Firma Jan Kühne NED. R.K. VOLKSBOND, Afd. Alkmaar j r SOCIAAL LEVEN PPO VINCI A A L NIE l IWS I ASSENDELFT GEMENGD NIEUWS De buit in een auto weggevoerd Kinderverl?mming De stormwind te Utreci.» l R.K. Werkliedenverbond in Nederland Een kleedingmagazijn geplunderd UITGEEST UITGEEST ên Prov. Fok veetentoonstelling te Hoorn LANGEND1JK ENKHUIZEN OBDAM Schoolboekhandel Leermiddelen engros. Boek- binderil. Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. Fnidsen, hoek St. Jacobstraat TEXEL ANNA PAULOWNA CASTRICUM HEEMSKERK HOORN BOVENKARSPEL BLOEMBOLLENVEILING TEXEL AKERSLOOT HEILOO HEER-HUGOWAARD WERVERSHOOF ’T ZAND De Kathedraaifcesten te Haarlem op Zondag a.s. O R. ke deze noemd voor de missie in den Boven Nyl. R. f concert aangeboden in de Sociëteit „Con- gevoerd ;us- van Het vierde geval te Reeuwjjk van 9* een per- voor heer Van den heer roodvonk naar, .het d. d Adrianus, a Joannes, z. Petrus, z Ziektewet Het is voor onze arbeiders van beang te weten waar zy met de Ziektewet aan toe zijn en daarom vermelden »y enkele belangrijke besluiten die genomen zijn door de uitvoe rende organen die de ziektewet moeten uit voeren. •n Arm gebroken. Het zoontje van den heer 3. Teellng had het ongeluk op den hoek van de Langebuurt, bij X uitwijken voor een auto, van de fiets te vallen, waardoor hij z'n arm op twee plaatsen brak. In X ziekenhuis te Velsen werd des middags de gebroken arm gezet. de te De deljjl belat derd gepu niet teen hier groot koch Üike v 1 jo' Raadsvergadering Vrijdag 25 Juli as., des nam. 3 uur komt de raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen. Over nen Vi fiets jes fiets Si sum of 1 op distl kani vrot uit® in voor te r dooi C vro per dek hoe te Am D gegi rooi verl hoo cijf< gek nen voo ma> V siga een Benoemd Met. Ingang van 1 Sept. gii tei sts he dij j in no mi en 2 bn on lai in 3.1' bal 10J in ter me ed< 1 rV« op- aan- be- Ar- De afgeloopen week is wel niet alleen voor de vroege die vorige adres achter te laten, het ouderlijk heeft verlaten. In nenii Twee verat het de 1 lezen of g< men verlo verfa zijn i verin mede in ve dan ken i wen. meen zijn santa staan Prakt He wet aangi •an vertt kund sen t wen, Hle gevor vnxn ten, i vroed daar V<x fonds voor vestlj moet krach ment dacht <de e Naar Amsterdam De hoogste klassen der Openbare en R. K. scholen maakten onder geleide van het onderwijzend personeel het traditloneele reisje naar Amsterdam. Ondanks het dreigende weer verliep Collecte De Zondag, onder beide H. H. Missen, gehouden collecte voor den bouw eener nieuwe R K. Kerk te Rotterdam heeft opgebracht f 440. R Instorting na hervatting van den arbeid Het komt voor, dat een patiënt, die ziek is geweest weder aan het Werk gaat, doch dat na enkele dagen blijkt, dat hjj eigenlijk nog niet genezen was en zijn werk moet staken. Het bestuur van de federatie van bedrijfsvereenl- gingen heeft besloten aan de bedrijfsvereenl- gingen te advlseeren. in zulke gevallen niet opnieuw de carenz af te trekken, daar de patiënt anders ten gevolge van zijn goeden wil om weer aan het werk te gaan, gedupeerd zou werden. In het algemeen wilde het bestuur der federatie dezen maatregel toepassen indien de tweede ongeschiktheid tot werken Intreedt binnen zes dagen na den aanvang of liever na de hervatting van den arbeid, en voldoende vast staat dat het nieuwe ver zuim het gevolg is van dezelfde ziekte, als betrokkene tevoren verzuimde. Dit bovenstaande geldt eveneens voor hen. die verzekerd zijn bij de Raad van Arbeid. Stand over i den verze- Gistemacht hebben dieven ingebroken in een kleedingmagazijn van H. Banger»— Jaspel te Krawinkl (Gelren) en voor ruim f 10.000 aan manufacturen buitgemaakt. De daders verdwenen in een gereedstaan, den auto en zijn onbekend gebleven. rondrit gemaakt door Den Haag en zijn vele parken. Nadat in „Overbosch” aan X Bezui- denhout het middagmaal was gebruikt, werd de reis hulstoe ondernomen. Te kwart voor 8 kwam het gezelschap, hoogst voldaan weer in Uitgeest aan. De Kermis Zondag van Kermis was X vrij druk, doordat ook 't weer nogal gunstig was. Over X algemeen verliep de Zondag vrij kalm. Alleen in den laten avond kwa men eenige vechtpartijen tusschen Heems kerkers, die de kermis bezochten, voor. Zelfs moest een der vechtersbazen zijn verwond hoofd bij Dr. Beeker laten verbinden. Maandag en ook heden was 't uitermate rustig en stil, hetwelk te wijten is aan 't zeer ongunstige weer. Deze belde dagen hadden de eigenaars van kramen en andere nering doenden weinig te doen. Restauratie De toren der R. K. Kerk te Den Burg wordt thans grondig onder han den genomen. Eerst Is X haantje er afgeno men. Dit wordt opnieuw verguld, ‘t Zal nu weer mogelijk worden, de windrichting waar te nemen, wat sinds jaren niet mo’eiyk was, daar de haan niet meer kon draaien. Thans is een stelling rondom de klok gemaakt en worden de steenen opnieuw gevoegd. Dan zal de toren verder geheel opgeknapt worden. Poldervergadering Vooral In verband Aet de voorziening van den duiker bij Ge maal 2, zal Vrijdagmiddag vergadering wor den gehouden van het bestuur van den Anna Paulownapolder. Schade aan de Jacobskerk Tengevolge van den stormwind is een groot ;tuk van de rollaag van den gevel der Jacobskerk te Utrecht weggeslagen recht boven den Ingang der kerk. Groote brokstuk ken kwamen naar beneden. De politie heeft de directe omgeving aanstonds af gezet Op excursie Maandagochtend trokken een 30-tal leerlingen der belde hoogste klas sen van de R. K. School, onder gelelde van hun onderwijzers, naar Den Haag. Allereerst werd een wandeling gemaakt langs de meest bekende gebouwen en een bezoek gebracht aan X Vesdagmuseum waar X panorama van Bchevenlngen zoowel begeleiders als leerlingen In verrukking bracht. In den na middag werd de lunch geWulkt te Scheve- ningen. alwaar de Pier bezocht werd. Vervolgens werd met een „Amovacar” een Priester» ydng Z D H Mgr W Bouter blsschop yan Nellore, heeft in de kapel van t St. Josephs College te MUI HUI X H pries terschap toegediend aan den Eerw. heer J. Castricum alhier, door Mgr Biermans be- Dure bonnen Sedert de beruchte Augus- tusstormen in 1917 heeft het staakboonen- gewas nimmer zulk weer beleefd als in den afgeloopen nacht. *t algemeen was de stand dér boo- in de duinstreek goed, doch nu zijn ze door den storm totaal zwart geslagen. De verwachting Is dit jaar dure boonen. Aanvang der ongeschiktheid tot werken Volgens de ziektewet gaat de ultkeerlng In op den derden dag na dien, waarop de onge schiktheid tot werken aanving. Het bestuur der federatie van bedrijfsver. staat op het standpunt, dat als de dag. waarop de onge schiktheid aanving moet worden beschouwd, dej dag «raarop de arbeider niet op zijn werk verschijnt. Kan de patiënt echter b.v. met een dokters- bewijs aantoonen, dat hjj reeds eerder onge schikt tot werken geworden Is, dan kan die Mededeellngen Na de rede van den voorzitter, waarop een spontaan applaus volgde, deelde deze mede, dat het verbondsbestuur overweegt het vol gend jaar een massale demonstratie te orga- nlseeren ter herdenking van het feit, dat het alsdan 40 jaar geleden zal zijn, dat de encycliek „Rerum Novarum” verscheen. Verder werd medegedeeld, dat door de kunstcommissie een voorstel wordt uitgewerkt om te komen tot een permanente uitgave van litteraire werken tegen gertngen prijs. Het verbondsbestuur heeft zich, deelde de voorzitter mede, in beginsel uitgesproken voor het doen vervaardigen van een film, met een sterk sociaal karakter, wyi objectief beschouwd, de film belangrijk aandeel kan nemen In het werk der organisatie. Daarvoor wenscht men een speciaal filmfonds te stichten, waarin het verbondsbestuur 5000 zal storten, terwijl 20 000 vqor de exploitatie zal noodig zijn een zeer on gunstige geweest, niet alleen voor' de groenten, maar ook voor de vroege aard appelen. De gtweldlge regens van den laat- sten tijd waren niet alleen oorzaak, dat er stagnatie kwam, doordat het vele dagen te nat was om te rooien, maar heeft het reeds lang vertcho’en kwaad der aardanpe'ziekte naar voren gebracht. Tem'er Is dit te be treuren,- omdat de goede vraag bleef be staan en er kans was, nu de aanvoer ge leidelijk minder werd, de prijzen nog Iets zouden aantrekken. Thans verminderde het aanbod bij vorige week met meer dan de helft en bedroeg dit aan belde veilingen sa men niet meer dan 220 wagons. Aanvan kelijk hielden de prijzen goed stand en ver beterden voor de grove sort ering nog tot bi de f 5.per 100 K.G, maar speciaal op de Zaterdagmarkt gtng X er eigenaardig toe. Er gingen partijen voor minder dan 3.en bij de lossing was het vinden van een paar zieken bij velen oorzaak dat men de partij weer mee naar huls kon nemen. Het Is buitengewoon toe te Juichen dat al les wordt gedaan om de buitenlandsche nrkt niet te bederven, maar dat er weer misbruik van deze ramp op zich Is gemaakt om voor een zacht prijsje toch te exportee- ren. dus toch de markt te bederven, is zoo allertreurigst, dat, hoewel het niet in het kader van dit overzicht past, wij ons toch geroepen voe’en hiervan me'dlng te maken. De puike part’jen meestal voor het bin nenland gekocht, waren eveneens de laat ste dagen goedkooper. maar brachten ook nu nog, evenals goede blauwe eigenheimers, boven 5.per 100 K.G. op. Zooals gezegd, was ook het verloop der en vooral voor "“middelde aan- dag als de eerste dag worden beschouwd. B. v. kan een patiënt aantoonen. dat hij Zaterdagavond ziek is geworden doordat hy een doktersattest overlegt waaruit blijkt, dat hi' Zaterdagavond nog doktershulp heeft in geroepen. of doordat blijkt dat hij Zater dagsmiddags een been heeft gebroken, dan kan die ultkeerlng Ingaan op den Dinsdag daarna. bezoeken van leerlingen uit Assendelft scholen voor booger onderwijs. Deze wor den voor kennisgeving aangenomen. /an den Nederlandschen bond van ge meenteambtenaren een schrijven inzake her ziening jaarwedde. Hierbij deed de voorzitter het voorstel, om aan den ambtenaar S. Kroon, die i Augus tus 35 jaar in gemeentedienst is, zijn salaris te verhoogen met f 200.Dit als feest gave voor zijn iubileum. Werd met alge meene stemmen aangenomen. 3en schrijven van het bestuur der speel- tuinvereeniging „De Stationsbuurt," met jet verzoek om steun, daar zij een grooter lokaal wenscht voor het houden van ver schillende cursussen, 't Plan is, om een lokaal te bouwen met een oppervlakte van 50 i 60 M.a Daar hierover nog geen beslissing werd genomen, komt dit punt in een vol gende vergadering weer aan de orde, en kwamen B. en w. de zaak nader onder oogen zien. Aan het bestuur van den speel tuin zal om een begroeting worden gevraagd. Zan den Inspecteur van Onderwijs een schrijven, dat het verplichtend is, nu het zwemmen als leervak is ingevoerd, ook de onderwijzer(es) met de klas mee gaat, om toezicht te houden tijdens de les. Ook moet de badmeester aanwezig zijn. jen mededeeling van het bestuur der Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij, dat voor het aanschaffen van een ae automo- bielbrandspuit een bedrag van f 3000. wordt beschikbaar gesteld. Men zou gaarne zien, dat deze spuit in het Noordeinde van de gemeente werd geplaatst. Hierover ontstond eenige rlisr-msie De voorzitter is van meening, dat in de garage ruimte genoeg is voor twee spuiten. Nu zal men een garage moeten bouwen, manschappen in uniformen moeten steken, wat meer onderhoudskosten met zich brengt wanneer men dit plan doorvoerde. Waar bij komt, dat de ae spuit gemakkelijk door dezelfde manschappen kan worden bediend. Wethouder Boon zegt, dat ook in het PWHW sün, die zich gaauie een provinciale tók. vee tentoonstelling worden ge- HET TWEEDE LUSTRUM VAN A. D. O. De viering van het tweede lustrum van den R. K. Voetbalbond heeft een schitterend verloop gehad., ’s Morgens te 7 uur was een H Mis voor de vereenlging opgedragen, waaronder algemeene H. Communie. Ongeveer 2 uur 's middags had de optocht plaats van t Verenigingsgebouw naar het voetbalveld op X Hofland. Voorafgegaan door vroolljk wapperende geel-wit-vlaggen en X kranige muziekkorps van het Patro naat ging de stoet In vlug tempo naar het terrein, waar de clubvlag blauw-wlt de blijde stemming verhoogde. De eerste wedstrijd tegen Zwaluwen was reeds door de gasten gewonnen; de tweede had weldra heteelfde resultaat, doch de groote attractie zou zun de wedstrijd tus schen de eerste elftallen: ZwaluwenA. D. O. X Weer was prachtig, veel publiek was aanwezig, doch voor de wedstrijd sou aan vangen, hadden eerst eenige plechtigheden plaats. In X midden van X veld waren aan wezig de Zeereerw. heer pastoor Paulusscn. de Weleerw. heer kapelaan Houdjjk, de edel achtbare heer burgemeester Vreugde, het be stuur van A D Ode oud-voorzltter de heer Mok. de heer Muyen, scheidsrechter Van de Broek uit Hoorn, de spelers «1 ook be langstellenden. 1, Nu werd eerst het woord gevoerd door den voorzitter van A. D. O, die een harteUJk nenoema Met ingang van 1 Sept, as is de heer A. C. Twlsk van Castricum, tot nog toe volontair ter secretarie te Heemskerk tot onderwijzer benoemd aan de R. K. school alhier. Herkend. Het Hjk. dat dezer dagen te Schoorl aan wal spoelde, is door den veld wachter herkend als het lijk van A. v. T„ week Maandag zonder nader huis Naar het Seminarie Door de jonge hee- ren M- Voets en Ff Molenaar van hier bei den leerlingen van de R. K. jongensschool werd met gunstig gevolg het toelatingsexa men af gelegd voor het Seminarie Hageveld. StorAischade De storm die Maandag avond opstak heeft nog al hier en daar schade aangericht. Zoo is onder meer de waranda voor de ververschingstent op het strand van D. B. afgerukt en wel 500 meter verder over de dulneti in het land terecht gekomen. Dat er toen niet veel meer heel van was laat zich begrijpen. Voorts is een gat in het dak van de rijwielstalling aan den Zeeweg ge jagen, terwijl ten slotte een groote zware boom op den rijksweg in de richting Beverwijk is ontworteld. De lijdelijke bewoners van Amerla hebben het veilig geacht Maandagavond tegen 11 uur dat houten pand te verlaten en zijn naar den eigenaar M. O. alhier gegaan, deze is daarop met een'ge personen per autobus naar Zee vertrokken om door extra voorzieningen te trachten schade te voorkomAz hetgeen gelukt is. werd p fvertentie m de plaatselijke bladen op dit gevaar te wi,-en. Bij het constateeren van zieke boomen zal dadelijk tot rooiing moeten worden over gegaan. Aldus aangenomen. Aan den heer H. Kuiper werd eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de O. L. School. Bouwcredieten werden verleend aan M. van Gelderen en M. Boot, groot f2400. In de hefijng van een zakelijke belasting op het bedrijf werd eenige wijziging gebracht. Artikel 9 werd gewijzigd, waardoor nu voor de eerste 10 arbeiders geen belasting wordl betaald. Dit als een tegemoetkoming aan de kleine bedrijven. Het bedrag is verder ƒ13.— per arbeider. Werd aangenomen het voorstel van B. en W. om geen gebruik te maken van de bevoegd heid om de gemeente ingevolge het bepaald* in artikel 14 van de wet van 15 Juli 1939 in een klasse te rangschikken. Voor de gemeentefondsbelasting wordt men nu automatisch in de eerste klasse geplaatst, waardoor de aftrek levensonder- op /8cx>.komt. Daar de nieuwe wet toelaat, dat er 50 op centen worden geheven op de Vermogens belasting, thans 100, heeft dit tot gevolg; dat de opbrengst van 3750.tot 1875.— daalt. Voorstel van B. en W. om de ge meent* voor de heffing der personeele belasting te plaatsen in de 7e klasse. De heer Bijl stelde voor, om den grondslag meubilair en paarden er uit te halen. Met 6 5 stemmen aangenomen. Voor de 4 sociaal democraten en de heeren Way en Noom (kathi) De heer Jb. Brakenhoff werd herkozen ai* commiosaris van „Goed Wonen”. Voor de commissie van aanslag voor de rijksinkomstcnbelasting werden herbenoemd de heeren E. Boon, J. J. de Boer, H. Aafjes en D. Bijl. De verkiezing van leden der stembureau] had tot uitslag Stembureau 1. 1. J. de Boer, voorzitter, E. Boon en G. Valhoog, plaats vervangers, P. K. Jongejans en W. Noon» Stembureau 3. D. Bijl, voorzitter, en S Kroon en H. Aafjes, plaatsvervangers, W Way en IJ. Veenis. Hierna volgde sluiting. Personalia Te Amsterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. A. Wit, alhier. Benoeming Z. D. H. Mgr. J. Biermans, tit. blsschop van Gargara en Algemeen Overste der St. Joseph’s Congregatie, heeft benoemd voor de Congo-mtssle father J. Swlldens en broeder Melnrad, beiden alhier. Benoemingen Z.D.H. Mgr. J. Biermans, tit. bisschop van Gargara en Algemeen Over ste der St. Joseph's Congregatie, heeft be noemd voor net college te Hocrn fathers A. Zuure, Bussum; C. v. Berkel, Tilburg en F. Bet voets, Baam. enkel 140—180; Gele prins 4.30—4.80; Grand Due 6.807.60: Generaal de Wet 7.107.80; Golden King 7.20: Hermann Schlegel 2.30-^ 3.20; Hobbema 3.904 80; Ibis 3 00—3 90; King of the Yellow 6.30—6.60; Le notre 3.60; La reine 2.103.40; Lucretia 2 503 70; Lady Bo- reel 3.40—5.10; La reine Max 3.00—4.10; Le matelas 5 50-5 90; 1’Aurore 5.706.70; Murillo 2.00—3 20; Mr v. d. Hoeff 3.80—5.4O> Mon tré sor 6 10—7 00; Moore 3 10—390; Pride of Haarlem 2 60—3 40; Proserpine 6 40 6 60: Prosperity 2 40 3.20; Prins van Oostenrijk 3-504 40; Peach Blossem 3 504.20; Pink Beauty 690—8JB0; Pelikaan 3 40—3.80. Queen Flora 2 50—3 80; Rev Ewbank 2 2 80 3 10; Rijzende Zon 3 805 10; Rose processe 4.30 6.00; Rt»e Grisdelin 2 40—3.40; Rose la reine 220- 3.60; Rose Lulsanle 4.305.10; Scarlet due 1.80—2.70: Salvator rose 3 404.60j Thee roos 260 —3.60; Vermilion Brillant 320—460; Van der Neer 4.605.70; Vuurbaak 3.904 90; Will Pitt 3.20—360; Witte Valk 3 10—390; Witte due max 3 00—3.30; Witte Zwaan 2.40— 2.70; Alles per 100 stuks. Een betere stemming bestond voor de 3e zelling, waarvoor weer ongeveer 10.000 000 stuks waren aangevoerd. De prijzen waren over het geheel iets beter, wat moge blijken uit onderstaande noteering: Artus 1.702.60; Augusta 2.403.40; Bril lant Star 3.204.30; Cramoisie Brillant 1.40 3J0; Cryso’ora 4 405.20; Couronne d’Or 4 30 —5 40; Crimson Queen 2 002.80; Calypse 2.003.10; Couleur Cardinal 3.604 40; Cerise Grisdelin 3.604.30; Cullinan 2.80—3.80; Due de Berlin 3 70—4 80: Diana 2.30—2 70; El Torea dor 6.4Q— TM; Electra 6 10—7^0; Fred. Moore ysn 481; Flamingo 2.60—3 60; Oalantbus, Gemeenteraad Vrijdagavond ver gaderde de raad, met als voorzitter den burge- mzester J. J. de Boer. Aanwezig alle leden. De vergadering werd op de gewone wijze geopend, waarna de installatie plaats vond "an het nieuwe lid, den heer G. Jongejans (v.d.) Deze legde den eed af, waarna de voor zitter hem feliciteerde met zijn benoeming tot lid van den raad, en den wensch uit sprak, oat hij nog veel nuttig werk in ’t belang der gemeente zal mogen doen. 3Ó de ingekomen stukken verschillende declaraties van andere gemeenten voor het op BurgerlVkc Stand over Juni 1930 Geboren: Simon Hermanus. z. v. H Stelten pool en P. K. Bakker. Cornelia, d. v. Cor nells Obdam en Cornelia Melten. Petrus 8 P. Bakker en A. Ruiter. H. J. Ootes en M. Groen. v. J. van Diepen en A. Boots. Geertrulda Marla Antonia, d v. P. C. Val- kering en G. Leek Catharina Geertrulda. v. T. L«ek en M. Spaans. Alida Maria, v. J. S. Wijte en J. C. Schilder Overleden: Nicolaas. Adr'anus Hoedjes, z. van J. Hoedjes en A. Rood In den ouderdom van 9 maanden; Simon Groot, echtgenoot van D. Nlele, In den ouderdom van 28 Jaar: Catharina Kolken, echtgenoote van J. Flo ris, In den ouderdom van 36 jaar. Getrouwd: C. J. Dekker met G. M. Stel tenpool, beiden van Obdam. Personalia Te ‘s Gravenhkge slaagde voor handelsterminologle en handelscorres pondente (Engelsch) mevr. G. VlaVisser te Den Burg. woord van welkom sprak tot de autoriteiten en <ie ger.oodigden. waarna de heer Van Wees, oud-voorzitter van de Zwaluwen, zeer waardeerende woorden sprak en een harte- Hjken gelukwensch tot de jublleerende ver- cenlging, daarbij n bloemstuk overreikende. Nu verkreeg de Zeereerw. heer passtoor X woord. Als herder van de rirochie was het voor Zijneerw. een groot genoegen de ver eenlging te fellclteeren en de leden te over tuigen van de groote welwillendheid, waar mee de Kath Kerk de Katholieke sportbe- weglng bejegent. Met de beste wenschen uit te spreken, eindigde Z.Eerw, zijn schoone toespraak. Thans was het de beurt aan den heer bur gemeester, óm A. D. O, voor te houden, het geen zim naam aanduldt: .Aanhouden Doet Overwinnen”. In moeilijke tijden is dit de vies steeds voor oogen geweest, dat X zoo moge blijven in de toekomst, dan zal X derde lustrum een tijd van vooruitgang zijn. De verschillende sprekers werden door der. voorzitter bedankt, waarna de wedstrijd aan ving X Verloop was als volgt: A. D. O. wint den toss en de burgemeester brengt den bal aan het rollen, waarna zich een vlug gelijk opgaand spel ontwikkelt, waarbij beide do?len beurtelings in gevaar komen, totdat even voor rust Bleüendaal den bal uit het net moet halen. Kort hierop is het rusten met 0 1 voor Zwaluwen. Na rust staat het «pel op hooger peil, met A. D. O. in de meerderheid. Het Zwaluwen- doel wordt dan ook voortdurend bestormd, doch de keeper is steeds op zijn hoede en weet menlgen gevaarlijken bal te keeren. Twintig minuten voor het einde maakt De Ruijter met een prachtlgen kopbal in den bovenhoek gelijk. Spoedig daarna weet dezelfde speler nog maals met een fraalen kopbal A. D. O. de leiding te geven. Nu is het de beurt aan Koopman, welke op minder fraaie, doch geoorloofde wijze den bal in de touwen werkt, 31. Even voor het einde heeft De Ruijter nog maals succes en brengt den stand op 41. Intusschen laten de Zwaluwen zich ook niet onbetuigd en zij weten den bal nogal sens vrij te werken, om eens voor het A. D. G.-doel op bezoek te komen, doch de achter hoede is steeds op haar post en als Van der Broek, welke dezen middag geen moeilijke taak had. voor het laatst fluit, heeft A. D. O. verdiend gewonnen. Dit was verreweg de mooiste wedstrijd, welken A. D. O. voor de nederlaagwedstrij- den gespeeld heeft. Brand Gisteravond Is in de Boekeler- neer de boerderij, bewoond door den C. Kuiper en eigendom van den heer der Molen, afgebrand. Vermoedelijke oorzaak Is lekkage in schoorsteen. Huls en inboedel waren 1 kerd. Roodvonk In het gezm van F. v. E. heeft zich een geval van voorgedaan. De kleine patiënt is ziekenhuis te Alkmaar gebracht. Arbeiders bank Aan de orde kwam hierna een voorstel van den Bcuwvakarbeidersbond inzake be- studeerlng van het vraagstuk der werkloos heid. Het Verbondsbestuur adviseerde de verga-, derlng een commissie te benoemen tot be- studeering van de kwestie. In verband met dit voorsf eenige vragen gesteld omtrefit samenstelling der commissie die door voorzitter werden beantwoord. Hierop werden de concept-statuten handeld voor de N. V. Nederlandsche beidersbank. De heer van Tongeren achtte een richtlngskapitaal van 30 000 en een 1 deelenkapltaal van 250.000 veel te gering om goede bankzaken te kuniien voeren. VerAr was zijns inziens de bevoegdheid der directie te groot en het aandelenkapi taal niet elastisch genoeg. De heer Steinmetz verklaarde weinig on derscheid te zien tussch«n den opzet dezer Arbeidersbank en andere kapitalistische banken. Mr. Van Maarseveen, rechtskundig advi seur, beantwoordde de gemaakte opmerkin gen en wees erop, dat men klein moet be ginnen en bet geenszins in de bedoeling ligt om de allure van een grootbank aan te nemen. Daarom moet alles eenvoudig worden Ingericht en heeft men geen kan-' toren enz. noodig. Spr. achtte dan ook het maatschappelijk kapitaal voor den opzet der Arbeidersbank voldoende. Wat de aandeelen betreft moeten deze niet zijn in handen van particulieren, doch van organisaties De concept-statuten werden aangenomen Nadat pastoor J. de Kroon een woord Van dank had gesproken voor de bij den aanvang der vergadering tot hem gerichte gelukwenschen. werd de bijeenkomst ver daagd tot hedenmorgen negen uur. Door het gemeentebestuur van Breda werd des avonds aan de congressisten een concert aangeboden in de Sociëteit „Con cordia". Na den wedstrijd werd opgetrokken naar het Vereenigingsgebouw. Hier opende de voorzitter met eenige toepasselijke woorden de bijeenkomst, waama de geestelijke leider van A. D. O., kapelaan Houdijk, een korte feestrede hield. De ultdeellng der prijzen volgde. De Zwa luwen gingen strijken met twee medailles, waarvan een geschonken door den heer burgemeester, D. E. M. met 1 medaille voor de Junioren, Excelsior van Wijk aan Zee 1 her inner ingsmedaille, Alliance uit Haarlem een lauwertak, geschenk van kapelaan Hou dijk. De lauwerkrans, geschonken door den Zeereerw. heer pastoor, kon nog niet uitge reikt worden, daar Unity uit Amsterdam ge lijk gespeeld heeft en deze wedstrijd nog eens overgespeeld moet worden. De medaille van den heer Mok biyft ook nog over voor een aanstaanden wedstrijd. Aan de afwezige vereenlgingen zullen de medailles worden toegezonden. Bij de uitreiking der prijzen werd door ver schillende heeren het woord gevoerd en schonk D. E. M. een fraaie bloemenmand aan A. D. O. De heer Mok gaf nog een uiteenzetting hetgeen hij meegemaakt had, terwijl de heer Van der Broek de prettige samenwer king met A. D. O. memoreerde en den wensch uttsprak, dat A. D. O. spoedig zou opklim men. Voorz. dankte allen, die tot X welslagen van dezen dag hadden meegewerkt en sloot de bijeenkomst. Schoolfeest Maandag hebben de kin deren van do R K school hun jaarltjksch schoolfeest gehad. Hoewel het weer iets te wenschen overliet is de dag toch goed ge slaagd. Een woord van dank is wel verdiend aan allen die hebben bijgedragen en hebben meegewerkt deren dag mogelljk te maken. Met zes groote Autobussen werd gereden via den Hertenkamp te Alkmaar naar Eg- mond aan Zee en daarna naar Schoorl. waar 223 kinderen zich echt vermaakten in de dninen. De kleintjes krijgen Dinsdag feest aan de school. Sportdag Door de Kaatsclub „West- Frlesland I” was een sportdag georganiseerd, welke Zondag jJ. met medewerking van de Gvmna-tlekvereent<rln<{ ..D O K.” van Groo- tebroek en de Kaatsclub van Onderdijk is gehouden. Te half vier vertrok onder veel belamrstel- llng de optocht vanaf de R. K. Kerk, waar aan werd deelgenomen door de Harmonie, de gym. vereen. DO K. en de beide kaatsclubs, resp. van Onderdak en Wervershoof. Door den voorzitter, den heer C. Dol, werd het openingswoord gesproken, waarin hij de belde vereenlgingen hartelijk welkom heet. Door de leden van D O K. werd goed gede monstreerd. terwijl vooral de behendigheid der heel Jonge leden bjj het publiek In den smaak viel. De kaatsers hebben prachtig ge speeld. niettegenstaande den vrU sterken wind. Wervershoof was winnaar met 43 tegen Onderdijk 26. Den geheelen middag was er concert op het terrein. Begunstigd door mooi zomerweer was de publieke belangstelling groot. Deze sportdag Is uistekend geslaagd. Opdracht Het schilderwerk aan de nieuwe boerenplaats, alsook aan het dito woonhuis, belden voor rekening vaij den heer G. Ma rees werd gegund aan den heer M. Baltus alhier. de feestdag in de beste stemming, 'n Bezoek aan Artls en Xi rondvaart door Amsterdamsche grachten vormden de hoofdpunten van het programma. Met den laatsten trein keerde het gezelschap huiswaarts. groentenveiling ongunstig het artikel ronde kool. De voer bedroeg aan beide veilingen samen 15 wagons per dag. Hiervoor was echter bij lange na geen af zet en zoo gingen soms partijen mooie kool voor 6070 ct. weg en konden anderen niet eens keopers vinden voor dit minimum. Voor mooie kleinere kool werd 1.502.gemaakt, soms Iets daar- boven. Ook de notes ringen voor witte kool hielden het midden tusschen 60 ct. en 2.20, ondanks het aanbod niet meer dan gemld- d?ld 4 wagons per dag bedroeg. Gele kool bleef ook nu beter in trek en noteerde van 1 5.007.50. Teen echter Zaterdag het aan- 1 bod tot 4 wagons was toegenomen, daalde hiervan eveneens de prijs en varieerde deze soort van 3.50- -5.50 per 100 K.G. Bloemkool is een paar dagen duur geweest en liep voor de beste kwaliteiten tot boven 30.per 100 stuks. Ook hiervan nam het aanbod iets toe. maar bleef toch beperkt tot een totaal van 40.000 stuks over de ge- l.eele week. Op de laatste da ren maakten de beste soorten echter hoogstens f 20.en bracht het overige vanaf 10.op. Van boswortelen alleen Maandagavond Xi flink aanbod, wat echter den reeds lagen prijs tot 2.003.00 per 100 bos deed te- rugloopen, welke prijs ook gehandhaafd blpef voor alle volgende dagen dezer week, toen als gevolg van deze lage noteeringen nog slechts enkele partijen werden geveild. Sitboonen braohten aanvankelijk nog 20 ct. per K.G. op. Van dit product even eens een toenemend aanbod en daardoor dalende prijzen. De laatste dagen kwamen deze op het peil van pluk loon: 79 ct. per K.G. Ook de aanvoer van tomaten liep deze week beduidend terug en bedroeg, alles bij een, niet meer dan 30.000 K.G. Na de prijs- •dallng van de vorige week tot ongeveer 2t ct. per K.G. kon deze prijs zich voor A en B op resp. 22 en 20 ct. handhaven en liep alleen C een paar cent terug, terwijl vcor CC de notserlng op 78 ct. kwam. Voor het marktklaar maken van Zilver- nep leende zich deze uiterst natte week zich heel slecht. Er kwam dan ook niet veel ter veiling en de koopfbst was al evenmin groot. Alleen Zaterdag was er een bedui dend aanbod, maar de prijzen Henen daar door nog terug tot 10 0013 00 per 100 K.G., terwijl drielingen zeer weinig op brachten. Torenuurwerk jDe plaatsing van het nieuwe torenuurwerk waartoe de raad een post op de begrootlng 1930 bracht en waar van de levering en plaatsing aan de firma B Eijsbouts te Asten N B. werd opgedra gen. zal overeenkomstig den wen ch van het gemeentebestuur voor de a.s. feesten zijn ge schied. Deze week is het uurwerk met blj- behooren per trein aangekomen en thans is een monteur der genoemde firma het werk aan het monteeren. Het uurwerk zal op den eersten zolder worden geplaatst in den ge meen tetoren zoodat in het vervolg geen ver moeiende klimpartij fineer noodig ral zijn naar den derden zolder waar het oude uur werk Is opgesteld. Bovendien zal het slechts eenmaal per week behoeven te worden opge wonden, terwijl voorts tegen het spits van den toren aan de vier zijden groote wijzer platen met een diameter van 1.75 M. zullen worden geplaatst, terwijl ten slotte deze ^wijzerplaten des avonds zullen verlicht wor- tjf’n door een electrische installatie waar van de' mon leering geschieden zal door het gemeentelijk* electriclteit bedrijf. Aan het einde der week &1 een en ander geheel'gereed kunnen zijn en hopen we een regelmatig goed1 uurwerk rijker te zijn ge worden. Btetaehoww Op Woensdag 6 Augiistus zal de Jaarlijksche rietschouw vanwege den polder worden gehouden. Te Reeuwijk heeft zich het vierde geval kinderverlamming voorgedaan, ditmaal bij een Jongetje van twee jaar uit een ge zin, waarvan reeds een kind aan de ge vreesde ziekte overleed. De patiënt is naar het Van Iterson Zie kenhuis te Gouda overgebracht. Te Roodeschool Is een gr val van kinder verlamming geconstateerd bij het driejarig zoontje van den heer J. T. Gisterochtend is in de gemeente Winters wijk bij een ongeveer 4-Jarig kindje be- smettelijke kinderverlamming geconsta teerd. Het kindje is in het algemeen ziekenhuis opgenomen, trwyi haar broertje in obser vatie wordt gehouden. l?-schikbaar willen stellen, om In tijd nood de gemeente bij te slaan. Nu krijgt men het idee, dat de Noord wordt uitgeslo ten bij de brandweer. De heer Way juicht de royale daad van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij toe, en *i:t ock de bezwaren in, wat het plaat sen van de spuit in het Noordeinde met zich brengt. Hij zou echter gaarne zien, dat B. en W. dat punt eens nader onderzoeken, *0 dan in een volgende vergadering een be slissing nemen. Aldus werd besloten. Aan P. de Boer wordt verhuurd c“ ceeltje weiland achter O. L. School f 40. Kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om aan de zweminrichting „De Delft” een extra subsidie te verleenen van f 350.voor het aanbrengen van verbeterin gen. Wethouder zal met tegen stemmen, daar het in B. en W. is geaccepteerd, doch hij wil er op wijzen, dat nabij den Watertoren ook een soort zweminrichting is gemaakt, waar de zedelijkheid erg in 't gedrang komt Spreker zou dit gaarne verboden willen zien, daar er voor diegenen, die daar zwem men. ook gelegenheid is om in het bestaande zwembad een bad te nemen. De heer Way is persoonlijk een voorstan der van zwemmen, doch alvorens zijn stem aan dit voorstel te geven, stelde hij de vraag, of het zwembad wel aan de etschen van het publiek voldoet. Door hem was op eenige warme avonden een onderzoek inge steld, en toen bleek hem, dat er maar weinig zwemmers waren. Bij den Watertoren, waar hij ook een kijkje had genomen, waren *r zeker 50 personen aan 't zwemmen. Wethouder Bijl antwoordde, dat hij ver baasd is over de manier van onderzoek van den heer Way. Hij is op een verkeerden tijd geweest, om een onderzoek in te stellen. Beter had het geweest, wanneer hij den bad meester om inlichtingen had gevraagd. Momenteel zijn er 180 abonné's, iets minder dan het vorige jaar. Doch spreker verwacht te, dat wanneer de hetze, die in het voorjaar tegen de zweminrichting ts geweest, weer wat is bij gezakt, het bezoek wederom druk ker zal worden. Hij is voor de subsidie, daar hij ’t bedrag niet hoog acht, vergeleken bij andere gemeenten. lie heer Way is niet van plan, om de be- leedigende woorden van den heer Bijl zoo maar te nemen. Hij is niet iemand, die op alle tijden kan komen kijken. Typeerend is het echter, dat bij den watertoren net bezoek wel druk was. Zijn bedoeling was, om te trachten, of er geen verbetering is aan te brengen, wat het bezoek zou verhoogen. Na nog eenige discussies, die geen nieuw* gezichtspunten opleverden, werd de subsidie met algemeene stemmen verleend. Van B. en W. een voorstel om de algemeene politieverordening aan te vullen, in verband met de bestrijding der iepenziekte. De boomen aan den Stationsweg zijn aan getast door den lepenspinkever, en moeten alle gerooid worden. Gezien den boomenrijk- dom in onze gemeente, zal men goed doen, om dit euvel zoo afdoende mogelijl strijden. Op voorstel van den hei '- besloten, om de bewoners per Er blijkt voor de feesten te Haarlem zeer veel animo te bestaan, zoowel voor het mee doen aan den optocht als van hen, die er naar willen zien, wy willen dat bezoek zooveel mcgelük bevorderen en daarom hebben wij inlichtingen ingewonnen over een goed- koopere reisgelegenheid. Zoo wel per bus als per spoor zullen nu de reiskosten bedragen een gulden vijf en twintig cent. Maar dan moeten er voor per spoor minstens tien meegaan en vcor een bus minstens 20 30als er meer meegaan wordt het nog goedkooper Dus hoe meer hoe beter en nu moeten allen zoowel afdeellngen als leden zich spoedig opgeven en wel voor Don- de: dagavond acht uur a.s. moeten de deel nemers bij de aangifte betalen 1.25; wat er teveel is wordt later terugbetaald. Moeten de deelnemers opgeven hoe laat ze willen vertrekken, dan kunnen wy als we alle opgaven binnen hebben het uur, dat de meeste stemmen haalde bepalen. Moeten alle deelnemers deze week opletten op stadsnieuws waarin we zullen mededeelen hoe laat en waar vandaan wordt ve: trokken. Moeten de opgaven worden gedaan by den secretaris van den Volksbond O. van Slin gerland. Baansingel 33 b, of aan het adres Metiusstraat 2. •tel werden de taak en den Opening zaak Na een uitgebreide ver bouwing heeft de heer A. Kuin thans zyn nieuwe zaak geopend. De nieuwe groote eta lage komt schitterend tot zyn recht. Aan weesszyden bevindt zich een deur, waarvan één toegang oied| totok cotfferssalon en de andere tot den sigarenwinkel. Boven bevindt zich een aparte salon voor damerkappen. De etalage was smaakvol geëtaleerd en ver schillende bloemstukken verhoogden het aan zien in niet onbelangryke mate Wij wenschen den heer Kuin met nieuwe uitbreiding gaarne succes. Op 10 en 11 September zal te Hoorn houden. Om aan deze tentoonstelling, die om de vier of vyf jaar wordt gehouden, de noo- dlge bekendheid te geven, is door den Provin cialen Bend van Rundveefokvereenigingen In Noord-Holland een keurig geïllustreerde bro chure samengesteld, die óók in het Fransch. Dultsch en Engelsch is uigegeven en in alle landen wordt verspreid. In de brochure staat een keur van Noord- Hollandsche fokdieren. met omschryving van hun goede eigenschappen, afgebeeld, fokdie ren die tot ver over de grenzen bekend zyn. Wy behoeven slechts de namen na te gaan van de vee-familles. welke buiten Nederland, in de Ver. Staten, Canada, Nieuw-Zeeland. Argentinië, enz. het meest op den voorgrond treden en tot nu toe het meest gewaardeerd worden, om te constateeren, dat men zich vooral tot dit fokgebled wendde voor zyn aankoopen. Namen toch als Abbekerk, Palen- stein. Posch, Beets, Hartog, Aagie zijn op het gebied der veefokkerij zoo typisch Noord-Hol- tandsch, dat ze onmiddeliyk verraden, waar de bakermat is geweest Van de voorouders 1 der thans over den oceaan zoo bekende vee- familles. Verder wordt er de schapenfokkery in Koord-Holand genoemd, waaruit de goede eigenschappen van het Texelsche ras biyken, dat meer en meer ook in de andere provin cies van Nederland wordt gewaardeerd, ter- wyi naar verschillende landen fokmateriaal is geëxporteerd. De oprichting der Varkens- en Geiten fok- vereenlgingen zyn door hare selectie van fok- materaal uit de beste en vruchtbaarste fami lies van zeer gunstigen invloed geweest op de fokkerij van die dieren in Noord-Holland. Tot slot geef de brochure nog eenige inte ressante byzonderheden over de kaasberei ding in Noord-Holland en met de foto van het type van een echt Noord-Hollandsche boerdery tot besluit voldoet deze brochure in alle opzichten aan de bestemming waarvoor ze uitgeschreven is. Als nu het mond- en klauwzeer maar niet als spelbreker optreedt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6