f iMjjbl o V'*' 1895-1930 I 1 Z3 3 PLANNEN ZATERDAG J van de Kathedraal iCB. ^,1 26 JULI 1930 BLADZIJDE 1 torens Een foto, die den oama< van het jongste werk goed weergeeft van vitale voor dien blinkenden tijd Sooala W« 4a IttMntl MM Mt-M-twlMig Jmu Mbtoa nknd middeleeuwen verschillende en uitzongen Oodzelf uitverkoren zielzorgers gewijd, in de kathedraal staat de vaste troon van hun Bisschop. Zoo straalt de luis ter, die de Haarlemsche kathedraal nu omgloort, ook af op heel het bisdom. Alle diocesanen nemen dan ook aan de feesten deel en Haarlem treedt daarbij L. 4, A M Westerwoudt, thana Plebaan X». J. BUunenapoel, tweede Plebaan van Wester- Wat De oude Sint Baaf v»n Haarlem, naar een oud schilderij van Geerten vaa Sint Jan, dat sinds vele eeuwen en thans nog in oen der zijbeuken van de kerk aan de Groote Markt hangt Hierboven: De Kathedrale kerk „St- Bavo" van Gent 2e foto rechts: De eerste wijding, die Mgr. (toen Professor) Aengenent in de Kathedrale kerk verrichtte, was de plechtige wijding der Angelus- klokken. Op onze foto ziet men' van links naar rechts x den Hoogeerw. Heer Plebaan, Professor Aengenent en Kapelaan W. Bosch reeds eeuwen lang bestaat tus schen deze tweede steden. Mgr. Aengenent zal de gilden der twintigste eeuw bedanken en aan sporen tot arbeid; wij, wij zullen juichen en in gedachten de hand reiken aan de heerlijke tijden, die tot de mooiste der middeleeuwen be- hooren. 'V ga*** f*» Wij moeten niet vergeten, dat in Haar, lem op de Markt een reusachtige Kathe draal staat (had Karei de Vijfde niet In de zestiende eeuw medegewerkt qan de stichting van een Bisdom Haarlem?) die wel niet de slankheid heeft van den Dom van Utrecht, maar toch een groote hoogte- ontwikkeling heeft, zóó groot, dat ze voor een parochiekerk zeer bezwaarlijk wordt. Ware het bouwprogramma van de nieuwe St. Bavo opgezet met hetzelfde streven In de hoogte, die ons duizelingwekkend en on meetbaar voorkwam, dan had daardoor zeer bezwaarlijk een eigen karakter aan den bouw kunnen worden gegeven. En de ver gelijking met mlddeleeuwsche bouwwerken ware zonder twijfel zeer ten nadeele van ons werk uitgevallen. Een aardig Mn Mr«t*n Kimm v S D. H. Mgr. Bottemaaae; a StMyt’ te^hóofdowUliteT BOMT Kute.bo.eh; t Jw Etmaiu, dl. m«i. Maw MA; a (la witte kM) t» Ir, 19* twaalf dagen, nadat op het weiland aan <T' tdijrl1— de eerste paal werd geslagen voor Sint Bavo's nieuwen tempel, goud- fonkelt het dubbele kruis der Kathedrale Kerk boven de pause- HJke en nationale vlaggen, die golven van den trans der pas vol tooide torens. Dat de Haarlemsche Kathedraal bin nen den duur van één menschenleeftjjd werd gebouwd is de glorie van het nu in Holland en Zeeland levend katholiek geslacht. En er is dus aanleiding de voltooiing ervan met luister te vieren en ook hierdoor dit glansrijk gebeuren voor het heden en voor de eeuwen te accentueeren. Zoo jubelden ook de middeleeuwers hun blijdschap uit is tusschen den bouw De drie Bisschoppen van Haarlem, onder wier bestuur de Kathedraal tot stand Mgr. O. M. Bottemaan. ving dan bouw aan ter gelegenheid van afln gouden prieater- leeat. K D. K. Mgr. Calller had een machtig aandeel In do leiding der plannen en het ont. werpen der epmbollek. X. X>. K. Mgr. Aengenent bevorderde den bonw en aag de voltooiing Mffr. Th. A. J. Bosman, eerste Plebaan der Kathedraal - van de mlddeleeuwsche ka thedralen en deze Haarlemsche gelij kenis, ook om de volgende reden. Zooals de heer lijkste bloemen ont luiken in poelen en venen, wordt de schoonste deugd ge staald in leed en kommernis, in den heetsten strijd om het levensbestaan. Hierdoor ook is het te verklaren, dat de meest roemruchte bouwwerken der vol keren het tijdvak van hun aller hoogste glorie en worsteling bestra len, niet het tijd perk van hun ver val. Waren het niet de jonge, in macht zwellende gilden, die hun triomf, hun vreugde en him kunnen in de edele bouw werken der middel eeuwen?.... De Haarlemsche Ka- Iswendlg wwd de Kathedraal ook In den laateten tijd veer verfraaid. thedraal is gebouwd Hierboven geven wii een foto van het fraaie rosette In den westelijken mnnr In gebrandschilderd glas. Het stelt voor de kroning van Maria en te aan onderdeel In de kerkverslenng, waar langs de wanden het Ta Dram aal worden afgebeeld die een geheel vormt met het gevelvlak. Bij het leggen van den hoogsten en laat- sten steen schreef de architect, Ir. dr. J. Cuypers o.a. het volgende over de nogmaals gewijzigde toren-plannen: De spitsen op de Westtorens, die zijn voorgesteld op de oorspronkelijke perspec- tiefteekenlng, zullen nimmer worden ge bouwd, daar zij niet meer passen in het samenstel van vormen, zooals de St. Bavo werd gebouwd. Waren de spitsen van dat eerste ontwerp dan niet mooi? Mij dunkt van nl. t. koepel met een kerk, maar een kerk met een koepel geworden, die de groote daklij nen naar zich toetrekt, in het midden om hoog haalt en in de kroon en het kruis te zamen vat. Het tweede plan heeft als bouwwerk veel in schoonheid gewonnen. Bij het eerste ont werp is met moeite de overgang gezocht van den vierkanten grondslag naar den ronden vorm van den koepel: als een toren is de koepel er opgezet en allerlei steun- beeren moeten den overgang minder op vallend maken; in het uitgevoerde ontwerp is de koepel heel eenvoudig, als gegroeid uit den dakvorm, opgetrokken. Bij de klei nere torens heeft aanvankelijke spilheid plaats gemaakt voor een rustige, volgroeide eenheid. Oorspronkelijk schenen ook de portalen, opzettelijk tegen de kerk aangezet, nu zijn Voor de stad Haarlem hebben de feesten van morgen een heel bijzondere beteekenls. Immers, een der redenen waarom in de middeleeuwen met zooveel enthou siasme kerken werden gebouwd, was gelegen in de omstandigheid dat de burgers in die kerken bijeen kwamen .om hun belangen daar te bespreken en die van hun stad. De kerk was het brandpunt der samenleving, zij stond in het hartje der stad en al de voorname straten liepen op haar toe, gaven nieu we perspectieven op haar. Hier sloeg de harteklop der gemeenschap. Pas later werden stadhuizen gebouwd en ver plaatste zich het staatkundig leven daarheen. LS een laaiende gloed van Innige Godsvereerlng teekent zich in de geschiedenis het tijdvak der mid deleeuwen af, toen in de fier groeiende Steden, overal, gelijk lelies op slanken stengel, de als een sprookje zoo mooie kathedralen opbloeiden. Het was in die gemeenschappen van vrije burgers, dartel van jeugdige groei kracht/ als een wedstrijd wie harer de fraaiste kerk zou scheppen en heel de bevolking der stad hielp mede aan den bouw, offerde kwistig geld en arbeid want hun kathedraal was hun trots, en het symbool van hun diepe gods vrucht tevens. Op verschillende plaatsen vinden wij aandoenlijke regelen van kroniek schrijvers dier dagen, waarin zij ver halen van het enthousiasme eener menigte, die, onder jubel en gebed, het voor den kerkbouw benoodigde mate riaal in processie naar de stelplaats yoerde. en voltooid als een soort vreugdekreet der Hollandsche en Zeeuwsche katholieken over hun na eeuwen bevochten vrijheid, na hun ge- Bij al hun groote gebeurtenissen spiegelen de katholieke Haarlemmers zich aan dat voorbeeld en tijgen zij ter kathedrale, hetzij om ze pieus te be ginnen, hetzij om ze enthousiast te beëindigen. Daar jubelen zij hun vreugde uit, daar schreien zij ook om zich voor hen een groot deel van het openbaar katholiek leven af. De voltooiing van dit embleem onzer saamhoorigheid en eenheid in streven vervult ons met blijdschap. En zoo zal morgen de Bisschop van Haarlem, de Bisschop van het ver jongde, hernieuwde, moderne Gildewe- zen, op het breede Voorplein dei kathe draal, met op den achtergrond den Blin- kert, Neerlands hoogsten duintop, de dui zenden katholieken' begroeten met hun honderden vaandels, nadat zij zullen zijn getrokken door het oude Haarlem waar ook vroeger de gilden heerlijk bjoeiden. Naast Monseigneur zullen plaats nemen de bisschoppen van Gent. Hun komst vernieuwt een band, die Bij dit feest mogen twee namen niet onvermeld blijven. Die van Ir. Culj- pers. Bjj den bouw der kerken kozen in de de ambachten, die aan dien arbeid deel namen, een meester om het werk te leiden. Sommige hunner zijn verge ten o.a. de meester, die den ouden Sint Baaf te Haarlem bouwde en die van den Keulschen Dom Cuijpers is de van Haar- Ir. bouwmeester de nieuwe lemsche kathedraal, wiens naam zal genoemd worden, zoolang dat bouw werk bestaat. Het is passend,hem groote hulde te brengen. Maar dit zou niet mogelijk zijn ge weest zonder de stuwende kracht en bezieling plebaan woudt. Wat deze edele priester in de laatste jaren voor de voltooiing van de kathedraal heeft gedaan, grenst aan het ongelooflijke Zijn naam zal aan den bouw voorgoed verbonden blijven. Zeer interessant is de ontwikkeling, welke ook het plan van de kathedraal heeft on dergaan. In 1895 werden torens en koepels in puntigen stijl ontworpen. Hemelvaartsdag 1919. op den 70sten verjaardag van Mgr. Gallier bood de bouwmeester Joseph Cuy pers een nieuw plan in potlood aan. Dit plan zou verwezenlijkt zijn, indien de bis schop toen in staat ware geweest opdracht tot voltooiing te geven. Men was oorspron kelijk geneigd, de vele torenspitsen van het eerste plan sprekend en doeltreffend te vin den, later roemde men algemeen de groo- tere eenheid in het nieuwe project. De groote koepel is in het uitgevoerde ontwerp niet meer als een afzonderlijk ge bouw gedacht, waartegen de kruisdaken aanleunen, maar is de bekroning geworden van het geheele kerkgebouw. Het is geen WIJ buigen vol reverentie het hoofd lukkige worsteling en hun bovendrijven In de laatste decennia der vorige eeuw. De katholieken van het heele Haar- lemsche diocees hebben, naar het voorbeeld van hun illuster voorgeslacht, hun bouwsteentje aangebracht voor de stichting van dit monument, dat zij zoo zien wij het! zagen als een symbool van hun vrijmaking, van hun wederopleving. Want voor de katholie ken Is de kerk het voornaamste gebouw en monument In het leven en Is de kathedraal de moederkerk, de kerk der kerken, van het diocees. In de kathe draal worden elk jaar hun nieuwe, door |1 Wij hebben ons in het Haarlemsche I Diocees aan deze tijden gespiegeld bij den bouw van ónze Kathedraal. Voor velen der middeleeuwers echter I was de bouw van een kathedraal te I machtig om dien In een kort tijdsbestek te voltooien en zoo gebeurde het maar I zelden, dat zij, die de plannen voor een grootschen tengel deden rijpen, ook de Voldragen vrucht der rijke verbeelding van 1 scheppend genie aanschouwden. Tusschen het steken van de eerste spade en het blijde feest, dat op de Inwijding volgde, lagen soms eeuwen. Vijf en dertig jaren, één maand en anderer of eigen leed. Daar speelt =1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7