ONS BLAD Staatsrechtelijk 2 tó ■TURNER» OP REIS aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het OHGEVAL dit nummer bestaat uit twee bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 17» f 40 Voornaamste cKieuws Haarlemsch priester-student gedood Zes dooden Benoemingen telegrafisch Weerbericht De Haagsche „Plelzierboot** Nationale bedevaart naar Lourdes De hoofdsporen versperd - Mgr. W. van Stee G rooie materieele schade De hittegolf in Amerika Reeds honderd dooden Burgemeester Dibbits t Ernstig auto-ongeval 1 W.KERKMEER - ALKMAAR Geheimzinnige smokkelauto V erkeersvliegtuig neergestort Ernstige aanrijding te Zwijndrecht Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden Vooral reuzel, varkensvleesch en kaas getroffen EEN CYCLOON BOVEN AALTEN DINSDAG 22 JULI 1930 Den spot gedreven met de Dultsche douane NIET ZOO HEVIG ALS BENIGE JAREN TERUG JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAK verkrijgbaar in IïKLAS RUWIE1XAKEN Verhoogde invoerrechten in Frankrijk Het Bisschoppelijk Museum Ernstige ontsporing op het C. S. te Amsterdam Storm waarschuwingsdienst erf NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD of U de vraag van algemeen aanrydin* Ernstige onlusten te Kaïn» en Port Said. Nieuwe ernstige onlusten in Egypte. uit MARTIN BERDEN overwegingen Barometerstand 9 uur vm.: 757, vooruit. heen trappenhuis zijn voorts gepro- barometerstand 7653 mJC te barometerstand 750.9 mM te Krachtige tot matigen. en len Oplichting? grafts De aankomst der treinen gewijzigd Hedenmorgen op ongelukken hebben niet Toestand hoogst zorgwekkend Louis van Tuider De familietwist te Delft van Do auto werd niet ernstig beschadigd. BUREAU i Telefoon: ■ede» „Bru. ten len mo ves Mgr. J. Hoogveld tot geestelijk adviseur benoemd Nieuwe, zeer verhoogde Invoerrechten tol Frankrijk. Vooral varkensvleesch, reuzel en kaaa worden getroffen. In Aalten en omgeving heeft een cycles» ernstige materieele schade aangertcht. Ernstig vliegtulg-ongeluk In Engeland. Zes dooden. De ziek. Begrafenis van den heer W. Fransen Jaa. te Leeuwarden. Voorjaarsvergadering van bet R.K. Werk liedenverbond in Nederland te Breda. De Amerikaansche Senaat heeft hei Lon- densche Vlootverdrag geratificeerd. Moordaanslag op den Roemeenschen on derstaatssecretaris van binnenlandsche za ken. Geïnstalleerd Is de <-ommls«ie van toezicht op de reorganisatie der artiUeric-inriclitin- cen- De toestand van Mgr. van Stee is hoogst zorgwekkend. bij verlies vsn ‘a aderen vin—r nge! be- die- istlg den «0 op ebt, leon on- on- h« uto ade nir JU ich ras ras Het Comité der 37e Nederlandsche Bede vaart naar Lourdes, verzoekt ons te mededeelen, dat de der treinen te Roosei LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 934 uur. Onder Zwijndrecht is bij een een priesterstudent gedood. in België Albert en op de hebben i van toestand n ea t. «1- wo*. zijn leek loe it. eek be- net >as- roe* al- ;evea Te een oom- deter itu- wd er- X en daan erlo- d: 9 een 1 Cft ïquee Bank o en Bank van van het het van door Uei- geae» Uin volg "Prouwi zijn opgesteld. Want de Hooldredactie frs. IC'. 15 175 123 175 250 100 oren naai J de i den P te «evel n be* door aa op mond liep ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor buiten Alkmaar 235 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Oud Nieuw tarief tarief frs. 75 11.25 100 K.G. 125 zwaar nog eenlge temperatuur. De toestand van mgr. W van Stee, rector van „8t. Antoniushove" te Voorburg, U veel verergerd. Mgr. was reeds geru.men tijd ziek, doch de laatste dagen is de toestand van dien aard geworden, dat het ergste moet worden gevreesd. Geseind van het Kon. Ned. Met. Inst. <te Bildt heden te 10.40 uur aan alle posten .Weest op uw hoede ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 535. RECLAME per regel f 0.75 voor de eerste pagina; voer de overige pagina's f 539- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.12 De hittegolf in de Vereentgde Staten duurt nog steeds voort en het aantal slachtoffers neemt voortdurend toe. Volgens de laatste berichten zijn in ver schillende plaatsen meer dan honderd per sonen tengevolge van de hitte bezweken. Columbus rapporteerde een temperatuur van 112, Toledo 107, Washington 106. Cin cinnati 102, New York 99 graden. Volgens de weersvoorspellingen wordt he den (Dinsdag) op verschillende plaatsen da ling van de temperatuur verwacht. Het Phllosoficum een nieuwe geen Voor *e- Gebruik makend van de haar verleende bevoegdheid, heeft de Fransche regeerim bij een thans openbaar gemaakt decreet nieuwe belangrijke tariefsverhoogingen af- gekondlgd, die reeds terstond worden toe gepast en die ditmaal weer in het bijzonder de Nederlandsche Invoeren treffen. De verhoogingen betreffen een aanta' oroducten van landbouw en veeteelt, waar van de opsomming hier volgt. De genoerr. :!r cijfers zijn die van het minimumtarief, dat voor ons land geldt En de heer Snoeck Henkemaïis moge uit een en ander de conclusie trekken, dat hij In Lunteren wellicht een ietsje te optimistisch geweest Is. toen hij het voorstelde, alsof er In de Chrlsteiyk- Hlstorlsche Unie van een krlsls geen spoor te ontdekken valt. é^i/'onxevallèn verzekerd ^h rVCv^fferanW^rWa.ar<,eD f 3000- Levenslange oeheele ongeschiktheid tot werken door f TEft bij een ongeval met f OEf| bij verlies van een hand, g 4OC bij verlies van een f EQ bijeen breuk van tegen ongevauen verzezero voor een der volgende ultkeerlngen: OUMU.- „n .rmeo ttsids besnen of beide oogen doodeliiken afloop ZÖU.- een voet of een oog I 1Z3.- duim ol-ijavinge. been of arm Voor de Christelljk-Historische Unie heeft de vraag „Wie moet bij een kabi- netskrisls de Koningin van advies die nen?” een heel bijzondere beteekenls gekregen, doordat, naar ons bezien van de zaak, aan het In de Unie daarom trent gerezen meeningsverschil diepere beweegredenen niet vreemd zijn. Wat de heeren Snoeck Henkemans en Krijger ook mogen verklaren een ieder, die de over-en-weer-bespreklngen In deze gevolgd heeft, kan den Indruk niet van zich afzetten, dat de nieuwe, de destijds-toekomstige fractie-lelding der Unie bij haar advies aan de Kroor. een zekere voorkeur niet heeft kunnen onderdrukken. Al had dr. De Visser zich tot op ze kere hoogte ook uit de politiek terugge trokken en al stond destijds over een weekje de benoeming van een nieuwen fractle-voorzltter te wachten dr. De Visser is van een dergelijke politieke standing, dat men hem niet licht over 1 hoofd ziet, wanneer er aan de Kroon namen genoemd moeten worden. En Juist het feit, dat dr. De Visser «net achter zich een zekere groep van gelljkdenkenden zich gepasseerd ge voelt, is voor ons een onmiskenbare Minwjsiiig. dat niet toevalligerwijze dr- De Visser s naam op een zeker be slissend moment verzwegen werd. Ook het feit, dat thans in het .Ne derlandsen Weekblad" openlijk stelling gekozen wordt tegen de opvatting van den heer Snoeck Henkemans, kan ons *n die meenlng versterken. Nader meldt men: Bij voortgezet onderzoek hebben enkele getuigen verklaard, dat J. D. op zijn broer geschoten heeft vóórdat deze de bijl uit zijn huis had gehaald. In verband hiermee ia J. D. Zondagavond aangehouden en opgesloten. De toestand van H. D. la niet zonder le vensgevaar. In dc nabijheid van Gravesend is gister middag door tot dusverre onbekend gebleven oorzaak een Engelsch vliegtuig neergestort. De bestuurder Henderson en vijf andere Inzittenden werden gedood. Het vliegtuig een Junkermachine, behoort tot de Engelsche Valcot Alr-Line, die bet verkeer met Frank rijk onderhoudt. De machine was gister ochtend van Bern naar Engeland gevlogen en was op weg naar Londen toen het ongeluk plaats gehad. Het zicht was op dat oogenbllk buitengewoon slecht. z HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem benoemd tot: Eere-Kanunnlk van het Kathedraal Kapit tel van St. Bavo te Haarlem, den H. E. Heer H. v. d Ven, pastoor van de parochie van St Antonlus-Abt te Schevenlngen Directeur van het nieuwe Philosophlcum, den Z. E. H. O. Heer J. Nickel, die Profes sor was van het het Groot-Seminarie te Warmond, en tot Onderdirecteur den Z. E. H. G. Heer L. Wolf, die Leeraar was aan het Kleln-Semlnarie Hageveld alsmede tot Professoren de Z2 EE. H.H G.G. Heeren: P Heskes. die Professor was van het Groot seminarie te Warmond en P. StammeiJer. die kapelaan was te 's-Hage (H. Hart). Pastoor de volgende W W E.E. Heeren: Te Ouderkerk a d. Amstel N. Slenders, Spanbroek J Brouwers en te Tholen J. Omt- zlgt, die kapelaan was te Hoorn; te Zoetemeer A. Leusen te Leiden, (H. Jo- zelf), J. Vijverberg en te Oudendijk J. van Santé, die kapelaan was te 's-Hage (H. H. Engelbewaarders) Varkens per 100 K.G Speenvarkens per stuk Versch varkensvleesch Bevroren varkensvleesch 100 K.G. 65 Reuzel (bruto) 100 K.G75 Reuzel geraffineerd 100 K.G. 120 Harde kaas 100 KG. 60 willen >rde en aankomst 1, zoodanig zijn ge wijzigd, dat de eerste trein (die van Lisieux) 't laatst vertrekt en aankomt om 14 40. De ziekentrein komt het eerst aan, en dus om 1250. Brutaal en gevaarlijk optredenvan een smokkelaar In de onmiddellijke omgeving van Slttard. op de Nederklandsch-Duitsche grens speelt zich sedert een half jaar een smokkelaffalre af, waarbij letterlijk de spot wordt gedreven met de Dultsche douane, en waarbij smok kelaars de meest brutale en gevaarlijke staaltjes van overmoed afleggen. In deze omgeving opereert n.l. meer dan een half jaar een geheimzinnige luxe auto, die nu eens hier dan wéér daar de grens passeert. In hoofdzaak vervoerd deze auto koffie, tabak en sigaren, hetgeen dan frauduleus wordt ingevoerd. Soms worden door de Dultsche douane tien grensposten uitgezet. Herhaalde lijk heeft men den smokkelaar zoodoende in het nauw gedreven, maar ook herhaaldëiyk stelde de douane haar leven in gevaar door plotseling overreden te worden. De auto is slechts een oude wagen, die zoo op het tog niet In staat blijkt een grooten rit, zohder pech af te leggen. Is de wagen op zich zelf een oud vehikel, er bevindt zich een 80 P.K.- motor in, terwijl de wagen op cardan en twee kettingen trekt! Ook is men op alles voor bedacht. Geen kogel kan de banden doen springen, daar tusschen bulten- en binnen band zich een metalen plaat bevindt, waarop elke kogel ketst. Geen weg kan slecht genoeg zijn om den motor boven krachten te bren gen, want niet alleen door binnen- en veld wegen, maar ook door de akkers holt de wagen voort, aonder dat gevaar voor stoppen dreigt. En zoo jaagt de geheimzinnige auto voort, elke week passeert hij drie tot vier maal de grens, en kan maar niet gevet worden. Ook kan men hem reeds op verren afstand hooren, daar de motor eentonig maar opvallend zwaar ronkt. Bulten den chauffeur bevinden zich in den wagen nog twee handlangers, terwijl een drietal posten verkent. Het is al gebeurd, dat de chauffeur op de Neder.and- sche grens stopte, uitstapte, en in de onmld- dellijke nabijheid dér beambten kalm zijn boterhammen at. Nadien verdween hij weer, voorthollend over akkers en r eilanden, steeds den koristen weg nemend, om dan op onbe grijpelijke wijze een 10-tal kilometers verder ongestoord de Dultsche grens te iiasseeren. In een ander geval was de smokkelaar reeds een vijftig meter de grens voorbij toen hij plot seling de douane ontdekte, maar voor men den wagen genaderd was. was men bulten gevaar op Nederlandsch grondgebied. Het Is typisch dat deze smokkelaar steeds in de omgeving van Slttard opereert en hiervan nooit afwijkt. Meestal passeert hij de Duit- sche grens nabij Millen, Tuddem, Wher. Savelen en Hillesberg. Nooit neemt h|j den hoofdweg, /waarover hy zich met ongeloofe lijke snelheid beweegt. Het zal niet gemakke lijk vallen dezen maniak te arresteeren. ver klaarde een Dultsche douane, vooral daar zich in den wagen steeds drie personen be vinden. die dus op gevaar berekend zijn. Nog ergerlijker is het voor de douane als men enkele wegen, wïlke de smokkelaar gewoon lijk neemt, barricadeert, en deze dan juist langs een nieuwen weg „das grosze Vater- land" binnenkomt! Reeds meer dan een half jaar drijft hij den spot met de douane en nog steeds passeert hij drie tot viermaal per week de grens; maar hoelang zal de waag hals nog victorie kraaien? Wie weet misschien komen wij ook hier spoedig voor een grensdrama te staan, zooals onlangs zich in de omgeving van Kerkrade af speelde! de van Tweede kerk als rechtelijk personen mln of meer persoonlijke voerkeur zou heb ben doen gelden, b er nu Iemand, die dit kan aai.nemen, waar bekend is hoe nauw- Jt Kroon altijd de staatsrechtelijk- volgue en volgen blijft? -:ens deze theorie schijnt door heer Snoeck Henkemans nu eerst te r vw.» ,e van „de Nederlander” (en genoemde heer'was toen de eenlge hoofdredacteur) schreef In genoemd Blad 6 Juli 1929. nadat het Kabl- net-de Geer de portefeuilles ter beschik king van Hare Majesteit had gesteld; ,JJe be lisslng voor welke de Koningin zich 'geplaatst ziet, Is thans wel zeer moeilijk. Een bijkomstige zü het niet onoverkome lijke complicatie biedt de omstandigheid, dat van de fractieleiders, welke in den re gel door de Kroon worden geraadpleegd, een tweetal, de heeren van Gijn en de Vis ser. zich niet herkiesbaar stelden en dus in de Nieuwe Kamer hun gezag niet zullen kunnen doen gelden?' Toen was er Jus van een staatarechtelijke overweging, die er vanzelf toe moest lelden den nieuwen voor zitter uit te noodlgen, nog geen sprake. De schrijver erkende alleen de moeilijke com plicatie en liet (heel verstandig) alleen aan de Kroon de beslissing. Thans voor het eerst doet een onverwacht uitgedachte staatarechtelijke theorie haar dienst. Dit is wél eigenaardig. Ten slotte merken wij op, dat zich thans in deze materie een merkwaardige nuance tusschen de heeren Snoeck Henkemans en Krijger vertoont: Toen laatstgenoemde van wege het Kabinet der Koningin om Inlich tingen gevraagd werd aangaande net prae- sldium van zijn club, heelt deze, volgens de Nederlander, kort en goed geantwoord: «Mr. Bchokklng la de aangewezen man als voorzitter en zal de volgende week als zoo danig worden benoemd.” De heer Henke mans spreekt thans ietwat gematigder van den meest aangewezen man, doch meent dan ook daarbij des te sterker te staan, om dat hij zich op het staatsrecht meent te kunnen beroepen. Dit laatste bedoelde beroep bleek echter allen grond te missen.” Gisteravond te ongeveer negen uur had te Zwijndrecht een noodlottig auto-ongeval plaats. Twee studenten van het Groot Seminarie Warmond n 1. de Eerw. heeren i*. ui«SM(.an uit Haarlem en Brec„.„n 's-Gravenhage begaven zich per flets naar Dordrecnt, cm daar een vriend te bezoeken en er enkele da gen te logeeren. Tusschen Rijsoord en Zwijndrecht passeer de hen een auto, die in de richting Rotter dam reed terwijl tezek'der lijd een andere auto van de Dordtsche Autogarage met groo- e vaan den ec;'"i?n achterop kwam en dezen trachtte te passeeren. Hierbij week de chauffeur te teel naar links uit. zoodat een der s.::d::r n. n.l de Eerw. Hee: L. Kraakman, werd geraakt en aan den kant van den weg werd geslingerd. De auto, die nog had getracht door te rem» men een aanrijding te voo-'- Hen, stond eerst 60 i 70 Meter verder stil. Toen men bij den aangeredene kwam, bleek hij er vreeselijk aan toe te zijn, daar, hij een zware hersenschudding had be tomen Kapelaan Nyman, uit Dordrecht, die zoo spoedig mogelijk ter u.cnJc hem nog het H. Oliesel toe. Een Inmiddels ontboden geneesheer Zwijndrecht kon even later slechts den dood constateeren. Het Hik is naar het R. K. Ziek nluüs te Dordrecht overgebracht. Het slachtoffer was 23 jaar oud. Gisteravond is boven Aalten en omgeving een cycloon getrokken van het Zuidwesten naar het Noordoosten. De cycloon had een breedte van 20 tot 25 meter. Gelukkig was de kracht van den wind niet zoo hevig als eenlge jaren geleden. In de baan vgn den cycloon werden van vele huizen de pannen en schoor steenen afgerukt. Kippenhokken werden ver nield en ontelbare boumen ontworteld. Op enkele plaatsen werden de aardappelen en bleten uit den grond getrokken en op ver ren afstand weer neergeworpen. Veel schade werd aangericht bij den land bouwer Te Hennepe, op het fort. Hij bevond zich in zijn schuur, en toen hij zich naar bul ten wilde begeven, kon hij de deur door do kracht van den wind niet openen. Elven later vlogen alle pannen van de schuur, evenals van het nabijgelegen woonhuis. Stukken van den schoorsteen werden op grooten afstand teruggevonden. By het station Breedevoort werd de houten landbouwachuur van den landbouwer Navis geheel opgenomen en daarna gedraaid weer neergezet. Ook anderen plaatsen werd groote schade aangericht. Vele vruchtboomen zijn ontwor teld. APPINGEDAM. 22 Juli Gisteravond Is de Jongeman Renkema, uit Holwlerde by Wirdum, In botsing gekomen met een auto. Hy vloog over het voorste gedeelte den auto heen en in ernstlgen t;_ per auto naar zyn -woning vei voeid. .Op den voorgrond stellen wy, dat geen enkel voorschrift van ons geschreven of on- gerchreven staatsrecht de Kroon verplicht iemand, laat staan een bepaalde functio naris, te hooren. zy is dienaangaande vol komen vry. Dit biykt onder anderen wél hieruit, dat Konlng Willem III niet telden anderen dan voorzitters om advies vroeg. En ook onze Koningin kan elk oogenblik hetzelfde doen. Het staatsrecht bindt haar in dit opzicht hoegenaamd niet. Maar verondersteld dat de opmerking van den heer Snoeck Henkemans juist en dc Voorzitter van de nieuwe Kamerfractie staatsrechtelijk de meest aangewezen man ware om by de Kabinetscrisis naar de Ko ningin te gaan, dan zouden altyd onmld- dellijk na de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer de nieuwe Kamerfracties moeten vergaderen ter benoeming yen den Voorzitter, hetgeen echter nimmer ge chledt en ook in 1929 door de Chr. Hist. Tweede Kamerclub niet geschied is. Niemand schynt dus ooit aan dien staatsrechteiyken elsch te hebben gedacht. Doch het ergste in de beschouwing van den heer Snoeck Henke mans Is wel dit. dat de Kroon, door voor liberale Tweede Kamerfractie Mr Gyn en voor de antl-revolutionnalre Kamerfractie Mr. Heems- advlseur op te roepen, staats- nlet de meest aangewezen zou hebben uitgekozen en <1U3 Oorzaak: een ontploffing Omtrent het vliegtuigongeluk wordt nog nader vernomen: Volgens dc verklaringen van ooggetuigen heeft in het vliegtuig een ontploffing plaats gehad, waarna de machine met donderend geweld naar beneden stortte en in een tuin in een klein dorp terechtkwam. Een der vleugels werd 3 K.M. verder ge vonden. De berging der lyken werd uitgesteld tot de komst van de vertegenwoordigers van het Ministerie van Luchtvaart. Men neemt aan. dat zich onder nen de overblyseien van t*ee mannen en vier vrouwen bevinden. De lyken zyn alle vreeselijk verminkt. De oorzaak van het zcgeluk moet voor een groot deel toe te schryven zyn aan het zeer slechte weer. Fen boer uit Meopham, die van het ongeval ge tuige is geweest, verklaarde dat hy terwyi hy thuis was. eensklaps een geweldige la waai hoorde. Hy richtte zyn blikken om hoog en zag toen een groote vliegmachine „en feuille morte" neerstorten. Een der zweef- vlakken ontbrak. Eenlge seconden later was de machine al op den gronrf De boer liep er heen en xon slechts één man vinden, die onder de puinhoopen lag. Hy was echter ern stig gewond. Verscheidene honderden Meters verder lagen vyf lyken In een tuin. Aardappelen ondergaan in het seizoen dat Frankrijk ze niet noodlg heeft, tusschen 1 Juli en 1 Maart daaraanvolgende een verhooging van 6 tot op 15 frs. per 100 K G. Voor aardappelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht. Van de verhooging van het recht op kaa» zyn uitgezonderd Zwitserland, met welk land op 8 dezer een handelsovereenkomst gesloten Is. en Itall*. Verzorg, vóór dat je reizen gaat. Nauwkeurig je bagage. Want als je straks, op reis, iets mist. Dan brul en tier en raas je. Een koffer met schoon ondergoed Is heusch niet overbodig. Want als het heet isu begrypt. Dan heb Je* héél wat noodlg. Een man komt toe met drie costuums. Je vrouw moet er op letten. Dat zy voldoende voorraad heeft Van meerdere toiletten: Voor t strand, voor tennis, voor het bad. Voor lunch, diner en litter. Voor tusschen door, voor vóór en nA, Voor vuurwerk en theater! Neem een collectie boeken mee, Want lezen toch ontwikkelt. Terwijl ook schaakspel, domino Je geest tot klaarheid prikkelt. En als het regent wil je vrouw. Die graag wat van practyk houdt. Haar naaimachine, knoopendoos, Verstelmand en den stykbout. Vergeet ook niet je apotheek. Want 't is en biyft een kwestie. Dat men zyn lichaam goed verzorgt By pijn of indigestie. Al reis je eerste klas hotels. Toch weet je. dat 't een kruis is. En het comfort daar nooit zóó is Zooals net by je thuis is. Dus pak maar In. zóóveel je kan. Men zal je er om pryzen; Sleep altijd massa’s koffers mee. En danplezierig reizen! Z. H. Paus Pius XI benoemde tot geeste lijk adviseur der Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden mgr. dr. J. H. E. J. Hoogveld, professor aan de Unlverslteit te Nymegen, ter vervanging van Z.DH. Mgr Jansen, die sedert 1922 deze functie be kleedde. Zondagmorgen is de heer J. E. J. E. Dib bits, burgemeester van Zwaag, na een lang durige ongesteldheid overleden. De heer Dibbits, die veel voor zyn gemeente be reikt heeft, vierde verleden Jaar onder al gemeene belangstelling zyn zilveren feest als burgervader. Hy was voorts secretaris van Het Witte Kruis. De begrafenis is bepaald op as. Woens dag te kwart over 2 te Zvaag. Op de zomerconferentie der Christ, dist. Unie heeft de heer Snoeck Henke mans gesproken over het befaamde geschilpunt in den boezem der Unie: W1 e had bij de kabinetskrisis In 1929 namens de Chr.-Hist. naar de Koningin moeten gaan, de oude of de nieuwe voorzitter der fractie? De heer Snoeck Henkemans deed ter conferentie te Lunteren de uitspraak, „dat de Voorzitter der nieuwe Kamer- fraktle staatsrechtelijk de meest aan gewezen man is om bij de Kabinets crisis naar de Koningin te gaan.” Het .Nederlafidsch Weekblad” het orgaan van de De Vlsser-groep schrijft naar aanleiding daarvan: De bekende zanger Louis van Tuider Is zeer ernstig ziek. De vorige week heeft hy nog in Engeland voor de gramofoon ge zongen, maar teruggekeerd in om vader land is hy ongesteld geworden. Hy wordt thans verpleegd in St. Antoniushove te Voorburg en zyn toestand liet zich tamelyk ernstig aanrien. Thans werd echter de- gedeeld. dat een kleine verbetering te be speuren was Maar zij het dan ook, dat de vraay „Wie moet by een kabinetskrisis de Ko ningin van advies dienen?” van heel bijzonder belang is voor de Christe lljk-Historische Unie het is voor alle politieke partijen van Importantie, dat de vraag aan de orde Is gesteld, immers, wat thans In de Unie geschiedt, kan morgen In Iedere andere politieke partij voorkomen. Daarom belang. En als wij de vraag aldus onder het oog zien, dan meenen wij mét het .Ne derlandsch Weekblad” te moeten vast stellen, dat hef staatsrecht de Koningin hoegenaamd niet bindt in de keuze barer adviseurs. Staatsrechtelijk heeft fractievoorzitter absoluut rang boven den vroegeren voorzitter. Wel echter zegt het gezond verstand, dat degene, die tijdens de komende regeerperiode fractle-voorzltter zal zijn, natuurlijk met meer verantwoordelijk heid een bepaald advies Zal kunnen uit brengen dan een voorzitter, die aftrad. Maar een algemeene regel mag hier o.l. niet gesteld worden: er zijn tallooze redenen denkbaar, waarom de Konin gin van een schijnbaar voor de hand liggende methode zou kunnen en mo gen misschien zelfs moeten afwij ken. Persoonlijke overwegingen spelen hierbij Immers vaak een heel voorname rol. De Kroon dient derhalve vrij te blij ven In de keuze van haar adviseurs, men kan en men mag niet bepalen: deze of gene functionnaris moet advtes aan de Koningin uitbrengen, maar wel is het noodlg, dat de fractie leiding voorbereid is op een vraag, als bij de vorige kabinetskrisis door het ka binet der Koningin aan den heer Krij ger gesteld Is, en dat het noemen van een bepaalden naam in zoo volledig mogelijke overeenstemming met de fractie geschiedt. De onafhankelljkheidafeezten Redevoeringen van Koning Jaspar. tegen half tien heeft het C. 8. te Amsterdam een em tlge ont sporing plaats gehad. Op het westelijk eiland is een leege, electrische trein, ten gevolge van verkeer den wisselstand. uit de rails gelocpen. De hoofdsporen zyn als gevolg hiervan versperd. Onmiddeliyk zyn maatregelen genomen, om 't treinverkeer zoo goed geiyk te doen functioneeren en den weer vry te maken. Persooniyke plaats gehad. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. zanger Louis van Tuider B ernstig Hoogste Lacoruna. Laagste Blaavandshuk. Verwachting: Westelijke tot Zuidwestelyken wind, meest bewolkt of betrokken, aanvankelijk: regen, weinig verandering in Doqr de Oommi sle tot Beheer van het Btsschoppelyit Museum te Haarlem is by onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de fa. D. J. van Buuren te Bloemen- daal het bouwen van een nieuw Blsschop- peiyk Museum aan de Janstraat te Haar lem, volgens ontwerp van den architect Jan Stuyt te 's-Gravenhage. Reeds lang werd de wensch gekoesterd, het museum te vergrooten, daar het veel te klein Is gebleken. Naar wy nader vernemen, houdt de mede- deellng. over den bouw van een nieuw bis- schoppel'.’k museum, niet in, dat een geheel nieuw gebouw opgetrokken zal worden. Het is slechte de bedoeling, dat een nieuw gedeelte aangebouwd zal worden, n.l. in de Lombardsteeg, waartoe reeds eenlge huisjes afgebroken zyn. Natuuriyk zal er een ver binding aangebracht worden tusschen het bestaande museum en het nieuw aan te bouwen gedeelte. De nieuwbouw zal o a. bevatten een groote zaal 20 by 9 Meter en 8 kabinetten, waar van er vier gZ.jkvloers en vier boven gele gen zullen zyn. Een mooie hal en een mo numentaal jecteerd. Vandaag zyn de contracten geteekend en reeds morgen zal met de werkzaamheden begonnen worden. Men herinnert zich de mededeellngen aan gaande het .junusementsschlp”, dat tijdens de zomermaanden voor Schevenlngen zou ankeren, en voor het mondaine leven zich zou onttrekken aan de Nederlandsche wet geving. „Het Volk" verneemt thans nog, dat het zaakje de r.ereld nog niet uit is. Integendeel, het zal waarschymyk voor den Nederlandschen rechter nog een nasleep hebben. De Nederlandsche organisator der misluk te onderneming, zekere heer 8., had zich by den opzet züner plannen In verbinding ge steld met Fransche zakenlieden, die hy fi nancieel voor die plannen trachtte te Inte- resseeren Zoo goed als reeds de Nederland sche banken, geiyk byv. de Incasso Bank zich van den heer 8 losmaakten, doen zulks thans ook de Fransche relaties, die er niet van gediend moeten zyn geweest, dat hun rekeningen gepresenteerd werden van tal door 8. gemaakte onkosten, waaronder een notarisrekening van f 20 000.—. Erger, zy moeten zich te dezer zake in verbinding heb ben gesteld met een Haagschen advocaat, mr. Becker, en het resultaat van het bezoek van een hunner aan Den Haag zou zyn ge weest, dat by de Nederlandsche justitie te gen den heer 8. een klacht wegens oplichting Is Ingediend. Het blad heeft zich tot mr. Becker gewend om nadere inlichtingen. Mr. Becker kon, zich beroepende op zyn ambtsgeheim, de feiten niet bevestigen, doch ook niet ontkennen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9