Firma Jan Kühne tweede blad Vergadering van den Raad I I BLADZIJDE 1 VRIJDAG 25 JULI 1930 ten vlug, net Fnidsen, hoek St. Jacobstraat OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Kinderbescherming R. K. Sinedenpatroonsbond „St. Eligius” Schoolboekhandel Leermiddelen engros. Boek binderij. Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf» en goedkoop. I I 1 commissie voor P. W. te (Vervolg). spr. hij WENDELAAB. 9, hoofd de heer J. G. Haz©- eeven li*k is te achten Brug in den Rijksweg over de Bergervaart. bedoelden kan met dit laatste ben tegengestemd. heer is Overeenkomst bouw Oudeliedentehuis door de vereeniging „We* ter licht”. dat zjj m taak die van het B. A. betreft, hieraan heeft ook de rechter- de eer hiervan gunt spr. niet onderwijzeres navolgende gemeentescholen: 4, hoofd de heer M. J. Dut- B. en W. geven den Raad ió overweging, hun college te machtigen, met de vereen! - ging een overeenkomst op dezen grondslag te sluiten. Van aanneming van dit voorstel zal het gevolg zijn, dat het terrein geheel of ge deeltelijk door den huurder zal moeten wor den ontruimd. De gemeente heeft krachtens het huurcontract de bevoegdheid, den ter mijn, bij raadsbesluit van 24 October 1929 bepaald op drie Jaar. binnen dien tijd te doen eindigen, als de gemeente dit noodig acht. De gemeente zal van deze bevoegdheid thans moeten gebruik maken. Intusschen is niet te ontkennen, dat bij 't aangaan van den huur niemand kon voorzien, dat reeds thans de huur zou moeten worden opgezegd. Voor den huurder beteekent dit een schade en B. en W. hebben daarom geen bezwaar, in dit bijzondere geval voor te stellen, den heer P. J. Potgleser wegens tegemoetkoming in de schade welke hij lijdt door de vervroegde eindiging van de huur van de kweekerjj aan de Kruislaan, een bedrag uit te keeren van 1000. Mej. CAREDS betoogt, dat de schadever goeding aan den heer Potgleser te klein is. f lOOs is slechts een kleine tegemoetkoming, spr. verzoekt de schadevergoeding te verhoo- gen. Weth. LEESBERG merkt op. dat de heer Potgleser. zelf een schadevergoeding van f 1000 ^genoemd heeft, de oogst van dit jaar lijdt geen schade; de gemeente derft boven dien nog twee jaar huur. De heer WESTERHOF acht de vergoeding van f 1000 redelijk; gezien het algemeen be lang. Spr. gaat met de bijlage akkoord. Conform besloten. der gemeente ALKMAAR op DONDERDAG 24 JULI, 's namiddags te 1 uur, ten Stad- juiize. woord van dank aan de aan pers. sloot de heer Algers de met den Christelijken Groet. B. en W. hebben, toen vaststond hoe het bestuur zich den bouw had gedacht, nage gaan welke kosten zouden moeten worden ge maakt om aan het verzoek van het bestuur te voldoen. Het spreekt vanzelf, dat. vooral ten aanzien van de beplanting, geen nauw keurige begrooting was samen te stellen. Globaal kwamen B. en W. tot een totale uit gave van f 10.860. Op deze basis hebben zij de onderhande- lingen met het bestuur vqprtgezet. waarbij zjj tenslotte tot overeenstemming kwamen omtrent een 6-tal punten, welke reeds door ons werden gepubliceerd. Rede G. Alders Wat Is de oorzaak, aldus ving spr. zijn rede aan. dat hier in de kring Alkmaar zoo weinig leven hoerscht, waar de R.K.S.B. overal in bloei toeneemt? Op de laatste Bondsvergadering is beslo- Toelichting Door de wet op de financieele verhouding tusschen ftijk en gemeenten, worden de ge meenteraden in de gelegenheid gesteld zich uit te spreken ten opzichte van de vraag wat naar hare meenlng, in het belang barer bevolking wenschelijk en noodig wordt ge oordeeld. Deze gelegenheid geeft ons aanleiding den Raad in overweging te geven, de inwoners met de kleine inkomens wat te ontlasten en wel in dien zin, dat in tegenstelling met het voorstel van B. en W_, 4je een op- cententarief op de Gemeentefondsbelasting voorstellen van 50 tot en met 80, wij voor stellen een opcententarlef te heffen van 20 tot 80. Volgens ter inzage gelegde stukken geeft dit een mindere opbrengst van 246545—223028 - Wethouders van A!k- naar de ba- Bjj de Personeele belasting werd tot dus ver 10 pct. van de belastbare huurwaarde geheven; deze zeer onbillijke druk, waar door de kleinste aanslagen hetzelfde per centage moesten betalen als de groote aan slagen, stellen wU voor te veranderen in een progressief tarief en wel opklimmends van 5 pet. tot 14 pet. volgens bij de stukken ter Inzage liggende groepeering. Dit geeft volgens ter Inzage liggende berekeningen ’n opbrengst meer van 113966—109882 4084, terwijl volgens verstrekte bereke ningen de opbrengst der opcenten 126438—118607 7831 meer zal op- brengün. De opcenten op de Vermogensbelasting meenen wij, daar dit toch een belasting op de meest draagkrachtigen betreft, gerust oo 50 te mogen brengen, hetgeen een meerdere opbrengst van 8400 beteekent. Resumeerende komen wij tot de volgende berekening; Mindere opbrengst der opcen ten Gemeentefondsbelasting 23517. Meer dere opbrengst hoofdsom Personeele belas ting 4084. Meerdere opcenten Personeele belasting 7831. Meerdere opcenten Vermo gensbelasting 8400. totaal 20315. mindere opbrengst 3202, deze 3000 te halen als winst uit de bedrijven, waardoor dan toch nog 18.000 minder uit de bedrijven wordt gehaald, dan volgens de raming in 1930. Deze amendementen worden verworpen met 12 tegen 6 stemmen (de S-D.A.P.-ers). De bijlage van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met het oog op het vergevorderd uur, wil de voorzitter allereerst behandelen die voor stellen. welke de meeste haast hebben. Daarvoor echter moet qerst een korte zit ting met gesloten deuren plaats hebben. De voorzitter schorst de openbare verga dering. Een bijkomende omstandigheid is, dat de deuren van het Bergersluisje, waarvan de ge meente Alkmaar het onderhoud draagt, in slechten staat verkeerten en Dijkgraaf en Heemraden van den Bergenneer herstelling daarvan hebben verzocht. Bij de uitvoering van de vernieuwing van de brug over de Ber- bervaart met verbreeding der doorvaartwijdte moeten tevens niéuwe sluisdeuren worden aangebracht, in verband waarmede de kos ten van herstelling worden bespaard. Om voormelde redenen achten B. en W. aanvulling van het toegestane crediet van f 6800 noodig met de kosten voor de ver nieuwing of verzwaring van de landhoofden van de trambrug. die globaal op f 7500 ge raamd worden. B. en W. stellen den raad voor, te beslui ten als hierboven is aangegeven. De heer v. DRUNEN verlangde aanhouding van het voorstel. De heer LEESBERG wijst erop dat deze zaak spoed eischend is in verband met de door het Rijk uitgevoerde werken. Het voorstel tot aanhouding wordt verwor pen met 12 tegen 6 stemmen. Z.h.st. wordt vervolgens conform besloten. De S. D. A. P. wenscht geacht te worden te hebban tegengestemd. voorstellen van B. en W„ zooals allicht uit de bijlage blijkt. Spr. wjjst vervolgens op de cijfers door den heer Keesom genoemd. verlaging voor de lagere huurwaarde. De VOORZITTER deelt mede, dat in de zen een misverstand bestaat; dat n.l. op bedoelden grond nog twee huizen staan, waar voor f 9975 gevraagd wordt. De meerderheid van B. en W. stelt voor in te gaan op het nadere aanbod om deze huizen voor f 9975 aan te koopen. De heer RINGERS kan er niet mee accoord gaan, dat op deze wijze de prijs wordt op gedreven. De heer LEESBERG wjjst erop, dat het hier grond van het uitbreidingsplan betreft; reden waarom spr. een hoogeren prijs wel gewettigd acht. De verhuur van de wonin gen zal Jiet verlies eenigszins compensee- ren. Het voorstel wordt zJi.st. aangenomen. i De heer RINGERS wenscht geacht te wor den te hebben tegengestemd. De heer LEESBERG doet een voorstel om een naastgelegen pand van den heer Tegel eveneens aan te koopen, waartoe eveneens z.h.st. wordt besloten. De heer RINGERS wenscht wederom geacht te worden te. heb- ’betaald, ben tegengestemd. Ir“" Asfalteering Laat B. en W. zijn tot de overtuiging gekomen, dat gelet op de ontwikkeling van de stad en op de in de toekomst in het belang van het verkeer te stellen eischen voor een druk ken verkeersweg en een winkelstraat als de Laat een asphaltwegdek aanbeveling ver dient. De Commissie van bijstand voor openbare werken heeft eveneens haar standpunt her zien en geeft thans unaniem aan een asphalt wegdek voor de geheele Laat de voorkeur. ZU geeft in overweging de Laat van de Koorstraat tot den Limmerhoek te asphal- teeren en de klinkerbestrating voor den Lim merhoek. die onlangs opnieuw is verstraat, te behouden. B. en W. kunnen zich daarmede vereenigen. De kosten van deze asphalteering, waarin begrepen het leggen van dubbele leidingen, de vemnderlng der boombeplanting en de aanleg van trottoirs met granieten banden van de Huigbrouwerstraat tot de Zoutstraat bedragen 94.250. Voor de veranderingvan het «wegdek is daarvan bestemd 37.000 B. en W. achten de uitgave in verband met het daarbij betrokken belang in dit geval verantwoord. Dat het vernieuwd ontmoeten. kan hieromtrent op het oogenbllk niet veel zeggen; hij heeft de cijfers niet in zijn hoofd. De heer BAKKER heeft zich ook in de financieele commis ie niet neergelegd bij de acht in wenscht. De heer WESTERHOF acht boomen een belang van de winkeliers. In een straat met boomen is het in den zomer aanlokkelij ker dan in een zonnige straat. De heer GOVERS zag de boomen op de Laat nog gewenscht. Spr. zou liever het eerste jaar probeeren zonder boomen. mocht dit niet bevallen, dan zou spr. voor willen stellen het volgend jaar acacia-boomen te planten. De heer VAN DRUNEN heeft van <fe T aatbewoners geen bezwaren gehoord tegen de boomen en stelt voor de bijlage te aan vaarden. Afdeeling Alkmaar en Omstreken Gisteravond heeft in café Bos aan het Waagplein een propaganda-vergadering plaats gehad voor alle R. K Smedenpatroons van Alkmaar en Omstreken, waarbij een 12-tal personen aanwezig was. Nadat het Alkmaarsche halfuurtje rijkelijk overschreden was, opende de heer G. Alders uit Haarlem. Voorzitter van den R.K.SB. de vergadering met den Chr. Groet. Spr. gaf gaarne gevolg aan het verzoek van den Voor zitter, den heer H. Buys, om de vergadering te leiden, en betreurde het in zijn openings woord, dat zoo betrekkelijk weinig personen aanwezig waren. Spr. heet vervolgens allen welkom, in 't bijzonder den geestelijken ad viseur van den kring Alkmaar, den Weleerw. Pater W. de Mol, en zegt hem reeds bjj voor baat dank voor de moeite die nij zich heeft willen getroosten om hier te helpen trachten de afdeeling Alkmaar wederom nieuw leven in te blazen en wees op de groote kracht, die, in het algemeen, van geestelijke advi seurs uitgaat. Spr. gaf hierna het woord aan Pater W. de Mol, OP. aan elk der school no. terot: school no. loop; Lindenschool, hoofd de heer H. J. van der Winden. Vereischt is het bezit van bevoegdheid voor nuttige handwerken, terwijl het bezit van bevoegdheid voor handenarbeid en van de nieuwe bevoegdheid voor lichamelijke oefening of het bewijs van het met goed gevolg doorloopen hebben van een applica- tlecursus tot aanbeveling strekt. Sa'aris volgens Rijksregeling (1ste klasse) Geen bezoek dan na oproeping. Solllcitatiestukken (één sollicitatie-adree op zegel is voldoende) in te zenden aan het Gemeentebestuur voor of op 16 Augustus Overleggen van getuigschrift (en) van ze delijk gedrag kan voorshands achterwege blijven. Alkmaar, 25 Juli 1930. Burg, en Weth. voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. zijde deel alleen aan de S. D. A. P. De heer KEESOM merkt op, dat de ge meente, wat de finantién betreft, op een keerpunt staat. heele 1 worden burgerij die als deze zijn te beschouwen een beweging is ontstaan vcor de asphalteering van de Laat. Zooals gezegd, is voor de asphalteering met bijkomende werken van de Laat een bedrag van 94.250 noodig. dat op den kapitaal- dienst zal moeten worden gevonden. Intus schen was reeds op den kapitaaldlenst op volgnummer 586 een bedrag van 2750 uit getrokken irj verband met het aanbrengen van trottoirs tusschen de Huigbrouwerstraat en de Kapelsteeg, welk werk begrepen is in het groote plan voor asphalteering van de Laat. Er zal dus daarnaast nog een bedrag van 91.500 beschikbaar gesteld moeten worden, wanneer tot asphalteering van de Laat be sloten wordt. B. en W. stellen den Raad voor, hun col lege de noodige credieten te verleenen. De heer WOLDENDORP gelooft dat het niet plaatsen van boomen aanleiding zou zijn om oude perceelen te vernieuwen. Van Kapelsteeg tot Ritsevoort zag spr. gaarne geen boomen meer geplant.' Mej. CARELS verklaart zich hiertegen, en de breede Laat de boomen ge- 5 6% 8 9'1 11 12 y, 14 Met ingang van heden is het Bestuurder RK Vereenigmg voer Kinderbescherming in het Arrondissement Alkmaar als volgt samengesteld: Voorzitter: Dr. H. J M. Hof stee; Vice-Voorzitter: J. P. J. Kraakman; Secretaris: A. G. Bos; Penningmeester: P. K. van Doornik; Vlce-Penningmeester: G. A. Verkade. Het bestuur vergadert lederen Dinsdag in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging. Oudegracht 142, 's avonds van 7 tot 8 uur. Correspondentie gelieve u te richten aan het secretariaat. Oudegracht 138. Geldzendingen op postrekening no. 40968 Penningmeester der R.K. De i- door den heer Vogelaar voorgespiegeld, is maar denkbeeldig. Spr. vindt het eigenaardig, dat de heer Sietsma niet mee gaat met het voorstel van de S. D. A. P. De heer WESi nRHOF dringt er op aan, dat hU b|j de heeren Sietsma en Keesom steun kan vinden deze bijlage aan te hou den tot over een week, om het mogelijk te maken dat er een interfractioneel bemid delingsvoorstel komt. De gemeentefondsbela ting wil spr. nood zakelijkerwijze ook verlagen. Het voorstel van de S. D. A. P. ontlast ook de rijkeren. De arbeiders worden thans gemidde'd maar 3 ontlast; bij deze voorstellen echter gemiddeld 7. De Rijk, inkomstenbelasting progressie van 1 tot 12. Het hoogste percentage van de gemeente fondsbelasting is 6; dus de helft lager. De ontheffing van de minvermogenden kan, volgens de voorstellen van de S. D. A. P., niet een te hooge bezwaring zijn voor de meervermogenden. Als de goede wil voorzit om progressie door te voeren, dan moet dit mogelijk gemaakt worden. Spr. zag daarom gaarne eenigen tijd aan houd.ng van dit voorstel. Het antwoord van den heer Thomsen was zeer sober en zeer zwak. Spr. doet een beroep op den Raad om deze punten aan te houden, opdat de ande ren de gelegenheid krijgen een tusschen- voorstel te formeeren. De heer SIETSMA meegaan. De heer VOGELAAR heeft ook van de linkerzijde geen betere argumenten gehoord. Ook spr. wil komen tot meer ontlasting van de lagere inkomens. Het voorstel van B. en W. komt aan de lage Inkomens zeer ten goede. Spr. heeft niet gezegd, dat de Raad zich moest richten naar Bergen en Helloo. maar hij moet tcch rekening houden met wat daar gedaan wordt. Spr. kan zich niet met de verhooging van de belasting voor de hoogere inkomens ver eenigen. Spr. acht het niet gewenscht de zaak een week aan te houden. De heer KEESOM acht uitvoering van het voorstel van de S. D. A. P. technisch ón mogelijk. De middenstand wordt er bovendien door getroffen. Spr. heeft die bewering van 2 ton niet van een ander nagepraat. De hoofdsom van de gemeentefondsbelas- ting wordt 337500; met de opcenten ruim 500.000. Ruw berekend is het een verschil van twee ton. Spr. sluit zich aan bij de woorden van de Rotterdamsche wethouders van finantién; die zeiden, dat 't thans moeilijk te overzien is. Spr. wil de voerstenen van deze bijlage ook eens een jaar aanzien. De heer SIETSMA stelt voor, het voor tel inzake de personeele belasting uit de bij lage te lichten en deze de volgende week te behandelen. De heer THOMSEN raadt aanneming van dit voorstel niet aan. Verzwaring van de personeele belasting acht spr. uit den booze en spr kan niet met het voorstel van orde meegaan. Het voorstel-Sietsma wordt met 10 tegen 8 stemmen (rechts tegen links) verworpen. De heer THOMSEN betwijfelt de prakti sche uitvoerbaarheid van de voorstellen van de S. D. A. P. We moeten ook de meergegoeden trekken; als dezen zich hier vestigen, komt dit ook den minder-gegoeden ten beste. De heer BAKKER heeft er ip de commis sie reeds op gewezen dat de woningen van 4J4 tot 7 extra zwaar worden belast. Die worden met 25 opcenten meer belast tegenover de anderen 15. Spr. meent dat hier een motief kan liggen voor de overzij om niet met B. en W. mee te gaan. Voor ongeveer 500 menschen. die vroeger geen belasting en thans wel gementefonds- belasting moeten betalen, is deze regeling geen verlichting; er is bij deze voorstellen geen sprake van een verlichting van de lasten der lagere inkomens. De VOORZITTER brengt hierna in stem ming de volgende amendementen van de S. D.-raadsfractie. Ie. In de verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der gemeentefonds in de gemeente Alkmaar onder „Getal opcenten” inplaats wegdek van de geheele Laat moet worden, zal geen twijfel Daarenboven is de gelegenheid daarvoor buitengewoon gunstig, nu toch de tramrails uit de straat verwijderd moeten worden. Maar ook afgezien daarvan is het wegdek van de Laat meer in het bijzonder van het gedeelte van de Huigbrouwerstraat tot de Zoutstraat zoo slecht, dat B. en W. daarover reeds talrijke klachten hebben gekregen. Zij worden in hun opvatting, dat de ge- Laat van een asphaltwegdek moet voorzien gesterkt, nu onder de ook buiten de Laat-bewoners, rechtstreeks belanghebbenden in De heer KLAVER heeft van de zijde der Laatbewoners wel bezwaren tegen de boo men gehoord. Een winkelstraat met boomen is niet zoo vriéndelijk als een zonder. In den herfst is een winkelstraat met boo men veelal vuil. Voorts worden door de boomen de ge vels. die minder mooi zijn wat gemaskeerd. Als de boomen verdwijnen, zullen de panden van lieverlede mooier worden en zal de Laat eerder een eerste klas winkelstraat worden. Spr. stelt voor de post van f 1375 voor boombeplanting uit de specificatie te nemen, en voorloopig niet tot beplanting over te gaan, mocht deze over een of meer jaren toch gewenscht worden, dan kan er toch toe worden overgegaan De heer VOGELAAR betoogt, dat de as- phaltbedekking goedkooper is. ofschoon het voor de gemeente een grootere uitgave per jaar wordt. Spr. vraagt of het niet mogelijk is de f 8000 uit het wegenfonds in een fonds te storten om daaruit de meerdere kosten te bestrijden en evenueel asphalteering van andere straten ter hand te nemen. Om de straat een mooi aspect te doen be houden. wil spr. de boomen handhaven. De heer v. SLINGERLAND meent ook. dat het aanzien van de Laat zou vermin deren als de boomen zouden verdwijnen. Spr. kan daarom tot zijn spijt in deze de Laatbewoners niet ter wille zijn. Weth. THOMSEN adviseert den Raad om de gedragslijn te volgen zooals de heer Kla ver voorstelt. n.l. van de uitkeering uit het Wegenfonds een apart fonds te vormen. Bij de begrooting zal dit nader onder de oegen worden gezien. Wethouder LEESBERG had liever gezien, dat die uitkeering van f 8000 voor straten-’- verbetering in het algemeen zou worden be steed. Voorts merkt spr op da: de asphalteering van de Laat niet op de begrooting '30 voor kwam, doch slechts van klinkerbestrating daarin sprake was. Wat de boomen betreft, spr. wil dit aan B. en W. overlaten. Behalve het financieele bezwaar, was er ook 't groote bezwaar, dat de Laat te leelijk zou worden, als de groote boomen zouden verdwijnen. De eerste jaren zullen de boomen toch niet veel schaden. Spr. zag gaarne een spaarzame be planting niet zoo overvloedig als thans. Spr. vraagt den heer Klaver er geer, voorstel van te maken en den heer Woldendorp genoegen te nemen met een spaarzame beplanting. De heer WESTERHOF waarschuwt tegen al te spaarzame beplanting. Na nog eenige discussie wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau brengt ter algemeere kennis, dat het besluit, waarbij hij den heer G. H. Hoijtink te Alkmaar heett benoemd tot lid van den Gemeenteraad, in plaats van wij len den heer Mr. D. Sluis, voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage is neder- gelegd. Alkmaar, 25 Juli 1930. De Voorzitter van het Centraal Stembureau, belasting artikel 2: „Getal opcenten" inplaats van 5051 enz. tot en met 80 te 'lezen 20—22 enz. tot en met 80. 2e. In de verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der vermogensbe lasting in de gemeente Alkmaar onder Art. 2 in plaats van: „Het getal opcenten be draagt 35” te lezen: „Het getal opcenten bedraagt 50”. 3e. Aan de verordening tot heffing van op centen op de personeele belasting in de ge meente Alkmaar toe te voegen een artikel waarbij, met wijziging van het percentage van 10 in art. 13 der wet op de personeele belasting, voor den grondslag „huurwaarde” het volgende tarief wordt ingevoerd: voor woningen tot 225 huurwaarde van 226350 van 351—450 van 451550 van 551—700 van 701—900 boven 900 De heer BAKKER stelt namens zijn fractie voor, het percentage van de opcen ten op de vermogensbelasting te brengen van 35 op 50. De heer VOGELAAR betoogt, dat de wij ziging in de klassenverdeling juist voor het grootste gedeelte ten goede komt aan de lagere inkomens, hetgeen spr. met cijfers nader aantoont. De verzwaring wordt gebracht naar de hoogere niet eens de hoogste inkomens. Deze zullen dus moeten opbrengen het be drag, waarmede de lagere inkomens worden ontlast. Spr. ziet niet de noodzaak in de opcen ten van de gemeentefondsbelasting te f ver lagen. Wat de opcenten van de vermogens belasting betreft, deze moeten ook niet op gevoerd worden. Alkmaar moet oo.. blijven een woongemeente en niet door hooge vermogensbelasting daarvóór ongeschikt ge maakt worden, ppr. kan zich niet met het voorstel van de S. D. A. P.-fractie vereeni gen. De heer SIETSMA onderschrijft de meenin-: van den heer Vogelaar inzake de vaststel!' ig van het percentage op de ge meentefondsbelasting. Spr. vindt de gemeentebelasting meer een belasting naar draagkracht. Spr. gaat graag mee met de voorstellen om de opcenten op de vermogensbelasting van 50 te brengen op 35. De heer WESTERHOF merkt op, dat deze beschouwingen reeds in de pers zijn ingeluid. Gewichtige argumentatie heeft spr. niet gehoord. Deze debatten moésten zijn in groeten stijl, zooals er maar af en toe ge voerd worden. Spr. vraagt zich af hoe de heer Keesom heeft kunnen verklaren, dat bij de nieuwe belasting 2 ton minder zal moeten worden opgebracht, zooals spr. las in een artikel in het N. H. D. Deze nieuwe belasting zal nlvelleerend werken. Van de twee ton blijft over 43.000 vol gens de bijlage. We krijgen 43000 meer terug, dan in de fondsbelasting gestort wordt. Er is in de pers gezegd, dat de politiek in spr.'s fractie, zooals die in de vorige periode 11 gevolgd, de gemeente naar den finan- cieelen afgrond zal voeren. Spr. herinnert aan de groote onderwjj ;-ultgaven van de laatste jaren. De uigaven van het B. A. waren ook grootcr. Deze twee factoren zijn oorzaak, dat nu 43000 meer zal worden uitgekeerd dan gegeven wordt. Het is een legende, dat de Alkmaarsche burgerij in '31 twee ton minder zal hebben te betalen dan in dit jaar. Het zal slechts 43000 z|jn. Dit wil spr. eerst zeggen tenzij bewezen wordt dat er wel 2 ton minder zal moeten worden betaald. De heer WESTERHOF komt hierna terug op de bijlage. Spr. merkt op, dat het voor stel van de 8. D. A. P. om de pei-oneele belasting progressief te heffen, gemiddeld 7 minder belasting voor de lagere inko mens beteekent. Al za! de gedachte van de S. D. A. P. thans niet gedeeld worden door de overzij, dan kan dat volgend jaar wellicht het ge val zijn. Spr. neemt aan. dat de S. D. A. P met deze nieuwe regeling in vele gemeenten niet zoover zal gaan als spr.'s fractie, de besluiten zullen in vele gemeenten zeer uiteenloopend zijn. Wat de personeele belasting betreft, be zwaart deze nieuwe regeling niet zoozeer de gegoeden als men meent. Voor den rijke bezwaart deze belasting veel minder dan voor den arme. Als de voorgestelde progres sie te ver gaat, waarom zou deze dan met eens een jaar kunnen worden aangezien; mogelijk kan de overzijde een tus chenvoor- stel doen en daarmede het voorstel van spr.'s fractie «enigszins tegemoet komen. Wat de vermogensbelasting betreft, merkt spr. op, dat de sghuld bij de raceerlng ligt, die de opcenten op de vermogensbelasting niet progressief maakte. Spr. noemt de vermogensbelasting niet groot en drukkend. Wat de opcenten op de gemeentefonds belasting betreft, merkt spr. op. dat er hier een grens is van 80, welke niet dan bij hooge noodzaak mag worden overschreden. De rijke moet meer betalen in de opcen ten van de Vermogensbelasting, maar moet dan toch ook wat minder betalen in de opcenten van de gemeentefondsbelasting. Spr. bespreekt hierna het adres van de caféhouders over de billardbelasting, en acht deze belasting niet te hoog; spr. stelt voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Spr. uit ten slotte zjjn spijt er over, dat deze zaak bij de overzijde zoo en baga telle behandeld is. Indertijd heeft spr. ook een andere po litiek gevoerd, zooals de heer Vogelaar re leveerde; spr. is echter altijd voor compro- mls-politiek geweest. Spr. wil niet kijken naar Heiloo en Ber gen, welke gemeenten op hooge lasten zit ten door aankoopen van bosch enz. De heer WOLDENDORP uit er zijn ge noegen over, dat deze bijlage eindelijk is verschenen, daar het van groot belang is te weten, dat in Alkmaar, speciaal voor de groote gezinnen de belasting naar de laag te gaat. Thans zjjn we zoover gekomen, dat de Rijks-toepassing van verlaging der be lasting voor groote gezinnen ook voor de gemeente gaat gelden. Wat de onderwijsuitgaven en Rede Pater de Mol Na bedankt te hebben voor de tot hem ge richte woorden, wilde Pater de Mol spreken over de oprichting van de organisatie en ci teerde hierbij den volgenden tekst: „Door eendracht worden kleine zaken groot, door tweedracht gaan de grootste zelfs ten gron de De maatschappij is op het oogenbllk ver deeld in 2 klassen, de kapitaalkrachtigen en de arbeiders. En daar tusschen in staat de Middenstand. Spr. gaf hierna een uiteen zetting. hoe de smedenpatroons ontstaan, waarbij spr. van de feiten een rake typee- rlng gaf. Wat zal de smids-patroon worden? Groot industrieel? Dat is slechts een uitzondering. De gewone smid is en blijft smid. Waar moet dan op gelet worden, vraagt spr. Ten eerste: dat hij zijn werk zoo goed mogelijk maakt en aflevert. Dit hangt af van zijn vakkennis. Ten tweede: de vrijheid om zijn arbeid zoo goed mogelijk te verrichten. Dit hangt ech ter af van anderen: hier komt de concurren tie een woordje meespreken. De belemmering van die vrijheid door de concurrentie kan slechts bedwongen worden door organisatie. De arbeiders hebben een eigen organisatie, dus ook de jjatroons moeten zich organisee- ren. De arbeiders hebben zich een vastTloon weten te verzekeren door middel van hun organisaties, maar willen de patroons dit redelijk loon aan bun knechts uitbetalen en een redelijke beloonlng voor hun eigen arbeid krijgen, dan moeten zij zich organiseeren. Ook tegenover het publiek moet stelling genomen worden. Wij hebben net recht on zen arbeid te laten betalen in overeenstem ming met den gemiddelden levensstandaard. Dit zijn stellingen, doch eenmaal toegetreden tot de organisatie, heeft u de verplichting u aan de afspraken te houden en afwijking naar beneden is niet geoorloofd. Het gevolg van het beneden de vastgestelde prijzen wer ken is het in discrediet brengen Van uw col lega's. minder vraag naar uw werk, daar het niet zoo mooi is afgewerkt en verlaging der prijzen door den geheelen smedenstand. Men krijgt een onzekeren drang van den kant van het publiek docr de verlaging van de prijzen, en dat alles, omdat niet één lijn getrokken wordt dooi de menschen van een organisatie. Spr.'s conclusie was. dat alle R K. smeden patroons persoenlijke grieven en an ipathle ter zijde moeten stellen en zich hecht aan eensluiten in den R. K 8. B.. om te komen tot betere loonen. Ook kleine afdeelingen kunnen door eendracht groot 'worden (Applaus). De heer Alders dankte pater (ie Mol voor zijn rede, welke spr de catechismus van de organisaü noemde. Het doet hem zeer aan genaam aan. dat de Geestelijke Adviseur, ondanks zijn zeer beperkten Ujd. hier te genwoordig heeft willen zijn. Al hetgeen door den G. .A naar voren is gebracht wordt ultgevoerd, moet de organ satei bloeien. Spr. citeert uit de M. v. T. op het wets ontwerp inzake de fin. verhouding, waar de minister zich uitspreekt voor verhooging van verteringsbelasting voor de anderen. Spr. ^is van meenlng. dat de personeele be lasting meer stabiel moet worden. Uit de verteringsbelasting zal de gemeente zijn fondsen moeten putten. Spr. uit er zijn genoegen over, dat in deze bijlage de minst-kapitaalkrachtigen worden bevoordeeld. Voor de middel-Inkomens is de belasting ook lager; deze klasse wordt in twee klassen onderverdeeld en ook voor dezen geldt de kinderaftrek; we probeeren in dezen wat de R.K. democraten in de Tweede Kamer hebben verricht. De opcen ten op de vermogensbelasting zullen stijgen, volgens deze bijlage betalen ze 15 pet. meer. Als we Alkmaar als woonplaat: willen behouden, moet in dezen ook voorzichtigheid betracht worden. Spr. komt tot de S. D. A P.-voorstellen en toont met cijfers aan, dat de hoogst aangeslagenen meer dan 50 pet. meer zouden moeten betalen volgens deze voorstellen, waarmede spr. niet accoord kan gaan. De heer GEELS is het niet eens met den heer Westerhof, waar hij zich verklaart te gen verlaging van de bClard-belastlng. Waar men een billard voor zjjn bedrijf en voor zijn broodwinning noodig heeft, gaat het niet aan, de% belasting op te voeren. De heeft een Burgemeester en maar roepen sollicitanten op trekking van Bij de bepaling van deze bijdrage heeft de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement Alkmaar aangeno men. dat de landhoofden van het tram- brugje, die reeds op 6 Meter afstand van elkaar staan, onveranderd konden blijven, wanneer slechts de daarvoor gelegen ge deelten der muren van het sluisje werden verwijderd. De Directie van de Nederlandsche Spoor wegen acht evenwel deze landhoofden niet bestand tegen den gronddruk, die door weg- baggering zal ontstaan, terwijl dan ook de landhoofden niet meer berekend zullen zijn op de mobiele belasting. B. en W. meenen, dat nu eenmaal beslo ten Is de doorvaartwijdte van het Berger sluisje te vergrooten en de daaraan verbon den kosten voor gemeenterekening te ne men, dit tot de consequentie zal moeten leiden, dat ook de kosten van de vernieu wing of verzwaring der landhoofden van de trambrug, die een rechtstreeksch gevolg zjjn van de vergrooting der doorvaartwijdte, door de gemeente zullen moeten worden ten in de bestaande kringen nieuw leven, te brengen, alvorens tot het stichten van nieuwe over te gaan. No. IC 25 Juli Spr wilde daarom niet rusten, koste wat het koet, alvorens Kring Alkmaar tot bloei is gebracht. voornaamste een actueele Vaststellfng verordening rege lende bebouwen van gronden, voorkomende op uitbreidings plannen De heer BAKKER heeft tegen deze bij lage veel bezwaren en stelt voor deze zaak opnieuw in de commissie voor P. W. te brengen. Weth. LEESBERG had gaarne een toe lichting. waarom geen verspreide bebouwing voor het uitbreidingsplan bepaald kan wor den. De heer BAKKER heeft bezwaar tegen open bebouwing en half-open bebouwing Zes huizen aan een blok met een nauw straatje, zooals aan den We terweg. noemt spr. geen half-open bebouwing. De open- bebouwinv volgens de bijlage acht spr. meer half-open-bebouwing. Voor verspreide bebouwing zag spr. liever tusschen de huizen een ruimte van 30 M. Bij open bebouwing van 10 M. Blokken van 3 huizen met tusschenruimte van 8 M noemt spr. geen open bebouwing. De heer BONSEMA zag deze zaak gaarne aanhouden. Wethouder LEESBERG merkt op, dat B en W. herhaaldelijk verzoeken om bebou wing bereiken. De heer RINGERS noemt de grond te duur voor bepalingen als de heer Bakker wenscht; dan worden dc woningen te duur en weidt het bouwbedrijf stil gelegd. No. 14 10 25 JULI Het voorstel wordt hierna aangehouden. Adjunct-inspecteur van politie De Wethouders achten met den Burge meester voorziening op dit punt gewenscht en zouden in overeenstemming met diens gevoelen aan den Raad m overweging wil len geven het politie-personeel uit te brei den met een adjunct-inspecteur. Voor 1930 zu'len hiermede geen bijzon dere uitgaven gemoeid zijn, omdat door een bestaande vacature van agent het noodige bedrag beschikbaar is. Wanneer de Raad zich daarmede kan vereenigen, zal de verordening, regelende de inrichting der gemeentepolitie met den neiuwen toestand in overeenstemming wor den gebracht. Tevens kan dan net slot artikel dier verordening, waarin nog ge sproken wordt van de Commissie van Bij tand voor Ambtenaars- en Arbeidsaange- legenheden, worden gewijzigd. De heer WESTERHOF zegt, dat zijn fractie hier niet geheel tegen is. Spr stelt het op prijs, deze bijlage aan te houden om in een volgende vergadering vergelijkende cijfers te kunnen gebruiken. De VOORZITTER noemt het politiecorps in Alkmaar niet groot in vergelijking met andere gemeenten. Het gaat moeilijk ver gelijkende cijfers te geven. Conform het verzoek van den heer Wes terhof wordt z.h.s. besloten. De VOORZITTER sluit hierna de verga dering, na de leden een plezierige vacantic togewenscht te hebben. Aankoop grond nabij Zuiderhoutlaan De heer J. Twisk alhier, heeft aan de ge meente te koop aangeboden de aan hem toebehoorende, aan en nabij de Zuiderhout laan gelegen onroerende goederen, welke percee.eu aan J Twisk voomoemd en con sorten- eigendom toebehooren een en ande? tegen den prijs van f 2.75 per M2., onder bgding, dat. wanneer binnen 25 jaar na de overdracht het verkochte terrein of een deel ervan met woonhuizen mocht worden bebouwd, voor eiken M2. ebouwd terrein door de gemeente aan de verkoopers of hun rechtverkrijgenden verschuldigd is een be drag van één gulden. Aangezien de gemeente er belang bij heeft deze aan den Hout grenzende jaercee- len in eigendom te bezitten, met het oog op de daaraan in d« toek^rrst te stemming, en de gevraagde koopsom rede- Tneon?n in overweging te moeten geven grond aan te koopen. Als voornaamste middel moet iedere maand een vergaderingbelegd worden, waar actueele punten worden behandeld. Wij moeten in de katholieke organisatie tot en met elkaar komen. Waarom zijn de po gingen van het bestuur van den Kring Alkmaar mi-lukt? Ter beantwoording van deze vraag ver wees spr. naar de kring Haarlem, die in het begin met groote moeilijkheden heeft te kampen gehad, doch nu een bloeiende af deeling is, waar men de maandelüksche vergaderingen niet meer wil missen. Als dit ook hier het geval was, dan zou de toe stand veel beter zijn, dan op het oogen bllk. Wij kunnen in dezen een voorbeeld ne men aan wat de arbeiders hebben bereikt, en zullen moeten erkennen, dat de patroons bij hun arbeiden* veel ten achter staan wat de organisatie betreft. De patroons staan op het p: niet inzien of willen inzien, dat zi, hebben te vervullen voor hen en hun gezin. Een der oorzaken, dat de patroons ten achter staan bij de arbeiders, is de haat, I concurrentie en afgunst, die tusschen hen onderling bestaan. Nogmaals wees spr. op het belang van de maandelijksche samen- komsten; het werk hiervoor ligt opgehoopt. Het smedenvak is op het oogenbllk aan het verworden, maar de organisatie laat i men links liggen. De groothandel dwingt ons ook tot elkaar te komen: er moet een einde komen aan de liberale idee van den groothandel, dat hj j door z'n geld met den patroon kunnen doen wat hjj wil. Spr. wees op den erger lijken toestand, dat de groothandel, aan de particulieren tegen gelijken prijs levert a>s aan de smeden-patroons. Spreker gin» hierna uitvoerig de wantoe standen na. en meende, dat als alle mede- patroons zich organiseerden, het met deze practüken spoedig geëindigd zou zijn, en dat de groot-handel wel degelijk dan reke ning diende te houden met de organisaties. R. K. S. B. is in onderhandeling getreden met den ongeorganiseeren ijzerhandel, om dat met de georgaiseerde niets viel te be reiken en heeft voor z'n leden belangrijke tegemoetkomingen verkregen. hetgeen spr. nader uiteenzette. Dat allen zich aaneenensluiten zal niet enkel tot gevolg hebben dat enkel de vak- patroons omhoog gaan, maar ook de ge heele katholieke zaak is er mede gemoeid. Voorts vstigde spreker de aandacht van de aanwezigen er op, dat zij ook in den Middenstand georganiseerd dienen te zijn. Na de aanwezigen aangespoord te heb ben de vergaderingen entrouw te bezoeken en de afwezigen op te wekken hier de vol gende maal ook aanwezig te zijn, eindigde de heer Alders zjjn rede, waarvoor Hij een dankbaar applausa in ontvangst mocht ne men. Pater De Mol dankte de heer Alders v- r zjjn redevoering en hoopte dat deze vergadering vruchtbaar zou mogen zijn. In de hierna gehouden huishoudelijke vergadering» werd o. m. vatsgesteld, dat de volgende vergadering zal. plaats hebben op 4 September a. s„ waarvoor een spreker zal worden aangezocht tot het houden van een voodracht over: Onkostenberekening. Tevenensc zullen besprekingen worden ge voerd. om de zilekte-verzekering', in een der volgende vergaderingen te doen be handelen. Na een wezigen en vergadering STADSNIEUWS ■°Pbren8sl Van een bmard is vaak zoo wei nig, aat het soms beter verkocht kan wor- d®”- ,,Door een billard echter wordt een bedrijf vaak nog gaande gehouden. Spr. vindt de houding van de S. D. A. P. in dezen niet erg sympathiek Spr. zag gaarne toezegging, dat de grondslag van billardbe lasting in het vervolg zal worden weggela ten. De heer THOMSEN betoogt, dat deze voorstellen van B. en W. inderdaad uitgaan naar ontlasting van de mingegoeden. An dere aanslagen moeten echter eenigermate worden verhoogd. De meer-gegoeden zouden er echter geen genoegen mee nemen, indien zij nog meer belast zouden worden ten gunste van de minder gegoeden. De gemeente Hoorn heft heelemaal niet op de vermogensbelasting. Spr. begrijpt de voorstellen van de S. D. A. P. in dezen allerminst. Wat de bewuste twee ton betreft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15