F* f IN EN OM ALKMAAR Firma Jan Kühne derde blad UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD Laatste Nieuws p „VRIES IA" ZAADMARKT ES o o o o o o o o o ZATERDAG 26 JULI 1930 STADSNIEUWS Uitdetlinxslijst Telegrafisch Weerbericht RADIO-NIEUWS De nieuwe zender te Staatsburg Rectificatie Kanarievogeltje te bekomen LANDBOUW EN VEETEELT Onze Groenten f 6500.gewetensgekl Vlotgekomen Openlucht-tooneel Overreden en gedood 'ik opgehaald Motor in brand Geslaagd O G •tu 0 rs 0 31 r* M. Drogerijen, Specerijen, j Verfwaren, j Creolin, Schoolboekhandel Leermiddelen «ngros. Boek binderij. Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. Faidsea, hoek St Jacabstraat Gegund Groothandel in Drogerijen, Specerijen, Chemicaliën, Verfwaren, Carbolineum, Creolin, Carbol, Lysol, Oliën, Lak ken en Vernissen, Hout- beitsen. Kleurstoffenenz. <4*^6 N CHEMICAL IÉ NHAN DEL v.H. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR M.KATER Een aardige etalage Stedelijk Muziekkorps Directeur: H. A. Maas PROGRAMMA voor het Concert in den Muriektuin, op Zondag 27 Juli, van 810 uur. Fransch M. O. li l+- -vroC Radio in het land der Lama’s ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. 766 3 m.M. te 750.3 m.M. te Barometerstand Technische bijzonderheden Rhabarber. het 3. Mare Delmas Caïd (marche 4 H A Maas 5. Leo Delibes 6. Frans von Suppé Frans Léhar dit concert is in alle dit ti ze of BU ADERVERKALKING van hersenen en hart kan door het dagelüksch gebruik eener kleine dosis natuurlijk „Frans-JoseT’-bitter- water bereikt worden, dat de patiënt zonder sterk te persen, ontlasting heeft. Het s.s. „Treci”, dat gisteren op de Zui- derpler te Hoek van Holland strandde, is met hoog water door 5 sleepbooten vlot ge bracht en naar Rotterdam opgestoomd. BU den inspecteur der directe belastingen alhier, 1ste afdeellng, is onder letter G. f 6500 gewetensgeld Ingekomen. Wü dige kan kelders. die zender gelükrichters gelükrichters iz-, op >E. 20. 10. 3B ch ist ?n. iw, bü twee aan- GRONINGEN, 26 Juli Vanmorgen is uit het Foxholstermeer opgehaald het lijk van den 14-jarigen G. Sinnige te Gronin gen, die Zondag bü het zwemmen verdron ken is. De heer H W. J. van Engelen, vroeger sergeant aan de Cadettenschool alhier, thans adjunct-commies aan bet Ministerie van Axbetd, Handel en Nijverheid te Graven- GRONINGEN. 26 Juli.Te Garmerwol- de. gemeente Ten Boer, is gisteravond de bejaarde A. Wieringa. die doof was, door een auto overreden en gedood. Wieringa liep midden op den weg. schünt. toen de auto, bestuurd door Er is tUdens de behandeling dezer voor stellen nog al eens gelachen en gespot, voor al door de S. D. A. P. ers. Sarcastisch vroeg de heer Westerhof. waar toch de twee ton waren, die wethouder Thomson in de A. C. en de heer Keesoom in dit blad de burgerij voorgespiegeld hebben als een voordeel van deze nieuwe regeling. De wethouder was zUn eigen becijfering glad vergeten en de heer Keesoom was er gekomen, als hü maar een factor van 0 65 had mogen aannemen, wat echter van hooger hand verboden was. Het pleidooi van den heer Geels, om bil jarten in café's niet als grondslag te hand haven. geen oratio pro domo had had beter lot verdiend dan de hoon van den heer Westerhof. t Is waar, als geheel heeft deze zaak weinig te beteekenen. maar er zit in deze grondslag iets onrechtvaardigs. Hier wordt een voorwerp om het brood te helpen verdienen, geen luxe dus. nog eens extra belast. En dat, terwijl een caféhou der huurwaarde moet betalen, anders dan de winkelier, die slechts voor een derde be taalt. Hier ware wel reden geweest tot wijzi ging. al kunnen we zie de redeneering hierboven B. en W. alweer geen ongelljk geven, dat zü hun voorstellen als één ge heel beschouwden en en verwachten aange nomen te zien. hage, is bU de aan de RUks-Unlversitelt te Utrecht op 25 dezer gehouden examens ge slaagd voor de Akte Fransche taal M. O. (A). Gistermiddag te circa kwart over wilde de 17-jarige A. v Vliet de motor slaan van de motorboot „Anna", liggende in de Zaadmarkt. bü de Rotorenbrug. eigenaar schipper Stam van Oudkarspel. waarbU hü een brandende sigaret in den mond had Plotseling ontstond in de machinekamer brand, die getracht werd met water en zand te blusschen, hetgeen mislukte. Inmiddels was de politie met een brand- bluschapparaat gearriveerd, waarmede spoe dig de brand was bedwongen. De ontzettende aardbeving in Italië heeft 't medelijden met de arme bewoners van de geheele wereld opgewekt. De laatste cijfers zijn: 1778 dooden, 4264 gewonden, 3188 ver woeste hulzen. „Le roi est mort, vive le roi”. Sinds de evenredige vertegenwoordiging net haar lijstenstelsel voor iedere openge vallen plaats dadelijk een opvolger klaar heeft staan, geldt dit monarchistisch spreek woord óók voor onze wetgevende lichamen. Na den heer Hoogeboom de heer Wester- bof Het klinkt misschien een tikje overdreven, jnaar waar is het niettemin wij verheugen mis oprecht over den terugkeer van dezen «verloren zoon”. Hij was een brok traditie in onze raadszail, zijn stem doet ie daar zoo echt eigen aan en.... after all als politiek tegenstander mogen we tien, honderd maal met hem van meening verschillen, dat be hoeft geen beletsel te zijn om te erkennen Zijn enorme werkkracht, zijn zich diep m- werken in gemeentezaken, zijn dikwijls logisch betoog. Den herboren heer Westerhof, die volgens het beroemde rapport zijn tegen standers niet meer zoo barbaarsch zal aan pakken, onze hartelijke welkomstgroet. Natuurlijk gedroeg hij zich heelemaal niet als een nieuweling, deze oude raadsrot Geen spoor van der schroom, die anderen bevangt, als zij, plechtig door den secretaris begeleid, naar de hooge vierschaar stappen om beëedigd bebeloft klinkt niet en toegesproken te worden. Geen beving in de stem, waarmede de „maidenspeech” een klein vuurtje maar werd uitge sproken. Hij moge dan fractieleider zijn of niet 'n officieele mededeeling. dat hij als zoodanig is opgetreden bereikte ons met. Zonder twijfel heeft hij bij het hoofdpunt der agenda, de belasting-voorstellen, als van ouds weer den toon aangegeven. Kwam het misschien ook door zijn aan wezigheid, dat de publieke tribune weer „bevolking” had v Burgemeester en Wethouders hebben het verbeteren en vernieuwen der centrale ver- wannings-lnstallatie van het Stadhuis en de uitbreiding hiervan met Politiebureau en Leeszaal gegund aan het Technisch Bureau de Vries. Spanjaardstraat 3, alhier. Aan de Arrondissements Rechtbank Alkmaar is gedeponeerd de eenlge ultdee- UngsIUst inzake het faillissement van D. J. D F. Wesselman. bakker te Hoorn, met een ultkeerlng van 11.249 pCt aan concurrente schuldeischers. behoudens verzet tegen deze Hjst. We zeiden het hierboven reeds: uw rijke oogst stond Donderdagmiddag voor ons te velde, zóó rijk zelfs, dat ervaren politieke akkerlui vreesden, dat deze niet op één middag zou zijn binnen te halen. Er werd dan ook gefluisterd van avondzitting of Vrijdagmiddag opnieuw bijeen te komen. Gelukkig is het zoover niet gekomen, geluk kig vooral voor die Edelachtbaren die terug moesten naar duin of gebergte (zie boven). Doch dit schoone resultaat werd niet bereikt door strenge zelfbeperking bij de debatten, maar louter en alleen doordat een aantal voor stellen met werden behandeld of aangehouden, Zooals: de bijlage over het bouwen van een spreekkamer aan de 4e gemeenteschool, die tot restauratie van een huis in de St. Anna- straat, die voorstellen, welke afwijzend wil- oen beschikken op het verzoek van Zeglis- Als wij den Raad, zooals die gister op de groene zetels prijkte, eens vergelijken met de 19 edelachtbaren, die door de souvereine wil des volks in Mei 1927 zijn afgevaardigd, dan valt onmiddellijk op, dat in de afgeloopen drie jaar een mutatie heeft plaats gehad als wellicht nooit te voren. De heeren Schats, Veen, Dekker, Kusters, vertrokken eigener beweging, terwijl de leden Thomassen en Sluis door den dood werden weggerukt. Zelfs een der nieuw opgetredenen, de heer Hoogeboom, mocht het einde van deze zittingsperiode niet beleven. In dit verband mag ook nog wel even gemetporeerd worden, dat óók dejieer F. Bak, di&iom hpogere mo tieven zijn zetel afstond, behoort tot degenen, over wier verscheiden in den Raad oprechte woorden van droefenis gesproken werden. Het is altijd een plechtig en aangrijpend oogenblik, als bij het begin eener zitting de luidruchtige veelal interfractioneele ge sprekken, plotseling staken als allen dood stil, met ietwat gebogen hoofden, voor hun zetels staan als de voorzitter in slechts enkele woordeneden overledene gedenkt, die eigenschappen belichtend, welke ken schetsend en sympathiek waren. Ditmaal gold het laatste officieele eer bewijs Mr. Dirk Sluis, een man bij tegen stander zoowel als vriend geëerd als weinig anderen. Wij hebben bij het onverwachte afsterven van dezen nobelen figuur enkele woorden aan zijn nagedachtenis gewijd, maar .niets beter dan een raadszitting was in staat --de grootte van dit verlies nog eens levendig te doen beseffen. Hoe misten we zijn puntig betoog, zijn vroolijkheid, ja, maar ook dik wijls opheldering brengende interruptie^. M?t den Burgemeester wenschen wij .lij ruste in vrede. Op as. Zondag 27 Juli zal de apotheek van den heer H. J. F. Wanna, Ritsevoort 51 geopend zün; de andere apotheken zUn ge sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zün behalve 's Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. „X Kan verkeeren.” wist reeds onze goe de, oud-vaderlandsche dichter Bréroo. Zoo kan het voorkomen, dat een college van B. en W. de minderheid der commissie van toezicht op P. W. mitsgaders een geheele Raad in November er voor rijn een straat met klinkers te „bevloeren", terwül dezelfde autoriteiten in Juli van het volgend Jaar bUna met hartstoch bepleiten, da asphalt- bedekking toch véél beter is. Deze bekeerlng bewijst alweer het legen darische der aantUging. dat een raadslid noot zijn eenmaal Ingenomen standpunt verlaat. Men moet slechts de Juiste midde len weten te kiezen. Welke deze zUn? Vraagt het den Laatbewoners. Deze zullen u mis schien het geheim verklappen, hoe zU het hebben aangelegd het college en alle raads- te winnen voor een plannetje van BU den heer Verwer, inspecteur van de Dierenbescherming, alhier, is hedenavond tusschen 7 en 8 uur een kanarievogeltje te bekomen. aan vluchtig zal zijn. De belastingvoorstellen dan allereerst. Hierbij verkeeren wij in de gelukkige omstandigheid, dat èn de uitvoerige bij lage van B. en W. én het glas-heldere artikel van den heer Keesoom, vorige week onder dit hoofd geplaatst, den lezer volkomen heb ben ingelicht over deze materie. Dat bespaart ons veel detailwerk en we kunnen ons dus, met den heer Westerhof, bepalen tot de groote lijnen. (Genoemde heer trok de lijnen zoo groot en ver, tot hij zelfs kwam tot het huidige ministerie en de z.g. vlootwet Wat is hoofdzakelijk de bedoeling ge weest, die voorzat bij regeering en volks vertegenwoordiging, toen zij ons deze diep ingrijpende wet schonken O.i. geen ande re, dan den belastingdruk te nivelleeren. Er waren gemeenten, waar men zeer veel, anderen waar men erg weinig betaalde. Dergelijke groote, door allerlei economische, sociale, maar soms ook toevallige omstan digheden, veroorzaakte schommelingen kun nen in ’t vervolg niet meer voorkomen. Afge zien van geringe verschillen wordt nu alles gelijk. Hoe tracht men dit te bereiken Laten we nog eenmaal misschien is ’t al lang niet meer noodig de hoofdzaken trachten aan te geven. Ingesteld wordt een „gemeentefonds.” Als inkomsten van dit fonds zullen gelden: re. de opbrengst van een directe belasting naar het inkomen, welke onder den naam „gemeentefondsbelasting” door het Rijk wordt geheven: 2. de opbrengst van door het Rijk te heffen 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; 3e. uitkeeringen uit 's Rijks kas voor het geval de sub. 1 en a ge noemde opbrengsten niet toereikend moch ten zijn. Uit dit fonds ontvangen de gemeenten een uitkeering, bestaande uit 75% der jaar wedden van Burgemeester en Secretaris plus een bedrag per inwoner, berekend naar enkele uitgaven der laatste 3 jaren. De gelden voor dit gemeentefonds komen van een gemeentefondsbelasting, een hef fing naar het inkomen door het Rijk. Hier door vervalt de gemeentelijke inkomsten belasting of hoofdelijke omslag. Verdere inkomstenbronnen voor de ge meente zijn opcenten op de gemeente fondsbelasting (hoogstens 80) opcenten op de vermogensbelasting in de geheele perso- neele belasting, al of niet verhoogd met op centen. t Dit zijn de groote lijnen door de wet aan gegeven. Wat blijft er nu nog door de ge meente te regelen, ix. door den gemeenteraad vast te stellen ie. Het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting ae. Dito op de vermogensbelasting; 3e. Nog eens dito op de personeele belas ting. Daarbij speelt dan behalve de classifi catie voor gemeentefonds- en personeele belasting een groote rol de al of niet en c.q. de hoegrootheid progressie der opcenten. Terwijl ten slotte nog gewezen moet worden op het recht der gemeenten, om een of meer grondslagen der personeele belasting te doen vervallen. Uiteraard is het kort bestek van een raadsoverzicht niet geeigend om de mérites van deze belastingvoorstellen gron dig te bespreken. Trouwens, erkend moet worden, dat ook de Raad zich het er niet zoo moeilijk mee gemaakt heeft. Behalve de S.D.A.P.-fracrie die natuurlijk een aantal wenschen had, was er weinig critiek op de voorstellen van B. en W. Gelukkig maar, want roerend eens zijn we het met wethouder Wibaut die siste ren in den Amsterdamschen raad, toen daar dergelijke voorstellen behandeld wer den, verzuchtte: „verander toch niets, want elke verandering verstoort de economie van het geheele complex.” Nu wethouder Wi baut kreeg zijn zin in A’dam, evenals zijn HU den heer Bolhuis uit Ten Boer, uit de richting Groningen naderde, besluiteloos te zün ge weest, naar welken kant van den weg hü zou ultwüken. en is dientengevolge onder den auto gekomen. De politie stelt een onderzoek in. Zooals wU reeds eerder berichten wordt onze muziek tuin deze maand opnieuw voor heeft nj. het gezelschap Vincent Berg- hegge, dat vorige maand hier zulk een gun stige indruk maakte, geëngageerd voor 3 dagen te weten: 28, 29. en 30 Juli. Gespeeld worden: De Molenaar van Sans-Soucer; De zonderlinge Marskramer en de Pastoor van Neuvoilette, alle drie zeer goede stukken. Voor bUzondereden zie men de advertentie in dit nummer. Van harte aanbevolen. 1. George Rcsey der voor zün café, toch al het volle pond 2. D. Auber leden f 94000 Over dit bedrag is zoo goed als geen woord gesproken. Trouwens, in de bUlage wordt eenvoudig voorgerekend, dat asphal- teerlng nog goedkooper is dan künkerbestra- tlng! Jammer dat B. en W datn iet eerder ontdekt hebben, dan hadden we nu overal goede asphalt wegen met minder kosten! Na tuurlijk is dit goochelen en zooals bü alle „zwarte kunst” is er een truc. De handigheid van B. en W. is. dat zij alleen rekenen met de kosten van het asphalteeren ad f 37000 en de bUkomende kosten, maar liefst f 57 250 bulten beschouwing laten. Hoe het zü, de Laat krijgt een modem wegdek, een kleedje, hetwelk haar volgens haar stand van groot-winkelstraat toe komt. Onze gelukwenschen daarmee. Er is alleen nog wat geboomd over de boomen. ..Haal ze weg,” zeggen de winke liers, ,ze druipen, ze grooien bladeren neer, ze rijn het territorium van vogels, die heusch niet zoo poëtisch zün, als de dich ters ons gelieven voor te stellen.” „Neen.” repliceeren de esthetici, beroof ons niet van het fleurige groen, dat zooveel leelük- en ongerechtigheid bedekt. Wie heeft geluk? Natuurlük belde voor een deel, en daarom het meest de man, die er zoo prachtig tusschendoor zeilde, wet houder Leesberg. HU vond de verlossende formule: een spaarzame beplantingI We gelooven, dat de Laat-bewoners ook zonder di onderste uit de kan tevreden zul len zijn. Tenminste hun vertegenwoordigers „the big four” van het strategische kruis punt PayglopRidderstraat, verlieten min zaam glimlachend de publieke tribune, die zü drukke zakenmenschen al heel wei nig met een bezoek vereeren om de over- winnlngsmare uit te dragen naar de trium- pheerende Laat. (Gedeeltelük gecorrigeerd). Het eens voor lederen vreemdeling angst vallig gesloten land Thibet wordt weldra van een tiental radio-stations voorzien. Deze stations zün zoowel bestemd om .-en georga niseerd binnenlandsch telegraafverkeer mo- gelük te maken als om met het buitenland goede verbindingen tot stand te kunnen brengen. BlUkbaar zal Thibet binnenkort ook tot de moderne landen gaan behooren. NV. DROGISTER Zeer tot onze- spüt is in de belangrijke mededeeling omtrent de processie dit Jaar naar Kevelaar (kerkbericht van Vrijdag) een drukfout geslopen,. Er staat: Vertrek Maandag 12 Augustus. Dit moet zün 18 Augustus. MeJ. G. van der L'm. a'hier, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch M. O., akte A. The Honeymoon. March La muette de Portici, Ouverture tot de opera Suite Marocaine (suite pittoresque et moderne. a. Les Goumiers (défilé militaire) b. Dans les Souks (piëce descriptive) e. l'Oasis (mélodie) d. Le trlomphe du apothéose) Varietas delectat, marche mémorlale Artistiek radio leider Chr. de Vos toegewüd. Le roi s' amuse (six airs de Danse dans le style ancien) 1. Gaillarde 2. Pavane 3. Scène du bouruet 4. Lesquercade 5. Madrigal 6. Passiespel et Final PAUZE Pique Dame, Ouver ture uit de opera Uit de Opera: Die lustige Witwe merking Paragon en de Verbeterde Victoria, de laatste snedae.l voor het trekken in ver warmde ruimten Fen zeer goede soort voor den vollen grond ts de Goliath, die zeer dikke stelen levert. Wij hebben er meermalen geoogst van H KG. En door het feit, dat de plant zware oogsten levert èn doordat zü haar voedsel uit een betrekkelük kletn oppervlak haalt, stelt zü aan de bemesting zeer hooge eischen. We zouden büna zeggen: men kan niet te zwaar bemesten, vooral op zandtrond. zoo als wij dit o», gezien hebben bii den heer Velders te Sc.hevenlngen waar de planten zeer zware stelen leverden tengevolge van de sterke bemesting. ZorK&r eenlg voorbehoud bevelen wü aan per Are te gebruiken 15 KG. Patentkali. 15 K.G. Slakkenmeel of Super en 12 K.G. Chllisalpeter. bewoners om water, gas en electriciteit. Ten slotte werden ook nog de bijlagen betreffende de verordening tot het regelen der bebou wing van gronden voorkomend op het uit breidingsplan der gemeente en die tot aan stelling van een adjunct-inspecteur van po litie, zoo’n beetje tegen den zin der betreffen de departementshoofden in het goede vat gedaan, waaruit zij onverzuurd in September weer te voorschijn zullen komen. Goed uitgerekend zijn er evenwel toch nog een drie-en-twintigtal punten den voor- zitterlijken hamer gepasseerd. Natuurlijk waren dit niet alle zwaar ge vulde halmen, er was ook heel wat lang stroo bij. Zonder beeldspraak gezegd: niet aan alle 23 voorstellen werden vele woorden gewijd (of verknoeid, in te vullen naar de mentali teit van den lezer). Wat evenwel niet zeggen wil, dat alles wat zonder spreken door den hamer ging, nu ook tot het stroo gerekend moet worden. Een voorbeeld. Zonder een kik van een der t8 wijzen, werd besloten f 30.500 voor grond en f 109.500 voor den bouw v^n 4a wonin gen op Rochdale te besteden; gas te leveren aan Koedijk en last not least f 5100 beschik baar te stellen om het verkeer bij den hoek ChoorstraatGroote Kerk te verbeteren. Alle drie voorstellen, die we, uit volle borst toejuichen. Ook bet laatste. Er is daar ter plaatse door d?n verbouw van den boekhan del Ter Burg een toestand ontstaan, die in derdaad bedroefend is. Na een werkelijk goe de verbreeding loopt het trottoir plotseling dood in een in- of uitspringenden hoek- (Ras-Alkmaarders hebben voor zoo’n hoek een meer sprekender dan ethetische naam!) Voor de somma van vijfduizend guldentjes verkrijgt men daar nu een doorgaande ver breeding 'n de rooilijn van het perceel Ter Burg. Niet te duur gekocht Tusschen haakjes waarom moeten der gelijke verbeteringen, eenmaal aangenomen, nog zoo lang wachten op uitvoering? Zie Emmastraat, hoek Singel. Vóór maanden is reeds besloten hier een stuk tuin te koopen, om de bocht naar den Singel ruimer te ma ken. De paaltjes staan al weken in den tuin maar de krappe bocht is er óók nog. Niet zoo heel dikwijls zal het gebeuren, iat de Raad in een Julizitting, wanneer reeds begonnen of ras naderende vacanties :de hoofden van ernstig werk aftrekken, een agenda te verwerken krijgt, die een schit terend figuur zou maken in October December, welke maanden als het werk- teizoen per excellence plegen betiteld te worden. Niet minder dan 27 punten later nog tnet één vermeerderd prijkten op het papiertje dat traditioneel Zaterdags voor je zitting in de bussen van raadsleden en pers geduwd wordt. Geeh wonder dat een Alkrtiaarsch persbroeder, de schrik om het hart en de schrijfkramp reeds bij voorbaat in de vingers, een noodkreet slaakte over zoovéél'van het goede. Wiskunstig aangelegd- als hij is, had hij uitgerekend dat voor elk agendapunt slechts 8 minuten disponibel waren, wat voor zooveel gewichtigheid toch veel en veel te weinig was. Gelijk had de man, al heeft de praktijk van j.l. Donderdag zijn sombere voorspel lingen wel ietwat gelogenstraft. Hoé gewichtig deze vergadering wel was, werd ten overvloede nog eens bevestigd door het feit, dat meer dan een onzer „vroeden” de geneugten van blonde duinen of donker- beboschte bergen in den steek gelaten had, om mede te beraadslagen over het wel en wee der stad, door de medeburgers aan hun Zorgen toevertrouwd. Het kunnen enkel kwaadsprekers >zijn,- die beweren, dat slechts het super-misera- bele vacantieweer hen tot deze daad van zelfverloochelting gedreven heeft 1 collega Thomson, hoewel tegen den zin van Wibaut’s Alkmaarsche partijgenooten! Deze wilden niets meer of minder dan: het aantal opcenten op de fondsbelasting zetten op ao tot 80, inplaats van 50 tot 80, een belangrijke vermindering dus. En dit gat dan te stoppen met een vermeerdering der opcenten op de vermogensbelasting (35 op 50) en door de hoofdsom (huurwaarde) en opcenten op de personeele belasting sterker progressief te maken.' Het oude liedje dus: ontlasting (hm) van wie weinig hebben, zwaardere belasting van wie iets bezitten. Het heeft weinig zin, hier het gevaarlijke van deze politiek uiteen te zetten. De heer Westerhof, die zeide niet van legenden te houden, leze maar eens het sproei je van de kip en de gouden eieren. Je kunt gemakke lijk schateren om de bewering, dat een „roggebroodrentenier” ter wille van 50. belasting méér per jaar zal verhuizen naar Heiloo of Bergen, de verhuiskosten immers bedragen meer, dan hij in 10 jaar uitspaart, maar iets anders is Zullen er zich nieuwe komen vestigen. We weten het héél goed als de buitenman zijn schaapjes min of meer op het droge heeft en de plaats van vestiging wordt besproken, dan speelt de hoogte der belastingen een geweldig groote rol. Een prachtige Hout, mooi, goed onderwijs, best (al zijn dezulken gewoonlijk niet meer in het bezit van schoolgaande kinderen) maar bovenal lage belastingen. Misschien is het meer een psychologische dan een finan- cieele overweging, die den buitenman zoo doet redeneeren, maar het feit ligt nu een maal zoo. en daar hebben we rekening mee te houden. Nogmaals dus gelukkig dat alles onver anderd is aangenomen. Niet, omdat deze voorstellen het volmaakte brengen daar weten we momenteel nog niets van de toepassing zal het na a of 3 jaar wel leeren doch omdat B. en W. nu eenmaal een systeem hadden opgezet waarvan elke verandering tot wie weet welke onvoorziene en onge wilde consequenties kon leiden. Ook zonder de door de soci’s voorgestelde experimenten, is de heele situatie al onzeker genoeg en blijft alles raden en gissen. maken onze lezers attent op een aar- etalage, voerkomende in den winkel van den heer A. Boersen, Payglop. In deze étalage heeft men op primitieve wüse de verzending van Fyffes-bananen naar voren gebracht, welke zeer aardig Is van opzet en ongetwüfeld veler aandacht zal trekken Zelfs na uitschakeling van het „stroo” is ’t niet doenlijk al het behandelde te „over zichten.”’ Een serie vervolgartikelen zou van 't snoode voornemen hiertoe het nood lottig gevolg zijn. En daarvoor is ons de week-end- of vacantierust onzer lezers te dierbaar. Een greep dus, die nieuwe concessie de vacantiestemming slechts héél Men leest den laatsten tüd in vele dagbla den en tüdschriften berichten omtrent den nieuwen zender Brumath, nabü Straats burg Technlscnc bijzonderheden ontbraken tot op heden echter nog. World Radio” pu bliceert thans echter een artikel over dezen zender, waaraan we een en ander ontleenen. De zender bevindt zich ongeveer twintig K M ten Noorden van Straatsburg in het dorpje Krautwiller. nabü de oude stad Bru math. Reeds vanuit de verte ziet men de beide 100 M hooge antennemasten, die 130 M van elkaar verwijderd rijn Het zendge- bouw bevindt zi* midden tusschen deze masten. Het is een eigenaardig, koepel vormig gebouw.' geheel afwükend van de ge bouwen, waarin de meeste zenders gevestigd zün. De antenne wordt door een der züra men naar binnen gevoerd. Dit koepeivormige gebouw wordt geflan keerd door vier vleugels, die bestemd zün voor woningen voor het personeel en voor werkplaatsen Het geheel maakt een Ooster- schen indruk Op de benedenverdieping be vinden zich de gelükricnters en de trans formatoren. Op de eerste verdieping treft men den elgenlüken zender aan. De wordt geheel door middel van gevoed. Het toe passen van heeft het voordeel dat hierin minder ener gie verloren gaat. De zender is kristal gestuurd. De modulatie heeft plaats In den anodekring van de'AZT- ste versterkertrap Een modulatiediepte van 95 pCt kan hierdoor verKregen worden. In de tweede versterkertrap wordt een waterge- koelde 6 kW lamp gebruikt. De volgende trap bevat vier watergekoelde zendlampen in parallelschakeling. Het is mogelük de energie van den zender op te voeren, door in deze laatste trap zes parellel-geschakelde lampen toe te passen. Bovendien kan de zender In de toekomst nog met twee trappen van zes lampen uitgebreid worden, waardoor de energie zelfs tot op 100 kW. gebracht kan worden Voorloopig bedraagt het vermogen van den zender echter slechts 12 kW. Als „aarde" gebruikt men voor dezen zen der een koperen band, die slechts 50 n M diep rondom het zendgebouw is begraven. Een netwerk van koperen draden is aan dezen koperen band verbonden. Daar het grondwater zich niet diep onder de aard oppervlakte bevindt, oehoefde de Koperen band niet dieper begraven te werden. Men is reeds met proef uitzendingen aange vangen In de naaste toekomst zal de zender officieel geopend worden. De golflengte zal waarschunlük 346 M. zün. Hoogste Barometerstand Clermouth. Laagste Blacksod. Verwachting: Meest matige, wellicht tij- delük toenemende, Zuldelüke tot Westelü- ken wind, half tot zwaar bewolkt, mogelük later eenige regen, iets warmer. 7. Welber-Marsch 8. Balislrenen-Walzer 9. Marim-Marsch Het bezoek aan oprichten vrü. Verzoeke tijdens „de muziek”, ie: nier heen en weer te loopen; 3e: geen luidruch tig gesprek te voeren. Hoewel de rhabarber door zaad vermenig vuldigd kan worden, kunnen wü dit niet aanraden, omdat men hlerbü niet de zeker heid heeft de geweschte soort te verkrügen. Beter is het de bestaande planten van tüd tot tüd te scheuren. Dit geschiedt in den herfst, als de groei geheel stilstaat, dus in t laatst van October. Men verdeelt de oude planten in stukken of klonen of pollen, daarbü zorg dragende, dat elke pol 3 of 4 oogen heeft Direct na deze scheuring wor den de pollen op de bestemde plaats uit gezet op een afstand van 1 tot 1'4 Meter, al naar mate de soort dit eischt. Het eerste jaar na het scheuren laat men In den regel de planten rustig doorgroeien; In het tweede Jaar kan men dan een goe den oogst verwachten. De stelen worden niet gesneden, doch getrokken. Dit moet met eenlge voorzichtigheid geschieden, omdat bü een ruwe behandeling de knop in den oksel van het blad medegenomen kan worden, waardoor dit toekomstige blad verloren gaat. Over de vraag, of men zooveel mogelük stelen in één keer moet trekken, of dit over verschillende keeren moet verdeelen. loopen de meeningen uiteen. Met het oog op het verzwakken der planten komt het ons ge- wenscht voor de laatste wüze toe te passen. De rhabarber heeft voor den handel al leen waarde van beteekenis, als zü vroeg geoogst wordt; late oogsten geven niet veel voordeel. Daarom heeft men zich toegelegd op vervroegen. Men kan dit op verschillen de wüzen doen. Zeer eenvoudig is een vervroeging, die door Iedereen kan worden toegepast, door in het vroege voorjaar de pollen met manden, kis ten e.d. af te dekken. Op deze kisten enz. wordt een flinke laag bladeren en (of) paardenmest gebracht. Door deze verwar ming ontwikkelen de stelen rich vrü snel en komen evenals het witlof min of meer bleek te voorschün. Beschikt men over glas (kouden bak of warenhuis) dan kunnen grootere hoeveelhe den vervroegd worden. De planten wonden met een Hinken kluit ongenomen en In een halven Meter diepen kuil, voorzien van broelmest geplaatst. De bak wordt met riet matten afgedekt, waardoor minder warmte verloren gaat en de stelen langer worden. In verwarmde kassen of bakken zet men de kluiten zeer dicht bü elkaar, dekt al of niet met rietmatten af en de stelen ontwikkelen zich spoedig. Ook kan het vervroegen geschieden In schuren. kelders. Het hangt dan van de temperatuur die daar heerscht af. of de oogst vroeger of later kan plaats hebben. Voor het vervroegen komen vooral tn aan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13