Firma Jan Kiihne Burgelijke Stand Alkmaar Vergadering van den Raad derde blad bladzijde 1 De Kaasmarkt ZAADMARKT TELEFOON 324 Ernstige situatie in Egypte De verlichingsavond te Bergen PROVINCIAAL NIEUWS Het P. E. N. in 1929 Saldo-wlnst van f 552.934 ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Lantaarnpaal omver gereden Opzienbarende arrestatie in Lithauwen M. KAT ER AUKMAAO Groothandel in Drogerijen, Specerijen, Chemicaliën, Verfwaren, Carbolineum, Creolin, Carbol, Lysol, Oliën, Lak ken en Vernissen, Hout- beitsen, Kleurstoffen, enz. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIËNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ALKMAAR Beruchte beroovers veroordeeld Leermiddelen eng ros. Boek binderij, Drukkerij. Aanvul ling van studieboeken en leermiddelen uit voorraad. Herstellen, inbinden en kaf ten vlug, net en goedkoop. Fnidsen, hoek St. Jacobstraat De balen» «ermetdto Osond endetaoNQ, DoodelUk ongeluk Woldemaras uit huis gezet ZATERDAG 26 JULI 1930 RONDOM „SODAL1TAS” Pater W. de Mol, OJ». en van op- per- van 10 in art. W der wet op de personeele belasting, voor den grondslag „huurwaarde” Revolutie op komst? een te saldo-winst aan een ..Het door achter staan afnemen ten de woning T. op het wets- den men, leiden. De schade aan den lantaarnpaal werd met de lichtbedrijven geregeld. f 356.000. vernieuwingen f 1964.173 hart kan door het dagelljksch gebruik eener kleine dosis natuurlek ..F'rans-JoseT’-bltter- water bereikt worden, dat de patiënt «onder sterk te persen, ontlasting heeft een tweetal De het De Bergenaren sfjn optimistische menschen Als het weer slecht Is. dan zeggen ze lederen R. K. Smedenpatroonsbom’ „St. Eligius” e AJdeellng Alkmaar en Omstreken tan uit Leiden. leerling aanschoei te Katwijk jocht van den Zeeweg nabij ue R. K. ke van het mlddenbalcon van de electrische tram gevallen, nadat hit eer-t in aanraking gekomen was met een van de langs de lijn staande electrische masten. De Jongen was onmlddelUJk dood. woord van dank aan de aan wezigen en pers, sloot de heer Algers ed vergadering met den Chrlstelijken Groet. Jaarl.verbuik in kWh 16.362000 18. 157.000 20 129 000 21.344 000 23 789 000 28 283.000 de groot-Indus- der gemeente ALKMAAR op DONDERDAG 34 JULI, ’s namiddags te 1 uur, ten Stad- huize. AMSTERDAM. 25 Juli Het Amstaröain- sche Gerechtshof wees heden arrest In de strafzaak tegen den 31-jarigen recidivist M. A. E. en den 26-jarigen C. V. F. E. was door de rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, drie dagen hech- Om kwart voor een Donderdagmiddag reed een auto, bestuurd door O. K uit Oter- leek tegen een lantaarnpaal op den Ka naaldijk tegenover het Victorla-park. De auto was ernstig beschadigd en moeat door do dm» «oaodtn wanntoqk centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting In de gemeente Alkmaar onder „Getal opcenten" inplaats van De VOORZITTER sluit hierna de verga dering. na de leden een plezierige^vacantle toegewenscht te hebben. van 10.6 pet. voor 1927. De veroorzaakt voornaamste middel een vergadering actueele meente, i keerpunt staat. Spr. citeert uit de M. ontwerp inzake de fta. verhouding, waar de minister zich uitspreekt voor verhooglng van verteringsbelasting voor de anderen Spr. Is van meening, dat de personeele be- lasting meer stabiel moet worden. Uit de verteringsbelasting zal de gemeente zijn fondsen moeten putten. Spr. uit er zijn genoegen over, dat in deze bjjlage de minst-kapltaalkrachtlgen worden bevoordeeld. Voor de middel-Inkomens Is de belasting ook lager; deze klasse wordt In twee klassen onderverdeeld en ook voor dezen geldt de kinderaftrek: we probeeren In dezen wat de R.K. democraten in de Tweede Kamer hebben verricht. De opcen ten op de vermogensbelasting zullen stijgen; volgens deze bijlage betalen ze 15 pet. meer. Als we Alkmaar als woonplaat- willen behouden, moet in dezen ook voorzichtigheid betracht worden. Spr. komt tot de 8. D. A. belasting artikel 2: 5051 enz. tot en met 80 te lesen 2022 enz. tot en met 80. 2e. In de verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der vermogensbe lasting In de gemeente Alkmaar onder Art. 2 in plaats van: „Het getal opcenten be draagt 35" te lezen: „Het getal opcenten bedraagt 50". 3e. Aan de verordening tot heffing van op centen op de personeele belasting in de ge meente Alkmaar toe te voegen een artikel waarbij, met wijziging van het percentage herschenen zjjn he| verslag van het Pro vinciaal Electrlcltey»bedrijf van Noord- HNland over 1929 en de balans en verlies- en winstrekening. Deze laatste wijst ven f 552.934. Dat het saldo geringer is dan het vorig jaar vindt zijn oorzaak in een belangrijke tariefverlagtag In de eigen laagspannings- gebieden en ook In het feit, dat een aan vang is gemaakt met de terugbetaling ad f 200.000 van het destijds door de provin cie aan het bedrijf verstrekte renteloos voorscho-. Voorts Is. voorultloopendc op de reeds vroeger aangekondtgde noodzakelijke herziening van de regeling betreffende de bedrag van f 300.000 Donderdagavond heeft in café Bos aan het Waagplein een propaganda-vergadering plaats gehad voor alle R K Smedenpatroons van Alkmaar en Omstreken, waarbij een 12-tal personen aanwezig was. Nadat het Alkmaarsche halfuurtje rijkelijk overschreden was, opende de heer G. Alders uit Haarlem. Voorzitter van den RK.S B. de vergadering met den Chr. Groet. Spr. gaf gaarne gevolg aan het verzoek van den Voor zitter. den heer H. Buys, om de vergadering ta leiden, en betreurde het In zijn openings woord. dat zoo betrekkolUk weinig personen aanwertg waren. Spr. heet vervolgens allen welkom, in t bijzonder den geestelijken ad viseur van den kring Alkmaar den Weleerw. Pater W de Mol. en zegt hem reed? bij voor baat dank voor de moeite die nij zich heeft willen getroosten om hier te helpen trachten de afdeeling Alkmaar wederom nieuw leven in te btaaen en weee op de groote kracht, dk te ifwnri «o •**- Rede G. Alders Wat is de oorzaak, aldus ving spr. zijn rede aan, dat hier in den kring Alkmaar zoo weinig leven heerscht, waar de R.K.S.B. overal In bloei toeneemt? Op de laatste Bondsvergadering is beslo ten in de bestaande kringen nieuw leven te brengen, alvorens tot het stichten van nieuwe over te gaan. Spr. wilde daarom afschrijvingen, een extra afgeschreven. De totaalomzet is van 85.523.955 kWh In 1928 opgeloopen tot 95.108.838 in 1929 dus met ruim 11.2 pet. tegen een vermeerdering 1928 ten opzichte van acht in wenscht. De heer WESTERHOF acht boomen belang van de winkeliers. In een straat met boomen is het In den zomer aanlokkelij ker dan In een zonnige straat. De heer GOVERS zag de boomen op de Laat nog gewenscht. Spr. zou liever het eerste Jaar probeeren zonder boomen. mocht dit niet bevallen, dan zou spr. voor willen stellen het volgend jaar acacla-boomen te planten. De heer VAN DRUNEN heeft van de Laatbewoners geen bezwaren gehoord tegen de boomen en stelt voor de bijlage te aan vaarden. Na nog eenlge discussie wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. Brug in den Rijksweg over de Bergervaart. BIJ de bepaling van deze bijdrage heeft de hoofd Ingenieur van den Rijkswaterstaat In het arrondissement Alkmaar aangeno men. dat de landhoofden van het tram- brugje. die reeds op 6 Meter afstand van elkaar staan, onveranderd konden blijven, wanneer slechts de daarvoor gelegen ge deelten der muren van het sluisje werden verwijderd. De Directie van de Nederlandsche Spoor wegen acht evenwel deze landhoofden niet bestand tegen den gronddruk, die door weg- baggerlng zal ontstaan, terwijl dan ook de landhoofden niet meer berekend zullen zijn op de mobiele belasting. B. en W. meenen. dat nu eenmaal beslo ten Is de doorvaartwijdte van het Berger- sluteje te vergrooten en de daaraan verbon- kasten voor gemeenterekening te ne- dit tot de consequentie zal moeten dat ook de kosten van de vernieu wing of verzwaring der landhoofden van de trambrug. die een rechtstreeksch gevolg zijn van de vergrootlng der doorvaartwijdte, door de gemeente zullen moeten worden 5 4 6S 8 9S r> ii 121» 14 de de betaald. Een bijkomende omstandigheid is. dat de deuren van het Bergerslulsje. waarvan de ge meente Alkmaar het onderhoud draagt. In slechten staat verkeeren en Dijkgraaf en Heemraden van den Bergenneer herstelling daarvan hebben verzocht. Bij de uitvoering van de vernieuwing van de brug over de Ber- bervaart met verbreedlng der doorvaartwijdte moeten tevens nieuwe sluisdeuren worden aangebracht, In verband waarmede de kos ten van herstelling worden bespaard. Om voormelde redenen achten B. en W. aanvulling van het toegestane crediet van f 6800 noodlg met de kosten voor de ver nieuwing of verzwaring van de landhoofden van de trambrug, die globaal op f 7500 ge raamd worden. B. en W. stellen den raad voor, te beslui ten als hierboven is aangegeven. De teer V. DRUNEN verlangde aanhouding van het voorstel. De heer LEESBERG wijst erop dat deze zaak spoedeischend is in verband met de door het Rijk uitgevoerde werken. Het voorstel tot aanhouding wordt verwor pen met 12 tegen 6 stemmen. ZJi.st. wordt vervolgens conform besloten. De 8. D. A. P. wenscht geacht te worden te dag: morgen Is het goed weer Komt deze ver wachting niet uit, dan hopen ze maar weer op den volgenden dag. En dat is maar goed ook; want als de Ber genaren zelf ook al gaan treuren over het slechte weer, dan zou Bergen, wanneer er de zon niet schijnt, meer op een dal van tranen gelijken dan op een vroolijk vacantle-oord. ’t Was de laatste dagen een treurig gezicht in Bergen: de vele gasten In hun zomersche tolletjes, de dames In fleurige japonnetjes, de heeren In witte flanellen broeken met kleurige blasers. al dat moois zooveel mogelijk wegge stopt onder een natte regenjas. Pluvius heeft Bergen de laatste dagen wel wat al te royaal bedacht. De verllchtlngsavond moest Woensdag we gens het slechte weer worden uitgesteld; aan vankelijk tot de volgende week Woensdag; maar de diverse buurtcommlssies hadden zoo- lang geen geduld. Het weer leek hun gister morgen zoo welwillend, dat zij er naar ver langden al hun voorbereidende werkzaamhe den bekroond te zien met een goedgeslaagden verlichtlngsavond. Vor hun aandringen moest de voorzitter van de commissie voor de zo merfeesten. de heer Klomp bezwijken: weder om werden te elfder ure bulletins gedrukt en op groote schaal In Bergen. Alkmaar en vrijde omgeving verspreid. En toen de avond begon te vallen, kwamen vele rappe handen In het getouw. Op wagens en auto's reed men de straten en lanen door, dezen herschepend In feestzalen van een groot sprookjes-paleis. Een sfeer van teleurstelling kwam even de vreugde van het komende feest verstoren toen dondergerommel zich deed hooren en een heel enkel spatje voelbaar werd, 't Waren de voorboden van een flksche donder- en regen bui. die ditmaal echter de vriendelijkheid had Bergen te passeeren, om zich boven Alkmaar te ontlasten; daar heeft het een twintig mi nuten flink geregend, wat zeker wel oorzaak zal geweest zijn, dat het bezoek aan Bergen niet zoo groot was als het vorig jaar. De verlichting was dit jaar wederom prach tig; er was door verschillende buurtcommls sies en buurtvereenlgtngen, die een heel jaar contribueeren. om dit eene avondje, enkele uren hun straat te verlichten, meer werk van een en ander gemaakt. Het centrum der ver lichting breidt zich al meer en meer uit; het omvatte de Dorpsstraat tot aan den Kruisweg, de Breelaan. tot voorbij den Russen weg; de Russenweg, de Jan Oldenburglaan, de Sta tionstraat. de Schoolstraat en de laantjes welke daartusschen liggen. Met lof kunnen wederom genoemd worden de Stationstraat en de Schoolstraat, welke van een smaakvolle en kostbare illuminatie voorzien waren: de buurtcommlssies hadden hier hun beste been tje voorgezet. V. V. V. had wederom de Ruïne- omgeving voor haar rekening genomen en met ka-lstige hand de laagneerhangende boomen met lampions behangen, t Was een fantas tisch gezicht, dat de bewondering wekte van leden die het zag. Blonder trokken de aandacht de gevelver- siering van het huls van den heer Smit in de Schoolstraat en de tuinverslering van Voge lenzang ta de Hertenkamp. Bergens Harmonie maakte zich den gehee- len avond verdienstelijk: geflankeerd Igor brandende toortsen. maakte het muziek corps een muzlkalen rondgang door de ver lichte straten. Het kleine groepje enthousias ten er achter groeide spoedig aan tot 'n lan gen vrooljjken optocht, waaraan zich steeds meer menschen aansloten. Hier en daar werd even stil gehouden en een vrooljjke mop gege ven Het- was. zooals te voorzien was. Plet zoo enorm druk als het vorig jaar. toch waren er momenten en plaatsen, waar er geen bewe ging In de massa te krijgen was; de terrassen van „de Rus,” „De Oude Prins,” „Oranjehotel' enz., zaten vol met toeschouwers. De In Ber gen aanwezige pensiongastx hebben ta dezen mooien avond een kleine vergoeding gezien voor hun vele verregende dagen, t Was voor V.V.V. die voor dezen avond ongeveer f 1000 voteerde, een mooi resultaat, dat deze ver- Uchtingsavond niet ta het water was gevallen. tenls en plaatsing ta de Rijkswerktarichting té Veenhl. zen voor den tijd van drie jaar wegens oerooving enz.. te;w(j. vejd F. was veroordeeld tot L'”, ’aar g var.genisstraf ter zake van diefstal ,n vereeniglng. enz. Het Hof vernietigde het vonnis van <te rechtbank, met overneming van een deel der ten laste legging en van de bewijsgronden, en achtte bewezen ten aanzien van verd. E. het ta vereeniglng wederrechterlijk wegnemen van bankbiljetten, ten aanzien van verd. F., diefstal In vereeniglng. Het Hof achtte de feiten zeer ernstig, bovendien werd E. reeds meermalen veroordeeld. Verd. E werd wegens diefstal in vereenl- ging, meermalen gepleegd en het een gewoon te maken van het misdrijf genoemd bij art. 250 bls W. v. Str. R. veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, verd. F. wegens overtreding van art. 248 bis W. v. Str. en diefstal ta ver- eeniging veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De elsch van den Procureur-Generaad luidde resp. 5 en 4 jaar gevangenisstraf. niet rusten, koste wat het kost, alvorens Kring Alkmaar tot bloei is gebracht. Als voornaamste middel moet iedere maand een vergadering belegd worden, waar actueele punten worden behandeld. Wij moeten ta de katholieke organisatie ,tpt en met elkaar komen. Waarom zijn de po gingen van het bestuur van den Kring Alkmaar mislukt? Ter beantwoording van deze vraag ver wees spr. naar den kring Haarlem, die in het begin met groote moeilijkheden heeft te kampen gehad, doch nu een bloeiende af deeling is, waar men de maandelijksche vergaderingen niet meer wil missen. Als dit ook hier het geval was, dan zou de toe stand veel beter zijn, dan op het oogen- bltk Wü men aan Deze amendementen worden verworpen met 12 tegen 6 stemmen (de S.D.A.P.-ers). De bijlage van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Asfalteertag Laat B. en W. zijn tot de overtuiging gekomen, dat gelet op de ontwikkeling van de stad en op de ta de toekomst ta het belang van het verkeer te stellen eischen voor een druk ken verkeersweg en een winkelstraat als de Laat een asphaltwegdek aanbeveling ver dient. B. en W. stellen den Raad voor, hun col lege de noodlge credleten te verleenen. De heer WOLDENDORP gelooft, dat het niet plaatsen van boomen aanleiding -zou zijn om oude perceelen te vernieuwen. Van Kapelsteeg tot Ritsevoort zag spr. gaarne geen boomen meer geplant. Mej. CARELS verklaart zich hiertegen, en de breede Laat de boomen ge- vanger, stalventllater, electrische tervoorzienlng voor het schoonhouden melkmachine, electrische slijpmachine zaag. Voorst werden op deze boerderij, evenals op de pluimveebedrijven. alle huishoudelijke oepasstagen der electrldtelt gedemon streerd. Wat de demonstratlebedrtjven voor de diverse toepassingen van de eleetridtelt ta de pluimveeteelt betreft, die ender eon- tróle staan van den Rljkspluimveeconsu- lent zijn daartoe uitgekozen de piepkuiken- fokkerij van den heer C. Vader te Dirks- hom en het eierenproductiebedrijf van den he< J. Sleutel te St. Maartensbrug (Zijpel. Bij deze bedrijven vinden 15 diverse electrische toepassingen plaats, behoudens de huishoudelijke. arriveerden 2 van Woldemaras. politie- Ondertrouwd: Taeke van der Bij en Greta den Boesterd. Nlcolaas Out en Elsellna van der Post. Jacob Molenaar en Dleu- wertje van Vliet. Willem den Haan en Geertrulda Maria van der Meer. Aar- noud Frans Stuart en Asselina Johanna Kuysten. Overleden: Jacob Mlenis, 76 jaar Geboren: Af ra Theresia, d. van Coenraad Bruijns en Gertrudis van der Velden. Lu cia Maria Alida, d. van Pleter Zuurbier en Cornelia Tesselaar. Margaretha Cornelia, d. van Alexander Pieper en Catharina Jo hanna Hollenberg. De „Daily Express” meldt, dat de Wafd- parttf gisteren ta een geheime zitting te Cairo besloten zou hebben, om morgen, on danks het verbod, een buitengewone zitting van het Parlement te houden. Deze zitting zal echter buiten «et Parlementsgebouw plaats vinden. Het blad meldt voorts, dat de regee- rtag voornemens is. alles In het werk te stel len om deze bijeenkomst te verhinderen, zoo- dat het gevaar voor nieuwe botsingen zeer groot is. De regeering heeft alle maatregelen getroffen. Cairo is overvuld met militaire troepen. Wanneer onregelmatigheden moch ten uitbreken, zal de regeering de leiders van de Wafd daarvoor verantwoordelijk stel len en een strafvervolgingtegen hen instel len. De propaganda van de Wafd onder het leger wordt zeer krachtig gevoerd, doch de regeering gelooft, op de loyaliteit der troepen te kunnen rekenen. Wanneer zulks noodzake- Hjk Is voor de bescherming van de veilig heid der vreemdelingen zal zij. zooals zij te kennen heeft gegeven, niet aarzelen, geweld te gebruiken. Het groote stadion van Alexandrië doet op het oogenblik dienst als legerkamp. De be volking is nerveus en angstig en het zaken leven. zoowel in de Egyptische als in de Eu- ropeesche wijken, Is verlamd. Alle teekenen wijzen erop, dat Egypte staat voor een groote revolutionnaire beweging en een verbitterden strijd tusschen den Kontag en de Wafdpartij. die Egypte wil maken tot een sterken natio naal -Egyptlschen staat, bevrijd van alle fflii- tenlandsche Invloeden. De Wafd komt op het oogenblik openlijk voor uit, dat zynaar doel wil bereiken door het uitroepen van de republiek of door de vervanging van Kontag Foead door een nieuwe dynastie. Rede Pater de Mol Na bedankt te hebben voor de tot hem ge richte woorden, wilde Pater de Mol spreken over de oprichting van de organisatie en ci teerde hierbij den volgenden tekst: „Door eendracht worden kleine zaken groot, door tweedracht gaan de grootste zelfs ten gron de". De maatschappij is op het oogenblik ver deeld ta 2 klassen, de kapitaalkrachtigen en de arbeiders. En daar tusschen ta staat de Middenstand. Spr. gaf hierna een uiteen zetting. hoe de smedenpatroons ontstaan, waarbij spr van de feiten een rake typee- ring gaf. Wat zal de smids-patroon worden? Groot industrieel? Dat is slechts een uitzondering. De gewone smid is en blijft smid. Waar moet dan op gelet worden, vraagt spr. Ten eerste: dat hU zijn werk zoo goed mogelijk maakt en aflevert. Dit hangt af van zijn vakkennis.. Ten tweede: de vrijheid om zijn arbeid zoo goed mogelijk te verrichten. Dit hangt ech ter af van anderen: hier komt de concurren tie een woordje meespreken De belemmering van die vrijheid door de concurrentie kan slechts bedwongen worden door organisatie. De arbeiders hebben een eigen organisatie, dus ook de patroons moeten zich organisee- ren. De arbeiders hebben zich een vast loon weten te verzekeren door middel van hun organisaties maar willen de patroons dit redelijk loon aan hun knechts uitbetalen en een redelijke beloonlng voor hun eigen arbeid krijgen, dan moeten zjj zich organiseeren. Ook tegenover het publiek moet stelling genomen worden. Wij hebben net recht on zen arbeid te laten betalen ta overeenstem ming met den gemiddelden levensstandaard. Dit zijn stellingen, doch eenmaal toegetreden tot de organisatie, heeft u de verplichting u aan de afspraken te houden en afwijking naar beneden is niet geoorloofd. Het gevolg van het beneden de vastgestelde prijzen wer ken Is het in discredtet brengen van uw col lega's. minder vraag naar uw werk, daar het niet zoo mooi is afgewerkt en verlaging der prijzen door den geheelen smedenstand. Men krijgt een onzekeren drang van den kant van het publiek door de verlaging van de prijzen, en dat alles, omdat niet één lijn getrokken wordt door de menschen van een organisatie. Spr.'s conclusie was. dat alle R.K. smeden patroons persoonlijke grieven en antipathie ter zijde moeten stellen en rich hecht aan eensluiten ta den R. K S. B om te komen tot betere loonen. Ook kleine afdeellngen kunnen door eendracht groot worden. (Applaus). De heer Alders dankte pater de Mol voor zijn rede, welke spr. den catechismus van de organisatie noemde. Het doet hem zeer aan genaam aan, dat de Geestelijke Adviseur, ondanks zijn zeer beperkten tijd, hier te genwoordig heeft willen zijn. Ah hetgeen door den G. A. naar voren is gebracht wordt uitgevoerd, moet de organisatie bloeien. In den afgeloopen nacht werd, op last van den commandant van Kowno, prof. Wolde maras, minister van Buitenlandsche Zaken in Litauen gearresteerd en naar een onbe kende plaats ta de provincie gezonden. Tegen 11 uur 's avonds auto's voor Eenlge met karabijnen gewapende agenten en militairen stapten uit. Zjj bega ven zich ta de woning van Woldemaras, ar resteerden hem en voerden hem mee. Gedurende den geheelen nacht werd door I politiepatrouilles door de stad getrokken. 1 1 Offlciëel wordt de arrestatie van Wolde- I maras meegedeeld. Hij is uit Kowno verwij derd omdat zijn tegenwoordigheid gevaarlijk wordt geacht voor de openbare orde. Over een verbanningsoord wordt niet ge sproken, doch men vermoedt dat hij naar een dorp in het district Mariampol wordt gezonden. Van andere zijde wordt de provincie Krot- zingen genoemd. Na zijn arrestatie werd zijn woning 'ont ruimd en alle meubelen op straat gezet. Zijn vele duizenden banden tellende par ticuliere bibliotheek zou heden naar een op- slagplaats worden vervoerd. Naar verder bekend wordt, werden de laatste dagen herhaaldelijk vluchtpogingen van de aanhangers van Woldemaras ge- vreesd. De commandant van Kowno heeft in ver- band hiermede zijn bureau eenlge nachten niet verlaten. Tegelijk met Woldenytfas zouden een aan tal zijner aanhangers gearresteerd en ver bannen zijn. Het is nog niet te voorzien welke gevol gen de arrestatie van Woldemaras zal neb ben en of zijn aanhangers die op 20.0qp man geschat worden eenlge gewelddadige pogin- i gen zullen ondernemen om hem te bevrijden. Men mag echter verwachten dat Wolde maras als martelaar zal worden voorgesteld en dat zijn aanhangers niet voor een atrljc' zullen terugschrikken. Het orgaan van Woldemaras werd op be vel van den commandant verboden. het volgende tarief wordt ingevoerd: voor woningen tot 225 huurwaarde van 226350 van 351450 van 451—550 van 551700 van 701900 boven 900 Het vorderen van het seizoen begint rich op de kaasmarkt merkbaar te doen gevoe len. Er was Vrijdag al een klctae 10 1000 k.g. minder aangevoerd dan vorige week. De prijzen zijn tamelijk stabiel, met zelfs neiging tot lichte stijging. Fabrleksklelne waren weer f 0.50 duurder, fabriekscom- mlssie zelfs f 1. In dit „Hoch"-seizoen is evenwel de „aan voer" van vreemdelingen omgekeerd even redig aan dien van de kaas. Ondanks het ietwat dreigende weer waren er geweldig veel bezoekers Het autoparkeeren op het Hofplein ge schiedde ditmaal keurig, onder leiding van onzen verkeers-MussoIlni Wijnberg. In wls- kundig-zuivere lijnen stonden tientallen au to's opgesteld. Een vraag: zouden hier parkeerlljnen. met kalk of in de bestrating aangebracht, geen goeden dienst doen? De waagtoren werd door ruim 360 sonen beklommen. bijdrage, volgens besluit der Staten 1923 f 24.591.526 Crediteuren pensioenstorttag f 2.083.017. Nog te - rekenen posten. Afschrijvingen: g -bouwen, inrichting centrales, electrische geleidtagsnetten. Installaties, ters. enz. meubilair en vervoermiddelen f 4.259.737. bijdragen van derden ta f 388.498 Gereserveerde i”Q f 2470. Borgstellingen in effecten en bank garanties f 356.000. Reserve voor extra- afschrjjvtagen en i Tot» al t 33.769.674. inrichting centrales, telefoonnet, electri sche geleidtagsnetten. installaties, meters, enz., meubilair en Inventaris, vervoermid delen en goederen voor werken in aan leg 28.958.076. Voorraden f 430.951 Debiteuren f 3.313.936. Effecten 3000. Waar borgsommen, voorschotten en vooruitbe taalde kosten f 70.103. Kas en kassiers f 359 119. Effete;, en bankgaranties ver strekt als borgstelling f 356.000. Disagio op geldleentagen f 278 486. Totaal f 33 769 674. Provincie Noord-Holland: kapitaal, kas geld, aflossing 1929, rente 1929, voorschot ten behoeve uitbreidingswerken P.E.G.E.M. er. bijdrage, volgens besluit der Staten van 26 April 1923 f 24.591.526 Crediteuren en ver grond en telefoonnet, "11— me- taventaris en Gereserveerde der bouw rljwlelvergoedlng vermeerderde omzet is ta hoofdzaak de meerdere afneming r gemeenten en eigen gebieden en door industrie gelegen bulten de Zaanstreek. Vor de boven aangegeven verkochte en doorgeleverde energie werden ingekocht en opgewekt 98.122.093 kWh zoodat de verliezen 1.895.255 kWh bedroegen ot 1.93 pct. van den inkoop. .Iet aantal gemeenten, waaraan de pro vincie den stroom rechtstreeks aan huls le vert. Is gestegen tot 45; aan 58 gemeenten wordt stroom engros geleverd. De invoering van het uniforme tarief voor llch* en huishoudelijke doeleinden per 1 Januari 1929, waarbij naast een vaste maandelijksche bijdrage een prijs geldt van 5 cent afgenomen kWh met een maxi mum gemiddelde vergoeding, over een ka lenderjaar berekend, van 30 cent per af genomen kWh, heeft over het algemeen aan de verwachtingen voldaan. De kleinverbruikers zijn door deze tariefs verlaging ta de gelegenheid gesteld belang rijk meer stroom te gaan verbruiken, het geen blijkt uit het feit, dat In de gebieden, welke reeds van 1 Jan. 1923 stroom aflemen, de verbruikers gedurende 1929 gezamenlijk 25 pet. meer stroom zijn gaan dan in het jaar daarvóór. De stroomafneming door de groot-tadus- trle bulten de Zaanstreek neemt regelmatig toe, hetgeen uit onderstaande opgave blijkt. Jaar 1924 1925 1926 1927 1928 1929 De stroomafnemtag door trie ta de Zaanstreek is regelmatig op peil gebleven. Houdt men rekening met het vertrek van enkele grootverbruikers aldaar, dan doet de minder gunstige economische toe stand dier Industrie zich voor het bedrijf nog slechts weinig gevoelen. Aan de propaganda voor de invoering van electrische krachtstroom op de boerderij werd dit jaar bijzonder aandacht gewijd. In samenwerking met den Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivel fabrieken ta Noord-Holland werd een solli citatie uitgeschreven vor een electrische de- n onstratleboerderlj en voor electrisch uitgeruste pluimveebedrijven. keuze is daarbij gevallen wat betreft electrisch veehoudersbedrljf, op den heer E. de Boer, Groote Sloot 114 te Zljpe. alwaar een 11-tal toestellen wordt gebruikt nl m llunachtac gierpomp, hooi-opjager, koe- kenbreker, bletensnijder, electrisch ver warmde veevoederketel. koeien- en paarden- knlpmachine. electrische roskam en vliegen- warmwa* der en (Vervólg). De heer BAKKER stelt namens zijn fractie voor, het percentage var de opcen- op de vermogen belasting te brengen van 35 op 50. De heer WOLDENDORP uit er zijn ge noegen over, dat deze bijlage eindelijk is verschenen, daar het van groot belang is te weten, dat in Alkmaar, speciaal voor de. groote gezinnen de belasting naar de laag te gaat. Thans zijn we zoover gekomen, dat de RUks-toepasslng van verlaging der be lasting voor groote gezinnen ook voor de gemeente gaat gelden. Wat de onderwijsuitgaven en die van het B. A. betreft, hieraan heeft ook de rechter zijde deel; de eer hiervan gunt spr. niet alleen aan de S. D. A. P. De heer KEESOM merkt op, dat de ge- wat de flnantlën betreft, op een I het>ben tegengestemd. P.-voorste!len en toont met cijfers aan, dat de hoogst aangeslagenen meer dan 50 pet meer zouden moeten betalen volgens deze voorstellen, waarmede spr. niet accoord kan gaan. De VOORZITTER brengt hierna ta stem ming de volgende amendementen van de S. D.-raadsfractle. Ie. In de verordening tot heffing vah op kunnen In dezen een voorbeeld ne- wat de arbeiders hebben bereikt, en zullen moeten erkennen, dat de patroons bij hun arbeiders veel ten wat de organisatie betreft. De patroons staan op t standpunt, dat zij niet inzien of willen Inzien, dat zij een taak hebben te vervullen voor hen en hun gezin. Een der oorzaken, dat de patroons ten achter staan bij de arbeiders, is de haat, concurrentie en afgunst, die tusschen hen onderling bestaan. Nogmaals wees spr. op het belang van de maandelijksche samen komsten; het werk hiervoor ligt opgehoopt. Het smedenvak is op het oogenblik aan het verworden, maar de organisatie laat men links liggen. De groothandel dwingt ons ook tot elkaar te komen: er moet een einde komen aan de liberale Idee van den groothandel, dat hij door z’n geld met den patroon kan. doen wat hij wil. Spr. wees op den erger lijken toestand, dat de groothandel aan de particulieren tegen gelijken prijs levert als aan de smeden-patroons. Spreker gin. hierna uitvoerig de wantoe stand et, na. en meende, dat als alle mede- patroons zich organiseerden, het met deze practljken spoedig geëindigd zou zijn, en dat de groot-handel wel degelijk dan reke ning diende te houden met de organisaties. R. K. S. B. Is ta onderhandeltag getreden met den ongeorganlseeren Ijzerhandel, om dat met de georganiseerde niets viel te be reiken en heeft voor z’n leden belangrijke tegemoetkomingen verkregen, hetgeen spr. nader uiteenzette. 'at allen zich aaneensluiten zal niet alleen tot gevolg hebben dat enkele de vak- patroons omhoog gaan, maar ook de ge- heele katholieke zaak is er mede gemoeid. Voorst vestigde spreker de aandacht van de aanwezigen er op, dat zij ook ta den Middenstand georganiseerd dienen te zijn. Na de aanwezigen aangespoord' te heb ben de vergaderingen trouw te bezoeken en de afwezigen op te wekken hier de vol gende maal ook,, aanwezig te zjjn. eindigde de heer Alders zjjn rede, waarvoor hij een dankbaar applaus In ontvangst mocht ne men Pater Mol dankte den heer Alders zijn redevoering en hoopte dat deze vergadering vruchtbaar zou mogen zijn. In de hierna gehouden huishoudelijke vergadering werd o. m. vastgesteld, dat de volgende vergadering zal plaats hebben op 4 September a. s.. waarvoor een spreker zal worden aangezocht tot het houden van een voodracht over: Onkostenberekenlng. Tevens zullen besprekingen worden ge- voerd om de zlekte-verzekering In een de- volgende vergaderingen te doen be handelen. ia een KATWIJK 25 Juli - De 12- artge van de !.e- Isch" i. d. Rijn, is ta de Men kent de heillooze .jSodalita»”- affaire, waardoor goedmoedige katho lieke spaarders In ons land waar schijnlijk voor aanzienlijke bedragen gedupeerd zijn geworden. ■t Is in een weinig frissche sfeer, dat dit geld-spel zich voltrokken heeft! We maken nu achteraf kennis met een Hongaarsche „Broederschap van Artsen”, welke zich door de bijvoeging „Oblatorum” (Derde-Ordellngen) een geestelijk cachet heeft weten te gevf>n en op al te lichtvaardige wijze een veel te groote en veel te dure leenlng van het geld der Nederlandsche spaarders zich heeft laten „aanleunen”. Om het plan beter te doen slagen, vroeg men van de hoogste kerkdijk* autoriteiten goedkeuring; dank zij een geheel misleidende voorstelling van zaken werd *n zekere goedkeuring ver kregen een goedkeuring echter welke alleen inhield een instemming met het goede doel, dat in uitzicht was gesteld, en in geen enkel opzicht de ge volgde of te volgen flnancieele taktiek betrof. Integendeel: het blijkt nu, dat de vorst-prlmaat van Esztergom: le. den heer Leenes nadrukkelijk het stuiten'7 der leening heeft afgeraden en hem met evenveel nadruk er op heeft gewezen, dat de door Sodalltas ter dek king aangeboden hypotheek niet vol doende zou zijn en het als leenlng te verstrekken bedrag niet garandeerde. 2e. tevoren elke verantwoordelijkheid heeft afgewezen voor de gevolgen, tn- dlen de heer Leenes ondanks dien raad toch tot het afsluiten van de leenlng zmi overgaan. Toch heeft men met deze „kerkelijke goedkeuring” hier te lande reeds propa ganda gemaakt, nog vóórdat zelfs zoo- iets als een goedkeuring verkregen was Voorts is komen vast te staan, dat de emittenten der leening zich grof heb ben laten betalen: men duizelt, als men de bedragen ziet, welke aan provisie, aan rente, aan vergoeding van onkos ten, enz. „gedeclareerd” werden, en de Nederlandsche Justitie zal. hopen wij. uitmaken, of deze leening aan de Hon garen van „Sodalltas” (welke allemaal ook niet even brandschoon zullen zijn) niet Is opgedragen om wille van de lee nlng, om wille van de grove winsten, waaraan het goede Hollandsche geld gewaagd moest worden. Hier is in ieder geval schandelijk misbruik gemaakt van een als zoodanig absoluut niet bedoelde kerkelijke goed keuring. Natuurlijk is „Het Volk”, toen de Zaak voor het eerst aan de orde kwam, er terstond bij geweest met schandelij ken laster aan het adres der Hongaar sche geestelijkheid; woorden als be drog; zwendel en diefstal bleven den kerkdijken autoriteiten niet bespaard, nog vóórdkt er eenig onderzoek haj plaats gehad, en gerulmen tijd bleet de laster naar „Volk”s gewoonte onher roepen, ook nadat de waarheid aan het licht gekomen was. Eerst hedenmorgen publiceert het blad een kort communiqué uit ’s-Gra- venhage, waarin „van bevoegde zijde' de waarheid omtrent de rol. welke „d* Hongaarsche kerk” in deze aangelegen heid gespeeld heeft, wordt medege deeld. Maar o zoo nuchter, o zoo zakelijk. Geen woord van spijt, geen woord Tan excuus kan er op overschieten. *t Geldt toch ook maar kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders! Tegenover dezen behoeven de aller eerste vormen van fatsoen niet in aan merking genomen te worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5