De Hanze Afd. Alkmaar Cheque-koersen J.A.N Laatste Nieuws LINOLEUMWAS AMSTERDAMSCHE BEURS JAN DE VRIES SCHILDERSTUKKEN - ETSEN - PLATEN KUNSTHANDEL Fa. Gebr. v. d. MEER SPORT EN SPEL SCHAKEN LA WNTENNIS Het Hamburgsche Schaaktournooi PAARDENSPORT Vacantie-huizen WIELRENNEN si. De Tour de France PROVINCIAAL NIEUWS JOHé. ELCK WAT WILS TENNIS Reisbrieven uit Italië sl. mr. D. J. Om den Davtscup INGEZONDEN De actie van Gandhi ff VOETBAL Om bet Wereldkampioenschap ALKMAAR - TEL. 324 1 ÉL Lichte vleeschvergiftiging te Warmond Katholieke Landdag in Holland’s Noorderkwartier Zijn voorwaarden om tot oplossing van de conflicten te komen (uy- Lil 102% 2**/lt 122% 272 FABRIKAAT ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT - TELEFOON 781 Speciaal adres voor het omlijsten van platen en foto’s HE1LOO 21 De Rijkslandbouwwinterschool te Schasen De wedstrijden te Bergen aan Zee nog Uitslag courses Duindigt Th. V MAANDAG 28 JULI 1930 (cable) f verkoop van buitenlandsche textiel- 155% Redactie. 265 i 105*/, Frankrijk wint met 1 Bloois 6o. dit 73 148% 424% 30 personen ongesteld of Eeghen i6, 63, 218 1%% 1% 7/ De Vereenigfc Staten geslagen i Bereid uit de zuiverste grondstoffen en be kroond met eersten prijs tentoonstelling 1922 gaan de 2e ronde sl. mr. Van Ubbens sl. mr. H. v. c. Wetselaar sl. F. Bakker en Nederland op de revende plaats met een hangpartij den waren. Amnestie voor alle politieke gevange- zoor^a aan de burgerlijke ongehoor- Gereedschap „De timmerman heeft hamer, boor. En zaag en nijptang steeds van noode. De metselaar zijn troffel, bak, Mortier en waterpas en loode. De slager hak- en snijmes niet, Zoomin zijn hakbord, kan ontberen. Hij, die de schoenen weer solied Herstelt, heeft els en priem en le eren. Zoo heeft een ieder voor zijn vak Gereedschap noodig allerhande ’t Gereedschaps-geld in ’s-menschen zak Doet menigeen in 't leven stranden. Ziekentriduum Men verzoekt ons mede te deelen, dat op de dagen van het Zieken triduum, Zijnde 29. 30 en 31 Juli en 6, 6 en 7 Augustus, het bedevaartsterrein van O. L. V. ter Nood alleen toegankelijk is voor houders van toegangsbewijzen. 1919 1918 1910 1917 324 323 64% 345 50% 72 176 Vori<e Koe men 179 72 118 83 64 43 z 1 De eindstand was dus 41 voor Frank rijk. Leducq winnaar. Frankrijk 1 In het landenklassement Petroleum Dorische Petr Cisboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU (wsurr ta UNOitunwaS riooa polish (n o»u>T>see X. pour PARouerx^ 433 33 127 49.50 320 320 6jl 340 80 54 4*/. n N 1 s I 1 2 I I Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref 267’ 120 90% 74 340’/, Koers 2.15 Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mllw 8t Paul Kansas City South Erie Railr MAANDAG 28 JULI 1930 392% 156 15% 22'/,. 9.75 34.75 12.09 2.48 59.30 48.25 13.— 28.35 66.50 66.75 66.50 7.30 35.05 Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem 7- sl. 1027/,, 102% 102 102*',, 98>’/„ t V k k v d v n G j V d fc t I v e h n e h 25% 24% 69% 151*', 22% 22% Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkels Pat Nieuwe Philips 92*; 340J 2 middenstand tot een „zachter prijsje" dan tot dusverre in den handel werd gebracht. "t Is in elk geval te probeeren Staats leen ingen 5% Nederland 5% Nederland 4H Nederl. 4K Nederl 4K N.Ind. 1928 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mfl In de afgeloopen week raakte te War mond een 30-tal personen ongesteld. Zij toonden symptomen van vleeschvergiftiging in lichten graad. Vermoedelijk is dit te wijten aan het ge bruik van ongekeurd vleesch, dat door een slager te Warmond in consumptie werd ge bracht. Er wordt thans een onderzoek ingesteld. zeer stond, scherp pu- MUnbouw -Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Heeren-dubbelspel. re ronde mr. H. v. d. Valk en I. H. Wentholt sl. C. V. Bokma en B. Westerhuis 46, 75, 64 H. en C. Kahman sl. W. D. v. Dijk en J. G. Butselaar ae ronde G. J. H. en A. B. Annink sl. J. M. Boëschen en K. Keuler 64, 63 J. W. C. Kern en dr. C. H. Mendes de Leon sL mr. J. H. Huystee en T. H. der Kinderen 6—1, 6—1 Th. Maris en F. J. Thoolen sl. mr. W. Ubbens en mr. Wilde 62, 97 L. A. en W. de Vlaming sl. dr. C. Naessens en dr. J. C. van Bloois 62, 75 M. Wetselaar en Th. van Eek sl. jhr. B. W. F. J. van Reenen W. J. van Rijn Onweer Van den heer O., wonende aan den Vennewatersweg. is gisteravond tijdens het onweer een koe door den bliksem getrof fen en gedood. Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott. Tapanoell Serbadjadl Stlau V L O. O Allied Intercontln Rubber 3. nen. zaamheids^campagne een einde komt. 4. Onderhandelingen over de overige 11 punten, die Gandhi vóór den aanvang der campagne in Maart in een brief aan den onderkoning heeft vastgelegd, na afloop der Ronde Tafel-conferentle. De voorbereidende werkzaamheden voor den Landdag zijn weer In vollen gang. De propagandisten zijn vol ijver bezig, de plaatselijke commissie treft haar maatrege len om de honderden, misschien duizenden, op waardige wijze te ontvangen en het hoofdbestuur heeft reeds maanden te voren, dag en plaats bepaa’d. waar dit jaar de ka tholieken van Hollands Noorden gezamenlijk hun geloof zullen belijden, en zich de mede werking verzekerd van twee eminente spre kers. die zioh spontaan direct bereid ver klaarden. om in den Helder uiteen te zet ten. de noodzakelijkheid, de herkomst en het doel van „het Gezag In den modernen tijd." Het is een traditie, dat op deze Land dagen steeds sprekers optreden, die door hun naam en kwaliteit er borg voor zijn, dat de bezoekers niet alleen door hun be geesterend woord worden geboeid, maar dat ze ook iets van blijvende waarde meenemen naar huis. 218% 37% 15*% 65 43 Want „een schoon ideaal voor ’s menschen gevoelen en handelen” zonder, praktische waarde, zonder een preclese doelstelling, wat# schiet de wereld daarmee op? v. Aqlst 116% 83 73 42 77 38% 80% 53 43/, 161 144 156’/, 102»/,. 102% 102 102*/,, 98*’/,, op reis Vrijdagavond, bij het sluiten van de lijst van deelname aan den tocht naar de Johan van Oldenbarnevelt" en verder naar het Gooi, bleek reeds dat er meerdere „bussen” noodig zullen zijn. Er is over animo niet te klagen. En de „te-laat-komers” heb ben een bijzondere gelegenheid laten voorbij gaan Intusschen, het Bestuur huldigt de spreuk „Hartelijkheid is toch maar alles'’. Er is nog één kansje voor hen, die ook nu weer tot de „katruit-den-boom-kijkers" behooren die kans bestaat door het feit, dat we meer bus sen moeten laten loopen, dan waarop gere kend werd. In een dier buksen is nog plaats voor eenige personen. Zij, die dus alsnog op 11 Augustus de Hanzereis willen mede- maken, moeten zich nu heusch haasten. Want, zijn ook deze plaatsen bezet, dan kan onmogelijk voor vier of vijf nakomers op nieuw een autobus worden besproken. Zooals men kan weten, moet men zich op geven bij den heer Kneter op de Laat. De prijs ad 5.waarvoor men dien dag alles vrij heeft behalve dranken - behoeft, dunkt on^ niemand af te schrikken. 378% 36 390% 157 15% 9,77% 34.74 12.09*/., 2.48’/, 59.34 48.30 13.01 28.20 66.60 66.85 66.60 7.37 35.11 Zondag vond de laatste etappe plaats van de Tour de France. Onder enorme belang stelling kwamen de rijders in Parijs aan, waar Pelissier wederom winnaar werd In de sprint. De uitslag van de laatste etappe is: 1. Pelissier, tijd 12 uur 10 min. 9 sec.; 1 Guerra, 3. Leducq, 4. Mervlel. Het eindklassement is thans: I. Leducq (Frankrijk), winnaar van de Tour de Fran ce. De totale tijd van den winnaar is 172 uur 12 min. 16 sec. 2. Guerra (Italië) tijd 172 uur 26- min. 38 sec. 3. A. Magne, Frank rijk) tjjd 172 uur 28 min. 19 sec. Het landenklassement is: 1. Frankrijk, 2. België, 3. Duitschland. 4. Italië, 5. Spanje. Industr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber o Separator Zweedsche Lucifers Een rijmpje Een prulrijmpje zelfs De inhoud er van is echter niet voor de prullenmand Iedereen heeft goed gereedschap noodig en niemancj in de wereld kan er buiten. Der halve, ook de winkelier niet 1! Nu is het voor deze categorie van menschen zoo jammer dat hun gereedschap, hun voornaamste gereedschap niet in den vrijen handel is, doch uitsluitend bij de Overheid is te koopen. We bedoelen hier het belangrijkste ge reedschap voor den winkelier, n.l. het licht. Zonder licht, zonder behoorlijke verlich ting is de winkelier niet in staat zijn vak uit te oefenen. En dat licht is nergens te koop, tenzij bij de Gemeentelijke Overheid, die er in het belang van de Gemeente-kas blijkbaar niet goedkoop mede is, gezien de kapitaalachtige winst die hier en elders in het „gaspotje" jaarlijks kan worden gedeponeerd. Die winst wordt in hoofdzaak door den winkelier aangebracht. Hij is de grootste verbruiker. Zijn gereedschap moet telkens, na elk kilowatuur-gebruik worden vernieuwd. Zonder hamer kan je niet timmeren, zonder licht kan je niet verkoopen. Alzoo is de winst door de Gemeente genomen op de licht- leverantie, gewoonweg een extra-belasting op het onontbeerlijke gereedschap van den winkelier. In kamer en salon is licht een gewoon verbruiksartikel in magazijn, werkplaats en winkel is licht een stuk gereedschap. Zooals gezegd, wordt de winkelier dus gedwongen een extra-belasting te betalen op „zijn gereedschap. Voor zoover we weten, is een dergelijke belasting nergens gesanctionneerd ze is ook niet billijk, omdat ze geldt het verbruik van een artikel dat onmisbaar is, en.... slechts uitsluitend door de Overheid te leveren. Laten de Middenstanders de licht- quaestie, gelijk hierboven „belicht”, eens de noodige aandacht schenken. Indien dan de Gemeentelijke Overheid zulks ook eens doet, zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat het bovenbedoelde gereedschap voor den Hoewel van Indische zijde twijfel aan de juistheid van deze berichten wordt uitge sproken, weet de „Daily Telegraph” mede te deelen, dat de bespreking met Gandhi be vestigd wordt, evenals het feit, dat Gandhi en mevrouw Naidoe een tegemoetkomende houding aannemen. De voornaamste tegen stand tegen het deelnemen van Indische lei ders aan de conferentie, zou komen van de zfjde van den jongsten Nehru, Jawaharlal. Gandhi zou als voorwaarde echter vier eischen hebben gesteld, n.l.: 1. Het aan de orde stellen van een nieuw ontwerp eener Indische Grondwet, die In wezen neerkomt op volledige onafhankelijk heid; dit ontwerp dient op de komende con ferentie aan de orde te worden gesteld. 2. Intrekking van de soutbelasting, verbod In het voetbaltournooi om het wereld kampioenschap sloeg Argentinië m de demi- flnale de Vereenigde Staten met niet min der dan 8I. Zendag won Uruquaye met dezelfde cijfers van Joego Blavië. Hoblyn w.o. We Waar Nou 1 èn of 11 Maandag 11 Augustus gaat „de Hanze 3. E. W. C. Kern w. o. Th. Mans sl. W. de Vla ming 64, 63. Dr. C. H. Mendes de Leon sl. mr. E. Heldring 6o, 6—0. H. v. d. Arend sl. H. N. Dutilh 6—2, 63. 3e Ronde B. W. F. v. Riemsdijk sl. jhr. A. v. d. Poll 86, 61. L. H. A. Enthoven 6—3- Dr. T. c. v. Blooi sl. dr. M. H. Eysvogel 97, 61. M. Wetselaar sl. mr. W. Ubbens 6o, 6—1. Dr. C. H. Mendes de Leon sl. H. v. d. Arend 62, 6—Th. v. Eek sl.4hr. H. A. C. van Riemsdijk 64, 68, 63. 4e Ronde M. Wetselaar sl. dr. J. C. van 1, Th. v. Eek sl. dr. C. H. Mendes de Leon 63, 75. Dames-enkelspel. ie ronde mevr. S. O. mej. M. de Wal sl. mej. T. Bogtman 97, 6—-o mevr. M. Tandon ChabotVeder sl. mevr. N. de Ruiter 6—1, Nadat Frankrijk reeds de eerste twee da ggen een voorsprong had gekregen van 21, wonnen de Franschen Zondag de beide laat ste enkelspelen, zoodat Frankrjjk ook jaar den Daviscup behoudt. De eerste wed strijd tusschen Borotra en Lott was spannend. Nadat het two sets afl werd in den beslissenden set zeer gespeeld en onder geestdrift van het bliek won Borotra tenslotte met 86 en daarmee de match. Hierdoor was Amerika uitgeschakeld en was de partij Cochet-Til- den van weinig belang meer De uitslagen luiden: Borotra (Frankrijk) slaat Lott (Amerika) met 57, 6^—3, 2—6, 62, 8 6. Cochet (Frankrijk) slaat Tilden (Ameri- 1) Onder „arbeider" versta ik: een meer derjarig persoon, die uitsluitend leeft van het loon, dat hfi onder voorgeschreven werk tijd verdient; die geen dlenstpensioen ge niet of rentegevende eigendommen heeft, d.w.z. bezittingen, die hij niet in gangbare munt wenscht om te zetten. Ook nu zal dat weer het geval zijn. lm- mers de namen, professor J. H. Niekel, direc teur van het Philosophlcum te Warmond en Mr. G. Kropman, wethouder voor sociale aangelegenheiden, te Amsterdam, spreken voor zichzelf! Daarom, katholieken van Hollands Noor derkwartier, zoowel mannen als vrouwen, op 15 Augustus naar den Helder! Moge deze plaats getuige zijn van een grootsche manifstatie van geloof, van trouw en van liefde voor den Konlng Chris tus! Evenals vorige jaren wordt binnenkort per advertentie in dit blad bekend gemaakt, dat de gelegenheid is opengesteld tot aan gifte als leerling der Rijkslandbouwwinter school te Schagen. Ofschoon van voldoende bekendheid, ver dient het misschien voor nog niet ingewijden aanbeveling even in 't kort een uiteenzetting te geven van <fêze onderwijsinrichting op landbouwgebied. De cursus duurt a winterhalfjaren er wordt 5 dagen per week lesgegeven van on geveer einde September tot einde Maart. De schooltijden zijn zoo geregeld, dat heen en weer reizen per trein in de meeste gevallen mogelijk is. Bijna van uit ieder deel der provincie kan de school per trein worden bezocht. Door een zevental leeraren wordt les gegeven in bemestingsleer, kennis van den grond, polderbemaling, plantenteelt, weide- bouw, beoordeel ingsleer van paard en rund, veeteelt, veevoeding, gezondheidsleer, zuivel bereiding, groente- en ooftteelt enz. Voor voldoende begaafde leerlingen wordt boven dien een opleiding tot melkcontroleur moge lijk gemaakt. Om toegelaten te worden moet een examen worden afgelegd, waaruit moet blijken dat de candidaat de leerstof, onderwezen op de lagere school, nog goed onder de knie heeft. Ofschoon niet bepaald noodzakelijk is een paar jaren voortgezet lager onderwijs zeer aanbevelenswaardig. De candidaten moeten in het jaar van aangifte den 16-jarigen leeftijd bereiken. Het is daarom dat de ouders en de jongelui verzocht worden thans de noodzakelijkheid en het nut van een bezoek aan de Rijksland bouwwinterschool te Schagen te overwegen. Nadere inlichtingen worden gaarne gegeven door den Wnd. Directeur der R. L. W. School Ir. G. Veenstra. Voor den inhoud van deze rubriek etelt de Redactie zich niet aansprakelijk Zeer geachte Redactie! Zeer toevallig las ik, als protestantsch ar- beiderl), in het hoofdartikel vah uw geacht blad van den 23sten Juli JJ., eealge citaten pit het socialistisch hoofdorgaan „Het Volk" en eene bestrijding uwerzijds, mln of meer schamper, van de socialistische leer. Zonder mij nu bij de „officieele” socia listen te willen rekenen, meen il- toch niet, dat een „gelijk Inkomen voor leaereen” hun leer is. Hun leer, die zij. wellicht om wel overwogen redenen, de groote massa niet prediken, is: om de ruilwaarde van den ar beid aan de gemeenschap te brengen, we gens het persoonlijk productief en zakelijk gebruik van die dingen, waaraan maatschap pelijke arbeid ten grondslag ligt. De meer waarde 'ontvangt de werker, volgens eene vakkundig gestelde begroeting van zijn, vol gens persoonlijken aard en aanleg bestaan de behoeften, niets meer of niets minder. Ik geef toe, dat cm deze socialistische leer, over geheel de wereld door te voeren, eerst alle menschen van het egoisme genezen zou den moeten worden en dat heel de schep ping eerst een zuiveringsproces zou moeten ondergaan. Zoolang dat echter niet gebeurt, blijft de ze, de socialistische leer, een schoon ideaal voor ’s menschen gevoelen en handelen. 8. nu naar buiten, vogeltjes fluiten. Gemengd dubbelspel Mevri Crema de Jongh en L. A. de Vlaming sl. mej. H. Leem bruggen en dr. R. H.^Artzenius 62, 6—4. Mevr. G. de Vlaming en C. de Vlaming sl. mej. T. Bogtman en F. Bakker 62, 68 61. Mevr. M, C. ElhorstDekker en F. Elhorst sl. mevr. S. O. Hobleyn en J. v. Rijn 46, 6—2, 63. Mevr. M. Wijnne- Nyhoff en mr. L. J. W. Nyhoff sl. mevr. DuyvisThomas en mr. M. Wilde 6—3, 6a, Mej. D. Blijdenstein en G. J. Blijden- stein sl. mej. E. en C. de Bruin van Melis en' Marie kerke 61, 6o. Mevr. M. de Ruiter en J. de Ruiter sl. mej. G. Groen- woudt en W. D. v. Dijk 75, 62. De uitslagen van Zaterdag zijn Heerenenkelspel. ie Ronde E. Kaufman sl. mr. Wilde 6—2, 6—1. 2e Ronde Jhr. A. v. d. Poll sL W. J. v. Rijn 64, 10—8. Jhr. B. W. F. van Riems dijk sl. C. V. Bohtna 6—0, 61. L. H. A. Enthoven sl. E. Nelwan 4—6, 1210, 63. Mr. D. J. v. Aalst sl. J. M. v. Boescher 63, 9|6-1. Dr. M. H. Eysvogel w. o. Dr. J. C. v. Bloris sl. F. Bakker 75, 26, 3. E. Kaufman sl. W. Ketjer 6-2, 63. F. J. Thoole sl. I. H. Wentholt 62, 75, J. I. Kampioenschap van Nederland, draverij van meet over 1800 Meter. Eerste rondt tUee series: 1ste serie: 1. Begonia (L. K Elkhuizem. 2. Present H. (elg. Stal C); 2de serie: 1. Judge Scott (eig. W. Pleysier), 2. Daria (eig. J. Mensinga). II. Juli-aanmoedigingsprijs. Prljzendrave- rü 4de klasse over 1690 Meter. 1ste prijs: T. Akista (eig. J. Vrijlandt), 2de prijs: Quil Patrick (A. M. L. Vogel). III. Lotusprljs: Ren op de vlakke baan over 1200 Meter. 1ste prijs: Daouhla (eig. O. Koning), 2de prijs: Milano (eig. W. Jo chems). IV. Demi-finale om het kampioenschap van Nederland: Dead heat tusschen Bego nia (eig. L. J. Elkhuizen) en Doria (J. Men singa). V. Lugano-prljs: Prijzendraverlj 2e en 3de klasse 2000 Meter. 1ste prijs: Rabenhaupt (elg. F. Lebret), 2de prijs: Peter Kerrigan St. L. (mevr. M. C. Leene). VI. Loretta-prijs: ren op de vlakke baan over 2000 Meter. 1ste prijs: Monobry (eig C. Koning), 2de prijs: Gondole (eig. G. v. d. Straaten. VII. Finale Kampioenschap van Neder land: 1. Begonia (eig. L. J. Elkhuizen). 2. Judge Scott (W. Pleysier), 3. Present H (Stal C). 4 Daria <J. Mensnga) en 5. No- bilisslmus (eig. J. Bolwijn). VIII. Lucretia-prijs: Handicap over 2000 Meter (3de en 4de klasse). 1ste prjjs: Ro bert E. Lee (eig. Stal Birkhoven) en 2de prijs: Numas H. (eig. P. v. d. Knoop). en dr. J. C. van Bloois 62, 75 v. Riemsdijk en jhr. dr. G. C. 6—1 H. v. d. Arend en ■L en C. Kahman 62, 75 jhr. A. v. d. Poll en jhr. v. Reenen sl. mr. L. van Lookeren Campagne en dr. Hoeneveld 61, 6— 0 Th. Maris en F. J. Thoolen sl. mr. H. v. d. Valk en L H. Wentholt 6—1, 6—3. Damesdubbel Mevr. KernLaan en mej. S. de Josselin de Jong w.o. Gemengd dubbelspel ie ronde Mej. A. E. Jannink en A. B. Jannink sl. mej. A. J. v. Dijk en W. v. Limburg Styrum 64, 75, Mej. C. W. L. Blydenstein en G. J. H. Jannink sl. mevr. Taudin ChabotVeder en mr. J. G. de Hoop Scheffer 62, 64. Jonkvr. R. gravin van Randwijck en jhr. dr. G. C. J. v. Reenen sl. mevr. Artzenius Verstebg en mr. L. zooals soms op Caprl en in Syracuse, de kinderen bij het zién van een vreemdeling uit de hulzen geschoten komen en met uit gestrekte hand uit gewoonte vragen: „Dare moneta!” „krijg ik een centje!”, dan trekt men zich daar weinig van aan. Men kan ook altijd nog we! eenigszins paedagoglsch te werk gaan, wanneer men b.v. tot een grooten slungel, die onfatsoenlijk naar vo ren dringt en de kleinen op zij stoot, zegt: „JU krijgt niets!” terwijl men de kleinste en beleefde kinderen wat geeft. Maar wie het geluk heeft, voor plelzier te kunnen reizen, wie naar hartelust kan genieten van kunst en natuur, moet ook den armen van het land, dat hl) bereist, een klein genoegen weten te verschaffen. De menschep, zijn im mers zoo gemakkelijk tevreden te stellen en een kinderhand is zoo gemakkelijk gevuld! Een klein misverstand. Op onze reis dwars door Sicilië hadden wij een levendig gesprek aan geknoopt met een bejaard echtpaar, uit de streek zelf. Doch een lid van de militaire politie, die in Italië in lederen trein aanwezig is. scheen dat niet bijzonder te bevallen. Hij wandelde tenminste opvallend dikwijls in ae couloir langs onze coujié en wierp dan telkens wan trouwige blikken op ons. Blijkbaar hield hij ons voor spionnen en had dan ook geen rust, voor hjj in onze coupé zat en de uiterst verdachte personen zelf in de gaten kon houden! En zie! Nu hij zijn fantastisch ge weten had. gerustgesteld en zich van onze onschuld overtuigd had, ontpopte de som bere beschermer van Itallë's veiligheid zich als een beleefd mensch, die zelf pret kreeg in zijn vroegere achterdocht en ik moet nog lachen als ik aan de wending van het ge sprek denk. In die streek verbouwt men zeer veel tulnboonen op de akkers, zooals bij ons de aardappelen. Zjj spelen daar een voorname rol, worden niet alleen als groenten, maar, als ze nog jong en malsch zijn, ook rauw gegeven en als dessert tegelijk met het fruit opgediend. Toen wy nu weer zoo’n veld voorbijreden, zei mijn reisgenoote, toevallig naar onzen „politie-agent” gewend. „Ik geloof, dat de Italianen hartstochteliük veel houden van appasionatamente.dat is een lang woord! en reeds legde hij verrukt de hand op het hart.... toen als een koude water straal het slot van den zin kwamvan tulnboonen!” ....Neen, maar dat gezicht!”.... De heele coupé zat te schateren van het lachen!.’... Ik denk, dat wjj allebei nog heel dikwijls aan de „hartstochtelijk geliefd de” Slcllische tulnboonen zullen denken als we ze thuis zien! P* uitslagen van de Vrijdag voortgezette wedstrijden van het tennistoumooi te Bergen un Zee waren als volgt Heeren-enkelspel, ie ronde L. H. A. Enthoven w. o. E. Nelwan sl. hr. dr. G. C. L van Reenen 68, 86, 6—2. Mr. D. J. ■ran Aalst sl. K. Kessler 6k 61. F. Bak ker sl. L. A. de Vlaming 64, 46. 64. J- A- de Ruiter sl. G. A. van Overdijkink 5 o, 6—1. W. Ketjen sl. T. H. der Kinderen 64. 36, 64, F. J. Thoolen sl. F. C. baron Schimmelpenninck v. d. Oye 16, 63, 63. J. W. C. Kern sl. jhr. P. Quarles van Ufford 36, 63, 63. L. v. d. Wey den, w. o. W. de Vlamingjsl. C. de Bruyn van Meles en Mariekerk 6o, 6o. Th. Maris_w. _o. Dr. C. H. Mendes de Leon w. o. w.o. H. v. d. Arend sl. dr. 1, 75, 64- Jhr/ H. A. C. L J3. Westerhuis 6—^», 61, - -1. Resink Van verschillende zijden in den midden stand begint met meer klem de vraag te rijzen naar de mogelijkheid tot het stichten van Vacantie-huizen voor de kinderen van Middenstanders. We kunnen ons zulks levendig voorstellen. Vroeger was dit anders, doch thans behoort het tot de levensbehoef ten dat men allerlei meer uitgebreide va- cantie-reizen maakt ook de kinderen. Bovendien, naar mate meerdere Midden standers hunne zaken gaat) drijven met eigen gezins-krachten, wordt het moeilijker de kinderen in de groote vacantie thuis prettig en voortdurend bezig te houden. Een kinder-vacantie-oord is dus alleszins tegenwoordig een begrijpelijke wensch. Maar natuurlijk mogt een dergelijke in richting bereikbaar zijn voor middenstands- kinderen van ouders met tniddenstanders- beurzen. Ze moeten derhalve geen prijzen-op- een-koopje vragen, doch evenmin boven- middelmatige kosten vergen. De Hanzebond heeft dat onderwerp, ter bestudeering, commissariaal gemaakt. Men zal het met ons eens zijn, dat, hoewel het hier een groote zaak fcetreft, niet gewenscht is het vers van Vondel m toepassing te brengen „deêz lankzaamheid past groote zaken”. Waar voor talrijke kinderen uit andere krin gen wien we van harte in nog grootere mate dan thans reeds het geval is, de gelegen heid gunnen, een gezonde en prettige va cantie te genieten ten dien opzichte reeds veel gedaan wordt, komt het ons voor, dat ook voor Middenstandskinderen Vacantie- oorden heusch geen luxe-etablissementen zijn. Ook in den Middenstand is er een groote „spes patriae” die de buitenluch t en het buitenleven heilzaam kunnen gebruiken. Prolongatie 2e ronde Mevr. L. KernLaan en J. W- C. Kern sl. mej. A. E. Jannink en A. B. Jan nink 62, 62. Mevr. J. BertlingPlugge en M. Wetselaar sl. mej. C. W. L. Blijden stein en G. J. H. Jannink 64, 26, 62. Mevr. v. SantenVriesendorp en mr. D. v. Aalst sl. mevr. CrenaDe Jongh en L. A. de Vlaming 62, 57, 61. Mevr. M. C. ElhorstDekker en F. Elhorst sl. mevr. G. de Vlaming en W. de Vlaming 6-7-1, 64. Mej. D. Blijdenstein en G. I. Blijdenstein sl. mevr. M. WijnneNijhoff en mr. S. J. W. Nijhoff 6—3, 3—6—0- Mevr. J. Wetse laarAtnerten Th. v. Eek sl. jftnkvr. R- gravin van Randwijck en jhr. dr. G. C. J. v. Reenen 75, 75. Mej. E. Huystee en dr. M. H. Eysvogel sl. mevr. N. de Ruiter en J. de Ruiter 1—-6, 64, 6—1. 3e ronde Mej. S. de Josselin de Jong dr. Ch. Mendes de Leon sl. mevr. E. Ht stee en dr. M. H. Eysvogel 64, 64- Het Hamburgsche Schaaktournoos werd Zondag beëindigd en gewonnen door Polen met in totaal 485, punt; 2. Hongarije. 46 puntaw; 3. Duitschland, 44'4 punt; 4. Oos tenrijk, 43J4 punt; 5. Tsjechoslowakjjq, 42J4 punt; 6. Amerika. 41 punt; 7. Nederland’, 41 punten; 8. Engeland. 4OJ4 punt; 9. Zwe den. 28)4 punt; 10. Frankrijk, 28J4 punt; 11. Littauen, 22', punt; 12. Ijsland. 22 punten; 13. Spanje. 21 y, punt: 14. Finland. 18 pun ten; 15. Noorwegen, 16 punten. Nederland heeft nog een hangpart U te spelen tegen Hongarije. Mr. C. Heldring C. Naessens 6—8, van Riemsdijk sl. Eek w. o. C. V. Bokma sl. P. Jhr. H. A. C. van Riemsdijk Haeften 61, 64. Mr. W. v. d. Valk 6—1, 6—3. M. 6„ o, 6 I Dames-enkelspel, ie ronde Mej? S. A de Josselin de Jong sl. mej. E. de Bruyn van Melis en Marie kerke 61, 6—0. Mej. H. Leembruggen sl. jkvr. R. gravin van Rand- ,wijck 57, 6a, 86. Heeren-dubbelspel, re ronde G. J. H. Jannink en A. B. Jannink sl. mr. J. Dutilh en H.. N. Dutilh 62, 46, 6o. Mr. M. H. Eysvogel en J. de Ruiter sl. W. Ketjen en G. Duifs 61, 62. Mr. B- Heldring en mr. J. G. de Hoop Scheffer sl. T. Bloemen- daal en ,M. L. Deenik 75, 46, 6—4. J. W. C. Kern en dr. Ch. Mendes de Leon sl. P. Quarles van Ufford en E. Kaufman 62, 64. Mr. Heystee en T. H. der Kinderen w. d. Mr. H. v. d. Valk en I. H. Wentholt sl. C. V. Bokma en B. Westerhuis 62, 64. Mr. W. Ubbens en mr. Wilde sl. mr. D. J. v. Aalst en F. Elhorst 63, 57, 64. L. A. en W. de Vlaming sl. E. Jannink en G. J. Blydenstein 57, 86, 6—1. Dr. C. Naes sens en dr. J. C. v. Bloois sl. dr. R. H. Art zenius en L. v. Eeghen 6—0, 6—0. M. Wet selaar en Th. v. Eek sl. F. C. baron Schim- melpenninck v. d. Oye en P. Resing 61, 6p. Jhr. A. v. d. Poll en jhr. dr. G. C. J. v. Reenen sl. F. Stokvis en L. A. Enthoven 63, 6i. H. v. d. Arend en J, v. Rijn w. o. Dames-dubbelspel, ie ronde Mevr. J. van Santen Vriesendorp en mevr. E. H. DuyvisThomas sl. mevr. J. C. Wetselaar Ament en mevr. J. BertlingPlugge 57, Prettige herinneringen aan Buchholz X In het -eenig-mooi nationaal museum van Napels "hadden wü enkele uren van het reinste genot in het beschouwen van al die heerlijke antieke kunstvoorwerpen doorge bracht. „Wat sta je daar zoo vergenoegd in je eigen te lachen?” vroeg plotseling mijn reis gezellin. „Is dit marmeren beeld dan zoo belachelijk?”.... dat was het niet.... wel iets anders, dat mij zoo juistin deze zuiver klassieke omgeving.... te binnen viel, n.l. -t gedicht, dat Mevr. Amalie Buchholz, ik ween niet meer, hier of ergens, anders, maar lii elk geval na het beschouwen van antieke kunstvoorwerpen vervaardigd had. Het is het koddlgst gedeelte uit het humo ristisch boek van Julius Sunde en daar ik het van buiten kende, wilde ik mijn vrien din het genot niet onthouden. Wjj gingen dus op een marmeren bank in de koele zaal zitten en ik declameerde fluisterend en wist reeds te voren, dat ik de laatste regels nift meer zou kunnen zeggen van het lachen: Met uwe sinaasappelen, land der klassieken. Wat zljt gij wonderbaar, hoog en verheven! Wat konden zij uit marmer niet houwen De kunstenaars die reeds lang niet meer leven! Is veel nu ook vernield, toch voelt men scheppen Den geest, alsof hl) nooit gestorven ware, Den boom herkent men licht aan zijne vruchten. Een brokstuk kan van oude kunst getuigen... Het resultaat was, zooals ik verwacht had, en er verliep een heel tijdje, voor wij weer in staat waren om ons met den noodigen ernst in de hier tentoongestelde kunstvoor werpen te verdiepen. Bedelkinderen tn Palermo In een der enge, schilderachtige straatjes van Palermo wilden wij een opname maken, maar zagen ons direct omringd door zoo’n zwerm kinderen, dat we niets dan een chaos van donkere kopjes op onze plaat konden krijgen. We moesten haast met geweld een vrij plaatsje zien te krijgen. Toen wc daarna echter met de ultdeellng van bonbons en soldi begonnen, was er geen doorkomen meer aan We zagen zoo ontelbaar veel mln of meer smoezelige handjes naar ons uitge strekt. dat de bonbons en de soldi's spoedig uitgedeeld waren; wij zelf zaten echter in de klem, want we konden niet voor- of ach teruit. zonder de kleine guitjes op de teenen te trappen. Het leek wel of er kippen ge voerd werden; maar kippen en kuikentjes fladderen tenminste wat oj> zij, terwijl deze kinderen telkens dichter om ons heen zoemden. Mijn vriendin redde zichzelf en mij door een handvol bonbons hoog in de lucht te werpen. Het werd een formeel ge vecht, alles krioelde op, boven en door elkaar en wij vluchtten lachend naar het plein voqj- de Martorana-kerk, waarheen zij ons niet4 durfden volgen, omdat daar het oog der wet waakte In den vorm van twee „meikevers” (zoo noemde mijn vriendin de carabinieri met hun dwarsen steek, dien men in Italië overal ziet). De naam is niet slecht bedacht, want met de lange panden van hun donkere uniform, waarvan de afge ronde einden met tres versierd zijn, her inneren zij werkelijk aan eer. melxever. Er zUn menschen die zeggen, dat men de bedelarij niet moet steunen, maar die heb ban goed praten! Die kleine peuters kunnen soms zoo mooi en zóó lief bedelen dat men eenvoudig wat moét geven. Waar echter. Wij weten zeer wel, dat de socialistische denkers de kwestie niet zoo simplistisch stellen, als zoude met een „gelijk inkomen voor iedereen" de zaak behoorlijk geregeld zijn. Inzender tracht nu aan te geven, wat de socialisten daaromtrent wél leeren: erg dui delijk zal t .hem zelf wel niet zijn, maar 't al curieus genoeg, dat Inzender con stateert, dat de socialisten deze, hun „leer" aan de groote massa niet prediken „wellicht om weloverwogen redenen." Een leer dus, die niet gepredikt wordt! En dat nog wel „wellicht om weloverwo gen redenen." Volgens Inzender hebben de socialisten er dus hun goede redenen voor, met hun „leer" juist op t voornaamste stuk van praktisch socialisme, niet voor het voetlicht te komen. 't Is verdacht! Maar bovendien geeft inzender toe, „dat om deze socialistische leer over geheel de wereld door te voeren, eerst alle menschen van het egoïsme genezen zouden moeten worden.” Daarmede is over heel het schoone socia lisme het hardste vonnis geveld: dit be- teekent, dat praktisch socialisme onbestaan baar is, want wie gelooft eraan, dat men het egoïsme ooit uit de harten der men schen zal kunnen losrukken? Indien de zaken zoo staan als inzender het voorstelt, kunnen de socialisten hun

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10