I.EEKEPREEKEN ONS BLAD Tij pruimf toch óóh J.6.? OPENLUCHTSPELEN Bezoekt de OP 28-29 en 30 JULI A.S. 1 3000- iw- ïxsssr f 250.” een «nel «f een ooi f 125.“ duim ol wli>vinee< f so.- bt^r,b2uk™ IN DEN MUZIEKTUIN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 174 t 40 - AANVANG 8 UUR Uit de R.K. Staatspartij Voornaamste c^Cieuws IL De moord te Waddinxveen het bisdom TE Huldiging vlieger E. van Dijk er JOH. LAUWERS »- Het gestrande schip aan den Hoek Het Steenzettersconflict Een beschonkene beroofd School voor reserve-officieren - Groote brand te Grootschemier Uitvinding van Ir. W. F. Einthoven ZATERDAG 26 JULI 1930 TOEGANGSPRIJS F 1.- Barometers Thermometers PAYGI OP 3 ALKMAAR Statistiek van Haarlem Ongeluk op een rutchbaan AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL „De geest der wereld beheerscht ook veel Katholieken** Nou do’s me o'óK n vraag. Natuurlijk, en wat graag! i Die lekkere, sappige JrlUlah/ 1-711*1 Neb ikaltyd in m'n zak. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Audiëntie HEER, HOE WONDERBAAR Wijziging Kiesregelement 1927 Nederlands deelneming Aan Duitschland en Italië Vier dooden met „de rampen. breed-denkende en Niettemin voortsettinr nn de stagende Itfn van Italië. Feestviering op Schiphol rond- wor- De Karakorum Expeditie Te Leb aangekomen. van een LICHT OP Nog niet afgebracht. Vjjf dooden Weer een E.M.O.S.-man gearresteerd Auto over den kop en te water De inzittenden ongedeerd HOMO SAPIENS. L HuixniM JCRUNO ció* I-:’.’» J Ontvangst van verscheidene telefonle-uitzendingen tegelijk op één radio-ontvangtoestel Twee militaire vliegmachines in Mexico omlaag gestort Naar bet Amsterdamscb Gerechtshof verwezen Drie huizen en een timmermans werkplaats in asch gelegd re us ïh- Z. D. H. de Btsschop van Haarlem zal vol gende week alleen Maandag geen audiëntie verleenen. Gisteren is de internationale Brandweer- tentoonstelling; te Rotterdam geopend. De herdenking van het 600-jarig bestaan van den Briel. Te GrootM-hermer rijn drie huiven timmermanswerkplaats afgebrand. De cycloon boven Treviso eiachte 22 doo den. Nadere bijzonderheden. re» k*r, een ntje ïne- met men tas- van nett een het nh ent in- uk. ten eid ta an ra- ABDNNEMENTSPRIJ S m kwartaal, voor Alkmaar f 2.— Voor batten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger die toch beschcr- van maar Het Centraal Bureau van het Ned. land bouw Comité overweegt eveneeiW een boycot van Duitsche goederen. oii verHes van 'a anderen vinger i de MW- had war ■L Mak rvth Bte- itjee men t en e en ver- a de □de ren, waa I 5 ten Jet m- ill- ien len re set len dit XI- alf de ra de itf, M. ige ste ran De aardbevingsramp In h^pmiddelen. J Het ondersoek naar de ramp van Koblenz. Me- ioor tek- ver- iias- een eed* rerd Me mo s er rwe- wen iotel Ber- eaen den raor 1000 ver ten. tch- mte- Jaar kele van ver bet •M. na an. de ta rtt en. de jen ed- »L tak md- Ung Ingevolge beschikking van den minister van Defensie zal vanaf 1 October 1930 de schooi voor reserve-officieren der Militaire Administratie te Kampen garnizoen houden. De commandant S R. O. L woedt met het commando over de S. R. O. M. A. be last. voor den christen aan reizen een kant, waaraan te weinig en waarop wjj heden De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van A. Koster, die wegens moord op H. A. Schotman te Waddinxveen ge pleegd op 10 Augustus 1929. door het Haag- sche Gerechtshof In hooger beroep is ver oordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. Uit hoofde van een vormfout heeft de Hooge Raad dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amster dam. ten einde haar op het bestaande hoo ger beroep af te doen. De Hooge Raad heeft de behandeling van de moordzaak te Waddinxveen verwesea naar het Amsterdamsch Gerechtshof. Op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer geraakte een luxe auto, afkomstig uit Amster dam, bij het passeeren van een ander voertuig te ver in den graskant, waardoor het motor rijtuig over den kop sloeg en in de Hoofd- vaart terecht kwam. De drie inzittende heeren wisten zich met moeite uit hun benarde positie te bevrijden en kwamen er met een nat pak en den schrik heelhuids af. De beschadigde auto werd met een takel - auto uit hel water gehaald. De Karakorum-expeditie is. in een tocht door onbekende streken, te I.eh in het weste lijk deel van den staat Kashmir aangekomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W., tot eervol ontslag aan dr. L. J. Terneden als directeur der gas fabrieken. aangenomen. Het hoofd van het bureau Proefnemingen en Laboratorium van de afdeeling Radio techniek der P. T. T. in Ned. O-Indié, de ingenieur W» F. Einthoven. heeft een uitvin ding gedaan welke het mogelijk maakt door middel van één radio-ontvangtoestel verscheidene telefonle-uitzendingen tegelijk op te vangen Op déze uitvinding zal pa tent worden aangevrakgd De heer Einthoven vertrekt 30 Juli e k per ..Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederland en zal zich vervol gens van daaruit met een studieopdracht naar de Vereenlgde Staten begeven. Door den Rott. Lloyd wordt aan boord van de ..Siba jak’’ een tweepersoonshut beschikbaar ge steld, waarin de vinding van den heer Eintho ven zal worden geïnstalleerd. De bedoeling daarvan is gedurende de reis ontvangproe- ven te nemen. Voor de uitzendingen in ver band met deze proeven, zal de P L. E -zen der te Bandoeng worden gebezigd. Ir. W. F. Einthoven van den Indische!» P. T. T.-diemt deed een uitvinding betref fende de ontvangst op één radio-ontvangtoe stel van verscheidene telefonle-uitzendingen tegelijk. Het jongste nummer van ,JBL Bavo” bevat een statistiek van het bisdom Haarlem over de jaren 1937—1929. Eenige sprekende cijfers nemen we hieruit over. In 1929 bedroeg het aantal priesters van het diocees 938 (onder hen zijn 271 regulie ren). tegen 90S in 1928 en 809 In 1927. Het aantal katholieken liep op tot 862.827, wat een vermeerdering van 26 521 beteekent sedert 1928. Het aantal parochies bedroeg 395 tegen 290 In 1928. Aan 22.314 personen werd het H. Doopsel toegediend (tegen 22 215 in 1928); 23 795 085 H H Communies werden uitgereikt. 4 721 katholieke huwelijken werden gesloten (tegen 4 722 in 1928 en 4 563 in 1927), terwijl het to taal aantal huwelijken 134.419 bedroeg. In het afgeloopen jaar bekeerden zich 1.521 personen, van wie er 1.130 boven 7 jaar wa ren. Het aantal H. Communies liep tot 18590 terug, van 18.734 in 1928. ,St Bavo" teekent bij deze statistiek het volgende aan: „Verleden jaar hébben we de verwachting uitgesproken, dat de stijgende lijn zou behou den blijven. Gelukkig Is dit ook bewaarheid. Het bisdom neemt toe, niet alleen In aan tal. maar ook In gehalte. d.L-wat betreft het godsdienstig leven, dat zich ongetwijfeld uit In het lidmaatschap van de Congregatie en andere godsdienstige vereen iglngen. en in het stijgend aantal H. Communiën (Een 3 5 mill, komt voor rekening van de gestichten) Wel Is echter opvallend de geringe vermeerdering in het aantal Doopsels, een zaak, waarop bij zonder de aandacht moge vallen. Het aantal le H. Communiën Is zelfs achteruitgaand. Het ligt voor de hand, dat de Maria Con gregatie een vooruitgang van 5000 leden heeft kunnen noteeren; het getal congreganlsten zal een volgend jaar nog veel grooter zijn. ge let op de laatste bisschoppelijke voorschriften hieromtrent. Meer plichtsbesef bij de gehuwden, 'u hoo ger opvoeren van het godsdenstlg leven in de huisgezinnen is oJ. een voorname taak. Wij meenen met recht uit de ons verstrekte gegevens te mogen opmaken, dat de geest der wereld helaas ook zeer vele katholieken be heersen t. Mogen de goeden er zich niet door laten beïnvloeden, doch stand houden In hun dege lijk conservatisme, dat het per slot verder* brengt dan een dwaas vooruitstreven, hetwelk in hoofdzaak neer zou komen op het nadoen van hen die niet «eten, wat „Katholiek zijn" is. ..Laten we het erfdeel onzer vaderen be waren.” Gistermiddag om ongeveer half twee ont stond brand in de garage van den heer J. Kieft Hzn. te Grootschermer. Deze brand nam een dusdanlgen omvang aan. dat het woonhuis naast de garage eveneens vlam vatte. Beide perceelen stonden weldra in lichter laaie en brandden totaal uit. Het tegenover dit woonhuis staande per ceel van den garagehouder vatte vlam en dadelijk daarna een achter dit woonhuis ge legen timmermanswerkplaats van den heer J. Pllkis. Ook deze beide perceelen waren niet meer te redden. Het woonhuis van laatstgenoem de vatte eveneens vlam, maar kon behouden blijven. Alles is verzekerd, behalve eenige machinerieën. v De motorspuiten uit omliggende plaatsen kwamen te laat om den brand te stuiten. De oorzaak van den brand Is onbekend. Te Amsterdam is bericht ontvangen den heer J. A. Flllcm, die deel uitmaakt van de Karakorum-expeditie onder leiding van den heer en mevrouw Visser, dal de expeditie dezer dagen de stad Leh in het westelijk deel van den staat Kashmir in Noordelijk Voor-Indlë heeft bereikt. Daar mede is de expeditie uit de onbekende stre ken, welke zij te doorkruisen had weer op bekend gebied gekomen. Ket telegram, dat deze tijding bracht, wend op 23 Juli uit Srtnaver de hoofdstad van Kashmir, verzonden. Vermoedelijk werd het uit Leh kort te voren daarheen gezon den. wij dan door gedaante; bluft,' worden bekoord of overweldigd. Laten wij meer doen. Paulus heeft ons geleerd: hetzij gij eet of drinkt, doet alles ter eere Gods, ons vermanend om als ware christenen ook de minste onzer daden verdienstelijk te maken. Hoe zouden wij een zoo zeldzame gelegen heid als de ontspanning van het reizen dan niet aanwenden tot nut voor onze ziel. Heel de grootsche natuur, de schepping Gods, spreekt tot ons van de machtige daden van den Maker aller dingen. Hoe gemakkelijk valt het om In zulke oogenbllkken schoonheidsgenleting onze den hoe Een wagen van een Rutchbaan in een speeltuin te Omaha viel van een hoogte van ongeveer tien meter omlaag Vier personen werden gedood, negentien gewond. van onultputtelljke schoonheid en menschenleven Is te kort om haar te overzien, laat staan te De Nederlandsche regeering heeft door tusschenkomst van onze gezanten te Berlijn en te Rome aan de Duitsche en Itallaan- sche regeertngen haar deelneming betuigd welke in Duitschland en in Italië hebben plaats gehad De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.28 uur en overmorgen om 9 27 uur Tevergeefs is gisteren gepoogd het ge strande Joego-Siavische stoomschip „Treci’* vlot te sleepen. Hedenmorgen In de vroegte zou opnieuw’ een poging worden gedaan. Gistermiddag hebben de ..Indus", de .Lauwerzee” en de „Rozenburg” getrokken. Hedenmorgen zou met dezelfde booten ook nog de ..Roode Zee" assisteeren. Lukt het ook dan niet men heeft niet zoo heel veel hoop het zwaar geladen schip vlot te kunnen sleepen dan zal eerst een deel - - De der lading geborgen moetJen worden, berglnvsvaartulgen liggen reeds gereed. De stranding is te wijten aan de poging van den kapitein om zonder loods den Wa terweg binnen te stoomen. De gezagvoerder heeft rich daarbij in de plaatselijke situatie vergist. Zoolang het weer kalm blijft loopt het schip niet het minste gevaar. van ontroering en niet alleen tot reisgenooten enkele algemeenhe- te deblteeren van: hoe prachtig, verrukkelijk, hoe zalig; maar om ons hart een wijle den vrijen loop te laten en onze ziel te verheffen tot Hem. uit wiens hand dit alles voortkwam. Een enkele verzuchting: Heer, hoe won derbaar zijn Uwe werken, met dank baarheid en volle overtuiging geult, kan een gebed van groote verdiensten zijn Het kost ons niets, maar het zal ons la ter, wanneer wij onze reisgeneugten bespreken en overdenken, de voldoening geven van de wetenschap, dat wij tij dens onze vreugde en genietingen te genover den Gever aller gaven onzen eersten plicht niet hebben verzuimd. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer Uk RECLAME per regel f 0.75 voer de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0 50 RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 8.12 Het naar huis brengen der werkwillige bouwarbeiders te Amsterdam, ging gister middag weer met het noodige rumoer ge paard Wel waren er thans niet zooveel E M O.S.-mannet jes present als den vorig-n dag daar de politie met tiaar melingen vijf minuten vroeger van den Stationsweg vertrokken was. maar toch stond er in de Jan Evertsenstraat weer een troep dapperen, die braaf aan bet schelden sloegen, toen het groepje mannen voorbij kwam Een der kerels werd weer door een paar agenten opgepikt en naar het posthuis in de Willem Schoutenstraat gebracht. Toen het zoover was gaven de E.M O.S.-leiders die. met hun tweeën op een Indian-motor gezeten, er altijd voor aorgen. dat er nov een straat tusschen hen en de agenten is. het consigne „naar huis gaan”. Voor de oe- woners van plan Wert beginnen deze too- neelen een dagelUksche attractie te worden De heele buurt hangt tenminste uit bet raam om naar niets van het spel te mimen. Omtrent de huldiging van den vlieger Ewrt Van Dijk, op Maandag 28 dezer, wordt gemeld, dat vóór zijn aankomst op het vliegveld Schiphol, van ongeveer 3 uur af verschillende demonstraties zullen worden L 'geven door een escadrille der luchtvaart- afdeeling uit Soestorberg. de vliegtuigen der Nationale Luchtvaartschool. een vliegtuig van den heer Koolhoven en wel licht eenige watervliegtuigen uit De Mok. Daarnaast gaat het Internationale Lucht verkeer op de gewone wijze door en bestaat tevens gelegenheid tot het maken van plel- ziervluchten De verschillend? demonstraties, waaron der kunstvliegen van de Nationale Lucht- vnartschool, zullen worden toegelicht door middel van op het vliegveld opgestelde luidsprelaerlnstallatle, welke tusschen de programmanummers In. muziek zal zenden. Te ongeveer 4 uur zal Van Dijk door verschillende autoriteiten ontvangen den. Aan het Partijbestuur der R. K. Staats- partlj-Secretariaat is door de Kamer-Cen- trale Haarlem het volgende schrijven ge licht: De enquête, door u ingesteld bij circulaire Maart 1930 heeft een onderwerp van ernstige beraadslaging in het Kieskringbestuur Haar lem uitgemaakt. Uwe vragen vermochten antwoorden uit te lokken die schier eenstem- mgi de meenlng verkondigden, dat het Kles- reglemyit 1927 algeheele vereenvoudiging behoefde om meer tot het volk te spreken, een vereenvoudiging die te klemmender werd, naar gelang de onderdeden onder de aandacht kwamen met name bij het stem biljet. De bejjerklng van het aantal stemge rechtigde gequalificeerde personen In Cen traal College, opdat het zwaartepunt der beslissing bjj de kieskringafgevaardigden zou komen, werd onontwijkbaar geacht, vermeer dering van het aantal kieskringafgevaardig den kon daarmede gepaard gaan; zoo mep niet in het gebaar van een te groot centraal college vervallen- ging Het aantal kwaliteits zetels werd beduidend te grbot geacht. De sommatie van stemmen ontmoette bezwaren terwijl algeheele twijfel bestond over de be staansredenen der kiescomité's, gelet op de gevaren die dergelijke comlté’s kunnen aan kleven. Ook de termijnen vroegen hier en daar herziening? Evenwel bevredigde de bespreking dezer verbeteringen ons Bestuur niet, omdat de grondslagen van het huidige kiesreglement onaangetast bleven. Ons Bestuur wilde ten slotte een geheele wijziging van de basis waarop het kiesreglement rustte. reden waarom het boven aangestipte bezwaren niet verder ontwikkelde. Naar onze meenlng steunt het ingewikkeld stuk werk 'n soort professorale arbeid dat ons kiesreglement is te veel op de ge dachte der concentratie. Afgezien van het al of niet populaire van deze gedachte, komt het ons voor, dat de kieswet veeleer uitgaat van decentralisatie. De kieswet immers, waarop de verklezlagsmethode van elke par tij gebouwd moet zijn, kent wel de landelijke evenredigheid en kon daarom het districten stelsel der 100 hoofdstemdistricten niet hand haven, maar plaatste daarvoor als verkie- zlngsmethode het stelsel der achttien kies kringen. De kieswet ontweek het provincialis me, maar dacht zich toch dezen kieskring als 'n staatkundige eenheid in de vierjarige werking der verkiezingen. Zoo goed als het district voorheen souvereln was en door geen verband verzwakt, werd nu de kieskring sou- verein in het verkiezingsstelsel. Deze gedachte als leidmotief nemende wil ons kieskringbestuur terug naar de wettellj- ke grondslagen, die de R. K. Staatspartij het meest benaderde bij de verkiezing van 1918, het wil dus terug naar de verkiezingsme- thode van dien tijd, aanvaardt dus met de souverelniteit van eiken kieskring de decen tralisatie, zij het. als toen, getemperd, ge schaafd of gereguleerd door een centraal verband, destijds belichaamd in de 36 man nen. de voorzitters en secretaressen der acht tien kieskringen. Wjj ontveinzen ons niet, dat bij de aan vaarding van deze gedachte, de door de ge noemde (studie) commissie zekere studeer kamer correcties kan aanbrengen op een verkiezingssysteem, dat in 1918 spontaan van het kiezersvolk is opgekomen en zéér goed gewerkt heeft, met name is het moge lijk. dat ter wille van de Juiste afvaardiging de 36 mannen bij elkaar komen alvorens eenige verkiezlngsactie In hun souverelne kieskringen aan te vangen, een voorbespre king. die als concessie aan de centrallsatie- gedachte dan ook alle kwaliteitszetels moet zien verdwijnen. Uiteraard zal zich het nieuwe kiesregle ment slechts tot enkele algemeene lijnen >ben te beperken, daar In onze gedachte elke kieskring zijn verkiezingen tot goed einde tracht te brengen krachtens zijn eigen kiesreglement, een gedachte, die na 1918 wel niet dadelijk, maar o.l., toch te spoedig en te lichtvaardig is losgelaten. Im mers onder de eigen reglementen hebben de kieskringen voortreffelijk werk verricht en zfj zijn ten offer gevallen aan landelijke stroomingen. die zelf haar bestaansrecht al lerminst bewezen hebben. Ons kieskringbestuur Is te rade gegaan of verdere uitwerking dezer gedachten over de grondslagen nadere uitwerking verelscht. Hoezeer op aanvrage bereid, meent ons be stuur gelet op de instelling eener speciale commissie daartoe thans niet te moeten overgaan. Het verwijst slechts naar de ver- kiezingsmethode 1818 van de Kamercentrale Haarlem in 1918, opgebouwd op de medewer king der Ingeschakelde provinciale kieskrin gen als een stelsel, dat zeer goed en zeer ge- makkelijk gewerkt heeft. Ten overvlbede besluiten wjj met de ver zekering. dat onze vaste meenlng over de souverelnlteit der afzonderlijke kieskringen ons niet beletten zal ons neer te leggen bij een andere opvatting omdat wij in de één heid der R. K. Staatspartij een allerkost baarst bezit hebben. Wij meenen echter recht te hoebben p een krachtige actie on zerzijds om ter plaatse onze meenlng te ver dedigen en daarvoor steun te zoeken bij de besturen der andere kieskringen. Aan boord van een militaire vliegmachine had boven het vliegpark van Valbuena (Mexico) een ontploffing plaats. De vlieg machine storot» omlaag en kwam in botsing met een andere militaire vliegmachine. Vier der Inzittenden vonden den dood, evenals een man, die in een veld een balspel be oefende. Ongeluk op een rutschtwan in de Ver. Staten. Barometerstand 9 uur v.m.: 766, vooruit. wonder verklaren en telkens verrast het zijn verbaasde bezoekers: de groote wa terkom. doorschijnend tot op den bo dem van honderd en meer meters diepte en glanzend aan het oppervlak ais een kostbaar kleinood. Hier is het groen in alle tinten met heel den rijkdom van het palet, dat moeder natuur In d d- zendvormige bladeren van de honderden boomsoorten, In de struiken en het gras der welden gebruikt; daar is weer een ander bergmeer, waar het blauw in even groote verscheidenheid van ’inten over het watervlak Is uitgespreid. Hier moet een chrlstenmcnsch een wijle stil in zichzelf keeren en uitroe pen: Domlne, quam mirabilla; Heer, hoe wonderbaar zijn Uwe werken I Maar onuitputtelijk is moeder natuur in haar grootsche daden. Een andere tocht voert ons langs smalle wegen en over rustieke brugjes, gespannen over een kronkelenden, bruisenden berg stroom, naar een majestueuzen water val. Wilt gij sensatie, kom hier. Zie den dunnen, zilveren waterstraal hoog boven uw hoofd uit de rotspunt dringen. Zie hoe hij zich al vallend verbreedt en wordt tot een niet te keeren stroom, 'die met t geweld van een reus voortsnelt, kolkend en bruisend, borend een bed ding naar beneden, schietend de laagte in, niets ontziend, tot hij eet) anderen stroom ontmoet, welke hij verbreedend en aanvullend vergezelt naar een rui mer boezem. Hoe klein voelt de enkele mensch zich bij de kracht van zooveel millioe- nen waterdroppels, die, vereentgd, on weerstaanbaar zijn. Heer, hoe wonderbaar.... En de wonderen zijn aan geen einde. Terwijl de heete zomerzon alles brandt en blakert, zien wij, kleine dwergen, de sneeuw op de toppen der bergreuzen met witte strepen blijven afteekenen. Het menschelijk vernuft heeft den af stand tusschen den voet en het hoofd van den berg, dat In de wolken steekt, met bergspoor of zweefbaan verkleind tot een tocht van enkele kwartieren. En de toerist vindt zich In weinig Ujds uit een zomerheet dal verplaatst In Ijsvlak ten, waar de zon warm te schijnen staat op verblindend witte sneeuw, die zon en gloed trotseert en onverander- lljk de kruinen der bergen blijft sieren. Domlne, quanj mirabilla Waar zouden wij eindigen, wanneer wij de wonderen der natuur zouden wil len opsommen? Wij raakten slechts aan een tip van het rijk geborduurde kleed. Daar zijn het de hooge krijtrotsen langs een grillige kust; ginds is het de blauwe zee langs weelderig begroeide oevers; daar lokt de betooverlng van het won derlicht, ginds de gouden schijn van het zuiderkruis. De natuur Is een won der een geheimen doorgronden. lederen dag kunnen wij In eigen om geving van prachtige luchten, van wijde vergezichten, van de wisseling der jaar getijden en zooveel verscheidenheid in plant en dier genieten. Maar de ge woonte doet ons die wonderen aanzien als de gewoonste zaak ter wereld. Wanneer wij In vreemde omgeving zijn dan verrast ons de na tuur door een voor ons nieuwe wij staan verbaasd of ver- De maand, die wij achter ons en die, welke wij nog voor ons hebben, vormen •amen het hoogseizoen van het jaar, wat beteekent: vacantle, rusten, ont spannen. En vacantle beteekent voor den modernen mensch ook: reizen. Er heeft ook op dit als op zoo menig ander gebied een totale verandering in onze samenleving plaats gegrepen. Wanneer vroeger de lakenfabrikant uit een Brabantsche Industriestad voor za ken naar Friesland moest, rustte hij «leh voor zes weken uit en nam van zijn familieleden afscheid, alsof hy naar een ander werelddeel ging. Tegenwoordig gaat men „even” naar Parijs, naar Lon den of Berlijn. De moderne zakenman is Kinnen één maand uit en thuis van een reis naar Amerika. Met deze snel heid en gemakkelijkheid zijn de ver keersmiddelen gepopulariseerd en ook de eenvoudigste mensch ziet kans vreemde landen te bezoeken. Reizen is een algemeen verbreide sport, een mo derne behoefte geworden. Men spaart een heel jaar voor een vacantlereis; vereenigingen zijn opgericht om reizen te organiseeren; om door gezamenlijk gaan de prijzen laag te houden en de moeilijkheden tot een minimum terug te brengen. Over dit hedendaagsche verschijnsel kan men zich slechts verheugen, t Is een teeken van vooruitgang; ’t kan de werkelijke beschaving ten goede komen, omdat reizen ontwikkelt, den blik ver ruimt, breed-denkende menschen maakt. Er Is ook nog gedacht wordt eens willen wijzen. In vreemde landstreken lokt de na tuur meer dan In de eigen, vertrouwde omgeving tot bewondering. Wij, die vlakke, lage landen met eindelooze ver gezichten over weilanden en heidevel den gewoon zijn, voelen ons te midden van bergen als in een andere wereld verplaatst. Uiteraard begeven wij ons op een pleizlerreis naar de mooiste stre ken en het oog wordt vaak dronken, van wat het in weinige dagen aan schitterende natuurtafereelen te genie ten krijgt. Hoe schilderachtig doen zich de dorpen voor, die tegen een bergrug zijn aangebouwd, met de onregelmatige straten en de lage huizen, leunend met de ruggen tegen elkaar. Of de grootere stéden, die in een met menschelljke kunstvaardigheid glad gestreken dal zijn aangelegd en waarboven de berg reuzen zich majestueus verheffen, als beschermende vleugels. En welk een afwisseling in de atmos- feerl Hoe lang kan het zonlicht worste len met de blauwe morgennevels; welke scherpe contrasten geeft het gouden Ucht, stroomend langs den zuidelijken rug van een opgestapelden rotswand, terwijl de tegenoverliggende noordelijke zijde van den bergketen in koele scha duw staat. En hoe verrukkelijk kan de avond zijn in een bergland. Wanneer de heete zomerzon den geheelen dag brandende Stralen heeft neergeworpen en de gouden gloed achter den westelijken muur ten slotte verzonken is, dan blijft de zilveren klaarte nog uren lang hoog boven de toppen staan en geniet de kleine mensch beneden met volle teu gen de koelte en de rust ln'*het wind stille, veilige dal. Maar bovenal geven de natuurtaferee len, welke men op zijn tochten al klim mend en dalend ontmoet, een onverge telijk genot. Wat zoeken wij toch onrus tig het geheele jaar door naar ontspan ning en afleiding, van genieten door menschelljke maaksels en bedenksels In theaters en bioscopen, in exposities en cabarets! Is er grooter kunstenaar dan de natuur, die steeds voor ons oog de rijkste afwisseling geeft in kleur en lijn, die overweldigt en ontroert, die de hoogste sensatie verwekken kan. Wan neer de auto, het vernuftige vervoer middel van onze dagen, langs de breede bergpaden klimt, hooger en hooger, welk een machtige film ontrolt zich dan niet vodr ons oog! Wij glijden langs hoornen en rotsblokken en Jangs dichte bosschen. Straks zien wij diezelfde hoo rnen boven op de kruinen en ligt het bosch als een wild plantsoen aan onzen voet- Steeds wljaer wordt de gezichts einder tot zich honderden meters hoog een onbeschrijfelijk panorama aan ons opdoet. Waar wij het oog ook wenden, altijd weer ontdekt het nieuwe taferee- len, nieuwe monumenten, hier Hefelijk en bekorend, daar indrukwekkend en overmeesterend. Waar de auto ons niet verder kan voeren, gaan wij te voet, doorkruisen achilderachtige boschwegén, dalen langs hobbelige paden een bergweg af, om op eens ademloos te staan voor een ver- MipiBB bergmeer. Niemand kan het BUREAU: HOF C ALKMAAR Telefoon: Administratie Ne. 433 Redaetle No. 633 De te Heerlen wonende koopman H. M. G. is Donderdagavond door de Heerlensche re cherche gearresteerd, daar hij verdacht wordt iemand die dronken was van geld te hebben beroofd. Bij huiszoeking bij O. werd het geld in beslag genomen. Verdachte is ter beschikking van den com missaris van politie gesteld en zal naar Maastricht overgebraclil worden. Q w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1