Niet bevorderd 1. Naar de 5e klasse B.: K. Donker. P. J. Donker, J. Haring, N. de Jong, A. Keyser. H. Kieft, X Ligtenberg, P. J. Loots, J. Pik, J. Spaander, G. J. Vermande. van 1929 aangesloten plaatselijke vareenigingen van 549 tot 580, terwijl het aantal plaatse- Hike vakafdeelingen toenam van 1630 tot 1860. Verheugend Is ook de toenemende be langstelling binnen den kring van nog niet aangesloten vakbonden voor ons Verbond, waarbij zelfs het zeer te betreuren en on verantwoordelijk streven van enkelen om tot een tweede vakcentrale te komen, kan worden aangemerkt als een bevestiging van en een instemming met doel en streven onze gecentraliseerde Katholieke Werkne- mersbeweging. De organiseering van onze Jonge man nen. adspirant-leden, en meisjes, houdt ve len onzer voortdurend bezig. In 1929 liep het aantal adsplrantleden van de vakbonden op van 4672 tot 5851, <4867 jongens, 984 meisjes) terwijl het aan tal georganiseerde volwassen vrejuwen toe nam van 4252 tot 4440. Hoe diep de liefde voor en het vertrou wen in de Katholieke Arbeidersbeweging is doorgedrongen in het leven der arbeiders, blijkt uit hetgeen onze Amsterdamsche Steenzetters- nog steeds presteeren. Ondanks de ellendigste communistische of revolutionnalr-soclalistische terreur, on danks onze menschen met den dood worden bedreigd, blijven zij vasthouden aan hun eisch: zelfstandig Katholiek, want daar draait alles om. georganiseerd te zijn. De E. M. O. S.-beulen wilden ook de mo- dern-georganlseerde bouwvakarbeiders doen bukken onder den knoet van hun beuls werk; tot hun eer zij gezegd, dat ze niet bukken. Onze Bouwvakbond en de „moderne" heb ben de samenwerking met de revolutlon- nalre Federatie van bouwvakarbeiders op gezegd. Doordat het N. A. S. rich te kwader ure eveneens achter de E. M. O. 8 -vandalen. dus tegenover de Katholieke Arbeider: be weging heeft geplaatst, kan het wenschelijk zijn, dat ons Bestuur overweegt, alle rela ties met het N. A. 8. te verbreken. Past E. M. O. S. niet in een geordende samenleving, hef N. A. S. plaatst rich in eenzelfde positie en moet daarvan alle con- sekwenties aanvaarden. Tot slot zij met vreugde geconstateerd, dat de verschillen:Verbondsinstelllngen het alle uitstekend maken. Alles bijeen is er reden tot tevredenheid. In het vertrouwen, dat men vruchtbaar werk zou uiogen doen voor de Katholieke Arbeidersbeweging, verklaarde spr. de Ver- bondÉvergadering voor geopend. BestnroverUerinx Aan de orde was hierna bestuursverkiezing wegens uittreden van den heer J. A. Kolk man en periodiek aftreden van den heer J. A. Schutte. 1 In de vacature-Kolkman waren candidaat gesteld: De heer J. Veldman door den schen. Bosschen, Bredaschen en schen Bond, en de heer H. J. Kuiper door den Ned. R. K. Volksbond. Gekozen werd de heer Veldman. De heer Schutte was opnieuw candidaat gesteld door den Bosschen en den Breda schen Bond en daar geen tegen-candldaten waren ingekomen werd hij herkozen ver klaard. Tevens werden herkozen de heeren Brouwer, v. Rijen, Nijkamp, Roestenberg en Serrarens. Als lid van de contröle-commlssie werd herkozen de heer M. van Rooü, terwijl in de commissie voor de volksgezondheid werd herkozen het periodiek aftredend lid, de heer AnL Angenent. de Overheid. Wij zjjn van oordeel, dat de Rsgeering, niet In de laatste plaats in het belang der arbeiders, een wat men noemt actieve han delspolitiek krachtig zal dienen te bevor deren. e Het nationale belang mag. zeker niet ge-, heel, ten achter worden •sicti dat rnu andere landen. y' ''K Komende tot de orga/lsatle, stemt allereerst tot verheugefild dat het vertro"- J1 wen in en de belangstefng vóór onze be? weging steeds toeneemt. Dat blijkt allereerst uit de ledencUfer». de soclale-werhoudingen thans nog steunen om te komen tot christelijker maatschappij- - verhoudingen, neemt voortdurend in betee kenis toe. En wij achten dat In velerlei op- ncht van het allergrootste belang, dat het aantal van bedoelde onafhankelijke katho lieken immer groeiende is. Het besef moet steeds duidelijker bij de massa van ons volk doordringen, dat be houdens misschien weinigen, het zeker’ niet de Katholieken zijn, welke de tegenwoor dige sociale verhoudingen als goed erken nen. Zóó zag Heinrich Pesch, en met hem tal van anderen, het reeds in 1919, toeh hij den Katholieken voorhield: wat ons echter den weg naar dt volksziel verspert, dat is voor alles het wantrouwen der massa tegen Kerk en Christendom. Men ziet in ons de vertegenwoordigers van de kapitalistische belangen, beschermers van de kapitalisti sche volkshuishouding. Dat wantrouwen is volkomen ongegrond en het moet met alle kracht, oprechtheid en eerlijkheid bestre den worden. Wij moeten duidelijk stelling nemen tegen het kapitalisme, ook tn ons Ledencijfers lis het geen heerlijk verschijnsel en stemt het niet tot groote dankbaarheid, dat ons ledental het vorig jaar toenam met ruim 21 '/t duizend; dat de gang er ook dit jaar stevig inzit, zoodat wij de 160.000 zijn ge- passeeerd; dat onze Bouwvakbond alleen binnen niet te langen tijd een ledental van 30.000 zal hebben bereikt? Niet enkel vermeerderde het ledental, er werd ook terrein veroverd, door uitbreiding het aantal afdeelingen. Zoo liep in liet aantal bij de Diocesane Bonden op Volontair ter secretarie. De volontair ter secretarie, de heer A. C. Twlsk, te Castricum, is met ingang van September benoemd tot onderwijzer bij het Bijzonder Lager On derwijs aan de R. K. Jongensschool te Uit geest. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer is thans in deze gemeente weer geweken. De laatste weken zijn geen nieuwe gevallen geconstateerd. Dezen keer hebben zich in totaal slechts vier gevallen voorge daan. Een mooi succes Zondag won de hard draver Pointes van den heer C. Tijms dén len prijs op de harddraverij te Binnenwijzend Burgerlijke Stand Geboren: Mathias Johannes, zoon van M. L. van Hooren en M. Hoogland; Cornelia Johanna, dochter van W. de Vries en C. A. Stekhof; Anto nia Gerarda. dochter van G. Sakkers en A. C. Th. Sclvtap: Hendrik, zoon van W. de Flart en G. Koftnan. Overleden: Cornells de Wit, 4 jaar, wo nende te Medemblik. Ondertrouwd: Holland’» economische positie Het is niet zonder zorg, dat de economi sche positie van ons land, als deel van de vereldverhoudlngen, gevolgd wordt. Ook ■onder tot pessimisme te vervallen, moet ®et de mogelijkheid worden gerekend, dat ons land niet geheel aan de depresrie zal ontkomen. Engeland telde in April van dit Slaaf van de rente On» verheugt -Wtr^lat er in binnen- en buitenland tal van katholieke stemmen zich verheffen tegen wat m^n noemt winst- economie. Slaaf van de rente. Igr. Kessler s getuigenis is een bevestiging van hetgeen het Verbond bij zijn stichting uitsprak, n.l. dat meer dan ooit de maat schappij van een materlallstischen geest doortrokken is, met als droevig gevolg een godsdlenstig-aedelijke inzinking, en dat al leen het Christendom een grondige oplos sing der huidige sociale ellende brengen kan. Slaaf van de rentjr itector Bots heeft voor enkele weken te Amersfoort sprekent over de ontredderde maatschappij, zoo volkomen juist gezegd: „We moeten doordringen tot de grond oorzaak der ontreddering en moge dan spoedig de eerste spaander vliegen van de yreeselijke wig, die woeker heet.” Katholieke Arbeidersbewging niet waard dien naam te dragen. Indien zij niet uit volle overtuiging blijk gaf het woord van Heinrich Pesch, ook door vele katholieke Jongeren begrepen, over te nemen. Het heidendom regeert. Tegen dat heidendom voert de Katho lieke Arbeidersbeweging doelbewust den strijd. In dit verband mogen wjj nog een woord aanhalen door Rector Bots gesproken, het welk enkele achtenswaardlge personen schijnbaar een weinig getroffen heeft, doch dat o. 1. volkomen terecht mocht gespro ken worden: „WU moeten revolutlonnairen rijn, want onze christelijke idealen kunnen niet verwezenlijkt worden, dan door een algeheele ommekeer van ons economische Jeven. Maar niet gewelddadige revolutlon- nalren, die verwoesten, maar, die volgens de geaardheid der Kerk, mild en vernieu wend hun actie voeren." Gedragen door plicht en sociaal bewust- overriet de Katholieke Arbeidersbe weging het terrein barer werkzaamheden. in Maart zelfs niet minder dan ondersteunde wcrkloozen. Ook in economisch opzicht neemt ons land niet de positie in Van een ongenaak baar eiland en het is vooral Dultschland, dat zelf hooge tariefmuren bouwend en daardoor onze producten werend, gedreven door nood, onze onbeschermde open deur passeert en zjjn artikelen, soms beneden den reëe’.en kostprijs, op onze markt werpt. Dii toestand moge den vrljhandelaar on danks alles Ideaal schijnen, wij dienen er rekening mee te houden, dat het aantal werkloozen, dat van 11.2 In 1923 gedaald was tot 5.6 in 1928, In 1929 is opgeloopen tot 6.2, terwijl de vooruitzichten lang niet gunstig zijn. Daar komt bij, dat open ligt, bijv, voor ons werkloozenleger Nederlandsch arbe’der te werk gesteld, anders dan met toestemming Halte Broekerhaven Naar wij verne men, zal spoedig een grooter en gerievelü- ker abri aan de halte te Broekerhaven worden geplaatst. Ook zal de verlichting, welke thans nog met petroleumlantaams geschiedt, worden vervangen door electri- sche lantaarns. delsreizigers enz.) verschillende malen be zwaar werd gemaakt tegen den naam „Werkliedenverbond”. Men achte dat argument wel niet van doorslaggevende beteekenis, doch een naam. die een breederen grondslag aanduldt, meent men toch wel aan te bevelen. Waar het Verbond een onderde*! is, eener- züds van de R. K. Internationale van den Arbeid en anderzijds van het Internationaal Christelijk Vakverbond, dacht men den naam K. Verbond van den Arbeid”, waarin Heropening van „*t Wapen van Groote broek” Het café met golfbaan en dans zaal, dat is overgegaan aan N. Broersen. geheel gemoderniseerd en naar de eischen des tijds Ingericht, is Zondagmiddag her opend. Onder vroolijke marschmuziek van de FanfareKunst na Arbeid en groote be langstelling ging men het dorp door tot aan de nieuwe zaak, waar de Fanfare Kunst na Arbeid en de Harmoniekapel St. Cae- cilia” den ondernemer gezamenlijk een serenade brachten. Daarna werd de vernieuwde zaak officieel geopend door notaris Ruiter. Spreker feliciteerde de heer Van Broer sen met zjjn onderneming en hoopte, dat de zaak een goed amusement mag geven aan het volk van Grootebroek. De danszaal wordt ook nu geopend. Spr. geeft de verzekering, wanneer in die zaal alleen goede muziek gegeven en goede dan sen worden gemaakt, de zaak zeker zal bloeien. Dit bewijst wel uit de gezamenlijke sere nade van beide corpsen en de groote belang stelling. wat spreker sympathiek vindt. Wan neer een volk goed harmonieert, dan gaat het zeker een ieder goed. Daar de burgemeester verhinderd is, brengt wethouder Berkhout, namens de ge meente. de beste wenschen aan den onder nemer en zegt namens de Hanze te sym- pathiseeren met de zaak. De secretaris van het Hartnoniekorps St Caecilla, de heer P. Botman, feliciteerde namens de Harmonie en zeide, dat elke verbetering van locallteit een aanwinst is voor muziek en tooneel. Daarna werd de danszaal opengestelct welke spoedig gevuld werd met de reeds wachtende menigte jongelui en anderen. De zaal had een moolen, ruim en helde ren aanblik. Wie zich de vroegere nog her innert, zal zeker wel beamen, dat goede smaak en ondernemingsgeest, heel wat kun nen veranderen en verbeteren. Onder keurige dansmuziek van het kwar tet Kloet te Hoorn, werd de»ruime dans zaal in gebruik genomen. Daarnaast zagen we de nieuwe kolfbaan, welke een gezellig zitje bood aan de vele’ belangstellenden. In het geheel is die opnieuw geopende zaak een verbetering van amusementsge- legenheld en verfraaiing in de gemeente.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7