ONS BLAD f lil I I IN ITALIË GROOTE AARDBEVINGSRAMP DONDERDAG 24 JULI 1930 Voornaamste cKieuws f ta e AANGIFTE moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 172 ROOD WEENEN Het Enkele lichtgewonden Door een paard doodgetrapt De Russen lijden honger Een insluiper Een geheimzinnig schot Een zilversmid gedood De ontvangst van E. van Dijk De Bijenkorf lokte Droogmalen van de Wieringermeer Rijtuig met 12 school kinderen te water H^ar kind verdronken en zelfmoord gepleegd Het Eindhovensch zwembad gesloten Vcor vele staten niet verbindend Amerika blijft „antieke” radiotoestellen produceeren JOH. LAUWERS Barometers Thermometers 1 PAYGLOP 3 ALKMAAR 4 verdrag tot afschaffing van de in- en uitvoer- beperkingen Gruweldaad van een moeder NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD bij vcrlïes van een fJQ Z-.4 IO V - C of meer Tengevolge van de houding van Polen De aardbeving in Italië 200 dooden. in Barometerstand 9 uur v.m.: 7.56, stilstand Bacteriën van de ziekte van Well gewonden Huizen Regeling op Schiphol talrijke huizen en een Schreiend kind in een auto I reis van den heer Schaper naar i Een Amsterdamsche zilversmid is -oor noodlottig schot op de Vecht gedoo«’ Honden en katten worden geslacht Terwille van het vet Verdere bijzonderheden Sedert langen tijd werd Italië niet meer nog werd ALKMAAR No. 433 verder wordt gemeld, zijn ook de Potenza. Matera, Rionero, Mclfi De landbouwer J. Elenbaas te Poortvliet kreeg een trap van een paard; de man is aan de gevolgen overleden. den en De verbanning uit hun geboorteland va* de gezins- en familieleden van den Batak- schen priestervorst Si Singa Mangaradja op geheven. De hitte in de Ver. Staten geëindigd 254 dooden geëischt. Een nieuwe partij in Duitschland Du conservatieve volkspartij. bij verlies nn anderen ving* den trein en hij verte!» Ernstige overstrooming in North Yorks hire V i De ramp te Koblenz. Teraardebestelling van de slachtoffers Zaterdag. De schuld vraag. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f #.60 hooger Bjj peilingen te Medembllk wend bevon den. dat reeds 3.70 M. water van de ge middelde diepte in het Wieringermeer is weg- ggmalen. Groote vlakken zijn dan ook al reeds drooggevallen te Den Haag, deed bij de politie aangifte van vermissing van f 1500 uit zijn woning In verband hiermede is een 20-jarige man ge arresteerd, bjj wien verschillende sieraden en 300 gulden in beslag genomen zijn. Te ..Essarts-le-Roi", in de nabijheid van Parijs wordt een nieuwe zehder voor „Radio- Parls” opgericht. Dit station zal met een energie van 85 K.W. werken. De toestemming van de posterijen voor het aanleggen van een speciale telefoonlijn is nog niet verkregen. Men hoopt echter met de proefultzendingen tegen het eind van September een aanvang te kunnen maken. „Jn den trein tusschen Llnz en Weënrn zat tegenover mij een man, in het dage- lljksch leven machinist, dus een geschooid werkman. Toen ik hem aan ’t praten kreeg over het roode bewind, werd hij interessant. Met welbehagen sprak hjj over de roode ge meentebestuurders en noemde het een „erst- klasslge Verwaltung". een bewind van den eersten rang. De woningbouw, de kinderver zorging. de sanatorium-politiek hij sprak er met geestdrift over, al gaf hij geen blijk van een bepaalde politieke gezindheid ik trouwens voorloopig ook niet. Toch was er In zijn verhalen iets dat mfj verontrustte. Met een zeker welbehagen en een knipoogje beweerde hij, dat in Weenen alles beheerscht' wordt door de politiek en. dat in de honderden mooie nieuwe wonin gen alleen socialisten werden toegelaten. Dc „christelijke'’ arbeiders mogen in de wonin gen komen, door de socialisten verlaten! In de nieuwe komen ze niet. Ik verbaasde mij en verborg mijn twijfel aan de rechtvaar digheid dezer tactiek niet, al hield ik mtjn definitief oordeel in reserve. Ja, maar zoo was het en de huisbazen betaalden in de belasting de nieuwe woningen. Een arts en zijn vrouw bevestigden dit. Alles was in Weenen politiek. Ik kon mij zulk een politiek voor Nederland, partijdige besteding van gemeente- en niksgcld voor den arbeiderswoningbouw, niet voorstellen en nam mij stellig voor, dit grondig en on afhankelijk te onderzoeken. De arts en vooral zijn vrouw waren eenigszins giftig in hun oordeel. Zij wezen mij wel met trots van uit den trein op een berg de stichting Lichtenstein, voor longlijders, ook een ge- meente-lnstelling. Zij erkenden, dat hon derden, ja duizenden krotbewoners uit kel ders waren weggehaald om in een fraaie, fri-ssche woning voor weinig geld te worden ondergebracht, terwijl de kinderverzorging subliem was. Maar het was alles alleen voor geestverwanten. De socialisten profiteerden er alleen van. Er was te veel politieke haat in Oostenrijk.” Een overeenkomst gesloten tusschen het bestuur van Curacao en de K. N. S JU; Sint Martin en Bonaire in het verkeer opgenomen. Tot Procureur-Generaal rechtshof van Ned.-Indië is R. J. M. Verheyen. Dinsdag zijn door B. en W. van Eindho ven op advies van den Geneeskundigen Dienst, de zwembaden van het Eindhoven- sche zwembad gesloten, wegens het consta- teeren van de besmettelijke ziekte van Well, waarvan een geval door dr. van Gils werd aangegeven. De bacterie voor deze besmet telijke ziekte wordt in het water der Dom mel en in het zwembad gezocht. ADVERTENTIEPRIJS! Van 1— regels 125: elke regel meer f 0.25. RECLAME per regel #.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere reg^T meer 0.12 bij het Hooggo- benoemd mr. In Napels en omgeving De bewoners van de stad Napels en de naaste omgeving werden kort na een uur hedennacht door hevige aardschokken op geschrikt. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. In een oogwenk waren de straten gevuld met menschen. die in allerijl hunne woningen verlaten hadden Volgens de eerste berichten werd in een groot aantal gemeenten ernstige schade aan gebouwen toegebracht. Ook vallen er men- schejjlevens te betreuren. De brandweer er. de fascistische militie zijn overal bezig met de reddingswerkzaamheden. Aan het obser vatorium van den Vesuvius, waarvan de seismograaf door de hevige schokken uit de veeren gesprongen is, werd schade aange richt. In de gevangenissen elschten de ge vangenen met aandrang hunne invrijheid stelling. Het kwam echter niet tot wanor delijkheden. Bij het gedrang in de straten, waar de electrische verlichting niet meer function- neerde. liepen ongeveer twintig personen verwondingen op. Zooals wij reeds in een deel van onze vorige oplaag hebben gemeld heeft zich gis termorgen te Leiden een afgrijselijk, drama afgespeeld. Eergisteren was een kindje van een kleer maker in de “Magdalena Moonstraat naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Toen de vader gistermorgen omstreeks half elf van een bezoek aan dit kindje thuis kwam, vond hij zijn and -r kindje van ongeveer een half jaar oud met het hoofd omlaag dood in een emmer water liggen. In de onmiddellijke na bijheid lag zijn vrouw, badend in haar bloed met een scheermes naast zich, waarmee zij zich een pols en den hals had doorgesneden. Ook zjj was overleden. De vrouw was de laatste dagen eenigszins van streek en heeft in een vlaag van verstandsverbijstering haar kindje onaer water gedompeld en toen de band aan zichzelf geslagen. Het geval wekte in deze volkrijke buurt groote consternatie. Te Leiden heeft een vrouw haar kindje in een emmer verdronken en zelfmoord ge pleegd. Het hoofd der hervormde school te Ka- merik zou Dinsdag met de kinderen der hoogste klassen een reisje gaan maken. Bij de woning van het hoofd der school was men samengekomen. Enkelen namen plaats in auto’s* de rest in Utrechtsche wagentjes. In een-rijtuig zaten elf kinderen. Op weg, om streeks acht uur, raakte het lemoen van ’t rijtuig op een gegeven oogenblik geheel los, waardoor het rijtuig met volle vaart nabij het gemeentehuis in de Kameriksche wete ring reed, over den kop sloeg en in de diepte verdween met de twaalf inzittenden. Om wonende personen schoten toe en met ver eende krachten werden de drenkelingen allen op heR droge gebracht. Enkelen waren Ueht gewond en één bewusteloos. Mgr. P. Hopmans bezocht gisteren de Ver- bondsvergadering van het R. K. Werklieden verbond. Wij kennen dat „Ned. katholiek blad” wel; „het volle licht” van den heer Schaper hebben wij, ondanks wijd-open oogen, echter niet ontd(è;t. Stel u voor: het „volle licht” van den heer Schaper, die in Weenen ’n paar families bezocht en daar f 3.50 fooi aan den kellner geeft vanwege de bekendhettl met plaatselijke toestan den. De Ondanks alle dikke woorden, waarmee het vijfjarig plan op het jongste communistische congres in Rusland is verheerlijkt, is de eco nomische toestand in de Sovjet-republiek nog altijd critiek. Het groote probleem draait om de vraag, of de boeren voor de socialisatie-politiek zijn te winnen. Aangezien, ondanks de toegenomen Industrialisatie, Rusland nog minstens voor een 80 percent een landbouwstaat IS, zal ten slotte de positie van Stalin beheerscht wor den door een al of niet slagen van de toe passing van zijn vijfjaren-plan op den land bouw. In korte trekken beoogt dit voor den land bouw, evenals voor de industrie, een sterke opvoering van de productie. Voor ’n gedeelte der nijverheid schijnen eenige tastbare resultaten te zijn bereikt. Doch de houding der boeren blijft voor Sta lin een sprong in het duister. Niet alleen wat de graanproductie betreft, maar ook de veeteelt baart den Sovjet-geweidenaar groote zorgen. Zoo heerscht er groot gebrek aan melk, vleesch en vet. Dat de nood wel heel hoog moet zijn ge stegen, blijkt wel uit een .bericht In de Kras- naja Gazeta. Dit blad deelt n.l. mee, dat het in de be doeling der regeerlng ligt, dit jaar eenige millioenen honden en katten te doen slach ten, om het vët van die dieren voor tech nische doeleinden te gebruiken. Daardoor zou dan ander vet vrij komen voor de voed selvoorziening. De voedselnood moet wel hoog zijn gestegen, als een regeering tot zulke middelen Kaar toevlucht moet nemen. Dat behoeft niet te verwonderen in het communistisch paradijs, waar de boeren niet de beschikking mogen hebben van de op-” brengst van hun eigen arbeid. Het ministerie van bulteniandsche zaken maakt bekend, dat op 25 Juni 1930 op het secretariaat van den Volkenbond de akten van bekrachtiging van Tsjechoslowakije zijn neergelegd inzake het verdrag van 8 No vember 1927 tot afschaffing van in- en uit voerverboden en -beperkingen met bijbe- hoorend Protocol en van de aanvullende overeenkomst van II Juli 1928 met bijbe- hoorend Protocol (Staatsblad 1930. no. 80). -De inwerkingtreding van dit Verdrag met betrekking tot Tsjechoslowakije is afhanke lijk van de bekrachtiging of toetreding varr Duitschland. Frankrijk, Groot Brlttanje, Hongarije, Italië, Japan. Oostenrijk, Polen. Roemenië, de Vereenigde Staten, van Ame rika. Zuid-Slavië en Zwitserland." Met verwijzing naar het op 20 December 1929 te Parijs gesloten Protocol betreffende de Inwerkingtreding van bovengenoemd Verdrag en Aanvullende Overeenkomst (Staatsblad 1930 no. 80) wordt medegedeeld, dat de bij dit Verdrag aangesloten Staten zich ermede hebben vereenigd eerst dat de termijn, waarbinnen de akten van bekrach tiging van polen en van Tsjechoslowakij- moesten zijn nedergelegd. verlengd werd tot 20 Juni 1930 en vervolgens dat met betrek king tot Tsjechoslowakije deze termijn nog verlengd werd tot 26 Juni 1930. Aangezien evenwel de bekrachtiging door Polen niet binnen oen overeengekomen termijn tot stand gekomen is, zullen overeenkomstig artikel 5 van het Protocol betreffende de inwerkingtreding de volgende Staten, die de inwerkingtreding van het Verdrag te kunnen aanzien afhankelijk hadden gesteld van de bekrachtiging door bepaalde andere Staten, zich na 1 Juli 1930 niet meer aan dit Verdrag gebonden behoeven te achten. België. Denemarken, Duitschland, Frank rijk, Hongarije, Italië Luxemburg, Oosten rijk, Roemenië. Zuld-Slavlë en Zwitserland, alsmede Tsjechoslowakije. De regeeringen van België. Duitschland, Hongarije. Oostenrijk, Roemenië, Zuld-Sla vlë en Zwitserland hebben den secretaris generaal van den Volkenbond bevestigd, dat zij zich na 1 Juli 1930 niet meer aan het Verdrag gebonden achten. De regeering var. Denemarken heeft den secretarls-generaal doen weten, dat zij van de door haar ge stelde voorwaarden betreffende de inwer kingtreding van het Verdrag ten aanzien van Polen en Tsjechoslowakije afziet en zich voorbehoudt gebruik te maken van de bevoegdheid bedoeld in artikel 6 van het Protocol. LICHT OP. De lantaarns moeten mojgen worden opgestoken om 9.21 uur. Weenen had, dank zij diens eerlijk aan voelingsvermogen, een belangrijke bij drage kunnen opleveren voer een bro chure „Onder rood schrikbewind”; de heer Schaper heeft de werkelijkheid echter niet kunnen of niet willen zien Jammer! Hij had zijn katholieke medeburgers zoo waarschuwend kunnen voorlichten! door eén zoo sterke aardbeving geteisterd De aardbeving begon om 1.10 uur er duurde ongeveer een minuut. De hevigheid laat zich verklaren door het feit, dat bet epicentrum, dat bij Visciano gelegen is in de onmiddellijke nabijheid der stad ligt Tot op het oogenblik worden uit Napels en omgeving ongeveer 6 dooden gemeld. Volgens berichten uit andere bron zou het aantal dooden 30 bedragen. De aard schokken werden in geheel Italië gevoeld. In Rome werd het aardbeven slechts als lichte schokken waargenomen. De Hertogin van Aoste heeft de door de aardbeving geteisterde streken bezocht. „Daar nog onlangs in „Het Volk” deze kwestie werd besproken, naar aanleiding van de opmerking van een Ned. katholiek blad, meende ik goed te doen, door hierop eens het volle licht te doen schijnen." Een Italiaansche kok. werkzaam bij de in aanbouw zijnde nieuwe cokes-ovens te Sluiskil, heeft zich een bedrag van onge veer 400 toegeëigend, door hem ontvangen om de winkeliers ter zake van geleverde goederen te bealen. Per auto is hij naar Brussel gevlucht. De directeur van het Vesuvius-laboratorium neemt aan, dat het centrum der aardbeving in de onmiddellijke nabijheid van Napels heeft gelegen, doch kan geen nauwkeurige berekeningen maken, doordat de seismograaf van het observatorium te sterk is uitgesla gen. Ook in de Marken, in de Abruzzen en te Rome werd de aardbeving waargenomen. Te Rome werden de schokken slechts zwak ge voeld, en uit de Marken en uit de Abruzzen heeft men nog een berichten ontvangen, doch .dooden schijnen daar niet te betreuren zijn. De autoriteiten hebben alles gedaan, om de bevolking zooveel mogelijk gerust te stellen. De podesta van Napels heeft zich tot de be voegde autoriteiten gewend, met het verzoek, de noodige maatregelen te willen treffen om de bevolking tot orde aan te manen. Makke lijk valt deze taak niet, aangezien men zich tegen het vreeselijke natuurverschijnsel machteloos voelt en de paniek daardoor des te grooter wordt. In de stedelijke gevangenissen van Napels hebben de gevangenen dadelijk na het waar nemen van de eerste schokken hun invrij heidstelling verlangt. De orde kon echter spoedig hersteld worden. De heer Schaper eerlijk man als hij naar onze meening inderdaad is ging daarna op onderzoek uit. Hij bezocht (onder wiens direct of indirect geleide?) twee gemeentelijke woningblokken, en daar werd hem in een paar familiekringen verzekerd, dat de gemeentewoningen heusch niet alleen voor socialisten waren: hierboven of daarbeneden woonde ook wel degelijk een of andere christe lijke familie. In zijn goedmoedigheid heeft de heer Schaper er niet over nagedacht, wat zijn zegslieden onder een christelijke familie verstonden en onder welke ge- weten-bezwarende omstandigheden die eventueel -echt christelijke (katholieke) familie een woning van het roode Weensche gemeentebestuur heeft weten te verkrijgen; de heer Schaper schijnt bovendien niet te weten, dat het roode gemeentebestuur, bij wijze van parade, wel eens een katholiek gezin in een ge- meentewoning laat huizen. De heer Schaper is een vreemdeling in het Weensche Jeruzalem, maar hij heeft eenige zeer juiste indrukken op gedaan het „zeker welbehagen” en het „knip oogje” van den blijkbaar rooden machi nist in den trein LinzWeenen moeten voor hem veelzeggend zijn. Een goed verstaander heeft maar een half „welbehagen" en een half „knip oogje" noodig. De heer Schaper schijnt echter geen goed verstaander te zijn. En hij heeft er geen flauw begrip van, hoe stumperig, hoe dilettanterig zijn artikel den in Weenen thuis zijnden man aandoet. Heel parmantig schrijft hij nog; Dinsdagnacht is Italië door een hevige hevige aardbeving geteisterd, waarbij tal rijke menschen om het leven zijn gekomen. Te Napels zijn door de aardbeving ver scheidene hulzen Ingestort, tengevolge waarvan twee personen zijn gedood en vijf gewemd. Naar plaatsen Barile en Atelia door de aardbeving geteis terd. Te Barile werden tien personen gedood Te Atelia en in de omgeving van deze plaats zijn zes personen om het leven ge komen. Xn Potenza werden drie en In de omg'eving van Venosa zeven personen zwaar gewond. Te Filiano zijn kerk ingestort. Ook uit Ascoli, Satriano en Cancellara worden aardschokken gemeld, evenals te Campo Basso en Avelllno. De regeering heeft terstond hulpverlee- nlng op grooten schaal georganiseerd voor dc geteisterde streken. wel enkele daan. Hij zat ervan: Onze goede Hollandsche Schaper, lang niet de minste en zeker niet de onsympathiekste onder de S. D. A. P - «che Kamerleden, heeft, blijkens een artikel van zijn hand in „Het Volk” van gisterenavond, een bezoek gebracht aan Weenen. Hij is in Weeneri niet bUzonder thuis, want hU legt er als de kellner hem in een restaurant na een koffie-con- sumptie de gebruikelUke glaasjes water gebracht heeft „tien schilling op blaadje als foói." Tien Schilling 3.50) als fooi ’t <s werkelijk een koninklUke gift van de zen republikein. Maar, komaan, de heer Schaper zal zich wel vergissen hU zal Schillings wel verwarren met zekere tamelUk waardelooze nikkelen of koperen schijf-, jes Zooals gezegd: de heer Schaper is in Weenen niet bUzonder thuis. Toch heeft hU op zUn reis daarhécn zeer reëele indrukken opge- Vele dooden en o LH De aardbeving, die in den afgeloopen nacht kort na één uur de stad Napels teisterde, heeft ook in de geheele provincie verwoestin gen aangericht. Van 1.08 uur af volgden in den tijd van drie minuten drie sterke golfbe wegingen elkaar op, waarvan elke schok on geveer een volle minuut duurde. Nabij de Ca- sanovabrug, die zelf geheel beschadigd werd, stortte de vleugel van een groot huis in, waardoor een 9-jarig knaapje werd gedood en drie vrouwen gewond werden. In de Straat der Vijf Heiligen stortte even eens een gebouw in en werden vele menschen gewond. Groot is het aantal beschadigde ge bouwen. Onmiddellijk na le eerste schokken ging in de geheele stad het electrisoh licht uit, waardoor de verwarring onder de toch reeds door een panischen schrik bevangen be volking nog grooter werd. Men vluchtte uit de huizen en weldra hadden zich groote me nigten verzameld op de open pleinen en in de parken, waar geen gevaar bestond om door vallend gesteente getroffen te worden. Het was een droevig schouwspel, waarbij de agi tatie nog verhoogd werd door t drukke heen en weer rijden van automobielen en brand weerwagens. In de provincie heeft vooral het dorpje Soccavo geleden, waar bijna alle huizen ver nield zijn en de klokketoren van het kerkje Instortte Te Striano werd een 19-jarlge jon gen door vallend gesteente getroffen en ge dood, terwijl zijn broer gewond werd. Ook te Mercato San Severino werden twee personen gedood. Te Salemo stortte een deel van de Dom in. Te Avelllno en te Arlano Irpino werden 6 personen gedood en stortten tal- ke hui-en in. Tevens telde men daar vele gewonden. Volgens een later ontvangen bericht, zou den er in totaal ongeveer 150 dooden en honderden gewonden te betreuren zijn. Het volgende niet-alledaagsche geval heeft zich Woensdag In den namiddag in de Grootemarktstraat te ’s Gravenhage afge speeld. Een heer en een dame met drie-jarig kindje waren per auto in de binnenstad ge komen om boodschappen te doen in de Bijenkorf. Zij parkeerden in de Groote marktstraat in het gedeelte tegenover de Achter Raamstraat aldaar. Toen bleek, dat het kind sliep, werd besloten de kleine niet te storen, doch rustig in den wagen te laten en dezen naar behooren te sluiten, waarna heer en dame Bijenkorfwaarts liepen. Vermoedelijk hielden de boodschappen wat langer op dan gedacht was, althans de kleine werd na eenigen tijd wakker en gaf ten aanschouwe en aanhoore der voorbij gangers te kennen, dat het ’m daarbinnen begonnen te vervelen. De wagen was echter zooals gezégd afgesloten, zoodat zich de buitenstaanders niet over het kind kon den ontfermen, tenzij een ruit zou worden ingeslagen. Tot laatstbedoeld middel schenen enkele omstanders te willen overgaan, doch dit werd verhinderd door een Inmiddels ver schenen agent van politie. Eindelijk, ruim een uur nadat zij wagen hadden verlaten, keerden de heer de dame daar terug, waarop het drietal de reis voortzette, doch niet dan, nadat in eenige minder vleiende bewoordingen enkele omstanders hun oordeel aan het adres van eerstgenoemde beiden hadden te kennen ge geven. en kerken in&estort Sommige Amerikaansche radiofirma’s brengen sinds geruimen tijd z.g. „antieke” radiotoestellen in den handel. De toestellen worden dan gemonteerd In een of ander namaak-ouderwetsch voorwerp. Het Ameri kaansche publiek schijnt voldoende gebrek aan smaak te hebben om dergelijke toestel- B>n bewoner van het Scheveningsche Veer, ten te koopen. Thans is er een toeste. in den handel gebracht, dat gebouwd is in een ouderwetsche „Grandfather clock”. Gelukkig blijft de Eurojieesche radio-industrie ons meerendeels toestellen leveren, die ook uit wendig een modem aspect hebben. Zondagmiddag j.l. heeft zich op de Vecht tusschen Nederhorst den Berg en Vreeland eeg even dramatisch als vreemd geval afge speeld. Een 52-jarige zilversmid uit Amster dam. die elke week met zijn boot op de Vecht komt spelevaren, bevond zich Zondagmiddag tusschen 2 en 3 uur in de nabijheid van Ne derhorst den Berg. Aan boord bevonden zich verder zijn echtgenoote en vier kinderen en voorts nog drie andere kinderen. Plotseling viel de zilversmid, die de boot bestuurde, voorover op het stuurrad. Zijn twintigjarige zoon bracht het bootje naar den oever en daar constateerde een geneesheer uit Ne derhorst den dood van den zilversmid tenge volge van een bloeduitstorting in de herse nen. De burgemeester van Nederhorst den Berg, dié van de droeve gebeurtenis op de hoogte wad gebracht, gaf hierna verlof tot overbrenging van het lijk per auto naar Am sterdam. Ook de familie ging gedeeltelijk per auto en gedeeltelijk met de boot daarheen. Een nader medisch onderzoek van het stof felijk overschot te Amsterdam bracht den volgenden dag aan het licht, dat zich een schotwond in de borststreek bevond en dat een kogel het hart getroffen had, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk moet zijn in getreden. Naar aanleiding van deze ontdekking werd de justitie in de zaak gemengd en stelde o.a. de polltie-deikundige Van Ledden Hulse- bosch een onderzoek in. Het schot- moet gelost zijn uit een buks of een 6 mm. revolver. Uit het verhoor van de personen, die zich aan boord van de motorboot bevondenheb ben, is komen vast te staan dat er op den tocht niets verdachts bespeurd is. Doch wel herinnerde men zich, even vóór de zilversmid neerviel, „een tik” gehoord te hebben. Een wapen is niet gevonden. Wel wordt er nu in de Vecht met behulp van de Amsterdamsche magnetische dreg een nader onderzoek inge steld. Vast staat inmiddels reeds, dat een vee houder uit Vreeland verklaard heeft, dat aan boord van een nabij de boot van den zilver smid voor anker liggend jacht schietoefenin gen zijn gehouden. Op het land is een buks kogel gevonden, gelijk aan den op het lijk aangetroffen kogel. Hoogstwaarschijnlijk is er dus ook in de richting van de boot van den Amsterdammer geschoten. Of er opzet In het spel Is geweest wordt thans n- Ier onder zocht; de kans is niet uitgesloten dat de zil versmid per ongeluk getroffen werd. Aan politie is de dader Iemand uit Dordrecht bekeiyi. BUREAU: HOP 6. Telefoon: Administratie Redactie No. 633 ^"raZ'ilk/ vereerd" 1^7°^ f 3000.- Levens,*n«? «ebeele ongem-hiktheid tot werken door f TCfl bijeen ongeval met f ara bil verlie. van een hand, f 125 - bij verlie» van een f 5Q._ bijeen breuk van f 4Q R n e uitkeenngen. vcrlies van beide armen beide beenen of beide oogen wU. doodeJiiken af 1 oor ZOU." een voet of een oos Aw. duim of wiisvinge? been of arm Omtrent de regeling, gemaakt met betrek king tot de ontvangst van den Nederland- schen Oceaanvlleger Evert van Dijk, worden de volgende bijzonderheden bekend gemaakt: Er zullen op het vliegveld Schiphol Maan dag a.s. twee rangen worden gemaakt: een eerste rang van 60 cents langs het be kende ijzeren hek tusschen het Stationsge bouw en loods VI en een tweede rang van 30 cents waarvoor langs de voorzijde der militaire loodsen schuinsweg een hek zal worden geplaatst. Bovendien zal het paddock voor de plezier- vliegerij bij loods VI worden ingericht voor een 300-tal genoodigden. autoriteiten en pers. Op deze wijze zal het derhalve mogelijk zijn geheel In overeenstemming met het uitstekende principe van den havenmeester voor de burgerluchtvaart het vliegveld zelf geheel vrij te houden. Hetgeen trouwens noodzakelijk is, daar de gewone dagelijksche vliegdiensten ook dien dag regelmatig zullen plaats hebben en deze diensten op geenerlel wjjze zullen mogen worden gestoord. Voor het paddock zal een estrade worden getimmerd, waarop na aankomst de heer Van Dijk met zijn familie zal plaats nemen en vanwaar ook de sprekers hun toespraken zullen houden. De machine, die Van Dijk en mevrouw uit Londen naar Amsterdam overbrengt de P.H-A.G-A. zal om 13.20 (Amst. tijd) van Croydon vertrekken. Is er dien dag tegenwind, dan zal order worden gegeven het traject LondenAmsterdam zonder tusschenlanding te vliegen en worden eventueele passagiers voor Rotterdam met een F. VII A. van Schip hol naar Rotterdam gebracht. In geval van normalen wind landt de machine te Rotter dam en worden passagiers voor Amsterdam van daar overgebracht met een ander vlieg tuig. Bij aankomst op Schiphol rolt het vliegtuig tot ongeveer 80 M. vóór het paddock: Van Dijk en mevrouw stappen daar uit en worden terwijl de loudspaekers het „Wilhelmus” doen hooren naar de verhooglng geleid, waar de Oceaanvlleger door verschillende autoriteiten zal worden toegesproken. Na afloop daarvan vertrekken de auto’s in optocht naar Amsterdam. De route van desen optocht zal nog nader worden bekend maakt. CzVfooi Holland

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1