Gemengd Z^Cieuws r DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE ft Voor de Huiskamer T BINNENLANDSCH NIEUWS De rupsenplaag Als de drank Is in den man De onbewaakte overwegen Door een auto overreden Trap van een koe gekregen Auto-ongeluk T wee personen gedood Doodeliik motorongeval De politie te vlug af! Van een brand en een jubileum Noodlanding Economische voorlichting Verdronken Zeven nikkertjes LEGER EN VLOOT Het „neutrale” „Ons Belang” Een Satyre Auto geslipt Éénjarig kindje geworgd Begrafenis W. Fransen Jzn. Paarden op hol De trekkende zee Auto over den kop geslagen Hoog water Auto-ongeval De artillerie-inrichtint»en LUCHTVAART Mevr, de wed. E. Douwes Dekker De Europa-rondvlucht begonnen 7 ONZE OOST ONDERWIJS Belgische onderscheiding Onderwijzers als assistent met akte t 8 c Oud-Studentcnbijeenkomst Juvenaat „H. Hart” Nog een arrestatie Bescherming vm vogels Plotseling een aato gesprongen 4-jarig kind aan de gevolgen overleden Gisteren heelt op den Bredaschenweg p. kooivogels Wat gaat vóór? Door Het rapport der commissie Slachtoffer van den drank c Een protestmotie van ..St. Martinns." O Man dood gereden Door een koord van zün hemdje Ned ze is Groote" belangstelling Man ernstig gewond Rotterdammer verdronken volle Zeer goed afgeloopen Overstrooming in de boort van Gennep ft.’ Gladde asfaltweg een lacht inzittenden Voor den heer Welter De periodieke verhoogingen Builenpest Te Garoet 461. 463. J s e t De reorganisatie-commissie geïnstalleerd Het slachtoffer in sorgwekkenden toestand opgenomen Portefeuille met ongeveer f 900t verloren i i i aanze twee Het 4-jarig kindje van den landbouwer G.. te Hulten, gemeente Gilze-Rüen, kreeg een trap van een koe en is aan de gevolgen daarvan overleden. d< V st De heer A. E. Tellings, candidaat-notaris en de heer Dobson, employé bij de Bataaf- sche Petroleum-Mü-, vonden te Djocjakarta tengevolge van een auto-ongeluk den dood De autodief prees zich gelukkig. Een paard zag hü voor het hek. HU greep het dier ras bü de haren, sirong het pardoes op den nek. „Vooruit!” riep hü. „we moeten vluchten.” 't Varken keek den kerel aan, maar het paard was oud en kreupel, bleef langen töd rustig staan. E. de O zonder vei toelage, naar het net ner gek de trei bev V en ied< in niel de der een ond A ken trol wee frac Vist stat 1 h nan Ei met geil: voel aan dr. sLss O derl gekt den In <j g k n k> h ai E b 11 nl di di n> V et K dt te bc m de va Ti kt r» P« mi be ka ge M* de O la ge ne kit 43 •g»l Ee Jül da gel eet ser In kui va» vai sitl sch plli de eer sta wél 1 m tus Kr! wei tint ■idi de voo dar ma den dar dat kur E alle sident heer Groot-officier van België. in en Het Tweede Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, alvorens een beslis sing te nemen in dit voor onzen land- en tuinbouw zoo belangrüke vraagstuk, het oor deel in te winnen van den georganiseerden landbouw over het rapport van de commis sie van voorbereiding eener organisatie van den economischen voorlichtingsdienst’ De Voorburgsche politie kreeg het verzoek iemand te arresteeren. die nog een maand hechtenis te goed had en zeer waarschijn lijk in een huis aan het Westeindc vertoefde. De politie liet het aangeduide perceel afzet ten. doch toen het bevel tot inhechtenisne ming zou worden ten uitvoer gelegd, bleek de vogel te zün gevlogen Bij een nader onder zoek kwam aan het licht, dat de man zich via de leegstaande woning uit de voeten had gemaakt. Vermoed wordt, dat hU naar België is gevlucht. HM -A- L D.” verneemt uit Garoet, dat aldaar een geval van builenpest is gecon stateerd, dat vermoedelük niet is geïmpor teerd. Men is dadelijk overgegaan tot ne men van de noodige middelen om uitbrei ding tegefrt* gaan. ws^rvqpr d*p <£fc gogo De bestuurder en een monteur van dc Fokker 406. die na een noodlanding te heb ben gemaakt bij Salatri. is verongelukt, zijn in het hospitaal opgenomen. Gebleken is. dat de motor weigerde bü het opstijgen, ter wijl het toestel zich pas op 30 meter hoogte bevond. Bij het maken van de noodlanding bemoeilijkten boomen een vlotte landing. Het vliegtuig werd vernield. A polio-theater, dienst, dien u Zaterdagavond kwam mevr, de wed. Douwes DekkerHamminck-Schepel. ruim negentlg-jarige weduwe van Multatuli, te haren huize te ’s-Gravenhage te vallen en brak een been. Gisteren is mevr. Douwes De start van de Europa-rondvlucht heeft Zondagmorgen negen uur op het vliegveld Tempelhof plaats gehad. Ondanks het re genachtige weer waren veel toeschouwers bij het vertrek der vliegtuigen aanwezig. De toestellen startten in groepen van ieder vijf. Eerst de lichte, dan de zware. In de eerste groep bevonden zich Poolsche vlieg tuigen en de Duitscher Neininger; in de tweede Carberry. Hoofdzakelijk bestond de tweede groep uit B.F.W.-machines. Daar hgt vertrek met de grootste accuratesse plaats vond, bevonden zich om 10 uur alle 60 deelnemers op de vlucht naar het Oos ten. Te Tapanoeli Is zekere Ogly gearresteerd, geboren in Perzië, en wel wegens diverse oplichterijen op Java gepleegd en voorts verdacht van ongewenschte politieke propa ganda. De man zal naar Batavia worden overgebracht. o Met het Fransche ss. „Kairouan" zijn zeven verstekelingen uit Dakar te Rotterdam aangekomen. De zeven nikkertjes zullen per Maandagmiddag is te Leiden een 43-j«T!g». bloemenkoopman onder den Invloed van sterken drank aan den Maresingel te wate- geraakt en verdronken. Een kantoorbediende van de firma L. en Co. te Rotterdam, heeft aangifte gedaan dat hij een bruln-leeren portefeuille verlo ren heeft met den volgenden inhoud: bankbiljetten van 10; 2 van 25; een chêque getrokken op J. H. Schroeder en Ca Londen, ter waarde van 563.11.2, 2 chëquea getrokken op de National Provincial Bank Lts. Londen, ter waarde 'van 8.9.10 en 122.12.— en een chëque op de Swiss Bank Corporation Ltd. Londen, ter waarde van 7.13.9. De bediende heeft verschillende kantoren In het Westelijk stadsdeel bezocht, maar kan niet opgeven op welke maneir hij de portefeuille is kwijt geraakt. Naar wü vernemen, zal de jaarltiksche bijeenkomst van de Broederschap van oud- studenten van het Juvenaat „H. Hart" der Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus fn het Juvenaat te Bergen op Zoom plaats hebben op Zaterdag en Zon dag 16 en 17 Augustus as. Leden en oud-studenten die lid wenschen te worden, verzAekt het bestuur der Broe derschap zich zoo spoedig mogelijk voor deelname aan deze studentendagen te mel den aan den rector van het Juvenaat. De dief wist niet wat aan te vangen, hij nooit op een paard gezeten had. Hij durfde het niet aan te sporen, blij, dat hij op den knol nog zat. Het paard hield niet van loepen, het bleef liever bij de stal. „Ik zou nWt weten," dacht het wijslijk, „waarom ik nou loopen zal”. Gistermiddag te half drie heeft op den onbewaakten spoorwegovergang Pentrop te Drlene, gemeente Weerselo» een Ongeval plaats gehad Van een met twee paarden be spannen wagen werden de paarden door den trein gegrepen. Een der paarden was op slag dood, terwijl het andere ernstig gev.ond werd. De voerman die naast den wagen liep kwam met den schrik vrij. Dekker, wier toestand naar omstandigheden niet ongunstig is, ter verpleging naar „Bra- novo” in de Residentie vervoerd. Ten gevolge van den voortdurenden regen der laatste dagen zijn de Maas en de Nlers in de omgeving van Gennep buiten haar oevers getreden De uiterwaarden en wei landen langs deze rivieren staan onder water. Het vee is in allerijl binnengehaald Veel mooi gras ging verloren. Het Tweedg Kamerlid de heer Van Zadel hof! heeft den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Bijzon dere Commissie van Onderwijszaken nu reeds geruimen tijd geleden met algemeene stemmen besloot, den minister te verzoeken, maatregelen te nemen waardóór de jaren, door onderwijzers als assistent met akte doorgebracht, zullen meetellen voor perio dieke verhoogingen bij vaste aanstellingen als onderwijzer? Is de minister niet van oordeel dat deze diensten, die bijna steeds in wezen niet an ders waren dan diensten als onderwijzer irgoeding, of met een zeer geringe aar billijkheid voor periodieke ver hoogingen dienen mee te tellen? Is de minister bereid spoedig een Kon. be sluit uit te lokken In den geest van het ver- aoek der Bijsondexe CommtBuk!? te, hullende vernietigend. Maria ontwaakt. De dag staat te gloeien in het raam. Beneden klinkt de bel door het huis. Vaarwel lieve Tom Mix! Alles is droom geweest! Jammer dat de mooiste din gen achteraf steeds droomen blijken te zijn! Gisternacht te ongeveer 12 uur reed de heer F. met zijn auto in de Deventerstraat te Apeldoorn, toen plotseling een 20-jarige man, wonende aan de Deventerstraat. voor den auto sprong, vermoedehjk onder den invloed van sterken drank De bestuurder haalde sterk naar links uit om een ongeluk te vermijden, maar kon niet voorkomen, dat hij met het spatbord K. aanreed. Bewuste loos werd hij met gebroken enkel en in wendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Te Klazlnaveen is gisteren een ernstig mo tor ongeval gebeurd. De 21-jarlge G. K.. al daar, zou zich per motor op weg begeven naar Ter Apel. waar hl) werkzaam ia To Dordschebrug kwam hij in botsing met een tramwagen van de Dedemsvaartsche Stoom tramweg maatschappij. K. werd 50 Meter ver meegesleurd, alvorens de tram tot stil stand kon worden gebracht. Deerlijk gewond werd hü opgenomen en naar het R. K. Zusterhuis overgebracht, al waar hij spoedig aan de bekomen verwon dingen is overleden. Zondagmiddag waren twee Rotterdam mers bij den vuurtoren te Schevenlngen in zee aan het zwemmen; belden werden door den sterken trek in zee gesleurd. De een kon zich bijtijds aan een golfbreker vast klampen en het strand bereiken. De ander echter dreef steeds verder af. Ondanks pogingen, om hem te redden leen 23-jarig jongmensch uit de Loggerstraat te Scheve nlngen is den drenkeling nagezwommen maar kon hem niet bereiken» is de ongeluk kige. die woonde Maashaven te Rotterdam, verdronken. Het lijk is aangespoeld Officieus wordt gemeld, dat de vice-pre- van den Raad van Ned.-Indië. de Ch. J. I. M. Welter, is benoemd tot in de Orde van de Kroon Te Roelofsarendsveen is een kindje van 14 maanden van den heer W. L. dood in het bedje gevonden. Een koordje van het hemdje was tusschen het rasterwerk van het ledikantje verward geraakt, waardoor de luchtpijp werd dichtgeknepen en de klei ne werd gewurgd. Gistermiddag is een auto bij het kruispunt de Oranjeboom te Baam, die voor een an deren auto plotseling moest Inhouden, door de gladheid van den asfaltweg over den kop geslagen. De inzittenden, twee dames en de bestuurder, die op hun hoofd in den wa gen kwamen te staan, kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. Hands up. Schoten, .schoten, schoten. Een paar kerels tuimelen neer, hun gezicht in ’t zand; zoon paar menschen. d’r is niet veel aan verlo ren. De strijd woedt voort. Boksen, schop pen, slaan uppercuts, bloedige gezicht-max- sage. Jiu-Jitsu. Kerels worden tot gruis ge klopt. Niets is zoo mooi als ’n vuistgevecht; heel wat Interessanter dan Bergson of Ein stein. Ter veredeling van het menschenras worden dergelljke tooneelen dagelijks ge draaid; maar Mary heeft geen tijd om lange overwegingen te maken. Net als een der ban dieten haar beetkrijgt en haar op z’n paard heft stormt Tom Mix alweer vooruit, slaat z'n vuist op de tronie van den kerel en redt Mary nog eeps. Koe prachtig die Tom toch telkens op het beslissende odkenblik ver schijnt! Een wonder is dat! Roodhuiden kruipen gelijk slangen door het hooge gras, loeren met haviksoogen de vlakte over, stormen dan vooruit, hun rauwe wildemanskreten ultstootend. Ze schieten Tom Mix met honderd giftige pijlen tegelijk neer, omsingelen ‘t blanke meisje en voeren haar mee. Ze rennen de woestijn in. zwaaien hun hawks in zegeroes. dansen n skalpendans rond Mary. Maar Tom Mix is niet dood; ondanks de veie wonden holt hij naar de ranch, schreeuwt er de cowboys bijeen, die in één sprong op hun wilde paarden zitten en als 'n lawine op de roodhuiden neerdon deren. Wild gevecht. Bijlen splitsen schedels. Pieken snerpen dwars door lichamen Bloed, stof, razernij. Op n afstand staat Mary toe te zien. Ze weet heel beslist, dat de cowboys het winnen zullen; dat gaat altijd zoo; toch beeft ze van angst, en als 'n gluiperige In diaan op haar toekruipt, valt ae in bezwij ming. Als ae weer bijkomt, ligt ae in een ge- makkelUken vouwstoel op de ranch. De cowboys staan lachend rondom haar en kij ken haar aan met stralende oogen. Hoe zjjn die vechters en slachters van daar net opeens zulke lieve, vriendelijke jon gens geworden’ denkt ae Dan valt het haar op. dat al die knech ten precies dezelfde gezichten hebben, alle- Gisterochtend stond op den Boezemslngel te Rotterdam een met twee paarden be spannen vrachtwagen De 40-jarige P. v. B. uit de Hugo de Grootstraat hield de die ren vast. Plotseling werden deze onrustig en sloegen op hol. waardoor v. B. tegen den grond gesmakt werd en wagen en paarden over het lichaam kreeg HU bekwam verschillende ernstige ver wondingen en is in zeer zorgelijken toestand in het ziekenhuis aan den Bergweg opge nomen. Gisteren heeft de Minister van Defensie de commissie van toezicht op de reorgani satie der artillerie-inrlchtingen geïnstal leerd. Deze commissie bestaat uit prof. L. A van Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, lid en voorzitter; Ir H. O. J. H. Bauduin, algemeen chef van den Bovengrondschen dienst der Juliana- mjjn te Eygelshoven, K. E. Oudendijk, ko- lonel-titulair der artillerie, leden; C. A Hartman, kapitein der artillerie, werkzaam aan het Departement van Financiën, se cretaris. De taak der commissie zal zijn het in overleg met de directie uitwerken van de reorganisatie der artillerie-inrlchtingen, het doen aan den Minister van voorstellen be treffende deze organisatie en het houder, van toezicht op de door den Minister goed gekeurde voorstellen. Gisteren heeft op den Bredaschenweg te Tilburg een errbtig ongeluk plaats gehad Tegenover café de Roy stond aan de andere zijde van den weg een vrachtauto. EX chauffeur en een der personen, die bli hem waren, begaven zich naar den auto en stap ten in. De derde man J. Schüvens uit Til burg kwam hard het café uitgeloopen om eveneens in den auto te stappen, doch juist op dat oogenblik naderde een auto van Je taxi-ondernemlng Clto uit Breda. Schfjvens werd door den auto gegrepen en overredei. Hevig gewond bleef de ongelukkige liggen De man had beide beenen gebroken, voorts nog een wonde aan het hoofd en andere kneuzingen bekomen. In zorgwekkende»» toestand is hij naar het St. Elisabethsgast- huis overgebracht. maar de vier liggen ten Onder zeer groote belangstelling heeft gisteren te Leeuwarden de plechtige uit vaart plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen den heer W. Fransen Jr., wethouder van openbare werken der ge meente Leeuwarden, voorzitter van den R - K. Bond van Bouw-vakpatroons en oud-lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gistermorgen om 9 uur werd in de paro chiekerk door den deken, den Hoogeerw heer J. H. Vaas, een plechtige H. Mis op gedragen. daarbij geassisteerd door de ka pelaans J. Hanenkamp en S. Bouwhuis. Deze plechtigheid werd o.m. bijgewoond door het geheele college van B. en W den directeur van gemeentewerken, ir. M. Maas, het hoofdbestuur van den R. K. Bond van bouwpatroons en tal van vooraanstaande personen uit katholieke kringen. Om elf uur had de ter aardebestelling plaats, waarbij de beaarding verricht werd door den deken, geassisteerd door de kape laans P. Graafsma en S. Bouwhuis. Na afloop der begrafenis was een bijeen komst belegd in Hotel „Amitia” waar door onderscheiden personen het woord gevoerd is. O.m. sprak hier de loco-burgemeester. de heer G. Ritmeester ide burgemeester ver- toeft met vacantie buitenslands» die de ver diensten van den heer Fransen als raads lid en wethouder in het licht stelde. Voorts werd het woord gevoerd door den vice- voorzitter van den R. K. Bond van Bouw- vakpatroons. den heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem, den directeur van gemeentewerken Ir. Maas, den heer Zeeland, den vertegenwoordiger van den Ned. R. K. Bouwvakarbeldersbond. kapelaan de Vries uit Tilburg, geestelijk adviseur van den R - K. Bond van Bouwvakpatroons en den heer P. F. J. Westra namens vele R. K. Vereeni- gingen in Leeuwarden De oudste zoon dankte voor de bewezen eer. maal fijnverzorgde artistengezichten. die de zen echtend nog onder de handen van ‘n Hollywoodsch kapper zUn geweest. Ofwel spelen die komedie, ofwel zijn m'n hersens op hol! meent ze. en wil zich gereed maken hier vandaan te gaan, terug naar buis, waar ze twee vriendinnen ver wacht voor de thee. Dan ziet ze plots haar verloofde, ook als cowboy gekleed, in de deur komen. Wat doe jij hier. Geert? vraagt ze bitsig. Dit is ons paleis, lacht hij; nu kunnen wij trouwen. Nee, beslist ae kort, wjj trouwen niet meer. Nee? Waarom niet? Ik moet Tom Mix hebben! Dt hou van Tom Mix! Dt zal sterven als ik Tom Mix niet huwen kan En ze begint te schreien. Geert lacht luidkeels. Al de cowboys lachen. Het wordt een wilde lach, luider en luider, schaterend als 'n orkaan, een woes- skalpenzang. geweldig, alles Het Eerste Kamerlid de heer Polak, heeft den minister van Binnenl. Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in ver- achillende deelen des lands en over belang rijke uitgestrektheden rupsenplagen heer- achen, die groote schade aanrichten en ern stige gevaren opleveren’ Zoo ja. acht de minister het dan niet hoo- dig. alles te bevorderen dat uitbreiding en herhaling van deze plagen kan voorkomen? Zoo ja, acht dan de minister niet behoud en uitbreiding van den vogelstand te zjjn een van de middelen tot het bereiken van dit doel? Zoo ja. acht de minister dan niet den tijd gekomen om het vangen, vervoeren en ver handelen van zoogenaamde kooivogels te Verbieden en de zoogenaamde „zwarte lust" aan een grondige herziening te onderwer pen? eerste gelegenheid naar hun zonnig land teruggevonden worden. het warmloopen van een as brak brand uit in den korenmolen van den heer P. Sommerdijk te Lobith. De brandweer ver scheen met een kleine handbrandspult. die moest gevoed worden door middel van emmers water, die over een afstand van 300 M aangedragen worden. Het resultaat van de brandbluschpogingen was echter van dien aard, dat men spoedig het werk staakte Een brandweerman ontdekte plotseling, dat de spuit juist honderd jaar oud was. De brand weerlieden vonden hierin aanleiding, om de spuit te gaan versieren. Een soortgelUk brandbluschapparaat, dat uit Loblth-Tolka- mer ter assistentie was aangekomen, bleek evenmin de vuurzee te kunnen bestrijden. Besloten werd daarom, de aangrenzende per- ceelen te beveiligen, hetgeen boven wonder gelukte. Juist toen men met de versiering van de spuit gereed was. stortte de molen in. De molen is tot den grond toe afgebrand. Ver zekering dekt de schade. De nacht is donker als 'n hel, met storm geloei en stroomencë regens, waar niet door heen te komen is. Het gehuil van den wind overstemt alles. Stemmen klinken te mid den van den orkaan, verre stemmen door mekaar, als in strijd. Maria luistert. Bent u juffrouw Mary? O ja, ze heet niet langer Maria, nu Mary, de dochter van den rijken ran cher. die zoo juist gestorven is en dien ze komt opvolgen in het bestuur van de White- Stone-ranch. Waar ben ik? vraagt ze. Op de grens van Arizona, antwoordt een der mannen. O ja ik ben juffrouw Petersen Wij komen om u te leiden, mistrest». Vooruit dan. zegt ze kranig. Een voorhistorisch treintje komt puft. Ze stapt in. gevolgd door de donkere mannen. Door den stormnacht schuift de trein. De R. K. Onderofficieren, leden van den Ned. R. K Onderofficiersbond .Bint Marti- nus" zijn ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de neutrale vereeniglng van Onderofficieren „Ons Belang", voor de zoo- veelste maal bejegend op een wijze, die alle perken van eerbied jegens anderer over- tuiging te bulten gaat. De leider dezer vereeniglng heeft n.l. in zün openingswoord de R. K georganiseer de onderofficieren in hun diepste overtui ging gehoond, zooals voorheen nog niet is voorgevallen. Op grond hiervan heeft het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Onderofficiersbond .Sint Martlnus" de volgende motie aange nomen De leden van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K Onderofficiersbond „Sint Marti- nus' op 16 Juli 1930 in vergadering bijeen te Amersfoort; kennis genomen hebbende van de door den leider der neutrale ie Onderofflciers- vereeniging „Ons Belang' ter algemeene vergadering van 12 Juni 1930 uitgesproken openingsrede; constateeren le. dat een deel van de ondërofficieren. confessioneel georganiseerd, door bedoelden leider op zeer minderwaardige wijze werd bejegend 2e. dat deze bejegening een gevolg is van de in „Ons Belang" heerschende opvatting, dat niet neutraal georganiseerde onderoffi cieren als minderwaardig mogen worden aangemerkt; 3e. dat de neutrale organisatie „Ons Be lang" zeer ten onrechte wordt beschouwd als een vrijplaats tot het ongehinderd be- leedigen van collega’s die zich uit overtfflging principieel organiseeren; 4e. dat het „eerbiedigen van eens anders overtuiging” voor de leiding van „Ons Be lang” een holle fraze is; 5e. dat de leiding van „Ons Belang” een gevaar is voor de saamhoorigheid en onder linge goede verstandhouding in het korps onderofficieren, zoolang niet wordt afgezien van het aankweeken van verdeeldheid tus schen neutraal en confessioneel georgani seerden; protesteeren tegei\ de zeer minderwaardige bejegening en beleediging der innigste en heiligste overtuiging den leden van „Sint Martlnus” aangedaan; dringen er bü alle R. K. Onderofficieren met klem op aan, krachtig stelling te ne men tegen bedoelde uitlatingen van den leider van „Ons Belang" door massale aan sluiting bü den Ned. R. K. Onderofficiers bond „Sint Martin us”; besluiten deze motie ter kennis te bren gen van den Minister van Defensie, de R. K Fracties van Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en te publlceeren de pers en het orgaan van den Bond; gaan over tot de orde van den dag. De 56-jarige kolenwerker Huisman, die de Kruiskade te Rotterdam wilde oversteken, is aangereden door een vrachtauto Volgens zeggen van den bestuurder van dgn auto heeft de man niet op de signalen gelet. Hoe wel de chauffeur xrachtig geremd heeft, is dë auto door de gladheid van de natte straat geslipt De wagen heeft daarbü een zwenking dwars over de straat gemaakt Dat is het slachtoffer noodlottig geworden, want nadat het voorste deel van den wagen rake lings langs hem heen gegaan was. heeft hü een slag van 't achterste deel van den auto gekregen. De man kreeg een schedelbreuk en is in het ziekenhuis overleden. Zondagmorgen omstreeks 11 uur had op den Rüksweg van Slttard naar Maastricht, juist op de grens van de gemeenten Geleaa en Beek, een auto-ongeluk plaats, dat won der boven wonder zonder doodelüke on gelukken afliep. Terwijl de heer K te Spaubeek. met zün auto van Oeleen in de richting Beek reed, kwam achter hem aan een auto, toe- behoorende aan een zekeren V. te Venlo. Niettegenstaande dat. uit de richting Beek twee motorrüders naderden, wilde de be stuurder van den Venloechen wagen met Zün wel 80 K M. vaart, den heer K. pas- seeren. Na büna gepasseerd te zün, stuurde hü den wagen naar rechte, waardoor de auto van K. züWaarts geduwd werd. Om niet tegen een boom te rijden, remde K. uit alle macht en zwenkte het stuur naar rechte. Hierdoor kwam de wagen te vallen en sloeg om. De motorrüders stopten direct en kwamen de ongelukkigen te hulp. Wonder boven wonder zün geen doodelüke ongelukken te betreuren; de wagen toch lag geheel op den kop en het stuur was zelfs in den grond gedrukt. De auto was dan ook totaal vernield. De heer K. kwam er met drie gebroken vingers af en de overige drie kwamen met den schrik vrü De politie, welke inmiddels gewaarschuwd was. maakte van een en ander proces-ver- baal op. Een vuile, smokerige kroeg var planken en slük. Vier mannen bü een tafel, vier boeventronies tegeneen gestoken en konke lend ondereen. Nooit-geknipte haren ëh nooit-geschoren baard geven hun het uit zicht van boschberen Hun oogen flikkeren van bloeddorst. Plots trekken ze hun messen en steken ze rechtop in de tafel: het ver bond is gesloten. Zwügend, met loggen stap, lummelen ze naar buiten. Mary rijdt door den nacht Ze zou wil len slapen, maar ze kan niet; ze denkt, dat ze nog naar 'n dancing moet dezen avond; maar het is zoo ver en ze wordt zoo moe en slaperig. Dommelend botst het treintje voort. Plots staan de vier boeven in de trein deur. Haar twee geleiders willen haar ver dedigen, maar vuisten slaan hun hoofden in gruis. Hun lüken worden door het raamp je de spoorbaan opgegooid. De vier boschberen zitten naast Mary; ze smoezelen, zetten hun beslykte laarzen op haar füne voetjes, spuwen en vloeken van pleizier: Dat hebben we mooi gelapt. En aldoor puft het treintje langs de kronkelende spoorbaan voort. Een ruiter schiet als 'n pül vooruit, haalt het treintje in, slingert zich van z’n paard, met ’n zwaai op den spoorwagen, laat zich op het hoofd van een der boeven vallen en slaat hem neer; de anderen springen bü. maar re volverschoten knallen, gronde Mary is bevrüd. Tom Mix? vraagt ze. U kent me dus? lacht hü, met breeden groet van z'n cowboyhoed. Ik heb u zoo dikwijls gezien in het zegt ze; dank voor den me bewezen hebt. O, ’n kleinigheid, zegt hü, springt weer op z’n paard, klautert ’n steile zandkam op en is verdwenen. Mary stapt af. Een dorpje van houten huisjes, met niets dan vuile vrouwen en mannen. Allemaal mannen met loensche blikken, niet te vertrouwe. Paarden hollen en schoten knallen. De sheriff komt haar tegemoet en groet haar. De sheriff is 'n oude sufferd, het type van In-kindschheid-gevallen grootvader. Intusschen zün de vier doode boeven wee? levend geworden. Woedend om de misluk king. springen ae recht, zoeken 'n taveerne op en verdrinken hun spüt in potten gin. Toevallig alles gaat hier toevallig komt Mary in dezelfde taveerne terecht. De dron kelappen overvallen haar. Cowboys nemen het voor haar op. Cowboys zün altüd edel en grootmoedig! Het wordt een woeste strijd. Revolvers werken als mitrailleurs. Alles wordt kort en klein geschopt, tafels, stoe len, ruiten, flesschen, drinkglazen, alles wordt tot splinters vergruisd. Kruitdamp, stof en lichaamsdeelen warrelen door me kaar. Paarden hinniken. De bandieten sleu ren Mary bü de haren mee. tillen haar op een paard, hollen de woestenü in Tom Mix kükt uit, van af ’n hooge rots. Ginder is onraad. Vooruit! geeft hü z’n trouw paard de sporen en rent, jaagt over afgronden, springt in diepten neer, rent als een razende, ge bogen over z’n steigerend paard, in wilden rit vooruit. Hands up! schreeuwt hü. slingert z’n lasso om de vier boeven tegelük en sleurt ze voort over den hobbeligen grond. Mary lacht hem dankbaar toe: Bent u Florence Vidor? vraagt hü haar. Nee Bessie Love dan? Nee, ik ben Ma yrPetersen. en ik ga naar de White-Stone-ranch. O zoo! groette hü en vertrekt, de vier kerels als "n trophee achterna slierend. Mary rüdt heel alleen door. Ergens on zichtbaar schreit een orkest: „Ich küsse ihre Hand, Madame Twintig bandieten op steigerende paarden springen te voorschün, omsingelen haar, rennen in vollen galop weg. Schoten knal len. Zün hier dan niets dan schurken, paar den <-n revolvers? vraagt Mary zich af. Cow boys wieren hun breedgeranden b"ed de lucht in, zitten in een sprong op hua *aan^ hollen ”»oort:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8