Binnen landsch cd^ieu ws II I Wl /I'S Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE tl De overhandiging van het Pallium Artikel 123 Het invoerrecht op suiker Memorie van Antwoord Over den Oceaan Raadslid tegen wil en dank VERKEER EN POSTERIJEN Luchtpost per Graf Zeppelin LUCHTVAART De zweefvluchten te Noordwijk Invoerrecht op vleesch De Portiuncula-aflaat Vereenigiflg togéh' Vallende Ziekte FINANCIËN De stomme KERKNIEUWS - Dr. A. H. Massa 7. Mgr. W. van Stee RW De Zuiderzeevisscherii- tentoonstelling v< I Behalve Het ofdcieele schrijven. meen in g van twee Missie-bisschoppen 4 Carme- In den Naam des Heeren. Amen. Met een klein vliegtuig: Den Briei 600 jaar stadsrechten 600 Kingsford Smith naar Amsterdam rede Deelname uit Huizen Nieuwe tochten Een Nederlandsch record zijn of de Met het oog op het verdienen van den Por- tluncula-aflaat op den 2en Augustus zal het Jaarverslag. port Sodaiitas medicorum Nogmaals de verantwoordelijkheid der Kerk Het Amsterdamsche raadslid Lisser Onafhankelijke f Generaal Kapittel. .entijnach geaadt te Den Haag 9 x 40tf ,*r>7 467. 468. op 1 Ofschi die Art. de ling Fschoon Waarlijk, het varken liep soms harder dan t stijve, oude dier, waarop de autodief was gezeten, heusch ni.it voor zijn plezier. Want 1 varken kwam al nader en nader, was het paard zelfs wat te vlug. Duim, oir het varken niet te hinderen, lag nu languit op zijn rug. De met een van een h Congregatie Fraters van O. L. Vr. van het H. Hart bouwen, hun „eigen boeltje" hebben en dat was toch maar fijner „Jan een andermans huls- houe te motte regele.” Bij die illusie van een eigen nestje komen te liggen woorden van verwijt en droefheid over eenzelfde illusie, die echter gebroken, vermoord is. Vreugde en leed, ernst en humor, zij neemt alles in zich op, maar erover spreken zal zij niet. Zij zwjjgt als een grafde stomme brievenbus. ze Vadbr. Wees Gegroet en Glorie zij den Va der. ip plaats daarvan mogen geen andere genomen worden. van w.g.) P Drie priesters uit een joodsche familie Januari 1930. n.U: 1. de geloovigen. die den Portiuncula-aflaat hebben verdiend in de eene kerk op den 2en Augustus, kunnen dien aflaat nogmaals ver dienen op den eerstvolgenden Zondag in een andere kerk, als daar de Zondag is aangewe- het verdienen van den Portiuncula- deze toestellen in het geheel niet gezweefd Worden de van bij zen voor aflaat. 2. Voor het verdienen van den Portiuncula- aflaat moet men telkens bidden zesmaal On- Zoowel Zaterdag als zonaag weruen uw den heer Van Tyen vluchten van meer dan 2 minuten gemaakt waarna met ’t geven van lessen werd aangevangen. Doordat echter de meeste leden nog niet met sterken wind hadden geoefend, wera bovengemeld kraakje gemaakt en moest de pret voor dien dag worden bee>’digd. Men hoopt nu spoedig in het bezit te zijn van het nieuwe groote zweefvliegtuig, dat bij Pander wordt vervaardigd, om daarmede de luchtstroomingen boven onze duinen te ver kennen en vluchten te ondernemen van lan- geren duur, terwijl als de voryrteekenen niet oedriegen. het zoo goed als zeker is. dat men langs de geheele Nederlandache kust uitste kend zal kuunen zweven. De commissie van deskundigen voor de sa menstelling van de prijscourant ter bereke ning van het invoerrecht op versch of ge koeld vleesch heeft in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch. versch «of gekoeld. 100 K.O. t 95: paardenvleesch. versch of gekoeld, 100 K.O. f 55. Gedurende de maand Augustus 1930 zal mitsdien het in voerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pCt. van de hier voor vermelde waarden. Kingsford Smith, die eergisteren aan boord van de „Europa” naar Bremen is vertrokken zal, vóór hjj naar Londen vertrekt, naar Amsterdam gaan om de solovlucht Engeland Australië voor te bereiden. In het Generaal Kapittel van de Con gregatie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart (8t. Gregorlushuis Utrecht) gehouden te Utrecht op 21 Juli j.l. werd tot Algem. Overste gekozen de Eerw. Fr. M. Andreas <G. B. Legdeur), tot assistenten de Eerw. Fraters, Fr. M. Stanislaus. (Ch. J. Glaudemans), Fr. M. Martlnus (J. B. Lub bers), Fr. M. Seraf leus (P. O. v. d. Lin- dert). Fr. M. Eduardus (L. Kroes), tot Se cretaris Generaal Fr. M. Bernardlnus (J. Th. M. v. Boelen) en tot Econoom Fr. M. Odulphus (J. v. d. Waals). Behalve om onze nationale kracht, gelijk prof. Gerretson dat uiteenzette, is ook voor de missie een eenheid eendracht maakt macht in onze politiek noodzakelijk. Naar vernomen wordt, is in den toe stand van den hoogbejaarden Rector van St. Antonius-Hove te Voorburg, Mgr. W. van Stee, geen verandering gekomen. De Stuttgarter vlieger Wolf Hirt is gister ochtend om 7.05 van Tempelhofer Feld ver trokken met een klein Klemm-vliegtulg, waarmede hij in etappes over der. Oceaan wil vliegen via de Orkney-eilanden. Ijsland en Groenland. Als passagier gaat met hem mee de bekende Berljjnsche sportman Weller. Hirt maakte om 11.57 een tusschenlanding te Keulen Wij laten hieronder nog de vertaling vol gen van het officieele Latijnsche document, waarin de overhandiging van het Pallium voor den nieuwen aartsbisschop Z. D. H. Mgr. J. K G. Jansen, aan Mgr. Eras te Rome wordt geconstateerd en bevestigd. Het stuk luidt aldus: Zaterdag en Zondag is. te Noordwijk weer druk gezweefd en Zaterdagmiddag is dr. ir. v. d. Maas er in geslaagd om zoowel den af stand als den duur voor de langste zweef vlucht In Nederland te slaan, door 4 min. 15 sec. In de lucht te blijven, waarbij een af stand van ongeveer 2' K.M werd door gevlogen op een gemiddelde hoogte van circa 40 M. Sinds April stond de langste vlucht op naam van den heer van Tyen. die 3 min. in de lucht bleef, terwijl de afstand niet werd gecontrol?erd. Zooals uit het bovenstaande bljjkt, maakt de zweefsporf in Neder!angoede vorderln- ggp. Na de opr.chtlng van de Éérste Ned Zweefclub. is ’s Zaterdags en 's Zondags en soms ook op door-de-w eeksehe avonden, door leden van deze vereeniging druk geoefend en men heeft dan ook mogen constateeren, dat alle leden goede vorderingen maakten en dat zjj steeds meer met de luchtstroomingen en eigenschappen langs de Nederlandsche kust vertrouwd raken. Nadat in de duinen bij Noordwijk de han gar werd gebouwd, waarin het toestel zon der demontage ondergebracht kan worden, was een aanmerkelijke tijdsbesparing voor de leden verkrégen, terw’il het gevaar, dat som mige onderdeelen van hetzweefvliegtuig steeds gemonteerd en gedemonteerd moesten worden waarbij altijd fouten gemaakt kun nen worden, was overwonnen Ook begint van alle zijden de belangstel ling voor deze sport zeer groot te worden. Eenlge leden, van de club bestelden bij de firma Pander een nieuw zweefvliegtuig, het geen binnen eenige weken gereed zal zün en zal worden aangeboden. Nu zal de oningewijde lezer den duur van ruim 4 minuten nog niet erg lang .vinden. Als men echter in aanmerking neemt, dat het toestel waarmee deze vluchten plaats hebben een lestoestel is, dat zoo gemaakt is, dat de leerling bij fouten of vergissingen geen ongelukken kan krijgen, waardoor de zweefkwaliteiten zeer achteruitgaan en het dan ook in Duitschland gebleken is. <lat met Tegen den verweerden, verveloozen gevel van het groote hecrenhuis op den hoek van- de straat staat zij. Zij staat er reeds tang en slechts een menschelijk besluit zal haar van plaats kunnen doen veranderen. Zij staat w des zomers en des winters, bekommert zi«h er niet om, of de milde voorjaarszon haar eerste stralen over haar uitgiet, of dat de wilde storm haar lichaam oeukt. Zü blijft er staan in de brandende zomerhitte en in de barre winterkou. Vele menschen passeeren haar, onverschil lig, anderen zoeken haar of verhaasten hun gang om bij haar te komen. Men vertrouwt haar veel toe; men kan dat ook doen, want zij zal niet spreken over de gewichtige gebeurtenissen of de vele gehei men, die zij verneemt. Zij zwjjgtdraagt al les in zich, al is het slechts voor korten tijd Maar in die enkele uren hoort zü veel van ’s werelds tegenstellingen. Zij ziet, den man met zijn labelen blik en harden trek om den mond, de businesman, voor wien zijn zaken zijn l»ven zijn. Hij ver trouwde haar zjjn mededeeling aan een ef fectenmakelaar toe. Hij heeft een tip gehad, waardoor hij geld kan verdienen en dat is zijn hoogste ideaal. Arme mensch, voor wien het geluk alleen in geld llg^. En even tevoren werd haar een verzoek van een armen tobberd gebracht, een ver zoek hem te helpen aan eenig geld om zich en zijn gezin het allernoodzakelijkste te kunnen verschaffen. Met looden schoenen was de man gekomen en angstvallig had hü haar het verzoek toevertrouwd. Men zou het hem niet aanzien, dat hij om een bete broods moest vragen en tochde bittere nood dwong dien stillen arme. Zij weet van het oude vrouwtje, dat bij haar kwam met een verzoek aan haar zoonKaar zoon, die zich om zjjn oude moeder niet meer bekommert. De lietde van haar moederhart kan hem niet vergeten, al is hij slecht. Slecht en onverschillg gewor den, den weg van verwildering en verderf afgegaan door den drank. De oude moeder weet dat en smeekt haar kind, terug te kee- ren. Haar zoon, 't is alles, wat zjj nog bezit op deze wereld en hijhij denkt aan haar niet. Hij is vergeten de moederlijke bezorgd heid en de teedere liefde, waarmede zjj hem verpleegd# in zjjn ziekte, toen hij den dood nabij was. Gezond en sterk was hü weer ge-' worden en heengegaan naar zün betrekking in de vreemde stad. Moederliefde en moederzorghjj denkt er jnlet meer aan. Zün leven is de drank en die'Verwoest zün leven. Arme moeder Die met bevende hand gebrachte moeder woorden heeft zü ontvangen en bü die woor den voegt een andere moeder de hare. Een gelukkige moeder, een trotsche moeder. Och die heeft haar zoon iets te zeggen, maar., niet met droefenis, 't Is slechts blüdschap. Een felicitatie met een bghdald examen. Een dankwoord aan haar langen, die hajir niet Toen Jokko genoeg had gegeten, van d'appels goed had gesmuld, en ook met andere fijne dingen flink zün buikje Ijad gevuld, zocht hü waar Duimstok was ge bleven eh waar de dief nu wel kon zün. Den dief zag hij bovenop*-n paartje. Duimstok boven op een zwün. Ter aanvulling van het onderhoud, aan de pers verstrekt door dr. L. Jordan, advocaat te Boedapest, inzake de leening aan Sodaiitas Medicorum. wordt van bevoegde zijde de vol gende verklaring gegeven, welke in deze aangelegenheid nog duidelüker de rol van de Hongaarsche kerk en de aan haar toege schreven verantwoordelijkheid weergeeft: le. Geconstateerd wordt, dat het bureau van den vorst-primaat te Esztergom den heer Leenes nadrukkelük het sluiten der leening heeft afgeraden en dat het hem met even veel nadruk erop heeft gewezen, dat de door Sodaiitas ter dekking aangeboden hypotheek, niet voldoende zou zün en het als leening te verstrekken JBedrag niet garandeerde. 2e. Zooals dr. Jordan bü zün persgesprek heeft verklaard, heeft het bureau van den vorst-primaat te Esztergom tevoren elke ver antwoordelijkheid afgewezen voor de gevol gen. indien de heer Leenes ondanks dien raad toch tot het afsluiten van de leening zou overgaaa. De heer Leenes heeft daarop de verklaring afgelegd, welke door dr. Jordan eveneens ter beschikking van de pers werd gesteld en waarin hü (Leenes) ook zünerzijds bevestigt, dat de Hongaarsche kerk geene verantwoordelükheid inzake de leening draagt. henen Ls de Memorie van Antwoord Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot heffing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten van suiker. In antwoord op de door enkele leden ge stelde vraag, of dit ontwerp te beschouwen is als een normale uitbreiding van het vl- geerende fiscale stelsel dan wel als een cri sismaatregel. verband houdende met den onbevredigenden toestand waarin tegen woordig de landbouw verkeert, wordt her innerd aan wat reeds te voren werd opge merkt, dat het hier geldt een normale uit bouw van een bestaande fiscale heffing, een zóódanige uitbouw als bü de meeste andere accünzen reeds sedert lang bestaat, en dat tot dien uitbouw thans aanleiding gevon den wordt In de heerschende crisis. Geleidelijke afschaffing der grondbelas ting ware naar het inzien der Regeering een zeer* ondeugdelüke crisismaatregel. Zü zou vér over de crisis heengrüpen en zü zou ook tüdens de crisis geen waarborg ople veren, den steun uit de schatkist Juist daar te plaatsen, waar deze het meest noodlg is. gesteld al dat voor dergelüken rechtstreek- schen steun uit de schatkist overigens ter men zouden bestaan. Indien door een op zich zelf volkomen redelijke aanvulling der wet de bietencul tuur weer loonend wordt en hierdoor de verlaging' der pachtprüzen iets minder fel cm zich heen mocht grijpen dan dit an ders het geval zou zün, dan wordt daarmee geen algemeen belang geschaad en dan zal ook wie aan .„doorzieken’' van de huidige depressie boven onnatuurlüke geneesmidde len de voorkeur geeft, tegen dit eenvoudi ge. natuurlüke en logische verzachtingsmid- del geen bezwaar kunnen maken. Een moratorium is zelfs in de felle crisis dagen van 1914. toen daarop van verschil lende zijden werd aangedrongen, door de Regeering terecht afgewezen. Ook thans zou het den toestand nog verergeren. Dat dit ontwerp een eerste stap op den weg naar een beschermend invoerrecht voor landbouwproducten zou zün, is onjuist. Aan de enkele leden, die van meening zijn, dat bü dit ontwerp tegelijk een vermin dering van den suikeracgüns had moeten zün voorgesteld, brengt de minister van Fi nanciën in herinnering dat, toen een half jaar geleden het ontwerp tot afschaffing van de leeningopcenten op den sulkerac- cijns in behandeling was. er in de Tweede Kamer reeds voor gepleit is, deze afschaf fing gepaard te doen gaan met de invoe ring van een invoerrecht tot een lager be drag dan overeenkwam met het toenmaals vervallende déél van den accüns. Op dit advies werd dertijds niet ingegaan, maar nu de moeilijkheden in het betrokken be- <irüf sindsdien nog zün toegenomen, termen gevonden het te volgen. Het bezwaar van sommige leden, die be- twüfelen of de Regeering wél het juiste middel tot de oplossing van de crisis heeft gekozen, is in hoofdzaak gericht tegen de mogelükheid die het ontwerp biedt om den raffinadeurs het voordeel van het invoer recht te bezorgen, ten korte van de bieten verbouwers. De Regeering merkt op. dat men de mo gelijkheid kan opperen, dat nieuwe zuivere raffinadeurs-bedrüven zullen worden ge sticht, die uitsluitend ingevoerde ruwe sui ker zullen rafflneeren en met hun product den prijs van de bietsuiker naar beneden zullen drukken, zelfs tot het niveau van den wereldmarktprijs Tegenover deze onderstelling wordt aan gevoerd. dat dergelüke bedrüven. indien zü cr in slagen, den suikerprijs tot den wereld marktprijs terug te dringen, op den duur ook zelve geen voordeel meer van het in voerrecht kunnen behalen, en dat een tij- delük voordeel het aanwenden van een be langrijk kapitaal njet loonend zou maken. Volgens den minister biedt art. 5 van het ontwerp een voldoenden waarborg aan de voor export werkende fabrikanten van sui kerhoudende goederen, om voor hun export- industrie, waarvoor Jaarlüks ruim 70 mllli- oen Kg. suiker (ongeveer een vierde van de productie) wordt gebezigd, blnnenlandsche suiker te kunnen betrekken tegen een prüs gelük aan den wereldmarktprijs. Het gevaar, dat de voor de export-lndustrie ber.oodlgde suiker meer dan thans uit het buitenland zal worden betrokken, Is dan ook denkbeel dig. Het is aan de Regeering niet geheel dul- delük, in welk verband de beschouwingen In zake de blnnenschippérü staan tot het onderhavige ontwerp. De instandhouding van de bietencultuur, die het ontwerp wil bevorderen, wordt wen- schelük geacht, om. op grond dat deze cul tuur voor vele groepen van belanghebben den ruime werkgelegenheid biedt. Waar hierbü niet in de laatste plaats aan de be langen van de scheepvaart is gedacht, be staat er voor de binnenschippers geenerlel reden voor de klacht, dat bü dit wetsont werp hunne belangen zouden worden ver waarloosd. Hetwelk geschiedde te Rome, datum plaats en jaar als boven. Ten waarborge van het overreiken het Pallium aan den Procurator JOSEPHUS SETTE. getuige JULIUS MAPELLI. getuige CAROLUS RASPIGHI. Caer. Praef. Proton, apost. Dr. Dobbelaar kingsrede. Na deze rede werd door een koor van eenige honderden dames en heeren de can tate „Het lied van Den Briri” uitgevoerd een gedicht van den bekenden Brielschën archivaris Joh. Been, op muziek gezet door L. de Bruijn. plechtige bijeenkomst werd gesloten het aloude lied van Marnix van St Aldegonde „Wilhelmus van Nassouwe”, de prins, die. zooals men weet, hier eenmaal in deze kerk in het huwelijk werd verbon den. Nog laat bleef het dezen avond druk in het stadje» dat feestelijk is versierd. Herdenkingssginenkomst in de St. Cathrjjnekerk tusschen Nederland en de groote Zuid- Amerikaansche Republiek. De heer Massa werd in 1881 geboren, is van 1902 tot 1907 bü het Schooltoezicht werkzaam geweest. In 1907 werd hij tot afge vaardigde verkozen; van 1909 tot 1911 was hü Voorzitter van den Senaat; verder was hü van 1912 tot 1920 lid van het Congres en van 1916 tot 1918 Voorzitter van de parle mentaire Commissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden. In Augustus 1921 werd hü benoemd tot Consul-Generaal te Amster dam. De heer Massa is een publicist van betee- kenis, die in zün land hoog aanzien geniet, terwül hü bovendien een overtuigd vriend van Nederland Is. Na eenige besprekingen met de Zuiderzee- visschers te Hulzen, hebben deze besloten toch aan de groote revue der Zuiderzee- visscherüvloot op 5 September as. deel te nemen. Ook zal op de tentoonstelling te Enkhuizen een Huizer visscherswoning te zien zün. bewoond door een echtpaar van Huizen in de typische Huizer dracht, een der weinig overgebleven landelüke costumes van Neder land. B. en W. stellen voor een garante te verleenen van f 1000 nu Huizen op deze ten toonstelling een vAj belangrüke plaats gaat innemen. Het Jaarverslag over 1929 van bovenge noemde Vereeniging. is verschenen Het be gint met een portret van het Eerelid P. L. A- v. d. Leeuw. 9 Maart van dit jaar aan de Vereeniging ontvallen Dan volgt een verslag van de algemeene vergadering 15 Mei 1.1. in het Gasthuis der Vereeniging, Overtoom te Amsterdam, ge houden. De Rekening sluit met een nadeelig saldo van I 14602 op een totaal bedrag van f 31891 Het aantal patiënten klom tot 99. Ver pleegd werden 175 patlënen met 12133 ver- pleegdagen, ontslagen zün 119 patiënten. Op 31 Dec. 1929 waren aanwezig 37 patiënten. Op de polikliniek werden 1785 consulten gegeven. Met gunstig gevolg werd de werk- therapie toegepast. Voor de producten werd goede af zet gevonden. Schoolonderwijs is gegeven aan 40 kinderen. De geneesheer-directeur Dr. Klessens geeft een studie: Over psychische stoornis sen bü lijders aan vallende ziekte en over het begrip epllpetoid. waarin het groote nut van prophylactische behandeling wordt aan getoond en büzondere aandacht gevraagd wordt voor dé geestesstoring, welke men vindt bü den genufhen vorm van epilepsie. Een hoogst Interessant artikel, dat b.v. ook uitvoerig het religieuze, dat bü vele epilep tici sinds eeuwen op den voorgrond Jgeedt, bespreekt en tracht te verklaren. Eindelük krügen we nog verslagen van de poliklinie ken der Vereeniging te Amsterdam, Rot terdam en Den Kaag. Onze polikliniek werd door 197 patiënten bezocht. Het verslag merkt op: ..Dit Is zeker maar een kleine fractie van het aantal epllepsle-patlënten in deze ge meente. die voor polikllniek-bezoek in aan merking komen. Eene poging werd gedaan om in de toe komst tot samenwerking te komen met de s-Gravenhaagsche Vereeniging ..Dr. Schroe der van der Kolk”, welke poging niet werd voortgezet in verband met het plan om al hier eene Afdeellng te stichten van de Ver eeniging A.V.O., waarin men allen, die op eenigerlei wijze bemoeienis hebben met on- volwaardigen, wil trachten te laten samen werken." Aan allen, die de onderhavige publieke oorkonde zullen lezen, wordt bekend ge maakt, dat op den 5en Juli van het jaar Onzes Heeren 1930. het negende van het Pontificaat van onzen heiligen Vader en Keer in Christus door Gods Voorzienigheid Paus Pius XI, ten overstaan van Züne Eminen tie Camillo Laurenti. Aartsdiaken van S. Maria della Scala en Kardinaal der H. Roomsche Kerk, de hoogerw. heer Ber nardus Eras, persoonlijk als Procurator aan gewezen. én In zün functie van Procurator én optredend namens Z. D. H Jtoannes Hen- ricus Gerardus Jansen, benoemd tot Aarts bisschop ran Utrecht, na de voltooiing van het H. Misoffer in de huiskapel van ge noemden Kardinaal In het paleis züner ge wone residentie, met den verelschten eerbie digen aandrang heeft verzocht, dat hem het Pallium genomen van het graf *an den H. Petrus, in Wien de volheid is van het Opperherdersambt. en in het Geheim Consistorie van 3 dezer gevraagd en ver kregen door genoemden Kardinaal, daar toe door Z. H. den Paus als Commissaris aangewezen, zou worden overgedragen, ter wijl hü onder eede verklaarde, bedoeld Pal lium aan denzelfden Koogeerw. Heer Joan nes Henricus Gerardus Jansen te zullen overmakep of overbrengen op de gebruike lijke wüze. Genoemde Heer Kardinaal op dit verzoek goedgunstig beschikkend en de ojxlracht. hem ten dezen door den H Vader gegeven, met gepasten eerbied willende vervullen, heeft onder assistentie van den Zeereerw. heer Stanislaus JanaSik. auditor der H. Ro ta en Pauselük subdiaken, bedeeld Pallium van bet altaar züner kajjel genomen en het aan genoemden Procurator, voor hem ge knield liggend en in superpli gekleed, op de schouders gelegd en volgens gebruik overge reikt en in bewaring gegeven, met inacht neming van alle gewone ceremoniën ui het Ceremoniale en Pontificale Romanum voor geschreven. Omtrent een en ander heb ik Protonota- rius van den H. Stoel en Prefect der Cere moniën krachtens mün ambt deze publieke oorkonde opgesteld, eigenhandig ondertee- kend en van mün zegel voorzien. In tegen woordigheid van de eerwaarde heeren Jo sephus Bette en p. Julius Mapelli van de orde der ongeschoeide Carmelieten. welke als getuigen daartoe speciaal waren gevraagd en aangewezen. In de gistermddag gehouden raadsverga dering van Amsterdam, heeft de voorzitter medegedeeld, dat de heer A. Lisser het vol gende schrijven heeft Ingezonden: „Aan den Raad van Amsterdam deelt ondergeteekende mede. At door de ontbin ding der Communistische Partü Holland, Centraal Comité, de fractie dezer partü hier in den Raad opgehouden heeft te bestaan, zoodat ondergeteekende nu een onafhanke- lüke positie inneemt. maar slechts omlaag gegleden kan van een hooger gelegen punt, dan kan lezer eerst recht duldelük begrijpen, welke superieure kwaliteit de duinen Noordwijk zün om te zweven. Ook was j.l. Zondag weder de eerste Zon dag in 2 maanden, dat er iets gebroken werd, al was het dan ook maar een geringe schade. In dit tijdsverloop hebben ongeveer 200 vluchten plaats gehad, zonder de minste be schadiging. I Aan den vooravond van den dag. waarop voor 600 ja>.r Den Briel de stadsrechten ontving, is gisteren in de oude 6t. Cathnj- nekerk een groote herdenkingsbijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door al de stedelijke autoriteiten en een groote me nigte poorters en poorteressen van het oude stadje. De bijeenkomst werd geopend met orgel spel bit den bundel „Brielsche feestklanken uit het Verleden”, waarna dr p. J. Dobbe laar. leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. te Brielle, de samenkomst opende. Plechtig klonk dan het „Nun danket alle Oott”. waarna door allen het „Wilt heden nu treden” werd aangehevefct. hield hierop de herden- Te Rossum (Bommelerwaard) heeft de heer J. W. Dingemans ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Daar de raad indertüd is gekozen verklaard bü enkele candldaatstelllng op een lijst, die slechts precies het vereischte aantal voor een vol- talllgen raad bevatte (7), doet zich hier het zeldzame geval voor, dat hem geen ontslag kan verleend worden Immers, eventueel ont slag kan pas ingaan als de geloofsbrieven van den opvolger zün goedgekeurd. Daar deze opvolger er niet is. zal de heer Dingemans tegen wil en dank raadslid blüven tot de gemeenteraadsverkiezingen in 1931 De Nieuwe Venlosche Courant sprak met de missiebisschoppen mgr. Verstraelen S.V.D. en Mgr. Aerts M.S.C. over artikel 123 I. R. We lezen in het verslag van dit onder houd: Alle pogingen van Mgr. Noyen. B.VX>„ die in 1913 Prefect op Flores werd, om verder te mogen missioneeren, werden met beroep op het beruchte artikel 123 nu 177 dat den Protestantschen zendelingen zulk een geweldig groeten voorsprong gaf. wijl ka tholieken niet mochten komen waar de Pro testanten reeds waren, ook al waren de be woners er zonder meer slechts gedoopt door Protestantsche zendelingen, zooals b.v. de snellooper ds. van de Wijngaard dat deed op de Tlmr'ler-eilanden in de Molukken absoluut onmogelijk gemaakt. Mgr. Verstraelen heeft in 1929 eindelült verlof gekregen voor een klein gebied op Boemba, n.l. Laora. De toegang tot het ver dere Soemba. Ro«i. Savoe. half Timor. Alor. Kissar en Pantar is aan zün paters op heden echter nog verboden. Men ziet hteróit dus wel, dat Art. 177 nog zeer belemmerend werkt, doch er is ken tering. We mochten datzelfde vernemen van Mgr. Aerts M.S.C. Deze kon met nog meer on dervinding over deze urgente kwestie spre ken. wijl hü juist in zün vicariaat er voort durend .mee te maken had en nog heeft. Het zün misschien wel juist de missionaris sen van O. L. Vrouw van het H. Hart uit Tilburg tot welke Congregatie mgr. Aerts behoort die het meeste tegen onbillüke en onrechtvaardige toepas van dit artikel gestreden hebben ook de andere Congregaties niet stil zaten, zooals de Capucünen op Suriname, die daar de schandelüke uitsluiting te Sibolga moes ten ondergaan, even ongehoord als die der Tilburgsche paters te Fac-Fac op Nieuw Guinea, waar door O. G. Indenburg een heel willekeurige scheidingslün was getrokken tusschen de missianeeringsgebieden van de katholieken en de protestanten, terwül wij van zoon scheidingslijn niets wenschen te weten het ware Geloof durft de con currentie gerust aan en deze toepassing van Art. 123 ook beslist valsch was. Het waren echter over het algemeen voor al lagere ambtenaren, die een verkeerde uit legging aan dit artikel gaven of zelfs on wettige handelingen pleegden. Zoo vroeg de bevolking op Jamdema een der Tinum- bet-eilanden onder prefect Mgr. Nevens, den voorganger van mgr. Aerts, 'n katholieke goeroe, een Priester dus: de ambtenaar be zorgde hen een protestantsche zendeling, niettegenstaande de protesten: dat was het zelfde. zei hü en de regeering was toen ook protestant. Men ziet hier dus. dat de ambtenaren zich moeiden met kerkelijke zaken: ook Larak is daar om het te bewijzen.'terwül de geschie denis nog wel meerdere van dergelüke ge vallen aan het licht zal brengen. Er be hoeft dus niet geklaagd te worden over het gevaar van invloed door Priesters op regee- ringszstken. gelük dat werd gedaan, maar wel het omgekeerde. Als de ambtenaren neutraal zün, zijn Katholieken tevreden: dan kan de Missie zich rustig uitbreiden. Art. 177. moet niet preventief, doch re- pressicf worden toegepast. Toont een per- zün nut hébben mededeeling te doen van de joon zich ongeschikt, dan moot hü kunnen beslissing der H Poenltentlarie van den 13en Verwijderd worden, doch een Nederlander Zondag j.l. werd te Boedapest de lieten pater Severinus tot priester gewüd. Hij is de zoon van een Joodsch koop man. Na de inwüding hield zijn broeder, vroegere ingenieur, nu pater Dionisius de Franciscanerorde. de kanselrede, neef van beiden, nu Karthuizer, was ook aanwezig. Na de Priesterwüding gaf de moeder der paters Severinus en Dionisius een feest maal. waarbij de Joodsche familie een drachtig met de drie paters aanzat. i een moet niet den toegang geweigerd worden, omdat hij katholiek is. wat wel gebeurde, of protestant, wat zou kunnen gebeuren. er nog lagere ambtenaren zün, onjuist willen toepassen pro testen bü den G. G. of anders In Den Haag helpen op den duur beslist er komt een rechtvaardiger practijk. Deze zal te bet es. worden, naarmate de ka tholieken in ons land politiek sterker zün. De Argentünsche Regeering heeft tot Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister te 's-Gravenhage benoemd den heer dr. Arturo H. Massa, die in ons land geen onbekende is, immers hü is gedurende een tüdvak van zeven Jaar Consul-Generaal van zün land in Amsterdam geweest en ’reeft daar, dank zü zün grooten persoonlijken gaven, vele vrienden verworven er. veel büge- dragen tot het versterken der banden tus schen Nederland en Argentinië. .Na zijn vertrek, nu twee jaar geleden, is b e’ast geweest met het ambt van Secre- ta U ene aal van den Minister van Buir- ten andsche Zaken, dr. Horacio B. Oyhalnarte en thans heeft de President der Republiek, dr. Irigoyen hem uit hoofde van zün vele en groote diensten, tot Gezant benoemd. Zonder twüfai zal zün aanwezigheid in Den Haag niet zonder vrucht xün voor de betrekkingen Het plan bestaat, het luchtschip Graf Zep pelin de volgende bjjzondere tochten te la ten ondernemen: 12 tot en met 14 Augustus naar de Oost zee; in September naar Moskou, en in October naar de Balkanlanden. De precieze data van deze tochten, even als die van een nog op het programma staanden Middellandsche-Zeetocht. zullen eventueel nader worden bekend gemaakt. Met deze tochten kunnen in Nederland ter post bezorgde, niet aangeteekende. brieven en briefkaarten naar elke gewenschte be stemming worden verzonden. Waar de post zal worden af gegeven is nog onbekend, terwijl geen zekerheid gegeven kan worden, dat de stukken mét een bepaal den tocht worden medegenomen. Aan afzenders wordt daarom verzocht, op hun poststukken aan te geven, hoe hiermede moet gehandeld worden, indien de vluchten, waarvoor zü bestemd waren, niet worden uit gevoerd. In het laatste geval kunnen de stukken desverlangd met een andere büzon dere of gewone rondvlucht worden overge bracht. Bij gebreke van een zoodanige aan wijzing. worden de stukken aan den afzen der teruggezonden. De stukken zullen voor lederen büzonderea tocht van bepaalde stempelafdrukken voor zien worden. De voorwaarden voor verzending wijn: 1. Brieven niet zwaarder dan 20 gram;*” 2. Volledig adres afzender vermelden; 3 Opschrift: .Mit Luftschlff Graf Zeppe lin” én luchtpostetiket aanbrengen; 4. Frankeeren met het gewone port en bovendien met een luchtrecht van f 0.55 voor briefkaarten en f 1.10 voor brieven. (Voor het luchtrecht kunnen zoowel gewone als luchtpostzegels worden gebruikt). vergat in haar eenzaam leven, die haar trouw schreef, woorden waaruit liefde sprak. Nu, na zün examen zal hü nog meer voor haar kunnen doen. Dreigementen en waarschuwingen heeft men haar gebracht, berichten venünig en gekruid met laster en kwaadsprekerü De jonge vader, die van blüdschap vervuld, het bericht van zün eerstgeborene brengt, komt tegelijk met den vader, die voor zün zoon een tüdlng heeft om spoedig thuis te komen. Moeder ernstig ziek. De keukenprinses uit net groote heeren- huis was ook bij naar geweest. Zü bracht „een woordje voor haar Jan”. X Zou er nu wel van komeneen half jaartje nog en dan zouden zü hun eigen nestje „eigen boeltje” hebben en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7