SINGERNIEUWS GRATIS c c cJCoord-Hollandsch Dagblad CAdverten tien JÈANNE BACILEK o o c Groote Jaarli jksche Uitverkoop op alle goederen, ook op die, welke niet zijn aangeprijsd Groote korting. - Wij hebben voor elck wat wilt. Komt U ook eons kijken Aanbevelend. W. A. J. DE PATER - OBDAM y“ c ZONDAG a. s. VERTEGENWOORDIGER DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË EN RS o o o o o gevorderd leerling ELECTRICIEN t NAAI- EN KNIPCURSUS F81 Vier vingertoppen afgekneld Van de trap gevallen BINNENLANDSCH NIEUWS Herdenkingsfeest te Den Briel Tusschen de machine bekneld MARKTNIEUWS Tram AmsterdamEdam GEMENGD NIEUWS De Flierefluiters LUCHTVAART Ik blijf de K. L. M. trouw” De districts-fokveedagen te Hoorn Een soldaat, die heimwee had ADVERTENTIEN 0 O r ADVERTEER EN DOET VERK.OOPEN Het incident in de jongste Zuid-Hollandsche Statenzittinj? Schoenmakersgezel Henderik Johannus tegen vast salaris en provisie. Br. met opgave van refer., leeftijd, enz., onder no. 2537. bureau van dit blad R.K. DIENSTBODE ARBEIDER het w Heden begint de SCHRAMMEN VAN PUTTEN OORTMEIJER PAYGLOP WIT TUINSTEL R.K. DAGMEISJE „EIK E N LIN 0 E H” LINDENGRACHT 16—16 bij het Ritaevoort to toon eetzaal „Het Gulden Vlies", Alkmaar De Nederlandsche Oceaanvlieger te Plymouth TE HEER HUGOWAARD Hoe de wetenschap er over denkt door Professor Dr. HANS RECK, Berliji 1 H.A. GERST GEVRAAGD door Distilleerderij le klasse. Likeurstoke rij en Wijnhandel een goed ingevoerd n Nadruk verboden). Dood opgenomen namen Bij Johan Been op bezoek we Rentelooe voorschot Tan Monnikendam l. werd van begin •n u 1 2 1/ 0/ <4 O Ouders, en t zeer Zjjn diepbedroefde KINDEREN en KLEINKINDEREN Zuid-Scharwoude, 26 Juli 1930 openen U den weg. welke leidt tot vergrooting van Uw omzet Het aangewezen dagblad voor het plaatsen Uwer advertentiën is het Heden overleed plotseling onse geliefde Vader en Grootvader JOHANNES VAN DUIN in den ouderdom van bijna 68 j. 4 Biedt zich aan een bekwaam Specialiteit in het maken van schoe nen voor platvoeten. Brieven onder no. '2560. bur. van dit blad. De gemeenteraad van Monnikendam heeft besloten ten behoeve der electrificatie der N.H. Tram AmsterdamEdam een renteloos voorschot te verleenen van 8500. Het gezelschap, dat onder Nap de la Mar A. M. de Jong’s stukken ..Het Verraad en „Flierefluiters Oponthoud" speelde, is onder den naam „Gezelschap de Flierefluiters" ge reconstrueerd. Het zal binnenkort de reeks voorstellingen der beide stukken voortzetten, onder artistieke leiding van Walter Smith. waren voldoende, en ’fie stilden den dors», en kon ik geen koffie »est ik mij bepalen tot '1« Westdijk. Zd. Schermer. 36 Juli 1930. In plaats van kaarten GEfiOREN: Zoon wan J. B. GEELS en M M. A. J. GEELS-VAN GIEZEN Verdronkenoord 98. Alkmaar, 27 Juli 1930 Ter gelegenheid van het zes honderd jarig stadsrecht „Zooals een zonverlichte, groote toren. Dien blok op blokken metselsteenen schoren. Omhoog is t fijn graniet en schijnt de zon, De avond daalt en van den horizon Komen de stralen. Hij wordt donker, ouder En van de voeten tot zijn hoogen.’ schouder Ia hij vol schaduwen en ouderdom." AMSTERDAM, 28 Juli. Aardappelprijzen. De prijzen waren heden onveranderd. Aan voer 6 ladingen, 2387 HL. loers 1.15 2 persoon- zou be- U4 a Plaatsing gezocht voor R. K. Inlichtingen bij O. Beemsterboer, Wadwaij, Wognum een van hris- aan idens trof- .0 15 .0 17 (öör- L op Terstond gevraagd een Brieven onder No. 2548, aan het bur. van dit blad. Gevraagd een bij C. v. d. VELDE te Huiswaard bij Alkmaar. mede ken en 7 L. V. iders Heden overleed, na een kort stondig, doch smartelijk lijden, onze jongste lieveling JOHANNES THEODORVS in den jeugdigen leeftijd van 10 weken. Zijn diepbedroefde Broertje en Zusjes JOH. KUIJ8 MARG. KUIJS—DE LANGE Im itee rt en clale eken 'u kW. '7’2 '4 'Vis onder Den tweeden dag zat de „Sou- bfj Middenweg. 1 van 912 en van' Ijj tot 5,'J op ver zoek ook op andere tijden Interessant la het goed uitgevoerd. Vooral was het spel prachtig van kleur, met al die oude, sierlijke gewaden. Het décor was tevens zeer in stijl. De heer Kommer Kleijn heeft, evenals de schrijver en componist, alle eer van zijn werk. De medespelenden (allen dilettanten) had den blijkbaar een goede oefenschool gehad. Hun acteeren kon bepaald verdienstelijk genoemd werden; hun uitspraak was duide lijk en goed. De hoofdpersonen kweten zich op loffe lijke wijze van hun niet gemakkelijke taak, die echter ..af’ was. Men bereikte dikwijls de zuivere, mlddel- eeuwsche sfeer en er waren momenten van krachtig en overtuigd spel, waardoor de toe schouwers. die den ganschen tijd, vol ber langstelling en met een zekere spanning het spel gadesloegen, werden ontroerd. Er was dien Zaterdagavond veel publiek, dat zich op het heuvelend grasveld vrij had gelegerd, in een halfrond, zich aansluitend bij het schouwspel, zoo prachtig, prachtig van kleuren, onder den grijzen avondhemel, waartegen soms zwarte vogelen snipperden.. Lang zal deze ongewone aanblik nog in ons geheugen blijven, lang ook zullen wij nog denken aan Brielle, waarvan Joh. Been dichterlijk getuigde: Aan de Oliefabrlek ..Het Hart” te Zaan dam. had Zaterdagmiddag een ernstig onge luk plaats. De arbeider G. Velthuis had het ongeluk met zijn hand tusschen de pers te geraken, waardoor hem vier vingertoppen werden afgekneld. Hij werd naar de kliniek te Zaandam vervoerd en aldaar verbonden. des Geqpend Te koop 9 sware geaonde N. BROERS, H.H. Waard-Zd., In de Jongste zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland heeft, zooals men zich wel her inneren zal, een Incident plL&ts gehad, naar aanleiding voor de voorlezing door den heer Schaper, lid van Ged. Staten, van een briel van den heer Braat aan Ged. Staten, waarin de schrijver zich een ongepaste uitdrukking veroorloofd had. De heer Braat heeft zich thans met een schrijven gewend tot alle leden der Prov. Staten, waarin hy meedeelt, dat Ged. Staten zonder den heer Schaper op 18 Februari j.l. een bezoek hebben gebracht aan Hekelingen, ter bespreking met de plaatselyke autori teiten van het provinciale wegenplan en dat zjj, zonder van deze autoriteiten afscheid te nemen, zijn weggereden, waardoor spr. zich beleedigd achtte. Dit is volgens den heer Braat de aanleiding geweest tot zijn brief Hij beklaagt er zich over, dat Ged. Staten, nadat hjj zyn spijt betuigd had over de on behoorlijke uitdrukking, die „uit zijn pen ge glipt” was. geen motiveerlng gegeven heb ben van hun houding tegenover de plaatse lyke autoriteiten te Hekelingen en hem en op een nader schryven dienaangaande aan hem hebben geantwoord, dat zij geen aanlei ding kunnen vinden om met hem over deze aangelegenheid te correspondeeren. De heer Braat meent, dat een onpartydige commissie deze aak behoort te onderzoeken en hoopt, dat de aangelegenheid spoedig en langs z.g. vredelievenden weg toch nog tot een goed einde gebracht aal kunnen worden. ■■■■■■■■■■■■■•■eaMeeaeaaeaeaeaaa Alle boeken voor het R.K. LYCEUM. H. B. 8, GYMNASIUM, enz. BESTEL NU! Kwaliteits Meubelen Fabrieksprijzen Besparing van 33 Nieuwste modellen Huis- en Slaapkamer-, Salon en Kantoor-ameuble- menten. kens vleeschvarkens f 0.75 tot f 0.76; Wegens het mond- en klauwzeer af gelast Tengevolge van het heerschende mond- en klauwzeer zullen de tegen September aan- gekondlgde districts-fokveedagen te Hoorn niet doorgaan; het bestuu. der midden- standsvereenlgingen heeft nu besloten alle feestelijkheden en de tentoohstelUng even eens te doen vervallen. - ta koop, 4 of 6 fauteuils en tafels. OOSTERZIJ 16. HUIZE „DIANA', HMLOO. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Juli.' 1700 K.G. tomaten, A f 19.30—2350, B f 20.70, C f 19. CQ f 950; 4500 K.G. aardappelen. Schotsche Muizen f 3.20—350, blauwe Eigen heimers f 3.50—6.10, drielingen f 1.70—250; 8000 stuks bloemkool, le soort f 8.601450, 2e soort f 2.10—350; 35000 K.G. roode kool f 5 602.10; 17000 K G. gele kool f 150—3.60; 11000 K.G. vrogee witte kool f 1.401.80; uien, zilverdrielingen f 2504.50; 6600 K.G. zilvemep t 8.10—1250; 900 K.G. slaboonen t 5801050. Een mlllcien-artlllerlst, die sinds begin van vorige week by zjjn garnizoen te Den Haag werd vermist, nadat hy voo* onderzoen naar het hospitaal was geweest, is plotseling karnen opdagen van achter de hooischell achter het huis zijner ouders. De jongen zag er erbarmelijk uit en was ernstig ziek. Bovendien was hy totaal u^tge- hongerd. Vóór dat wy de festiviteiten te Brielle op den Zaterdag gingen meevieren, bezochten we den bekenden schryver en archivaris, den heer Johan Been, in zyn nieuwe woning, waar hy sinds kort zijn Intrek nam en waar hU een rustigen, prettigen ouden dag hoopt te siyten. Wel tot onze groote spyt troffen wy den historicus ziek aan. Hy lag te bed in de ruime en lichte voor kamer. maar zóó, dat hy het gezicht had op den ouden, trouwen toren, door de .Keerlen" opgetrokken, met nün ziel en karakter in zyn kloeke, stugge, eerlijke wezen Toen wy dien reus daar zoo zagen, door het heldere raam der voorkamer, dachten we onwille keurig aan den toren zoo fijn in „Mei" ge schetst. Gevraagd voor halve dagen net niet beneden 17 jaar. Brieven onder Na 3552, aan het bur. van dit blad. prognose stellen. Slechts één ding weten wy met zekerheid het door aardbevingen en vulkanische ver schijnselen zoo dikwyis geteisterde Italië, het 0 De IJmuider stoomtrawler „Johanna" moest de vlsscherij op de Noordzee onderbre ken en naar IJmuiden terugkeeren, omdat de machinist met een voet tusschen de ma chine bekneld was geraakt. Onmiddeliyk na aankomst aldaar werd den ernstig verwonde de eerste geneeskundige hulp verleend, waar na hij naar zijn woning te Haarlem werd vervoerd. „Wanneer men van uit Napels over Salemo en de Straat van Valva naar Melfi reis, heeft men bijna twee dagen noodig om over de Apenijnen te trekken. Na een langen, moeilijken tocht bereikt men eindeiyk de hoogste kam dezer bergreeks. Van hieruit heeft men het gezicht op de tioogvlakte van Apullé. De keten der Apenynen wordt be sloten door den top van de Volture.” Aldus schrijft de beroemde Itallaansche vulkanoloog Luigi Palmieri in een rapport aan de „Konlnkiyke Italiaansche Academie voor Wetenschappen” te Napels over de groote aardbeving, die in 1851 de geheele streek by de Monte Volture teisterde. Op dezelfde plaats heeft zich nu deze nieuwe, zware aardschokken-catastrophe afgespeeld, die, zooals de berichten melden, reeds ver- scheldenen duizenden menschen het leven heeft gekost! Dezelfde landschappen zyn ook thans verwoest, zoodat men goede reden heeft, om aan te nemen, dat het hier om een voortzetting der gebeurtenissen van 79 jaar geleden gaat. Uit de rapporten over de ramp In 1851 kan men lezen, dat er op het aardoppervlak golf achtige bewegingen werden waargenomen, die men kon vergelijken met een regelmatig openen en sluiten der aardkorst. De jongste gebeurtenissen schijnen eenzelfde verloop te hebben genomen. De oorzaak van de catastrophe in 1851 is. ondanks de Intensieve onderzoekingen van Palmieri en den Duitschen vulkanoloog Deecke, nooit geheel tot klaarheid gebracht. Het schijnt echter wel als vaststaand te kun nen worden aangenomen, dat het toén, zoo wel als nü, ging om éen samentreffen, een gecombineerde werking van tectonische en vulkanische verschijnselen, waarbij het tec tonische geweld echter verreweg de overhand had. De Monte Volture. op wiens hellingen Melfi en de andere verwoeste dorpen lig gen. is een vulkaan, die reeds 20 eeuwen geleden is uitgebrand. In een boek uit het Jaar 1778, van de hand van een Napelschen monnik, abt Domenico, kan men voor de eerste maal eenlge wetenschappeiyke be schouwingen over den Monte Volture lezen. Ook hier treft men ékn hoofdstuk aan. waar in Domenico mededeelt, dat de vulkaan reeds gerulmen tijd uitgedoofd is. Men ziet hieruit dus wel, dat dit bergland reeds lang een voorwerp van vulkanologtsche studiën was. Nu staat door de tijden heen de Monte Vol ture als een eenzame kegel van hardsteen in dit landschap. Het bergland er om heen is steeds in be weging. Het is voor de mannen der weten schap niet moeliyk te zien, dat deze hard steenen kegel de beweging der aardkorst ten zeerste belemmert en dat dit vroeg of laat moet Jeiden tot een te zware spanning met de daaraan verbonden catastrophe. Zoo geeft dus de Monte Volture niet als vulkaan, doch als een rotsmassa, die een storenden factor beteekent in de structuur van dit landschep biyk van zijn aanwezigheid en zoo kon hij, hoewel hy slechts één der kleinere bergen is. een natuurverschynsel veroorzaken, dat ontzettende gevolgen met zich meebracht. Zulke verschynselen zUh in hrt' land van /d« citroenen niet ongewoon. Het groote aard- bevlngsongeluk van 1896. zoowel als dat van het jaar 1906 In Katanga (Calabriè), dat ongeveer honderdduizend menschen het leven kostte, is door een dergelyke aardbeweglng veroorzaakt. Bjj belde rampen werden dezelfde aard- scheuren en verschuivingen waargenomen als thans Allicht zal men nu de vraag stellen, of de wetenschap zulk een gebeurtenis dan niet vooruit kon voorspellen, zoodat hat mogelijk zou zyn, de mensheen tijdig te waarschu wenHelaas ir dit een onmogeiykheld, want, hoewel de aardbeweglng buitengewoon langzaam in heftigheid toeneemt, heeft het spiyten plotseling en zonder de minste voor- teekenen plaats, wy weten nu b.v.. dat op het oogenbllk in Bulgarije, de Oost-Alpen. zulke aardbewegingen vertoonen. Of, wanneer en waar bet eventueel tot aard scheuringen zal komen, kunnen wU niet vaststellen Wanneer het by deze aardbevingen om een vulkanisch verschijnsel ging, zou een voorspelling niet tot de onmogeiykheden heb ben behoord. Het is ons b v. bekend, dat de Vesuvius aan den vooravond van een uit barsting staat, zooals in de vulkanologtsche wereldgeschiedenis slecht* zelden voorkomt ‘Dit heeft met de aardbevingsramp bij den Monte Volture, ondanks de nabijheid van den Vesuvius, niets te maken Duldéiyke voorteekenen maken het ons. vulkanologen. mogelijk een bepaalde voorspelling te dien opzichte te doen. Sedert 1923 namen wy een jaarlijks stijgende exhalatle waar. De uitge worpen steenen en ander» stoffen wyzen op de aanwezigheid van-zoutzuur; de gloeiend- heete bronnen cin den krater hebben een temperatuur van meer dan 1000 Graden. Dat zjjn besliste voorteekenen! Ik heb deze waarnemingen zelf verricht en in Genève een wetenschappeiyke voordracht er over ge houden. Weliswaar weet men ook in dit geval niet, of de uitbarsting morgen of eerst over een paar Jaar zal plaats hebben, daar men het uithoudingsvermogen van de aardkorst- structuur op die plaatsen, die het meest van de inwendige spanning te. lijden hebben, niet kent. Daarom heeft de Itallaansche regeerlng er van afgezien, om de bevolking dringend te waarschuwen of maatregelen te nemen tot net onder dak brengen en het transport van de vluchtelingen. Men heeft alleen myn rap port overal bekend gemaakt. Terwijl een uitbarsting reeds eenlgen tijd vooraf haar komst aankondigt, bemerkt men een tectonische aardbeving, zooals die van de Volture, eerst op het oogenbllk van de catastrophe. Merkwaardig is het daarby, dat dieren speciaal honden, katten, muizen, vossen en ezels het naderen van-de aard schokken reeds eenlge uren voor den aanvang voelen naderen en dlkwyis als razenden te keer gaan. De mensch daarentegen wordt volkomen docr de feiten verrast en ook de wetenschap kan in dit geval geen enkele MEUBELFABRIEK Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur had de heer J. v. D., te Zuid-Scharwoude het onge luk, in zijn woning van de trap te vallen. Hoewel geneeskundige hulp spoedig aan wezig was. kon niets meer baten. Het bleek, dat de man aan een hartverlamming was overleden. Aanvangende 28 Juli tot en met 9 Augustas bij den Heer Wester. Café „Nieuw Halfweg”. Dames, dit zich nog niet opgegeven hebben, kunnen alsnog alle gewenschtc inlichtingen krijgen aan boven- I genoemd adres op 29 Juli middags tüaSchnn half 1 en 2 uur en bij onzen vertegenwoordig»! Ch. Ludwig, Verlaat. Hoogachten! SINGER-MAATSCHAPPIJ Alkmaar, Langestraat 33 A, Tel. 498 Hoek Payglop Wij vulkanologen weten, dat de Vesuvius aan den vooravond van een uitbarsting staat, zooals in de Wereldgeschiedenis nog nooit is voorgekomen. Te koop aangeboden best gewas. B. DE WREEDE Jr„ Zandvaart, Breezand. AMSTERDAM, 28 Juli Veemarkt 334 vette koeien: le kw. 1.14150, 2e kw. 0.90—108, 3e kw. 0.76—0.90 per K.G., slachtgewicht 90; melk- en kalikoeien 270380126 vette kalverenle kw. 0.78 —0.84, 2e kw. f 0.70—0.76, 3e kw. 0.62— 0.70 per K.G., levend gewicht. 80 Nuchtere Kalveren f 16 tot 20; 760 Var- van 90 tot HO Kg., zware f 0.73 tot f 0.75; vette f 0.66 tot f 0.70 per Kg. slachgewkht; Paarden f 100 tot f 200. land van de zon en de blauwe luchten, zal binnen afzienbaren tijd wederom het slacht offer worden van een groote Vesuvlus- uitbarsting. verkeerde steeds in een zwaarmoedige stem ming. Maandag ging hy in het hospitaal weg en heeft van Maandag tot Woensdag tus schen Den Haag en Rotterdam gezworven. Van Rotterdam Is hy naar Best gereisd, waar-hij nachts half een aankwam. Te voet 'is hy toen naar Acht geloopen. waar hij nadien in een hooischelf werd gevonden. Bij een vervolgens ingesteld geneeskundig onderzoek constateerde men longontsteking. Ook had hy zijn veeten totaal stukgeloopen. De militaire autoriteiten werden van het ge beurde verwittigd. CDBCPICDBCDBCDBdOBCDBa3BCDBC3BOBC9BC>BOBC3a 0 o o o droeve regendagen, zéér dankbaar dienen te zijn. Als voorzitter der hoofdcommissie voor de festiviteiten fungeerde dc burgemeester, mr. F. J. D. C. Egter van Wisskerke. Vele autori teiten haden in deze commissie zitting, ook de Zeerecrw. pastoor J. van Muyen en van zelf sprekend: Johan Been. De feesten werden Donderdagavond in gezet met de uitvoering van de cantate: „Het lied van den Briel", in de 8t. Catharljnekerk. (Gedicht van J. Been; muziek van L. de Bruun).. De cantate was voor gemengd-, vrouwen en mannenkoor: sopraan-, alt- en bariton- soll. Ze werd uitgevoerd onder leiding van den componist. Het Brielsche Symphonie- orkest begeleidde. Vrudag vonden reveille, carillonbespellng. kinderzang en -spelen plaats en de opvoe ring van het openluchtspel door Johan Been van „Het kind van Voorne". Kommer Kleyn had hiervan de artistieke leiding. De muziek was van J. de Clerk. Zaterdagmorgen vond een groot concert plaats van zang- en muzlekvereenlgingen; ook trok een kleurige, allegorische optocht van vele wagens, groepen en voorstellingen, die, op een enkel banaliteitje na, een pret- tigen indruk maakte en die natuurlijk ook langs des heeren Been's huis trok. Daarna werden sportdemons tra ties gege ven. Een voetbalwechlrijd tusschen Sparta. Rotterdam en D. F. C., Dordrecht, door eerstgenoemde met 63 gewonnen, bracht een groote attractie en ’s avonds had een wederopvoering plaats (evenals Maandag d.o.v.) van „Het Kind van Voorne”, waarna éclatant vuurwerk. Omtrent het openluchtspel willen gaarne wat uitvoeriger rapporteeren. Eerst een korte toelichting: Men bevindt zich in den nazomer van het jaar 1296. In Holland is het zeer onrustlgT sedert den moord op Graaf Floris V, der Keerlen ,god”. Gerard van Voorne en Jan van Avesnes, de beide schildknapen, ontvloden, om straks In Utrecht de mare te verspreiden. De Ede len hadden de geheele zaak geheün willen houden, om den Graaf over zee naar Enge land te voeren, maar nu rezen de Keerlen allerwegen op om hem te bevrijden, en moesten de Edelen een toevlucht zoeken in het sterke Muiderslot. Daar heeft men den Graaf vier dagen ge vangenen gehouden, waarna zy hem in bet kleed eens dienstknechts gestoken, op een paard vastbonden. Maar toen zy wederom op de Keerlen stieten, hebben zy hem, vree- zende, dat hy aan hen ontrukt mocht wor den. lafhartig vermoord. Waarna zy«zlch her .en derwaarts verspreidden, voor een gedeelte zich in hun kasteelen wierpen, voor een ander gedeelte onder allerlei vermommingen trachtten te ontkomen. Men kan zich indenken, hoe groot hun woede was op de beide schildknapen, Gerard van Voorne en Jan van Avesnes, die het elgeniyke plan hadden doen mislukken. Een zeer aanzienlijk, trouw gebleven Edelman, de Heer van Arkel, moest hen dan ook onder zyn bescherming nemen, en bracht hen vooreerst in zijn kasteel te Gorkum in vei ligheid. Na daar een poos vertoefd te heb ben. scheidden zij van elkaar. Jan van Aves nes ondernam, wie weet onder hoeveel avon turen, de reis naar Henegouwen. De andere schildknaap. Gerard van Voorne, had het geluk Dordrecht te bereiken, vanwaar hu nu nog naar den Briel, de hoofdstad van sijn rijkje, moest zien te komen. Aan hem. Gerard van Voorne, is het Privilege van 1330 te danken, waarby den Briel alle stadsrechten verkreeg. In het spel wordt nu behandeld, hoe Ge rard van Voorne (het kind van Voorne) zich al|’ scheepsjongen vermomt en zoodoende vier z.g. kooplieden, die naar Engeland trachtten ovar te steken en die in waarheid aonan neen ons meer en zjjn opgewekte toon was des te prettiger en merkwaardiger, daar deze „ziel en promotor" van de herdenkingsfeesten, «elf, vanwege zijn ziekte, de successen ervan niet zou mo gen gadeslaan. Men heeft hem echter Vry- dagavond een grootsche hulde gebracht. Alle medespelers van het openluchtspel brachten hem een ovatie, ook ontving hy een lauwer krans. W Wie nu denkt, dat deze bekende lykheid te véél Watergeuzenbloed zitten en daardoor een wat eenzijdige op vatting zou hufdlgen, vergist zich ten deze. Dit bleek b.v, duidelijk uit de oprechte voldoening, waarmee hij gewag maakte van den bouw der nieuwe Katholieke Kapel op de gewyde plek, in de onmiddellUke nabij heid van de oude stede, waar eens de H. Martelaren van Gorcum hun Jpven lieten. En des middags waren we. óók op advies van Joh. Been, met diens jeugdigen assistent, Pleun Vlot, getuige van de plechtige Pro cessie, ter eei-e van de Heilige Martelaren die in deze tyden dagelijks trekt. 'ntroerend was die eenvoudige stoet. Voor Allerheiligste, onder beveiligend balda- •■vJ, Hepen de negentien witte bruidjes met de 'Toode vaantjes, waar op elk daarvan de naam va» een der geloofshelden stond ver meld. En de uitdrukkelyke aanduiding op ieder vaan, dat de Martelaren Heilig zijn, dus het allerhoogste mochten bereiken, wat er voor een Katholieken priester of leek te bereiken valt, deed ons intens goed, bracht een schoone ontroering in ons Maar nu de Brielsche feesten. Deze waren grootsch opgezet en vier dagen in beslag. Jammer, dat het weer niet zonnig en zomersch was, maar T viel gelukkig, na die droeve regendagen, zéér mee, waarvoor we NOORDSCHARWOUDE, 28 Juli 1930 12500 K.G. Aar da pelen: Schotsche muizen 2.60Ü2.90; Groote ided 3.70—4.00; Eigen heimers 2.404.80; Blauwe Eigenheimers f 4.10—5.10; 270 K.G. Tulnboonen 2.40— 2.50: 1600 K.G. Spercieboonen f 7.00—7.80; 39.400 K G Zilveruien, Nep 6.00—8.30: Drie ling 2.30—3.30; Uien 0.40—0.70 4500 K.G. gele uien 3.70; gele Drielingen 2803.60; gele Nep 580—8.80; 11.200 K.G. Roode kool 0.60—0.70; 14 800 K.G. Witte kool 050— 1.10; 1400 stuks Bloemkool 880—11.30. ALKMAAR. 28 Juli 1930 60 vette Koeien 310440; 12 vette Kalveren 60 135 per stuk; idem per K.G. 1.10—155; 50 nuchtere Kalveren, slacht, per stuk f 12 30; 471 vette Varkens, zware, per K.G. 5666; Zouters 6062. Handel matig. WARMENHUIZEN. 26 Juli 1930 Aardap pelen: Schotsche muizen 3.40480; Eigen heimers 3.304.70; Blauwe 4.105.50; Roode kool 0.60—1.60; Gele kool f 2.40; Zilvernep 10.0012.70; Zilvemep, drielingen f 2.60—3.40; Zilvemep uien 0 30—050. Alles per 100 K.G. ALKMAAR, 26 Juli 1930 N. V. Elervei- ling voor Hollands Noorderkwartier Aan voer 145 000 kipeieren 58-60 f 5.80—620; 60-62 f 6 00—6.20 62-64 f 6 10—6.50; Bruin 60-65 f 6 00—650; 15.000 Beneieren f 4.40— f 5.00,. HOORN, 26 Juli 1930 Veemarkt 26 Schrammen f 26.00—40.00; 184 Biggen 18.00 —24.00 3 Schapen 36 00—40 00. Handel vlug. Het is de indrukwekkende toren van Brielle, die de geheele prachtige omgeving beheerscht, die nieuw is in zyn bekoring, maar oud en geliefd aan historie" en tra ditie, welke Johan Been dageiyks opwekt en steunt. En dit vertelde dé, ondanks zyn ziekte, enthousiaste man ons en" nog veel meer u»t zijn leven en werken. Een enkele anecdote, die ons uit het lange gesprek is bygebleven, moge hier nog even plaats vinden. De neer Been werd oorspronkelijk voor onderwijzer opgeleid, welke functie hy ook gerulmen tijd vervulde. In den omtrek van Brielle kreeg hy zyn eerste betrekking en standplaats. Hy „doceerde" er voor een paar honderd kinderen, genoeglijk verzameld In één lokaal. Het .hoofd" der school, die een goede menschenkenner bleek, stelde, tot groote verwondering van den Jongen onderwyzer. het Goudsclie-pHp rooken voor den nieuwen meester verplichtend. Met een steenen pijp van respectabele lengte, die tevens goed dienst kon doen by het aanwyzen op ‘t bord en het nadrukkelijk begeleiden van het ge sprokene, moest de onderwijzer zyn lessen geven. Na enkele weken werd die lange-püp- verplichting opgeheven meester" Been had er zeker drie dozyn gebroken en verbruikt) en toen kwam de verklaring van het school hoofd. Het was z.l. de beste methode om driftige, jeugdige onderwijzers tot een pae- dagoglsche kalmte te brengen! Een andere mededeeling uit het ryke le ven van den archivaris is de volgende: In den loop der jaren zijn vele autoriteiten naar Brielle getrokken, teneinde er de histo rische, overbekende plekjes te bezoeken. Vooral wilde men gaarne op den grond staan, waar eens het: „In naam van Oranje” bad geklonken. Tot die autoriteiten behoorde ook de oud- mlnlster Jhr. mr. dr. van Karnebeek. thans Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Toen de heer Been hem en enkele andere heeren rondgeleidde, zelde Jhr. van Kame- beek, dat hU zóóveel van den Brielschen archivaris gehoord had. Deze, graag allen lof ontloopend, merkte daarna droog-komlsch op, dat hij nog nooit van Van Karnebeek gehoord had. „Wy houden van ons Brielle. Dat door zyn groen omkraust. Gelijk een schoon juweeltje Den vreemdeling tegenglanst. K. de H. dachten ook wilde concentreervn, muju weer eindigde ik by hetzelfde: onze tocht en ons doel. Aan voedsel veelde ik nauweiyks belioef- te. enkele sandwichf een paar slokken k< Doch na enkele Ti meer verdragen en ti water, met een scheut whiskey. Hoe wij boven New Foundland vlogen en ten laatste te Great Harbour landden, Is algemeen bekend. Mnar Ik kan u verzeke ren, dat naast de voldoening van den „groo- ten plas” te sijn overgevlogen, en weer vas ten grond onder de voeten te hebben, het mü toch zeer welkom was vijf lange uren goed te kunnen slapen.” „Wat is uw bevinding?" Toen Kingsford Smith my vroeg voor de Oceaanvlucht, antwoordde Ik hem: „Ik oen je man, als ju de machine garandeert” Die garantie kreeg ik en dus ging ik. Thans U my echter gebleken, dat de machine niet de boofdzaak is en ik voor my geloof ook niet, dat de pngelukken in het verleden op de eerste plaats aan de machine zijn te wijten. Ons vliegtuig was prachtig, de mo toren liepen als een uurwerk, maar wan neer wy niet getraind waren geweest op blind-vliegen. waren wy er nooit gekomen. In verband met de physieke afmatting, die een tocht als de onze noodzakelyk met zjcl: brengt, is het een dwaasheid te trachten er In zijn eentje te komen. Zelfs als men »1- kaar kan afwisselen, dan is de inspanning nog bijna te groot." Van Dijk zeide verder de geheele onder neming als een wetenschappelijk experi ment te hebben opgevat, juist zooals Blériot in zijn tijd de vlucht over het Kaniyil. „Vele mijner verwachtingen zijn precies anders uitgekomen dan ik my heb voorge steld. Het staat nu wel vast, dat een Oce aanvlucht slechts kan worden ondernomen met machines, die meer dan 50 uur lucot kunnen houden. Men zal de Zuidelyke route moeten kiezen en New-Foundland vermij den. Dit in verband met den wannen golf stroom, die aldaar de Poolzeeén bereikt, welk samentreffen de oorzaak is van die gevaarlijke en hlnderiyke mistbanken. Het vraagstuk van de Oceaanvluchten wordt niet opgelost door vliegtuigen te bouwen met minder motoren. Wel verwacht ik ech ter, dat de kans op slagen in de toekomst grooter zal worden, wanneer de noodzake- lyke brandstof zal kunnen worden vervan gen door een chemisch product, dat in veel geringere hoeveelheid dan de thans ge bruikte benzine kan worden medegevoerd. Overweldigend en enthousiast was <le ontvangst in Amerika; de bladen hebben dat uitvoerig bericht. Maar wat u waar- schynlyk niet weet, is een kluchtig voorval te New-York. wy zouden gehuldigd wor den; een geheele tribune was ingericht voor de persfotografen en filmoperateurs. Juist op het oogenbllk. dat wy aankwamen en men ons wilde „nemen", zakte de tribune in. Deze foto hebben de bladen gemist. „Wat gaat u nu doen?” ..Kingsford Smith heeft mij een prachti- gen post aangeboden in Australië, maar ik denk er niet aan Holland voor een paar duizend gulden meer vaarwel te zeggen. Ik heb altyd met plezier by de K. L. M. ge diend en ben na mijn studiereis in Amerika overtuigd, dat zij niets van de Vereenigde Staten heeft te leeren., Door de K. L. M ben ik wat ik ben, en haar blijf ik trouw, ook al komen er nog zulke verlokkende aanbie dingen. Doch ook mijn vrouw, die mij als een echte vliegersvrouw, tot grooten steun Is geweest, ben ik dankbaar." Vrijdagavond is Evert van Dijk per is. „Statendam" uit Amerika te Plymouth aangekomen. De vlieger stond een corres pondent van „De Tijd" een persgesprek over zijn tocht toe, waaraan wu het vol gende ontleenen:„ Het begin was het gemakkelijkst ge weest, al ging het voorwaarts in stikdon- keren nacht, onder een voortdurenden motregen, them Cross" in een mistbank en moest er twaalf uur aan één stuk „blind" worden gevlogen. Al onze zintuigen waren gespannen ik wisselde Kingsford Smith om het uur af, opdat wij beiden fit zouden biyven. „Wat deed u in uw vrije uren; ging u dan slapen?” „Slapen. neen dat was mij onmogelijk. Eenige malen probeerde ik het wel, maa' de zorg hield mij wakker. Wanneer ik vrij was vulde ik de kaarten in. pompte benzine by en deed kortom van alles om den slaap vier Edelen waren, welke aan den moord op Graaf Floris hadden deelgenomen, voor den Baljuw en Schout van Brielle weet te voeren. Na wat aangesterkt te z^jn deed hy het volgende verhaal: In zijn garnizoen te Den Haag, werd hij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11