JACHT WATER JAN DE VRIES ALKMAAR o o o o o o o o o o o Vergadering van den Raad Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZu öLz\D STADSNIEUWS O O Een Euwfeest mchtwat FABRIKAAT O O Aanrijdingen O ALOM VERKRIJGBAAR O O begrafenis Mr. Dirk Sluis Glenn Curtiss overleden BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Een onbluschbare brand In de bruinkoolgroeve te Treebeek tot I Mitt - VRIJDAG 25 JULI 1930 De aardbevingsramp in Italië De poging het wereldduurrecord te verbeteren Eigenaardig ongeval met een sneltrein Onderscheidingen De Koning van België benoemd doctor honoris causa 1778 dooden, 4264 gewonden ei. duizenden huizen ingestort De Engelsche sociale verzekering Kinderverlamming De Commissie van bijstand voor de De nieuwe zender te Lille van mw en ongelukken kwamen niet Een slaapwagen rijdt 2 K.M. naast de rails technisch personeel (Wordt vervolgd) Een der vliegtuigen gelano UESMETTELIJKE ZIEKTEN voorstellen, daartoe te be en Aan de Universiteit te Parijs in I -T—-- 1. 2. 3. te te AMSTERDAM, 24 Juli De koning van Joego-Slavië heeft benoemd tot officieren in de orde van St. lava den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt en den heer S. Maris. 247 2107 3565 5020 12466 15686 om hoek J. Gorter C Lorrier onderzoek der geloofsbrieven, waarna voor eenige ocgenblikken wordt i van ►U het openbaar lager onderwijs, i Gemeenteschool nr. 4, (ont- dende bevolking vooral profijt van een en ander mag hebben. Mogelijk kan de bouw in werkverschaffing ter hand genomen wor den. De VOORZITTER verklaart de interpella tie voor gesloten. 385 23 81 3950 5409 7074 8651 11385 14389 15552 16736 18272 19619 606 3182 4227 5620 7381 8184 12421 14817 16(160 17187 18387 26424 zeggen, kracht wensch en te Hierbij aan 1180 3390 4322 5643 7529 9776 13170 15027 16257 17305 18945 2(606 988 3309 4229 5628 7526 9291 12592 14959 16146 17245 18930 2(’55O 19, 3421 4845 6491 7900 11301 13620 15391 16527 17825 19337 20882 gevallen van dlphtherle en van kinderverlamming voor ge- Ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school: A. Govers, te Gouoa. te Soest te Leeuwarden. 1334 3411 4824 6066 7729 19180 13398 15048 16345 17374 19141 20652 Het college van curatoren der universiteit van Parijs heeft koning Albert van België benoemd tot doctor honoris causa. Deze be noeming is niet slechts een hulde aan den koning. maar houdt tevens een erkenning in van de wetenschappelijke gaven des konings. De plechtige overhandiging van het diploma zal plaats hebben in een plechtige zitting der Sorbonne met November as. Bond en te Wrhuor grond afgesneden Kanaalvak De N.V Gebr. Rolff's Handels Maatschap pij, gevestigd alhier, heeft verzocht een aan het afgesneden Kanaalvak, ten Noorden van de zich ter plaatse bevindende puinplaats van de gemeenterelniging. gelegen stukje grond, ter grootte van pl.m. 100 M2., van de gemeente te mogen huren als opslagplaats voor telegraafpalen. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, In verband waarmede zij den Raad voorstel len bedoeld stuk grond te verhuren., tegen f 80 per Jaar Conform besloten. Financiën heeft tegen den financiëelen opzet geen bezwaar en voorts kan de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf zich met den grondprijs vereenigen. B. en W. stellen den Raad voor, te be sluiten als hierboven is aangegeven De heer WESTERHOF verheugt zich over dit voorstel, ook als voorzitter van ..Roch- dale", die onlangs haar 10-jarig bestaan vierde. Spr. dankt, ook namens zijn fractie. voor dit voorstel en hoopt, dat het Ritk spoedig zal sub idleeren. Spr. hoopt ook In de toekomst op medewerking van B. en W. 6812 Hierna wordt het voorstel zonder hoof- 8004 delljke stemming aangenomen. U380 13656 15540 16686 18186 De In den lande zoo gunstig bekende fir ma Gebr. Vermeulen, Kerkorgelfabrikante te Weert en alhier, hoopt op het feest van St. Caedlia (32 November) a.s. haar honderd jarig bestaan te herdenken. Het Lagerhuis beeft gisteren de voorstellen betreffende de sociale verzekering in tweede lezing met 273 tegen 101 stemmen aange nomen. De Minister van Arbeid wees erop, dat een verhooging van den verzekeringsvoet voor net werkloosheidsverzekeringsfonds van 50 op 60 millioen Pond Sterling onvermijde lijk is. NEW-YORK. 24 Juli Te Buffalo is op 52-jarlgen leeftijd overleden de bekende pi onier op luchtvaartgebied Glenn H Curtiss. Hij moest voor een blindedarm-operatie in een ziekenhuis worden opgenomen, doch bleek hiermede te lang gewacht te hebben, zoodat hij-aan de gevolgen van de operatie is overleden. Curtiss begon zijn carrière als fabrikant van motorrijwielen. In 1908 bouwde hjj zijn eerste vliegtuig, waarbij hü steun vond van Graham Bell, den bekenden uitvinder van de telefoon. Curtiss vloog met zijn machine 318 voet en kwam toen op onzachte wijze wijze met den grond in aanraking, waardoor zijn toestel vernield werd. Hjj bouwde toen onmlddellijk een ander toestel en won daar mede een prijs door het maken van een on onderbroken vlucht over een afstand van 1 KM In 1910 verwierf hij zijn internatio nale bekendheid door den afstand Albany naar New-York te vliegen in 2 uur 51 min. Centrale verwarmlngs-lnstsllatle Stadhuis. Bij de samenstelling der begrooting voor 1930 is gerekend op een verbetering van de centrale verwannlngs-installatle van 't stad huis en aansluiting daarop van het politie bureau en het gebouw der openbare lees zaal en boekerij. De Raad stelde daarvoor f 7000.beschik baar. welk bedrag achteraf niet voldoende is gebleken. In het voorjaar van 1930 moest namelijk de grootste van de verwarmings ketels van de Installatie bulten werking wor den gesteld, omdat deze geheel was ver sleten. terwijl herstelling niet meer mogelijk bleek. De kleinste der belde verwarmingske tels bezit niet voldoende capaciteit. Onder deze omstandigheden verdient het aanbeveling bij de verandering van de cen trale verwarmlngs-lnstallatle tevens de be staande ketels door nieuwe te vervangen. Daartoe is een inschrijving gehouden met het resultaat, dat de laagste inschrijving, die voor de running in aanmerking komt, bedraagt f 8688.—. waarbij nog te rekenen 18 op een bedrag van f 1112.— voor breek-, metsel-, timmer-, schilder- en behangwer- ken. alsmede voor de algemeene onkosten en onvoorzien. In totaal is alzoo benoodigd f 9800—, Wordt het werk overeenkomstig genoemde inschrijving gegund dan wordt tevens het voordeel verkregen dat de beide te plaatsen ketels een zekere overcapaciteit zullen bezit ten en alle bestaande leidingen zullen' wor den uitgebroken en voor zoover noodig door nieuwe vervangen. Van waarde is ook nog. dat de inschrijver van net bedrag van f 8688 te Alkmaar Is gevestigd, zoodat bij eventu- eele latere storingen deze dadelijk kunnen worden opgespoord en Verholpen. B. en W. geven den Raad in overweging hun college te machtigen het werk te doen uitvoeren, zooals hiervoor is aangegeven en stellen voor ten behoeve van de vernieu wing, verbetering en uitbreiding van de cen trale verwarmlngs-lnstallatle van het stad huis het op de gemeente-begrooting voor 1930 (kapitaaldienst) onder volgnummer 568 .uitgetrokken crediet te verhoogen met f 2800. Alsvoren. en werk- spreken de hoop en den dat u uw groote kennis en nog lang aan Alkmaar mag Onderzoek van den geloofsbrief en c. q. beëediging van den heer J. Westerhof. De VOORZITTER benoemt de heeren Vogelaar, Boosem» en Manw tat cnmmiwde In de week van 13 tot en met 19 Juli heb ben zich In deze gemeente drie gevallen van roodvonk, vier een geval daan. NEW-YORK, 24 Juli Een der vliegtui gen, Zondag opgestegen cm te trachten het wereldduurrecord te breken, is geland. Tex Andlng en Jack Charleston zijn Woensdag weer op Rooeeveltfield geland, naar zij mee deelden in verband met de hitte. De vlie gers vreesden de contróle over hun toestel te verliezen. ZIJ landden vlot, doch moes ten onmiddellijk na de landing naar een ziekenhuis worden vervoerd. De beide an- de< e vliegtuigen, die zjjn opge tegen om te trachten het wereldrecord te verbeteren, zijn nog in de lucht. Zelfs dit bedrag zal waarschijnlijk reeds in Maart van het volgend jaar uitgeput blij ken te zijn, wanneer de werkloosheid, die-op het oogenblik een hoogte van 13 millioen personen heeft bereikt, in dezelfde mate aanhoudt. Te Oude Pekela heeft zich een geval voor gedaan van kinderverlamming bij een kindje van negen maanden. B. en W. de thans door de Vereeniging voorgenomen bouw is te beschouwen als de afwerking van het vroegere bouwplan. Het te stichten complex zal met de vorige door haar ge bouwde woninggroepen een afgerond geheel vormen. In verband met de besluiten, waarbij een aantal woningen onbewoonbaar is verklaard, voorts door het aan hare bestemming ont trekken van verschillende kleine woningen en ten slotte door vermeerdering van het inwonertal dezer gemeente is de vraag naar betrekkelijk goedkoope arbeiderswoningen belangrijk toegenomen hetgeen o.a. valt op te merken uit de omstandigheid dat in den 'aatsten tijd alle met overheidssteun gebouwde woningen geregeld verhuurd zijn. Naar de meening van B. en W. zullen derhalve de door de Arbeiderswoningbouw- vereeniging „Rochdale” te bouwen woningen in een behoefte voorzien. De Commissie van bijstand voor openbare werken kan zich, mede op grond hiervatj geheel met het bouwplan vereenigen. In verband met deze koopsom en de daarbij komende overdrachtskosten zou het grondvoorschot op ƒ30.500.moeten woi- den vastgesteld. Het bouwvoorschot wordt op 109.500. geraamd. De plannen zijn opgezet op de bass van 'n sluitende exploitatierekening. Deze sluit op 11313.12. Hierdoor is het noodig, dat de 42 woningen een wekelijksche huur op brengen van 5.18 per woning. B. en W. hebben de voorwaarde gesteld, dat de gemeente slechts dan aan de vereeni ging' de voorschotten verleent, indien de gemeente voorschotten van dezelfde be dragen en tegen dezelfde voorwaarden van het Rijk ontvangt. Wanneer de Raad zich met den bouw van 42 woningen kan vereenigen is het ’t voornemen den desbetrefienden Minister bij de voorschotaanvrage te verzoeken et in toe te stemmen dat het nonorarium van den architect wordt berekend overeenkom stig de thans geldende tabellen en niet gelijk de inspecteur blijkbaar wenscht. overeen komstig tabellen die nog niet zijn vastgesteld. Geboren: Paulina, d. van Jacob Constant en Paulina Peter; Louise, d. van Jurriaan van Aggelen en Elisabetha van Nes; Cor nells Martinus, z. van Simon van Veer en Grietje Bos; Hendrika Christina, d. van Martinus Schut en Frederika Redeker; Ja cobus Petrus, z. van Johannis Bijwaard en Elisabeth Ligthart. Getrouwd: Johannes Torenvlied en Jo hanna Lünenborg; Petrus Smiers en Anna Holl; Joseph vap de Kamer en Gerardlna Ris; Adrianus Klaver en Resina van der Blezen; Klaas Rol en Grietje Duin. Wijziging Motor- verordening Gedeputeerde richt van tot In het bijzijn van verschillende vooraan staande personen is enkele dagen geleden de eerste steen gelegd voor den nieuwen zender te Lille. De zender zal in het plaatsje Chapin- en-Carembault ongeveer 10 K M ten Zuiden van Ulle, worden opgericht H> i schijnt dus. dat de financiecle moeilijkheden die het oorsp. onkelijk twijfelachtig deden voorkomen of de zender wel gebouwd zal worden, thana overwonnen zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Staat een deel van de kosten zal betalen» Stroomprüs lijdelijke installaties Bij de toepassing van het tarief voor de levering van electriciteit ten behoeve van tijdelijke krachtinstallattes, die dag en nacht werken, doet zich het bezwaar gevoelen, dat de stroompriJzen onderscheidenlijk voor de winter- en de zomermaanden 15 cent en 12 cent per K.W.U. bedragende en bij verbruik van meer dan 1500 K.W.U. per maand steeds 12 cent per eenheid, te hoog zijn. In overeenstemming met het voorstel der Commissie van bijstand voor de Uchtbedrij- ven geven B. en W. den Raad In overweging den stroomprjjs voor deze krachtinstallattes te bepalen op 12 cent per eenheid voor de eerste 1000 eenheden en 8 cent per eenheid voor de volgende eenheden bjj verbruik van meer dan 1000 eenheden per maand, behalve in de maanden November en December wanneer de verbruikte eenheden boven 1000 eenheden eveneens zullen moeten worden be.ekend tegen 12 cent fier eenheid. Alsvoren. Zwemschool De VOORZITTER wenscht thans aan de agenda toe te voegen de beantwoording van de derde vraag van den heer Bulens, de vo rige vergadering gesteld, terzake de zwem school. Thans is ingekomen bet rapport van het Witte Kruis Het oordeel van het Sport- fondsenbad is gunstig. Bij een voldoende ge bruik zal het gaan. Het gebruik zal echter in den aanvang niet voldoende zijn voor een goede exploitatie. Er zal meer reclame voor het gebruik moeten worden gemaakt. Het dagelijksch bestuur van de gemeente is ech ter van meening. dat de toestand aan de te genwoordige zwemschool niet goed is. In af wachting van een goede, overdekte bad- en zweminrichting zullen den Raad bij de be groeting van 1931 voorstellen bereiken, tot bouw van een elders te stichten onoverdekte bad- en zweminrichting. Spr. hoopt, dat dit ontwerp den Raad zal bevredigen (Instem- ming). De heer BULENS dankt den voorzitter voor sua antwoord en hoopt, dat da atbei-' mogen voor volgend jaar zullen moeten vervallen. B. en W. wijzigen hun voorstel, tot alles, wat betrekking heeft op den hefflngsfactor, uit hun voorstel wordt gelicht. De heer BAKKER verheugt /zich over deze mededeeling, die de plannen v>n zijn fractie beter maken en voor de overzijde wellicht gemakkeljjker om aan te nemen worden. Spr. heeft overigens bij dit voorstel weer eens on dervonden. dat van B. en W. geen democra tie te wachten is, b.v. bij de heffing van de opcenten van de gemeentefondsbelasting. De kleine inkomens worden minder ver laagd. De opzet was dus weer, de hooge inko mens wat meer te ontlasten. De S.D.A.P.-fractie had een andere regeling gedacht, waardoor de lagere Inkomens wat meer ontlast worden. Spr. verwijst naar een bjj de raadsleden ingediend amendement, waarin de voorgestelde wijziging is opgeno men. (Daar de heer Bakker sprak over voor stellen. vervat in amendementen, die wel aan de raadsleden, doch niet aan de pers waren verstrekt, was het zonder deze amendemen ten voor ons niet do lijk, het betoog van den heer Bakker te volgen). De Berliner Zeitung am Mittag meldt uit Rome, dat officieus wordt toegegeven, dat het totaal aantal slachtoffers, dat bij de aardbevingsramp om het leven is gekomen, ongeveer 2500 bedraagt en dat dit aantal vermoedelijk nog wel zal stijgen. Alleen reeds te Lisa Nova, een dorpje van pl.m. 3000 inwoners, zjjn ongeveer 1500 in woners. dus de helft van de bevolking, om het leven gekomen. Het aantal gewonden zou even groot sis he. aantal dooden zijn. Alleen reeds in de plaatsen Nicedonia en Lacadonia wordt melding gemaakt van 800 gewonden. De offlcieele doodenlijst Het ministerie van Binnenlandsche Za ken publiceert de offlcieele doodenlijst van de slachtoffers der aardbeving in de omge ving van Napels Deze doodenlijst bevat 1778 namen. Het aantal gewonden bedraagt 426 „lis .„a Overdracht gedeelte Schulpvaart Krachtens besluit van Hoofdingelanden van den Groot-Limmerpolder van 14 No vember 1929. goedgekeurd door Gedeputeer de Staten bij besluit van 16 April 1930. nr. 273, zal aan het Rijk worden verkocht ten behoeve van de verbreedlng van den Rijks weg AlkmaarHaarlem onder de gemeente Limmen een gedeelte van de Schulpvaart. kadastraal bekend gemeente Limmen. in Sectie A nr. 689, ter grootte van ongeveer 220 c.A., voor den prijs van een gulden. Deze verkoop kan evenwel slechts de helft van den eigendom van de Schulpvaart be treffen. aangezien de andere helft krachtens koopakte van 30 Mei 1684 aan de gemeente Alkmaar toebehoort. De Hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het arrondissement Alkmaar heeft In verband daarmede het verzoek gedaan, dat ook de aan de gemeente Alkmaar toe- behoorende helft aan het Rijk in eigendom wordt overgedragen, opdat het Rijk een vol ledigen titel van aankomst krijgt. Tegen deze overdracht bestaat bij B. en W geen bezwaar, naar aanleiding waarvan zij den Raad sluiten. Alsvoren. Staten geven bij hun be- ontvangst van de Verordening regeling van het verkeer op de wegen in verband met het gebuik van motorrijtui gen en rijwielen in overweging daarin wij ziging te brengen in verband met het door den Hoofd ngenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat uitgebrachte rap port. Naar het oordeel van den Hoofdingenieur- Directeur gaat artikel 10 der verordening te ver In verband met de Wet Openbare Vervoermiddelen. Met de gemaakte opmer king kunnen B. en W. zich vereenigen. Voorts zijn in artikel 1 sub 4 uitgevallen de woorden ..of dit rijwiel". B. en W. stellen daarom voer de Motor en Rljw elverordenlng te wijzigen. Aldus besloten. Jm kwart voor 7 uur Woensdagavond had op den hoek Vrouwenstraat—Ritsevoort een botsing plaats tusschen twee wielrijders, A. V. en J. R.. beiden alhier. Het rijwiel van eerstgenoemde werd be schadigd; de oorzaak van de aanrijding moet gevonden worden in een te laat geven van een teeken door V. De ander reed te snel. De politie doet onderzoek en zal proces verbaal opmaken. „Rochdale”. Bouw van 4 woningen. deelen den Raad mede, dat Gistermorgen om 11 uur heeft in de Spoorstraat, hoek Snaarmanslaan. een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. De bestelauto van de firma Vroom en Dreesmann, bestuurd door den heer W. B.,^ alhier, reed In de Snaar- manalaan. richting Helderscheweg, terwijl de motorrijder P. van der M wonende Koog aan de Zaan, in de Spoorstraat reed in de richting van het station. De be de oe- stuurders hebben signalen gegeven, maar de autobestuurder schijnt de signalen van den motorrijder niet gehoord te hebben. Voorts had de motorrijder als komende van rechts, den voorrang moeten hebben. Het voorwiel van de motorfiets werd licht be schadigd. Persoonlijke voer. De politie stelt een nader onderzoek in. komt tevens in behandeling het den Raad gericht s<res van de afd Alkmaar en omstreken van den Nederland- van Koffiehuis-, Restaurant- daarbxJ verzoekende in den bestaanden het heffen van Bezoldiging ziekenhuis. In hun voorstel betreffende de hergroe- peering van ambtenaren en werklieden was opgenomen het advies van de Commissie van overleg voor de werklieden, met be trekking tot de technische loonsherzlenmg voor de werklieden, waarin deze Commissie zich heeft uitgesproken omtrent de bezoldi ging van een drietal werklieden bij het Stadsziekenhuis werkzaam. B. en W. stellen voor; L de loonen van den electricien-stoker, de hulp van den machinist, de hulp in de wasscherij bij het Stadsziekenhuis voorloo- plg te bepalen op f 28.80 per week, overeen komstig het mlnimum-loon voor de werk lieden in loongroep I. en zulks te rekenen met ingang van 1 Januari 1930; n. de bezoldiging van den machinist van het Stadsziekenhuis te bepalen op f 1850 f 2450. Alsvoren. zonder dat dit bemerkt slaapwagen tenslotte tegen een spoorwegbrug stootte en stilstand werd gebracht. Er zijn geen slachtoffers. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De materieele schade is evenwel belangrijk. fVHzeu v» 431 2901 4013 5511 7119 8181 12378 14716 1ST 2 17140 18344 2T'2’8 Verbeterlnzeo. Ie Klasse. 3e Lijst. 6214 m z 6212. schee houders wijziging toestand ten belasting op blllards. De VOORZITTER deelt mede, dat bepa lingen inzake den hefflngsfactor voor het Benoeming geneesheer-directeur Stadsziekenhuis, tevens directeur van den gem. geneeskundigen dienst. ,B. en W. hebben de volgende voordracht samengesteld. 1. A. K Dijkhuizen, arts, geneeskundig In specteur van het Centraal Genootschap voor kinderherstéllings- en vacantlekolonies, te Alkmaar. 2. Dr. P. W L. Penris. arts, te Amster dam. B en W. geven den Raad in overweging. Ie bepaling van den datum van infunctie treding aan hun college over te laten. De eerstvoorgedragene wordt met op één na algemeene stemmen benoemd. Eén stem is op no. 2 uitgebracht. Benoeming tUdelUk leeraar Gymnasium Onder overlegging van het‘advies van den Insjjecteur der Gymnasia stellen curatoren van net gymnasium voor, de lijdelijke be noeming van drs. G. H. Blanken, leeraar In de Oude Talen aan het Gymnasium, voor den cursus 19301931 te verlengen De voorgedragene Vordt met algemeene stemmen benoemd. Benoeming onderwijzer V. L. SchooL Ter benoeming van een onderwijzer aan de U. L. school, in verband met de vorming van een parallel-klasse tengevolge van de uitbreiding van het aantal leerlingen, bie den B. en W. ter voldoening aan artikel 36. 8e lid der Lager Onderwijswet-1920, den Raad de navolgende voordracht aan opge- maalft In overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs In de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der totdat de Pijler van trein tot Voorstel tot vaststelling en wij ziging van belastingverordenln- gen, in verband met de n’euwe 19452 flnanitieele verhoudingswet perceel, gemeente Alkmaar, sectie C., num mer 2626 gedeeltelijk en nummer 2625,. gren zend stukje gemeentegrond, ter grootte van pl.m. 1 M2, dat deel uitmaakt van het al daar gelegen trottoir. Adressant is bereid in ruil daarvoor aan de gemeente over te dragen de gedeelten van den aan hem toebehoorenden grond, welke bulten de bouwlijn vallen. Met inachtneming van enkele voorwaar den, hebben B. en W. tegen deze ruiling van grond geen bezwaar. Aldus besloten. van de Raad geschorst. Na heropening deelt de heer KLAVER, namens de commissie mede, dat deze tot toelating van den nieuwbenoemde advi seert. Begeleid door den SECRETARIS, treedt dan de heer WESTERHOF binnen en legt in de handen van den VOORZITTER de wettelijke beloften ah De VOORZITTER wenscht den heer Westerhof geluk met zijn wederom plaats nemen in den Raad. Anders 1c spr.'s ge woonte. een nieuw benoemde toe te spre ken, maar wij kennen elkaar reeds lang. Misschien al te goed. Er is dus weinig te De Raad kent uw ijver en wij uit, werkkracht geven. De heer WESTERHOF dankt den voor zitter voor zijn woorden en hoopt, dat diens wensch in vervulling mag gaan. De notulen van de vor.ge vergadering worden onveranderd vastgesteld. De VOORZITTER doet hierna een voor stel tot wijziging van een overeenkomst met de regenten van het Stadsziekenhuis, betreffende den verkoop van een inschrij ving op het Grootboek der nationale schuld. Dit geldt een formeele wijziging. Conform besloten. Woensdagmiddag had op de Algemeene Be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Mr. Dirk Sluis, waarvoor, ondanks de slechte weers omstandigheden, zeer groote belangstelling bestond. Om half drie vertrok de rouwstoet, be staande uit 13 volgrljtuigen en een 4-tal auto’s vanaf het sterfhuis aan de Oude- gracht. De leden van den Raad van Toezicht van de AUrmaaruche Balie voegden zich, bij de Emmastraat, bjj den stoet en liepen achter den lijkwagen aan. Op de begraafplaats merkten we o.a. op wethouder Ringers, loco-burgemeester; den Oem. secretaris, den heer A. Koelma; de raadsleden Geels, v. Slingerland. Klaver, Keesoom, Woldendorp. Sietsma, Bonsema, Gevers, mevr. HellemanHardebol en mej. Carols; alsmede de oud-raadsleden Veen, Cloeck, Keysper en Verkerk; een deputatie van de Oranje-Vereeniging; de heeren Arntz en Scheffel, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel; leden van de Balie en een deputatie van de A.-R. Kles- veroeniging. Aan het graf bad Ds. Donner van Broek op Langendijk het „Onze Vader". Een familielid dankte hierna namens de familie voor de betoonde belangstelling Een gang naar het kerkhof brengt immer weemoed in den mensch, doch bij een Christen behoeft dat niet zoo te zijn. Hier is een man neergelaten, die zich verloren wist voor God, maar die genade gevonden beeft in bet bloed van Jezus Christus. Wij moeten God dank zeggen, dat Hij hem zoo n ziekbed heeft geschonken, wijl hij den Hemel is ingegaan. Hierna werd door allen gezamenlijk psalm 68 gezongen, waarmede deze plechtigheid was geëindigd. De .Jdessagero" maakt melding van een eigenaardig ongeval met den sneltrein RomeMilaan. Een slaapwagen, die, tenge volge van een breuk in de rails, ontsjxxirde, reed ongeveer 2 KM. naast de rails mede, werd, een de IN I 1-0 I f I c I e e 0. 484e NfD STAATSI OTfRIJ. Trot kina van Donderdac 24 Juli le Klasse. 4e Ltjst Hooee Pril zen: en 18336 elk f 1000 200. 41 1(9 Aankoop grond KoorstraaL De heer B Strooker, alhier, eigenaar van de fierceelen Koorstraat nrs. 5 en 7, gren zende aan het nieuwgebouwde perceel der N.V. Boekhandel v,h K. ter Burg, heeft zich bereid verklaard, met de gemeente een over eenkomst aan te gaan, waardoor de gemeente tegen betaling van f 5100.de beschikking verkrijgt over de bulten de nieuwe rooilijn liggende strook ter verbreedlng van de Koor straat en de heer Strooker zich verbindt, de bestaanden panden zoodanig te verbouwen, dat de gevel op die rooilijn wordt geplaatst en voldoet aan de door B. en. W. te stellen eischen. B. en W. geven den Raad daarom in over weging tot de transactie medewerking te verleenen. Alsvoren. Levering van gas in de gemeente Koedijk. B. en W. geven den Raad in overweging met de gemeente Koedijk een overeenkomst vooi gaslevering aan te gaan. Conform besloten. Administratieve regelingen Graanbenrs Uit elders op dit punt geldende regelingen is gebleken, dat daar van de bezoekers van de beurs een toegangsgeld wordt gevorderd, terwijl daarnaast nog bepalingen gelden be treffende de goede orde. De toegangsgelden bedragen per dag per jaar onderscheidenlijk te Amsterdam f 0.60 en f 50.te Rotterdam f 0.50 t 25.te Groningen L.4),25 en f 10. Leeuwarden f 030 en f 12.50. De toegangsgelden dienen niet te hoog worden opgevoerd, om geen belemmering vormen voor het bezoek van de Graanbeurs. Met de bedragen, die te Groningen worden geheven, zou ook hier kunnen worden vol staan. Voorts zullen nog ten behoeve van een doelmatige exploitatie rechten behooren te worden geheven voor het innemen van zitplaatsen aan tafels. Een bedrag van f 15.- per jaar schijnt hiervoor billijk. Tot dusver is het regel, dat van de partijen graan en zaad, die ter markt worden aange voerd, ook al worden zij niet aan de markt gelost, marktgeld wordt geheven. Bij de in- gebruikgeving van de nieuwe overdekte graanbeurs is er geen reden om met deze gewoonte te breken, daar er, ten aanzien van de aangevoerde goederen, door deze inge- brulkgeving geen verandering plaats grijpt. Het is echter gewenscht, dit duidelijk in de verordening op het heffen van markt-, staan- en waaggelden tot uitdrukking te brengen, in verband waarmede een wijziging dezer verordening wordt voorgesteld. Wanneer de exploitatie van de Graanbeurs ip vorenbedoelde wijze wordt geregeld, be staat er kans, dat de uitgaven (met inbe grip van rente en aflossing) van het voor de overkapping aangewende bedrag door de inkomsten zullen kunnen worden gedekt Wegens het bijzondere karakter van de bepalingen van orde voor de Graanbeurs verdient het aanbeveling deze in eene afzon derlijke verordening bijeen te brengen, in verband waarmede de artikelen 50, 51 en 52 der Algemeene Politieverordening kunnen vervallen. In verband met het vorenstaande bieden B. en W. den Raad onder overlegging van de adviezen der Commissie van bijstand voor het marktwezen en voor de financiën en van de Commissie voor het ontwerpen van trafverordeningen het betreffende be- slult ter vaststelling aan. Ald”s besloten. Ruiling van grond aan den Geesterweg In verband met het door den heer H Eijs- sen te Bergen ingediende bouwplan voor een woning aan den Geesterweg alhier, ver zoekt deze van de gemeente in eigendom te ootvaDgen een aan het kadastrale der gemeente ALKMAAR op DONDERDAG 24 JULI, 's namiddags te 1 uur, ten Stad- huize. VOORZITTER; de heer Mr. W. C. Wen- delaar. Burgemeester. SECRETARIS: de heer A. Koelma. Aanwezig de dames: HellemanHardebol en mej. Carets, alsmede de heeren Bakker, Bonsema, Bulens. van Drunen, Govers. Geels, Keesom. Klaver, Leesberg, Ringers. Sietsma. Van Slingerland, Thomsen, Voge laar en Woldendorp. Twee vacatures, nJ. van de heeren Hoo- genboom en Sluis. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom tot de leden. Alvorens de werkzaamheden aan te van gen, wil spreker een woord wijden ter eerji van de nagedachtenis van het medelid, den heer Sluis. Het bericht van zjjn heengaan werd door ons met groote droefheid ont vangen, aldus spr. We wisten, dat hij ziek was en we hoopten, dat hij zou herstellen, hetgeen echter niet mocht zijn. Ook den Raad zal ongetwijfeld het heengaan van den heer Sluis verdrieten Ieder, zonder uit zondering. had voor den heer Sluis groote waardeering. Wij hadden waardeering voor de groote scherpzinnigheid, waarmede hij steeds terstond de kern van de zaak wist te begrijpen en waarmede hij, zjjn opinie, kort en duidelijk, te zeggen wist. Ook zijn geestigheid zullen wij bijzonder missen. Af en toe wist hij. als de debatten ons in een onbehagelijke stemming brachten, door een aardigheid weer een prettige stemming den Raad te brengen. De heer Sluis was iemand, in wien we de groote Hjn konden herkennen. Hjj leefde in en door zjjn geloof en in en met zijn geloof is hij gestorven. Sluis ruste In vrede. Zjjn familie moge er zeker van zjjn dat zijn nagedachtenis bij den Raad steeds in groote ee-e zal blijven. Deze woorden werden door den Raad staande aangehoord. Om half 8 had Woensdagavond eveneens een aanrijding plaats op den hoek 'Schouten straat—Langestraat. De beide wielrijders, 8. 8. te Heiloo en P. R. alhier, kwamen met elkaar in botsing doordat S. 8, te hard reed. Terzake overtreding van art. 22 van de Motor- en Rijwlelwet werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Slijter-, brengen aanz en van HEERLEN. 24 Juli Sedert eenige da gen heerscht op de bruinkoclgroeve Carls borg te Treebeek een vrijwel onbluschbare brand, in een enorme hoeveelheid bruin koolbriketten, welke daar bij tonnen zijn opgeslagen. De politle-brandweer van Heerlen is reeds eenige malen naar de plaats geweest om water te geven. Het is evenwel ondoenlljk om den brand met water te blusschen. Af doende blusschlng zal alleen mogelijk zijn bij verstikking van het vuur met zand, doch daarvoor is het terrein te uitgestrekt. Overplaatsing onderwijzeres Er rijn thans drie vacatures van onder wijzeres bU I n.l. één aan slag mej. Wig lama)één aan Gemeente school nr. 9 (vorming 6e klasse) en één aan de Lindenschool (vorming 5e klasse). B. en W. zouden de beide eerstgenoemde vacatures willen vervullen door benoeming uit een voordracht op te maken na oproeping van sollicitanten, en in de vacature aan de Lin- denschool willen voorzien door overplaat sing van de onderwijzeres, die aan Gemeen teschool nr. 3 overcompleet wordt. Voor de ze overplaatsing komt in aanmerking mej. A. W. Stlns. De Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Alkmaar heeft hiermede zijn instemming betuigd. Dit voorstel werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. Eén stem tegen. Aanvulling raadscommissies De VOORZITTER stelt voor, thans eerst te voorzien in de vacatures van de verschil lende raadscommissies. De heer GOVERS wil de volgende verga dering afwachten, met het oog op de benoe ming in de vacature-Sluis. De heer BONSEMA zegt, dat het’ de wensch van zijn fractie is. thans in deze vacature te voorzien De heer Klaver is er ook voor, dat in de va catures direct wordt voorzien. De heer BONSEMA zag den heer Wester hof gaarne benoemd in alle vacatures-Hoo- genboom, en zegt, dat de heer Bakker zich gaarne zag ontheven van zijn lidmaatschap van de commissie vx: financiën en de heer Bulens van de Commissie voor georganiseerd overleg. Voor deze functies zag spr. fractie ook gaarne den heer Westerhof aangewezen. De VOORZ 1'ITER wijst erop, dat er één vacature is. n.l. de vacature Hoogenboom in de commissie van het slachthuis. Wat de anderen betreft, zal eerst aan de heeren Bakker en Bulens ontslag moeten worden verleend. De Raad heeft tegen dit ontslag geen be zwaar. Benoemd wordt hierna tot lid der commis sie van bijstand voor het gemeenteslacht- huis, vacature-K. Hoogenboom, de heer Wes terhof. met 16 stemmen (2 blanco). Tot 1Jd der commissie van bijstand voor de financiën, vacature-A. Bakker, dezelfde met 15 stemmen, (3 blanco). Tot lid der commissie voor georganiseerd overleg, vacature-W J. Bulens, dezelfde met 15 stemmen (3 blanco). en RUwirl- De heer WESTERHOF wijst er op, dat de heer Gorter <no. 2) acte wiskunde M. O. heeft en met no. I in dit opzicht gelijk staat. Het hoofd der school heeft be hoefte aan een wiskundeman. Spr. acht het meest belangrijke, dat ’e heer Gorter reeds 5 Jaar lang examens afneemt voor de Nederlandsche Vereeniging voor M. U. L. O. te Alkmaar, Amsterdam en Den Haag. Spr. beveelt dan ook no. 3 aan. De VOORZITTER wil de beslissing aan dc.i Raad overlaten. Benoemd wordt de heer Govers met 10 stetpmmen; op den heer Gorter waren 8 stemmen uitgebracht. Verhuur schoollokalen voor voorbereidend lager onderwijs Het Bestuur der Vereeniging .JUkmaar- sche Fröbelschool" (School voor Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs) verzocht de huur van het lokaal In Gemeenteschool no. 9 en van twee lokalen in de Linden school, thans bij dl'- Vereeniging in ge bruik voor het geven van voorbereidend la ger onderwijs, welke huur 1 Augustus is. eindigi te verlengen tot het tijdstip, waar op de nieuwe scholen nabij het Overdiepad en In Den Hout in gebruik kunnen worden genomen. Burgemeester en Wetho"d“rs zullen het Schoolbestuur verzoeken zooveel mogedjk te bevorderen, dat de xlasse der gewone lagere school den minst mogelijken hinder zal hebb 1 van de aanwezigheid van de klasse der voorbereidende lagere school. Overigens kan. naar het B. en W. voor komt. de huur van de lokalen op de thans geldende voorwaarden worden verlengd. Aldus besloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5